opencpn - en to cs_CZ translation catalogue (1081 entries)

en: About OpenCPN
cs_CZ: O OpenCPN

en: OpenCPN Alert
cs_CZ: Výstraha OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
cs_CZ: OpenCPN AIS výstraha

en: Object Query
cs_CZ: Dotaz na objekt

en: Center view
cs_CZ: Vycentrovat pohled

en: Link Properties
cs_CZ: Vlastnosti odkazu

en: Waypoint Properties
cs_CZ: Vlastnosti trasového bodu

en: Options
cs_CZ: Nastavení

en: Print Route Selection
cs_CZ: Výběr tisku trasy

en: Route Properties
cs_CZ: Vlastnosti trasy

en: Send to GPS
cs_CZ: Odeslat do GPS

en: (Unnamed Track)
cs_CZ: (Nepojmenovaná stopa)

en: Print Track Selection
cs_CZ: Výběr tisku trasy

en: Track properties
cs_CZ: Vlastnosti trasy

en: Pause
cs_CZ: Pozastavit

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Resume
cs_CZ: Pokračovat

en: Dialog
cs_CZ: Dialogové okno

en: Copy Log File to Clipboard
cs_CZ: Zkopíruj soubor logu do schránky

en: Copy Settings File to Clipboard
cs_CZ: Zkopíruj soubor nastavení do schránky

en: About
cs_CZ: O aplikaci

en: Authors
cs_CZ: Autoři

en: License
cs_CZ: Licence

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: < Back
cs_CZ: < Zpět

en: The OpenCPN Authors
cs_CZ: Autoři OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
cs_CZ: OpenCPN je projekt svobodného softwaru, postavený námořníky.
    Je volně dostupný ke stažení a bezplatnému distribuci.

en: Want to help?
cs_CZ: Chcete pomoci?

en: Donate
cs_CZ: Přispět

en: or
cs_CZ: nebo

en: get involved!
cs_CZ: zapojte se!

en: Logfile:
cs_CZ: Soubor protokolu

en: Config file:
cs_CZ: Konfigurační soubor:

en: Copy to clipboard
cs_CZ: Kopírovat do schránky

en: OpenCPN Website
cs_CZ: Webová stránka OpenCPN

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
cs_CZ: OpenCPN Nápověda není k dispozici lokálně.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
cs_CZ: Chcete navštívit stránky opencpn.org pro více informací?

en: OpenCPN Info
cs_CZ: Informace OpenCPN

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
cs_CZ: Oblast varování: Místo výskytu mořských savců (znamená to, že velryby NEJSOU pozorovány)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
cs_CZ: Oblast varování: Mořští savci v oblasti - sniž rychlost

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
cs_CZ: Oblast varování: Mořští savci v oblasti - vyhni se

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
cs_CZ: Oblast varování: Mořští savci v oblasti - ohlášena pozorování

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
cs_CZ: Oblast varování: Chráněné místo výskytu - sniž rychlost

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
cs_CZ: Oblast varování: Chráněné místo výskytu - vyhni se

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
cs_CZ: Oblast varování: Chráněné místo výskytu - zákaz rybolovu a kotvení

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
cs_CZ: Oblast varování: Trosky (driftující objekty)

en: Caution Area: Traffic congestion
cs_CZ: Oblast varování: Zahlcení dopravou

en: Caution Area: Marine event
cs_CZ: Oblast varování: Námořní událost

en: Caution Area: Divers down
cs_CZ: Oblast varování: Potápěči pod hladinou

en: Caution Area: Swim area
cs_CZ: Oblast varování: Oblast pro plavce

en: Caution Area: Dredge operations
cs_CZ: Oblast varování: Probíhající bagrování

en: Caution Area: Survey operations
cs_CZ: Oblast varování: Průzkumné operace

en: Caution Area: Underwater operation
cs_CZ: Oblast varování: Podvodní operace

en: Caution Area: Seaplane operations
cs_CZ: Oblast varování: Operace hydroplánů

en: Caution Area: Fishery - nets in water
cs_CZ: Oblast varování: Sítě ve vodě

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
cs_CZ: Oblast varování: Seskupení rybářských lodí

en: Caution Area: Fairway closed
cs_CZ: Oblast varování: Plavební dráha uzavřena

en: Caution Area: Harbour closed
cs_CZ: Oblast varování: Přístav uzavřen

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
cs_CZ: Oblast varování: Nebezpečí (definováno v přidruženém textovém poli)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
cs_CZ: Oblast varování: Operace podvodních dopravních prostředků

en: (reserved for future use)
cs_CZ: (rezervováno pro budoucí použití)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Bouřková fronta

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Nebezpečný mořský led

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Varování před bouří (bouřková buňka nebo řada bouřek)

en: Environmental Caution Area: High wind
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Silný vítr

en: Environmental Caution Area: High waves
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Vysoké vlny

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Snížená viditelnost (mlha, déšť atd.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Silný proud

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
cs_CZ: Oblast varování prostředí: Tlustý led

en: Restricted Area: Fishing prohibited
cs_CZ: Zákázaná oblast: Zákaz rybolovu

en: Restricted Area: No anchoring.
cs_CZ: Zákázaná oblast: Zákaz kotvení

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
cs_CZ: Zákázaná oblast: Před proplutím je vyžadováno povolení vstupu

en: Restricted Area: Entry prohibited
cs_CZ: Zákázaná oblast: Vplutí zakázáno

en: Restricted Area: Active military OPAREA
cs_CZ: Zákázaná oblast: Aktivní vojenská OPAREA

en: Restricted Area: Firing - danger area.
cs_CZ: Zákázaná oblast: Střelba - nebezpečná oblast

en: Restricted Area: Drifting Mines
cs_CZ: Zákázaná oblast: Plovoucí miny

en: Anchorage Area: Anchorage open
cs_CZ: Oblast kotvení: Kotviště otevřeno

en: Anchorage Area: Anchorage closed
cs_CZ: Oblast kotvení: Kotviště uzavřeno

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
cs_CZ: Oblast kotviště: Kotvení zakázáno

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
cs_CZ: Oblast kotviště: Kotviště pro hluboký ponor

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
cs_CZ: Oblast kotviště: Kotviště pro mělký ponor

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
cs_CZ: Oblast kotviště: Operace přemísťování lodí

en: Security Alert - Level 1
cs_CZ: Bezpečnostní upozornění - Úroveň 1

en: Security Alert - Level 2
cs_CZ: Bezpečnostní upozornění - Úroveň 2

en: Security Alert - Level 3
cs_CZ: Bezpečnostní upozornění - Úroveň 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
cs_CZ: Oblast nouze: Plavidlo bez pohonu a splouvá

en: Distress Area: Vessel sinking
cs_CZ: Oblast nouze: Plavidlo se potápí

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
cs_CZ: Oblast nouze: Posádka opouští loď

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
cs_CZ: Oblast nouze: Pravidlo žádá lékařskou asistenci

en: Distress Area: Vessel flooding
cs_CZ: Oblast nouze: Plavidlo nabírá vodu

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
cs_CZ: Oblast nouze: Požár/výbuch na plavidle

en: Distress Area: Vessel grounding
cs_CZ: Oblast nouze: Plavidlo nasedlé

en: Distress Area: Vessel collision
cs_CZ: Oblast nouze: Kolize plavidel

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
cs_CZ: Oblast nouze: Plavidlo se naklání/převrací

en: Distress Area: Vessel under assault
cs_CZ: Oblast nouze: Plavidlo čelí útoku

en: Distress Area: Person overboard
cs_CZ: Oblast nouze: Osoba přes palubu

en: Distress Area: SAR area
cs_CZ: Oblast nouze: Oblast SAR

en: Distress Area: Pollution response area
cs_CZ: Oblast nouze: Oblast odpovědi na znečištění

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
cs_CZ: Instrukce: Kontaktuj VTS na tomto bodě/křížení

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
cs_CZ: Instrukce: Kontaktuj správu přístavu na tomto bodě/křížení

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
cs_CZ: Instrukce: Nepokračuj za tento bod/křížení

