opencpn - en to id_ID translation catalogue (939 entries)

en: About OpenCPN
id_ID: Tentang OpenCPN

en: OpenCPN Alert
id_ID: Peringatan OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
id_ID: Peringatan AIS OpenCPN

en: Object Query
id_ID: Obyek Query

en: Center view
id_ID: Tampilan pusat

en: Link Properties
id_ID: Properti Tautan

en: Waypoint Properties
id_ID: Properti waypoint

en: Options
id_ID: Pilihan

en: Print Route Selection
id_ID: Cetak Rute Seleksi

en: Route Properties
id_ID: Rute properti

en: Send to GPS
id_ID: Kirim ke GPS

en: (Unnamed Track)
id_ID: (Jalur tanpa nama)

en: Track properties
id_ID: Melacak properti

en: Pause
id_ID: Jeda

en: Start
id_ID: Mulai

en: Close
id_ID: Menutup

en: Resume
id_ID: Lanjutkan

en: License
id_ID: Izin

en: Help
id_ID: Tolong

en: OpenCPN Info
id_ID: Informasi OpenCPN

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
id_ID: Area Peringatan: Habitat mamalia laut (paus tidak diamati)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
id_ID: Area Peringatan: Di kawasan mamalia laut - Kurangi kecepatan

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
id_ID: Area Peringatan: Kawasan mamalia laut-tetap bersih

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
id_ID: Area Peringatan: Kawasan mamalia laut-laporkan pengamatan

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
id_ID: Area peringatan: habitat yang dilindungi - kurangi kecepatan

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
id_ID: Area peringatan: Habitat yang dilindungi - tetap bersih

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
id_ID: Area peringatan: Habitat yang dilindungi- dilarang memancing atau berlabuh

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
id_ID: Area peringatan: Pemilik (Benda yang melintas)

en: Caution Area: Traffic congestion
id_ID: Area Peringatan: Kemacetan lalu lintas

en: Caution Area: Marine event
id_ID: Area Peringatan: Acara kelautan

en: Caution Area: Divers down
id_ID: Area Peringatan: Penyelam di bawah

en: Caution Area: Swim area
id_ID: Area Peringatan: Kawasan berenang

en: Caution Area: Dredge operations
id_ID: Area Peringatan: Operasi pengerukan

en: Caution Area: Survey operations
id_ID: Area Peringatan: Operasi penelitian

en: Caution Area: Underwater operation
id_ID: Daerah hati-hati: Operasi bawah laut

en: Caution Area: Seaplane operations
id_ID: Daerah hati-hati: Operasi pesawat amfibi

en: Caution Area: Fishery - nets in water
id_ID: Daerah hati-hati: Perikanan - jaring di air

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
id_ID: Daerah hati-hati: Cluster kapal penangkap ikan

en: Caution Area: Fairway closed
id_ID: Daerah hati-hati: Fairway ditutup

en: Caution Area: Harbour closed
id_ID: Daerah hati-hati: Harbour ditutup

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
id_ID: Daerah hati-hati: Risiko (menentukan di bidang teks Associated)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
id_ID: Daerah hati-hati: Operasi kendaraan bawah laut

en: (reserved for future use)
id_ID: (dicadangkan untuk penggunaan masa depan)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Badai depan (line squall)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Es laut yang berbahaya

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Peringatan badai (badai sel atau garis badai)

en: Environmental Caution Area: High wind
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Angin kencang

en: Environmental Caution Area: High waves
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Gelombang tinggi

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Visibilitas terbatas (kabut, hujan, dll.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Arus kuat

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
id_ID: Lingkungan daerah hati-hati: Icing berat

en: Restricted Area: Fishing prohibited
id_ID: Daerah terlarang: Memancing dilarang

en: Restricted Area: No anchoring.
id_ID: Daerah terlarang: Tidak ada penahan.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
id_ID: Daerah terlarang: Persetujuan masuk diperlukan sebelum transit

en: Restricted Area: Entry prohibited
id_ID: Daerah terlarang: Dilarang masuk

en: Restricted Area: Active military OPAREA
id_ID: Daerah terlarang: OPAREA militer aktif

en: Restricted Area: Firing - danger area.
id_ID: Daerah terlarang: Penembakan - daerah berbahaya.

en: Restricted Area: Drifting Mines
id_ID: Daerah terlarang: Tambang melayang

en: Anchorage Area: Anchorage open
id_ID: Daerah terlarang: Pelabuhan terbuka

en: Anchorage Area: Anchorage closed
id_ID: Daerah terlarang: Pelabuhan ditutup

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
id_ID: Daerah terlarang: Pelabuhan terlarang

