opencpn - en to fr_FR translation catalogue (1687 entries)

en: About OpenCPN
fr_FR: A propos d'OpenCPN

en: OpenCPN Alert
fr_FR: Alerte déclenchée par OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
fr_FR: Alerte AIS par OpenCPN

en: Object Query
fr_FR: Liste des objets :

en: Center view
fr_FR: Centrer la vue

en: Link Properties
fr_FR: Propriétés du lien

en: Waypoint Properties
fr_FR: Waypoint : Propriétés

en: Options
fr_FR: Options :

en: Print Route Selection
fr_FR: Route sélectionnée : Imprimer

en: Route Properties
fr_FR: Route : Propriétés

en: Extra Object Info
fr_FR: Information complémentaire

en: Send to GPS
fr_FR: Envoyer au GPS

en: Send to Peer
fr_FR: Envoyer au pair

en: (Unnamed Track)
fr_FR: (Trace sans nom)

en: Print Track Selection
fr_FR: Trace sélectionnée : Imprimer

en: Track properties
fr_FR: Propriétés de la trace

en: ChartTexts
fr_FR: Textes des cartes

en: Not available
fr_FR: Indisponible

en: URL:
fr_FR: URL :

en: Speed:
fr_FR: Vitesse :

en: Elapsed time:
fr_FR: Durée écoulée :

en: Estimated total time:
fr_FR: Durée totale estimée :

en: Estimated remaining time:
fr_FR: Durée restante estimée :

en: Abort
fr_FR: Abandonner

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Start
fr_FR: Début

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Resume
fr_FR: Reprendre

en: 0 (transfer paused)
fr_FR: 0 (transfert en pause)

en: Connection settings
fr_FR: Paramètres de connexion

en: Connection settings used for the transfer:
fr_FR: Paramètres de connexion utilisés pour le transfert :

en: 0 (transfer completed)
fr_FR: 0 (transfert terminé)

en: Downloaded:
fr_FR: Téléchargé :

en: Uploaded:
fr_FR: Envoyé :

en: Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: Port:
fr_FR: Port :

en: Proxy settings
fr_FR: Réglages du proxy

en: Use proxy
fr_FR: Utiliser un proxy

en: Proxy host:
fr_FR: Hôte du proxy :

en: Proxy username:
fr_FR: Nom d'utilisateur du proxy :

en: Proxy password:
fr_FR: Mot de passe du proxy :

en: Proxy port:
fr_FR: Port du proxy :

en: Dialog
fr_FR: Boite de dialogue

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
fr_FR:        OpenCPN... Le logiciel  "opensource" de cartographie marine et d'aide à la navigation.

en: Copy Log File to Clipboard
fr_FR: Copier le fichier log dans le presse papier

en: Copy Settings File to Clipboard
fr_FR: Copier le fichier d'initialisation dans le presse-papier

en: About
fr_FR: Au sujet de

en: Authors
fr_FR: Auteurs

en: License
fr_FR: Licence

en: Help
fr_FR: Aide

en: < Back
fr_FR: < Retour

en: The OpenCPN Authors
fr_FR: Les auteurs d'OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
fr_FR: OpenCPN est un logiciel libre, élaboré par des marins.
     Il est téléchargeable et distribuable gratuitement.

en: Want to help?
fr_FR: Vous voulez aider ?

en: Donate
fr_FR: Faire un don

en: or
fr_FR: ou

en: get involved!
fr_FR: contribuer !

en: Logfile:
fr_FR: Fichier log :

en: Config file:
fr_FR: Fichier de configuration :

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papier

en: Plugin API:
fr_FR: API du plugin :

en: OpenCPN Website
fr_FR: Site web OpenCPN

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
fr_FR: Documentation d'aide pour OpenCPN : indisponible localement.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
fr_FR: Plus d'informations : Voulez-vous visiter le site opencpn.org ?

en: OpenCPN Info
fr_FR: OpenCPN vous informe.

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
fr_FR: Prudence dans cette zone : Zone fréquentée par des mammifères marins (Aucune baleine observée)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
fr_FR: Prudence dans cette zone : Mammifère marins présents. Réduire la vitesse.

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
fr_FR: Prudence dans cette zone : Mammifères marins présents. Restez à l'écart

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
fr_FR: Prudence dans cette zone : Mammifères marins présents. Rapportez vos observations

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
fr_FR: Prudence dans cette zone : Habitat protégé. Réduire la vitesse

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
fr_FR: Prudence dans cette zone : Habitat protégé. Restez à l'écart

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
fr_FR: Prudence dans cette zone : Habitat protégé. Pêche et mouillage interdit.

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
fr_FR: Prudence dans cette zone : Epave (Objets dérivants)

en: Caution Area: Traffic congestion
fr_FR: Prudence dans cette zone : Trafic dense

en: Caution Area: Marine event
fr_FR: Prudence dans cette zone : Evénement maritime

en: Caution Area: Divers down
fr_FR: Prudence dans cette zone : Présence de plongeurs

en: Caution Area: Swim area
fr_FR: Prudence dans cette zone : Zone de baignade

en: Caution Area: Dredge operations
fr_FR: Prudence dans cette zone : Dragage en cours

en: Caution Area: Survey operations
fr_FR: Prudence dans cette zone : Mission hydrographique

en: Caution Area: Underwater operation
fr_FR: Prudence dans cette zone : Exploitation sous marine

en: Caution Area: Seaplane operations
fr_FR: Prudence dans cette zone : Présence d'hydravion

en: Caution Area: Fishery - nets in water
fr_FR: Prudence dans cette zone : Zone de pêche, présence de filets immergés

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
fr_FR: Prudence dans cette zone : Flottille de pêche

en: Caution Area: Fairway closed
fr_FR: Prudence dans cette zone : Chenal fermé

en: Caution Area: Harbour closed
fr_FR: Prudence dans cette zone : Port fermé

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
fr_FR: Prudence dans cette zone : Risque (Décrit dans le texte associé)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
fr_FR: Prudence dans cette zone : Sous-marin présent

en: (reserved for future use)
fr_FR: (Réservé pour un usage futur)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
fr_FR: Prudence, environnement hostile : Front d'orage (Ligne de grains)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
fr_FR: Prudence, environnement hostile : Icebergs possibles

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
fr_FR: Prudence, environnement hostile : Alerte aux orages (Cellule orageuse ou ligne d'orages)

en: Environmental Caution Area: High wind
fr_FR: Prudence, environnement hostile : Vent fort

en: Environmental Caution Area: High waves
fr_FR: Prudence, environnement hostile : Hautes vagues

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
fr_FR: Prudence, environnement hostile :  Visibilité réduite (Brouillard, pluie, etc ...)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
fr_FR: Prudence, environnement hostile : Courants forts

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
fr_FR: Prudence, environnement hostile : Givrage important

en: Restricted Area: Fishing prohibited
fr_FR: Zone à accès limité : Pêche interdite

en: Restricted Area: No anchoring.
fr_FR: Zone à accès limité : Mouillage interdit

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
fr_FR: Zone à accès limité :  Autorisation d'entrée requise

en: Restricted Area: Entry prohibited
fr_FR: Zone à accès limité :  Entrée interdite

en: Restricted Area: Active military OPAREA
fr_FR: Zone à accès limité : Opérations militaires en cours OPAREA

en: Restricted Area: Firing - danger area.
fr_FR: Zone à accès limité :  Zone de tir

en: Restricted Area: Drifting Mines
fr_FR: Zone à accès limité :  Mines dérivantes

en: Anchorage Area: Anchorage open
fr_FR: Zone de mouillage : Mouillage possible

en: Anchorage Area: Anchorage closed
fr_FR: Zone de mouillage : Mouillage fermé

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
fr_FR: Zone de mouillage : Mouillage interdit

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
fr_FR: Zone de mouillage : Mouillage en eau profonde

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
fr_FR: Zone de mouillage : Mouillage pour faible tirant d'eau

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
fr_FR: Zone de mouillage : Pour transfert entre navires

en: Security Alert - Level 1
fr_FR: Alerte de sécurité - Niveau 1

en: Security Alert - Level 2
fr_FR: Alerte de sécurité - Niveau 2

en: Security Alert - Level 3
fr_FR: Alerte de sécurité - Niveau 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
fr_FR: Zone de détresse : Navire non manœuvrant dérivant

en: Distress Area: Vessel sinking
fr_FR: Zone de détresse : Naufrage d'un navire

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
fr_FR: Zone de détresse : Navire en cours d'abandon

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
fr_FR: Zone de détresse : Navire demandant une assistance médicale

en: Distress Area: Vessel flooding
fr_FR: Zone de détresse : Navire prenant l'eau

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
fr_FR: Zone de détresse: Incendie/explosion à bord d'un navire

en: Distress Area: Vessel grounding
fr_FR: Zone de détresse : Navire échoué

en: Distress Area: Vessel collision
fr_FR: Zone de détresse : Navire abordé

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
fr_FR: Zone de détresse : Navire gité ou chaviré

en: Distress Area: Vessel under assault
fr_FR: Zone de détresse : Navire assailli

en: Distress Area: Person overboard
fr_FR: Zone de détresse : Homme à la mer

en: Distress Area: SAR area
fr_FR: Zone de détresse : Zone de recherche SAR

en: Distress Area: Pollution response area
fr_FR: Zone de détresse : Zone en cours de dépollution

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
fr_FR: Instruction : Contactez l'autorité de contrôle du trafic à ce point/cette jonction

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
fr_FR: Instruction : Contactez l'autorité du port à ce point/ cette jonction

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
fr_FR: Instruction : Ne dépasser pas ce point/ cette jonction

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
fr_FR: Instruction : Attendez les consignes avant de dépasser ce point/ cette jonction

en: Proceed to this location - await instructions
fr_FR: Faire route jusqu'à ce point - Attendre les instructions

en: Clearance granted - proceed to berth
fr_FR: Autorisation accordée : Faites route pour accoster

en: Information: Pilot boarding position
fr_FR: Information : Poste d'embarquement du pilote

en: Information: Icebreaker waiting area
fr_FR: Information : Zone d'attente d'un brise glace

en: Information: Places of refuge
fr_FR: Information : Zone d'abris

en: Information: Position of icebreakers
fr_FR: Information : Emplacement des briseglaces

en: Information: Location of response units
fr_FR: Information : Emplacement des unités d'intervention

en: VTS active target
fr_FR: Cible VTS active

en: Rogue or suspicious vessel
fr_FR: Navire voyou ou suspect

en: Vessel requesting non-distress assistance
fr_FR: Navire demandant une assistance simple.

en: Chart Feature: Sunken vessel
fr_FR: Complément à la carte : Navire coulé

en: Chart Feature: Submerged object
fr_FR: Complément à la carte : Objet submergé

en: Chart Feature: Semi-submerged object
fr_FR: Complément à la carte : Objet semi submergé

en: Chart Feature: Shoal area
fr_FR: Complément à la carte : Haut fond

en: Chart Feature: Shoal area due north
fr_FR: Complément à la carte : Haut-fond plein nord

en: Chart Feature: Shoal area due east
fr_FR: Complément à la carte : Haut-fond plein est

en: Chart Feature: Shoal area due south
fr_FR: Complément à la carte : Haut-fond plein sud

en: Chart Feature: Shoal area due west
fr_FR: Complément à la carte : Haut-fond plein ouest

en: Chart Feature: Channel obstruction
fr_FR: Complément à la carte : Chenal obstrué

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
fr_FR: Complément à la carte : Tirant d'air réduit

en: Chart Feature: Bridge closed
fr_FR: Complément à la carte : Pont fermé

en: Chart Feature: Bridge partially open
fr_FR: Complément à la carte : Pont partiellement ouvert

en: Chart Feature: Bridge fully open
fr_FR: Complément à la carte : Pont complètement ouvert

en: Report from ship: Icing info
fr_FR: Observation de navire : Présence de glace

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
fr_FR: Observation de navire : Diverses informations - Décrites dans le texte associé

en: Route: Recommended route
fr_FR: Route : Recommandée

en: Route: Alternative route
fr_FR: Route : autre route

en: Route: Recommended route through ice
fr_FR: Route : Recommandée à travers les glaces

en: Other - Define in associated text field
fr_FR: Autre - Défini dans le texte associé

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
fr_FR: Annulation : Annuler la zone identifiée par le code du message associé

en: Undefined (default)
fr_FR: Indéfini (par défaut)

en: AIS Target Name
fr_FR: Nom de la cible AIS

en: Vessel, type unknown
fr_FR: Navire, type inconnu

en: Freightbarge
fr_FR: Barge de fret

en: Tankbarge
fr_FR: Barge pétrolière

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
fr_FR: Barge tanker, cargo avec semi liquide (Ex : Ciment)

en: Service vessel, police patrol, port service
fr_FR: Navire de service, patrouille de police, service portuaire

en: Pushboat, single
fr_FR: Pousseur, seul

en: Object, not otherwise specified
fr_FR: Objet, non précisé

en: Object, towed, not otherwise specified
fr_FR: Objet, remorqué, non précisé

en: Bunkership
fr_FR: Pétrolier ravitailleur

en: Motor freighter
fr_FR: Barge autopropulsée de fret

en: Motor tanker
fr_FR: Barge pétrolière autopropulsée

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
fr_FR: Barge autopropulsée pétrolière, Chargement liquide, type N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
fr_FR: Barge autopropulsée pétrolière, Chargement liquide, type C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
fr_FR: Tanker autopropulsé, cargo avec semi liquide (Ex : Ciment)

en: Container vessel
fr_FR: Navire porte containeur

en: Gas tanker
fr_FR: Tanker gazier

en: Motor freighter, tug
fr_FR: Barge de fret autopropulsée, remorqueur

en: Motor tanker, tug
fr_FR: Barge pétrolière, autopropulsée, remorqueur

en: Motor freighter with one or more ships alongside
fr_FR: Barge autopropulsée, avec un ou plusieurs bateaux accolés

en: Motor freighter with tanker
fr_FR: Barge de fret avec tanker

en: Motor freighter pushing one or more freighters
fr_FR: Barge autopropulsée poussant une ou plusieurs barges de fret

