opencpn - en to sv_SE translation catalogue (107 entries)

en: SOG
sv_SE: Fart -g SOG

en: Speedometer
sv_SE: Fartmätare

en: COG
sv_SE: Kurs -g COG

en: Mag COG
sv_SE: Magnetisk COG

en: GNSS Compass
sv_SE: GNSS-Kurs

en: True Compass
sv_SE: Kompass sann

en: STW
sv_SE: Fart -v STW

en: True HDG
sv_SE: Kurs -k sann HDG

en: Mag HDG
sv_SE: Kurs -k mag HDG

en: App. Wind Angle & Speed
sv_SE: Vind-vinkel-styrka Skenbar

en: App & True Wind Angle
sv_SE: Vind Skenbar Sann

en: App. Wind Speed
sv_SE: Vindstyrka Skenbar

en: True Wind Angle & Speed
sv_SE: Vind-vinkel-styrka Sann

en: Altitude
sv_SE: Höjd

en: Altitude Trace
sv_SE: Höjdhistorik

en: Depth
sv_SE: Djup

en: Barometric pressure
sv_SE: Lufttryck

en: Water Temp.
sv_SE: Vattentemperatur

en: Air Temp.
sv_SE: Lufttemp.

en: App. Wind Angle
sv_SE: Vindvinkel Skenbar

en: True Wind Angle
sv_SE: Vindvinkel Sann

en: True Wind Direction
sv_SE: Vindriktning Sann

en: True Wind Speed
sv_SE: Vindstyrka Sann

en: True Wind Dir. & Speed
sv_SE: Vind-riktn.-styrka Sann

en: Rudder Angle
sv_SE: Rodervinkel

en: GNSS in use
sv_SE: GNSS använda

en: Cursor
sv_SE: Markör

en: GNSS Clock
sv_SE: GNSS Klocka

en: Sunrise/Sunset
sv_SE: Soluppgång/Solnedgång

en: Moon phase
sv_SE: Månfas

en: Wind history
sv_SE: Vindhistorik

en: Barometric history
sv_SE: Lufttryckshistorik

en: Trip Log
sv_SE: Triplogg

en: Sum Log
sv_SE: Sumlogg

en: From Ownship
sv_SE: Från egen båt

en: Pitch
sv_SE: Stigning

en: Heel
sv_SE: Krängning

en: Local GNSS Clock
sv_SE: Lokal GNSS-klocka

en: Local CPU Clock
sv_SE: Lokal datorklocka

en: Local Sunrise/Sunset
sv_SE: Lokal Soluppgång/Solnedgång

en: Dashboard
sv_SE: Instrumentpanel

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
sv_SE: Instrumentpanel för OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
sv_SE: Instrumentpanel för OpenCPN
    Visar navigationsinstrument baserade på tillgänglig NMEA-information.

en: Up
sv_SE: Upp

en: Down
sv_SE: Ner

en: Stbd
sv_SE: Sb

en: Port
sv_SE: Bb

en: Dashboard preferences
sv_SE: Inställningar

en: show this dashboard
sv_SE: Visa den här panelen

en: Caption:
sv_SE: Titel:

en: Orientation:
sv_SE: Orientering:

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: Instruments
sv_SE: Instrument

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Fonts
sv_SE: Typsnitt

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: Label:
sv_SE: Beskrivning:

en: Small:
sv_SE: Liten:

en: Units, Ranges, Formats
sv_SE: Enheter, avstånd, format

en: Speedometer max value:
sv_SE: Hastighetsmätare max värde:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
sv_SE: Dämpningsfaktor för fart över grund, SOG:

en: COG Damping Factor:
sv_SE: Dämpningsfaktor för kurs över grund COG:

en: Local Time Offset From UTC:
sv_SE: Lokal tidsförskjutning från UTC:

en: Boat speed units:
sv_SE: Enhet för båthastighet:

en: Honor OpenCPN settings
sv_SE: Föredra OpenCPN inställningar

en: Kts
sv_SE: Knop

en: km/h
sv_SE: km/t

en: Depth units:
sv_SE:  Djupenhet:

en: Meters
sv_SE: Meter

en: Feet
sv_SE: Fot

en: Fathoms
sv_SE: Famnar

en: Inches
sv_SE: Tum

en: Centimeters
sv_SE: Centimeter

en: Depth Offset (%s):
sv_SE: Djupjustering (%s):

en: Distance units:
sv_SE: Enhet för avstånd:

en: Nautical miles
sv_SE: Nautiska mil

en: Statute miles
sv_SE: Eng. Mile

en: Kilometers
sv_SE: Kilometer

en: Wind speed units:
sv_SE: Enhet för vindstyrka:

en: Temperature units:
sv_SE: Temperaturenhet

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
sv_SE: Använd SignalK sann vinddata över grund. (Istället för genom vattnet)

en: Add instrument
sv_SE: Lägg till instrument

en: Select instrument to add:
sv_SE: Välj instrument att lägga till:

en: Preferences...
sv_SE: Inställningar...

en: Resize...
sv_SE: Ändra storlek...

en: Undock
sv_SE: Ta bort låsning

en: Choose font
sv_SE: Välj teckensnitt

en: NE
sv_SE: NO

en: E
sv_SE: O

en: SE
sv_SE: SO

en: SW
sv_SE: SV

en: W
sv_SE: V

en: NW
sv_SE: NV

en:  true
sv_SE:  sann

en: --- %s
sv_SE: ---%s

en: NNE
sv_SE: NNO

en: ENE
sv_SE: ONO

en: ESE
sv_SE: OSO

en: SSE
sv_SE: SSO

en: SSW
sv_SE: SSV

en: WSW
sv_SE: VSV

en: WNW
sv_SE: VNV

en: NNW
sv_SE: NNV

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
sv_SE: Max %.1f %s sedan %02d:%02d Totalt %.1f %s