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
id_ID: Daerah terlarang: Dalam konsep pelabuhan

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
id_ID: Daerah terlarang: Dangkal konsep pelabuhan

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
id_ID: Daerah terlarang: Operasi transfer kapal

en: Security Alert - Level 1
id_ID: Waspada keamanan - Tingkat 1

en: Security Alert - Level 2
id_ID: Waspada keamanan - Tingkat 2

en: Security Alert - Level 3
id_ID: Waspada keamanan - Tingkat 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal tidak diaktifkan dan terapung-apung

en: Distress Area: Vessel sinking
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal tenggelam

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal meninggalkan muatan

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal meminta bantuan pengobatan

en: Distress Area: Vessel flooding
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal tergenang

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal api/ledakan

en: Distress Area: Vessel grounding
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal kandas

en: Distress Area: Vessel collision
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal tabrakan

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal miring/terbalik

en: Distress Area: Vessel under assault
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kapal dibawah serangan

en: Distress Area: Person overboard
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Kelebihan muatan orang

en: Distress Area: SAR area
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Daerah SAR

en: Distress Area: Pollution response area
id_ID: Daerah keadaan berbahaya: Daerah reaksi polusi

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
id_ID: Petunjuk: Hubungi VTS pada titik ini/titik waktu

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
id_ID: Petunjuk: hubungi pengatur pelabuhan pada titik ini/titik waktu

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
id_ID: Instruksi: Jangan melanjutkan melebihi titik ini/titik waktu

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
id_ID: Petunjuk: Menunggu arahan sebelum melanjutkan melewati titik ini/titik waktu

en: Proceed to this location - await instructions
id_ID: Lanjutkan ke lokasi ini - tunggu arahan

en: Clearance granted - proceed to berth
id_ID: Izin diberikan - lanjutkan untuk berlabuh

en: Information: Pilot boarding position
id_ID: Informasi: Posisi papan pilot

en: Information: Icebreaker waiting area
id_ID: Informasi: Kawasan menunggu kapal pemecah es

en: Information: Places of refuge
id_ID: Informasi: Tempat Perlindungan

en: Information: Position of icebreakers
id_ID: Informasi: Posisi kapal pemecah es

en: Information: Location of response units
id_ID: Informasi: Lokasi Unit Respon

en: VTS active target
id_ID: Target VTS Aktif

en: Rogue or suspicious vessel
id_ID: Penipu atau kapal yang mencurigakan

en: Vessel requesting non-distress assistance
id_ID: Kapal meminta bantuan tanpa tekanan

en: Chart Feature: Sunken vessel
id_ID: Fitur grafik: kapal tenggelam

en: Chart Feature: Submerged object
id_ID: Fitur bagan: Benda yang terendam

en: Chart Feature: Semi-submerged object
id_ID: Fitur bagan: Benda yang setengah terendam

en: Chart Feature: Shoal area
id_ID: Fitur bagan: Kawasan dangkal

en: Chart Feature: Shoal area due north
id_ID: Fitur bagan: Kawasan dangkal tepat di utara

en: Chart Feature: Shoal area due east
id_ID: Fitur bagan: Kawasan dangkal tepat di timur

en: Chart Feature: Shoal area due south
id_ID: Fitur bagan: Kawasan dangkal tepat di selatan

en: Chart Feature: Shoal area due west
id_ID: Fitur grafik: kawasan dangkal karena barat

en: Chart Feature: Channel obstruction
id_ID: Fitur Grafik: Penyumbatan saluran

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
id_ID: Fitur grafik: Mengurangi izin vertikal

en: Chart Feature: Bridge closed
id_ID: Fitur bagan: Jembatan ditutup

en: Chart Feature: Bridge partially open
id_ID: Fitur bagan: Jembatan terbuka sebagian

en: Chart Feature: Bridge fully open
id_ID: Fitur bagan: Jembatan terbuka sepenuhnya

en: Report from ship: Icing info
id_ID: Laporan dari kapal: Info Icing

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
id_ID: Laporan dari kapal: informasi Miscellaneous-menentukan dalam bidang teks Terkait

en: Route: Recommended route
id_ID: Rute: Rute yang direkomendasi

en: Route: Alternative route
id_ID: Rute: Rute Alternatif

en: Route: Recommended route through ice
id_ID: Jalur: Direkomendasikan untuk melalui jalur es

en: Other - Define in associated text field
id_ID: Lainnya - Tentukan di kolom teks terkait

