opencpn - en to el_GR translation catalogue (248 entries)

en: Start a request
el_GR: Αρχή αιτήματος

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
el_GR: Δείξε την περιοχή
    Κάνε κλικ εδώ για ακύρωση

en: Valid Area and Continue
el_GR: Επικύρωση περιοχής και να συνέχεια

en: File:
el_GR: Αρχείο:

en: Error!
el_GR: Σφάλμα!

en:  contains no valid data!
el_GR:  δεν περιέχει έγκυρα δεδομένα!

en: No valid GRIB file
el_GR: Μη έγκυρο αρχείο GRIB

en: Hide data at cursor
el_GR: Απόκρυψη δεδομένων στο δρομέα

en: Show data at cursor
el_GR: Εμφάνιση δεδομένων στο δρομέα

en: Start play back
el_GR: Εκκίνηση αναπαραγωγής

en: Select geopotential altitude
el_GR: Επιλογή γεωδυναμικού ύψους

en: Now
el_GR: Τώρα

en: Zoom To Center
el_GR: Ζουμ στο κέντρο

en: Stop play back
el_GR: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Open a new file
el_GR: Ανοίξτε ένα νέο αρχείο

en: Settings
el_GR: Επιλογές

en: Draw requested Area or Click here to stop request
el_GR: Δείξε την περιοχή ή κάνε κλικ εδώ για ακύρωση

en: Select a GRIB file
el_GR: Επιλέξτε ένα αρχείο GRIB

en:  files don't exist!
el_GR:  δεν υπάρχουν αρχεία!

en:  can't be read!
el_GR:  δεν διαβάζεται!

en: GRIB Display Control
el_GR: Έλεγχος Εμφάνισης GRIB

en: Knots
el_GR: Κόμβους

en: mph
el_GR: μ.α.ώ.

en: Beaufort
el_GR: Μπωφόρ

en: MilliBars
el_GR: μιλιμπαρ

en: mmHG
el_GR: mmHg

en: inHG
el_GR: ίντσες Hg

en: Meters
el_GR: μέτρα

en: Feet
el_GR: Πόδια

en: Celsius
el_GR: Κελσίου

en: Fahrenheit
el_GR: Φάρεναιτ

en: Millimeters
el_GR: χιλιοστά

en: Inches
el_GR: ίντσες

en: Percentage
el_GR: Επί τοις εκατό

en: j/kg
el_GR: J/kg

en: Wind
el_GR: Άνεμος

en: Wind Gust
el_GR: Σπιλιάδες

en: Pressure
el_GR: Πίεση

en: Waves
el_GR: Κύματα

en: Current
el_GR: Ρεύμα

en: Rainfall
el_GR: Βροχόπτωση

en: Cloud Cover
el_GR: Νεφοκάλυψη

en: Air Temperature
el_GR: Θερμοκρασία αέρος

en: Sea Temperature
el_GR: Θερμοκρασία θαλάσσης

en: CAPE
el_GR: ΔΔΕΣ (CAPE)

en: Altitude(Geopotential)
el_GR: Υψόμετρο (Γεωδυναμικό)

en: Relative Humidity
el_GR: Σχετική Υγρασία

en: mn
el_GR: mN

en: Apply
el_GR: Εφαρμογή

en: Display Isotachs
el_GR: Εμφάνιση ισοταχών

en: Display Isobars
el_GR: Εμφάνιση ισοβαρών

en: Display Isotherms
el_GR: Εμφάνιση ισόθερμων

en: Display Iso CAPE
el_GR: Εμφάνιση ισοδυναμικών (CAPE)

en: Display Comp. Reflectivity
el_GR: Δείξε συνθ. αντανακλαστικότητα

en: Spacing
el_GR: Αποστάσεις

en: You want to remove the dialog title/drag bar
el_GR: Θέλετε να καταργήσετε το τίτλο του διαλόγου ή την μπάρα

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
el_GR: Θέλετε να προσθέσετε έναν τίτλο/μπάρα στον διάλογο

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
el_GR: Αυτή η αλλαγή χρειάζεται μια πλήρη επαναφόρτωση.
    Θα εφαρμοστεί μετά το κλείσιμο και την επανέναρξη του προσθέτου

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
el_GR: Έχετε επιτρέψει παρεμβολή δεδομένων. 
    Μη ξεχνάτε ότι τα δεδομένα που εμφανίζονται δεν είναι πραγματικά αλλά υπολογισμένα.
    Aυτό μπορεί να μειώσει την ακρίβεια!

en: Warning!
el_GR: Προσοχή!

