opencpn - en to gl_ES translation catalogue (1159 entries)

en: About OpenCPN
gl_ES: Acerca de OpenCPN

en: OpenCPN Alert
gl_ES: Alerta OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
gl_ES: Alerta AIS do OpenCPN

en: Object Query
gl_ES: Consulta de obxectos

en: Center view
gl_ES: Centrar Vista

en: Link Properties
gl_ES: Propiedades da ligazón

en: Waypoint Properties
gl_ES: Propiedades do Waypoint

en: Options
gl_ES: Opcións

en: Print Route Selection
gl_ES: Imprimir Ruta Seleccionada

en: Route Properties
gl_ES: Propiedades da Ruta

en: Extra Object Info
gl_ES: Info de obxecto extra

en: Send to GPS
gl_ES: Enviar ó GPS

en: (Unnamed Track)
gl_ES: (Derrota sen nome)

en: Track properties
gl_ES: Propiedades da Derrota

en: Not available
gl_ES: Non dispoñible

en: Speed:
gl_ES: Velocidade:

en: Elapsed time:
gl_ES: Tempo transcorrido:

en: Estimated total time:
gl_ES: Tempo total estimado:

en: Estimated remaining time:
gl_ES: Tempo restante estimado:

en: Abort
gl_ES: Cancelar

en: Settings
gl_ES: Axustes

en: Pause
gl_ES: Pausa

en: Start
gl_ES: Inicio

en: Close
gl_ES: Pechar

en: Resume
gl_ES: Continuar

en: 0 (transfer paused)
gl_ES: 0 (transferencia en pausa)

en: Connection settings
gl_ES: Axustes da conexión

en: Connection settings used for the transfer:
gl_ES: Axustes de conexión empregados para a transferencia:

en: 0 (transfer completed)
gl_ES: 0 (transferencia completada)

en: Downloaded:
gl_ES: Descargado:

en: Uploaded:
gl_ES: Subido:

en: Username:
gl_ES: Nome de usuario:

en: Password:
gl_ES: Contrasinal:

en: Port:
gl_ES: Porto:

en: Proxy settings
gl_ES: Configuración do proxy

en: Use proxy
gl_ES: Usar proxy

en: Proxy host:
gl_ES: Host do Proxy:

en: Proxy username:
gl_ES: Nome de usuario do Proxy:

en: Proxy password:
gl_ES: Contrasinal do Proxy:

en: Proxy port:
gl_ES: Porto do Proxy:

en: Dialog
gl_ES: Diálogo

en: License
gl_ES: Licenza

en: Help
gl_ES: Axuda

en: < Back
gl_ES: < Atrás

en: The OpenCPN Authors
gl_ES: Os creadores de OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
gl_ES: OpenCPN é un proxecto de Software libre, construído por mariños.
    está dispoñible para ser descargado e distribuído gratuitamente.

en: Want to help?
gl_ES: Queres axudar?

en: Donate
gl_ES: Doar

en: or
gl_ES: ou

en: get involved!
gl_ES: involúcrate!

en: Config file:
gl_ES: Arquivo de configuración:

en: Copy to clipboard
gl_ES: Copiar ao portapapeis

en: OpenCPN Website
gl_ES: Sitio web de OpenCPN

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
gl_ES: Documentación de axuda de OpenCPN Help non dispoñible localmente.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
gl_ES: Queres visitar o sitio web opencpn.org para máis información?

en: OpenCPN Info
gl_ES: Información OpenCPN

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
gl_ES: Area de Precaución: Hábitat de mamíferos mariños (implica a NON observación de baleas)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
gl_ES: Área de Precaución: Mamíferos mariños na área - reducir velocidade

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
gl_ES: Área de Precaución: Mamíferos mariños na área - manterse afastado

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
gl_ES: Área de Precaución: Mamíferos mariños na área - informar avistamentos

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
gl_ES: Área de Precaución: Hábitat protexido - reducir velocidade

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
gl_ES: Área de Precaución: Hábitat protexido - manterse afastado

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
gl_ES: Área de Precaución: Hábitat protexido - non pescar ou fondear

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
gl_ES: Área de Precaución: Itinerantes (obxectos á deriva)

en: Caution Area: Traffic congestion
gl_ES: Área de Precaución: Conxestión de tráfico

en: Caution Area: Marine event
gl_ES: Área de Precaución: Evento marítimo

en: Caution Area: Divers down
gl_ES: Area de Precaución: Bucios somerxidos

en: Caution Area: Swim area
gl_ES: Área de Precaución: área de baño

en: Caution Area: Dredge operations
gl_ES: Área de Precaución: Operacións de dragado

en: Caution Area: Survey operations
gl_ES: Área de Precaución: Operacións de recoñecemento

en: Caution Area: Underwater operation
gl_ES: Área de Precaución: Operacións subacuáticas

en: Caution Area: Seaplane operations
gl_ES: Área de Precaución: Operacións de hidroavión

en: Caution Area: Fishery - nets in water
gl_ES: Área de Precaución: Pesca - redes na auga

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
gl_ES: Área de Precaución: Conxunto de pesqueiros

en: Caution Area: Fairway closed
gl_ES: Área de Precaución: Canal cerrado

en: Caution Area: Harbour closed
gl_ES: Área de Precaución: Porto cerrado

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
gl_ES: Área de Precaución: Resgo (definir en Campo de texto asociado)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
gl_ES: Área de Precaución: Operacións con vehículo subacuático

en: (reserved for future use)
gl_ES: (reservado para uso futuro)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Fronte de tormenta (liña de chuvascos)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Xeo mariño perigoso

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Aviso de tormenta (célula de tormenta ou liña de tormentas)

en: Environmental Caution Area: High wind
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Vento forte

en: Environmental Caution Area: High waves
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Forte ondada

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Visibilidade reducida (néboa, choiva, etc.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Fortes correntes

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
gl_ES: Área de Precaución Medioambiental: Xeada intensa

en: Restricted Area: Fishing prohibited
gl_ES: Área restrinxida: Pesca prohibida

en: Restricted Area: No anchoring.
gl_ES: Área restrinxida: Non fondear.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
gl_ES: Área restrinxida: Necesaria autorización antes de pasar

en: Restricted Area: Entry prohibited
gl_ES: Área restrinxida: Entrada prohibida

en: Restricted Area: Active military OPAREA
gl_ES: Área restrinxida: Área de operacións militares activa

en: Restricted Area: Firing - danger area.
gl_ES: Área restrinxida: Zona de tiro - área perigosa.

en: Restricted Area: Drifting Mines
gl_ES: Área restrinxida: Minas á deriva

en: Anchorage Area: Anchorage open
gl_ES: Área de fondeo: Fondeadoiro aberto

en: Anchorage Area: Anchorage closed
gl_ES: Área de fondeo: Fondeadoiro pechado

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
gl_ES: Área de fondeo: Fondeo prohibido

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
gl_ES: Área de fondeo: Fondeadoiro con augas profundas

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
gl_ES: Área de fondeo: Fondeadoiro de pouco calado

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
gl_ES: Área de fondeo: Operacións de transferencia entre buques

en: Security Alert - Level 1
gl_ES: Alerta de seguridade - Nivel 1

en: Security Alert - Level 2
gl_ES: Alerta de seguridade - Nivel 2

en: Security Alert - Level 3
gl_ES: Alerta de seguridade - Nivel 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
gl_ES: Área de socorro: Buque á deriva e sen goberno

en: Distress Area: Vessel sinking
gl_ES: Área de socorro: Buque afundíndose

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
gl_ES: Área de socorro: Abandono de buque

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
gl_ES: Área de socorro: Buque solicitando axuda médica

en: Distress Area: Vessel flooding
gl_ES: Área de socorro: Buque inundándose

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
gl_ES: Área Socorro: Incendio/explosión nun buque

en: Distress Area: Vessel grounding
gl_ES: Área Socorro: Buque varando

en: Distress Area: Vessel collision
gl_ES: Área de socorro: Abordaxe de buques

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
gl_ES: Área de socorro: Buque escorando/envorcando

en: Distress Area: Vessel under assault
gl_ES: Área de socorro: Buque baixo asalto

en: Distress Area: Person overboard
gl_ES: Área de socorro: Persoa á auga

en: Distress Area: SAR area
gl_ES: Área de socorro: área SAR

en: Distress Area: Pollution response area
gl_ES: Área de socorro: Área de resposta á contaminación

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
gl_ES: Instrución: Contacte co VTS neste punto/intersección

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
gl_ES: Instrución: Contacte coa Administración de porto neste punto/intersección

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
gl_ES: Instrución: Non rebase este punto/intersección

