opencpn - en to it_IT translation catalogue (38 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
it_IT: 
    Il Plotting di Modelli Magnetici del Mondo consente agli utenti di fare il riferimento incrociato dei valori di variazione magnetica stampati su molti grafici raster. 
    
    La variazione è l'angolo tra il nord reale ed il nord magnetico.
    Inclinazione o dip, è l'angolo verticale del campo magnetico.
    	 (+- 90 ai poli magnetici)
    La Resistenza del Campo è il campo magnetico in nano tesla da 
    	20000 a 66000
    
    Le linee tracciate sono simili a una mappa topografica. Lo spazio tra loro può essere regolato; più spazio richiede meno tempo per il calcolo.
    
    Le slider di precisione Step e Pole consentono un compromesso tra velocità e tempo di calcolo.
    
    Il World Magnetic Model Plugin è stato scritto da Pavel Kalian ed esteso da Sean D'Epagnier per supportare plotting.

en: WMM Plugin
it_IT: Plugin WMM

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
it_IT: Plugin World Magnetic Model (Modello Magnetico Mondiale) per OpenCPN

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
it_IT: Plugin World Magnetic Model (Modello Magnetico Mondiale) per OpenCPN
    Implementa il Modello Magnetico Mondiale del NOAA
    Maggiori informazioni in: http://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/
    Il modello in bundle WMM2020 scade il 31 Dicembre 2025.
    Dopodichè, se non sarà rilasciata in tempo una nuova versione del plugin,
    è possibile ottenere un nuovo file WMM.COF dal NOAA
    da mettere nella cartella indicata nel file di log di OpenCPN.

en: Error, see log.
it_IT: Errore, vedere il log.

en: WMM Preferences
it_IT: Preferenze WMM

en: Magnetic Plot Settings
it_IT: Impostazioni disegno curve magnetiche

en: Boat
it_IT: Barca

en: Total Intensity
it_IT: Intensità totale

en: Horizontal Intensity
it_IT: Intensità orizzontale

en: North Component
it_IT: Componente Nord

en: East Component
it_IT: Componente Est

en: Vertical Component
it_IT: Componente verticale

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
it_IT: (DIP) - Inclinazione geomagnetica

en: Vari
it_IT: Variaz

en: Magnetic Variation
it_IT: Variazione magnetica

en: Cursor
it_IT: Cursore

en: Plot
it_IT: Curve

en: Enable plot
it_IT: Disegna curve

en: Settings...
it_IT: Impostazioni...

en: Extended
it_IT: Estesa

en: Variation only
it_IT: Solo variazioni

en: View
it_IT: Vista

en: Show Plot Options
it_IT: Visualizza opzioni disegno curve

en: Show also data at cursor position
it_IT: Visualizza dati alla posizione del cursore

en: Show toolbar icon
it_IT: Visualizza icona nella barra strumenti

en: Show data in toolbar icon
it_IT: Visualizza dati nella icona della barra degli strumenti

en: Window transparency
it_IT: Trasparenza finestra

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Variation
it_IT: Variazione

en: Degrees
it_IT: Gradi

en: Inclination
it_IT: Inclinazione

en: Field Strength
it_IT: Intensità di campo

en: Step Size
it_IT: Dimensione del passo

en: Pole Accuracy
it_IT: Accuratezza ai Poli

en: About
it_IT: Info

en: Save
it_IT: Salva

en: Building Magnetic Map
it_IT: Sto costruendo le curve magnetiche
