opencpn - en to nb_NO translation catalogue (40 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
nb_NO: 
    Magnetisk Verdens Modell plotting, tillater brukere å kryssreferere verdier for magnetisk deviasjon funnet i mange rasterkart.
    
    Deklinasjon er vinkelen mellom virkelig og magnetisk nord.
    Inklinasjon eller dip er den vertikale vinkelen for det magnetiske feltet.
    	(+-90 ved de magnetiske polene)
    Feltstyrken er det magnetiske feltet målt i Tesla fra
    	20000 til 66000
    
    Linjeplottene ligner på et topografisk kart. Avstanden mellom linjene kan justeres; mer avstand tar mindre tid å kalkulere.
    
    Trinnstørrelse og polnøyaktighet skyvebrytere tillater justering for å kompensere for fart mot behandlingstid.
    
    Magnetisk Verdens Modell utvidelsen er skrevet av Pavel Kalian og utvidet av Sean D'Epagnier for å støtte plotting.

en: WMM Plugin
nb_NO: MVM Utvidelse

en: WMM_Live_Overlay
nb_NO: WMM_Live_Overlegg

en: WMM
nb_NO: MVM

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
nb_NO: Magnetisk Verdens Modell utvidelse for OpenCPN

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
nb_NO: Magnetisk Verdens-modell utvidelse for OpenCPN
    Integrerer NOAA Magnetisk Verdens-modell
    Mer informasjon:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    Den vedlagte WMM2020 modellen utgår Desember 31, 2025.
    Etter det, hvis ikke en nye versjon av utvidelsen er kommet
    tidsnok, hent en ny WMM.COF fra NOAA og lim den inn
    der den skal være ihht. loggfilen til OpenCPN.

en: Error, see log.
nb_NO: Feil, se logg.

en: WMM Preferences
nb_NO: MVM Egenskaper

en: Magnetic Plot Settings
nb_NO: Innstillinger for magnetisk plott

en: Boat
nb_NO: Båt

en: Total Intensity
nb_NO: Total intensitet

en: Horizontal Intensity
nb_NO: Horisontal intensitet

en: North Component
nb_NO: Nord-komponent

en: East Component
nb_NO: Øst-komponent

en: Vertical Component
nb_NO: Vertikal komponent

en: Incl
nb_NO: Inkl.

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
nb_NO: (DIP) - Geomagnetisk helling

en: Magnetic Variation
nb_NO: Magnetisk variasjon

en: Cursor
nb_NO: Kursor

en: Plot
nb_NO: Plott

en: Enable plot
nb_NO: Aktiver plott

en: Settings...
nb_NO: Innstillinger...

en: Extended
nb_NO: Utvidet

en: Variation only
nb_NO: Kun variasjon

en: View
nb_NO: Vis

en: Show Plot Options
nb_NO: Vis alternativer for plott

en: Show also data at cursor position
nb_NO: Vis data ved kursorposisjon

en: Show toolbar icon
nb_NO: Vis verktøylinje ikon

en: Show data in toolbar icon
nb_NO: Vis data i verktøylinje-ikon

en: Window transparency
nb_NO: Vindusgjennomsiktighet

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Variation
nb_NO: Variasjon

en: Degrees
nb_NO: Grader

en: Inclination
nb_NO: Helling innover

en: Field Strength
nb_NO: Feltstyrke

en: Step Size
nb_NO: Trinnstørrelse

en: Pole Accuracy
nb_NO: Polnøyaktighet

en: About
nb_NO: Om

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Building Magnetic Map
nb_NO: Bygger magnetisk kart
