opencpn - en to el_GR translation catalogue (1781 entries)

en: (Unnamed Track)
el_GR: (Ανώνυμο ίχνος)

en: (Unknown Date)
el_GR: (Άγνωστη Ημερομηνία)

en: Vessel, type unknown
el_GR: Σκάφος αγνώστου τύπου

en: Freightbarge
el_GR: Φορτηγίδα

en: Tankbarge
el_GR: Δεξαμενοφορτηγίδα

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
el_GR: Δεξαμενοφορτηγίδα ξηρού φορτίου (π.χ. τσιμέντο)

en: Service vessel, police patrol, port service
el_GR: Υπηρεσιακό σκάφος, ακταιωρός, λιμενική υπηρεσία

en: Pushboat, single
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης, μονό

en: Object, not otherwise specified
el_GR: Αντικείμενο, μη προσδιορισμένο

en: Object, towed, not otherwise specified
el_GR: Ρυμουλκούμενο απροσδιόριστου τύπου

en: Bunkership
el_GR: Πετρελαιοφόρο ανεφοδιασμού

en: Motor freighter
el_GR: Φορτηγό πλοίο

en: Motor tanker
el_GR: Δεξαμενόπλοιο

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
el_GR: Δεξαμενόπλοιο υγρού φορτίου, τύπου N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
el_GR: Δεξαμενόπλοιο υγρού φορτίου, τύπου C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
el_GR: Δεξαμενόπλοιο ξηρού φορτίου (π.χ. τσιμέντο)

en: Container vessel
el_GR: Πλοίο κοντέινερ

en: Gas tanker
el_GR: Δεξαμενόπλοιο αερίου

en: Motor freighter, tug
el_GR: Φορτηγό πλοίο, ρυμουλκό

en: Motor tanker, tug
el_GR: Δεξαμενόπλοιο, ρυμουλκό

en: Motor freighter with one or more ships alongside
el_GR: Φορτηγό πλοίο με ένα ή περισσότερα πλοία στο πλάι του

en: Motor freighter with tanker
el_GR: Φορτηγό πλοίο με δεξαμενόπλοιο

en: Motor freighter pushing one or more freighters
el_GR: Φορτηγό πλοίο που σπρώχνει ένα ή περισσότερα φορτηγά

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
el_GR: Φορτηγό πλοίο που σπρώχνει ένα τουλάχιστον δεξαμενόπλοιο

en: Tug, freighter
el_GR: Ρυμουλκό, φορτηγό

en: Tug, tanker
el_GR: Ρυμουλκό, δεξαμενόπλοιο

en: Tug freighter, coupled
el_GR: Ρυμουλκό, φορτηγό, ενωμένα

en: Tug, freighter/tanker, coupled
el_GR: Ρυμουλκό, φορτηγό/δεξαμενόπλοιο, ενωμένα

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
el_GR: Φορτηγίδα δεξαμενή υγρού φορτίου τύπου N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
el_GR: Φορτηγίδα δεξαμενή υγρού φορτίου τύπου C

en: Freightbarge with containers
el_GR: Φορτηγίδα με κοντέινερ

en: Tankbarge, gas
el_GR: Φορτηγίδα δεξαμενή αερίου

en: Pushtow, one cargo barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με μία φορτηγίδα

en: Pushtow, two cargo barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με δύο φορτηγίδες

en: Pushtow, three cargo barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με τρεις φορτηγίδες

en: Pushtow, four cargo barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με τέσσερις φορτηγίδες

en: Pushtow, five cargo barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με πέντε φορτηγίδες

en: Pushtow, six cargo barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με έξι φορτηγίδες

en: Pushtow, seven cargo barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με επτά φορτηγίδες

en: Pushtow, eight cargo barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με οκτώ φορτηγίδες

en: Pushtow, nine or more barges
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με εννέα ή περισσότερες φορτηγίδες

en: Pushtow, one tank/gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με μία φορτηγίδα δεξαμενή υγρου/αερίου

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με δύο φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με τρεις φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με τέσσερις φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με πέντε φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με έξι φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με επτά φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με οκτώ φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης με εννέα ή περισσότερες φορτηγίδες, η μία τουλάχιστον δεξαμενή υγρού ή αερίου

en: Tug, single
el_GR: Ρυμουλκό μονό

en: Tug, one or more tows
el_GR: Ρυμουλκό με δύο ή περισσότερες ρυμούλκες

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
el_GR: Ρυμουλκό υποστηρίζον πλοίο ή συνδυασμό

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
el_GR: Επιβατηγό πλοίο, πλοίο, κρουαζιερόπλοιο, πλοίο Ερυθρού Σταυρού

en: Ferry
el_GR: Πορθμείο

en: Red cross ship
el_GR: Πλοίο Ερυθρού Σταυρού

en: Cruise ship
el_GR: Κρουαζιερόπλοιο

en: Passenger ship without accommodation
el_GR: Επιβατηγό πλοίο χωρίς καμπίνες

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
el_GR: Σκάφος, πλοίο εργασιών συντήρησης, επιπλέων γερανός, πλοίο καλωδίων, πλοίο σημαντήρας, βυθοκόρος

en: Fishing boat
el_GR: Αλιευτικό σκάφος

en: Barge, tanker, chemical
el_GR: Φορτηγίδα δεξαμενή με χημικά

en: General cargo Vessel maritime
el_GR: Πλοίο γενικού φορτίου

en: Unit carrier maritime
el_GR: Φορτηγό πλοίο

en: Bulk carrier maritime
el_GR: Πλοίο χύδην φορτίου

en: Tanker
el_GR: Δεξαμενόπλοιο

en: Liquified gas tanker
el_GR: Δεξαμενόπλοιο υγροποιημένου αερίου

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
el_GR: Σκάφος αναψυχής, μακρύτερο από 20 m

en: Fast ship
el_GR: Ταχύπλοο

en: Hydrofoil
el_GR: Υδροπτέρυγα

en: Underway using Engine
el_GR:  Εν πλω με με μηχανή

en: At Anchor
el_GR: Αγκυροβολημένο

en: Not Under Command
el_GR: Ακυβέρνητο

en: Restricted Manoeuvrability
el_GR: Περιορισμένη ικανότητα ελιγμών

en: Constrained by draught
el_GR: Περιορισμένο από το βύθισμά του

en: Moored
el_GR: Αγκυροβολιμένο

en: Aground
el_GR: Προσαραγμένο

en: Engaged in Fishing
el_GR: Ψαρεύει

en: Underway Sailing
el_GR: Εν πλω με πανιά

en: High Speed Craft
el_GR: Ταχύπλοο

en: Wing In Ground Effect
el_GR: Σε χαμηλή πτηση

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
el_GR: Ρυμουλκό (τοπική χρήση)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
el_GR: Ρυμουλκό ώθησης ή πλαϊνής ρυμούλκησης (τοπική χρήση)

en: Reserved 13
el_GR: Κρατημένο για μελλοντική χρήση 13

en: Reserved 14
el_GR: Κρατημένο για μελλοντική χρήση 14

en: Undefined
el_GR: Απροσδιόριστο

en: AtoN Virtual
el_GR: Εικονικό Β.Ν.

en: AtoN Virtual (On Position)
el_GR: Εικονικό Β.Ν. (ενεργό)

en: AtoN Virtual (Off Position)
el_GR: Εικονικό Β.Ν. (ανενεργό)

en: AtoN Real
el_GR: Πραγματικό Β.Ν.

en: AtoN Real (On Position)
el_GR: Πραγματικό Β.Ν. (ενεργό)

en: AtoN Real(Off Position)
el_GR: Πραγματικό Β.Ν. (ανενεργό)

en: steady
el_GR: σταθερή

en: decreasing
el_GR: μειούμενη

en: increasing
el_GR: αυξανόμενη

en: SAR Helicopter
el_GR: Ελικόπτερο διάσωσης

en: SAR Aircraft
el_GR: Αεροσκάφος διάσωσης

en: Class
el_GR: Κατηγορία

en: IMO
el_GR: ΙΜΟ

en: Nation
el_GR: Έθνος

en: Flag
el_GR: Σημαία

en: Active
el_GR: Ενεργό

en: Testing
el_GR: Τεστ

en: Unknown
el_GR: Άγνωστο

en: Safety Broadcast Message
el_GR: Μήνυμα ασφαλείας ασυρμάτου

en: Distress relay
el_GR: Αναμετάδοση κατάστασης κινδύνου

en: by:
el_GR: από:

en: Nature of distress:
el_GR: Φύση του προβλήματος

en:  (Last Known)
el_GR:  (τελευταία γνωστή)

en: Position
el_GR: Θέση

en: Report Age
el_GR: Παλαιότητα αναφοράς

en: Issued (UTC)
el_GR: Εκδόθηκε (UTC)

en: Report as of
el_GR: Αναφορά από

en: Destination
el_GR: Προορισμός

en: ETA (UTC)
el_GR: Εκτ.Ω.Άφ. (UTC)

en: Right
el_GR: Δεξιά

en: Left
el_GR: Αριστερά

en: Speed
el_GR: Ταχύτητα

en: Course
el_GR: Πορεία

en: Heading
el_GR: Πορεία

en: Turn Rate
el_GR: Ρυθμός περιστροφής

en: Range
el_GR: Απόσταση

en: Bearing
el_GR: Διόπτευση

en: in
el_GR: σε

en: Inland Blue Flag
el_GR: Μπλε σημαία

en: Clear
el_GR: Εκκαθάριση

en: Set
el_GR: Θέσε

en: Altitude
el_GR: Υψόμετρο

en: Wind speed
el_GR: Ταχύτητα ανέμου

en: Wind gust
el_GR: Σπιλιάδες

en: Water level deviation
el_GR: Απόκλιση στάθμης νερού

en: Water level dev. Ref:
el_GR: Απόκλιση στάθμης νερού, αναφ:

en: Water level
el_GR: Στάθμη νερού

en: Surface current
el_GR: Επιφανειακό ρεύμα

en: Waves height & period
el_GR: Περίοδος & ύψος κύματος

en: Swell height & period
el_GR: Περίοδος & ύψος κύματος

en: Air Temperatur
el_GR: Θερμοκρασία αέρα

en: Air pressure
el_GR: Πίεση

en: Relative Humidity
el_GR: Σχετική υγρασία

en: Dew Point
el_GR: Σημείο Δρόσου

en: Water Temperatur
el_GR: Θερμοκρασία νερού

en: Sea state
el_GR: Κατάσταση θάλασσας

en: Precipitation
el_GR: Βροχόπτωση

en: Horizontal Visibility
el_GR: Ορατότητα

en: No
el_GR: Όχι

en: Yes
el_GR: Ναί

en: Sea salinity
el_GR: Αλατότητα θάλασσας

en: Ice status
el_GR: Κατάσταση πάγου

en:  COG Unavailable
el_GR:  Πορεία CoG μη διαθέσιμη

en: in
el_GR: σε

en: min
el_GR: λεπτά

en: Current
el_GR: Ρεύμα

en: kts
el_GR: κόμβοι

en: Wave height
el_GR: Ύψος κύματος

en: Air temp
el_GR: Θερμ. αέρος

en: Air press
el_GR: Πίεση

en: Visibility
el_GR: Ορατότητα

en: A
el_GR: Α

en: B
el_GR: Β

en: AtoN
el_GR: Βοηθ.Ναυσ.

en: Aid to Navigation
el_GR: Βοήθημα ναυσιπλοΐας

en: Base
el_GR: Βασική

en: Base Station
el_GR: Σταθμος βάσης

en: Buddy
el_GR: Φίλος

en: GPSGate Buddy
el_GR: Φίλος GPSGate

en: DSC Distress
el_GR: Συναγερμός DSC

en: DSC Position Report
el_GR: Αναφορά θέσης μέσω DSC

en: SART
el_GR: SART (πομπός διάσωσης)

en: APRS Position Report
el_GR: Αναφορά θέσης APRS

en: Meteorologic
el_GR: Μετεωρολογικά

en: Unk
el_GR: Αγν.

en: Fire, explosion
el_GR: Πυρκαγιά, έκρηξη

en: Flooding
el_GR: Πλημμυρίζει

en: Collision
el_GR: Σύγκρουση

en: Grounding
el_GR: Προσάραγμα

en: Listing, in danger of capsizing
el_GR: Κλίση, κίνδυνος ανατροπής

en: Sinking
el_GR: Βύθιση

en: Disabled and adrift
el_GR: Ακυβέρνητο σε παράσυρση

en: Undesignated distress
el_GR: Απροσδιόριστο πρόβλημα

en: Abandoning ship
el_GR: Εγκατάλειψη πλοίου

en: Piracy/armed robbery attack
el_GR: Πειρατία/ένοπλη ληστεία

en: Man overboard
el_GR: ´Ανθρωπος στη θάλασσα

en: EPIRB emission
el_GR: Εκπομπές EPIRB

en: Albania
el_GR: Αλβανία

en: Andorra
el_GR: Ανδόρα

en: Austria
el_GR: Αυστρία

en: Azores
el_GR: Αζόρες

en: Belgium
el_GR: Βέλγιο

en: Belarus
el_GR: Λευκορωσία

en: Bulgaria
el_GR: Βουλγαρία

en: Vatican City State
el_GR: Βατικανό

en: Cyprus
el_GR: Κύπρος

en: Germany
el_GR: Γερμανία

en: Georgia
el_GR: Γεωργία

en: Moldova
el_GR: Μολδαβία

en: Malta
el_GR: Μάλτα

en: Armenia
el_GR: Αρμενία

en: Denmark
el_GR: Δανία

en: Spain
el_GR: Ισπανία

en: France
el_GR: Γαλλία

en: Finland
el_GR: Φινλανδία

en: Faroe Islands
el_GR: Νησιά Φερόε

en: Great Britain
el_GR: Μεγάλη Βρετανία

en: Gibraltar
el_GR: Γιβραλτάρ

en: Greece
el_GR: Ελλάδα

en: Croatia
el_GR: Κροατία

en: Morocco
el_GR: Μαρόκο

en: Hungary
el_GR: Ουγγαρία

en: Netherlands
el_GR: Ολλανδία

en: Italy
el_GR: Ιταλία

en: Ireland
el_GR: Ιρλανδία

en: Iceland
el_GR: Ισλανδία

en: Liechtenstein
el_GR: Λίχτενσταϊν

en: Luxembourg
el_GR: Λουξεμβούργο

en: Monaco
el_GR: Μονακό

en: Madeira
el_GR: Μαδέρα

en: Norway
el_GR: Νορβηγία

en: Poland
el_GR: Πολωνία

en: Montenegro
el_GR: Μαυροβούνιο

en: Portugal
el_GR: Πορτογαλία

en: Romania
el_GR: Ρουμανία

en: Sweden
el_GR: Σουηδία

en: Slovak Republic
el_GR: Σλοβακία

en: San Marino
el_GR: Άγιος Μαρίνος

en: Switzerland
el_GR: Ελβετία

en: Czech Republic
el_GR: Τσεχία

en: Turkey
el_GR: Τουρκία

en: Ukraine
el_GR: Ουκρανία

en: Russian
el_GR: Ρωσία

en: Macedonia
el_GR: Βόρεια Μακεδονία

en: Latvia
el_GR: Λετονία

en: Estonia
el_GR: Εσθονία

en: Lithuania
el_GR: Λιθουανία

en: Slovenia
el_GR: Σλοβενία

en: Serbia
el_GR: Σερβία

en: Anguilla
el_GR: Ανγκίλια

en: Alaska
el_GR: Αλάσκα

en: Antigua and Barbuda
el_GR: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Antilles
el_GR: Αντίλλες

en: Aruba
el_GR: Αρούμπα

en: Bahamas
el_GR: Μπαχάμες

en: Bermuda
el_GR: Βερμούδα

en: Belize
el_GR: Μπελίζ

en: Barbados
el_GR: Μπαρμπάντος

en: Canada
el_GR: Καναδάς

en: Cayman Islands
el_GR: Νησιά Καϊμάν

en: Costa Rica
el_GR: Κόστα Ρίκα

en: Cuba
el_GR: Κούβα

en: Dominica
el_GR: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el_GR: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Guadeloupe
el_GR: Γουαδελούπη

en: Grenada
el_GR: Γρενάδα

en: Greenland
el_GR: Γροιλανδία

en: Guatemala
el_GR: Γουατεμάλα

en: Honduras
el_GR: Ονδούρα

en: Haiti
el_GR: Αϊτή

en: United States of America
el_GR: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: Jamaica
el_GR: Τζαμάικα

en: Saint Kitts and Nevis
el_GR: Σεν Κιτς και Νέβις

en: Saint Lucia
el_GR: Αγία Λουκία

en: Mexico
el_GR: Μεξικό

en: Martinique
el_GR: Μαρτινίκα

en: Montserrat
el_GR: Μοντσερράτ

en: Nicaragua
el_GR: Νικαράγουα

en: Panama
el_GR: Παναμάς

en: Puerto Rico
el_GR: Πουέρτο Ρίκο

en: El Salvador
el_GR: Ελ Σαλβαδόρ

en: Saint Pierre and Miquelon
el_GR: Σαιν Πιέρ και Μικελόν

en: Trinidad and Tobago
el_GR: Τρινιδάδ και Τομπάγκο

en: Turks and Caicos Islands
el_GR: Νησιά Τούρκ και Κάικο

en: Saint Vincent and the Grenadines
el_GR: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

en: British Virgin Islands
el_GR: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

