opencpn - en to de_DE translation catalogue (38 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
de_DE: 
    Der Welt-Magnetik-Modell Plotter bringt Anwendern eine Anzeige der magnetischen Deviationswerte auf vielen Karten.
    
    Deklination ist der Winkel zwischen wahrem und magnetischem Nord.
    Inklination ist der vertikale Winkel des magnetischem Felds.
    	(+- 90 an den magnetischen Polen)
    Feldstärke ist das magnetsiche Feld in Nano-Tesla von
    	20000 bis 66000
    
    Die geplotteten Linien entsprechen einer topografischen Karte. Der Abstand zwischen ihnen ist einstellbar; mehr Abstand bedeutet weniger Berechnungszeit.
    
    Die Schrittgrößen- und Pol-Genauigkeit-Regler beeinflussen die Berechnungszeit.
    
    Das Welt-Magnetik-Modell Plugin wurde von Pavel Kalian geschrieben und von Sean D'Epagnier um die Plot-Unterstützung erweitert .

en: WMM Plugin
de_DE: WMM-Plugin

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
de_DE: Welt-Magnetik-Modell PlugIn für OpenCPN

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
de_DE: World Magnetic Model Plugin für OpenCPN
    Implementiert das NOAA World Magnetic Model
    (siehe: https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml )
    Das integrierte WMM2020 Model läuft am 31. Dezember 2025 aus.
    Wenn es nach diesem Zeitpunkt keine neue Version des Plugins geben
    sollte, lade eine neue WMM.COF Datei von der NOAA in das Verzeichnis herunter,
    welches du im OpenCPN Log findest.

en: Error, see log.
de_DE: Fehler - siehe Log.

en: WMM Preferences
de_DE: WMM Einstellungen

en: Magnetic Plot Settings
de_DE: Magnetik-Plot Einstellungen

en: Boat
de_DE: Boot

en: Total Intensity
de_DE: Gesamt-Intensität

en: Horizontal Intensity
de_DE: Horizontale Intensität

en: North Component
de_DE: Nord-Komponente

en: East Component
de_DE: Osr-Komponente

en: Vertical Component
de_DE: Vertikale Komponente

en: Incl
de_DE: Inkl

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
de_DE: (DIP) - Geomagnetik-Inklination

en: Vari
de_DE: Dekl.

en: Magnetic Variation
de_DE: Magnetik-Variation

en: Enable plot
de_DE: Aktiviere Plot

en: Settings...
de_DE: Einstellungen...

en: Extended
de_DE: Erweitert

en: Variation only
de_DE: Nur Variation

en: View
de_DE: Zeige

en: Show Plot Options
de_DE: Zeige Plot Optionen

en: Show also data at cursor position
de_DE: Zeige auch Daten am Cursor

en: Show toolbar icon
de_DE: Symbol in der Symbolleiste anzeigen

en: Show data in toolbar icon
de_DE: Zeige Daten im Werkzeugleiste-Symbol

en: Window transparency
de_DE: Fenster-Transparenz

en: Cancel
de_DE: Abbr.

en: Variation
de_DE: Deklination

en: Degrees
de_DE: Grad

en: Inclination
de_DE: Inklination

en: Field Strength
de_DE: Feldstärke

en: Nano Tesla
de_DE: Nano-Tesla

en: Step Size
de_DE: Schrittgröße

en: Pole Accuracy
de_DE: Pol-Genauigkeit

en: About
de_DE: Über

en: Save
de_DE: Speichern

en: Building Magnetic Map
de_DE: Erzeuge Magnetische Karte