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
cs_CZ: Instrukce: Vyčkej na instrukce před pokračováním za tento bod/křížení

en: Proceed to this location - await instructions
cs_CZ: Pokračuj na toto místo - vyčkej na instrukce

en: Clearance granted - proceed to berth
cs_CZ: Povolení uděleno - pokračuj ke kotvišti

en: Information: Pilot boarding position
cs_CZ: Informace: Pozice nalodění pilota

en: Information: Icebreaker waiting area
cs_CZ: Informace: Oblast vyčkávání ledoborce

en: Information: Places of refuge
cs_CZ: Informace: Místa úniku

en: Information: Position of icebreakers
cs_CZ: Informace: Pozice ledoborců

en: Information: Location of response units
cs_CZ: Informace: Umístění odpovídacích jednotek

en: VTS active target
cs_CZ: VTS aktivní cíl

en: Rogue or suspicious vessel
cs_CZ: Lump nebo podezřelé plavidlo

en: Vessel requesting non-distress assistance
cs_CZ: Plavidlo požadující asistenci mimo nouzi

en: Chart Feature: Sunken vessel
cs_CZ: Mapový prvek: Potopená loď

en: Chart Feature: Submerged object
cs_CZ: Mapový prvek: Ponořený objekt

en: Chart Feature: Semi-submerged object
cs_CZ: Mapový prvek: Částečně ponořený objekt

en: Chart Feature: Shoal area
cs_CZ: Mapový prvek: Mělčina

en: Chart Feature: Shoal area due north
cs_CZ: Mapový prvek: Mělčina na sever

en: Chart Feature: Shoal area due east
cs_CZ: Mapový prvek: Mělčina na východ

en: Chart Feature: Shoal area due south
cs_CZ: Mapový prvek: Mělčina na jih

en: Chart Feature: Shoal area due west
cs_CZ: Mapový prvek: Mělčina na západ

en: Chart Feature: Channel obstruction
cs_CZ: Mapový prvek: Překážka v kanálu

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
cs_CZ: Mapový prvek: Snéžená podjezdná výška

en: Chart Feature: Bridge closed
cs_CZ: Mapový prvek: Most uzavřen

en: Chart Feature: Bridge partially open
cs_CZ: Mapový prvek: Most částečně otevřen

en: Chart Feature: Bridge fully open
cs_CZ: Mapový prvek: Most plně otevřen

en: Report from ship: Icing info
cs_CZ: Zpráva z lodě: Info o zalednění

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
cs_CZ: Zpráva z lodě: Různé informace: definuj v přidruženém textovém poli

en: Route: Recommended route
cs_CZ: Trasa: Doporučená trasa

en: Route: Alternative route
cs_CZ: Trasa: Alternativní trasa

en: Route: Recommended route through ice
cs_CZ: Trasa: Doporučená trasa skrz led

en: Other - Define in associated text field
cs_CZ: Jiný - Definuj v přidruženém textovém poli

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
cs_CZ: Zrušení - oblast zrušení je identifikována podle Message Linkage ID

en: Undefined (default)
cs_CZ: Nedefinovaný (výchozí)

en: AIS Target Name
cs_CZ: Název AIS cíle

en: Vessel, type unknown
cs_CZ: Plavidlo, typ neznámý

en: AIS Alert
cs_CZ: AIS výstraha

en: AISTargetAlert
cs_CZ: Poplach AIS cíle

en: &Silence Alert
cs_CZ: &Umlčet

en: &Jump To
cs_CZ: &Skok na

en: Create Waypoint
cs_CZ: Vytvořit trasový bod

en: &Acknowledge
cs_CZ: &Potvrdit

en: At Anchor
cs_CZ: Na kotvě

en: Not Under Command
cs_CZ: Neovladatelné

en: Restricted Manoeuvrability
cs_CZ: Omezená manévrovatelnost

en: Constrained by draught
cs_CZ: Omezené ponorem

en: Moored
cs_CZ: Na kotvě

en: Aground
cs_CZ: Nasedlé

en: Engaged in Fishing
cs_CZ: Provádějící rybolov

en: High Speed Craft
cs_CZ: Vysokorychlostní plavidlo

en: Wing In Ground Effect
cs_CZ: Letoun s přízemním efektem

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
cs_CZ: Motorová loď táhnoucí za zádí (regionální využití)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
cs_CZ: Motorová loď tlačící dopředu nebo táhnoucí po boku (regionální využití)

en: Reserved 13
cs_CZ: Rezervováno 13

en: Reserved 14
cs_CZ: Rezervováno 14

en: Undefined
cs_CZ: Nedefinovaný

en: SAR Aircraft
cs_CZ: SAR letadlo

en: Class
cs_CZ: Třída

en: Nation
cs_CZ: Národ

en: Flag
cs_CZ: Vlajka

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Testing
cs_CZ: Testování

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Safety Broadcast Message
cs_CZ: Bezpečnostní hlášení

en:  (Last Known)
cs_CZ:  (Poslední známý)

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Report Age
cs_CZ: Stáří reportu

en: Report as of
cs_CZ: Report z

en: Destination
cs_CZ: Cíl

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Speed
cs_CZ: Rychlost

en: Course
cs_CZ: Kurs

en: Heading
cs_CZ: Kurs

en: Turn Rate
cs_CZ: Rychlost obratu

en: Range
cs_CZ: Rozsah

en: Bearing
cs_CZ: Kurs

en: in
cs_CZ: do

en: Inland Blue Flag
cs_CZ: Pozemní modrá vlajka

en: Clear
cs_CZ: Vyčistit

en: Set
cs_CZ: Nastavit

en: Altitude
cs_CZ: Zem. šířka

en:  COG Unavailable
cs_CZ: COG Není k dispozici

en: in
cs_CZ: do

en: AtoN
cs_CZ: AdoN

en: Aid to Navigation
cs_CZ: Pomůcka pro navigaci

en: Base
cs_CZ: Základní

en: Base Station
cs_CZ: Základnová stanice

en: Buddy
cs_CZ: Kumpán

en: GPSGate Buddy
cs_CZ: GPSGate kumpán

en: DSC Distress
cs_CZ: Nouze

en: DSC Position Report
cs_CZ: Report pozice

en: APRS Position Report
cs_CZ: Report pozice DSC

en: Unk
cs_CZ: Neznámý

en: Albania
cs_CZ: Albánie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Azores
cs_CZ: Azory

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: Vatican City State
cs_CZ: Vatikánský městský stát

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Germany
cs_CZ: Německo

en: Georgia
cs_CZ: Gruzie

en: Moldova
cs_CZ: Moldavsko

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: France
cs_CZ: Francie

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: Faroe Islands
cs_CZ: Faerské ostrovy

en: Great Britain
cs_CZ: Velká Británie

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Croatia
cs_CZ: Chorvatsko

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemsko

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Ireland
cs_CZ: Irsko

en: Iceland
cs_CZ: Island

en: Liechtenstein
cs_CZ: Lichtenštejnsko

en: Luxembourg
cs_CZ: Lucembursko

en: Monaco
cs_CZ: Monako

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Montenegro
cs_CZ: Černá Hora

en: Portugal
cs_CZ: Portugalsko

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: Slovak Republic
cs_CZ: Slovenská republika

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Turkey
cs_CZ: Turecko

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: Russian
cs_CZ: Ruská federace

en: Macedonia
cs_CZ: Severní Makedonie

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Estonia
cs_CZ: Estonsko

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Serbia
cs_CZ: Srbsko

en: Anguilla
cs_CZ: Anquilla

en: Alaska
cs_CZ: Aljaška

en: Antigua and Barbuda
cs_CZ: Antigua a Barbuda

en: Antilles
cs_CZ: Antily

en: Bahamas
cs_CZ: Bahamy

en: Bermuda
cs_CZ: Bermudy

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Cayman Islands
cs_CZ: Kajmanské ostrovy

en: Costa Rica
cs_CZ: Kostarika

en: Cuba
cs_CZ: Kuba

en: Dominica
cs_CZ: Dominika

en: Dominican Republic
cs_CZ: Dominikánská republika

en: Greenland
cs_CZ: Grónsko

en: United States of America
cs_CZ: Spojené státy americké

en: Jamaica
cs_CZ: Jamajka

en: Saint Kitts and Nevis
cs_CZ: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs_CZ: Svatá Lucie

en: Mexico
cs_CZ: Mexiko

en: Martinique
cs_CZ: Martinik

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Puerto Rico
cs_CZ: Portoriko

en: El Salvador
cs_CZ: Salvador

en: Saint Pierre and Miquelon
cs_CZ: Saint-Pierre a Miquelon

en: Trinidad and Tobago
cs_CZ: Trinidad a Tobago

en: Turks and Caicos Islands
cs_CZ: Turks a Caicos

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs_CZ: Svatý Vincent a Grenadiny

en: British Virgin Islands
cs_CZ: Britské Panenské ostrovy

en: United States Virgin Islands
cs_CZ: Spojené státy americké Panenské ostrovy

en: Afghanistan
cs_CZ: Afghánistán

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saudská Arábie

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéš

en: Bahrain
cs_CZ: Bahrajn

en: Bhutan
cs_CZ: Bhútán

en: China
cs_CZ: Čína

en: Taiwan
cs_CZ: Tchaj-wan

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: India
cs_CZ: Indie

en: Iran
cs_CZ: Írán

en: Azerbaijani Republic
cs_CZ: Ázerbájdžánská republika

en: Iraq
cs_CZ: Irák

en: Israel
cs_CZ: Izrael

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Turkmenistan
cs_CZ: Turkmenistán

