opencpn - en to fi_FI translation catalogue (239 entries)

en: Start a request
fi_FI: Aloita pyyntö

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
fi_FI: Piirrä pyydetty alue
    tai napsautus tästä pysäyttää pyynön

en: Valid Area and Continue
fi_FI: Valitse alue ja jatka

en: File:
fi_FI: Tiedosto:

en: Error!
fi_FI: Virhe!

en:  contains no valid data!
fi_FI:  ei sisällä kelvollisia tietoja!

en: No valid GRIB file
fi_FI: Ei kelvollista GRIB tiedostoa

en: Hide data at cursor
fi_FI: Piilota tiedot kursorin sijainnissa

en: Show data at cursor
fi_FI: Näytä tiedot kursorin sijainnissa

en: Start play back
fi_FI: Aloita toisto

en: Select geopotential altitude
fi_FI: Valitse geopotentiaalinen korkeusasema

en: Now
fi_FI: Nyt

en: Zoom To Center
fi_FI: Zoomaa keskelle

en: Stop play back
fi_FI: Pysäytä toisto

en: Open a new file
fi_FI: Avaa uusi tiedosto

en: Settings
fi_FI: Asetukset

en: Draw requested Area or Click here to stop request
fi_FI: Piirrä pyydetty alue tai klikkaa tästä pysäyttääksesi pyynnön

en: Select a GRIB file
fi_FI: Valitse GRIB-tiedosto

en:  files don't exist!
fi_FI:  tiedostoja ei ole!

en:  can't be read!
fi_FI:  ei voi lukea!

en: GRIB Display Control
fi_FI: GRIB Näyttöohjaus

en: Knots
fi_FI: Solmuja

en: Beaufort
fi_FI: Boforia

en: MilliBars
fi_FI: Millibaaria

en: Meters
fi_FI: Metrit

en: Feet
fi_FI: Jalat

en: Millimeters
fi_FI: Millimetriä

en: Inches
fi_FI: Tuumaa

en: Percentage
fi_FI: Prosenttia

en: Wind
fi_FI: Tuuli

en: Wind Gust
fi_FI: Puuska

en: Pressure
fi_FI: Paine

en: Waves
fi_FI: Aallot

en: Current
fi_FI: Nykyhetki

en: Rainfall
fi_FI: Sademäärä

en: Cloud Cover
fi_FI: Pilvisyys

en: Air Temperature
fi_FI: Ilman lämpötila

en: Sea Temperature
fi_FI: Meriveden lämpötila

en: CAPE
fi_FI: Konvektioenergia

en: Altitude(Geopotential)
fi_FI: Korkeus(Geopotentiaalinen)

en: Relative Humidity
fi_FI: Suhteellinen kosteus

en: Apply
fi_FI: Käytä

en: Display Isotachs
fi_FI: Isotachs - alueet, joissa tuuli on sama

en: Display Isobars
fi_FI: Isobaarit - käyrät, missä paine on sama

en: Display Isotherms
fi_FI: Näytä lämpökäyrät

en: Display Iso CAPE
fi_FI: Näytä konvektiokäyrät

en: Display Comp. Reflectivity
fi_FI: Näytä tutkayhdistelmän kaiunvoimakkuus

en: Spacing
fi_FI: Erottelu

en: You want to remove the dialog title/drag bar
fi_FI: Työkaluikkunasta poistetaan otsikkopalkki

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
fi_FI: Työkaluikkunaan lisätään otsikkopalkki

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
fi_FI: Tämä muutos vaatii täydellisen uusintalatauksen. 
    Muutokset otetaan käyttöön, kun lisäosa suljetaan ja käynnistetään uudelleen

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
fi_FI: Olet sallinut interpoloinnin.
    Muista että näytetty tieto on laskennallista,
    mikä voi vähentää tarkkuutta!

en: Warning!
fi_FI: Varoitus!