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
fr_FR: Barge autopropulsée de fret, poussant au moins un bateau pétrolier

en: Tug, freighter
fr_FR: Remorqueur, barge de fret

en: Tug, tanker
fr_FR: Remorqueur, pétrolier

en: Tug freighter, coupled
fr_FR: Remorqueur, barge de fret, à couple

en: Tug, freighter/tanker, coupled
fr_FR: Remorqueur, barge de fret/pétrolière, à couple

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
fr_FR: Barge pétrolière, chargement liquide, type N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
fr_FR: Barge pétrolière, chargement liquide, type C

en: Freightbarge with containers
fr_FR: Barge de fret, porte containeurs

en: Tankbarge, gas
fr_FR: Barge tanker, gazière

en: Pushtow, one cargo barge
fr_FR: Convoi de poussage, une barge cargo

en: Pushtow, two cargo barges
fr_FR: Convoi de poussage, deux barges cargo

en: Pushtow, three cargo barges
fr_FR: Convoi de poussage, trois barges cargo

en: Pushtow, four cargo barges
fr_FR: Convoi de poussage, quatre barges cargo

en: Pushtow, five cargo barges
fr_FR: Convoi de poussage, cinq barges cargo

en: Pushtow, six cargo barges
fr_FR: Convoi de poussage, six barges cargo

en: Pushtow, seven cargo barges
fr_FR: Convoi de poussage, sept barges cargo

en: Pushtow, eight cargo barges
fr_FR: Convoi de poussage, huit barges cargo

en: Pushtow, nine or more barges
fr_FR: Convoi de poussage, neuf barges cargo

en: Pushtow, one tank/gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, une barge tanker/gazière

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, deux barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, trois barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, quatre barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, cinq barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, six barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, sept barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, huit barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
fr_FR: Convoi de poussage, neuf barges dont au moins une pétrolière ou gazière

en: Tug, single
fr_FR: Remorqueur, seul

en: Tug, one or more tows
fr_FR: Remorqueur, un ou plusieurs câbles de remorquage

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
fr_FR: Remorqueur, assistance à un navire ou remorquant

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
fr_FR: Navire à passagers, ferry, navire de croisière, navire croix rouge

en: Red cross ship
fr_FR: Navire croix rouge

en: Cruise ship
fr_FR: Navire de croisière

en: Passenger ship without accommodation
fr_FR: Navire à passagers sans hébergement

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
fr_FR: Navire, navire de maintenance de navire, derrick flottant, cablier, phares et balises, drague

en: Fishing boat
fr_FR: Bateau de pêche

en: Barge, tanker, chemical
fr_FR: Barge, pétrolier, chimique

en: General cargo Vessel maritime
fr_FR: Cargo généraliste

en: Unit carrier maritime
fr_FR: Navire de transport maritime

en: Bulk carrier maritime
fr_FR: Navire de transport maritime de vrac

en: Tanker
fr_FR: Pétrolier

en: Liquified gas tanker
fr_FR: Navire-citerne pour gaz liquéfié

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
fr_FR: Navire de plaisance, long de plus de 20 mètres

en: Fast ship
fr_FR: Navire rapide

en: Hydrofoil
fr_FR: Hydroglisseur

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
fr_FR: 
    Cette cible AIS a un suivi persistant sélectionné par les propriétés MMSI
    Un enregistrement de trace persistant sera donc redémarré pour cette cible.
    
    Voulez-vous plutôt arrêter le suivi persistant pour cette cible ?

en: AIS Alert
fr_FR: Alerte AIS

en: AISTargetAlert
fr_FR: Alerte de cible AIS

en: &Silence Alert
fr_FR: Alerte silencieuse

en: &Jump To
fr_FR: Aller à

en: Create Waypoint
fr_FR: Waypoint : Créer

en: &Acknowledge
fr_FR: Confirmer

en: &Close Alert
fr_FR: Fermer l'alerte

en: Underway using Engine
fr_FR: en route sous moteur

en: At Anchor
fr_FR: Au mouillage

en: Not Under Command
fr_FR: Non maître de sa manoeuvre

en: Restricted Manoeuvrability
fr_FR: Manœuvrabilité réduite

en: Constrained by draught
fr_FR: Handicapé par son tirant d'eau

en: Moored
fr_FR: Amarré

en: Aground
fr_FR: Echoué

en: Engaged in Fishing
fr_FR: Pêche en cours

en: Underway Sailing
fr_FR: en route sous voile

en: High Speed Craft
fr_FR: Navire à Grande Vitesse

en: Wing In Ground Effect
fr_FR: Avion à effet de sol (WIG)

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
fr_FR: Remorqueur avec remorque (local)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
fr_FR: Pousseur ou remorqueur avec remorque à couple (local)

en: Reserved 13
fr_FR: Réservé 13

en: Reserved 14
fr_FR: Réservé 14

en: Undefined
fr_FR: Non défini

en: AtoN Virtual
fr_FR: AtoN virtuel

en: AtoN Virtual (On Position)
fr_FR: AtoN virtuel (Position "ON")

en: AtoN Virtual (Off Position)
fr_FR: AtoN virtuel (Position "Off")

en: AtoN Real
fr_FR: AtoN réel

en: AtoN Real (On Position)
fr_FR: AtoN réel (Position "ON")

en: AtoN Real(Off Position)
fr_FR: AtoN réel (Position "OFF")

en: SAR Helicopter
fr_FR: Hélicoptère SAR

en: SAR Aircraft
fr_FR: Avion de recherche SAR

en: Class
fr_FR: Classe

en: Flag
fr_FR: Drapeau

en: Active
fr_FR: Actif

en: Testing
fr_FR: Test

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Safety Broadcast Message
fr_FR: Diffusion d'un message de sécurité

en: Distress relay
fr_FR: Relai d'appel de détresse

en: by:
fr_FR: par :

en: Nature of distress:
fr_FR: Nature de la détresse :

en:  (Last Known)
fr_FR: (Dernier connu)

en: Report Age
fr_FR: Age des informations

en: Report as of
fr_FR: Information provenant de

en: Right
fr_FR: Droite

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Course
fr_FR: COG

en: Heading
fr_FR: Cap compas

en: Turn Rate
fr_FR: Vitesse de rotation

en: Range
fr_FR: Distance

en: Bearing
fr_FR: Relèvement

en: in
fr_FR: dans

en: Inland Blue Flag
fr_FR: Drapeau bleu intérieur

en: Clear
fr_FR: Sélection : Vider

en: Set
fr_FR: Mettre

en:  COG Unavailable
fr_FR: COG indisponible

en: in
fr_FR: Dans

en: Aid to Navigation
fr_FR: Aide à la navigation

en: Base Station
fr_FR: Station de base

en: Buddy
fr_FR: Copain

en: GPSGate Buddy
fr_FR: Portail GPS des amis

en: DSC
fr_FR: ASN

en: DSC Distress
fr_FR: Détresse ASN

en: DSC Position Report
fr_FR: Rapport de position ASN

en: APRS Position Report
fr_FR: Coordonnées APRS

en: Unk
fr_FR: Inconnue

en: Fire, explosion
fr_FR: Feu, explosion

en: Flooding
fr_FR: Prenant l'eau

en: Grounding
fr_FR: Echoué

en: Listing, in danger of capsizing
fr_FR: Liste, en danger de se renverser

en: Sinking
fr_FR: Couler

en: Disabled and adrift
fr_FR: Abandonné et à la dérive

en: Undesignated distress
fr_FR: Détresse non désignée

en: Abandoning ship
fr_FR: Navire abandonné

en: Piracy/armed robbery attack
fr_FR: Piraterie/Attaque armée

en: Man overboard
fr_FR: Homme par-dessus bord

en: EPIRB emission
fr_FR: Emission d'EPIRB

en: Albania
fr_FR: Albanie

en: Andorra
fr_FR: Andorre

en: Austria
fr_FR: Autriche

en: Azores
fr_FR: Les Açores

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Belarus
fr_FR: Bélarus

en: Bulgaria
fr_FR: Bulgarie

en: Vatican City State
fr_FR: Cité du Vatican

en: Cyprus
fr_FR: Chipre

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Georgia
fr_FR: Georgie

en: Moldova
fr_FR: Moldavie

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Armenia
fr_FR: Arménie

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: Faroe Islands
fr_FR: Iles Féroé

en: Great Britain
fr_FR: Grande Bretagne

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Croatia
fr_FR: Croatie

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Ireland
fr_FR: Irlande

en: Iceland
fr_FR: Islande

en: Madeira
fr_FR: Madeire

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Montenegro
fr_FR: Monténégro

en: Romania
fr_FR: Roumanie

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Slovak Republic
fr_FR: République de Slovaquie

en: San Marino
fr_FR: San Marin

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: Czech Republic
fr_FR: Tchéquie

en: Turkey
fr_FR: Turquie

en: Russian
fr_FR: Russie

en: Macedonia
fr_FR: Macédoine du Nord

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: Lithuania
fr_FR: Lithuanie

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Serbia
fr_FR: Serbie

en: Antigua and Barbuda
fr_FR: Antigua-et-Barbuda

en: Bermuda
fr_FR: Bermude

en: Barbados
fr_FR: La Barbade

en: Cayman Islands
fr_FR: Iles Cayman

en: Dominica
fr_FR: La Dominique

en: Dominican Republic
fr_FR: République Dominicaine

en: Grenada
fr_FR: Grenade

en: Greenland
fr_FR: Groenland

en: Haiti
fr_FR: Haïti

en: United States of America
fr_FR: USA

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Saint Kitts and Nevis
fr_FR: Saint Kitts et Nevis

en: Saint Lucia
fr_FR: Sainte  Lucie

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Puerto Rico
fr_FR: Porto Rico

en: El Salvador
fr_FR: Le Salvador

en: Saint Pierre and Miquelon
fr_FR: Saint Pierre et Miquelon

en: Trinidad and Tobago
fr_FR: Trinidad et Tobago

en: Turks and Caicos Islands
fr_FR: Îles Turques et Caïques

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_FR: Saint Vincent et les Grenadines

en: British Virgin Islands
fr_FR: Îles Vierges britanniques

en: United States Virgin Islands
fr_FR: Etats Unis des Iles Vierges

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie Saoudite

en: Bhutan
fr_FR: Bhoutan

en: China
fr_FR: Chine

en: Taiwan
fr_FR: Taïwan

en: India
fr_FR: Inde

en: Azerbaijani Republic
fr_FR: République d'Azerbaïdjan

en: Iraq
fr_FR: Irak

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Uzbekistan
fr_FR: Ouzbekistan

en: Jordan
fr_FR: Jordanie

en: Korea
fr_FR: Korée

en: People's Rep. of Korea
fr_FR: Rep. Populaire de Korée

en: Kuwait
fr_FR: Kowait

en: Kyrgyz Republic
fr_FR: République kirghize

en: Maldives
fr_FR: Les Maldives

en: Mongolia
fr_FR: Mongolie

en: Syrian Arab Republic
fr_FR: République Arabe de Syrie

en: United Arab Emirates
fr_FR: Emirats Arabe Unis

en: Tajikistan
fr_FR: Tadjikistan

en: Bosnia and Herzegovina
fr_FR: Bosnie Herzégovine

en: Adelie Land
fr_FR: Terre Adélie

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Micronesia
fr_FR: Micronésie

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle Zélande

en: Cambodia
fr_FR: Cambodge

en: Christmas Island
fr_FR: Ile Christmas

en: Cook Islands
fr_FR: Iles Cook

en: Fiji
fr_FR: Iles Fidji

en: Cocos (Keeling) Islands
fr_FR: Îles Cocos (Keeling)

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Lao People's Dem. Rep.
fr_FR: Laos

en: Malaysia
fr_FR: Malaysie

en: Northern Mariana Islands
fr_FR: Iles Marianne du nord

en: Marshall Islands
fr_FR: Iles Marshall

en: New Caledonia
fr_FR: Nouvelle Calédonie

en: French Polynesia
fr_FR: Polynésie Française

en: East Timor
fr_FR: Timor Oriental

en: Papua New Guinea
fr_FR: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Pitcairn Island
fr_FR: Ile Pitcairn

en: Solomon Islands
fr_FR: Iles Salomon

en: American Samoa
fr_FR: Samoa des USA

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Thailand
fr_FR: Thaïlande

en: Viet Nam
fr_FR: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
fr_FR: Wallis et Futuna

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: Algeria
fr_FR: Algerie

en: Ascension Island
fr_FR: Ile Ascension

en: Central African Republic
fr_FR: République Centre-Africaine

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Capo Verde
fr_FR: Cap-Vert

en: Crozet Archipelago
fr_FR: Archipel de Crozet

en: Ivory Coast
fr_FR: Côte d'Ivoire

en: Comoros (Union of the)
fr_FR: Comores (Union des)

en: Egypt
fr_FR: Egypte

en: Ethiopia
fr_FR: Ethiopie

en: Eritrea
fr_FR: Eritrée

en: Gabonese Republic
fr_FR: République du Gabon

en: Gambia
fr_FR: Gambie

en: Guinea-Bissau
fr_FR: Guinée-Bissau

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée Equatoriale

en: Guinea
fr_FR: Guinée

en: Kerguelen Islands
fr_FR: Iles Kerguelen

en: Liberia
fr_FR: Libéria

en: South Sudan (Republic of)
fr_FR: République du Sud Soudan

en: Libya
fr_FR: Lybie

en: Mauritius
fr_FR: Maurice

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Nigeria
fr_FR: Nigéria

en: Namibia
fr_FR: Namibie

en: Reunion
fr_FR: Réunion

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Senegal
fr_FR: Sénégal

en: Saint Helena
fr_FR: Saint Hélène

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: Sao Tome and Principe
fr_FR: Sao Tome et Principe

en: Chad
fr_FR: Tchad

en: Togolese Republic
fr_FR: République du Togo

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: Tanzania
fr_FR: Tanzanie

en: Uganda
fr_FR: Ouganda

en: Dem Rep.of the Congo
fr_FR: Rep.Démo. du Congo

en: Zambia
fr_FR: Zambie

en: Argentine Republic
fr_FR: Argentine

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Chile
fr_FR: Chili

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Ecuador
fr_FR: Equateur

en: Falkland Islands
fr_FR: Iles Falkland

en: France - Guiana
fr_FR: France - Guyane

en: Guyana
fr_FR: Guyane

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Fishing Vessel
fr_FR: Bateau de pêche

en: Towing Vessel
fr_FR: Remorqueur

en: Towing Vessel, Long
fr_FR: Remorqueur, long

en: Dredger
fr_FR: Dragueur

en: Diving Ops Vessel
fr_FR: Navire de plongée

en: Military Vessel
fr_FR: Navire militaire

en: Sailing Vessel
fr_FR: Voilier

en: Pleasure craft
fr_FR: Navire de plaisance

en: Pilot Vessel
fr_FR: Pilotine

en: Search and Rescue Vessel
fr_FR: Navire de secours (SNSM...)