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Uzbekistan
cs_CZ: Uzbekistán

en: Jordan
cs_CZ: Jordánsko

en: Palestine
cs_CZ: Palestina

en: People's Rep. of Korea
cs_CZ: KLDR

en: Kuwait
cs_CZ: Kuvajt

en: Lebanon
cs_CZ: Libanon

en: Kyrgyz Republic
cs_CZ: Kyrgyzská republika

en: Maldives
cs_CZ: Maledivy

en: Mongolia
cs_CZ: Mongolsko

en: Nepal
cs_CZ: Nepál

en: Oman
cs_CZ: Omán

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Qatar
cs_CZ: Katar

en: Syrian Arab Republic
cs_CZ: Syrská arabská republika

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené arabské emiráty

en: Tajikistan
cs_CZ: Tádžikistán

en: Yemen
cs_CZ: Jemen

en: Bosnia and Herzegovina
cs_CZ: Bosna a Hercegovina

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Brunei Darussalam
cs_CZ: Brunej

en: Micronesia
cs_CZ: Mikronésie

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Christmas Island
cs_CZ: Vánoční ostrov

en: Cook Islands
cs_CZ: Cookovy ostrovy

en: Fiji
cs_CZ: Fidži

en: Cocos (Keeling) Islands
cs_CZ: Kokosové (Keelingovy) ostrovy

en: Indonesia
cs_CZ: Indonésie

en: Lao People's Dem. Rep.
cs_CZ: Laoská lidově Dem. Rep.

en: Malaysia
cs_CZ: Malajsie

en: Northern Mariana Islands
cs_CZ: Severní Mariany

en: Marshall Islands
cs_CZ: Marshallovy ostrovy

en: New Caledonia
cs_CZ: Nová Kaledonie

en: French Polynesia
cs_CZ: Francouzská Polynésie

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: East Timor
cs_CZ: Východní Timor

en: Papua New Guinea
cs_CZ: Papua-Nová Guinea

en: Pitcairn Island
cs_CZ: Pitcairnovy ostrovy

en: Solomon Islands
cs_CZ: Šalamounovy ostrovy

en: American Samoa
cs_CZ: Americká Samoa

en: Singapore
cs_CZ: Singapur

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: Viet Nam
cs_CZ: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
cs_CZ: Ostrovy Wallis a Futuna

en: South Africa
cs_CZ: Jihoafrická republika

en: Algeria
cs_CZ: Alžírsko

en: Ascension Island
cs_CZ: Ostrov Ascension

en: Central African Republic
cs_CZ: Středoafrická republika

en: Cameroon
cs_CZ: Kamerun

en: Congo
cs_CZ: Kongo

en: Comoros
cs_CZ: Komory

en: Capo Verde
cs_CZ: Kapverdy

en: Crozet Archipelago
cs_CZ: Souostroví Crozet

en: Ivory Coast
cs_CZ: Pobřeží slonoviny

en: Comoros (Union of the)
cs_CZ: Komory (unie)

en: Djibouti
cs_CZ: Džibutsko

en: Ethiopia
cs_CZ: Etiopie

en: Gabonese Republic
cs_CZ: Gabonská republika

en: Gambia
cs_CZ: Gambie

en: Equatorial Guinea
cs_CZ: Rovníková Guinea

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Kerguelen Islands
cs_CZ: Kergueleny

en: Liberia
cs_CZ: Libérie

en: South Sudan (Republic of)
cs_CZ: Jižní Súdán (republika)

en: Libya
cs_CZ: Libye

en: Mauritius
cs_CZ: Mauricius

en: Madagascar
cs_CZ: Madagaskar

en: Mozambique
cs_CZ: Mosambik

en: Mauritania
cs_CZ: Mauretánie

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: Namibia
cs_CZ: Namibie

en: Reunion
cs_CZ: Réunion

en: Sudan
cs_CZ: Súdán

en: Seychelles
cs_CZ: Seychely

en: Saint Helena
cs_CZ: Svatá Helena

en: Somalia
cs_CZ: Somálsko

en: Sao Tome and Principe
cs_CZ: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: Eswatini
cs_CZ: Svazijsko

en: Chad
cs_CZ: Čad

en: Togolese Republic
cs_CZ: Republika Togo

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Tanzania
cs_CZ: Tanzanie

en: Dem Rep.of the Congo
cs_CZ: Konžská demokratická republika

en: Zambia
cs_CZ: Zambie

en: Argentine Republic
cs_CZ: Argentinská republika

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: Bolivia
cs_CZ: Bolívie

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: Falkland Islands
cs_CZ: Falklandské ostrovy

en: France - Guiana
cs_CZ: Francouzská Guyana

en: Suriname
cs_CZ: Surinam

en: Military Vessel
cs_CZ: Vojenské plavidlo

en: Sailing Vessel
cs_CZ: Plachetnice

en: Pleasure craft
cs_CZ: Rekreační plavidlo

en: Pilot Vessel
cs_CZ: Loď lodivoda

en: Search and Rescue Vessel
cs_CZ: SAR plavidlo

en: Tug
cs_CZ: Remorkér

en: Port Tender
cs_CZ: Přístavní člun

en: Pollution Control Vessel
cs_CZ: Plavidlo pro kontrolu znečištění

en: Law Enforcement Vessel
cs_CZ: Fízlové

en: Medical Transport
cs_CZ: Lékařský transport

en: Passenger Ship
cs_CZ: Loď s pasažéry

en: Cargo Ship
cs_CZ: Nákladní loď

en: Unspecified
cs_CZ: Nedefinovaný

en: Reference Point
cs_CZ: Referenční bod

en: Fixed Structure
cs_CZ: Pevná struktura

en: Spare
cs_CZ: Rezerva

en: Light
cs_CZ: Světlo

en: Light w/Sectors
cs_CZ: Sektorové světlo

en: Leading Light Front
cs_CZ: Přední naváděcí světlo

en: Leading Light Rear
cs_CZ: Zadní naváděcí světlo

en: Cardinal N Beacon
cs_CZ: S kardinální znak

en: Cardinal E Beacon
cs_CZ: V kardinální znak

en: Cardinal S Beacon
cs_CZ: J kardinální znak

en: Cardinal W Beacon
cs_CZ: Z kardinální znak

en: Beacon, Port Hand
cs_CZ: Znak, levobok

en: Beacon, Starboard Hand
cs_CZ: Znak, pravobok

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
cs_CZ: Znak, hlavní kanál na levoboku

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
cs_CZ: Znak, hlavní kanál na pravoboku

en: Beacon, Isolated Danger
cs_CZ: Znak, izolované nebezpečí

en: Beacon, Safe Water
cs_CZ: Znak, Bezpečná voda

en: Beacon, Special Mark
cs_CZ: Znak, speciální značka

en: Cardinal Mark N
cs_CZ: S kardinální značka

en: Cardinal Mark E
cs_CZ: V kardinální značka

en: Cardinal Mark S
cs_CZ: J kardinální značka

en: Cardinal Mark W
cs_CZ: Z kardinální značka

en: Port Hand Mark
cs_CZ: Levoboční značka

en: Starboard Hand Mark
cs_CZ: Pravoboční značka

en: Preferred Channel Port Hand
cs_CZ: Hlavní kanál na levoboku

en: Preferred Channel Starboard Hand
cs_CZ: Hlavní kanál na pravoboku

en: Isolated Danger
cs_CZ: Izolované nebezpečí

en: Safe Water
cs_CZ: Bezpečná voda

en: Special Mark
cs_CZ: Speciální značka

en: Light Vessel/Rig
cs_CZ: Plovoucí světlo

en: GpsGate Buddy
cs_CZ: GPSGate kumpán

en: Position Report
cs_CZ: Report pozice

en: Distress
cs_CZ: Nouze

en: ARPA radar target
cs_CZ: ARPA radarový cíl

en: Tow
cs_CZ: Vlek

en: Long Tow
cs_CZ: Dlouhý vlek

en: Dredge
cs_CZ: Bagr

en: Yat
cs_CZ: Loď

en: Tender
cs_CZ: Člun

en: Ref. Pt
cs_CZ: Ref. bod

en: Fix.Struct.
cs_CZ: Pev.strukt.

en: Lt
cs_CZ: Sv

en: Lt sect.
cs_CZ: Sv sekt.

