opencpn - en to fr_FR translation catalogue (94 entries)

en: Speedometer
fr_FR: Compteur de vitesse

en: Mag COG
fr_FR: Cap fond compas

en: GNSS Compass
fr_FR: Compas GNSS

en: True Compass
fr_FR: Compas vrai

en: True HDG
fr_FR: Cap vrai

en: Mag HDG
fr_FR: Cap compas

en: App. Wind Angle & Speed
fr_FR: V. app. : Angle & vit.

en: App & True Wind Angle
fr_FR: Angle du vent, apparent et vrai

en: App. Wind Speed
fr_FR: V. app. : Vitesse

en: True Wind Angle & Speed
fr_FR: V. vrai : Angle & vit.

en: Altitude
fr_FR: altitude

en: Altitude Trace
fr_FR: suivi altitude

en: Depth
fr_FR: Profondeur

en: Barometric pressure
fr_FR: Pression

en: Water Temp.
fr_FR: Temp. de l'eau

en: Air Temp.
fr_FR: Temp. air

en: App. Wind Angle
fr_FR: V. app. : Angle

en: True Wind Angle
fr_FR: V. vrai : Angle

en: True Wind Direction
fr_FR: V. vrai : Direction

en: True Wind Speed
fr_FR: V. vrai : Vitesse

en: True Wind Dir. & Speed
fr_FR: V. vrai : Direction & vit.

en: Rudder Angle
fr_FR: Angle de barre

en: GNSS in use
fr_FR: GNSS en cours d'usage

en: GNSS Status
fr_FR: Statut GNSS

en: Cursor
fr_FR: Curseur

en: GNSS Clock
fr_FR: Horloge GNSS

en: Sunrise/Sunset
fr_FR: Soleil : Lever/Coucher (UTC)

en: Moon phase
fr_FR: Phase de lune

en: Wind history
fr_FR: Historique du vent

en: Barometric history
fr_FR: Pression : historique

en: Trip Log
fr_FR: Log du voyage

en: Sum Log
fr_FR: Distance cumulée

en: From Ownship
fr_FR: Depuis votre bateau

en: Pitch
fr_FR: Tangage

en: Heel
fr_FR: Angle de gite

en: Local GNSS Clock
fr_FR: Horloge locale GNSS

en: Local CPU Clock
fr_FR: Horloge (Heure du PC)

en: Local Sunrise/Sunset
fr_FR: Soleil : Lever/Coucher (Horaire local)

en: Dashboard
fr_FR: TABLEAU DE BORD

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
fr_FR: "Tableau de bord"

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
fr_FR: Le complément "Tableau de bord" pour OpenCPN
    fournit des instruments de navigation qui exploitent les données NMEA.

en: Up
fr_FR: Monter

en: Down
fr_FR: Descendre

en: Stbd
fr_FR: Trib.

en: Port
fr_FR: Bab.

en: Dashboard preferences
fr_FR: Préférences du tableau de bord

en: show this dashboard
fr_FR: Tableau de bord : Voir

en: Caption:
fr_FR: Titre :

en: Orientation:
fr_FR: Orientation :

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Data:
fr_FR: Données :

en: Label:
fr_FR: Contenu :

en: Small:
fr_FR: Petit :

en: Units, Ranges, Formats
fr_FR: Unités, Formats

en: Speedometer max value:
fr_FR: Valeur maximale du compteur de vitesse :

en: Speed Over Ground Damping Factor:
fr_FR: SOG : Facteur d'amortissement

en: COG Damping Factor:
fr_FR: COG : Facteur d'amortissement

en: Local Time Offset From UTC:
fr_FR: Heure locale Offset d’UTC :

en: Boat speed units:
fr_FR: Unité de vitesse du bateau :

en: Honor OpenCPN settings
fr_FR: Utiliser les choix faits dans OpenCPN

en: Depth units:
fr_FR: Unités de profondeur  :

en: Meters
fr_FR: Mètres

en: Feet
fr_FR: Pieds

en: Fathoms
fr_FR: Brasses

en: Inches
fr_FR: Pouces

en: Centimeters
fr_FR: Centimètres

en: Depth Offset (%s):
fr_FR: Décalage de profondeur (%s) :

en: Distance units:
fr_FR: Unités de distance :

en: Nautical miles
fr_FR: Mille nautiques

en: Statute miles
fr_FR: Mille terrestre

en: Kilometers
fr_FR: Kilomètres

en: Wind speed units:
fr_FR: Unités de vitesse du vent :

en: Temperature units:
fr_FR: Unités de température

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
fr_FR: Utiliser les données  N2K & SignalK du vent reel sur le sol  
    (plutot que sur l'eau)

en: Add instrument
fr_FR: Ajouter un instrument

en: Select instrument to add:
fr_FR: Sélectionnez l'instrument à ajouter :

en: Preferences...
fr_FR: Préférences ...

en: Resize...
fr_FR: Redimensionner...

en: Undock
fr_FR: Décrocher

en: Choose font
fr_FR: Choisir la police

en: SW
fr_FR: SO

en: W
fr_FR: O

en: NW
fr_FR: NO

en:  true
fr_FR:  vrai

en:  mag
fr_FR:  magnét.

en: SSW
fr_FR: SSO

en: WSW
fr_FR: OSO

en: WNW
fr_FR: ONO

en: NNW
fr_FR: NNNO

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
fr_FR: Max %.1f %s depuis %02d:%02d  Ensemble %.1f %s
