opencpn - en to sv_SE translation catalogue (230 entries)

en: Start a request
sv_SE: Skicka begäran

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
sv_SE: Rita inställd area
    eller klicka här för att avbryta

en: Valid Area and Continue
sv_SE: Acceptera området och fortsätt

en: File:
sv_SE: Fil:

en: Error!
sv_SE: Fel!

en:  contains no valid data!
sv_SE:  innehåller inga giltiga data!

en: No valid GRIB file
sv_SE: Ingen giltig GRIB-fil

en: Hide data at cursor
sv_SE: Dölj data vid markören

en: Show data at cursor
sv_SE: Visa data vid markören

en: Start play back
sv_SE: Börja spela upp

en: Select geopotential altitude
sv_SE: Välj geopotential höjd

en: Now
sv_SE: Nu

en: Zoom To Center
sv_SE: Zooma till centrum

en: Stop play back
sv_SE: Avbryt uppspelning

en: Open a new file
sv_SE: Öppna en ny fil

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Draw requested Area or Click here to stop request
sv_SE: Rita inställd area eller klicka här för att avbryta

en: Select a GRIB file
sv_SE: Välj en GRIB-fil

en:  files don't exist!
sv_SE:  hittar inte filerna!

en:  can't be read!
sv_SE:  går inte att läsa!

en: GRIB Display Control
sv_SE: GRIB Visningskontroll

en: Knots
sv_SE: Knop

en: km/h
sv_SE: km/t

en: MilliBars
sv_SE: MilliBar

en: Meters
sv_SE: Meter

en: Feet
sv_SE: Fot

en: Millimeters
sv_SE: Millimeter

en: Inches
sv_SE: Tum

en: Percentage
sv_SE: Procent

en: Wind
sv_SE: Vind

en: Wind Gust
sv_SE: Vindby

en: Pressure
sv_SE: Lufttryck

en: Waves
sv_SE: Våghöjd

en: Current
sv_SE: Ström

en: Rainfall
sv_SE: Regn

en: Cloud Cover
sv_SE: Molntäcke

en: Air Temperature
sv_SE: Lufttemperatur

en: Sea Temperature
sv_SE: Vattentemperatur

en: Relative Humidity
sv_SE: Relativ luftfuktighet

en: Apply
sv_SE: Använd

en: Display Isotachs
sv_SE: Visa Isotachs

en: Display Isobars
sv_SE: Visa Isobarer

en: Display Isotherms
sv_SE: Visa Isotherms

en: Display Iso CAPE
sv_SE: Visa Iso CAPE

en: Display Comp. Reflectivity
sv_SE: Visa sammansatt reflektivitet

en: Spacing
sv_SE: Avstånd

en: You want to remove the dialog title/drag bar
sv_SE: Du har valt att ta bort dialogrutans titelfält

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
sv_SE: Du har valt att visa dialogrutans titelfält

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
sv_SE: Denna ändring träder inte i kraft
    förrän modulen stängs av åter öppnas

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
sv_SE: Du har valt att tillåta interpolation. 
    Var medveten om att data som då visas är beräknade och möjligen ha
    minskad noggrannhet!

en: Warning!
sv_SE: Varning

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
sv_SE: Detta alternativ innebär interpolation. 
    Tänk på att data som då visas är beräknade och möjligen
    har minskad noggrannhet!

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Select geoptential altitude
sv_SE: Välj geopotential höjd

en: MyLabel
sv_SE: Min Etikett

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
sv_SE: Lufttryck, mBar

en: Significant Wave Height
sv_SE: Signifikant våghöjd, m

en: Waves period
sv_SE: Vågorna period

en: Waves Direction
sv_SE: Vindriktning

en: Surface Current Speed
sv_SE: Ytströmshastighet

en: Surface Current Direction
sv_SE: Ytströmsriktning

en: Cumulative Rainfall per Hour
sv_SE: Ackumulerad nederbörd per timme

en: Air Temp
sv_SE: Lufttemp

en: Sea Temp
sv_SE: Vattentemperatur

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
sv_SE: Vatten- eller luft-temperatur vid havsytan

en: Convective Available Potential Energy
sv_SE: Tillgänglig potentiell konvektionsenergi

en: Comp. Refl.
sv_SE: Sam. Refl.

