opencpn - en to fi_FI translation catalogue (41 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
fi_FI: 
    Maan magneettisen mallin graafisen esityksen avulla käyttäjät voivat tehdä ristiviittauksia erantoarvoihin, joita on painettuna  monissa rasterikartoissa.
    
    Eranto on tosisuunnan ja magneettisen pohjoisen välinen kulma. 
    Inklinaatio on magneettisen kentän pystykulma.
    	 (+-90 magneettisilla navoilla)
    Magneettikentän voimakkuuden yksikkö on nanotesla ja arvoväli on
    	20000:sta 66000:aan
    
    Piiretyt linjat ovat samanlaisia kuin topografisissa kartoissa.  Niiden väli on säädettävissä; isommat välit vähentävät laskenta-aikaa.
    
    Askelkoon ja navan sijaintitarkkuuden liukusäätimien avulla vaikutetaan laskentanopeuden ja -ajan suhteisiin.
    
    Maan magneettinen malli -lisäosan kirjoitti Pavel Kalian ja Sean D'Epagnier lisäsi graafisen esityksen tuen.

en: WMM Plugin
fi_FI: WMM-lisäosa

en: WMM_Live_Overlay
fi_FI: WMM_muuttuva_peittokuva

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
fi_FI: Maan magneettinen malli -lisäosa OpenCPN:ään

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
fi_FI: Maan magneettinen malli -lisäosa OpenCPN:ään
    Lisäosa toteuttaa NOAA:n maan magneettisen mallin.
    Lisää tietoja ositteesta:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    Paketoitu WMM2020-malli vanhenee 31.12.2025.
    Jollei uutta lisäosaversiota ole julkaistu tähän mennessä, lataa uusi WMM.COF NOAA:lta ja sijoita se hakemistoon, jonka löydät OpenCPN:n lokitiedostosta.

en: Error, see log.
fi_FI: Virhe, katso lokia.

en: WMM Preferences
fi_FI: WMM valinnat

en: Magnetic Plot Settings
fi_FI: Magneettiset piirtoasetukset

en: Boat
fi_FI: Vene

en: Total Intensity
fi_FI: Kokonaisintensiteetti

en: Horizontal Intensity
fi_FI: Vaakaintensiteetti

en: North Component
fi_FI: Pohjoinen komponentti

en: East Component
fi_FI: Itäinen komponentti

en: Vertical Component
fi_FI: Pystykomponentti

en: Incl
fi_FI: Kaltevuus

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
fi_FI: (DIP) - Geomagneettinen kaltevuus

en: Vari
fi_FI: Eranto

en: Magnetic Variation
fi_FI: Magneettinen eranto

en: Cursor
fi_FI: Kursori

en: Plot
fi_FI: Diagrammi

en: Enable plot
fi_FI: Salli piirtäminen

en: Settings...
fi_FI: Asetukset...

en: Extended
fi_FI: Laajennettu

en: Variation only
fi_FI: Vain eranto

en: View
fi_FI: Näytä

en: Show Plot Options
fi_FI: Näytä piirtovaihtoehdot

en: Show also data at cursor position
fi_FI: Näytä myös tietoja kursorin sijainnissa

en: Show toolbar icon
fi_FI: Näytä työkalurivikuvake

en: Show data in toolbar icon
fi_FI: Näytä tiedot työkalurivin kuvakeessa

en: Window transparency
fi_FI: Ikkunoiden läpinäkyvyys

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Variation
fi_FI: Eranto

en: Degrees
fi_FI: Asteita

en: Inclination
fi_FI: Kaltevuus

en: Field Strength
fi_FI: Kentän voimakkuus

en: Nano Tesla
fi_FI: Nanotesla

en: Step Size
fi_FI: Askelkoko

en: Pole Accuracy
fi_FI: Napatarkkuus

en: About
fi_FI: Tietoja

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Building Magnetic Map
fi_FI: Muodostetaan magneettinen kartta