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
id_ID: Pembatalan - batalkan area seperti yang teridentifikasi oleh pesan Linkage ID

en: Undefined (default)
id_ID: Tidak dijelaskan (kelalaian)

en: AIS Target Name
id_ID: Nama target AIS

en: Tanker
id_ID: Kapal tanker

en: AIS Alert
id_ID: Siaga AIS

en: AISTargetAlert
id_ID: Peringatan target AIS

en: &Silence Alert
id_ID: &Peringatan diheningkan

en: &Jump To
id_ID: &Melompat ke

en: Create Waypoint
id_ID: Membuat titik arah

en: &Acknowledge
id_ID: &Menyatakan

en: At Anchor
id_ID: Di jangkar

en: Not Under Command
id_ID: Bukan Di bawah Komando

en: Restricted Manoeuvrability
id_ID: Manuver dibatasi

en: Constrained by draught
id_ID: Dibatasi oleh Dam

en: Moored
id_ID: Ditambatkan

en: Aground
id_ID: Kandas

en: Engaged in Fishing
id_ID: Terlibat dalam perikanan

en: High Speed Craft
id_ID: Kerajinan kecepatan tinggi

en: Wing In Ground Effect
id_ID: Efek Sayap di tanah

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
id_ID: Kapal tenaga yang ditarik derek (penggunaan regional)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
id_ID: Kapal Power-driven yang digerakkan oleh tenaga mendorong ke depan atau penarik samping (penggunaan regional)

en: Reserved 13
id_ID: Dicadangkan 13

en: Reserved 14
id_ID: Dicadangkan 14

en: Undefined
id_ID: Tidak Terdefenisi

en: SAR Aircraft
id_ID: Pesawat SAR

en: Class
id_ID: Kelas

en: Nation
id_ID: Bangsa

en: Flag
id_ID: Bendera

en: Active
id_ID: Aktif

en: Testing
id_ID: Menguji

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Safety Broadcast Message
id_ID: Pesan siaran keselamatan

en:  (Last Known)
id_ID:  (Terakhir Diketahui)

