opencpn - en to ar_SA translation catalogue (275 entries)

en: About OpenCPN
ar_SA: حول أوبن سى بى ان

en: OpenCPN Alert
ar_SA: إنذار أوبن سى بى ان

en: OpenCPN AIS Alert
ar_SA: إنذار أوبن سى بى إن  إيه اى إس

en: Object Query
ar_SA: إستعلام عن شئ

en: Center view
ar_SA: عرض فى المركز

en: Link Properties
ar_SA: خصائص الارتباط

en: Waypoint Properties
ar_SA: خصائص إحداثية

en: Options
ar_SA: الخيارات

en: Print Route Selection
ar_SA: طباعة اختيار الطريق

en: Route Properties
ar_SA: خصائص الخط

en: Extra Object Info
ar_SA: معلومات كائن إضافي

en: Send to GPS
ar_SA: إرسال الى نظام تحديد المواقع

en: Track properties
ar_SA: خصائص المسار

en: Close
ar_SA: إغلاق

en: Resume
ar_SA: استئنف

en: Dialog
ar_SA: حوار

en: License
ar_SA: ترخيص

en: Help
ar_SA: مساعدة

en: Donate
ar_SA: تبرع

en: or
ar_SA: أو

en: get involved!
ar_SA: شارك!

en: Logfile:
ar_SA: ملف تسجيل:

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
ar_SA: مجال الحذر: الثدييات البحرية الموئل (يعني لا تلاحظ الحيتان)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
ar_SA: مجال الحذر: الثدييات البحرية في المنطقة--تقليل السرعة

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
ar_SA: الرعاية بقعة الثدييات المائية في المنطقة - البقاء آمنة

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
ar_SA: الرعاية بقعة الثدييات المائية في المنطقة - مراجع المعلومات

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
ar_SA: منطقة الرعاية محمية المنزل - تقليل السرعة

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
ar_SA: منطقة الرعاية محمية المنزل - البقاء واضحة

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
ar_SA: منطقة الرعاية محمية المنزل - أي الصيد أو رسو

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
ar_SA: منطقة الرعاية ديرليكتس (الانجراف مادة)

en: Caution Area: Traffic congestion
ar_SA: منطقة الحذر ازدحام المرور

en: Caution Area: Marine event
ar_SA: منطقة الحذر: البحرية المستخدمة

en: Caution Area: Divers down
ar_SA: منطقة الحذر: الغواصين أسفل

en: Caution Area: Swim area
ar_SA: منطقة الحذر: منطقة السباحة

en: Caution Area: Dredge operations
ar_SA: منطقة الحذر: عمليات نعرات

en: Caution Area: Survey operations
ar_SA: منطقة الحذر: عمليات المسح

en: Caution Area: Underwater operation
ar_SA: منطقة الحذر: تحت عملية المياه

en: Caution Area: Seaplane operations
ar_SA: منطقة الحذر: عمليات الطائرة البحرية

en: Caution Area: Fishery - nets in water
ar_SA: منطقة الحذر: الشباك في الماء

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
ar_SA: منطقة الحذر: مجموعة من سفن الصيد

en: Caution Area: Fairway closed
ar_SA: منطقة الحذر: طريقة عادلة مغلقة

en: Caution Area: Harbour closed
ar_SA: منطقة الحذر: إغلاق الميناء

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
ar_SA: المخاطر (تعريف في حقل النص المقترن)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
ar_SA: منطقة الحذر: تشغيل السيارة تحت الماء

en: (reserved for future use)
ar_SA: تشغيل السيارة تحت الماء

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: العاصفة الأمامية (خط المربعات)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: الجليد البحري الخطير

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: تحذير العاصفة (خلية العاصفة أو خط العواصف)

en: Environmental Caution Area: High wind
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: الرياح العاتية

en: Environmental Caution Area: High waves
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: موجات عالية

