opencpn - en to is_IS translation catalogue (47 entries)

en: Position
is_IS: Staðsetning

en: Speedometer
is_IS: Hraðamælir

en: Depth
is_IS: Dýpi

en: Water Temp.
is_IS: Vatnshiti.

en: Air Temp.
is_IS: Lofthiti.

en: Cursor
is_IS: Kross

en: Sunrise/Sunset
is_IS: Sólsetur/sólarupprás

en: Heel
is_IS: Halli

en: Dashboard
is_IS: Stjórnborð

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
is_IS: Stjórnborðsviðbót viðbót fyrir OpenCPN

en: Up
is_IS: Upp

en: Down
is_IS: Niður

en: Dashboard preferences
is_IS: Stjórnborðs stilliningar

en: show this dashboard
is_IS: sýna þetta stjórnborð

en: Vertical
is_IS: Lóðrétt

en: Horizontal
is_IS: Lárétt

en: Instruments
is_IS: Verkfæri

en: Add
is_IS: Bæta við

en: Delete
is_IS: Eyða

en: Fonts
is_IS: Letur

en: Boat speed units:
is_IS: Hraðaeiningar báts:

en: Kts
is_IS: Hn

en: mph
is_IS: míl/klst

en: km/h
is_IS: km/t

en: Depth units:
is_IS: Dýptar einingar:

en: Meters
is_IS: Metrar

en: Feet
is_IS: Fet

en: Inches
is_IS: Tommur

en: Centimeters
is_IS: Sentimetrar

en: Depth Offset (%s):
is_IS: Dýptar hliðrun (%s):

en: Kilometers
is_IS: Kílómetrar

en: Wind speed units:
is_IS: Mælieiningar vinds:

en: NE
is_IS: NA

en: E
is_IS: A

en: SE
is_IS: SA

en: SW
is_IS: SV

en: W
is_IS: V

en: NW
is_IS: NV

en:  true
is_IS:  satt

en: NNE
is_IS: NNA

en: ENE
is_IS: ANA

en: ESE
is_IS: ASA

en: SSE
is_IS: SSA

en: SSW
is_IS: SSV

en: WSW
is_IS: VSV

en: WNW
is_IS: VNV

en: NNW
is_IS: NNV
