opencpn - en to da_DK translation catalogue (1569 entries)

en: About OpenCPN
da_DK: Om OpenCPN

en: OpenCPN Alert
da_DK: OpenCPN advarsel

en: OpenCPN AIS Alert
da_DK: OpenCPN AIS-alarm

en: Object Query
da_DK: Forespørg på objekt

en: Center view
da_DK: Centrér kort

en: Link Properties
da_DK: Egenskaber for link

en: Waypoint Properties
da_DK: Egenskaber for waypoint

en: Options
da_DK: Valgmuligheder

en: Print Route Selection
da_DK: Udskriv valgte rute

en: Route Properties
da_DK: Egenskaber for rute

en: Extra Object Info
da_DK: Ekstra information

en: Send to GPS
da_DK: Send til GPS

en: Send to Peer
da_DK: Send til Peer

en: (Unnamed Track)
da_DK: (unavngivet spor)

en: Print Track Selection
da_DK: Udskriv valgte rute

en: Track properties
da_DK: Egenskaber for spor

en: ChartTexts
da_DK: Korttekster

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: URL:
da_DK: Webadresse:

en: Speed:
da_DK: Hastighed:

en: Elapsed time:
da_DK: Forløbet tid:

en: Estimated total time:
da_DK: Anslået samlet tid:

en: Estimated remaining time:
da_DK: Anslået resterende tid:

en: Abort
da_DK: Afbryd

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Close
da_DK: Luk

en: Resume
da_DK: Fortsæt

en: 0 (transfer paused)
da_DK: 0 (overførsel er afbrudt midlertidigt)

en: Connection settings
da_DK: Indstillinger for forbindelse

en: Connection settings used for the transfer:
da_DK: Forbindelsesindstillinger, der bruges til overførslen:

en: 0 (transfer completed)
da_DK: 0 (overførsel afsluttet)

en: Downloaded:
da_DK: Hentet

en: Uploaded:
da_DK: Uploadet:

en: Username:
da_DK: Brugernavn:

en: Password:
da_DK: Kodeord:

en: Proxy settings
da_DK: Proxy-indstillinger

en: Use proxy
da_DK: Brug proxy

en: Proxy username:
da_DK: Proxy brugernavn:

en: Proxy password:
da_DK: Proxy kodeord:

en: Proxy port:
da_DK: Proxyport:

en: Dialog
da_DK: Dialogboksen

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
da_DK: OpenCPN - Open Source Kortplotter og Navigator

en: Copy Log File to Clipboard
da_DK: Kopier logfilen til udklipsholderen

en: Copy Settings File to Clipboard
da_DK: Kopier indstillings filen til udklipsholder

en: About
da_DK: Om

en: Authors
da_DK: Forfattere

en: License
da_DK: Licens

en: Help
da_DK: Hjælp

en: < Back
da_DK: Tilbage

en: The OpenCPN Authors
da_DK: OpenCPN udviklere

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
da_DK: OpenCPN er gratis software, bygget af sejlere. Det er frit tilgængelig at downloade og distribuere.

en: Want to help?
da_DK: Vil du hjælpe?

en: Donate
da_DK: Donér

en: or
da_DK: eller

en: get involved!
da_DK: bliv involveret!

en: Logfile:
da_DK: Logfil:

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopier til Udklipsholder

en: OpenCPN Website
da_DK: OpenCPN webside

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
da_DK: OpenCPN-hjælpedokumentation er ikke tilgængelig lokalt.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
da_DK: Vil du besøge webstedet opencpn.org for mere information?

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
da_DK: Forsigtighedsområde: Marine pattedyr habitat (indebærer hvaler ikke observeret)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
da_DK: Forsigtighedsområde: Marine pattedyr i området - reducer hastighed

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
da_DK: Forsigtighedsområde: Marine pattedyr i området - hold klar

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
da_DK: Forsigtighedsområde: Marine pattedyr i området - raporter observationer

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
da_DK: Forsigtighedsområde: Beskyttet habitat - reducer hastighed

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
da_DK: Forsigtighedsområde: Klart, beskyttet habitat - hold klar

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
da_DK: Forsigtigheds område: Beskyttet habitat - ingen fiskeri eller ankring

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
da_DK: Forsigtigheds område: Vrag (drivende objekter)

en: Caution Area: Traffic congestion
da_DK: Forsigtigheds område: Tæt trafik

en: Caution Area: Marine event
da_DK: Forsigtigheds område: Marin hændelse

en: Caution Area: Divers down
da_DK: Forsigtigheds område: Dykkere neddykkede

en: Caution Area: Swim area
da_DK: Forsigtigheds område: Badeområde

en: Caution Area: Dredge operations
da_DK: Forsigtigheds område: Uddybningsarbejde

en: Caution Area: Survey operations
da_DK: Forsigtigheds område: Havopmåling

en: Caution Area: Underwater operation
da_DK: Forsigtigheds område: Undervandsarbejder

en: Caution Area: Seaplane operations
da_DK: Forsigtigheds område: Vandflyver operationer

en: Caution Area: Fishery - nets in water
da_DK: Forsigtigheds område: Fiskeri - net i vandet

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
da_DK: Forsigtigheds område: Klynge af fiskefartøjer

en: Caution Area: Fairway closed
da_DK: Forsigtigheds område: Fairway lukket

en: Caution Area: Harbour closed
da_DK: Forsigtigheds område: Havnen lukket

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
da_DK: Forsigtigheds område: Risiko (defineret i tilhørende tekstfelt)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
da_DK: Forsigtigheds område: Undervands  fartøjer

en: (reserved for future use)
da_DK: (reserveret til fremtidig brug)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
da_DK: Miljøområde: Storm front

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
da_DK: Miljøområde: Farlig havis

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
da_DK: Miljøområde: Stormvarsel (stormkerne eller -front)

en: Environmental Caution Area: High wind
da_DK: Miljøområde: Kraftig vind

en: Environmental Caution Area: High waves
da_DK: Miljøområde: Store bølger

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
da_DK: Miljøområde: Begrænset sigt (tåge, regn etc.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
da_DK: Miljøområde: Kraftig strøm

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
da_DK: Environmental Caution Area: Kraftig is

en: Restricted Area: Fishing prohibited
da_DK: Forbudsområde: Fiskeri forbudt

en: Restricted Area: No anchoring.
da_DK: Forbudsområde: Ankring forbudt.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
da_DK: Forbudsområde: Adgangstilladelse krævet inden afsejling

en: Restricted Area: Entry prohibited
da_DK: Forbudsområde: Adgang forbudt

en: Restricted Area: Active military OPAREA
da_DK: Forbudsområde: Militært øvelsesområde

en: Restricted Area: Firing - danger area.
da_DK: Forbudsområde: Skydeområde - fare.

en: Restricted Area: Drifting Mines
da_DK: Forbudsområde: Drivende miner

en: Anchorage Area: Anchorage open
da_DK: Ankringsområde: Ankring tilladt

en: Anchorage Area: Anchorage closed
da_DK: Ankringsområde: Lukket for ankring

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
da_DK: Ankringsområde: Ankring forbudt

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
da_DK: Ankringsområde: Ankring for stor dybgang

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
da_DK: Ankringsområde: Ankring for lav dybgang

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
da_DK: Ankringsområde: Vessel transfer

en: Security Alert - Level 1
da_DK: Sikkerhedsadvarsel - niveau 1

en: Security Alert - Level 2
da_DK: Sikkerhedsadvarsel - niveau 2

en: Security Alert - Level 3
da_DK: Sikkerhedsadvarsel - niveau 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
da_DK: Nød område: Drivende fartøj uden manøvreevne

en: Distress Area: Vessel sinking
da_DK: Nød område: Synkende fartøj

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
da_DK: Nød område: Fartøj forlades

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
da_DK: Nød område: Fartøj anmoder om lægehjælp

en: Distress Area: Vessel flooding
da_DK: Nød område: Fartøj oversvømmes

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
da_DK: Nød område: Fartøj brand/eksplosion

en: Distress Area: Vessel grounding
da_DK: Nød område: Fartøj grundstødt

en: Distress Area: Vessel collision
da_DK: Nød område: Fartøjskollision

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
da_DK: Nød område: Fartøj med slagside/kæntring

en: Distress Area: Vessel under assault
da_DK: Nød område: Fartøj under angreb

en: Distress Area: Person overboard
da_DK: Nød område: Person overbord

en: Distress Area: SAR area
da_DK: Nød område: SAR

en: Distress Area: Pollution response area
da_DK: Nød område: Forurening handlingsområde

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
da_DK: Instruktion: Kontakt VTS på dette punkt/tidspunkt

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
da_DK: Instruktion: Kontakt havnedministration på dette punkt/tidspunkt

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
da_DK: Instruktion: Fortsæt ikke forbi dette punkt/tidspunkt

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
da_DK: Instruktion: Afvent instruktioner før fortsættelse ud over dette punkt/tidspunkt

en: Proceed to this location - await instructions
da_DK: Gå videre til denne placering - afvent instruktioner

en: Clearance granted - proceed to berth
da_DK: Tilladelse givet - fortsæt til kaj

en: Information: Pilot boarding position
da_DK: Information: Lods boarding position

en: Information: Icebreaker waiting area
da_DK: Oplysninger: Isbryder venteområde

en: Information: Places of refuge
da_DK: Oplysninger: Nødhavne

en: Information: Position of icebreakers
da_DK: Oplysninger: Position af isbrydere

en: Information: Location of response units
da_DK: Oplysninger: Placering af indsatsenheder

en: VTS active target
da_DK: Aktive kort kataloger

en: Rogue or suspicious vessel
da_DK: Mistænkeligt fartøj

en: Vessel requesting non-distress assistance
da_DK: Fartøj, der anmoder om bistand, ikke nød

en: Chart Feature: Sunken vessel
da_DK: Kort element: Sunket skib

en: Chart Feature: Submerged object
da_DK: Kort element: Undervandshindring

en: Chart Feature: Semi-submerged object
da_DK: Kortelement: Halv-oversvømmet genstand

en: Chart Feature: Shoal area
da_DK: Kortelement: Stime område

en: Chart Feature: Shoal area due north
da_DK: Kortelement: Stime område ret nord

en: Chart Feature: Shoal area due east
da_DK: Kortelement: Stime område ret øst

en: Chart Feature: Shoal area due south
da_DK: Kortelement: Stime område ret syd

en: Chart Feature: Shoal area due west
da_DK: Kortfunktion: Stimeområde ret vest

en: Chart Feature: Channel obstruction
da_DK: Kortfunktion: Channel forhindring

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
da_DK: Kortelement: Reduceret gennemsejlingshøjde

en: Chart Feature: Bridge closed
da_DK: Kortelement: Bro lukket

en: Chart Feature: Bridge partially open
da_DK: Kortelement: Bro delvist lukket

en: Chart Feature: Bridge fully open
da_DK: Kortelement: Bro fuldt åben

en: Report from ship: Icing info
da_DK: Rapport fra skib: Ismelding

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
da_DK: Rapport fra skib: Diverse oplysninger - defineret i tilhørende tekstfelt

en: Route: Recommended route
da_DK: Rute: Anbefalet rute

en: Route: Alternative route
da_DK: Rute: Alternativ rute

en: Route: Recommended route through ice
da_DK: Rute: Anbefalet rute gennem is

en: Other - Define in associated text field
da_DK: Andet - defineret i tilknyttet tekstfelt

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
da_DK: Annullering - Annuller område som identificeret af  Message Linkage ID

en: Undefined (default)
da_DK: Udefineret (standard)

en: AIS Target Name
da_DK: AIS-mål navn

en: Vessel, type unknown
da_DK: Fartøj, ukendt type

en: Freightbarge
da_DK: Fragtpram

en: Tankbarge
da_DK: Tankpram

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
da_DK: Tankpram, flydende tørlast (f.eks. cement)

en: Service vessel, police patrol, port service
da_DK: Servicefartøj, politipatrulje, havnekontrol

en: Pushboat, single
da_DK: Pushboat, enkelt

en: Object, not otherwise specified
da_DK: Objekt, ikke yderligere specificeret

en: Object, towed, not otherwise specified
da_DK: Objekt under slæbning, ikke yderligere specificeret

en: Bunkership
da_DK: Bunkerskib

en: Motor freighter
da_DK: Motorfragtskib

en: Motor tanker
da_DK: Motortankskib

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
da_DK: Tankskib flydende last, type N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
da_DK: Tankskib, flydende last, type C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
da_DK: Tankskib, tørlast, som er flydende (f.eks. cement)

en: Container vessel
da_DK: Containerskib

en: Gas tanker
da_DK: Gastankskib

en: Motor freighter, tug
da_DK: Motorfragtskib, slæbebåd

en: Motor tanker, tug
da_DK: Motortankskib, slæbebåd

en: Motor freighter with one or more ships alongside
da_DK: Motorfragtskib med skibe langskibs

en: Motor freighter with tanker
da_DK: Motorfragtskib med tankskib

en: Motor freighter pushing one or more freighters
da_DK: Motorfragskib skubber en eller flere pramme