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
fi_FI: Asetus sallii interpoloinnin.
    Muista että näytetty tieto on laskennallista,
    mikä voi vähentää tarkkuutta!

en: Previous
fi_FI: Edellinen

en: Next
fi_FI: Seuraava

en: Select geoptential altitude
fi_FI: Valitse geopotentiaalinen korkeusasema

en: MyLabel
fi_FI: OmaOtsake

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
fi_FI: Keskimääräinen paine merenpinnan tasolla (MSLP)

en: Significant Wave Height
fi_FI: Merkitsevä aallonkorkeus

en: Waves period
fi_FI: Aaltojakso

en: Waves Direction
fi_FI: Aaltojen suunta

en: Surface Current Speed
fi_FI: Pintavirran nopeus

en: Surface Current Direction
fi_FI: Pintavirran suunta

en: Cumulative Rainfall per Hour
fi_FI: Kumulatiivinen sademäärä tunnissa

en: Air Temp
fi_FI: Ilman lämpötila

en: Sea Temp
fi_FI: Meren lämpötila

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
fi_FI: Meren tai ilman lämpötila merenpinnan tasolla

en: Convective Available Potential Energy
fi_FI: Konvektion saatavilla oleva energia

en: Comp. Refl.
fi_FI: Tutkayhdistelmän kaiunvoimakkuus

en: Composite Reflectivity
fi_FI: Tutkayhdistelmän kaiunvoimakkuus

en: Altitude
fi_FI: Korkeus

en: Temp.
fi_FI: Lämp.

en: Relat. Hum.
fi_FI: Suht. Kost.

en: Data Display Options
fi_FI: Tietojen näyttöasetukset

en: Units
fi_FI: Yksiköt

en: Barbed Arrows
fi_FI: Tuulinuolet

en: Default Colour
fi_FI: Oletusväri

en: Controlled Colours
fi_FI: Hallitut värit

en: Spacing(pixels)
fi_FI: Välit(pikseleinä)

en: Fixed
fi_FI: Kiinteä

en: Minimum
fi_FI: Minimi

en: Always visible
fi_FI: Aina näkyvissä

en: IsoBars
fi_FI: samapainekäyrä

en: Abbreviated Numbers
fi_FI: Lyhennetyt numerot

en: Direction Arrows
fi_FI: Suuntanuolet

en: Single Arrow
fi_FI: Yksi nuoli

en: Double Arrow
fi_FI: Kaksoisnuoli

en: Proportional Arrow
fi_FI: Suhteellinen nuoli

en: Default Size
fi_FI: Oletuskoko

en: Small Size
fi_FI: Pieni koko

en: OverlayMap
fi_FI: Peittokuva

en: Color scheme
fi_FI: Väriteema

en: Generic
fi_FI: Yleinen

en: Numbers
fi_FI: Numerot

en: Particle Map
fi_FI: Hiukkaskartta

en: Density
fi_FI: Tiheys

en: Transparency for all Overlay Maps
fi_FI: Kaikkien peittokuvien läpinäkyvyys

en: Overlay Transparency (%)
fi_FI: Peittokuvan läpinäkyvyys (%)

en: Data
fi_FI: Tiedot

en: Playback Options
fi_FI: Toiston asetukset

en: Speed Control
fi_FI: Nopeuden säätö

en: Slow
fi_FI: Hidas

en: Fast
fi_FI: Nopea

en: Loop Mode
fi_FI: Silmukka-tila

en: Loop Start
fi_FI: Silmukan käynnistys

en: Top of Grib File
fi_FI: Grib-tiedoston yläosa

en: Current time forecast
fi_FI: Nykyhetken ennuste

en: Interpolate between gribs
fi_FI: Lisätään gribs:ien väleihin

en: Time Interval
fi_FI: Aikaväli

en: Playback
fi_FI: Toisto

en: Dialogs Style
fi_FI: Dialogien tyyli

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
fi_FI: Kursorin sijainnin tiedot näytetään työkaluikkunassa, joka sisältää otsikkopalkin