en: Ldg Lt Front
cs_CZ: Příďové světlo

en: Ldg Lt Rear
cs_CZ: Záďové světlo

en: Card. N
cs_CZ: Kard. S

en: Card. E
cs_CZ: Kard. V

en: Card. S
cs_CZ: Kard. J

en: Card. W
cs_CZ: Kard. Z

en: Port
cs_CZ: Levobok

en: Stbd
cs_CZ: Pravo

en: Pref. Chnl
cs_CZ: Hlav. kanál

en: Isol. Dngr
cs_CZ: Iz. nebezpečí

en: Special
cs_CZ: Speciální

en: Port Hand
cs_CZ: Levobok

en: Stbd Hand
cs_CZ: Pravobok

en: AIS target list
cs_CZ: Seznam cílů AIS

en: Trk
cs_CZ: Stopa

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Call
cs_CZ: Volání

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Nav Status
cs_CZ: Nav status

en: Brg
cs_CZ: Kurs

en: Target info
cs_CZ: Info o cíli

en: Create WPT
cs_CZ: Vytvořit trasový bod

en: Hide All Tracks
cs_CZ: Skryj CPA cíle

en: Show All Tracks
cs_CZ: Zobrazit CPA cíle

en: Toggle track
cs_CZ: Přepni záznam stopy

en: Copy MMSI
cs_CZ: Kopírovat MMSI

en: AutoSort
cs_CZ: Automatické řazení

en: Limit range: NM
cs_CZ: Omezit rozsah: NM

en: Target Count
cs_CZ: Počet cílů

en: Record Track
cs_CZ: Uložit trasu

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
cs_CZ: Nedávno zaznamenaná stopa tohoto cíle byla uložena.
    Chceš pokračovat v ukládání do ukončení OpenCPN?

en: AISTargetQuery
cs_CZ: Detail AIS cíle

en: Stop Tracking
cs_CZ: Zastavit záznam

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
cs_CZ: Nápověda OpenCPN není nainstalována.
    Chcete nyní nainstalovat z Google PlayStore?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
cs_CZ: Zařízení android má interní GPS, ale to je zakázáno.
     Prosím navštiv nastavení Androidu a povol GPS

en: Nothing found
cs_CZ: Nic nenalezeno

en: Anchorage created
cs_CZ: Kotviště vytvořeno

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
cs_CZ: OpenCPN může v případě potřeby zkopírovat tyto složky map do vhodného místa.

en: OpenCPN Internal Storage
cs_CZ: Interní úložiště OpenCPN

en: OpenCPN SDCard Storage
cs_CZ: Úložiště OpenCPN na SD kartě

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Proceed?
cs_CZ: Pokračovat?

en: Migration started...
cs_CZ: Migrace začala...

en: Permission granted to
cs_CZ: Oprávnění uděleno pro

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
cs_CZ: OpenCPN získal dočasné oprávnění k přístupu k vybraným složkám map.

en: Chart migration is ready to proceed.
cs_CZ: Migrace map je připravena k pokračování.

en: Source:
cs_CZ: Zdroj:

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
cs_CZ: Místo určení: Vnitřní úložiště OpenCPN

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
cs_CZ: Místo určení: OpenCPN SD karta

en: Migrate charts now?
cs_CZ: Migrovat grafy?

en: Chart migration is finished.
cs_CZ: Migrace map je dokončena.

en: Finishing migration
cs_CZ: Dokončování migrace

en: Menu
cs_CZ: Nabídka

en: Undo
cs_CZ: Vrátit zpět

en: Redo
cs_CZ: Vykonat znovu

en: End Route
cs_CZ: Ukončit trasu

en: Measure Off
cs_CZ: Vypnout měření

en: Measure
cs_CZ: Měření

en: Max Detail Here
cs_CZ: Max Detail zde

en: Scale In
cs_CZ: Přiblížit

en: Scale Out
cs_CZ: Oddálit

en: Drop Mark
cs_CZ: Umístit značku

en: New Route...
cs_CZ: Nová trasa...

en: Move Boat Here
cs_CZ: Posunout sem loď

en: Navigate To Here
cs_CZ: Navigovat sem

en: Course Up Mode
cs_CZ: Mód kurs nahoru

en: North Up Mode
cs_CZ: Mód sever nahoru

en: Chart Up Mode
cs_CZ: Mód mapa nahoru

en: Toggle Full Screen
cs_CZ: Přepnout na celou obrazovku

en: Zero XTE
cs_CZ: Nulový XTE

en: Paste Waypoint
cs_CZ: Vložit trasový bod

en: Paste Route
cs_CZ: Vložit trasu

en: Paste Track
cs_CZ: Vložit stopu

en: CM93 Offset Dialog...
cs_CZ: Dialog posunu CM93...

en: Chart Groups
cs_CZ: Skupiny map

en: temporary
cs_CZ: dočasný

en: All Active Charts
cs_CZ: Všechny aktivní mapy

en: Target Query...
cs_CZ: Dotaz na cíl...

en: Hide Target CPA
cs_CZ: Skryj CPA cíle

en: Show Target CPA
cs_CZ: Zobrazit CPA cíle

en: Target List...
cs_CZ: Seznam cílů...

en: Hide Target Track
cs_CZ: Skrýt stopu cíle

en: Show Target Track
cs_CZ: Zobrazit stopu cíle

en: Copy Target MMSI
cs_CZ: Kopírovat MMSI cíle

en: Object Query...
cs_CZ: Dotaz na objekt...

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Show
cs_CZ: Ukaž

en: Unnamed Route
cs_CZ: Nepojmenovaná trasa

en: Layer Route
cs_CZ: Trasa ve vrstvě

en: Properties
cs_CZ: Vlastnosti

en: Activate Next Waypoint
cs_CZ: Aktivovat další trasový bod

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Route
cs_CZ: Trasa

en: Insert Waypoint
cs_CZ: Vložit trasový bod

en: Append Waypoint
cs_CZ: Přidat trasový bod

en: Copy as KML
cs_CZ: Kopírovat jako KML

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Reverse...
cs_CZ: Otočit...

en: Send to new GPS
cs_CZ: Poslat do nové GPS

en: Layer Track
cs_CZ: Stopa ve vrstvě

en: Track
cs_CZ: Stopa

en: Unnamed Waypoint
cs_CZ: Nepojmenovaný trasový bod

en: Layer Waypoint
cs_CZ: Trasový bod ve vrstvě

en: Waypoint
cs_CZ: Bod trasy

en: Remove from Route
cs_CZ: Odstranit z trasy

en: Navigate To This
cs_CZ: Navigovat sem

en: Clear Anchor Watch
cs_CZ: Smazat kotevní alarm

en: Set Anchor Watch
cs_CZ: Nastavit kotevní alarm

en: Show Tide Information
cs_CZ: Ukaž info o přílivu

en: Show Current Information
cs_CZ: Ukaž info o proudu

en: Temporary GOTO Route
cs_CZ: Dočasná trasa

en: Here
cs_CZ: Tady

en: There
cs_CZ: Tam

en: (Unnamed Waypoint)
cs_CZ: (Nepojmenovaný trasový bod)

en: Go to
cs_CZ: Navigovat na

en: Rename Waypoints?
cs_CZ: Přejmenovat trasové body

en: Are you sure you want to delete this route?
cs_CZ: Určitě chceš smazat tuto trasu?

en: OpenCPN Route Delete
cs_CZ: OpenCPN Smazat trasu

en: Are you sure you want to delete this track?
cs_CZ: Určitě chceš smazat tuto stopu?

en: OpenCPN Track Delete
cs_CZ: Smazat OpenCPN stopu

en: Navigation Mode
cs_CZ: Navigační režim

en: North Up
cs_CZ: Sever nahoře

en: Course Up
cs_CZ: Kurs nahoru

en: Look Ahead Mode
cs_CZ: Mód Pohled dopředu

en: Display Options
cs_CZ: Volby zobrazení

en: Enable Chart Quilting
cs_CZ: Povolit skládání map

en: Show Grid
cs_CZ: Zobrazit mřížku

en: Show Chart Outlines
cs_CZ: Zobrazit obrysy mapy

en: Show Depth Units
cs_CZ: Zobrazit jednotky hloubky

en: Show Currents
cs_CZ: Ukaž proudy

en: Buoy/Light Labels
cs_CZ: Popisky bojí/světel

en: Lights
cs_CZ: Světla

en: Light Descriptions
cs_CZ: Popisy světel

en: Display Category
cs_CZ: Kategorie zobrazení

en: Standard
cs_CZ: Standardní

en: All
cs_CZ: Vše

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Cache
cs_CZ: Mezipaměť

en: Clear cache
cs_CZ: Vymazat mezipaměť

en:  ChartFile:
cs_CZ:  SouborMapy:

en:  Name:
cs_CZ:  Jméno:

en: Scale
cs_CZ: Měřítko

en:  Depth Units:
cs_CZ: Jednotky hloubky:

en:  Soundings:
cs_CZ:  Hloubky:

en:  Projection:
cs_CZ:  Projekce:

en:  Source Edition:
cs_CZ:  Zdrojové vydání:

en:  Updated:
cs_CZ:  Aktualizováno:

en: OpenCPN Chart Scan....
cs_CZ: Sken map OpenCPN....