en: United States Virgin Islands
el_GR: Αμερικάνικες Παρθένοι Νήσοι

en: Afghanistan
el_GR: Αφγανιστάν

en: Saudi Arabia
el_GR: Σαουδική Αραβία

en: Bangladesh
el_GR: Μπαγκλαντές

en: Bahrain
el_GR: Μπαχρέιν

en: Bhutan
el_GR: Μπουτάν

en: China
el_GR: Κίνα

en: Taiwan
el_GR: Ταϊβάν

en: Sri Lanka
el_GR: Σρι Λάνκα

en: India
el_GR: Ινδία

en: Iran
el_GR: Ιράν

en: Azerbaijani Republic
el_GR: Αζερμπαϊτζάν

en: Iraq
el_GR: Ιράκ

en: Israel
el_GR: Ισραήλ

en: Japan
el_GR: Ιαπωνία

en: Turkmenistan
el_GR: Τουρκμενιστάν

en: Kazakhstan
el_GR: Καζακστάν

en: Uzbekistan
el_GR: Ουζμπεκιστάν

en: Jordan
el_GR: Ιορδανία

en: Korea
el_GR: Κορέα

en: Palestine
el_GR: Παλαιστίνη

en: People's Rep. of Korea
el_GR: Βόρεια Κορέα

en: Kuwait
el_GR: Κουβέιτ

en: Lebanon
el_GR: Λίβανος

en: Kyrgyz Republic
el_GR: Κιργιζία

en: Macao
el_GR: Μακάο

en: Maldives
el_GR: Μαλδίβες

en: Mongolia
el_GR: Μογγολία

en: Nepal
el_GR: Νεπάλ

en: Oman
el_GR: Ομάν

en: Pakistan
el_GR: Πακιστάν

en: Qatar
el_GR: Κατάρ

en: Syrian Arab Republic
el_GR: Συρία

en: United Arab Emirates
el_GR: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: Tajikistan
el_GR: Τατζικιστάν

en: Yemen
el_GR: Υεμένη

en: Hong Kong
el_GR: Χονγκ Κονγκ

en: Bosnia and Herzegovina
el_GR: Βοσνία Ερζεγοβίνη

en: Adelie Land
el_GR: Αντελί

en: Australia
el_GR: Αυστραλία

en: Myanmar
el_GR: Μιανμάρ

en: Brunei Darussalam
el_GR: Μπρουνέι

en: Micronesia
el_GR: Μικρονησία

en: Palau
el_GR: Παλάου

en: New Zealand
el_GR: Νέα Ζηλανδία

en: Cambodia
el_GR: Καμπότζη

en: Christmas Island
el_GR: Νήσος Χριστουγέννων

en: Cook Islands
el_GR: Νήσοι Κουκ

en: Fiji
el_GR: Φίτζι

en: Cocos (Keeling) Islands
el_GR: Νησιά Κόκος (Κήλινγκ)

en: Indonesia
el_GR: Ινδονησία

en: Kiribati
el_GR: Κιριμπάτι

en: Lao People's Dem. Rep.
el_GR: Λάος

en: Malaysia
el_GR: Μαλαισία

en: Northern Mariana Islands
el_GR: Νησιά Βόρειες Μαριάνες

en: Marshall Islands
el_GR: Νησιά Μάρσαλ

en: New Caledonia
el_GR: Νέα Καληδονία

en: Niue
el_GR: Νιούε

en: Nauru
el_GR: Ναουρού

en: French Polynesia
el_GR: Γαλλική Πολυνησία

en: Philippines
el_GR: Φιλιππίνες

en: East Timor
el_GR: Ανατολικό Τιμόρ

en: Papua New Guinea
el_GR: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Pitcairn Island
el_GR: Νήσος Πίτκερν

en: Solomon Islands
el_GR: Νησιά Σολομώντα

en: American Samoa
el_GR: Αμερικανική Σαμόα

en: Samoa
el_GR: Σαμόα

en: Singapore
el_GR: Σιγκαπούρη

en: Thailand
el_GR: Ταϊλάνδη

en: Tonga
el_GR: Τόνγκα

en: Tuvalu
el_GR: Τουβαλού

en: Viet Nam
el_GR: Βιετνάμ

en: Vanuatu
el_GR: Βανουάτου

en: Wallis and Futuna Islands
el_GR: Νησιά Ουόλις και Φουτούνα

en: South Africa
el_GR: Νότια Αφρική

en: Angola
el_GR: Αγκόλα

en: Algeria
el_GR: Αλγερία

en: Saint Paul
el_GR: Σαιντ Πωλ

en: Ascension Island
el_GR: Νήσος Ασενσιόν

en: Burundi
el_GR: Μπουρούντι

en: Benin
el_GR: Μπενίν

en: Botswana
el_GR: Μποτσουάνα

en: Central African Republic
el_GR: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

en: Cameroon
el_GR: Καμερούν

en: Congo
el_GR: Κογκό

en: Comoros
el_GR: Κομόρες

en: Capo Verde
el_GR: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Crozet Archipelago
el_GR: Αρχιπέλαγος Κροζέ

en: Ivory Coast
el_GR: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Comoros (Union of the)
el_GR: Κομόρες

en: Djibouti
el_GR: Τζιμπουτί

en: Egypt
el_GR: Αίγυπτος

en: Ethiopia
el_GR: Αιθιοπία

en: Eritrea
el_GR: Ερυθραία

en: Gabonese Republic
el_GR: Γκαμπόν

en: Ghana
el_GR: Γκάνα

en: Gambia
el_GR: Γκάμπια

en: Guinea-Bissau
el_GR: Γουινέα Μπισσάου

en: Equatorial Guinea
el_GR: Ισημερινή Γουινέα

en: Guinea
el_GR: Γουινέα

en: Burkina Faso
el_GR: Μπουρκίνα Φάσο

en: Kenya
el_GR: Κένυα

en: Kerguelen Islands
el_GR: Νησιά Κεργκουέλεν

en: Liberia
el_GR: Λιβερία

en: South Sudan (Republic of)
el_GR: Νότιο Σουδάν

en: Libya
el_GR: Λιβύη

en: Lesotho
el_GR: Λεσόθο

en: Mauritius
el_GR: Μαυρίκιος

en: Madagascar
el_GR: Μαδαγασκάρη

en: Mali
el_GR: Μάλι

en: Mozambique
el_GR: Μοζαμβίκη

en: Mauritania
el_GR: Μαυριτανία

en: Malawi
el_GR: Μαλάουι

en: Niger
el_GR: Νίγηρας

en: Nigeria
el_GR: Νιγηρία

en: Namibia
el_GR: Ναμίμπια

en: Reunion
el_GR: Ρεουνιόν

en: Rwanda
el_GR: Ρουάντα

en: Sudan
el_GR: Σουδάν

en: Senegal
el_GR: Σενεγάλη

en: Seychelles
el_GR: Σεϋχέλλες

en: Saint Helena
el_GR: Αγία Ελένη

en: Somalia
el_GR: Σομαλία

en: Sierra Leone
el_GR: Σιέρα Λεόνε

en: Sao Tome and Principe
el_GR: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: Eswatini
el_GR: Εσουατίνη

en: Chad
el_GR: Τσαντ

en: Togolese Republic
el_GR: Τόγκο

en: Tunisia
el_GR: Τυνησία

en: Tanzania
el_GR: Τανζανία

en: Uganda
el_GR: Ουγκάντα

en: Dem Rep.of the Congo
el_GR: Λαϊκή Δημοκρατία του Κογκό

en: Zambia
el_GR: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el_GR: Ζιμπάμπουε

en: Argentine Republic
el_GR: Αργεντινή

en: Brazil
el_GR: Βραζιλία

en: Bolivia
el_GR: Βολιβία

en: Chile
el_GR: Χιλή

en: Colombia
el_GR: Κολομβία

en: Ecuador
el_GR: Ισημερινός

en: Falkland Islands
el_GR: Νήσοι Φώκλαντ

en: France - Guiana
el_GR: Γαλλική Γουιάνα

en: Guyana
el_GR: Γουιάνα

en: Paraguay
el_GR: Παραγουάη

en: Peru
el_GR: Περού

en: Suriname
el_GR: Σουρινάμ

en: Uruguay
el_GR: Ουρουγουάη

en: Venezuela
el_GR: Βενεζουέλα

en: Fishing Vessel
el_GR: Αλιευτικό

en: Towing Vessel
el_GR: Ρυμουλκό

en: Towing Vessel, Long
el_GR: Μακρύ ρυμουλκό

en: Dredger
el_GR: Βυθοκόρος

en: Diving Ops Vessel
el_GR: Σκάφος καταδύσεων

en: Military Vessel
el_GR: Πολεμικό σκάφος

en: Sailing Vessel
el_GR: Ιστιοφόρο

en: Pleasure craft
el_GR: Σκάφος αναψυχής

en: Pilot Vessel
el_GR: Πιλοτίνα

en: Search and Rescue Vessel
el_GR: Πλοίο Έρευνας και Διάσωσης

en: Tug
el_GR: Ρυμουλκό

en: Port Tender
el_GR: Λάντζα

en: Pollution Control Vessel
el_GR: Αντιρρυπαντικό Σκάφος

en: Law Enforcement Vessel
el_GR: Ακταιωρός

en: Medical Transport
el_GR: Ασθενοφόρο

en: Passenger Ship
el_GR: Επιβατηγό πλοίο

en: Cargo Ship
el_GR: Φορτηγό πλοίο

en: Unspecified
el_GR: Άκαθόριστο

en: Reference Point
el_GR: Σημείο αναφοράς

en: RACON
el_GR: Ραδιοφάρος

en: Fixed Structure
el_GR: Σταθερή κατασκευή

en: Spare
el_GR: Εφεδρικό

en: Light
el_GR: Φάρος

en: Light w/Sectors
el_GR: Φάρος με τομείς

en: Leading Light Front
el_GR: Οδηγός φάρος, μπρος

en: Leading Light Rear
el_GR: Οδηγός φάρος, πίσω

en: Cardinal N Beacon
el_GR: Τεταρτοκυκλικός φάρος, Βόρειος

en: Cardinal E Beacon
el_GR: Τεταρτοκυκλικός φάρος, Ανατολικός

en: Cardinal S Beacon
el_GR: Τεταρτοκυκλικός φάρος, Νότιος

en: Cardinal W Beacon
el_GR: Τεταρτοκυκλικός φάρος, Δυτικος

en: Beacon, Port Hand
el_GR: Φάρος, αριστερά

en: Beacon, Starboard Hand
el_GR: Φάρος, δεξιά

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
el_GR: Φάρος, προτιμ. δίαυλος αριστερά

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
el_GR: Φάρος, προτιμ. δίαυλος δεξιά

en: Beacon, Isolated Danger
el_GR: Φάρος, μεμον. κίνδυνος

en: Beacon, Safe Water
el_GR: Φάρος, ασφαλή νερά

en: Beacon, Special Mark
el_GR: Φάρος, ειδικό σημάδι

en: Cardinal Mark N
el_GR: Τετρτκλ. σημαντήρας, Β

en: Cardinal Mark E
el_GR: Τετρτκλ. σημαντήρας, Α

en: Cardinal Mark S
el_GR: Τετρτκλ. σημαντήρας, Ν

en: Cardinal Mark W
el_GR: Τετρτκλ. σημαντήρας, Δ

en: Port Hand Mark
el_GR: Σημαντήρας, αριστερά

en: Starboard Hand Mark
el_GR: Σημαντήρας, δεξιά

en: Preferred Channel Port Hand
el_GR: Προτιμητέος δίαυλος αριστερά

en: Preferred Channel Starboard Hand
el_GR: Προτιμητέος δίαυλος δεξιά

en: Isolated Danger
el_GR: Μεμονωμένος κίνδυνος

en: Safe Water
el_GR: Ασφαλή νερά

en: Special Mark
el_GR: Ειδικός σημαντήρας

en: Light Vessel/Rig
el_GR: Φαρό-πλοιο/-κατασκ.

en: GpsGate Buddy
el_GR: Φίλος στο GPSGate

en: Position Report
el_GR: Αναφορά θέσης

en: Distress
el_GR: Κατάσταση κινδύνου

en: ARPA radar target
el_GR: Στόχος ραντάρ APRA

en: F/V
el_GR: Αλιευτικό

en: Tow
el_GR: Ρυμουλκό

en: Long Tow
el_GR: Μακριά ρυμούλκα

en: Dredge
el_GR: Βυθοκόρος

en: D/V
el_GR: Β/Κ

en: Mil/V
el_GR: Πολ./πλοίο

en: S/V
el_GR: Ι/Φ

en: Yat
el_GR: Θ/Γ

en: HSC
el_GR: Ταχύπλοο

en: P/V
el_GR: Ε/Γ

en: SAR/V
el_GR: Σωστικό Σκ.

en: Tender
el_GR: Βοηθ. βάρκα

en: PC/V
el_GR: Αντιρρυπ. σκ.

en: LE/V
el_GR: Α/Ω

en: Med/V
el_GR: Ιατρικό σκ.

en: Pass/V
el_GR: Ε/Γ

en: M/V
el_GR: Ο/Γ

en: M/T
el_GR: Ο/Γ

en: ?
el_GR: ;

en: Ref. Pt
el_GR: Σημ.Αναφ.

en: Fix.Struct.
el_GR: Σταθ.Κατασκ.

en: Lt
el_GR: Φάρος

en: Lt sect.
el_GR: Τομέας φάρου

en: Ldg Lt Front
el_GR: Οδγ. Φάρος μπρος

en: Ldg Lt Rear
el_GR: Οδγ. Φάρος πίσω

en: Card. N
el_GR: Ττρτκλ. Β

en: Card. E
el_GR: Ττρτκλ. Α

en: Card. S
el_GR: Τερτκλ. Ν

en: Card. W
el_GR: Τερτκλ. Δ

en: Port
el_GR: Αριστερά

en: Stbd
el_GR: Δεξιά

en: Pref. Chnl
el_GR: Προτ. Δίαυλος

en: Isol. Dngr
el_GR: Μεμ. Κίνδυνος

en: Special
el_GR: Ειδικό

en: Port Hand
el_GR: Αριστερά

en: Stbd Hand
el_GR: Δεξιά

en: LtV/Rig
el_GR: Φαρο-πλοίο/-κατασκ.

en: Connecting to
el_GR: Σύνδεση με

en: Connected to
el_GR: Συνδέθηκε με

en: Serial
el_GR: Σειριακή

en: Network
el_GR: Δίκτυο

en: Internal
el_GR: Εσωτερικό

en: Input
el_GR: Είσοδος

en: Output
el_GR: Έξοδος

en: In/Out
el_GR: Είσοδος/έξοδος

en: Reject
el_GR: Απόρριψη

en: Accept
el_GR: Αποδοχή

en: Drop
el_GR: Απόρριψη

en: Send
el_GR: Αποστολή

en: In
el_GR: Εντός

en: In: None
el_GR: Εντός: κανένα

en: Out
el_GR: Εκτός

en: , Out: None
el_GR: , Έξοδος: Καμία

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
el_GR: Η το OpenCPN δεν μπορεί να ανταποκριθεί τώρα.
    Ξαναπροσπαθήστε.

en: NMi
el_GR: ν.μ.

en: mi
el_GR: μίλια

en: ft
el_GR: πόδια

en: fa
el_GR: οργιές

en: mph
el_GR: μ.α.ώ.

en: N/A
el_GR: Δ/Υ

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
el_GR: 
    Βρέθηκε το πρόσθετο %s, έκδοση %i.%i.
    Αυτή η έκδοση είναι γνωστή ως ασταθής και δεν θα φορτωθεί.
    Ενημερώστε το πρόσθετο από τον κύριο κατάλογο.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
el_GR: 
    Βρέθηκε το πρόσθετο %s, έκδοση %i.%i.
    Αυτή η έκδοση είναι γνωστή ως ασταθής.
    Ενημερώστε το πρόσθετο από τον κύριο κατάλογο.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
el_GR: 
    Βρέθηκε το πρόσθετο %s, έκδοση %i.%i.
    Αυτ´ο το πρόσθετο είναι ξεπερασμένο. Απεγκαταστήστε το
    και εγκαταστήστε το  o-charts από τον κύριο κατάλογο.

en: Plugin library %s can not be loaded
el_GR: Η βιβλιοθήκη προσθέτων %s δεν μπορεί να φορτωθεί

en:  [Orphan]
el_GR: [Ορφανό]

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
el_GR: 
        Εγκατάσταση/απεγκατάσταση πρόσθετου ή αφαίρεση αρχείου για σίγαση μηνύματος

en:    PluginLoader: Cannot load symbol create_pi:
el_GR:    PluginLoader: Δεν μπορεί να φορτώσει το σύμβολο create_pi:

en: Incompatible plugin detected:
el_GR: Μη συμβατό πρόσθετο:

en:         API Version detected:
el_GR:         Εντοπίστηκε έκδοση API:

en:         PlugIn Version detected:
el_GR:         Εντοπίστηκε έκδοση πρόσθετου:

en: No error
el_GR: Χωρίς σφάλμα

en: Server Generic Error
el_GR: Γενικό Σφάλμα Διακομιστή

en: Peer rejected object
el_GR: Το αντικείμενο απορρίφθηκε από peer

en: Peer rejected duplicate object
el_GR: Το διπλό απορρίφθηκε από peer

en: Peer internal error (insert)
el_GR: Εσωτερικό σφάλμα peer (εισαγωγή)

en: Peer requests new pincode
el_GR: Χρειάζεται νέο PIN

en: XML parse error
el_GR: Σφάλμα XML

en: Unspecified error
el_GR: Απροσδιόριστο σφάλμα

en: wants to send you new data.
el_GR: θέλει να σας στείλει νέα δεδομένα.

en: Please enter the following PIN number on
el_GR: Εισάγετε τον ακόλουθο αριθμό PIN

en: to pair with this device
el_GR: για σύζευξη με αυτή τη συσκευή

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
el_GR: Η ληφθείσα διαδρομή υπάρχει ήδη σε αυτό το σύστημα.
    Να αντικατασταθεί;

en: Always replace objects?
el_GR: Αντικατάσταση πάντα;

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
el_GR: Το  ίχνος υπάρχει ήδη στο σύστημα.
    Αντικατάστασή του;

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
el_GR: Το σημείο διαδρομής υπάρχει ήδη στο σύστημα.
    Αντικατάσταση?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
el_GR: Τα σημεία πορείας μπορούν να μετονομαστούν, ώστε να αντικατοπτρίζουν την νέα σειρά. Η ονομασία θα είναι  '001', '002', κλπ.
    