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
fi_FI: Kursorin sijainnin tiedot näytetään työkaluikkunassa, joka ei sisällä otsikkopalkkia

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
fi_FI: Kursorin sijainnin tiedot näytetään vaakasuoraan omassa ikkunassa

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
fi_FI: Kursorin sijainnin tiedot näytetään pystysuoraan omassa ikkunassa

en: Buttons Visibility
fi_FI: Työkaluikkunan painikkeiden näkyvyys

en: Attached icon bar
fi_FI: Yhdistettynä

en: Isolated icon bar
fi_FI: Eristettynä

en: Geopot. Height Choice
fi_FI: Geopot. Korkeusvalinta

en: Zoom to Center
fi_FI: Zoomaa keskelle

en: Show Cursor Data
fi_FI: Kursorin sijainnin tietojen näyttö

en: Time Slider
fi_FI: Ajan liukusäädin

en: Open File
fi_FI: Avaa tiedosto

en: Request
fi_FI: Pyyntö

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: General Options
fi_FI: Yleiset asetukset

en: Use High Definition Graphics
fi_FI: Käytä tarkkuusgrafiikkaa

en: Use Gradual Colors
fi_FI: Käytä asteittaisia värejä

en: Copy First Cumulative Missing Record
fi_FI: Kopioi ensimmäinen puuttuva kumuloituva tietue

en: Copy Missing Wave Records
fi_FI: Kopioi puuttuvat aaltotietueet

en: Draw Barbed Arrows Head
fi_FI: Piirrä pyälletty nuolen pää

en: Zoom to file center when opened
fi_FI: Zoomaa tiedoston keskelle avattaessa

en: Load the More Recent File in Directory
fi_FI: Lataa uusimmat tiedostot hakemistoon

en: Load the Last Opened File
fi_FI: Lataa viimeinen avattu tiedosto

en: Load File Options
fi_FI: Tiedostojen latausvaihtoehdot

en: Start at the first forecast in GRIB file
fi_FI: Aloita ensimmäisestä ennusteesta GRIB-tiedostossa

en: Start at the nearest forecast to current time
fi_FI: Aloita lähimmästä nykyhetken ennusteesta

en: Authorize Interpolation to start at current time
fi_FI: Anna interpoloinnin alkaa nykyhetkestä

en: Start Options
fi_FI: Käynnistysasetuksia

en: Local Time
fi_FI: Paikallinen aika

en: Time Options
fi_FI: Aika-asetukset

en: Icons Size Factor
fi_FI: Kuvakkeiden Koko Kerroin

en: GRIB PlugIn Preferences
fi_FI: GRIB-lisäosan ominaisuudet

en: Profile
fi_FI: Profiili

en: Sender eMail Address
fi_FI: Lähettäjän eMail osoite

en: Mail To
fi_FI: Lähetä

en: Forecast Model
fi_FI: Ennustemalli

en: Moving Grib
fi_FI: Liikkuva Grib

en: Speed
fi_FI: Nopeus

en: Course
fi_FI: Kurssi

en: Deg
fi_FI: Astetta

en: zyGrib Login
fi_FI: zyGrib kirjautuminen

en: zyGrib Code
fi_FI: zyGrib koodi

en: Resolution
fi_FI: Resoluutio

en: Interval
fi_FI: Aikaväli

en: Hours
fi_FI: Tunnit

en: Time Range
fi_FI: Aikaväli

en: Days
fi_FI: Päivät

en: Area Selection
fi_FI: Alueen valinta

en: Manual Selection
fi_FI: Käsivalinta

en: Use Always this Area
fi_FI: Käytä aina tätä aluetta

en: N
fi_FI: P

en: E
fi_FI: I

en: S
fi_FI: E

en: W
fi_FI: L

en: Data Selection
fi_FI: Tietojen valinta

en: Air Temperature(2m)
fi_FI: Ilman lämpötila(2m)