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
gl_ES: Instrución: Espere instrucións antes de proceder máis alá deste punto/intersección

en: Proceed to this location - await instructions
gl_ES: Proceda a este lugar - espere instrucións

en: Clearance granted - proceed to berth
gl_ES: Permiso concedido - proceda a atracar

en: Information: Pilot boarding position
gl_ES: Información: Zona de embarque do práctico

en: Information: Icebreaker waiting area
gl_ES: Información: Área de espera de rompexeos

en: Information: Places of refuge
gl_ES: Información: Zonas de abrigo

en: Information: Position of icebreakers
gl_ES: Información: Posición do rompexeos

en: Information: Location of response units
gl_ES: Información: Localización de unidades de resposta

en: VTS active target
gl_ES: Branco activo VTS

en: Rogue or suspicious vessel
gl_ES: Buque "vermello" ou sospeitoso

en: Vessel requesting non-distress assistance
gl_ES: Buque solicitando asistencia sen socorro

en: Chart Feature: Sunken vessel
gl_ES: Característica da carta: Buque afundido

en: Chart Feature: Submerged object
gl_ES: Característica da carta: Obxecto somerxido

en: Chart Feature: Semi-submerged object
gl_ES: Característica da carta: Obxecto semisomerxido

en: Chart Feature: Shoal area
gl_ES: Característica da carta: Área de baixos

en: Chart Feature: Shoal area due north
gl_ES: Característica da carta: Baixío ó norte

en: Chart Feature: Shoal area due east
gl_ES: Característica da carta: Baixío ó leste

en: Chart Feature: Shoal area due south
gl_ES: Característica da carta: Baixío ó sur

en: Chart Feature: Shoal area due west
gl_ES: Característica da carta: Baixío ó oeste

en: Chart Feature: Channel obstruction
gl_ES: Característica da carta: Obstrución do canal

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
gl_ES: Característica da carta: Amplitude vertical reducida

en: Chart Feature: Bridge closed
gl_ES: Característica da carta: Ponte cerrada

en: Chart Feature: Bridge partially open
gl_ES: Característica da carta: Ponte parcialmente aberta

en: Chart Feature: Bridge fully open
gl_ES: Característica da carta: Ponte totalmente aberta

en: Report from ship: Icing info
gl_ES: Informe desde buque: Información de xeadas

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
gl_ES: Informe desde buque: Información variada - definir no campo de texto asociado

en: Route: Recommended route
gl_ES: Ruta: Ruta recomendada

en: Route: Alternative route
gl_ES: Ruta: Ruta alternativa

en: Route: Recommended route through ice
gl_ES: Ruta: Ruta recomendada a través do xeo

en: Other - Define in associated text field
gl_ES: Outro - Definir no campo de texto asociado

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
gl_ES: Cancelación - cancelar área seguindo o Identificador de mensaxe ID

en: Undefined (default)
gl_ES: Sen definir (por defecto)

en: AIS Target Name
gl_ES: Nome do branco AIS

en: Tanker
gl_ES: Buque tanque

en: AIS Alert
gl_ES: Alerta AIS

en: AISTargetAlert
gl_ES: Alerta do branco AIS

en: &Silence Alert
gl_ES: &Silenciar Alerta

en: &Jump To
gl_ES: &Ir a

en: Create Waypoint
gl_ES: Crear Waypoint

en: &Acknowledge
gl_ES: &Acuse de recibo

en: At Anchor
gl_ES: Fondeado

en: Not Under Command
gl_ES: Sen goberno (NUC)

en: Restricted Manoeuvrability
gl_ES: Manobra restrinxida

en: Constrained by draught
gl_ES: Restrinxido polo calado

en: Moored
gl_ES: Atracado

en: Aground
gl_ES: Varado

en: Engaged in Fishing
gl_ES: Dedicado á pesca

en: High Speed Craft
gl_ES: Embarcación de alta velocidade

en: Wing In Ground Effect
gl_ES: Avión en efecto terra

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
gl_ES: Buque a motor remolcando por popa (uso rexional)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
gl_ES: Buque a motor empuxando ou remolcando abarloado (uso rexional)

en: Reserved 13
gl_ES: Reservado 13

en: Reserved 14
gl_ES: Reservado 14

en: Undefined
gl_ES: Indeterminado

en: SAR Aircraft
gl_ES: Aeronave SAR

en: Class
gl_ES: Clase

en: Nation
gl_ES: País

en: Flag
gl_ES: Bandeira

en: Active
gl_ES: Activo

en: Testing
gl_ES: Probando

en: Unknown
gl_ES: Descoñecido

en: Safety Broadcast Message
gl_ES: Mensaxe emitido de Seguridade

en:  (Last Known)
gl_ES:  (Último coñecido)

en: Position
gl_ES: Posición

en: Report Age
gl_ES: Antigüidade Informe

en: Report as of
gl_ES: Informe a partir de

en: Destination
gl_ES: Destino

en: Right
gl_ES: Dereita

en: Left
gl_ES: Esquerda

en: Speed
gl_ES: Velocidade

en: Course
gl_ES: Rumbo

en: Heading
gl_ES: Rumbo

en: Turn Rate
gl_ES: Velocidade de xiro

en: Range
gl_ES: Alcance

en: Bearing
gl_ES: Demora

en: in
gl_ES: en

en: Inland Blue Flag
gl_ES: Bandeira azul augas interiores

en: Clear
gl_ES: Desmarcar

en: Set
gl_ES: Establecer

en:  COG Unavailable
gl_ES:  COG Non dispoñible

en: in
gl_ES: en

en: Aid to Navigation
gl_ES: Axuda para a Navegación

en: Base Station
gl_ES: Estación Base

en: Buddy
gl_ES: Compañeiro

en: DSC Distress
gl_ES: Socorro DSC

en: DSC Position Report
gl_ES: Informe de posición DSC

en: APRS Position Report
gl_ES: Informe de posición ARPS

en: Unk
gl_ES: Desc

en: Belgium
gl_ES: Bélxica

en: Belarus
gl_ES: Bielorrusia

en: Vatican City State
gl_ES: Cidade do Vaticano

en: Cyprus
gl_ES: Chipre

en: Germany
gl_ES: Alemaña

en: Georgia
gl_ES: Xeorxia

en: Moldova
gl_ES: Moldavia

en: Denmark
gl_ES: Dinamarca

en: Spain
gl_ES: España

en: France
gl_ES: Francia

en: Finland
gl_ES: Finlandia

en: Faroe Islands
gl_ES: Illas Feroe

en: Great Britain
gl_ES: Reino Unido

en: Gibraltar
gl_ES: Xibraltar

en: Greece
gl_ES: Grecia

en: Croatia
gl_ES: Croacia

en: Morocco
gl_ES: Marrocos

en: Hungary
gl_ES: Hungría

en: Netherlands
gl_ES: Países Baixos

en: Italy
gl_ES: Italia

en: Ireland
gl_ES: Irlanda

en: Iceland
gl_ES: Islandia

en: Luxembourg
gl_ES: Luxemburgo

en: Monaco
gl_ES: Mónaco

en: Norway
gl_ES: Noruega

en: Poland
gl_ES: Polonia

en: Romania
gl_ES: Romanía

en: Sweden
gl_ES: Suecia

en: Slovak Republic
gl_ES: Eslovaquia

en: Switzerland
gl_ES: Suíza

en: Czech Republic
gl_ES: República Checa

en: Turkey
gl_ES: Turquía

en: Ukraine
gl_ES: Ucraína

en: Russian
gl_ES: Rusia

en: Latvia
gl_ES: Letonia

en: Lithuania
gl_ES: Lituania

en: Slovenia
gl_ES: Eslovenia

en: Anguilla
gl_ES: Anguila

en: Antigua and Barbuda
gl_ES: Antiga e Barbuda

en: Antilles
gl_ES: Antillas

en: Canada
gl_ES: Canadá

en: Cayman Islands
gl_ES: Illas Caimán

en: Dominican Republic
gl_ES: República Dominicana

en: Guadeloupe
gl_ES: Guadalupe

en: Grenada
gl_ES: Granada

en: Greenland
gl_ES: Groenlandia

en: Haiti
gl_ES: Haití

en: United States of America
gl_ES: Estados Unidos de América

en: Jamaica
gl_ES: Xamaica

en: Saint Kitts and Nevis
gl_ES: San Cristovo e Neves

en: Saint Lucia
gl_ES: Santa Lucía

en: Mexico
gl_ES: México

en: Martinique
gl_ES: Martinica

en: Panama
gl_ES: Panamá

en: Puerto Rico
gl_ES: Porto Rico

en: El Salvador
gl_ES: O Salvador

en: Saint Pierre and Miquelon
gl_ES: San Pedro e Miguelón

en: Trinidad and Tobago
gl_ES: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
gl_ES: Illas Turks e Caicos

en: Saint Vincent and the Grenadines
gl_ES: San Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
gl_ES: Illas Virxes Británicas

en: United States Virgin Islands
gl_ES: Illas Virxes Estadounidenses

en: Afghanistan
gl_ES: Afganistán

en: Saudi Arabia
gl_ES: Arabia Saudita

en: Bhutan
gl_ES: Bután

en: Taiwan
gl_ES: Taiwán

en: Iran
gl_ES: Irán

en: Azerbaijani Republic
gl_ES: Acerbaixán

en: Japan
gl_ES: Xapón

en: Turkmenistan
gl_ES: Turcomenistán

en: Kazakhstan
gl_ES: Casaquistán

en: Uzbekistan
gl_ES: Uzbequistán

en: Jordan
gl_ES: Xordania

en: Korea
gl_ES: Corea do Sur

en: Palestine
gl_ES: Palestina

en: People's Rep. of Korea
gl_ES: Corea do Norte

en: Lebanon
gl_ES: Líbano

en: Kyrgyz Republic
gl_ES: Kirguizistán

en: Macao
gl_ES: Macau

en: Maldives
gl_ES: Maldivas

en: Oman
gl_ES: Omán

en: Pakistan
gl_ES: Pakistán

en: Syrian Arab Republic
gl_ES: Siria

en: United Arab Emirates
gl_ES: Emiratos Árabes Unidos

en: Tajikistan
gl_ES: Taxiquistán

en: Yemen
gl_ES: Iemen

en: Bosnia and Herzegovina
gl_ES: Bosnia e Hercegovina

en: Adelie Land
gl_ES: Terra Adelia

en: New Zealand
gl_ES: Nova Zelandia

en: Cambodia
gl_ES: Cambodja

en: Christmas Island
gl_ES: Illa de Nadal

en: Cook Islands
gl_ES: Illas Cook

en: Fiji
gl_ES: Fidxi

en: Lao People's Dem. Rep.
gl_ES: Laos

en: Malaysia
gl_ES: Malaisia

en: Northern Mariana Islands
gl_ES: Illas Marianas do Norte

en: Marshall Islands
gl_ES: Illas Marshall

en: New Caledonia
gl_ES: Nova Caledonia

en: French Polynesia
gl_ES: Polinesia Francesa

en: Philippines
gl_ES: Filipinas

en: Papua New Guinea
gl_ES: Papúa Nova Guinea

en: Pitcairn Island
gl_ES: Illas Pitcairn

en: Solomon Islands
gl_ES: Illas Salomón

en: American Samoa
gl_ES: Samoa Americana

en: Singapore
gl_ES: Singapur

en: Thailand
gl_ES: Tailandia

en: Viet Nam
gl_ES: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
gl_ES: Illas Wallis e Futuna

