opencpn - en to fi_FI translation catalogue (1656 entries)

en: About OpenCPN
fi_FI: Tietoja OpenCPN:stä

en: OpenCPN Alert
fi_FI: OpenCPN hälytys

en: OpenCPN AIS Alert
fi_FI: OpenCPN AIS-hälytys

en: Object Query
fi_FI: Lisätietoja

en: Center view
fi_FI: Keskitä näkymä

en: Link Properties
fi_FI: Tietolinkin ominaisuudet

en: Waypoint Properties
fi_FI: Reittipisteen ominaisuudet

en: Options
fi_FI: Asetukset

en: Print Route Selection
fi_FI: Reitin tulostuksen asetukset

en: Route Properties
fi_FI: Reitin ominaisuudet

en: Extra Object Info
fi_FI: Kohteen lisätiedot

en: Send to GPS
fi_FI: Lähetä GPS:lle

en: Send to Peer
fi_FI: Lähetä laitteelle...

en: (Unnamed Track)
fi_FI: (Nimeämätön jälki)

en: Print Track Selection
fi_FI: Jäljen tulostuksen valinnat

en: Track properties
fi_FI: Jäljen ominaisuudet

en: ChartTexts
fi_FI: Karttatekstit

en: Not available
fi_FI: Ei saatavilla

en: Speed:
fi_FI: Nopeus:

en: Elapsed time:
fi_FI: Kulunut aika:

en: Estimated total time:
fi_FI: Arvioitu kokonaisaika:

en: Estimated remaining time:
fi_FI: Arvioitu jäljellä oleva aika:

en: Abort
fi_FI: Keskeytä

en: Settings
fi_FI: Asetukset

en: Pause
fi_FI: Tauko

en: Start
fi_FI: Aloita

en: Close
fi_FI: Sulje

en: Resume
fi_FI: Jatka

en: 0 (transfer paused)
fi_FI: 0 (siirto pysäytetty)

en: Connection settings
fi_FI: Yhteysasetukset

en: Connection settings used for the transfer:
fi_FI: Siirtoon käytettävät asetukset:

en: 0 (transfer completed)
fi_FI: 0 (siirto on valmis)

en: Downloaded:
fi_FI: Ladatut:

en: Uploaded:
fi_FI: Siirretyt:

en: Username:
fi_FI: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi_FI: Salasana:

en: Port:
fi_FI: Portti:

en: Proxy settings
fi_FI: Välityspalvelimen asetukset

en: Use proxy
fi_FI: Käytä välityspalvelinta

en: Proxy host:
fi_FI: Välityspalvelin:

en: Proxy username:
fi_FI: Välityspalvelimen käyttäjätunnus:

en: Proxy password:
fi_FI: Välityspalvelimen salasana:

en: Proxy port:
fi_FI: Välityspalvelimen portti:

en: Dialog
fi_FI: Dialogi

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
fi_FI: Avoimen lähdekoodin karttaplotteri/navigaattori

en: Copy Log File to Clipboard
fi_FI: Kopioi lokitiedosto leikepöydälle

en: Copy Settings File to Clipboard
fi_FI: Kopioi asetustiedosto leikepöydälle

en: About
fi_FI: Tietoja

en: Authors
fi_FI: Tekijät

en: License
fi_FI: Lisenssi

en: Help
fi_FI: Ohje

en: < Back
fi_FI: < Takaisin

en: The OpenCPN Authors
fi_FI: OpenCPN tekijät

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
fi_FI: OpenCPN on ilmainen ohjelmisto, jonka purjehtijat ovat kehittäneet.
    OpenCPN on vapaasti ladattavissa ja sitä voi jakaa maksutta.

en: Want to help?
fi_FI: Haluatko apua?

en: Donate
fi_FI: Lahjoita

en: or
fi_FI: tai

en: get involved!
fi_FI: osallistu!

en: Logfile:
fi_FI: Lokitiedosto:

en: Config file:
fi_FI: Konfiguraatiotiedosto:

en: Copy to clipboard
fi_FI: Kopioi leikepöydälle

en: Plugin API:
fi_FI: Lisäosa API:

en: OpenCPN Website
fi_FI: OpenCPN nettisivusto

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
fi_FI: OpenCPN:n ohje ei ole käytettävissä paikallisesti.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
fi_FI: Avataanko opencpn.org verkkosivu lisätietojen näyttämiseksi?

en: OpenCPN Info
fi_FI: OpenCPN-tietoja

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
fi_FI: Varoitusalue: Merinisäkkäiden elinympäristö (sisältää havaitsemattomat valaat)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on merinisäkkäitä - vähennä nopeutta

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on merinisäkkäitä - pysy poissa alueelta

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on merinisäkkäitä - raportoi havainnoista

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
fi_FI: Varoitusalue: Suojattu elinympäristö - vähennä nopeutta

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
fi_FI: Varoitusalue: Suojattu elinympäristö - pysy poissa

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
fi_FI: Varoitusalue: Suojattu elinympäristö - ei kalastusta tai ankkurointia

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
fi_FI: Varoitusalue: Hylkyjä (ajelehtivia kohteita)

en: Caution Area: Traffic congestion
fi_FI: Varoitusalue: Liikenneruuhkia

en: Caution Area: Marine event
fi_FI: Varoitusalue: Meritapahtuma

en: Caution Area: Divers down
fi_FI: Varoitusalue: Sukeltajia vedessä

en: Caution Area: Swim area
fi_FI: Varoitusalue: Uimaranta

en: Caution Area: Dredge operations
fi_FI: Varoitusalue: Alueella suoritetaan ruoppausta

en: Caution Area: Survey operations
fi_FI: Varoitusalue: Alueella suoritetaan tutkimuksia

en: Caution Area: Underwater operation
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on vedenalaista toimintaa

en: Caution Area: Seaplane operations
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on vesitasotoimintaa

en: Caution Area: Fishery - nets in water
fi_FI: Varoitusalue: Kalastusta - verkkoja vedessä

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
fi_FI: Varoitusalue: Ryhmä kalastusaluksia

en: Caution Area: Fairway closed
fi_FI: Varoitusalue: Kulkutie suljettu

en: Caution Area: Harbour closed
fi_FI: Varoitusalue: Satama suljettu

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
fi_FI: Varoitusalue: Riski (Tarkempi tieto liitetyssä tekstikenttässä)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
fi_FI: Varoitusalue: Sukellusvenetoimintaa

en: (reserved for future use)
fi_FI: (varattu tulevaa käyttöä varten)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
fi_FI: Varoitusalue: Alueella myrskypuuskia

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on vaarallista jäätä

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
fi_FI: Varoitusalue: Myrskyvaroitus ( myrskyä tai myrskypuuskia)

en: Environmental Caution Area: High wind
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on kovaa tuulta

en: Environmental Caution Area: High waves
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on korkeata aallokkoa

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on rajoitettu näkyvyys (sumu, sade, jne.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on voimakkaita virtauksia

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
fi_FI: Varoitusalue: Alueella on runsasta jäänmuodostusta

en: Restricted Area: Fishing prohibited
fi_FI: Rajoitettu alue: Kalastus kielletty

en: Restricted Area: No anchoring.
fi_FI: Rajoitettu alue: Ei ankkurointia.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
fi_FI: Rajoitettu alue: Läpikulkuun vaaditaan pääsylupa

en: Restricted Area: Entry prohibited
fi_FI: Rajoitettu alue: Pääsy kielletty

en: Restricted Area: Active military OPAREA
fi_FI: Rajoitettu alue: Aktiivinen sotilaallinen operaatioalue

en: Restricted Area: Firing - danger area.
fi_FI: Rajoitettu alue: Ampuma-alue - vaarallinen alue.

en: Restricted Area: Drifting Mines
fi_FI: Rajoitettu alue: Ajelehtivia miinoja

en: Anchorage Area: Anchorage open
fi_FI: Ankkurointialue: Ankkurointi sallittu

en: Anchorage Area: Anchorage closed
fi_FI: Ankkurointialue: Ankkurointi suljettu

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
fi_FI: Ankkurointialue: Ankkurointi kielletty

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
fi_FI: Ankkurointialue: Syväkulkuisille aluksille

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
fi_FI: Ankkurointialue: Matalakulkuisille aluksille

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
fi_FI: Ankkurointialue: Alusten siirtotoimenpiteitä varten

en: Security Alert - Level 1
fi_FI: Suojausvaroitus - taso 1

en: Security Alert - Level 2
fi_FI: Suojausvaroitus - taso 2

en: Security Alert - Level 3
fi_FI: Suojausvaroitus - taso 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
fi_FI: Hätäalue: Alus toimintakyvytön ja tuuliajolla

en: Distress Area: Vessel sinking
fi_FI: Hätäalue: Alus uppoamassa

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
fi_FI: Hätäalue: Alus jätetty heitteille

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
fi_FI: Hätäalue: Alus pyytää lääketieteellistä apua

en: Distress Area: Vessel flooding
fi_FI: Hätäalue: Alus vuotaa

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
fi_FI: Hätäalue: Aluksessa palo/räjähdys

en: Distress Area: Vessel grounding
fi_FI: Hätäalue: Alus karilla

en: Distress Area: Vessel collision
fi_FI: Hätäalue: Alusten törmäys

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
fi_FI: Hätäalue: Alus kallistunut/kaatumassa

en: Distress Area: Vessel under assault
fi_FI: Hätäalue: Alus hyökkäyksen kohteena

en: Distress Area: Person overboard
fi_FI: Hätäalue: Henkilö yli laidan

en: Distress Area: SAR area
fi_FI: Hätäalue: Meripelastusalue

en: Distress Area: Pollution response area
fi_FI: Hätäalue: Saatumisen torjunta-alue

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
fi_FI: Ohje: Ota yhteys VTS:ään tässä kohdassa/vaiheessa

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
fi_FI: Ohje: Ota yhteys satamalaitokseen tässä kohdassa/vaiheessa

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
fi_FI: Ohje: Älä jatka tämän kohdan/vaiheen ohi

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
fi_FI: Ohje: Odota ohjeita ennen kuin jatkat tämän kohdan/vaiheen ohi

en: Proceed to this location - await instructions
fi_FI: Siirry tähän paikkaan - odota ohjeita

en: Clearance granted - proceed to berth
fi_FI: Selvitys hyväksytty - siirry laituriin

en: Information: Pilot boarding position
fi_FI: Tiedot: Luotsin laivaan nousupaikka

en: Information: Icebreaker waiting area
fi_FI: Tiedot: Jäänmurtajan odotusalue

en: Information: Places of refuge
fi_FI: Tiedot: Suojapaikkoja

en: Information: Position of icebreakers
fi_FI: Tiedot: Jäänmurtajien sijoituspaikka

en: Information: Location of response units
fi_FI: Tiedot: Vastatoimiyksiköiden paikka

en: VTS active target
fi_FI: VTS aktiivinen kohde

en: Rogue or suspicious vessel
fi_FI: Rosvo tai epäilyttävä alus

en: Vessel requesting non-distress assistance
fi_FI: Kiireetöntä avustusta pyytävä alus

en: Chart Feature: Sunken vessel
fi_FI: Karttamerkintä: Uponnut alus

en: Chart Feature: Submerged object
fi_FI: Karttamerkintä: Uponnut kohde

en: Chart Feature: Semi-submerged object
fi_FI: Karttamerkintä: Osittain uponnut kohde

en: Chart Feature: Shoal area
fi_FI: Karttamerkintä: Matalikko

en: Chart Feature: Shoal area due north
fi_FI: Karttamerkintä: Matalikko pohjoispuolella

en: Chart Feature: Shoal area due east
fi_FI: Karttamerkintä: Matalikko itäpuolella

en: Chart Feature: Shoal area due south
fi_FI: Karttamerkintä: Matalikko eteläpuolella

en: Chart Feature: Shoal area due west
fi_FI: Karttamerkintä: Matalikko länsipuolella

en: Chart Feature: Channel obstruction
fi_FI: Karttamerkintä: Kanavan ahtauma

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
fi_FI: Karttamerkintä: Pienentynyt alikulkukorkeus

en: Chart Feature: Bridge closed
fi_FI: Karttamerkintä: Silta suljettu

en: Chart Feature: Bridge partially open
fi_FI: Karttamerkintä: Silta osittain avoin

en: Chart Feature: Bridge fully open
fi_FI: Karttamerkintä: Silta täysin auki

en: Report from ship: Icing info
fi_FI: Raportti alukselta: jäätymistiedote

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
fi_FI: Raportti alukselta: Sekalaista tietoa - tarkempi tieto liitetyssä tekstikentässä

en: Route: Recommended route
fi_FI: Reitti: Suositeltu reitti

en: Route: Alternative route
fi_FI: Reitti: Vaihtoehtoinen reitti

en: Route: Recommended route through ice
fi_FI: Reitti: Suositeltu reitti jään läpi

en: Other - Define in associated text field
fi_FI: Muuta - Tarkempi tieto liitetyssä tekstikentässä

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
fi_FI: Peruuttaminen - Peruutetaan viestin ID linkissä määritelty alue

en: Undefined (default)
fi_FI: Määrittelemätön (oletus)

en: AIS Target Name
fi_FI: AIS-kohteen nimi

en: Vessel, type unknown
fi_FI: Alus, tyyppi tuntematon

en: Freightbarge
fi_FI: Rahtiproomu

en: Tankbarge
fi_FI: Säiliöproomu

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
fi_FI: Säiliöproomu, nestemäisen kaltaista kuivarahtia (esim. sementtiä)

en: Service vessel, police patrol, port service
fi_FI: Huoltoalus, poliisipartio, satamapalvelut

en: Pushboat, single
fi_FI: Työntöalus, yksittäinen

en: Object, not otherwise specified
fi_FI: Määrittelemätön kohde

en: Object, towed, not otherwise specified
fi_FI: Määrittelemätön kohde, hinauksessa

en: Bunkership
fi_FI: Hiilialus

en: Motor freighter
fi_FI: Rahtialus

en: Motor tanker
fi_FI: Säiliöalus

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
fi_FI: Säiliöalus, nestemäinen lasti, tyyppiä N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
fi_FI: Säiliöalus, nestemäinen lasti, tyyppiä C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
fi_FI: Säiliöalus, nestemäisen kaltaista kuivarahtia (esim. sementtiä)

en: Container vessel
fi_FI: Konttialus

en: Gas tanker
fi_FI: Kaasusäiliöalus

en: Motor freighter, tug
fi_FI: Rahtialus, hinaaja

en: Motor tanker, tug
fi_FI: Säiliöalus, hinaaja

en: Motor freighter with one or more ships alongside
fi_FI: Rahtialus yhden tai useamman aluksen kanssa rinnakkain

en: Motor freighter with tanker
fi_FI: Rahtialus säiliöaluksen kanssa

en: Motor freighter pushing one or more freighters
fi_FI: Rahtialus työntää yhtä tai useampaa rahtialusta