en: Tug
fr_FR: Remorqueur

en: Port Tender
fr_FR: Bateau de services de port

en: Pollution Control Vessel
fr_FR: Navire de contrôle de pollution

en: Law Enforcement Vessel
fr_FR: Police maritime

en: Medical Transport
fr_FR: Transport sanitaire

en: Passenger Ship
fr_FR: Navire à passagers

en: Cargo Ship
fr_FR: Cargo

en: Unspecified
fr_FR: Non spécifié

en: Reference Point
fr_FR: Coordonnées :

en: Fixed Structure
fr_FR: Structure fixe

en: Spare
fr_FR: Secours

en: Light
fr_FR: Feu

en: Light w/Sectors
fr_FR: Feu à secteurs

en: Leading Light Front
fr_FR: Feu avant

en: Leading Light Rear
fr_FR: Feu arrière

en: Cardinal N Beacon
fr_FR: Balise cardinale N

en: Cardinal E Beacon
fr_FR: Cardinale EST

en: Cardinal S Beacon
fr_FR: Cardinale SUD

en: Cardinal W Beacon
fr_FR: Cardinale OUEST

en: Beacon, Port Hand
fr_FR: Balise babord

en: Beacon, Starboard Hand
fr_FR: Balise tribord

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
fr_FR: Balise, chenal préférentiel babord

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
fr_FR: Balise, chenal préférentiel tribord

en: Beacon, Isolated Danger
fr_FR: Balise, danger isolé

en: Beacon, Safe Water
fr_FR: Balise, eau libre

en: Beacon, Special Mark
fr_FR: Balise, marque spéciale

en: Cardinal Mark N
fr_FR: Marque cardinale N

en: Cardinal Mark E
fr_FR: Marque cardinale E

en: Cardinal Mark S
fr_FR: Marque cardinale S

en: Cardinal Mark W
fr_FR: Marque cardinale O

en: Port Hand Mark
fr_FR: Marque latérale babord

en: Starboard Hand Mark
fr_FR: Marque latérale tribord

en: Preferred Channel Port Hand
fr_FR: Chenal préféré babord

en: Preferred Channel Starboard Hand
fr_FR: Chenal préféré tribord

en: Isolated Danger
fr_FR: Danger isolé

en: Safe Water
fr_FR: Eaux saines

en: Special Mark
fr_FR: Marque spéciale

en: Light Vessel/Rig
fr_FR: Bateau feu/Plate-forme

en: GpsGate Buddy
fr_FR: Portail GPS des amis

en: Position Report
fr_FR: Coordonnées :

en: Distress
fr_FR: Détresse

en: ARPA radar target
fr_FR: Cible radar ARPA

en: F/V
fr_FR: Nav. pêc.

en: Tow
fr_FR: Remorquage

en: Long Tow
fr_FR: Remorquage long

en: Dredge
fr_FR: Drague

en: D/V
fr_FR: Plong.

en: Mil/V
fr_FR: Nav Mil.

en: S/V
fr_FR: Voil.

en: Yat
fr_FR: Yacht

en: HSC
fr_FR: grd. vit.

en: P/V
fr_FR: Pil.

en: SAR/V
fr_FR: Nav. sauv.

en: Tender
fr_FR: Annexe

en: PC/V
fr_FR: Cont. pol.

en: LE/V
fr_FR: Pol. Mar.

en: Med/V
fr_FR: Nav. sanit.

en: Pass/V
fr_FR: Nav. Pas.

en: M/V
fr_FR: Cargo

en: M/T
fr_FR: Pétr.

en: Ref. Pt
fr_FR: Point de réf.

en: Fix.Struct.
fr_FR: Struct. Fixe

en: Lt
fr_FR: Feu

en: Lt sect.
fr_FR: Feu à secteur

en: Ldg Lt Front
fr_FR: Feu avant

en: Ldg Lt Rear
fr_FR: Feu arrière

en: Card. N
fr_FR: Card. Nord

en: Card. E
fr_FR: Card. Est

en: Card. S
fr_FR: Card. Sud

en: Card. W
fr_FR: Card. O

en: Port
fr_FR: Bâbord

en: Stbd
fr_FR: Trib.

en: Pref. Chnl
fr_FR: Chnl préf.

en: Isol. Dngr
fr_FR: Dang. isol.

en: Special
fr_FR: Spécial

en: Port Hand
fr_FR: Bâbord

en: Stbd Hand
fr_FR: Tribord

en: LtV/Rig
fr_FR: Bat.feu/P-form.

en: AIS target list
fr_FR: Liste des cibles AIS

en: Trk
fr_FR: Tra

en: Name
fr_FR: Nom

en: Call
fr_FR: Indicatif

en: Nav Status
fr_FR: Statut de nav.

en: Brg
fr_FR: Relèvement

en: CoG
fr_FR: COG

en: SoG
fr_FR: SOG

en: Target info
fr_FR: Cette cible : Info

en: Center-Info-Close
fr_FR: Fermeture du centre d'information

en: Create WPT
fr_FR: Waypoint : Créer

en: Hide All Tracks
fr_FR: Traces : Cacher

en: Show All Tracks
fr_FR: Traces : Voir

en: Toggle track
fr_FR: Trace : Changer

en: Copy MMSI
fr_FR: Copier le MMSI

en: AutoSort
fr_FR: Tri automatique

en: Limit range: NM
fr_FR: Dist. maxi : Nm

en: Target Count
fr_FR: Nombre de cibles

en: Undock Target List
fr_FR: Libération des Cibles

en: Record Track
fr_FR: Trace : Enregistrer

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
fr_FR: La trace de cette cible AIS a été enregistrée.
    Voulez-vous continuer à l'enregistrer jusqu'à la fin de la session en cours d'OpenCPN ?

en: AISTargetQuery
fr_FR: Cette cible : Informations émises

en: OK
fr_FR: Ok

en: Stop Tracking
fr_FR: Trace : Arrêter

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
fr_FR: OpenCPN Aide n'est pas installé.
    Voulez-vous l'installer depuis Google PlayStore maintenant ?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
fr_FR: Votre appareil Android a un GPS interne, mais il est hors service. 
     s'il vous plaît activez le dans les paramètres d'Androïd

en: Nothing found
fr_FR: Rien n'a été trouvé

en: Anchorage created
fr_FR: Mouillage créé

en: OpenCPN for Android Migration Assistant
fr_FR: OpenCPN : Assistant de migration Android

en: OpenCPN has detected chart folders in your configuration file that cannot be accessed on this version of Android
fr_FR: OpenCPN a détecté des dossiers de cartes dans votre fichier de configuration qui ne sont pas accessibles sur cette version d'Android

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
fr_FR: OpenCPN peut copier ces dossiers de cartes à un emplacement approprié, si vous le désirez.

en: To proceed with chart folder migration, choose the chart source folder, and follow the instructions given.
fr_FR: Pour procéder à la migration des dossiers de cartes, choisissez le dossier source du heu de cartes et suivez les instructions fournies.

en: Some chart folders may be inaccessible to OpenCPN on this version of Android.
fr_FR: Certains dossiers de cartes peuvent être inaccessibles à OpenCPN sur cette version d'Android.

en: Migrate destination
fr_FR: Destination : Migrer

en: OpenCPN Internal Storage
fr_FR: Stockage interne OpenCPN

en: OpenCPN SDCard Storage
fr_FR: Stockage sur la carte SD OpenCPN

en: Choose chart source folder.
fr_FR: Choisissez le dossier source du jeu de cartes.

en: Status
fr_FR: Statut

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: On the next page, find and choose the root folder containing chart files to migrate
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts
fr_FR: Sur la page suivante, trouvez et choisissez le dossier racine contenant les fichiers de cartes à migrer :
    
    Exemple : /storage/emulated/0/Charts

en: This entire folder will be migrated.
fr_FR: Ce dossier entier sera migré.

en: Proceed?
fr_FR: Procéder ?

en: Waiting for permission grant....
fr_FR: En attente de la permission accordée...

en: Migration started...
fr_FR: Migration commencée ...

en: Permission granted to
fr_FR: Permission accordée

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
fr_FR: OpenCPN a obtenu l'autorisation temporaire d'accéder aux dossiers de cartes sélectionnés.

en: Chart migration is ready to proceed.
fr_FR: La migration des cartes peut continuer.

en: Source:
fr_FR: Source :

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
fr_FR: Destination : Stockage interne OpenCPN

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
fr_FR: Destination : Carte SD

en: Migrate charts now?
fr_FR: Migrer le jeu de cartes maintenant ?

en: Chart migration is finished.
fr_FR: Jeu de cartes : Migration terminée.

en: Migrated chart folders are now accessible to OpenCPN.
fr_FR: Les dossiers de cartes migrées sont maintenant accessibles à OpenCPN.

en: You may need to adjust your chart folders further, to accommodate individual chart groups
fr_FR: Il se peut que vous ayez besoin d'ajuster davantage vos dossiers de cartes pour les 'adapter à des groupes de jeux de cartes individuels

en: OpenCPN will now restart to apply changes.
fr_FR: OpenCPN va redémarrer pour appliquer les modifications.

en: Finishing migration
fr_FR: Fin de la migration

en: Undo
fr_FR: Défaire

en: Redo
fr_FR: Refaire

en: End Route
fr_FR: Route : Fin

en: Measure Off
fr_FR: Mesure : Arrêter

en: Measure
fr_FR: Mesure : Démarrer

en: Max Detail Here
fr_FR: Plus de détail ici

en: Scale In
fr_FR: Echelle +

en: Scale Out
fr_FR: Echelle -

en: Drop Mark
fr_FR: Placer une marque

en: New Route...
fr_FR: Route : Créer ...

en: Move Boat Here
fr_FR: Placer le bateau ici

en: Navigate To Here
fr_FR: Naviguer jusqu'ici

en: Course Up Mode
fr_FR: COG vers le haut : Activer

en: Heading Up Mode
fr_FR: Proue_en_haut

en: North Up Mode
fr_FR: Nord vers le haut : Activer

en: Chart Up Mode
fr_FR: Mode haut de la carte en haut

en: Toggle Full Screen
fr_FR: Plein écran : Oui/Non

en: Zero XTE
fr_FR: Zéro XTE

en: Paste Waypoint
fr_FR: WP : Coller

en: Paste Route
fr_FR: Route : Coller

en: Paste Track
fr_FR: Coller la trace

en: CM93 Offset Dialog...
fr_FR: CM93 : Gestion des réglages ...

en: Chart Groups
fr_FR: Groupes

en: temporary
fr_FR: temporaire

en: All Active Charts
fr_FR: Toutes les cartes actives

en: Target Query...
fr_FR: Cette cible : Informations émises ...

en: Hide Target CPA
fr_FR: Cacher la CPA de cette cible

en: Show Target CPA
fr_FR: CPA de la cible : Voir

en: Target List...
fr_FR: Liste des cibles AIS ...

en: Hide Target Track
fr_FR: Trace de cette cible : Cacher

en: Show Target Track
fr_FR: Trace de la cible : Voir

en: Copy Target MMSI
fr_FR: Copier le MMSI de la cible

en: Object Query...
fr_FR: Propriétés des objets ...

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Show
fr_FR: Voir

en: CPA alarm
fr_FR: Alarme CPA

en: Unnamed Route
fr_FR: Route sans nom

en: Layer Route
fr_FR: Couche de route

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Activate Next Waypoint
fr_FR: Prochain WP : Activer

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Route
fr_FR: Route :

en: Insert Waypoint
fr_FR: WP : Insérer

en: Append Waypoint
fr_FR: Prolonger

en: Split around Leg
fr_FR: Partage à ce segment

en: Copy as KML
fr_FR: Format KML : Copier

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Reverse...
fr_FR: Inverser ...

en: Hide Waypoint Names
fr_FR: Cacher le nom des WP

en: Show Waypoint Names
fr_FR: Noms des WP : Voir

en: Resequence Waypoints...
fr_FR: WP : Réarranger

en: Send to new GPS
fr_FR: Envoyer au nouveau GPS

en: Layer Track
fr_FR: Couche de trace

en: Track
fr_FR: Trace

en: Unnamed Waypoint
fr_FR: Waypoint sans nom

en: Layer Waypoint
fr_FR: Couche de waypoint

en: Remove from Route
fr_FR: Retirer de la route

en: Split Route at Waypoint
fr_FR: WP : Partager la route

en: Navigate To This
fr_FR: Naviguer jusqu'ici

en: Clear Anchor Watch
fr_FR: Stoper l'alerte de mouillage

en: Set Anchor Watch
fr_FR: Démarrer l'alerte de mouillage

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: Show Tide Information
fr_FR: Informations relatives aux marées : Voir

en: Show Current Information
fr_FR: Informations relatives aux courants : Voir

en: Temporary GOTO Route
fr_FR: Route temporaire à suivre

en: Here
fr_FR: Ici

en: There
fr_FR: Là

en: (Unnamed Waypoint)
fr_FR: (Marque sans nom)

en: Go to
fr_FR: Aller au curseur (avec route)

en: Rename Waypoints?
fr_FR: Waypoint : Renommer ?

en: Are you sure you want to delete this route?
fr_FR: Route : Voulez vous la supprimer ?

en: OpenCPN Route Delete
fr_FR: Route supprimée par OpenCPN

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
fr_FR: Envoyer les waypoints au pair d'OpenCPN

en: Send Route to OpenCPN Peer
fr_FR: Envoyer la route au pair d'OpenCPN

en: Are you sure you want to delete this track?
fr_FR: Etes vous certain de vouloir supprimer cette trace ?

