opencpn - en to tr_TR translation catalogue (210 entries)

en: Start a request
tr_TR: Bir istek başlat

en: Draw requested Area
    or Click here to stop request
tr_TR: İstenen alanı çiz
    yada talebi geri çekmek için buraya tıkla

en: Valid Area and Continue
tr_TR: Geçerli Alan ve Devam

en: File:
tr_TR: Dosya:

en: Error!
tr_TR: Hata!

en:  contains no valid data!
tr_TR:  geçerli veri içermiyor!

en: No valid GRIB file
tr_TR: Geçerli GRIB dosyası yok

en: Hide data at cursor
tr_TR: İmleçteki veriyi gizle

en: Show data at cursor
tr_TR: İmleçteki veriyi göster

en: Start play back
tr_TR: Kayıttan yürütmeyi başlatın

en: Select geopotential altitude
tr_TR: Geopotansiyel irtifayı seçin

en: Now
tr_TR: Şimdi

en: Zoom To Center
tr_TR: Merkezi Yakınlaştır

en: Stop play back
tr_TR: Kayıttan yürütmeyi durdurun

en: Open a new file
tr_TR: Yeni bir dosya aç

en: Settings
tr_TR: Yapılandırma

en: Draw requested Area or Click here to stop request
tr_TR: İstenen alanı çizin yada isteği durdurmak için Buraya tıklayın

en: Select a GRIB file
tr_TR: Bir GRIB dosyası seçin

en:  files don't exist!
tr_TR:  dosyalar yok!

en:  can't be read!
tr_TR:  okunamıyor!

en: GRIB Display Control
tr_TR: GRIP Görünüm Denetimi

en: Knots
tr_TR: Knot

en: Beaufort
tr_TR: Bofor

en: MilliBars
tr_TR: MiliBar

en: inHG
tr_TR: HG

en: Meters
tr_TR: Metre

en: Celsius
tr_TR: Santigrat

en: Fahrenheit
tr_TR: Fahrenayt

en: Millimeters
tr_TR: Milimetre

en: Inches
tr_TR: İnç

en: Percentage
tr_TR: Yüzde

en: Wind
tr_TR: Rüzgar

en: Wind Gust
tr_TR: Rüzgar Kaçağı

en: Pressure
tr_TR: Basınç

en: Waves
tr_TR: Dalga

en: Current
tr_TR: Akıntı

en: Rainfall
tr_TR: Yağmur

en: Cloud Cover
tr_TR: Bulut Durumu

en: Air Temperature
tr_TR: Hava Sıcaklığı

en: Sea Temperature
tr_TR: Deniz Suyu Sıcaklığı

en: Altitude(Geopotential)
tr_TR: Yükseklik(Coğrafi)

en: Relative Humidity
tr_TR: Nispi Nem

en: h
tr_TR: Saat

en: mn
tr_TR: DenizMili

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Display Isotachs
tr_TR: Eşrüzgar Eğrilerini Göster

en: Display Isobars
tr_TR: Eşbasınç Eğrilerini Göster

en: Display Isotherms
tr_TR: Eşısı Eğrilerini Göster

en: Display Iso CAPE
tr_TR: Eş CAPE'i Göster

en: Spacing
tr_TR: Aralama

en: You want to add a title/drag bar to the dialog
tr_TR: Bir başlık ya da işlem çubuğu eklemek isterseniz

en: This change needs a complete reload.
    It will be applied after closing and re-opening the plugin
tr_TR: Bu değişiklik tamamıyla bir yeniden yükleme gerektirmektedir.
    Eklentiyi kapatıp yeniden açtığınızda uygulanacak

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
tr_TR: Enterpolasyonu yetkilendirmeyi seçtiniz
    Unutmayın ki görüntülenen veri gerçek değil yeniden hesaplanmış bir veri olacaktır
    Bu, doğruluğunu düşürebilir!

en: Warning!
tr_TR: Dikkat!

en: This option imply you authorize intrepolation
    Don't forget that data displayed will not be real but recomputed
    This can decrease accuracy!
tr_TR: Bu seçenek enterpolasyon yetkisi verdiğinizi ima eder
    Unutmayın ki görüntülenen veri gerçek değil yeniden hesaplanmış bir veri olacaktır
    Bu, doğruluğunu düşürebilir!

