opencpn - en to ro_RO translation catalogue (331 entries)

en: (Unnamed Track)
ro_RO: Track nedenumit

en: (Unknown Date)
ro_RO: Dată necunoscută

en: Vessel, type unknown
ro_RO: Navă, tip necunoscut

en: Freightbarge
ro_RO: Barjă de marfă

en: Tankbarge
ro_RO: Barjă tanc

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
ro_RO: Barjă tanc, mărfuri uscate asemenea lichidelor (ex: ciment)

en: Service vessel, police patrol, port service
ro_RO: Navă de serviciu, patrulă de poliție, servicii portuare

en: Pushboat, single
ro_RO: Împingător, singur

en: Object, not otherwise specified
ro_RO: Obiect, nespecificat

en: Object, towed, not otherwise specified
ro_RO: Obiect, remorcat, nespecificat

en: Bunkership
ro_RO: Navă de bunkerare

en: Motor freighter
ro_RO: Motonavă cargo

en: Motor tanker
ro_RO: Mototanc

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
ro_RO: Mototanc, mărfuri lichide, tip N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
ro_RO: Mototanc, mărfuri lichide, tip C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
ro_RO: Mototanc, mărfuri uscate asemenea lichidelor (ex: ciment)

en: Container vessel
ro_RO: Navă port-container

en: Gas tanker
ro_RO: Tanc de transport gaze

en: Motor freighter, tug
ro_RO: Motonavă cargo, remorcher

en: Motor tanker, tug
ro_RO: Mototanc, remorcher

en: Motor freighter with one or more ships alongside
ro_RO: Motonavă cargo cu una sau mai multe nave alăturate

en: Motor freighter with tanker
ro_RO: Motonavă cargo cu tanc

en: Motor freighter pushing one or more freighters
ro_RO: Motonavă cargo care împinge unul sau mai multe cargouri

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
ro_RO: Motonavă cargo care împinge cel puțin o navă tanc

en: Tug, freighter
ro_RO: Remorcher, cargo

en: Tug, tanker
ro_RO: Remorcher, tanc

en: Tug freighter, coupled
ro_RO: Remorcher cargo, cuplat

en: Tug, freighter/tanker, coupled
ro_RO: Remorcher, cargo/tanc, cuplat

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
ro_RO: Barjă tanc, mărfuri lichide, tip N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
ro_RO: Barjă tanc, mărfuri lichide, tip C

en: Freightbarge with containers
ro_RO: Barjă cargo cu containere

en: Tankbarge, gas
ro_RO: Barjă tanc, de transport gaze

en: Pushtow, one cargo barge
ro_RO: Împingător, o barjă cargo

en: Pushtow, two cargo barges
ro_RO: Împingător, două barje cargo

en: Pushtow, three cargo barges
ro_RO: Împingător, trei barje cargo

en: Pushtow, four cargo barges
ro_RO: Împingător, patru barje cargo

en: Pushtow, five cargo barges
ro_RO: Împingător, cinci barje cargo

en: Pushtow, six cargo barges
ro_RO: Împingător, șase barje cargo

en: Pushtow, seven cargo barges
ro_RO: Împingător, șapte barje cargo

en: Pushtow, eight cargo barges
ro_RO: Împingător, opt barje cargo

en: Pushtow, nine or more barges
ro_RO: Împingător, nouă sau mai multe barje cargo

en: Pushtow, one tank/gas barge
ro_RO: Împingător, o barjă tanc/de gaze

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, două barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, trei barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, patru barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, cinci barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, șase barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, șapte barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, opt barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
ro_RO: Împingător, nouă sau mai multe barje, cel puțin una tanc sau de gaze

en: Tug, single
ro_RO: Remorcher, singur

en: Tug, one or more tows
ro_RO: Remorcher, una sau mai multe unități remorcate

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
ro_RO: Remorcher, care asistă o navă sau combinație cuplată

en: Ferry
ro_RO: Feribot

en: Red cross ship
ro_RO: Navă de Crucea Roșie

en: Cruise ship
ro_RO: Navă de croazieră

en: Passenger ship without accommodation
ro_RO: Navă de pasageri fără cazare

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
ro_RO: Navă, ambarcațiune pentru lucrări de întreținere, macara plutitoare, navă cablier, navă de balizare, dragă