en: OpenCPN Track Delete
fr_FR: Supprimer la trace dans OpenCPN

en: Send Track to OpenCPN Peer
fr_FR: Envoyer la trace au pair d'OpenCPN

en: Chart Panel Options
fr_FR: Options d'affichage

en: Navigation Mode
fr_FR: Mode de navigation

en: North Up
fr_FR: Nord en haut

en: Course Up
fr_FR: COG vers le haut

en: Heading Up
fr_FR: Proue en haut

en: Look Ahead Mode
fr_FR: Bateau : Voir loin

en: Display Options
fr_FR: Affichage : Voir

en: Enable Chart Quilting
fr_FR: Mosaïque

en: Show Grid
fr_FR: Grille

en: Show Chart Outlines
fr_FR: Bordure

en: Show Depth Units
fr_FR: Profondeur : Unité

en: Show AIS targets
fr_FR: Cibles AIS : Voir

en: Minimize less critical targets
fr_FR: Peu critiques : Moins

en: Tides and Currents
fr_FR: Marées/Courants :

en: Show Tide stations
fr_FR: Marées : Stations

en: Show Currents
fr_FR: Les courants

en: Vector Charts
fr_FR: Cartes vectorielles :

en: Show text
fr_FR: Texte: Voir

en: Show depths
fr_FR: Sondes

en: Buoy/Light Labels
fr_FR: Bouées/Feux : Nom

en: Lights
fr_FR: Feux

en: Light Descriptions
fr_FR: Feux : Particularités

en: Anchoring Info
fr_FR: Fonds : Type

en: Show visible sector lights
fr_FR: Bateau rend secteurs visibles

en: Show chart data quality
fr_FR: Qualité données cartes : Voir

en: Display Category
fr_FR: Contenu affiché

en: All
fr_FR: Tout

en: User Standard
fr_FR: Choix personnel

en: Manage Plugin Catalog
fr_FR: Catalogue de plugins : Gérer

en: Ultra advanced
fr_FR: Ultra avancé

en: Done
fr_FR: Effectué

en: Catalog URL status:
fr_FR: Statut de l'URL du catalogue :

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Current active plugin catalog
fr_FR: Catalogue de plugin actif actuel

en: Default catalog
fr_FR: Catalogue par défaut

en: Use as active catalog
fr_FR: Utiliser comme catalogue actif

en: Latest available catalog:
fr_FR: Dernier catalogue disponible :

en: Cannot download data from url
fr_FR: Mise à jour impossible.

en: Cannot parse downloaded data
fr_FR: Données téléchargées : Analyse impossible

en: Catalog update problem
fr_FR: Problème de mise à jour du catalogue

en: Use default location
fr_FR: Emplacement par défaut : Utiliser

en: Save
fr_FR: Sauver

en: Catalog channel:
fr_FR: Canal du catalogue :

en: Custom catalog URL:
fr_FR: URL du catalogue personnalisé :

en: Check latest release...
fr_FR: Vérifier la dernière version...

en: Catalog updated
fr_FR: Catalogue mis à jour

en: Server is reachable...
fr_FR: Le serveur est joignable...

en: Check channel...
fr_FR: Vérifier le canal...

en: Custom URL
fr_FR: URL personnalisée

en: Fail:
fr_FR: Erreur :

en: Catalog Manager
fr_FR: Gestionnaire de catalogue

en: Select new flavour
fr_FR: Nouveau choix : Sélectionner

en: Default setting
fr_FR: Paramétre par défaut

en: Active catalog
fr_FR: Catalogue actif

en: Select plugin catalog
fr_FR: Catalogue de plugins : Sélectionner

en: Compatibility
fr_FR: Compatibilité

en: Active setting:
fr_FR: Réglage actif :

en: Clear cache
fr_FR: Vider le cache

en: Size: %d MB in %d files
fr_FR: Taille: %d Mo dans %d fichiers

en: Plugin Catalog Settings
fr_FR: Catalogue des plugins : Paramètres

en:  ChartFile:
fr_FR:  Fichier de carte :

en:  Name:
fr_FR:  Zone couverte  :

en: Scale
fr_FR: Echelle

en:  ID:
fr_FR:  ID                     :

en:  Depth Units:
fr_FR:  Unités de profondeur  :

en:  Soundings:
fr_FR:  Datum des sondes     :

en:  Datum:
fr_FR:  Système géodésique :

en:  Projection:
fr_FR:  Projection                  :

en: Transverse Mercator
fr_FR: Mercator transverse

en: Polyconic
fr_FR: Polyconique

en: Web Mercator (EPSG:3857)
fr_FR: Mercator Web (EPSG:3857)

en:  Source Edition:
fr_FR:  Edition de la source   :

en:  Updated:
fr_FR:  Mise à jour                 :

en: OpenCPN Chart Scan....
fr_FR: OpenCPN analyse la carte ....

en: OpenCPN Directory Scan....
fr_FR: OpenCPN traite le dossier ...

en: OpenCPN Chart Add....
fr_FR: OpenCPN ajoute cette carte ...

en: Show Tides
fr_FR: Voir les marées

en: Hide Tides
fr_FR: Cacher les marées

en: Hide Currents
fr_FR: Cacher les courants

en: Group "
fr_FR: Groupe "

en: " is empty.
fr_FR: " est vide.

en: OpenCPN Group Notice
fr_FR: Avis du groupe OpenCPN

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
fr_FR: " est vide. Activation automatique du groupe "Toutes les cartes".

en: Layer Route:
fr_FR: Route (Couche) :

en: (unnamed)
fr_FR: (Sans nom)

en: Total Length:
fr_FR: Longueur totale :

en: Leg: from
fr_FR: Segment : De

en:  to
fr_FR:  à

en: From Ship To
fr_FR: Du bateau à

en: Layer Track:
fr_FR: Couche des traces :

en: Total Track:
fr_FR: Données :

en: Segment Created:
fr_FR: Segment créé :

en: StatusBar
fr_FR: Barre d'état

en: ON
fr_FR: Activé

en: OFF
fr_FR: Désactivé

en: CPA Alarm is switched
fr_FR: L'alarme CPA est active

en: Use nearby waypoint?
fr_FR: Utiliser le waypoint situé à proximité ?

en: OpenCPN Route Create
fr_FR: OpenCPN, route

en: Insert first part of this route in the new route?
fr_FR: Insérer la 1ere partie de cette route dans la nouvelle?

en: Insert this route in the new route?
fr_FR: Insérer la route dans la nouv. route?

en: Append last part of this route to the new route?
fr_FR: Ajouter la dernière portion dans la nouv. route?

en: Append this route to the new route?
fr_FR: Ajouter cette route à la nouv. route?

en: For this leg the Great Circle route is
fr_FR: Pour ce segment, la route orthodromique est

en:  shorter than rhumbline.
fr_FR:  plus courte que la route loxodromique.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
fr_FR: Voulez-vous inclure les waypoint de la route orthodromique pour ce segment ?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
fr_FR: Remplacer le WP par un WP voisin?

en: OpenCPN RoutePoint change
fr_FR: OpenCPN changement de point de route

en: Last part of route to be appended to dragged route?
fr_FR: Dernière partie de route à ajouter à la trajectoire?

en: Full route to be appended to dragged route?
fr_FR: Route complète à ajouter à la trajectoire?

en: First part of route to be inserted into dragged route?
fr_FR: 1ere partie de route à insérer à la trajectoire?

en: Full route to be inserted into dragged route?
fr_FR: Route entière à insérer à la trajectoire?

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
fr_FR: Voulez vous supprimer et replacer ce WP

en: which has been created manually?
fr_FR: Qui a été  créée manuellement?

en: ObjectQuery
fr_FR: Voir les propriétés de l'objet

en: Layer
fr_FR: Couche

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
fr_FR: Il existe déjà un waypoint à cette même position. Voulez vous les fusionner en un seul ?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
fr_FR: Répondre «Non» créera un nouveau waypoint à la même position.

en: Merge waypoint?
fr_FR: Waypoint : Fusionner ?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
fr_FR: Il existe des waypoint aux mêmes positions que ceux que vous voulez créer. Voulez vous seulement recopier leurs caractéristiques dans les nouveaux waypoint

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
fr_FR: Répondre «Non» créera les nouveaux waypoint de cette route.

en: Merge waypoints?
fr_FR: Fusionner les waypoint ?

en: RouteLegInfoRollover
fr_FR: Segment de route : Info vues par survol

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
fr_FR: MBTile nécessite l'activation d'OpenGL

en: Feet
fr_FR: Pieds

en: Meters
fr_FR: Mètres

en: Fathoms
fr_FR: Brasses

en: OverZoom
fr_FR: Zoom excessif

en: ExtendedTideIcon
fr_FR: Hauteur de marée ( sous l'indicateur)

en: CurrentValue
fr_FR: Force du courant

en: AIS Target Query
fr_FR: Cette cible : Informations émises

en: Show all AIS Targets
fr_FR: Voir toutes les cibles AIS

en: Attenuate less critical AIS targets
fr_FR: Peu critiques : Atténuer

en: Hide AIS Targets
fr_FR: Cacher les cibles AIS

en: Show This Chart
fr_FR: Voir cette carte

en: Hide This Chart
fr_FR: Cacher cette carte

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
fr_FR: CM93 : Ajustement du réglage de la cellule

en: Cell
fr_FR: Cellule

en: M_COVR ID
fr_FR: M_COVRD ID

en: Cell Scale
fr_FR: Echelle de la cellule

en: wgsox
fr_FR: WGS X

en: wgsoy
fr_FR: WGS Y

en: User X Offset
fr_FR: Perso. : X

en: User Y Offset
fr_FR: Perso. : Y

en: meters
fr_FR: mètres

en: Route Upload
fr_FR: Chargement de route

en: This Leg
fr_FR: Ce segment

en: Console Legend
fr_FR: Légende de la console

en: Console Value
fr_FR: Valeur de la console

en: Full Route
fr_FR: Route entière

en: Show Highway
fr_FR: Autoroute : ?

en: XTE         L
fr_FR: Dév.      G

en: XTE         R
fr_FR: Dév.      D

en: Title
fr_FR: Titre

en: Description
fr_FR: Informations

en: Recovery Template
fr_FR: Modèle de récupération

en: Apply this template to return to a known safe configuration
fr_FR: Appliquer ce modèle pour retourner à une configuration sécurisée connue

en: General
fr_FR: Général

en: Filter NMEA Course and Speed data
fr_FR: NMEA : Filtre des données COG et vitesse

en: Filter period (sec)
fr_FR: Période de filtrage (sec.)

en: Show NMEA Debug Window
fr_FR: Ouvrir la fenêtre montrant les données NMEA

en: Format uploads for Furuno GP3X
fr_FR: Format de téléchargement pour Furuno GP3X

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
fr_FR: Utiliser le mode Garmin GRMN (Hôte) en téléchargement

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
fr_FR: NMEA : Pour "ECAPB", utiliser, en sortie, le cap du compas magnétique  au lieu du COG du GPS

en: Adjust communication priorities...
fr_FR: Ajuster les priorités de communication...

en: Data Connections
fr_FR: Gestion des ports de connexion

en: Add Connection
fr_FR: Ajouter une connexion

en: Remove Connection
fr_FR: Supprimer une connexion

en: Edit Selected Connection
fr_FR: Editer la connexion sélectionnée

en: Serial
fr_FR: Série

en: Network
fr_FR: Réseau

en: Built-in GPS
fr_FR: GPS intégré

en: Bluetooth Data Sources
fr_FR: Données reçues par bluetooth

en: Protocol
fr_FR: Protocole

en: Address
fr_FR: Adresse IP

en: DataPort
fr_FR: Port com

en: User Comment
fr_FR: Commentaire de l'utilisateur

en: Baudrate
fr_FR: Vitesse (baud)

en: List position
fr_FR: Priorité

en: socketCAN Source
fr_FR: Source du socketCAN

en: Control checksum
fr_FR: Contrôle du checksum

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
fr_FR: En cas de contrôle, seules les phrases ayant un checksum correct sont acceptées

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
fr_FR: Utiliser le mode Garmin GRMN en entrée.

en: Receive Input on this Port
fr_FR: données entrantes par ce port

en: Output on this port
fr_FR: données sortante par ce port

en: as autopilot or NMEA repeater
fr_FR: comme le pilote automatique ou répéteur NMEA

en: Talker ID
fr_FR: N° de la source

en: blank = default ID
fr_FR: blanc = ID par défaut

en: APB bearing precision
fr_FR: Précision du cap du pilote automatique

en: Automatic server discovery
fr_FR: Découverte automatique du serveur

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
fr_FR: Si coché, le serveur de signal K sera découvert automatiquement

en: Discover now...
fr_FR: Découvrir maintenant ...

en: Input filtering
fr_FR: Filtrage en entrée

en: Accept only sentences
fr_FR: Accepter seulement les phrases

en: Ignore sentences
fr_FR: Ignorer les phrases

en: Output filtering
fr_FR: Filtrage en sortie

en: Transmit sentences
fr_FR: Phrases envoyées

en: Drop sentences
fr_FR: Envoyer les phrases

en: Stop Scan
fr_FR: arret du scan

en: Configure new connection
fr_FR: Configurer une nouvelle connexion

en: Signal K server available.
fr_FR: Serveur Signal K disponible.

en: Signal K server not found.
fr_FR: Serveur Signal K introuvable.

en: Sentence Filter
fr_FR: Filtre de phrases

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Clear All
fr_FR: Sélectionner : rien

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
fr_FR: Entrez la séquence NMEA (2, 3 ou 5 caractères)
     ou une expression REGEX valide (6 caractères minimum)

en: Enter the NMEA sentence
fr_FR: Entrer la phrase NMEA

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
fr_FR: Une phrase NMEA est généralement composée de 3 caractères (RMC, GGA...). 
     il peut y avoir un préfixe identifiant la source (ou émetteur) du message. 
     La phrase complète ressemble alors à : GPGGA  ou ATTXT. 
     Vous pouvez filtrer toutes phrases sur le préfixe d'un émetteur (ie GP, AI...). \ Le filtre accepte également les expressions régulières (REGEX) composées de 6 caractères minimum.

