opencpn - en to nb_NO translation catalogue (241 entries)

en: Start a request
nb_NO: Start en forespørsel

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
nb_NO: Tegn forespurt område
    eller klikk her for å avbryte

en: Valid Area and Continue
nb_NO: Gyldig område og fortsett

en: File:
nb_NO: Fil:

en: Error!
nb_NO: Feil!

en:  contains no valid data!
nb_NO:  inneholder ingen gyldige data!

en: No valid GRIB file
nb_NO: Ingen gyldig GRIB-fil

en: Hide data at cursor
nb_NO: Skjul data ved kursor

en: Show data at cursor
nb_NO: Vis data ved kursor

en: Start play back
nb_NO: Start avspilling

en: Select geopotential altitude
nb_NO: Velg geopotensiell høyde

en: Now
nb_NO: Nå

en: Zoom To Center
nb_NO: Zoom til senter

en: Stop play back
nb_NO: Stopp avspilling

en: Open a new file
nb_NO: Åpne en ny fil

en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: Draw requested Area or Click here to stop request
nb_NO: Tegn forespurt område eller klikk her for å avbryte

en: Select a GRIB file
nb_NO: Velg en GRIB fil

en:  files don't exist!
nb_NO:  filene eksisterer ikke!

en:  can't be read!
nb_NO:  kan ikke leses!

en: GRIB Display Control
nb_NO: GRIB visningskontroll

en: Knots
nb_NO: Knop

en: km/h
nb_NO: km/t

en: MilliBars
nb_NO: Millibar

en: Meters
nb_NO: Meter

en: Feet
nb_NO: Fot

en: Celsius
nb_NO: Celcius

en: Millimeters
nb_NO: Millimeter

en: Inches
nb_NO: Tommer

en: Percentage
nb_NO: Prosentvis

en: Wind
nb_NO: Vind

en: Wind Gust
nb_NO: Vindkast

en: Pressure
nb_NO: Trykk

en: Waves
nb_NO: Bølger

en: Current
nb_NO: Strøm

en: Rainfall
nb_NO: Nedbør

en: Cloud Cover
nb_NO: Skydekke

en: Air Temperature
nb_NO: Lufttemperatur

en: Sea Temperature
nb_NO: Havtemperatur

en: Altitude(Geopotential)
nb_NO: Høyde(Geopotensiell)

en: Relative Humidity
nb_NO: Relativ fuktighet

en: h
nb_NO: t

en: mn
nb_NO: m

en: Apply
nb_NO: Bruk

en: Display Isotachs
nb_NO: Vis Isotachs

en: Display Isobars
nb_NO: Vis Isobarer

en: Display Isotherms
nb_NO: Vis Isothermer

en: Display Iso CAPE
nb_NO: Vis Iso CAPE

en: Display Comp. Reflectivity
nb_NO: Vis Komposit Refleksjon

en: Spacing
nb_NO: Avstand

en: You want to remove the dialog title/drag bar
nb_NO: Du vil fjerne dialogtittel/dra-bar

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
nb_NO: Du vil legge en tittel/dra-bar til dialog

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
nb_NO: Denne endringen trenger en omlasting.
    Den vil bli lagt til etter lukking og gjenåpning av utvidelsen

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
nb_NO: Du har valgt å godkjenne interpolering.
    Ikke glem at data som vises, ikke vil være virkelige, men omkalkulerte.
    Dette kan redusere nøyaktigheten!

en: Warning!
nb_NO: Advarsel!

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
nb_NO: Dette valget innebærer at du godkjenner interpolering
    Ikke glem at vist data ikke vil være ekte, men omregnet.
    Dette kan redusere nøyaktigheten!

en: Previous
nb_NO: Forrige

en: Next
nb_NO: Neste

en: Select geoptential altitude
nb_NO: Velg geopotensiell høyde

en: MyLabel
nb_NO: MinMerkelapp

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
nb_NO: Lufttrykk ved middelvann (MSLP)

en: Significant Wave Height
nb_NO: Signifikant bølgehøyde

en: Waves period
nb_NO: Bølgeperiode

en: Waves Direction
nb_NO: Bølgeretning

en: Surface Current Speed
nb_NO: Havstrømhastighet på overflate

en: Surface Current Direction
nb_NO: Havstrømretning på overflate

en: Cumulative Rainfall per Hour
nb_NO: Akkumulert nedbør pr. time

en: Air Temp
nb_NO: Luft temp

en: Sea Temp
nb_NO: Sjø temp

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
nb_NO: Sjø eller luft temperatur ved havoverflate

en: Convective Available Potential Energy
nb_NO: Potensiell konvektiv tilgjengelig energi

en: Comp. Refl.
nb_NO: Komp. Refl.