en: South Africa
gl_ES: Suráfrica

en: Algeria
gl_ES: Alxeria

en: Saint Paul
gl_ES: San Pablo

en: Ascension Island
gl_ES: Illa Ascensión

en: Central African Republic
gl_ES: República Centroafricana

en: Cameroon
gl_ES: Camerún

en: Comoros
gl_ES: Comores

en: Crozet Archipelago
gl_ES: Illas Crozet

en: Ivory Coast
gl_ES: Costa do Marfil

en: Comoros (Union of the)
gl_ES: Comores (Unión das)

en: Djibouti
gl_ES: Djibuti

en: Egypt
gl_ES: Exipto

en: Ethiopia
gl_ES: Etiopía

en: Gabonese Republic
gl_ES: República Gabonesa

en: Guinea-Bissau
gl_ES: Guinea-Bisau

en: Equatorial Guinea
gl_ES: Guinea Ecuatorial

en: Kerguelen Islands
gl_ES: Illas Kerguelen

en: South Sudan (Republic of)
gl_ES: Sudán do Sur

en: Libya
gl_ES: Libia

en: Lesotho
gl_ES: Lesoto

en: Mauritius
gl_ES: Mauricio

en: Mali
gl_ES: Malí

en: Malawi
gl_ES: Malaui

en: Niger
gl_ES: Níxer

en: Nigeria
gl_ES: Nixeria

en: Reunion
gl_ES: Reunión

en: Rwanda
gl_ES: Ruanda

en: Sudan
gl_ES: Sudán

en: Seychelles
gl_ES: Seixeles

en: Saint Helena
gl_ES: Santa Helena

en: Sierra Leone
gl_ES: Serra Leoa

en: Sao Tome and Principe
gl_ES: San Tomé e Príncipe

en: Eswatini
gl_ES: Suazilandia

en: Togolese Republic
gl_ES: Togo

en: Dem Rep.of the Congo
gl_ES: República Democrática do Congo

en: Zimbabwe
gl_ES: Cimbabue

en: Argentine Republic
gl_ES: Argentina

en: Brazil
gl_ES: Brasil

en: Falkland Islands
gl_ES: Illas Malvinas

en: Guyana
gl_ES: Güiana

en: Paraguay
gl_ES: Paraguai

en: Peru
gl_ES: Perú

en: Uruguay
gl_ES: Uruguai

en: Military Vessel
gl_ES: Buque Militar

en: Sailing Vessel
gl_ES: Buque de Vela

en: Pleasure craft
gl_ES: Embarcación de lecer

en: Pilot Vessel
gl_ES: Lancha de prácticos

en: Search and Rescue Vessel
gl_ES: Buque de busca e rescate (SAR)

en: Tug
gl_ES: Remolcador

en: Port Tender
gl_ES: Transporte portuario

en: Pollution Control Vessel
gl_ES: Buque de Control de contaminación

en: Law Enforcement Vessel
gl_ES: Barco da policía marítima

en: Medical Transport
gl_ES: Transporte Médico

en: Passenger Ship
gl_ES: Barco de pasaxeiros

en: Cargo Ship
gl_ES: Buque de carga

en: Unspecified
gl_ES: Indeterminado

en: Reference Point
gl_ES: Punto de Referencia

en: Fixed Structure
gl_ES: Estrutura fixa

en: Spare
gl_ES: Respeto

en: Light
gl_ES: Luz

en: Light w/Sectors
gl_ES: Luz con sectores

en: Leading Light Front
gl_ES: Luz frontal principal

en: Leading Light Rear
gl_ES: Luz traseira principal

en: Cardinal N Beacon
gl_ES: Baliza Cardinal N

en: Cardinal E Beacon
gl_ES: Baliza Cardinal E

en: Cardinal S Beacon
gl_ES: Baliza Cardinal S

en: Cardinal W Beacon
gl_ES: Baliza Cardinal W

en: Beacon, Port Hand
gl_ES: Baliza, Babor

en: Beacon, Starboard Hand
gl_ES: Baliza, Estribor

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
gl_ES: Baliza de Canal Preferente por Babor

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
gl_ES: Baliza de Canal Preferente por Estribor

en: Beacon, Isolated Danger
gl_ES: Baliza, Perigo Illado

en: Beacon, Safe Water
gl_ES: Baliza, Augas Seguras

en: Beacon, Special Mark
gl_ES: Baliza, Marca Especial

en: Cardinal Mark N
gl_ES: Marca Cardinal N

en: Cardinal Mark E
gl_ES: Marca Cardinal E

en: Cardinal Mark S
gl_ES: Marca Cardinal S

en: Cardinal Mark W
gl_ES: Marca Cardinal W

en: Port Hand Mark
gl_ES: Marca de Babor

en: Starboard Hand Mark
gl_ES: Marca de Estribor

en: Preferred Channel Port Hand
gl_ES: Canal Preferente por Babor

en: Preferred Channel Starboard Hand
gl_ES: Canal Preferente por Estribor

en: Isolated Danger
gl_ES: Perigo Illado

en: Safe Water
gl_ES: Augas seguras

en: Special Mark
gl_ES: Marca especial

en: Light Vessel/Rig
gl_ES: Luz Buque/Plataforma

en: GpsGate Buddy
gl_ES: Compañeiro GPSGate

en: Position Report
gl_ES: Informe de posición

en: Distress
gl_ES: Socorro

en: ARPA radar target
gl_ES: Branco radar ARPA

en: Tow
gl_ES: Remolcador

en: Long Tow
gl_ES: Remolcador Longo

en: Dredge
gl_ES: Draga

en: Yat
gl_ES: Iate

en: Tender
gl_ES: Lancha

en: Ref. Pt
gl_ES: Punto de ref.

en: Fix.Struct.
gl_ES: Estrut. fixa

en: Lt
gl_ES: Luz

en: Lt sect.
gl_ES: Sec. luz

en: Ldg Lt Front
gl_ES: Ldg Lt Parte dianteira

en: Ldg Lt Rear
gl_ES: Ldg Lt Parte traseira

en: Port
gl_ES: Babor

en: Stbd
gl_ES: Estribor

en: Pref. Chnl
gl_ES: Canal pref.

en: Isol. Dngr
gl_ES: Per. illado

en: Special
gl_ES: Especial

en: Port Hand
gl_ES: Babor

en: Stbd Hand
gl_ES: Estribor

en: LtV/Rig
gl_ES: Barcofaro/Plat

en: AIS target list
gl_ES: Lista de brancos AIS

en: Trk
gl_ES: Derr

en: Name
gl_ES: Nome

en: Call
gl_ES: Indicativo

en: Type
gl_ES: Tipo

en: Nav Status
gl_ES: Estado da Navegación

en: Brg
gl_ES: Dem

en: Target info
gl_ES: Información do branco

en: Create WPT
gl_ES: Crear Waypoint

en: Hide All Tracks
gl_ES: Agochar todas as derrotas

en: Show All Tracks
gl_ES: Amosar todas as derrotas

en: Toggle track
gl_ES: Alternar derrota

en: Copy MMSI
gl_ES: Copiar MMSI

en: AutoSort
gl_ES: Auto ordenación

en: Limit range: NM
gl_ES: Rango límite: NM

en: Target Count
gl_ES: Número de brancos

en: Record Track
gl_ES: Gravar derrota

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
gl_ES: Gravouse a derrota recente deste branco.
    Desexa continuar gravando ata o final do uso desta sesión de OpenCPN?

en: AISTargetQuery
gl_ES: Consulta o obxectivo AIS

en: OK
gl_ES: Aceptar

en: Stop Tracking
gl_ES: Deter seguimento da derrota

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
gl_ES: A Axuda para OpenCPN non está instalada.
    Quere instalala agora dende o Google PlayStore?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
gl_ES: O seu dispositivo android dispón dun GPS interno, pero está desconectado.
                           Por favor vaia a Axustes/Servizos de localización e active o GPS

en: Nothing found
gl_ES: Non se encontrou nada

en: Anchorage created
gl_ES: Fondeadoiro creado

en: Cancel
gl_ES: Cancelar

en: Menu
gl_ES: Menú

en: Undo
gl_ES: Desfacer

en: Redo
gl_ES: Refacer

en: End Route
gl_ES: Finalizar Ruta

en: Measure Off
gl_ES: Finalizar medición

en: Measure
gl_ES: Medir

en: Max Detail Here
gl_ES: Máximo detalle aquí

en: Scale In
gl_ES: Maior escala

en: Scale Out
gl_ES: Menor escala

en: Drop Mark
gl_ES: Poñer Marca

en: New Route...
gl_ES: Nova Ruta...