en: REGEX syntax error:
fr_FR: REGEX erreur de syntaxe

en: Internal
fr_FR: Interne

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Output
fr_FR: Sortie

en: In/Out
fr_FR: Entrée/Sortie

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Drop
fr_FR: Laisser

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: In
fr_FR: Dans

en: In: None
fr_FR: Entrée : Aucune

en: Out
fr_FR: Sortie

en: , Out: None
fr_FR: , Sortie : Aucune

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Serial Port
fr_FR: Port série

en: Comment:
fr_FR: Commentaires :

en: Network Address
fr_FR: Adresse réseau

en: Network Port
fr_FR: Port réseau

en: Built-in Bluetooth
fr_FR: Bluetooth intégré

en: Driver
fr_FR: Pilote

en: CM93 Detail Level
fr_FR: CM93 : Niveau de détails

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
fr_FR: Cartes raster : Echelle de Zoom pondérée

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
fr_FR: Cartes vectorielles : Echelle de Zoom pondérée

en: Install
fr_FR: Installer

en: Reinstall
fr_FR: Réinstaller

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Downgrade
fr_FR: Retourner à une version antérieure

en: More
fr_FR: Plus

en: Less
fr_FR: Moins

en: Update plugin catalog
fr_FR: Catalogue de compléments : Mettre à jour

en: Advanced catalog update...
fr_FR: Catalogue : Mise à jour avancée ...

en: Plugin Manager
fr_FR: Gestionnaire de complément

en: Downloading
fr_FR: Téléchargement

en: Downloading
fr_FR: Téléchargement

en:  successfully installed
fr_FR:  Installation réussie

en: Installation complete
fr_FR: Installation terminée

en: Installation error
fr_FR: Erreur d'installation

en: Overwrite Garmin device route number 1?
fr_FR: Écraser la route numéro 1 de l'appareil Garmin ?

en: OpenCPN Message
fr_FR: Message d'OpenCPN

en: OpenCPN Compressed Cache Update
fr_FR: Mise à jour du cache compressé OpenCPN

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
fr_FR: Distance au bateau : %4.0f M

en: OpenCPN Route
fr_FR: Route pour OpenCPN

en: OpenCPN Track
fr_FR: Trace pour OpenCPN

en: OpenCPN Waypoint
fr_FR: Marque pour OpenCPN

en: Choose Format for Copy
fr_FR: Choisissez le format de copie

en: KML Standard (Google Earth and others)
fr_FR: KML standard (Google Earth et autres)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
fr_FR: KML avec les données étendues (QtVlm)

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link description
fr_FR: Description du lien

en: Local file...
fr_FR: Fichier local ...

en: Choose a file
fr_FR: Sélectionnez un fichier

en: Link not complete, can't be saved.
fr_FR: Lien incomplet. Sauvegarde impossible.

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
fr_FR: 
    Les plugins suivants ont rencontré des erreurs au démarrage :

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
fr_FR: 
    Les plugins suivants ont rencontré des erreurs au démarrage :

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
fr_FR: 
    Les bibliothèques suivantes ont rencontré des erreurs au démarrage :

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
fr_FR: 
    La bibliothèque suivante a rencontré des erreurs au démarrage :

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
fr_FR: 
    
    Ces plugins seront désinstallés. Vous pouvez les réinstaller
    après la mise à jour du catalogue.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
fr_FR: 
    
    Ces plugins seront désinstallés. Vous pouvez les réinstaller
    après la mise à jour du catalogue.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
fr_FR: 
    
    Ces bibliothèques seront supprimées. Vous pouvez réinstaller leur
    plugin associé après la mise à jour du catalogue.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
fr_FR: 
    
    Ces bibliothèques seront supprimées. Vous pouvez réinstaller leur
    plugin associé après la mise à jour du catalogue.

en: Basic
fr_FR: Base

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
fr_FR: Ce waypoint, appartient à une couche, ne peut être édité

en: Show name
fr_FR: Nom : Voir

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Combo!
fr_FR: Liste déroulante !

en: Links
fr_FR: Liens

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Add new
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Extended
fr_FR: Etendu

en: Extended Properties
fr_FR: Propriétés étendues

en: Show on chart
fr_FR: Voir sur la carte

en: Show at scale > 1 :
fr_FR: Voir si échelle > 1 /

en: Show waypoint name
fr_FR: Nom du waypoint : Voir

en: Range rings
fr_FR: Rayon des cercles

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Color
fr_FR: Couleur

en: None
fr_FR: Aucun

en: NMi
fr_FR: M

en: Tide Station
fr_FR: Station de marée

en: Arrival Radius
fr_FR: Rayon d'arrivée

en: Planned Speed
fr_FR: Vitesse prévue

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy lat/long
fr_FR: Lat/long : Copier

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Paste lat/long
fr_FR: Lat/Long : Coller

en: Save some defaults
fr_FR: Enregistrer divers réglages par défault

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
fr_FR: Cocher quelles propriétés du waypoint courant 
     doivent être utilisées par défaut pour les nouveaux waypoints

en: Do use
fr_FR: Utiliser

en: Don't use
fr_FR: Ne pas utiliser

en: Show Waypoint Name
fr_FR: Nom du waypoint : Voir

en: Arrival radius
fr_FR: Rayon d'arrivée

en: Show only if
fr_FR: Voir si

en: Show always
fr_FR: Toujours voir

en: Show only at scale
fr_FR: Voir uniquement à l'échelle

en: Tide Station not found
fr_FR: Station de marée introuvable

en: Set scale
fr_FR: Définir l'échelle

en: Chart Scale
fr_FR: Échelle de la carte

en: ft
fr_FR: pieds

en: kts
fr_FR: nds

en: mph
fr_FR: mile/h

en: Persistent
fr_FR: Persistant

en: Export GPX file
fr_FR: GPX : Exporter un fichier

en: Overwrite existing file?
fr_FR: Voulez vous remplacer le fichier existant ?

en: Import GPX file
fr_FR: GPX : Importer un fichier

en: Temporary
fr_FR: Temporaire

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
fr_FR: waypoint dupliqués, détectés lors de l’importation et ignorés.

en: NMEA Debug Window
fr_FR: Affichage des phases NMEA

en: Show usage syntax.
fr_FR: Montrer la syntaxe d’utilisation.

en: Run in portable mode.
fr_FR: Exécuter en mode portable.

en: Switch to full screen mode on start.
fr_FR: Passer en mode plein écran au démarrage.

en: Disable OpenGL video acceleration. This setting will be remembered.
fr_FR: Désactiver l’accélération vidéo OpenGL. Ce paramètre sera mémorisé.

en: Amount of logging: error, warning, message, info, debug or trace
fr_FR: Nombre de logging: erreur, avertissement, message, info, débogage ou trace

en: Display a slideshow of <num> charts and then exit. Zero or negative <num> specifies no limit.
fr_FR: Afficher un diaporama de <num> cartes, puis quitter. Un nombre nul ou négatif de cartes  <num> ne spécifie aucune limite.

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
fr_FR: Désolé, l'instance actuelle d'OpenCPN est trop sollicitée pour répondre 
    Merci d'essayer plus tard

en: Failed to initialize the user interface.
fr_FR: Echec de l'initialisation de l'interface utilisateur

en: OpenCPN cannot start.
fr_FR: OpenCPN ne peut pas démarrer

en: The necessary configuration files were not found.
fr_FR: Les  fichiers de configuration nécessaires sont introuvables

en: See the log file at
fr_FR: Voyez le fichier log à :

en:  for details.
fr_FR: Pour plus de détails.

en:  -- [Portable(-p) executing from
fr_FR:  --[Version portable(-p) exécutée à partir de (ou depuis)

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
fr_FR: Récupération du dossier, contenant les cartes, initialement défini dans le registre Windows.

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
fr_FR: OpenCPN est initialisé à %ld ms.

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "OK" to agree and proceed, "Cancel" to quit.
fr_FR: 
    OpenCPN est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE; Sans même la garantie implicite de COMMERCIALISATION ou d'ADÉQUATION À UN USAGE PARTICULIER.
    
    Pour plus de détails, consultez la GNU General Public License.
    
    OpenCPN ne doit être utilisé qu'avec des cartes papier approuvées et des méthodes de navigation traditionnelles.
    
    Ne comptez pas sur OpenCPN pour la sécurité de la vie ou des biens.
    
    Cliquez sur "OK" pour accepter et continuer, "Annuler" pour quitter.

en: OpenCPN for Android
fr_FR: OpenCPN pour Android

en: Welcome to OpenCPN
fr_FR: Bienvenue dans OpenCPN

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
fr_FR: Cette cible AIS a un suivi persistant sélectionné par les propriétés MMSI
    Un enregistrement de piste persistant sera donc redémarré pour cette cible.
    
    Voulez-vous plutôt arrêter le suivi persistant pour cette cible ?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
fr_FR: OpenCPN doit mettre à jour la base de données à partir des du fichier de configuration....

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
fr_FR: Reconstruction de la base de données des cartes, à partir du fichier de configuration ....

en: Elapsed time :
fr_FR: Durée écoulée :

en: Estimated time :
fr_FR: Durée estimée :

en: Remaining time :
fr_FR: Durée restante :

en: OpenCPN Chart Update
fr_FR: OpenCPN met à jour la liste des cartes

en: Show Toolbar
fr_FR: Barre d'icônes : Voir

en: Hide Toolbar
fr_FR: Cacher la barre d'icônes

en: MAN OVERBOARD
fr_FR: Homme à la mer (MOB)

en:  at
fr_FR:  à

en:  on
fr_FR:  Activé

en: 1.0 NM along COG
fr_FR: 1.0 NM sur le cap du COG

en: Temporary MOB Route
fr_FR: Route temporaire de retour au MOB

en: Assumed 1 Mile Point
fr_FR: Position estimée : 1 mille.

en:  Time:
fr_FR:  Temps :

en:   Position:
fr_FR:   Position :

en: Disable Tracking
fr_FR: Désactiver la trace

en: Enable Tracking
fr_FR: Trace : Enregistrer

en: Auto Follow
fr_FR: Centrage automatique

en: Head Up Mode
fr_FR: Proue en_haut

en: Zoom In
fr_FR: Zoomer

en: Zoom Out
fr_FR: Dézoomer

en: Larger Scale Chart
fr_FR: Echelle de carte plus grande

en: Smaller Scale Chart
fr_FR: Echelle de carte plus petite

en: Exit OpenCPN
fr_FR: Fermer OpenCPN

en: &Navigate
fr_FR: &Naviguer

en: Show Chart Bar
fr_FR: Barre des cartes : Voir

en: Show ENC text
fr_FR: Textes des cartes ENC : Voir

en: Show ENC Lights
fr_FR: Feux des cartes ENC : Voir

en: Show ENC Soundings
fr_FR: Sondes des cartes ENC : Voir

en: Show ENC Anchoring Info
fr_FR: Informations de mouillage : Voir

en: Show ENC Data Quality
fr_FR: Qualité des données ENC : Voir

en: Show Navobjects
fr_FR: Voir les objets

en: Change Color Scheme
fr_FR: Choisir l'affichage :  Jour / Crépuscule / Nuit / Aube

en: &View
fr_FR: Voir

en: Show AIS Targets
fr_FR: Voir les cibles AIS

en: Hide Moored AIS Targets
fr_FR: Cacher les cibles AIS mouillées

en: Show AIS Target Tracks
fr_FR: Traces : Afficher celles des cibles AIS

en: Show CPA Alert Dialogs
fr_FR: Voir les alertes CPA

en: Sound CPA Alarms
fr_FR: Alarmes sonores des CPA

en: Show CPA Warnings
fr_FR: Afficher les avertissements CPA

en: &AIS
fr_FR: AIS

en: Measure Distance
fr_FR: Distances : Mesurer

en: Route && Mark Manager...
fr_FR: Gestionnaire de routes, traces, marques et couches ...

en: Create Route
fr_FR: Route : Créer

en: Drop Mark at Boat
fr_FR: Placer une marque sous le bateau

en: Drop Mark at Cursor
fr_FR: Placer une marque sous le curseur

en: Drop MOB Marker
fr_FR: Insérer une marque MOB (Homme à la mer)

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: &Tools
fr_FR: Outils

en: &Window
fr_FR: Fenêtre

en: OpenCPN Help
fr_FR: Aide d'OpenCPN

en: &Help
fr_FR: Aide

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
fr_FR: Redémarrez OpenCPN pour mettre à jour la langue ou changer le style

en:  Ship
fr_FR:  Bat.

en: Rotated Mode
fr_FR: Carte : Mode rotation

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
fr_FR: Problème d'impression.
     Votre imprimante est elle bien configurée ?

en: (Unnamed Route)
fr_FR: (Route sans nom)

en: AIS MAN OVERBOARD
fr_FR: AIS HOMME A LA MER

en: Own ship
fr_FR: Utilisateur

en: Temporary AISMOB Route
fr_FR: Route temporaire de retour à l'AISMOB

en: Present own ship
fr_FR: Bateau présent

en:   Ownship Position:
fr_FR:   Position du bateau :

en:   MOB Position:
fr_FR: Position du MOB :

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
fr_FR: Mise à jour de l'AIS HOMME A LA MER

en: Route & Mark Manager
fr_FR: Gestionnaire de routes, traces, marques et couches

en: Print Chart
fr_FR: Imprimer la carte

en:  (Ctrl-Space)
fr_FR:  (Ctrl-Espace)

en: OpenCPN ENC Prepare
fr_FR: Analyser les cartes ENC

en: ENC Completed.
fr_FR: Analyse terminée.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
fr_FR: Créer un modèle de configuration privé basé sur les paramètres actuels.
    Ce modèle sera sauvegardé, et pourra être sélectionné pour une utilisation ultérieure à tout moment.

en: MMSI Extended Properties
fr_FR: Propriétés étendues du MMSI

en: Tracking
fr_FR: Suivi

en: Default tracking
fr_FR: Suivre par défaut

en: Always track
fr_FR: Toujours suivre

en:  Never track
fr_FR:  Ne jamais suivre

en: Ignore this MMSI
fr_FR: Ignorer ce MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
fr_FR: Considérer ce MMSI comme émis par une balise personnelle de localisation SART (MOB).