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
fi_FI: Rahtialus työntää vähintään yhtä säiliöalusta

en: Tug, freighter
fi_FI: Hinaaja, rahtialus

en: Tug, tanker
fi_FI: Hinaaja, säiliöalus

en: Tug freighter, coupled
fi_FI: Hinaaja kytketty rahtialukseen

en: Tug, freighter/tanker, coupled
fi_FI: Hinaaja kytketty rahti-/säiliöalukseen

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
fi_FI: Säiliöproomu, nestemäinen lasti, tyyppi N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
fi_FI: Säiliöproomu, nestemäinen lasti, tyyppi C

en: Freightbarge with containers
fi_FI: Rahtiproomu konteilla

en: Tankbarge, gas
fi_FI: Kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, one cargo barge
fi_FI: Puskuproomu, yksi lastiproomu

en: Pushtow, two cargo barges
fi_FI: Puskuproomu, kaksi lastiproomua

en: Pushtow, three cargo barges
fi_FI: Puskuproomu, kolme lastiproomua

en: Pushtow, four cargo barges
fi_FI: Puskuproomu, neljä lastiproomua

en: Pushtow, five cargo barges
fi_FI: Puskuproomu, viisi lastiproomua

en: Pushtow, six cargo barges
fi_FI: Puskuproomu, kuusi lastiproomua

en: Pushtow, seven cargo barges
fi_FI: Puskuproomu, seitsemän lastiproomua

en: Pushtow, eight cargo barges
fi_FI: Puskuproomu, kahdeksan lastiproomua

en: Pushtow, nine or more barges
fi_FI: Puskuproomu, yhdeksän tai useampia proomuja

en: Pushtow, one tank/gas barge
fi_FI: Puskuproomu, yksi säiliö-/kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, kaksi proomua, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, kolme proomua, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, neljä proomua, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, viisi proomua, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, kuusi proomua, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, seitsemän proomua, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, kahdeksan proomua, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
fi_FI: Puskuproomu, yhdeksän tai useampia proomuja, vähintään yksi säiliö- tai kaasusäiliöproomu

en: Tug, single
fi_FI: Hinaaja, yksin tai yksi touvi

en: Tug, one or more tows
fi_FI: Hinaaja, yksi tai useampia touveja

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
fi_FI: Hinaaja, avustaa alusta tai yhdistelmää

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
fi_FI: Matkustaja-alus, lautta, risteilyalus, Punaisen Ristin alus

en: Ferry
fi_FI: Lautta

en: Red cross ship
fi_FI: Punaisen Ristin alus

en: Cruise ship
fi_FI: Risteilyalus

en: Passenger ship without accommodation
fi_FI: Matkustaja-alus, jossa ei ole hyttejä

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
fi_FI: Alus, huoltotyöalus, kelluva nosturi, kaapelilaiva, poijualus, ruopaaja

en: Fishing boat
fi_FI: Kalastusalus

en: Barge, tanker, chemical
fi_FI: Proomu, säiliö, kemikaali

en: General cargo Vessel maritime
fi_FI: Rahtialus

en: Unit carrier maritime
fi_FI: Yksikkörahtialus

en: Bulk carrier maritime
fi_FI: Irtolastialus

en: Tanker
fi_FI: Säiliöalus

en: Liquified gas tanker
fi_FI: Nesteytetyn kaasun säiliöalus

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
fi_FI: Huvialus, yli 20 metriä pitkä

en: Fast ship
fi_FI: Nopea alus

en: Hydrofoil
fi_FI: Kantosiipialus

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
fi_FI: 
    Tälle AIS-kohteelle on asetettu jatkuva jäljen tallennus MMSI-ominaisuuksissa,
    minkä vuoksi tallennus käynnistetään uudelleen.
    
    Haluatko sen sijaan lopettaa kohteen jatkuvan jäljen tallennuksen?

en: AIS Alert
fi_FI: AIS-hälytys

en: AISTargetAlert
fi_FI: AIS-kohdehälytys

en: &Silence Alert
fi_FI: &Hiljainen hälytys

en: &Jump To
fi_FI: &Hyppää

en: Create Waypoint
fi_FI: Luo reittipiste

en: &Acknowledge
fi_FI: &Kuittaus

en: &Close Alert
fi_FI: &Sulje hälytys

en: Underway using Engine
fi_FI: Kulussa moottorilla

en: At Anchor
fi_FI: Ankkurissa

en: Not Under Command
fi_FI: Ei hallittavissa

en: Restricted Manoeuvrability
fi_FI: Rajoitettu ohjattavuus

en: Constrained by draught
fi_FI: Syväyksen rajoittama

en: Moored
fi_FI: Laiturissa

en: Aground
fi_FI: Karilla

en: Engaged in Fishing
fi_FI: Harjoittaa kalastusta

en: Underway Sailing
fi_FI: Kulussa purjeilla

en: High Speed Craft
fi_FI: Nopeakulkuinen alus

en: Wing In Ground Effect
fi_FI: Maaefektialus

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
fi_FI: Moottorialus hinaa perässään (alueellinen käyttö)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
fi_FI: Moottorialus työntää eteenpäin tai rinnakkaishinaus (alueellinen käyttö)

en: Reserved 13
fi_FI: Varattu 13

en: Reserved 14
fi_FI: Varattu 14

en: Undefined
fi_FI: Määrittelemätön

en: AtoN Virtual
fi_FI: AtoN virtuaalinen

en: AtoN Virtual (On Position)
fi_FI: AtoN virtuaalinen (paikallaan)

en: AtoN Virtual (Off Position)
fi_FI: AtoN virtuaalinen (pois paikaltaan)

en: AtoN Real
fi_FI: AtoN todellinen

en: AtoN Real (On Position)
fi_FI: AtoN todellinen (paikallaan)

en: AtoN Real(Off Position)
fi_FI: AtoN todellinen (pois paikaltaan)

en: SAR Helicopter
fi_FI: SAR-helikopteri

en: SAR Aircraft
fi_FI: SAR ilma-alus

en: Class
fi_FI: Luokka

en: Nation
fi_FI: Kansallisuus

en: Flag
fi_FI: Lippu

en: Active
fi_FI: Aktiivinen

en: Testing
fi_FI: Testaus

en: Unknown
fi_FI: Tuntematon

en: Safety Broadcast Message
fi_FI: Hätälähetysviesti

en: Distress relay
fi_FI: Hätälähetyksen välittäjä:

en: Nature of distress:
fi_FI: Hätätilanteen luonne:

en:  (Last Known)
fi_FI:  (Viimeinen tunnettu)

en: Position
fi_FI: Sijainti

en: Report Age
fi_FI: Raportin ikä

en: Report as of
fi_FI: Raportti kuten

en: Destination
fi_FI: Päämäärä

en: Right
fi_FI: oikealle

en: Left
fi_FI: vasemmalle

en: Speed
fi_FI: Nopeus

en: Course
fi_FI: Kurssi

en: Heading
fi_FI: Suunta

en: Turn Rate
fi_FI: Kääntönopeus

en: Range
fi_FI: Etäisyys

en: Bearing
fi_FI: Suuntima

en: Clear
fi_FI: Ei käytössä

en: Set
fi_FI: Käytössä

en: Altitude
fi_FI: Korkeus

en:  COG Unavailable
fi_FI:  COG ei ole saatavilla

en: in
fi_FI: ajassa

en: Base
fi_FI: Perus

en: Base Station
fi_FI: Tukiasema

en: Buddy
fi_FI: Tuttava

en: GPSGate Buddy
fi_FI: GpsGate tuttava

en: DSC Distress
fi_FI: DSC-hätälähetys

en: DSC Position Report
fi_FI: DSC-sijaintiraportti

en: APRS Position Report
fi_FI: APRS sijaintiraportti

en: Fire, explosion
fi_FI: Tulipalo, räjähdys

en: Flooding
fi_FI: Vuoto

en: Collision
fi_FI: Törmäys

en: Grounding
fi_FI: Karilleajo

en: Listing, in danger of capsizing
fi_FI: Kallistunut, vaarana kaatuminen

en: Sinking
fi_FI: Uppoaminen

en: Disabled and adrift
fi_FI: Toimintakyvytön ja ajelehtii

en: Undesignated distress
fi_FI: Määrittelemätön hätä

en: Abandoning ship
fi_FI: Hylätty alus

en: Piracy/armed robbery attack
fi_FI: Merirosvous/aseellinen ryöstö

en: Man overboard
fi_FI: Mies yli laidan

en: EPIRB emission
fi_FI: EPIRB-lähetys

en: Austria
fi_FI: Itävalta

en: Azores
fi_FI: Azorit

en: Belgium
fi_FI: Belgia

en: Belarus
fi_FI: Valko-Venäjä

en: Vatican City State
fi_FI: Vatikaanin kaupunkivaltio

en: Cyprus
fi_FI: Kypros

en: Germany
fi_FI: Saksa

en: Denmark
fi_FI: Tanska

en: Spain
fi_FI: Espanja

en: France
fi_FI: Ranska

en: Finland
fi_FI: Suomi

en: Faroe Islands
fi_FI: Färsaaret

en: Great Britain
fi_FI: Iso-Britannia

en: Greece
fi_FI: Kreikka

en: Croatia
fi_FI: Kroatia

en: Morocco
fi_FI: Marokko

en: Hungary
fi_FI: Unkari

en: Netherlands
fi_FI: Alankomaat

en: Italy
fi_FI: Italia

en: Ireland
fi_FI: Irlanti

en: Iceland
fi_FI: Islanti

en: Luxembourg
fi_FI: Luxemburg

en: Norway
fi_FI: Norja

en: Poland
fi_FI: Puola

en: Portugal
fi_FI: Portugali

en: Sweden
fi_FI: Ruotsi

en: Slovak Republic
fi_FI: Slovakian tasavalta

en: Switzerland
fi_FI: Sveitsi

en: Czech Republic
fi_FI: Tšekin tasavalta

en: Turkey
fi_FI: Turkki

en: Ukraine
fi_FI: Ukraina

en: Russian
fi_FI: Venäjä

en: Macedonia
fi_FI: Pohjois-Makedonia

en: Estonia
fi_FI: Viro

en: Lithuania
fi_FI: Liettua

en: Antilles
fi_FI: Antillit

en: Bahamas
fi_FI: Bahama

en: Canada
fi_FI: Kanada

en: Cayman Islands
fi_FI: Caymansaaret

en: Cuba
fi_FI: Kuuba

en: Dominican Republic
fi_FI: Dominikaaninen tasavalta

en: Greenland
fi_FI: Grönlanti

en: United States of America
fi_FI: Yhdysvallat

en: Jamaica
fi_FI: Jamaika

en: Saint Kitts and Nevis
fi_FI: Saint Kitts ja Nevis

en: Mexico
fi_FI: Meksiko

en: Saint Pierre and Miquelon
fi_FI: Saint Pierre ja Miquelon

en: Trinidad and Tobago
fi_FI: Trinidad ja Tobago

en: Turks and Caicos Islands
fi_FI: Turks- ja Caicossaaret

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi_FI: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi_FI: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: United States Virgin Islands
fi_FI: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

en: Afghanistan
fi_FI: Afganistan

en: Saudi Arabia
fi_FI: Saudi-Arabia

en: China
fi_FI: Kiina

en: India
fi_FI: Intia

en: Azerbaijani Republic
fi_FI: Azerbaidzanin tasavalta

en: Iraq
fi_FI: Irak

en: Japan
fi_FI: Japani

en: Kazakhstan
fi_FI: Kazakstan

en: Jordan
fi_FI: Jordania

en: Palestine
fi_FI: Palestiinan

en: People's Rep. of Korea
fi_FI: Ihmisten Korean tasavalta

en: Lebanon
fi_FI: Libanon

en: Kyrgyz Republic
fi_FI: Kirgisian tasavalta

en: Maldives
fi_FI: Malediivit

en: Syrian Arab Republic
fi_FI: Syyria Arabian Valtakunta

en: United Arab Emirates
fi_FI: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: Tajikistan
fi_FI: Tadžikistan

en: Yemen
fi_FI: Jemen

en: Bosnia and Herzegovina
fi_FI: Bosnia ja Herzegovina

en: Adelie Land
fi_FI: Adelie maa

en: Micronesia
fi_FI: Mikronesia

en: New Zealand
fi_FI: Uusi-Seelanti

en: Cambodia
fi_FI: Kambodža

en: Christmas Island
fi_FI: Joulusaari

en: Cook Islands
fi_FI: Cookinsaaret

en: Fiji
fi_FI: Fidži

en: Cocos (Keeling) Islands
fi_FI: Kookossaaret

en: Lao People's Dem. Rep.
fi_FI: Laosin Dem. tasavalta

en: Malaysia
fi_FI: Malesia

en: Northern Mariana Islands
fi_FI: Pohjois-Mariaanit

en: Marshall Islands
fi_FI: Marshall saaret

en: New Caledonia
fi_FI: Uusi-Kaledonia

en: French Polynesia
fi_FI: Ranskan Polynesia

en: Philippines
fi_FI: Filippiinit

en: East Timor
fi_FI: Itä-Timor

en: Papua New Guinea
fi_FI: Papua-Uusi-Guinea

en: Solomon Islands
fi_FI: Salomonsaaret

en: American Samoa
fi_FI: Amerikan Samoa

en: Thailand
fi_FI: Thaimaa

en: Viet Nam
fi_FI: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
fi_FI: Wallis ja Futuna

en: South Africa
fi_FI: Etelä-Afrikka

en: Ascension Island
fi_FI: Ascension saari

en: Central African Republic
fi_FI: Keski-Afrikan tasavalta

en: Cameroon
fi_FI: Kamerun

en: Congo
fi_FI: Kongon tasavalta

en: Comoros
fi_FI: Komorit

en: Capo Verde
fi_FI: Kap Verde

en: Crozet Archipelago
fi_FI: Crozet saaristo

en: Ivory Coast
fi_FI: Norsunluurannikko

en: Comoros (Union of the)
fi_FI: Komorit (unionin)

en: Egypt
fi_FI: Egypti

en: Ethiopia
fi_FI: Etiopia

en: Gabonese Republic
fi_FI: Gabonin tasavalta

en: Equatorial Guinea
fi_FI: Päiväntasaajan Guinea

en: Kenya
fi_FI: Kenia

en: Kerguelen Islands
fi_FI: Kerguelen saaret

en: South Sudan (Republic of)
fi_FI: Etelä-Sudan (tasavalta)

en: Madagascar
fi_FI: Madagaskar

en: Mozambique
fi_FI: Mosambik

en: Niger
fi_FI: Nigeria

en: Reunion
fi_FI: Réunion

en: Rwanda
fi_FI: Ruanda

en: Seychelles
fi_FI: Seychellit

en: Sierra Leone
fi_FI: Sierra Leonen

en: Sao Tome and Principe
fi_FI: Salomonsaaret

en: Eswatini
fi_FI: Swazimaa

en: Chad
fi_FI: Tšad

en: Togolese Republic
fi_FI: Togon tasavalta

en: Tanzania
fi_FI: Tansania

en: Dem Rep.of the Congo
fi_FI: Kongon demokraattinen tasavalta

en: Zambia
fi_FI: Sambia

en: Argentine Republic
fi_FI: Argentiinan tasavalta

en: Brazil
fi_FI: Brasilia

en: Colombia
fi_FI: Kolumbia

en: Falkland Islands
fi_FI: Falklandin saaret

en: France - Guiana
fi_FI: Ranskan Guiana

en: Fishing Vessel
fi_FI: Kalastusalus

en: Towing Vessel
fi_FI: Hinaava alus

en: Towing Vessel, Long
fi_FI: Hinaava alus, pitkä

en: Dredger
fi_FI: Ruoppaaja

en: Diving Ops Vessel
fi_FI: Sukelluksen operointialus

en: Military Vessel
fi_FI: Sota-alus

en: Sailing Vessel
fi_FI: Purjealus

en: Pleasure craft
fi_FI: Huvialus

en: Pilot Vessel
fi_FI: Luotsivene

en: Search and Rescue Vessel
fi_FI: Etsintä- ja pelastusalus

en: Tug
fi_FI: Hinaaja

en: Port Tender
fi_FI: Satamahinaaja

en: Pollution Control Vessel
fi_FI: Ympäristönsuojelualus

en: Law Enforcement Vessel
fi_FI: Viranomaisalus

en: Medical Transport
fi_FI: Sairaankuljetuksia

en: Passenger Ship
fi_FI: Matkustaja-alus

en: Cargo Ship
fi_FI: Rahtilaiva

en: Unspecified
fi_FI: Määrittelemätön

en: Reference Point
fi_FI: Viitepiste

en: RACON
fi_FI: Tutkamajakka

en: Fixed Structure
fi_FI: Kiinteä rakenne

en: Spare
fi_FI: Varalla

en: Light
fi_FI: Valo

en: Light w/Sectors
fi_FI: Sektorivalo

en: Leading Light Front
fi_FI: Keulan päävalo

en: Leading Light Rear
fi_FI: Perän päävalo

en: Cardinal N Beacon
fi_FI: Kardinaali pohjoismajakka

en: Cardinal E Beacon
fi_FI: Kardinaali itämajakka

en: Cardinal S Beacon
fi_FI: Kardinaali etelämajakka

en: Cardinal W Beacon
fi_FI: Kardinaali länsimajakka

en: Beacon, Port Hand
fi_FI: Majakka, vasemmanpuoleinen

en: Beacon, Starboard Hand
fi_FI: Majakka, oikeanpuoleinen

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
fi_FI: Majakka, suositeltu väylä vasemmalla