en: Composite Reflectivity
sv_SE: Sammansatt reflektivitet

en: Altitude
sv_SE: Höjd

en: Relat. Hum.
sv_SE: Rel. Fuktighet.

en: Data Display Options
sv_SE: Alternativ för datavisning

en: Units
sv_SE: Enhet

en: Barbed Arrows
sv_SE: Pilar med hakar

en: Default Colour
sv_SE: Standardfärg

en: Controlled Colours
sv_SE: Reglerade färger

en: Spacing(pixels)
sv_SE: Avstånd (pixlar)

en: Fixed
sv_SE: Fast

en: Always visible
sv_SE: Alltid synlig

en: IsoBars
sv_SE: Isobar

en: Abbreviated Numbers
sv_SE: Förkortat värdefält

en: Direction Arrows
sv_SE: Riktningspilar

en: Single Arrow
sv_SE: Enkel pil

en: Double Arrow
sv_SE: Dubbel pil

en: Proportional Arrow
sv_SE: Riktningspilar

en: Default Size
sv_SE: Standardstorlek

en: Small Size
sv_SE: Liten storlek

en: OverlayMap
sv_SE: Överlagrad karta

en: Color scheme
sv_SE: Färgschema

en: Generic
sv_SE: Generell

en: Numbers
sv_SE: Nummer

en: Particle Map
sv_SE: Flödande karta

en: Density
sv_SE: Densitet

en: Transparency for all Overlay Maps
sv_SE: Transparens för kortöverlagring

en: Overlay Transparency (%)
sv_SE: Transparent överlagring (%)

en: Playback Options
sv_SE: Uppspelningsinställningar

en: Speed Control
sv_SE: Uppspelningshastighet

en: Slow
sv_SE: Långsam

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: Loop Mode
sv_SE: Återuppspelning

en: Loop Start
sv_SE: Starta stegning vid

en: Top of Grib File
sv_SE: Början av Grib-filen

en: Current time forecast
sv_SE: Prognos för aktuell tid

en: Interpolate between gribs
sv_SE: Interpolera mellan grib

en: Time Interval
sv_SE: Intervall

en: Playback
sv_SE: Uppspelning

en: Dialogs Style
sv_SE: Alternativ för dialogrutor

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
sv_SE: Grib-värden för muspekaren visas i Grib-listen. - Med rubrikrad

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
sv_SE: Grib-värden för muspekaren visas i Grib-listen. - Utan rubrikrad

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
sv_SE: Grib-värden för muspekaren visas i egen horisontell list

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
sv_SE: Grib-värden för muspekaren visas i egen vertikal list

en: Buttons Visibility
sv_SE: Visa knappar i lister

en: Attached icon bar
sv_SE: Kopplad knapplist

en: Isolated icon bar
sv_SE: Egen knapplist

en: Geopot. Height Choice
sv_SE: Geopot. Höjdval

en: Zoom to Center
sv_SE: Zooma till centrum

en: Show Cursor Data
sv_SE: Visa pekardata

en: Time Slider
sv_SE: Tidpunktsreglage

en: Open File
sv_SE: Öppna fil

en: Request
sv_SE: Hämta

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: General Options
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Use High Definition Graphics
sv_SE: Använd högupplöst grafik

en: Use Gradual Colors
sv_SE: Använd gradvisa färger

en: Copy First Cumulative Missing Record
sv_SE: Kopiera första ökande information som saknas

en: Copy Missing Wave Records
sv_SE: Kopiera saknad våginformation

en: Draw Barbed Arrows Head
sv_SE: Rita hullingförsedda vindpilar

en: Zoom to file center when opened
sv_SE: Zooma till filens mitt vid inläsning

en: Load the More Recent File in Directory
sv_SE: Välj nyaste fil i katalogen

en: Load the Last Opened File
sv_SE: Välj senast öppnad fil

en: Load File Options
sv_SE: Inställningar för inläsning av fil

en: Start at the first forecast in GRIB file
sv_SE: Starta vid den första prognosen i GRIB-filen

