opencpn - en to it_IT translation catalogue (228 entries)

en: Start a request
it_IT: Inizia una richiesta

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
it_IT: Disegna la richiesta area o Clicca qui per interrompere la richiesta

en: Valid Area and Continue
it_IT: Area valida e Continua

en: Error!
it_IT: Errore!

en:  contains no valid data!
it_IT:  contiene dati non validi!

en: No valid GRIB file
it_IT: File GRIB non valido

en: Hide data at cursor
it_IT: Nascondi i dati al cursore

en: Show data at cursor
it_IT: Mostra i dati al cursore

en: Start play back
it_IT: Avvia l'animazione

en: Select geopotential altitude
it_IT: Seleziona altezza geopotenziale

en: Now
it_IT: Adesso

en: Zoom To Center
it_IT: Ingrandisci e centra

en: Stop play back
it_IT: Termina l'animazione

en: Open a new file
it_IT: Apri nuovo file

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Draw requested Area or Click here to stop request
it_IT: Disegna la richiesta area o Clicca qui per interrompere la richiesta

en: Select a GRIB file
it_IT: Seleziona Cartella dei file GRIB

en:  files don't exist!
it_IT:  file è inesistente!

en:  can't be read!
it_IT:  non può essere letto!

en: GRIB Display Control
it_IT: Pannello GRIB

en: Knots
it_IT: Nodi

en: MilliBars
it_IT: Millibar

en: Meters
it_IT: Metri

en: Feet
it_IT: Piedi

en: Millimeters
it_IT: Millimetri

en: Inches
it_IT: Pollici

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Wind
it_IT: Vento

en: Wind Gust
it_IT: Raffiche

en: Pressure
it_IT: Pressione (hPa)

en: Waves
it_IT: Onde

en: Current
it_IT: Corrente

en: Rainfall
it_IT: Precipitazioni

en: Cloud Cover
it_IT: Copertura nuvolosa

en: Air Temperature
it_IT: Temperatura aria

en: Sea Temperature
it_IT: Temperatura acqua

en: Altitude(Geopotential)
it_IT: Altezza (geopotenziale)

en: Relative Humidity
it_IT: Umidità relativa

en: mn
it_IT: min

en: Apply
it_IT: Applica

en: Display Isotachs
it_IT: Visualizza isotachìe

en: Display Isobars
it_IT: Visualizza isobare

en: Display Isotherms
it_IT: Visualizza isoterme

en: Display Iso CAPE
it_IT: Visualizza iso CAPE

en: Display Comp. Reflectivity
it_IT: Mostra la massima riflettività

en: Spacing
it_IT: Spaziatura

en: You want to remove the dialog title/drag bar
it_IT: Vuoi rimuovere la barra titoli/trascinamento dalla finestra di dialogo

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
it_IT: Vuoi aggiungere una barra titoli/trascinamento alla finestra di dialogo

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
it_IT: Questa modifica richiede una riesecuzione completa.
    Sarà attiva dopo la chiusura e riapertura del plugin

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
it_IT: Si è scelto di autorizzare l'interpolazione.
    Non dimenticare che i dati visualizzati non saranno reali ma ricalcolati e ciò può diminuire la precisione!

en: Warning!
it_IT: Attenzione!

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
it_IT: Questa impostazione implica che si autorizzi l'interpolazione
    Non dimenticare che i dati visualizzati non saranno reali ma ricalcolati e ciò può diminuire la precisione!

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

en: Select geoptential altitude
it_IT: Seleziona altezza geopotenziale

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
it_IT: Pressione a livello del mare (hPa)

en: Significant Wave Height
it_IT: Onda, Altezza Signific. (m)

en: Waves period
it_IT: Periodo onde

en: Waves Direction
it_IT: Direzione Onde (gradi)

en: Surface Current Speed
it_IT: Velocità corrente in superficie

en: Surface Current Direction
it_IT: Direzione corrente in superficie

en: Cumulative Rainfall per Hour
it_IT: Precipitazioni cumulative per ora

en: Air Temp
it_IT: Temperatura aria

en: Sea Temp
it_IT: Temperatura Acqua (°C)