en: Move Boat Here
gl_ES: Movelo barco para aquí

en: Navigate To Here
gl_ES: Navegar ata Aquí

en: Course Up Mode
gl_ES: Modo rumbo arriba

en: North Up Mode
gl_ES: Modo norte arriba

en: Chart Up Mode
gl_ES: Modo carta cara arriba

en: Toggle Full Screen
gl_ES: Cambiar a pantalla completa

en: Zero XTE
gl_ES: Cero XTE

en: Paste Waypoint
gl_ES: Pegar Waypoint

en: Paste Route
gl_ES: Pegar Ruta

en: Paste Track
gl_ES: Pegar Derrota

en: CM93 Offset Dialog...
gl_ES: Diálogo de desprazamento CM93...

en: Chart Groups
gl_ES: Grupo de cartas

en: temporary
gl_ES: temporal

en: All Active Charts
gl_ES: Todas as cartas activas

en: Target Query...
gl_ES: Consulta do branco...

en: Hide Target CPA
gl_ES: Agochar o CPA do branco

en: Show Target CPA
gl_ES: Amosar o CPA do branco

en: Target List...
gl_ES: Lista de brancos...

en: Hide Target Track
gl_ES: Agochar a derrota do branco

en: Show Target Track
gl_ES: Amosar a derrota do branco

en: Copy Target MMSI
gl_ES: Copiar MMSI destino

en: Object Query...
gl_ES: Consulta de bbxectos...

en: Show
gl_ES: Amosar

en: Unnamed Route
gl_ES: Ruta Sen Nome

en: Layer Route
gl_ES: Capa da Ruta

en: Properties
gl_ES: Propiedades

en: Activate Next Waypoint
gl_ES: Activar o seguinte Waypoint

en: Deactivate
gl_ES: Desactivar

en: Activate
gl_ES: Activar

en: Route
gl_ES: Ruta

en: Insert Waypoint
gl_ES: Insertar Waypoint

en: Append Waypoint
gl_ES: Engadir Waypoint

en: Copy as KML
gl_ES: Copiar como KML

en: Delete
gl_ES: Eliminar

en: Reverse...
gl_ES: Inverter...

en: Send to new GPS
gl_ES: Enviar a un GPS novo

en: Layer Track
gl_ES: Capa da Derrota

en: Track
gl_ES: Derrota

en: Unnamed Waypoint
gl_ES: Waypoint Sen Nome

en: Layer Waypoint
gl_ES: Capa do Waypoint

en: Remove from Route
gl_ES: Eliminar da Ruta

en: Navigate To This
gl_ES: Navegar ata isto

en: Clear Anchor Watch
gl_ES: Quitar alarma de fondeo

en: Set Anchor Watch
gl_ES: Establecer alarma de fondeo

en: Main Menu
gl_ES: Menú Principal

en: Show Tide Information
gl_ES: Amosar información da marea

en: Show Current Information
gl_ES: Amosar información de corrente

en: Temporary GOTO Route
gl_ES: Ruta temporal IR A

en: Here
gl_ES: Aquí

en: There
gl_ES: Alí

en: (Unnamed Waypoint)
gl_ES: (Waypoint sen nome)

en: Go to
gl_ES: Ir a

en: Rename Waypoints?
gl_ES: Renomear Waypoints?

en: Are you sure you want to delete this route?
gl_ES: Está seguro de que desexa borrar esta ruta?

en: OpenCPN Route Delete
gl_ES: Borrar ruta OpenCPN

en: Are you sure you want to delete this track?
gl_ES: Está seguro que desexa borrar esta derrota?

en: OpenCPN Track Delete
gl_ES: Borrar Derrota OpenCPN

en: Chart Panel Options
gl_ES: Opcións panel de cartas

en: Navigation Mode
gl_ES: Modo de navegación

en: North Up
gl_ES: Norte Arriba

en: Course Up
gl_ES: Rumbo Arriba

en: Heading Up
gl_ES: Proa arriba

en: Look Ahead Mode
gl_ES: Modo ir por adiantado

en: Display Options
gl_ES: Opcións de visualización

en: Enable Chart Quilting
gl_ES: Activar superposición das cartas

en: Show Grid
gl_ES: Amosar enreixado

en: Show Chart Outlines
gl_ES: Amosar contornos das cartas

en: Show Depth Units
gl_ES: Amosa-las Unidades de Profundidade

en: Show AIS targets
gl_ES: Amosar brancos AIS

en: Minimize less critical targets
gl_ES: Minimizar obxectivos menos importantes

en: Tides and Currents
gl_ES: Mareas e correntes

en: Show Tide stations
gl_ES: Mostrar estacións de marea

en: Show Currents
gl_ES: Amosar as correntes

en: Vector Charts
gl_ES: Cartas vectoriais

en: Show text
gl_ES: Amosar texto

en: Show depths
gl_ES: Mostrar sondas

en: Buoy/Light Labels
gl_ES: Etiquetas das Balizas/Luces

en: Lights
gl_ES: Luces

en: Light Descriptions
gl_ES: Descricións das Luces

en: Anchoring Info
gl_ES: Información de fondeo

en: Show visible sector lights
gl_ES: Mostrar as luces de sector visibles

en: Display Category
gl_ES: Amosar categoría

en: Standard
gl_ES: Estándar

en: All
gl_ES: Todo

en: User Standard
gl_ES: Estándar de usuario

en:  ChartFile:
gl_ES:  Ficheiro da Carta:

en:  Name:
gl_ES:  Nome:

en: Scale
gl_ES: Escala

en:  Depth Units:
gl_ES:  Unidades de profundidade:

en:  Soundings:
gl_ES:  Sondas:

en:  Projection:
gl_ES:  Proxección:

en: Transverse Mercator
gl_ES: Mercator Transversal

en: Polyconic
gl_ES: Policónica

en:  Updated:
gl_ES:  Actualizado:

en: OpenCPN Chart Scan....
gl_ES: Examinar Carta OpenCPN....

en: OpenCPN Directory Scan....
gl_ES: Examinar Directorio OpenCPN....

en: OpenCPN Chart Add....
gl_ES: Engadir Carta OpenCPN....

en: Show Tides
gl_ES: Amosar as mareas

en: Hide Tides
gl_ES: Agochar as mareas

en: Hide Currents
gl_ES: Agochar as correntes

en: Group "
gl_ES: Grupo "

en: " is empty.
gl_ES: " está baleiro.

en: OpenCPN Group Notice
gl_ES: Aviso Grupo OpenCPN

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
gl_ES: " está baleiro, cambiando ó grupo "Todas as cartas activas".

en: Layer Route:
gl_ES: Capa da Ruta:

en: (unnamed)
gl_ES: (sen nome)

en: Total Length:
gl_ES: Lonxitude total:

en: Leg: from
gl_ES: Tramo: dende

en:  to
gl_ES:  a

en: Layer Track:
gl_ES: Capa da Derrota:

en: StatusBar
gl_ES: Barra de Estado

en: Use nearby waypoint?
gl_ES: Empregar o waypoint máis próximo?

en: OpenCPN Route Create
gl_ES: Crear Ruta OpenCPN

en: For this leg the Great Circle route is
gl_ES: Para este tramo a ruta ortodrómica é

en:  shorter than rhumbline.
gl_ES:  máis curta que a loxodrómica.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
gl_ES: Desexa incluír os puntos da ruta ortodrómica para este tramo?

en: ObjectQuery
gl_ES: Consulta do obxecto

en: Layer
gl_ES: Capa

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
gl_ES: Xa existe un waypoint onde está pegando este. Quere mesturar os datos con el?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
gl_ES: Se contesta "Non" creará un novo waypoint no mesmo sitio.

en: Merge waypoint?
gl_ES: Combinar waypoint?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
gl_ES: Xa existen varios waypoints onde está pegando estes. Quere mesturar os datos con eles?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
gl_ES: Se contesta "Non" creará todos os waypoints novos para esta ruta.

en: Merge waypoints?
gl_ES: Combinar waypoints?