    Θέλετε να τα μετονομάσετε;

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
el_GR: Τα σημεία πορείας θα μετονομαστούν, ώστε να αντικατοπτρίζουν την φυσική τους σειρά ως  '001', '002', κλπ.
    
    Θέλετε να τα μετονομάσετε;

en: About OpenCPN
el_GR: Για το OpenCPN

en: OpenCPN Alert
el_GR: OpenCPN: Συναγερμός

en: OpenCPN AIS Alert
el_GR: Συναγερμός AIS

en: Object Query
el_GR: Πληροφορίες αντικειμένου

en: Center view
el_GR: Κεντράρισμα

en: Link Properties
el_GR: Ιδιότητες συνδέσμου

en: Waypoint Properties
el_GR: Ιδιότητες σημείου

en: Overwrite Garmin device route number 1?
el_GR: Αντικατάσταση διαδρομής 1 συσκευής Garmin?

en: OpenCPN Message
el_GR: Μήνυμα OpenCPN

en: Options
el_GR: Επιλογές

en: Send to GPS
el_GR: Αποστολή στο GPS

en: Route Properties
el_GR: Ιδιότητες διαδρομής

en: Extra Object Info
el_GR: Έξτρα πλρφ. αντικειμένου

en: Send to Peer
el_GR: Αποστολή στο &peer

en: Track properties
el_GR: Ιδιότητες ίχνους

en: OpenCPN Initial Configuration
el_GR: Αρχική Ρύθμιση OpenCPN

en: Dialog
el_GR: Διάλογος

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
el_GR: Ο Χάρτης/Ναυσιπλόος ανοικτού λογισμικού

en: Copy Log File to Clipboard
el_GR: Αντιγραφή του Log στο Clipboard

en: Copy Settings File to Clipboard
el_GR: Αντιγραφή αρχείου ρυθμίσεων στο Clipboard

en: About
el_GR: Σχετικά

en: Authors
el_GR: Συγγραφείς

en: License
el_GR: Άδεια χρήσης

en: Help
el_GR: Βοήθεια

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
el_GR: 
    Επίμονη παρακολούθηση έχει επιλεγεί από τις ιδιότητες MMSI για αυτό τον στόχο AIS
    Δηλαδή, η καταγραφή του ίχνους θα ξαναρχίσει για αυτόν τον στόχο.
    
    Μήπως θέλετε να σταματήσετε την Επίμονη παρακολούθηση για αυτόν τον στόχο?

en: OpenCPN Info
el_GR: Πληροφορίες για το OpenCPN

en: AIS Alert
el_GR: Συναγερμός AIS

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
el_GR: Προσοχή: Βιότοπος θαλασσίων θηλαστικών (ΟΧΙ παρατήρηση φαλαινών)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
el_GR: Προσοχή: Περιοχή θαλασσίων θηλαστικών - μειώστε ταχύτητα

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
el_GR: Προσοχή: Περιοχή θαλασσίων θηλαστικών - μην πλησιάζετε

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
el_GR: Προσοχή: Περιοχή θαλασσίων θηλαστικών - αναφέρατε θεάσεις

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
el_GR: Προσοχή: Προστατευόμενος βιότοπος - μειώστε ταχύτητα

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
el_GR: Προσοχή: Προστατευόμενος βιότοπος - μην πλησιάζετε

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
el_GR: Προσοχή: Προστατευόμενος βιότοπος - απαγορεύεται το ψάρεμα και η αγκυροβολία

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
el_GR: Προσοχή: Συντρίμμια (επιπλέοντα αντικείμενα)

en: Caution Area: Traffic congestion
el_GR: Προσοχή: Πυκνή κυκλοφορία

en: Caution Area: Marine event
el_GR: Προσοχή: Ναυτικό συμβάν

en: Caution Area: Divers down
el_GR: Προσοχή: Δύτες στο νερό

en: Caution Area: Swim area
el_GR: Προσοχή: Περιοχή κολυμβητών

en: Caution Area: Dredge operations
el_GR: Προσοχή: Εργασίες βυθοκόρου

en: Caution Area: Survey operations
el_GR: Προσοχή: Εργασίες καταμέτρησης

en: Caution Area: Underwater operation
el_GR: Προσοχή: Περιοχή υποβρύχιων εργασιών

en: Caution Area: Seaplane operations
el_GR: Προσοχή: προσθαλασσώσεις  υδροπλάνων

en: Caution Area: Fishery - nets in water
el_GR: Προσοχή: Περιοχή ψαρέματος - δίχτυα στο νερό

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
el_GR: Προσοχή: Συγκέντρωση αλιευτικών σκαφών

en: Caution Area: Fairway closed
el_GR: Προσοχή: Δίαυλος κλειστός

en: Caution Area: Harbour closed
el_GR: Προσοχή: Λιμένας κλειστός

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
el_GR: Προσοχή: Κίνδυνος (καθορισμός στο σχετικό πεδίο του κειμένου)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
el_GR: Προσοχή: Εργασίες υποβρυχίου σκάφους

en: (reserved for future use)
el_GR: (κρατημένο για μελλοντική χρήση)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Μέτωπο θυέλλης (squall)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Επικίνδυνος θαλάσσιος πάγος

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Προειδοποίηση θυέλης (μεμονωμένη ή γραμμή θυελών)

en: Environmental Caution Area: High wind
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Δυνατός άνεμος

en: Environmental Caution Area: High waves
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Υψηλά κύματα

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Περιορισμένη ορατότητα (ομίχλη, βροχή, κ.λπ.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Ισχυρά θαλάσσια ρεύματα

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
el_GR: Περιοχή περιβαλλοντικού κινδύνου: Πολύς πάγος

en: Restricted Area: Fishing prohibited
el_GR: Περιορισμοί στην περιοχή: Απαγορεύεται το ψάρεμα

en: Restricted Area: No anchoring.
el_GR: Περιορισμοί στην περιοχή: Απαγορεύεται η αγκυροβολία

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
el_GR: Περιορισμοί στην περιοχή: Απαιτείται άδεια εισόδου πριν τον διάπλου

en: Restricted Area: Entry prohibited
el_GR: Περιορισμοί στην περιοχή: Απαγορεύεται η είσοδος

en: Restricted Area: Active military OPAREA
el_GR: Περιορισμοί στην περιοχή: Ενεργές πολεμικές επιχειρήσεις (OPAREA)

en: Restricted Area: Firing - danger area.
el_GR: Περιορισμοί στην περιοχή: Διενεργούνται βολές - κίνδυνος

en: Restricted Area: Drifting Mines
el_GR: Περιορισμοί στην περιοχή: Επιπλέουσες νάρκες

en: Anchorage Area: Anchorage open
el_GR: Περιοχή αγκυροβολίας: ανοικτή

en: Anchorage Area: Anchorage closed
el_GR: Περιοχή αγκυροβολίας: κλειστή

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
el_GR: Περιοχή αγκυροβολίας: απαγορεύεται η αγκυροβολία

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
el_GR: Περιοχή αγκυροβολίας: αγκυροβολία μεγάλου βάθους

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
el_GR: Περιοχή αγκυροβολίας: ρηχή αγκυροβολία

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
el_GR: Περιοχή αγκυροβολίας: εργασίες μεταφοράς σκαφών

en: Security Alert - Level 1
el_GR: Προειδοποίηση ασφαλείας - επίπεδο 1

en: Security Alert - Level 2
el_GR: Προειδοποίηση ασφαλείας - επίπεδο 2

en: Security Alert - Level 3
el_GR: Προειδοποίηση ασφαλείας - επίπεδο 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Πλοίο ακυβέρνητο και έρμαιο

en: Distress Area: Vessel sinking
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Πλοίο που βουλιάζει

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Πλοίο που εγκαταλείπεται

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Πλοίο που ζητά ιατρική βοήθεια

en: Distress Area: Vessel flooding
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Πλοίο που κάνει νερά

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Φωτιά/έκρηξη σε πλοίο

en: Distress Area: Vessel grounding
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Προσαραγμένο πλοίο

en: Distress Area: Vessel collision
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Σύγκρουση πλοίων

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Πλοίο που γέρνει/ανατρέπεται

en: Distress Area: Vessel under assault
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Πλοίο δέχεται επίθεση

en: Distress Area: Person overboard
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Άνθρωπος στη θάλασσα

en: Distress Area: SAR area
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: περιοχή επιχείρησης διάσωσης (SAR)

en: Distress Area: Pollution response area
el_GR: Κατάσταση κινδύνου: Περιοχή αντιμετώπιση ρύπανσης

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
el_GR: Οδηγία: Επικοινωνήστε με τη VTS (Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Κυκλοφορίας Πλοίων) σε αυτό το σημείο

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
el_GR: Οδηγία: Επικοινωνήστε με το λιμεναρχείο σε αυτό το σημείο

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
el_GR: Οδηγία: Μη προχωρείτε πέρα από αυτό το σημείο

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
el_GR: Οδηγία: περιμένετε οδηγίες πριν προχωρήσετε πέρα από αυτό το σημείο

en: Proceed to this location - await instructions
el_GR: Προχωρήστε σε αυτή τη θέση - περιμένετε οδηγίες

en: Clearance granted - proceed to berth
el_GR: Δίνεται η άδεια - προχωρήστε στη θέση πρόσδεσης

en: Information: Pilot boarding position
el_GR: Πληροφορίες: θέση επιβίβασης πιλότου

en: Information: Icebreaker waiting area
el_GR: Πληροφορίες: περιοχή αναμονής παγοθραυστικού

en: Information: Places of refuge
el_GR: Πληροφορίες: Ναύτικά καταφύγια

en: Information: Position of icebreakers
el_GR: Πληροφορίες: θέση παγοθραυστικών

en: Information: Location of response units
el_GR: Πληροφορίες: θέση υπηρεσιακών μονάδων

en: VTS active target
el_GR: Ενεργός στόχος VTS (Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Κυκλοφορίας Πλοίων)

en: Rogue or suspicious vessel
el_GR: Εγκληματικό ή ύποπτο πλοίο

en: Vessel requesting non-distress assistance
el_GR: Πλοίο που ζητά βοήθεια (όχι σε κατάσταση κινδύνου)

en: Chart Feature: Sunken vessel
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Βυθισμένο σκάφος

en: Chart Feature: Submerged object
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Βυθισμένο αντικείμενο

en: Chart Feature: Semi-submerged object
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Ημιβυθισμένο αντικείμενο

en: Chart Feature: Shoal area
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Περιοχή υφάλων

en: Chart Feature: Shoal area due north
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Περιοχή υφάλων προς τα βόρεια

en: Chart Feature: Shoal area due east
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Περιοχή υφάλων προς τα ανατολικά

en: Chart Feature: Shoal area due south
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Περιοχή υφάλων προς τα νότια

en: Chart Feature: Shoal area due west
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: Περιοχή υφάλων προς τα δυτικά

en: Chart Feature: Channel obstruction
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: εμπόδιο στο κανάλι

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: μειωμένο ελεύθερο ύψος

en: Chart Feature: Bridge closed
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: γέφυρα κλειστή

en: Chart Feature: Bridge partially open
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: γέφυρα μερικώς ανοικτή

en: Chart Feature: Bridge fully open
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη: γέφυρα ανοικτή

en: Report from ship: Icing info
el_GR: Αναφορά από πλοίο: πληροφορίες πάγου

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
el_GR: Αναφορά από πλοίο: διάφορες πληροφορίες - ορίζονται στο σχετικό πεδίο κειμένου

en: Route: Recommended route
el_GR: Διαδρομή: Συνιστώμενη διαδρομή

en: Route: Alternative route
el_GR: Διαδρομή: Εναλλακτική διαδρομή

en: Route: Recommended route through ice
el_GR: Διαδρομή: Συνιστώμενη διαδρομή μέσα από τον πάγο

en: Other - Define in associated text field
el_GR: Άλλο: ορίζεται στο σχετικό πεδίο κειμένου

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
el_GR: Ακύρωση - ακυρώνεται ο προσδιορισμός της περιοχής του μηνύματος υπ αρ.

en: Undefined (default)
el_GR: Ακαθόριστη (default)

en: AIS Target Name
el_GR: Όνομα στόχου AIS

en: AISTargetAlert
el_GR: AISΣυναγρμΣτόχου

en: &Silence Alert
el_GR: &Σίγαση  συναγερμού

en: &Jump To
el_GR: &Πήγαινε σε

en: Create Waypoint
el_GR: Δημιουργία σημείου πορείας

en: &Acknowledge
el_GR: &Αναγνώριση

en: &Close Alert
el_GR: &Κλείσιμο Ειδοποίησης

en: AIS target list
el_GR: Κατάλογος στόχων AIS

en: Trk
el_GR: Ίχνος

en: Name
el_GR: Όνομα

en: Call
el_GR: ΔΔΣ

en: Type
el_GR: Τύπος

en: Nav Status
el_GR: Κατάστ.Ναυσ.

en: Brg
el_GR: Κατεύθ.

en: Target info
el_GR: Πληροφορίες στόχου

en: Create WPT
el_GR: Δημιουργία σημείου π.

en: Hide All Tracks
el_GR: Απόκρυψη όλων των ιχνών

en: Show All Tracks
el_GR: Εμφάνιση όλων των ιχνών

en: Toggle track
el_GR: Αρχή/παύση παρακολούθησης

en: Copy MMSI
el_GR: Αντίγραφο MMSI

en: AutoSort
el_GR: Αυτομ. Κατάταξη

en: Limit range: NM
el_GR: Όριο: ν.μ.

en: Target Count
el_GR: Αριθμός στόχων

en: Undock Target List
el_GR: Αποδέσμευση καταλόγου στόχων

en: Record Track
el_GR: Καταγραφή ίχνους

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
el_GR: Το πρόσφατο ίχνος αυτού του στόχου έχει καταγραφεί.
     Να συνεχιστεί η καταγραφή μέχρι το τέλος της τρέχουσας συνεδρίας;

en: AISTargetQuery
el_GR: AIS.Πληρ.Στόχου

en: OK
el_GR: Εντάξει

en: Stop Tracking
el_GR: Διακοπή παρακολούθησης

en: Menu
el_GR: Μενού

en: Undo
el_GR: Αναίρεση

en: Redo
el_GR: Επανάληψη

en: End Route
el_GR: Τέλος διαδρομής

en: Measure Off
el_GR: Τέλος μέτρησης

en: Measure
el_GR: Μέτρηση

en: Max Detail Here
el_GR: Μέγιστη λεπτομέρεια εδώ

en: Scale In
el_GR: Μικρότερη κλίμακα

en: Scale Out
el_GR: Μεγαλύτερη κλίμακα

en: Drop Mark
el_GR: Τοποθέτησε σημάδι

en: New Route...
el_GR: Νέα διαδρομή...

en: Move Boat Here
el_GR: Φέρε το πλοίο εδώ

en: Navigate To Here
el_GR: Πλεύση μέχρι εδώ

en: Course Up Mode
el_GR: «Πορεία προς τα πάνω»

en: Heading Up Mode
el_GR: Κατεύθυνση προς τα πάνω

en: North Up Mode
el_GR: «Βορράς προς τα πάνω»

en: Chart Up Mode
el_GR: Λειτουργία «Χάρτης προς τα πάνω»

en: Toggle Full Screen
el_GR: Αλλαγή σε/από fullscreen

en: Zero XTE
el_GR: Μηδενική XTE

en: Paste Waypoint
el_GR: Επικόλληση σημείου πορείας

en: Paste Route
el_GR: Επικόλληση διαδρομής

en: Paste Track
el_GR: Επικόλληση ίχνους

en: CM93 Offset Dialog...
el_GR: Διάλογος αντιστάθμισης χάρτη CM93...

en: Chart Groups
el_GR: Ομάδες χαρτών

en: temporary
el_GR: προσωρινό

en: All Active Charts
el_GR: Όλοι οι ενεργοί χάρτες

en: Target Query...
el_GR: Πληροφορίες στόχου...

en: Hide Target CPA
el_GR: Κρύψε το CPA του στόχου

en: Show Target CPA
el_GR: Εμφάνιση CPA στόχου

en: Target List...
el_GR: Κατάλογος στόχων...

en: Hide Target Track
el_GR: Κρύψε το ίχνος του στόχου

en: Show Target Track
el_GR: Εμφάνιση ίχνους στόχου

en: Copy Target MMSI
el_GR: Αντίγραφο MMSI στόχου

en: Object Query...
el_GR: Πληροφορίες αντικειμένου...

en: Hide
el_GR: Απόκρυψη

en: Show
el_GR: Εμφάνιση

en: CPA alarm
el_GR: Συναγερμός CPA

en: Unnamed Route
el_GR: Ανώνυμη διαδρομή

en: Layer Route
el_GR: Διαδρομή ταξιδιού

en: Properties
el_GR: Ιδιότητες

en: Activate Next Waypoint
el_GR: Ενεργοποίηση επόμενου σημείου πορείας

en: Deactivate
el_GR: Απενεργοποίηση

en: Activate
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Route
el_GR: Διαδρομή

en: Insert Waypoint
el_GR: Εισαγωγή Σημείου Πορείας

en: Append Waypoint
el_GR: Προσθήκη Σημείου Πορείας

en: Split around Leg
el_GR: Διαίρεση γύρω από το τμήμα πορείας

en: Copy as KML
el_GR: Αντιγραφή ως KML

en: Delete
el_GR: Διαγραφή

en: Reverse...
el_GR: Αντιστροφή...