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
fi_FI: Majakka, suositeltu väylä oikealla

en: Beacon, Isolated Danger
fi_FI: Majakka, erillinen vaara

en: Beacon, Safe Water
fi_FI: Majakka, turvavesi

en: Beacon, Special Mark
fi_FI: Majakka, erikoismerkki

en: Cardinal Mark N
fi_FI: Kardinaali pohjoisviitta

en: Cardinal Mark E
fi_FI: Kardinaali itäviitta

en: Cardinal Mark S
fi_FI: Kardinaali eteläviitta

en: Cardinal Mark W
fi_FI: Kardinaali länsiviitta

en: Port Hand Mark
fi_FI: Vasemmanpuoleinen merkki

en: Starboard Hand Mark
fi_FI: Oikeanpuoleinen merkki

en: Preferred Channel Port Hand
fi_FI: Suositeltu väylä vasemmalla

en: Preferred Channel Starboard Hand
fi_FI: Suositeltu väylä oikealla

en: Isolated Danger
fi_FI: Erillinen vaara

en: Safe Water
fi_FI: Turvavesi

en: Special Mark
fi_FI: Erikoismerkki

en: Light Vessel/Rig
fi_FI: Alus/rikivalo

en: GpsGate Buddy
fi_FI: GpsGate porttitoistin

en: Position Report
fi_FI: Sijaintiraportti

en: Distress
fi_FI: Hätä

en: ARPA radar target
fi_FI: ARPA tutkakohde

en: Tow
fi_FI: Hinaus

en: Long Tow
fi_FI: Pitkä hinaus

en: Dredge
fi_FI: Ruopata

en: Tender
fi_FI: Hinaaja

en: Ref. Pt
fi_FI: Referenssipiste

en: Fix.Struct.
fi_FI: Kiint. Rak.

en: Port
fi_FI: Vasen

en: Stbd
fi_FI: Oikea

en: Pref. Chnl
fi_FI: Suos. väylä

en: Isol. Dngr
fi_FI: Isol. vaara

en: Special
fi_FI: Erikois

en: Port Hand
fi_FI: Vasenpuoli

en: Stbd Hand
fi_FI: Oikeapuoli

en: AIS target list
fi_FI: AIS-kohdeluettelo

en: Trk
fi_FI: Jäljet

en: Name
fi_FI: Nimi

en: Call
fi_FI: Kutsu

en: Type
fi_FI: Tyyppi

en: Nav Status
fi_FI: Nav tila

en: Brg
fi_FI: Suuntima

en: CoG
fi_FI: COG

en: SoG
fi_FI: SOG

en: Target info
fi_FI: Kohteen tiedot

en: Center-Info-Close
fi_FI: Keskitä-näytä tiedot-sulje

en: Create WPT
fi_FI: Luo reittipiste

en: Hide All Tracks
fi_FI: Piilota kaikki jäljet

en: Show All Tracks
fi_FI: Näytä kaikki jäljet

en: Toggle track
fi_FI: Kytke jälki

en: Copy MMSI
fi_FI: Kopioi MMSI

en: AutoSort
fi_FI: Automaattinen lajittelu

en: Limit range: NM
fi_FI: Alueen rajaus: NM

en: Target Count
fi_FI: Kohteiden määrä

en: Undock Target List
fi_FI: Irroita kohdeluettelo

en: Record Track
fi_FI: Tallenna jälki

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
fi_FI: Tämän kohteen tähän asti valmistunut jälki on tallennettu.
    Haluatko jatkaa tallennusta OpenCPN:n sulkemiseen saakka?

en: AISTargetQuery
fi_FI: AIS-kohdekysely

en: Stop Tracking
fi_FI: Lopeta jälki

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
fi_FI: OpenCPN ohjeita ei ole asennettu.
    Haluatko asentaa ne Google Play-kaupasta nyt?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
fi_FI: Android-laiteessasi on sisäinen GPS, mutta se on poistettu käytöstä.
               Jos haluat käyttää sisäistä GPS:ää, aseta Android-laitteesi asetukset/sijainti valintaikkunassa GPS käytöön

en: Nothing found
fi_FI: Mitään ei löytynyt

en: Anchorage created
fi_FI: Ankkuri luotu

en: OpenCPN for Android Migration Assistant
fi_FI: OpenCPN Android karttojen kopiointiavustin

en: OpenCPN has detected chart folders in your configuration file that cannot be accessed on this version of Android
fi_FI: OpenCPN:n asetustiedostossa on määritelty karttojen tallennushakemistoja, joita ei voi käyttää tässä Android-versiossa.

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
fi_FI: Mikäli haluat, OpenCPN voi kopioida näissä hakemistoissa olevat kartat sopivaan paikkaan.

en: To proceed with chart folder migration, choose the chart source folder, and follow the instructions given.
fi_FI: Jatkaaksesi karttojen kopiointia, valitse karttojen lähdehakemisto ja noudata annettuja ohjeita.

en: Some chart folders may be inaccessible to OpenCPN on this version of Android.
fi_FI: Joitakin karttojen tallennushakemistoja ei ehkä voida käyttää OpenCPN:ssä tässä Android-versiossa.

en: Migrate destination
fi_FI: Kopioinnin kohdehakemisto

en: OpenCPN Internal Storage
fi_FI: OpenCPN sisäinen tallennustila

en: OpenCPN SDCard Storage
fi_FI: OpenCPN SD-kortin tallennustila

en: Choose chart source folder.
fi_FI: Valitse karttojen lähdehakemisto.

en: Status
fi_FI: Tila

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: On the next page, find and choose the root folder containing chart files to migrate
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts
fi_FI: Etsi ja valitse seuraavalla sivulla kopioitavien karttojen juurihakemisto
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts

en: This entire folder will be migrated.
fi_FI: Kansio kopioidaan kokonaisuudessaan.

en: Proceed?
fi_FI: Jatka?

en: Waiting for permission grant....
fi_FI: Odotetaan käyttöoikeuden antamista...

en: Migration started...
fi_FI: Kopiointi alkoi...

en: Permission granted to
fi_FI: Käyttöoikeus on annettu hakemistoon

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
fi_FI: OpenCPN on saanut väliaikaisen luvan käyttää valittuja karttahakemistoja.

en: Chart migration is ready to proceed.
fi_FI: Karttojen kopiointi voidaan aloittaa.

en: Source:
fi_FI: Lähdehakemisto:

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
fi_FI: Kohde: OpenCPN sisäinen tallennustila

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
fi_FI: Kohde: OpenCPN SD-kortin tallennustila

en: Migrate charts now?
fi_FI: Kopioidaanko kartat?

en: Chart migration is finished.
fi_FI: Karttojen kopiointi on valmis.

en: Migrated chart folders are now accessible to OpenCPN.
fi_FI: Kopioidut kartat ovat nyt käytettävissä OpenCPN:ssä.

en: You may need to adjust your chart folders further, to accommodate individual chart groups
fi_FI: Voit joutua muuttamaan karttahakemistojasi, jotta erilliset karttaryhmät saadaan mahtumaan.

en: OpenCPN will now restart to apply changes.
fi_FI: OpenCPN käynnistyy nyt uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan.

en: Finishing migration
fi_FI: Viimeistelään kopiointia

en: Menu
fi_FI: Valikkko

en: Undo
fi_FI: Kumoa

en: Redo
fi_FI: Tee uudelleen

en: End Route
fi_FI: Lopeta reittipisteiden lisäys

en: Measure Off
fi_FI: Lopeta mittaus

en: Measure
fi_FI: Mittaa

en: Max Detail Here
fi_FI: Kaikki yksityiskohdat tästä

en: Scale In
fi_FI: Skaalaa sisään

en: Scale Out
fi_FI: Skaalaa ulos

en: Drop Mark
fi_FI: Aseta merkki tähän

en: New Route...
fi_FI: Uusi reitti...

en: Move Boat Here
fi_FI: Siirrä alus tähän

en: Navigate To Here
fi_FI: Navigoi tähän

en: Course Up Mode
fi_FI: Kurssi ylös -tila

en: Heading Up Mode
fi_FI: Suunta ylös -tila

en: North Up Mode
fi_FI: Pohjoinen ylös -tila

en: Chart Up Mode
fi_FI: Kartta ylös -tila

en: Toggle Full Screen
fi_FI: Vaihda koko näytöön

en: Zero XTE
fi_FI: Nollaa XTE

en: Paste Waypoint
fi_FI: Liitä reittipiste

en: Paste Route
fi_FI: Liitä reitti

en: Paste Track
fi_FI: Liitä jälki

en: CM93 Offset Dialog...
fi_FI: CM93 siirtymän valintaikkuna...

en: Chart Groups
fi_FI: Karttaryhmät

en: temporary
fi_FI: tilapäinen

en: All Active Charts
fi_FI: Aktiiviset kartat

en: Target Query...
fi_FI: Kohteen tiedot...

en: Hide Target CPA
fi_FI: Piilota kohteen CPA

en: Show Target CPA
fi_FI: Näytä kohteen CPA

en: Target List...
fi_FI: Kohdeluettelo...

en: Hide Target Track
fi_FI: Piilota kohteen jälki

en: Show Target Track
fi_FI: Näytä kohteen jälki

en: Copy Target MMSI
fi_FI: Kopioi kohteen MMSI

en: Object Query...
fi_FI: Lisätietoja...

en: Hide
fi_FI: Piilota

en: Show
fi_FI: Näytä

en: CPA alarm
fi_FI: CPA hälytys

en: Unnamed Route
fi_FI: Nimeämätön reitti

en: Layer Route
fi_FI: Kerroksen reitti

en: Properties
fi_FI: Ominaisuudet

en: Activate Next Waypoint
fi_FI: Aktivoi seuraava reittipiste

en: Deactivate
fi_FI: Poista aktivointi

en: Activate
fi_FI: Aktivoi

en: Route
fi_FI: Reitti

en: Insert Waypoint
fi_FI: Lisää reittipiste tähän

en: Append Waypoint
fi_FI: Lisää reittipiste reitin loppuun

en: Split around Leg
fi_FI: Jaa reittivälin ympäriltä

en: Copy as KML
fi_FI: Kopioi KML-tiedostona

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Reverse...
fi_FI: Käännä...

en: Hide Waypoint Names
fi_FI: Piilota reittipisteiden nimet

en: Show Waypoint Names
fi_FI: Näytä reittipisteiden nimet

en: Resequence Waypoints...
fi_FI: Järjestetään reittipisteet uudelleen...

en: Send to new GPS
fi_FI: Lähetä toiselle GPS:lle

en: Layer Track
fi_FI: Kerroksen jälki

en: Track
fi_FI: Jälki

en: Unnamed Waypoint
fi_FI: Nimeämätön reittipiste

en: Layer Waypoint
fi_FI: Kerroksen reittipiste

en: Waypoint
fi_FI: Reittipiste

en: Remove from Route
fi_FI: Poista reitistä

en: Split Route at Waypoint
fi_FI: Jaa reitti reittipisteestä

en: Navigate To This
fi_FI: Navigoi tähän

en: Clear Anchor Watch
fi_FI: Poista ankkurivahti

en: Set Anchor Watch
fi_FI: Aseta ankkurivahti

en: Main Menu
fi_FI: Päävalikko

en: Show Tide Information
fi_FI: Näytä vuorovesitiedot

en: Show Current Information
fi_FI: Näytä virtaustiedot

en: Temporary GOTO Route
fi_FI: Väliaikainen MENE-reitti

en: Here
fi_FI: Tästä

en: There
fi_FI: Tuonne

en: (Unnamed Waypoint)
fi_FI: (Nimetön reittipiste)

en: Go to
fi_FI: Mene tänne

en: Rename Waypoints?
fi_FI: Nimetäänkö reittipisteet uudelleen?

en: Are you sure you want to delete this route?
fi_FI: Oletko varma, että haluat poistaa tämän reitin?

en: OpenCPN Route Delete
fi_FI: OpenCPN reitin poistaminen

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
fi_FI: Lähetä reittipiste OpenCPN-laitteelle

en: Send Route to OpenCPN Peer
fi_FI: Lähetä reitti OpenCPN-laitteelle

en: Are you sure you want to delete this track?
fi_FI: Oletko varma, että haluat poistaa tämän jäljen?

en: OpenCPN Track Delete
fi_FI: OpenCPN jäljen poistaminen

en: Send Track to OpenCPN Peer
fi_FI: Lähetä jälki OpenCPN-laitteelle

en: Chart Panel Options
fi_FI: Karttanäytön asetukset

en: Navigation Mode
fi_FI: Navigointitila

en: North Up
fi_FI: Pohj. ylös

en: Course Up
fi_FI: Kurssi ylös

en: Heading Up
fi_FI: Suunta ylös

en: Look Ahead Mode
fi_FI: Katso eteenpäin -tila

en: Display Options
fi_FI: Näyttöasetukset

en: Enable Chart Quilting
fi_FI: Yhdistä eri kartat näytölle automaattisesti (Chart Quilting)

en: Show Grid
fi_FI: Näytä ruudukko

en: Show Chart Outlines
fi_FI: Näytä karttarajat

en: Show Depth Units
fi_FI: Näytä syvyysyksikkö näytöllä oikealla ylhäällä

en: Show AIS targets
fi_FI: Näytä AIS kohteet

en: Minimize less critical targets
fi_FI: Pienennä vähemmän tärkeät kohteet

en: Tides and Currents
fi_FI: Vuorovedet ja virrat

en: Show Tide stations
fi_FI: Näytä vuorovesiasemat

en: Show Currents
fi_FI: Näytä virrat

en: Vector Charts
fi_FI: Vektorikartat

en: Show text
fi_FI: Näytä tekstit

en: Show depths
fi_FI: Näytä syvyydet

en: Buoy/Light Labels
fi_FI: Poiju/Valo otsikot

en: Lights
fi_FI: Valot

en: Light Descriptions
fi_FI: Valojen kuvaukset

en: Anchoring Info
fi_FI: Ankkurointi-informaatio

en: Show visible sector lights
fi_FI: Näytä näkyvät sektorivalot

en: Show chart data quality
fi_FI: Näytä karttatietojen oikeellisuus

en: Display Category
fi_FI: Näyttökategoria

en: Standard
fi_FI: Vakio

en: All
fi_FI: Kaikki

en: User Standard
fi_FI: Käyttäjän valitsemat

en: Manage Plugin Catalog
fi_FI: Hallitse lisäosaluetteloa

en: Ultra advanced
fi_FI: Erittäin edistyneet

en: Done
fi_FI: Valmis

en: Catalog URL status:
fi_FI: Luettelon URL:n tila:

en: Error
fi_FI: Virhe

en: Current active plugin catalog
fi_FI: Valittu aktiivinen lisäosaluettelo

en: Default catalog
fi_FI: Oletusluettelo

en: Use as active catalog
fi_FI: Käytä aktiivisena luettelona

en: Latest available catalog:
fi_FI: Viimeisin saatavilla oleva luettelo:

en: Cannot download data from url
fi_FI: Tietoja ei voi ladata URL-osoitteesta

en: Cannot parse downloaded data
fi_FI: Ladattua dataa ei voi purkaa

en: Catalog update problem
fi_FI: Luettelon päivitysongelma

en: Use default location
fi_FI: Käytä oletussijaintia

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Catalog channel:
fi_FI: Luettelon kanava:

en: Custom catalog URL:
fi_FI: Mukautetun luettelon URL:

en: Check latest release...
fi_FI: Tarkista viimeisin versio...

