opencpn - en to ja_JP translation catalogue (226 entries)

en: Start a request
ja_JP: 要求を開始します。

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
ja_JP: 要求されたエリアを描画
    または止める場合はここをクリック

en: Valid Area and Continue
ja_JP: 有効なエリアと継続

en: File:
ja_JP: ファイル:

en: Error!
ja_JP: エラー!

en:  contains no valid data!
ja_JP:  有効なデータが含まれていない!

en: No valid GRIB file
ja_JP: 有効なGRIBファイルがありません。

en: Hide data at cursor
ja_JP: カーソル位置のデータを隠す

en: Show data at cursor
ja_JP: カーソル位置のデータを表示します

en: Start play back
ja_JP: 再生を開始します。

en: Select geopotential altitude
ja_JP: ジオポテンシャル高度を選択

en: Now
ja_JP: 今

en: Zoom To Center
ja_JP: 中心にズームします。

en: Stop play back
ja_JP: 再生を停止します。

en: Open a new file
ja_JP: 新しいファイルを開く

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Draw requested Area or Click here to stop request
ja_JP: 要求されたエリアを描画または止める場合はここをクリック

en: Select a GRIB file
ja_JP: GRIB ファイルを選択します。

en:  files don't exist!
ja_JP:  ファイルが存在しません!

en:  can't be read!
ja_JP:  読み取ることができません!

en: GRIB Display Control
ja_JP: GRIB 表示コントロール

en: Knots
ja_JP: ノット

en: mph
ja_JP: マイル/時

en: Beaufort
ja_JP: ビューフォート

en: MilliBars
ja_JP: ミリバール

en: Meters
ja_JP: メートル

en: Feet
ja_JP: フィート

en: Celsius
ja_JP: 摂氏

en: Fahrenheit
ja_JP: 華氏

en: Millimeters
ja_JP: ミリメートル

en: Inches
ja_JP: インチ

en: Percentage
ja_JP: パーセンテージ

en: Wind
ja_JP: 風

en: Wind Gust
ja_JP: 最大瞬間風速

en: Pressure
ja_JP: 気圧

en: Waves
ja_JP: 波浪

en: Current
ja_JP: 潮流

en: Rainfall
ja_JP: 降雨量

en: Cloud Cover
ja_JP: 雲量

en: Air Temperature
ja_JP: 気温

en: Sea Temperature
ja_JP: 海の温度

en: CAPE
ja_JP: 対流有効位置エネルギー（CAPE）

en: Altitude(Geopotential)
ja_JP: 高度（ジオポテンシャル）

en: Relative Humidity
ja_JP: 相対湿度

en: h
ja_JP: 時間

en: mn
ja_JP: 分

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Display Isotachs
ja_JP: 等風速線を表示

en: Display Isobars
ja_JP: 等圧線を表示

en: Display Isotherms
ja_JP: 等温線を表示

en: Display Iso CAPE
ja_JP: ISO CAPEを表示

en: Spacing
ja_JP: 間隔

en: You want to remove the dialog title/drag bar
ja_JP: あなたはダイアログのタイトル/ドラッグバーを削除する必要がある

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
ja_JP: タイトル/ドラッグ バーを ダイアログに追加します。

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
ja_JP: この変更はリロードが必要
    プラグインを閉じて、再読み込みした後で適用されます。

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
ja_JP: あなたは、補間を承認しました
    表示されたデータは実際のものではなく計算されたものであることを忘れないでください
    これは精度の低下を招きます

en: Warning!
ja_JP: 警告 ！

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
ja_JP: このオプションの意味は補間を承認するものです
    表示されたデータは実際のものではなく計算されたものであることを忘れないでください
    これは精度の低下を招きます

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Select geoptential altitude
ja_JP: ジオポテンシャル高度を選択

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
ja_JP: 平均海面圧 (MSLP)

en: Significant Wave Height
ja_JP: 有義波高

en: Waves period
ja_JP: 波の周期

en: Waves Direction
ja_JP: 波の方向

en: Surface Current Speed
ja_JP: 表面の現在の速度

en: Surface Current Direction
ja_JP: 現在の表面の方向

en: Cumulative Rainfall per Hour
ja_JP: 累積時間雨量

en: Air Temp
ja_JP: 気温

en: Sea Temp
ja_JP: 海の温度

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
ja_JP: 海または表面レベルの気温

en: Convective Available Potential Energy
ja_JP: 対流有効位置エネルギー

en: Altitude
ja_JP: 高度

en: Temp.
ja_JP: 気温

en: Relat. Hum.
ja_JP: 相対湿度

en: Data Display Options
ja_JP: データ表示オプション

en: Units
ja_JP: 単位

en: Barbed Arrows
ja_JP: 刺のある矢印

en: Default Colour
ja_JP: デフォルトの色

en: Spacing(pixels)
ja_JP: 間隔（ピクセル）

en: Fixed
ja_JP: 修正済

en: Minimum
ja_JP: 最小

en: Always visible
ja_JP: 常に表示

en: IsoBars
ja_JP: 等圧線

en: Direction Arrows
ja_JP: 方向矢印

en: Single Arrow
ja_JP: 単一矢印

en: Double Arrow
ja_JP: 二重矢印

en: Proportional Arrow
ja_JP: 比例の矢印

en: Default Size
ja_JP: 既定のサイズ

en: Small Size
ja_JP: 小さいサイズ

en: OverlayMap
ja_JP: オーバーレイマップ

en: Generic
ja_JP: 一般

en: Numbers
ja_JP: 番号

en: Particle Map
ja_JP: 粒子マップ

en: Density
ja_JP: 密度

en: Transparency for all Overlay Maps
ja_JP: すべてのオーバーレイ マップの透明度

en: Overlay Transparency (%)
ja_JP: オーバーレイの透明度 (%)