en: Hide Waypoint Names
el_GR: Απόκρυψη ονομάτων σημείων πορείας

en: Show Waypoint Names
el_GR: Εμφάνιση ονομάτων σημείων πορείας

en: Resequence Waypoints...
el_GR: Αναδιάταξη σημείων πορείας

en: Send to new GPS
el_GR: Αποστολή σε νέο GPS

en: Layer Track
el_GR: Ίχνος πορείας ταξιδιού

en: Track
el_GR: Ίχνος

en: Unnamed Waypoint
el_GR: Ανώνυμο σημείο πορείας

en: Layer Waypoint
el_GR: Σημείο πορείας ταξιδιού

en: Waypoint
el_GR: Σημείο πορείας

en: Remove from Route
el_GR: Αφαίρεση από τη διαδρομή

en: Split Route at Waypoint
el_GR: Διαίρεση διαδρομή στο σημείο πορείας

en: Unnamed Mark
el_GR: Ανώνυμο σημείο

en: Mark
el_GR: Σημάδι

en: Navigate To This
el_GR: Πλεύση προς αυτό

en: Clear Anchor Watch
el_GR: Διάγραψε την επιτήρηση αγκυροβολίας

en: Set Anchor Watch
el_GR: Θέσε επιτήρηση αγκυροβολίας

en: Main Menu
el_GR: Κεντρικό Μενού

en: Show Tide Information
el_GR: Εμφάνιση πληροφοριών παλίρροιας

en: Show Current Information
el_GR: Εμφάνιση πληροφοριών για ρεύματα

en: Temporary GOTO Route
el_GR: Προσωρινή διαδρομή GOTO

en: Here
el_GR: Εδώ

en: There
el_GR: Εκεί

en: (Unnamed Waypoint)
el_GR: (Ανώνυμο σημείο πορείας)

en: Go to
el_GR: Πήγαινε

en: Rename Waypoints?
el_GR: Αλλαγή ονόματος σημείων;

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
el_GR: Αποστολή σημείου διαδρομής στο OpenCPN Peer

en: Send Route to OpenCPN Peer
el_GR: Αποστολή διαδρομής στο OpenCPN Peer

en: Are you sure you want to delete this track?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε αυτό το ίχνος;

en: OpenCPN Track Delete
el_GR: Διαγραφή ίχνους πορείας

en: Send Track to OpenCPN Peer
el_GR: Αποστολή ´ιχνους στο OpenCPN Peer

en: Chart Panel Options
el_GR: Επιλογές εμφάνισης χάρτη

en: Navigation Mode
el_GR: Λειτουργία Πλοήγησης

en: North Up
el_GR: «Βορράς ⇈»

en: Course Up
el_GR: «Πορεία ⇈»

en: Heading Up
el_GR: «Κατεύθυνση ⇈»

en: Look Ahead Mode
el_GR: Προεπισκόπηση πορείας

en: Display Options
el_GR: Επιλογές παρουσίασης

en: Enable Chart Quilting
el_GR: Συρραφή χαρτών

en: Show Grid
el_GR: Εμφάνιση καννάβου

en: Show Chart Outlines
el_GR: Εμφάνιση των ορίων των χαρτών

en: Show Depth Units
el_GR: Εμφάνιση βαθυμετρικών μονάδων

en: Show AIS targets
el_GR: Εμφάνιση στόχων AIS

en: Minimize less critical targets
el_GR: Ελαχιστοποίηση λιγότερο σημαντικών στόχων

en: Tides and Currents
el_GR: Παλίρροια και ρεύματα

en: Show Tide stations
el_GR: Εμφάνιση σταθμών παλίρροιας

en: Show Currents
el_GR: Εμφάνιση ρευμάτων

en: Vector Charts
el_GR: Διανυσματικοί χάρτες

en: Show text
el_GR: Εμφάνιση κειμένου

en: Show depths
el_GR: Εμφάνιση βαθών

en: Buoy/Light Labels
el_GR: Ετικέτες σημαντήρα/φάρου

en: Lights
el_GR: Φάροι

en: Light Descriptions
el_GR: Περιγραφές φάρων

en: Anchoring Info
el_GR: Πληροφ. αγκυροβολίας

en: Show visible sector lights
el_GR: Εμφάνιση ορατών τομέων στα φανάρια

en: Show chart data quality
el_GR: Εμφάνιση ποιότητας δεδομένων χάρτη

en: Display Category
el_GR: Κατηγορία παρουσίασης

en: Standard
el_GR: Κανονική

en: All
el_GR: Όλα

en: User Standard
el_GR: Χρήση Standard

en: Manage Plugin Catalog
el_GR: Διαχείριση καταλόγου προσθέτων

en: Ultra advanced
el_GR: Πολύ προχωρημένο

en: Done
el_GR: Ολοκληρώθηκε

en: Catalog URL status:
el_GR: Κατάσταση URL καταλόγου:

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: Current active plugin catalog
el_GR: Ενεργός κατάλογος πρόσθετων

en: Default catalog
el_GR: Προεπιλεγμένος κατάλογος

en: Use as active catalog
el_GR: Χρήση ως ενεργός κατάλογος

en: Latest available catalog:
el_GR: Τελευταίος διαθέσιμος κατάλογος:

en: Cannot download data from url
el_GR: Δεν μπορούν να κατέβουν τα δεδομένα από το URL

en: Cannot parse downloaded data
el_GR: Αδυναμία ανάλυσης ληφθέντων δεδομένων

en: Catalog update problem
el_GR: Πρόβλημα ενημέρωσης καταλόγου

en: Use default location
el_GR: Επαναφορά προεπιλεγμένης τοποθεσίας

en: Save
el_GR: Αποθήκευση

en: Catalog channel:
el_GR: Κανάλι καταλόγου:

en: Custom catalog URL:
el_GR: URL καταλόγου:

en: Check latest release...
el_GR: Δοκιμάστε την πιο πρόσφατη έκδοση...

en: Catalog updated
el_GR: Ο κατάλογος ενημερώθηκε

en: Server is reachable...
el_GR: Ο διακομιστής είναι προσβάσιμος...

en: Check channel...
el_GR: Έλεγχος καναλιού...

en: Custom URL
el_GR: Ειδικό URL

en: Fail:
el_GR: Αποτυχία:

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Catalog Manager
el_GR: Διαχείριση καταλόγων

en: Select new flavour
el_GR: Επιλέξτε νέα παραλλαγή

en: Default setting
el_GR: Προεπιλεγμένη ρύθμιση

en: Active catalog
el_GR: Ενεργός κατάλογος

en: Select plugin catalog
el_GR: Επιλογή καταλόγου προσθέτων

en: Compatibility
el_GR: Συμβατότητα

en: Active setting:
el_GR: Ενεργή ρύθμιση:

en: Cache
el_GR: Προσωρινή μνήμη

en: Clear cache
el_GR: Εκκαθάριση cache

en: Size: %d MB in %d files
el_GR: Μέγεθος: %d MB σε %d αρχεία

en: Plugin Catalog Settings
el_GR: Ρυθμίσεις Καταλόγου Πρόσθετων

en:  Name:
el_GR:  Όνομα:

en: Scale
el_GR: Κλίμακα

en:  Updated:
el_GR:  Ανανέωση:

en:  Source Edition:
el_GR:  Έκδοση:

en:  Depth Units:
el_GR:  Βαθυμετρικές μονάδες:

en:  Soundings:
el_GR:  Βυθομετρήσεις:

en:  Datum:
el_GR:  Δεδομένο:

en:  Projection:
el_GR:  Προβολή:

en: Mercator
el_GR: Μερκατορική

en: Transverse Mercator
el_GR: Αντίστροφη Μερκατορική

en: Polyconic
el_GR: Πολυκωνική

en: Web Mercator (EPSG:3857)
el_GR: Μερκατορική Web (EPSG:3857)

en:  ChartFile:
el_GR:  ΑρχείοΧάρτη:

en: OpenCPN Chart Scan....
el_GR: Έρευνα για χάρτες....

en: OpenCPN Directory Scan....
el_GR: Έρευνα για φακέλους....

en: OpenCPN Chart Add....
el_GR: Προσθήκη χάρτη....

en: Group "
el_GR: Η ομάδα "

en: " is empty.
el_GR: " είναι άδειο.

en: OpenCPN Group Notice
el_GR: Σημείωση ομάδας OpenCPN

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
el_GR: " είναι άδεια. Επιστροφή στην ομάδα "Όλοι οι ενεργοί Χάρτες ".

en: Layer Route:
el_GR: Διαδρομή ταξιδιού:

en: (unnamed)
el_GR: (ανώνυμο)

en: Total Length:
el_GR: Συνολικό μήκος:

en: Leg: from
el_GR: Σκέλος: από

en:  to
el_GR:  προς

en: From Ship To
el_GR: Από το πλοίο σε

en: Layer Track:
el_GR: Ίχνος πορείας ταξιδιού:

en: Total Track:
el_GR: Συνολικό ίχνος:

en: Segment Created:
el_GR: Παραχθέν διάστημα:

en: StatusBar
el_GR: ΛωρίδαΚατάστασης

en: ON
el_GR: ΕΝΕΡΓΟ

en: OFF
el_GR: ΑΝΕΝΕΡΓΟ

en: CPA Alarm is switched
el_GR: Ο συναγερμός CPA είναι ενεργοποιημένος

en: Composite of
el_GR: Αποτελείται από

en: charts
el_GR: χάρτες

en: chart
el_GR: χάρτης

en: Chart scale
el_GR: Κλίμακα χάρτη

en: Zoom in for more information
el_GR: Μεγέθυνση για περισσότερες πληροφορίες

en: Use nearby waypoint?
el_GR: Να χρησιμοποιηθεί το κοντινό σημείο πορείας;

en: OpenCPN Route Create
el_GR: Δημιουργία διαδρομής

en: Insert first part of this route in the new route?
el_GR: Εισαγωγή του πρώτου μέρους της διαδρομής στη νέα διαδρομή;

en: Insert this route in the new route?
el_GR: Εισαγωγή της διαδρομής στη νέα διαδρομή;

en: Append last part of this route to the new route?
el_GR: Προσθήκη του τελευταίου τμήματος της διαδρομής στη νέα διαδρομή;

en: Append this route to the new route?
el_GR: Προσθήκη της διαδρομής στη νέα διαδρομή;

en: For this leg the Great Circle route is
el_GR: Γι' αυτό το σκέλος, η διαδρομή μεγίστου κύκλου είναι

en:  shorter than rhumbline.
el_GR:  κοντύτερη από την ισογώνια.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
el_GR: Θέλετε να συμπεριλάβετε τα σημεία της πορείας Μεγίστου Κύκλου για αυτό το σκέλος;

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
el_GR: Αντικατάσταση του σημείου από το κοντινό σημείο πορείας

en: OpenCPN RoutePoint change
el_GR: Αλλαγή σημείου διαδρομής

en: Last part of route to be appended to dragged route?
el_GR: Προσθήκη του τελευταίου μέρους της διαδρομής στην επιλεχθείσα διαδρομή;

en: Full route to be appended to dragged route?
el_GR: Προσθήκη όλης της διαδρομής στην επιλεχθείσα διαδρομή;

en: First part of route to be inserted into dragged route?
el_GR: Εισαγωγή του πρώτου μέρους της διαδρομής στην επιλεχθείσα διαδρομή;

en: Full route to be inserted into dragged route?
el_GR: Εισαγωγή όλης της διαδρομής στην επιλεχθείσα διαδρομή;

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
el_GR: Διαγραφή και αντικατάσταση του σημείου πορείας

en: which has been created manually?
el_GR: που έχει δημιουργηθεί από τον χρήστη;

en: ObjectQuery
el_GR: ΠληροφορίεςΑντικειμένου

en: Mark Properties
el_GR: Ιδιότητες Σημείου

en: Layer
el_GR: Ταξίδι

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
el_GR: Υπάρχει ένα σημείο πορείας στην ίδια θέση με αυτήν που επικολλάτε. Θέλετε να συγχωνεύσετε τα δεδομένα με αυτό;

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
el_GR: Αρνητική απάντηση θα δημιουργήσει ένα νέο σημείο στην ίδια θέση.

en: Merge waypoint?
el_GR: Συγχώνευση σημείου πορείας;

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
el_GR: Υπάρχουν σημεία πορείας στις ίδιες θέσεις με μερικά από αυτά που επικολλάτε. Θέλετε να συγχωνεύσετε τα δεδομένα με αυτά;

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
el_GR: Αρνητική απάντηση θα δημιουργήσει καινούργια σημεία για αυτή τη διαδρομή.

en: Merge waypoints?
el_GR: Συγχώνευση σημείων πορείας;

en: RouteLegInfoRollover
el_GR: Πληροφορίες σκέλους σε Rollover

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
el_GR: Τα MBTiles χρειάζονται το OpenGL

en: Feet
el_GR: πόδια

en: Meters
el_GR: μέτρα

en: Fathoms
el_GR: οργιές

en: OverZoom
el_GR: Υπερμεγέθυνση

en: ExtendedTideIcon
el_GR: Εικονίδιο παλίρροιας

en: CurrentValue
el_GR: Τρέχουσα τιμή

en: AIS Target Query
el_GR: Πληροφορίες για τον στόχο AIS

en: Show all AIS Targets
el_GR: Εμφάνιση όλων των στόχων AIS

en: Attenuate less critical AIS targets
el_GR: Μετρίαση λιγότερο κρισίμων στόχων AIS

en: Hide AIS Targets
el_GR: Απόκρυψη στόχων AIS

en: Show This Chart
el_GR: Δείξε αυτόν τον χάρτη

en: Hide This Chart
el_GR: Κρύψε αυτόν τον χάρτη

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
el_GR: Ρυθμίσεις αντιστάθμισης κυψέλης χαρτών CM93

en: Cell
el_GR: Κυψέλη

en: Cell Scale
el_GR: Κλίμακα κυψέλης

en: User X Offset
el_GR: Αντιστάθμιση Χ άξονα από χρήστη

en: User Y Offset
el_GR: Αντιστάθμιση Υ άξονα από χρήστη

en: meters
el_GR: μέτρα

en: This Leg
el_GR: Αυτό το σκέλος

en: Console Legend
el_GR: Υπόμνημα κονσόλας

en: Console Value
el_GR: Τιμή κονσόλας

en: Full Route
el_GR: Ολόκληρη διαδρομή

en: Show Highway
el_GR: Δείξε στιλ αυτοκινητόδρομου

en: TTG  @VMG
el_GR: TTG @VMG

en: TTG  @SOG
el_GR: TTG @SOG

en: Title
el_GR: Τίτλος

en: Description
el_GR: Περιγραφή

en: Recovery Template
el_GR: Πρότυπο επαναφοράς

en: Apply this template to return to a known safe configuration
el_GR: Εφαρμόστε αυτό το πρότυπο για να επιστρέψετε σε ασφαλείς ρυθμίσεις

en: Protocol
el_GR: Πρωτόκολλο

en: Data port
el_GR: Θύρα δεδομένων

en: Disabled
el_GR: Ανενεργό

en: General
el_GR: Γενικά

en: Edit Selected Connection
el_GR: Επεξεργασία επιλεγμένης σύνδεσης

en: Built-in GPS
el_GR: Ενσωματωμένο GPS

en: Built-in Bluetooth SPP
el_GR: Ενσωματωμένο Bluetooth SPP

en: BT Scan
el_GR: Σάρωση για Bluetooth

en: Bluetooth Data Sources
el_GR: Πηγές δεδομένων Bluetooth

en: Network Protocol
el_GR: Πρωτόκολλο Δικτύου

en: Data Protocol
el_GR: Πρωτόκολλο Δεδομένων

en: Address
el_GR: Διεύθυνση

en: DataPort
el_GR: ΘύραΔεδομένων

en: socketCAN Source
el_GR: Πηγή socketCAN

en: User Comment
el_GR: Σχόλια χρήστη

en: Receive Input on this Port
el_GR: Είσοδος σε αυτή τη θύρα

en: Output on this port
el_GR: Έξοδος σε αυτή τη θύρα

en: as autopilot or NMEA repeater
el_GR: ως αυτόματο πιλότο ή επαναλήπτη NMEA

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
el_GR: Χρήση μεθόδου Garmin (GRMN) για εισαγωγή δεδομένων

en: APB bearing precision
el_GR: Ακρίβεια διόπτευσης APB

en: Automatic server discovery
el_GR: Αυτόματη εύρεση εξυπηρετή

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
el_GR: Για την αυτόματη εύρεση εξυπηρετή του signal K

en: Discover now...
el_GR: Βρες τον τώρα...

en: Input filtering
el_GR: Φίλτρο εισόδου

en: Accept only sentences
el_GR: Αποδέξου μόνο τα δεδομένα

en: Ignore sentences
el_GR: Αγνόησε τα δεδομένα

en: Output filtering
el_GR: Φίλτρο εξόδου

en: Transmit sentences
el_GR: Στείλε τα δεδομένα

en: Drop sentences
el_GR: Παράλειψε τα δεδομένα

en: Stop Scan
el_GR: Παύση σάρωσης

en: Signal K server available.
el_GR: Υπάρχει εξυπηρετής signal K

en: Signal K server not found.
el_GR: Δεν βρέθηκε εξυπηρετής signal K

en: There is an enabled UDP input connection that uses the same data port.
el_GR: Υπάρχει ενεργοποιημένη σύνδεση εισαγωγής UDP που χρησιμοποιεί την ίδια θύρα.