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
da_DK: Motorfragtskib, der skubber mindst et tankskib

en: Tug, freighter
da_DK: Slæbebåd, fragtskib

en: Tug, tanker
da_DK: Slæbebåd, tankskib

en: Tug freighter, coupled
da_DK: Slæbebåd fragtskib, kombineret

en: Tug, freighter/tanker, coupled
da_DK: Slæbebåd, fragtskib / tankskib, sammenkoblet

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
da_DK: Tankskib, flydende last, type N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
da_DK: Tankskib, flydende last, type C

en: Freightbarge with containers
da_DK: Fragtskib med containere

en: Tankbarge, gas
da_DK: Tankpram, gas

en: Pushtow, one cargo barge
da_DK: Skubber, én pram

en: Pushtow, two cargo barges
da_DK: Skubber, to pramme

en: Pushtow, three cargo barges
da_DK: Skubber, tre pramme

en: Pushtow, four cargo barges
da_DK: Skubber, fire pramme

en: Pushtow, five cargo barges
da_DK: Skubber, fem pramme

en: Pushtow, six cargo barges
da_DK: Skubber, seks pramme

en: Pushtow, seven cargo barges
da_DK: Skubber, syv pramme

en: Pushtow, eight cargo barges
da_DK: Skubber, otte pramme

en: Pushtow, nine or more barges
da_DK: Skubber, ni eller flere pramme

en: Pushtow, one tank/gas barge
da_DK: Skubber, én tank/gas pram

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, to pramme, mindst én tank/gas pram

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, tre pramme, mindst én tank/gas pram

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, fire pramme, mindst én tank/gas pram

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, fem pramme, mindst én tank/gas pram

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, six pramme, mindst én tank/gas pram

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, syv pramme, mindst én tank/gas pram

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, otte pramme, mindst én tank/gas pram

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
da_DK: Skubber, ni eller flere pramme, mindst én tank/gas pram

en: Tug, single
da_DK: Slæbebåd, enkelt slæb

en: Tug, one or more tows
da_DK: Slæbebåd, et eller flere slæb

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
da_DK: Slæbebåd, der hjælper et skib eller en sammenkædet kombination

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
da_DK: Passagerskib, færge, krydstogtskib, røde kors skib

en: Ferry
da_DK: Færge

en: Red cross ship
da_DK: Røde kors skib

en: Cruise ship
da_DK: Krydstogsskib

en: Passenger ship without accommodation
da_DK: Passagerskib uden indkvartering

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
da_DK: Fartøj, arbejdsvedligeholdelsesfartøjer, flydende boretårn, kabelskib, bøjeskib, opmudring

en: Fishing boat
da_DK: Fiskeskib

en: Barge, tanker, chemical
da_DK: Pram, tankskib, kemikalieskib

en: General cargo Vessel maritime
da_DK: Almindelig fragtskib

en: Unit carrier maritime
da_DK: Enhedstransportør til søs

en: Bulk carrier maritime
da_DK: Bulk carrier skib

en: Tanker
da_DK: Tankskib

en: Liquified gas tanker
da_DK: Tankskib, flydende gas

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
da_DK: Lystfartøj, længere end 20 meter

en: Fast ship
da_DK: Hurtiggående fartøj

en: Hydrofoil
da_DK: Hydrofoilbåd

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
da_DK: 
    Dette AIS mål har Vedvarende sporing valgt af MMSI egenskaber
    En Vedvarende sporoptagelse vil derfor blive genstartet for dette mål.
    
    Ønsker du i stedet at stoppe vedvarende sporing for dette mål?

en: AIS Alert
da_DK: AIS-alarm

en: AISTargetAlert
da_DK: AIS Alarm

en: &Silence Alert
da_DK: Stop lydalarm

en: &Jump To
da_DK: &Hop til

en: Create Waypoint
da_DK: Opret waypoint

en: &Acknowledge
da_DK: &Godkend

en: &Close Alert
da_DK: &Luk Alarm

en: Underway using Engine
da_DK: Undervejs med motor

en: At Anchor
da_DK: Til ankers

en: Not Under Command
da_DK: Ikke under kommando

en: Restricted Manoeuvrability
da_DK: Begrænset manøvreevne

en: Constrained by draught
da_DK: Hæmmet af dybgang

en: Moored
da_DK: Fortøjet

en: Aground
da_DK: På grund

en: Engaged in Fishing
da_DK: Beskæftiget med fiskeri

en: Underway Sailing
da_DK: Undervejs Sejlads

en: High Speed Craft
da_DK: Højhastighedsfartøj

en: Wing In Ground Effect
da_DK: Wing In Ground fartøj

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
da_DK: Motordrevet fartøj bugsering bagude (regional anvendelse)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
da_DK: Maskinedrevet fartøj, som skubber foran eller slæber langs siden (regional brug)

en: Reserved 13
da_DK: Reserveret 13

en: Reserved 14
da_DK: Reserveret 14

en: Undefined
da_DK: Ikke defineret

en: AtoN Virtual
da_DK: AtoN Virtuel

en: AtoN Virtual (On Position)
da_DK: Aton Virtuel (På Position)

en: AtoN Virtual (Off Position)
da_DK: Aton Virtuel (Off Position)

en: AtoN Real
da_DK: AtoN faktisk

en: AtoN Real (On Position)
da_DK: AtoN Faktisk (on position)

en: AtoN Real(Off Position)
da_DK: AtoN Faktisk(Off Position)

en: SAR Helicopter
da_DK: SAR Helikopter

en: SAR Aircraft
da_DK: SAR-luftfartøj

en: Class
da_DK: Klasse

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Testing
da_DK: Tester

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Safety Broadcast Message
da_DK: Sikkerheds Broadcast-meddelelse

en: Distress relay
da_DK: Nød relæ

en: by:
da_DK: af:

en: Nature of distress:
da_DK: Nødens art:

en:  (Last Known)
da_DK:  (Sidst kendte)

en: Report Age
da_DK: Rapporttid

en: Report as of
da_DK: Rapport fra

en: Right
da_DK: Højre

en: Left
da_DK: Venstre

en: Speed
da_DK: Fart

en: Course
da_DK: Kurs

en: Heading
da_DK: Kurs

en: Turn Rate
da_DK: Drejehastighed

en: Range
da_DK: Afstand

en: Bearing
da_DK: Pejling

en: in
da_DK: om

en: Inland Blue Flag
da_DK: Indland Blå Flag

en: Clear
da_DK: Nulstil

en: Set
da_DK: Vælg

en: Altitude
da_DK: Højde

en:  COG Unavailable
da_DK:  Beholden kurs er ikke tilgængelig

en: in
da_DK: tommer

en: Aid to Navigation
da_DK: Hjælp til Navigation

en: Base
da_DK: Basis

en: Base Station
da_DK: Basestation

en: Buddy
da_DK: Makker

en: DSC Distress
da_DK: DSC nødmelding

en: DSC Position Report
da_DK: DSC positionsrapport

en: APRS Position Report
da_DK: APRS positionsrapport

en: Unk
da_DK: Ukendt

en: Fire, explosion
da_DK: Ild, eksplosion

en: Flooding
da_DK: Oversvømmelse

en: Collision
da_DK: Kollision

en: Grounding
da_DK: Grundstødning

en: Listing, in danger of capsizing
da_DK: Krængning, i fare for kæntring

en: Sinking
da_DK: Synker

en: Disabled and adrift
da_DK: Deaktiveret og adrift

en: Undesignated distress
da_DK: Ikke udpeget nød

en: Abandoning ship
da_DK: Opgivelse af skibet

en: Piracy/armed robbery attack
da_DK: Piratkopi/væbnet røveri angreb

en: Man overboard
da_DK: Mand overbord

en: EPIRB emission
da_DK: Emission af EPIRB

en: Albania
da_DK: Albanien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Azores
da_DK: Azorerne

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Vatican City State
da_DK: Vatikanstaten

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Georgia
da_DK: Georgien

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Spain
da_DK: Spanien

en: France
da_DK: Frankrig

en: Faroe Islands
da_DK: Færøerne

en: Great Britain
da_DK: Storbritannien

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Croatia
da_DK: Kroatien

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: Italy
da_DK: Italien

en: Ireland
da_DK: Irland

en: Iceland
da_DK: Island

en: Norway
da_DK: Norge

en: Poland
da_DK: Polen

en: Romania
da_DK: Rumænien

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Slovak Republic
da_DK: Slovakiet

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Turkey
da_DK: Tyrkiet

en: Russian
da_DK: Rusland

en: Macedonia
da_DK: Nordmakedonien

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Estonia
da_DK: Estland

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Serbia
da_DK: Serbien

en: Antigua and Barbuda
da_DK: Antigua og Barbudas

en: Antilles
da_DK: Antillerne

en: Cayman Islands
da_DK: Cayman-øerne

en: Dominican Republic
da_DK: Dominikanske Republik

en: Greenland
da_DK: Grønland

en: United States of America
da_DK: USA

en: Saint Kitts and Nevis
da_DK: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
da_DK: Saint Pierre og Miquelon

en: Trinidad and Tobago
da_DK: Trinidad og Tobago

en: Turks and Caicos Islands
da_DK: Turks og Caicos øerne

en: Saint Vincent and the Grenadines
da_DK: Saint Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da_DK: Britiske Jomfruøer

en: United States Virgin Islands
da_DK: Amerikanske jomfruøer

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: China
da_DK: Kina

en: India
da_DK: Indien

en: Azerbaijani Republic
da_DK: Aserbajdsjanske Republik

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Palestine
da_DK: Palæstina

en: People's Rep. of Korea
da_DK: Folkerep. Korea

en: Lebanon
da_DK: Libanon

en: Kyrgyz Republic
da_DK: Kirgisiske Republik

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Mongolia
da_DK: Mongoliet

en: Syrian Arab Republic
da_DK: Syrien

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnien-Hercegovina

en: Adelie Land
da_DK: Adelieland

en: Australia
da_DK: Australien

en: Brunei Darussalam
da_DK: Brunei

en: Micronesia
da_DK: Mikronesien

en: Cambodia
da_DK: Cambodja

en: Christmas Island
da_DK: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da_DK: Cocos (Keeling) øerne

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Northern Mariana Islands
da_DK: Nordmarianerne

en: Marshall Islands
da_DK: Marshalløerne

en: New Caledonia
da_DK: Ny Kaledonien

en: French Polynesia
da_DK: Fransk Polynesien

en: Philippines
da_DK: Filippinerne

en: East Timor
da_DK: Østtimor

en: Solomon Islands
da_DK: Salomonøerne

en: American Samoa
da_DK: Amerikansk Samoa

en: Tuvalu
da_DK: tuvalu

en: Viet Nam
da_DK: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
da_DK: Wallis-og Futuna-øerne

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: Central African Republic
da_DK: Centralafrikanske Republik

en: Comoros
da_DK: Comorerne

en: Capo Verde
da_DK: Cap Verde

en: Crozet Archipelago
da_DK: Crozet øhav

en: Ivory Coast
da_DK: Elfenbenskysten

en: Comoros (Union of the)
da_DK: Comorerne (Union af de)

en: Egypt
da_DK: Egypten

en: Ethiopia
da_DK: Etiopien

en: Gabonese Republic
da_DK: Gabonesiske Republik

en: Guinea-Bissau
da_DK: Guinea Bissau

en: Kerguelen Islands
da_DK: Kerguelen-øerne

en: South Sudan (Republic of)
da_DK: Sydsudan (Republikken)

en: Libya
da_DK: Libyen

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Saint Helena
da_DK: Sankt Helena

en: Sao Tome and Principe
da_DK: Sao Tome og Principe

en: Togolese Republic
da_DK: Togolesiske Republik

en: Tunisia
da_DK: Tunis

en: Dem Rep.of the Congo
da_DK: Dem Rep. Congo

en: Argentine Republic
da_DK: Argentina

en: Brazil
da_DK: Brazilien

en: Falkland Islands
da_DK: Falklandsøerne

en: France - Guiana
da_DK: Fransk - Guyana

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Fishing Vessel
da_DK: Fiskerfartøjet

en: Towing Vessel
da_DK: Bugserbåde

en: Towing Vessel, Long
da_DK: Towing Fartøj, Lang

en: Dredger
da_DK: Opmudringsfartøj

en: Diving Ops Vessel
da_DK: Dykning Ops Fartøj

en: Military Vessel
da_DK: Militærfartøj

en: Sailing Vessel
da_DK: Sejlskib

en: Pleasure craft
da_DK: Lystfartøj

en: Pilot Vessel
da_DK: Lodsfartøj

en: Search and Rescue Vessel
da_DK: Redningsfartøj (SAR)

en: Tug
da_DK: Slæbebåd

en: Port Tender
da_DK: Havnetender

en: Pollution Control Vessel
da_DK: Miljøskib

en: Law Enforcement Vessel
da_DK: Myndighedsfartøj

en: Medical Transport
da_DK: Lægetransport

en: Passenger Ship
da_DK: Passagerskib

en: Cargo Ship
da_DK: Fragtskib

en: Unspecified
da_DK: Ikke specificeret

en: Reference Point
da_DK: Referencepunkt

en: Fixed Structure
da_DK: Fast anlæg

en: Spare
da_DK: Reserve

en: Light
da_DK: Fyr

en: Light w/Sectors
da_DK: Vinkelfyr

en: Leading Light Front
da_DK: Forfyr

en: Leading Light Rear
da_DK: Bagfyr

en: Cardinal N Beacon
da_DK: Nordkardinalafmærkning

en: Cardinal E Beacon
da_DK: Østkardinalafmærkning

en: Cardinal S Beacon
da_DK: Sydkardinalafmærkning

en: Cardinal W Beacon
da_DK: Vestkardinalafmærkning

en: Beacon, Port Hand
da_DK: Rød sideafmærkning

en: Beacon, Starboard Hand
da_DK: Grøn sideafmærkning

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
da_DK: Rød skillepunktsafmærkning

