opencpn - en to nb_NO translation catalogue (102 entries)

en: Position
nb_NO: Posisjon

en: Speedometer
nb_NO: Logg

en: GNSS Compass
nb_NO: GNSS kompass

en: True Compass
nb_NO: Sann kompass

en: True HDG
nb_NO: Sann HDG

en: Mag HDG
nb_NO: Mag. HDG

en: App. Wind Angle & Speed
nb_NO: Tils. vind vinkel & fart

en: App & True Wind Angle
nb_NO: Tils. & sann vindvinkel

en: App. Wind Speed
nb_NO: Tils. Vindhastighet

en: True Wind Angle & Speed
nb_NO: Sann Vindvinkel & fart

en: Altitude
nb_NO: Høyde

en: Altitude Trace
nb_NO: Høydespor

en: Depth
nb_NO: Dybde

en: Barometric pressure
nb_NO: Lufttrykk

en: Water Temp.
nb_NO: Vanntemp.

en: Air Temp.
nb_NO: Luft temp.

en: App. Wind Angle
nb_NO: Tils. Vindvinkel

en: True Wind Angle
nb_NO: Sann Vindvinkel

en: True Wind Direction
nb_NO: Sann Vindretning

en: True Wind Speed
nb_NO: Sann Vindhastighet

en: True Wind Dir. & Speed
nb_NO: Sann Vindretning & fart

en: Rudder Angle
nb_NO: Rorvinkel

en: GNSS in use
nb_NO: GNSS i bruk

en: Cursor
nb_NO: Kursor

en: GNSS Clock
nb_NO: GNSS Klokke

en: Sunrise/Sunset
nb_NO: Sol opp/ned

en: Moon phase
nb_NO: Månefase

en: Wind history
nb_NO: Vind histogram

en: Barometric history
nb_NO: Barometer histogram

en: Trip Log
nb_NO: Turlogg

en: Sum Log
nb_NO: Sumlogg

en: From Ownship
nb_NO: Fra eget skip

en: Pitch
nb_NO: Stamp

en: Heel
nb_NO: Helling

en: Local GNSS Clock
nb_NO: Lokal GNSS klokke

en: Local CPU Clock
nb_NO: Lokal CPU klokke

en: Local Sunrise/Sunset
nb_NO: Lokal sol opp/ned

en: Dashboard
nb_NO: Instrumentpanel

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
nb_NO: Instrumentutvidelse for OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
nb_NO: Instrument utvidelse for OpenCPN
    Tilfører navigasjons instrument visning fra NMEA kilder.

en: Up
nb_NO: Opp

en: Down
nb_NO: Ned

en: Port
nb_NO: B.Bord

en: Dashboard preferences
nb_NO: Dashbord alternativer

en: show this dashboard
nb_NO: vis dette instrumentpanel

en: Caption:
nb_NO: Overskrift:

en: Orientation:
nb_NO: Retning:

en: Vertical
nb_NO: Vertikal

en: Horizontal
nb_NO: Horisontal

en: Instruments
nb_NO: Instrumenter

en: Add
nb_NO: Legg til

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Appearance
nb_NO: Utseende

en: Fonts
nb_NO: Skrift

en: Title:
nb_NO: Tittel:

en: Label:
nb_NO: Etikett:

en: Small:
nb_NO: Liten:

en: Units, Ranges, Formats
nb_NO: Enheter, Avstander, Formater

en: Speedometer max value:
nb_NO: Speedometer maks verdi:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
nb_NO: Fart over grunn dempefaktor:

en: COG Damping Factor:
nb_NO: COG dempefaktor:

en: Local Time Offset From UTC:
nb_NO: Lokal tidsforskyvning fra UTC:

en: Boat speed units:
nb_NO: Båtens fartenheter:

en: Honor OpenCPN settings
nb_NO: OpenCPN ære innstillinger

en: Kts
nb_NO: Knop

en: km/h
nb_NO: km/t

en: Depth units:
nb_NO: Dybde enheter:

en: Meters
nb_NO: Meter

en: Feet
nb_NO: Fot

en: Fathoms
nb_NO: Favner

en: Inches
nb_NO: Tommer

en: Centimeters
nb_NO: Centimeter

en: Depth Offset (%s):
nb_NO: Dybde forskyvning (%s):

en: Distance units:
nb_NO: Distanseenheter:

en: Nautical miles
nb_NO: Nautiske mil

en: Statute miles
nb_NO: Statute mil

en: Kilometers
nb_NO: Kilometer

en: Wind speed units:
nb_NO: Fartsenheter for vind:

en: Temperature units:
nb_NO: Temperaturenheter

en: Celsius
nb_NO: Celcius

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
nb_NO: Bruk N2K & SignalK sanne vinddata over grunn.
    (I stedet for gjennom vann)

en: Add instrument
nb_NO: Legg til instrument

en: Select instrument to add:
nb_NO: Velg instrument:

en: Preferences...
nb_NO: Alternativer...

en: Resize...
nb_NO: Endre størrelse...

en: Undock
nb_NO: Løsne

en: Choose font
nb_NO: Velg skrifttype

en: NE
nb_NO: NØ

en: E
nb_NO: Ø

en: SE
nb_NO: SØ

en: SW
nb_NO: SV

en: W
nb_NO: V

en:  true
nb_NO:  sann

en: NNE
nb_NO: NNØ

en: ENE
nb_NO: ØNØ

en: ESE
nb_NO: ØSØ

en: SSE
nb_NO: SSØ

en: SSW
nb_NO: SSV

en: WSW
nb_NO: VSV

en: WNW
nb_NO: VNV

en: NNW
nb_NO: NNV

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
nb_NO: Maks %.1f %s siden %02d:%02d Sammenlagt %.1f %s