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Select geoptential altitude
tr_TR: Geopotansiyel irtifayı seçin

en: Mean Sea Level Pressure (MSLP)
tr_TR: Ortalama Deniz Seviye Basıncı

en: Significant Wave Height
tr_TR: elirgin Dalga Yüksekliği

en: Waves period
tr_TR: Dalgalar dönemi

en: Waves Direction
tr_TR: Dalga Yönü

en: Surface Current Speed
tr_TR: Yüzeydekii Akıntı Hızı

en: Surface Current Direction
tr_TR: Yüzeydeki Akıntı Yönü

en: Cumulative Rainfall per Hour
tr_TR: Bir Saatte Düşen Yamur Miktarı

en: Air Temp
tr_TR: Hava Sıcaklığı

en: Sea Temp
tr_TR: Deniz Suyu Sıcaklığı

en: Sea or Air Temperature at Surface Level
tr_TR: Deniz Suyu Seviyesindeki Deniz ya daHava sıcaklığı

en: Convective Available Potential Energy
tr_TR: Toplanabilen Potansiyel enerji

en: Altitude
tr_TR: Yükseklik

en: Temp.
tr_TR: Sıcaklık.

en: Data Display Options
tr_TR: Veri Görüntüleme Seçenekleri

en: Units
tr_TR: Birimler

en: Barbed Arrows
tr_TR: Sakallı Oklar

en: Default Colour
tr_TR: Varsayılan Renk

en: Spacing(pixels)
tr_TR: Aralık(pikseller)

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: Minimum
tr_TR: En az

en: Always visible
tr_TR: Hezaman Görünür

en: IsoBars
tr_TR: EşBasınç

en: Direction Arrows
tr_TR: Yön Okları

en: Single Arrow
tr_TR: Tek Ok

en: Double Arrow
tr_TR: Çift Ok

en: Proportional Arrow
tr_TR: Orantılı Ok

en: Default Size
tr_TR: Varsayılan Büyüklük

en: Small Size
tr_TR: Küçük Boy

en: OverlayMap
tr_TR: Haritaya Bindir

en: Generic
tr_TR: Yapma

en: Numbers
tr_TR: Satılar

en: Particle Map
tr_TR: Haritanın Parçası

en: Density
tr_TR: Yoğunluk

en: Transparency for all Overlay Maps
tr_TR: Üst üste binen Tüm Haritalar İçin Şeffaflık

en: Overlay Transparency (%)
tr_TR: Haritadaki Şeffaflık (%)

en: Data
tr_TR: Veri

en: Playback Options
tr_TR: Kayıttan Yürütme Seçenekleri

en: Speed Control
tr_TR: Hız Kontrolü

en: Slow
tr_TR: Yavaş

en: Fast
tr_TR: Hızlı

en: Loop Mode
tr_TR: Tekrar Modu

en: Loop Start
tr_TR: Tekrarı Başlat

en: Top of Grib File
tr_TR: En üst GRIB Dosyası

en: Current time forecast
tr_TR: Şimdiki Hava Tahmini

en: Interpolate between gribs
tr_TR: GRIB'ler Arasındaki Katman

en: Time Interval
tr_TR: Zaman Aralığı

en: Playback
tr_TR: Kayıttan Yürütme

en: Dialogs Style
tr_TR: Diyalog Stilleri

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - with a title/drag bar
tr_TR: İşaretlenen yerdeki diyalog simge çubuğuna eklendi - başlık veya işlem çubuğu ile birlikte

en: Data at cursor dialog is attached to icons bar - without a title/drag bar
tr_TR: İşaretlenen yerdeki diyalog simge çubuğuna eklendi - başlık veya işlem çubuğu olmadan

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed horizontally
tr_TR: İşaretlenen yerdeki veri diyaloğu izole edildi ve yatay görüntülendi

en: Data at cursor dialog is isolated and displayed vertically
tr_TR: İşaretlenen yerdeki veri diyaloğu izole edildi ve dikey görüntülendi

en: Buttons Visibility
tr_TR: Butonların Görünürlüğü

en: Attached icon bar
tr_TR: Ekli simge çubuğu

en: Isolated icon bar
tr_TR: İzole simge çubuğu

en: Zoom to Center
tr_TR: Merkezi Yakınlaştır

en: Show Cursor Data
tr_TR: İmleç Bilgisini Göster

en: Time Slider
tr_TR: Zaman Kaydırıcısı

en: Open File
tr_TR: Dosyayı Aç

en: Request
tr_TR: İste

en: General Options
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Use High Definition Graphics
tr_TR: Yüksek Çözünürlüklü Grafik Kullan

en: Use Gradual Colors
tr_TR: Geçişken Renkler Kullan

en: Copy First Cumulative Missing Record
tr_TR: Önce Kayıp Birikimli Kaydı Kopyala

en: Copy Missing Wave Records
tr_TR: Kayıp Dalga Kaydını Kopyala

en: Load the More Recent File in Directory
tr_TR: Klasördeki En Son Dosyayı yükle

en: Load the Last Opened File
tr_TR: Son Açılan Dosyayı Yükle

en: Load File Options
tr_TR: Dosya Seçeneklerini Aç

en: Start at the first forecast in GRIB file
tr_TR: GRIB dosyasındaki ilk hava tahminini başlat

en: Start at the nearest forecast to current time
tr_TR: Şimdiki zamana en yakın olan tahmini Başlat

en: Authorize Interpolation to start at current time
tr_TR: Şimdiki zamanda başlatmak için ortalama değerlere izin verin.