en: Catalog updated
fi_FI: Luettelo päivitettiin

en: Server is reachable...
fi_FI: Yhteys palvelimeen OK...

en: Check channel...
fi_FI: Tarkista kanava...

en: Custom URL
fi_FI: Mukautettu URL

en: Fail:
fi_FI: Epäonnistui:

en: Catalog Manager
fi_FI: Luettelon hallintasovellus

en: Select new flavour
fi_FI: Valitse uusi asetus

en: Default setting
fi_FI: Oletusasetukset

en: Active catalog
fi_FI: Aktiivinen luettelo

en: Select plugin catalog
fi_FI: Valitse lisäosaluettelo

en: Compatibility
fi_FI: Yhteensopivuus

en: Active setting:
fi_FI: Nykyinen asetus:

en: Cache
fi_FI: Välimuisti

en: Clear cache
fi_FI: Tyhjennä välimuisti

en: Size: %d MB in %d files
fi_FI: Koko: %d Mt %d tiedostossa

en: Plugin Catalog Settings
fi_FI: Lisäosaluettelon asetukset

en:  ChartFile:
fi_FI: Karttatiedosto:

en:  Name:
fi_FI: Nimi:

en: Scale
fi_FI: Mittakaava

en:  Depth Units:
fi_FI: Syvyysyksiköt:

en:  Soundings:
fi_FI:  Syvyydet:

en:  Projection:
fi_FI: Projektio:

en: Transverse Mercator
fi_FI: Poikittainen Mercator

en: Web Mercator (EPSG:3857)
fi_FI: Netti Mercator (EPSG:3857)

en:  Source Edition:
fi_FI: Lähdeversio:

en:  Updated:
fi_FI: Päivitetty:

en: OpenCPN Chart Scan....
fi_FI: OpenCPN karttahaku....

en: OpenCPN Directory Scan....
fi_FI: OpenCPN kansiohaku....

en: OpenCPN Chart Add....
fi_FI: OpenCPN karttalisäys....

en: Show Tides
fi_FI: Näytä vuorovedet

en: Hide Tides
fi_FI: Piilota vuorovesi

en: Hide Currents
fi_FI: Piilota virtaukset

en: Group "
fi_FI: Ryhmä "

en: " is empty.
fi_FI: " on tyhjä.

en: OpenCPN Group Notice
fi_FI: OpenCPN ryhmäilmoitus

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
fi_FI: " on tyhjä, siirrytään "Kaikki aktiiviset kartat" ryhmään.

en: Layer Route:
fi_FI: Kerroksen reitti:

en: (unnamed)
fi_FI: (Nimeämätön)

en: Total Length:
fi_FI: Kokonaispituus:

en: Leg: from
fi_FI: Reittiväli: pisteestä

en:  to
fi_FI:  pisteeseen

en: From Ship To
fi_FI: Aluksesta suuntaan

en: Layer Track:
fi_FI: Kerroksen jälki:

en: Total Track:
fi_FI: Kokonaisjälki:

en: Segment Created:
fi_FI: Segmentti muodostettu:

en: StatusBar
fi_FI: Tilapalkki

en: ON
fi_FI: PÄÄLLÄ

en: OFF
fi_FI: POIS

en: CPA Alarm is switched
fi_FI: CPA-hälytys on asetettu

en: Use nearby waypoint?
fi_FI: Käytetäänkö lähintä reittipistettä?

en: OpenCPN Route Create
fi_FI: Luo OpenCPN-reitti

en: Insert first part of this route in the new route?
fi_FI: Lisätäänkö reitin alkuosa uuteen reittiin?

en: Insert this route in the new route?
fi_FI: Lisätäänkö reitti uuteen reittiin?

en: Append last part of this route to the new route?
fi_FI: Lisätäänkö reitin loppuosa uuden reitin loppuun?

en: Append this route to the new route?
fi_FI: Lisätäänkö reitti uuden reitin loppuun?

en: For this leg the Great Circle route is
fi_FI: Reittivälin isoympyräreitti on

en:  shorter than rhumbline.
fi_FI:  lyhyempi kuin loksodromi.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
fi_FI: Haluatko lisätä isoympyräreitityksen pisteet reittiväliin?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
fi_FI: Korvataanko reitin piste lähellä olevalla reittipisteellä?

en: OpenCPN RoutePoint change
fi_FI: OpenCPN reittipisteen muutos

en: Last part of route to be appended to dragged route?
fi_FI: Lisätäänkö reitin loppuosa raahattuun reittiin?

en: Full route to be appended to dragged route?
fi_FI: Lisätäänkö reitti raahattuun reittiin?

en: First part of route to be inserted into dragged route?
fi_FI: Lisätäänkö reitin alkuosa raahattuun reittiin?

en: Full route to be inserted into dragged route?
fi_FI: Lisätäänkö reitti raahattuun reittiin?

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa ja korvata tämän reittipisteen

en: which has been created manually?
fi_FI: , joka on luotu manuaalisesti?

en: ObjectQuery
fi_FI: Kartan lisätiedot

en: Layer
fi_FI: Kerros

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
fi_FI: Olemassaoleva reittipiste on samassa paikassa kuin se, jota liitetään. Haluatko yhdistää siihen molempien tiedot?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
fi_FI: Vastaamalla "Ei" Luot uuden reittipisteen samaan paikkaan.

en: Merge waypoint?
fi_FI: Yhdistä reittipiste?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
fi_FI: Joidenkin liitettävien reittipisteiden kohdalla on jo reittipisteitä samoissa paikoissa. Haluatko yhdistää liitettävien reittipisteiden tiedot niihin?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
fi_FI: Vastaamalla "Ei" luot kaikki uudet reittipisteet tähän reittiin.

en: Merge waypoints?
fi_FI: Yhdistä reittipisteet?

en: RouteLegInfoRollover
fi_FI: Reittivälien tietoruutu

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
fi_FI: MBTile edellyttää että OpenGL on käytössä

en: Feet
fi_FI: Jalat

en: Meters
fi_FI: Metrit

en: Fathoms
fi_FI: Sylet

en: OverZoom
fi_FI: Ylizoomaus

en: ExtendedTideIcon
fi_FI: Laajennettu vuorovesi-ikoni

en: CurrentValue
fi_FI: Virta-arvo

en: AIS Target Query
fi_FI: AIS-kohdekysely

en: Show all AIS Targets
fi_FI: Näytä kaikki AIS-kohteet

en: Attenuate less critical AIS targets
fi_FI: Vaimenna vaarattomat AIS-kohteet

en: Hide AIS Targets
fi_FI: Piilota AIS-kohteet

en: Show This Chart
fi_FI: Näytä tämä kartta

en: Hide This Chart
fi_FI: Piilota tämä kartta

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
fi_FI: OpenCPN CM93 solun siirtymäsäädöt

en: Cell
fi_FI: Solu

en: M_COVR ID
fi_FI: M_COVR TUNNUS

en: Cell Scale
fi_FI: Solun mittakaava

en: User X Offset
fi_FI: Käyttäjän X-siirtymä

en: User Y Offset
fi_FI: Käyttäjän Y-siirtymä

en: meters
fi_FI: metriä

en: Route Upload
fi_FI: Reitin lähetys

en: This Leg
fi_FI: Tämä reittiväli

en: Console Legend
fi_FI: Konsoliteksti

en: Console Value
fi_FI: Konsoliarvo

en: Full Route
fi_FI: Koko reitti

en: Show Highway
fi_FI: Valtatie näyttö

en: TTG  @VMG
fi_FI: TTG @VMG

en: TTG  @SOG
fi_FI: TTG @SOG

en: ETA  @VMG
fi_FI: ETA @VMG

en: ETA  @SOG
fi_FI: ETA @SOG

en: Title
fi_FI: Otsikko

en: Description
fi_FI: Kuvaus

en: Recovery Template
fi_FI: Oletusasetusten malli

en: Apply this template to return to a known safe configuration
fi_FI: Käytä tätä asetusmallia palauttaaksesi tunnetut toimivat asetukset

en: General
fi_FI: Yleistä

en: Filter NMEA Course and Speed data
fi_FI: Suodata NMEA-kurssi- ja -nopeustietoja

en: Filter period (sec)
fi_FI: Suodatusaika (s)

en: Show NMEA Debug Window
fi_FI: Näytä NMEA-tietovirtaikkuna

en: Format uploads for Furuno GP3X
fi_FI: Muotoile lähetykset Furuno GP3X:lle

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
fi_FI: Käytä Garmin GRMN (Host) -tilaa lähetyksille

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
fi_FI: Käytä magneettisuuntia ECAPB-lauseiden lähetyksessä

en: Adjust communication priorities...
fi_FI: Muokkaa kommunikoinnin prioriteetteja...

en: Data Connections
fi_FI: Kytkennät

en: Add Connection
fi_FI: Lisää kytkentä

en: Remove Connection
fi_FI: Poista kytkentä

en: Edit Selected Connection
fi_FI: Muokkaa valittua kytkentää

en: Serial
fi_FI: Sarja

en: Network
fi_FI: Verkko

en: Built-in GPS
fi_FI: Sisäänrakennettu GPS

en: Built-in Bluetooth SPP
fi_FI: Sisäinen Bluetooth SPP

en: BT Scan
fi_FI: BT haku

en: Bluetooth Data Sources
fi_FI: Bluetooth tietolähteet

en: Protocol
fi_FI: Protokolla

en: Address
fi_FI: Osoite

en: DataPort
fi_FI: Portti

en: User Comment
fi_FI: Käyttäjän kommentti

en: Baudrate
fi_FI: Siirtonopeus

en: List position
fi_FI: Sijainti listassa

en: socketCAN Source
fi_FI: socketCAN-lähde

en: Control checksum
fi_FI: Seuraa tarkistussummia

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
fi_FI: Jos tämä on valittu, vain oikean tarkistussumman sisältävät lauseet välitetään edelleen

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
fi_FI: Käytä Garmin (GRMN) -tilaa syöttöön

en: Receive Input on this Port
fi_FI: Ota lauseet vastaan tästä portista

en: Output on this port
fi_FI: Lähetä lauseet tähän porttiin

en: as autopilot or NMEA repeater
fi_FI: automaattiohjaimena tai NMEA-toistinmena

en: Talker ID
fi_FI: Puhujan ID

en: blank = default ID
fi_FI: tyhjä = oletus ID

en: APB bearing precision
fi_FI: APB suuntiman tarkkuus

en: Automatic server discovery
fi_FI: Automaattinen palvelimen etsiminen

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
fi_FI: Jos tämä on valittu, Signal K -palvelin etsitään automaattisesti

en: Discover now...
fi_FI: Etsi nyt...

en: Input filtering
fi_FI: Saapuvien lauseiden suodatus

en: Accept only sentences
fi_FI: Hyväksy vain lauseet

en: Ignore sentences
fi_FI: Hylkää lauseet

en: Output filtering
fi_FI: Lähtevien lauseiden suodatus

en: Transmit sentences
fi_FI: Lähetä lauseet

en: Drop sentences
fi_FI: Hylkää lauseet

en: Stop Scan
fi_FI: Lopeta haku

en: Configure new connection
fi_FI: Määritä uusi kytkentä

en: Signal K server available.
fi_FI: Signal K -palvelin käytettävissä.

en: Signal K server not found.
fi_FI: Signal K -palvelinta ei löydy.

en: Sentence Filter
fi_FI: Lausesuodatin

en: Select All
fi_FI: Valitse kaikki

en: Clear All
fi_FI: Poista kaikki

en: Add
fi_FI: Lisää

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
fi_FI: Anna NMEA-lause (2, 3 tai 5 merkkiä)
      tai voimassa oleva "säännöllinen lauseke" (REGEX) (6 merkkiä tai pidempi)

en: Enter the NMEA sentence
fi_FI: Kirjoita NMEA-lause

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
fi_FI: NMEA-lause on yleensä 3 merkkiä pitkä (kuten RMC, GGA jne.)
                Sillä voi myös olla kaksikirjaiminen etuliite viestin lähteen (=TALKER) tunnistamiseksi.
               Kokonainen lause näyttää esim. seuraavalta GPGGA tai AITXT.
               Voit suodattaa pois kaikki lauseet valittujen lähteiden etuliitteiden (kuten GP, AI jne.) avulla.
               Suodatin hyväksyy myös "säännölliset lausekkeet" (REGEX) sisältäen 6 tai useampia merkkejä.

en: REGEX syntax error:
fi_FI: Lausekkeen (REGEX) syntaksivirhe:

en: Internal
fi_FI: Sisäinen

en: Input
fi_FI: Vastaanotto

en: Output
fi_FI: Lähetys

en: In/Out
fi_FI: Molemmat

en: Reject
fi_FI: Hylkää

en: Accept
fi_FI: Hyväksy

en: Drop
fi_FI: Hylkää

en: Send
fi_FI: Lähetä

en: In
fi_FI: Vastaanotto

en: In: None
fi_FI: Vastaanotto: ei mitään

en: Out
fi_FI: Lähetys

en: , Out: None
fi_FI: , Lähetys: ei mitään

en: Enable
fi_FI: Käytä

en: Direction
fi_FI: Suunta

en: Serial Port
fi_FI: Sarjaportti

en: Comment:
fi_FI: Kommentti:

en: Network Address
fi_FI: Verkko-osoite

en: Network Port
fi_FI: Verkkoportti

en: Built-in Bluetooth
fi_FI: Sisäinen Bluetooth

en: Driver
fi_FI: Ohjain

en: CM93 Detail Level
fi_FI: CM93 yksityiskohtien taso

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
fi_FI: Rasterikartan zoomaus/mittakaava -painotus

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
fi_FI: Vektorikartan zoomaus/mittakaava -painotus

en: Install
fi_FI: Asenna

en: Reinstall
fi_FI: Asenna uudelleen

en: Update
fi_FI: Päivitä

en: Downgrade
fi_FI: Palauta edellinen

en: More
fi_FI: Enemmän

en: Less
fi_FI: Vähemmän

en: Update plugin catalog
fi_FI: Päivitä lisäosaluettelo

en: Advanced catalog update...
fi_FI: Edistynyt luettelon päivitys...

en: Plugin Manager
fi_FI: Lisäosien hallinta

en: Downloading
fi_FI: Ladataan

en: Downloading
fi_FI: Ladataan

en:  successfully installed
fi_FI:  asennettu onnistuneesti

en: Installation complete
fi_FI: Asennus on valmis

en: Installation error
fi_FI: Asennusvirhe

en: Overwrite Garmin device route number 1?
fi_FI: Korvataanko Garmin-laitteen reitti numero 1?

en: OpenCPN Message
fi_FI: OpenCPN Viesti

en: GridText
fi_FI: Ruudukkoteksti

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
fi_FI: Odotetaan rasterikartan pakkaussäikeen loppumista.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
fi_FI: OpenCPN:n karttavälimuistin päivitys

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
fi_FI: Etäisyys omasta aluksesta: %4.0f NMi

en: Latitude
fi_FI: Leveyspiiri

en: Longitude
fi_FI: Pituuspiiri

en: OpenCPN Route
fi_FI: OpenCPN-reitti

en: OpenCPN Track
fi_FI: OpenCPN-jälki

en: OpenCPN Waypoint
fi_FI: OpenCPN-reittipiste

en: Choose Format for Copy
fi_FI: Valitse kopion muoto

en: KML Standard (Google Earth and others)
fi_FI: Standardi KML (Google Earth ja muut)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
fi_FI: KML laajennetuilla reittipisteen tiedoilla (QtVlm)

en: Link
fi_FI: Linkki

en: Link description
fi_FI: Linkin kuvaus

en: Local file...
fi_FI: Paikallinen tiedosto...

en: Choose a file
fi_FI: Valitse tiedosto

en: Link not complete, can't be saved.
fi_FI: Linkki ei ole täydellinen, ei voi tallentaa.