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: الرؤية المقيدة (الضباب، المطر، الخ)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: تيارات قوية

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
ar_SA: بيئة منطقة الحذر: الجليد الثقيل

en: Restricted Area: Fishing prohibited
ar_SA: منطقة محظورة الصيد محظور

en: Restricted Area: No anchoring.
ar_SA: منطقة مقيدة لا رسو.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
ar_SA: منطقة محظورة: تتطلب الموافقة على الدخول قبل العبور

en: Restricted Area: Entry prohibited
ar_SA: منطقة محظورة: ممنوع دخول

en: Restricted Area: Active military OPAREA
ar_SA: منطقة محظورة: ممنوع دخول

en: Restricted Area: Firing - danger area.
ar_SA: منطقة محظورة: ممنوع دخول.

en: Restricted Area: Drifting Mines
ar_SA: منطقة محظورة: الانجراف الألغام

en: Anchorage Area: Anchorage open
ar_SA: مرساة المنطقة: مرسى مفتوح

en: Anchorage Area: Anchorage closed
ar_SA: مرساة المنطقة: تم إغلاق مرسى

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
ar_SA: مرساة المنطقة: يحظر رسو

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
ar_SA: مرساة المنطقة

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
ar_SA: مرساة المنطقة: خطة منخفضة مارينا

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
ar_SA: مرساة المنطقة: قارب عملية التحرك

en: Security Alert - Level 1
ar_SA: تنبيه الأمان - المستوى 1

en: Security Alert - Level 2
ar_SA: تنبيه الأمان - المستوى 2

en: Security Alert - Level 3
ar_SA: تنبيه الأمان - المستوى 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
ar_SA: منطقة الاستغاثة: القارب المعوقين و أدريفت

en: Distress Area: Vessel sinking
ar_SA: منطقة الاستغاثة: قارب غرق

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
ar_SA: منطقة الاستغاثة: سفينة التخلي عن السفينة

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
ar_SA: منطقة الاستغاثة: تطلب السفينة المساعدة الطبية

en: Distress Area: Vessel flooding
ar_SA: منطقة الاستغاثة: السفن فيضان

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
ar_SA: منطقة الاستغاثة: سفينة النار / الانفجار

en: Distress Area: Vessel grounding
ar_SA: منطقة الاستغاثة: سفينة التأريض

en: Distress Area: Vessel collision
ar_SA: منطقة الاستغاثة: تصادم السفينة

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
ar_SA: منطقة الاستغاثة: قائمة القوارب / الغرق

en: Distress Area: Vessel under assault
ar_SA: منطقة الاستغاثة: قارب تحت الهجوم

en: Distress Area: Person overboard
ar_SA: منطقة الاستغاثة: الفردية خارج الخطر

en: Distress Area: SAR area
ar_SA: منطقة الاستغاثة: منطقة SAR

en: Distress Area: Pollution response area
ar_SA: منطقة الاستغاثة: منطقة الاستجابة للتلوث

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
ar_SA: تعليمات الاتصال VTS في هذه المرحلة / المنعطف

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
ar_SA: تعليمات الاتصال إدارة الموانئ في هذه النقطة / المنعطف

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
ar_SA: تعليمات لا المضي قدما وراء هذه نقطة / المنعطف

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
ar_SA: تعليمات: تنتظر التعليمات قبل المضي قدما بعد هذه نقطة / المنعطف

en: Proceed to this location - await instructions
ar_SA: انتقل إلى هذا لوكاتيون - أوايت إنستروكشيونس

en: Clearance granted - proceed to berth
ar_SA: التخلي الممنوحة - المضي قدما إلى مرسى

en: Information: Pilot boarding position
ar_SA: معلومات الطيار الصعود الموقف

en: Information: Icebreaker waiting area
ar_SA: معلومات الكسارة الجليد منطقة الانتظار