en: OpenCPN Directory Scan....
cs_CZ: Sken složek OpenCPN....

en: OpenCPN Chart Add....
cs_CZ: Přidávání map OpenCPN....

en: Show Tides
cs_CZ: Ukaž přílivy

en: Hide Tides
cs_CZ: Skrýt přílivy

en: Hide Currents
cs_CZ: Skrýt proudy

en: Group "
cs_CZ: Skupina  "

en: " is empty.
cs_CZ: " je prázdné.

en: OpenCPN Group Notice
cs_CZ: OpenCPN skupinová zpráva

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
cs_CZ: " je prázdná, přepínám na skupinu "Všechny aktivní mapy".

en: Layer Route:
cs_CZ: Trasa ve vrstvě:

en: (unnamed)
cs_CZ: (Nepojmenovaná)

en: Total Length:
cs_CZ: Celková délka:

en: Leg: from
cs_CZ: Úsek: z

en:  to
cs_CZ:  do

en: Layer Track:
cs_CZ: Stopa ve vrstvě:

en: StatusBar
cs_CZ: Stavová řádka

en: Use nearby waypoint?
cs_CZ: Použít blízký trasový bod?

en: OpenCPN Route Create
cs_CZ: Vytvořit OpenCPN Trasu

en: For this leg the Great Circle route is
cs_CZ: Pro toto rameno je trasa po velké kružnici

en:  shorter than rhumbline.
cs_CZ:  kratší než loxodroma.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
cs_CZ: Chceš zahrnout trasové body na velké kružnici do této etapy?

en: ObjectQuery
cs_CZ: Dotaz na objekt

en: Layer
cs_CZ: Vrstva

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
cs_CZ: Na místě, kam vkládáš již existuje trasový bod. Chceš k němu připojit vkládaná data?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
cs_CZ: Odpověď 'Ne' vytvoří nový trasový bod na stejném místě.

en: Merge waypoint?
cs_CZ: Sloučit trasový bod?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
cs_CZ: Na místě, kam vkládáš trasové body již nějaké existují. Chceš k nim pouze připojit data, která vkládáš?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
cs_CZ: Odpověď 'Ne' vytvoří pro tuto trasu všechny trasové body nově.

en: Merge waypoints?
cs_CZ: Sloučit trasové body?

en: RouteLegInfoRollover
cs_CZ: Info o části trasy

en: Feet
cs_CZ: Stopy

en: Meters
cs_CZ: Metry

en: Fathoms
cs_CZ: Fathomy (Sáhy)

en: OverZoom
cs_CZ: Nadměrné přiblížení

en: ExtendedTideIcon
cs_CZ: Detailní ikona přílivu

en: CurrentValue
cs_CZ: Proud

en: AIS Target Query
cs_CZ: Dotaz na cíl AIS

en: Show all AIS Targets
cs_CZ: Zobrazit všechny cíle AIS

en: Attenuate less critical AIS targets
cs_CZ: Zeslabit méně důležité cíle AIS

en: Hide AIS Targets
cs_CZ: Schovat AIS cíle

en: Show This Chart
cs_CZ: Ukaž tuto mapu

en: Hide This Chart
cs_CZ: Schovej tuto mapu

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
cs_CZ: OpenCPN Nastavení posunu buněk CM93

en: Cell
cs_CZ: Buňka

en: Cell Scale
cs_CZ: Měřítko buňky

en: User X Offset
cs_CZ: Uživatelský posu X

en: User Y Offset
cs_CZ: Uživatelský posu Y

en: meters
cs_CZ: metry

en: This Leg
cs_CZ: Tento úsek

en: Console Legend
cs_CZ: Legenda konzole

en: Console Value
cs_CZ: Hodnota konzole

en: Full Route
cs_CZ: Úplná trasa

en: Show Highway
cs_CZ: Ukaž dálnici

en: XTE         R
cs_CZ: XTE         P

en: Description
cs_CZ: Popis

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Select All
cs_CZ: Vybrat vše

en: Clear All
cs_CZ: Vyčistit vše

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: CM93 Detail Level
cs_CZ: Úroveň detailu CM93

en: More
cs_CZ: Více

en: Less
cs_CZ: Méně

en: Update plugin catalog
cs_CZ: Aktualizovat katalog pluginů

en: Plugin Manager
cs_CZ: Správce pluginů

en: Downloading
cs_CZ: Stahování

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
cs_CZ: Čekání na ukončení podprocesu komprese rastrových map.

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
cs_CZ: Vzdálenost od lodi: %4.0f NMi

en: Latitude
cs_CZ: Zem. šířka

en: Longitude
cs_CZ: Zem. délka

en: OpenCPN Route
cs_CZ: OpenCPN Trasa

en: OpenCPN Track
cs_CZ: OpenCPN stopa

en: OpenCPN Waypoint
cs_CZ: OpenCPN Trasový bod

en: Choose Format for Copy
cs_CZ: Vyber formát pro kopii

en: KML Standard (Google Earth and others)
cs_CZ: KML Standard (Google Earth a další)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
cs_CZ: KML s rozšířenými daty trasových bodů (QtVlm)

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Link description
cs_CZ: Popis odkazu

en: Local file...
cs_CZ: Lokální soubor...

en: Choose a file
cs_CZ: Vyber soubor

en: Link not complete, can't be saved.
cs_CZ: Odkaz není kompletní, nemůže být uložen.

en: Basic
cs_CZ: Základní

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Add new
cs_CZ: Přidat nový

en: Show on chart
cs_CZ: Zobrazit na mapě

en: Distance
cs_CZ: Vzdálenost

en: Color
cs_CZ: Barva:

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Persistent
cs_CZ: Ukládat trvale

en: Export GPX file
cs_CZ: Exportuj GPX soubor

en: Overwrite existing file?
cs_CZ: Přepsat existující soubor?

en: Import GPX file
cs_CZ: Importuj GPX soubor

en: NMEA Debug Window
cs_CZ: NMEA okno ladění

en: Enable Tracking
cs_CZ: Povolit sledování

en: Auto Follow
cs_CZ: Automaticky následovat

en: Zoom In
cs_CZ: Zvětšit

en: Zoom Out
cs_CZ: Zmenšit

en: Show Chart Bar
cs_CZ: Zobrazit pruh map

en: Show ENC text
cs_CZ: Ukaž ENC text

en: Change Color Scheme
cs_CZ: Změň barevné schéma

en: Show AIS Targets
cs_CZ: Zobrazit AIS cíle

en: Create Route
cs_CZ: Vytvořit trasu

en: Drop MOB Marker
cs_CZ: Umístit zde značku MOB

en: Preferences
cs_CZ: Preference

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
cs_CZ: Problém s tiskem.
    Možná není tvá tiskárna správně nastavena?

en: (Unnamed Route)
cs_CZ: (Nepojmenovaná trasa)

en: Own ship
cs_CZ: Vlastní loď

en: Route & Mark Manager
cs_CZ: Správce tras a bodů

en: Print Chart
cs_CZ: Vytiskni mapu

en:  (Ctrl-Space)
cs_CZ:  (Ctrl-Mezerník)

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: No
cs_CZ: Ne

en: MMSI Extended Properties
cs_CZ: Rozšířené vlastnosti MMSI

en: Tracking
cs_CZ: Sledování

en: Default tracking
cs_CZ: Výchozí nastavení

en: Always track
cs_CZ: Vždy sledovat

en:  Never track
cs_CZ:  Nesledovat nikdy

en: Ignore this MMSI
cs_CZ: Ignoruj toto MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
cs_CZ: Zpracuj toto MMSI jako SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
cs_CZ: Převod AIVDM na AIVDO pro toto MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
cs_CZ: Toto MMSI mě následujeje - vypnout CPA výstrahy

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
cs_CZ: MMSI Id je obvykle devět číslic. 
    Zkontroluj ho a případně zruš.