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
it_IT: Temperatura acqua o aria in superficie

en: Convective Available Potential Energy
it_IT: Energia Potenziale Convettiva Disponibile

en: Comp. Refl.
it_IT: Mass.riflet.

en: Composite Reflectivity
it_IT: Massima riflettività

en: Altitude
it_IT: Altezza

en: Relat. Hum.
it_IT: Um. relat.

en: Data Display Options
it_IT: Impostazioni di visualizzazione dati

en: Units
it_IT: Unità

en: Barbed Arrows
it_IT: Frecce del vento

en: Default Colour
it_IT: Colore di deafult

en: Controlled Colours
it_IT: Colori Controllati

en: Spacing(pixels)
it_IT: Spaziatura(pixel)

en: Fixed
it_IT: Fissa

en: Minimum
it_IT: Minima

en: Always visible
it_IT: Sempre visibili

en: IsoBars
it_IT: Isobare

en: Abbreviated Numbers
it_IT: Numero Abbreviato

en: Direction Arrows
it_IT: Frecce di direzione

en: Single Arrow
it_IT: Freccia singola

en: Double Arrow
it_IT: Freccia doppia

en: Proportional Arrow
it_IT: Freccia proporzionale

en: Default Size
it_IT: Dimensione di default

en: Small Size
it_IT: Piccole

en: OverlayMap
it_IT: Sovrapponi mappa

en: Color scheme
it_IT: Scala dei colori

en: Generic
it_IT: Generico

en: Numbers
it_IT: Valore intensità

en: Particle Map
it_IT: Mappa animata

en: Density
it_IT: Densità

en: Transparency for all Overlay Maps
it_IT: Trasparenza per tutte le mappe

en: Overlay Transparency (%)
it_IT: Trasparenza in sovrapposizione (%)

en: Data
it_IT: Dati

en: Playback Options
it_IT: Impostazioni animazione

en: Speed Control
it_IT: Controllo velocità

en: Slow
it_IT: Lento

en: Fast
it_IT: Veloce

en: Loop Mode
it_IT: Ciclo continuo

en: Loop Start
it_IT: Inizio ciclo

en: Top of Grib File
it_IT: Inizio del file GRIB

en: Current time forecast
it_IT: Previsioni ora corrente

en: Interpolate between gribs
it_IT: Interpolazione tra i valori grib

en: Time Interval
it_IT: Intervallo di tempo

en: Playback
it_IT: Animazione

en: Dialogs Style
it_IT: Stile finestra di dialogo

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
it_IT: Finestra di dialogo dati al cursore attaccata alla barra delle icone - con barra del titolo/trascinamento

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
it_IT: Finestra di dialogo dati al cursore attaccata alla barra delle icone - senza barra del titolo/trascinamento

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
it_IT: Finestra di dialogo dati al cursore orizzontale separata dalla barra delle icone

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
it_IT: Finestra di dialogo dati al cursore verticale separata dalla barra delle icone

en: Buttons Visibility
it_IT: Visibilità bottoni

en: Attached icon bar
it_IT: Attaccati alla barra delle icone

en: Isolated icon bar
it_IT: Isolati dalla barra delle icone

en: Geopot. Height Choice
it_IT: Scelta altezza geopot.

en: Zoom to Center
it_IT: Ingrandisci e centra

en: Show Cursor Data
it_IT: Mostra i dati al cursore

en: Time Slider
it_IT: Cursore del tempo

en: Open File
it_IT: Apri file

en: Request
it_IT: Richiesta

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: General Options
it_IT: Impostazioni generali

en: Use High Definition Graphics
it_IT: Usa grafica ad alta definizione

en: Use Gradual Colors
it_IT: Usa colori graduali

en: Copy First Cumulative Missing Record
it_IT: Copia il primo record cumulativo mancante

en: Copy Missing Wave Records
it_IT: Copia i record mancanti relativi al moto ondoso

en: Draw Barbed Arrows Head
it_IT: Disegna Frecce Spinato Testa

en: Zoom to file center when opened
it_IT: Ingrandisci al centro della area quando aperto

en: Load the More Recent File in Directory
it_IT: Carica il file più recente nella cartella