en: Information: Places of refuge
ar_SA: معلومات: أ ماكن اللجوء

en: Information: Position of icebreakers
ar_SA: تعليمات لا المضي قدما وراء هذه نقطة / المنعطف

en: Information: Location of response units
ar_SA: معلومات: م وقع وحدات الاستجابة

en: VTS active target
ar_SA: VTS نشط الهدف

en: Rogue or suspicious vessel
ar_SA: مارقة أو مشبوهة سفينة

en: Vessel requesting non-distress assistance
ar_SA: السفينة تطلب عدم الاستغاثة المساعدة

en: Chart Feature: Sunken vessel
ar_SA: الرسم البياني ميزة: الغارقة السفينة

en: Chart Feature: Submerged object
ar_SA: الرسم البياني ميزة: المغمورة الكائن

en: Chart Feature: Semi-submerged object
ar_SA: الرسم البياني ميزة

en: Chart Feature: Shoal area
ar_SA: الرسم البياني ميزة: الضحلة المنطقة

en: Chart Feature: Shoal area due north
ar_SA: الرسم البياني ميزة: منطقة ضحلة بسبب الشمال

en: Chart Feature: Shoal area due east
ar_SA: الرسم البياني ميزة: منطقة ضحلة شرقا مستقلا

en: Chart Feature: Shoal area due south
ar_SA: الرسم البياني ميزة: منطقة ضحلة في الجنوب

en: Chart Feature: Shoal area due west
ar_SA: الرسم البياني ميزة: منطقة ضحلة غرب المستحق

en: Chart Feature: Channel obstruction
ar_SA: الرسم البياني ميزة: إعاقة القناة

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
ar_SA: الرسم البياني ميزة

en: Chart Feature: Bridge closed
ar_SA: الرسم البياني ميزة: أغلق الجسر

en: Chart Feature: Bridge partially open
ar_SA: الرسم البياني ميزة: جسر مفتوح جزئيا

en: Chart Feature: Bridge fully open
ar_SA: الرسم البياني ميزة: جسر مفتوح تماما

en: Report from ship: Icing info
ar_SA: تقرير من السفينة تثليج ورد

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
ar_SA: تقرير من سفينة: متنوعة المعلومات - تعريف في المرتبطة حقل النص

en: Route: Recommended route
ar_SA: الطريق أوصت الطريق

en: Route: Alternative route
ar_SA: الطريق البديل الطريق

en: Route: Recommended route through ice
ar_SA: الطريق الطريق الموصى بها من خلال الجليد

en: Other - Define in associated text field
ar_SA: أخرى تعريف في المرتبطة حقل النص

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
ar_SA: إلغاء - إلغاء المنطقة كما التي حددتها رسالة الربط

en: Undefined (default)
ar_SA: غير معروف (الافتراضي)

en: AIS Target Name
ar_SA: AIS الهدف اسم

en: Tanker
ar_SA: ناقلة بترول

en: At Anchor
ar_SA: رأسية

en: Not Under Command
ar_SA: ليس تحت القيادة

en: Restricted Manoeuvrability
ar_SA: تقييد القدرة على المناورة

en: Constrained by draught
ar_SA: مقيدة بمشروع

en: Moored
ar_SA: الرأسية

en: Aground
ar_SA: جنحت

en: Engaged in Fishing
ar_SA: تشارك في الصيد

en: High Speed Craft
ar_SA: حرفة عالية السرعة

en: Wing In Ground Effect
ar_SA: الجناح في ارض الواقع

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
ar_SA: سفينة سحب أسترو مدفوعة بالقدرة (الاستخدام الإقليمي)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
ar_SA: سفينة يحركها قوة دفع أو سحب جنبا إلى جنب مع (الاستخدام الإقليمي)