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Always
cs_CZ: Vždy

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: Edit MMSI Properties
cs_CZ: Upravit vlastnosti MMSI

en: MMSI Properties
cs_CZ: Vlastnosti MMSI

en: Track Mode
cs_CZ: Režim stop

en: Ignore
cs_CZ: Ignorovat

en: Ship name
cs_CZ: Jméno lodi

en: Follower
cs_CZ: Sledující

en: New...
cs_CZ: Nové...

en: Add MMSI Properties
cs_CZ: Přidat vlastnosti MMSI

en: COG Predictor Length (min)
cs_CZ: Délka předpovědi COG (min):

en: Heading Predictor Length (NMi)
cs_CZ: Délka prediktoru směru (NMi)

en: Ship Icon Type
cs_CZ: Typ ikony lodě

en: Real Scale Bitmap
cs_CZ: Bitová mapa ve skutečném měřítku

en: Real Scale Vector
cs_CZ: Vektor ve skutečném měřítku

en: Length Over All (m)
cs_CZ: Celková délka (m)

en: Width Over All (m)
cs_CZ: Celková šířka (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
cs_CZ: Offset GPS od přídě (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
cs_CZ: GPS offset od středu lodě (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
cs_CZ: Nejmenší velikost obrazovky (mm)

en: Show range rings
cs_CZ: Zobrazit kruhy vzdálenosti

en: Distance between rings
cs_CZ: Vzdálenost mezi kruhy

en: Distance Unit
cs_CZ: Jednotka vzdálenosti

en: Nautical miles
cs_CZ: Námořní míle

en: Kilometers
cs_CZ: Kilometry

en: Range Ring Colour
cs_CZ: Barva kružnic vzdálenosti

en: Style
cs_CZ: Styl:

en: Solid
cs_CZ: Plný

en: Dot
cs_CZ: Tečkovaná

en: Long dash
cs_CZ: Dlouhé šrafy

en: Short dash
cs_CZ: Krátké šrafy

en: Dot dash
cs_CZ: Čerchovaná

en: Black
cs_CZ: Černá

en: Dark Red
cs_CZ: Tmavě červená

en: Dark Green
cs_CZ: Tmavě zelená

en: Dark Yellow
cs_CZ: Tmavě žlutá

en: Dark Blue
cs_CZ: Tmavě modrá

en: Dark Magenta
cs_CZ: Tmavě fialová

en: Dark Cyan
cs_CZ: Tmavě azurová

en: Light Gray
cs_CZ: Světle šedá

en: Dark Gray
cs_CZ: Tmavě šedá

en: Red
cs_CZ: Červená

en: Green
cs_CZ: Zelená

en: Yellow
cs_CZ: Žlutá

en: Blue
cs_CZ: Modrá

en: Magenta
cs_CZ: Fialová

en: Cyan
cs_CZ: Azurová

en: White
cs_CZ: Bílá

en: Tracks
cs_CZ: Stopy

en: Automatic Daily Tracks at midnight
cs_CZ: Automatické denní stopy o půlnoci

en: Automatic Daily Tracks at
cs_CZ: Automatické denní stopy v

en: Computer
cs_CZ: Počítač

en: Highlight Tracks
cs_CZ: Zvýraznit stopy

en: Tracking Precision
cs_CZ: Přesnost záznamu stopy

en: Low
cs_CZ: Nízký

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: High
cs_CZ: Vysoký

en: Calculate values
cs_CZ: Vypočítat hodnoty

en: Calculate SOG and COG from position changes
cs_CZ: Výpočet SOG a COG ze změny pozice

en: Min seconds between updates
cs_CZ: Min. sekund mezi aktualizacemi

en: New Routes
cs_CZ: Nové trasy

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
cs_CZ: Poloměr kruhu průjezdu bodem (NMi)

en: Advance route waypoint on arrival only
cs_CZ: Na další bod pouze při průjezdu

en: Waypoint range rings
cs_CZ: Kruhy vzdálenosti k bodu

en: Waypoint Range Ring Colours
cs_CZ: Barva kruhů

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
cs_CZ: Zamknout trasové body dokud není zobrazen dialog vlastností trasového bodu

en: Confirm deletion of tracks and routes
cs_CZ: Potvrď smazání stop a tras

en: Chart Files
cs_CZ: Soubory map

en: Directories
cs_CZ: Složky

en: Add Directory...
cs_CZ: Přidat složku...

en: Remove Selected
cs_CZ: Odstranit vybrané

en: Compress Selected
cs_CZ: Komprimovat vybrané

en: Remove
cs_CZ: Odebrat

en: Update Control
cs_CZ: Aktualizovat ovládací prvek

en: Scan Charts and Update Database
cs_CZ: Projít mapy a aktualizovat databázi

en: Force Full Database Rebuild
cs_CZ: Vynutit uplné znovuvytvoření databáze

en: Prepare all ENC Charts
cs_CZ: Připravit všechny ENC mapy

en: Templates
cs_CZ: Šablony

en: Advanced
cs_CZ: Pokočilé

en: De-skew Raster Charts
cs_CZ: Srovnat šikmé rastrové mapy

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
cs_CZ: Použít akcelerovanou grafiku (OpenGL)

en: Chart Rotation Averaging Time
cs_CZ: Doba průměrování otáčení mapy

en: seconds
cs_CZ: sekundy

en: Chart Zoom/Scale Weighting
cs_CZ: Vážení Zoom/měřítko mapy

en: Raster
cs_CZ: Rastrové

en: Vector
cs_CZ: Vektorové

en: Physical Screen Width
cs_CZ: Fyzická šířka obrazovky

en: Manual:
cs_CZ: Ručně:

en: Chart Display
cs_CZ: Zobrazení map

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
cs_CZ: Zobrazit otočené rasterové mapy jako Sever-Nahoru

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
cs_CZ: S nižší hodnotou stejnou úroveň zvětšení ukazuje méně podrobnou mapu.
    S vyšší hodnotu, stejná úroveň zvětšení zobrazí podrobnější mapu.

en: Graphics
cs_CZ: Grafika

en: Vector Chart Display
cs_CZ: Zobrazení vektorových map

en: Depth Soundings
cs_CZ: Zobrazit hloubky

en: Chart Information Objects
cs_CZ: Informační mapové objekty

en: Buoys/Lights
cs_CZ: Bóje/světla

en: Extended Light Sectors
cs_CZ: Protažené sektory světel

en: Chart Texts
cs_CZ: Mapové texty

en: National text on chart
cs_CZ: Národní text na mapách

en: Important Text Only
cs_CZ: Pouze důležitý text

en: De-Cluttered Text
cs_CZ: Uspořádat text

en: Chart Detail
cs_CZ: Detail map

en: Reduced Detail at Small Scale
cs_CZ: Snížit detail u malého měřítka

en: Graphics Style
cs_CZ: Grafický styl

en: Paper Chart
cs_CZ: Papírová mapa

en: Simplified
cs_CZ: Zjednodušený

en: Boundaries
cs_CZ: Hranice

en: Plain
cs_CZ: Obyčejný

en: Symbolized
cs_CZ: Symbolizovaný

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: 2 Color
cs_CZ: 2 barvy

en: 4 Color
cs_CZ: 4 barvy

en: Shallow Depth
cs_CZ: Mělčina

en: Safety Depth
cs_CZ: Bezpečná hloubka

en: Deep Depth
cs_CZ: Velká hloubka

en: Reset to STANDARD
cs_CZ: Obnovit standardní

en: Tides && Currents
cs_CZ: Přílivy a proudy

en: Active Datasets
cs_CZ: Aktivní sady dat

en: Add Dataset...
cs_CZ: Přidat datovou sadu...

en: All Available Charts
cs_CZ: Všechny dostupné mapy

en: Remove Chart
cs_CZ: Odstranit mapu

en: All Charts
cs_CZ: Všechny mapy

en: New Group...
cs_CZ: Nová skupina

en: Delete Group
cs_CZ: Smazat skupinu

en: Preserve scale when switching charts
cs_CZ: Zachovat měřítko při změně mapy

en: Controls
cs_CZ: Ovládací prvky

en: Smooth Panning / Zooming
cs_CZ: Plynulé tažení a přibližování

en: Zoom to Cursor
cs_CZ: Zoom na kurzor

en: Display Features
cs_CZ: Parametry zobrazení

en: Status Bar Option
cs_CZ: Nastavení stavového řádku

en: Live ETA at Cursor
cs_CZ: Aktuální ETA ke kurzoru.

