opencpn - en to fi_FI translation catalogue (99 entries)

en: Position
fi_FI: Sijainti

en: Speedometer
fi_FI: Nopeusmittari

en: Mag COG
fi_FI: Magn COG

en: GNSS Compass
fi_FI: GNSS kompassi

en: True Compass
fi_FI: Kompassi

en: True HDG
fi_FI: Tosi HDG

en: Mag HDG
fi_FI: Magneettinen HDG

en: App. Wind Angle & Speed
fi_FI: Suht. tuulikulma ja tuulen nopeus

en: App & True Wind Angle
fi_FI: Suht. ja tosituulikulma

en: App. Wind Speed
fi_FI: Suht. tuulen nopeus

en: True Wind Angle & Speed
fi_FI: Tosituulikulma ja -tuulen nopeus

en: Altitude
fi_FI: Korkeus

en: Altitude Trace
fi_FI: Korkeuden Jäljitys

en: Depth
fi_FI: Syvyys

en: Barometric pressure
fi_FI: Ilmanpaine

en: Water Temp.
fi_FI: Veden lämpötila

en: Air Temp.
fi_FI: Ilman lämpötila

en: App. Wind Angle
fi_FI: Suht. tuulikulma

en: True Wind Angle
fi_FI: Tosituulikulma

en: True Wind Direction
fi_FI: Tosituulen suunta

en: True Wind Speed
fi_FI: Tosituulen nopeus

en: True Wind Dir. & Speed
fi_FI: Tosituulen suunta ja nopeus

en: Rudder Angle
fi_FI: Peräsinkulma

en: GNSS in use
fi_FI: GNSS on käytössä

en: GNSS Status
fi_FI: GNSS tila

en: Cursor
fi_FI: Kursori

en: GNSS Clock
fi_FI: GNSS-kello

en: Sunrise/Sunset
fi_FI: Auringon nousu- ja laskuaika, UTC

en: Moon phase
fi_FI: Kuun vaihe

en: Wind history
fi_FI: Tuulihistoria

en: Barometric history
fi_FI: Ilmanpaineen historia

en: Trip Log
fi_FI: Osamatka

en: Sum Log
fi_FI: Kokonaismatka

en: From Ownship
fi_FI: Omasta aluksesta

en: Pitch
fi_FI: Nyökintä

en: Heel
fi_FI: Kallistus

en: Local GNSS Clock
fi_FI: Paikallinen GNSS-kello

en: Local CPU Clock
fi_FI: Paikallinen CPU kello

en: Local Sunrise/Sunset
fi_FI: Auringon nousu- ja laskuaika

en: Dashboard
fi_FI: Mittaritaulu

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
fi_FI: Mittaripaneeli OpenCPN:lle

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
fi_FI: Mittaritaulu OpenCPN:lle
    Näyttää mittarit NMEA-tuloille.

en: Up
fi_FI: Ylös

en: Down
fi_FI: Alas

en: Stbd
fi_FI: Oikea

en: Port
fi_FI: Vasen

en: Dashboard preferences
fi_FI: Mittaripaneelin asetukset

en: show this dashboard
fi_FI: Näytä tämä mittaritaulu

en: Caption:
fi_FI: Kuvateksti:

en: Orientation:
fi_FI: Näytön asento:

en: Vertical
fi_FI: Pystysuora

en: Horizontal
fi_FI: Vaakasuora

en: Instruments
fi_FI: Mittarit

en: Add
fi_FI: Lisää

en: Delete
fi_FI: &Poista

en: Appearance
fi_FI: Ulkonäkö

en: Fonts
fi_FI: Kirjasimet

en: Title:
fi_FI: Otsikko:

en: Data:
fi_FI: Tiedot:

en: Label:
fi_FI: Otsikko:

en: Small:
fi_FI: Pieni:

en: Units, Ranges, Formats
fi_FI: Yksiköt, alueet, formaatit

en: Speedometer max value:
fi_FI: Nopeusmittarin maksimiarvo:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
fi_FI: Nopeus pohjan suhteen vaimennuskerroin:

en: COG Damping Factor:
fi_FI: COG vaimennuskerroin:

en: Local Time Offset From UTC:
fi_FI: Paikallisen ajan ja UTC-ajan ero:

en: Boat speed units:
fi_FI: Veneen nopeuden yksiköt:

en: Honor OpenCPN settings
fi_FI: OpenCPN pääasetukset

en: Kts
fi_FI: kn

en: Depth units:
fi_FI: Syvyyden yksiköt:

en: Meters
fi_FI: Metrit

en: Feet
fi_FI: Jalat

en: Fathoms
fi_FI: Sylet

en: Inches
fi_FI: Tuumaa

en: Centimeters
fi_FI: Senttimetriä

en: Depth Offset (%s):
fi_FI: Syvyyden poikkeama (%s):

en: Distance units:
fi_FI: Välimatkan yksiköt:

en: Nautical miles
fi_FI: &meripeninkulmaa

en: Statute miles
fi_FI: Maamailia

en: Kilometers
fi_FI: &kilometriä

en: Wind speed units:
fi_FI: Tuulen nopeuden yksiköt:

en: Temperature units:
fi_FI: Lämpötilayksikköt:

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
fi_FI: Käytä N2K & SignalK tosi tuulen tietoja pohjan suhteen.
    (veden sijasta )

en: Add instrument
fi_FI: Lisää mittari

en: Select instrument to add:
fi_FI: Valitse lisättävä mittari:

en: Preferences...
fi_FI: Asetukset...

en: Resize...
fi_FI: Muuta kokoa...

en: Undock
fi_FI: Irrota

en: Choose font
fi_FI: Valitse fontti

en: NE
fi_FI: Koillinen

en: E
fi_FI: Itä

en: SE
fi_FI: Kaakko

en: S
fi_FI: Etelä

en: SW
fi_FI: Lounas

en: W
fi_FI: Länsi

en: NW
fi_FI: Luode

en:  true
fi_FI:  tosi

en:  mag
fi_FI:  magneettinen

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
fi_FI: Max %.1f %s jälkeen %02d:%02d yhteensä %.1f %s
