opencpn - en to id_ID translation catalogue (73 entries)

en: Position
id_ID: Posisi

en: Speedometer
id_ID: Spidometer

en: True Compass
id_ID: Kompas benar

en: True HDG
id_ID: HDG benar

en: App. Wind Angle & Speed
id_ID: Aplikasi. Sudut Angin & Kecepatan

en: App & True Wind Angle
id_ID: Aplikasi & Sudut Angin Benar

en: App. Wind Speed
id_ID: Aplikasi. Kecepatan angin

en: True Wind Angle & Speed
id_ID: Sudut Angin Benar & Kecepatan

en: Depth
id_ID: Kedalaman

en: Barometric pressure
id_ID: Tekanan barometrik

en: Water Temp.
id_ID: Suhu air.

en: Air Temp.
id_ID: Suhu udara.

en: App. Wind Angle
id_ID: Aplikasi. sudut angin

en: True Wind Angle
id_ID: Sudut Angin Benar

en: True Wind Direction
id_ID: Arah Angin Benar

en: True Wind Speed
id_ID: Kecepatan Angin Benar

en: True Wind Dir. & Speed
id_ID: Benar Angin Dir. & Kecepatan

en: Rudder Angle
id_ID: Sudut Kemudi

en: Cursor
id_ID: Kursor

en: Sunrise/Sunset
id_ID: Matahari terbit/Matahari terbenam

en: Moon phase
id_ID: Tahap bulan

en: Wind history
id_ID: Sejarah angin

en: Barometric history
id_ID: Sejarah barometrik

en: Trip Log
id_ID: Catat Perjalanan

en: Sum Log
id_ID: Catat Jumlah

en: From Ownship
id_ID: Dari Kepemilikan

en: Pitch
id_ID: Nada

en: Heel
id_ID: Hak

en: Local CPU Clock
id_ID: Lokasi Jam CPU

en: Local Sunrise/Sunset
id_ID: Lokasi Matahari terbit/Matahari terbenam

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
id_ID: Plugin Dasbor untuk OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
id_ID: Plugin Dasbor untuk OpenCPN
    Menyediakan tampilan alat navigasi dari sumber NMEA.

en: Up
id_ID: Atas

en: Down
id_ID: Turun

en: Dashboard preferences
id_ID: Preferensi dasbor

en: show this dashboard
id_ID: tunjukkan dasbor ini

en: Caption:
id_ID: Keterangan:

en: Orientation:
id_ID: Orientasi:

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Horizontal
id_ID: Horisontal

en: Instruments
id_ID: Instrumen

en: Add
id_ID: Tambah

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Fonts
id_ID: Font

en: Title:
id_ID: Judul:

en: Small:
id_ID: Kecil:

en: Units, Ranges, Formats
id_ID: Unit, Rentang, Format

en: Speedometer max value:
id_ID: Nilai maks speedometer:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
id_ID: Kecepatan di atas tanah faktor redaman:

en: COG Damping Factor:
id_ID: COG Faktor Redaman:

en: Local Time Offset From UTC:
id_ID: Waktu Lokal Offset Dari UTC:

en: Boat speed units:
id_ID: Unit kecepatan perahu:

en: Honor OpenCPN settings
id_ID: Kehormatan pengaturan OpenCPN

en: m/s
id_ID: m/dtk

en: Depth units:
id_ID: Unit Kedalaman:

en: Meters
id_ID: Meter

en: Feet
id_ID: Kaki

en: Inches
id_ID: Inci

en: Centimeters
id_ID: Sentimeter

en: Distance units:
id_ID: Unit jarak jauh:

en: Nautical miles
id_ID: Mil laut

en: Statute miles
id_ID: Undang-undang mil

en: Kilometers
id_ID: Kilometer

en: Wind speed units:
id_ID: Unit kecepatan angin:

en: Add instrument
id_ID: Tambahkan instrumen

en: Select instrument to add:
id_ID: Pilih instrumen untuk ditambahkan:

en: Preferences...
id_ID: Preferensi...

en: NE
id_ID: TL

en: SW
id_ID: S/W

en:  true
id_ID:  benar

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
id_ID: Maks %.1f %s sejak %02d:%02d Secara keseluruhan %.1f %s
