opencpn - en to pt_PT translation catalogue (228 entries)

en: Start a request
pt_PT: Iniciar um pedido

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
pt_PT: Marque a área do pedido
    ou prima aqui para interromper o pedido

en: Valid Area and Continue
pt_PT: Validar a área e continuar

en: File:
pt_PT: Ficheiro:

en: Error!
pt_PT: Erro!

en:  contains no valid data!
pt_PT:  contém nenhum dado válido!

en: No valid GRIB file
pt_PT: Nenhum ficheiro GRIB válido

en: Hide data at cursor
pt_PT: Ocultar dados no cursor

en: Show data at cursor
pt_PT: Mostrar dados no cursor

en: Start play back
pt_PT: Iniciar a reprodução

en: Select geopotential altitude
pt_PT: Selecione altitude geopotencial

en: Now
pt_PT: Agora

en: Zoom To Center
pt_PT: Aumentar e centrar

en: Stop play back
pt_PT: Parar a reprodução

en: Open a new file
pt_PT: Abra um novo ficheiro

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Draw requested Area or Click here to stop request
pt_PT: Marque a área do pedido ou prima aqui para interromper o pedido

en: Select a GRIB file
pt_PT: Seleccione um ficheiro GRIB

en:  files don't exist!
pt_PT:  ficheiros inexistentes!

en:  can't be read!
pt_PT:  não pode ser lido!

en: GRIB Display Control
pt_PT: Controle de apresentação GRIB

en: Knots
pt_PT: Nós

en: MilliBars
pt_PT: Milibars

en: Meters
pt_PT: Metros

en: Feet
pt_PT: Pés

en: Millimeters
pt_PT: Milimetros

en: Inches
pt_PT: Polegadas

en: Percentage
pt_PT: Percentagem

en: Wind
pt_PT: Vento

en: Wind Gust
pt_PT: Rajada

en: Pressure
pt_PT: Pressão

en: Waves
pt_PT: Ondas

en: Current
pt_PT: Corrente

en: Rainfall
pt_PT: Precipitação

en: Cloud Cover
pt_PT: Nebulosidade

en: Air Temperature
pt_PT: Temperatura do ar

en: Sea Temperature
pt_PT: Temperatura do mar

en: Relative Humidity
pt_PT: Humidade relativa

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Display Isotachs
pt_PT: Mostrar Isotacas

en: Display Isobars
pt_PT: Mostrar isóbaras

en: Display Isotherms
pt_PT: Mostrar isotermicas

en: Display Iso CAPE
pt_PT: Mostrar Iso CAPE

en: Display Comp. Reflectivity
pt_PT: Mostrar Refletividade Comp.

en: Spacing
pt_PT: Espaçamento

en: You want to remove the dialog title/drag bar
pt_PT: Você quer remover a caixa de diálogo título/arrastar barra

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
pt_PT: Você quer adicionar uma barra de título/arrastar barra para o dialogo

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
pt_PT: Esta alteração necessita um recarregamento completo.
    Será efetuado após fechar e re-abrir a extensão

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
pt_PT: Você optou por autorizar a interpolação.
    Não esqueça que os dados apresentados não serão reais, mas recalculados
    Isso pode diminuir a precisão!

en: Warning!
pt_PT: Atenção!

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
pt_PT: Esta opção implica autorizar interpolação
    Não esqueça que os dados apresentados não serão reais, mas recalculados
    Isso pode diminuir a precisão!

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Next
pt_PT: Próximo

en: Select geoptential altitude
pt_PT: Selecione altitude geopotential

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
pt_PT: Pressão ao Nível Médio do Mar

en: Significant Wave Height
pt_PT: Altura da vaga

en: Waves period
pt_PT: Período da vaga

en: Waves Direction
pt_PT: Direcção da vaga

en: Surface Current Speed
pt_PT: Velocidade da corrente à superfície

en: Surface Current Direction
pt_PT: Direcção da corrente à superfície

en: Cumulative Rainfall per Hour
pt_PT: Precipitação acumulada por hora

en: Air Temp
pt_PT: Temperatura do ar

en: Sea Temp
pt_PT: Temperatura do mar

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
pt_PT: Temperatura do ar ou do mar à superfície

en: Convective Available Potential Energy
pt_PT: Energia potencial de convecção disponível

en: Comp. Refl.
pt_PT: Refl. Comp.