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
fr_FR: Convertir les phrases AIVDM en AIVDO pour ce MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
fr_FR: Ce MMSI est mon follower - Pas d'alerte CPA

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
fr_FR: Un MMSI est un numéro, de 9 chiffres.
    S'il vous plait, vérifiez ce que vous avez entré et corrigez si nécessaire.

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Edit MMSI Properties
fr_FR: MMSI : Editer les propriétés

en: MMSI Properties
fr_FR: MMSI : Gestion

en: Track Mode
fr_FR: Mode trace

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: MOB
fr_FR: MOB (Homme à la mer)

en: VDM->VDO
fr_FR: VDM ---> VDO

en: Ship name
fr_FR: Nom du bateau

en: New...
fr_FR: Nouveau ...

en: Add MMSI Properties
fr_FR: MMSI : Ajouter des propriétés

en: COG Predictor Length (min)
fr_FR: COG : Flèche de prédiction de la route, taille en minutes

en: Heading Predictor Length (NMi)
fr_FR: Longueur de la flèche de prédiction (M)

en: Ship Icon Type
fr_FR: Bateau : Caractéristiques, icône

en: Real Scale Bitmap
fr_FR: Echelle réelle en bitmap

en: Real Scale Vector
fr_FR: Echelle réelle vectorielle

en: Length Over All (m)
fr_FR: Longueur hors tout (m)

en: Width Over All (m)
fr_FR: largeur hors tout (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
fr_FR: Distance entre la proue du bateau et l'antenne du GPS (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
fr_FR: Distance entre l'axe du bateau et l'antenne du GPS (m, - si côté babord, + si côté tribord)

en: Minimum Screen Size (mm)
fr_FR: Taille minimale à l'écran (mm)

en: Show range rings
fr_FR: Cercles : Voir

en: Distance between rings
fr_FR: Distance entre deux cercles

en: Distance Unit
fr_FR: Unité de la distance entre deux cercles

en: Nautical miles
fr_FR: Milles marins

en: Kilometers
fr_FR: Kilomètres

en: Range Ring Colour
fr_FR: Couleur des cercles

en: Show direction to Active Waypoint
fr_FR: Voir la direction vers le WP actif

en: Solid
fr_FR: Trait plein

en: Dot
fr_FR: Pointillé

en: Long dash
fr_FR: Tiret long

en: Short dash
fr_FR: Tiret court

en: Dot dash
fr_FR: Trait mixte

en: Black
fr_FR: Noir

en: Dark Red
fr_FR: Rouge foncé

en: Dark Green
fr_FR: Vert foncé

en: Dark Yellow
fr_FR: Jaune foncé

en: Dark Blue
fr_FR: Bleu foncé

en: Dark Magenta
fr_FR: Magenta foncé

en: Dark Cyan
fr_FR: Cyan foncé

en: Light Gray
fr_FR: Gris clair

en: Dark Gray
fr_FR: Gris foncé

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Green
fr_FR: Vert

en: Yellow
fr_FR: Jaune

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: White
fr_FR: Blanc

en: Tracks
fr_FR: Traces

en: Automatic Daily Tracks at midnight
fr_FR: Trace journalière automatique à minuit

en: Automatic Daily Tracks at
fr_FR: Trace journalière automatique à

en: Computer
fr_FR: Ordinateur

en: Highlight Tracks
fr_FR: Trace : Surligner

en: Highlight Colour
fr_FR: Couleur en surbrillance

en: Tracking Precision
fr_FR: Précision de la trace

en: Low
fr_FR: Faible

en: Medium
fr_FR: Moyenne

en: High
fr_FR: Grande

en: Calculate values
fr_FR: Calculer les valeurs

en: Calculate SOG and COG from position changes
fr_FR: Calculer SOG & COG en fonction de la position

en: Min seconds between updates
fr_FR: Durée (Secondes) entre mises à jour

en: Routes/Points
fr_FR: Routes/Waypoint

en: New Routes
fr_FR: Route : Créer

en: Waypoint default icon
fr_FR: Icône par défaut

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
fr_FR: Waypoint de destination : Rayon du cercle d'approche (M)

en: Advance route waypoint on arrival only
fr_FR: Arrivée seulement : Anticiper le waypoint

en: New Waypoints
fr_FR: Nouveau waypoint

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
fr_FR: Voir les waypoint seulement à une échelle plus grande que 1 /

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
fr_FR: Réglages de visibilité basée sur l'échelle : Remplacer, Voir toujours

en: Waypoint range rings
fr_FR: Cercles centrés sur les waypoint

en: Waypoint Range Ring Colours
fr_FR: Couleurs des cercles centrés sur les waypoint

en: Control Options
fr_FR: Options générales

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
fr_FR: Verrouiller les waypoint ( sauf si la fenêtre de propriétés de l'un d'eux est ouverte)

en: Confirm deletion of tracks and routes
fr_FR: Confirmer la suppression des routes et traces

en: Chart Files
fr_FR: Dossiers

en: Directories
fr_FR: Dossiers actifs des cartes : Chemins

en: Add Directory...
fr_FR: Dossier : Ajouter ...

en: Remove Selected
fr_FR: Sélection : Retirer

en: Compress Selected
fr_FR: Sélection : Compresser

en: Add..
fr_FR: Ajouter ...

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Compress
fr_FR: Compresser

en: Migrate Charts..
fr_FR: Cartes, Migrer ...

en: Update Control
fr_FR: Contrôler la mise à jour

en: Scan Charts and Update Database
fr_FR: Dossier, Base de données : Analyse, Mise à jour

en: Force Full Database Rebuild
fr_FR: Base de données : La reconstruire

en: Prepare all ENC Charts
fr_FR: Cartes ENC : Les analyser

en:  [Modified]
fr_FR:  [Modifié]

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: Template Status
fr_FR: Statut du modèle

en: Last Applied Template Title:
fr_FR: Titre du dernier modèle utilisé :

en: Saved Templates
fr_FR: Modèles enregistrés

en: Create Config...
fr_FR: Modèle nouveau : Créer ...

en: Delete Selected Config...
fr_FR: Modèle choisi : Retirer

en: Apply Selected Config
fr_FR: Modèle choisi : Utiliser

en: Create Config
fr_FR: Créer une configuration

en: Problem applying selected configuration.
fr_FR: Problème dutilisation de la configuration sélectionnée.

en: Advanced
fr_FR: Avancées

en: De-skew Raster Charts
fr_FR: Redresser les cartes rasters obliques

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
fr_FR: Utiliser la technologie OpenGL
    d'accélération graphique

en: OpenGL Options
fr_FR: OpenGL : parametrage

en: Chart Rotation Averaging Time
fr_FR: Durée moy. avant rotation des cartes

en: seconds
fr_FR: Secondes

en: Chart Zoom/Scale Weighting
fr_FR: Pondérer qté de détails/niveau de zoom

en: Vector
fr_FR: Vectorielle

en: CM93 Detail level
fr_FR: CM93 : Niveau de détails

en: Physical Screen Width
fr_FR: Largeur physique de l'écran

en: Manual:
fr_FR: Manuel :

en: Chart Display
fr_FR: Cartes

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
fr_FR: Cartes raster obliques : Voir nord vers le haut.

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
fr_FR: A niveau de zoom égal, pour une valeur :
      plus faible, la carte choisie est moins détaillée.
      plus forte, la carte choisie est plus détaillée.

en: Graphics
fr_FR: Carte graphique

en: Vector Chart Display
fr_FR: Vectorielles

en: Mariner's Standard
fr_FR: Objets affichables

en: Depth Soundings
fr_FR: Voir : Sondes

en: Chart Information Objects
fr_FR: Cartes : Données sur les objets.

en: Buoys/Lights
fr_FR: Bouées/feux

en: Extended Light Sectors
fr_FR: Rollover : Voir secteurs des feux

en: Chart Texts
fr_FR: Textes des cartes

en: National text on chart
fr_FR: Carte : Texte en langue nationale

en: Important Text Only
fr_FR: Voir : Textes importants seulement

en: De-Cluttered Text
fr_FR: Désencombrer le texte

en: Chart Detail
fr_FR: Détail de la carte

en: Reduced Detail at Small Scale
fr_FR: Détails à petite échelle : Réduire

en: Additonal detail reduction at Small Scale
fr_FR: Réduction des détails supplémentaires à petite échelle

en: Graphics Style
fr_FR: Style graphique

en: Paper Chart
fr_FR: Carte papier

en: Simplified
fr_FR: Simplifiés

en: Boundaries
fr_FR: Limites de zones de cartes

en: Plain
fr_FR: Pointillées

en: Symbolized
fr_FR: Crénelées

en: Colors
fr_FR: Nombre de zones colorées

en: 2 Color
fr_FR: Couleurs : 2

en: 4 Color
fr_FR: Couleurs : 4

en: Shallow Depth
fr_FR: Faible profondeur

en: Safety Depth
fr_FR: Profondeur de sécurité

en: Deep Depth
fr_FR: Eaux profondes

en: User Standard Objects
fr_FR: Objets affichables

en: Reset to STANDARD
fr_FR: Réinitialiser à "Standard"

en: Tides && Currents
fr_FR: Marées-Courants

en: Active Datasets
fr_FR: Données actives

en: Add Dataset...
fr_FR: Données : Ajouter ...

en: All Available Charts
fr_FR: Tous les dossiers activés de cartes

en: Remove Chart
fr_FR: Retirer du groupe

en: All Charts
fr_FR: Toutes les cartes

en: New Group...
fr_FR: Nouveau groupe

en: Delete Group
fr_FR: Supprimer le groupe

en: Preserve scale when switching charts
fr_FR: Echelle : Préserver lors d'un changement de carte

en: Controls
fr_FR: Commandes

en: Smooth Panning / Zooming
fr_FR: Activer le lissage Panoramique

en: Zoom to Cursor
fr_FR: Zoomer en centrant sur le curseur

en: Display Features
fr_FR: Afficher

en: Status Bar Option
fr_FR: Option de la barre d'état

en: Live ETA at Cursor
fr_FR: ETA actuel sous le curseur

en: Default Boat Speed
fr_FR: Vitesse du bateau par défaut

en: Canvas Layout
fr_FR: Nombre de panneaux

en: Status Bar
fr_FR: Barre d'état

en: Units
fr_FR: Unités

en: Statute miles
fr_FR: Mile terrestre Américain

en: Knots
fr_FR: Noeud

en: Mph
fr_FR: M/h

en: Depth
fr_FR: Profondeur

en: Temperature
fr_FR: Température

en: Degrees, Decimal Minutes
fr_FR: Degrés, Minutes décimales

en: Decimal Degrees
fr_FR: Degrés décimaux

en: Degrees, Minutes, Seconds
fr_FR: Degrés, Minutes, Secondes

en: Bearings
fr_FR: Relèvements

en: Show true
fr_FR: Voir dir. vraie

en: Show magnetic
fr_FR: Dir. magnétique

en: Assumed magnetic variation
fr_FR: Déclinaison magnétique supposée

en: deg (-W, +E)
fr_FR: Deg (- O, + E)

en: Show true bearings and headings
fr_FR: Relèvements/directions vrais : Voir

en: Show magnetic bearings and headings.
fr_FR: Relèvements/directions mag. Voir.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
fr_FR: Complément "Modèle magnétique mondial"

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
fr_FR:  Régler la déclinaison magnétique manuellement, 
     vous devez désactiver le plugin WMM.

en: Test
fr_FR: Tester

en: Audio file name:
fr_FR: Fichier son :

en: Select Sound File
fr_FR: Son joué : Sélectionner

en: Sounds
fr_FR: Alertes : Sons

en: Anchor Alarm
fr_FR: Alerte de mouillage

en: Play Sound on Anchor Alarm.
fr_FR: Si alerte mouillage : Jouer le son

en: Select Anchor Alarm Sound
fr_FR: Mouillage : Choisir le son joué

en: Play Sound on AIS Alert.
fr_FR: Si alerte AIS : Jouer le son

en: Select AIS Alert Sound
fr_FR: AIS : Choisir le son joué

en: SART Alert
fr_FR: Alarme SART

en: Play Sound on AIS SART Alert.
fr_FR: Si alerte SART : Jouer le son

en: Select AIS SART Alert Sound
fr_FR: SART : Choisir le son joué

en: DSC Alert
fr_FR: Alarme DSC

en: Play Sound on DSC notification.
fr_FR: Si alerte DSC : Jouer le son

en: Select DSC notification Sound
fr_FR: DSC : Choisir le son joué

en: AIS Targets
fr_FR: Cibles AIS

en: CPA Calculation
fr_FR: CPA : Calcul du point d'abordage le plus proche

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
fr_FR: Aucune alerte (T)CPA si la cible est à une distance supérieure à (M)

en: Warn if CPA less than (NMi)
fr_FR: Déclencher un avertissement si le CPA est inférieur à... (milles) :

en: ...and TCPA is less than (min)
fr_FR: ... et la durée vers le CPA (TCPA) est inférieure à ... (minutes) :

en: Lost Targets
fr_FR: Cibles perdues

en: Mark targets as lost after (min)
fr_FR: Marquer les cibles comme perdues après ... minutes :

en: Remove lost targets after (min)
fr_FR: Effacer les cibles perdues après ... minutes

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
fr_FR: COG : Voir les flèches indiquant la route fond, longueur (en minutes)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
fr_FR: Synchroniser la longueur des flèches AIS avec le prédicteur COG de votre vaisseau

en: Show target tracks, length (min)
fr_FR: Voir les traces, longueur (en minutes)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
fr_FR: Supprimer des cibles ancré/amarré, vitesse max (noeuds)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
fr_FR: Voir chaque cible AIS en temps réel, vitesse min de la cible (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
fr_FR: Permettre l'atténuation des cibles moins critiques s'il y a plus de... cibles

en: Show area notices (from AIS binary messages)
fr_FR: Voir les avis de zone (à partir des données AIS)

en: Show AIS targets real size
fr_FR: Voir les cibles AIS en taille réelle

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
fr_FR: Voir les noms des cibles AIS à une échelle supérieure à 1 /

en: Use WPL position messages. Action when received:
fr_FR: Utiliser les coordonnées WPL. Action à réception

en: APRS position report
fr_FR: Coordonnées APRS

en: Create mark
fr_FR: Nlle marque

en: Rollover
fr_FR: Info par survol d'une cible.

