opencpn - en to nb_NO translation catalogue (1587 entries)

en: (Unnamed Track)
nb_NO: (Slepestrek uten navn)

en: (Unknown Date)
nb_NO: (Ukjent dato)

en: Vessel, type unknown
nb_NO: Fartøy, ukjent type

en: Freightbarge
nb_NO: Lastelekter

en: Tankbarge
nb_NO: Tanklekter

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
nb_NO: Tanklekter, tørr last som oppfører seg som væske (e.g. sement)

en: Service vessel, police patrol, port service
nb_NO: Tjenestefartøy, politipatrulje, havneservice

en: Pushboat, single
nb_NO: Skyvebåt, enkel

en: Object, not otherwise specified
nb_NO: Objekt, ikke spesifisert

en: Object, towed, not otherwise specified
nb_NO: Objekt, blir slept, ikke spesifisert

en: Bunkership
nb_NO: Bunkerskip

en: Motor freighter
nb_NO: Motorisert lastefartøy

en: Motor tanker
nb_NO: Motorisert tankfartøy

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
nb_NO: Motorisert tankfartøy, flytende last, type N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
nb_NO: Motorisert tankfartøy, flytende last, type C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
nb_NO: Motorisert tankfartøy, tørrlast som oppfører seg som væske (f.eks. sement)

en: Container vessel
nb_NO: Containerfartøy

en: Gas tanker
nb_NO: Tankskip, gass

en: Motor freighter, tug
nb_NO: Motorisert fraktefartøy, slepebåt

en: Motor tanker, tug
nb_NO: Motorisert tankfartøy, slepebåt

en: Motor freighter with one or more ships alongside
nb_NO: Motorisert lastefartøy med en eller flere skip side om side

en: Motor freighter with tanker
nb_NO: Motorisert fraktefartøy med tanker

en: Motor freighter pushing one or more freighters
nb_NO: Motorisert fraktefartøy som skyver en eller flere fraktefartøy

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
nb_NO: Motorisert fraktefartøy som skyver minst et tankskip

en: Tug, freighter
nb_NO: Slepebåt, lasteskip

en: Tug, tanker
nb_NO: Slepebåt, tankskip

en: Tug freighter, coupled
nb_NO: Slepebåt frakteskip,  sammenkoplet

en: Tug, freighter/tanker, coupled
nb_NO: Slepebåt, frakte/tankskip, sammenkoplet

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
nb_NO: Tanklekter, flytende last, type N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
nb_NO: Tanklekter, flytende last, type C

en: Freightbarge with containers
nb_NO: Fraktlekter med containere

en: Tankbarge, gas
nb_NO: Tanklekter, gass

en: Pushtow, one cargo barge
nb_NO: Slep/skyve, en lastelekter

en: Pushtow, two cargo barges
nb_NO: Slep/skyve, to lastelektere

en: Pushtow, three cargo barges
nb_NO: Slep/skyve, tre lastelektere

en: Pushtow, four cargo barges
nb_NO: Slep/skyve, fire lastelektere

en: Pushtow, five cargo barges
nb_NO: Slep/skyve, fem lastelektere

en: Pushtow, six cargo barges
nb_NO: Slep/skyve, seks lastelektere

en: Pushtow, seven cargo barges
nb_NO: Slep/skyve, syv lastelektere

en: Pushtow, eight cargo barges
nb_NO: Slep/skyve, åtte lastelektere

en: Pushtow, nine or more barges
nb_NO: Slep/skyve, ni eller flere lastelektere

en: Pushtow, one tank/gas barge
nb_NO: Slep/skyve, en tank/gass lekter

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, to lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, tre lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, fire lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, fem lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, seks lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, syv lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, åtte lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
nb_NO: Slep/skyve, ni eller flere lastelektere, minst en er tank/gass lekter

en: Tug, single
nb_NO: Slepebåt, enkel

en: Tug, one or more tows
nb_NO: Slepebåt, ett eller flere slep

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
nb_NO: Slepebåt, assisterer et fartøy eller forbundet kombinasjon

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
nb_NO: Passasjerskip, ferje, cruiseskip, røde-kors skip

en: Ferry
nb_NO: Ferje

en: Red cross ship
nb_NO: Røde-kors skip

en: Cruise ship
nb_NO: Cruiseskip

en: Passenger ship without accommodation
nb_NO: Passasjerskip uten lugar

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
nb_NO: Fartøy, arbeids vedlikeholdsflåte, flytende rigg, kabelskip, bøyeskip, mudringsfartøy

en: Fishing boat
nb_NO: Fiskebåt

en: Barge, tanker, chemical
nb_NO: Lekter, kjemisk tanker

en: General cargo Vessel maritime
nb_NO: Stykkgods, maritimt fartøy

en: Unit carrier maritime
nb_NO: Maritim enhetsfrakt

en: Bulk carrier maritime
nb_NO: Maritimt bulkgods lasteskip

en: Tanker
nb_NO: Tankskip

en: Liquified gas tanker
nb_NO: Tankskip, flytende gass

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
nb_NO: Fritidsbåt, lengre enn 20 meter

en: Fast ship
nb_NO: Hurtigbåt

en: Underway using Engine
nb_NO: Underveis med motor

en: At Anchor
nb_NO: Forankret

en: Not Under Command
nb_NO: Ikke under kommando

en: Restricted Manoeuvrability
nb_NO: Begrenset manøvreringsevne

en: Constrained by draught
nb_NO: Hindret av dypgående

en: Moored
nb_NO: Fortøyd

en: Aground
nb_NO: På grunn

en: Engaged in Fishing
nb_NO: Driver fiske

en: Underway Sailing
nb_NO: Underveis for seil

en: High Speed Craft
nb_NO: Høyhastighetsfartøy

en: Wing In Ground Effect
nb_NO: Vingen i bakken-effekt fartøy (WIG)

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
nb_NO: Motorisert fartøy med slep aktenfor (regional bruk)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
nb_NO: Motorisert fartøy skyver foran eller tauer ved siden (regional bruk)

en: Reserved 13
nb_NO: Reservert 13

en: Reserved 14
nb_NO: Reservert 14

en: Undefined
nb_NO: Udefinert

en: AtoN Virtual
nb_NO: Virtuelt AtoN

en: AtoN Virtual (On Position)
nb_NO: Virtuelt AtoN (På posisjon)

en: AtoN Virtual (Off Position)
nb_NO: Virtuelt AtoN (Utenfor posisjon)

en: AtoN Real
nb_NO: AtoN Virkelig

en: AtoN Real (On Position)
nb_NO: AtoN Virkelig (På posisjon)

en: AtoN Real(Off Position)
nb_NO: AtoN Virkelig (Utenfor posisjon)

en: steady
nb_NO: stabil

en: decreasing
nb_NO: avtagende

en: increasing
nb_NO: økende

en: SAR Helicopter
nb_NO: SAR Helikopter

en: SAR Aircraft
nb_NO: SAR fly

en: Class
nb_NO: Klasse

en: Nation
nb_NO: Nasjon

en: Flag
nb_NO: Flagg

en: Handheld
nb_NO: Håndholdt

en: Active
nb_NO: Aktiv

en: Unknown
nb_NO: Ukjent

en: by:
nb_NO: av:

en: Nature of distress:
nb_NO: Nødanropets årsak:

en: Safety Broadcast Message
nb_NO: Sikkerhetsmelding

en:  (Last Known)
nb_NO:  (Sist sett)

en: Position
nb_NO: Posisjon

en: Report Age
nb_NO: Rapport alder

en: Issued (UTC)
nb_NO: Utstedt (UTC)

en: Report as of
nb_NO: Rapport fra

en: Destination
nb_NO: Destinasjon

en: Right
nb_NO: Styrbord

en: Left
nb_NO: Babord

en: Speed
nb_NO: Fart

en: Course
nb_NO: Kurs

en: Heading
nb_NO: Kurs

en: Turn Rate
nb_NO: Svingrate

en: Range
nb_NO: Avstand

en: Bearing
nb_NO: Peiling

en: in
nb_NO: Lenke

en: Inland Blue Flag
nb_NO: Innenlands blått flagg

en: Clear
nb_NO: Tøm

en: Set
nb_NO: Sett

en: Altitude
nb_NO: Breddegrad

en: Wind speed
nb_NO: Vindstyrke

en: Wind gust
nb_NO: Vindkast

en: Water level deviation
nb_NO: Forskjell i vannstand

en: Water level dev. Ref:
nb_NO: Forskjell i vannst. Ref:

en: Water level
nb_NO: Vannstand

en: Surface current
nb_NO: Overflatestrøm

en: Waves height & period
nb_NO: Bølgehøyde og periode

en: Swell height & period
nb_NO: Dønningshøyde og periode

en: Air Temperatur
nb_NO: Lufttemperatur

en: Air pressure
nb_NO: Lufttrykk

en: Relative Humidity
nb_NO: Relativ fuktighet

en: Dew Point
nb_NO: Duggpunkt

en: Water Temperatur
nb_NO: Vanntemperatur

en: Sea state
nb_NO: Sjøtilstand

en: Precipitation
nb_NO: Nedbør

en: Horizontal Visibility
nb_NO: Horisontal sikt

en: No
nb_NO: Nei

en: Yes
nb_NO: Ja

en: Sea salinity
nb_NO: Saltinnhold i sjø

en: Ice status
nb_NO: Is status

en:  COG Unavailable
nb_NO:  COG er utilgjengelig

en: in
nb_NO: Lenke

en: min
nb_NO: mi

en: Current
nb_NO: Strøm

en: Wave height
nb_NO: Bølgehøyde

en: Water temp
nb_NO: Vanntemp

en: Air temp
nb_NO: Luft temp

en: Air press
nb_NO: Lufttrykk

en: Visibility
nb_NO: Sikt

en: Aid to Navigation
nb_NO: Hjelp til Navigasjon (AtoN)

en: Base Station
nb_NO: Basestasjon

en: Buddy
nb_NO: Kamerat

en: GPSGate Buddy
nb_NO: GPSGate kamerat

en: DSC Distress
nb_NO: Nød

en: DSC Position Report
nb_NO: Posisjons rapport

en: Buoy
nb_NO: Bøye

en: BUOY
nb_NO: BØYE

en: APRS Position Report
nb_NO: APRS posisjons rapport

en: Meteorologic
nb_NO: Meteorologisk

en: Unk
nb_NO: Ukjent

en: Fire, explosion
nb_NO: Brann, eksplosjon

en: Flooding
nb_NO: Vanninntrenging

en: Collision
nb_NO: Kollisjon

en: Grounding
nb_NO: Grunnstøting

en: Listing, in danger of capsizing
nb_NO: Slagside, fare for å kantre

en: Sinking
nb_NO: Synker

en: Disabled and adrift
nb_NO: Ute av drift og driver

en: Undesignated distress
nb_NO: Udefinert nød

en: Abandoning ship
nb_NO: Forlater skip

en: Piracy/armed robbery attack
nb_NO: Pirat/væpnet angrep

en: Man overboard
nb_NO: Mann over bord

en: EPIRB emission
nb_NO: EPIRB utsendelse

en: Austria
nb_NO: Østerike

en: Azores
nb_NO: Azorene

en: Belgium
nb_NO: Belgia

en: Belarus
nb_NO: Hviterussland

en: Vatican City State
nb_NO: Vatikanstaten

en: Cyprus
nb_NO: Kypros

en: Germany
nb_NO: Tyskland

en: Denmark
nb_NO: Danmark

en: Spain
nb_NO: Spania

en: France
nb_NO: Frankrike

en: Faroe Islands
nb_NO: Færøyene

en: Great Britain
nb_NO: Storbritannia

en: Greece
nb_NO: Hellas

en: Croatia
nb_NO: Kroatia

en: Morocco
nb_NO: Morokko

en: Hungary
nb_NO: Ungarn

en: Netherlands
nb_NO: Nederland

en: Italy
nb_NO: Italia

en: Ireland
nb_NO: Irland

en: Iceland
nb_NO: Island

en: Norway
nb_NO: Norge

en: Poland
nb_NO: Polen

en: Sweden
nb_NO: Sverige

en: Slovak Republic
nb_NO: Slovakiske republikk

en: Switzerland
nb_NO: Sveits

en: Czech Republic
nb_NO: Tsjekkia

en: Turkey
nb_NO: Tyrkia

en: Ukraine
nb_NO: Ukraina

en: Russian
nb_NO: Russisk

en: Macedonia
nb_NO: Nord Makedonia

en: Lithuania
nb_NO: Lithauen

en: Antigua and Barbuda
nb_NO: Antigua og Barbuda

en: Antilles
nb_NO: Antillene

en: Cayman Islands
nb_NO: Caymanøyene

en: Dominican Republic
nb_NO: Dominikanske republikk

en: Guadeloupe
nb_NO: Guadaloupe

en: Greenland
nb_NO: Grønland

en: United States of America
nb_NO: De Forente Stater

en: Saint Kitts and Nevis
nb_NO: Saint Kitts og Nevis

en: Montserrat
nb_NO: Monserrat

en: Saint Pierre and Miquelon
nb_NO: Saint Pierre og Miquelon

en: Trinidad and Tobago
nb_NO: Trinidad og Tobago

en: Turks and Caicos Islands
nb_NO: Turks- og Caicosøyene

en: Saint Vincent and the Grenadines
nb_NO: Saint Vincent og Grenadines

en: British Virgin Islands
nb_NO: Jomfruøyene

en: United States Virgin Islands
nb_NO: De amerikanske jomfruøyene

en: Saudi Arabia
nb_NO: Saudi-Arabia

en: China
nb_NO: Kina

en: Azerbaijani Republic
nb_NO: Republikken Azerbaijan

en: Iraq
nb_NO: Irak

en: Kazakhstan
nb_NO: Kasakhstan

en: Uzbekistan
nb_NO: Usbekistan

en: Palestine
nb_NO: Palestina

en: People's Rep. of Korea
nb_NO: Folkets republikk av Korea

en: Lebanon
nb_NO: Libanon

en: Kyrgyz Republic
nb_NO: Republikken Kirgisistan

en: Maldives
nb_NO: Maldivene

en: Syrian Arab Republic
nb_NO: Syria

en: United Arab Emirates
nb_NO: Forente arabiske emirater

en: Tajikistan
nb_NO: Tadsjikistan

en: Yemen
nb_NO: Jemen

en: Bosnia and Herzegovina
nb_NO: Bosnia og Herzegovina

en: Micronesia
nb_NO: Mikronesia

en: Cambodia
nb_NO: Kambodsja

en: Christmas Island
nb_NO: Juleøyen

en: Cook Islands
nb_NO: Cookøyene

en: Cocos (Keeling) Islands
nb_NO: Kokosøyene (Keelingøyene)