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
el_GR: Αυτή η επιλογή συνεπάγεται εξουσιοδότηση για παρεμβολή
    Μην ξεχάσετε ότι τα δεδομένα που εμφανίζονται δεν είναι πραγματικά αλλά υπολογισμένα
     Αυτό μπορεί να μειώσει την ακρίβεια!

en: Previous
el_GR: Προηγούμενο

en: Next
el_GR: Επόμενο

en: Select geoptential altitude
el_GR: Επιλογή γεωδυναμικού ύψους

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
el_GR: Μέση πίεση στο επίπεδο της θάλασσας (MSLP)

en: Significant Wave Height
el_GR: Σημαντικό ύψος κύματος

en: Waves period
el_GR: Περίοδος κύματος

en: Waves Direction
el_GR: Κατεύθυνση κυμάτων

en: Surface Current Speed
el_GR: Ταχύτητα ρεύματος

en: Surface Current Direction
el_GR: Κατεύθυνση ρεύματος

en: Cumulative Rainfall per Hour
el_GR: Αθροιστική βροχόπτωση ανά ώρα

en: Air Temp
el_GR: Θερμ. αέρος

en: Sea Temp
el_GR: Θερμ. θαλάσσης

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
el_GR: Θερμοκρασία θαλάσσης ή αέρος στην επιφάνεια

en: Convective Available Potential Energy
el_GR: Διαθέσιμη δυναμική ενέργεια συναγωγής αέρα (ΔΔΕΣ, CAPE)

en: Comp. Refl.
el_GR: Συνθ. ανταν.

en: Composite Reflectivity
el_GR: Σύνθετη ανακλαστικότητα

en: Altitude
el_GR: Υψόμετρο

en: Temp.
el_GR: Θερμ/σία

en: Relat. Hum.
el_GR: Σχ. υγρασία

en: Data Display Options
el_GR: Επιλογές εμφάνισης δεδομένων

en: Units
el_GR: Μονάδες

en: Barbed Arrows
el_GR: Αγκαθωτά βέλη

en: Default Colour
el_GR: Προεπιλεγμένο χρώμα

en: Controlled Colours
el_GR: Ελεγχόμενα χρώματα

en: Spacing(pixels)
el_GR: απόσταση(πίξελ)

en: Fixed
el_GR: Σταθερή

en: Minimum
el_GR: Ελάχιστο

en: Always visible
el_GR: Πάντα ορατό

en: IsoBars
el_GR: Ισοβαρείς

en: Abbreviated Numbers
el_GR: Συντετμημένοι αριθμοί

en: Direction Arrows
el_GR: Βέλη κατεύθυνσης

en: Single Arrow
el_GR: Μονό βέλος

en: Double Arrow
el_GR: Διπλό βέλος

en: Proportional Arrow
el_GR: Βέλος ανάλογου μήκους

en: Default Size
el_GR: Προεπιλεγμένο μέγεθος

en: Small Size
el_GR: Μικρό μέγεθος

en: OverlayMap
el_GR: Επικάλυψη χάρτη

en: Color scheme
el_GR: Συνδυασμός χρωμάτων

en: Generic
el_GR: Γενικής χρήσης

en: Numbers
el_GR: Αριθμοί

en: Particle Map
el_GR: Ζωντανός Χάρτης

en: Density
el_GR: Πυκνότητα

en: Transparency for all Overlay Maps
el_GR: Διαφάνεια για όλους τους χάρτες επικάλυψης

en: Overlay Transparency (%)
el_GR: Διαφάνεια επικάλυψης (%)

en: Data
el_GR: Δεδομένα

en: Playback Options
el_GR: Επιλογές αναπαραγωγής

en: Speed Control
el_GR: Έλεγχος ταχύτητας

en: Slow
el_GR: Αργά

en: Fast
el_GR: Γρήγορα

en: Loop Mode
el_GR: Κυκλική διαδικασία

en: Loop Start
el_GR: Αρχή κύκλου

en: Top of Grib File
el_GR: Αρχή του αρχείου GRIB

en: Current time forecast
el_GR: Πρόγνωση για τώρα

en: Interpolate between gribs
el_GR: Παρεμβολή ανάμεσα στα GRIB

en: Time Interval
el_GR: Χρονικό διάστημα

en: Playback
el_GR: Αναπαραγωγή

en: Dialogs Style
el_GR: Στιλ δαλόγων

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
el_GR: Τα δεδομένα στον διάλογο του δρομέα είναι συνδεδεμένα με τη λωρίδα των εικονιδίων - με λωρίδα τίτλου