en: Fishing boat
ro_RO: Ambarcațiune de pescuit

en: Barge, tanker, chemical
ro_RO: Barjă, tanc, mărfuri chimice

en: General cargo Vessel maritime
ro_RO: Navă, mărfuri generale, maritimă

en: Unit carrier maritime
ro_RO: Navă, transport unități, maritimă

en: Bulk carrier maritime
ro_RO: Navă, vrachier, maritimă

en: Tanker
ro_RO: Tanc

en: Liquified gas tanker
ro_RO: Tanc gaze lichefiate

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
ro_RO: Ambarcațiune agrement, lungime mai mare de 20 de metri

en: Fast ship
ro_RO: Navă rapidă

en: Hydrofoil
ro_RO: Ambarcațiune cu aripi portante

en: Underway using Engine
ro_RO: Navă cu propulsie mecanică în mers

en: At Anchor
ro_RO: Ancoreaza

en: Not Under Command
ro_RO: Înafara comenzi

en: Restricted Manoeuvrability
ro_RO: Acces restricționat

en: Constrained by draught
ro_RO: Stânjenită de pescaj

en: Moored
ro_RO: Ancorat

en: Aground
ro_RO: Eșuat

en: Engaged in Fishing
ro_RO: Navă care pescuiește

en: Underway Sailing
ro_RO: Navă cu vele în mers

en: High Speed Craft
ro_RO: Ambarcatiuni de mare viteza

en: Wing In Ground Effect
ro_RO: Aripi cu efect de cadere

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
ro_RO: Navă cu propulsie mecanică care remorchează (uz regional)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
ro_RO: Navă cu propulsie mecanică care remorchează prin împingere sau cuplat (uz regional)

en: Reserved 13
ro_RO: Rezervat 13

en: Reserved 14
ro_RO: Rezervat 14

en: Undefined
ro_RO: Nedefinit

en: AtoN Virtual
ro_RO: Reper de navigație (AtoN) Virtual

en: AtoN Virtual (On Position)
ro_RO: Reper de navigație (AtoN) Virtual (pe poziție)

en: AtoN Virtual (Off Position)
ro_RO: Reper de navigație (AtoN) Virtual (deplasat din poziție)

en: AtoN Real
ro_RO: Reper de navigație (AtoN) Real

en: AtoN Real (On Position)
ro_RO: Reper de navigație (AtoN) Real (pe poziție)

en: AtoN Real(Off Position)
ro_RO: Reper de navigație (AtoN) Real (deplasat din poziție)

en: steady
ro_RO: constant

en: decreasing
ro_RO: descrescător

en: increasing
ro_RO: crescător

en: SAR Helicopter
ro_RO: Elicopter de căutare și salvare SAR

en: SAR Aircraft
ro_RO: Aeronavă de căutare și salvare SAR

en: Class
ro_RO: Clasă

en: Nation
ro_RO: Națiune

en: Flag
ro_RO: Pavilion

en: Handheld
ro_RO: Portabil

en: Active
ro_RO: Activ

en: Testing
ro_RO: Testare

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: Distress relay
ro_RO: Releu de pericol

en: by:
ro_RO: de:

en: Nature of distress:
ro_RO: Natura pericolului:

en: Safety Broadcast Message
ro_RO: Mesaj de transmisie de siguranță

en:  (Last Known)
ro_RO:  (Ultimul/a cunoscut/ă)

en: Position
ro_RO: Poziție

en: Report Age
ro_RO: Vechimea raportării

en: Issued (UTC)
ro_RO: Emis (UTC)

en: Report as of
ro_RO: Raport la

en: Destination
ro_RO: Destinație

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Speed
ro_RO: Viteză

en: Course
ro_RO: Drum

en: Heading
ro_RO: Cap Compas

en: Turn Rate
ro_RO: Viteză de girație

en: Range
ro_RO: Distanță

en: Bearing
ro_RO: Relevment

en: in
ro_RO: în

en: Clear
ro_RO: Șterge

en: Set
ro_RO: Setează

en: Altitude
ro_RO: Altitudine

en: Wind speed
ro_RO: Viteza vântului

en: Wind gust
ro_RO: Rafală

en: Water level deviation
ro_RO: Deviația nivelului apei

en: Water level dev. Ref:
ro_RO: Deviația nivelului apei Ref:

en: Water level
ro_RO: Nivelul apei

en: Surface current
ro_RO: Curent de suprafață

en: Waves height & period
ro_RO: Înălțimea și perioada valurilor

en: Swell height & period
ro_RO: Înălţimea și perioada hulei

en: Air Temperatur
ro_RO: Temperatura aerului

en: Air pressure
ro_RO: Presiunea aerului

en: Relative Humidity
ro_RO: Umiditate Relativă

en: Dew Point
ro_RO: Punct de rouă

en: Water Temperatur
ro_RO: Temperatura apei

en: Sea state
ro_RO: Starea mării

en: Precipitation
ro_RO: Precipitaţii

en: Horizontal Visibility
ro_RO: Vizibilitate orizontală

en: No
ro_RO: Nu

en: Yes
ro_RO: Da

en: Sea salinity
ro_RO: Salinitatea mării

en: Ice status
ro_RO: Starea gheții

en:  COG Unavailable
ro_RO: COG indisponibil

en: in
ro_RO: în

en: min
ro_RO: min.

en: Current
ro_RO: Curent

en: kts
ro_RO: nd

en: Wave height
ro_RO: Înălțimea valului

en: Water temp
ro_RO: Temperatura apei

en: Air temp
ro_RO: Temperatura aerului

en: Air press
ro_RO: Presiunea aerului

en: Visibility
ro_RO: Vizibilitate

en: Base
ro_RO: Bază

en: Base Station
ro_RO: Stație de bază

en: Netherlands
ro_RO: Olanda

en: Italy
ro_RO: Italia

en: Ireland
ro_RO: Irlanda

en: Iceland
ro_RO: Islanda

en: Luxembourg
ro_RO: Luxemburg

en: Norway
ro_RO: Norvegia

en: Poland
ro_RO: Polonia

en: Montenegro
ro_RO: Muntenegru

en: Portugal
ro_RO: Portugalia

en: Romania
ro_RO: România

en: Sweden
ro_RO: Suedia

en: Slovak Republic
ro_RO: Slovacia

en: Switzerland
ro_RO: Elveția

en: Czech Republic
ro_RO: Cehia

en: Turkey
ro_RO: Turcia

en: Ukraine
ro_RO: Ucraina

en: Russian
ro_RO: Rus

en: Latvia
ro_RO: Letonia

en: Lithuania
ro_RO: Lituania

en: Antigua and Barbuda
ro_RO: Antigua și Barbuda

en: Antilles
ro_RO: Antile

en: Cayman Islands
ro_RO: Insulele Cayman

en: Dominican Republic
ro_RO: Republica Dominicană

en: Guadeloupe
ro_RO: Guadelupa

en: Greenland
ro_RO: Groenlanda

en: United States of America
ro_RO: Statele Unite ale Americii

en: Bosnia and Herzegovina
ro_RO: Bosnia și Herțegovina

en: Adelie Land
ro_RO: Țara Adelie

en: New Zealand
ro_RO: Noua Zeelandă

en: Cambodia
ro_RO: Cambodgia

en: Cook Islands
ro_RO: Insulele Cook

en: Cocos (Keeling) Islands
ro_RO: Insulele Cocos (Keeling)

en: Indonesia
ro_RO: Indonezia

en: Lao People's Dem. Rep.
ro_RO: R.P.D. Laos

en: Malaysia
ro_RO: Malaezia

en: Northern Mariana Islands
ro_RO: Insulele Mariane de Nord

en: Marshall Islands
ro_RO: Insulele Marshall

en: New Caledonia
ro_RO: Noua Caledonie

en: French Polynesia
ro_RO: Polinezia Franceză

en: Philippines
ro_RO: Filipine

en: East Timor
ro_RO: Timorul de Est

en: Papua New Guinea
ro_RO: Papua Noua Guinee

en: Pitcairn Island
ro_RO: Insulele Pitcairn

en: Solomon Islands
ro_RO: Insulele Solomon

en: American Samoa
ro_RO: Samoa Americană

en: Thailand
ro_RO: Thailanda

en: Viet Nam
ro_RO: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
ro_RO: Insulele Wallis și Futuna