en: Load the Last Opened File
it_IT: Carica l'ultimo file aperto

en: Load File Options
it_IT: Opzioni di caricamento file

en: Start at the first forecast in GRIB file
it_IT: Inizia alla prima previsione del file GRIB

en: Start at the nearest forecast to current time
it_IT: Inizia alla previsione più vicina all'ora corrente

en: Authorize Interpolation to start at current time
it_IT: Autorizza l'interpolazione a partire dall'ora corrente

en: Start Options
it_IT: Impostazioni di avvio

en: Local Time
it_IT: Ora Locale

en: Time Options
it_IT: Impostazioni tempo

en: Icons Size Factor
it_IT: Fattore dimensione icona

en: GRIB PlugIn Preferences
it_IT: Preferenze del Plugin GRIB

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Sender eMail Address
it_IT: Indirizzo Email Mittente

en: Mail To
it_IT: Mail a

en: Forecast Model
it_IT: Modello di previsione

en: Moving Grib
it_IT: Grib area in movimento

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Course
it_IT: Rotta

en: zyGrib Login
it_IT: Login zyGrib

en: zyGrib Code
it_IT: Codice zyGrib

en: Resolution
it_IT: Risoluzione

en: Interval
it_IT: Intervallo

en: Hours
it_IT: Ore

en: Time Range
it_IT: Intervallo di tempo

en: Days
it_IT: Giorni

en: Area Selection
it_IT: Selezione dell'area

en: Manual Selection
it_IT: Selezione manuale

en: Use Always this Area
it_IT: Usa sempre questa area

en: Data Selection
it_IT: Selezione dei dati

en: Air Temperature(2m)
it_IT: Temperatura aria(2m)

en: Comp. Reflect.
it_IT: Mass.riflet.

en: Sea Temperature(surf.)
it_IT: Temperatura del mare(sup.)

en: Geopotential Height
it_IT: Altezza geopotenziale

en: Estimated File Size
it_IT: Dimensioni file stimate

en:  (Max size )
it_IT:  (Dimensione massima)

en: Data at Position:
it_IT: Dati in:

en: Close
it_IT: Chiudi

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
it_IT: MAIL Error: MAPI32.DLL non installato o non valido su questo computer!

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Write and send eMail request
it_IT: Compila e invia una richiesta via mail

en: Grib Data Table
it_IT: Tabella dati Grib

en: Dialog
it_IT: Finestra di dialogo

en: Warning : Data at Geopotential Height
it_IT: Attenzione: dati ad altezza geopotenziale

en: IsoBar Unable to compute record magnitude
it_IT: Isobar: impossibile calcolare il valore

en: Building Isobar map
it_IT: Sto costruendo la mappa delle isobare

en: OverlayMap Unable to compute record magnitude
it_IT: Sovrapposizione: impossibile calcolare il valore

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
it_IT: Sovrapposizione non supportata dal hardware grafico (disabilita OpenGL)

en: Overlays too wide and can't be displayed:
it_IT: Sovrapposizione troppo ampia, non può essere visualizzata:

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
it_IT: sovrapposizioni soppresse se non attivato 'Nord in alto' in modalità DC (abilita OpenGL)

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
it_IT: Zoom out o riduci scala per vedere HTSGW GRIB soppressi

en: GribNumbers Unable to compute record magnitude
it_IT: Valore: Impossibile calcolarlo

en: Grib
it_IT: Mostra Pannello GRIB

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
it_IT: GRIB PlugIn per OpenCPN

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
it_IT: GRIB PlugIn per OpenCPN
    Visualizza i dati GRIB sovrapposti alla mappa. Supporta diversi tipi di dati da file GRIB.
    