en: RouteLegInfoRollover
gl_ES: Info do tramo/ruta ó pasar o rato por cima

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
gl_ES: MBTile require que OpenGL estea activado

en: Feet
gl_ES: Pés

en: Meters
gl_ES: Metros

en: Fathoms
gl_ES: Brazas

en: OverZoom
gl_ES: Zoom excesivo

en: ExtendedTideIcon
gl_ES: Icona estendida da marea

en: CurrentValue
gl_ES: Corrente

en: AIS Target Query
gl_ES: Consulta o branco AIS

en: Show all AIS Targets
gl_ES: Mostrar todos os brancos AIS

en: Attenuate less critical AIS targets
gl_ES: Atenuar os brancos AIS menos críticos

en: Hide AIS Targets
gl_ES: Agochar brancos AIS

en: Show This Chart
gl_ES: Amosar esta carta

en: Hide This Chart
gl_ES: Agochar esta carta

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
gl_ES: Axustes de desprazamento das celas de CM93 OpenCPN

en: Cell
gl_ES: Cela

en: Cell Scale
gl_ES: Escala da Cela

en: wgsox
gl_ES: WGS X

en: wgsoy
gl_ES: WGS Y

en: User X Offset
gl_ES: Desprazamento do Usuario X

en: User Y Offset
gl_ES: Desprazamento do Usuario Y

en: meters
gl_ES: metros

en: This Leg
gl_ES: Este tramo

en: Console Legend
gl_ES: Lenda da consola

en: Console Value
gl_ES: Valor da consola

en: Full Route
gl_ES: Ruta Completa

en: Show Highway
gl_ES: Mostrar camiño

en: XTE         L
gl_ES: XTE         ESQ

en: XTE         R
gl_ES: XTE         DER

en: Title
gl_ES: Título

en: Description
gl_ES: Descrición

en: Recovery Template
gl_ES: Modelo de recuperación

en: Apply this template to return to a known safe configuration
gl_ES: Aplicar este modelo para volver a unha configuración coñecida segura

en: General
gl_ES: Xeral

en: Select All
gl_ES: Seleccionar Todo

en: Clear All
gl_ES: Borrar Todo

en: Add
gl_ES: Engadir

en: Send
gl_ES: Enviar

en: CM93 Detail Level
gl_ES: Nivel de detalle CM93

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
gl_ES: Axustes zoom/escala de carta raster

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
gl_ES: Axustes zoom/escala de carta vectorial

en: Reinstall
gl_ES: Reinstalar

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
gl_ES: Esperando a que remate o proceso de compresión da carta raster.

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
gl_ES: Distancia ó noso barco: %4.0f NMi

en: Longitude
gl_ES: Lonxitude

en: OpenCPN Route
gl_ES: Ruta OpenCPN

en: OpenCPN Track
gl_ES: Derrota OpenCPN

en: OpenCPN Waypoint
gl_ES: Waypoint OpenCPN

en: Choose Format for Copy
gl_ES: Elexir formato de copia

en: KML Standard (Google Earth and others)
gl_ES: Estándar KML (Google Earth e outros)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
gl_ES: KML con datos adicionais do waypoint (QtVlm)

en: Link
gl_ES: Ligazón

en: Link description
gl_ES: Descrición da ligazón

en: Local file...
gl_ES: Ficheiro local...

en: Choose a file
gl_ES: Seleccione un ficheiro

en: Link not complete, can't be saved.
gl_ES: Ligazón incompleto, non se pode gardar.

en: Basic
gl_ES: Básico

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
gl_ES: Este waypoint é parte dunha capa e non se pode editar

en: Show name
gl_ES: Amosar nome

en: Icon
gl_ES: Icona

en: Links
gl_ES: Ligazóns

en: Edit
gl_ES: Editar

en: Add new
gl_ES: Engadir novo

en: Extended
gl_ES: Estendido

en: Extended Properties
gl_ES: Propiedades estendidas

en: Show on chart
gl_ES: Amosar na carta

en: Show at scale > 1 :
gl_ES: Amosar a escala > 1 :

en: Show waypoint name
gl_ES: Amosar nome da marca

en: Range rings
gl_ES: Aneis de distancia

en: Number
gl_ES: Número

en: Distance
gl_ES: Distancia

en: Color
gl_ES: Cor

en: None
gl_ES: Ningún

en: Tide Station
gl_ES: Estación de marea

en: Arrival Radius
gl_ES: Radio de chegada

en: Planned Speed
gl_ES: Velocidade Estimada

en: Add New
gl_ES: Engadir novo

en: Copy
gl_ES: Copiar

en: Copy lat/long
gl_ES: Copiar lat/lonx

en: Paste
gl_ES: Pegar

en: Paste lat/long
gl_ES: Pegar lat/lonx

en: Save some defaults
gl_ES: Gardar algúns valores predeterminados

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
gl_ES: Comprobe que propiedades da marca actual
     deben ser definidas por defecto para NOVAS marcas.

en: Do use
gl_ES: Usar

en: Don't use
gl_ES: Non usar

en: Show Waypoint Name
gl_ES: Amosar nome da marca

en: Arrival radius
gl_ES: Radio de chegada

en: Show only if
gl_ES: Mostrar soamente se

en: Show always
gl_ES: Amosar sempre

en: Show only at scale
gl_ES: Amosar soamente a escala

en: Tide Station not found
gl_ES: Non se encontrou a Estación de Mareas

en: N/A
gl_ES: N/D

en: Persistent
gl_ES: Persistente

en: Export GPX file
gl_ES: Exportar ficheiro GPX

en: Overwrite existing file?
gl_ES: Sobrescribir o ficheiro existente?

en: Import GPX file
gl_ES: Importar ficheiro GPX

en: Temporary
gl_ES: Temporal

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
gl_ES: marcas duplicadas detectadas durante a importación e ignoradas.

en: NMEA Debug Window
gl_ES: Xanela de depuración NMEA

en: Enable Tracking
gl_ES: Activar seguimento da derrota

en: Auto Follow
gl_ES: Autoseguimento

en: Zoom In
gl_ES: Ampliar

en: Zoom Out
gl_ES: Alonxar

en: Show Chart Bar
gl_ES: Amosar Barra de Cartas

en: Show ENC text
gl_ES: Amosar texto ENC

en: Change Color Scheme
gl_ES: Cambiar o esquema de cor

en: Show AIS Targets
gl_ES: Amosar os brancos AIS

en: Create Route
gl_ES: Crear Ruta

en: Drop MOB Marker
gl_ES: Poñer unha marca MOB

en: Preferences
gl_ES: Preferencias

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
gl_ES: Houbo un problema imprimindo.
    Pode ser que a súa impresora non estea ben configurada?

en: (Unnamed Route)
gl_ES: (Ruta sen nome)

en: Own ship
gl_ES: Barco Propio

en: Route & Mark Manager
gl_ES: Xestor de Rutas e Marcas

en: Print Chart
gl_ES: Imprimir Carta

en:  (Ctrl-Space)
gl_ES:  (Ctrl-Espacio)

en: Yes
gl_ES: Si

en: No
gl_ES: Non

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
gl_ES: Crear un modelo de configuración privada baseado na configuración actual.
    Este modelo gardarase, e pode ser seleccionado para seu uso posterior en cualquera momento.

en: MMSI Extended Properties
gl_ES: Propiedades estendidas do MMSI

en: Tracking
gl_ES: En seguimento

en: Default tracking
gl_ES: Seguimento por defecto

en: Always track
gl_ES: Seguir sempre

en:  Never track
gl_ES:  Nunca seguir

en: Ignore this MMSI
gl_ES: Ignorar este MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
gl_ES: Xestionar este MMSI como unha baliza persoal de localización SART (AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
gl_ES: Converter AIVDM a AIVDO para este MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
gl_ES: Este MMSI é do meu seguidor - Sen alerta de CPA

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
gl_ES: O Identificador MMSI é xeralmente un número de nove díxitos.
    Por favor comprobe as súas entradas e cancele se é necesario.

en: Default
gl_ES: Por defecto

en: Always
gl_ES: Sempre

en: Never
gl_ES: Nunca

en: Edit MMSI Properties
gl_ES: Editar propiedades do MMSI

en: MMSI Properties
gl_ES: Propiedades do MMSI

en: Track Mode
gl_ES: Modo de seguimento

en: Ignore
gl_ES: Ignorar

en: MOB
gl_ES: MOB (Home á auga)

en: Ship name
gl_ES: Nome do barco

en: Follower
gl_ES: Seguidor

en: New...
gl_ES: Novo...

en: Add MMSI Properties
gl_ES: Engadir propiedades MMSI

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
gl_ES: O dispositivo seleccionado non é accesible; é probable que OpenCPN non sexa capaz de
    utilizar este dispositivo tal cal. Pode ser necesario reiniciar OpenCPN e
    despois  crear un arquivo chamado /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    co seguinte contido:
    
                KERNEL == "ttyUSB *", modo = "0666"
                KERNEL == "ttyACM *", modo = "0666"
                KERNEL == "ttyS *", modo = "0666"
    < div clase = " notranslate "&gt; 9</div> para obter máis información, consulte o arquivo LINUX_DEVICES.md na documentación da distribución.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
gl_ES: 
    O dispositivo seleccionado non é accesible; probablemente opencpn non sexa capaz 
    de usar este dispositivo tal cal. Pode que necesites saír de OpenCPN, reiniciar e 
    reintentalo despois de crear un arquivo chamado /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    co seguinte contido:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Para máis información, vexa o arquivo LINUX_DEVICES.md nos documentos da distribución.