en: Composite Reflectivity
pt_PT: Refletividade Composta

en: Relat. Hum.
pt_PT: Hum. Relat.

en: Data Display Options
pt_PT: Opções de exibição de dados

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Barbed Arrows
pt_PT: Setas com barbela

en: Default Colour
pt_PT: Cor por defeito

en: Controlled Colours
pt_PT: Cores controladas

en: Spacing(pixels)
pt_PT: Espaçaento(pixels)

en: Fixed
pt_PT: Corrigido

en: Minimum
pt_PT: Mínimo

en: Always visible
pt_PT: Sempre visível

en: IsoBars
pt_PT: Isóbaras

en: Abbreviated Numbers
pt_PT: Números abreviados

en: Direction Arrows
pt_PT: Setas de direcção

en: Single Arrow
pt_PT: Seta simpres

en: Double Arrow
pt_PT: Seta dupla

en: Proportional Arrow
pt_PT: Seta proporcional

en: Default Size
pt_PT: Tamanho por defeito

en: Small Size
pt_PT: Tamanho pequeno

en: OverlayMap
pt_PT: Mapa de Sobreposição

en: Color scheme
pt_PT: Esquema de côr

en: Generic
pt_PT: Genérico

en: Numbers
pt_PT: Números

en: Particle Map
pt_PT: Mapa animado

en: Density
pt_PT: Densidade

en: Transparency for all Overlay Maps
pt_PT: Transparência para todas as cartas sobrepostas

en: Overlay Transparency (%)
pt_PT: Transparência da sobreposição (%)

en: Data
pt_PT: Dados

en: Playback Options
pt_PT: Opções de reprodução

en: Speed Control
pt_PT: Controlo de Velocidade

en: Slow
pt_PT: Lento

en: Fast
pt_PT: Rápido

en: Loop Mode
pt_PT: Modo contínuo

en: Loop Start
pt_PT: Início do ciclo

en: Top of Grib File
pt_PT: Início do ficheiro Grib

en: Current time forecast
pt_PT: Previsão para a hora atual

en: Interpolate between gribs
pt_PT: Interpolar entre gribs

en: Time Interval
pt_PT: Intervalo de tempo

en: Playback
pt_PT: Reprodução

en: Dialogs Style
pt_PT: Estilo de diálogo

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
pt_PT: Dados de diálogo do cursor são anexados à barra de ícones - com uma barra de arrasto /título

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
pt_PT: Dados de diálogo do cursor são anexados à barra de ícones - sem uma barra de arrasto /título

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
pt_PT: Dados de diálogo do cursor são isolados e apresentados horizontalmente

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
pt_PT: Dados de diálogo do cursor são isolados e apresentados verticalmente

en: Buttons Visibility
pt_PT: Visibilidade dos Botões

en: Attached icon bar
pt_PT: Barra de ícones anexada

en: Isolated icon bar
pt_PT: Barra de ícones isolada

en: Geopot. Height Choice
pt_PT: Escolha de altura Geopot

en: Zoom to Center
pt_PT: Zoom para centro

en: Show Cursor Data
pt_PT: Mostrar dados do Cursor

en: Time Slider
pt_PT: Regulador de tempo

en: Open File
pt_PT: Abrir ficheiro

en: Request
pt_PT: Pedido

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: General Options
pt_PT: Opções Gerais

en: Use High Definition Graphics
pt_PT: Usar gráficos de alta definição

en: Use Gradual Colors
pt_PT: Usar cores esbatidas

en: Copy First Cumulative Missing Record
pt_PT: Copiar o primeiro acumulado de registos em falta

en: Copy Missing Wave Records
pt_PT: Copiar registos de onda em falta

en: Draw Barbed Arrows Head
pt_PT: Desenhar pontas de seta farpadas

en: Zoom to file center when opened
pt_PT: Zoom para o centro do ficheiro quando aberto

en: Load the More Recent File in Directory
pt_PT: Carregar o ficheiro mais recente do diretório

