opencpn - en to sv_SE translation catalogue (41 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
sv_SE: 
    Med WMM går det att plotta ut modellen för jordens magnetfält och visa verkan av den magnetiska missvisning som anges på många tryckta sjökort. 
    
    Missvisning är avvikelsen mellan sann och magnetisk nord. 
    Inklination är den vertikala vinkeln av den magnetiska fältstyrkan. (+-90 på de magnetiska polerna) 
    Fältstyrka är värdet på magnetfältet uttryckt i nanoTesla från 20000 till 66000
    
    De ritade linjerna liknar en topografisk karta.  Avståndet mellan dem kan ändras. Mer avstånd tar mindre tid att beräkna och plottningen går fortare.
    Med reglagen för linjeavstånd och noggrannheten vid polerna går det att ställa in en lämplig balans mellan linjernas täthet och tiden det tar rita.
    
    Modulen "World Magnetic Model", WMM, har utvecklats av Pavel Kalian och den grafiska plotten av Sean D'Epagnier.

en: WMM Plugin
sv_SE: WMM Modul

en: WMM_Live_Overlay
sv_SE: Överlagrad_WMM

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
sv_SE: Modul till OpenCPN för att modellera jordens magnetfält

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
    Implements the NOAA World Magnetic Model
    More information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    The bundled WMM2020 model expires on December 31, 2025.
    After then, if new version of the plugin will not be released
    in time, get a new WMM.COF from NOAA and place it to the
    location you can find in the OpenCPN logfile.
sv_SE: Modulen "World Magnetic Model" för OpenCPN
    Använder "NOAA World magnetiska Model"
    Mer information:
    https://www.ngdc.noaa.gov/geomag/WMM/DoDWMM.shtml
    Modellen WMM2020 löper ut den 31 December, 2025.
    Om det inte givits ut någon uppdatering av modulen innan dess
    går det att hämta en ny fil, WMM.COF, från NOAA och spara på den
    plats som angets i OpenCPN logfil.

en: Error, see log.
sv_SE: Fel, se logg.

en: WMM Preferences
sv_SE: WMM inställningar

en: Magnetic Plot Settings
sv_SE: Inställningar för plottning

en: Boat
sv_SE: Båt

en: Total Intensity
sv_SE: Total intensitet

en: Horizontal Intensity
sv_SE: Horisontal intensitet

en: North Component
sv_SE: Nordlig del

en: East Component
sv_SE: Östlig del

en: Vertical Component
sv_SE: Vertikal del

en: Incl
sv_SE: Inkl

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
sv_SE: (DIP) - Geomagnetisk inklination

en: Vari
sv_SE: Missv

en: Magnetic Variation
sv_SE: Magnetisk missvisning

en: Cursor
sv_SE: Markör

en: Plot
sv_SE: Rita

en: Enable plot
sv_SE: Använd plotttning

en: Settings...
sv_SE: Inställningar...

en: Extended
sv_SE: Utökad

en: Variation only
sv_SE: Endast missvisning

en: View
sv_SE: Visa

en: Show Plot Options
sv_SE: Visa Plottinställningar

en: Show also data at cursor position
sv_SE: Visa också värden för markörens position

en: Show toolbar icon
sv_SE: Visa verktygsfältsikon

en: Show data in toolbar icon
sv_SE: Visa avvikelsevärdet i verktygsradens ikon

en: Window transparency
sv_SE: Datarutans transparens

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Variation
sv_SE: Missvisning

en: Degrees
sv_SE: Grader

en: Inclination
sv_SE: Lutning/Inklination

en: Field Strength
sv_SE: Fältstyrka

en: Nano Tesla
sv_SE: NanoTesla

en: Step Size
sv_SE: Stegstorlek

en: Pole Accuracy
sv_SE: Polnoggrannhet

en: About
sv_SE: Om

en: Save
sv_SE: Spara

en: Building Magnetic Map
sv_SE: Skapar magnetiska kartan