en: Start at the nearest forecast to current time
sv_SE: Starta vid den prognos som är närmast aktuell tid

en: Authorize Interpolation to start at current time
sv_SE: Tillåt interpolering för att starta vid aktuell tid

en: Start Options
sv_SE: Startinställningar

en: Local Time
sv_SE: Lokal tid

en: Time Options
sv_SE: Tidsinställningar

en: Icons Size Factor
sv_SE: Ikoner. Justera storlek

en: GRIB PlugIn Preferences
sv_SE: Inställningar för GRIB PlugIn

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Sender eMail Address
sv_SE: Avsändarens epostadress

en: Mail To
sv_SE: Epost Till

en: Forecast Model
sv_SE: Prognosmodell

en: Moving Grib
sv_SE: Glidande Grib

en: Speed
sv_SE: Fart

en: Kts
sv_SE: Knop

en: Course
sv_SE: Timmar

en: Deg
sv_SE: Grader

en: zyGrib Login
sv_SE: ZyGrib användarnamn

en: zyGrib Code
sv_SE: ZyGrib lösenord

en: Resolution
sv_SE: Upplösning

en: Interval
sv_SE: Intervall

en: Hours
sv_SE: Timmar

en: Time Range
sv_SE: Avstånd

en: Days
sv_SE: Dagar

en: Area Selection
sv_SE: Val av område för Grib-filen

en: Manual Selection
sv_SE: Manuellt val av område

en: Use Always this Area
sv_SE: Använd alltid detta område

en: Data Selection
sv_SE: Dataurval

en: Air Temperature(2m)
sv_SE: Lufttemperatur(2m)

en: Comp. Reflect.
sv_SE: Sam. Refl.

en: Sea Temperature(surf.)
sv_SE: Vattentemperatur(ytan)

en: Geopotential Height
sv_SE: Geopotential höjd

en: Mail
sv_SE: Epost

en: Estimated File Size
sv_SE: Beräknad filstorlek

en:  (Max size )
sv_SE:  (Max storlek)

en: Data at Position:
sv_SE: Data på position:

en: Close
sv_SE: Avsluta

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
sv_SE: Epostfel: Mapi är inte installerat eller saknas på datorn!

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Write and send eMail request
sv_SE: Epostförfrågan om GRIB-data

en: Grib Data Table
sv_SE: GRIB datatabell

en: Warning : Data at Geopotential Height
sv_SE: Varning: Data på Geopotential höjd

en: IsoBar Unable to compute record magnitude
sv_SE: IsoBar. Fel i beräkning av omfattningen

en: Building Isobar map
sv_SE: Skapar isobar-karta

en: OverlayMap Unable to compute record magnitude
sv_SE: Överlagrad karta. Fel i beräkning av omfattningen

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
sv_SE: Överlagring stöds av grafikhårdvaran (inaktivera OpenGL)

en: Overlays too wide and can't be displayed:
sv_SE: Överlagringen är för bred och kan inte visas:

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
sv_SE: Överlagrad data som är roterad döljs i DC-läge

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
sv_SE: Zooma ut eller öka skalan för att visa GRIB.information

en: GribNumbers Unable to compute record magnitude
sv_SE: Antal grib-punkter. Fel i beräkning av omfattningen

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
sv_SE: GRIB-modul för OpenCPN

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
sv_SE: GRIB-modul för OpenCPN
    Visar överlagrad GRIB-information för ett flertal filtyper.
    