en: South Africa
ro_RO: Africa de Sud

en: Ascension Island
ro_RO: Insula Ascension

en: Central African Republic
ro_RO: Republica Centrafricană

en: Cameroon
ro_RO: Camerun

en: Comoros
ro_RO: Insulele Comore

en: Colombia
ro_RO: Columbia

en: Falkland Islands
ro_RO: Insulele Falkland

en: France - Guiana
ro_RO: Franţa - Guyana

en: Fishing Vessel
ro_RO: Navă de pescuit

en: Towing Vessel
ro_RO: Navă care remorchează

en: Towing Vessel, Long
ro_RO: Navă care remorchează, lungă

en: Dredger
ro_RO: Dragă

en: Diving Ops Vessel
ro_RO: Ambarcațiune operații de scufundare

en: Military Vessel
ro_RO: Navă militară

en: Sailing Vessel
ro_RO: Navă cu vele

en: Pleasure craft
ro_RO: Ambarcațiune de agrement

en: Pilot Vessel
ro_RO: Pilotină

en: Search and Rescue Vessel
ro_RO: Navă de căutare și salvare

en: Tug
ro_RO: Remorcher

en: Port Tender
ro_RO: Ambarcațiune portuară

en: Pollution Control Vessel
ro_RO: Navă anti-poluare

en: Law Enforcement Vessel
ro_RO: Navă de aplicare a legii

en: Medical Transport
ro_RO: Navă de transport medical

en: Passenger Ship
ro_RO: Navă de pasageri

en: Cargo Ship
ro_RO: Navă de marfă

en: Unspecified
ro_RO: Nespecificat(ă)

en: Reference Point
ro_RO: Punct de referinţă

en: Fixed Structure
ro_RO: Structură fixă

en: Spare
ro_RO: Rezervă

en: Light
ro_RO: Far

en: Light w/Sectors
ro_RO: Far cu sectoare

en: Leading Light Front
ro_RO: Lumină de aliniament - Față

en: Leading Light Rear
ro_RO: Lumină de aliniament - Spate

en: Cardinal N Beacon
ro_RO: Baliză cardinală N

en: Cardinal E Beacon
ro_RO: Baliză cardinală E

en: Cardinal S Beacon
ro_RO: Baliză cardinală S

en: Cardinal W Beacon
ro_RO: Baliză cardinală W

en: Beacon, Port Hand
ro_RO: Baliză, babord

en: Beacon, Starboard Hand
ro_RO: Baliză, tribord

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
ro_RO: Baliză, șenal recomandat, babord

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
ro_RO: Baliză, șenal recomandat, tribord

en: Beacon, Isolated Danger
ro_RO: Baliză, pericol izolat

en: Beacon, Safe Water
ro_RO: Baliză, ape sigure

en: Beacon, Special Mark
ro_RO: Baliză, marcaj special

en: Cardinal Mark N
ro_RO: Marcaj cardinal N

en: Cardinal Mark S
ro_RO: Punctul Cardinal S

en: Cardinal Mark W
ro_RO: Punctul cardinal W

en: LtV/Rig
ro_RO: Navă far

en: GNSS position fix priority shift:
ro_RO: Schimb prioritar al Punctului de poziție GNSS:

en: Cannot connect to remote server
ro_RO: Nu se poate conecta la remote server

en: Connecting to
ro_RO: Conectare la

en: Connected to
ro_RO: Conectat la

en: Network
ro_RO: Rețea

en: Internal
ro_RO: Intern

en: Input
ro_RO: Intrare

en: Output
ro_RO: Ieșire

en: Reject
ro_RO: Respinge

en: Accept
ro_RO: Acceptă

en: Drop
ro_RO: Renunță

en: Send
ro_RO: Trimite

en: In: None
ro_RO: In: Nimic

en: , Out: None
ro_RO: Out: Nimic

en: NMEA0183 checksum error
ro_RO: Eroare la suma de control NMEA0183

en: navobj database error.
ro_RO: Eroare bază de date navobj.

en: Importing Navobj database
ro_RO: Importare bază de date Navobj

en: NMi
ro_RO: MM

en: mi
ro_RO: mile

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
ro_RO: 
    A fost detectat un PlugIn %s, versiunea %i.%i.
    Această versiune este cunoscută ca fiind instabilă și nu va fi încărcată.
    Vă rugăm să actualizaţi acest Plugin utilizând catalogul principal al managerului de Plugin.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
ro_RO: 
    A fost detectat un PlugIn %s, versiunea %i.%i.
    Această versiune este cunoscută ca fiind instabilă.
    Vă rugăm să actualizaţi acest Plugin utilizând catalogul principal al managerului de Plugin.