en: Lao People's Dem. Rep.
nb_NO: Folkets demokratiske republikk av Lao

en: Northern Mariana Islands
nb_NO: Nord-Marianene

en: Marshall Islands
nb_NO: Marshalløyene

en: New Caledonia
nb_NO: Ny-Caledonia

en: French Polynesia
nb_NO: Fransk Polynesia

en: Philippines
nb_NO: Filippinene

en: East Timor
nb_NO: Øst-Timor

en: Papua New Guinea
nb_NO: Papua Ny-Guinea

en: Pitcairn Island
nb_NO: Pitcairnøyene

en: Solomon Islands
nb_NO: Salomonøyene

en: American Samoa
nb_NO: Amerikansk Samoa

en: Viet Nam
nb_NO: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
nb_NO: Wallis-og Futunaøyene

en: South Africa
nb_NO: Sør-Afrika

en: Algeria
nb_NO: Algerie

en: Ascension Island
nb_NO: Ascensionøyene

en: Central African Republic
nb_NO: Den sentralafrikanske republikk

en: Cameroon
nb_NO: Kamerun

en: Congo
nb_NO: Kongo

en: Comoros
nb_NO: Komorene

en: Capo Verde
nb_NO: Kapp Verde

en: Crozet Archipelago
nb_NO: Crozet øygruppen

en: Ivory Coast
nb_NO: Elfenbenskysten

en: Comoros (Union of the)
nb_NO: Komorene (Union av)

en: Ethiopia
nb_NO: Etiopia

en: Gabonese Republic
nb_NO: Republikken Gabon

en: Equatorial Guinea
nb_NO: Ekvatorial-Guinea

en: Kerguelen Islands
nb_NO: Kerguelenøyene

en: South Sudan (Republic of)
nb_NO: Republikken av Sør-Sudan

en: Madagascar
nb_NO: Madagaskar

en: Mozambique
nb_NO: Mosambik

en: Seychelles
nb_NO: Seychellene

en: Saint Helena
nb_NO: Sankt Helena

en: Sao Tome and Principe
nb_NO: Sao Tome og Principe

en: Chad
nb_NO: Tsjad

en: Togolese Republic
nb_NO: Republikken Togo

en: Dem Rep.of the Congo
nb_NO: Den demokratiske republikken av Congo

en: Argentine Republic
nb_NO: Republikken Argentina

en: Brazil
nb_NO: Brasil

en: Falkland Islands
nb_NO: Falklandsøyene

en: France - Guiana
nb_NO: Fransk Guiana

en: Suriname
nb_NO: Surinam

en: Fishing Vessel
nb_NO: Fiskefartøy

en: Towing Vessel
nb_NO: Towing fartøy

en: Towing Vessel, Long
nb_NO: Towing fartøy, Langt

en: Dredger
nb_NO: Mudringsfartøy

en: Diving Ops Vessel
nb_NO: Støvende Ops fartøy

en: Military Vessel
nb_NO: Militærfartøy

en: Sailing Vessel
nb_NO: Seilfartøy

en: Pleasure craft
nb_NO: Lystbåt

en: Pilot Vessel
nb_NO: Losbåt

en: Search and Rescue Vessel
nb_NO: Søk og redningsfartøy

en: Tug
nb_NO: Taubåt

en: Port Tender
nb_NO: Havnetender

en: Pollution Control Vessel
nb_NO: Forurensningsværnefartøy

en: Law Enforcement Vessel
nb_NO: Myndighetsfartøy

en: Medical Transport
nb_NO: Medisinsk Fartøy

en: Passenger Ship
nb_NO: Passasjerskip

en: Cargo Ship
nb_NO: Lasteskip

en: Unspecified
nb_NO: Uspesifisert

en: Reference Point
nb_NO: Referanse punkt

en: Fixed Structure
nb_NO: Fast konstruksjon

en: Spare
nb_NO: Reserve

en: Light
nb_NO: Lykt

en: Light w/Sectors
nb_NO: Fyr m/sektorer

en: Leading Light Front
nb_NO: Fremre Ledelys

en: Leading Light Rear
nb_NO: Bakre Ledelys

en: Cardinal N Beacon
nb_NO: Kardinal N Lykt

en: Cardinal E Beacon
nb_NO: Kardinal Ø Lykt

en: Cardinal S Beacon
nb_NO: Kardinal S Lykt

en: Cardinal W Beacon
nb_NO: Kardinal V Lykt

en: Beacon, Port Hand
nb_NO: Lys, babord side

en: Beacon, Starboard Hand
nb_NO: Lykt, Styrbord side

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
nb_NO: Lys, Foretrukket kanal babord side

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
nb_NO: Lys, Foretrukket kanal styrbord side

en: Beacon, Isolated Danger
nb_NO: Lys, isolert fare

en: Beacon, Safe Water
nb_NO: Lys, Farledsmerke

en: Beacon, Special Mark
nb_NO: Lykt, Spesial merke

en: Cardinal Mark N
nb_NO: Kardinalmerke N

en: Cardinal Mark E
nb_NO: Kardinalmerke Ø

en: Cardinal Mark S
nb_NO: Kardinalmerke S

en: Cardinal Mark W
nb_NO: Kardinalmerke V

en: Port Hand Mark
nb_NO: Babord sidemerke

en: Starboard Hand Mark
nb_NO: Styrbord sidemerke

en: Preferred Channel Port Hand
nb_NO: Foretrukket kanal, babord side

en: Preferred Channel Starboard Hand
nb_NO: Foretrukket kanal, styrbord side

en: Isolated Danger
nb_NO: Isolert Fare

en: Safe Water
nb_NO: Farledsmerke

en: Special Mark
nb_NO: Spesialmerke

en: Light Vessel/Rig
nb_NO: Fyrfartøy/rigg

en: GpsGate Buddy
nb_NO: GpsGate kamerat

en: Position Report
nb_NO: Posisjonsrapport

en: Distress
nb_NO: Nød

en: ARPA radar target
nb_NO: ARPA radarmål

en: Buoy or similar
nb_NO: Bøye eller lignende

en: Tow
nb_NO: Slep

en: Long Tow
nb_NO: Langt slep

en: Dredge
nb_NO: Oppmudring

en: Tender
nb_NO: Hjelper

en: Med/V
nb_NO: Med/F

en: Ref. Pt
nb_NO: Ref.Pkt.

en: Fix.Struct.
nb_NO: Fast konstr.

en: Lt sect.
nb_NO: Lt sekt.

en: Ldg Lt Front
nb_NO: Ldly Ll Foran

en: Ldg Lt Rear
nb_NO: Ldly Ll Bak

en: Card. N
nb_NO: Kard. N

en: Card. E
nb_NO: Kard. Ø

en: Card. S
nb_NO: Kard. S

en: Card. W
nb_NO: Kard. V

en: Port
nb_NO: Bbord

en: Pref. Chnl
nb_NO: Foret.Kanal

en: Isol. Dngr
nb_NO: Isol. Fare

en: Special
nb_NO: Spesial

en: Port Hand
nb_NO: Babord side

en: Stbd Hand
nb_NO: Stbd side

en: LtV/Rig
nb_NO: LtV/Rigg

en: Connecting to
nb_NO: Kobler til

en: Connected to
nb_NO: Koblet til

en: Serial
nb_NO: Seriell

en: Network
nb_NO: Nettverk

en: Internal
nb_NO: Intern

en: Input
nb_NO: Inngang

en: Output
nb_NO: Utgang

en: In/Out
nb_NO: Inn/Ut

en: Reject
nb_NO: Avvis

en: Accept
nb_NO: Godta

en: Drop
nb_NO: Fjern

en: In
nb_NO: Inn

en: In: None
nb_NO: Inn: Ingen

en: Out
nb_NO: Ut

en: , Out: None
nb_NO: , Ut: Ingen

en: NMi
nb_NO: Nm

en: mi
nb_NO: mil

en: km/h
nb_NO: km/t

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
nb_NO: 
    Utvidelse %s, versjon %i.%i ble oppdaget.
    Denne versjonen er kjent for å være ustabil og vil ikke bli lastet.
    Vennligst oppdater denne utvidelsen fra Utvidelses behandlingens hovedkatalog.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
nb_NO: 
    Utvidelse %s, versjon %i.%i ble oppdaget.
    Denne versjonen er kjent for å være ustabil.
    Vennligst oppdater denne utvidelsen fra Utvidelses behandlerens hovedkatalog.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
nb_NO: 
    Utvidelse %s, versjon %i.%i ble oppdaget.
    Denne utvidelsen er utdatert, o-charts utvidelsen bør brukes
    istedet. Vennligst avinstaller denne utvidelsen og installer o-charts
    fra Utvidelses behandlerens hovedkatalog.

en: Plugin library %s can not be loaded
nb_NO: Utvidelsebiblioteket %s kan ikke lastes

en:  [Imported]
nb_NO: [Importert]

en:  [Orphan]
nb_NO: [Foreldreløs]

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
nb_NO: 
        Installer/avinstaller utvidelse eller fjern fil for å fjerne melding

en:    PluginLoader: Cannot load symbol create_pi:
nb_NO:    Utvidelsesbehandler: Kan ikke laste symbol create_pi:

en: Incompatible plugin detected:
nb_NO: Inkompatibel utvidelse oppdaget:

en:         API Version detected:
nb_NO:         API Versjon oppdaget:

en:         PlugIn Version detected:
nb_NO:         Utvidelseversjon oppdaget:

en: No error
nb_NO: Ingen feil

en: Server Generic Error
nb_NO: Generisk serverfeil

en: Peer rejected object
nb_NO: Peer avviste objektet

en: Peer rejected duplicate object
nb_NO: Peer avviste duplisert objekt

en: Peer internal error (insert)
nb_NO: Peer intern feil (sett inn)

en: Peer requests new pincode
nb_NO: Peer forespør ny pinkode

en: XML parse error
nb_NO: XML-innholdsfeil

en: Unspecified error
nb_NO: Uspesifisert feil

en: wants to send you new data.
nb_NO: ønsker å sende deg nye data.

en: Please enter the following PIN number on
nb_NO: Vennligst skriv inn følgende PIN-nummer på

en: to pair with this device
nb_NO: for å pare med denne enheten

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
nb_NO: Den mottatte ruten eksisterer allerede på dette systemet.
    Erstatt?

en: Always replace objects?
nb_NO: Alltid erstatte objekter?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
nb_NO: Det mottatte sporet eksisterer allerede på dette systemet.
    Erstatt?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
nb_NO: Det mottatte veipunktet finnes allerede på dette systemet.
    Erstatte?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
nb_NO: Veipunkter kan døpes om for å reflektere den nye sorteringen, navnene vil bli '001', '002' osv.
    
    Ønsker du å døpe om veipunktene?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
nb_NO: Veipunkter kan døpes om for å reflektere den nye sorteringen, navnene vil bli '001', '002' osv.
    
    Ønsker du å døpe om veipunktene?

en: About OpenCPN
nb_NO: Om OpenCPN

en: OpenCPN Alert
nb_NO: OpenCPN Varsel

en: OpenCPN AIS Alert
nb_NO: OpenCPN AIS varsel

en: Object Query
nb_NO: Objekt informasjon

en: Center view
nb_NO: Sentrer visning

en: Link Properties
nb_NO: Egenskaper for lenke

en: Waypoint Properties
nb_NO: Veipunkt egenskaper

en: Overwrite Garmin device route number 1?
nb_NO: Overskrive Garmin enhetens rutenummer 1?

en: OpenCPN Message
nb_NO: OpenCPN melding

en: Options
nb_NO: Alternativer

en: Send to GPS
nb_NO: Send til GPS

en: OpenCPN print
nb_NO: OpenCPN utskrift

en: Chart Print
nb_NO: Skriv ut kart

en: Print Route
nb_NO: Skriv ut rute

en: Print Waypoint Name
nb_NO: Skriv ut veipunkt navn

en: Print Waypoint Position
nb_NO: Skriv ut veipunkt posisjon

en: Print Waypoint Course to Next
nb_NO: Skriv ut veipunkt kurs til neste

en: Print Waypoint Distance to Next
nb_NO: Skriv ut veipunkt distanse til neste

en: Waypoint Leg Speed
nb_NO: Veipunkt legg fart

en: Waypoint Estimated Time Arrival
nb_NO: Veipunkt antatt ankomsttid

en: Waypoint Estimated Time Departure
nb_NO: Veipunkt antatt avgangstid

en: Waypoint Next Tide Event
nb_NO: Veipunkt neste tidevannshendelse

en: Print Waypoint Description
nb_NO: Skriv ut veipunkt beskrivelse

en: Route Properties
nb_NO: Egenskaper for rute

en: Extra Object Info
nb_NO: Ekstra objektinformasjon

en: Send to Peer
nb_NO: Send til annen OCPN

en: Print Track
nb_NO: Skriv ut slepestrek

en: Print Track Position
nb_NO: Skriv ut slepestrek posisjon

en: Print Track Course
nb_NO: Skriv ut slepestrek kurs

en: Print Track Distance
nb_NO: Skriv ut slepestrek distanse

en: Print Track Time
nb_NO: Skriv ut slepestrek tid

en: Print Track Speed
nb_NO: Skriv ut slepestrek fart

en: Track properties
nb_NO: Egenskaper for slepestrek

en: OpenCPN Initial Configuration
nb_NO: OpenCPN grunnkonfigurasjon

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
nb_NO: Åpen kildekode Kartplotter

en: Copy Log File to Clipboard
nb_NO: Kopier loggfil til utklippstavle

en: Copy Settings File to Clipboard
nb_NO: Kopier innstillingsfilen til utklippstavle

en: About
nb_NO: Om

en: Authors
nb_NO: Forfattere

en: License
nb_NO: Lisens

en: Help
nb_NO: Hjelp

en: Close
nb_NO: Lukk

en: OpenCPN Info
nb_NO: OpenCPN info

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
nb_NO: Forsiktighets område: Marine pattedyr tilholdsted (tilsier IKKE at hval er observert)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
nb_NO: Forsiktighets område: Marine pattedyr i området - Reduser hastighet

