opencpn - en to ru_RU translation catalogue (40 entries)

en: WMM Plugin
ru_RU: Модуль "Магнитной Модели Земли"

en: WMM
ru_RU: ММЗ

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
ru_RU: Модуль "Магнитной Модели Земли" для OpenCPN

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
ru_RU: Модуль "Магнитной Модели Земли" для OpenCPN
    Реализует модель магнитных склонений земли.
    Подробнее:
    https://www.gdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    Обложка модели WMM2020 истекает 31 декабря 2025.

en: Error, see log.
ru_RU: Ошибка, см. журнал.

en: WMM Preferences
ru_RU: Настройки ММЗ

en: Magnetic Plot Settings
ru_RU: Параметры Диаграмм ММЗ

en: Boat
ru_RU: Судно

en: Total Intensity
ru_RU: Общая Интенсивность

en: Horizontal Intensity
ru_RU: Горизонтальная Интенсивность

en: North Component
ru_RU: Северный Компонент

en: East Component
ru_RU: Восточный Компонент

en: Vertical Component
ru_RU: Вертикальная составляющая

en: Incl
ru_RU: Вкл

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
ru_RU: (ДИП) - Геомагнитного наклонения

en: Vari
ru_RU: Склонение

en: Magnetic Variation
ru_RU: Магнитное склонение

en: Cursor
ru_RU: Курсор

en: Plot
ru_RU: Диаграмма

en: Enable plot
ru_RU: Включить Диаграмму

en: Settings...
ru_RU: Настройки...

en: Extended
ru_RU: Расширенный

en: Variation only
ru_RU: Только склонения

en: View
ru_RU: Вид

en: Show Plot Options
ru_RU: Показать Параметры Диаграмм

en: Show also data at cursor position
ru_RU: Показывать данные в позиции курсора

en: Show toolbar icon
ru_RU: Показывать значок на панели инструментов

en: Show data in toolbar icon
ru_RU: Показывать данные на панели инструментов

en: Window transparency
ru_RU: Прозрачность окна

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Variation
ru_RU: Склонение

en: Degrees
ru_RU: Градусов

en: Inclination
ru_RU: Наклон

en: Field Strength
ru_RU: Напряженность поля

en: Nano Tesla
ru_RU: Нано Тесла

en: Step Size
ru_RU: Размер шага

en: Pole Accuracy
ru_RU: Точность поля

en: About
ru_RU: О программе

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Building Magnetic Map
ru_RU: Построение Магнитной Карты