en: Composite Reflectivity
nb_NO: Kompositt reflektivitet

en: Altitude
nb_NO: Høyde

en: Relat. Hum.
nb_NO: Rel. Fukt.

en: Data Display Options
nb_NO: Alternativer for datavisning

en: Units
nb_NO: Enheter

en: Barbed Arrows
nb_NO: Spisse piler

en: Default Colour
nb_NO: Standard farge

en: Controlled Colours
nb_NO: Kontrollerte farger

en: Spacing(pixels)
nb_NO: Avstand (pixler)

en: Fixed
nb_NO: Fast

en: Always visible
nb_NO: Alltid synlig

en: IsoBars
nb_NO: Isobarer

en: Abbreviated Numbers
nb_NO: Forkortede siffer

en: Direction Arrows
nb_NO: Retningspiler

en: Single Arrow
nb_NO: Enkel pil

en: Double Arrow
nb_NO: Dobbel pil

en: Proportional Arrow
nb_NO: Proposjonal pil

en: Default Size
nb_NO: Standard størrelse

en: Small Size
nb_NO: Liten størrelse

en: OverlayMap
nb_NO: Overleggskart

en: Color scheme
nb_NO: Fargeoppsett

en: Generic
nb_NO: Generisk

en: Numbers
nb_NO: Nummer

en: Particle Map
nb_NO: Partikkelkart

en: Density
nb_NO: Tetthet

en: Transparency for all Overlay Maps
nb_NO: Gjennomsiktighet for alle overleggskart

en: Overlay Transparency (%)
nb_NO: Gjennomsiktighet for overlegg (%)

en: Playback Options
nb_NO: Avspillingsalternativer

en: Speed Control
nb_NO: Hastighetskontroll

en: Slow
nb_NO: Sakte

en: Fast
nb_NO: Rask

en: Loop Mode
nb_NO: Gjentakelses modus

en: Loop Start
nb_NO: Start gjentakelse

en: Top of Grib File
nb_NO: GRIB fil topp

en: Current time forecast
nb_NO: Værmelding for nåværende tidspunkt

en: Interpolate between gribs
nb_NO: Interpoler mellom GRIB'er

en: Time Interval
nb_NO: Tidsintervall

en: Playback
nb_NO: Avspilling

en: Dialogs Style
nb_NO: Dialogstil

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
nb_NO: Data ved kursor dialog er festet til ikonlinjen - med en tittel/dra-linje

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
nb_NO: Data ved kursor dialog er festet til ikonlinjen - med en tittellinje/flyttbar linje

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
nb_NO: Data ved kursor-dialog er isolert og vist horisontalt

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
nb_NO: Data ved kursor-dialog er isolert og vist vertikalt

en: Buttons Visibility
nb_NO: Knappesynlighet

en: Attached icon bar
nb_NO: Festet ikonlinje

en: Isolated icon bar
nb_NO: Isolert ikonlinje

en: Geopot. Height Choice
nb_NO: Geopot. Høydevalg

en: Zoom to Center
nb_NO: Zoom til senter

en: Show Cursor Data
nb_NO: Vis kursordata

en: Time Slider
nb_NO: Tidslinje

en: Open File
nb_NO: Åpne fil

en: Request
nb_NO: Forespørsel

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: General Options
nb_NO: Generelle alternativer

en: Use High Definition Graphics
nb_NO: Benytt HD grafikk

en: Use Gradual Colors
nb_NO: Bruk gradiente farger

en: Copy First Cumulative Missing Record
nb_NO: Kopier første manglende kumulative registrering

en: Copy Missing Wave Records
nb_NO: Kopier manglende bølgeregistreringer

en: Draw Barbed Arrows Head
nb_NO: Tegn taggede pilhoder

en: Zoom to file center when opened
nb_NO: Zoom til fil, sentrer når åpnet

en: Load the More Recent File in Directory
nb_NO: Last inn nyere fil i mappen

en: Load the Last Opened File
nb_NO: Last inn sist åpnet fil

en: Load File Options
nb_NO: Last inn fil-alternativer

en: Start at the first forecast in GRIB file
nb_NO: Start på den første værmeldingen i GRIB filen

en: Start at the nearest forecast to current time
nb_NO: Start på den nærmeste værmeldingen til nåværende tidspunkt