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
da_DK: Grøn skillepunktsafmærkning

en: Beacon, Isolated Danger
da_DK: Isoleret fareafmærkning

en: Beacon, Safe Water
da_DK: Midtfarvandsafmærkning

en: Beacon, Special Mark
da_DK: Specialafmærkning

en: Cardinal Mark N
da_DK: Nordkardinalafmærkning

en: Cardinal Mark E
da_DK: Østkardinalafmærkning

en: Cardinal Mark S
da_DK: Sydkardinalafmærkning

en: Cardinal Mark W
da_DK: Vestkardinalafmærkning

en: Port Hand Mark
da_DK: Rød sideafmærkning

en: Starboard Hand Mark
da_DK: Grøn sideafmærkning

en: Preferred Channel Port Hand
da_DK: Rød skillepunktsafmærkning

en: Preferred Channel Starboard Hand
da_DK: Grøn skillepunktsafmærkning

en: Isolated Danger
da_DK: Isoleret fareafmærkning

en: Safe Water
da_DK: Midtfarvandsafmærkning

en: Special Mark
da_DK: Specialafmærkning

en: Light Vessel/Rig
da_DK: Fyrskib/anlæg

en: Position Report
da_DK: Seneste positionsrapport

en: Distress
da_DK: Nød

en: ARPA radar target
da_DK: ARPA radar mål

en: Tow
da_DK: Slæb

en: Long Tow
da_DK: Langt slæb

en: Dredge
da_DK: Uddybning

en: Card. N
da_DK: Kard. N

en: Card. E
da_DK: Kard. Ø

en: Card. S
da_DK: Kard. S

en: Card. W
da_DK: Kard. V

en: Port
da_DK: Bagbord

en: Stbd
da_DK: Styrbord

en: Pref. Chnl
da_DK: Foretrukken kanal

en: Isol. Dngr
da_DK: Isoleret fare

en: Special
da_DK: Speciel

en: Port Hand
da_DK: Bagbord h

en: Stbd Hand
da_DK: Styrbord side

en: AIS target list
da_DK: AIS fartøjsliste

en: Trk
da_DK: Spor

en: Name
da_DK: Navn

en: Call
da_DK: Kald

en: Nav Status
da_DK: Nav. status

en: Brg
da_DK: Pejling

en: CoG
da_DK: Beholden kurs

en: SoG
da_DK: Beholden fart

en: Center-Info-Close
da_DK: Center-Info-Luk

en: Create WPT
da_DK: Opret waypoint

en: Hide All Tracks
da_DK: Skjul alle spor

en: Show All Tracks
da_DK: Vis alle spor

en: Toggle track
da_DK: Slå spor til/fra

en: Copy MMSI
da_DK: Kopiér MMSI

en: AutoSort
da_DK: Autosortering

en: Limit range: NM
da_DK: Begræns rækkevidde: sømil

en: Target Count
da_DK: Antal objekter

en: Undock Target List
da_DK: Fjern Målliste

en: Record Track
da_DK: Optag spor

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
da_DK: Den nyligt lagrede spor af dette mål er blevet registreret. 
    Vil du fortsætte optagelsen indtil OpenCPN afsluttes?

en: AISTargetQuery
da_DK: AISforespørgsel på fartøj

en: Stop Tracking
da_DK: Stop sporing

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
da_DK: OpenCPN Help er ikke installeret. \ N Vil du installere fra Google PlayStore nu?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
da_DK: Din Android-enhed har en intern GPS, men den er deaktiveret. \ N               Gå til Android-indstillinger / Placeringsdialog for at aktivere GPS

en: Nothing found
da_DK: Ingenting fundet

en: Anchorage created
da_DK: Ankerplads udsat

en: OpenCPN for Android Migration Assistant
da_DK: OpenCPN til Android Migrationsassistent

en: OpenCPN has detected chart folders in your configuration file that cannot be accessed on this version of Android
da_DK: OpenCPN har detekteret kortmapper i din konfigurationsfil, der ikke kan tilgås på denne version af Android

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
da_DK: OpenCPN kan kopiere disse kortmapper til en passende placering, hvis det ønskes.

en: Some chart folders may be inaccessible to OpenCPN on this version of Android.
da_DK: Nogle kortmapper kan være utilgængelige for OpenCPN på denne version af Android.

en: Migrate destination
da_DK: Overflyt destination

en: OpenCPN Internal Storage
da_DK: Opencpn Intern Lagerplads

en: OpenCPN SDCard Storage
da_DK: OpenCPN SDCard Lagerplads

en: Choose chart source folder.
da_DK: Vælg kortkilde mappe.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: On the next page, find and choose the root folder containing chart files to migrate
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts
da_DK: På den næste side, find og vælg rodmappen, der indeholder kort filer til at migrere
    
    Eksempel: /storage/emulated/0/Charts

en: Proceed?
da_DK: Fortsæt?

en: Waiting for permission grant....
da_DK: Venter på tilladelse...

en: Permission granted to
da_DK: Rettighed tildelt til

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
da_DK: OpenCPN har fået midlertidig tilladelse til at få adgang til de valgte kartmapper.

en: Chart migration is ready to proceed.
da_DK: Kortmigration er klar til at fortsætte.

en: Source:
da_DK: Kilde

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
da_DK: Destination: OpenCPN Intern Lagerplads

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
da_DK: Destination: OpenCPN SDCard Lagerplads

en: You may need to adjust your chart folders further, to accommodate individual chart groups
da_DK: Du kan være nødt til at justere dine kartmapper yderligere, for at rumme individuelle kartgrupper

en: OpenCPN will now restart to apply changes.
da_DK: OpenCPN vil nu genstarte for at anvende ændringer.

en: Finishing migration
da_DK: Afslutter migrering

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Redo
da_DK: Gendan

en: End Route
da_DK: Afslut rute

en: Measure Off
da_DK: Afslut opmåling

en: Measure
da_DK: Start opmåling

en: Max Detail Here
da_DK: Maksimale detaljer her

en: Scale In
da_DK: Skaler ind

en: Scale Out
da_DK: Skaler Ud

en: Drop Mark
da_DK: Udsæt mærke her

en: New Route...
da_DK: Ny Rute...

en: Move Boat Here
da_DK: Flyt fartøj hertil

en: Navigate To Here
da_DK: Navigér hertil

en: Course Up Mode
da_DK: Kurs-op tilstand

en: Heading Up Mode
da_DK: Nord Op Tilstand

en: North Up Mode
da_DK: Nord-op tilstand

en: Chart Up Mode
da_DK: Kort-op tilstand

en: Toggle Full Screen
da_DK: Åbn/luk fuld skærm

en: Zero XTE
da_DK: Nulstil XTE

en: Paste Waypoint
da_DK: Indsæt waypoint

en: Paste Route
da_DK: Indsæt rute

en: Paste Track
da_DK: Indsæt spor

en: CM93 Offset Dialog...
da_DK: CM93 Offset dialogboks...

en: Chart Groups
da_DK: Kortgrupper

en: temporary
da_DK: Midlertidig

en: All Active Charts
da_DK: Alle aktive kort

en: Target Query...
da_DK: Forespørg på objekt...

en: Hide Target CPA
da_DK: Skjul CPA

en: Show Target CPA
da_DK: Vis CPA

en: Target List...
da_DK: Objektliste...

en: Hide Target Track
da_DK: Skjul spor

en: Show Target Track
da_DK: Vis spor

en: Copy Target MMSI
da_DK: Kopier mål MMSI

en: Object Query...
da_DK: Objektforespørgsel ...

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Show
da_DK: Vis

en: Unnamed Route
da_DK: Unavngiven Rute

en: Layer Route
da_DK: Rute på lag

en: Properties
da_DK: Egenskaber

en: Activate Next Waypoint
da_DK: Aktiver næste waypoint på ruten

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Route
da_DK: Rute

en: Insert Waypoint
da_DK: Tilføj waypoint

en: Append Waypoint
da_DK: Tilføj waypoint

en: Split around Leg
da_DK: Opdel rundt om benet

en: Copy as KML
da_DK: Kopiér som KML

en: Delete
da_DK: Slet

en: Reverse...
da_DK: Ombyt fra/til...

en: Hide Waypoint Names
da_DK: Skjul Rutepunkt Navne

en: Show Waypoint Names
da_DK: Vis waypointnavn.

en: Resequence Waypoints...
da_DK: Gøre om Rutepunkt nummer...

en: Send to new GPS
da_DK: Send til ny GPS

en: Layer Track
da_DK: Spor på lag

en: Track
da_DK: Spor

en: Unnamed Waypoint
da_DK: Unavngiven Waypoint

en: Layer Waypoint
da_DK: Lag Waypoint

en: Remove from Route
da_DK: Fjern fra rute

en: Split Route at Waypoint
da_DK: Opdel rute ved rutepunkt

en: Navigate To This
da_DK: Navigér hertil

en: Clear Anchor Watch
da_DK: Deaktivér ankervagt

en: Set Anchor Watch
da_DK: Aktivér ankervagt

en: Main Menu
da_DK: Hoved Menu

en: Show Tide Information
da_DK: Vis tidevandsinformation

en: Show Current Information
da_DK: Vis strøminformation

en: Temporary GOTO Route
da_DK: Midlertidig GÅTIL Rute

en: Here
da_DK: Her

en: There
da_DK: Der

en: (Unnamed Waypoint)
da_DK: (unavngivet waypoint)

en: Go to
da_DK: Gå til

en: Rename Waypoints?
da_DK: Omdøb waypoints?

en: Are you sure you want to delete this route?
da_DK: Er du sikker på du vil slette denne rute?

en: OpenCPN Route Delete
da_DK: OpenCPN slet rute

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
da_DK: Send Waypoint til OpenCPN Peer

en: Send Route to OpenCPN Peer
da_DK: Send rute til OpenCPN Peer

en: Are you sure you want to delete this track?
da_DK: Er du sikker på du vil slette dette spor?

en: OpenCPN Track Delete
da_DK: OpenCPN slet spor

en: Send Track to OpenCPN Peer
da_DK: Send spor til OpenCPN Peer

en: Chart Panel Options
da_DK: Kortpanel Indstillinger

en: Navigation Mode
da_DK: Navigationstilstand

en: North Up
da_DK: Nord op

en: Course Up
da_DK: Kurs op

en: Heading Up
da_DK: Kurs op

en: Look Ahead Mode
da_DK: 'Se forud '-tilstand

en: Display Options
da_DK: Indstillinger for kortvisning

en: Enable Chart Quilting
da_DK: Quiltning af kort

en: Show Grid
da_DK: Vis gradnet

en: Show Chart Outlines
da_DK: Vis kortomrids

en: Show Depth Units
da_DK: Vis enhed for havdybde

en: Show AIS targets
da_DK: Vis AIS-mål

en: Minimize less critical targets
da_DK: Minimer mindre kritiske mål

en: Tides and Currents
da_DK: Tider og strømme

en: Show Tide stations
da_DK: Vis Tide-stationer

en: Show Currents
da_DK: Vis strømforhold

en: Vector Charts
da_DK: Vektor kort

en: Show text
da_DK: Vis tekst

en: Show depths
da_DK: Vis dybder

en: Buoy/Light Labels
da_DK: Bøjer/fyr-tekster

en: Lights
da_DK: Lys

en: Light Descriptions
da_DK: Vis fyrkarakterer

en: Anchoring Info
da_DK: Ankerende Info

en: Show visible sector lights
da_DK: Vis synlige sektorlyskilder

en: Show chart data quality
da_DK: Vis kortdatakvalitet

en: Display Category
da_DK: Visningskategori

en: All
da_DK: Alle

en: User Standard
da_DK: Bruger Standard

en: Manage Plugin Catalog
da_DK: Administrer Plugin- Katalog

en: Ultra advanced
da_DK: Ultra avanceret

en: Done
da_DK: Udført

en: Catalog URL status:
da_DK: Katalog URL status:

en: Error
da_DK: Fejl

en: Current active plugin catalog
da_DK: Aktuelt aktivt pluginkatalog

en: Default catalog
da_DK: Standard katalog

en: Use as active catalog
da_DK: Brug som aktivt katalog

en: Latest available catalog:
da_DK: Seneste tilgængelige katalog:

en: Cannot download data from url
da_DK: Kan ikke downloade data fra url

en: Cannot parse downloaded data
da_DK: Kan ikke fortolke downloadede data

en: Catalog update problem
da_DK: Katalog opdateringsproblem

en: Use default location
da_DK: Brug standardplacering

en: Save
da_DK: Spar

en: Catalog channel:
da_DK: Katalog kanal:

en: Custom catalog URL:
da_DK: Brugerdefineret katalog URL:

en: Check latest release...
da_DK: Tjek seneste udgivelse...

