opencpn - en to gl_ES translation catalogue (39 entries)

en: Position
gl_ES: Posición

en: Speedometer
gl_ES: Velocímetro

en: Mag COG
gl_ES: COG Mag

en: True Compass
gl_ES: Compás Verd.

en: True HDG
gl_ES: Rumbo Verd.

en: Mag HDG
gl_ES: Rumbo Mag.

en: App. Wind Angle & Speed
gl_ES: Ang./vel. Vento Apar.

en: App & True Wind Angle
gl_ES: Ángulo do vento ap. ou real

en: App. Wind Speed
gl_ES: Vel. Vento Apar.

en: True Wind Angle & Speed
gl_ES: Ang./vel. Vento Real

en: Depth
gl_ES: Profundidade

en: Barometric pressure
gl_ES: Presión barométrica

en: Water Temp.
gl_ES: Temp. Auga

en: Air Temp.
gl_ES: Temp. aire

en: App. Wind Angle
gl_ES: Ang. Vento Apar.

en: True Wind Angle
gl_ES: Ang. Vento Real

en: True Wind Direction
gl_ES: Dir. Vento Real

en: True Wind Speed
gl_ES: Velocidade Vento Real

en: True Wind Dir. & Speed
gl_ES: Dir/Vel. Vento Real

en: Rudder Angle
gl_ES: Angulo Temón

en: Sunrise/Sunset
gl_ES: Saída/Posta

en: Moon phase
gl_ES: Fase luar

en: Wind history
gl_ES: Histórico do vento

en: Barometric history
gl_ES: Historial barométrico

en: Trip Log
gl_ES: Diario viaxe

en: Sum Log
gl_ES: Dist. total

en: From Ownship
gl_ES: Dende embarcación propia

en: Pitch
gl_ES: Ton

en: Heel
gl_ES: Escora

en: Local CPU Clock
gl_ES: Hora Local Sistema

en: Local Sunrise/Sunset
gl_ES: Saída/Posta Sol Local

en: Dashboard
gl_ES: Cadro de instrumentos

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
gl_ES: PlugIn "Cadro de Instrumentos" para OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
gl_ES: PlugIn "Cadro de Instrumentos" para OpenCPN
    Amosa un panel de instrumentos de navegación dende una fonte NMEA.

en: Dashboard preferences
gl_ES: Preferencias Cadro de Instrumentos

en: show this dashboard
gl_ES: mostra este cadro

en: Caption:
gl_ES: Lenda:

en: Orientation:
gl_ES: Orientación:

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
gl_ES: Max %.1f %s dende %02d:%02d total %.1f %s
