opencpn - en to pt_PT translation catalogue (37 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
pt_PT: 
    O desenho do Modelo Magnético Mundial permite cruzar os valores de declinação  magnética impressos em muitas cartas raster.
    
    Declinação é o ângulo entre o norte verdadeiro e o norte magnético. 
    Inclinação é o ângulo vertical do campo magnético.
    	(+-90 nos pólos magnéticos)
    Intensidade é a força do campo magnético em nano tesla de
    	20000 até 66000
    
    As linhas desenhadas são semelhantes a uma carta topográfica.  O espaço entre elas pode ser ajustado; mais espaço leva menos tempo a calcular.
    
    Os controlos deslizantes de tamanho de passo e precisão do pólo permitem um compromisso entre velocidade e tempo de processamento.
    
    O Plugin Modelo Magnético Mundial foi escrito por Pavel Kalian e estendido por Sean D'Epagnier para suporte do desenho.

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
pt_PT: Plugin para OpenCPN  Modelo Magnético Mundial

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
pt_PT: Plugin Modelo Magnético Mundial
    Implementa o Modelo Magnético Mundial da NOAA
    Mais informação: https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
     O pacote WMM2020 expira em 31 de dezembro de 2025.
    Após essa data, se uma nova versão do plugin não for lançada
    a tempo, obtenha um novo WMM.COF da NOAA e coloque-o na
    localização que pode encontrar no logfile do OpenCPN.

en: Error, see log.
pt_PT: Erro, consulte o log.

en: WMM Preferences
pt_PT: Preferências WMM

en: Magnetic Plot Settings
pt_PT: Configurações de plotagem magnética

en: Boat
pt_PT: Barco

en: Total Intensity
pt_PT: Intensidade total

en: Horizontal Intensity
pt_PT: Intensidade horizontal

en: North Component
pt_PT: Componente Norte

en: East Component
pt_PT: Componente Leste

en: Vertical Component
pt_PT: Componente Vertical

en: Incl
pt_PT: Inclinação

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
pt_PT: (DIP) - inclinação geomagnética

en: Vari
pt_PT: Declinação

en: Magnetic Variation
pt_PT: Declinação magnética

en: Plot
pt_PT: Desenho

en: Enable plot
pt_PT: Activar desenho

en: Settings...
pt_PT: Configurações...

en: Extended
pt_PT: Estendida

en: Variation only
pt_PT: Apenas variação

en: View
pt_PT: Apresentação

en: Show Plot Options
pt_PT: Mostrar opções de desenho

en: Show also data at cursor position
pt_PT: Mostram também os dados na posição do cursor

en: Show toolbar icon
pt_PT: Mostrar o ícone da barra de ferramentas

en: Show data in toolbar icon
pt_PT: Mostrar dados no ícone da barra de ferramentas

en: Window transparency
pt_PT: Transparência de janelas

en: Cancel
pt_PT: CANCELAR

en: Variation
pt_PT: Variação

en: Degrees
pt_PT: Graus

en: Inclination
pt_PT: Inclinação

en: Field Strength
pt_PT: Força do campo

en: Step Size
pt_PT: Tamanho do Passo

en: Pole Accuracy
pt_PT: Precisão de pólo

en: About
pt_PT: Sobre

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Building Magnetic Map
pt_PT: Construção do mapa magnético