en: Position
id_ID: Posisi

en: Report Age
id_ID: Laporan usia

en: Report as of
id_ID: Laporan sampai dengan

en: Destination
id_ID: Tujuan

en: Right
id_ID: Kanan

en: Left
id_ID: Kiri

en: Speed
id_ID: Kecepatan

en: Course
id_ID: Tujuan

en: Heading
id_ID: Bagian Atas

en: Turn Rate
id_ID: Mengubah kecepatan

en: Range
id_ID: Jarak

en: Bearing
id_ID: Bantalan

en: in
id_ID: dalam

en: Inland Blue Flag
id_ID: Ke pedalaman Tanah biru

en: Clear
id_ID: Bersih

en: Set
id_ID: Atur

en: Altitude
id_ID: Ketinggian

en:  COG Unavailable
id_ID:  COG Tidak tersedia

en: in
id_ID: di

en: Aid to Navigation
id_ID: Bantuan untuk Navigasi

en: Base
id_ID: Pangkalan

en: Base Station
id_ID: Stasiun pangkalan

en: Buddy
id_ID: Teman dekat

en: DSC Distress
id_ID: Kesulitan DSC

en: DSC Position Report
id_ID: Laporan posisi DSC

en: APRS Position Report
id_ID: Laporan Posisi APRS

en: Belgium
id_ID: Belgia

en: Vatican City State
id_ID: Negara Kota Vatikan

en: Cyprus
id_ID: Siprus

en: Germany
id_ID: Jerman

en: Spain
id_ID: Spanyol

en: France
id_ID: Perancis

en: Finland
id_ID: Finlandia

en: Faroe Islands
id_ID: Kepulauan Faroe

en: Great Britain
id_ID: Britania Raya

en: Greece
id_ID: Yunani

en: Croatia
id_ID: Kroasia

en: Morocco
id_ID: Maroko

en: Hungary
id_ID: Hungaria

en: Netherlands
id_ID: Belanda

en: Italy
id_ID: Italia

en: Ireland
id_ID: Irlandia

en: Iceland
id_ID: Islandia

en: Luxembourg
id_ID: Luksemburg

en: Monaco
id_ID: Monako

en: Norway
id_ID: Norwegia

en: Poland
id_ID: Polandia

en: Romania
id_ID: Rumania

en: Sweden
id_ID: Swedia

en: Slovak Republic
id_ID: Republik Slovakia

en: Switzerland
id_ID: Swiss

en: Czech Republic
id_ID: Republik Ceko

en: Turkey
id_ID: Turki

en: Ukraine
id_ID: Ukraina

en: Russian
id_ID: Rusia

en: Lithuania
id_ID: Lituania

en: Antigua and Barbuda
id_ID: Antigua dan Barbuda

en: Antilles
id_ID: Antillen

en: Bahamas
id_ID: Bahama

en: Canada
id_ID: Kanada

en: Cayman Islands
id_ID: Kepulauan Cayman

en: Costa Rica
id_ID: Kosta Rika

en: Cuba
id_ID: Kuba

en: Dominica
id_ID: Dominika

en: Dominican Republic
id_ID: Republik Dominika

en: Guadeloupe
id_ID: Guadalupe

en: United States of America
id_ID: Amerika Serikat

en: Jamaica
id_ID: Jamaika

en: Saint Kitts and Nevis
id_ID: Saint Kitss dan Nevis

en: Mexico
id_ID: Meksiko

en: Martinique
id_ID: Martinik

en: Nicaragua
id_ID: Nikaragua

en: Puerto Rico
id_ID: Puerto Riko

en: Saint Pierre and Miquelon
id_ID: Saint Pierre dan Miquelon

en: Trinidad and Tobago
id_ID: Trinidad dan Tobago

en: Turks and Caicos Islands
id_ID: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Saint Vincent and the Grenadines
id_ID: Saint Vincent dan Grenadine

en: British Virgin Islands
id_ID: Kepulauan Virgin Britania Raya

en: United States Virgin Islands
id_ID: Kepulauan Virgin Amerika Serikat

en: Afghanistan
id_ID: Afganistan

en: Saudi Arabia
id_ID: Arab Saudi

en: China
id_ID: Tiongkok

en: Azerbaijani Republic
id_ID: Republik Azebaijan

en: Iraq
id_ID: Irak

en: Japan
id_ID: Jepang

en: Jordan
id_ID: Yordania

en: Palestine
id_ID: Palestina

en: People's Rep. of Korea
id_ID: Rep. Rakyat Korea

en: Lebanon
id_ID: Libanon

en: Kyrgyz Republic
id_ID: Republik Kyrgyz

en: Macao
id_ID: Makao

en: Maldives
id_ID: Maladewa

en: Syrian Arab Republic
id_ID: Republik Arab Suriah

en: United Arab Emirates
id_ID: Uni Emirat Arab

en: Yemen
id_ID: Yaman

en: Bosnia and Herzegovina
id_ID: Bosnia dan Herzegovina

en: Adelie Land
id_ID: Tanah Adelie

en: Micronesia
id_ID: Mikronesia

en: New Zealand
id_ID: Selandia Baru

en: Cambodia
id_ID: Kamboja

en: Christmas Island
id_ID: Pulau Natal

en: Cook Islands
id_ID: Kepulauan Cook

en: Lao People's Dem. Rep.
id_ID: Rakyat Laos Dem. Rep.

en: Northern Mariana Islands
id_ID: Kepulauan Mariana Utara

en: Marshall Islands
id_ID: Kepulauan Marshall

en: New Caledonia
id_ID: Kaledonia Baru

en: French Polynesia
id_ID: Polinesia Perancis

en: Philippines
id_ID: Filipina

en: Papua New Guinea
id_ID: Papua Nugini

en: Pitcairn Island
id_ID: Pulau Pitcairn

en: Solomon Islands
id_ID: Solomon, Kepulauan

en: American Samoa
id_ID: Amerika Samoa

en: Singapore
id_ID: Singapura

en: Viet Nam
id_ID: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
id_ID: Kepulauan Wallis dan Futuna

en: South Africa
id_ID: Afrika Selatan

en: Ascension Island
id_ID: Pulau Ascension

en: Central African Republic
id_ID: Republik Afrika Tengah

en: Cameroon
id_ID: Kamerun

en: Congo
id_ID: Kongo

en: Comoros
id_ID: Komoro

en: Crozet Archipelago
id_ID: Kepulauan Crozet

en: Ivory Coast
id_ID: Pantai Gading

en: Comoros (Union of the)
id_ID: Komoro (kesatuan)

en: Egypt
id_ID: Mesir

en: Ethiopia
id_ID: Etiopia

en: Gabonese Republic
id_ID: Republik Gabon

en: Equatorial Guinea
id_ID: Guinea ekuator

en: Kerguelen Islands
id_ID: Kepulauan Kerguelen

en: South Sudan (Republic of)
id_ID: Sudan Selatan (Republik)