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
el_GR: Τα δεδομένα στον διάλογο του δρομέα είναι συνδεδεμένα με τη λωρίδα των εικονιδίων - χωρίς λωρίδα τίτλου

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
el_GR: Τα δεδομένα στον διάλογο του δρομέα είναι απομονωμένα και προβάλλονται οριζοντίως

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
el_GR: Τα δεδομένα στον διάλογο του δρομέα είναι απομονωμένα και προβάλλονται καθέτως

en: Buttons Visibility
el_GR: Ορατότητα κουμπιών

en: Attached icon bar
el_GR: Συνημμένη λωρίδα εικονιδίων

en: Isolated icon bar
el_GR: Μεμονωμένη λωρίδα εικονιδίων

en: Geopot. Height Choice
el_GR: Επιλογή γεωδυν. ύψους

en: Zoom to Center
el_GR: Ζουμ στο κέντρο

en: Show Cursor Data
el_GR: Εμφάνιση δεδομένων δρομέα

en: Time Slider
el_GR: Ρυθμιστικό χρόνου

en: Open File
el_GR: Άνοιξε το αρχείο

en: Request
el_GR: Αίτημα

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: General Options
el_GR: Γενικές επιλογές

en: Use High Definition Graphics
el_GR: Χρήση Γραφικών Υψηλής Ευκρίνειας

en: Use Gradual Colors
el_GR: Χρήση συνεχούς χρωματικής παλέτας

en: Copy First Cumulative Missing Record
el_GR: Αντίγραψε το πρώτο αθροιστικό δεδομένο που λείπει

en: Copy Missing Wave Records
el_GR: Αντίγραψε τα δεδομένα κυματισμού που λείπουν

en: Draw Barbed Arrows Head
el_GR: Κεφαλή αγκαθωτών βελών

en: Zoom to file center when opened
el_GR: Ζουμ στο κέντρο όταν ανοιχτεί το αρχείο

en: Load the More Recent File in Directory
el_GR: Άνοιξε το πιο πρόσφατο αρχείο στον φάκελλο

en: Load the Last Opened File
el_GR: Άνοιξε το αρχείο που χρησιμοποιήθηκε τελευταία

en: Load File Options
el_GR: Επιλογές φόρτωσης του αρχείου

en: Start at the first forecast in GRIB file
el_GR: Αρχή με την πρώτη πρόγνωση στο αρχείο GRIB

en: Start at the nearest forecast to current time
el_GR: Αρχή με την πρόγνωση πιο κοντά στην τρέχουσα χρονική στιγμή

en: Authorize Interpolation to start at current time
el_GR: Η παρεμβολή να αρχίζει από τώρα

en: Start Options
el_GR: Επιλογές εκκίνησης

en: Local Time
el_GR: Τοπική ώρα

en: Time Options
el_GR: Επιλογές ώρας

en: GRIB PlugIn Preferences
el_GR: Επιλογές προσθέτου GRIB

en: Profile
el_GR: Προφίλ

en: Sender eMail Address
el_GR: Διεύθυνση eMail αποστολέα

en: Mail To
el_GR: Στείλε σε

en: Forecast Model
el_GR: Μοντέλο πρόγνωσης

en: Moving Grib
el_GR: Κινητό GRIB

en: Speed
el_GR: Ταχύτητα

en: Kts
el_GR: κόμβοι

en: Course
el_GR: Πορεία

en: Deg
el_GR: βαθμοί

en: zyGrib Code
el_GR: zyGrib Κωδικός

en: Resolution
el_GR: Διακριτική ικανότητα

en: Interval
el_GR: Διάστημα

en: Hours
el_GR: Ώρες

en: Time Range
el_GR: Χρονικά όρια

en: Days
el_GR: Μέρες

en: Area Selection
el_GR: Επιλογή περιοχής

en: Manual Selection
el_GR: Επιλογή με το χέρι

en: Use Always this Area
el_GR: Μόνιμη χρήση αυτής της περιοχής

en: Max Lat
el_GR: Μεγ. πλάτος

en: N
el_GR: Β

en: Max Long
el_GR: Μεγ. μήκος

en: E
el_GR: Α

en: Min Lat
el_GR: Ελ. πλάτος

en: S
el_GR: Ν

en: Min Long
el_GR: Ελ. μήκος

en: W
el_GR: Δ

en: Data Selection
el_GR: Επιλογή δεδομένων

en: Air Temperature(2m)
el_GR: Θερμοκρασία αέρος (2m)

en: Comp. Reflect.
el_GR: Συνθ. ανταν.

