opencpn - en to id_ID translation catalogue (37 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
id_ID: 
     World Magnetic Model Plotting memungkinkan pengguna untuk melihat referensi nilai variasi magnetik yang dicetak pada banyak grafik raster.
    
     Variasi adalah sudut antara kanan dan magnetik utara.
    Kecenderungan atau dip, adalah sudut vertikal dari medan magnet.
    	(+ - 90 pada kutub magnet)
    Field Strength adalah medan magnet dalam nano tesla dari
    	 20000 sampai 66000
    
     Garis diplot mirip dengan peta topografi. Ruang di antara mereka bisa disesuaikan; lebih banyak ruang membutuhkan sedikit waktu untuk dihitung.
    
     Ukuran dan slider akurasi Kutub memungkinkan trade off untuk waktu komputasi vs kecepatan.
    
     Plugin Magnetic Model Dunia ditulis oleh Pavel Kalian dan diperpanjang oleh Sean D'Epagnier untuk mendukung perencanaan.

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
id_ID: Plugin Model Magnetik Dunia untuk OpenCPN

en: Error, see log.
id_ID: Kesalahan, lihat log.

en: WMM Preferences
id_ID: Preferensi WMM

en: Magnetic Plot Settings
id_ID: Pengaturan Plot Magnetik

en: Boat
id_ID: Perahu

en: Total Intensity
id_ID: Intensitas total

en: Horizontal Intensity
id_ID: Intensitas Horizontal

en: North Component
id_ID: Komponen Utara

en: East Component
id_ID: Komponen Timur

en: Vertical Component
id_ID: Komponen Vertikal

en: Incl
id_ID: Termasuk

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
id_ID: (DIP) - Kecenderungan Geomagnetik

en: Vari
id_ID: Variasi

en: Magnetic Variation
id_ID: Variasi magnetik

en: Cursor
id_ID: Kursor

en: Plot
id_ID: Merencanakan

en: Enable plot
id_ID: Aktifkan plot

en: Settings...
id_ID: Setelan...

en: Extended
id_ID: Diperpanjang

en: Variation only
id_ID: Variasi saja

en: View
id_ID: Melihat

en: Show Plot Options
id_ID: Tampilkan Pilihan Plot

en: Show also data at cursor position
id_ID: Tampilkan juga data pada posisi kursor

en: Show toolbar icon
id_ID: Tampilkan ikon toolbar

en: Show data in toolbar icon
id_ID: Tampilkan data di ikon toolbar

en: Window transparency
id_ID: Transparansi jendela

en: Cancel
id_ID: Membatalkan

en: Variation
id_ID: Variasi

en: Degrees
id_ID: Derajat

en: Inclination
id_ID: Kecenderungan

en: Field Strength
id_ID: Kekuatan lapangan

en: Step Size
id_ID: Ukuran langkah

en: Pole Accuracy
id_ID: Kutub Akurasi

en: About
id_ID: Tentang

en: Save
id_ID: Menyimpan

en: Building Magnetic Map
id_ID: Membangun Peta Magnetik