en: Please apply a filter on both connections to avoid a feedback loop.
el_GR: Παρακαλώ εφαρμόστε ένα φίλτρο και στις δύο συνδέσεις για να αποφύγετε έναν βρόχο ανάδρασης.

en: There is a disabled UDP Input connection that uses the same Dataport.
el_GR: Υπάρχει απενεργοποιημένη σύνδεση εισαγωγής UDP που χρησιμοποιεί την ίδια θύρα.

en: If you enable that input please apply a filter on both connections to avoid a  feedback loop.
el_GR: Εάν ενεργοποιήσετε αυτήν την είσοδο εφαρμόστε ένα φίλτρο και στις δύο συνδέσεις για να αποφύγετε έναν βρόχο ανάδρασης.

en: Or consider using a different data port for one of them
el_GR: Ή χρησιμοποιήστε μια διαφορετική θύρα για έναν από αυτούς

en: OpenCPN Warning
el_GR: Προσοχή

en: OpenCPN info
el_GR: Πληροφορίες για το OpenCPN

en: Sentence Filter
el_GR: Φίλτρο δεδομένων

en: Select All
el_GR: Επιλογή όλων

en: Clear All
el_GR: Εκκαθάριση όλων

en: Add
el_GR: Προσθήκη

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
el_GR: Γράψτε την πρόταση NMEA (2,3 ή 5 χαρακτήρες)
     ή μια σωστή πρόταση REGEX (≥ 6 χαρακτήρες)

en: Enter the NMEA sentence
el_GR: Εισάγετε την πρόταση NMEA

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
el_GR: Μια πρόταση NMEA έχει γενικά 3 χαρακτήρες (όπως RMC, GGA κλπ.) 
     Μπορεί να έχει κι ένα διψήφιο πρόθεμα για την αναγνώριση της πηγής, ή TALKER, του μηνύματος.
     Ολόκληρη η πρόταση, τότε, είναι κάτι σαν GPGGA ή AITXT.
     Μπορείτε να φιλτράρετε όλες τις προτάσεις με ορισμένες πρόθεμα TALKER (όπως GP, AI κλπ.).
     Το φίλτρο δέχεται επίσης προτάσεις REGEX με ≥ 6 χαρακτήρες.

en: REGEX syntax error:
el_GR: Σφάλμα σύνταξης REGEX:

en: Enable
el_GR: Ενεργοποίηση

en: Direction
el_GR: Κατεύθυνση

en: Serial Port
el_GR: Σειριακή θύρα

en: Comment:
el_GR: Σχόλιο:

en: Network Address
el_GR: Δικτυακή διεύθ.

en: Network Port
el_GR: Δικτυακή θύρα

en: Built-in Bluetooth
el_GR: Ενσωματωμένο Bluetooth

en: Driver
el_GR: Οδηγός

en: Default
el_GR: Προεπιλεγμένο

en: Filter
el_GR: Φίλτρο

en: CM93 Detail Level
el_GR: Επίπεδο λεπτομέρειας στον χάρτη CM93

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
el_GR: Εξαρτάται από μεγέθυνση/κλίμακα

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
el_GR: Εξαρτάται από μεγέθυνση/κλίμακα

en: Downloading
el_GR: Λήψη αρχείου

en: Downloading
el_GR: Λήψη αρχείου

en:  successfully installed
el_GR: Επιτυχής εγκατάσταση

en: Installation complete
el_GR: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε

en: Installation error
el_GR: Σφάλμα Εγκατάστασης.

en: Marks
el_GR: Σημεία

en: AISRollover
el_GR: Το Rollover ποντικιού δείχνει:

en: ChartTexts
el_GR: ΚείμεναΧάρτη

en: TideCurrentGraphRollover
el_GR: ΔιάγραμμαΠαλίρροιαςRollover

en: ToolTips
el_GR: Συμβουλές

en: GridText
el_GR: Κείμενο Πλέγματος

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
el_GR: Αναμονή για τέλος της συμπίεσης του χάρτη raster.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
el_GR: OpenCPN: ανανέωση του συμπιεσμένου Cache

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
el_GR: Απόσταση από ίδιον πλοίο: %4.0f ν.μ.

en: Latitude
el_GR: Γεωγρ. πλάτος

en: Longitude
el_GR: Γεωγρ. μήκος

en: OpenCPN Route
el_GR: Διαδρομή

en: OpenCPN Track
el_GR: Ίχνος πορείας

en: OpenCPN Waypoint
el_GR: Σημείο πορείας

en: Choose Format for Copy
el_GR: Επίλεξε φορμά για την αντιγραφή

en: KML Standard (Google Earth and others)
el_GR: Στάνταρτ KML (Google Earth κ.α.)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
el_GR: KML με επεκτάσεις για τα δεδομένα (QtVlm)

en: Link
el_GR: Σύνδεσμος

en: Link description
el_GR: Περιγραφή συνδέσμου

en: URL
el_GR: url

en: Local file...
el_GR: Τοπικό αρχείο...

en: Choose a file
el_GR: Διαλέξτε αρχείο

en: Link not complete, can't be saved.
el_GR: Ο σύνδεσμος δεν είναι πλήρης και δεν μπορεί να αποθηκευθεί

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
el_GR: 
    Τα ακόλουθα πρόσθετα αντιμετώπισαν σφάλματα κατά την εκκίνηση:

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
el_GR: 
    Τα ακόλουθο πρόσθετο αντιμετώπισε σφάλματα κατά την εκκίνηση:

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
el_GR: 
    Οι ακόλουθες βιβλιοθήκες αντιμετώπισαν σφάλματα κατά την εκκίνηση:

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
el_GR: 
    Η παρακάτω βιβλιοθήκη αντιμετώπισε σφάλματα κατά την εκκίνηση:

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
el_GR: 
    
    Αυτά τα πρόσθετα θα απεγκατασταθούν. Μπορεί να θέλετε να τα επανεγκαταστήσετε
    μετά την ενημέρωση του καταλόγου.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
el_GR: 
    
    Αυτό το πρόσθετο θα απεγκατασταθεί. Ίσως θέλετε να το επανεγκαταστήσετε
    μετά την ενημέρωση του καταλόγου.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
el_GR: 
    
    Αυτές οι βιβλιοθήκες θα αφαιρεθούν. Μπορεί να θέλετε να εγκαταστήσετε ξανά το
    σχετικό πρόσθετο μετά την ενημέρωση του καταλόγου.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
el_GR: 
    
    Η βιβλιοθήκη θα αφαιρεθεί. Ίσως θέλετε να επανεγκαταστήσετε το πρόσθετο
    μετά την ενημέρωση του καταλόγου.

en: Basic
el_GR: Βασικά

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
el_GR: Αυτό το σημείο π. είναι μέρος ενός ταξιδιού και δεν μπορεί να αλλάξει

en: Show waypoint name
el_GR: Εμφάνιση ονόματος σημείου π.

en: Combo!
el_GR: Συνδυασμός!

en: Icon
el_GR: Εικονίδιο

en: Links
el_GR: Σύνδεσμοι

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: Add new
el_GR: Προσθήκη νέου

en: Extended
el_GR: Εκτεταμένο

en: Extended Properties
el_GR: Πρόσθετες ιδιότητες

en: Show on chart
el_GR: Εμφάνιση στον χάρτη

en: Show at scale > 1 :
el_GR: Εμφάνιση σε κλίμακα > 1 :

en: Range rings
el_GR: Δακτύλιοι απόστασης

en: Number
el_GR: Αριθμός

en: Distance
el_GR: Απόσταση

en: Color
el_GR: Χρώμα:

en: None
el_GR: Καμία

en: Tide Station
el_GR: Σταθμός παλίρροιας

en: Arrival Radius
el_GR: Ακτίνα άφιξης

en: Planned Speed
el_GR: Σχεδ. ταχύτητα

en: ETD
el_GR: Εκτ. χρόνος αναχώρησης

en: Add New
el_GR: Προσθήκη νέου

en: Copy
el_GR: Αντιγραφή

en: Copy lat/long
el_GR: Αντιγραφή πλάτους/μήκους

en: Paste
el_GR: Επικόλληση

en: Paste lat/long
el_GR: Επικόλληση πλάτους/μήκους

en: Save some defaults
el_GR: Αποθήκευση προεπιλογών

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
el_GR: Ποιες ιδιότητες του τρέχοντος σημείου π.
     θεωρούνται προεπιλογές για τα ΝΕΑ σημεία π.;

en: Do use
el_GR: Χρήση

en: Don't use
el_GR: Όχι χρήση

en: Show Waypoint Name
el_GR: Εμφάνιση ονόματος σημείου π.

en: Arrival radius
el_GR: Ακτίνα άφιξης

en: Show only if
el_GR: Εμφάνιση μόνο αν

en: Show always
el_GR: Εμφάνιση πάντα

en: Show only at scale
el_GR: Εμφάνιση μόνο σε κλίμακα

en: Tide Station not found
el_GR: Δεν βρέθηκε ο σταθμός παλίρροιας

en: Set scale
el_GR: Ορισμός κλίμακας

en: Chart Scale
el_GR: Κλίμακα

en: Persistent
el_GR: Παραμένον

en: Export GPX file
el_GR: Εξαγωγή αρχείου GPX

en: Overwrite existing file?
el_GR: Επικάλυψη υπάρχοντος αρχείου;

en: Import GPX file
el_GR: Εισαγωγή αρχείου GPX

en: Temporary
el_GR: Προσωρινό

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
el_GR: αγνοήθηκαν τα διπλότυπα σημεία.

en: Cannot load route or waypoint file:
el_GR: Αδυναμία φόρτωσης αρχείου διαδρομής ή σημείου διαδρομής:

en: Failed to initialize the user interface.
el_GR: Δεν μπόρεσε να εκκινήσει η διεπιφάνεια χρήστη.

en: OpenCPN cannot start.
el_GR: Το OpenCPN δεν μπορεί να ξεκινήσει.

en: The necessary configuration files were not found.
el_GR: Δεν βρέθηκαν τα απαραίτητα αρχεία διαμόρφωσης.

en: See the log file at
el_GR: Δες το log σε

en:  for details.
el_GR:  για λεπτομέρειες.

en:  -- [Portable(-p) executing from
el_GR:  -- [Φορητό(-p) εκτελείται από

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
el_GR: Ανάκτηση αρχικού καταλόγου χαρτών από το μητρώο των Windows

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
el_GR: Το OpenCPN άρχισε σε %ld ms.

en: OpenCPN for Android
el_GR: OpenCPN για Android

en: Welcome to OpenCPN
el_GR: Καλωσήρθατε στο OpenCPN

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
el_GR: Επίμονη παρακολούθηση έχει επιλεγεί από τις ιδιότητες MMSI για αυτό τον στόχο AIS
    H καταγραφή του ίχνους θα ξαναρχίσει για αυτόν τον στόχο.
    
    Μήπως θέλετε να σταματήσετε την Επίμονη παρακολούθηση για αυτόν τον στόχο?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
el_GR: Το OpenCPN πρέπει να ανανεώσει τους χάρτες από τις καταχωρήσεις στο αρχείο config....

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
el_GR: Ανακατασκευή της βάσης δεδομένων των χαρτών από τα αρχεία διαμόρφωσης...

en: Elapsed time :
el_GR: Χρόνος που πέρασε:

en: Estimated time :
el_GR: Εκτιμώμενος χρόνος:

en: Remaining time :
el_GR: Απομένων χρόνος:

en: OpenCPN Chart Update
el_GR: Ανανέωση του χάρτη

en: Anchorage created
el_GR: Δημιουργήθηκε αγκυροβόλιο

en: Show Toolbar
el_GR: Λωρίδα εργαλείων

en: Hide Toolbar
el_GR: Απόκρυψη λωρίδας εργαλείων

en: MAN OVERBOARD
el_GR: ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

en:  on
el_GR:  σε

en: 1.0 NM along COG
el_GR: 1.0 ν.μ. κατά μήκος της COG

en: Temporary MOB Route
el_GR: Προσωρινή διαδρομή για MOB

en: Assumed 1 Mile Point
el_GR: Υποτιθετικό σημείο 1 ν.μ.

en:  Time:
el_GR:  Χρόνος:

en:   Position:
el_GR:   Θέση:

en: Disable Tracking
el_GR: Απενεργοποίηση ίχνους

en: Enable Tracking
el_GR: Ενεργοποίηση ίχνους

en: Auto Follow
el_GR: Αυτόματη παρακολούθηση

en: Head Up Mode
el_GR: Πορεία προς τα πάνω

en: Zoom In
el_GR: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el_GR: Σμίκρυνση

en: Larger Scale Chart
el_GR: Χάρτης μεγαλύτερης κλίμακας

en: Smaller Scale Chart
el_GR: Χάρτης μικρότερης κλίμακας

en: Exit OpenCPN
el_GR: Έξοδος από το OpenCPN

en: &Navigate
el_GR: &Πλεύση

en: Show Chart Bar
el_GR: Εμφάνιση της λωρίδας πληροφοριών χάρτη

en: Show ENC text
el_GR: Εμφάνιση κειμένου ENC

en: Show ENC Lights
el_GR: Εμφάνιση φάρων ENC

en: Show ENC Soundings
el_GR: Εμφάνιση βυθομετρήσεων ENC

en: Show ENC Anchoring Info
el_GR: Εμφάνιση πληροφοριών αγκυροβολίας ENC

en: Show ENC Data Quality
el_GR: Εμφάνιση ποιότητα δεδομένων ENC

en: Show Navobjects
el_GR: Εμφάνιση αντ. ναυσιπλοΐας

en: Show Tides
el_GR: Εμφάνιση παλίρροιας

en: Change Color Scheme
el_GR: Αλλαγή χρωμάτων

en: &View
el_GR: &Εμφάνιση

en: Show AIS Targets
el_GR: Εμφάνιση στόχων AIS

en: Hide Moored AIS Targets
el_GR: Απόκρυψη AIS αγκυροβολημένων στόχων

en: Show AIS Target Tracks
el_GR: Δείξε ίχνη στόχων AIS

en: Show CPA Alert Dialogs
el_GR: Διάλογος για συναγερμούς  CPA

en: Sound CPA Alarms
el_GR: 'Ηχητικοί συναγερμοί CPA

en: Show CPA Warnings
el_GR: Προβολή προειδοποιήσεων CPA

en: Measure Distance
el_GR: Μέτρηση απόστασης

en: Route && Mark Manager...
el_GR: Ρυθμίσεις διαδρομών && σημείων...

en: Create Route
el_GR: Δημιουργία διαδρομής

en: Drop Mark at Boat
el_GR: Σημείο στη θέση του πλοίου

en: Drop Mark at Cursor
el_GR: Σημείο στη θέση του δρομέα

en: Drop MOB Marker
el_GR: Ρίξε σημάδι «Άνθρωπος στη Θάλασσα» (MOB)

en: Preferences
el_GR: Προτιμήσεις

en: &Tools
el_GR: &Εργαλεία

en: &Window
el_GR: &Παράθυρο

en: OpenCPN Help
el_GR: Βοήθεια για το OpenCPN

en: &Help
el_GR: &Βοήθεια

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
el_GR: Επανεκκινείστε το OpenCPN για να ενεργοποιήσετε τις αλλαγές στη γλώσσα ή στο στιλ.

en:  Ship
el_GR:  Πλοίο

en: Rotated Mode
el_GR: Περιστροφή εικόνας

en: (Unnamed Route)
el_GR: (Ανώνυμη διαδρομή)

en: AIS MAN OVERBOARD
el_GR: AIS: ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

en: Own ship
el_GR: Ίδιον πλοίο

en: Temporary AISMOB Route
el_GR: Προσωρινή διαδρομή AIS MOB

en: Present own ship
el_GR: Θέση ιδίου πλοίου

en:   Ownship Position:
el_GR: Θέση ίδιου πλοίου:

en:   MOB Position:
el_GR:   Θέση MOB:

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
el_GR: AIS: ΑΝΑΝΕΩΣΗ του "ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ"

en: Route & Mark Manager
el_GR: Διαχείριση διαδρομών και σημείων πορείας

en: Print Chart
el_GR: Εκτύπωση χάρτη

en: OpenCPN ENC Prepare
el_GR: Προετοιμασία OpenCPN ENC

en: ENC Completed.
el_GR: Το ENC ολοκληρώθηκε.