en: Default Boat Speed
cs_CZ: Výchozí rychlost lodi

en: Units
cs_CZ: Jednotky

en: Statute miles
cs_CZ: Statutární míle

en: Knots
cs_CZ: Uzly

en: Depth
cs_CZ: Hloubka

en: Degrees, Decimal Minutes
cs_CZ: Stupně, desetinné minuty

en: Decimal Degrees
cs_CZ: Desetinné stupně

en: Degrees, Minutes, Seconds
cs_CZ: Stupně, minuty, sekundy

en: Bearings
cs_CZ: Náměry

en: Show true
cs_CZ: Zobrazit skutečný

en: Assumed magnetic variation
cs_CZ: Předpokládaná magnetická variace

en: deg (-W, +E)
cs_CZ: stupňů (-Z, +V)

en: Show true bearings and headings
cs_CZ: Zobrazit skutečné náměry a směry

en: Show magnetic bearings and headings.
cs_CZ: Zobrazit magnetické náměry a směry

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
cs_CZ: Magnetická variace vypočtená WMM pluginem

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
cs_CZ: Ruční nastaveni magnetické variace
    Musíš vypnout WMM plugin

en: Select Sound File
cs_CZ: Vybrat zvukový soubor

en: AIS Targets
cs_CZ: AIS cíle

en: CPA Calculation
cs_CZ: Výpočet CPA

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
cs_CZ: Žádná upozornění (T)CPA, pokud vzdálenost k cíli je větší než (NMi)

en: Warn if CPA less than (NMi)
cs_CZ: Varuj, pokud CPA je méně než (nm)

en: ...and TCPA is less than (min)
cs_CZ: ...a TCPA je méně než (minut)

en: Lost Targets
cs_CZ: Ztracené cíle

en: Mark targets as lost after (min)
cs_CZ: Označit cíle za ztracené po (min)

en: Remove lost targets after (min)
cs_CZ: Odstranit ztracené cíle po (min)

en: Display
cs_CZ: Zobrazení

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
cs_CZ: Ukázat šipky COG cílů v délce (min)

en: Show target tracks, length (min)
cs_CZ: Ukázat stopy cílů v délce (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
cs_CZ: Potlačit zakotvené cíle, rychlost max (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
cs_CZ: Povolit útlum méně důležitých cílů, je-li více než... cílů

en: Show area notices (from AIS binary messages)
cs_CZ: Ukázat oblastní zprávy (z binárních AIS zpráv)

en: Show AIS targets real size
cs_CZ: Zobrazit skutečnou velikost AIS cílů

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
cs_CZ: Zobrazit jména u AIS cílů v měřítku větším než 1:

en: Rollover
cs_CZ: Vysačka

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
cs_CZ: "Jméno lodi" MMSI (Volací znak)

en: [Class] Type (Status)
cs_CZ: [Třída] Typ (Stav)

en: CPA TCPA
cs_CZ: CPA/TCPA

en: CPA/TCPA Alerts
cs_CZ: CPA/TCPA výstrahy

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
cs_CZ: Zobrazit dialog výstrah CPA/TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
cs_CZ: Hrát zvuk pří výstraze CPA/TCPA

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
cs_CZ: Povolit vypršení potvrzení upozornění na cíl (min)

en: General Options
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Fonts
cs_CZ: Písma

en: Choose Font...
cs_CZ: Vybrat font...

en: Choose Font Color...
cs_CZ: Vybrat font...

en: Toolbar and Window Style
cs_CZ: Nástrojová lišta a styl okna

en: Interface Options
cs_CZ: Možnosti rozhraní

en: Show Status Bar
cs_CZ: Zobrazit stavovou řádku

en: Show Menu Bar
cs_CZ: Zobrazit menu

en: Show Compass/GPS Status Window
cs_CZ: Zobrazit okno kompas/GPS stav

en: Enable Toolbar auto-hide
cs_CZ: Povolit automatické skrývání panelu nástrojů

en: Play Ships Bells
cs_CZ: Hraj lodní zvony

en: Enable Touchscreen interface
cs_CZ: Povolit rozhraní dotykové obrazovky

en: Enable Scaled Graphics interface
cs_CZ: Povolit škálovatelné grafické rozhraní

en: User Interface scale factor
cs_CZ: Měřítko uživatelského rozhraní

en: Chart Object scale factor
cs_CZ: Měřítko mapových objektů

en: Ship scale factor
cs_CZ: Faktor zvětšení lodí

en: Apply
cs_CZ: Aplikovat

en: Charts
cs_CZ: Mapy

en: Connections
cs_CZ: Připojení

en: Ships
cs_CZ: Lodě

en: User Interface
cs_CZ: Uživatelské rozhraní

en: Plugins
cs_CZ: Zásuvné moduly

en: User set magnetic variation
cs_CZ: Uživatelská magnetická variace

en: feet
cs_CZ: stopy

en: fathoms
cs_CZ: sáhy

en: Add a directory containing chart files
cs_CZ: Přidej složku s mapovými soubory

en: 
     - your ship's length must be > 0
cs_CZ: 
     - délka lodě musí být > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
cs_CZ: 
     - šířka lodě musí být > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
cs_CZ: 
     - tvůj GPS offset od středu lodě musí být v šířce lodě

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
cs_CZ: 
     - tvůj GPS offset od příděmusí být mensí než délka lodě

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
cs_CZ: 
     - minimální velikost ikony lodě musí být mezi 1 a 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
cs_CZ: Nastavené skutečné velikosti vlastní lodi není korektní:

en: OpenCPN info
cs_CZ: OpenCPN Informace

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
cs_CZ: Komprese změní soubory map na disku.
    To je může učinit nekompatibilními s jinými programy a staršími verzemi OpenCPN.
    Komprimované mapy se mohou na některých systémech načítat a zobrazovat trochu pomaleji.
    Je možno je kdykoli dekomprimovat zpět programy unxz nebo 7-zip.

en: OpenCPN Warning
cs_CZ: OpenCPN varování

en: OpenCPN Compress Charts
cs_CZ: OpenCPN komprese map

en: No charts found to compress.
cs_CZ: Nenalezeny žádné mapy pro kompresi.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
cs_CZ: komprimováno %ld map
    z %.1fMB na %.1fMB
    ušetřeno %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
cs_CZ: Zadej název skupiny

en: New Chart Group
cs_CZ: Nová skupina map

en: Select Tide/Current Data
cs_CZ: Vyber data přílivu/proudu

en: Texture Compression
cs_CZ: Komprese textur

en: Texture Compression with Caching
cs_CZ: Komprese textur s ukládáním do mezipaměti

en: Texture Compression Caching
cs_CZ: Komprese textur, ukládání do mezipaměti

en: Texture Memory Size (MB)
cs_CZ: Velikost paměti pro textury (MB)

en: Size:
cs_CZ: Velikost:

en: Rebuild Texture Cache
cs_CZ: Znovu vytvořit mezipaměť textur

en: Clear Texture Cache
cs_CZ: Vymazat mezipaměť textur

en: Show FPS
cs_CZ: Zobrazovat FPS

en: Polygon Smoothing
cs_CZ: Vyhlazovat polygony

en: Line Smoothing
cs_CZ: Vyhlazovat čáry

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
cs_CZ: Software OpenGL (restartuj OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
cs_CZ: Použít akcelerovanou grafiku (OpenGL)

en: Texture Settings
cs_CZ: Nastavení textur

en: Texture Cache
cs_CZ: Uložené textury

en: Miscellaneous
cs_CZ: Různé

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
cs_CZ: Řetěz aktualizací S57 buňky je neúplný. 
    ENC mapa může být neúplná nebo nepřesná. 
    Pro podrobnosti zkontroluj soubor logu.

en: OpenCPN Create SENC Warning
cs_CZ: OpenCPN varování vytvoření SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
cs_CZ: Aktualizace S57 buňky se nezdařila.
    Nepodařilo se aplikovat žádné aktualizace.
    ENC prvky monou být nekompletní nebo nepřesné.
    
    Zkontroluj log pro bližší informace.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
cs_CZ: Vytváření souboru S57 SENC...

en: AISRollover
cs_CZ: AIS visačka

en: TideCurrentGraphRollover
cs_CZ: PrekryvnyGrafPrilivProudu

en: Routes
cs_CZ: Trasy

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Route Name
cs_CZ: Název trasy

en: From <-> To
cs_CZ: Z <-> do

en: &Properties
cs_CZ: Vlas&tnosti

en: &Activate
cs_CZ: &Aktivovat

en: &Center View
cs_CZ: Vy&centrovat pohled

en: &Reverse
cs_CZ: &Otočit

en: &Delete
cs_CZ: &Smazat

en: &Export selected...
cs_CZ: &Export trasy....

en: Export
cs_CZ: &Export tras. bodu....

en: &Delete All
cs_CZ: S&mazat vše

en: Track Name
cs_CZ: Jméno trasy

en: Length
cs_CZ: Délka

en: &Start Track
cs_CZ: Zahájit &stopu

en: Route from Track
cs_CZ: Trasa ze stopy

en: Waypoints
cs_CZ: Trasové body

en: Waypoint Name
cs_CZ: Jméno tras. bodu

en: Distance from own ship
cs_CZ: Vzdálenost od vlastní lodi

en: &New
cs_CZ: &Nový

en: &Go To
cs_CZ: Navi&govat na

en: &Send to GPS
cs_CZ: Ode&slat do GPS

en: Delete All
cs_CZ: Smazat vše

en: Export All Visible...
cs_CZ: Exportovat vše viditelné....

en: Layers
cs_CZ: Vrstvy

en: Layer Name
cs_CZ: Jméno vrstvy

en: No. of items
cs_CZ: Počet kusů

en: Show WPT names
cs_CZ: Zobraz jména trasových bodů

en: List contents
cs_CZ: Vypiš obsah

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
cs_CZ: Určitě chceš smazat tuto trasu?