en: Start Options
tr_TR: Seçenekleri Başlat

en: Local Time
tr_TR: Yerel Saat

en: Time Options
tr_TR: Zaman Seçenekleri

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Sender eMail Address
tr_TR: Göndericinin ePosta Adresi

en: Mail To
tr_TR: E-posta gönder

en: Forecast Model
tr_TR: Tahmin Modeli

en: Moving Grib
tr_TR: Hareketli Grib

en: Speed
tr_TR: Hız

en: Course
tr_TR: Yön

en: Deg
tr_TR: Derece

en: zyGrib Login
tr_TR: zyGrib Dosyasının Yeri

en: zyGrib Code
tr_TR: zyGrib Kodu

en: Resolution
tr_TR: Çözünürlük

en: Interval
tr_TR: Rapor Aralığı

en: Hours
tr_TR: Saat

en: Time Range
tr_TR: Zaman Aralığı

en: Days
tr_TR: Gün

en: Area Selection
tr_TR: Bölge Seçimi

en: Manual Selection
tr_TR: Elle Seçim

en: Use Always this Area
tr_TR: Her zaman bu alanı kullanın

en: Max Lat
tr_TR: Max enlem

en: N
tr_TR: K

en: Max Long
tr_TR: Max Boylam

en: E
tr_TR: D

en: Min Lat
tr_TR: Min Enlem

en: S
tr_TR: G

en: Min Long
tr_TR: Min Boylam

en: W
tr_TR: B

en: Data Selection
tr_TR: Veri Seçimi

en: Air Temperature(2m)
tr_TR: Hava Sıcaklığı(2m)

en: Sea Temperature(surf.)
tr_TR: Deniz Suyu Sıcaklığı (Yüzey)

en: Geopotential Height
tr_TR: Geografik Yükseklik

en: 850 hPa
tr_TR: 850hPa

en: Mail
tr_TR: E-posta

en: Estimated File Size
tr_TR: Hesaplanan Dosya Boyutu

en:  (Max size )
tr_TR: (Max büyüklük)

en: Data at Position:
tr_TR: Konumdaki Veriler:

en: Close
tr_TR: Kapat

en: MAIL Error: MAPI32.DLL is not installed or invalid on this computer!
tr_TR: MAIL Hatası: MAPI32.DLL bu bilgisayarda yok ya da doğru yüklenmemiş.

en: Preferences
tr_TR: Tercihler

en: Write and send eMail request
tr_TR: Yaz ve E-posta ile gönderilmesini iste

en: Grib Data Table
tr_TR: GRIB Veri Tablosu

en: Dialog
tr_TR: Diyalog

en: Warning : Data at Geopotential Height
tr_TR: Uyarı : Bilgi Geopotansiyel Yükseklikte

en: Building Isobar map
tr_TR: İzobar Haritası Çıkarılıyor

en: Overlays not supported by this graphics hardware (Disable OpenGL)
tr_TR: Harita üzerinde gösterilmesini bu grafik desteklemiyor. (OpenGL'yi devre dışı bırakın)

en: Overlays too wide and can't be displayed:
tr_TR: Harita üzerinde gösterilen alan çok geniş olduğu için gösterilemiyor.

en: overlays suppressed if not north-up in DC mode (enable OpenGL)
tr_TR: Eğer DC durumunda kuzey yukarı değilse, harita üzerinde gösterilemiyor (OpenGL'yi etkinleştirin)

en: Please Zoom or Scale Out to view invisible overlays:
tr_TR: Görünmeyen bölgeler için lütfen yakınlaştırın ya da uzaklaştırın:

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
tr_TR: OpenCPN için GRIB Eklentisi

en: GRIB PlugIn for OpenCPN
    Provides basic GRIB file overlay capabilities for several GRIB file types
    and a request function to get GRIB files by eMail.
    
    Supported GRIB data include:
    - wind direction and speed (at 10 m)
    - wind gust
    - surface pressure
    - rainfall
    - cloud cover
    - significant wave height and direction
    - air surface temperature (at 2 m)
    - sea surface temperature
    - surface current direction and speed
    - Convective Available Potential Energy (CAPE)
    - wind, altitude, temperature and relative humidity at 300, 500, 700, 850 hPa.
tr_TR: OpenCPN için GRIB Eklentisi
    Birçok GRIB dosya türü için, temel GRIB dosyalarını harita üzerinde gösterilmesini
    ve eMail'le GRIB dosyalarını istenilmesini sağlar..
    