en: COG Predictor Length (min)
gl_ES: Lonxitude da predición de COG (min)

en: Heading Predictor Length (NMi)
gl_ES: Lonxitude da predición do rumbo (NMi)

en: Ship Icon Type
gl_ES: Tipo de icona do barco

en: Real Scale Bitmap
gl_ES: Bitmap a escala real

en: Real Scale Vector
gl_ES: Vectorial a escala real

en: Length Over All (m)
gl_ES: Eslora total (m)

en: Width Over All (m)
gl_ES: Manga total (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
gl_ES: Axuste GPS desde Proa (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
gl_ES: Axuste GPS desde o centro (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
gl_ES: Tamaño mínimo da pantalla (mm)

en: Show range rings
gl_ES: Amosar aneis de distancias

en: Distance between rings
gl_ES: Distancia entre aneis

en: Distance Unit
gl_ES: Unidade de distancia

en: Nautical miles
gl_ES: Millas náuticas

en: Kilometers
gl_ES: Quilómetros

en: Range Ring Colour
gl_ES: Cor dos aneis de distancia

en: Style
gl_ES: Estilo

en: Solid
gl_ES: Sólido

en: Dot
gl_ES: Punto

en: Long dash
gl_ES: Guión longo

en: Short dash
gl_ES: Guión corto

en: Dot dash
gl_ES: Guión punteado

en: Black
gl_ES: Negro

en: Dark Red
gl_ES: Vermello escuro

en: Dark Green
gl_ES: Verde escuro

en: Dark Yellow
gl_ES: Amarelo Escuro

en: Dark Blue
gl_ES: Azul escuro

en: Dark Magenta
gl_ES: Maxenta escuro

en: Dark Cyan
gl_ES: Ciano escuro

en: Light Gray
gl_ES: Luz

en: Dark Gray
gl_ES: Gris escuro

en: Red
gl_ES: Vermello

en: Green
gl_ES: Verde

en: Yellow
gl_ES: Cela

en: Blue
gl_ES: Azul

en: Magenta
gl_ES: Maxenta

en: Cyan
gl_ES: Cancelar

en: White
gl_ES: Branco

en: Tracks
gl_ES: Derrotas

en: Automatic Daily Tracks at midnight
gl_ES: Derrota diaria automática á medianoite

en: Automatic Daily Tracks at
gl_ES: Derrota diaria automática a

en: Computer
gl_ES: Ordenador

en: Highlight Tracks
gl_ES: Resaltar derrotas

en: Tracking Precision
gl_ES: Precisión da derrota

en: Low
gl_ES: Baixa

en: Medium
gl_ES: Media

en: High
gl_ES: Alta

en: Calculate values
gl_ES: Calcular valores

en: Calculate SOG and COG from position changes
gl_ES: Calcular SOG e COG usando os cambios de posición

en: Min seconds between updates
gl_ES: Mínimo de segundos entre actualizacións

en: Routes/Points
gl_ES: Rutas/marcas

en: New Routes
gl_ES: Novas rutas

en: Waypoint default icon
gl_ES: Icona predeterminada da marca

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
gl_ES: Radio do círculo de chegada ó waypoint (NMi)

en: Advance route waypoint on arrival only
gl_ES: Dirixirse ó seguinte waypoint da ruta só con chegar

en: New Waypoints
gl_ES: Novos waypoints

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
gl_ES: Mostrar waypoints só nunha escala de gráficos maior que 1:

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
gl_ES: Substituír os asustes para a visibilidade baseada na escala da carta e mostrar sempre

en: Waypoint range rings
gl_ES: Aneis de distancia dos waypoints

en: Waypoint Range Ring Colours
gl_ES: Cores dos aneis de distancia

en: Control Options
gl_ES: Opcións de control

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
gl_ES: Bloquear waypoints (a menos que estea aberto o cadro de propiedades dun waypoint)

en: Confirm deletion of tracks and routes
gl_ES: Confirmar borrado de derrotas e rutas

en: Chart Files
gl_ES: Ficheiros de cartas

en: Directories
gl_ES: Directorios

en: Add Directory...
gl_ES: Engadir Directorio...

en: Remove Selected
gl_ES: Eliminar Seleccionados

en: Compress Selected
gl_ES: Comprimir selección

en: Remove
gl_ES: Eliminar

en: Update Control
gl_ES: Control de Actualizacións

en: Scan Charts and Update Database
gl_ES: Explorar cartas e actualizar a base de datos

en: Force Full Database Rebuild
gl_ES: Forzar a reconstrución de toda a base de datos

en: Prepare all ENC Charts
gl_ES: Preparar tódalas cartas ENC

en: Templates
gl_ES: Patróns

en: Template Status
gl_ES: Estado do modelo

en: Last Applied Template Title:
gl_ES: Título do último modelo aplicado:

en: Saved Templates
gl_ES: Modelos gardados

en: Create Config...
gl_ES: Crear configuración...

en: Delete Selected Config...
gl_ES: Borrar configuración seleccionada...

en: Apply Selected Config
gl_ES: Aplicar Configuración Seleccionada

en: Create Config
gl_ES: Crear configuración

en: Problem applying selected configuration.
gl_ES: Problemas ó aplicar a configuración seleccionada.

en: Advanced
gl_ES: Avanzado

en: De-skew Raster Charts
gl_ES: Aliñar cartas raster

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
gl_ES: Usar aceleración gráfica (OpenGL)

en: OpenGL Options
gl_ES: Opcións de OpenGL

en: Chart Rotation Averaging Time
gl_ES: Tempo Promedio para rotación de carta

en: seconds
gl_ES: segundos

en: Chart Zoom/Scale Weighting
gl_ES: Ponderación do Zoom/Escala da carta

en: Physical Screen Width
gl_ES: Anchura da pantalla física

en: Chart Display
gl_ES: Visualización da carta

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
gl_ES: Amosa-las cartas raster inclinadas como Norte-Arriba

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
gl_ES: Con un valor menor, o mesmo nivel de zoom mostra unha carta menos detallada.
     Con un valor maior, o mesmo nivel de zoom mostra unha carta máis detallada.

en: Graphics
gl_ES: Gráficos

en: Vector Chart Display
gl_ES: Visualización da Carta Vectorial

en: Mariner's Standard
gl_ES: Estándar Mariño

en: Depth Soundings
gl_ES: Profundidade de sondas

en: Chart Information Objects
gl_ES: Info sobre obxectos da carta

en: Buoys/Lights
gl_ES: Balizas e luces

en: Extended Light Sectors
gl_ES: Sectores de luz estendidos

en: Chart Texts
gl_ES: Textos da carta

en: National text on chart
gl_ES: Texto no idioma nacional

en: Important Text Only
gl_ES: Só texto importante

en: De-Cluttered Text
gl_ES: Des/agrupar texto

en: Chart Detail
gl_ES: Detalle da carta

en: Reduced Detail at Small Scale
gl_ES: Detalle reducido a baixa escala

en: Graphics Style
gl_ES: Estilo de Gráficos

en: Paper Chart
gl_ES: Carta de Papel

en: Simplified
gl_ES: Simplificado

en: Boundaries
gl_ES: Límites

en: Plain
gl_ES: Simple

en: Symbolized
gl_ES: Con símbolos

en: Colors
gl_ES: Cores

en: 2 Color
gl_ES: 2 Cores

en: 4 Color
gl_ES: 4 Cores

en: Shallow Depth
gl_ES: Pouca Profundidade

en: Safety Depth
gl_ES: Profundidade de Seguridade

en: Deep Depth
gl_ES: Augas profundas

en: User Standard Objects
gl_ES: Obxectos estándar do usuario

en: Reset to STANDARD
gl_ES: Resetear a STANDARD

en: Tides && Currents
gl_ES: Mareas && Correntes

en: Active Datasets
gl_ES: Ficheiros de datos activos

en: Add Dataset...
gl_ES: Engadir ficheiro de datos...

en: All Available Charts
gl_ES: Todas as cartas dispoñibles

en: Remove Chart
gl_ES: Eliminar Carta

en: All Charts
gl_ES: Todas as Cartas

en: New Group...
gl_ES: Novo Grupo...

en: Delete Group
gl_ES: Borrar Grupo

en: Preserve scale when switching charts
gl_ES: Conservar escala cando se alternan cartas

en: Controls
gl_ES: Controis

en: Smooth Panning / Zooming
gl_ES: Panorámica / Zoom suave

en: Zoom to Cursor
gl_ES: Zoom no cursor

en: Display Features
gl_ES: Opcións de visualización

en: Status Bar Option
gl_ES: Opción da barra de estado

en: Live ETA at Cursor
gl_ES: ETA en vivo no Cursor

en: Default Boat Speed
gl_ES: Velocidade por defecto do barco

en: Canvas Layout
gl_ES: Disposición de mapas

en: Status Bar
gl_ES: Barra de estado

en: Units
gl_ES: Unidades

en: Statute miles
gl_ES: Millas terrestres

en: Knots
gl_ES: Nós

en: Depth
gl_ES: Profundidade

en: Lat/Long
gl_ES: Lat/Lonx

en: Degrees, Decimal Minutes
gl_ES: Graos, Minutos Decimais

en: Decimal Degrees
gl_ES: Graos Decimais

en: Degrees, Minutes, Seconds
gl_ES: Graos, Minutos, Segundos

en: Bearings
gl_ES: Rumbos

en: Show true
gl_ES: Amosar verdadeiro

en: Show magnetic
gl_ES: Amosar magnético

en: Assumed magnetic variation
gl_ES: Declinación magnética asumida

en: Show true bearings and headings
gl_ES: Amosar demoras e rumbos verdadeiros

en: Show magnetic bearings and headings.
gl_ES: Amosar demoras e rumbos magnéticos.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
gl_ES: Declinación magnética calculada polo plugin WMM

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
gl_ES:  Para axustala declinación magnética manualmente, 
     debe desactivalo plugin WMM.

