opencpn - en to it_IT translation catalogue (100 entries)

en: Position
it_IT: Posizione

en: Speedometer
it_IT: Velocità

en: GNSS Compass
it_IT: Bussola GNSS

en: True Compass
it_IT: Bussola

en: STW
it_IT: Velocità

en: True HDG
it_IT: Prua vera

en: Mag HDG
it_IT: Prua magnetica

en: App. Wind Angle & Speed
it_IT: Angolo & Veocità Vento apparente

en: App & True Wind Angle
it_IT: Angolo vento apparente/vero

en: App. Wind Speed
it_IT: Velocità Vento apparente

en: True Wind Angle & Speed
it_IT: Angolo & Veocità Vento vero

en: Altitude
it_IT: altitudine

en: Altitude Trace
it_IT: Traccia Altitudine

en: Depth
it_IT: Profondità

en: Barometric pressure
it_IT: Pressione barometrica

en: Water Temp.
it_IT: Temp. Aqua

en: Air Temp.
it_IT: Temp. aria

en: App. Wind Angle
it_IT: Angolo Vento apparente

en: True Wind Angle
it_IT: Angolo Vento vero

en: True Wind Direction
it_IT: direz. Vento vero

en: True Wind Speed
it_IT: Velocità Vento vero

en: True Wind Dir. & Speed
it_IT: Dir. & Velocità Vento vero

en: Rudder Angle
it_IT: Angolo di barra

en: GNSS in use
it_IT: GNSS in uso

en: GNSS Status
it_IT: Stato GNSS

en: Cursor
it_IT: Cursore

en: GNSS Clock
it_IT: Orologio GNSS

en: Sunrise/Sunset
it_IT: alba/tramonto

en: Moon phase
it_IT: Fase lunare

en: Wind history
it_IT: Storico del vento

en: Barometric history
it_IT: Storico barometrico

en: Trip Log
it_IT: Registro di viaggio

en: Sum Log
it_IT: Totale  Viaggio

en: From Ownship
it_IT: Dalla propria barca

en: Pitch
it_IT: Beccheggio

en: Heel
it_IT: Inclinazione laterale

en: Local GNSS Clock
it_IT: Ora locale GNSS

en: Local CPU Clock
it_IT: Ora locale CPU

en: Local Sunrise/Sunset
it_IT: Alba/Tramonto locale

en: Dashboard
it_IT: Pannello

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
it_IT: Dashboard PlugIn per OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
it_IT: Dashboard PlugIn per OpenCPN
    Mostra strumenti di navigazione dai dati NMEA.

en: Up
it_IT: Su

en: Down
it_IT: Giù

en: Stbd
it_IT: Dritta

en: Port
it_IT: Babordo

en: Dashboard preferences
it_IT: Preferenze Dashboard

en: show this dashboard
it_IT: Visualizza questo pannello

en: Caption:
it_IT: Didascalia:

en: Orientation:
it_IT: Orientazione:

en: Vertical
it_IT: verticale

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Instruments
it_IT: Strumenti

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Fonts
it_IT: Caratteri

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Data:
it_IT: Dati:

en: Label:
it_IT: Etichetta:

en: Small:
it_IT: Piccolo:

en: Units, Ranges, Formats
it_IT: Unità, Scale, formati

en: Speedometer max value:
it_IT: Velocità massima Tachimetro

en: Speed Over Ground Damping Factor:
it_IT: Filtro SOG:

en: COG Damping Factor:
it_IT: Filtro COG:

en: Local Time Offset From UTC:
it_IT: Differenza UTC:

en: Boat speed units:
it_IT: Unità di velocità barca:

en: Honor OpenCPN settings
it_IT: Accettare le impostazioni di OpenCPN

en: Kts
it_IT: kts

en: mph
it_IT: mi/h

en: Depth units:
it_IT: Unità di profondità:

en: Meters
it_IT: Metri

en: Feet
it_IT: Piedi (1 feet=0.305m)

en: Fathoms
it_IT: Fathoms (1 F=1.83m)

en: Inches
it_IT: Pollici

en: Centimeters
it_IT: Centimetri

en: Depth Offset (%s):
it_IT: Differenza di profondità (%s):

en: Distance units:
it_IT: Unità di misura di distanza:

en: Nautical miles
it_IT: Miglia Nautiche

en: Statute miles
it_IT: Miglia terrestri

en: Kilometers
it_IT: Chilometri

en: Wind speed units:
it_IT: Unità di misura velocità Vento

en: Temperature units:
it_IT: Unità di misura temperatura:

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
it_IT: Usa N2K & SignalK dati del vento vero fondo del mare.
    (Invece di attraverso l'acqua)

en: Add instrument
it_IT: Aggiungi Strumento

en: Select instrument to add:
it_IT: Seleziona uno strumento da aggiungere:

en: Preferences...
it_IT: Preferenze...

en: Resize...
it_IT: Ridimensiona...

en: Undock
it_IT: Sgancia

en: Choose font
it_IT: Scegli font

en: SW
it_IT: SO

en: W
it_IT: O

en: NW
it_IT: NO

en:  true
it_IT:  Vera

en:  mag
it_IT:  Magnetica

en: SSW
it_IT: SSO

en: WSW
it_IT: OSO

en: WNW
it_IT: ONO

en: NNW
it_IT: NNO

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
it_IT: Massimo %.1f %s da %02d:%02d Generale %.1f %s