    Aşağıdaki GRIB verileri desteklenir:
    - Rüzgar yönü ve hızı (10 m deki)
    - Rüzgar kaçakları
    - Yüzey basıncı
    - Yağmur miktarı
    - Bulut durumu
    - Belirgin dalga yüksekliği ve yönü
    - Deniz yüzeyi hava sıcaklığı (2 m deki)
    - Deniz yüzey sıcaklığı
    - Deniz yüzeyindeki akıntı hızı ve yönü
    - Convective Eldeedilebilir Potansiyel Enerji (CAPE)
    - Rüzgar, yükseklik, sıcaklık ve görece nem (300, 500, 700, 850 hPa).

en: Weather table
tr_TR: Hava Raporu Tablosu

en: You have chosen to authorize interpolation.
    Don't forget that data displayed at current time will not be real but Recomputed
    This can decrease accuracy!
tr_TR: Enterpolasyonu yetkilendirmeyi seçtiniz
    Unutmayın ki görüntülenen veri gerçek değil yeniden hesaplanmış bir veri olacaktır
    Bu, doğruluğunu düşürebilir!

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Save
tr_TR: Sakla

en: Address used to send request eMail. (Mandatory for LINUX)
tr_TR: eMail'le rapor istenen adres kullanılacak. (LINUX için zorunlu)

en: This is your zyGrib's forum access Login
tr_TR: Burası zyGrib Forumunuz, giriş için bağlanın

en: Get this Code in zyGrib's forum ( This is not your password! )
tr_TR: Bu kodu zyGrib forumundan alın (Bu sizin şifreniz değildir)

en: Enter your forescasted Speed (in Knots)
tr_TR: Öngördüğünüz hızı (knts) girin

en: Enter your forecasted Course
tr_TR: Öngördüğünüz yönü girin

en: Coord.
tr_TR: Koordinat.

en: Before sending an email to Zygrib you have to enter your Login and Code.
    Please visit www.zygrib.org/ and follow instructions...
tr_TR: Zygrib'e aMail göndermeden önce bağlanıp kodu girmeniz gerekir.
    Lütfen www.zygrib.org/ sayfasına gidin ve gösterilen yolu izleyin...

en: Too big file! zyGrib limit is 2Mb!
tr_TR: Çok büyük dosya! zyGrib sınırı 2Mb'dır!

en: Error! Max Lat lower than Min Lat or Max Lon lower than Min Lon!
tr_TR: Max Boylam, Min Boylam'dan ya da üst Enlem, alttaki Enlem'den daha aşağıda olamaz!

en: Too small area for this resolution!
tr_TR: Bu çözünürlük için çok küçük!

en: Continue...
tr_TR: Devam...

en: Your request is ready. An email is prepared in your email environment. 
    You have just to verify and send it...
    Save or Cancel to finish...or Continue...
tr_TR: İstğiniz hazır. Adresinize gönderilecek bir email hazırlandı.
    Sadece doğrulayıp gönderin...
    Bitirmek için Sakla ya da Bitir'e basın...ya da Devam edin...

en: Your request was sent 
    (if your system has an MTA configured and is able to send email).
    Save or Cancel to finish...or Continue...
tr_TR: İsteğiniz gönderildi 
    (Eğer sisteminizde bir MTA tanımlanmış ve eMail gönderebiliyorsa).
    Bitirmek için Sakla ya da İptal'e bas... ya da Devam edin

en: Request can't be sent. Please verify your email systeme parameters.
    You should also have a look at your log file.
    Save or Cancel to finish...
tr_TR: İsteğiniz gönderilemedi. Lütfen eMail yapılandırmanızı kontrol edin.
    Aynı zamanda kütük dosyanıza bakın (log file).
    Saklayın ya da iptal edin...

en: Data at cursor position
tr_TR: İmleç konumundaki veriler

en: at Geopotential Height
tr_TR: Geopotansiyel Yükseklikte

en: Temperature
tr_TR: Sıcaklık

en: at
tr_TR: de

en: Wind Speed
tr_TR: Rüzgar Hızı

en: Wind Direction
tr_TR: Rüzgar Yönü

en: Wind Gust at
tr_TR: 'nda Rüzgar Hızı

en: Air Temperature at
tr_TR: 'nda Hava Sıcaklığı

en: surface level
tr_TR: yüzey seviyesi

en: Sea Surface Temperature
tr_TR: Deniz Yüzeyi Sıcaklığı

en: Menu
tr_TR: Menü