en: Authorize Interpolation to start at current time
nb_NO: Godta at interpolering starter på nåværende tidspunkt

en: Start Options
nb_NO: Alternativer for start

en: Local Time
nb_NO: Lokaltid

en: Time Options
nb_NO: Alternativer for Tid

en: Icons Size Factor
nb_NO: Ikonenes størrelses faktor

en: GRIB PlugIn Preferences
nb_NO: GRIB utvidelse innstillinger

en: Profile
nb_NO: Profil

en: Sender eMail Address
nb_NO: Epost avsender adresse

en: Mail To
nb_NO: Epost til

en: Forecast Model
nb_NO: Værmeldings modell

en: Moving Grib
nb_NO: Bevegelig GRIB

en: Speed
nb_NO: Fart

en: Kts
nb_NO: Knop

en: Course
nb_NO: Kurs

en: Deg
nb_NO: Gra

en: zyGrib Login
nb_NO: zyGrib Innlogging

en: zyGrib Code
nb_NO: zyGrib Kode

en: Resolution
nb_NO: Oppløsning

en: Interval
nb_NO: Intervall

en: Hours
nb_NO: Timer

en: Time Range
nb_NO: Tidsperiode

en: Days
nb_NO: Dager

en: Area Selection
nb_NO: Valgt område

en: Manual Selection
nb_NO: Manuelt valg

en: Use Always this Area
nb_NO: Bruk alltid dette området

en: Max Lat
nb_NO: Maks B.grad

en: Max Long
nb_NO: Maks L.grad

en: E
nb_NO: Ø

en: Min Lat
nb_NO: Min. B.grad

en: Min Long
nb_NO: Min. L.grad

en: W
nb_NO: V

en: Data Selection
nb_NO: Data valg

en: Air Temperature(2m)
nb_NO: Lufttemperatur(2m)

en: Comp. Reflect.
nb_NO: Komp. Refleksj.

en: Sea Temperature(surf.)
nb_NO: Havtemperatur(overfl.)

en: Geopotential Height
nb_NO: Geopotensiell høyde

en: Mail
nb_NO: Epost

en: Estimated File Size
nb_NO: Estimert filstørrelse

en:  (Max size )
nb_NO:  (Max størrelse)

en: Data at Position:
nb_NO: Data ved posisjon:

en: Close
nb_NO: Lukk

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
nb_NO: EPOST Feil: MAPI32.dll er ikke installert eller er ugyldig på denne datamaskinen!

en: Preferences
nb_NO: Alternativer

en: Write and send eMail request
nb_NO: Skriv og send en epost forespørsel

en: Grib Data Table
nb_NO: GRIB Datatabell

en: Warning : Data at Geopotential Height
nb_NO: Advarsel : Data ved geopotensiell høyde

en: IsoBar Unable to compute record magnitude
nb_NO: Isobar kan ikke kalkulere lagret omfang

en: Building Isobar map
nb_NO: Bygger isobar kart

en: OverlayMap Unable to compute record magnitude
nb_NO: Overleggskart kan ikke kalkulere lagret omfang

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
nb_NO: Overlegg støttes ikke av denne grafikkmaskinvaren (deaktiver OpenGL)

en: Overlays too wide and can't be displayed:
nb_NO: Overlegg er for bredt og kan ikke vises:

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
nb_NO: overlegg er skjult hvis ikke nord-opp er satt i DC modus (aktiver OpenGL)

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
nb_NO: Vennligst zoom eller skaler ut for å vise usynlige overlegg:

en: GribNumbers Unable to compute record magnitude
nb_NO: Gribnummre kan ikke kalkulere lagret omfang

en: Grib
nb_NO: GRIB

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
nb_NO: GRIB utvidelse for OpenCPN

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
nb_NO: GRIB utvidelse for OpenCPN
    Legger til grunnleggende muligheter for flere typer GRIB fil overlegg
    og en funksjon for å be om GRIB filer via epost.
    