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
el_GR: Δημιουργήστε τo δικής σας πρότυπο επιλογών βάσει των τρεχουσών ρυθμίσεων.
    Το πρότυπο θα αποθηκευθεί για περαιτέρω χρήση ανά πάσα στιγμή.

en: MMSI Extended Properties
el_GR: Ιδιότητες MMSI (εκτεταμένες)

en: Tracking
el_GR: Καταγραφή του ίχνους

en: Default tracking
el_GR: Προεπιλεγμένη παρακολούθηση

en: Always track
el_GR: Μόνιμο καταγραφή ίχνους

en:  Never track
el_GR:  Όχι ίχνος

en: Ignore this MMSI
el_GR: Αγνόησε αυτό το MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
el_GR: Αυτό το MMSI θεωρείται SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
el_GR: Μετατροπή AIVDM σε AIVDO για αυτό το MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
el_GR: Αυτό το MMSI με ακολουθεί - Όχι συναγερμός CPA

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
el_GR: Ένας αριθμός MMSI έχει συνήθως εννέα ψηφία.
     Έλεγξε τις καταχωρήσεις και ακυρώστε τις αν είναι απαραίτητο.

en: Always
el_GR: Πάντα

en: Never
el_GR: Ποτέ

en: Edit MMSI Properties
el_GR: Επεξεργασία ιδιοτήτων MMSI

en: MMSI Properties
el_GR: Ιδιότητες MMSI

en: Track Mode
el_GR: Είδος ίχνους

en: Ignore
el_GR: Αγνόησε

en: MOB
el_GR: Άνθρωπος στη Θάλασσα (MOB)

en: Ship name
el_GR: Όνομα πλοίου

en: Follower
el_GR: Ακόλουθος

en: New...
el_GR: Νέο...

en: Add MMSI Properties
el_GR: Προσθήκη ιδιοτήτων MMSI

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
el_GR: Η συσκευή που επιλέξατε δεν είναι προσβάσιμη· το opencpn μάλλον δεν μπορεί 
    να χρησιμοποιήσει αυτήν τη συσκευή ως έχει. Παρακαλώ βγείτε από OpenCPN, κάντε επανεκκίνηση και
    επαναλάβετε αφού δημιουργήσετε δημιουργία ένα αρχείο με το όνομα /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    που να περιέχει τα ακόλουθα:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
     Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο αρχείο LINUX_DEVICES.md στα docs της διανομής.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
el_GR: 
    Η συσκευή που επιλέξατε δεν είναι προσβάσιμη· το opencpn δεν μπορεί 
    να χρησιμοποιήσει αυτήν τη συσκευή ως έχει. Παρακαλώ βγείτε από OpenCPN, κάντε επανεκκίνηση και
    επαναλάβετε αφού δημιουργήσετε δημιουργία ένα αρχείο με το όνομα /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    που να περιέχει τα ακόλουθα:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
     Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο αρχείο LINUX_DEVICES.md στα docs της διανομής.

en: NMEA
el_GR: NMEA (δίκτυο δεδομ. πλοίου)

en: COG Predictor Length (min)
el_GR: Μήκος πρόγνωσης πραγμ. πορείας (min)

en: Heading Predictor Length (NMi)
el_GR: Μήκος πρόγνωσης πορείας (heading, ν.μ.)

en: Ship Icon Type
el_GR: Τύπος εικονιδίου πλοίου

en: Real Scale Bitmap
el_GR: Bitmap σε πραγματική κλίμακα

en: Real Scale Vector
el_GR: Διανυσματικό σε πραγματική κλίμακα

en: Length Over All (m)
el_GR: Ολικό μήκος (m)

en: Width Over All (m)
el_GR: Ολικό πλάτος (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
el_GR: Αντιστάθμιση θέσης κεραίας GPS από την πλώρη (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
el_GR: Αντιστάθμιση θέσης κεραίας GPS από το μέσον του πλοίου

en: Minimum Screen Size (mm)
el_GR: Ελάχιστο μέγεθος στην οθόνη (mm)

en: Show range rings
el_GR: Εμφάνιση δακτυλίων ραντάρ

en: Distance between rings
el_GR: Απόσταση ανάμεσα στους δακτύλιους

en: Distance Unit
el_GR: Μονάδα απόστασης

en: Nautical miles
el_GR: Ναυτικά μίλια

en: Kilometers
el_GR: Χιλιόμετρα

en: Minutes (time)
el_GR: Λεπτά (χρόνου)

en: Show direction to Active Waypoint
el_GR: Κατεύθυνση προς ενεργό Σημείο Πορείας

en: Style
el_GR: Στιλ

en: Solid
el_GR: Συμπαγής

en: Dot
el_GR: Διάστικτη

en: Long dash
el_GR: Με μακριές παύλες

en: Short dash
el_GR: Με κοντές παύλες

en: Default color
el_GR: Προεπιλεγμένο χρώμα

en: Black
el_GR: Μαύρο

en: Dark Red
el_GR: Σκούρο κόκκινο

en: Dark Green
el_GR: Σκούρο πράσινο

en: Dark Yellow
el_GR: Σκούρο κίτρινο

en: Dark Blue
el_GR: Σκούρο μπλε

en: Dark Magenta
el_GR: Σκούρο μαζέντα

en: Dark Cyan
el_GR: Σκούρο κυανό

en: Light Gray
el_GR: Ανοιχτό γκρι

en: Dark Gray
el_GR: Σκούρο γκρι

en: Red
el_GR: Κόκκινο

en: Green
el_GR: Πράσινο

en: Yellow
el_GR: Κίτρινο

en: Blue
el_GR: Μπλε

en: Magenta
el_GR: Μαζέντα

en: Cyan
el_GR: Κυανό

en: White
el_GR: Άσπρο

en: Tracks
el_GR: Ίχνη πορείας

en: Automatic Daily Tracks at midnight
el_GR: Αυτόματα καθημερινά ίχνη τα μεσάνυχτα

en: Automatic Daily Tracks at
el_GR: Αυτόματα καθημερινά ίχνη στις

en: Computer
el_GR: Υπολογιστής

en: Highlight Tracks
el_GR: Φωτισμένα ίχνη πορείας

en: Tracking Precision
el_GR: Ακρίβεια καταγραφής

en: Low
el_GR: Χαμηλή

en: Medium
el_GR: Μεσαία

en: High
el_GR: Υψηλή

en: Calculate values
el_GR: Υπολογισμός

en: Calculate SOG and COG from position changes
el_GR: Υπολογισμός SOG και COG από τις αλλαγές της θέσης

en: Min seconds between updates
el_GR: Ελάχιστος χρόνος μεταξύ ανανεώσεων (s)

en: Routes/Points
el_GR: Διαδρομές/σημεία

en: New Routes
el_GR: Νέες διαδρομές

en: Active Route
el_GR: Ενεργή Διαδρομή

en: Persist active route, automatically activate on start up
el_GR: Ενεργή διαδρομή, ενεργοποιείται αυτόματα κατά την εκκίνηση

en: Waypoint default icon
el_GR: Προεπ. εικονίδιο σημείου διαδρομής

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
el_GR: Ακτίνα προσέγγισης σημείου πορείας (ν.μ.)

en: Advance route waypoint on arrival only
el_GR: Προχώρησε σε επόμενο σημείο διαδρομής μόνο με την άφιξη

en: New Marks
el_GR: Νέα Σημεία

en: Mark default icon
el_GR: Προεπιλεγμένο εικονιδίου σημείου

en: Show marks only at a chartscale greater than 1 :
el_GR: Εμφάνιση σημείων πορείας μόνο σε κλίμακα μεγαλύτερη του 1 :

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
el_GR: Μόνιμη παρουσίαση

en: Mark range rings
el_GR: Εμφάνιση δακτυλίων ραντάρ

en: Control Options
el_GR: Επιλογές ελέγχου

en: Lock marks and waypoints (Unless object property dialog visible)
el_GR: Κλείδωμα σημείων (εκτός αν ο διάλογος ιδιοτήτων τους είναι ανοικτός)

en: Confirm deletion of tracks and routes
el_GR: Επιβεβαίωση για διαγραφή ιχνών και διαδρομών

en: Chart Files
el_GR: Αρχεία χαρτών

en: Directories
el_GR: Φάκελοι

en: Add Directory...
el_GR: Προσθήκη φακέλου...

en: Remove Selected
el_GR: Αφαίρεση επιλεγμένων

en: Compress Selected
el_GR: Συμπίεση επιλογής

en: Add..
el_GR: Προσθήκη..

en: Remove
el_GR: Διαγραφή

en: Compress
el_GR: Συμπίεση

en: Migrate Charts..
el_GR: Μετεγκατάσταση χαρτών..

en: Update Control
el_GR: Έλεγχος ανανέωσης

en: Scan Charts and Update Database
el_GR: Σκάναρε τους χάρτες και ανανέωσε τη βάση δεδομένων

en: Force Full Database Rebuild
el_GR: Ανακατασκευή ολόκληρης της βάσης δεδομένων

en: Prepare all ENC Charts
el_GR: Προετοιμασία όλων των χαρτών ENC

en: Templates
el_GR: Πρότυπα

en: Template Status
el_GR: Κατάσταση προτύπου

en: Last Applied Template Title:
el_GR: Τίτλος προηγούμενου προτύπου:

en: Saved Templates
el_GR: Αποθηκευμένα πρότυπα

en: Create Config...
el_GR: Δημιουργήστε Config...

en: Delete Selected Config...
el_GR: Διαγραφή επιλεγμένης Config...

en: Apply Selected Config
el_GR: Εφαρμογή επιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Create Config
el_GR: Δημιουργήστε Config

en: Problem applying selected configuration.
el_GR: Πρόβλημα με την εφαρμογή των επιλεγμένων ρυθμίσεων.

en: Advanced
el_GR: Για προχωρημένους

en: De-skew Raster Charts
el_GR: Ίσιωσε τους χάρτες raster

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
el_GR: Χρήση γραφικών OpenGL

en: OpenGL Options
el_GR: Επιλογές OpenGL

en: Chart Rotation Averaging Time
el_GR: Μέσος χρόνος για την περιστροφή του χάρτη

en: seconds
el_GR: δευτερόλεπτα

en: Chart Zoom/Scale Weighting
el_GR: Κλίμακα λεπτομέρειας χάρτη

en: Raster
el_GR: Ράστερ

en: Vector
el_GR: Διανυσματικός

en: CM93 Detail level
el_GR: Επίπεδο λεπτομέρειας στον χάρτη CM93

en: Physical Screen Width
el_GR: Πλάτος φυσικής οθόνης

en: Auto
el_GR: Αυτόματα

en: Manual:
el_GR: Μη αυτόματα:

en: Chart Bar
el_GR: Μπάρα Γραφήματος

en: Show extended chart bar information.
el_GR: Εμφάνιση περισσοτέρων πληροφοριών στη γραμμή γραφήματος.

en: Chart Display
el_GR: Εμφάνιση χάρτη

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
el_GR: Δείξε τους παραμορφωμένους raster χάρτες με τον «Βορρά Πάνω»

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
el_GR: Με χαμηλότερη τιμή, στο ίδιο επίπεδο μεγέθυνσης ο χάρτης δείχνει λιγότερες λεπτομέρειες.
    Με υψηλότερη τιμή, στο ίδιο επίπεδο μεγέθυνσης ο χάρτης δείχνει περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Graphics
el_GR: Γραφικά

en: Vector Chart Display
el_GR: Επιλογές εμφάνισης χάρτη

en: Mariner's Standard
el_GR: Στάνταρ ναυτικών

en: Depth Soundings
el_GR: Βυθομετρήσεις

en: Chart Information Objects
el_GR: Αντικείμενα πληροφοριών χάρτη

en: Buoys/Lights
el_GR: Σημαντήρες/Φάροι

en: Extended Light Sectors
el_GR: Επέκταση τομέων φάρου

en: Chart Texts
el_GR: Κείμενα στον χάρτη

en: National text on chart
el_GR: Κείμενο στον χάρτη στην τοπική γλώσσα

en: Important Text Only
el_GR: Μονο σημαντικό κείμενο

en: De-Cluttered Text
el_GR: Αραιωμένο κείμενο

en: Chart Detail
el_GR: Λεπτομέρεια χάρτη

en: Reduced Detail at Small Scale
el_GR: Μειωμένη λεπτομέρεια σε μικρή κλίμακα

en: Additional detail reduction at Small Scale
el_GR: Επιπρόσθετη μείωση λεπτομέρειας σε μικρή κλίμακα

en: Graphics Style
el_GR: Στιλ γραφικών

en: Paper Chart
el_GR: Σαν τυπωμένοι χάρτες

en: Simplified
el_GR: Απλοποιημένοι

en: Boundaries
el_GR: Όρια

en: Plain
el_GR: Απλά

en: Symbolized
el_GR: Με σύμβολα

en: Colors
el_GR: Χρώματα

en: 2 Color
el_GR: 2-χρωμοι

en: 4 Color
el_GR: 4-χρωμοι

en: Shallow Depth
el_GR: Αβαθή

en: Safety Depth
el_GR: Ασφαλές βάθος

en: Deep Depth
el_GR: Βαθιά

en: User Standard Objects
el_GR: Αντικείμενα User Standard

en: Reset to STANDARD
el_GR: Επαναφορά στο στάνταρτ

en: Tides && Currents
el_GR: Παλίρροια && ρεύματα

en: Active Datasets
el_GR: Ενεργές βάσεις δεδομένων

en: Add Dataset...
el_GR: Προσθήκη βάσης δεδομένων...

en: All Available Charts
el_GR: Όλοι οι διαθέσιμοι χάρτες

en: Remove Chart
el_GR: Αφαίρεση χάρτη

en: All Charts
el_GR: Όλοι οι χάρτες

en: New Group...
el_GR: Νέα ομάδα...

en: Delete Group
el_GR: Διαγραφή ομάδας

en: Preserve scale when switching charts
el_GR: Διατήρηση της κλίμακας όταν αλλάζουν οι χάρτες

en: Controls
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Smooth Panning / Zooming
el_GR: Ομαλό Panning/Zooming

en: Zoom to Cursor
el_GR: Μεγέθυνση γύρω από τον δρομέα

en: Display Features
el_GR: Χαρακτηριστικά παρουσίασης

en: Status Bar Option
el_GR: Επιλογή λωρίδας κατάστασης

en: Live ETA at Cursor
el_GR: Ζωντανή ΕΩΑ στον κέρσορα

en: Default Boat Speed
el_GR: Προεπιλεγμένη ταχύτητα σκάφους

en: Canvas Layout
el_GR: Διάταξη καμβά

en: Status Bar
el_GR: Γραμμή κατάστασης

en: Units
el_GR: Μονάδες

en: Statute miles
el_GR: Εγγλέζικα μίλια

en: Knots
el_GR: κόμβοι

en: Mph
el_GR: Μ.α.ώ.

en: Depth
el_GR: Βάθος

en: Temperature
el_GR:  Θερμοκρασία

en: Celsius
el_GR: Κελσίου

en: Fahrenheit
el_GR: Φαρεναϊτ

en: Lat/Long
el_GR: Γεωγ. πλάτος/μήκος

en: Degrees, Decimal Minutes
el_GR: Μοίρες, λεπτά με δεκαδικά

en: Decimal Degrees
el_GR: Μοίρες με δεκαδικά

en: Degrees, Minutes, Seconds
el_GR: Μοίρες, λεπτά, δεύτερα

en: Bearings
el_GR: Διόπτευση

en: Show true
el_GR: Πραγματικό

en: Show magnetic
el_GR: Mαγνητική

en: Assumed magnetic variation
el_GR: Θετή μαγνητική απόκλιση

en: deg (-W, +E)
el_GR: μοίρες (-Δ, +Α)

en: WindSpeed
el_GR: ΤαχύτηταΑνέμου

en: Show true bearings and headings
el_GR: Πραγματικές κατευθύνσεις και διοπτεύσεις

en: Show magnetic bearings and headings.
el_GR: Κατευθύνσεις και διοπτεύσεις μαγνητικής πυξίδας.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
el_GR: Μαγνητική απόκλιση υπολογισμένη από το πρόσθετο WMM

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
el_GR:  Για να ρυθμίσετε τη μαγνητική απόκλιση με μη αυτόματο τρόπο,
     πρέπει να απενεργοποιήσετε το plugin WMM.

en: Test
el_GR: Τεστ

en: Audio file name:
el_GR: Όνομα αρχείου ήχου:

en: Select Sound File
el_GR: Επιλογή αρχείου ήχου

en: Sounds
el_GR: Ήχοι

en: Anchor Alarm
el_GR: Συναγερμός αγκυροβολίου

en: Play Sound on Anchor Alarm.
el_GR: Ηχητικό σήμα σε συναγερμό αγκυροβολίου

en: Select Anchor Alarm Sound
el_GR: Επιλογή ήχου συναγερμού αγκυροβολίας

en: Play Sound on AIS Alert.
el_GR: Ηχητικό σήμα σε συναγερμό AIS

en: Select AIS Alert Sound
el_GR: Επιλογή ήχου συναγερμού AIS

en: SART Alert
el_GR: Συναγερμός AIS

en: Play Sound on AIS SART Alert.
el_GR: Ηχητικό σήμα σε συναγερμό AIS-SART

en: Select AIS SART Alert Sound
el_GR: Επιλογή ήχου συναγερμού AIS-SART

en: DSC Alert
el_GR: Συναγερμός DSC

en: Play Sound on DSC notification.
el_GR: Ηχητικό σήμα σε συναγερμό DSC

en: Select DSC notification Sound
el_GR: Επιλογή ήχου για ειδοποίηση DSC

en: Sound Device Configuration
el_GR: Ρύθμιση Συσκευής Ήχου

en: Unknown device :
el_GR: Άγνωστη συσκευή :

en: Input device :
el_GR: Συσκευή εισαγωγής:

en: Sound Device
el_GR: Συσκευή ήχου

en: Audio Play command:
el_GR: Εντολή ενεργοποίησης ήχου:

en: AIS Targets
el_GR: Στόχοι AIS

en: CPA Calculation
el_GR: Υπολογισμός σημείου πλησιέστερης προσέγγισης (CPA)

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
el_GR: Όχι συναγερμό (T)CPA αν η απόσταση από τον στόχο είναι πάνω από (ν.μ.)

en: Warn if CPA less than (NMi)
el_GR: Ειδοποίηση αν το CPA είναι μικρότερο από (ν.μ.)