en: Comp. Reflect.
fi_FI: Tutkayhdistelmän kaiunvoimakkuus

en: Sea Temperature(surf.)
fi_FI: Meren pintalämpötila

en: Geopotential Height
fi_FI: Geopotentiaalinen korkeus

en: Mail
fi_FI: Posti

en: Estimated File Size
fi_FI: Arvioitu tiedostokoko

en:  (Max size )
fi_FI:  (Enimmäiskoko)

en: Data at Position:
fi_FI: Sijainnin tiedot:

en: Close
fi_FI: Sulje

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
fi_FI: MAIL virhe: MAPI32.DLL-tiedostoa ei ole asennettu tai se ei kelpaa tässä tietokoneessa!

en: Preferences
fi_FI: Ominaisuudet

en: Write and send eMail request
fi_FI: Kirjoita ja lähetä sähköpostipyyntö

en: Grib Data Table
fi_FI: Grib arvotaulukko

en: Dialog
fi_FI: Dialogi

en: Warning : Data at Geopotential Height
fi_FI: Varoitus: Tietoa Geopotentiaalisesta korkeudesta

en: IsoBar Unable to compute record magnitude
fi_FI: IsoBar ei kykene laskemaan magnitude tiedostoa

en: Building Isobar map
fi_FI: Mudostetaan Isobaari kartta

en: OverlayMap Unable to compute record magnitude
fi_FI: OverlayMap ei kykene laskemaan magnitude tiedostoa

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
fi_FI: Tämän näytönohjain ei tue (poista OpenGL) peittokuvia

en: Overlays too wide and can't be displayed:
fi_FI: Peittokuvat ovat liian leveitä ja niitä ei voi näyttää:

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
fi_FI: peittokuvat estetään, jos ei käytetä pohjoinenylhäällä tilaa (salli OpenGL)

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
fi_FI: Zoomaa tai suurenna mittakaavaa, nähdäksesi näkymättömät peittokuvat:

en: GribNumbers Unable to compute record magnitude
fi_FI: GribNumbers ei kykene laskemaan magnitude tiedostoa

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
fi_FI: GRIB moduuli OpenCPN:lle

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
fi_FI: GRIB moduuli OpenCPN:lle
    Näyttää kartalla perusGRIB-tiedon usean tyyppisistä tiedostoista
    ja sisältää toiminnon, jolla voi hakea GRIB-tiedostoja spostilla.
    
    Tukee seuraavia GRIB-tiedon sisältöjä:
    - tuulen suunta ja nopeus (10 m:ssä)
    - tuulen puuskat
    - pintapaine
    - sadekertymä
    - pilvipeite
    - merkitsevä aallonkorkeus ja suunta
    - ilman pintalämpötila (2 m)
    - pintaveden lämpötila
    -pintavirran nopeus ja suunta
    - Konvektiivinen saatavilla oleva energia (CAPE)
    - tuuli, korkeus, lämpötila ja suhteellinen kosteus 300, 500, 700, 850 hPa.

en: Weather table
fi_FI: Sää taulukko

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
fi_FI: Olet päättänyt sallia interpolointi.
    Älä unohda, että näytetty tieto ei ole todellista tällä hetkellä, vaan laskenallista
    ja tämä voi vähentää tarkkuutta!

en: Wind,Dir
fi_FI: Tuuli,Suunta

en: Wind,Speed
fi_FI: Tuuli, nopeus

en: Wind,Gust
fi_FI: Tuuli, puuska

en: Waves,Dir
fi_FI: Aallot,Suunta

en: Waves,Hsig
fi_FI: Aallot,Kork

en: Air Temp.
fi_FI: Ilman lämpötila.

en: Sea Temp.
fi_FI: Meren lämpötila.

en: C. Reflect.
fi_FI: Tutkayhdistelmän kaiunvoimakkuus

en: Current,Dir
fi_FI: Virta, Suunta

en: Current,Speed
fi_FI: Virta,Nopeus

en: Send
fi_FI: lähetä

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
fi_FI: Osoite lähettää pyynnön sähköpostitse. (Pakollinen LINUXissa)

en: This is your zyGrib's forum access Login
fi_FI: Tämä on teidän zyGrib foorumin sisäänkirjausruutu

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
fi_FI: Anna tämä koodi zyGrib's forumilla (tämä ei ole salasanaa!)