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
nb_NO: Forsiktighets område: Marine pattedyr i området - Hold avstand

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
nb_NO: Forsiktighets område: Marine pattedyr i området - Rapporter observasjoner

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
nb_NO: Forsiktighets område: Fredet tilholdssted - Reduser hastighet

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
nb_NO: Forsiktighets område: Fredet tilholdssted - Hold avstand

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
nb_NO: Forsiktighets område: Fredet tilholdssted - Fisking og ankring forbudt

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
nb_NO: Forsiktighets område: Vrakrester (drivende objekter)

en: Caution Area: Traffic congestion
nb_NO: Forsiktighets område: Trafikkproblemer

en: Caution Area: Marine event
nb_NO: Forsiktighets område: Marine arrangement

en: Caution Area: Divers down
nb_NO: Forsiktighets område: Dykker nede

en: Caution Area: Swim area
nb_NO: Forsiktighets område: Badeområde

en: Caution Area: Dredge operations
nb_NO: Forsiktighets område: Muddrings operasjoner

en: Caution Area: Survey operations
nb_NO: Forsiktighets område: Undersøkelser pågår

en: Caution Area: Underwater operation
nb_NO: Forsiktighets område: Undervanns operasjoner

en: Caution Area: Seaplane operations
nb_NO: Forsiktighets område: Sjøfly operasjoner

en: Caution Area: Fishery - nets in water
nb_NO: Forsiktighets område: Fiskeri - garn i vannet

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
nb_NO: Forsiktighets område: Samling av fiskefartøy

en: Caution Area: Fairway closed
nb_NO: Forsiktighets område: Stengt skipsled

en: Caution Area: Harbour closed
nb_NO: Forsiktighets område: Stengt havn

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
nb_NO: Forsiktighets område: Fare (definert i tilhørende tekstfelt)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
nb_NO: Forsiktighets område: Undervannsfartøy operasjon

en: (reserved for future use)
nb_NO: (reservert for fremtidig bruk)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Stormfront (linjestorm)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Farlig sjøis

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Stormvarsel (stormcelle eller en rekke stormer)

en: Environmental Caution Area: High wind
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Sterk vind

en: Environmental Caution Area: High waves
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Høye bølger

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Begrenset sikt (tåke, regn, osv.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Sterke strømmer

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
nb_NO: Miljømessig forsiktighetsområde: Sterk nedising

en: Restricted Area: Fishing prohibited
nb_NO: Forbudt område: Fisking ikke tillatt

en: Restricted Area: No anchoring.
nb_NO: Forbudt område: Ingen ankring.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
nb_NO: Forbudt område: Adgang kun etter avtale

en: Restricted Area: Entry prohibited
nb_NO: Forbudt område: Adgang forbudt

en: Restricted Area: Active military OPAREA
nb_NO: Forbudt område: Aktivt militært OPAREA

en: Restricted Area: Firing - danger area.
nb_NO: Forbudt område: Skyting - Farlig område.

en: Restricted Area: Drifting Mines
nb_NO: Forbudt område: Drivende miner

en: Anchorage Area: Anchorage open
nb_NO: Ankerplass: Ankring åpen

en: Anchorage Area: Anchorage closed
nb_NO: Ankerplass: Ankring lukket

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
nb_NO: Ankerplass: Ankring forbudt

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
nb_NO: Ankerplass: Dyp ankringsplass

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
nb_NO: Ankerplass: Grunn ankringsplass

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
nb_NO: Ankerplass: Fartøy overføringsoperasjoner

en: Security Alert - Level 1
nb_NO: Sikkerhets varsel - Nivå 1

en: Security Alert - Level 2
nb_NO: Sikkerhets varsel - Nivå 2

en: Security Alert - Level 3
nb_NO: Sikkerhets varsel - Nivå 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Ingen fremdrift og driver av

en: Distress Area: Vessel sinking
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Går ned/synker

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
nb_NO: Nødområde: Fartøy - evakuerer skip

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Ber om medisinsk assistanse

en: Distress Area: Vessel flooding
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Tar inn vann

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Brann/eksplosjon

en: Distress Area: Vessel grounding
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Grunnstøtt

en: Distress Area: Vessel collision
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Kollisjon

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Slagside/kantring

en: Distress Area: Vessel under assault
nb_NO: Nødområde: Fartøy - Under angrep

en: Distress Area: Person overboard
nb_NO: Nødområde: Person over bord

en: Distress Area: SAR area
nb_NO: Nødområde: SAR område

en: Distress Area: Pollution response area
nb_NO: Nødområde: Forurenset reaksjonsområde

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
nb_NO: Istruksjon: Kontakt lokal VTS ved dette punkt/veiskille

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
nb_NO: Instruksjon: Kontakt havneadministrasjon ved dette punkt/veiskille

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
nb_NO: Istruksjon: Ikke fortsett forbi dette punkt/veiskille

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
nb_NO: Instruksjon: Avvent instruksjon før dette punkt/veiskille passeres

en: Proceed to this location - await instructions
nb_NO: Fortsett til denne posisjon - avvent instruksjoner

en: Clearance granted - proceed to berth
nb_NO: Adgang tillatt - fortsett til kai

en: Information: Pilot boarding position
nb_NO: Informasjon: LOS bordingsområde

en: Information: Icebreaker waiting area
nb_NO: Informasjon: Isbryter venteområde

en: Information: Places of refuge
nb_NO: Informasjon: Nødhavner

en: Information: Position of icebreakers
nb_NO: Informasjon: Posisjon til isbrytere

en: Information: Location of response units
nb_NO: Informasjon: Sted for utrykknings enheter

en: VTS active target
nb_NO: VTS aktivt mål

en: Rogue or suspicious vessel
nb_NO: Pirat eller mistenkelig fartøy

en: Vessel requesting non-distress assistance
nb_NO: Fartøy ber om assistanse, ikke i nød

en: Chart Feature: Sunken vessel
nb_NO: Kartfunksjon: Nedsunket fartøy

en: Chart Feature: Submerged object
nb_NO: Kartfunksjon: Undervanns objekt

en: Chart Feature: Semi-submerged object
nb_NO: Kartfunksjon: Delvis nedsunket objekt

en: Chart Feature: Shoal area
nb_NO: Kartfunksjon: Grunne område

en: Chart Feature: Shoal area due north
nb_NO: Kartfunksjon: Grunne område rett nord

en: Chart Feature: Shoal area due east
nb_NO: Kartfunksjon: Grunne område rett øst

en: Chart Feature: Shoal area due south
nb_NO: Kartfunksjon: Grunne område rett sør

en: Chart Feature: Shoal area due west
nb_NO: Kartfunksjon: Grunne område rett vest

en: Chart Feature: Channel obstruction
nb_NO: Kartfunksjon: Hindringer i kanal

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
nb_NO: Kartfunksjon: Redusert vertikal klaring

en: Chart Feature: Bridge closed
nb_NO: Kartfunksjon: Stengt bro

en: Chart Feature: Bridge partially open
nb_NO: Kartfunksjon: Delvis åpen bro

en: Chart Feature: Bridge fully open
nb_NO: Kartfunksjon: Helt åpen bro

en: Report from ship: Icing info
nb_NO: Rapport fra skip: Isdannelse info

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
nb_NO: Rapport fra skip: Diverse informasjon - Definer i tilhørende tekstfelt

en: Route: Recommended route
nb_NO: Rute: Anbefalt rute

en: Route: Alternative route
nb_NO: Rute: Alternativ rute

en: Route: Recommended route through ice
nb_NO: Rute: Anbefalt rute gjennom tynn is

en: Other - Define in associated text field
nb_NO: Annet - Definer i tilhørende tekstfelt

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
nb_NO: Avbrytning - Avbryt område som identifisert av meldingskobling ID

en: Undefined (default)
nb_NO: Udefinert (standard)

en: AIS Target Name
nb_NO: Navn på AIS-mål

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
nb_NO: 
    Dette AIS-målet har varig sporing valgt ut fra MMSI-egenskapene
    En vedvarende sporing vil derfor bli startet på nytt for dette målet.
    
    Vil du i stedet stoppe vedvarende sporing for dette målet?

en: AIS Alert
nb_NO: AIS varsel

en: AISTargetAlert
nb_NO: Alarm for AISmål

en: &Silence Alert
nb_NO: &Avstill alarm

en: &Jump To
nb_NO: &Hopp til

en: Create Waypoint
nb_NO: Sett ut veipunkt

en: &Acknowledge
nb_NO: &Bekreft

en: &Close Alert
nb_NO: &Lukk varsling

en: AIS target list
nb_NO: AIS fartøyliste

en: Trk
nb_NO: Slepestrek

en: Name
nb_NO: Navn

en: Call
nb_NO: Kallesignal

en: Brg
nb_NO: Peiling

en: CoG
nb_NO: COG

en: SoG
nb_NO: SOG

en: Target info
nb_NO: Mål informasjon

en: Center-Info-Close
nb_NO: Senter-Info-Lukk

en: Create WPT
nb_NO: Sett ut veipunkt

en: Hide All Tracks
nb_NO: Skjul målets slepestrek

en: Show All Tracks
nb_NO: Vis slepestrek etter mål

en: Toggle track
nb_NO: Slepestrek

en: Copy MMSI
nb_NO: Kopier MMSI

en: AutoSort
nb_NO: AutoSorter

en: Limit range: NM
nb_NO: Begrens avstand: NM

en: Target Count
nb_NO: Antall mål

en: Undock Target List
nb_NO: Undock target liste

en: Record Track
nb_NO: Lagre slepestrek

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
nb_NO: Det nylig registrerte slepestreket etter dette målet har blitt lagret. 
    Vil du fortsette lagringen til du avslutter OpenCPN?

en: AISTargetQuery
nb_NO: AIS mål informasjon

en: Temporary GOTO Route
nb_NO: Midlertidig GÅTIL-rute

en: Here
nb_NO: Her

en: There
nb_NO: Der

en: (Unnamed Waypoint)
nb_NO: (Veipunkt uten navn)

en: Go to
nb_NO: Gå til

en: Menu
nb_NO: Meny

en: Show Data Monitor
nb_NO: Vis datamonitor

en: Undo
nb_NO: Angre

en: Redo
nb_NO: Gjør om

en: End Route
nb_NO: Avslutt rute

en: Measure Off
nb_NO: Avslutt måling

en: Measure
nb_NO: Måling

en: Max Detail Here
nb_NO: Maks detalj her

en: Scale In
nb_NO: Skala inn

en: Scale Out
nb_NO: Skala ut

en: Drop Mark
nb_NO: Sett merke

en: New Route...
nb_NO: Ny rute...

en: Move Boat Here
nb_NO: Flytt båt hit

en: Navigate To Here
nb_NO: Naviger hit

en: Course Up Mode
nb_NO: Kurs opp modus

en: Heading Up Mode
nb_NO: Kurs opp modus

en: North Up Mode
nb_NO: Nord opp modus

en: Chart Up Mode
nb_NO: Kart opp modus

en: Toggle Full Screen
nb_NO: Aktiver/deaktiver fullskjerm

en: Zero XTE
nb_NO: Null XTE

en: Paste Waypoint
nb_NO: Lim inn veipunkt

en: Paste Route
nb_NO: Lim inn rute

en: Paste Track
nb_NO: Lim inn slepestrek

en: CM93 Offset Dialog...
nb_NO: CM93 forskyvnings dialog...

en: Chart Groups
nb_NO: Kartgrupper

en: temporary
nb_NO: midlertidig

en: All Active Charts
nb_NO: Alle aktive kart

en: Target Query...
nb_NO: Mål info...

en: Hide Target CPA
nb_NO: Skjul mål CPA

en: Show Target CPA
nb_NO: Vis CPA for mål

en: Target List...
nb_NO: Liste over mål...

en: Hide Target Track
nb_NO: Skjul målets slepestrek

en: Show Target Track
nb_NO: Vis slepestrek etter mål

en: Copy Target MMSI
nb_NO: Kopier målets MMSI

en: Object Query...
nb_NO: Objekt spørring...

en: Hide
nb_NO: Skjul

en: Show
nb_NO: Vis

en: Debug
nb_NO: Feilsjekk

en: Unnamed Route
nb_NO: Navnløs rute

en: Layer Route
nb_NO: Rutelag

en: Properties
nb_NO: Egenskaper

en: Activate Next Waypoint
nb_NO: Aktiver neste veipunkt

en: Deactivate
nb_NO: Deaktiver

en: Activate
nb_NO: Aktiver

en: Route
nb_NO: Rute

en: Insert Waypoint
nb_NO: Sett inn veipunkt

en: Append Waypoint
nb_NO: Legg til veipunkt

en: Split around Leg
nb_NO: Del rundt legg

en: Copy as KML
nb_NO: Kopier som KML

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Reverse...
nb_NO: Reverser...

en: Hide Waypoint Names
nb_NO: Skjul veipunktnavn

en: Show Waypoint Names
nb_NO: Vis veipunktnavn

en: Resequence Waypoints...
nb_NO: Sorter veipunkter...

en: Send to new GPS
nb_NO: Send til ny GPS

en: Layer Track
nb_NO: Slepestrek-lag

en: Track
nb_NO: Slepestrek

en: Unnamed Waypoint
nb_NO: Navnløst veipunkt

en: Layer Waypoint
nb_NO: Veipunktlag

en: Waypoint
nb_NO: Veipunkt

en: Remove from Route
nb_NO: Fjern fra rute

en: Split Route at Waypoint
nb_NO: Del rute ved veipunkt

en: Unnamed Mark
nb_NO: Merke uten navn

en: Mark
nb_NO: Merke

en: Navigate To This
nb_NO: Naviger hit

en: Clear Anchor Watch
nb_NO: Stopp ankervakt

en: Set Anchor Watch
nb_NO: Sett ankervakt

en: Main Menu
nb_NO: Hovedmeny

en: Show Tide Information
nb_NO: Vis tidevannsinformasjon

en: Show Current Information
nb_NO: Vis strøminformasjon

en: Rename Waypoints?
nb_NO: Bytte navn på veipunkter?