en: ...and TCPA is less than (min)
el_GR: ...και ο χρόνος για CPA είναι λιγότερος από (min)

en: Lost Targets
el_GR: Χαμένοι στόχοι

en: Mark targets as lost after (min)
el_GR: Θεώρησε τους στόχους ως χαμένους μετά από (min)

en: Remove lost targets after (min)
el_GR: Αφαίρεσε τους χαμένους στόχους μετά από (min)

en: Display
el_GR: Παρουσίαση

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
el_GR: Βέλος πρόγνωσης πορείας COG του στόχου, μήκος (min)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
el_GR: Συγχρονίστε το μήκος βέλους AIS με τον εκτίμηση του COG του πλοίου

en: Show target tracks, length (min)
el_GR: Εμφάνιση ίχνους στόχων, μήκος (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
el_GR: Όχι αγκυροβολημένα πλοία, max ταχύτητα (κόμβοι)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
el_GR: Παρουσίαση τρέχουσας πρόγνωσης AIS, ταχύτητα στόχου min (κ.)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
el_GR: Μείωση των λιγότερο κρίσιμων στόχων εάν είναι περισσότεροι από ... στόχους

en: Show area notices (from AIS binary messages)
el_GR: Εμφάνιση τοπικών ανακοινώσεων (από μηνύματα AIS)

en: Show AIS targets real size
el_GR: Εμφάνιση στόχων AIS σε πραγματικό μέγεθος

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
el_GR: Ονόματα των στόχων AIS σε κλίματα μεγαλυτερη από 1:

en: Use WPL position messages. Action when received:
el_GR: Χρήση μηνυμάτων θέσης WPL. Ενέργεια όταν ληφθεί:

en: APRS position report
el_GR: Αναφορά θέσης APRS

en: Create mark
el_GR: Δημιουργία σημείου

en: Rollover
el_GR: Το Rollover ποντικιού δείχνει:

en: Enable route/AIS info block
el_GR: Ενεργοποίηση πληροφοριών διαδρομής/AIS

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
el_GR: "Όνομα πλοιου" MMSI (ΔΔΣ)

en: [Class] Type (Status)
el_GR: [Κατηγορία] Τύπος (Κατάσταση)

en: SOG COG
el_GR: Ταχύτητα, πορεία (SOG COG)

en: CPA TCPA
el_GR: Σημείο/Χρόνος πλησ. προσέγγισης (CPA/TCPA)

en: CPA/TCPA Alerts
el_GR: Συναγερμοί CPA/TCPA

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
el_GR: Διάλογος για συναγερμούς  CPA/TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
el_GR: Ηχητικό σήμα για συναγερμούς CPA/TCPA και σήματα κινδύνου DSC/SART

en: Test AIS Alert Sound
el_GR: Δοκιμή ήχου συναγερμού AIS

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
el_GR: Όχι συναγερμος για αγκυροβολημένους στόχους

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
el_GR: Μέγιστος χρόνος για σίγαση του συναγερμού (min)

en: General Options
el_GR: Γενικές επιλογές

en: Language
el_GR: Γλώσσα

en: Fonts
el_GR: Γραμματοσειρές

en: Choose Font...
el_GR: Επιλογή γραμματοσειράς...

en: Choose Font Color...
el_GR: Επιλογή χρώματος γραμμάτων...

en: Sample
el_GR: Δείγμα

en: Toolbar and Window Style
el_GR: Στιλ του παράθυρου και της λωρίδας εργαλείων

en: Interface Options
el_GR: Επιλογές διεπαφής

en: Show Status Bar
el_GR: Εμφάνιση της λωρίδας πληροφοριών κατάστασης

en: Show Menu Bar
el_GR: Εμφάνιση της λωρίδας του μενού

en: Show Compass/GPS Status Window
el_GR: Παράθυρο κατάστασης πυξίδας/GPS

en: Enable Toolbar auto-hide
el_GR: Επίτρεψε αυτόματη απόκρυψη της λωρίδας των εργαλείων

en: Play Ships Bells
el_GR: Χτύπα το καμπανάκι του πλοίου

en: Enable Touchscreen interface
el_GR: Επιφάνεια αφής

en: Enable Scaled Graphics interface
el_GR: Ρυθμιζόμενα γραφικά διεπιφάνειας

en: Show Zoom buttons
el_GR: Κουμπιά για zoom

en: Use Inland ECDIS
el_GR: Χρήση Inland ECDIS V2

en: Inland ECDIS Manual
el_GR: Εγχειρίδιο Inland ECDIS

en: User Interface scale factor
el_GR: Κλίμακα διεπιφάνειας χρήστη

en: Chart Object scale factor
el_GR: Κλίμακα αντικειμένων χάρτη

en: Ship scale factor
el_GR: Συντελεστή κλίμακας πλοίο

en: ENC Sounding factor
el_GR: Μέγεθος βυθομετρήσεων σε χάρτες

en: ENC Text Scale
el_GR: Κλίμακα Κειμένου ENC

en: Mouse wheel zoom sensitivity
el_GR: Ευαισθησία ζουμ ρόδας ποντικιού

en: Apply
el_GR: Εφαρμογή

en: Charts
el_GR: Χάρτες

en: Connections
el_GR: Συνδέσεις

en: Connect
el_GR: Σύνδεση

en: Ships
el_GR: Πλοία

en: User Interface
el_GR: Διεπιφάνεια χρήστη

en: User
el_GR: Χρήστης

en: Plugins
el_GR: Πρόσθετα

en: User set magnetic variation
el_GR: Μαγνητική απόκλιση από τον χρήστη

en: feet
el_GR: πόδια

en: fathoms
el_GR: οργιές

en: Add a directory containing chart files
el_GR: Πρόσθεσε έναν φάκελο με αρχεία χαρτών

en: 
     - your ship's length must be > 0
el_GR: 
     - το μήκος του πλοίου σας πρέπει να είναι > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
el_GR: 
     - το πλάτος του πλοίου σας πρέπει να είναι > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
el_GR: 
     -η απόσταση του GPS από τον άξονα του σκάφους πρέπει να είναι εντός του πλάτους του

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
el_GR: 
     -η απόσταση του GPS από την πλώρη πρέπει να είναι εντός του μήκους του σκάφους

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
el_GR: 
     - το ελάχιστο μήκος του εικονιδίου πρέπει να είναι μεταξύ 1 και 100  mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
el_GR: Οι διαστάσεις του ιδίου πλοίου δεν είναι σωστές:

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
el_GR: Το Εγχειρίδιο ECDIS εσωτερικής ναυσιπλοΐας δεν διατίθεται τοπικά.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
el_GR: Θέλετε να πάτε στην ιστοσελίδα του εγχειριδίου του iECDIS για περισσότερες πληροφορίες;

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
el_GR: Η συμπίεση θα αλλάξει τα αρχεία των χαρτών στο δίσκο
    και μπορεί να τα κάνει μη συμβατά με άλλα προγράμματα ή παλαιότερες εκδόσεις του OpenCPN.
    Συμπιεσμένοι χάρτες μπορεί να χρειαστούν λίγο περισσότερο χρόνο για να φορτώσουν και εμφανιστούν σε ορισμένα συστήματα.
    Μπορούν να αποσυμπιεστούν ξανά χρησιμοποιώντας το unxz ή το 7zip.

en: OpenCPN Compress Charts
el_GR: Συμπίεση χαρτών

en: No charts found to compress.
el_GR: Δεν βρέθηκαν χάρτες για συμπίεση.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
el_GR: συμπιέσθηκαν %ld χάρτες
     απο %.1fMB σε %.1fMB
    εξοικονομήθηκαν %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
el_GR: Όνομα ομάδας:

en: New Chart Group
el_GR: Νέα ομάδα χαρτών

en: Select Tide/Current Data
el_GR: Επιλογή δεδομένων παλίρροιας/ρευμάτων

en: Texture Compression
el_GR: Συμπίεση υφής

en: Texture Compression with Caching
el_GR: Συμπίεση υφής με απομνημόνευση

en: Texture Compression Caching
el_GR: Απομνημόνευση συμπίεσης υφής

en: Texture Memory Size (MB)
el_GR: Μέγεθος μνήμης για την υφη (MB)

en: Size:
el_GR: Μέγεθος:

en: Rebuild Texture Cache
el_GR: Ανακατασκευή της μνήμης υφής

en: Clear Texture Cache
el_GR: Εκκαθάριση της μνήμης της υφής

en: Polygon Smoothing
el_GR: Πολύγωνο εξομάλυνσης

en: Line Smoothing
el_GR: Απάλυνση γραμμών

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
el_GR: OpenGL λογισμικό (επανεκκίνηση του OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
el_GR: Γρήγορο panning

en: Texture Settings
el_GR: Ρυθμίσεις υφής

en: Texture Cache
el_GR: Cache υφής

en: Miscellaneous
el_GR: Διάφορα

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
el_GR: Αποτυχία ανανέωσης κυψέλης S57.
    Τα στοιχεία ENC μπορεί να είναι ελλιπή ή ανακριβή.
    
    Ελέγξτε το log για λεπτομέρειες.

en: OpenCPN Create SENC Warning
el_GR: Προσοχή! δημιουργία SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
el_GR: Αποτυχία ανανέωση κυψέλης S57.
    Δεν έγινε ανανέωση.
    Τα χαρακτηριστικά ENC μπορεί να είναι ελλιπή ή ανακριβή.
    
    Ελέγξτε το log για λεπτομέρειες.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
el_GR: Δημιουργία αρχείου S57 SENC...

en: Plugin is a standard system plugin
el_GR: Το πρόσθετο είναι ένα στάνταρ πρόσθετο

en: Plugin is managed by OpenCPN
el_GR: Το πρόσθετο ελέγχεται από το OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
el_GR: Το πρόσθετο δεν ελέγχεται από το OpenCPN

en: Plugin status unknown
el_GR: Η κατάσταση του προσθέτου είναι άγνωστη

en: Update to managed Plugin is available
el_GR: Υπάρχει ανανέωση για το πρόσθετο

en: New managed Plugin installation available
el_GR: Υπάρχει νέο πρόσθετο για εγκατάσταση

en: Update to installed Plugin is available
el_GR: Υπάρχει ανανέωση για εγκαταστημένο πρόσθετο

en: Plugin is latest available
el_GR: Το πρόσθετο είναι η τελευταία εκδοχή

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
el_GR: Το πρόσθετο  δεν είναι συμβατό με αυτήν την έκδοση του OpenCPN, και θα απεγκατασταθεί.

en: successfully un-installed
el_GR: Επιτυχής απεγκατάσταση

en: Un-Installation complete
el_GR: Η απεγκατάσταση ολοκληρώθηκε

en: Please check system log for more info.
el_GR: Παρακαλούμε ελέγξτε το αρχείο log για περισσότερες πληροφορίες.

en:  successfully installed from cache
el_GR:  εγκαταστάθηκε επιτυχώς από τη μνήμη cache

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
el_GR: Αυτές οι ρυθμίσεις ενδέχεται να αποσταθεροποιήσουν το OpenCPN και είναι εξ ορισμού απενεργοποιημένες. Για να τους ενεργοποιήσετε προσθέστε τη γραμμή «CatalogExpert=1» στην ενότητα «PlugIns» στο αρχείο ρυθμίσεων.

en: Plugin Catalog
el_GR: Κατάλογος προσθέτων

en: Update Plugin Catalog
el_GR: Ανανέωση καταλόγου προσθέτων

en: Import plugin...
el_GR: Εισαγωγή προσθέτου...

en: Settings...
el_GR: Ρυθμίσεις...

en: Update Plugin Catalog: master
el_GR: Ανανέωση κύριου καταλόγου προσθέτων

en: OpenCPN Catalog update
el_GR: Ανανέωση του καταλόγου του OpenCPN

en: Unable to copy catalog file
el_GR: Αδυναμία αντιγραφής αρχείου καταλόγου

en: Unable to copy catalog file to cache
el_GR: Αδυναμία αντιγραφής αρχείου καταλόγου στο cache

en: Catalog update successful
el_GR: Ο κατάλογος ενημερώθηκε επιτυχώς

en: Select tarball file
el_GR: Επιλογή αρχείου tarball

en: OpenCPN Plugin Import Error
el_GR: Σφάλμα στην εισαγωγή του προσθέτου του OpenCPN

en: Incompatible import plugin detected.
el_GR: Μη συμβατό πρόσθετο.

en: Error extracting import plugin tarball.
el_GR: Σφάλμα στην εισαγωγή του tarball

en: Plugin
el_GR: Πρόσθετο

en:  successfully imported
el_GR: Επιτυχής εγκατάσταση

en: Active Catalog
el_GR: Ενεργός κατάλογος

en: Last Catalog
el_GR: Προηγούμενος κατάλογος

en: Last change:
el_GR: Τελευταία Αλλαγή:

en: Please Update Plugin Catalog.
el_GR: Ανανεώστε τον κατάλογο προσθέτων.

en: Uninstall
el_GR: Απεγκατάσταση

en: Uninstall plugin
el_GR: Απεγκατάσταση πρόσθετου

en: Un-Installation
el_GR: Απεγκατάσταση

en: Enabled
el_GR: Ενεργοποιήθηκε

en: Upgrade to Version
el_GR: Αναβάθμισε στην έκδοση

en: Install...
el_GR: Εγκατάσταση...

en: Update to
el_GR: Ενημέρωση στο

en: Reinstall
el_GR: Επανεγκατάσταση

en: Downgrade
el_GR: Υποβάθμιση

en: Update
el_GR: Ενημέρωση

en: Website
el_GR: Ιστότοπος

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
el_GR: Πρόβλημα με την εκτύπωση.
    Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του ενεργού εκτυπωτή!

en: Adjust Comm Priorities
el_GR: Ρύθμιση Προτεραιότητας Comm

en: Priority List
el_GR: Λίστα Προτεραιότητας

en: Move Up
el_GR: Μετακίνηση προς τα Πάνω

en: Move Down
el_GR: Μετακίνηση προς τα Κάτω

en: Refresh
el_GR: Ανανέωση

en: Priorities
el_GR: Προτεραιότητες

en: Speed/Course
el_GR: Ταχύτητα/πορεία

en: Mag Variation
el_GR: Μαγνητική απόκλιση

en: Satellites
el_GR: Δορυφόροι

en: OpenCPN Server Message
el_GR: Μήνυμα Διακομιστή OpenCPN

en: Route Transmitted.
el_GR: Η διαδρομή απεστάλη.

en: Are you sure you want to delete this route?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε αυτή τη διαδρομή;

en: Routes
el_GR: Διαδρομές

en: Show all routes
el_GR: Εμφάνιση όλων των διαδρομών

en: Route Name
el_GR: Όνομα διαδρομής

en: From <-> To
el_GR: Από <-> προς

en: &Properties
el_GR: &Ιδιότητες

en: &Activate
el_GR: &Ενεργοποίηση

en: &Center View
el_GR: &Κεντράρισμα

en: &Reverse
el_GR: &Αντιστροφή

en: &Delete
el_GR: &Διαγραφή

en: &Resequence Waypoints
el_GR: Αναδιάταξη σημείων πορείας

en: &Export selected...
el_GR: Ε&ξαγωγή επιλεγμένων...

en: &Send to GPS...
el_GR: &Αποστολή στο GPS...

en: Send to &Peer...
el_GR: Αποστολή στο &Peer...

en: Resequence
el_GR: Αναδιάταξη

en: Export
el_GR: Εξαγωγή

en: &Delete All
el_GR: &Διαγραφή όλων

en: Show all tracks
el_GR: Εμφάνιση όλων των ιχνών

en: Track Name
el_GR: Όνομα ίχνους

en: Start Date
el_GR: Ημερομηνία έναρξης

en: Length
el_GR: Μήκος

en: &Start Track
el_GR: &Εκκίνηση παρακολούθησης

en: Route from Track
el_GR: Διαδρομή από ίχνος

en: Send to &Peer
el_GR: Αποστολή στο &peer

en: Show all marks
el_GR: Εμφάνιση όλων των σημείων

en: Mark Name
el_GR: Όνομα σημείου

en: Distance from own ship
el_GR: Απόσταση από ίδιον πλοίο

en: &New
el_GR: &Νέο

en: &Go To
el_GR: &Πήγαινε

en: &Send to GPS
el_GR: &Στείλε στο GPS

en: Delete All
el_GR: Διαγραφή όλων

en: I&mport GPX...
el_GR: Ε&ισαγωγή από GPX...

en: Export All Visible...
el_GR: Εξαγωγή όλων των παρόντων...

en: Layers
el_GR: Ταξίδια

en: Show all layers
el_GR: Εμφάνιση όλων των ταξιδιών

en: Layer Name
el_GR: Όνομα ταξιδιού

en: No. of items
el_GR: Αρ. στοιχείων

en: Layer type
el_GR: Τύπος ταξιδιού

en: Create Temporary layer
el_GR: Δημιουργία προσωρινού ταξιδιού

en: Create Persistent layer
el_GR: Δημιουργία μόνιμου ταξιδιού

en: Show WPT names
el_GR: Ονόματα των σημείων πορείας

en: List contents
el_GR: Περιεχόμενα

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε όλες τις διαδρομές;

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
el_GR: Αποστολή διαδρομών στο OpenCPN Peer

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
el_GR: Αποστολή σημείων διαδρομών στο OpenCPN Peer

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
el_GR: Αποστολή ιχνών στο OpenCPN Peer

en: &Merge Selected Tracks
el_GR: &Συγχώνευση επιλεγμένων ιχνών

en: Reduce Data...
el_GR: Μείωση δεδομένων...

en: &Copy as text
el_GR: &Αντιγραφή ως κείμενο

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
el_GR: Επιλέξτε το μέγιστο επιτρεπτό σφάλμα (σε m)
    μετά τη μείωση των δεδομένων

en: Reduce Data Precision
el_GR: Μείωση της σκρίβειας

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
el_GR: Ο αριθμός δεδομένων στο ίχνος 
    μειώθηκε κατά %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
el_GR: Το τρέχον ίχνος δεν συγχωνεύθηκε.
     Μπορείτε να το συγχωνεύσετε αργότερα όταν συμπληρωθεί.