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
fi_FI: 
    Seuraavat lisäosat aiheuttivat ongelmia käynnistyksen yhteydessä:

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
fi_FI: 
    Seuraava lisäosa aiheutti ongelmia käynnistyksen yhteydessä:

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
fi_FI: 
    Seuraavat lisäosat aiheuttivat ongelmia käynnistyksen yhteydessä:

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
fi_FI: 
    Seuraava lisäosa aiheutti ongelmia käynnistyksen yhteydessä:

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
fi_FI: 
    
    Nämä lisäosat poistetaan. Voit asentaa
    ne uudelleen, kun olet päivittänyt lisäosaluettelon.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
fi_FI: 
    
    Tämä lisäosa poistetaan. Voit asentaa
    sen uudelleen, kun olet päivittänyt lisäosaluettelon.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
fi_FI: 
    
    Nämä lisäosat poistetaan. Voit asentaa
    ne uudelleen, kun olet päivittänyt lisäosaluettelon.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
fi_FI: 
    
    Tämä lisäosa poistetaan. Voit asentaa
    sen uudelleen, kun olet päivittänyt lisäosaluettelon.

en: Basic
fi_FI: Perus

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
fi_FI: Tämä reittipiste on osa kerrosta eikä sitä voi muokata

en: Show name
fi_FI: Näytä nimi

en: Icon
fi_FI: Ikoni

en: Combo!
fi_FI: Yhdistelmä!

en: Links
fi_FI: Linkit

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: Add new
fi_FI: Lisää uusi

en: Extended
fi_FI: Laajennettu

en: Extended Properties
fi_FI: Laajennetut ominaisuudet

en: Show on chart
fi_FI: Näytä kartalla

en: Show at scale > 1 :
fi_FI: Näytä skaalauksella > 1 :

en: Show waypoint name
fi_FI: Näytä reittipisteen nimi

en: Range rings
fi_FI: Etäisyysrenkaat

en: Number
fi_FI: Numero

en: Distance
fi_FI: Etäisyys

en: Color
fi_FI: Väri

en: None
fi_FI: Ei mitään

en: NMi
fi_FI: mpk

en: Tide Station
fi_FI: Vuorovesiasema

en: Arrival Radius
fi_FI: Saapumisympyrän säde

en: Planned Speed
fi_FI: Suunniteltu nopeus

en: Add New
fi_FI: Lisää uusi

en: Copy
fi_FI: Kopioi

en: Copy lat/long
fi_FI: Kopioi lat/long

en: Paste
fi_FI: Liitä

en: Paste lat/long
fi_FI: Liitä lat/long

en: Save some defaults
fi_FI: Aseta oletusasetuksia

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
fi_FI: Valitse mitkä ominaisuudet nykyisestä reittipisteestä
    
    pitäisi asettaa oletuksena UUSILLE reittipisteille.

en: Do use
fi_FI: Näytä

en: Don't use
fi_FI: Älä näytä

en: Show Waypoint Name
fi_FI: Näytä reittipisteen nimi

en: Arrival radius
fi_FI: Saapumisympyrän säde

en: Show only if
fi_FI: Näytä vain, jos

en: Show always
fi_FI: Näytä aina

en: Show only at scale
fi_FI: Näytä vain skaalauksella

en: Tide Station not found
fi_FI: Vuorovesiasemaa ei löytynyt

en: Set scale
fi_FI: Aseta mittakaava

en: Chart Scale
fi_FI: Kartan mittakaava

en: fa
fi_FI: syltä

en: kts
fi_FI: kn

en: Persistent
fi_FI: Pysyvä

en: Export GPX file
fi_FI: Vie GPX-tiedosto

en: Overwrite existing file?
fi_FI: Haluatko korvata aiemmin luodun tiedoston?

en: Import GPX file
fi_FI: Tuo GPX-tiedosto

en: Temporary
fi_FI: Tilapäinen

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
fi_FI: tuonnissa havaittuja olemassa olevia reittipisteitä ei tuotu.

en: NMEA Debug Window
fi_FI: NMEA Debug-ikkuna

en: Show usage syntax.
fi_FI: Näytä syntaksi.

en: Run in portable mode.
fi_FI: Suorita siirrettävässä tilassa.

en: Switch to full screen mode on start.
fi_FI: Siirry koko näytön tilaan käynnistettäessä.

en: Disable OpenGL video acceleration. This setting will be remembered.
fi_FI: Poista OpenGL-videokiihdytys. Asetus talletetaan.

en: Amount of logging: error, warning, message, info, debug or trace
fi_FI: Valitut lokit: virhe, varoitus, viesti, tieto, ohjelmavirhe tai jäljitys

en: Display a slideshow of <num> charts and then exit. Zero or negative <num> specifies no limit.
fi_FI: Näytä diaesitys <num> kartoista ja poistu. Jos <num> on nolla tai negatiivinen, näytetään kaikki.

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
fi_FI: Käynnissä oleva OpenCPN on mahdollisesti liian kuormittunut eikä vastaa.
    Yritä uudelleen.

en: Failed to initialize the user interface.
fi_FI: Käyttöliittymän alustus epäonnistui.

en: OpenCPN cannot start.
fi_FI: OpenCPN:n käynnistäminen ei onnistu.

en: The necessary configuration files were not found.
fi_FI: Tarvittavia asetustiedostoja ei löytynyt.

en: See the log file at
fi_FI: Lisätietoja on lokitiedostossa

en:  for details.
fi_FI:  .

en:  -- [Portable(-p) executing from
fi_FI:  --[Siirrettävä(-p) suoritetaan osoitteesta

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
fi_FI: Haetaan karttojen oletuskansio Windowsin rekisteristä

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
fi_FI: OpenCPN käynnistyi %ld ms:ssa.

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "OK" to agree and proceed, "Cancel" to quit.
fi_FI: 
    OpenCPN:ää levitetään siinä toivossa, että se on hyödyllinen, 
    mutta ilman mitään takuuta tai edes epäsuoraa
    kaupallisuustakuuta tai sopivuutta
    mihinkään erityistarkoitukseen.
    Katso lisää yksityiskohtia: GNU General Public License.
    
    OpenCPN:ää tulee käyttää vain yhdessä hyväksyttyjen
    paperikarttojen ja perinteisten navigointimenetelmien kanssa.
    
    Älä vaaranna ihmishenkien tai omaisuuden turvallisuutta luottamalla OpenCPN:ään.
    
    Valitse "OK", jos hyväksyt ehdot ja haluat jatkaa tai lopeta käyttö valitsemalla "Peruuta"

en: OpenCPN for Android
fi_FI: OpenCPN Androidille

en: Welcome to OpenCPN
fi_FI: Tervetuloa OpenCPN:ään

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
fi_FI: Tälle AIS-kohteelle on asetettu jatkuva jäljen tallennus MMSI-ominaisuuksissa,
    minkä vuoksi tallennus käynnistetään uudelleen.
    
    Haluatko sen sijaan lopettaa kohteen jatkuvan jäljen tallennuksen?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
fi_FI: OpenCPN:n täytyy päivittää karttatietokanta konfigurointitiedostoista....

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
fi_FI: Luodaan karttatietokanta uudelleen konfiguraatiotiedoston mukaan...

en: Elapsed time :
fi_FI: Kulunut aika:

en: Estimated time :
fi_FI: Arvioitu kesto :

en: Remaining time :
fi_FI: Jäljellä oleva aika:

en: OpenCPN Chart Update
fi_FI: OpenCPN:n karttapäivitys

en: Show Toolbar
fi_FI: Näytä työkalupalkki

en: Hide Toolbar
fi_FI: Piilota työkalupalkki

en: MAN OVERBOARD
fi_FI: MIES YLI LAIDAN (MOB)

en: 1.0 NM along COG
fi_FI: 1.0 mpk COG:n suuntaan

en: Temporary MOB Route
fi_FI: Väliaikainen MOB-reitti

en: Assumed 1 Mile Point
fi_FI: Oletettu 1 mailin kohta

en:  Time:
fi_FI:  Aika:

en:   Position:
fi_FI:   Sijainti:

en: Disable Tracking
fi_FI: Lopeta jäljen tallennus

en: Enable Tracking
fi_FI: Aloita jäljen tallennus

en: Auto Follow
fi_FI: Automaattiseuranta

en: Head Up Mode
fi_FI: Suunta ylös -tila

en: Zoom In
fi_FI: Lähennä

en: Zoom Out
fi_FI: Loitonna

en: Larger Scale Chart
fi_FI: Suuremman mittakaavan kartta

en: Smaller Scale Chart
fi_FI: Pienemmän mittakaavan kartta

en: Exit OpenCPN
fi_FI: Poistu OpenCPN:stä

en: &Navigate
fi_FI: &Navigoi

en: Show Chart Bar
fi_FI: Näytä karttapalkki

en: Show ENC text
fi_FI: Näytä ENC-tekstit

en: Show ENC Lights
fi_FI: Näytä ENC-valot

en: Show ENC Soundings
fi_FI: Näytä ENC-syvyydet

en: Show ENC Anchoring Info
fi_FI: Näytä ENC ankkurointitiedot

en: Show ENC Data Quality
fi_FI: Näytä ENC-tietojen laatu

en: Show Navobjects
fi_FI: Näytä navigointikohteet

en: Change Color Scheme
fi_FI: Vaihda kartan väriteema (päivä/hämärä/yö)

en: &View
fi_FI: &Näytä

en: Show AIS Targets
fi_FI: Näytä AIS-kohteet

en: Hide Moored AIS Targets
fi_FI: Piilota ankkuroidut AIS-kohteet

en: Show AIS Target Tracks
fi_FI: Näytä AIS-kohteiden jäljet

en: Show CPA Alert Dialogs
fi_FI: Näytä CPA-hälytysikkunat

en: Sound CPA Alarms
fi_FI: Soita CPA-hälytykset

en: Show CPA Warnings
fi_FI: Näytä CPA-varoitukset

en: Measure Distance
fi_FI: Mittaa matka

en: Route && Mark Manager...
fi_FI: Reittien, jälkien ja merkkienhallinta...

en: Create Route
fi_FI: Luo reitti

en: Drop Mark at Boat
fi_FI: Aseta merkki veneen kohdalle

en: Drop Mark at Cursor
fi_FI: Aseta merkki kursorin kohdalle

en: Drop MOB Marker
fi_FI: Aseta MOB-merkki

en: Preferences
fi_FI: Ominaisuudet

en: &Tools
fi_FI: &Työkalut

en: &Window
fi_FI: &Ikkuna

en: OpenCPN Help
fi_FI: OpenCPN ohje

en: &Help
fi_FI: &Ohje

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
fi_FI: Käynnistä OpenCPN uudelleen kielen tai tyylin vaihtamiseksi.

en:  Ship
fi_FI:  Alus

en: Rotated Mode
fi_FI: Kierretty-tila

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
fi_FI: Tulostusonglema.
    Kirjoittimesi asetukset saattavat olla virheelliset?

en: (Unnamed Route)
fi_FI: (Nimeämätön reitti)

en: AIS MAN OVERBOARD
fi_FI: AIS, MIES YLI LAIDAN (MOB)

en: Own ship
fi_FI: Oma alus

en: Temporary AISMOB Route
fi_FI: Väliaikainen AISMOB-reitti

en: Present own ship
fi_FI: Näytä oma alus

en:   Ownship Position:
fi_FI:   Aluksen sijainti:

en:   MOB Position:
fi_FI:   MOB-sijainti:

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
fi_FI: AIS, MIES YLI LAIDAN (MOB) PÄIVITYS

en: Route & Mark Manager
fi_FI: Reittien, jälkien ja merkkien hallinta

en: Print Chart
fi_FI: Tulosta kartta

en:  (Ctrl-Space)
fi_FI:  (Ctrl-välilyönti)

en: OpenCPN ENC Prepare
fi_FI: OpenCPN ENC valmistelu

en: ENC Completed.
fi_FI: ENC valmis.

en: Yes
fi_FI: Kyllä

en: No
fi_FI: Ei

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
fi_FI: Luo oma nykyisiin asetuksiin perustuva asetusmalli.
    Tämä asetusmalli tallennetaan ja voidaan ottaa käyttöön koska tahansa.

en: MMSI Extended Properties
fi_FI: MMSI lisäominaisuudet

en: Tracking
fi_FI: Jälki

en: Default tracking
fi_FI: Oletusjälki

en: Always track
fi_FI: Jälki aina käytössä

en:  Never track
fi_FI:  Ei koskaan jälkeä

en: Ignore this MMSI
fi_FI: Ohita tämä MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
fi_FI: Käsittele tämä MMSI SART/PLB(AIS) MOB:na.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
fi_FI: Muunna AIVDM AIVDO:ksi tässä MMSI:ssä

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
fi_FI: Tämä MMSI on seuraaja - ei CPA hälytystä

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
fi_FI: MMSI-tunnus on yleensä yhdeksännumeroinen. 
    Tarkista syöttämäsi MMSI ja peru tarvittaessa.

en: Default
fi_FI: Oletus

en: Always
fi_FI: Aina

en: Never
fi_FI: Ei koskaan

en: Edit MMSI Properties
fi_FI: Muokkaa MMSI ominaisuuksia

en: MMSI Properties
fi_FI: MMSI ominaisuudet

en: Track Mode
fi_FI: Jälki

en: Ignore
fi_FI: Ohita

en: Ship name
fi_FI: Aluksen nimi

en: Follower
fi_FI: Seuraaja

en: New...
fi_FI: Uusi...

en: Add MMSI Properties
fi_FI: Lisää MMSI ominaisuuksia

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
fi_FI: Valittuun laitteeseen ei saada yhteyttä; OpenCPN ei mahdollisesti pysty
    käyttämään laitetta sellaisenaan. Voit poistua OpenCPN:stä, käynnistää
    koneen uudelleen ja yrittää uudelleen luotuasi tiedoston /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules.
    