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
nb_NO: Send veipunkt til OpenCPN kilde

en: Send Route to OpenCPN Peer
nb_NO: Send rute til OpenCPN kilde

en: Are you sure you want to delete this track?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette dette slepestreket?

en: OpenCPN Track Delete
nb_NO: OpenCPN Slett slepestrek

en: Send Track to OpenCPN Peer
nb_NO: Send spor til annen OpenCPN

en: Chart Panel Options
nb_NO: Tilpass kartet

en: Navigation Mode
nb_NO: Navigasjonsmodus

en: North Up
nb_NO: Nord opp

en: Course Up
nb_NO: Kurs opp

en: Heading Up
nb_NO: Kurs opp

en: Look Ahead Mode
nb_NO: Se forover modus

en: Display Options
nb_NO: Visnings alternativer

en: Enable Chart Quilting
nb_NO: Aktiver kartfletting

en: Show Grid
nb_NO: Vis rutenett

en: Show Chart Outlines
nb_NO: Vis kartomriss

en: Show Depth Units
nb_NO: Vis dybdeenheter

en: Show AIS targets
nb_NO: Vis AIS-mål

en: Minimize less critical targets
nb_NO: Minimer mindre viktige mål

en: Tides and Currents
nb_NO: Tidevann og strømmer

en: Show Tide stations
nb_NO: Vis tidevannstasjoner

en: Show Currents
nb_NO: Vis havstrømmer

en: Vector Charts
nb_NO: Vektorkart

en: Show text
nb_NO: Vis tekst

en: Show depths
nb_NO: Vis dybder

en: Buoy/Light Labels
nb_NO: Bøye/lykt navnelapper

en: Lights
nb_NO: Lykter

en: Light Descriptions
nb_NO: Lykt beskrivelse

en: Anchoring Info
nb_NO: Ankrings info

en: Show visible sector lights
nb_NO: Vis synlige sektorlys

en: Show chart data quality
nb_NO: Vis kartets datakvalitet

en: Display Category
nb_NO: Visnings alternativer

en: All
nb_NO: Alle

en: User Standard
nb_NO: Brukers standard

en: Manage Plugin Catalog
nb_NO: Administrer utvidelseskatalog

en: Ultra advanced
nb_NO: Ultra avansert

en: Done
nb_NO: Fullført

en: Catalog URL status:
nb_NO: Katalog adresse status:

en: Error
nb_NO: Feil

en: Current active plugin catalog
nb_NO: Aktiv utvidelsekatalog

en: Default catalog
nb_NO: Standard katalog

en: Use as active catalog
nb_NO: Bruk som aktiv katalog

en: Latest available catalog:
nb_NO: Siste tilgjengelige katalog:

en: Cannot download data from url
nb_NO: Kan ikke laste ned data fra URL

en: Cannot parse downloaded data
nb_NO: Kan ikke analysere nedlastede data

en: Catalog update problem
nb_NO: Problem med oppdateing av katalog

en: Use default location
nb_NO: Bruk standardplassering

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Catalog channel:
nb_NO: Katalog kanal:

en: Custom catalog URL:
nb_NO: Egendefinert katalog adresse:

en: Check latest release...
nb_NO: Sjekk nyeste versjon...

en: Catalog updated
nb_NO: Katalog oppdatert

en: Server is reachable...
nb_NO: Serveren er tilgjengelig...

en: Check channel...
nb_NO: Kontroller kanal...

en: Custom URL
nb_NO: Egendefinert URL

en: Fail:
nb_NO: Mislykkes:

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Catalog Manager
nb_NO: Kataloger styring

en: Select new flavour
nb_NO: Velg en ny smak

en: Default setting
nb_NO: Standardinnstilling

en: Active catalog
nb_NO: Aktiv katalog

en: Select plugin catalog
nb_NO: Velg utvidelseskatalog

en: Compatibility
nb_NO: Kompatibilitet

en: Active setting:
nb_NO: Aktiv innstilling:

en: Cache
nb_NO: Mellomlager

en: Clear cache
nb_NO: Tøm mellomlageret

en: Size: %d MB in %d files
nb_NO: Størrelse: %d MB i %d filer

en: Plugin Catalog Settings
nb_NO: Innstillinger for utvidelseskatalog

en:  Name:
nb_NO:  Navn:

en: Scale
nb_NO: Målestokk

en:  Updated:
nb_NO:  Oppdatert:

en:  Source Edition:
nb_NO:  Kildeversjon:

en:  Depth Units:
nb_NO:  Dybde enheter:

en:  Soundings:
nb_NO:  Loddskudd:

en:  Projection:
nb_NO:  Projeksjon:

en: Mercator
nb_NO: Merkator

en: Transverse Mercator
nb_NO: Transvers merkator

en: Polyconic
nb_NO: Polykonisk

en:  ChartFile:
nb_NO:  Kartfil:

en: OpenCPN Chart Scan....
nb_NO: OpenCPN kartskanning...

en: OpenCPN Directory Scan....
nb_NO: OpenCPN katalog skann...

en: OpenCPN Chart Add....
nb_NO: OpenCPN legg til kart...

en: GridText
nb_NO: Rutenett tekst

en: Group "
nb_NO: Gruppe "

en: " is empty.
nb_NO: er tom.

en: OpenCPN Group Notice
nb_NO: OpenCPN gruppenotis

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
nb_NO: " er tom, bytter til gruppen "Alle aktive kart".

en: Layer Route:
nb_NO: Rute i lag:

en: (unnamed)
nb_NO: (uten navn)

en: Total Length:
nb_NO: Total lengde:

en: Leg: from
nb_NO: Legg: fra

en:  to
nb_NO:  til

en: From Ship To
nb_NO: Fra skip til

en: %Dd %H:%M
nb_NO: %Dd %T:%M

en: Layer Track:
nb_NO: Slepestrek-lag:

en: Total Track:
nb_NO: Totalt slepestrek:

en: Segment Created:
nb_NO: Segment opprettet:

en: StatusBar
nb_NO: Statuslinje

en: ON
nb_NO: PÅ

en: OFF
nb_NO: AV

en: CPA Alarm is switched
nb_NO: CPA alarm er slått

en: Composite of
nb_NO: Sammensatt av

en: charts
nb_NO: karter

en: chart
nb_NO: kart

en: Chart scale
nb_NO: Kartskala

en: Zoom in for more information
nb_NO: Zoom inn for mer informasjon

en: Use nearby waypoint?
nb_NO: Benytte nærliggende veipunkt?

en: Use nearby nameless waypoint and name it M with a unique number?
nb_NO: Bruke nærliggende navnløst veipunkt og navngi det M med et unikt nummer?

en: OpenCPN Route Create
nb_NO: OpenCPN ruteopprettelse

en: Insert first part of this route in the new route?
nb_NO: Sett inn første del av denne ruten i den nye ruten?

en: Insert this route in the new route?
nb_NO: Sett inn denne ruten i den nye ruten?

en: Append last part of this route to the new route?
nb_NO: Tilføy den siste delen av denne ruten til den nye ruten?

en: Append this route to the new route?
nb_NO: Legg til denne ruten i den nye ruten?

en: For this leg the Great Circle route is
nb_NO: For denne leggen er storsirkel ruten

en:  shorter than rhumbline.
nb_NO:  kortere enn loksodrom.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
nb_NO: Ønsker du å inkludere storsirkel rutepunkter for denne leggen?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
nb_NO: Erstatte dette rutepunktet ved veipunktet?

en: OpenCPN RoutePoint change
nb_NO: OpenCPN endring av rutepunkt

en: Last part of route to be appended to dragged route?
nb_NO: Siste del av ruten som skal legges til dradd rute?

en: Full route to be appended to dragged route?
nb_NO: Fullrute som skal legges til dratt rute?

en: First part of route to be inserted into dragged route?
nb_NO: Første del av ruten som skal settes inn i dradd rute?

en: Full route to be inserted into dragged route?
nb_NO: Fullrute som skal settes inn i dratt rute?

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
nb_NO: Vil du virkelig slette og erstatte dette veipunktet?

en: which has been created manually?
nb_NO: som er opprettet manuelt?

en: ObjectQuery
nb_NO: Objekt info

en: Mark Properties
nb_NO: Egenskaper for merke

en: Layer
nb_NO: Lag

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
nb_NO: Det er et eksisterende veipunkt på samme sted som det du limer inn. Vil du koble det sammen med innlimt data?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
nb_NO: Svarer du 'NEI' opprettes et nytt veipunkt på samme plass.

en: Merge waypoint?
nb_NO: Koble sammen veipunkt?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
nb_NO: Det er eksisterende veipunkter på samme sted som noen av de du limer inn. Vil du koble de innlimte punktene sammen med de?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
nb_NO: Svarer du 'NEI' opprettes det nye veipunkter for denne ruten.

en: Merge waypoints?
nb_NO: Koble sammen veipunkter?

en: RouteLegInfoRollover
nb_NO: RuteleggInfoMusOver

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
nb_NO: MBTile krever at OpenGL er aktivert

en: Feet
nb_NO: Fot

en: Meters
nb_NO: Meter

en: Fathoms
nb_NO: Favner

en: OverZoom
nb_NO: Overzoom

en: ExtendedTideIcon
nb_NO: UtvidetTidevannsIkon

en: CurrentValue
nb_NO: Strøm

en: AIS Target Query
nb_NO: AIS-mål informasjon

en: Show all AIS Targets
nb_NO: Vis alle AIS-målene

en: Attenuate less critical AIS targets
nb_NO: Demp mindre kritiske AIS-mål

en: Hide AIS Targets
nb_NO: Skjul AIS-mål

en: Show This Chart
nb_NO: Vis dette kartet

en: Hide This Chart
nb_NO: Skjul dette kartet

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
nb_NO: OpenCPN Juster CM93 celleforskyvning

en: Cell
nb_NO: Celle

en: Cell Scale
nb_NO: Celleskala

en: User X Offset
nb_NO: Bruker X forskyvning

en: User Y Offset
nb_NO: Bruker Y forskyvning

en: meters
nb_NO: meter

en: This Leg
nb_NO: Denne leggen

en: Console Legend
nb_NO: Konsoll Forklaring

en: Console Value
nb_NO: Konsoll Verdi

en: Full Route
nb_NO: Full rute

en: Show Highway
nb_NO: Vis motorvei

en: TTG  @VMG
nb_NO: TTG @VMG

en: TTG  @SOG
nb_NO: TTG @SOG

en: ETA  @VMG
nb_NO: ETA @VMG

en: ETA  @SOG
nb_NO: ETA @SOG

en: Title
nb_NO: Tittel

en: Description
nb_NO: Beskrivelse

en: Recovery Template
nb_NO: Tilbakestillingsmal

en: Apply this template to return to a known safe configuration
nb_NO: Aktiver denne malen for å tilbakestille til en trygg konfigurasjon

en: Edit Selected Connection
nb_NO: Rediger valgt tilkobling

en: Built-in GPS
nb_NO: Innebygget GPS

en: Built-in Bluetooth SPP
nb_NO: Innebygget blåtann SSP

en: BT Scan
nb_NO: BT søk

en: Bluetooth Data Sources
nb_NO: Blåtann datakilder

en: Network Protocol
nb_NO: Nettverksprotokoll

en: Data Protocol
nb_NO: Dataprotokoll

en: Address
nb_NO: Adresse

en: DataPort
nb_NO: Dataport

en: socketCAN Source
nb_NO: socketCAN-kilde

en: Data port
nb_NO: Dataport

en: Baudrate
nb_NO: Porthastighet

en: Protocol
nb_NO: Protokoll

en: User Comment
nb_NO: Brukerkommentar

en: Receive Input on this Port
nb_NO: Motta inndata på denne porten

en: Output on this port
nb_NO: Utdata på denne porten

en: as autopilot or NMEA repeater
nb_NO: som autopilot eller NMEA repeater

en: Advanced:
nb_NO: Avansert:

en: Auth Token
nb_NO: Autorisasjonskode

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
nb_NO: Benytt Garmin (GRMN) modus for inndata

en:  UDP Multicast
nb_NO: UDP-multicast

en: APB bearing precision
nb_NO: APB kurspresisjon

en: Automatic server discovery
nb_NO: Automatisk server oppdagelse

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
nb_NO: Hvis merket, Signal K server vil bli oppdaget automatisk

en: Discover now...
nb_NO: Oppdag nå...

en: Input filtering
nb_NO: Filtrerer innkommende

en: Accept only sentences
nb_NO: Aksepter kun disse setningene

en: Ignore sentences
nb_NO: Ignorer disse setningene

en: Output filtering
nb_NO: Utgangsfilter

en: Transmit sentences
nb_NO: Send setninger

en: Drop sentences
nb_NO: Ignorer setninger

en: Stop Scan
nb_NO: Stopp skanning

en: Signal K server available.
nb_NO: Signal K server er tilgjengelig.