en: Enable route/AIS info block
fr_FR: Activez le bloc info route/AIS

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
fr_FR:       "Nom du bateau"  MMSI  ( Indicatif )

en: [Class] Type (Status)
fr_FR: [Classe] Type (Statut)

en: SOG COG
fr_FR: SOG / COG (vitesse/cap fond)

en: CPA TCPA
fr_FR: CPA / TCPA

en: CPA/TCPA Alerts
fr_FR: Alarmes CPA/TCPA (TCPA = Durée avant le CPA)

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
fr_FR: Voir la fenêtre de dialogue pour ces alarmes

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
fr_FR: Alertes CPA/TCPA , urgences DSC/SART : Activer alerte sonore

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
fr_FR: Pas d'alerte si cible ancrée/amarrée

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
fr_FR: Alerte sur cible : Activer délai maxi d’acquittement (mn)

en: General Options
fr_FR: Options générales

en: Language
fr_FR: Langue

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Choose Font...
fr_FR: Choix de police ...

en: Choose Font Color...
fr_FR: Choix de la couleur de la police ...

en: Sample
fr_FR: Exemple

en: Toolbar and Window Style
fr_FR: Style de la barre d'icônes et de la fenêtre

en: Interface Options
fr_FR: Options d'interface

en: Show Status Bar
fr_FR: Barre d'état : Voir

en: Show Menu Bar
fr_FR: Barre des menus : Voir

en: Show Compass/GPS Status Window
fr_FR: Indicateurs, Nord de la carte/état du GPS : Voir

en: Enable Toolbar auto-hide
fr_FR: Barre d'icônes : Cacher auto...

en: Play Ships Bells
fr_FR: Cloche de bord : Activer

en: Audio Play command:
fr_FR: Commande d'action audio :

en: Unknown device :
fr_FR: Périphérique inconnu :

en: Input device :
fr_FR: Périphérique d'entrée :

en: Sound Device
fr_FR: Périphérique son

en: Enable Touchscreen interface
fr_FR: Ecran tactile : Activer l'interface

en: Enable Scaled Graphics interface
fr_FR: Interface Utilisateur, Echelles : Activer

en: Show Zoom buttons
fr_FR: Icônes de zoom : Voir

en: Use Inland ECDIS
fr_FR: Utilisez le système ECDIS V2

en: Inland ECDIS Manual
fr_FR: Manuel de l'ECDIS des eaux intérieures

en: User Interface scale factor
fr_FR: Interface utilisateur : Zoom

en: Chart Object scale factor
fr_FR: Objets affichables : Zoom

en: Ship scale factor
fr_FR: Bateau utilisateur : Zoom

en: ENC Sounding factor
fr_FR: Cartes vectorielles, sondes : Zoom

en: ENC Text Scale
fr_FR: Échelle du texte de l'ENC

en: Mouse wheel zoom sensitivity
fr_FR: Sensiblité de la molette de la souris

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Charts
fr_FR: Cartes

en: Connections
fr_FR: Connexions

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Ships
fr_FR: Bateaux

en: User Interface
fr_FR: Personnaliser

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Plugins
fr_FR: Compléments

en: User set magnetic variation
fr_FR: Déclinaison magnétique définie par l'utilisateur

en: feet
fr_FR: pieds

en: fathoms
fr_FR: brasses

en: Add a directory containing chart files
fr_FR: Ajouter un dossier contenant des fichiers de cartes

en: 
     - your ship's length must be > 0
fr_FR: 
     - La longueur du bateau doit être > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
fr_FR: 
     - La largeur du bateau doit être > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
fr_FR: 
     - la position du GPS par rapport à l'axe du bateau ne doit pas être extérieure au bateau.

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
fr_FR: 
     - La position du GPS par rapport à la proue doit être <= à la longueur

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
fr_FR: 
     - La taille minimale de l'icône du bateau doit être entre 1 et 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
fr_FR: Les données pour la taille réelle de votre bateau ne sont pas correctes :

en: OpenCPN info
fr_FR: Informations OpenCPN

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
fr_FR: Le manuel ECDIS intérieur n'est pas disponible localement.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
fr_FR: Souhaitez vous visiter le site Web du manuel iECDIS pour plus d'informations?

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
fr_FR: La compression va modifier les fichiers de cartes sur le disque. 
    Ceci peut les rendre inutilisables par d'autres programmes ou par les anciennes versions d'OpenCPN
    Les cartes compressées peuvent être un peu plus longues à charger et à afficher sur certains systèmes. 
    Elles peuvent être décompressées à l’aide d’un programme comme 7Zip.

en: OpenCPN Warning
fr_FR: Alerte d'OpenCPN

en: OpenCPN Compress Charts
fr_FR: Cartes OpenCPN compressées

en: No charts found to compress.
fr_FR: Aucune carte trouvée à compresser.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
fr_FR: compressée : %ld cartes
    de %.1fMB à %.1fMo
    sauvée : %.1fMo (%.1f%%)

en: Enter Group Name
fr_FR: Entrer un nom de groupe

en: New Chart Group
fr_FR: Nouveau groupe de cartes

en: Select Tide/Current Data
fr_FR: Données de marées/courants : Choix

en: Texture Compression
fr_FR: Compression de texture

en: Texture Compression with Caching
fr_FR: Texture : Compression et mise en cache

en: Texture Compression Caching
fr_FR:  Texture compressée : Mettre en cache

en: Texture Memory Size (MB)
fr_FR: Texture : Taille de mémoire (Mb)

en: Size:
fr_FR: Taille :

en: Rebuild Texture Cache
fr_FR: Cache de texture : Reconstruire

en: Clear Texture Cache
fr_FR: Texture : Effacer le cache

en: Show FPS
fr_FR: Mode openGL : Voir indicateur FPS d'efficacité

en: Polygon Smoothing
fr_FR: Lissage du polygone

en: Line Smoothing
fr_FR: Lissage de la ligne

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
fr_FR: Version OpenGL (Redémarrer OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
fr_FR: Cartes : Utiliser le défilement accéléré

en: Texture Settings
fr_FR: Texture : Réglages

en: Texture Cache
fr_FR: Cache de la texture

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
fr_FR: La mise à jour des cellules S57 a échoué.
     Les informations contenues dans cette carte  ENC sont inexactes ou incomplètes.
     Vérifiez le fichier log pour plus de détails.

en: OpenCPN Create SENC Warning
fr_FR: OpenCPN crée une alerte SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
fr_FR: La mise à jour des cellules S57 a échoué.
     aucune maj n'a été faite.
     Les informations contenues dans cette carte ENC sont inexactes ou incomplètes.
    
     Vérifiez le fichier log pour plus de détails.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
fr_FR: Objets présents ...

en: Server Generic Error
fr_FR: Erreur générique du serveur

en: Peer rejected object
fr_FR: Le pair d'OpenCPN a rejeté l'objet

en: Peer rejected duplicate object
fr_FR: Le pair d'OpenCPN rejette la duplication de l'objet

en: Peer internal error (insert)
fr_FR: Erreur interne du pair  d'OpenCPN (insertion)

en: Server Unknown Error
fr_FR: Serveur : Erreur inconnue

en: OpenCPN Server Message
fr_FR: Serveur de message OpenCPN

en: The server
fr_FR: Le serveur

en: needs a PIN.
    Please enter the PIN number from
fr_FR:  a besoin d'un code PIN.
    Veuillez entrer le code PIN de

en: the server to pair with this device.
fr_FR: le serveur à associer à cet appareil.

en: Objects successfully sent to peer OpenCPN instance.
fr_FR: Les objets ont été envoyés avec succès au pair OpenCPN

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
fr_FR: 
    Le complément %s, version %i.%i a été détecté.
     Cette version est connue comme étant instable et ne sera pas chargée.
     S.V.P. Mettez à jour ce complément à l'aide du catalogue principal du gestionnaire de compléments.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
fr_FR: 
    Le complément %s, version %i.%i a été détecté.
     Cette version est connue comme étant instable.
     S.V.P. Mettez à jour ce complément à l'aide du catalogue maitre du gestionnaire de compléments.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
fr_FR: 
    Complément %s, la version %i.%i a été détectée.
    Ce plugin est obsolète, le plugin o-charts doit être utilisé
    à la place. Veuillez désinstaller ce plugin et installer o-charts
    à l'aide du catalogue master du gestionnaire de plug-ins

en: Plugin library %s can not be loaded
fr_FR: La bibliothèque de complément %s ne peut pas être chargée

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
fr_FR: 
        Installez / désinstallez le plugin ou supprimez le fichier pour faire cesser le message

en:    PluginLoader: Cannot load symbol create_pi:
fr_FR:    PlugInManager: Impossible de charger le symbole create_pi:

en: Incompatible plugin detected:
fr_FR:     Complément incompatible détecté

en:         API Version detected:
fr_FR:         Version de l'API détectée :

en:         PlugIn Version detected:
fr_FR:         Version du plugin détectée :

en: Plugin is a standard system plugin
fr_FR: Le plugin est un plugin système standard

en: Plugin is managed by OpenCPN
fr_FR: Le plugin est géré par OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
fr_FR: Le plugin n'est pas géré par OpenCPN

en: Plugin status unknown
fr_FR: Statut du plugin inconnu

en: Update to managed Plugin is available
fr_FR: Une mise à jour vers le plugin géré est disponible

en: New managed Plugin installation available
fr_FR: Nouvelle installation de plugin gérée disponible

en: Update to installed Plugin is available
fr_FR: Une mise à jour vers le plugin géré est disponible

en: Plugin is latest available
fr_FR: Cette version du plugin est la dernière disponible

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
fr_FR: Le complément  détecté est incompatible avec cette version d'OpenCPN et ne peut être installé.

en: successfully un-installed
fr_FR: désinstallé avec succès

en: Un-Installation complete
fr_FR: Désinstallation terminée

en: Please check system log for more info.
fr_FR: Veuillez consulter le fichier log du système pour plus d'informations.

en:  successfully installed from cache
fr_FR:  installé avec succès à partir du cache

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
fr_FR: Ces paramètres peuvent déstabiliser OpenCPN et sont désactivés par défaut. En dépit des risques, pour les activer, il faut créer une ligne CatalogExpert=1 dans la section [plugins] du  fichier de config.

en: Plugin Catalog
fr_FR: Catalogue de plugins

en: Update Plugin Catalog
fr_FR: Catalogue de plugins, mettre à jour

en: Import plugin...
fr_FR: Importer un plugin...

en: Settings...
fr_FR: Paramètres

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Update Plugin Catalog: master
fr_FR: Catalogue Master de compléments : Mettre à jour

en: OpenCPN Catalog update
fr_FR: Mise à jour du catalogue OpenCPN

en: Unable to copy catalog file
fr_FR: Impossible de copier le fichier catalogue

en: Unable to copy catalog file to cache
fr_FR: Impossible de copier le fichier catalogue dans le cache

en: Catalog update successful
fr_FR: Mise à jour du catalogue réussie

en: Select tarball file
fr_FR: Sélectionner une archive

en: Error extracting import plugin tarball.
fr_FR: Erreur lors de l'extraction de l'archive importée.

en: OpenCPN Plugin Import Error
fr_FR: OpenCPN : Erreur d'importation du plugin

en: Error, import plugin tarball does not contain required metadata.
fr_FR: Erreur, l'archive importée du plugin ne contient pas les métadonnées requises.

en: Error processing import plugin metadata.
fr_FR: Erreur lors de l'importation des métadonnées du plugin.

en: Incompatible import plugin detected.
fr_FR: Plugin importé incompatible.

en: Plugin imported successfully
fr_FR: Plugin importé avec succès

en: Active catalog updated.
fr_FR: Catalogue actif mis à jour.

en: Plugin may be installed or updated now.
fr_FR: Le plugin peut être installé ou mis à jour maintenant.

en: OpenCPN Plugin Import Successful
fr_FR: OpenCPN : Import du plugin réussi

en: Active Catalog
fr_FR: Catalogue actif

en: Last Catalog
fr_FR: Dernier catalogue

en: Last change:
fr_FR: Dernière modif.

en: Please Update Plugin Catalog.
fr_FR: Catalogue de plugins, Mettre à jour.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Upgrade to Version
fr_FR: Mettre à jour vers la nouvelle version

en: Install...
fr_FR: Installer...

en: Update to
fr_FR: Mise à jour vers

en: Website
fr_FR: Site web

en: Adjust Comm Priorities
fr_FR: Ajuster les priorités de communication...

en: Priority List
fr_FR: Liste des priorités

en: Move Up
fr_FR: Monter

en: Move Down
fr_FR: Descendre

en: Refresh
fr_FR: Rafraichir

en: Priorities
fr_FR: Priorités

en: Speed/Course
fr_FR: Vitesse / COG

en: Mag Variation
fr_FR: Déclinaison magnétique

en: wants to send you new data.
    Please enter the following PIN number on
fr_FR: veut vous envoyer de nouvelles données.
    Veuillez entrer le numéro PIN suivant sur

en:  to pair with this device.
fr_FR: à associer à cet appareil.

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
fr_FR: La route reçue existe déjà sur ce système.
    Remplacer ?

en: Always replace objects from this source?
fr_FR: Toujours remplacer les objets de cette source?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
fr_FR: La trace reçue existe déjà sur ce système.
    Remplacer ?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
fr_FR: Le waypoint reçu existe déjà sur ce système.
    Remplacer ?

en: AISRollover
fr_FR: Info par survol d'une cible AIS

en: TideCurrentGraphRollover
fr_FR: Info marées/courants par survol

en: Route Transmitted.
fr_FR: Route transmise.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
fr_FR: Erreur au téléchargement de la route.. GPS Garmin non connecté

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
fr_FR: Erreur au téléchargement de la route. SVP, voyez le fichier log ...