    Muokkaa tiedoston sisällöksi:
    
     KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
     KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
     KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Katso lisätietoja tiedostosta LINUX_DEVICES.md asennusdokumenteista.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
fi_FI: 
    Valittuun laitteeseen ei saada yhteyttä; OpenCPN ei mahdollisesti pysty
    käyttämään laitetta sellaisenaan. Voit poistua OpenCPN:stä, käynnistää
    koneen uudelleen ja yrittää uudelleen luotuasi tiedoston /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules.
    
    Muokkaa tiedoston sisällöksi:
    
     KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
     KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
     KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Katso lisätietoja tiedostosta LINUX_DEVICES.md asennusdokumenteista.

en: COG Predictor Length (min)
fi_FI: Oman aluksen suuntaviivan pituus (min)

en: Heading Predictor Length (NMi)
fi_FI: Suuntaosoittimen pituus (mpk)

en: Ship Icon Type
fi_FI: Aluksen kuvakkeen tyyppi

en: Real Scale Bitmap
fi_FI: Tosimittakaavan bittikartta

en: Real Scale Vector
fi_FI: Tosimittakaavan vektori

en: Length Over All (m)
fi_FI: Kokonaispituus (m)

en: Width Over All (m)
fi_FI: Kokonaisleveys (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
fi_FI: GPS anturin etäisyys keulasta (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
fi_FI: GPS anturin etäisyys keskilaivasta (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
fi_FI: Vähimmäiskoko ruudulla (mm)

en: Show range rings
fi_FI: Näytä etäisyysrenkaat

en: Distance between rings
fi_FI: Etäisyysrenkaiden väli

en: Distance Unit
fi_FI: Etäisyysyksikkö

en: Nautical miles
fi_FI: Merimailia

en: Kilometers
fi_FI: Kilometriä

en: Range Ring Colour
fi_FI: Etäisyysrenkaan väri

en: Show direction to Active Waypoint
fi_FI: Näytä suunta aktiiviseen reittipisteeseen

en: Style
fi_FI: Tyyli

en: Solid
fi_FI: Kiinteä

en: Dot
fi_FI: piste

en: Long dash
fi_FI: Pitkä katkoviiva

en: Short dash
fi_FI: Lyhyt katkoviiva

en: Dot dash
fi_FI: Pisteviiva

en: Black
fi_FI: Musta

en: Dark Red
fi_FI: Tummanpunainen

en: Dark Green
fi_FI: Tummanvihreä

en: Dark Yellow
fi_FI: Tummankeltainen

en: Dark Blue
fi_FI: Tummansininen

en: Dark Magenta
fi_FI: Tummanmagenta

en: Dark Cyan
fi_FI: Tummansyaani

en: Light Gray
fi_FI: Vaaleanharmaa

en: Dark Gray
fi_FI: Tummanharmaa

en: Red
fi_FI: Punainen

en: Green
fi_FI: Vihreä

en: Yellow
fi_FI: Keltainen

en: Blue
fi_FI: Sininen

en: Cyan
fi_FI: Syaani

en: White
fi_FI: Valkea

en: Tracks
fi_FI: Jäljet

en: Automatic Daily Tracks at midnight
fi_FI: Automaattinen päivittäinen jälki keskiyöllä

en: Automatic Daily Tracks at
fi_FI: Automaattinen päivittäinen jälki

en: Computer
fi_FI: Tietokone

en: Highlight Tracks
fi_FI: Korosta jäljet

en: Highlight Colour
fi_FI: Korostusväri

en: Tracking Precision
fi_FI: Jäljen tarkkuus

en: Low
fi_FI: Harva

en: Medium
fi_FI: Keski

en: High
fi_FI: Suuri

en: Calculate values
fi_FI: Laske arvot

en: Calculate SOG and COG from position changes
fi_FI: Laske SOG ja COG sijainnin muutoksista

en: Min seconds between updates
fi_FI: Päivitysten välinen minimiaika sekunteina

en: Routes/Points
fi_FI: Reitit/pisteet

en: New Routes
fi_FI: Uudet reitit

en: Waypoint default icon
fi_FI: Reittipisteen oletusikoni

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
fi_FI: Reittipisteympyrän säde (mpk)

en: Advance route waypoint on arrival only
fi_FI: Siirry seuraavaan reittipisteeseen vain saavuttaessa

en: New Waypoints
fi_FI: Uudet reittipisteet

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
fi_FI: Näytä reittipisteet vain, kun kartan skaalaus on suurempi kuin 1:

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
fi_FI: Näytä aina ja ohita kartan skaalaukseen perustuvat näkyvyysasetukset

en: Waypoint range rings
fi_FI: Reittipisteen etäisyysrenkaat

en: Waypoint Range Ring Colours
fi_FI: Reittipisteen etäisyysrenkaiden värit

en: Control Options
fi_FI: Asetukset

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
fi_FI: Lukitse kaikki reittipisteet (ellei reittipisteruutu ole näkyvillä)

en: Confirm deletion of tracks and routes
fi_FI: Vahvista  jälkien ja reittien poisto

en: Chart Files
fi_FI: Karttatiedostot

en: Directories
fi_FI: Kansiot

en: Add Directory...
fi_FI: Lisää kansio...

en: Remove Selected
fi_FI: Poista valitut

en: Compress Selected
fi_FI: Pakkaa valitut

en: Add..
fi_FI: Lisää...

en: Remove
fi_FI: Poista

en: Compress
fi_FI: Pakkaa

en: Migrate Charts..
fi_FI: Kopioidaan karttoja...

en: Update Control
fi_FI: Päivityksen hallinta

en: Scan Charts and Update Database
fi_FI: Hae kartat ja päivitä tietokanta

en: Force Full Database Rebuild
fi_FI: Pakota tietokannan päivitys

en: Prepare all ENC Charts
fi_FI: Valmistele kaikki ENC-kartat

en: Templates
fi_FI: Asetusmallit

en: Template Status
fi_FI: Valitun asetusmallin tila

en: Last Applied Template Title:
fi_FI: Viimeksi käyttöön otetun asetusmallin otsikko:

en: Saved Templates
fi_FI: Tallennetut asetusmallit

en: Create Config...
fi_FI: Luo malli...

en: Delete Selected Config...
fi_FI: Poista valittu malli...

en: Apply Selected Config
fi_FI: Käytä valittua mallia

en: Create Config
fi_FI: Luo malli

en: Problem applying selected configuration.
fi_FI: Mallin käyttöönotossa on ongelma.

en: Advanced
fi_FI: Edistyneet

en: De-skew Raster Charts
fi_FI: Oikaise rasterikartat

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
fi_FI: Käytä kiihdytettyä grafiikkaa (OpenGL)

en: OpenGL Options
fi_FI: OpenGL asetukset

en: Chart Rotation Averaging Time
fi_FI: Kartan käännön keskimääräinen aika

en: seconds
fi_FI: sekuntia

en: Chart Zoom/Scale Weighting
fi_FI: Kartan zoomaus/mittakaava -painotus

en: Raster
fi_FI: Rasteri

en: Vector
fi_FI: Vektori

en: CM93 Detail level
fi_FI: CM93 yksityiskohtien taso

en: Physical Screen Width
fi_FI: Näytön fyysinen leveys

en: Auto
fi_FI: Automaattinen

en: Manual:
fi_FI: Käsiasetus:

en: Chart Display
fi_FI: Karttanäkymä

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
fi_FI: Näytä rasterikartat pohjoinen ylös -asennossa

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
fi_FI: Pienemmällä arvolla sama zoomaustaso näyttää vähemmän yksityiskohtia kartalla.
    Suuremmalla arvolla sama zoomaustaso näyttää enemmän yksityiskohtia kartalla.

en: Graphics
fi_FI: Grafiikat

en: Vector Chart Display
fi_FI: Vektorikarttanäyttö

en: Depth Soundings
fi_FI: Syvyydet

en: Chart Information Objects
fi_FI: Kartan tieto-objektit

en: Buoys/Lights
fi_FI: Poijut/valot

en: Extended Light Sectors
fi_FI: Laajennetut valosektorit

en: Chart Texts
fi_FI: Karttatekstit

en: National text on chart
fi_FI: Kansalliset tekstit kartassa

en: Important Text Only
fi_FI: Vain tärkeät tekstit

en: De-Cluttered Text
fi_FI: Selvennä tekstit

en: Chart Detail
fi_FI: Kartan yksityiskohta

en: Reduced Detail at Small Scale
fi_FI: Vähemmän yksityiskohtia pienessä mittakaavassa

en: Additonal detail reduction at Small Scale
fi_FI: Vähenä enemmän yksityiskohtia pienessä mittakaavassa

en: Graphics Style
fi_FI: Grafiikkan tyyli

en: Paper Chart
fi_FI: Paperikartta

en: Simplified
fi_FI: Yksinkertaistettu

en: Boundaries
fi_FI: Rajat

en: Plain
fi_FI: Pelkistetty

en: Symbolized
fi_FI: Symbolinen

en: Colors
fi_FI: Värit

en: 2 Color
fi_FI: 2 väriä

en: 4 Color
fi_FI: 4 väriä

en: Shallow Depth
fi_FI: Matala syvyys

en: Safety Depth
fi_FI: Turvasyvyys

en: Deep Depth
fi_FI: Syvävesi

en: User Standard Objects
fi_FI: Käyttäjän valitsemat kohteet

en: Reset to STANDARD
fi_FI: Palauta standardi

en: Tides && Currents
fi_FI: Vuorovedet && virrat

en: Active Datasets
fi_FI: Aktiiviset tietosarjat

en: Add Dataset...
fi_FI: Lisää tietosarja...

en: All Available Charts
fi_FI: Kaikki käytettävissä olevat kartat

en: Remove Chart
fi_FI: Poista kartta

en: All Charts
fi_FI: Kaikki kartat

en: New Group...
fi_FI: Uusi ryhmä...

en: Delete Group
fi_FI: Poista ryhmä

en: Preserve scale when switching charts
fi_FI: Säilytä mittakaava kartan vaihdossa

en: Controls
fi_FI: Ohjaukset

en: Smooth Panning / Zooming
fi_FI: Tasainen vieritys / zoomaus

en: Zoom to Cursor
fi_FI: Zoomaa kursorin kohdalla

en: Display Features
fi_FI: Näyttöominaisuudet

en: Status Bar Option
fi_FI: Tilarivin asetukset

en: Live ETA at Cursor
fi_FI: Vaihtuva ETA kursorin kohdalla

en: Default Boat Speed
fi_FI: Veneen oletusnopeus

en: Canvas Layout
fi_FI: Näytön asettelu

en: Status Bar
fi_FI: Tilarivi

en: Units
fi_FI: Yksiköt

en: Statute miles
fi_FI: Maamailia

en: Knots
fi_FI: Solmuja

en: Mph
fi_FI: mph

en: Depth
fi_FI: Syvyys

en: Temperature
fi_FI: Lämpötila

en: Degrees, Decimal Minutes
fi_FI: Astetta, desimaaliminuuttia

en: Decimal Degrees
fi_FI: Desimaaliasteet

en: Degrees, Minutes, Seconds
fi_FI: Astetta, minuuttia, sekuntia

en: Bearings
fi_FI: Suuntimat

en: Show true
fi_FI: Näytä tosi

en: Show magnetic
fi_FI: Näytä magneettinen

en: Assumed magnetic variation
fi_FI: Oletettu eranto

en: deg (-W, +E)
fi_FI: astetta (-W, +E)

en: Show true bearings and headings
fi_FI: Näytä tosisuuntimat ja -kulkusuunnat

en: Show magnetic bearings and headings.
fi_FI: Näytä magneettiset suuntimat ja kulkusuunnat.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
fi_FI: WMM lisäosan laskema eranto

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
fi_FI:  Jos määrität erannon manuaalisesti,
     poista WMM lisäosa.

en: Test
fi_FI: Testaa

en: Audio file name:
fi_FI: Äänitiedoston nimi:

en: Select Sound File
fi_FI: Valitse äänitiedosto

en: Sounds
fi_FI: Syvyydet

en: Anchor Alarm
fi_FI: Ankkurihälytys

en: Play Sound on Anchor Alarm.
fi_FI: Soita ääni ankkurihälytyksen yhteydessä.

en: Select Anchor Alarm Sound
fi_FI: Valitse ankkurihälytyksen ääni

en: Play Sound on AIS Alert.
fi_FI: Soita ääni AIS-hälytyksen yhteydessä.

en: Select AIS Alert Sound
fi_FI: Valitse AIS-hälytyksen ääni

en: SART Alert
fi_FI: SART-hälytys

en: Play Sound on AIS SART Alert.
fi_FI: Soita ääni AIS SART-hälytyksen yhteydessä.

en: Select AIS SART Alert Sound
fi_FI: Valitse AIS SART -hälytyksen ääni

en: DSC Alert
fi_FI: DCS-hälytys

en: Play Sound on DSC notification.
fi_FI: Soita ääni DSC-ilmoituksen yhteydessä.

en: Select DSC notification Sound
fi_FI: Valitse DCS-viestin ilmoitusääni

en: AIS Targets
fi_FI: AIS-kohteet

en: CPA Calculation
fi_FI: CPA-laskenta

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
fi_FI: Älä näytä (T)CPA ilmoituksia, jos kohde on kauempana kuin (mpk)

en: Warn if CPA less than (NMi)
fi_FI: Varoita, jos CPA pienempi kuin (mpk)

en: ...and TCPA is less than (min)
fi_FI: .. ja TCPA on vähemmän kuin (min)

en: Lost Targets
fi_FI: Kadotetut kohteet

en: Mark targets as lost after (min)
fi_FI: Merkitse kohteet kadotetuiksi, kun on kulunut (minuuttia)

en: Remove lost targets after (min)
fi_FI: Poista kadotetut kohteet, kun on kulunut (minuuttia)

en: Display
fi_FI: Näyttö

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
fi_FI: Näytä kohteen COG-suuntanuoli, pituus (min)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
fi_FI: Synkronoi AIS-suuntaviivan pituus oman aluksen COG-suuntaviivan pituuden kanssa

en: Show target tracks, length (min)
fi_FI: Näytä kohteen jälki, pituus (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
fi_FI: Piilota ankkuroidut ja kiinnitetyt kohteet, max nopeus (kn)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
fi_FI: Piirrä AIS-tosiaikaennuste, kohteen nopeus min (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
fi_FI: Salli ei kriittisten kohteiden vaimentaminen, jos kohteita on enemmän kuin

en: Show area notices (from AIS binary messages)
fi_FI: Näytä alueen tiedotteet (AIS binary viestit)

en: Show AIS targets real size
fi_FI: Näytä AIS-kohteiden todellinen koko

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
fi_FI: Näytä AIS-kohteiden nimet, kun mittakaava on suurempi kuin 1:

en: Use WPL position messages. Action when received:
fi_FI: Käytä WPL-sijaintiviestejä. Toiminto, kun viesti vastaanotetaan:

en: APRS position report
fi_FI: APRS-sijaintiraportti

en: Create mark
fi_FI: Luo merkki

en: Rollover
fi_FI: Tietoruutu

en: Enable route/AIS info block
fi_FI: Näytä reitti-/AIS-tiedot

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
fi_FI: "Aluksen nimi" MMSI (Radiotunnus)

en: [Class] Type (Status)
fi_FI: [Class] tyyppi (tila)

en: SOG COG
fi_FI: SOG ja COG

en: CPA TCPA
fi_FI: CPA ja TCPA

en: CPA/TCPA Alerts
fi_FI: CPA/TCPA -hälytykset

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
fi_FI: Näytä CPA/TCPA -hälytysruutu

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
fi_FI: Soita ääni CPA/TCPA -hälytyksissä.