en: Select Sound File
gl_ES: Seleccionar ficheiro de son

en: AIS Targets
gl_ES: Brancos AIS

en: CPA Calculation
gl_ES: Cálculos CPA

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
gl_ES: Non dar alertas (T)CPA se a distancia ó branco é maior de (NMi)

en: Warn if CPA less than (NMi)
gl_ES: Aviso se o CPA é inferior a (NMi)

en: ...and TCPA is less than (min)
gl_ES: ...e o TCPA é inferior a (minutos)

en: Lost Targets
gl_ES: Brancos perdidos

en: Mark targets as lost after (min)
gl_ES: Marcar brancos como perdidos despois de (minutos)

en: Remove lost targets after (min)
gl_ES: Borrar brancos perdidos despois de (minutos)

en: Display
gl_ES: Visualización

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
gl_ES: Amosar frecha de predición COG do branco, lonxitude (min)

en: Show target tracks, length (min)
gl_ES: Amosar derrotas do branco, lonxitude (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
gl_ES: Agochar brancos fondeados/atracados, vel. máx (nós)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
gl_ES: Permitir a atenuación dos brancos menos importantes se hai máis de .... brancos

en: Show area notices (from AIS binary messages)
gl_ES: Mostrar avisos da zona (a partir das mensaxes binarias do AIS)

en: Show AIS targets real size
gl_ES: Amosar o tamaño real dos brancos AIS

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
gl_ES: Mostrar nomes de brancos AIS con escala maior que 1:

en: Rollover
gl_ES: Ó pasar o rato por encima

en: Enable route/AIS info block
gl_ES: Activar o bloque de información de ruta/AIS

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
gl_ES: "Nome do barco" MMSI (Distintivo de chamada)

en: [Class] Type (Status)
gl_ES: [Clase] Tipo (Estado)

en: CPA/TCPA Alerts
gl_ES: Alertas CPA/TCPA

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
gl_ES: Amosa-lo diálogo de alerta CPA/TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
gl_ES: Reproducir Son en Alarmas CPA/TCPA e en urxencias DSC/SART.

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
gl_ES: Suprimir Alertas para brancos fondeados/atracados

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
gl_ES: Activar retardo para alertas de brancos tralo recoñecemento (min)

en: General Options
gl_ES: Opcións xerais

en: Language
gl_ES: Idioma

en: Fonts
gl_ES: Fontes

en: Choose Font...
gl_ES: Escoller tipo de letra...

en: Choose Font Color...
gl_ES: Escoller cor do tipo de letra...

en: Sample
gl_ES: Exemplo

en: Toolbar and Window Style
gl_ES: Estilo da barra de ferramentas e xanela

en: Interface Options
gl_ES: Opcións da interface

en: Show Status Bar
gl_ES: Amosar a barra de estado

en: Show Menu Bar
gl_ES: Amosar a barra de menú

en: Show Compass/GPS Status Window
gl_ES: Amosar a xanela de estado Compás/GPS

en: Enable Toolbar auto-hide
gl_ES: Activar a ocultación automática da barra de ferramentas

en: Play Ships Bells
gl_ES: Facer soar as campás dos barcos

en: Audio Play command:
gl_ES: Comando para reprodución de audio:

en: Unknown device :
gl_ES: Dispositivo descoñecido:

en: Sound Device
gl_ES: Dispositivo de son

en: Enable Touchscreen interface
gl_ES: Habilitar interface para pantallas táctiles

en: Enable Scaled Graphics interface
gl_ES: Activar a interface con gráficos escalables

en: Show Zoom buttons
gl_ES: Mostrar os botóns de zoom

en: User Interface scale factor
gl_ES: Factor de escala da Interface de usuario

en: Chart Object scale factor
gl_ES: Factor de escala de Obxectos de carta

en: Ship scale factor
gl_ES: Factor escala de barcos

en: Apply
gl_ES: Aplicar

en: Charts
gl_ES: Cartas

en: Connections
gl_ES: Connexións

en: Ships
gl_ES: Barcos

en: User Interface
gl_ES: Interface de usuario

en: Plugins
gl_ES: Complementos

en: User set magnetic variation
gl_ES: Declinación magnética definida polo usuario

en: feet
gl_ES: pés

en: fathoms
gl_ES: brazas

en: Add a directory containing chart files
gl_ES: Engadir un directorio con ficheiros de cartas

en: 
     - your ship's length must be > 0
gl_ES: 
     - A eslora do seu barco debe ser > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
gl_ES: 
     - A manga do seu barco debe ser > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
gl_ES: 
     - O axuste do GPS dende o medio debe estar dentro da manga do barco

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
gl_ES: 
     - O axuste do GPS dende a proa debe estar dentro da eslora do barco

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
gl_ES: 
     - o tamaño mínimo da icona do barco debe estar entre 1 e 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
gl_ES: Os axustes do tamaño real do seu barco non son correctos:

en: OpenCPN info
gl_ES: Información OpenCPN

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
gl_ES: A compresión alterará os arquivos de cartas no disco.
    Esto pode facelos incompatibles con outros programas ou con versións antigas de OpenCPN.
    As cartas comprimidas poden tardar un pouco máis en cargarse e amosarse nalgunos sistemas.
    Poden ser descomprimidas de novo usando os programas unxz ou 7 zip.

en: OpenCPN Warning
gl_ES: Aviso de OpenCPN

en: OpenCPN Compress Charts
gl_ES: Comprimir Cartas OpenCPN

en: No charts found to compress.
gl_ES: Non se atoparon cartas para comprimir.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
gl_ES: comprimidas %ld cartas
    de %.1fMB a %.1fMB
    aforrado %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
gl_ES: Introduza un nome do grupo

en: New Chart Group
gl_ES: Novo grupo de cartas

en: Select Tide/Current Data
gl_ES: Seleccionar datos da Marea/Corrente

en: Texture Compression
gl_ES: Compresión de texturas

en: Texture Compression with Caching
gl_ES: Compresión de texturas con memoria de caché

en: Texture Compression Caching
gl_ES: Memoria de chaché da compresión de texturas

en: Texture Memory Size (MB)
gl_ES: Tamaño da memoria de texturas (MB)

en: Size:
gl_ES: Tamaño:

en: Rebuild Texture Cache
gl_ES: Reconstruír caché de texturas

en: Clear Texture Cache
gl_ES: Limpar caché de texturas

en: Show FPS
gl_ES: Amosar FPS

en: Polygon Smoothing
gl_ES: Polígono suavizado

en: Line Smoothing
gl_ES: Suavizado de líñas

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
gl_ES: Software OpenGL (reiniciar OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
gl_ES: Usar panorámica acelerada

en: Texture Settings
gl_ES: Preferencias de textura

en: Texture Cache
gl_ES: Caché de texturas

en: Miscellaneous
gl_ES: Miscelánea

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
gl_ES: Fallou a actualización das celas S57.
    As características Enc poden estar incompletas ou ser imprecisas.
    
    Comprobe o ficheiro de rexistro para máis detalles.

en: OpenCPN Create SENC Warning
gl_ES: OpenCPN crea un aviso SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
gl_ES: Fallou a actualización das celas S57.
    Non se puideron aplicalas actualizacións
    As características Enc poden estar incompletas ou ser imprecisas.
    
    Comprobe o ficheiro de rexistro para máis detalles.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
gl_ES: Crear Ficheiro OpenCPN S57 SENC...

en: Active Catalog
gl_ES: Catálogo activo

en: Last Catalog
gl_ES: Último catálogo

en: Last change:
gl_ES: Último cambio:

en: Please Update Plugin Catalog.
gl_ES: Por favor, actualice o catálogo de engadidos

en: Enabled
gl_ES: Activado

en: Uninstall
gl_ES: Desinstalar

en: Upgrade to Version
gl_ES: Actualizar á versión

en: Install...
gl_ES: Instalar...

en: Update to
gl_ES: Actualizar a

en: Website
gl_ES: Sitio web

en: Move Up
gl_ES: Mover cara a arriba

en: Move Down
gl_ES: Mover cara a abaixo

en: AISRollover
gl_ES: Info do AIS ó pasar o rato por encima

en: TideCurrentGraphRollover
gl_ES: Info gráfico de mareas e correntes

en: Routes
gl_ES: Rutas

en: Filter
gl_ES: Filtro

en: Show all routes
gl_ES: Amosar tódalas rutas

en: Route Name
gl_ES: Nome da Ruta

en: From <-> To
gl_ES: Desde <-> a

en: &Properties
gl_ES: &Propiedades

en: &Activate
gl_ES: &Activar

en: &Center View
gl_ES: &Centrar Vista

en: &Reverse
gl_ES: &Inverter

en: &Delete
gl_ES: &Borrar

en: &Export selected...
gl_ES: &Exportar o seleccionado...

en: Export
gl_ES: Exportar

en: &Delete All
gl_ES: &Borrar Todo

en: Show all tracks
gl_ES: Amosar todas as derrotas

en: Track Name
gl_ES: Nome da derrota

en: Length
gl_ES: Lonxitude

en: &Start Track
gl_ES: &Comezar Derrota

en: Route from Track
gl_ES: Ruta dende a derrota

en: Show all waypoints
gl_ES: Amosar todos os waypoints

en: Waypoint Name
gl_ES: Nome do Waypoint

en: Distance from own ship
gl_ES: Distancia dende o Barco

en: &New
gl_ES: &Novo

en: &Go To
gl_ES: &Ir a

en: &Send to GPS
gl_ES: &Enviar ó GPS

en: Delete All
gl_ES: Borrar Todo

en: I&mport GPX...
gl_ES: I&mportar GPX...

en: Export All Visible...
gl_ES: E&xportar Todo o visible...

en: Layers
gl_ES: Capas

en: Show all layers
gl_ES: Amosar todas as capas

en: Layer Name
gl_ES: Nome da capa

en: No. of items
gl_ES: Nº de elementos

en: Layer type
gl_ES: Tipo de capa

en: Create Temporary layer
gl_ES: Crear capa temporal

en: Create Persistent layer
gl_ES: Crear capa persistente

en: Show WPT names
gl_ES: Amosa-los nomes do WPT

en: List contents
gl_ES: Lista de contidos

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
gl_ES: Seguro que desexa borrar os obxectos seleccionados?