    Stöd för GRIB-information inkluderar:
    - vindriktning och hastighet
    - signifikant våghöjd
    - ytvattentemperatur
    -  strömhastighet och riktning

en: Weather table
sv_SE: Vädertabell

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
sv_SE: Du har valt att tillåta interpolation. 
    Tänk på att de värden som visas vid nutid är beräknade från de verkliga och
     tillförlitligheten kan därför minska!

en: Wind,Dir
sv_SE: Vindriktning

en: Wind,Speed
sv_SE: Vindhastighet

en: Wind,Gust
sv_SE: Byvind

en: Waves,Dir
sv_SE: Vågriktning

en: Waves,Hsig
sv_SE: Våghöjd

en: Waves,Per
sv_SE: Vågperiod

en: Air Temp.
sv_SE: Lufttemp.

en: Sea Temp.
sv_SE: Vattentemp.

en: C. Reflect.
sv_SE: S. Reflekt.

en: Current,Dir
sv_SE: Strömriktning

en: Current,Speed
sv_SE: Strömhastighet

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Save
sv_SE: Spara

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
sv_SE: Adress för att skicka epostförfrågan. (obligatorisk för Linux)

en: This is your zyGrib's forum access Login
sv_SE: Detta är din inloggning för zyGrib's forum

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
sv_SE: Hämta din kod i Zygrib's forum (Detta är inte ditt lösenord!)

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
sv_SE: Ange beräknad fart (i knop)

en: Enter your forecasted Course
sv_SE: Ange beräknad kurs

en: Sorry...
    ZyGrib momentary stopped providing this service...
    Only Saildocs option is available
sv_SE: Tyvärr...
    ZyGrib har slutat att tillhandahålla denna tjänst...
    Endast Saildocs är tillgängligt

en: Warning
sv_SE: Varning

en: You request a forecast for more than 8 days horizon.
    This is conflicting with Wave data which will be removed from your request.
    Don't forget that beyond the first 8 days, the resolution will be only 2.5°x2.5°
    and the time intervall 12 hours.
sv_SE: Du har begärt en prognos som sträcker sig längre än 8 dagar.
    Detta är ej möjligt för vågdata som kommer att tas bort från din förfrågan.
    Kom ihåg att efter de första 8 dagarna så är upplösningen endast 2.5°x2.5°
     med tidsintervall på 12 timmar.

en: Max
sv_SE: ( Max

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
sv_SE: Innan du skickar epost till Zygrib måste du ange dina inloggningsuppgifter.
    Besök www.zygrib.org/ och följ instruktionerna...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
sv_SE: För stor fil! Gränsen för zyGrib är 2Mb!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
sv_SE: Fel! Max Lat är mindre än Min Lat eller Max Lon mindre än Min Lon!

en: Too large area! Each side must be less than 180°!
sv_SE: Alltför stort område! Ingen sida får vara större än 180°!

en: Too small area for this resolution!
sv_SE: För litet område för denna skärmupplösning!

en: Continue...
sv_SE: Fortsätt...

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
sv_SE: Din förfrågan är klar. Ett epostmeddelande har skapats i din epostlåda.
    Klicka 'Sänd' för att skicka meddelandet.
    Spara eller Avbryt för att skicka... eller Fortsätt för ett nytt meddelande

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
sv_SE: Din förfrågan skickades
    (om ditt system har en konfigurerad MTA och möjligheten att skicka epost).
    Spara eller Avbryt för att fortsätta... eller nya parametrar för ett nytt meddelande

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
sv_SE: Din begäran kan inte skickas. Kontrollera dina epostinställningar.
    Kontrollera också din loggfil.
    Spara eller Avbryt för att avsluta...

en: Data at cursor position
sv_SE: Grib-data vid markör

en: at Geopotential Height
sv_SE: Geopotential höjd

en: Temperature
sv_SE: Temperatur

en: at
sv_SE: vid

en: Wind Speed
sv_SE: Vindhastighet

en: Wind Speed in Bf
sv_SE: Vindhastigheten i Bf

en: Wind Direction
sv_SE: Vindriktning

en: Wind Gust at
sv_SE: Kastvind vid

en: Air Temperature at
sv_SE: Lufttemperatur vid

en: surface level
sv_SE: havsnivå

en: Sea Surface Temperature
sv_SE: Ytvattentemperatur

en: Abbreviated Isobars Numbers
sv_SE: Förkortat värdefält

en: Display Iso Reflectivity
sv_SE: Visa Iso-reflektivitet

en: Menu
sv_SE: Meny