en: Signal K server not found.
nb_NO: Signal K server ble ikke funnet.

en: There is an enabled UDP input connection that uses the same data port.
nb_NO: Det er en aktiv UDP-tilkobling for inngående data som benytter den samme porten.

en: Please apply a filter on both connections to avoid a feedback loop.
nb_NO: Vennligst legg til et filter på begge tilkoblingene for å unngå en tilbakekoblingssløyfe.

en: There is a disabled UDP Input connection that uses the same Dataport.
nb_NO: Det finnes en deaktivert UDP-inngående tilkobling som bruker samme dataport.

en: If you enable that input please apply a filter on both connections to avoid a  feedback loop.
nb_NO: Hvis du aktiverer den inngangen, vennligst legg til et filter på begge tilkoblingene for å unngå en tilbakekoblingssløyfe.

en: Or consider using a different data port for one of them
nb_NO: eller vurder å bruke en annen dataport for en av dem

en: OpenCPN Warning
nb_NO: OpenCPN advarsel

en: Sentence Filter
nb_NO: Setningsfilter

en: Select All
nb_NO: Velg alt

en: Clear All
nb_NO: Tøm alt

en: Add
nb_NO: Legg til

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
nb_NO: Skriv inn NMEA setning (2, 3 eller 5 tegn)
      eller et gyldig REGEX-uttrykk (6 tegn eller lenger)

en: Enter the NMEA sentence
nb_NO: Skriv inn NMEA setningen

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
nb_NO: En NMEA setning er normalt 3 tegn lang (f.eks. RMC, GGA osv.)
               Den kan også ha 2 prefiks tegn, eller TALKER, som identifiserer hvor meldingen kommer fra.
               Hele setningen kan da se ut som GPGGA eller AITXT.
               Du vil kanskje filtrere ut en bestemt TALKER (slik som GP, AI osv.).
               Filteret aksepterer kun disse tre formatene.

en: REGEX syntax error:
nb_NO: REGEX syntaksfeil:

en: Disabled
nb_NO: Deaktivert

en: General
nb_NO: Generelt

en: Enable
nb_NO: Aktiver

en: Direction
nb_NO: Retning

en: Serial Port
nb_NO: Seriellport

en: Comment:
nb_NO: Kommentar:

en: Network Address
nb_NO: Nettverksadresse

en: Network Port
nb_NO: Nettverksport

en: Built-in Bluetooth
nb_NO: Innebygget blåtann

en: Default
nb_NO: Standard

en: Data Monitor
nb_NO: Datamonitor

en: CM93 Detail Level
nb_NO: CM93 Detaljnivå

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
nb_NO: Vektbasert rasterkart-zoom/-skalering

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
nb_NO: Vektbasert vektorkart-zoom/-skalering

en: Downloading
nb_NO: Laster ned

en: Downloading
nb_NO: Laster ned

en:  successfully installed
nb_NO:  installasjon vellykket

en: Installation complete
nb_NO: Installasjon fullført

en: Installation error
nb_NO: Installasjonsfeil

en: Marks
nb_NO: Merker

en: AISRollover
nb_NO: AIS kursor over

en: ChartTexts
nb_NO: Karttekster

en: TideCurrentGraphRollover
nb_NO: TidevannstrømGrafMusOver

en: ToolTips
nb_NO: Verktøytips

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
nb_NO: Venter på at rasterkart komprimerings-tråden skal avslutte.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
nb_NO: OpenCPN komprimert hurtigbuffer oppdatering

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
nb_NO: Distanse fra eget skip: %4.0f NM

en: Latitude
nb_NO: Breddegrad

en: Longitude
nb_NO: Lengdegrad

en: OpenCPN Route
nb_NO: OpenCPN rute

en: OpenCPN Track
nb_NO: OpenCPN slepestrek

en: OpenCPN Waypoint
nb_NO: OpenCPN veipunkt

en: Choose Format for Copy
nb_NO: Velg format for kopi

en: KML Standard (Google Earth and others)
nb_NO: KML Standard (Google Earth og andre)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
nb_NO: KML med utvidet veipunkt data (QtVlm)

en: Link
nb_NO: Lenke

en: Link description
nb_NO: Lenke beskrivelse

en: Local file...
nb_NO: Lokal fil...

en: Choose a file
nb_NO: Velg en fil

en: Link not complete, can't be saved.
nb_NO: Lenken er ikke komplett, kan ikke lagres.

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
nb_NO: 
    Følgende utvidelser har feilet under oppstart:

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
nb_NO: 
    Følgende utvidelse har feilet under oppstart:

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
nb_NO: 
    Følgende biblioteker har feilet under oppstart:

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
nb_NO: 
    Følgende bibliotek har feilet under oppstart:

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
nb_NO: 
    
    Disse utvidelsene vil bli avinstallert. Kanskje du vil reinstallere
    dem etteroppdatering av katalogen.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
nb_NO: 
    
    Denne utvidelsen vil bli avinstallert. Kanskje du vil reinstallere
    den etter oppdatering av katalogen.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
nb_NO: 
    
    Disse bibliotekene vil bli fjernet. Kanskje du vil reinstallere deres
    tilknyttede utvidelse etter å ha oppdatert katalogen.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
nb_NO: 
    
    Biblioteket vil bli fjernet. Kanskje du vil reinstallere dets
    tilknyttede utvidelse etter å ha oppdatert katalogen.

en: Basic
nb_NO: Enkel

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
nb_NO: Dette veipunktet er del av et lag og kan ikke endres

en: Show waypoint name
nb_NO: Vis veipunktnavn

en: Combo!
nb_NO: Kombinert!

en: Icon
nb_NO: Ikon

en: Links
nb_NO: Linker

en: Edit
nb_NO: Endre

en: Add new
nb_NO: Legg til ny

en: Extended
nb_NO: Utvidet

en: Extended Properties
nb_NO: Utvidede egenskaper

en: Show on chart
nb_NO: Vis på kart

en: Show at scale > 1 :
nb_NO: Vis ved skala > 1 :

en: Range rings
nb_NO: Avstandsringer

en: Number
nb_NO: Nummer

en: Distance
nb_NO: Distanse

en: Color
nb_NO: Farge

en: None
nb_NO: Ingen

en: Tide Station
nb_NO: Tidevanns stasjon

en: Associate this waypoint with a tide station to quickly access tide predictions. Select from nearby stations or leave empty for no association.
nb_NO: Assosier dette veipunktet med en tidevanns stasjon for raskt å få tilgang til tidevanns tider. Velg fra nærliggende stasjoner eller la det være tomt for ingen assosiering.

en: Arrival Radius
nb_NO: Ankomstradius

en: Distance from the waypoint at which OpenCPN will consider the waypoint reached. Used for automatic waypoint advancement during active navigation.
nb_NO: Avstand fra veipunktet der OpenCPN vil betrakte det som nådd. Brukes for automatisk veipunkt-forflytning under aktiv navigasjon.

en: Planned Speed
nb_NO: Planlagt fart

en: Enter the planned vessel speed for the leg FOLLOWING this waypoint. This speed is used when traveling FROM this waypoint TO the next waypoint in the route. The value is used to calculate estimated time of arrival at the next waypoint based on the ETD from this waypoint.
    
    If left blank, the route's default speed will be used for this leg. Individual waypoint speeds override the route-level speed setting.
nb_NO: Skriv inn planlagt fart for fartøyet for etappen ETTER dette veipunktet. Denne hastigheten brukes ved reise FRA dette veipunktet TIL neste veipunkt i ruten. Verdien benyttes for å beregne estimert ankomsttid til neste veipunkt basert på ETD fra dette veipunktet.
    
    Hvis ingen verdi er satt, vil rutens standardhastighet bli brukt for denne leggen. Individuelle veipunkt-hastigheter overstyrer farten for rutenivå-fart.

en: Enable to manually set a planned departure time (ETD) for this waypoint.
    When checked, the specified date and time will be used instead of the automatically calculated ETD. This affects ETA calculations for subsequent waypoints in the route.
nb_NO: Aktiver for å sette planlagt avgangstid (ETD) manuelt for dette veipunkt.
    Når merket, brukes angitt dato og tid i stedet for automatisk kalkulert ETD. Dette påvirker ETA kalkulasjoner for påfølgende veipunkter i ruten.

en: Select the planned departure date (ETD) for this waypoint.
    Used together with the time control to calculate arrival times at subsequent waypoints.
    ETD information is only used for route planning and does not affect navigation.
nb_NO: Velg planlagt avgangsdato (ETD) for dette veipunktet.
    Brukes sammen med tidskontrollen for å kalkulere ankomsttider til påfølgende veipunkter.
    ETD informasjon brukes bare til ruteplanlegging og påvirker ikke navigasjon.

en: Add New
nb_NO: Legg til ny

en: Copy
nb_NO: Kopier

en: Copy lat/long
nb_NO: Kopier b.grad/l.grad

en: Paste
nb_NO: Lim inn

en: Paste lat/long
nb_NO: Lim inn b.grad/l.grad

en: Save some defaults
nb_NO: Lagre noen standarder

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
nb_NO: Velg hvilke egenskaper fra nåværende veipunkt
    som skal være standard når NYE veipunkter settes.

en: Do use
nb_NO: Bruk

en: Don't use
nb_NO: Ikke bruk

en: Show Waypoint Name
nb_NO: Vis veipunktnavn

en: Arrival radius
nb_NO: Ankomstradius

en: Show always
nb_NO: Vis alltid

en: Show only at scale
nb_NO: Vis bare ved skala

en: Tide Station not found
nb_NO: Tidevannstasjon ble ikke funnet

en: Set scale
nb_NO: Sett målestokk

en: Chart Scale
nb_NO: Målestokk

en: Zoom In
nb_NO: Zoom inn

en: Zoom Out
nb_NO: Zoom ut

en: Persistent
nb_NO: Varig

en: Export GPX file
nb_NO: Eksporter GPX fil

en: Overwrite existing file?
nb_NO: Overskrive eksisterende fil?

en: Import GPX file
nb_NO: Importer GPX fil

en: Temporary
nb_NO: Midlertidig

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
nb_NO: det ble oppdaget og ignorert dupliserte veipunkt under import.

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "Agree" and proceed, or "Cancel" to quit.
nb_NO: 
    OpenCPN er distribuert i håpet om at det vil være til god hjelp, men UTEN NOEN FORM FOR GARANTI; uten selv underforståtte garantien av SALGBARHET eller EGNETHET FOR ET SPESIELT FORMÅL.
    
    Vennligst se GNU General Public License for ytterligere detaljer.
    
    OpenCPN må bare brukes sammen med godkjente papirkarter og tradisjonelle navigasjonsmetoder.
    
    IKKE stol på OpenCPN for sikkerheten til de ombord eller materiell.
    
    Vennligst klikk "Godta" for å fortsette, eller "Avbryt" for å avslutte.

en: Welcome to OpenCPN
nb_NO: Velkommen til OpenCPN

en: Agree
nb_NO: Godta

en: Cannot load route or waypoint file:
nb_NO: Kan ikke laste rute- eller veipunktfil:

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
nb_NO: Beklager, en eksisterende forekomst av OpenCPN kan være for opptatt til å svare.
    Vennligst prøv på nytt.

en: Failed to initialize the user interface.
nb_NO: Kunne ikke starte brukergrensesnittet.

en: OpenCPN cannot start.
nb_NO: OpenCPN kan ikke starte.

en: The necessary configuration files were not found.
nb_NO: De nødvendige konfigurasjonsfilene ble ikke funnet.

en: See the log file at
nb_NO: SE loggfilen på

en:  for details.
nb_NO:  for detaljer.

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
nb_NO: OpenCPN startet på %ld ms.

en:  -- [Portable(-p) executing from
nb_NO:  -- [Bærbar(-p) startes fra

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
nb_NO: Innhenter kart mapper fra Windows registeret

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
nb_NO: Dette AIS-målet har varig sporing valgt ut fra MMSI-egenskaper
    En vedvarende sporing vil derfor bli startet på nytt for dette målet.
    
    Vil du i stedet stoppe vedvarende sporing for dette målet?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
nb_NO: OpenCPN må oppdatere kartdatabasen fra oppføringer i konfigurasjonsfilen....