en: Load the Last Opened File
pt_PT: Carregar o último ficheiro aberto

en: Load File Options
pt_PT: Opções de carregamento de ficheiros

en: Start at the first forecast in GRIB file
pt_PT: Começar na primeira previsão do ficheiro GRIB

en: Start at the nearest forecast to current time
pt_PT: Começar na previsão mais próxima da hora actual

en: Authorize Interpolation to start at current time
pt_PT: Permitir interpolação para começar na hora atual

en: Start Options
pt_PT: Opções de início

en: Local Time
pt_PT: Hora Local

en: Time Options
pt_PT: Opções horárias

en: Icons Size Factor
pt_PT: Fator de Tamanho dos ícones

en: GRIB PlugIn Preferences
pt_PT: Preferências do PlugIn GRIB

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Sender eMail Address
pt_PT: Endereço eMail do remetente

en: Mail To
pt_PT: Enviar eMail para

en: Forecast Model
pt_PT: Modelo de previsão

en: Moving Grib
pt_PT: Grib movél

en: Speed
pt_PT: Velocidade

en: Course
pt_PT: Rumo

en: Deg
pt_PT: Graus

en: zyGrib Login
pt_PT: Login zyGrib

en: zyGrib Code
pt_PT: Código zyGrib

en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: Interval
pt_PT: Intervalo

en: Hours
pt_PT: Horas

en: Time Range
pt_PT: Intervalo de tempo

en: Days
pt_PT: Dias

en: Area Selection
pt_PT: Selecção de área

en: Manual Selection
pt_PT: Selecção manual

en: Use Always this Area
pt_PT: Use sempre esta área

en: W
pt_PT: O

en: Data Selection
pt_PT: Dados pretendidos

en: Air Temperature(2m)
pt_PT: Temperatura do ar (2m)

en: Comp. Reflect.
pt_PT: Refletiv. Comp.

en: Sea Temperature(surf.)
pt_PT: Temperatura do mar(sup.)

en: Geopotential Height
pt_PT: Altitude Geopotencial

en: Mail
pt_PT: Correio

en: Estimated File Size
pt_PT: Tamanho estimado do ficheiro

en:  (Max size )
pt_PT:  (Tamanho máximo )

en: Data at Position:
pt_PT: Dados na Posição:

en: Close
pt_PT: Fechar

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
pt_PT: Erro de correio: MAPI32.DLL não está instalada ou é inválida neste computador!

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Write and send eMail request
pt_PT: Escrever e enviar pedido por Correio Electrónico

en: Grib Data Table
pt_PT: Tabela de Dados Grib

en: Dialog
pt_PT: Diálogo

en: Warning : Data at Geopotential Height
pt_PT: Aviso: Dados na altura Geopotencial

en: IsoBar Unable to compute record magnitude
pt_PT: IsoBar Impossível calcular valor do registo

en: Building Isobar map
pt_PT: A construir o mapa de isóbaras

en: OverlayMap Unable to compute record magnitude
pt_PT: OverlayMap Impossível calcular valor do registo

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
pt_PT: Sobreposição não suportada por este hardware gráfico (Desactivar OpenGL)

en: Overlays too wide and can't be displayed:
pt_PT: Sobreposições demasiado grandes e não podem ser apresentadas:

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
pt_PT: sobreposições suprimidas se não estiver em modo Norte para cima (activar OpenGL)

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
pt_PT: Reduzir a escala ou o nível de zoom para ver as sobreposições omitidas:

en: GribNumbers Unable to compute record magnitude
pt_PT: GribNumbers Impossível calcular valor do registo

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
pt_PT: PlugIn GRIB para OpenCPN

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
pt_PT: Plugin GRIB para OpenCPN
    Disponibiliza capacidades basicas de sobreposição de diverso tipos de ficheiros GRIB
    e a capacidade de solicitar ficheiros GRIB por eMail.
    