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
fi_FI: Vaimenna ankkurissa tai laiturissa olevien kohteiden hälytys

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
fi_FI: Ota käyttöön kohdehälytyksen aikakatkaisu (minuutteina)

en: General Options
fi_FI: Yleisasetukset

en: Language
fi_FI: Kieli

en: Fonts
fi_FI: Kirjasimet

en: Choose Font...
fi_FI: Valitse kirjasin...

en: Choose Font Color...
fi_FI: Valitse kirjasinväri...

en: Sample
fi_FI: Esimerkki

en: Toolbar and Window Style
fi_FI: Työkalurivin ja -ikkunan tyyli

en: Interface Options
fi_FI: Käyttöliittymän asetukset

en: Show Status Bar
fi_FI: Näytä tilapalkki

en: Show Menu Bar
fi_FI: Näytä valikkorivi

en: Show Compass/GPS Status Window
fi_FI: Näytä kompassi-/GPS-tilaikkuna

en: Enable Toolbar auto-hide
fi_FI: Salli työkalurivin automaattinen piilotus

en: Play Ships Bells
fi_FI: Soita laivakelloa

en: Audio Play command:
fi_FI: Äänen soiton komento:

en: Unknown device :
fi_FI: Tuntematon laite :

en: Input device :
fi_FI: Syöttölaite:

en: Sound Device
fi_FI: Äänilaite

en: Enable Touchscreen interface
fi_FI: Salli kosketusnäyttöliittymä

en: Enable Scaled Graphics interface
fi_FI: Salli sovitettu graafinen rajapinta

en: Show Zoom buttons
fi_FI: Näytä zoomauspainikkeet

en: Use Inland ECDIS
fi_FI: Käytä sisävesien ECDIS

en: Inland ECDIS Manual
fi_FI: Sisävesien ECDIS-käsikirja

en: User Interface scale factor
fi_FI: Käyttöliittymän suurennuskerroin

en: Chart Object scale factor
fi_FI: Karttamerkkien suurennuskerroin

en: Ship scale factor
fi_FI: Aluksen suurennuskerroin

en: ENC Sounding factor
fi_FI: ENC-syvyystietojen suurennuskerroin

en: ENC Text Scale
fi_FI: ENC-tekstien suurennuskerroin

en: Mouse wheel zoom sensitivity
fi_FI: Hiiren rullan zoomausherkkyys

en: Apply
fi_FI: Käytä

en: Charts
fi_FI: Kartat

en: Connections
fi_FI: Kytkennnät

en: Connect
fi_FI: Yhdistä

en: Ships
fi_FI: Alukset

en: User Interface
fi_FI: Käyttö-
    liittymä

en: User
fi_FI: Käyttäjä

en: Plugins
fi_FI: Lisäosat

en: User set magnetic variation
fi_FI: Käyttäjän määrittämä eranto

en: feet
fi_FI: jalkaa

en: fathoms
fi_FI: syltä

en: Add a directory containing chart files
fi_FI: Lisää kansio, joka sisältää karttatiedostoja

en: 
     - your ship's length must be > 0
fi_FI: 
     - aluksen pituuden on oltava > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
fi_FI: 
     - aluksen leveyden on oltava > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
fi_FI: 
     - GPS poikkeama keskilaivasta on oltava aluksen leveyden sisäpuolella

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
fi_FI: 
     - GPS etäisyys keulasta on oltava aluksen pituuden aluella

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
fi_FI: 
     - aluksen kuvakkeen minimikoon tulee olla välillä 1-100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
fi_FI: Oman aluksen todellisen koon asetukset eivät ole oikeat:

en: OpenCPN info
fi_FI: OpenCPN tiedot

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
fi_FI: Sisävesien ECDIS-käsikirja ei ole paikallisesti saatavilla.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
fi_FI: Haluatko lukea lisätietoja iECDIS-käsikirjan verkkosivuilta?

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
fi_FI: Pakkaus muuttaa levyllä olevia tiedostoja.
    Tämä voi tehdä ne yhteensopimattomiksi muiden ohjelmien tai vanhempien OpenCPN versioiden kanssa.
    Pakattujen karttojen lataaminen ja näyttäminen voi kestää hieman kauemmin joissakin järjestelmissä. 
    Ne voidaan purkaa uudelleen käyttäen unxz tai 7-zip -ohjelmia.

en: OpenCPN Warning
fi_FI: OpenCPN:n varoitus

en: OpenCPN Compress Charts
fi_FI: OpenCPN pakkaa karttoja

en: No charts found to compress.
fi_FI: Yhtään karttaa ei ole löydetty pakattavaksi.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
fi_FI: pakattu %ld karttoja
     %.1fMB %.1fMB
    talletettu %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
fi_FI: Kirjoita ryhmänimi

en: New Chart Group
fi_FI: Uusi karttaryhmä

en: Select Tide/Current Data
fi_FI: Valitse vuorovesi-/virtatieto

en: Texture Compression
fi_FI: Tekstuuripakkaus

en: Texture Compression with Caching
fi_FI: Tekstuuripakkaus välimuistiin

en: Texture Compression Caching
fi_FI: Tekstuuripakkaus välimuistiin

en: Texture Memory Size (MB)
fi_FI: Tekstuurimuisti (Mt)

en: Size:
fi_FI: Koko:

en: Rebuild Texture Cache
fi_FI: Uudista tekstuurivälimuisti

en: Clear Texture Cache
fi_FI: Tyhjennä tekstuurivälimuisti

en: Show FPS
fi_FI: Näytä FPS

en: Polygon Smoothing
fi_FI: Monikulmiotasoitus

en: Line Smoothing
fi_FI: Viivatasoitus

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
fi_FI: Ohjelmallinen OpenGL (Käynnistä OpenCPN uudelleen)

en: Use Accelerated Panning
fi_FI: Käytä nopeutetua vieritystä

en: Texture Settings
fi_FI: Tekstuuriasetukset

en: Texture Cache
fi_FI: Tekstuurivälimuisti

en: Miscellaneous
fi_FI: Sekalaista

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
fi_FI: S57 solun päivitys epäonnistui.
    ENC ominaisuudet voivat olla epätäydellisiä tai epätarkkoja.
    
    Tarkista ongelman yksityiskohdat lokitiedostosta.

en: OpenCPN Create SENC Warning
fi_FI: OpenCPN luo SENC varoituksen

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
fi_FI: S57 solun päivitys epäonnistui.
    Mitään päivityksiä ei voitu lisätä.
    ENC ominaisuudet voivat olla epätäydellisiä tai epätarkkoja.
    
    Tarkista ongelman yksityiskohdat lokitiedostosta.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
fi_FI: OpenCPN S57 SENC-tiedoston luominen...

en: Server Generic Error
fi_FI: Palvelimen yleinen virhe

en: Peer rejected object
fi_FI: Laite hylkäsi objektin

en: Peer rejected duplicate object
fi_FI: Laite hylkäsi objektin kaksoiskappaleen

en: Peer internal error (insert)
fi_FI: Sisäinen virhe (lisäys) OpenCPN-laitteessa

en: Server Unknown Error
fi_FI: Palvelimen tuntematon virhe

en: OpenCPN Server Message
fi_FI: OpenCPN-laitteen viesti

en: The server
fi_FI: Tämä laite

en: needs a PIN.
    Please enter the PIN number from
fi_FI: tarvitsee PIN-koodin.
    Syötä toisella OpenCPN-laitteella näkyvä PIN-koodi

en: the server to pair with this device.
fi_FI: luodaksesi laitepari sen ja tämän laitteen kanssa.

en: Objects successfully sent to peer OpenCPN instance.
fi_FI: Objektien lähetys OpenCPN-laitteelle onnistui.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
fi_FI: 
    Lisäosa %s, versio %i.%i.
     Tämä versio on epävakaa eikä sitä ladata.
     Päivitä lisäosa käyttäen lisäosien hallinnan pääluetteloa.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
fi_FI: 
    Lisäosa %s, versio %i.%i.
    Tämä versio on epävakaa eikä sitä ladata.
    Päivitä lisäosa käyttäen lisäosien hallinnan pääluetteloa.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
fi_FI: 
    Lisäosa %s, versio %i.%i.
    Tämä versio on vanhentunut. Käytä sensijaan o-charts -lisäosaa.
    Poista lisäosan asennus ja asenna o-charts -lisäosa lisäosien hallinnalla.

en: Plugin library %s can not be loaded
fi_FI: Lisäosaa %s ei voitu ladata

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
fi_FI: 
        Estä viesti asentamalla tai poistamalla lisäosa tai poistamalla tiedosto.

en:    PluginLoader: Cannot load symbol create_pi:
fi_FI:    Lisäosien latain: Symbolin create_pi lataaminen ei onnistu:

en: Incompatible plugin detected:
fi_FI: Havaittiin yhteensopimaton lisäosa:

en:         API Version detected:
fi_FI:         API Versio:

en:         PlugIn Version detected:
fi_FI:         Lisäosan versio:

en: Plugin is a standard system plugin
fi_FI: Lisäosa on järjestelmän vakiolisäosa

en: Plugin is managed by OpenCPN
fi_FI: OpenCPN hallitsee lisäosaa

en: Plugin is not managed by OpenCPN
fi_FI: OpenCPN ei hallitse lisäosaa

en: Plugin status unknown
fi_FI: Lisäosan tila on tuntematon

en: Update to managed Plugin is available
fi_FI: Hallittuun lisäosaan on saatavissa päivitys

en: New managed Plugin installation available
fi_FI: Uusi hallitun lisäosan asennus on saatavilla

en: Update to installed Plugin is available
fi_FI: Asennettuun lisäosaan on saatavissa päivitys

en: Plugin is latest available
fi_FI: Lisäosa on tuorein saatavilla oleva

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
fi_FI: Lisäosa ei ole yhteensopiva tämän OpenCPN version kanssa, joten se poistetaan.

en: successfully un-installed
fi_FI: Poistettu onnistuneesti

en: Un-Installation complete
fi_FI: Asennuksen poisto on valmis

en: Please check system log for more info.
fi_FI: Katso lisätietoja järjestemän lokista.

en:  successfully installed from cache
fi_FI:  asennettiin onnistuneesti välimuistista

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
fi_FI: Nämä asetukset saattavat tehdä OpenCPN:stä epästabiilin, minkä vuoksi ne on oletuksena poistettu käytöstä. Ottaen huomioon tämän riskin lisää CatalogExpert=1 rivi [PlugIns] osioon asetustiedostossa.

en: Plugin Catalog
fi_FI: Lisäosaluettelo

en: Update Plugin Catalog
fi_FI: Päivitä lisäosaluettelo

en: Import plugin...
fi_FI: Tuo lisäosa...

en: Settings...
fi_FI: Asetukset...

en: Disabled
fi_FI: Poistettu käytöstä

en: Update Plugin Catalog: master
fi_FI: Päivitä lisäosaluettelo: master

en: OpenCPN Catalog update
fi_FI: OpenCPN luettelopäivitys

en: Unable to copy catalog file
fi_FI: Luettelotiedostoa ei voida kopioida

en: Unable to copy catalog file to cache
fi_FI: Luettelotiedostoa ei voida kopioida välimuistiin

en: Catalog update successful
fi_FI: Luettelon päivitys onnistui

en: Select tarball file
fi_FI: Valitse arkistotiedosto

en: Error extracting import plugin tarball.
fi_FI: Hallintalisäosan arkistotiedoston purkaminen epäonnistui.

en: OpenCPN Plugin Import Error
fi_FI: OpenCPN lisäosan tuontivirhe

en: Error, import plugin tarball does not contain required metadata.
fi_FI: Virhe, hallintalisäosan arkistotiedosto ei sisällä tarpeellista metadataa

en: Error processing import plugin metadata.
fi_FI: Virhe hallintalisäosan metadatan prosessoinnissa.

en: Incompatible import plugin detected.
fi_FI: Epäyhteensopiva hallintalisäosa.

en: Plugin imported successfully
fi_FI: Lisäosan tuonti onnistui

en: Active catalog updated.
fi_FI: Aktiivinen luettelo on päivitetty.

en: Plugin may be installed or updated now.
fi_FI: Lisäosa voidaan nyt asentaa tai päivittää.

en: OpenCPN Plugin Import Successful
fi_FI: OpenCPN lisäosan tuonti onnistui

en: Active Catalog
fi_FI: Aktiivinen luettelo

en: Last Catalog
fi_FI: Viimeisin luettelo

en: Last change:
fi_FI: Viimeisin muutos:

en: Please Update Plugin Catalog.
fi_FI: Päivitä lisäosaluettelo.

en: Enabled
fi_FI: Sallittu

en: Uninstall
fi_FI: Poista asennus

en: Upgrade to Version
fi_FI: Päivitä versioon

en: Install...
fi_FI: Asenna...

en: Update to
fi_FI: Päivitä

en: Website
fi_FI: Sivusto

en: Adjust Comm Priorities
fi_FI: Kommunikoinnin prioriteettien muokkaus

en: Priority List
fi_FI: Prioriteettiluettelo

en: Move Up
fi_FI: Siirrä ylös

en: Move Down
fi_FI: Siirrä alas

en: Refresh
fi_FI: Päivitä

en: Priorities
fi_FI: Prioriteetit

en: Speed/Course
fi_FI: Nopeus/kurssi

en: Mag Variation
fi_FI: Eranto

en: Satellites
fi_FI: Satelliitit

en: wants to send you new data.
    Please enter the following PIN number on
fi_FI: haluaa lähettää sinulle uusia tietoja.
    Syötä seuraava PIN-koodi

en:  to pair with this device.
fi_FI: :een luodaksesi laitepari tämän laitteen kanssa.

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
fi_FI: Vastaanotettu reitti on jo olemassa tässä järjestelmässä.
    Korvataanko?

en: Always replace objects from this source?
fi_FI: Korvataanko aina tästä lähteestä lähetetyt objektit?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
fi_FI: Vastaanotettu jälki on jo olemassa tässä järjestelmässä.
    Korvataanko?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
fi_FI: Vastaanotettu reittipiste on jo olemassa tässä järjestelmässä.
    Korvataanko?

en: AISRollover
fi_FI: AIS-kohdetiedot

en: TideCurrentGraphRollover
fi_FI: Vuorovesi/virrat tietoruutu

en: Route Transmitted.
fi_FI: Reitti lähetettiin.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
fi_FI: Reitin siirto epäonnistui.  Garmin GPS ei ole kytketty

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
fi_FI: Reitin siirto epäonnistui.  Tarkista lokitiedostot...

en: Routes
fi_FI: Reitit

en: Filter
fi_FI: Suodatin

en: Show all routes
fi_FI: Näytä kaikki reitit

en: Route Name
fi_FI: Reitin nimi

en: From <-> To
fi_FI: Mistä <-> mihin

en: &Properties
fi_FI: Ominaisuudet

en: &Activate
fi_FI: &Aktivoi

en: &Center View
fi_FI: Keskitä näkymä

en: &Reverse
fi_FI: &Käännä

en: &Delete
fi_FI: &Poista

en: &Resequence Waypoints
fi_FI: &Järjestä reittipisteet uudelleen

en: &Export selected...
fi_FI: &Vie valittu...

en: &Send to GPS...
fi_FI: Lähetä &GPS:lle...

en: Send to &Peer...
fi_FI: Lähetä &laitteelle...

en: Resequence
fi_FI: Järjestä uudelleen

en: Export
fi_FI: Vie...

en: &Delete All
fi_FI: &Poista kaikki

en: Show all tracks
fi_FI: Näytä kaikki jäljet

en: Track Name
fi_FI: Jäljen nimi

en: Length
fi_FI: Pituus

en: &Start Track
fi_FI: &Aloita jälki

en: Route from Track
fi_FI: Reitti jäljestä

en: Send to &Peer
fi_FI: Lähetä &laitteelle...

en: Waypoints
fi_FI: Reittipisteet

en: Show all waypoints
fi_FI: Näytä kaikki reittipisteet

en: Waypoint Name
fi_FI: Reittipisteen nimi

en: Distance from own ship
fi_FI: Etäisyys omasta aluksesta

en: &New
fi_FI: &Uusi

en: &Go To
fi_FI: Mene tänne

en: &Send to GPS
fi_FI: Lähetä GPS:lle...

en: Delete All
fi_FI: Poista kaikki

en: I&mport GPX...
fi_FI: &Tuo GPX...

en: Export All Visible...
fi_FI: Vie kaikki näkyvät...

en: Layers
fi_FI: Kerrokset

en: Show all layers
fi_FI: Näytä kaikki kerrokset

en: Layer Name
fi_FI: Kerroksen nimi

en: No. of items
fi_FI: Kohteiden määrä

en: Layer type
fi_FI: Kerroksen tyyppi

en: Create Temporary layer
fi_FI: Luo väliaikainen kerros

en: Create Persistent layer
fi_FI: Luo pysyvä kerros

en: Show WPT names
fi_FI: Näytä WPT nimet

en: List contents
fi_FI: Näytä sisältö

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa valitut kohteet

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa KAIKKI reitit?

