opencpn - en to tr_TR translation catalogue (90 entries)

en: N
tr_TR: K

en: Position
tr_TR: Mevki

en: Speedometer
tr_TR: Hızölçer

en: Mag COG
tr_TR: Manyetik COG

en: True Compass
tr_TR: Gerçek Pusula

en: True HDG
tr_TR: Gerçek HDG

en: Mag HDG
tr_TR: Manyetik HDG

en: App. Wind Angle & Speed
tr_TR: Nispi Rüzgar Açısı & Hızı

en: App & True Wind Angle
tr_TR: Nispi & Hakiki Rüzgar Açısı

en: App. Wind Speed
tr_TR: Nispi Rüzgar Hızı

en: True Wind Angle & Speed
tr_TR: Hakiki Rüzgar Açısı & Hızı

en: Depth
tr_TR: Derinlik

en: Barometric pressure
tr_TR: Barometrik Basınç

en: Water Temp.
tr_TR: Su Sıcaklığı

en: Air Temp.
tr_TR: Hava Sıcaklığı

en: App. Wind Angle
tr_TR: Nispi Rüzgar Açısı

en: True Wind Angle
tr_TR: Hakiki Rüzgar Açısı

en: True Wind Direction
tr_TR: Hakiki Rüzgar Yönü

en: True Wind Speed
tr_TR: Hakiki Rüzgar Hızı

en: True Wind Dir. & Speed
tr_TR: Hakiki Rüzgar Yönü&Hızı

en: Rudder Angle
tr_TR: Düzmen Açısı

en: Cursor
tr_TR: Fare

en: Sunrise/Sunset
tr_TR: Gündoğumu/Günbatımı

en: Moon phase
tr_TR: Ay Dönümü

en: Wind history
tr_TR: Rüzgar Geçmişi

en: Barometric history
tr_TR: Barometre Geçmişi

en: Trip Log
tr_TR: Yolculuk Kütüğü

en: Sum Log
tr_TR: Toplam Kütük

en: From Ownship
tr_TR: Teknemden

en: Pitch
tr_TR: Eğim

en: Local CPU Clock
tr_TR: Yerel CPU Saati

en: Local Sunrise/Sunset
tr_TR: Yerel Gün Doğumu/Batımı

en: Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneli

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
tr_TR: OpenCPN için Gösterge Paneli Eklentisi

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
tr_TR: OpenCPN için Gösterge Paneli Eklentisi
    NMEA kaynağından aldığı seyir verilerini gösterir.

en: Up
tr_TR: Yukarı

en: Down
tr_TR: Aşağı

en: Dashboard preferences
tr_TR: Gösterge PAneli YApılandırması

en: show this dashboard
tr_TR: Bu gösterge panelini göster.

en: Caption:
tr_TR: Başlık:

en: Orientation:
tr_TR: Yönelim:

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Instruments
tr_TR: Aletler

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Fonts
tr_TR: Harf biçimi

en: Title:
tr_TR: Ünvan:

en: Data:
tr_TR: Veri:

en: Label:
tr_TR: Etiket:

en: Small:
tr_TR: Küçük:

en: Units, Ranges, Formats
tr_TR: Birimler, Aralıklar, Biçimler

en: Speedometer max value:
tr_TR: Hızölçerin en yüksek değeri:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
tr_TR: Yere Göre Süratin Sönümleme Faktörü:

en: Local Time Offset From UTC:
tr_TR: UTC'den Yerel Saat Düzeltmesi:

en: Boat speed units:
tr_TR: Tekne hız birimleri

en: Honor OpenCPN settings
tr_TR: OpenCPN yapılandırmasına uy.

en: km/h
tr_TR: km/s

en: Depth units:
tr_TR: Derinlik birimleri:

en: Meters
tr_TR: Metre

en: Feet
tr_TR: Fit

en: Fathoms
tr_TR: Kulaç

en: Inches
tr_TR: İnç

en: Centimeters
tr_TR: Santimetre

en: Distance units:
tr_TR: Mesafe birimleri

en: Nautical miles
tr_TR: Deniz mili

en: Statute miles
tr_TR: Kara mili

en: Kilometers
tr_TR: Kilometre

en: Wind speed units:
tr_TR: Rüzgar hızı birimleri:

en: Add instrument
tr_TR: Alet ekle

en: Select instrument to add:
tr_TR: Eklenecek aleti seç:

en: Preferences...
tr_TR: Yapılandırma

en: NE
tr_TR: KD

en: E
tr_TR: D

en: SE
tr_TR: GD

en: S
tr_TR: G

en: SW
tr_TR: GB

en: NW
tr_TR: KB

en:  true
tr_TR:  hakiki

en:  mag
tr_TR: manyetik

en: NNE
tr_TR: KKD

en: ENE
tr_TR: DKD

en: ESE
tr_TR: DGD

en: SSE
tr_TR: GGD

en: SSW
tr_TR: GGB

en: WSW
tr_TR: BKB

en: WNW
tr_TR: BKB

en: NNW
tr_TR: KKB

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
tr_TR: En Çok %.1f %s den buyana %02d:%02d  toplam %.1f%s