en: Sea Temperature(surf.)
el_GR: Θερμοκρασία θαλάσσης (επιφανειακή)

en: Geopotential Height
el_GR: Γεωδυναμικό ύψος

en: Mail
el_GR: eMail

en: Estimated File Size
el_GR: Εκτιμώμενο μέγεθος αρχείου

en:  (Max size )
el_GR:   (Μέγιστο μέγεθος)

en: Data at Position:
el_GR: Δεδομένa στη θέση:

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
el_GR: Σφάλμα στο MAIL: Το αρχείο  MAPI32.DLL δεν υπάρχει ή είναι άκυρο!

en: Preferences
el_GR: Προτιμήσεις

en: Write and send eMail request
el_GR: Γράψε και στείλε αίτημα eMail

en: Grib Data Table
el_GR: Πίνακας δεδομένων GRIB

en: Dialog
el_GR: Διάλογος

en: Warning : Data at Geopotential Height
el_GR: Προσοχή: Δεδομένα σε γεωδυναμικό ύψος

en: IsoBar Unable to compute record magnitude
el_GR: Ισοβαρείς: Αδύνατος ο υπολογισμός του μεγέθους

en: Building Isobar map
el_GR: Ο χάρτης ισοβαρών κατασκευάζεται

en: OverlayMap Unable to compute record magnitude
el_GR: Χάρτης επικάλυψης: Αδύνατος ο υπολογισμός του μεγέθους

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
el_GR: Οι επικαλύψεις δεν είναι δυνατές στο σύστημα (Απενεργοποίηση του OpenGL)

en: Overlays too wide and can't be displayed:
el_GR: Οι επικαλύψεις είναι πολύ πλατιές και δεν μπορούν να παρουσιαστούν:

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
el_GR: οι επικαλύψεις δεν είναι δυνατές σε λειτουργία DC παρά μόνο με «Βορράς πάνω» (Ενεργοποίηση του OpenGL)

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
el_GR: Μείωση μεγέθυνσης για να φανούν οι μη ορατές επικαλύψεις:

en: GribNumbers Unable to compute record magnitude
el_GR: Αρ.Grib: Αδύνατος ο υπολογισμός του μεγέθους

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
el_GR: Επιπρόσθετο GRIB για το OpenCPN

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
el_GR: Πρόσθετο GRIB για το OpenCPN
    Παρέχει απλή παρουσίαση δεδομένων από αρχεία GRIB διαφόρων τύπων.
    Δίνει και έναν τρόπο να αποκτηθούν αρχεία GRIB με email.
    
    Δεδομένα GRIB μπορεί να είναι:
    - κατεύθυνση και ταχύτητα ανέμου (στα 10 m)
    - σπιλιάδες
    - επιφανειακή πίεση
    - βροχόπτωση
    - νεφοκάλυψη
    - ύψος κύματος και κατεύθυνση
    - θερμοκρασία αέρος (στα 2 m)
    - επιφανειακή θερμοκρασία θαλάσσης
    - κατεύθυνση και ταχύτητα ρευμάτων,
    - Διαθέσιμη Δυναμική Ενέργεια Συναγωγής (CAPE)
    - άνεμος, υψόμετρο, θερμοκρασία και σχετική υγρασία για 300, 500, 700, 850 hPa.

en: Weather table
el_GR: Μετεωρολογικός πίνακας

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
el_GR: Έχετε επιτρέψει παρεμβολή δεδομένων.
    Μη ξεχνάτε ότι τα δεδομένα που εμφανίζονται δεν είναι πραγματικά αλλά υπολογισμένα
     Aυτό μπορεί να μειώσει την ακρίβεια!

en: Wind,Dir
el_GR: Άνεμος, κατευθ.

en: Wind,Speed
el_GR: Άνεμος, ταχύτητα

en: Wind,Gust
el_GR: Άνεμος, σπηλιάδες

en: Waves,Dir
el_GR: Κύματα, κατεύθ.

en: Waves,Hsig
el_GR: Κύματα, σημ. ύψος

en: Waves,Per
el_GR: Κύματα, περίοδος

en: Air Temp.
el_GR: Θερμοκρασία αέρα

en: Sea Temp.
el_GR: Θερμοκρασία θαλ.