en: Data
ja_JP: データ

en: Playback Options
ja_JP: 再生オプション

en: Speed Control
ja_JP: 速度制御

en: Slow
ja_JP: 低速

en: Fast
ja_JP: 速い

en: Loop Mode
ja_JP: ループ モード

en: Loop Start
ja_JP: ループの開始

en: Top of Grib File
ja_JP: Grib ファイルの先頭

en: Current time forecast
ja_JP: 現在の時刻の天気予報

en: Interpolate between gribs
ja_JP: Gribs 間を補間します。

en: Time Interval
ja_JP: インターバル

en: Playback
ja_JP: 再生

en: Dialogs Style
ja_JP: ダイアログ スタイル

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
ja_JP: カーソル位置のデータ ダイアログは、アイコンバーにアタッチさてれています。ータイトル/ドラッグバー付き

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
ja_JP: カーソル位置のデータ ダイアログは、アイコンバーにアタッチさてれています。ータイトル/ドラッグバーなし

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
ja_JP: カーソル位置のデータ ダイアログは、分離され水平方向に表示

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
ja_JP: カーソル位置のデータ ダイアログは、分離され、縦方向に表示

en: Buttons Visibility
ja_JP: ボタンの表示/非表示

en: Attached icon bar
ja_JP: 添付アイコン バー

en: Isolated icon bar
ja_JP: アイコン バー分離

en: Geopot. Height Choice
ja_JP: ジオポテンシャル、高さの選択

en: Zoom to Center
ja_JP: 中心にズームします。

en: Show Cursor Data
ja_JP: カーソル 一のデータを表示

en: Time Slider
ja_JP: タイム スライダー

en: Open File
ja_JP: ファイルを開く

en: Request
ja_JP: 要求

en: General Options
ja_JP: 一般的なオプション

en: Use High Definition Graphics
ja_JP: 高解像度グラフィックスを使用します。

en: Use Gradual Colors
ja_JP: 段階的な色を使用

en: Copy First Cumulative Missing Record
ja_JP: 最初の累積的に不足しているレコードをコピーします。

en: Copy Missing Wave Records
ja_JP: 失われた波の記録をコピーします。

en: Draw Barbed Arrows Head
ja_JP: 風速の矢羽を描画

en: Load the More Recent File in Directory
ja_JP: ディレクトリに新しいファイルを読み込む

en: Load the Last Opened File
ja_JP: 最後に開いたファイルを読み込む

en: Load File Options
ja_JP: ファイルの読み込みオプション

en: Start at the first forecast in GRIB file
ja_JP: GRIB ファイルで最初の予報を開始します。

en: Start at the nearest forecast to current time
ja_JP: 現在の時刻に最も近い予報を開始します。

en: Authorize Interpolation to start at current time
ja_JP: 現在の時刻に開始する補間を承認します。

en: Start Options
ja_JP: 起動オプション

en: Local Time
ja_JP: ローカル時刻

en: Time Options
ja_JP: タイムオプション

en: Profile
ja_JP: プロファイル

en: Sender eMail Address
ja_JP: 送信者メール アドレス

en: Mail To
ja_JP: メールする

en: Forecast Model
ja_JP: 予測モデル

en: Moving Grib
ja_JP: Grib の移動

en: Speed
ja_JP: 速度

en: Kts
ja_JP: ノット

en: Course
ja_JP: コース

en: Deg
ja_JP: 度

en: zyGrib Login
ja_JP: zyGrib ログイン

en: zyGrib Code
ja_JP: zyGrib コード

en: Resolution
ja_JP: 解像度

en: Interval
ja_JP: インターバル

en: Hours
ja_JP: 時間

en: Time Range
ja_JP: 時間範囲

en: Days
ja_JP: 日

en: Area Selection
ja_JP: エリア選択

en: Manual Selection
ja_JP: 手動選択

en: Use Always this Area
ja_JP: 常にこの領域を使用

en: Max Lat
ja_JP: 最大緯度

en: Max Long
ja_JP: 最大経度

en: Min Lat
ja_JP: 最小緯度

en: Min Long
ja_JP: 最小経度

en: Data Selection
ja_JP: データの選択

en: Air Temperature(2m)
ja_JP: 気温（2m）

en: Sea Temperature(surf.)
ja_JP: 海表面の温度

en: Geopotential Height
ja_JP: ジオポテンシャル高度

en: Mail
ja_JP: メール

en: Estimated File Size
ja_JP: 推定ファイル サイズ

en:  (Max size )
ja_JP:  (最大サイズ)

en: Data at Position:
ja_JP: 位置データ:

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
ja_JP: メール エラー: MAPI32。DLL がインストールされてない、またはこのコンピューターで無効です!

