opencpn - en to ja_JP translation catalogue (71 entries)

en: Position
ja_JP: 位置

en: Speedometer
ja_JP: スピード メーター

en: True HDG
ja_JP: 真 HDG

en: Mag HDG
ja_JP: 磁気 HDG

en: App. Wind Angle & Speed
ja_JP: 見かけの風の角度と速度

en: App & True Wind Angle
ja_JP: 見かけと真の風の角度

en: App. Wind Speed
ja_JP: 見かけの風速

en: True Wind Angle & Speed
ja_JP: 真の風の角度と速度

en: Depth
ja_JP: 深渡

en: Barometric pressure
ja_JP: 気圧

en: Water Temp.
ja_JP: 水温

en: Air Temp.
ja_JP: 気温

en: App. Wind Angle
ja_JP: 見かけの風の角度

en: True Wind Angle
ja_JP: 真の風の角度

en: True Wind Direction
ja_JP: 真の風向

en: True Wind Speed
ja_JP: 真の風速

en: True Wind Dir. & Speed
ja_JP: 真の風向と風速

en: Rudder Angle
ja_JP: 舵角

en: Cursor
ja_JP: カーソル

en: Sunrise/Sunset
ja_JP: 日の出/日の入り

en: Moon phase
ja_JP: 月齢

en: Wind history
ja_JP: 風の記録

en: Barometric history
ja_JP: 気圧の記録

en: Trip Log
ja_JP: トリップ ログ

en: Sum Log
ja_JP: 合計ログ

en: From Ownship
ja_JP: 自船 から

en: Pitch
ja_JP: ピッチ

en: Heel
ja_JP: ヒール

en: Local CPU Clock
ja_JP: ローカルなCPUの時計

en: Local Sunrise/Sunset
ja_JP: 地元の日の出/日の入り

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
ja_JP: OpenCPN 用ダッシュ ボードプラグイン

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
ja_JP: OpenCPN 用ダッシュ ボードプラグイン
    装置の表示はNMEAソースから表示します。

en: Up
ja_JP: 上へ

en: Down
ja_JP: 下へ

en: Dashboard preferences
ja_JP: ダッシュ ボード設定

en: show this dashboard
ja_JP: このダッシュ ボードを表示

en: Caption:
ja_JP: タイトル:

en: Orientation:
ja_JP: 配置方向

en: Vertical
ja_JP: 縦

en: Horizontal
ja_JP: 横

en: Instruments
ja_JP: 計器

en: Add
ja_JP: 追加

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Appearance
ja_JP: 表示関連

en: Fonts
ja_JP: フォント

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Data:
ja_JP: データ:

en: Label:
ja_JP: ラベル：

en: Units, Ranges, Formats
ja_JP: ユニット、範囲、フォーマット

en: Speedometer max value:
ja_JP: スピード メーターの最大値:

en: Local Time Offset From UTC:
ja_JP: UTCとの時差

en: Boat speed units:
ja_JP: 船の速度の単位:

en: Depth units:
ja_JP: 深さの単位:

en: Meters
ja_JP: メートル

en: Feet
ja_JP: フィート

en: Fathoms
ja_JP: 尋

en: Inches
ja_JP: インチ

en: Centimeters
ja_JP: センチメートル

en: Depth Offset (%s):
ja_JP: 水深のオフセット(%s):

en: Distance units:
ja_JP: 距離の単位:

en: Nautical miles
ja_JP: 海里

en: Statute miles
ja_JP: 法定マイル

en: Kilometers
ja_JP: キロメートル

en: Wind speed units:
ja_JP: 風速単位:

en: Add instrument
ja_JP: 機器を追加します。

en: Select instrument to add:
ja_JP: 追加する計器を選択します。

en: Preferences...
ja_JP: 設定

en:  true
ja_JP:  真

en:  mag
ja_JP:  磁気

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
ja_JP: Max %.1f %s since %02d:%02d Overall %.1f %s