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
fi_FI: Lähetä reitti/reitit OpenCPN-laitteelle

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
fi_FI: Lähetä reittipiste/-pisteet OpenCPN-laitteelle

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
fi_FI: Lähetä jälki/jäljet OpenCPN-laitteelle

en: &Merge Selected Tracks
fi_FI: &Yhdistä valitut jäljet

en: Reduce Data...
fi_FI: Vähennä tietoja...

en: &Copy as text
fi_FI: &Kopioi tekstinä

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
fi_FI: Valitse suurin sallittu virhe (metreinä) 
    tiedon vähentämisen jälkeen:

en: Reduce Data Precision
fi_FI: Vähennä tietojen tarkkuutta

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
fi_FI: Jäljen käyttämän tiedon määrää
     pienennettiin %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
fi_FI: Nykyistä jälkeä ei yhdistetä. 
    Voit yhdistää sen myöhemmin kun se on valmis.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
fi_FI: OpenCPN muuntaa jäljen reitiksi....

en: Processing Waypoints...
fi_FI: Käsitellään reittipisteitä...

en: Done.
fi_FI: Tehty.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa KAIKKI jäljet?

en: Overruled
fi_FI: Hylätty

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
fi_FI: Olet poistamassa reittipistettä, joka on käytössä reitissä! Haluatko varmasti poistaa sen?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa KAIKKI reittipisteet?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
fi_FI: Joitakin reittipisteitä käytetään reiteissä tai ankkurihälytyksissä.
     Haluatko poistaa myös ne? 
     Tämä muuttaa reittejä ja estää ankkurihälytykset. 
     Vastaa ei, jos haluat pitää käytössä reittipisteet reiteissä tai ankkurihälytykset.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
fi_FI: Oletko varma, että haluat poistaa tämän kerroksen ja KAIKEN sen sisällön?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
fi_FI: Tiedosto poistetaan myös OpenCPN:n kerroshakemistosta.

en: (Unnamed Layer)
fi_FI: (Nimetön kerros)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
fi_FI: Yrität poistaa aktiivisen AIS MOB-reitin! Oletko aivan varma?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
fi_FI: Reittipisteet voi nimetä uudelleen järjestyksen muuttamiseksi, nimet ovat '001', '002' jne.
    
    Haluatko nimetä reittipisteet uudelleen?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
fi_FI: Reittipisteet nimetään uudelleen niiden järjestyksen mukaan, jolloin nimet ovat muotoa '001', '002' jne.
    
    Haluatko nimetä reittipisteet uudelleen?

en: Marks
fi_FI: Merkit

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
fi_FI: Uusien reittipisteiden "näytä skaalauksella" arvo on

en: but current chartscale is
fi_FI: mutta nykyinen kartan skaalaus on

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
fi_FI: Tämän vuoksi uusi reittipiste ei ole näkyvissä tällä suurennuksella.

en: Waypoint(s) Transmitted.
fi_FI: Reittipisteet lähetettiin

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
fi_FI: Reittipisteen siirto epäonnistui.  Garmin GPS ei ole kytketty

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
fi_FI: Reittipisteen siirto epäonnistui.  Tarkista lokitiedostot...

en: Leg
fi_FI: Reittiväli

en: To Waypoint
fi_FI: Reittipisteeseen

en: Elements to print...
fi_FI: Tulostettavat elementit...

en: Show Waypoint name.
fi_FI: Näytä reittipisteen nimi.

en: Show Waypoint position.
fi_FI: Näytä reittipisteen sijainti.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
fi_FI: Näytä kurssi reittipisteestä seuraavaan.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
fi_FI: Näytä etäisyys reittipisteestä seuraavaan.

en: Show Waypoint description.
fi_FI: Näytä reittipisteen kuvaus.

en: Route Print
fi_FI: Reitin tulostus

en: From
fi_FI: Mistä

en: To
fi_FI: mihin

en: Plan speed
fi_FI: Suunniteltu nopeus

en: Enroute
fi_FI: Matka-aika

en: Departure
fi_FI: Lähtö

en: Time
fi_FI: Aika

en: Local@PC
fi_FI: Tietokoneen mukaan

en: LMT@Location
fi_FI: Sijainnin mukaan

en: Default color
fi_FI: Oletusväri

en: Width
fi_FI: Leveys

en: To waypoint
fi_FI: Reittipisteeseen

en: To WP
fi_FI: Reittipisteeseen

en: Total Distance
fi_FI: Kokonaismatka

en: Next tide event
fi_FI: Seuraava vuorovesitapahtuma

en: wxFB Website
fi_FI: wxFB sivusto

en: Links are opened in the default browser.
fi_FI: Linkit avataan oletusselaimeen.

en: Print
fi_FI: Tulosta

en: Extend
fi_FI: Jatka

en: Split
fi_FI: Jaa osiin

en: MoTwilight
fi_FI: Aamuhämärä

en: Sunrise
fi_FI: Auringon nousu

en: Daytime
fi_FI: Päivällä

en: Sunset
fi_FI: Auringon lasku

en: EvTwilight
fi_FI: Iltahämärä

en: Nighttime
fi_FI: Yöllä

en: Arrived
fi_FI: Saapunut

en: Depart From
fi_FI: Lähtöpaikka

en: Total distance
fi_FI: Kokonaismatka

en: Speed (Kts)
fi_FI: Nopeus (kn)

en: Departure Time
fi_FI: Lähtöaika

en: Time enroute
fi_FI: Matka-aika

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
fi_FI: Haluatko varmasti siirtää reittipisteen ylemmäksi?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
fi_FI: Haluatko varmasti siirtää reittipisteen alemmaksi?

en: OpenCPN Move Waypoint
fi_FI: OpenCPN reittipisteen siirto

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa tämän reittipisteen?

en: OpenCPN Remove Waypoint
fi_FI: OpenCPN Poista reittipiste

en: &Copy all as text
fi_FI: &Kopioi kaikki tekstinä

en: Invalid date/time!
fi_FI: Virheellinen päivämäärä ja aika!

en: Unknown station!
fi_FI: Tuntematon asema!

en: Unavailable:
fi_FI: Ei ole käytettävissä:

en: Local
fi_FI: Paikallinen

en: Links are opened for editing.
fi_FI: Linkit on avattu muokattavaksi.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
fi_FI: S57 solun päivitysketju on epätäydellinen.
    ENC ominaisuudet voivat olla epätäydellisiä tai epätarkkoja.
    Tarkista ongelman yksityiskohdat lokitiedostosta.

en: this file is not available
fi_FI: tiedosto ei ole saatavilla

en: Period ends:
fi_FI: Jakso loppuu:

en: Period starts:
fi_FI: Jakso alkaa:

en: Date ending:
fi_FI: Lopetuspäivämäärä:

en: Date starting:
fi_FI: Aloituspäivämäärä:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
fi_FI: <font size=-2> (Sektorikulmat ovat tosisuuntia mereltä alukseen)</font><br>

en: <p>The last opencpn run seems to have failed. Do you want to run
    in safe mode without plugins and other possibly problematic
    features?
    </p><br/></br><p>You may consider visiting the <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">list of known issues</a>.</p>
fi_FI: <p>OpenCPN on sammunut virheellisesti edellisellä kerralla. Haluatko käynnistää
    ohjelman turvatilassa ilman liitännäisiä ja muita mahdollisesti ongelmallisia
    ominaisuuksia?
    </p><br/></br><p>Tutustu tarvittaessa <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">luetteloon tunnetuista ongelmista</a>.</p>

en: Safe restart
fi_FI: Turvallinen uudelleenkäynnistys

en: Preparing vector chart
fi_FI: Valmistellaan vektorikarttaa

en: GPS/Plotter Port
fi_FI: GPS/Plotteri Portti

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
fi_FI: Aseta GPS reitin/reittipisteen siirtoon ja paina Lähetä...

en: Progress...
fi_FI: Edistyminen...

en: Detected OpenCPN peer instances
fi_FI: Löydetyt OpenCPN-laitteet

en: Scan again
fi_FI: Hae uudelleen

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
fi_FI: Näyttää siltä, että sinulla ei ole harmoonista vuorovesi-/virtatiedostoa asennettuna.

en: Tide
fi_FI: Vuorovesi

en: Current
fi_FI: Virta

en: Prev
fi_FI: Edell

en: Next
fi_FI: Seuraava

en: LMT@Station
fi_FI: LMT asemalla

en: Reference Station :
fi_FI: Vertausasema :

en: Data Source :
fi_FI: Tietolähde:

en: Today
fi_FI: Tänään

en: Tomorrow
fi_FI: Huomenna

en: Shift to Larger Scale Chart
fi_FI: Siirry suurempimittakaavaiseen karttaan

en: Shift to Smaller Scale Chart
fi_FI: Siirry pienempimittakaavaiseen karttaan

en: Hide ENC text
fi_FI: Piilota ENC-tekstit

en: ToolTips
fi_FI: Vihjeet

en: No, I don't want to hide it.
fi_FI: Ei, en halua piilottaa sitä.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
fi_FI: Ei, ja poista pysyvästi mahdollisuus piilottaa se.

en: Yes, hide it.
fi_FI: Kyllä, piilota se.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
fi_FI: Man Over Board –painike on tärkeä turvallisuusominaisuus. 
    Oletko varma, että haluat piilottaa sen?

en: Choose Toolbar Icons
fi_FI: Valitse työkalurivin kuvakkeet

en: Show Time.
fi_FI: Näytä aika

en: Show Speed.
fi_FI: Näytä nopeus

en: Track Print
fi_FI: Jäljen tulostus

en: Timestamp
fi_FI: Aikaleima

en: Avg. speed
fi_FI: Keskim. nopeus

en: Time Enroute
fi_FI: Matka-aika

en: Local @ PC
fi_FI: PC:n aika

en: LMT @ Location
fi_FI: LMT sijainnissa

en: Time shown as
fi_FI: Ajat näytetään muodossa

en: 1 pixel
fi_FI: 1 pikseli

en: 2 pixels
fi_FI: 2 pikseliä

en: 3 pixels
fi_FI: 3 pikseliä

en: 4 pixels
fi_FI: 4 pikseliä

en: 5 pixels
fi_FI: 5 pikseliä

en: 6 pixels
fi_FI: 6 pikseliä

en: 7 pixels
fi_FI: 7 pikseliä

en: 8 pixels
fi_FI: 8 pikseliä

en: 9 pixels
fi_FI: 9 pikseliä

en: 10 pixels
fi_FI: 10 pikseliä

en: To route
fi_FI: Luo reitti

en: Display parameters
fi_FI: Näytön parametrit

en: Statistics
fi_FI: Tilastot

en: Recorded points
fi_FI: Talletetut pisteet

en: LMT @ Track Start
fi_FI: LMT jäljen alussa

en: Extend track
fi_FI: Jatka jälkeä

en: (m/d/y h:m)
fi_FI: (kk/pv/vv h:m)

en: track
fi_FI: Jälki

en: --
fi_FI: -

en: Legend
fi_FI: Selite

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
fi_FI: Kopioi NMEA Debug ikkunan sisältö leikepöydälle.

en: Message accepted
fi_FI: Viesti hyväksytty

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
fi_FI: Saapuva viesti suodatettu, lähtevä viesti suodatettu ja poistettu

en: Input Message filtered and dropped
fi_FI: Saapuva viesti suodatettu ja poistettu

en: Output Message
fi_FI: Lähtevä viesti

en: Information Message or Message with errors
fi_FI: Informaatioviesti tai virheellinen viesti

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
fi_FI: 
    Tunnistettiin OpenCPN USB-avain, mutta sitä ei voi käyttää puutteellisten käyttöoikeuksien vuoksi.
    
    Asenna udev-sääntötiedosto, joka korjaa
    USB-avaimen käyttöoikeusongelman.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
fi_FI: 
    
    flatpakissa tämä on tehtävä käyttämällä alla olevia manuaalisia komento-ohjeita

en: 
    The device @DEVICE@ exists but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    the rules file will fix the permissions problem.
    
    It will also create a new device called @SYMLINK@. It is recommended to use
    @SYMLINK@ instead of @DEVICE@ to avoid problems with changing device names,
    in particular on laptops.
fi_FI: 
    Laite @DEVICE@ on olemassa, mutta sitä ei voi käyttää puutteellisten
    käyttöoikeuksien vuoksi.
    
    Asenna udev-sääntötiedosto, joka korjaa käyttöoikeusongelman.
    
    Asennus luo myös uuden laitteen nimeltä @SYMLINK@, jota suositellaan
    käytettäväksi @DEVICE@ sijaan erityisesti kannettavissa tietokoneissa
     laitteen nimen vaihtumisen yhteydessä ilmenevien ongelmien välttämiseksi.

en: Do not show this dialog next time
fi_FI: Älä näytä tätä valintaikkunaa uudelleen.

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
fi_FI: 
    Sääntö asennettiin onnistuneesti. Aktivoi uusi sääntö seuraavasti:
    - Poistu OpenCPN:stä.
    - Irrota USB-laite ja liitä se takaisin.
    - Käynnistä OpenCPN

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
fi_FI: 
    Kun olet asentanut säännön ohjeen mukaan, suorita seuraavat toimenpiteet:
    - Poistu OpenCPN:stä.
    - Irrota USB-avain ja liitä se uudelleen.
    - Käynnistä OpenCPN

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
fi_FI: Laitetta @device@ ei löydy (irrotettu?)

en: Manual command line instructions
fi_FI: Manuaaliset komentorivin ohjeet

en: Review rule
fi_FI: Tarkista sääntö

en: Install rule
fi_FI: Asenna sääntö

en: Quit
fi_FI: Poistu

en: Errors encountered installing rule.
fi_FI: Sääntöä asennettaessa tapahtui virhe.

en: Manage dongle udev rule
fi_FI: Muokkaa USB-avaimen udev-sääntöä

en: Manage device udev rule
fi_FI: Muokkaa USB-avaimen udev-sääntöä

en: OpenCPN device error
fi_FI: OpenCPN USB-avaimen virhe

en: Delete Waypoint
fi_FI: Poista reittipiste

en: Move Waypoint
fi_FI: Siirrä reittipistettä

en: Dismiss
fi_FI: Hylkää
