opencpn - en to el_GR translation catalogue (41 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
el_GR: 
    Το πρόσθετο World Magnetic Model Plotting επιτρέπει τον έλεγχο των τιμών της μαγνητικής απόκλισης που υπάρχουν στους διάφορους τυπωμένους χάρτες.
    
    Απόκλιση είναι η γωνία ανάμεσα στον πραγματικό και στον μαγνητικό βορρά.
    Κλίση είναι η κατακόρυφη γωνία στου μαγνητικού πεδίου.
    	(+- 90 στους μαγνητικούς πόλους)
    Η ισχύς του μαγνητικού πεδίου εκφράζεται σε nano tesla από
    	20000 μέχρι 66000
    
    Οι καμπύλες είναι ίδιες με αυτές σε ένα τοπογραφικό χάρτη.  Η απόσταση μεταξύ τους είναι επιλέξιμη.  Μεγαλύτερη απόσταση σημαίνει μικρότερος υπολογιστικός χρόνος.
    
    Καθορίζοντας το βήμα και την πολική ακρίβεια μπορείτε να βρείτε τον κατάλληλο συμβιβασμό για τον υπολογιστικό χρόνο.
    
    Το πρόσθετο World Magnetic Model γράφτηκε από τον Pavel Kalian και επεκτάθηκε από τον Sean D'Epagnier για τα γραφικά.

en: WMM Plugin
el_GR: Πρόσθετο WMM

en: WMM_Live_Overlay
el_GR: Ζωντανό WMM

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
el_GR: Πρόσθετο Παγκόσμιου Μαγνητικού Μοντέλου για το OpenCPN

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
el_GR: Πρόσθετο Παγκόσμιου Μαγνητικού Μοντέλου για το OpenCPN
    Εφαρμόζει το Παγκόσμιο Μαγνητικό Μοντέλο (WMM) της NOAA
    Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDwmm.shtml
    Το μοντέλο WMM2015 λήγει στις 31 Δεκεμβρίου, 2025.
    Κατόπιν, αν δεν έχει εκδοθεί μια νέα έκδοση του προσθέτου
    έγκαιρα, κατεβάστε ένα νέο WMM.COF από την NOAA και τοποθετήστε το στη
    θέση που μπορείτε να βρείτε στο logfile του OpenCPN.

en: Error, see log.
el_GR: Σφάλμα, δείτε το log.

en: WMM Preferences
el_GR: Προτιμήσεις WMM

en: Magnetic Plot Settings
el_GR: Ρυθμίσεις μαγνητικού διαγράμματος

en: Boat
el_GR: Πλοίο

en: Total Intensity
el_GR: Συνολική ένταση

en: Horizontal Intensity
el_GR: Οριζόντια ένταση

en: North Component
el_GR: Βόρεια συνιστώσα

en: East Component
el_GR: Ανατολική συνιστώσα

en: Vertical Component
el_GR: Κατακόρυφη συνιστώσα

en: Incl
el_GR: Περιλ.

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
el_GR: (DIP) - γεωμαγνητικές κλίση

en: Vari
el_GR: Αποκλ.

en: Magnetic Variation
el_GR: Μαγνητική απόκλιση

en: Cursor
el_GR: Δρομέας

en: Plot
el_GR: Διάγραμμα

en: Enable plot
el_GR: Ενεργοποίηση διαγράμματος

en: Settings...
el_GR: Ρυθμίσεις...

en: Extended
el_GR: Επεκτταμένο

en: Variation only
el_GR: Μόνο απόκλιση

en: View
el_GR: Προβολή

en: Show Plot Options
el_GR: Επιλογές διαγράμματος

en: Show also data at cursor position
el_GR: Δείξε τα δεδομένα στη θέση του δρομέα

en: Show toolbar icon
el_GR: Δείξε το εικονίδιο της εργαλειοθήκης

en: Show data in toolbar icon
el_GR: Εμφάνιση δεδομένων στο εικονίδιο της εργαλειοθήκης

en: Window transparency
el_GR: Διαφάνεια του παράθυρου

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Variation
el_GR: Παραλλαγή

en: Degrees
el_GR: Μοίρες

en: Inclination
el_GR: Κλίση

en: Field Strength
el_GR: Ένταση πεδίου

en: Nano Tesla
el_GR: nTesla

en: Step Size
el_GR: Μέγεθος βήματος

en: Pole Accuracy
el_GR: Ακρίβεια πόλου

en: About
el_GR: Περί

en: Save
el_GR: Αποθήκευση

en: Building Magnetic Map
el_GR: Δημιουργία μαγνητικού χάρτη