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
nb_NO: Gjenoppbygger kartdatabase fra konfigurasjonsfil oppføringer...

en: Elapsed time :
nb_NO: Forbrukt tid :

en: Estimated time :
nb_NO: Estimert tid :

en: Remaining time :
nb_NO: Gjenværende tid :

en: OpenCPN Chart Update
nb_NO: OpenCPN kartoppdatering

en: Anchorage created
nb_NO: Ankerplass opprettet

en: Show Toolbar
nb_NO: Vis verktøylinje

en: Hide Toolbar
nb_NO: Skjul verktøylinje

en: MAN OVERBOARD
nb_NO: MANN OVER BORD

en:  on
nb_NO:  på

en: 1.0 NM along COG
nb_NO: 1.0 NM langs COG

en: Temporary MOB Route
nb_NO: Midlertidig MOB rute

en: Assumed 1 Mile Point
nb_NO: Antatt 1 mils punkt

en:  Time:
nb_NO:  Tid:

en:   Position:
nb_NO:   Posisjon:

en: Disable Tracking
nb_NO: Deaktiver sporing

en: Enable Tracking
nb_NO: Aktiver sporing

en: Auto Follow
nb_NO: Følg automatisk

en: Head Up Mode
nb_NO: Baug opp modus

en: Larger Scale Chart
nb_NO: Kart med større målestokk

en: Smaller Scale Chart
nb_NO: Kart med mindre målestokk

en: Exit OpenCPN
nb_NO: Avslutt OpenCPN

en: &Navigate
nb_NO: &Naviger

en: Show Chart Bar
nb_NO: Vis kartlinje

en: Show ENC text
nb_NO: Vis ENC tekst

en: Show ENC Lights
nb_NO: Vis ENC lykter

en: Show ENC Soundings
nb_NO: Vis ENC loddskudd

en: Show ENC Anchoring Info
nb_NO: Vis ENC ankringsinfo

en: Show ENC Data Quality
nb_NO: Vis ENC datakvalitet

en: Show Navobjects
nb_NO: Vis nav.objekter

en: Show Tides
nb_NO: Vis tidevann

en: Change Color Scheme
nb_NO: Bytt fargepalett

en: &View
nb_NO: &Vis

en: Show AIS Targets
nb_NO: Vis AIS-mål

en: Hide Moored AIS Targets
nb_NO: Skjul fortøyde AIS-mål

en: Show AIS Target Tracks
nb_NO: Vis slepestrek etter AIS-mål

en: Show CPA Alert Dialogs
nb_NO: Vis CPA alarmdialoger

en: Sound CPA Alarms
nb_NO: Aktiver hørbare CPA alarmer

en: Show CPA Warnings
nb_NO: Vis CPA advarsler

en: Measure Distance
nb_NO: Mål distanse

en: Route && Mark Manager...
nb_NO: Rute && Merke behandling...

en: Create Route
nb_NO: Lag rute

en: Drop Mark at Boat
nb_NO: Sett merke ved båt

en: Drop Mark at Cursor
nb_NO: Sett merke ved kursor

en: Drop MOB Marker
nb_NO: Sett MOB merke

en: Preferences
nb_NO: Innstillinger

en: &Tools
nb_NO: &Verktøy

en: &Window
nb_NO: &Vindu

en: OpenCPN Help
nb_NO: OpenCPN Hjelp

en: &Help
nb_NO: &Hjelp

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
nb_NO: Start OpenCPN på nytt for å aktivere valgt språk eller stilendring.

en:  Ship
nb_NO:  Skip

en: Rotated Mode
nb_NO: Rotert modus

en: (Unnamed Route)
nb_NO: (Rute uten navn)

en: AIS MAN OVERBOARD
nb_NO: AIS MANN OVER BORD

en: Own ship
nb_NO: Eget skip

en: Temporary AISMOB Route
nb_NO: Midlertidig AISMOB rute

en: Present own ship
nb_NO: Vis eget skip

en:   Ownship Position:
nb_NO:   Eget skips posisjon:

en:   MOB Position:
nb_NO:   MOB Posisjon:

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
nb_NO: AIS MANN OVER BORD OPPDATERING

en: Route & Mark Manager
nb_NO: Rute & punktbehandling

en: Print Chart
nb_NO: Skriv ut kart

en:  (Ctrl-Space)
nb_NO:  (Ctrl-Mellomrom)

en: OpenCPN ENC Prepare
nb_NO: OpenCPN ENC forberedelse

en: ENC Completed.
nb_NO: ENC ferdig.

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
nb_NO: Opprett en privat konfigurasjons-mal basert på nåværende innstillinger.
    Denne malen vil bli lagret, og kan når som helst bli valgt for fremtidig bruk.

en: MMSI Extended Properties
nb_NO: MMSI utvidede egenskaper

en: Maritime Mobile Service Identity - A unique 9-digit number assigned to a vessel or navigation aid. Used to identify vessels and devices in AIS transmissions and DSC calls.
nb_NO: Maritime Mobile Service Identity - Et unikt 9-sifret nummer tildelt et fartøy eller et navigasjonsmerke. Brukes til å identifisere fartøy og enheter i AIS-overføringer og DSC-samtaler.

en: Enter the 9-digit MMSI number for this vessel or station
nb_NO: Skriv inn de 9-siffrede MMSI nummeret for dette fartøy eller stasjon

en: Display name for this vessel or device - can override names received in AIS messages
nb_NO: Visningsnavn for dette fartøy eller enhet - kan overstyre navn mottatt i AIS-meldinger

en: Set the name for this vessel or device. If specified, this name takes precedence over names received via AIS messages. Note that standard AIS only supports uppercase letters (A-Z), numbers, and limited punctuation. Your manual entries are stored in the mmsitoname.csv file and preserved across sessions.
nb_NO: Angi navn for dette fartøyet eller denne enheten. Hvis spesifisert, vil dette navnet ha forrang over navn mottatt via AIS-meldinger. Merk at standard AIS kun støtter store bokstaver (A-Z), tall og begrenset tegnsetting. Dine manuelle innføringer lagres i filen mmsitoname.csv filen og bevares over økter.

en: Tracking
nb_NO: Sporer

en: Control how tracks are created for this MMSI
nb_NO: Kontroller hvordan slepestrek er opprettet for dette MMSI

en: Default tracking
nb_NO: Standard sporing

en: Use the global tracking settings for this vessel
nb_NO: Bruk de globale slepestrek innstillingene for denne fartøyet

en: Always track
nb_NO: Alltid spor

en: Always create a track for this vessel, regardless of global settings
nb_NO: Alltid opprett et slepestrek for dette fartøyet, uavhengig av globale innstillinger

en:  Never track
nb_NO:  Aldri spor

en: Ignore this MMSI
nb_NO: Ignorer dette MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
nb_NO: Behandle dette MMSI som SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
nb_NO: Konverter AIVDM for dette MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
nb_NO: Fartøy med MMSI er min følger - Ingen CPA varsel

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
nb_NO: En MMSI Id består av 9 siffer.
     Vennligst sjekk din oppføring og avbryt om nødvendig.

en: Always
nb_NO: Alltid

en: Never
nb_NO: Aldri

en: Edit MMSI Properties
nb_NO: Rediger MMSI egenskaper

en: MMSI Properties
nb_NO: MMSI egenskaper

en: Track Mode
nb_NO: Spormodus

en: Ignore
nb_NO: Ignorer

en: Ship name
nb_NO: Skipsnavn

en: Follower
nb_NO: Følger

en: New...
nb_NO: Ny...

en: Add MMSI Properties
nb_NO: Legg til MMSI egenskaper

en: Nautical miles
nb_NO: Nautiske mil

en: Statute miles
nb_NO: Statute mil

en: Kilometers
nb_NO: Kilometer

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
nb_NO: Den valgte enheten er ikke tilgjengelig; opencpn vil sansynligvis ikke kunne
    bruke enheten slik den er. Du bør stoppe OpenCPN, starte enheten på nytt og
    forsøke på ny etter å ha opprettet en fil med navn /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    med følgende innhold:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For mer informasjon, se filen LINUX_DEVICES.md i distribusjons dokumentene.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
nb_NO: 
    Den valgte enheten er ikke tilgjengelig; opencpn vil sansynligvis ikke kunne
    bruke enheten slik den er. Du bør stoppe OpenCPN, starte enheten på nytt og
    forsøke på ny etter å ha opprettet en fil med navn /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    med følgende innhold:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For mer informasjon, se filen LINUX_DEVICES.md i distribusjons dokumentene.

en: COG Predictor Length (min)
nb_NO: COG kursvektor lengde (min)

en: Heading Predictor Length (NMi)
nb_NO: Lengde på kursberegnings vektor (Nm)

en: Ship Icon Type
nb_NO: Ikontype for skipet

en: Real Scale Bitmap
nb_NO: Virkelig skala, Bitmap

en: Real Scale Vector
nb_NO: Virkelig skala, Vektor

en: Length Over All (m)
nb_NO: Total lengde, LOA (m)

en: Width Over All (m)
nb_NO: Total bredde, WOA (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
nb_NO: GPS forskyvning fra baug (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
nb_NO: GPS forskyvning fra midtskip (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
nb_NO: Minimums størrelse på skjerm (mm)

en: Show range rings
nb_NO: Vis avstandsringer

en: Distance between rings
nb_NO: Distanse mellom ringer

en: Distance Unit
nb_NO: Distanse enhet

en: Minutes (time)
nb_NO: Minutter (klokke)

en: Show direction to Active Waypoint
nb_NO: Vis retning til aktivt veipunkt

en: Style
nb_NO: Stil

en: Solid
nb_NO: Kraftig

en: Dot
nb_NO: Punkt

en: Long dash
nb_NO: Lang strek

en: Short dash
nb_NO: Kort strek

en: Default color
nb_NO: Standard farge

en: Black
nb_NO: Sort

en: Dark Red
nb_NO: Mørk Rød

en: Dark Green
nb_NO: Mørk Grønn

en: Dark Yellow
nb_NO: Mørk Gul

en: Dark Blue
nb_NO: Mørk Blå

en: Dark Magenta
nb_NO: Mørk Magenta

en: Dark Cyan
nb_NO: Mørk Cyan

en: Light Gray
nb_NO: Lys Grå

en: Dark Gray
nb_NO: Mørk Grå

en: Red
nb_NO: Rød

en: Green
nb_NO: Grønn

en: Yellow
nb_NO: Gul

en: Blue
nb_NO: Blå

en: White
nb_NO: Hvit

en: Ship's identifier
nb_NO: Skipets identifikasjon

en: Tracks
nb_NO: Slepestreker

en: Automatic Daily Tracks at midnight
nb_NO: Automatisk daglig slepestrek ved midnatt

en: Automatic Daily Tracks at
nb_NO: Automatisk daglig slepestrek på

en: Computer
nb_NO: Datamaskin

en: Highlight Tracks
nb_NO: Merkede slepestrek

en: Tracking Precision
nb_NO: Slepestrek nøyaktighet

en: Low
nb_NO: Lav

en: Medium
nb_NO: Middels

en: High
nb_NO: Høy

en: Routes/Points
nb_NO: Ruter/Punkter

en: New Routes
nb_NO: Nye ruter

en: Waypoint default icon
nb_NO: Standard ikon for veipunkt

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
nb_NO: Veipunkt ankomst sirkel radius (Nm)

en: Advance route waypoint on arrival only
nb_NO: Gå kun til ruteveipunkt etter ankomst

en: New Marks
nb_NO: Nye merker

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
nb_NO: Overstyr innstillinger for synlighet basert på kartskala og alltid vis punktene

en: Control Options
nb_NO: Kontroll alternativer

en: Confirm deletion of tracks and routes
nb_NO: Bekreft sletting av slepestrek og ruter

en: Chart Files
nb_NO: Kartfiler

en: Directories
nb_NO: Mapper

en: Add Directory...
nb_NO: Legg til mappe

en: Remove Selected
nb_NO: Fjern valgte

en: Compress Selected
nb_NO: Komprimer valgte

en: Add..
nb_NO: Legg til..

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: Compress
nb_NO: Komprimer

en: Migrate Charts..
nb_NO: Migrer kart..

en: Update Control
nb_NO: Oppdateringskontroll

en: Scan Charts and Update Database
nb_NO: Søk gjennom kart og oppdater database

en: Force Full Database Rebuild
nb_NO: Fremtving full kartdatabase gjenoppbygging

en: Prepare all ENC Charts
nb_NO: Forbered alle ENC kart

en: Templates
nb_NO: Maler

en: Template Status
nb_NO: Malstatus

en: Last Applied Template Title:
nb_NO: Sist brukte mal:

en: Saved Templates
nb_NO: Lagrede maler

en: Create Config...
nb_NO: Opprett konfigurasjon...

en: Delete Selected Config...
nb_NO: Slett valgt konfigurasjon...

en: Apply Selected Config
nb_NO: Bruk valgt mal

en: Create Config
nb_NO: Opprett konfigurasjon

en: Problem applying selected configuration.
nb_NO: Det oppstod et problem ved aktivering av valgt konfigurasjon.

en: Advanced
nb_NO: Avansert

en: De-skew Raster Charts
nb_NO: Nullstill forskyvde rasterkart

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
nb_NO: Bruk akselerert grafikk (OpenGL)

en: OpenGL Options
nb_NO: OpenGL alternativer

en: Chart Rotation Averaging Time
nb_NO: Kartrotasjons gjennomsnitts tid

en: seconds
nb_NO: sekunder

en: Chart Zoom/Scale Weighting
nb_NO: Vektbasert kart-zoom/-skalering

en: Vector
nb_NO: Vektor

en: CM93 Detail level
nb_NO: CM93 Detaljnivå

en: Physical Screen Width
nb_NO: Fysisk skjermbredde

en: Manual:
nb_NO: Manuell:

en: Chart Display
nb_NO: Kartvisning

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
nb_NO: Vis skjeve rasterkart som Nord opp

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
nb_NO: Med en lavere verdi, samme zoom-nivå vises et mindre detaljert kart.
    Med en høyere verdi, viser den samme zoom-verdi et mer detaljert kart.

en: Graphics
nb_NO: Grafikk

en: Vector Chart Display
nb_NO: Vektorkart visning

en: Depth Soundings
nb_NO: Vis loddskudd

en: Chart Information Objects
nb_NO: Kartinformasjons objekter

en: Buoys/Lights
nb_NO: Bøyer/lykter

en: Extended Light Sectors
nb_NO: Utvidede fyrsektorer

en: Chart Texts
nb_NO: Kart-tekst

en: National text on chart
nb_NO: Nasjonal tekst på kart

en: Important Text Only
nb_NO: Kun viktig tekst

en: De-Cluttered Text
nb_NO: Ryddig visning av tekst

en: Chart Detail
nb_NO: Kartdetaljer

en: Reduced Detail at Small Scale
nb_NO: Reduser detaljer ved liten målestokk

en: Graphics Style
nb_NO: Grafikkstil

en: Paper Chart
nb_NO: Papirkart

en: Simplified
nb_NO: ENC standard

en: Boundaries
nb_NO: Grenser

en: Plain
nb_NO: Vanlig

en: Symbolized
nb_NO: Symbolisert

en: Colors
nb_NO: Farger

en: 2 Color
nb_NO: 2 Farger

en: 4 Color
nb_NO: 4 Farger

en: Shallow Depth
nb_NO: Grunn dybde

en: Safety Depth
nb_NO: Sikkerhetsdybde

en: Deep Depth
nb_NO: Klart farvann (dybde)

en: User Standard Objects
nb_NO: Brukers standard objekter

en: Reset to STANDARD
nb_NO: Tilbakestill til STANDARD

en: Tides && Currents
nb_NO: Tidevann && Strømmer

en: Active Datasets
nb_NO: Aktive datasett

en: Add Dataset...
nb_NO: Legg til datasett...