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Show all routes
fr_FR: Montrez toutes les routes

en: Route Name
fr_FR: Nom :

en: From <-> To
fr_FR: De <--> à

en: &Properties
fr_FR: Propriétés ...

en: &Activate
fr_FR: Activer

en: &Center View
fr_FR: Centrer la vue

en: &Reverse
fr_FR: Inverser

en: &Delete
fr_FR: Supprimer

en: &Resequence Waypoints
fr_FR: &WP : Réarranger

en: &Export selected...
fr_FR: Choix : Exporter

en: &Send to GPS...
fr_FR: &transmis au GPS

en: Send to &Peer...
fr_FR: Envoyer au pair ...

en: Resequence
fr_FR: Réarranger

en: Export
fr_FR: Exporter

en: &Delete All
fr_FR: Supprimer tout

en: Show all tracks
fr_FR: Montrez toutes les traces

en: Track Name
fr_FR: Nom :

en: Length
fr_FR: Longueur

en: &Start Track
fr_FR: Démarrer

en: Route from Track
fr_FR: Trace -> Route

en: Send to &Peer
fr_FR: Envoyer au &pair

en: Waypoints
fr_FR: Marques

en: Show all waypoints
fr_FR: WP : Montrez tous

en: Waypoint Name
fr_FR: Nom :

en: Distance from own ship
fr_FR: Distance depuis le bateau

en: &New
fr_FR: Nouveau

en: &Go To
fr_FR: Aller à (+ route)

en: &Send to GPS
fr_FR: Envoyer au GPS

en: Delete All
fr_FR: Supprimer tout

en: I&mport GPX...
fr_FR: Importer GPX ......

en: Export All Visible...
fr_FR: Visible : Exporter tout ...

en: Layers
fr_FR: Couches

en: Show all layers
fr_FR: Montrez toutes les couches

en: Layer Name
fr_FR: Nom

en: No. of items
fr_FR: Nombre d'objet(s)

en: Layer type
fr_FR: Type de couche

en: Create Temporary layer
fr_FR: Créer : Couche temporaire

en: Create Persistent layer
fr_FR: Créer : Couche persistante

en: Show WPT names
fr_FR: WP : Voir les noms

en: List contents
fr_FR: ---> Routes/Traces/WP

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
fr_FR: Êtes vous certain de vouloir supprimer ce(s) objet(s) ?

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
fr_FR: Êtes vous certain de vouloir supprimer <TOUTES> les routes ?

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
fr_FR: Envoyer les routes au pair d'OpenCPN

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
fr_FR: Envoyer les waypoints au pair d'OpenCPN

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
fr_FR: Envoyer les traces au pair d'OpenCPN

en: &Merge Selected Tracks
fr_FR: &Fusionner les traces sélectionnées

en: Reduce Data...
fr_FR: Réduire le nombre de points de trace ...

en: &Copy as text
fr_FR: Copier comme du texte

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
fr_FR: Sélectionner l'erreur maximale permise (en mètres)
    après réduction des données :

en: Reduce Data Precision
fr_FR: Réduire la précision des données

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
fr_FR: Réduction du nombre de points de trace :
                          %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
fr_FR: La trace  active sélectionnée n'a pas été fusionnée
    Vous pourrez la fusionner ultérieurement lorsqu'elle sera terminée.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
fr_FR: Conversion la trace en route ....

en: Processing Waypoints...
fr_FR: Traitement des waypoint ...

en: Done.
fr_FR: C'est fait

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
fr_FR: Êtes vous certain de vouloir supprimer <TOUTES> les traces ?

en: Overruled
fr_FR: Hors règle

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
fr_FR: Le waypoint que vous voulez supprimer est utilisé dans une route. Voulez vous vraiment le supprimer ?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
fr_FR: Êtes vous certain de vouloir supprimer <TOUTES> les marques ?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
fr_FR: Il y a des waypoint utilisés dans des routes ou des alarmes de mouillage.
    Voulez-vous les supprimer aussi ?
    Cela va changer les routes ou désactiver les alarmes de mouillage.
    Répondre "non" maintient les waypoint utilisés dans les routes ou les alarmes.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
fr_FR: Êtes vous certain de vouloir supprimer le(s) couche(s) sélectionnée(s) et  <TOUT > le(s) contenu(s) ?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
fr_FR: Le fichier sera également supprimé du répertoire de couche d'OpenCPN.

en: (Unnamed Layer)
fr_FR: (Couche sans nom)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
fr_FR: Vous tentez de supprimer une marque MOB. Voulez vous vraiment le faire ?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
fr_FR: Les waypoint peuvent être renommés pour respecter le nouvel ordre, les noms seront '001', '002' etc.
    
    Voulez vous les renommer ?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
fr_FR: Les WP vont être renommés pour refléter l'ordre naturel, les noms seront du type '001,'002',... 
    
     Voulez vous les renommer ?

en: Marks
fr_FR: Marques

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
fr_FR: La valeur ScaMin pour les nouveaux waypoints est définie à

en: but current chartscale is
fr_FR: mais l'échelle actuelle est

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
fr_FR: Par conséquent, le nouveau waypoint ne sera pas visible à ce niveau de zoom.

en: Waypoint(s) Transmitted.
fr_FR: Waypoint transmis.

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
fr_FR: Erreur au téléchargement du waypoint. GPS Garmin non connecté

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
fr_FR: Erreur d'envoi du waypoint. S'il vous plait, regardez dans les fichiers log ....

en: Leg
fr_FR: Segment

en: To Waypoint
fr_FR: Vers le waypoint

en: Elements to print...
fr_FR: Eléments à imprimer ...

en: Show Waypoint name.
fr_FR: Nom des waypoint : Voir.

en: Show Waypoint position.
fr_FR: Position des waypoint : Voir.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
fr_FR: COG d'un waypoint vers le suivant : Voir.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
fr_FR: Distance d'un waypoint au suivant : Voir.

en: Show Waypoint description.
fr_FR: Description des waypoint : Voir.

en: Route Print
fr_FR: Route : Impression

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR:  A

en: Plan speed
fr_FR: Vitesse prévue

en: Enroute
fr_FR: Durée

en: Departure
fr_FR: Départ

en: Time
fr_FR: Horodatage

en: LMT@Location
fr_FR: LMT@Localisation

en: Default color
fr_FR: Couleur par défaut

en: Width
fr_FR: Largeur

en: To waypoint
fr_FR: Vers le WP

en: To WP
fr_FR: Vers WP

en: Total Distance
fr_FR: Distance totale

en: ETE
fr_FR: Dur. estimée

en: ETA
fr_FR: Date est. d'arrivée :

en: Next tide event
fr_FR: Marée future

en: ETD
fr_FR: Horaire est.

en: wxFB Website
fr_FR: Site web wxFB

en: Links are opened in the default browser.
fr_FR: Un clic gauche ouvre chaque lien à l'aide du logiciel par défaut de ce PC.

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Extend
fr_FR: Etendre

en: Split
fr_FR: Fractionner

en: MoTwilight
fr_FR: Aube

en: Sunrise
fr_FR: Lever du soleil

en: Daytime
fr_FR: Journée

en: Sunset
fr_FR: Coucher du soleil

en: EvTwilight
fr_FR: Crépuscule

en: Nighttime
fr_FR: Nuit

en: Arrived
fr_FR: Arrivé

en: Depart From
fr_FR: Départ de

en: Total distance
fr_FR: Distance totale

en: Speed (Kts)
fr_FR: Vitesse (Nds)

en: Departure Time
fr_FR: Heure de départ

en: Time enroute
fr_FR: Durée de nav.

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
fr_FR: Voulez vous déplacer vers le haut ce WP?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
fr_FR: Voulez vous déplacer vers le bas ce WP?

en: OpenCPN Move Waypoint
fr_FR: Bouger le WP d'OpenCPN

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
fr_FR: Voulez-vous vraiment que la route ne passe plus par ce waypoint ?

en: OpenCPN Remove Waypoint
fr_FR: Waypoint : Déconnexion

en: &Copy all as text
fr_FR: Copier tout comme du texte

en: Invalid date/time!
fr_FR: Date et heure invalides!

en: Unknown station!
fr_FR: Station inconnue !

en: Unavailable:
fr_FR: Indisponible

en: Links are opened for editing.
fr_FR: Faites un clic gauche sur tous les liens que vous voulez modifier.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
fr_FR: La chaîne de mise à jour des cellules S57 est incomplète.
     Les informations contenues dans cette carte ENC peuvent être inexactes ou ne pas être à jour.
    Voyez dans le fichier log pour plus de détails.

en: this file is not available
fr_FR: ce fichier n’est pas disponible

en: Period ends:
fr_FR: Jusqu'au :

en: Period starts:
fr_FR: Depuis le :

en: Date ending:
fr_FR: Date de fin :

en: Date starting:
fr_FR: Date de départ :

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
fr_FR: <font size=-2>Les secteurs sont des relèvements vrais à partir de la mer</font><br>

en: <p>The last opencpn run seems to have failed. Do you want to run
    in safe mode without plugins and other possibly problematic
    features?
    </p><br/></br><p>You may consider visiting the <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">list of known issues</a>.</p>
fr_FR: <p>Le dernier run d'opencpn semble avoir échoué. Voulez-vous exécuter
    en mode sans compléments et autres fonctionnalités
    potentiellement problématiques ?
    </p><br/></br><p>Vous pouvez envisager de visiter la <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">liste des problèmes connus</a>.</p>

en: Safe restart
fr_FR: Redémarrage sécurisé

en: Preparing vector chart
fr_FR: Préparation du jeu de cartes vectoriel

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
fr_FR: Route/Waypoint : Préparer le GPS pour l'envoi puis appuyer sur "Envoyer" ...

en: Progress...
fr_FR: Action en progression ...

en: Detected OpenCPN peer instances
fr_FR: Autres pairs d'OpenCPN détectés

en: Scan again
fr_FR: Réanalyser

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
fr_FR: Aucun fichier harmonic de données de prévision des marées/courants ne semble installé.

en: Tide
fr_FR: Marées

en: Current
fr_FR: Courants

en: Prev
fr_FR: Precédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Reference Station :
fr_FR: Port de référence :

en: Data Source :
fr_FR: Source de données :

en: HW
fr_FR: PM

en: LW
fr_FR: BM

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Shift to Larger Scale Chart
fr_FR: Passer à l'échelle supérieure

en: Shift to Smaller Scale Chart
fr_FR: Passer à l'échelle inférieure

en: Hide ENC text
fr_FR: Cacher les textes des cartes ENC

en: ToolTips
fr_FR: Outils de renseignement

en: No, I don't want to hide it.
fr_FR: Non, je ne veux pas le cacher

en: No, and permanently remove the option to hide it.
fr_FR: Non, et de façon définitive, empêcher de masquer cette icône.

en: Yes, hide it.
fr_FR: Oui, cacher cette icône

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
fr_FR: Le bouton "Homme à la mer" (MOB) est un important facteur de sécurité.
    Etes vous certain de vouloir le masquer ?

en: Choose Toolbar Icons
fr_FR: Contenu affiché dans la barre d'icônes

en: Show Time.
fr_FR: Voirr l'heure

en: Show Speed.
fr_FR: Voir la vitesse

en: Track Print
fr_FR: Suivre Impression

en: Timestamp
fr_FR: Horodatage

en: Avg. speed
fr_FR: Vitesse moyenne (Noeuds)

en: Time Enroute
fr_FR: Durée de navigation

en: Local @ PC
fr_FR: Heure du PC

en: LMT @ Location
fr_FR: Heure du lieu

en: Time shown as
fr_FR: Format de l'heure

en: To route
fr_FR: Route : Créer

en: Display parameters
fr_FR: Paramètres d'affichage

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Recorded points
fr_FR: Waypoint enregistrés

en: Extend track
fr_FR: Trace : Etendre

en: track
fr_FR: trace :

en: Legend
fr_FR: Légende

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
fr_FR: Copiez la fenêtre de débogage NMEA dans le presse-papiers.

en: Message accepted
fr_FR: Message accepté

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
fr_FR: Message en entré filtré, message en sortie filtré et refusé

en: Input Message filtered and dropped
fr_FR: Message en entrée filtré et refusé

en: Output Message
fr_FR: Message en sortie

en: Information Message or Message with errors
fr_FR: Message d'information ou message avec erreurs

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
fr_FR: 
    Un dongle OpenCPN est détecté mais ne peut pas être utilisé en raison de permissions manquantes.
    
    Ce problème peut être résolu en installant un fichier de règles udev. Une fois installé,
    il s'assurera que les permissions du dongle sont OK.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
fr_FR: 
    
    Sur flatpak, cela doit être fait en utilisant les instructions de commande manuelle ci-dessous

en: 
    The device @DEVICE@ exists but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    the rules file will fix the permissions problem.
    
    It will also create a new device called @SYMLINK@. It is recommended to use
    @SYMLINK@ instead of @DEVICE@ to avoid problems with changing device names,
    in particular on laptops.
fr_FR: 
    Le dispositif @DEVICE@ existe mais ne peut pas être utilisé en raison de permissions manquantes.
    
    Ce problème peut être résolu en installant un fichier de règles udev. Une fois installé,
    le fichier de règles résoudra le problème des permissions.
    
    Il créera également un nouvel appareil appelé @SYMLINK@. Il est recommandé d'utiliser
    @SYMLINK@ au lieu de @DEVICE@ pour éviter des problèmes avec le changement de nom de périphérique,
    en particulier sur les ordinateurs portables.

en: Do not show this dialog next time
fr_FR: Ne pas afficher cette boîte de dialogue la prochaine fois

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
fr_FR: 
    Règle installée avec succès. Pour activer la nouvelle règle :
    - Quitter opencpn.
    - Débranchez et réinsérez le périphérique USB.
    - Redémarrez opencpn

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
fr_FR: 
    Pour faire après avoir installé la règle selon les instructions :
    - Quitter opencpn.
    - Débranchez et réinsérez le périphérique USB.
    - Redémarrez opencpn

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
fr_FR: L'appareil @device@ est introuvable (déconnecté?)

en: Manual command line instructions
fr_FR: instructions en ligne de commande

en: Review rule
fr_FR: Revoir la règle

en: Install rule
fr_FR: Installer la règle

en: Quit
fr_FR: Quittez

en: Errors encountered installing rule.
fr_FR: Erreurs lors de l'installation de la règle.

en: Manage dongle udev rule
fr_FR: Gérer la règle de dongle udev

en: Manage device udev rule
fr_FR: Gérer la règle udev de l'appareil

en: OpenCPN device error
fr_FR: Peripherique OpenCPN en erreur

en: Delete Waypoint
fr_FR: WP : Supprimer

en: Move Waypoint
fr_FR: Waypoint : Déplacer

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter
