opencpn - en to ja_JP translation catalogue (38 entries)

en: WMM Plugin
ja_JP: WMMプラグイン

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
ja_JP: OpenCPN用世界磁気モデルプラグイン

en: Error, see log.
ja_JP: エラー 、ログを参照してください。

en: WMM Preferences
ja_JP: WMM の設定

en: Magnetic Plot Settings
ja_JP: 磁気プロット設定

en: Boat
ja_JP: ボート

en: Total Intensity
ja_JP: 全強度

en: Horizontal Intensity
ja_JP: 水平強度

en: North Component
ja_JP: 北向き成分

en: East Component
ja_JP: 東向き成分

en: Vertical Component
ja_JP: 鉛直成分

en: Incl
ja_JP: 伏角

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
ja_JP: (DIP) - 地磁気傾斜

en: Vari
ja_JP: 自差

en: Magnetic Variation
ja_JP: 自差

en: Cursor
ja_JP: カーソル

en: Plot
ja_JP: プロット

en: Enable plot
ja_JP: プロット有効

en: Settings...
ja_JP: 設定...

en: Extended
ja_JP: 拡張

en: Variation only
ja_JP: 自差のみ

en: View
ja_JP: 表示

en: Show Plot Options
ja_JP: プロット オプションを表示

en: Show also data at cursor position
ja_JP: カーソル位置のデータも表示

en: Show toolbar icon
ja_JP: ツールバーのアイコンを表示

en: Show data in toolbar icon
ja_JP: ツールバーのアイコンにデータを表示

en: Window transparency
ja_JP: ウィンドウの透明度

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Variation
ja_JP: 自差

en: Degrees
ja_JP: 度

en: Inclination
ja_JP: 伏角

en: Field Strength
ja_JP: 磁界強度

en: Nano Tesla
ja_JP: ナノ テスラ

en: Step Size
ja_JP: ステップ サイズ

en: Pole Accuracy
ja_JP: 極の精度

en: About
ja_JP: 説明

en: Save
ja_JP: 保存

en: Building Magnetic Map
ja_JP: 磁気地図構築