    Dati GRIB supportati:
    - direzione e velocità vento (a 10m)
    - pressione in superficie
    - precipitazioni
    - copertura nuvolosa
    - altezza significativa delle onde
    - temperatura dell'acqua in superficie (a 2m)
    - direzione e velocità della corrente in superficie
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - vento, altezza, temperatura e umidità relativa a 300, 500, 700, 850 hPa.

en: Weather table
it_IT: Tabella Meteo

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
it_IT: Si è scelto di autorizzare l'interpolazione.
    Non dimenticare che i dati visualizzati all'ora corrente non saranno reali ma ricalcolati e ciò può diminuire la precisione!

en: Wind,Dir
it_IT: Vento, Dir

en: Wind,Speed
it_IT: Vento, Velocità

en: Wind,Gust
it_IT: Vento, Raffiche

en: Waves,Dir
it_IT: Onde,Dir

en: Waves,Hsig
it_IT: Onde, alt signif

en: Waves,Per
it_IT: Onde, Periodo

en: Air Temp.
it_IT: Temperatura aria

en: Sea Temp.
it_IT: Temperatura mare

en: C. Reflect.
it_IT: M.riflet.

en: Current,Dir
it_IT: Corrente, Dir

en: Current,Speed
it_IT: Corrente, velocità

en: Send
it_IT: Invia

en: Save
it_IT: Salva

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
it_IT: Indirizzo utilizzato per inviare eMail di richiesta. (Obbligatorio per LINUX)

en: This is your zyGrib's forum access Login
it_IT: Login di accesso al forum zyGrib

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
it_IT: Ottieni questo codice dal forum zyGrib (non è la password!)

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
it_IT: Inserisci la velocità prevista (nodi)

en: Enter your forecasted Course
it_IT: Inserisci la rotta prevista

en: Sorry...
    ZyGrib momentary stopped providing this service...
    Only Saildocs option is available
it_IT: Spiacenti...
    Il servizio Zygrib è temporaneamente inattivo...
    È disponibile solo il servizio Saildocs.

en: Warning
it_IT: Avvertimento

en: You request a forecast for more than 8 days horizon.
    This is conflicting with Wave data which will be removed from your request.
    Don't forget that beyond the first 8 days, the resolution will be only 2.5°x2.5°
    and the time intervall 12 hours.
it_IT: E' stata richiesta una previsione con un orizzonte temporale di più di 8 giorni.
    Ciò è in conflitto con i dati relativi al moto ondoso che saranno rimossi dalla richiesta.
    Non dimenticare che dopo i primi 8 giorni, la risoluzione sarà solamente di 2,5°x2,5°
     e l'intervallo di tempo di 12 ore.

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
it_IT: Prima di inviare un'e-mail a Zygrib devi inserire il tuo Login e Codice. 
    Visita www.zygrib.org/ e segui le istruzioni...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
it_IT: File troppo grande! Il limite per zyGrib è 2Mb!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
it_IT: Errore! Max Lat minore di Min Lat o Max Lon minore di Min Lon!

en: Too large area! Each side must be less than 180°!
it_IT: Area troppo grande! Ogni lato deve essere minore di 180°!

en: Too small area for this resolution!
it_IT: Area troppo piccola per questa risoluzione!

en: Continue...
it_IT: Continua...

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
it_IT: La tua richiesta è pronta. E' stata preparata una mail nel tuo ambiente di posta.
    Devi solo verificarla e inviarla...
    Salva o Cancel per finire... o Continua...

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
it_IT: La tua richiesta è stata inviata
     (se nel tuo sistema è configurato un MTA ed è in grado di invare email).
    Salva o Cancel per terminare...o Continua...

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
it_IT: La richiesta non può essere inviata. Verifica i parametri del sistema di mail.
    Dovresti anche dare un'occhiata al file di log.
    Salva o Cancel per terminare...

en: Data at cursor position
it_IT: Dati al cursore

en: at Geopotential Height
it_IT: ad altezza geopotenziale

en: Temperature
it_IT: Temperatura

en: at
it_IT: in

en: Wind Speed
it_IT: Velocità del vento

en: Wind Speed in Bf
it_IT: Velocità del vento in Bf

en: Wind Direction
it_IT: Direzione vento

en: Wind Gust at
it_IT: Raffiche in

en: Air Temperature at
it_IT: Temperatura aria in

en: surface level
it_IT: livello di superficie

en: Sea Surface Temperature
it_IT: Temperatura dell'acqua in superficie

en: Abbreviated Isobars Numbers
it_IT: Numeri Isobar Abbreviati

en: Display Iso Reflectivity
it_IT: Mostra la riflettività iso