en: Catalog updated
da_DK: Katalog opdateret

en: Server is reachable...
da_DK: Serveren er tilgængelig...

en: Check channel...
da_DK: Tjek kanal...

en: Custom URL
da_DK: Brugerdefinerede URL

en: Fail:
da_DK: Mislykkedes:

en: Catalog Manager
da_DK: Katalog Manager

en: Select new flavour
da_DK: Vælg ny smag

en: Default setting
da_DK: Standardindstilling

en: Active catalog
da_DK: Aktivt katalog

en: Select plugin catalog
da_DK: Vælg plugin katalog

en: Compatibility
da_DK: Kompabilitet

en: Active setting:
da_DK: Aktiv indstilling:

en: Clear cache
da_DK: Ryd cache

en: Size: %d MB in %d files
da_DK: Størrelse: %d MB i %d filer

en: Plugin Catalog Settings
da_DK: Plugin Katalog Indstillinger

en:  ChartFile:
da_DK:  Kortfil:

en:  Name:
da_DK:  Navn:

en: Scale
da_DK: Skalér

en:  Depth Units:
da_DK: Enhed for havdybde:

en:  Soundings:
da_DK:  Dybder:

en:  Projection:
da_DK:  Projektion:

en: Transverse Mercator
da_DK: Transvers Mercator

en: Polyconic
da_DK: Polykonisk

en:  Source Edition:
da_DK:  Kildeversion:

en:  Updated:
da_DK:  Opdateret:

en: OpenCPN Chart Scan....
da_DK: OpenCPN kortopdatering....

en: OpenCPN Directory Scan....
da_DK: OpenCPN skanner biblioteker...

en: OpenCPN Chart Add....
da_DK: OpenCPN tilføj kort....

en: Show Tides
da_DK: Vis tidevand

en: Hide Tides
da_DK: Skjul tidevand

en: Hide Currents
da_DK: Skjul strøm

en: Group "
da_DK: Gruppen "

en: " is empty.
da_DK: er tom (Automatic Translation)

en: OpenCPN Group Notice
da_DK: OpenCPN gruppe besked

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
da_DK: " er tom. Skifter til gruppen "Alle aktive kort".

en: Layer Route:
da_DK: Rute på lag:

en: (unnamed)
da_DK: (unavngiven)

en: Total Length:
da_DK: Total længde:

en: Leg: from
da_DK: Ben: fra

en:  to
da_DK:  til

en: From Ship To
da_DK: Fra Skib Til

en: Layer Track:
da_DK: Spor på lag:

en: Total Track:
da_DK: Samlet Spor:

en: Segment Created:
da_DK: Segment Oprettet:

en: StatusBar
da_DK: Statusbjælke

en: ON
da_DK: TIL

en: OFF
da_DK: FRA

en: CPA Alarm is switched
da_DK: CPA Alarm er skiftet

en: Use nearby waypoint?
da_DK: Anvend nærmeste waypoint?

en: OpenCPN Route Create
da_DK: OpenCPN opret rute

en: Insert first part of this route in the new route?
da_DK: Indsæt første del af denne rute på den nye rute?

en: Insert this route in the new route?
da_DK: Indsæt denne rute på den nye rute?

en: Append last part of this route to the new route?
da_DK: Tilføj sidste del af denne rute til den nye rute?

en: Append this route to the new route?
da_DK: Tilføj denne rute til den nye rute?

en: For this leg the Great Circle route is
da_DK: For dette ben er storcirkelruten

en:  shorter than rhumbline.
da_DK:  kortere end kompaskurslinien.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
da_DK: Vil du indsætte storcirkelpunkter for denne strækning?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
da_DK: Erstat denne rutepunkt med det nærliggende Waypoint?

en: OpenCPN RoutePoint change
da_DK: OpenCPN ændring av rutepunkt

en: Last part of route to be appended to dragged route?
da_DK: Skal den sidste del af ruten, føjes til trukket rute?

en: Full route to be appended to dragged route?
da_DK: Skal hele ruten tilføjes til trukket rute?

en: First part of route to be inserted into dragged route?
da_DK: Skal første del af ruten indsættes i trukket rute?

en: Full route to be inserted into dragged route?
da_DK: Skal hele ruten tilføjes til trukket rute?

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
da_DK: Vil du virkelig slette og erstatte denne WayPoint

en: which has been created manually?
da_DK: som er blevet oprettet manuelt?

en: ObjectQuery
da_DK: Forespørg på objekt

en: Layer
da_DK: Lag

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
da_DK: Der er et eksisterende waypoint på den samme placering som den, du indsætter. Ønsker du at flette de indsatte data med det?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
da_DK: Svar 'Nej' hvis du vil oprette et nyt waypoint på den samme placering.

en: Merge waypoint?
da_DK: Sammenflet waypoint?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
da_DK: Der er eksisterende waypoints på samme placering som nogle af dem, du indsætter. Vil du gerne flette de indsatte data imed dem?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
da_DK: Svar 'Nej' hvis du til oprette nye waypoints for denne rute.

en: Merge waypoints?
da_DK: Sammenflet waypoints?

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
da_DK: MBTile kræver at OpenGL er aktiveret

en: Feet
da_DK: Fod

en: Meters
da_DK: Meter

en: Fathoms
da_DK: Favne

en: OverZoom
da_DK: Zoomfaktor overskredet

en: CurrentValue
da_DK: Strømforhold

en: AIS Target Query
da_DK: Forespørg på AIS-objekt

en: Show all AIS Targets
da_DK: Vis alle AIS-mål

en: Attenuate less critical AIS targets
da_DK: Formild mindre kritiske AIS-mål

en: Hide AIS Targets
da_DK: Skjul AIS objekter

en: Show This Chart
da_DK: Vis dette kort

en: Hide This Chart
da_DK: Skjul dette kort

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
da_DK: OpenCPN CM93 celle offset justeringer

en: Cell
da_DK: Celle

en: M_COVR ID
da_DK: M_COVR-ID

en: Cell Scale
da_DK: Celle skala

en: User X Offset
da_DK: Bruger X-offset

en: User Y Offset
da_DK: Bruger Y-offset

en: meters
da_DK: meter

en: Route Upload
da_DK: Rute uploade

en: This Leg
da_DK: Dette ben

en: Console Legend
da_DK: Ledetekst på konsol

en: Console Value
da_DK: Tekst på konsol, værdi

en: Full Route
da_DK: Hele ruten

en: Show Highway
da_DK: Vis hovedvej

en: XTE         L
da_DK: AFV. V

en: XTE         R
da_DK: AFV. H

en: Title
da_DK: Titel

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Recovery Template
da_DK: Gendannelse Skabelon

en: Apply this template to return to a known safe configuration
da_DK: Anvend denne skabelon for at vende tilbage til en kendt sikker konfiguration

en: General
da_DK: AIS Generelt

en: Filter NMEA Course and Speed data
da_DK: Filtrer NMEA Kursus og hastighed data

en: Filter period (sec)
da_DK: Filter periode (sek)

en: Show NMEA Debug Window
da_DK: Vis NMEA-fejlsøgningsvindue

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
da_DK: Brug Garmin GRMN (Host) tilstand til uploads

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
da_DK: Brug magnetlejer i output sætning ECAPB

en: Adjust communication priorities...
da_DK: Juster kommunikationsprioriteter...

en: Data Connections
da_DK: Dataforbindelser

en: Add Connection
da_DK: Tilføj forbindelse

en: Remove Connection
da_DK: Fjern forbindelse

en: Edit Selected Connection
da_DK: Rediger Valgt Forbindelse

en: Serial
da_DK: Seriel

en: Network
da_DK: Netværk

en: Built-in GPS
da_DK: Indbygget GPS

en: Built-in Bluetooth SPP
da_DK: Indbygget Bluetooth SPP

en: BT Scan
da_DK: Bluetooth skanning

en: Bluetooth Data Sources
da_DK: Bluetooth-datakilder

en: Protocol
da_DK: Protokol

en: Address
da_DK: Addresse

en: DataPort
da_DK: Dataport

en: User Comment
da_DK: Brugerkommentar

en: Baudrate
da_DK: Baud-hastighed

en: List position
da_DK: Sted på listen

en: socketCAN Source
da_DK: socketCAN kilde

en: Control checksum
da_DK: Kontrollér checksum

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
da_DK: Hvis markeret, bruges kun sætninger med en gyldig kontrolsum

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
da_DK: Brug Garmin (GRMN) tilstand til input

en: Receive Input on this Port
da_DK: Modtag Input på denne port

en: Output on this port
da_DK: Udgang på denne port

en: as autopilot or NMEA repeater
da_DK: som autopilot eller NMEA repeater

en: APB bearing precision
da_DK: Præsicion på pejlinger i APB sætninger

en: Automatic server discovery
da_DK: Automatisk serveropdagelse

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
da_DK: Hvis markeret, vil signalet K-server blive opdaget automatisk

en: Discover now...
da_DK: Opdag nu...

en: Input filtering
da_DK: Inputfiltrering

en: Accept only sentences
da_DK: Accepter kun sætninger

en: Ignore sentences
da_DK: Ignorer sætninger

en: Output filtering
da_DK: Outputfiltrering

en: Transmit sentences
da_DK: Send sætninger

en: Drop sentences
da_DK: Drop sætninger

en: Stop Scan
da_DK: Stop Scanning

en: Configure new connection
da_DK: Konfigurer ny forbindelse

en: Signal K server available.
da_DK: Signal K server tilgængelig.

en: Signal K server not found.
da_DK: Signal K server ikke fundet.

en: Sentence Filter
da_DK: Sætningsfilter

en: Select All
da_DK: V

en: Clear All
da_DK: Blank alle

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
da_DK: Indtast NMEA sætning (2, 3 eller 5 tegn)
      eller et gyldigt REGEX udtryk (6 tegn eller længere)

en: Enter the NMEA sentence
da_DK: Angiv NMEA sætning

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
da_DK: En NMEA sætning er generelt 3 tegn lang (såsom RMC, GGA osv.)
     Den kan også have et to-bogstav præfiks der identificerer kilde eller TALKER  for sætningen. 
     Hele sætninger  ligner derfor GPGGA eller AITXT.
     Du kan filtrere alle sætninger med visse TALKER præfiks (som GP, AI osv.).
     Filteret accepterer blot disse tre formater.

en: REGEX syntax error:
da_DK: REGEX syntaksfejl:

en: BT
da_DK: Bluetooth

en: Internal
da_DK: Intern

en: In/Out
da_DK: Ind/Ud

en: Reject
da_DK: Afvis

en: Accept
da_DK: Accepter

en: In
da_DK: Ind

en: In: None
da_DK: Ind: Ingen

en: Out
da_DK: Ud

en: , Out: None
da_DK: , Ud: Ingen

en: Enable
da_DK: Aktivér

en: Direction
da_DK: Retning

en: Serial Port
da_DK: Seriel port

en: Comment:
da_DK: Kommentarer:

en: Network Address
da_DK: Netværksadresse

en: Network Port
da_DK: Netværks Port

en: Built-in Bluetooth
da_DK: Indbygget Bluetooth

en: CM93 Detail Level
da_DK: CM93 detaljeringsgrad

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
da_DK: Rasterchart Zoom/Skala Vægtning

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
da_DK: Vektordiagram Zoom/skala Vægtning

en: Install
da_DK: Installer

en: Reinstall
da_DK: Installere igen

en: Update
da_DK: Opdater

en: Downgrade
da_DK: Nedgrader

en: More
da_DK: Mere

en: Less
da_DK: Mindre

en: Update plugin catalog
da_DK: Opdatere Plugin-katalogen

en: Advanced catalog update...
da_DK: Avanceret katalogopdatering...

en: Plugin Manager
da_DK: Plugin-håndtering

en: Downloading
da_DK: Nedhenter

en: Downloading
da_DK: Nedhenter

en:  successfully installed
da_DK:  installeret

en: Installation complete
da_DK: Installation gennemført

en: Installation error
da_DK: Installationsfejl

en: Overwrite Garmin device route number 1?
da_DK: Overskriv Garmin enhed rute nummer 1?

en: OpenCPN Message
da_DK: OpenCPN Besked

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
da_DK: Venter på afslutning av rasterkortkomprimering.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
da_DK: OpenCPN Komprimeret Cache Opdatering

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
da_DK: Afstand fra eget skib: %4.0f sm

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Longitude
da_DK: Længdegrad

en: OpenCPN Route
da_DK: OpenCPN rute oprettelse

en: OpenCPN Track
da_DK: OpenCPN advarsel

en: Choose Format for Copy
da_DK: Vælg Format til kopi

en: KML Standard (Google Earth and others)
da_DK: KML Standard (Google Earth og andre)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
da_DK: KML med udvidede waypoint data (QtVlm)

en: Link description
da_DK: Beskrivelse

en: Local file...
da_DK: Lokal fil...

en: Choose a file
da_DK: Vælg en fil

en: Link not complete, can't be saved.
da_DK: Link ikke komplet, kan ikke gemmes.