en: Reserved 13
ar_SA: محجوزة 13

en: Reserved 14
ar_SA: محجوزة 14

en: Undefined
ar_SA: غير محدد

en: Unknown
ar_SA: غير معروف

en: Buddy
ar_SA: رفيق

en: APRS Position Report
ar_SA: APRS بيان الموضع

en: Military Vessel
ar_SA: سفينة عسكرية

en: Sailing Vessel
ar_SA: السفينة الشراعية

en: Pleasure craft
ar_SA: قوارب ممتعة

en: Pilot Vessel
ar_SA: سفينة الطيار

en: Search and Rescue Vessel
ar_SA: البحث والإنقاذ السفن

en: Tug
ar_SA: قاطرة

en: Port Tender
ar_SA: ميناء المناقصة

en: Pollution Control Vessel
ar_SA: التلوث السيطرة السفينة

en: Law Enforcement Vessel
ar_SA: إنفورسيمنت، سفينة

en: Medical Transport
ar_SA: النقل الطبي

en: Passenger Ship
ar_SA: سفينة المسافر

en: Cargo Ship
ar_SA: قارب الشحن

en: Unspecified
ar_SA: غير محدد

en: Reference Point
ar_SA: النقطة المرجعية

en: RACON
ar_SA: وRACO

en: Fixed Structure
ar_SA: ترتيب ثابت

en: Spare
ar_SA: احتياطى

en: Light
ar_SA: الضوء

en: Light w/Sectors
ar_SA: ضوء ث / القطاعات

en: Leading Light Front
ar_SA: ضوء الرائدة الجبهة

en: Leading Light Rear
ar_SA: ضوء الرائدة الجبهة

en: Cardinal N Beacon
ar_SA: الكاردينال N منارة

en: Cardinal E Beacon
ar_SA: الكاردينال N منارة

en: Cardinal S Beacon
ar_SA: الكاردينال N منارة

en: Cardinal W Beacon
ar_SA: الكاردينال W منارة

en: Beacon, Port Hand
ar_SA: منارة، ناحية ميناء

en: Beacon, Starboard Hand
ar_SA: الرائدة ضوء الجبهة

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
ar_SA: منارة، ميناء قناة المفضلة من جهة

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
ar_SA: منارة، قناة المفضلة ستاربوارد اليد

en: Beacon, Isolated Danger
ar_SA: مناره ، خطر معزول

en: Beacon, Safe Water
ar_SA: منارة، المياه الآمنة

en: Beacon, Special Mark
ar_SA: منارة، علامة خاصة

en: Cardinal Mark N
ar_SA: الكاردينال مارك N

en: Cardinal Mark E
ar_SA: الكاردينال مارك E

en: Cardinal Mark S
ar_SA: الكاردينال مارك E

en: Cardinal Mark W
ar_SA: الكاردينال مارك W

en: Port Hand Mark
ar_SA: ميناء علامة اليد

en: Starboard Hand Mark
ar_SA: علامة اليد المائلة

en: Preferred Channel Port Hand
ar_SA: اختيار قناة ميناء اليد

en: Preferred Channel Starboard Hand
ar_SA: اختيار قناة ميناء ميمنة اليد

en: Isolated Danger
ar_SA: خطر بعيد

en: Safe Water
ar_SA: المياه الآمنة

en: Special Mark
ar_SA: علامة خاصة

en: Light Vessel/Rig
ar_SA: الإضاءة قارب / تزوير

en: GpsGate Buddy
ar_SA: GpsGate رفيق

en: Position Report
ar_SA: تقرير الموقع

en: Distress
ar_SA: الخطر

en: ARPA radar target
ar_SA: ARPA الرادار الهدف

en: F/V
ar_SA: F / V

en: Tow
ar_SA: سحب

en: Long Tow
ar_SA: جر طويلة

en: Dredge
ar_SA: تكريك

en: D/V
ar_SA: د/V

en: Mil/V
ar_SA: ميل/V

en: Yat
ar_SA: صون يأت

en: Tender
ar_SA: مناقصة

en: Pass/V
ar_SA: تجاوز/V

en: Card. S
ar_SA: بطاقة. S

en: Card. W
ar_SA: بطاقة. W

en: Port
ar_SA: ميناء

en: Special
ar_SA: استثنائي

en: Port Hand
ar_SA: ميناء المحفوظة

en: Stbd Hand
ar_SA: Stbdb يد

en: Are you sure you want to delete this route?
ar_SA: هل تريد بالتأكيد حذف هذا المسار؟