en: C. Reflect.
el_GR: Συνθ. ανταν.

en: Current,Dir
el_GR: Ρεύμα, κατεύθ.

en: Current,Speed
el_GR: Ρεύμα, ταχύτητα

en: Send
el_GR: Αποστολή

en: Save
el_GR: Αποθήκευση

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
el_GR: Διεύθυνση για να αποσταλεί  το αίτημα eMail. (Υποχρεωτικό για LINUX)

en: This is your zyGrib's forum access Login
el_GR: Αυτοί είναι οι κωδικοί σου για την πρόσβαση στο φόρουμ του ZyGrib

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
el_GR: Αποκτήστε αυτόν τον κωδικό στο φόρουμ του zyGrib (αυτός δεν είναι ο μυστικός κωδικός σας!)

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
el_GR: Γράψε την προβλεπόμενη ταχύτητα (σε κόμβους)

en: Enter your forecasted Course
el_GR: Γράψε την προβλεπόμενη πορεία

en: Coord.
el_GR: Συντεταγμ.

en: You request a forecast for more than 8 days horizon.
    This is conflicting with Wave data which will be removed from your request.
    Don't forget that beyond the first 8 days, the resolution will be only 2.5°x2.5°
    and the time intervall 12 hours.
el_GR: Ζητήθηκε πρόγνωση για πάνω από 8 ημέρες.
    Αυτό δεν είναι συμβατό με τα δεδομένα κυμάτων, τα οποία θα αφαιρεθούν από το αίτημα.
    Πέρα από τις 8 ημέρες η διακριτική ικανότητα είναι μόνο 2.5°x2.5°
     και τα χρονικά διαστήματα 12ωρα.

en: Max
el_GR: Μέγιστο

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
el_GR: Πριν στείλεις email στο Zybrib πρέπει να εγγραφείς.
    Πήγαινε στο www.zygrib.org/ και ακολούθησε τις οδηγίες...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
el_GR: Πολύ μεγάλο αρχείο! Το όριο του zyGrib είναι 2 ΜΒ!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
el_GR: Σφάλμα! Μεγ. πλάτος μικρότερο από ελάχ. πλάτος ή  μεγ. μήκος μικρότερο από ελάχ. μήκος!

en: Too large area! Each side must be less than 180°!
el_GR: Πολύ μεγάλη περιοχή! Κάθε πλευρά πρέπει να είναι λιγότερη από 180°!

en: Too small area for this resolution!
el_GR: Πολύ μικρή περιοχή για αυτή τη διακριτική ικανότητα!

en: Continue...
el_GR: Συνέχεια...

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
el_GR: Το αίτημα είναι έτοιμο. Ένα eMail έχει ετοιμαστεί στην αντίστοιχη περιοχή.
    Επιβεβαίωσέ το και στείλτο...
    Αποθήκευση, Ακύρωση ή Συνέχεια...

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
el_GR: Το αίτημά απεστάλη
    (αν στο σύστημα μπορεί να στέλνει email).
    Αποθήκευση, Ακύρωση ή Συνέχεια...

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
el_GR: Το αίτημα δεν μπορεί να αποσταλεί. Παρακαλώ βεβαιώστε τις παραμέτρους του email σας.
    Κοιτάξτε και στο αρχείο log.
    Αποθηκεύστε ή Ακυρώστε για να τελειώσετε...

en: Data at cursor position
el_GR: Δεδομένα στη θέση του δρομέα

en: at Geopotential Height
el_GR: σε γεωδυναμικό ύψος

en: Temperature
el_GR: Θερμοκρασία

en: at
el_GR: σε

en: Wind Speed
el_GR: Ταχύτητα ανέμου

en: Wind Speed in Bf
el_GR: Ταχύτητα ανέμου σε Bf

en: Wind Direction
el_GR: Κατεύθυνση ανέμου

en: Wind Gust at
el_GR: Σπιλιάδες σε

en: Air Temperature at
el_GR: Θερμοκρασία αέρος σε

en: surface level
el_GR: επίπεδο επιφάνειας

en: Sea Surface Temperature
el_GR: Θερμοκρασία επιφανείας θαλάσσης

en: N/A
el_GR: Δ/Υ

en: Abbreviated Isobars Numbers
el_GR: Συντετμημένοι αριθμοί ισοβαρών

en: Display Iso Reflectivity
el_GR: Δείξε αντανακλαστικότητα ISO

en: Menu
el_GR: Μενού