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
el_GR: Σίγουρα θέλεις να διαγράψεις τα επιλεγμένα;

en: OpenCPN Converting Track to Route....
el_GR: Μετατροπή του ίχνους σε διαδρομή...

en: Processing Waypoints...
el_GR: Επεξεργασία σημείων πορείας...

en: Done.
el_GR: Έγινε.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε <ΟΛΑ> τα ίχνη πορείας;

en: Overruled
el_GR: Ακύρωση

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
el_GR: Σίγουρα; Το σημείο πορείας που θέλετε να διαγράψετε χρησιμοποιείται σε διαδρομή.

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε <ΟΛΑ> τα σημεία πορείας;

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
el_GR: Υπάρχουν σημεία που χρησιμοποιούνται σε διαδρομές ή επιτηρήσεις αγκυροβολίων. Θέλετε να διαγράψετε και αυτά; Αυτό θα αλλάξει τις διαδρομές και θα απενεργοποιήσει τα αγκυροβόλια. Αρνητική απάντηση διατηρεί τα σημεία που χρησιμοποιούνται.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε αυτό το ταξίδι και όλα τα περιεχόμενά του;

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
el_GR: Το αρχείο θα διαγραφεί κι από τον φάκελο ταξιδιών του OpenCPN.

en: (Unnamed Layer)
el_GR: (ανώνυμο ταξίδι)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
el_GR: Σίγουρα; Προσπαθείτε να διαγράψετε μια ενεργό διαδρομή MOB!

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
el_GR: Η τιμή ScaMin για νέα σημεία έχει οριστεί ως

en: but current chartscale is
el_GR: αλλά η τρέχουσα κλίμακα είναι

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
el_GR: Γι' αυτό το νέο σημείο δεν θα είναι ορατό σε αυτή την κλίμακα.

en: Waypoint(s) Transmitted.
el_GR: Τα σημεία εστάλησαν.

en: Leg
el_GR: Σκέλος

en: ETA
el_GR: Εκτ. Ώρα Άφιξης

en: Next tide event
el_GR: Επόμενη παλίρροια

en: From
el_GR: Από

en: To
el_GR: Προς

en: Plan speed
el_GR: Σχεδιασμένη ταχύτητα

en: Enroute
el_GR: Εν πλω

en: Departure
el_GR: Αναχώρηση

en: Time
el_GR: Ώρα

en: LMT@Location
el_GR: LMT@location

en: Width
el_GR: Πλάτος

en: 2px
el_GR: 2 px

en: 7 px
el_GR: 5 px

en: To waypoint
el_GR: Προς το σημείο π.

en: To WP
el_GR: Σε Σημείο Πορείας

en: Total Distance
el_GR: Συνολική απόσταση

en: ETE
el_GR: Εκτ. χρόνος εν πλώ

en: wxFB Website
el_GR: Ιστοσελίδα wxFB

en: Links are opened in the default browser.
el_GR: Οι σύνδεσμοι ανοίγουν στον στάνταρτ browser

en: Print
el_GR: Εκτύπωση

en: Extend
el_GR: Επέκταση

en: Split
el_GR: Χωρισμός

en: MoTwilight
el_GR: Χαραυγή

en: Sunrise
el_GR: Ανατολή ηλίου

en: Daytime
el_GR: Μέρα

en: Sunset
el_GR: Δύση ηλίου

en: EvTwilight
el_GR: Σούρουπο

en: Nighttime
el_GR: Νύχτα

en: Arrived
el_GR: Άφιξη

en: Depart From
el_GR: Αναχώρηση από

en: Total distance
el_GR: Συνολική απόσταση

en: Speed (Kts)
el_GR: Ταχύτητα (κόμβοι)

en: Departure Time
el_GR: Ώρα αναχώρησης

en: Time enroute
el_GR: Χρόνος εν πλω

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
el_GR: Θέλετε να ανεβάσετε αυτό το σημείο πορείας;

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
el_GR: Θέλετε να κατεβάσετε αυτό το σημείο πορείας;

en: OpenCPN Move Waypoint
el_GR: Μετακίνηση σημείου πορείας

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να αφαιρέσετε αυτό το σημείο πορείας;

en: OpenCPN Remove Waypoint
el_GR: Αφαίρεση σημείου πορείας

en: &Copy all as text
el_GR: &Αντιγραφή όλων ως κείμενο

en: _plus
el_GR: _συν

en: Invalid date/time!
el_GR: Μη έγκυρη ημερ./ώρα!

en: Unknown station!
el_GR: Άγνωστος σταθμός!

en: Unavailable:
el_GR: Μη διαθέσιμο:

en: Local
el_GR: Τοπικό

en: Links are opened for editing.
el_GR: Οι σύνδεσμοι είναι ανοικτοί για επεξεργασία

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
el_GR: Ελλιπής ανανέωση των κυψελών S57.
    Τα χαρακτηριστικά ENC μπορεί να είναι ελλιπή ή ανακριβή.
    Ελέγξτε το log για λεπτομέρειες.

en: this file is not available
el_GR: το αρχείο δεν είναι διαθέσιμο

en: Period ends:
el_GR: Τέλος περιόδου:

en: Period starts:
el_GR: Αρχή περιόδου:

en: Date ending:
el_GR: Ημερομηνία λήξης:

en: Date starting:
el_GR: Ημερομηνία έναρξης:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
el_GR: <font size=-2>(Οι γωνίες των τομέων είναι αληθείς διοπτεύσεις από τη θάλασσα)</font><br>

en: Preparing vector chart
el_GR: Προετοιμασία διανυσματικού χάρτη

en: GPS/Plotter Port
el_GR: Θύρα για GPS/Plotter

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
el_GR: Ετοίμασε το GPS για το ανέβασμα της διαδρομή/σημείου αναφοράς και πάτησε αποστολή...

en: Progress...
el_GR: Πρόοδος...

en: Objects exists on server. OK to overwrite?
el_GR: Τα αρχεία υπάρχουν στο διακομιστή. OK για αντικατάσταση;

en: Server HTTP response is :
el_GR: Η απόκριση του διακομιστή είναι:

en: Curl transfer error:
el_GR: Σφάλμα μεταφοράς:

en: Server internal error response:
el_GR: Εσωτερικού σφάλμα διακομιστή:

en: Transfer successfully completed
el_GR: Η μεταφορά ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Cannot parse server reply
el_GR: Αδυναμία ανάλυσης απάντησης διακομιστή

en: Pincode not accepted
el_GR: Το PIN δεν είναι σωστό

en: Server does not support activation
el_GR: Ο διακομιστής δεν υποστηρίζει ενεργοποίηση

en: A server pin is needed.
    Please enter PIN number from server to pair with this device
el_GR: Χρειάζεται PIN.
    Δώστε το PIN του διακομιστή για το ταίριασμα.

en: Detected OpenCPN peer instances
el_GR: Εντοπίστηκαν περιπτώσεις OpenCPN peer

en: Scan again
el_GR: Σάρωση ξανά

en: Activate after transfer
el_GR: Ενεργοποίηση μετά τη μεταφορά

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
el_GR: Δεν έχουν εγκατασταθεί δεδομένα ρευμάτων/παλίρροιας.

en: LW
el_GR: Άμπωτις

en: HW
el_GR: Πλυμ.

en: Tide
el_GR: Παλίρροια

en: Prev
el_GR: Προηγ.

en: Next
el_GR: Επόμενο

en: Reference Station :
el_GR: Σταθμός αναφοράς:

en: Data Source :
el_GR: Πηγή δεδομένων:

en: Today
el_GR: Σήμερα

en: Tomorrow
el_GR: Αύριο

en: No, I don't want to hide it.
el_GR: Όχι, δεν θέλω να κρυφτεί

en: No, and permanently remove the option to hide it.
el_GR: Όχι! Και να απομακρυνθεί η επιλογή να κρύβεται.

en: Yes, hide it.
el_GR: Απόκρυψη.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
el_GR: Το κουμπί «Ανθρωπος στη Θάλασσα» (MOB) είναι σημαντικό χαρακτηριστικό ασφαλείας.
    Σίγουρα θέλετε να το αφαιρέσετε;

en: Choose Toolbar Icons
el_GR: Επιλέξτε εικονίδια στη γραμμή εργαλείων

en: Timestamp
el_GR: Χρονική στιγμή

en: Avg. speed
el_GR: Μέση ταχύτητα

en: Time Enroute
el_GR: Χρόνος εν πλω

en: Time shown as
el_GR: Η ώρα έχει τη μορφή

en: 1 pixel
el_GR: 1 πίξελ

en: 2 pixels
el_GR: 2 πίξελ

en: 3 pixels
el_GR: 3 πίξελ

en: 4 pixels
el_GR: 4 πίξελ

en: 5 pixels
el_GR: 5 πίξελ

en: 6 pixels
el_GR: 6 πίξελ

en: 7 pixels
el_GR: 7 πίξελ

en: 8 pixels
el_GR: 8 πίξελ

en: 9 pixels
el_GR: 9 πίξελ

en: 10 pixels
el_GR: 10 πίξελ

en: Waypoints
el_GR: Σημεία πορείας

en: To route
el_GR: Προς τη διαδρομή

en: Display parameters
el_GR: Παράμετροι παρουσίασης

en: Statistics
el_GR: Στατιστικά

en: Recorded points
el_GR: Καταγραμμένα σημεία

en: Extend track
el_GR: Επέκταση ίχνους

en: (m/d/y h:m)
el_GR: (μη/ημ/ε ω:λ)

en: track
el_GR: ίχνος

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
el_GR: 
    Εντοπίστηκε ένα dongle του OpenCPN αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί λόγω μη άδειας.
    
    Εγκαταστήστε ένα αρχείο κανόνων udev και,
    θα εξασφαλίσει ότι τα δικαιώματα του dongle είναι ΟΚ.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
el_GR: 
    
    Στο flatpak, αυτό πρέπει να γίνει χρησιμοποιώντας τις παρακάτω οδηγίες

en: 
    The device @DEVICE@ exists but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    the rules file will fix the permissions problem.
el_GR: 
    Η συσκευή @DEVICE@ υπάρχει αλλά χρειάζεται άδεια.
    
    Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί εγκαθιστώντας ένα αρχείο udev rules.

en: 
    
    It will also create a new device called @SYMLINK@. It is recommended to use
    @SYMLINK@ instead of @DEVICE@ to avoid problems with changing device names,
    in particular on laptops.
el_GR: 
    
    Θα δημιουργήσει επίσης μια νέα συσκευή, @SYMLINK@. Συνιστάται η χρήση
    @SYMLINK@ αντί του @DEVICE@ για την αποφυγή προβλημάτων με την αλλαγή ονομάτων συσκευής,
    ιδιαίτερα σε φορητούς υπολογιστές.

en: Do not show this dialog next time
el_GR: Να μην ξανα-εμφανιστεί αυτός ο διάλογος

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule restart the system.
el_GR: 
    Ο κανόνας εγκαταστάθηκε. Για να τον ενεργοποιήσετε επανεκκινήστε το σύστημα.

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule restart system or:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
el_GR: 
    Ο κανόνας εγκαταστάθηκε. Για να τον ενεργοποιήσετε επανεκκινήστε το σύστημα ή:
    - Βγήτε από το opencpn.
    - Αποσυνδέστε και τοποθετήστε ξανά το USB.
    - Επανεκκινήστε το opencpn

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
el_GR: 
    Μετά την εγκατάσταση του κανόνα, σύμφωνα με τις οδηγίες:
    - Έξοδος από το opencpn.
    - Αποσυνδέστε και τοποθετήστε ξανά τη συσκευή USB.
    - Επανεκκινήστε το opencpn

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
el_GR: Δεν βρέθηκε η συσκευή @device@ (αποσυνδεδεμένη?)

en: Opencpn: device not found
el_GR: Opencpn: δεν βρέθηκε η συσκευή

en: Manual command line instructions
el_GR: Εντολές στο τέρμιναλ

en: Review rule
el_GR: Εξετάστε τον κανόνα

en: Install rule
el_GR: Εγκατάσταση κανόνα

en: Quit
el_GR: Έξοδος

en: Errors encountered installing rule.
el_GR: Βρέθηκαν σφάλματα κατά την εγκατάσταση του κανόνα.

en: Manage dongle udev rule
el_GR: Διαχείριση εντολών udev του dongle

en: Manage device udev rule
el_GR: Διαχείριση εντολών udev της συσκευής

en: Create Mark
el_GR: Δημιουργία σημείου

en: Delete Mark
el_GR: Διαγραφή Σημείου

en: Move Waypoint
el_GR: Μετακίνηση σημείου πορείας

en: Install
el_GR: Εγκατάσταση

en: Dismiss
el_GR: Τέλος

en: Plugin Manager
el_GR: Διαχείρηση προσθέτων

en: Select the units and data formats you would like to use.
el_GR: Επιλέξτε τις μονάδες και τις μορφές δεδομένων.

en: All the settings can be changed at any time in the configuration Toolbox accessible by clicking on the
el_GR: Οι ρυθμίσεις μπορούν να αλλάχθουν ανά πάσα στιγμή στο Toolbox προσβάσιμο κάνοντας κλικ στο

en:  icon in the main Toolbar.
el_GR:  εικονίδιο στην κύρια γραμμή εργαλείων.

en: If you already have charts on your system, you may add them here.
el_GR: Αν έχετε ήδη χάρτες στο σύστημά σας, μπορείτε να τους προσθέσετε εδώ.

en: Additional charts can be obtained  using the Chart Downloader integrated in the application.
el_GR: Επιπλέον χάρτες μπορούν να ληφθούν με τη χρήση του Chart Downloader.

en: To access the Chart Downloader click on the
el_GR: Για να αποκτήσετε πρόσβαση στο Chart Downloader κάντε κλικ στο

en:  icon in the main Toolbar and navigate to Charts -> Chart Downloader tab.
el_GR:  εικονίδιο στo κύριo  Toolbar και πλοηγηθείτε στην καρτέλα Χάρτες -> Chart Dowloader.

en: <html><body><h1>Welcome to OpenCPN!</h1><p>You have successfully completed the initial configuration. You can now start using the application.</p></body></html>
el_GR: <html><body><h1>Καλώς ήρθατε στο OpenCPN!</h1><p>Έχετε ολοκληρώσει την αρχική ρύθμιση. Μπορείτε τώρα να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή.</p></body></html>

en: NMEA0183: UDP port %d
el_GR: NMEA0183: θύρα UDP %d

en: NMEA2000: UDP port %d
el_GR: NMEA2000: θύρα UDP %d

en: NMEA0183: %s TCP port %d
el_GR: NMEA0183: %s θύρα TCP %d

en: NMEA2000: %s TCP port %d
el_GR: NMEA2000:  %s θύρα TCP %d

en: GPSd: %s TCP port %d
el_GR: GPSd: %s θύρα TCP %d

en: Looking for navigation data sources, this may take a while...
el_GR: Ψάχνοντας για πηγές δεδομένων πλοήγησης, αυτό μπορεί να πάρει λίγο χρόνο...

en: Scanning USB devices...
el_GR: Σάρωση συσκευών USB...

en: Looking for UDP data feeds...
el_GR: Αναζήτηση ροών δεδομένων UDP...

en: Looking for TCP servers...
el_GR: Αναζήτηση διακομιστών TCP...

en: Looking for Signal K servers...
el_GR: Αναζήτηση διακομιστών Signal K...

en: Looking for CAN interfaces...
el_GR: Αναζήτηση για διεπαφές CAN...

en: Looking for GPSD servers...
el_GR: Αναζήτηση διακομιστών GPSD...

en: SignalK: %s (%s port %d)
el_GR: SignalK: %s (θύρα %s %d)

en: The system has been scanned for sources of navigation data.
el_GR: Το σύστημα έχει σαρωθεί για πηγές δεδομένων πλοήγησης.

en: The connections to the discovered sources of data will be configured automatically. You may uncheck the ones you want to ignore.
el_GR: Οι συνδέσεις με τις πηγές δεδομένων που βρέθηκαν θα ρυθμιστούν αυτόματα. Μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτές που θέλετε να αγνοήσετε.

en: You may now connect additional USB devices or connect to a different network and press the Rescan button to update the list.
el_GR: Τώρα μπορείτε να συνδέσετε επιπλέον συσκευές USB ή να συνδεθείτε σε διαφορετικό δίκτυο και πατήστε το κουμπί Επανασάρωση για να ενημερώσετε τη λίστα.

en: The connection settings can be changed at any time in the configuration Toolbox accessible by clicking on the
el_GR: Οι ρυθμίσεις μπορούν να αλλαχθούν ανά πάσα στιγμή στο Toolbox, προσβάσιμο κάνοντας κλικ στο

en:  icon in the main Toolbar. In the Toolbox navigate to the Connections tab.
el_GR:  εικονίδιο στο κύριο Toolbar. Στην καρτέλα Εργαλειοθήκη πλοηγηθείτε στο Συνδέσεις.

en: Select a directory containing charts
el_GR: Επιλέξτε έναν φάκελο που περιέχει χάρτες

en: Units and formats
el_GR: Μονάδες και φορμά

en: Degrees, decimal minutes (DD MM.MM)
el_GR: Μοίρες, δεκαδικά λεπτά (DD MM.MM)

en: Decimal degrees (DD.DDDDD)
el_GR: Δεκαδικές μοίρες (DDDDDD)

en: Degrees, minutes, seconds (DD MM SS)
el_GR: Μοίρες, πρώτα, δεύτερα λεπτά (DD MM SS)

en: Show true headings and bearings
el_GR: Πραγματικές κατευθύνσεις και διοπτεύσεις

en: Show magnetic headings and bearings
el_GR: Κατευθύνσεις και διοπτεύσεις μαγνητικής πυξίδας

en: Detected navigation data sources:
el_GR: Ανιχνεύθηκαν πηγές δεδομένων πλοήγησης:

en: Rescan...
el_GR: Επανασάρωση...

en: Add existing charts
el_GR: Προσθήκη υπαρχόντων χαρτών