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Write and send eMail request
ja_JP: 書き込み、電子メール送信を要求

en: Grib Data Table
ja_JP: Grib データ テーブル

en: Dialog
ja_JP: ダイアログ

en: Warning : Data at Geopotential Height
ja_JP: 警告: ジオポテンシャル高度のデータで

en: Building Isobar map
ja_JP: 等圧線図の構築

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
ja_JP: このグラフィックス ハードウェアではオーバーレイはサポートされていない (OpenGL を無効にする)

en: Overlays too wide and can't be displayed:
ja_JP: オーバーレイの幅が広すぎるため、表示できません。

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
ja_JP: オーバーレイはDC モードのノースアップ以外では抑制されます (OpenGL を有効にする)

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
ja_JP: 見えないオーバーレイを表示する為にズームまたはスケール アウトしてください：

en: GribNumbers Unable to compute record magnitude
ja_JP: GribNumbers レコードの大きさを計算できません。

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
ja_JP: OpenCPN用GRIB プラグイン

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
ja_JP: OpenCPN用のGRIBプラグイン
    基本的なGRIBファイルの重畳表示機能を提供します
    いくつかのGRIBファイルの種類のための機能
    そして、電子メールによるGRIBファイルの要求が可能です。
    
    サポートされているGRIBデータは以下になります
    - 高さ10mでの風向と風速
    - 突風
    - 面圧
    - 雨量
    - 雲量
    - 有義波高と方向
    - 高さ2mでの空気の表面温度
    - 海面水温
    - 表面電流の方向と速度
    - 対流有効位置エネルギー(CAPE)
    - 300、500、700、850ヘクトパスカルでの風、高度、温度と相対湿度

en: Weather table
ja_JP: 気象表

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
ja_JP: あなたは、補間を承認しました
    現時刻において表示されたデータは実際のものではなく計算されたものであることを忘れないでください
    これは精度の低下を招きます

en: Wind,Dir
ja_JP: 風向

en: Wind,Speed
ja_JP: 風速

en: Wind,Gust
ja_JP: 最大瞬間風速

en: Waves,Dir
ja_JP: 波向

en: Waves,Hsig
ja_JP: 波浪（有義波高）

en: Waves,Per
ja_JP: 波周期

en: Air Temp.
ja_JP: 気温

en: Sea Temp.
ja_JP: 海水温度.

en: Current,Dir
ja_JP: 流向

en: Current,Speed
ja_JP: 海流の速度

en: Send
ja_JP: 送信

en: Save
ja_JP: 保存

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
ja_JP: リクエスト メールを送信するためのアドレス。(LINUX では必須)

en: This is your zyGrib's forum access Login
ja_JP: これは zyGrib のフォーラム アクセス ログインです。

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
ja_JP: zyGrib のフォーラムでこのコードを取得します。(このパスワードではありません!)

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
ja_JP: あなたの 予測速度 を入力してください。(ノッ ト)

en: Enter your forecasted Course
ja_JP: あなたの予想コースを入力します。

en: Coord.
ja_JP: 座標。

en: Max
ja_JP: 最大

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
ja_JP: Zygribに電子メールを送信する前に、あなたのログイン名とコードが必要です
    www.zygrib.org/を訪問し、指示に従ってください...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
ja_JP: ファイルが大きすぎます、zyGrib の制限は、2 Mb です!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
ja_JP: エラー! 最大緯度が最小緯度より小さい、または最大経度が最小経度より小さい

en: Too small area for this resolution!
ja_JP: この解像度では領域が小さすぎます

en: Continue...
ja_JP: 継続

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
ja_JP: 準備がととのいました、電子メールは、電子メール環境に用意されています。
    それを確認して送信してください
    保存、終了キャンセル、または続行...

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
ja_JP: リクエストが送信されました
    （ご使用のシステムが構成され、MTAがあり、電子メールを送信することが可能である場合）
    保存、終了、キャンセル、または続行...

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
ja_JP: リクエストが送信できません。電子メールの設定を確認してください。
    また、ログファイルを参照してください。
    保存、終了、またはキャンセル...

en: Data at cursor position
ja_JP: カーソル位置のデータ

en: at Geopotential Height
ja_JP: ジオポテンシャル高度で

en: Temperature
ja_JP: 温度

en: at
ja_JP: に

en: Wind Speed
ja_JP: 風速

en: Wind Speed in Bf
ja_JP: 風速は Bf で

en: Wind Direction
ja_JP: 風向

en: Wind Gust at
ja_JP: 最大瞬間風速

en: Air Temperature at
ja_JP: 気温

en: surface level
ja_JP: 表面のレベル

en: Sea Surface Temperature
ja_JP: 海の表面温度

en: N/A
ja_JP: なし

en: Menu
ja_JP: メニュー
