opencpn - en to tr_TR translation catalogue (39 entries)

en: 
    World Magnetic Model Plotting allows users to cross reference the magnetic variation values printed on many raster charts.
    
    Variation is the angle between true and magnetic north.
    Inclination or dip, is the vertical angle of the magnetic field.
    	(+- 90 at the magnetic poles)
    Field Strength is the magnetic field in nano tesla from
    	20000 to 66000
    
    The plotted lines are similar to a topographic map.  The space between them can be adjusted; more space takes less time to calculate.
    
    The Step size and Pole accuracy sliders allow a trade off for speed vs computation time.
    
    The World Magnetic Model Plugin was written by Pavel Kalian and extended by Sean D'Epagnier to support plotting.
tr_TR: 
    Dünya Manyetik Modeli Plotlaması, kullanıcıların birçok raster harita üzerinde basılmış olan manyetik sapma değerlerini çapraz referans yapmasına izin verir.
    
    Deklinasyon gerçek kuzey ile manyetik kuzey arasındaki açıdır.
    İnklinasyon manyetik alanın düşey açısıdır.
    	(kutuplarda +- 90) 
    Alan Dayanımı, 20000'den 66000'e nano tesla'daki manyetik alandır.
    
    Çizilen çizgiler, bir topoğrafya haritasına benzer. Aralarındaki boşluk ayarlanabilir; Daha fazla alan hesaplamak için daha az zaman alır.
    
    Adım boyutu ve Kutup doğruluğu kaydırıcıları hız ve hesaplama zamanı arasında bir ticaret yapma olanağı sağlar.
    
    Dünya Manyetik Model Eklentisi, Pavel Kalian tarafından yazılmış ve çizimi desteklemek için Sean D'Epagnier tarafından genişletilmiştir.

en: WMM Plugin
tr_TR: WMM Eklentisi

en: WMM
tr_TR: Manyetik Sapma (WMM)

en: World Magnetic Model PlugIn for OpenCPN
tr_TR: OpenCPN Dünya Manyetik Sapma Modeli (WMM) Eklentisi

en: Error, see log.
tr_TR: Hata. kütüğe bakın.

en: WMM Preferences
tr_TR: WMM Seçenekleri

en: Magnetic Plot Settings
tr_TR: Manyetik Sapma Ayarları

en: Boat
tr_TR: Tekne

en: Total Intensity
tr_TR: Toplam Yoğunluk

en: Horizontal Intensity
tr_TR: Yatay Yoğunluk

en: North Component
tr_TR: Kuzey Bileşeni

en: East Component
tr_TR: Doğu Bileşeni

en: Vertical Component
tr_TR: Dikey Bileşen

en: Incl
tr_TR: Sapma

en: (DIP) - Geomagnetic Inclination
tr_TR: (DIP) - Coğrafi Sapma Eğilimi

en: Vari
tr_TR: Sapma

en: Magnetic Variation
tr_TR: Manyetik Sapma

en: Cursor
tr_TR: Fare

en: Plot
tr_TR: Çizim

en: Enable plot
tr_TR: Çizimi etkinleştir

en: Settings...
tr_TR: Ayarlar...

en: Extended
tr_TR: Uzatılmış

en: Variation only
tr_TR: Sadece Sapma

en: View
tr_TR: Görünüm

en: Show Plot Options
tr_TR: Çizim Seçeneklerini Göster

en: Show also data at cursor position
tr_TR: Veriyi, farenin ucunda da göster

en: Show toolbar icon
tr_TR: Araçkutusu simgesini göster

en: Show data in toolbar icon
tr_TR: Veriyi, araç çubuğunda göster

en: Window transparency
tr_TR: Pencere geçirgenliği

en: Cancel
tr_TR: iptal

en: Variation
tr_TR: Varyasyon

en: Degrees
tr_TR: Derece

en: Inclination
tr_TR: Eğilim

en: Field Strength
tr_TR: Alan şiddeti

en: Step Size
tr_TR: Adım Boyutu

en: Pole Accuracy
tr_TR: Kutup doğruluğu

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Building Magnetic Map
tr_TR: Manyetik Harita Oluştur