    Støttede GRIB data er:
    -Vindretning og fart (ved 10m)
    - Vindkast
    - lufttrykk ved overflate
    - Nedbør
    - Skydekke
    - Signifikant bølgehøyde og retning
    - lufttemperatur ved overflate (ved 2m)
    - Vannoverflate temperatur
    - Strømretning og fart på overflate
    - Konvektiv tilgjengelig potensiell energi (CAPE)
    - Vind, høyde, temperatur og relativ fuktighet ved 300, 500, 700 og 850 hpa.

en: Weather table
nb_NO: Værtabell

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
nb_NO: Du har valgt å godkjenne interpolarisasjon.
    Ikke glem at data vist på nåværende tidspunkt ikke vil være riktig, men omkalkulert.
    Dette kan redusere nøyaktigheten!

en: Wind,Dir
nb_NO: Vind,Retn

en: Wind,Speed
nb_NO: Vind,Hast

en: Wind,Gust
nb_NO: Vind,Kast

en: Waves,Dir
nb_NO: Bølger,Retn

en: Waves,Hsig
nb_NO: Bølger,Hsig

en: Waves,Per
nb_NO: Bølger,Per

en: Air Temp.
nb_NO: Luft temp.

en: Sea Temp.
nb_NO: Sjø temp.

en: C. Reflect.
nb_NO: K. Refleksj.

en: Current,Dir
nb_NO: Strøm,Retn

en: Current,Speed
nb_NO: Strøm,Hast

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
nb_NO: Adresse som skal benyttes for å sende/motta epost forespørsler om GRIB. (Påkrevd for Linux)

en: This is your zyGrib's forum access Login
nb_NO: Dette er din zyGrib's forum innlogging

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
nb_NO: Hent denne koden i zyGrib's forum ( Dette er ikke ditt passord! )

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
nb_NO: Legg inn din estimerte fart (i knop)

en: Enter your forecasted Course
nb_NO: Legg inn din estimerte kurs

en: Sorry...
    ZyGrib momentary stopped providing this service...
    Only Saildocs option is available
nb_NO: Beklager...
    ZyGrib har midlertidig stoppet å tilby denne tjenesten...
    Det er kun Saildocs som er tilgjengelig

en: Warning
nb_NO: Advarsel

en: Coord.
nb_NO: Koord.

en: You request a forecast for more than 8 days horizon.
    This is conflicting with Wave data which will be removed from your request.
    Don't forget that beyond the first 8 days, the resolution will be only 2.5°x2.5°
    and the time intervall 12 hours.
nb_NO: Du ber om en prognose for mer enn 8 dager fremover.
    Dette kommer i konflikt med bølgedata som vil bli fjernet fra din forespørsel.
    Ikke glem at over de første 8 dagene vil oppløsningen kun bli 2.5°x2.5°
    og et tidsintervall på 12 timer.

en: Max
nb_NO: Maks

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
nb_NO: Før du sender en epost til zyGrib må du skrive inn din Innlogging og kode.
    Vennligst gå til www.zygrib.org/ og følg instruksene...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
nb_NO: For stor fil! zyGrib grense er 2Mb!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
nb_NO: Feil! Maks b.grad er lavere enn Min. b.grad eller Maks l.grad er lavere enn Min. l.grad!

en: Too large area! Each side must be less than 180°!
nb_NO: For stort område! Hver side må være mindre enn 180°!

en: Too small area for this resolution!
nb_NO: For lite område for denne oppløsningen!

en: Continue...
nb_NO: Videre...

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
nb_NO: Din forespørsel er klar. En epost er klargjort i din epost klient. 
    Du trenger bare godkjenne og sende den...
    Lagre eller Avbryt for å fullføre... eller Fortsett...

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
nb_NO: Din forespørsel ble sendt 
    (hvis ditt system har en MTA konfigurert og kan sende epost).
    Lagre eller Avbryt for å fullføre...eller Fortsett...

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
nb_NO: Forespørsel kan ikke sendes. Vennligst sjekk dine epost innstillinger.
    Du bør også sjekke loggfilen.
    Lagre eller Avbryt for å fullføre...

en: Data at cursor position
nb_NO: Data ved kursor posisjon

en: at Geopotential Height
nb_NO: ved geopotensiell høyde

en: Temperature
nb_NO: Temperatur

en: at
nb_NO: på

en: Wind Speed
nb_NO: Vindhastighet

en: Wind Speed in Bf
nb_NO: Vindhastighet i Bf

en: Wind Direction
nb_NO: Vindretning

en: Wind Gust at
nb_NO: Vindkast ved

en: Air Temperature at
nb_NO: Lufttemp. ved

en: surface level
nb_NO: overflatenivå

en: Sea Surface Temperature
nb_NO: Havoverflate temperatur

en: Abbreviated Isobars Numbers
nb_NO: Forkortede isobar siffer

en: Display Iso Reflectivity
nb_NO: Vis Iso Refleksjon

en: Menu
nb_NO: Meny
