opencpn - en to is_IS translation catalogue (57 entries)

en: File:
is_IS: Skrá:

en: Error!
is_IS: Villa!

en: Now
is_IS: Nú

en: Open a new file
is_IS: Opna nýja skrá

en: Settings
is_IS: Stillingar

en: Knots
is_IS: Hnútar

en: mph
is_IS: míl/klst

en: km/h
is_IS: km/t

en: MilliBars
is_IS: Millibör

en: Meters
is_IS: Metrar

en: Feet
is_IS: Fet

en: Celsius
is_IS: Selsíus

en: Millimeters
is_IS: Millimetrar

en: Inches
is_IS: Tommur

en: Percentage
is_IS: Prósent

en: Wind
is_IS: Vindur

en: Wind Gust
is_IS: Vindhviður

en: Pressure
is_IS: Þrýstingur

en: Waves
is_IS: Öldur

en: Air Temperature
is_IS: Lofthiti

en: Sea Temperature
is_IS: Sjávarhiti

en: Apply
is_IS: Virkja

en: Warning!
is_IS: Aðvörun!

en: Previous
is_IS: Fyrra

en: Next
is_IS: Næsta

en: Air Temp
is_IS: Lofthiti

en: Sea Temp
is_IS: Sjávarhiti

en: Altitude
is_IS: Hæð

en: Temp.
is_IS: Hiti.

en: Units
is_IS: Einingar

en: Minimum
is_IS: Lágmark

en: Numbers
is_IS: Númer

en: Data
is_IS: Gögn

en: Slow
is_IS: Hægt

en: Fast
is_IS: Hratt

en: Open File
is_IS: Opna skrá

en: Local Time
is_IS: Staðartími

en: Mail To
is_IS: Senda póst til

en: Speed
is_IS: Hraði

en: Hours
is_IS: Tímar

en: Days
is_IS: Dagar

en: E
is_IS: A

en: W
is_IS: V

en: Mail
is_IS: Póstur

en: Close
is_IS: Loka

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
is_IS: GRIB viðbót fyrir OpenCPN

en: Wind,Dir
is_IS: Vindur,átt

en: Air Temp.
is_IS: Lofthiti

en: Sea Temp.
is_IS: Sjávarhiti

en: Send
is_IS: Senda

en: Save
is_IS: Vista

en: Continue...
is_IS: Halda áfram...

en: Temperature
is_IS: Hitastig

en: at
is_IS: hjá

en: Wind Speed
is_IS: Vindhraði

en: Wind Direction
is_IS: Vindátt

en: Menu
is_IS: Valmynd