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
da_DK: 
    Følgende plugins er stødt på fejl ved opstart:

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
da_DK: 
    Følgende plugins er stødt på fejl ved opstart:

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
da_DK: 
    Følgende biblioteker er stødt på fejl ved opstart:

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
da_DK: 
    Følgende biblioteker er stødt på fejl ved opstart:

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
da_DK: 
    
    Disse plugins vil blive afinstalleret. Du vil måske geninstallere
    dem efter opdatering af kataloget.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
da_DK: 
    
    Disse plugins vil blive afinstalleret. Du vil måske geninstallere
    dem efter opdatering af kataloget.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
da_DK: 
    
    Disse biblioteker vil blive fjernet. Du vil måske geninstallere deres
    tilknyttede plugin efter opdatering af kataloget.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
da_DK: 
    
    Disse biblioteker vil blive fjernet. Du vil måske geninstallere deres
    tilknyttede plugin efter opdatering af kataloget.

en: Basic
da_DK: Basal

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
da_DK: Dette waypoint er en del af et lag og kan ikke redigeres

en: Show name
da_DK: Vis navn

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Add new
da_DK: Tilføj ny

en: Extended
da_DK: Udvidet

en: Extended Properties
da_DK: Udvidede Egenskaber

en: Show on chart
da_DK: Vis på kort

en: Show at scale > 1 :
da_DK: Vis på skala > 1 :

en: Show waypoint name
da_DK: Vis waypointnavn

en: Range rings
da_DK: Afstandscirkler

en: Number
da_DK: Tal

en: Distance
da_DK: Afstand

en: Color
da_DK: Farve

en: None
da_DK: Ingen

en: NMi
da_DK: sømil

en: Tide Station
da_DK: Tidestation

en: Arrival Radius
da_DK: Ankomst Radius

en: Planned Speed
da_DK: Planlagt Hastighed

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Copy lat/long
da_DK: Kopier lat/lang

en: Paste
da_DK: Indsæt

en: Paste lat/long
da_DK: Indsæt lat/lang

en: Save some defaults
da_DK: Gem som standard

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
da_DK: Kontroller, hvilke egenskaber for det aktuelle waypoint
     der skal sættes som standard for NYE waypoints.

en: Do use
da_DK: Må anvendes

en: Don't use
da_DK: Brug ikke

en: Show Waypoint Name
da_DK: Vis waypointnavn.

en: Arrival radius
da_DK: Ankomst Radius

en: Show only if
da_DK: Vis kun hvis

en: Show always
da_DK: Vis altid

en: Show only at scale
da_DK: Vis kun i skala

en: Tide Station not found
da_DK: Tidestation ikke fundet

en: Set scale
da_DK: Angiv skala

en: Chart Scale
da_DK: Kortskala

en: ft
da_DK: fod

en: fa
da_DK: favne

en: kts
da_DK: kn

en: km/h
da_DK: km/t

en: Persistent
da_DK: Vedvarende

en: Export GPX file
da_DK: Eksporter GPX-fil

en: Overwrite existing file?
da_DK: Overskriv eksisterende fil?

en: Import GPX file
da_DK: Importer GPX-fil

en: Temporary
da_DK: Midlertidig

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
da_DK: dublerede waypoints opdaget under import og ignoreret.

en: NMEA Debug Window
da_DK: NMEA fejlsøgningsvindue

en: Show usage syntax.
da_DK: Vis brugssyntaks.

en: Run in portable mode.
da_DK: Kør i bærbar tilstand.

en: Switch to full screen mode on start.
da_DK: Skift til fuldskærmstilstand ved start.

en: Disable OpenGL video acceleration. This setting will be remembered.
da_DK: Deaktivér OpenGL- videoacceleration. Denne indstilling vil blive husket.

en: Amount of logging: error, warning, message, info, debug or trace
da_DK: Mængden af logning: fejl, advarsel, besked, info, fejlfinding eller sporing

en: Display a slideshow of <num> charts and then exit. Zero or negative <num> specifies no limit.
da_DK: Vis et diasshow af <num> diagrammer og afslut derefter. Nul eller negativ <num> angiver ingen grænse.

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
da_DK: Beklager, en eksisterende udgave af OpenCPN kan være for travlt med at svare.
    Prøv igen.

en: Failed to initialize the user interface.
da_DK: Brugerinterface kunne ikke startes.

en: OpenCPN cannot start.
da_DK: OpenCPN kan ikke starte.

en: The necessary configuration files were not found.
da_DK: De nødvendige konfigurationsfiler blev ikke fundet.

en: See the log file at
da_DK: Se logfilen her

en:  for details.
da_DK:  for detaljer.

en:  -- [Portable(-p) executing from
da_DK:  --[Portable(-p) udførelse fra

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
da_DK: Henter initielle kortfoldere fra registreringsdatabasen

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
da_DK: OpenCPN initialiseret efter %ld ms.

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "OK" to agree and proceed, "Cancel" to quit.
da_DK: 
    OpenCPN distribueres i håbet om, at det vil være nyttigt, men UDEN GARANTI; uden den underforståede garanti for salgbarhed eller egnethed til et bestemt formål. \ n \ nSe GNU General Public License for flere detaljer. \ n \ nOpenCPN må kun bruges i forbindelse med godkendte papirkort og traditionelle navigationsmetoder. \ n \ n Stol IKKE på OpenCPN med hensyn til liv eller ejendom. \ n \ nKlik på "OK" for at acceptere og fortsætte, "Annuller" for at afslutte.

en: Welcome to OpenCPN
da_DK: Velkommen til OpenCPN

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
da_DK: Dette AIS mål har Vedvarende sporing valgt af MMSI egenskaber
    En Vedvarende sporoptagelse vil derfor blive genstartet for dette mål.
    
    Ønsker du i stedet at stoppe vedvarende sporing for dette mål?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
da_DK: OpenCPN skal opdatere diagramdatabasen fra config fil indgange...

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
da_DK: Genindlæser kortdatabase ud fra opsætninger...

en: Elapsed time :
da_DK: Forløbet tid:

en: Estimated time :
da_DK: Forventet tid :

en: Remaining time :
da_DK: Resterende tid:

en: OpenCPN Chart Update
da_DK: OpenCPN kortopdatering

en: Show Toolbar
da_DK: Vis værktøjslinje

en: Hide Toolbar
da_DK: Skjul værktøjslinie

en: MAN OVERBOARD
da_DK: MOB (mand over bord)

en:  at
da_DK:  ved

en:  on
da_DK:  til

en: 1.0 NM along COG
da_DK: 1,0 sømil i retning af beholden kurs

en: Temporary MOB Route
da_DK: Midlertidig MOB-rute

en: Assumed 1 Mile Point
da_DK: Formodet 1 sømil punkt

en:  Time:
da_DK:  Tidspunkt:

en: Disable Tracking
da_DK: Deaktiver sporing

en: Enable Tracking
da_DK: Aktiver sporing

en: Auto Follow
da_DK: Centrer position automatisk

en: Head Up Mode
da_DK: Nord Op Tilstand

en: Zoom In
da_DK: Zoom ind

en: Zoom Out
da_DK: Zoom ud

en: Larger Scale Chart
da_DK: Større skala

en: Smaller Scale Chart
da_DK: Mindre skala

en: Exit OpenCPN
da_DK: Afslut OpenCPN

en: &Navigate
da_DK: &Naviger

en: Show Chart Bar
da_DK: Vis kortlinie

en: Show ENC text
da_DK: Vis ENC tekst

en: Show ENC Lights
da_DK: Vis ENC Lys

en: Show ENC Soundings
da_DK: Vis ENC dybder

en: Show ENC Anchoring Info
da_DK: Vis ENC ankringsinfo

en: Show ENC Data Quality
da_DK: Vis ENC Datakvalitet

en: Show Navobjects
da_DK: Vis Navobjects

en: Change Color Scheme
da_DK: Farveopsætning

en: &View
da_DK: &Vis

en: Show AIS Targets
da_DK: Vis AIS-objekter

en: Hide Moored AIS Targets
da_DK: Skjul AIS-mål som er til ankers

en: Show AIS Target Tracks
da_DK: Vis spor for AIS-mål

en: Show CPA Alert Dialogs
da_DK: Vis CPA advarsler

en: Sound CPA Alarms
da_DK: CPA lydalarmer

en: Show CPA Warnings
da_DK: Vis CPA Advarsler

en: Measure Distance
da_DK: Opmål afstand

en: Route && Mark Manager...
da_DK: Administration af ruter && mærker...

en: Create Route
da_DK: Opret rute

en: Drop Mark at Boat
da_DK: Udsæt mærke ved fartøj

en: Drop Mark at Cursor
da_DK: Udsæt mærke ved markør

en: Drop MOB Marker
da_DK: Udsæt MOB-mærke

en: Preferences
da_DK: Præferencer

en: &Tools
da_DK: &Værktøjer

en: &Window
da_DK: &Vindue

en: OpenCPN Help
da_DK: OpenCPN hjælp

en: &Help
da_DK: &Hjælp

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
da_DK: Genstart OpenCPN for at aktivere nyt sprog eller præsentation.

en:  Ship
da_DK:  Fartøj

en: Rotated Mode
da_DK: Roteret tilstand

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
da_DK: Der opstod et problem under udskrift.
    Er printeren opsat korrekt?

en: (Unnamed Route)
da_DK: (unavngivet rute)

en: AIS MAN OVERBOARD
da_DK: AIS MAND OVER BORD

en: Own ship
da_DK:  Eget fartøj

en: Temporary AISMOB Route
da_DK: Midlertidig AISMOB rute

en: Present own ship
da_DK: Eget fartøj

en:   Ownship Position:
da_DK:   Ejerskibsposition:

en: Route & Mark Manager
da_DK: Rute og mærke administration

en: Print Chart
da_DK: Udskriv kort

en:  (Ctrl-Space)
da_DK:  (Ctrl-mellemrum)

en: OpenCPN ENC Prepare
da_DK: OpenCPN Forbered ENC

en: ENC Completed.
da_DK: ENC Fuldført.

