opencpn - en to fr_FR translation catalogue (38 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
fr_FR: 
    Le traceur  du modèle magnétique mondial permettant de vérifier les valeurs présentes sur de nombreuses cartes rasters.
    
    La déclinaison est l'angle entre le nord vrai et le nord magnétique.
    L'inclinaison est l'angle entre la verticale et le champ magnétique.
    	(+- 90 aux pôles magnétiques).
    Intensité du champ magnétique en nano tesla de 
    	20000 à 66000
    
    Les lignes obtenues sont similaires à une carte topographique. L'espace entre elles peut être ajusté; Plus d'espace demande moins de temps de calcul.
    
    Les curseurs du pas et de la précision permettent de choisir un compromis pour la vitesse de calcul.
    
    Le complément World Magnetic Model a été écrit par Pavel Kalian et étendu par Sean D'Epagnier pour le tracé des courbes.

en: WMM Plugin
fr_FR: World Magnetic Model

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
fr_FR: Déclinaison magnétique mondiale pour OpenCPN.

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
fr_FR: Le complément World Model magnétique pour OpenCPN 
    Implémente le modèle magnétique mondial du NOAA
    Plus d'informations: http://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/
     Le modèle WMM2020, qui est fourni ici, expirera le 31 Décembre 2024.
    Après cette date, si aucun nouveau modèle ne vous est fourni par le site web d'OpenCPN,
     vous devrez obtenir par vous même le nouveau fichier WMM.COF de la NOAA et le placer dans le répertoire
     dont l'emplacement est indiqué dans le fichier du journal d'installation OpenCPN.

en: Error, see log.
fr_FR: Erreur. Voir le fichier log.

en: WMM Preferences
fr_FR: Préférences

en: Magnetic Plot Settings
fr_FR: Préférences pour les courbes

en: Boat
fr_FR: Bateau

en: Total Intensity
fr_FR: Intensité totale

en: Horizontal Intensity
fr_FR: Intensité horizontale

en: North Component
fr_FR: Composante nord

en: East Component
fr_FR: Composante est

en: Vertical Component
fr_FR: Composante verticale

en: Incl
fr_FR: Inclinaison

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
fr_FR: DIP : Inclinaison géo-magnétique

en: Vari
fr_FR: Déclinais.

en: Magnetic Variation
fr_FR: Déclinaison magnétique

en: Cursor
fr_FR: Curseur

en: Plot
fr_FR: Calculer

en: Enable plot
fr_FR: Réaliser les calculs

en: Settings...
fr_FR: Réglages ...

en: Extended
fr_FR: Etendu

en: Variation only
fr_FR: Déclinaisons seules

en: View
fr_FR: Voir

en: Show Plot Options
fr_FR: Cartes, Options de création : Activer

en: Show also data at cursor position
fr_FR: Voir aussi pour la position du curseur

en: Show toolbar icon
fr_FR: Icône dans la barre d'icônes : Voir

en: Show data in toolbar icon
fr_FR: Afficher dans l'icône de la barre d'icônes

en: Window transparency
fr_FR: Transparence de la fenêtre

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Degrees
fr_FR: Degrés

en: Inclination
fr_FR: Inclinaison

en: Field Strength
fr_FR: Intensité du champ

en: Step Size
fr_FR: Pas

en: Pole Accuracy
fr_FR: Précision

en: About
fr_FR: Au sujet de

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Building Magnetic Map
fr_FR: Cartes des données mag. : Construire