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
cs_CZ: Určitě chceš smazat <VŠECHNY> trasy?

en: &Merge Selected Tracks
cs_CZ: Spojit &vybrané trasy

en: Reduce Data...
cs_CZ: Redukovat data...

en: &Copy as text
cs_CZ: Kopírovat jako text

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
cs_CZ: Vyber maximální povolenou chybu (v metrech)
    po redukci dat:

en: Reduce Data Precision
cs_CZ: Snížit přesnost dat

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
cs_CZ: Množství dat použitých stopou
     bylo sníženo o %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
cs_CZ: Momentálně zaznamenávaná stopa nebyla spojena.
    Můžeš ji napojit později, až skončí.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
cs_CZ: OpenCPN převádí stopu na trasu....

en: Processing Waypoints...
cs_CZ: Zpracovávám trasové body...

en: Done.
cs_CZ: Hotovo.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
cs_CZ: Určitě chceš smazat <VŠECHNY> stopy?

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
cs_CZ: Trasový bod, který chceš smazat je použit v trase, chceš ho skutečně odstranit?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
cs_CZ: Určitě chceš smazat <VŠECHNY> trasové body?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
cs_CZ: Některé body zíjmu jsou použity v trasách nebo pro kotevní alarmy. Chceš je také odstranit? To změní trasy a deaktivuje kotevní alarmy. Odpověď Ne zachoví body, které jsou použity v trasách nebo alarmech.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
cs_CZ: Určitě chceš smazat <VŠECHNY> trasy?

en: (Unnamed Layer)
cs_CZ: (Nepojmenovaná vrstva)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
cs_CZ: Snažíš se odstranit aktivní trasu AIS MOB, jsi si jistý?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
cs_CZ: Trasové body mohou být přejmenovány, aby reflektovaly nové pořadí, jména budou '001', '002' atd.
    
    Chceš přejmenovat všechny trasové body?

en: Leg
cs_CZ: Úsek

en: To Waypoint
cs_CZ: K trasovému bodu

en: Elements to print...
cs_CZ: Prvky k tisku...

en: Show Waypoint name.
cs_CZ: Ukaž jméno trasového bodu.

en: Show Waypoint position.
cs_CZ: Ukaž pozici trasového bodu.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
cs_CZ: Ukaž kurs od každého trasového bodu k dalšímu.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
cs_CZ: Zobraz vzdálenost od každého trasového bodu k dalšímu.

en: Show Waypoint description.
cs_CZ: Ukaž popis trasového bodu.

en: Route Print
cs_CZ: Tisk trasy

en: From
cs_CZ: Z

en: To
cs_CZ: Do

en: Plan speed
cs_CZ: Plánovaná rychlost

en: Default color
cs_CZ: Standardní barva

en: Width
cs_CZ: Šířka:

en: Next tide event
cs_CZ: Příští přílivová událost

en: wxFB Website
cs_CZ: Stránky wxFB

en: Links are opened in the default browser.
cs_CZ: Linky jsou otevírány ve výchozí aplikaci.

en: Print
cs_CZ: Tisk mapy

en: Extend
cs_CZ: Rozšířený

en: Split
cs_CZ: Rozdělit trasu

en: MoTwilight
cs_CZ: Rozbřesk

en: Sunrise
cs_CZ: Východ slunce

en: Daytime
cs_CZ: Den

en: Sunset
cs_CZ: Západ slunce

en: EvTwilight
cs_CZ: Setmění

en: Nighttime
cs_CZ: Noc

en: Depart From
cs_CZ: Odplutí z

en: Total distance
cs_CZ: Celková vzdálenost

en: Speed (Kts)
cs_CZ: Rychlost (Kts)

en: Departure Time
cs_CZ: Čas vyplutí

en: Time enroute
cs_CZ: Čas na cestě

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
cs_CZ: Určitě chceš smazat tento trasový bod?

en: OpenCPN Remove Waypoint
cs_CZ: OpenCPN odstranit trasový bod

en: &Copy all as text
cs_CZ: Kopírovat vše jako text

en: Links are opened for editing.
cs_CZ: Odkazy jsou otevírány pro úpravy.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
cs_CZ: Řetěz aktualizací S57 buňky je neúplný. 
    ENC mapa může být neúplná nebo nepřesná. 
    Pro podrobnosti zkontroluj soubor logu.

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
cs_CZ: <font size=-2>(Úhly sektorů jsou skutečné náměry z moře)</font><br>

en: GPS/Plotter Port
cs_CZ: GPS/Port plotteru

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
cs_CZ: Připrav GPS pro nahrání trasy/trasových bodů a stiskni tlačítko Odeslat...

en: Progress...
cs_CZ: Průběh...

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
cs_CZ: Zdá se, že nemáš nainstalována žádná harmonická data přílivů a proudů.

en: Tide
cs_CZ: Příliv

en: Current
cs_CZ: Proud

en: Prev
cs_CZ: Předchozí

en: Next
cs_CZ: Následující

en: Reference Station :
cs_CZ: Referenční stanice:

en: Data Source :
cs_CZ: Zdroj dat :

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Tomorrow
cs_CZ: Zítra

en: Shift to Larger Scale Chart
cs_CZ: Posun na mapu většího měřítka

en: Shift to Smaller Scale Chart
cs_CZ: Posun na mapu menšího měřítka

en: Hide ENC text
cs_CZ: Skrýt ENC text

en: ToolTips
cs_CZ: ToolTipy

en: No, I don't want to hide it.
cs_CZ: Ne, nechci to schovat.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
cs_CZ: Ne, a navždy odstraň možnost to schovat.

en: Yes, hide it.
cs_CZ: Ano, schovej to.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
cs_CZ: Tlačítko Man Over Board může bít důležitá bezpečnostní pomůcka.
    Určitě ho chceš skrýt?

en: Choose Toolbar Icons
cs_CZ: Vybrat ikony panelu nástrojů

en: Timestamp
cs_CZ: Časová značka

en: Avg. speed
cs_CZ: Průměrná rychlost (Kts)

en: Time Enroute
cs_CZ: Čas na cestě

en: Local @ PC
cs_CZ: Lokální na PC

en: LMT @ Location
cs_CZ: LMT na místě

en: Time shown as
cs_CZ: Časy zobrazeny jako

en: 2 pixels
cs_CZ: 2 pixely

en: 3 pixels
cs_CZ: 3 pixely

en: 4 pixels
cs_CZ: 4 pixely

en: 5 pixels
cs_CZ: 5 pixelů

en: 6 pixels
cs_CZ: 6 pixelů

en: 7 pixels
cs_CZ: 7 pixelů

en: 8 pixels
cs_CZ: 8 pixelů

en: 9 pixels
cs_CZ: 9 pixelů

en: 10 pixels
cs_CZ: 10 pixelů

en: To route
cs_CZ: Čas na cestě

en: Display parameters
cs_CZ: Kategorie zobrazení

en: Statistics
cs_CZ: Statistika

en: Recorded points
cs_CZ: Sloučit trasové body?

en: LMT @ Track Start
cs_CZ: LMT @ Start

en: (m/d/y h:m)
cs_CZ: (m/d/r h:m)

en: track
cs_CZ: Stopa

en: Legend
cs_CZ: Legenda

en: Message accepted
cs_CZ: Zpráva akceptována

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
cs_CZ: Vstupní zpráva filtrována, výstupní zpráva filtrována a zahozena

en: Input Message filtered and dropped
cs_CZ: Vstupní zpráva filtrována a zahozena

en: Output Message
cs_CZ: Výstupní zpráva

en: Information Message or Message with errors
cs_CZ: Informační zpráva nebo zpráva s chybami

en: Delete Waypoint
cs_CZ: Smazat trasový bod

en: Move Waypoint
cs_CZ: Posunout trasový bod