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
da_DK: Opret en privat konfigurationsskabelon baseret på aktuelle indstillinger.
    Denne skabelon vil blive gemt og kan vælges til videre brug når som helst.

en: MMSI Extended Properties
da_DK: MMSI udvidede egenskaber

en: Tracking
da_DK: Sporing

en: Default tracking
da_DK: Standardsporing

en: Always track
da_DK: Spor, altid

en:  Never track
da_DK:  Spor, aldrig

en: Ignore this MMSI
da_DK: Ignorer denne MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
da_DK: Håndter denne MMSI som SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
da_DK: Konverter AIVDM til AIVDO for denne MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
da_DK: Denne MMSI følger mig - Ingen CPA advarsel

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
da_DK: Et MMSI-Id er generelt et nummer på ni cifre. 
    Check dine indtastninger og Annuller om nødvendigt.

en: Default
da_DK: Standard

en: Always
da_DK: Altid

en: Never
da_DK: Aldrig

en: Edit MMSI Properties
da_DK: Rediger MMSI egenskaber

en: MMSI Properties
da_DK: MMSI egenskaber

en: Track Mode
da_DK: Sporingstilstand

en: Ignore
da_DK: Ignorér

en: Ship name
da_DK: Skibets navn

en: Follower
da_DK: Følger

en: New...
da_DK: Ny...

en: Add MMSI Properties
da_DK: Tilføj MMSI egenskaber

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
da_DK: Den valgte enhed er ikke tilgængelig; opencpn vil sandsynligvis ikke kunne
    bruge denne enhed som-is. Du ønsker måske at afslutte OpenCPN, genstarte og
    genprøve efter oprettelse af en fil kaldet /etc/udev/rules.d/70-opencpn. l
    med følgende indhold:
    
                KERNEL=="ttyUSB*" MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*" MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*" MODE="0666"
    
    For mere info, se filen LřX_DEVICES. d i distributionsdokumentet.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
da_DK: 
    Den valgte enhed er ikke tilgængelig; opencpn vil sandsynligvis ikke kunne
    bruge denne enhed som-is. Du ønsker måske at afslutte OpenCPN, genstarte og
    genprøve efter oprettelse af en fil kaldet /etc/udev/rules.d/70-opencpn. l
    med følgende indhold:
    
                KERNEL=="ttyUSB*" MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*" MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*" MODE="0666"
    
    For mere info, se filen LřX_DEVICES. d i distributionsdokumentet.

en: COG Predictor Length (min)
da_DK: Længde af kursindikatorpil (minutter)

en: Heading Predictor Length (NMi)
da_DK: Kursforudsigelse længde (sømil)

en: Ship Icon Type
da_DK: Ikontype for skib

en: Real Scale Bitmap
da_DK: Rigtig skala, bitmap

en: Real Scale Vector
da_DK: Rigtig skala, vektor

en: Length Over All (m)
da_DK: Længde overalt (m)

en: Width Over All (m)
da_DK: Bredde overalt (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
da_DK: GPS Offset fra stævn (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
da_DK: GPS Offset fra midtskibs (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
da_DK: Mindste skærmstørrelse (mm)

en: Show range rings
da_DK: Vis afstandsringe

en: Distance between rings
da_DK: Afstand mellem ringe

en: Distance Unit
da_DK: Enhed for distancer

en: Nautical miles
da_DK: Sømil

en: Kilometers
da_DK: Kilometer

en: Range Ring Colour
da_DK: Række Ring Farve

en: Show direction to Active Waypoint
da_DK: Vis retning til aktivt rutepunkt

en: Style
da_DK: Typografi

en: Solid
da_DK: Optrukken

en: Dot
da_DK: Punkt

en: Long dash
da_DK: Lang streg

en: Short dash
da_DK: Kort streg

en: Dot dash
da_DK: Prik-streg

en: Black
da_DK: Sort

en: Dark Red
da_DK: Mørkerød

en: Dark Green
da_DK: Mørkegrøn

en: Dark Yellow
da_DK: Mørk gul

en: Dark Blue
da_DK: Mørkeblå

en: Dark Magenta
da_DK: Mørk Magenta

en: Dark Cyan
da_DK: Mørk Cyan

en: Light Gray
da_DK: Lys grå

en: Dark Gray
da_DK: Mørk grå

en: Red
da_DK: Rød

en: Green
da_DK: Grøn

en: Yellow
da_DK: Gul

en: Blue
da_DK: Blå

en: White
da_DK: Hvid

en: Tracks
da_DK: Spor

en: Automatic Daily Tracks at midnight
da_DK: Automatisk daglig spor ved midnat

en: Automatic Daily Tracks at
da_DK: Automatisk daglig spor kl.

en: Highlight Tracks
da_DK: Fremhæv spor

en: Highlight Colour
da_DK: Fremhæv Farve

en: Tracking Precision
da_DK: Præcision af spor

en: Low
da_DK: Lav

en: High
da_DK: Høj

en: Calculate values
da_DK: Beregn værdier

en: Calculate SOG and COG from position changes
da_DK: Beregn SOG og COG ud fra positionsændringer

en: Min seconds between updates
da_DK: Min. sekunder mellem opdateringer

en: Routes/Points
da_DK: Rout/Point

en: New Routes
da_DK: Ny Rute

en: Waypoint default icon
da_DK: Waypoint standard-ikon

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
da_DK: Radius af ankomstcirkel for waypoints (sømil)

en: Advance route waypoint on arrival only
da_DK: Gå til næste rutepunkt kun ved ankomst

en: New Waypoints
da_DK: Nye Waypoints

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
da_DK: Vis kun waypoints på en kortskala større end 1 :

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
da_DK: Tilsidesæt indstillingerne for kortskala-baseret synlighed og vis altid

en: Waypoint range rings
da_DK: Waypoint afstandsringe

en: Waypoint Range Ring Colours
da_DK: Waypoint afstandsring-farver

en: Control Options
da_DK: Generelle indstillinger

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
da_DK: Lås alle waypoints medmindre waypointredigering er i gang

en: Confirm deletion of tracks and routes
da_DK: Bekræft sletning af spor og ruter

en: Chart Files
da_DK: Kortfiler

en: Directories
da_DK: Foldere

en: Add Directory...
da_DK: Tilføj folder...

en: Remove Selected
da_DK: Slet valgte

en: Compress Selected
da_DK: Komprimer Valgte

en: Add..
da_DK: Tilføj..

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Compress
da_DK: Komprimér

en: Update Control
da_DK: Opdatering

en: Scan Charts and Update Database
da_DK: Skanner kort og opdater database

en: Force Full Database Rebuild
da_DK: Genindl

en: Prepare all ENC Charts
da_DK: Forbered alle ENC kort

en:  [Modified]
da_DK: [ændret]

en: Templates
da_DK: Skabeloner

en: Template Status
da_DK: Skabelon Status

en: Last Applied Template Title:
da_DK: Sidst Anvendt Skabelon Titel:

en: Saved Templates
da_DK: Beholde Skabeloner

en: Create Config...
da_DK: Opret Indstilling...

en: Delete Selected Config...
da_DK: Slet Valgte Indstilling...

en: Apply Selected Config
da_DK: Anvend Valgt Konfiguration

en: Create Config
da_DK: Opret Konfiguration

en: Problem applying selected configuration.
da_DK: Problem med at anvende valgte konfiguration.

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
da_DK: Brug accelereret grafik (OpenGL)

en: OpenGL Options
da_DK: Opengl Indstillinger

en: Chart Rotation Averaging Time
da_DK: Kartrotation. Gennemsnit tid

en: seconds
da_DK: sekunder

en: Chart Zoom/Scale Weighting
da_DK: Kort zoomniveau/vægtning

en: CM93 Detail level
da_DK: CM93 detaljeringsgrad

en: Physical Screen Width
da_DK: Fysisk skærmbredde

en: Manual:
da_DK: Manuel:

en: Chart Display
da_DK: Kortvisning

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
da_DK:  Vis projektionsforskudte raster kort som 'Nord op'

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
da_DK: Med en lavere værdi viser det samme zoomniveau et mindre detaljeret kort. 
    Med en højere værdi, det samme zoomniveau viser et mere detaljeret kort.

en: Graphics
da_DK: Grafik

en: Vector Chart Display
da_DK: Visning af vektorkort

en: Mariner's Standard
da_DK: Maritim standard

en: Depth Soundings
da_DK: Dybder

en: Chart Information Objects
da_DK: Kortinformation

en: Buoys/Lights
da_DK: Bøjer/fyr

en: Extended Light Sectors
da_DK: Udvidede fyrvinkler

en: Chart Texts
da_DK: Korttekster

en: National text on chart
da_DK: National tekst på kort

en: Important Text Only
da_DK: Vis kun vigtig tekst

en: De-Cluttered Text
da_DK: Ryd op/gør tekst luftig

en: Chart Detail
da_DK: Kortdetalje

en: Reduced Detail at Small Scale
da_DK: Reducerede detaljer ved lille skala

en: Additonal detail reduction at Small Scale
da_DK: Additonal detaljeringsreduktion ved lille skala

en: Graphics Style
da_DK: Grafik måde

en: Paper Chart
da_DK: Papirkort

en: Simplified
da_DK: Simplificeret

en: Boundaries
da_DK: Gr

en: Plain
da_DK: Enkelt

en: Symbolized
da_DK: Symboler

en: Colors
da_DK: Farver

en: 2 Color
da_DK: 2 farver

en: 4 Color
da_DK: 4 farver

en: Shallow Depth
da_DK: Lavvandet

en: Safety Depth
da_DK: Sikker dybde

en: Deep Depth
da_DK: Stor dybde

en: User Standard Objects
da_DK: Bruger Standard Objekter

en: Reset to STANDARD
da_DK: Genindstille til STANDARD

en: Tides && Currents
da_DK: Vis str

en: Active Datasets
da_DK: Aktivt datasæt

en: Add Dataset...
da_DK: Tilføj datasæt...

en: All Available Charts
da_DK: Alle tilgængelig kort

en: Remove Chart
da_DK: Fjern kort

en: All Charts
da_DK: Alle kort

en: New Group...
da_DK: Ny gruppe...

en: Delete Group
da_DK: Slet gruppe

en: Preserve scale when switching charts
da_DK: Fasthold skael ved skift til andet kort

en: Controls
da_DK: Kontroller

en: Smooth Panning / Zooming
da_DK: Flydende panorering og zoom

en: Zoom to Cursor
da_DK: Zoom til markør

en: Display Features
da_DK: Displayegenskaber

en: Status Bar Option
da_DK: Status Bar Mulighed

en: Live ETA at Cursor
da_DK: Levende ETA på markøren

en: Default Boat Speed
da_DK: Standard Bådhastighed

en: Units
da_DK: Enheder

en: Statute miles
da_DK: Internationale mil

en: Knots
da_DK: Knob

en: Depth
da_DK: Dybde

en: Temperature
da_DK: Temperatur

en: Lat/Long
da_DK: Positionsformat

en: Degrees, Decimal Minutes
da_DK: Grader, Decimalminutter

en: Decimal Degrees
da_DK: Decimalgrader

en: Degrees, Minutes, Seconds
da_DK: Grader, Minutter, Sekunder

en: Bearings
da_DK: Pejlinger

en: Show true
da_DK: Vis sand

en: Show magnetic
da_DK: Vis magnetisk

en: Assumed magnetic variation
da_DK: Formodet misvisning

en: deg (-W, +E)
da_DK: grader (-W, +E)

en: Show true bearings and headings
da_DK: Vis rigtig pejlinger og kurser

en: Show magnetic bearings and headings.
da_DK: Vis magnetiske lejer og kurser.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
da_DK: WMM Plugin beregnet magnetisk variation

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
da_DK:  For at indstille den magnetiske variation manuelt,
     skal du deaktivere WMM plugin.

en: Audio file name:
da_DK: Navn på lydfil:

en: Select Sound File
da_DK: V

en: Sounds
da_DK: Lyd

en: Anchor Alarm
da_DK: Anker Alarm

en: Play Sound on Anchor Alarm.
da_DK: Afspil lyd ved Anchor Alarm.

en: Select Anchor Alarm Sound
da_DK: Vælg Anker AlarmLyd

en: Play Sound on AIS Alert.
da_DK: Afspil lyd ved AIS Alert.

en: Select AIS Alert Sound
da_DK: Vælg AIS Alarmlyd

en: Play Sound on AIS SART Alert.
da_DK: Afspil lyd på AIS SART Alert.

en: Select AIS SART Alert Sound
da_DK: Vælg AIS SART Alarmlyd

en: DSC Alert
da_DK: DSC Alarm

en: Play Sound on DSC notification.
da_DK: Afspil lyd ved DSC notifikation.

en: Select DSC notification Sound
da_DK: Vælg DSC notifikationslyd

en: AIS Targets
da_DK: AIS objekter

en: CPA Calculation
da_DK: Fremskrivning til korteste afstand(CPA) og tid til korteste afstand (TCPA) fra fart

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
da_DK: Ingen (T)CPA adviserer, hvis afstand er større end (NM)

en: Warn if CPA less than (NMi)
da_DK: Advarsel hvis korteste afstand (CPA) er mindre end (sømil)

en: ...and TCPA is less than (min)
da_DK: .. og tid til korteste afstand (TCPA) er mindre end (minutter)

en: Lost Targets
da_DK: Fart

en: Mark targets as lost after (min)
da_DK: Marker fartøjer ude af syne efter (minutter)

en: Remove lost targets after (min)
da_DK: Fjern fartøjer ude af syne efter (minutter)

en: Display
da_DK: Vis

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
da_DK: Vis pil for fartøjers beholdne kurs

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
da_DK: Synkroniser AIS pillængde med eget skibs COG prædiktor

en: Show target tracks, length (min)
da_DK: Vis spor for fartøjers (minutter)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
da_DK: Skjul opankrede/fortøjede fartøjer, fartgrænse (knob)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
da_DK: Tegn AIS realtime forudsigelse, målhastighed min (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
da_DK: Tillad dæmpning af mindre kritiske mål, hvis mere end ... mål

en: Show area notices (from AIS binary messages)
da_DK: Vis områdemeddelelser (fra AIS binære beskeder)

en: Show AIS targets real size
da_DK: Vis AIS fartøjer i rigtig skala

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
da_DK: Vis navne på AIS-mål med skala større end 1:

en: Use WPL position messages. Action when received:
da_DK: Brug WPL positionsbeskeder. Handling når modtaget:

en: APRS position report
da_DK: APRS positionsrapport

en: Create mark
da_DK: Opret mærke

en: Enable route/AIS info block
da_DK: Aktiver rute/AIS info blok

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
da_DK: "Fartøjsnavn" MMSI (kaldesignal)

en: [Class] Type (Status)
da_DK: [Klasse] Type (Status)

en: SOG COG
da_DK: Beholden kurs og fart

en: CPA/TCPA Alerts
da_DK: CPA/TCPA advarsler

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
da_DK: Vis CPA/TCPA advarselsdialog

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
da_DK: Afspil lydsignal ved CPA/TCPA advarsler.