en: OpenCPN Route Delete
ar_SA: أوبينكبن مسار حذف

en: Are you sure you want to delete this track?
ar_SA: هل تريد بالتأكيد حذف هذا المقطع الصوتي؟

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
ar_SA: هل تريد تضمين نقاط توجيه الدائرة العظمى لهذه الساق؟

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
ar_SA: الإجابة "لا" سيخلق إحداثية جديدة في نفس الموقع.

en: Merge waypoints?
ar_SA: دمج نقاط الطريق؟

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
ar_SA: أوبينكبن CM93 تعديلات تعويض الخلية

en: Cell
ar_SA: زنزانة

en: Show on chart
ar_SA: تظهر على الرسم البياني

en: Automatic Daily Tracks at midnight
ar_SA: المسارات اليومية التلقائية في منتصف الليل

en: Calculate SOG and COG from position changes
ar_SA: حساب سوغ و كوغ من التغييرات الموقف

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
ar_SA: قفل نقاط الطريق (ما لم يتم عرض مربع حوار الملكية الوسيطة)

en: Confirm deletion of tracks and routes
ar_SA: أكد حذف المسارات والمسارات

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
ar_SA: قمع المخططات ناقلات تحجيم على زيادة

en: Preserve scale when switching charts
ar_SA: الحفاظ على نطاق عند تبديل الرسوم البيانية

en: Degrees, Minutes, Seconds
ar_SA: درجات، دقائق، ثانية

en: Bearings
ar_SA: رمان

en: Show true
ar_SA: إظهار صحيح

en: Assumed magnetic variation
ar_SA: يفترض الاختلاف المغناطيسي

en: deg (-W, +E)
ar_SA: أنت (-W، + E)

en: Show true bearings and headings
ar_SA: إظهار المحامل الحقيقية والعناوين

en: Show magnetic bearings and headings.
ar_SA: إظهار المحامل المغناطيسية والعناوين.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
ar_SA: وم المساعد حساب الاختلاف المغناطيسي

en: AIS Targets
ar_SA: أهداف إيس

en: CPA Calculation
ar_SA: حساب كبا

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
ar_SA: لا (T) كبا تنبيهات إذا كان النطاق المستهدف أكبر من (نمي)

en: Mark targets as lost after (min)
ar_SA: وضع علامة على الأهداف المفقودة بعد (دقيقة)

en: Remove lost targets after (min)
ar_SA: إزالة الأهداف المفقودة بعد (دقيقة)

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
ar_SA: إظهار الهدف سهم التنبؤ كوغ، طول (دقيقة)

en: Show target tracks, length (min)
ar_SA: عرض المسارات المستهدفة ، والطول (بالدقيقة)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
ar_SA: قمع الأهداف الراسية / الراسية، والسرعة القصوى (كن)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
ar_SA: السماح بتوهين الأهداف الأقل أهمية إذا كان أكثر من ... أهداف

en: Show area notices (from AIS binary messages)
ar_SA: إظهار إشعارات المنطقة (من رسائل إيس الثنائية)

en: Show AIS targets real size
ar_SA: عرض إيس يستهدف الحجم الحقيقي

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
ar_SA: عرض أسماء مع أهداف إيس على نطاق أكبر من 1:

en: Rollover
ar_SA: يتدحرج

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
ar_SA: تشغيل الصوت على كبا / تكبا تنبيهات وحالات الطوارئ دسك / سارت.