en: All Available Charts
nb_NO: Alle tilgjengelige kart

en: Remove Chart
nb_NO: Fjern kart

en: All Charts
nb_NO: Alle kart

en: New Group...
nb_NO: Ny gruppe...

en: Delete Group
nb_NO: Slett gruppe

en: Preserve scale when switching charts
nb_NO: Bevar skala ved bytte av kart

en: Controls
nb_NO: Betjening

en: Smooth Panning / Zooming
nb_NO: Jevn panorering / zooming

en: Zoom to Cursor
nb_NO: Zoom til kursor

en: Display Features
nb_NO: Visnings funksjoner

en: Status Bar Option
nb_NO: Statuslinje valg

en: Live ETA at Cursor
nb_NO: Virkelig ETA ved kursor

en: Default Boat Speed
nb_NO: Standard båt hastighet

en: Canvas Layout
nb_NO: Lerret oppsett

en: Status Bar
nb_NO: Statuslinjen

en: Units
nb_NO: Enheter

en: Knots
nb_NO: Knop

en: Depth
nb_NO: Dybde

en: Temperature
nb_NO: Temperatur

en: Celsius
nb_NO: Celcius

en: Lat/Long
nb_NO: Len/Bre.

en: Degrees, Decimal Minutes
nb_NO: Grader, Desimal minutter

en: Decimal Degrees
nb_NO: Desimal grader

en: Degrees, Minutes, Seconds
nb_NO: Grader, Minutter, Sekunder

en: Bearings
nb_NO: Kurser

en: Show true
nb_NO: Vis sann

en: Show magnetic
nb_NO: Vis magnetisk

en: Assumed magnetic variation
nb_NO: Antatt magnetisk variasjon

en: deg (-W, +E)
nb_NO: grad. (-V, +Ø)

en: Show true bearings and headings
nb_NO: Vis sanne retninger og kurser

en: Show magnetic bearings and headings.
nb_NO: Vis magnetiske retninger og kurser.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
nb_NO: Magnetisk variasjon kalkulert av WMM utvidelse

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
nb_NO:  For å sette magnetisk variasjon manuelt,
     må du deaktivere WMM utvidelsen.

en: Audio file name:
nb_NO: Lydfilnavn:

en: Select Sound File
nb_NO: Velg lydfil

en: Sounds
nb_NO: Lyd

en: Anchor Alarm
nb_NO: Anker Alarm

en: Play Sound on Anchor Alarm.
nb_NO: Spill lyd på Anchor Alarm.

en: Select Anchor Alarm Sound
nb_NO: Velg Anker Alarmlyd

en: Play Sound on AIS Alert.
nb_NO: Spill lyd på AIS varsling.

en: Select AIS Alert Sound
nb_NO: Velg AIS varsel lyd

en: SART Alert
nb_NO: SART Varsel

en: Play Sound on AIS SART Alert.
nb_NO: Spill lyd på AIS SART varsling.

en: Select AIS SART Alert Sound
nb_NO: Velg AIS SART alarmlyd

en: DSC Alert
nb_NO: DSC Varsel

en: Play Sound on DSC notification.
nb_NO: Spill lyd ved DSC varsel.

en: Select DSC notification Sound
nb_NO: Velg DSC varslingslyd

en: Unknown device :
nb_NO: Ukjent enhet :

en: Input device :
nb_NO: Inn-enhet :

en: Sound Device
nb_NO: Lydenhet

en: Audio Play command:
nb_NO: Spill lyd kommando:

en: AIS Targets
nb_NO: AIS-mål

en: CPA Calculation
nb_NO: CPA kalkulasjon

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
nb_NO: Ingen (T)CPA varsel hvis målets avstand er større enn (Nm)

en: Warn if CPA less than (NMi)
nb_NO: Advar hvis CPA er mindre enn (Nm)

en: ...and TCPA is less than (min)
nb_NO:  ...og TCPA er mindre enn (min)

en: Lost Targets
nb_NO: Mistede mål

en: Mark targets as lost after (min)
nb_NO: Merk mål som mistet etter (min)

en: Remove lost targets after (min)
nb_NO: Fjern mistede mål etter (min)

en: Display
nb_NO: Vis

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
nb_NO: Vis målenes COG kursvektor pil, lengde (min)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
nb_NO: Synkroniser AIS pillengde med eget skips COG beregning

en: Show target tracks, length (min)
nb_NO: Vis slepestrek etter mål, lengde (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
nb_NO: Undertrykk ankrede/fortøyde mål, fart maks (Kn)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
nb_NO: Tegn AIS sanntids forutsigelse, målets min. hastighet (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
nb_NO: Tillat demping av mindre kritiske mål hvis det er mer enn ... mål

en: Show area notices (from AIS binary messages)
nb_NO: Vis område notiser (fra binære AIS meldinger)

en: Show AIS targets real size
nb_NO: Vis AIS-målenes virkelige størrelse

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
nb_NO: Vis navn ved AISmål ved skala større enn 1:

en: Use WPL position messages. Action when received:
nb_NO: Bruk WPL posisjons meldinger. Handling når mottatt:

en: APRS position report
nb_NO: APRS posisjons rapport

en: Create mark
nb_NO: Opprett merke

en: Rollover
nb_NO: Mus over

en: Enable route/AIS info block
nb_NO: Aktiver rute/AIS info blokk

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
nb_NO: "Skipsnavn" MMSI (kallesignal)

en: [Class] Type (Status)
nb_NO: [Klasse] Type (Status)

en: CPA/TCPA Alerts
nb_NO: CPA/TCPA Varsler

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
nb_NO: Vis CPA/TCPA Varseldialog

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
nb_NO: Spill lyd for CPA/TCPA advarsler og DSC/SART nødmeldinger.

en: Test AIS Alert Sound
nb_NO: Test AIS varsel lyd

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
nb_NO: Undertrykk alarmer for ankrede/fortøyde mål

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
nb_NO: Aktiver tidsavbrudd for utkvittering av målvarsel (min)

en: General Options
nb_NO: Generelle alternativer

en: Language
nb_NO: Språk

en: Fonts
nb_NO: Bokstavfamilier

en: Choose Font...
nb_NO: Velg skrifttype

en: Choose Font Color...
nb_NO: Velg skriftfarge...

en: Reset to Default
nb_NO: Tilbakestill til standard

en: Sample
nb_NO: Eksempel

en: Toolbar and Window Style
nb_NO: Verktøylinje og vindusstil

en: Interface Options
nb_NO: Grensesnitt alternativer

en: Show Status Bar
nb_NO: Vis statuslinje

en: Show Menu Bar
nb_NO: Vis menylinje

en: Show Compass/GPS Status Window
nb_NO: Vis kompass/GPS Statusvindu

en: Enable Toolbar auto-hide
nb_NO: Skjul verktøylinjen automatisk

en: Enable Debug in root context menu
nb_NO: Aktiver feilsøking i rotkontekstmenyen

en: Play Ships Bells
nb_NO: Spill skipsklokker

en: Enable Touchscreen interface
nb_NO: Aktiver berøringsskjerm grensesnitt

en: Enable Scaled Graphics interface
nb_NO: Aktiver skalert grafisk brukergrensesnitt

en: Show Zoom buttons
nb_NO: Vis zoomknapper

en: Use Inland ECDIS
nb_NO: Benytt innenlands ECDIS

en: Inland ECDIS Manual
nb_NO: Innland ECDIS manual

en: User Interface scale factor
nb_NO: Brukergrensesnitt skaleringsfaktor

en: Chart Object scale factor
nb_NO: Kartobjekt skaleringsfaktor

en: Ship scale factor
nb_NO: Skipets skalerings faktor

en: ENC Sounding factor
nb_NO: ENC loddskudd visningsstørrelse

en: ENC Text Scale
nb_NO: ENC tekstskala

en: Mouse wheel zoom sensitivity
nb_NO: Sensivitet for zoom med musehjul

en: Apply
nb_NO: Bruk

en: Charts
nb_NO: Kart

en: Connections
nb_NO: Tilkoblinger

en: Connect
nb_NO: Koble til

en: Ships
nb_NO: Skip

en: User Interface
nb_NO: Brukergrensesnitt

en: User
nb_NO: Bruker

en: Plugins
nb_NO: Utvidelser

en: User set magnetic variation
nb_NO: Brukersatt magnetisk variasjon

en: feet
nb_NO: fot

en: fathoms
nb_NO: favner

en: Add a directory containing chart files
nb_NO: Legg til en mappe som inneholder kartfiler

en: 
     - your ship's length must be > 0
nb_NO: 
     - skipets lengde må være > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
nb_NO: 
     - skipets bredde må være > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
nb_NO: 
     - GPS forskyvningen fra midtskips må være innen skipets bredde

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
nb_NO: 
     - GPS forskyvningen fra baug må være innenfor skipets lengde

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
nb_NO: 
     - minste skipsikon størrelse må være mellom 1 og 100 mm.

en: The settings for own ship real size are not correct:
nb_NO: Innstillingene for størrelsen på eget skip er ikke riktige:

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
nb_NO: Innenlands ECDIS manual er ikke tilgjengelig lokalt.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
nb_NO: Ønsker du å besøke iECDIS manual nettsiden for mer informasjon?

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
nb_NO: Komprimering vil endre kartfiler på disk.
    Dette kan gjøre dem inkompatible med andre programmer eller eldre versjoner av OpenCPN.
    Komprimerte kart kan ta litt lengre tid å åpne på noen systemer.
    Kartene kan dekomprimeres ved å benytte UNXZ eller 7zip programmer.

en: OpenCPN Compress Charts
nb_NO: OpenCPN komprimer kart

en: No charts found to compress.
nb_NO: Ingen kart funnet for komprimering.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
nb_NO: komprimert %ld kart
    fra %.1fMB til %.1fMB
    spart %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
nb_NO: Sett inn gruppenavn

en: New Chart Group
nb_NO: Ny kartgruppe

en: Select Tide/Current Data
nb_NO: Velg tidevann/strømdata

en: Texture Compression
nb_NO: Tekstur-komprimering

en: Texture Compression with Caching
nb_NO: Teksturkomprimering med hurtigbuffer

en: Texture Compression Caching
nb_NO: Tekstur-komprimerings buffer

en: Texture Memory Size (MB)
nb_NO: Tekstur minnestørrelse (MB)

en: Size:
nb_NO: Størrelse:

en: Rebuild Texture Cache
nb_NO: Gjenopprett teksturbuffer

en: Clear Texture Cache
nb_NO: Tøm tekstur buffer

en: Polygon Smoothing
nb_NO: Polygon-utjevning

en: Line Smoothing
nb_NO: Linje utjevning

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
nb_NO: Programvare OpenGL (start OpenCPN på nytt)

en: Use Accelerated Panning
nb_NO: Bruk akselerert grafikk (OpenGL)

en: Texture Settings
nb_NO: Tekstur innstillinger

en: Texture Cache
nb_NO: Tekstur-hurtigminne

en: Miscellaneous
nb_NO: Diverse

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
nb_NO: S57 celle oppdatering mislyktes.
    ENC funksjoner kan være ufullstendige eller unøyaktige.
    
    Sjekk loggfilen for detaljer.

en: OpenCPN Create SENC Warning
nb_NO: OpenCPN, SENC advarsel ved opprettelse

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
nb_NO: S57 Celleoppdatering feilet.
    Ingen oppdateringer kunne legges til.
    ENC funksjoner kan være ufullstendige eller unøyaktige.
    
    Sjekk loggfilen for detaljer.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
nb_NO: OpenCPN S57 SENC Filopprettelse...

en: Plugin is a standard system plugin
nb_NO: Utvidelsen er en standard system utvidelse

en: Plugin is managed by OpenCPN
nb_NO: Utvidelse blir administrert av OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
nb_NO: Utvidelsen er ikke administrert av OpenCPN

en: Plugin status unknown
nb_NO: Utvidelsens status er ukjent

en: Update to managed Plugin is available
nb_NO: Oppdatering til administrert utvidelse er tilgjengelig

en: New managed Plugin installation available
nb_NO: Ny administrert utvidelseinstallasjon er tilgjengelig

en: Update to installed Plugin is available
nb_NO: Oppdatering til installert utvidelse er tilgjengelig

en: Plugin is latest available
nb_NO: Utvidelsen har nyeste versjon

en: Plugin is imported
nb_NO: Utvidelse er importert

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
nb_NO: Utvidelsen er ikke kompatibel med denne versjonen av OpenCPN og vil bli av-installert.

en: successfully un-installed
nb_NO: vellykket av-installert

en: Un-Installation complete
nb_NO: Av-installasjon fullført

en: Please check system log for more info.
nb_NO: Vennligst sjekk systemloggen for mer info.

en:  successfully installed from cache
nb_NO:  vellykket installert fra mellomlager

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
nb_NO: Disse innstillingene kan destabilisere OpenCPN og er som standard deaktivert. Til tross for farene kan du manuelt enable dem ved å legge til en CatalogExpert=1 linje i [PlugIns] -delen av konfigurasjonsfilen.

en: Plugin Catalog
nb_NO: Utvidelsekatalog

en: Update Plugin Catalog
nb_NO: Oppdater utvidelses katalog

en: Import plugin...
nb_NO: Importer utvidelse...

en: Settings...
nb_NO: Innstillinger...

en: Update Plugin Catalog: master
nb_NO: Oppdater utvidelsekatalog: hoved

en: OpenCPN Catalog update
nb_NO: OpenCPN katalog oppdatering

en: Unable to copy catalog file
nb_NO: Kunne ikke kopiere katalog-fil

en: Unable to copy catalog file to cache
nb_NO: Kunne ikke kopiere katalog-fil til mellomlager

en: Catalog update successful
nb_NO: Katalog ble vellykket oppdatert

en: Select tarball file
nb_NO: Velg tarball fil

en: Error extracting metadata from tarball (missing metadata.xml?)
nb_NO: Feil ved uthenting av metadata fra tar-arkiv (mangler metadata.xml?)