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
da_DK: Skjul advarsler for opankrede/fortøjede fartøjer

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
da_DK: Aktiver Target Alert Acknowledge timeout (minutter)

en: General Options
da_DK: Generelle indstillinger

en: Language
da_DK: Sprog

en: Fonts
da_DK: Skrifttyper

en: Choose Font...
da_DK: Vælg skrifttype...

en: Choose Font Color...
da_DK: Vælg skriftfarve...

en: Sample
da_DK: Eksempler

en: Toolbar and Window Style
da_DK: Værktøjslinjen og vinduesudformning

en: Show Status Bar
da_DK: Vis statuslinje

en: Show Menu Bar
da_DK: Vis menulinje

en: Show Compass/GPS Status Window
da_DK: Vis kompas/GPS Statusvindue

en: Enable Toolbar auto-hide
da_DK: Skjul værktøjslinjen automatisk

en: Play Ships Bells
da_DK:  Ring med skibsklokker

en: Audio Play command:
da_DK: Lydafspilnings kommando:

en: Unknown device :
da_DK: Ukendt enhed

en: Input device :
da_DK: Inputenhed :

en: Sound Device
da_DK: Lydenhed

en: Enable Touchscreen interface
da_DK: Aktiver betjening med touch-skærm

en: Enable Scaled Graphics interface
da_DK: Aktivér skaleret grafikgrænseflade

en: Show Zoom buttons
da_DK: Vis Zoom-knapper

en: Use Inland ECDIS
da_DK: Brug Indlands-ECDIS V2

en: Inland ECDIS Manual
da_DK: Indlands-ECDIS-håndbog

en: User Interface scale factor
da_DK: Brugergrænseflade skalelingsfaktor

en: Chart Object scale factor
da_DK: Kortobjekt skalelingsfaktor

en: Ship scale factor
da_DK: Skibsskala faktor

en: ENC Sounding factor
da_DK: ENC dybfaktor

en: ENC Text Scale
da_DK: ENC Tekstskala

en: Mouse wheel zoom sensitivity
da_DK: Mushjul zoom følsomhed

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Charts
da_DK: Kort

en: Connections
da_DK: Forbindelser

en: Connect
da_DK: Forbind

en: Ships
da_DK: Skibe

en: User Interface
da_DK: Brugergrænseflade

en: User
da_DK: Bruger

en: Plugins
da_DK: Tilføjelser

en: User set magnetic variation
da_DK: Bruger indstillede magnetisk variation

en: feet
da_DK: fod

en: fathoms
da_DK: favne

en: Add a directory containing chart files
da_DK: Tilføj en folder der indeholder kortfiler

en: 
     - your ship's length must be > 0
da_DK: 
     - skibets længde skal være > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
da_DK: 
     - skibets bredde skal være > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
da_DK: 
     - din GPS forskydning fra midtskibs skal være inden for dit skib bredde

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
da_DK: 
     - din GPS forskydning fra stævnen skal være inden for skibets længde

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
da_DK: 
     - minimum skibs-ikonstørrelse skal være mellem 1 og 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
da_DK: Indstillinger for eget skibs reelle størrelse er ikke korrekt:

en: OpenCPN info
da_DK: OpenCPN Info

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
da_DK: Indlands-ECDIS-håndbogen er ikke tilgængelig lokalt.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
da_DK: Ønsker du at besøge iECDIS Manual hjemmeside for mere information?

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
da_DK: Kompression vil ændre kortfiler på disken.
    Dette kan gøre dem uforenelige med andre programmer eller ældre versioner af OpenCPN.
    Komprimerede kort kan tage lidt længere tid at indlæse og vise på nogle systemer.
    De kan dekomprimeres igen ved hjælp af unxz eller 7 zip-programmer.

en: OpenCPN Warning
da_DK: OpenCPN advarsel

en: OpenCPN Compress Charts
da_DK: OpenCPN Komprimer kort

en: No charts found to compress.
da_DK: Ingen kort fundet til komprimering.

en: Enter Group Name
da_DK: Navngiv gruppe

en: New Chart Group
da_DK: Ny kortgruppe

en: Select Tide/Current Data
da_DK: Vælg data med tidevand/strøm

en: Texture Compression
da_DK: Tekstur kompression

en: Texture Compression with Caching
da_DK: Tekstur kompression med Caching

en: Texture Compression Caching
da_DK: Tekstur kompression cachelagring

en: Texture Memory Size (MB)
da_DK: Tekstur hukommelsesstørrelse (MB)

en: Size:
da_DK: Størelse:

en: Rebuild Texture Cache
da_DK: Genopbyg tekstur-cache

en: Clear Texture Cache
da_DK: Ryd tekstur-cache

en: Show FPS
da_DK: Vis FPS

en: Polygon Smoothing
da_DK: Polygon Udglatning

en: Line Smoothing
da_DK: Linjeudglatning

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
da_DK: Software OpenGL (genstart OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
da_DK: Brug accelereret panorering

en: Texture Settings
da_DK: Tekstur- Indstillinger

en: Texture Cache
da_DK: Tekstur- Cache

en: Miscellaneous
da_DK: Diverse

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
da_DK: S57 Cell Update mislykkedes.
    ENC funktioner kan være ufuldstændige eller unøjagtige.
    
    Tjek logfilen for detaljer.

en: OpenCPN Create SENC Warning
da_DK: OpenCPN opret SENC advarsel

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
da_DK: S57 Cell Update mislykkedes.
    Der kan ikke anvendes opdateringer.
    ENC funktioner kan være ufuldstændige eller unøjagtige.
    
    Tjek logfilen for detaljer.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
da_DK: OpenCPN rute oprettelse

en: Server Generic Error
da_DK: Server Generisk Fejl

en: Peer rejected object
da_DK: Modparten afviste objekt

en: Peer rejected duplicate object
da_DK: Modparten afviste duplikeret objekt

en: Peer internal error (insert)
da_DK: Modpartens interne fejl (indsæt)

en: Server Unknown Error
da_DK: Server Ukendt Fejl

en: OpenCPN Server Message
da_DK: OpenCPN Server Besked

en: The server
da_DK: Serveren

en: needs a PIN.
    Please enter the PIN number from
da_DK: brug for en PIN-kode.
    Indtast PIN-nummeret fra

en: the server to pair with this device.
da_DK: serveren der skal parres med denne enhed.

en: Objects successfully sent to peer OpenCPN instance.
da_DK: Objekter blev sendt til peer OpenCPN instans.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
da_DK: 
    PlugIn %s, version %i.%i blev fundet.
     Denne version er kendt for at være ustabil og vil ikke blive indlæst.
     Opdater venligst dette PlugIn ved hjælp af PlugIn manager masterkataloget.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
da_DK: 
    PlugIn %s, version %i.%i blev fundet.
     Denne version er kendt for at være ustabil og vil ikke blive indlæst.
     Opdater venligst dette PlugIn ved hjælp af PlugIn manager masterkataloget.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
da_DK: 
    PlugIn %s, version %i.%i blev fundet.
    Dette plugin er forældet, o-charts plugin skal bruges
    i stedet. Afinstaller venligst dette plugin og installer o-charts
    ved hjælp af PlugIn manager masterkataloget.

en: Plugin library %s can not be loaded
da_DK: Plugin bibliotek %s kan ikke indlæses

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
da_DK: 
        Installér/afinstaller plugin eller fjern filen for at slå besked fra

en:    PluginLoader: Cannot load symbol create_pi:
da_DK:    PluginLoader: Kan ikke indlæse symbol create_pi:

en: Incompatible plugin detected:
da_DK: Ikke kompatibelt PlugIn fundet:

en:         API Version detected:
da_DK:         API Version fundet:

en:         PlugIn Version detected:
da_DK:         PlugIn Version fundet:

en: Plugin is a standard system plugin
da_DK: Plugin er et standard system- plugin

en: Plugin is managed by OpenCPN
da_DK: Plugin administreres af OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
da_DK: Plugin administreres ikke af OpenCPN

en: Plugin status unknown
da_DK: Plugin status ukendt

en: Update to managed Plugin is available
da_DK: Opdatering til administreret plugin er tilgængelig

en: New managed Plugin installation available
da_DK: Ny administreret Plugin installation tilgængelig

en: Update to installed Plugin is available
da_DK: Opdatering til installeret plugin er tilgængelig

en: Plugin is latest available
da_DK: Plugin er senest tilgængelig

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
da_DK: Plugin er ikke kompatibel med denne version af OpenCPN, og vil blive afinstalleret.

en: successfully un-installed
da_DK: afinstalleret succesfuldt

en: Un-Installation complete
da_DK: Un-installation fuldført

en: Please check system log for more info.
da_DK: Tjek venligst systemloggen for mere info.

en:  successfully installed from cache
da_DK:  installeret fra cache

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
da_DK: Disse indstillinger kan destabilisere OpenCPN og er som standard deaktiveret. Til trods for farerne kan du aktivere dem manuelt tilføje en CatalogExpert=1 linje i [PlugIns] sektionen i konfigurationsfilen.

en: Plugin Catalog
da_DK: Plugin Katalog

en: Update Plugin Catalog
da_DK: Opdatere Plugin-katalogen

en: Import plugin...
da_DK: Importér plugin...

en: Settings...
da_DK: Indstillinger...

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Update Plugin Catalog: master
da_DK: Opdater Plugin Katalog: master

en: OpenCPN Catalog update
da_DK: Opdatering af OpenCPN katalog

en: Unable to copy catalog file
da_DK: Kunne ikke kopiere katalogfil

en: Unable to copy catalog file to cache
da_DK: Kan ikke kopiere katalogfil til cache

en: Catalog update successful
da_DK: Katalog opdatering gennemført

en: Select tarball file
da_DK: Vælg tarball- fil

en: Error extracting import plugin tarball.
da_DK: Fejl ved udpakning af importplugin tarball.

en: OpenCPN Plugin Import Error
da_DK: OpenCPN Plugin- Importfejl

en: Error, import plugin tarball does not contain required metadata.
da_DK: Fejl, importplugin tarball indeholder ikke krævede metadata.

en: Error processing import plugin metadata.
da_DK: Fejl under behandling af plugin metadata.

en: Incompatible import plugin detected.
da_DK: Ikke kompatibelt PlugIn fundet.

en: Plugin imported successfully
da_DK: Plugin importeret med succes

en: Active catalog updated.
da_DK: Aktivt katalog opdateret.

en: Plugin may be installed or updated now.
da_DK: Plugin kan installeres eller opdateres nu.

en: OpenCPN Plugin Import Successful
da_DK: Import af OpenCPN Plugin lykkedes

en: Active Catalog
da_DK: Aktiv Katalog

en: Last Catalog
da_DK: Sidste Katalog

en: Last change:
da_DK: Seneste ændring

en: Please Update Plugin Catalog.
da_DK: Opdatere Plugin-katalogen.

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Uninstall
da_DK: Afinstaller

en: Upgrade to Version
da_DK: Opgradér til version

en: Install...
da_DK: Installer...

en: Update to
da_DK: Opdater til

en: Website
da_DK: Webside:

en: Adjust Comm Priorities
da_DK: Indstille kommunikation prioriteter

en: Priority List
da_DK: Prioriteret Liste

en: Move Up
da_DK: Flyt op

en: Move Down
da_DK: Flyt Ned

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Priorities
da_DK: Prioriteringer

en: Speed/Course
da_DK: Hastighed/Kursus

en: Mag Variation
da_DK: Misvisning

en: Satellites
da_DK: Satellitter

en: wants to send you new data.
    Please enter the following PIN number on
da_DK: ønsker at sende dig nye data.
    Indtast venligst følgende PIN-nummer på

en:  to pair with this device.
da_DK:  at parre med denne enhed.