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
gl_ES: Seguro que desexa borrar <TODAS> as rutas?

en: &Merge Selected Tracks
gl_ES: &Combinar derrotas seleccionadas

en: Reduce Data...
gl_ES: Reducir datos...

en: &Copy as text
gl_ES: &Copiar como texto

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
gl_ES: Seleccione o máximo erro permitido (en metros)
    trala redución de datos:

en: Reduce Data Precision
gl_ES: Reducir precisión de datos

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
gl_ES: A cantidade de datos usados pola derrota
     reduceuse un %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
gl_ES: A derrota actual non se combinou.
    Pode combinala máis tarde cando se complete.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
gl_ES: OpenCPN Convertindo Derrota a Ruta...

en: Processing Waypoints...
gl_ES: Procesando Waypoitns...

en: Done.
gl_ES: Feito.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
gl_ES: Seguro que desexa borrar <TODAS> as derrotas?

en: Overruled
gl_ES: Revocada

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
gl_ES: O waypoint que desexa borrar estase usando nunha ruta, seguro que quere borralo?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
gl_ES: Seguro que desexa borrar <TODOS> os waypoints?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
gl_ES: Algúns waypoints úsanse para rutas ou alarmas de fondeo..
     Quere borralos tamén?
     Isto cambiará as rutas e desactivará as alarmas de fondeo.
     Se responde Non manterá os waypoints usados nas rutas e alarmas.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
gl_ES: Seguro que desexa borrar esta capa e <TODO> o seu contido?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
gl_ES: O arquivo tamén será eliminado do directorio de capas de OpenCPN.

en: (Unnamed Layer)
gl_ES: (Capa sen nome)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
gl_ES: Está intentando borrar unha ruta AIS MOB activa, está realmente seguro?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
gl_ES: É posible renomear os waypoints para reflectir o novo orden, os nomes serán '001', '002' etc.
    
    Quere renomear os waypoints?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
gl_ES: Os waypoints renomearanse para reflectir a orde natural, os nomes serán '001', '002' etc.
    
    Quere renomear os waypoints?

en: Leg
gl_ES: Tramo

en: To Waypoint
gl_ES: Ó Waypoint

en: Elements to print...
gl_ES: Elementos a imprimir...

en: Show Waypoint name.
gl_ES: Mostrar nome do Waypoint.

en: Show Waypoint position.
gl_ES: Mostrar posición do Waypoint.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
gl_ES: Mostrar o rumbo desde cada Waypoint ata o seguinte.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
gl_ES: Mostrar a distancia desde cada Waypoint ó seguinte.

en: Show Waypoint description.
gl_ES: Mostrar Descrición do Waypoint.

en: Route Print
gl_ES: Imprimir Ruta

en: From
gl_ES: Dende

en: To
gl_ES: A

en: Plan speed
gl_ES: Velocidade Estimada

en: Enroute
gl_ES: Enrutando

en: Departure
gl_ES: Saida

en: Time
gl_ES: Hora

en: LMT@Location
gl_ES: LMT@Situación

en: Default color
gl_ES: Cor por defecto

en: Width
gl_ES: Ancho

en: To waypoint
gl_ES: Ó Waypoint

en: Total Distance
gl_ES: Distancia Total

en: Next tide event
gl_ES: Seguinte evento de marea

en: wxFB Website
gl_ES: Sitio Web wxFB

en: Links are opened in the default browser.
gl_ES: As ligazóns ábrense con navegador por defecto.

en: Print
gl_ES: Imprimir

en: Extend
gl_ES: Estender

en: Split
gl_ES: Dividir

en: MoTwilight
gl_ES: Crepúsculo matinal

en: Sunrise
gl_ES: Saída do sol

en: Daytime
gl_ES: Diúrno

en: Sunset
gl_ES: Posta do sol

en: EvTwilight
gl_ES: Crepúsculo vesperal

en: Nighttime
gl_ES: Nocturno

en: Arrived
gl_ES: Chegada

en: Depart From
gl_ES: Saída Dende

en: Total distance
gl_ES: Distancia total

en: Speed (Kts)
gl_ES: Velocidade (nós)

en: Departure Time
gl_ES: Hora de saída

en: Time enroute
gl_ES: Tempo en Ruta

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
gl_ES: Está seguro de que desexa mover este waypoint hacia arriba?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
gl_ES: Está seguro de que desexa mover este waypoint hacia abaixo?

en: OpenCPN Move Waypoint
gl_ES: OpenCPN Mover Waypoint

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
gl_ES: Seguro que desexa borrar este waypoint?

en: OpenCPN Remove Waypoint
gl_ES: Eliminar Waypoint OpenCPN

en: &Copy all as text
gl_ES: &Copiar todo como texto

en: Invalid date/time!
gl_ES: Data/hora inválida!

en: Unknown station!
gl_ES: Estación descoñecida!

en: Unavailable:
gl_ES: Non dispoñible:

en: Links are opened for editing.
gl_ES: Ábrense as ligazóns para editalas.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
gl_ES: Cadea de actualización das celas S57 incompleta.
    As características ENC poden estar incompletas ou imprecisas.
    Comprobe o ficheiro de rexistro para máis detalles.

en: this file is not available
gl_ES: este ficheiro non está dispoñible

en: Period ends:
gl_ES: Fin do periodo:

en: Period starts:
gl_ES: Inicio do periodo:

en: Date ending:
gl_ES: Data de finalización:

en: Date starting:
gl_ES: Data de inicio:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
gl_ES: <font size=-2>(Os sectores angulares son demoras verdadeiras dende o mar)</font><br>

en: GPS/Plotter Port
gl_ES: Porto GPS/Plotter

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
gl_ES: Prepare o GPS para a carga da Ruta/Waypoint e pulse enviar...

en: Progress...
gl_ES: Progreso...

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
gl_ES: Parece que non ten os ficheiros de datos de marea/corrente instalados.

en: Tide
gl_ES: Marea

en: Current
gl_ES: Corrente

en: Prev
gl_ES: Anterior

en: Next
gl_ES: Seguinte

en: LMT@Station
gl_ES: LMT@Estación

en: Reference Station :
gl_ES: Estación de referencia :

en: Data Source :
gl_ES: Fonte de datos :

en: HW
gl_ES: PM

en: LW
gl_ES: BM

en: Today
gl_ES: Hoxe

en: Tomorrow
gl_ES: Mañá

en: Shift to Larger Scale Chart
gl_ES: Pasar a unha carta de escala maior

en: Shift to Smaller Scale Chart
gl_ES: Pasar a unha carta de escala menor

en: Hide ENC text
gl_ES: Agochar texto ENC

en: ToolTips
gl_ES: Info ferramenta

en: No, I don't want to hide it.
gl_ES: Non, non quero agochalo.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
gl_ES: Non, e eliminar permanentemente a opción de agochalo.

en: Yes, hide it.
gl_ES: Si, agochalo.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
gl_ES: O botón de Home á auga (MOB) é unha característica de seguridade importante.
    Seguro que desexa agochalo?

en: Choose Toolbar Icons
gl_ES: Seleccione as iconas da barra de ferramentas

en: Timestamp
gl_ES: Secuencia temporal

en: Avg. speed
gl_ES: Vel. media

en: Time Enroute
gl_ES: Tempo en Ruta

en: Local @ PC
gl_ES: Hora do PC

en: LMT @ Location
gl_ES: LMT @ Situación

en: Time shown as
gl_ES: Hora indicada como

en: 1 pixel
gl_ES: 1 píxel

en: 2 pixels
gl_ES: 2 píxels

en: 3 pixels
gl_ES: 3 píxels

en: 4 pixels
gl_ES: 4 píxels

en: 5 pixels
gl_ES: 5 píxels

en: 6 pixels
gl_ES: 6 píxels

en: 7 pixels
gl_ES: 7 píxels

en: 8 pixels
gl_ES: 8 píxels

en: 9 pixels
gl_ES: 9 píxels

en: 10 pixels
gl_ES: 10 píxels

en: To route
gl_ES: Á ruta

en: Display parameters
gl_ES: Mostrar parámetros

en: Statistics
gl_ES: Estatísticas

en: Recorded points
gl_ES: Puntos gravados

en: LMT @ Track Start
gl_ES: LMT @ Inicio da derrota

en: Extend track
gl_ES: Estender derrota

en: (m/d/y h:m)
gl_ES: (m/d/y h: m)

en: track
gl_ES: derrota

en: Legend
gl_ES: Lenda

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
gl_ES: Copia a ventá de depuración NMEA ó cartafol.

en: Message accepted
gl_ES: Mensaxe aceptado

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
gl_ES: Mensaxe de entrada filtrado, mensaxe de saída filtrado e rexeitado

en: Input Message filtered and dropped
gl_ES: Mensaxe de entrada filtrado e rexeitado

en: Output Message
gl_ES: Mensaxe de saída

en: Information Message or Message with errors
gl_ES: Mensaxe de información ou mensaxe con erros

en: Delete Waypoint
gl_ES: Borrar Waypoint

en: Move Waypoint
gl_ES: Mover Waypoint