en: OpenCPN Plugin Import Error
nb_NO: Importfeil med OpenCPN utvidelse

en: Incompatible import plugin detected.
nb_NO: Inkompatibel import utvidelse ble oppdaget.

en: Error extracting import plugin tarball.
nb_NO: Feil ved utpakking av import utvidelsetarball.

en: Plugin
nb_NO: Utvidelse

en:  successfully imported
nb_NO: vellykket import

en: Active Catalog
nb_NO: Aktiv katalog

en: Last Catalog
nb_NO: Siste katalog

en: Last change:
nb_NO: Sist endret

en: Please Update Plugin Catalog.
nb_NO: Vennligst oppdater utvidelsekatalog.

en: Uninstall
nb_NO: Avinstaller

en: Uninstall plugin
nb_NO: Avinstaller utvidelse

en: Un-Installation
nb_NO: Avinstallasjon

en: Enabled
nb_NO: Aktivert

en: Upgrade to Version
nb_NO: Oppgrader til versjon

en: Install...
nb_NO: Installer...

en: Update to
nb_NO: Oppdater til

en: Reinstall
nb_NO: Installer på nytt

en: Downgrade
nb_NO: Nedgrader

en: Update
nb_NO: Oppdater

en: Website
nb_NO: Nettsted

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
nb_NO: Et problem oppstod ved utskrift.
    Kanskje printer ikke er installert korrekt?

en: Adjust Comm Priorities
nb_NO: Juster com prioritering

en: Priority List
nb_NO: Prioritetsliste

en: Move Up
nb_NO: Flytt opp

en: Move Down
nb_NO: Flytt ned

en: Refresh
nb_NO: Oppdater

en: Priorities
nb_NO: Prioritet

en: Speed/Course
nb_NO: Fart/Kurs

en: Mag Variation
nb_NO: Magnetisk variasjon

en: Satellites
nb_NO: Satellitter

en: OpenCPN Server Message
nb_NO: OpenCPN server melding

en: Route Transmitted.
nb_NO: Ruten er sendt.

en: Route Delete
nb_NO: Rute slettet

en: Are you sure you want to delete this route?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette denne ruten?

en: Routes
nb_NO: Ruter

en: Show all routes
nb_NO: Vis alle ruter

en: Route Name
nb_NO: Rutenavn

en: From <-> To
nb_NO: Fra <-> Til

en: &Properties
nb_NO: &Egenskaper

en: &Activate
nb_NO: &Aktiver

en: &Center View
nb_NO: &Sentrer visning

en: &Reverse
nb_NO: &Reverser

en: &Delete
nb_NO: &Slett

en: &Resequence Waypoints
nb_NO: &Omsorter veipunkter

en: &Export selected...
nb_NO: &Eksporter valgte...

en: &Send to GPS...
nb_NO: &Send til GPS...

en: Send to &Peer...
nb_NO: Send til annen OCPN...

en: Resequence
nb_NO: Rearranger

en: Export
nb_NO: Eksporter

en: &Delete All
nb_NO: &Slett Alle

en: Show all tracks
nb_NO: Vis alle spor

en: Track Name
nb_NO: Slepestrek navn

en: Start Date
nb_NO: Startdato

en: Length
nb_NO: Lengde

en: &Start Track
nb_NO: &Start slepestrek

en: Route from Track
nb_NO: Rute fra Slepestrek

en: Send to &Peer
nb_NO: Send til annen OCPN

en: Show all marks
nb_NO: Vis alle merker

en: Mark Name
nb_NO: Merkenavn

en: Distance from own ship
nb_NO: Distanse fra eget skip

en: &New
nb_NO: &Ny

en: &Go To
nb_NO: &Gå til

en: &Send to GPS
nb_NO: &Send til GPS

en: Delete All
nb_NO: Slett alle

en: I&mport GPX...
nb_NO: I&mporter GPX...

en: Export All Visible...
nb_NO: Eksporter alle synlige...

en: Layers
nb_NO: Lag

en: Show all layers
nb_NO: Vis alle lag

en: Layer Name
nb_NO: Lagets navn

en: No. of items
nb_NO: Ant. enheter

en: Layer type
nb_NO: Lagtype

en: Create Temporary layer
nb_NO: Opprett et midlertidig lag

en: Create Persistent layer
nb_NO: Opprett et varig lag

en: Show WPT names
nb_NO: Vis VPT-navn

en: List contents
nb_NO: Vis innhold

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette <ALLE> rutene?

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
nb_NO: Send rute(r) til annen OpenCPN

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
nb_NO: Send veipunkt(er) til annen OpenCPN

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
nb_NO: Send spor til annen OpenCPN

en: &Merge Selected Tracks
nb_NO: &Knytt sammen valgte slepestrek

en: Reduce Data...
nb_NO: Reduser data...

en: &Copy as text
nb_NO: &Kopier som tekst

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
nb_NO: Velg maksimum tillatt avvik (i meter)
    etter datareduksjon:

en: Reduce Data Precision
nb_NO: Reduser datapresisjon

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
nb_NO: Datamengden brukt av slepestrek
    ble redusert med %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
nb_NO: Det nåværende aktive slepestreket ble ikke koblet sammen.
    Du kan koble det sammen senere når det er fullført.

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette valgt(e) objekt(er)?

en: OpenCPN Converting Track to Route....
nb_NO: OpenCPN Konverterer Slepestrek til Rute...

en: Processing Waypoints...
nb_NO: Behandler veipunkter...

en: Done.
nb_NO: Ferdig.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette <ALLE> slepestrekene?

en: Overruled
nb_NO: Tilsidesatt

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
nb_NO: Veipunktet du ville slette er i bruk i en rute, vil du virkelig slette det?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette <ALLE> veipunkter?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
nb_NO: Det er noen veipunkter som er brukt i ruter eller ankeralarmer. Vil du slette disse også? Dette vil endre ruter og deaktivere ankeralarmer. Svarer du NEI, beholdes veipunktene som er brukt i ruter eller alarmer.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette <ALLE> rutene?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
nb_NO: Filen vil også bli slettet fra OpenCPN's lag mappe.

en: (Unnamed Layer)
nb_NO: (Lag uten navn)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
nb_NO: Du forsøker å slette en aktiv AIS MOB rute, er du VIRKELIG sikker?

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
nb_NO: SkalMin verdien for nye veipunkter er satt til

en: but current chartscale is
nb_NO: men nåværende målestokk er

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
nb_NO: Derfor vil ikke nye veipunkt være synlige ved dette zoom nivå.

en: Waypoint(s) Transmitted.
nb_NO: Veipunkt(er) er sendt.

en: Leg
nb_NO: Legg

en: Next tide event
nb_NO: Neste tidevannsforekomst

en: From
nb_NO: Fra

en: To
nb_NO: Til

en: Plan speed
nb_NO: Planlagt fart

en: Enroute
nb_NO: I rute

en: Departure
nb_NO: Avreise

en: Time
nb_NO: Tid

en: LMT@Location
nb_NO: LMT@Sted

en: Width
nb_NO: Bredde

en: 2px
nb_NO: 2 px

en: To waypoint
nb_NO: Til veipunkt

en: To WP
nb_NO: Til WP

en: Total Distance
nb_NO: Total distanse

en: wxFB Website
nb_NO: wxFB Nettsted

en: Links are opened in the default browser.
nb_NO: Lenker er åpnet i standard nettleser.

en: Print
nb_NO: Skriv ut

en: Extend
nb_NO: Forleng

en: Split
nb_NO: Splitt

en: MoTwilight
nb_NO: MoSkumring

en: Sunrise
nb_NO: Soloppgang

en: Daytime
nb_NO: Dagtid

en: Sunset
nb_NO: Solnedgang

en: EvTwilight
nb_NO: KvSkumring

en: Nighttime
nb_NO: Natt

en: Arrived
nb_NO: Ankom

en: Depart From
nb_NO: Avgang fra

en: Total distance
nb_NO: Total distanse

en: Speed (Kts)
nb_NO: Fart (Knop)

en: Departure Time
nb_NO: Avreise tidspunkt

en: Time enroute
nb_NO: Tid underveis

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
nb_NO: Er du sikker på at du vil flytte opp dette veipunktet?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
nb_NO: Er du sikker på at du vil flytte ned dette veipunktet?

en: OpenCPN Move Waypoint
nb_NO: OpenCPN Flytt veipunkt

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette dette veipunktet?

en: OpenCPN Remove Waypoint
nb_NO: OpenCPN fjern veipunkt

en: &Copy all as text
nb_NO: &Kopier alt som tekst

en: _plus
nb_NO: _pluss

en: Invalid date/time!
nb_NO: Ugyldig dato/tid!

en: Unknown station!
nb_NO: Ukjent stasjon!

en: Unavailable:
nb_NO: Utilgjengelig:

en: Local
nb_NO: Lokal

en: Links are opened for editing.
nb_NO: Lenker er åpnet for endring.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
nb_NO: S57 Celle oppdateringskjede er ufullstendig.
    ENC funksjoner kan være ufullstendige eller unøyaktige.
    Sjekk loggfilen for detaljer.

en: this file is not available
nb_NO: denne filen er ikke tilgjengelig

en: Period ends:
nb_NO: Periode slutter:

en: Period starts:
nb_NO: Periode starter:

en: Date ending:
nb_NO: Avsluttes dato:

en: Date starting:
nb_NO: Starter dato:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
nb_NO: <font size=-2>(Sektorvinkler har rettvisende retninger mot sjøen)</font><br>

en: Safe Restart
nb_NO: Sikker omstart

en: Safe mode start
nb_NO: Sikker startmodus

en: GPS/Plotter Port
nb_NO: GPS/Plotterport

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
nb_NO: Forbered GPS for rute/veipunkt opplasting og trykk Send...

en: Progress...
nb_NO: Fremdrift...

en: Server does not support activation
nb_NO: Server støtter ikke aktivering

en: Detected OpenCPN peer instances
nb_NO: Oppdaget andre OpenCPN enheter

en: Scan again
nb_NO: Søk på nytt

en: Activate after transfer
nb_NO: Aktiver etter overføring

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
nb_NO: Det ser ikke ut til at du har harmonic data for tidevann/strøm installert.

en: LW
nb_NO: LV

en: HW
nb_NO: HV

en: Unavailable
nb_NO: Utilgjengelig

en: Tide
nb_NO: Tidevann

en: Prev
nb_NO: Forrige

en: Next
nb_NO: Neste

en: Reference Station :
nb_NO: Referansestasjon :

en: Data Source :
nb_NO: Datakilde :

en: Today
nb_NO: I dag

en: Tomorrow
nb_NO: I morgen

en: No, I don't want to hide it.
nb_NO: Nei, jeg vil ikke skjule dette.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
nb_NO: Nei, og permanent fjern muligheten til å skjule denne.

en: Yes, hide it.
nb_NO: Ja, skjul den.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
nb_NO: Man Over Bord knappen kan være en viktig sikkerhetsfunksjon.
    Er du sikker på at du vil skjule den?

en: Choose Toolbar Icons
nb_NO: Velg verktøylinjeikoner

en: Timestamp
nb_NO: Tids stempel

en: Avg. speed
nb_NO: Gjennomsn.fart

en: Time Enroute
nb_NO: Tid underveis

en: Time shown as
nb_NO: Tider vist som

en: 1 pixel
nb_NO: 1 piksel

en: 2 pixels
nb_NO: 2 piksler

en: 3 pixels
nb_NO: 3 piksler

en: 4 pixels
nb_NO: 4 piksler

en: 5 pixels
nb_NO: 5 piksler

en: 6 pixels
nb_NO: 6 piksler

en: 7 pixels
nb_NO: 7 piksler

en: 8 pixels
nb_NO: 8 piksler

en: 9 pixels
nb_NO: 9 piksler

en: 10 pixels
nb_NO: 10 piksler

en: Waypoints
nb_NO: Veipunkter

en: To route
nb_NO: Til rute

en: Display parameters
nb_NO: Visnings parametre

en: Statistics
nb_NO: Statistikk

en: Recorded points
nb_NO: Lagrede punkter

en: Extend track
nb_NO: Forleng slepestrek

en: (m/d/y h:m)
nb_NO: (m/d/å t:m)

en: track
nb_NO: slepestrek

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
nb_NO: 
    En OpenCPN dungle er oppdaget, men kan ikke brukes på grunn av manglende tillatelser.
    
    Dette problemet kan fikses ved å installere en udev regelfil. Etter den er installert,
    vil det sikre at de dunglens tillatelser er OK.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
nb_NO: 
    
    På flatpak, må dette gjøres ved å bruke de manuelle kommando instruksjonene under

en: Do not show this dialog next time
nb_NO: Ikke vis denne meldingen neste gang

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
nb_NO: 
    I henhold til instrukser gjøres dette etter installasjon av regel:
    - Avslutt OpenCPN.
    - Koble fra og sett inn USB-enhet på ny.
    - Start OpenCPN på nytt

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
nb_NO: Enheten @device@ ble ikke funnet (frakoblet?)

en: Manual command line instructions
nb_NO: Manuelle kommandolinje instrukser

en: Review rule
nb_NO: Gjennomgå regel

en: Install rule
nb_NO: Installer regel

en: Quit
nb_NO: Avslutt

en: Errors encountered installing rule.
nb_NO: Feil oppsto under installering av regelen.

en: Manage dongle udev rule
nb_NO: Administrer dungle udev regler

en: Manage device udev rule
nb_NO: Administrer enhets udev regler

en: Delete Mark
nb_NO: Slett merke

en: Move Waypoint
nb_NO: Flytt veipunkt

en: Install
nb_NO: Installer

en: Dismiss
nb_NO: Avvis

en: Plugin Manager
nb_NO: Utvidelsebehandler