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
da_DK: Den modtagne rute findes allerede på dette system.
    Erstat?

en: Always replace objects from this source?
da_DK: Udskift altid objekter fra denne kilde?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
da_DK: Det modtagne spor findes allerede på dette system.
    Erstat?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
da_DK: Det modtagne waypoint findes allerede på dette system.
    Erstat?

en: AISRollover
da_DK: AIS advarsel

en: Route Transmitted.
da_DK: Rute Overført.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
da_DK: Fejl ved Route Upload. Garmin GPS ikke tilsluttet

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
da_DK: Fejl under Route Upload. Kontroller logfiler...

en: Routes
da_DK: Ruter

en: Show all routes
da_DK: Vis alle ruter

en: Route Name
da_DK: Rutenavn

en: From <-> To
da_DK: Fra <-> Til

en: &Properties
da_DK: &Egenskaber

en: &Activate
da_DK: &Aktiver

en: &Center View
da_DK: &Centreret visning

en: &Reverse
da_DK: &Reverser

en: &Delete
da_DK: &Slet

en: &Resequence Waypoints
da_DK: &Gøre om Rutepunkt nummer

en: &Export selected...
da_DK: &Eksporter valgte...

en: &Send to GPS...
da_DK: &Send til GPS...

en: Send to &Peer...
da_DK: Send til &Peer...

en: Export
da_DK: Eksporter

en: &Delete All
da_DK: &Slet alle

en: Show all tracks
da_DK: Vis alle spor

en: Track Name
da_DK: Navn på spor

en: Length
da_DK: Længde

en: &Start Track
da_DK: &Start spor

en: Route from Track
da_DK: Rute fra spor

en: Send to &Peer
da_DK: Send til &Peer

en: Show all waypoints
da_DK: Vis alle waypoints

en: Waypoint Name
da_DK: Waypointnavn

en: Distance from own ship
da_DK: Afstand fra eget skib

en: &New
da_DK: &Ny

en: &Go To
da_DK: &Gå til

en: &Send to GPS
da_DK: &Send til GPS

en: Delete All
da_DK: Slet alle

en: I&mport GPX...
da_DK: Importer GPX...

en: Export All Visible...
da_DK: Eksporter alle synlige...

en: Layers
da_DK: Lag

en: Show all layers
da_DK: Vis alle lag

en: Layer Name
da_DK:  Lagets navn

en: No. of items
da_DK: Antal enheder

en: Layer type
da_DK:  Lagets navn

en: Create Temporary layer
da_DK: Opret midlertidigt lag

en: Create Persistent layer
da_DK: Opret vedvarende lag

en: Show WPT names
da_DK: Vis waypointnavne

en: List contents
da_DK: Vis indhold

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
da_DK: Er du sikker på du vil slette de markerede objekter

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
da_DK: Er du sikker på at <ALLE> ruter skal slettes

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
da_DK: Send rute til OpenCPN Peer

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
da_DK: Send Waypoint til OpenCPN Peer

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
da_DK: Send spor til OpenCPN Peer

en: &Merge Selected Tracks
da_DK: Sammenflet de valgte spor

en: Reduce Data...
da_DK: Reducer data...

en: &Copy as text
da_DK: &Kopier som tekst

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
da_DK: Vælg den maksimale fejl (i meter) 
    efter data reduktion:

en: Reduce Data Precision
da_DK: Reducer datapræcision

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
da_DK: Sporets størrelse
     blev reduceret med %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
da_DK: Det aktive spor blev ikke flettet. 
    Det kan flettes  senere, når det er færdig.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
da_DK: OpenCPN konverterer spor til en rure

en: Processing Waypoints...
da_DK: Omd

en: Done.
da_DK: Udført.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
da_DK: Er du sikker p

en: Overruled
da_DK: Overregnede

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
da_DK: Det waypoint, du vil slette, bruges i en rute. Vil du virkelig slette det?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
da_DK: Er du sikker p

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
da_DK: Der er nogle waypoints der bruges i ruter eller ankeralarmer. 
    Ønsker du også at slette dem? 
    Dette vil ændre ruter og deaktivere ankeralarmer. 
    Svares Nej bibeholdes de waypoints, der bruges i ruter eller alarmer.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
da_DK: Er du sikker på du vil slette dette lag og <ALT> indhold?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
da_DK: Filen vil også blive slettet fra OpenCPN's lagmappe.

en: (Unnamed Layer)
da_DK: (unavngivet lag)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
da_DK: Du forsøger at slette en aktiv AIS MOB rute, er du virkelig sikker?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
da_DK: Waypoints kan omdøbes til ny rækkefølge, '001', '002' etc.
    
    Vil du omdøbe?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
da_DK: Waypoints vil blive omdøbt til at afspejle den naturlige orden, navnene vil være '001', '002' osv.
    
    Vil du omdøbe waypoints?

en: Marks
da_DK: Mærker

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
da_DK: ScaMin værdi for nye waypoints er sat til

en: but current chartscale is
da_DK: men nuværende kortskala er

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
da_DK: Derfor vil det nye waypoint ikke være synligt på dette zoomniveau.

en: Waypoint(s) Transmitted.
da_DK: Waypoint(s) overført.

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
da_DK: Fejl ved Waypointudlæsning. Garmin GPS ikke forbundet

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
da_DK: Fejl ved Waypointudlæsning.  Kontroller logfiler...

en: Leg
da_DK: Ben

en: To Waypoint
da_DK: Til waypoint

en: Elements to print...
da_DK: Elementer til udskrift...

en: Show Waypoint name.
da_DK: Vis waypointnavn.

en: Show Waypoint position.
da_DK: Vis position af waypoint.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
da_DK: Vis kurs fra hvert waypoint til det næste.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
da_DK: Vis afstanden fra hvert waypoint til det næste.

en: Show Waypoint description.
da_DK: Vis waypointbeskrivelse.

en: Route Print
da_DK: Print rute

en: From
da_DK: Fra

en: To
da_DK: Til

en: Plan speed
da_DK: Planlagt hastighed

en: Departure
da_DK: Afgang

en: Time
da_DK: Tidspunkt

en: Local@PC
da_DK: Lokal @ PC

en: LMT@Location
da_DK: LMT @ Location

en: Default color
da_DK: Standardfarve

en: Width
da_DK: Bredde

en: To waypoint
da_DK: Til waypoint

en: To WP
da_DK: Til WP

en: Total Distance
da_DK: Total distance

en: Next tide event
da_DK: Næste tidevandshændelse

en: Links are opened in the default browser.
da_DK: Links åbnes i standardbrowseren.

en: Print
da_DK: Udskriv

en: Extend
da_DK: Forlæng

en: Split
da_DK: Opdel

en: MoTwilight
da_DK: Morgentusmørke

en: Sunrise
da_DK: Solopgang

en: Daytime
da_DK: Dagtimer

en: Sunset
da_DK: Solnedgang

en: EvTwilight
da_DK: Aftentusmørke

en: Nighttime
da_DK: Nattetimer

en: Arrived
da_DK: Ankommet

en: Depart From
da_DK: Afgang fra

en: Total distance
da_DK: Afstand i alt

en: Speed (Kts)
da_DK: Hastighed, knob

en: Departure Time
da_DK: Afgangstidspunkt

en: Time enroute
da_DK: Tid undervejs

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
da_DK: Er du sikker på, at du vil flytte op på dette waypoint?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
da_DK: Er du sikker på, at du vil flytte ned på dette waypoint?

en: OpenCPN Move Waypoint
da_DK: Opencpn Flyt Vejpunkt

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
da_DK: Er du sikker på at dette waypoint skal slettes?

en: OpenCPN Remove Waypoint
da_DK: OpenCPN fjern waypoint

en: &Copy all as text
da_DK: &Kopier alt som tekst

en: Invalid date/time!
da_DK: Ugyldig dato/tid!

en: Unknown station!
da_DK: Ukendt station!

en: Unavailable:
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Local
da_DK: Lokal

en: Links are opened for editing.
da_DK: Links åbnes til redigering.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
da_DK: S57 cell opdateringskæde ufuldstændig. 
    ENC funktioner kan være ufuldstændige eller unøjagtige. 
    Check logfil for detaljer.

en: this file is not available
da_DK: denne fil er ikke tilgængelig

en: Period ends:
da_DK: Periode slutter:

en: Period starts:
da_DK: Periode starter

en: Date ending:
da_DK: Dato for slutning:

en: Date starting:
da_DK: Dato for start:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
da_DK: <font size=-2> (sektorvinkler er retvisende pejlinger fra søsiden)</font><br>

en: <p>The last opencpn run seems to have failed. Do you want to run
    in safe mode without plugins and other possibly problematic
    features?
    </p><br/></br><p>You may consider visiting the <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">list of known issues</a>.</p>
da_DK: <p>Det sidste opencpn løb synes at være mislykkedes. Vil du køre
    i fejlsikret tilstand uden plugins og andre muligvis problematiske
    funktioner?
    </p><br/></br><p>Du kan overveje at besøge <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">listen over kendte spørgsmål</a>.</p>

en: Safe restart
da_DK: Sikker genstart

en: Preparing vector chart
da_DK: Forbereder vektor kort

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
da_DK: Klargør GPS til at modtage rute/waypoint og tryk på Send...

en: Progress...
da_DK: Status...

en: Detected OpenCPN peer instances
da_DK: Opdagede OpenCPN peer instanser

en: Scan again
da_DK: Scan igen

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
da_DK: Der er tilsyneladende ikke installeret nogen tidevandsdata.

en: Tide
da_DK: Tidevand

en: Current
da_DK: Strøm

en: Prev
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: Reference Station :
da_DK: Referencestation:

en: Data Source :
da_DK: Datakilde:

en: HW
da_DK: HV

en: LW
da_DK: LV

en: Today
da_DK: I dag

en: Tomorrow
da_DK: I morgen

en: Shift to Larger Scale Chart
da_DK: Skift til kort med større skala (zoom ind)

en: Shift to Smaller Scale Chart
da_DK: Skift til kort med mindre skala(zoom ud)

en: Hide ENC text
da_DK: Skjul ENC tekst

en: ToolTips
da_DK: Værktøjstips

en: No, I don't want to hide it.
da_DK: Nej, jeg ønsker ikke at skjule den.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
da_DK: Nej, og  fjern permanent muligheden for at skjule den.

en: Yes, hide it.
da_DK: Ja, skjul den.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
da_DK: Knappen Mand Over Bord kan være en vigtig sikkerhedsfunktion. 
    Er du sikker på du ønsker at skjule den?

en: Choose Toolbar Icons
da_DK: Vælg Værktøjslinjeikoner

en: Show Time.
da_DK: Vis klokkeslæt

en: Show Speed.
da_DK: Vis fart.

en: Track Print
da_DK: Spor Udskriv

en: Timestamp
da_DK: Tidsstempel

en: Avg. speed
da_DK: Gns hastighed

en: Time Enroute
da_DK: Tid undervejs

en: Local @ PC
da_DK: Lokal @ PC

en: Time shown as
da_DK: Tid vist som

en: To route
da_DK: Til rute

en: Display parameters
da_DK: Displayparametre

en: Statistics
da_DK: Statistik

en: Recorded points
da_DK: Registrerede punkter

en: LMT @ Track Start
da_DK: Soltid ved start

en: Extend track
da_DK: Udvid spor

en: track
da_DK: spor

en: --
da_DK: -

en: Legend
da_DK: Forklaring

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
da_DK: Kopier NMEA fejlsøgningsvindue til udklipsholderen.

en: Message accepted
da_DK: Besked accepteret

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
da_DK: Inputmeddelelse filtreret, Output besked filtreret og tabt

en: Input Message filtered and dropped
da_DK: Inputmeddelelse filtreret og tabt

en: Output Message
da_DK: Output besked

en: Information Message or Message with errors
da_DK: Information eller meddelelse med fejl

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
da_DK: 
    En OpenCPN dongle detekteres, men kan ikke bruges på grund af manglende tilladelser.
    
    Dette problem kan løses ved at installere en udev-regelfil. Når det er installeret,
    det vil sikre, at dongle tilladelser er OK.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
da_DK: 
    
    På flatpak, dette skal gøres ved hjælp af de manuelle kommandoinstruktioner nedenfor

en: Do not show this dialog next time
da_DK: Vis mig ikke den dialogboks igen.

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
da_DK: 
    Regel installeret. For at aktivere den nye regel:
    - Afslut opencpn.
    - Frakobl og genindsæt USB-enheden.
    - Genstart opencpn

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
da_DK: 
    For at gøre efter installation af reglen i henhold til instruktioner:
    - Afslut opencpn.
    - Frakobl og genindsæt USB-enheden.
    - Genstart opencpn

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
da_DK: Enheden @device@ kan ikke findes (afbrudt?)

en: Manual command line instructions
da_DK: Manuelle kommandolinjeinstruktioner

en: Review rule
da_DK: Regel for gennemgang

en: Install rule
da_DK: Installér regel

en: Quit
da_DK: Afslut

en: Errors encountered installing rule.
da_DK: Der opstod fejl i installationsreglen.

en: Manage dongle udev rule
da_DK: Administrer dongle udev regel

en: Manage device udev rule
da_DK: Håndtér enhedens udev-regel

en: OpenCPN device error
da_DK: OpenCPN enhed fejl

en: Delete Waypoint
da_DK: Slet waypoint

en: Move Waypoint
da_DK: Flyt Waypoint

en: Dismiss
da_DK: Afvis