    Os dados GRIB suportados incluem:
    - direção e velocidade do vento (a 10 m)
    - rajadas
    - pressão à superficie
    - chuva
    - cobertura de nuvens
    - altura e direção significativa das ondas
    - temperatura do ar à superficie (a 2 m)
    - temperatura do mar à superficie
    - direção e velocidade da currente de superficie
    - Energia Potencial de Conveção Disponível (CAPE)
    - vento, altitude, temperatura e humidade relativa a 300, 500, 700, 850 hPa.

en: Weather table
pt_PT: Tabela do tempo

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
pt_PT: Você optou por autorizar a interpolação.
    Não esqueça que os dados apresentados não serão reais, mas recalculados
    Isso pode diminuir a precisão!

en: Wind,Dir
pt_PT: Vento,Dir

en: Wind,Speed
pt_PT: Vento,Velocidade

en: Wind,Gust
pt_PT: Vento,Rajada

en: Waves,Dir
pt_PT: Ondas,Dir

en: Waves,Hsig
pt_PT: Ondas,Hsig

en: Waves,Per
pt_PT: Ondas,Per

en: Air Temp.
pt_PT: Temp. Ar

en: Sea Temp.
pt_PT: Temp. Mar.

en: C. Reflect.
pt_PT: Reflet. C.

en: Current,Dir
pt_PT: Corrente,Dir

en: Current,Speed
pt_PT: Corrente,Vel

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
pt_PT: Endereço utilizado para enviar pedido por correio electrónico. (Obrigatório para LINUX)

en: This is your zyGrib's forum access Login
pt_PT: Este é o seu login de acesso ao forum zyGrib

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
pt_PT: Obtenha este código no forum zyGrib (Esta não é a sua password!)

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
pt_PT: Introduza a sua previsão de velocidade (em Nós)

en: Enter your forecasted Course
pt_PT: Introduza a sua previsão de rumo

en: Sorry...
    ZyGrib momentary stopped providing this service...
    Only Saildocs option is available
pt_PT: Desculpe...
    De momento a ZyGrib deixou de fornecer este serviço...
    Só a opção Docs está disponível

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: You request a forecast for more than 8 days horizon.
    This is conflicting with Wave data which will be removed from your request.
    Don't forget that beyond the first 8 days, the resolution will be only 2.5°x2.5°
    and the time intervall 12 hours.
pt_PT: Pediu um previsão para mais de 8 dias. Isso vai entrar em conflito com os dados que serão removidos do seu pedido.
    Não esqueça que para além dos primeiros 8 dias, a resolução será de apenas 2.5\x2.5\n
    e o intervalo de tempo de 12 horas.

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
pt_PT: Antes de enviar um email para Zygryb deve introduzir o seu login e código
    Visite www.zygrib.org/ e siga as instruções...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
pt_PT: Ficheiro demasiado grande! o limite zyGrib é de 2Mb!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
pt_PT: Erro! Max Lat menor que Min Lat ou Max Lon menor que Min Lon!

en: Too large area! Each side must be less than 180°!
pt_PT: Área demasiado grande! Cada lado deve ser inferior a 180°!

en: Too small area for this resolution!
pt_PT: Área demasiado pequena para esta resolução!

en: Continue...
pt_PT: Continuar...

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
pt_PT: O seu pedido está pronto. Um email está pronto no seu ambiente de mail. 
    Só necessita verificar e enviá-lo...
    Guardar ou Cancelar para terminar...ou Continuar...

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
pt_PT: O seu pedido foi enviado 
    (se o seu sistema tem um  MTA configurado e consegue enviar o email).
    Guardar ou Cancelar para terminar...ou Continuar...

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
pt_PT: Pedido não pôde ser enviado. Verifique os parâmetros do seu sistema de correio.
    Verifique também o seu ficheiro de log.
    Guardar ou Cancelar para terminar...

en: Data at cursor position
pt_PT: Dados na posição do cursor

en: at Geopotential Height
pt_PT: na altura Geopotencial

en: Temperature
pt_PT: Temperatura

en: at
pt_PT: na

en: Wind Speed
pt_PT: Velocidade do vento

en: Wind Speed in Bf
pt_PT: Velocidade do vento em Bf

en: Wind Direction
pt_PT: Direção do vento

en: Wind Gust at
pt_PT: Rajadas em

en: Air Temperature at
pt_PT: Temperatura do ar em

en: surface level
pt_PT: nível à superficie

en: Sea Surface Temperature
pt_PT: Temperatura ao Nível do Mar

en: Abbreviated Isobars Numbers
pt_PT: Números de isóbaras abreviado

en: Display Iso Reflectivity
pt_PT: Mostrar a refletividade Iso