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
ar_SA: تمكين تنبيه الهدف إقرار مهلة (دقيقة)

en: Show Compass/GPS Status Window
ar_SA: عرض البوصلة / حالة غس النافذة

en: Enable Toolbar auto-hide
ar_SA: تمكين إخفاء شريط الأدوات تلقائيا

en: Play Ships Bells
ar_SA: لعب السفن أجراس

en: Layers
ar_SA: طبقات

en: Layer Name
ar_SA: اسم المستوى

en: No. of items
ar_SA: عدد العناصر

en: Show WPT names
ar_SA: إظهار الأسماء

en: List contents
ar_SA: محتويات القائمة

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
ar_SA: هل أنت متأكد أنك ترغب في إزالة الكائن المحدد (ق)

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة مسارات<ALL> تتبع؟

en: &Merge Selected Tracks
ar_SA: دمج المسارات المحددة&

en: Reduce Data...
ar_SA: تصغير البيانات...

en: &Copy as text
ar_SA: نسخ كنص&

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
ar_SA: حدد الحد الأقصى للخطأ المسموح به (بالأمتار)
     بعد تقليل البيانات:

en: Reduce Data Precision
ar_SA: تقليل دقة البيانات

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
ar_SA: مقدار البيانات المستخدمة بواسطة المسار
     تم تخفيضه %%%d.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
ar_SA: لم يتم دمج المسار قيد التشغيل حاليا.
    يمكنك الجمع بين ذلك في وقت لاحق عندما يكون من خلال.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
ar_SA: OpenCPN تحويل المسار إلى الطريق....

en: Processing Waypoints...
ar_SA: معالجة نقاط الطريق...

en: Done.
ar_SA: فعله.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
ar_SA: هل أنت متأكد أنك تريد حذف<ALL>المسارات؟

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
ar_SA: كنت تريد حذف يستخدم في الطريق، هل تريد حقا لحذفه؟

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
ar_SA: هل أنت متأكد أنك تريد إزالته<ALL>نقاط الطريق؟

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
ar_SA: هناك بعض نقاط الطريقة المستخدمة في الطرق أو مرساة الإنذارات.
     هل ترغب في إزالتها كذلك؟
     سيؤدي ذلك إلى تغيير المسار وإبطال أجهزة الإنذار الآمنة. 
     الإجابة لا تحافظ على نقاط الوضع تستخدم في الطرق أو الإنذارات.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
ar_SA: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة هذا الطلاء وكذلك<ALL> من محتوياته؟

en: (Unnamed Layer)
ar_SA: (طبقة غير محددة)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
ar_SA: كنت تحاول إزالة حية AIS MOB route, الطريق، هل أنت متأكد جدا؟

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
ar_SA: يمكن إعادة تسمية نقاط الطريقة لتعكس النظام الأصلي، وسوف تكون الأسماء '001', '002' 
    
     هل ترغب في إعادة تسمية نقاط الأسلوب؟

en: Show course from each Waypoint to the next one.
ar_SA: عرض بالطبع من كل إحداثية إلى المرحلة التالية.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
ar_SA: عرض المسافة من كل نقطة الطريق إلى المرحلة التالية.

en: Links are opened in the default browser.
ar_SA: يتم فتح الروابط في المتصفح الافتراضي.

en: GPS/Plotter Port
ar_SA: غس/الراسمة ميناء

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
ar_SA: إعداد نظام تحديد المواقع لمسار الطريق/إحداثية واضغط على إرسال...

en: Message accepted
ar_SA: تم قبول الرسالة

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
ar_SA: رسالة الإدخال المصفاة، رسالة الإختبار تصفيتها وإسقاطها

en: Input Message filtered and dropped
ar_SA: إدخال رسالة تصفيتها وإسقاطها

en: Output Message
ar_SA: رسالة الإخراج

en: Information Message or Message with errors
ar_SA: معلومات رسالة أو رسالة مع أخطاء