en: About OpenCPN
ro_RO: Despre OpenCPN

en: OpenCPN Alert
ro_RO: OpenCPN Alerta

en: OpenCPN AIS Alert
ro_RO: Alertă AIS OpenCPN

en: Center view
ro_RO: Vedere din centru

en: Link Properties
ro_RO: Proprietățile link-ului

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Send to GPS
ro_RO: Trimite către GPS

en: Route Properties
ro_RO: Proprietăți rută

en: Track properties
ro_RO: Proprietățile Urmăriri

en: OpenCPN Initial Configuration
ro_RO: Configurare iniţială OpenCPN

en: Dialog
ro_RO: Conversație

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
ro_RO: Chart Plotter/Navigator Open Source

en: Copy Log File to Clipboard
ro_RO: Copiază fișierul jurnal în clipboard

en: Copy Settings File to Clipboard
ro_RO: Copiază fișierul setărilor în clipboard

en: About
ro_RO: Despre

en: Authors
ro_RO: Autori

en: License
ro_RO: Licențe

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Close
ro_RO: Închide

en: < Back
ro_RO: < Înapoi

en: The OpenCPN Authors
ro_RO: Autorii OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
ro_RO: OpenCPN este un proiect de software gratuit, construit de marinari.
    Este disponibil fără restricții pentru descărcare și distribuire fără costuri.

en: Want to help?
ro_RO: Vrei să ajuți?

en: Donate
ro_RO: Donează

en: or
ro_RO: sau

en: get involved!
ro_RO: implică-te!

en: Logfile:
ro_RO: Fișier Jurnal:

en: Config file:
ro_RO: Fișier de configurare

en: Copy to clipboard
ro_RO: Copiază în clipboard

en: OpenCPN Website
ro_RO: Website OpenCPN

en: OpenCPN Info
ro_RO: Info OpenCPN

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
ro_RO: Zonă de precauţie: Habitat mamifere marine (sugerează că NU au fost observate balene)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
ro_RO: Zonă de precauție: Mamifere marine în zonă – reduceți viteza

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
ro_RO: Zonă de precauție: Mamifere marine în zonă – păstrați distanța

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
ro_RO: Zonă de precauție: Mamifere marine în zonă – raportați reperarea

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
ro_RO: Zonă de precauție: Habitat protejat – reduceți viteza

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
ro_RO: Zonă de precauție: Habitat protejat – păstrați distanța

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
ro_RO: Zonă de precauție: Habitat protejat – interzis pescuitul și ancorajul

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
ro_RO: Zonă de precauție: obiecte în derivă

en: Caution Area: Traffic congestion
ro_RO: Zonă de precauție: Congestionare trafic

en: Caution Area: Marine event
ro_RO: Zonă de precauție: Eveniment maritim

en: Caution Area: Divers down
ro_RO: Zonă de precauție: Scafandri în apă

en: Caution Area: Swim area
ro_RO: Zonă de precauție: Zonă înot

en: Caution Area: Dredge operations
ro_RO: Zonă de precauție: Operațiuni dragare

en: Caution Area: Survey operations
ro_RO: Zonă de precauție: Operațiuni cercetare

en: Caution Area: Underwater operation
ro_RO: Zonă de precauție: Operațiuni subacvatice

en: Caution Area: Seaplane operations
ro_RO: Zonă de precauție: Operațiuni hidroavioane

en: Caution Area: Fishery - nets in water
ro_RO: Zonă de precauție: Pescuit - plase în apă

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
ro_RO: Zonă de precauție: Grup de ambarcațiuni de pescuit

en: Caution Area: Fairway closed
ro_RO: Zonă de precauție: Șenal închis

en: Caution Area: Harbour closed
ro_RO: Zona de precauție: Port închis

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
ro_RO: Zonă de precauție: Risc (definit în Câmpul text asociat)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
ro_RO: Zonă de precauție: Operațiuni vehicul subacvatic

en: (reserved for future use)
ro_RO: (rezervat pentru uz ulterior)

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
ro_RO: 
    Această țintă AIS are Persistent Tracking selectat de proprietățile MMSI
    O Înregistrarea Persistent Track va fi, prin urmare, repornită pentru această țintă.
    
    Vrei în schimb să oprești Persistent Tracking pentru această țintă?

en: AIS Alert
ro_RO: Alertă AIS

en: OpenCPN Waypoint
ro_RO: Punct de referinta OpenCPN

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
ro_RO: Ne pare rău, o instanță existentă a OpenCPN ar putea fi prea ocupată pentru a răspunde.
    Vă rugăm să reîncercați.