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
fi_FI: Anna ennustettu nopeutesi (solmua)

en: Enter your forecasted Course
fi_FI: Anna ennustetut kurssisi

en: Sorry...
    ZyGrib momentary stopped providing this service...
    Only Saildocs option is available
fi_FI: Anteeksi...
    ZyGrib hetkellinen lakannut tarjoamasta tätä palvelua...
    Vain Saildocs -vaihtoehto on käytettävissä

en: Warning
fi_FI: Varoitus

en: Coord.
fi_FI: Koord.

en: MB
fi_FI: mb

en: You request a forecast for more than 8 days horizon.
    This is conflicting with Wave data which will be removed from your request.
    Don't forget that beyond the first 8 days, the resolution will be only 2.5°x2.5°
    and the time intervall 12 hours.
fi_FI: Pyydät ennustetta pitkälle yli 8 päivän ajalle.
    Tässä ennusteessa on ristiriitaisia aaltotietoja, jotka poistetaan pyydettäessä.
    Älä unohda, että 8 ensimmäisen päivän jälkeen tarkkuus on vain 2,5°x2.5°
    ja aikajakso on 12 tuntia.

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
fi_FI: Ennen kuin lähetät sähköpostia Zygrib:lle sinun täytyy syöttää käyttäjätunnus ja koodi. 
    Ole hyvä ja mene sivustolle www.zygrib.org/ ja seuraa ohjeita...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
fi_FI: Liian suuri tiedosto! zyGrib raja on 2Mb!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
fi_FI: Virhe! Max Lat alle Min Lat tai Max Lon alle Min Lon!

en: Too large area! Each side must be less than 180°!
fi_FI: Liian suuri alue! Kummankin puolen on oltava pienempi kuin 180°!

en: Too small area for this resolution!
fi_FI: Liian pieni alue tähän piirtotarkkuuteen!

en: Continue...
fi_FI: Jatka...

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
fi_FI: Pyyntö on valmis. Sähköposti on valmiina email ympäristössäsi.
    Sinun on vain tarkistettava ja lähetettävä se...
    Talleta tai peruuta lopettaaksesi... tai Jatkaaksesi...

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
fi_FI: Pyyntösi oli lähetetty
    (Jos systeemissäsi on MTA kokoonpano se voi lähettää emaileja).
    Talleta tai Peruuta lopettaaksesi... tai Jatkaaksesi...

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
fi_FI: Pyyntöä ei voitu lähettää. Tarkista sähköpostisysteemisi parametrit. 
    Sinun olisi myös vilkaistava lokitiedostoja. 
    Tallenna tai peruuta lopettaaksesi...

en: Data at cursor position
fi_FI: Tiedot kursorin sijainnissa

en: at Geopotential Height
fi_FI: geopotentiaalisessa korkeudessa

en: Temperature
fi_FI: Lämpötila

en: at
fi_FI: klo

en: Wind Speed
fi_FI: Tuulennopeus

en: Wind Speed in Bf
fi_FI: Tuulennopeus Bf

en: Wind Direction
fi_FI: Tuulensuunta

en: Wind Gust at
fi_FI: Tuulenpuuska

en: Air Temperature at
fi_FI: Ilmanlämpötila

en: surface level
fi_FI: vedenpinnantaso

en: Sea Surface Temperature
fi_FI: Meriveden pintalämpötila

en: Abbreviated Isobars Numbers
fi_FI: Lyhennetyt Isobaari numerot

en: Display Iso Reflectivity
fi_FI: Näytä kaiunvoimakkuuden samanarvonkäyrät

en: Menu
fi_FI: Valikko