en: Madagascar
id_ID: Madagaskar

en: Mozambique
id_ID: Mozambik

en: Rwanda
id_ID: Ruwanda

en: Sao Tome and Principe
id_ID: Sao Tome dan Principe

en: Togolese Republic
id_ID: Republik Togo

en: Dem Rep.of the Congo
id_ID: Republik Demokratik Kongo

en: Argentine Republic
id_ID: Republik Argentina

en: Chile
id_ID: Chili

en: Colombia
id_ID: Kolumbia

en: Ecuador
id_ID: Ekuador

en: Falkland Islands
id_ID: Kepulauan Falkland

en: Military Vessel
id_ID: Kapal Militer

en: Sailing Vessel
id_ID: Kapal Layar

en: Pleasure craft
id_ID: Kapal Pesiar

en: Pilot Vessel
id_ID: Kapal Perintis

en: Search and Rescue Vessel
id_ID: Kapal Penyelamatan dan Pencarian

en: Tug
id_ID: Tarik

en: Port Tender
id_ID: Tender pelabuhan

en: Pollution Control Vessel
id_ID: Kapal Pengendali Polusi

en: Law Enforcement Vessel
id_ID: Kapal Penegakan Hukum

en: Medical Transport
id_ID: Transportasi Medis

en: Passenger Ship
id_ID: Kapal Penumpang

en: Cargo Ship
id_ID: Kapal kargo

en: Unspecified
id_ID: Yang tidak ditentukan

en: Reference Point
id_ID: Titik Acuan

en: Fixed Structure
id_ID: Struktur tetap

en: Spare
id_ID: Menghemat

en: Light
id_ID: Cahaya

en: Light w/Sectors
id_ID: Cahaya w/sektor

en: Leading Light Front
id_ID: Dihadapan Cahaya Utama

en: Leading Light Rear
id_ID: Belakang Cahaya Utama

en: Cardinal N Beacon
id_ID: Kardinal N Suar

en: Cardinal E Beacon
id_ID: Kardinal E Suar

en: Cardinal S Beacon
id_ID: Kardinal S Suar

en: Cardinal W Beacon
id_ID: Kardinal W Suar

en: Beacon, Port Hand
id_ID: Rambu, Sisi Kiri Kapal

en: Beacon, Starboard Hand
id_ID: Rambu, Sisi Kanan Kapal

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
id_ID: Rambu, Saluran Pilihan Sisi Kiri Kapal

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
id_ID: Rambu, Saluran Pilihan Sisi kanan Kapal

en: Beacon, Isolated Danger
id_ID: Suar, Bahaya Terisolasi

en: Beacon, Safe Water
id_ID: Rambu, Air Tenang

en: Beacon, Special Mark
id_ID: Rambu, tanda khusus

en: Cardinal Mark N
id_ID: Tanda kardinal N

en: Cardinal Mark E
id_ID: Tanda kardinal E

en: Cardinal Mark S
id_ID: Tanda kardinal S

en: Cardinal Mark W
id_ID: Tanda Kardinal W

en: Port Hand Mark
id_ID: Tanda sisi kiri kapal

en: Starboard Hand Mark
id_ID: Tanda sisi kanan kapal

en: Preferred Channel Port Hand
id_ID: Saluran pilihan sisi kiri kapal

en: Preferred Channel Starboard Hand
id_ID: Saluran pilihan sisi kanan kapal

en: Isolated Danger
id_ID: Bahaya terisolasi

en: Safe Water
id_ID: Perairan yang aman

en: Special Mark
id_ID: Tanda khusus

en: Light Vessel/Rig
id_ID: Kapal ringan/Rig

en: GpsGate Buddy
id_ID: Buddy GpsGate

en: Position Report
id_ID: Laporan posisi

en: Distress
id_ID: Kesulitan

en: ARPA radar target
id_ID: Target radar ARPA

en: Tow
id_ID: Menyeret

en: Long Tow
id_ID: Derek yang panjang

en: Dredge
id_ID: Mengeruk

en: Lt sect.
id_ID: Sekte Lt.

en: Ldg Lt Front
id_ID: Ldg Lt depan

en: Ldg Lt Rear
id_ID: Ldg Lt belakang

en: Card. N
id_ID: Kartu. N

en: Card. E
id_ID: Kartu. E

en: Card. S
id_ID: Kartu. S

en: Card. W
id_ID: Kartu. W

en: Port
id_ID: Pelabuhan

en: Special
id_ID: Khusus

en: Port Hand
id_ID: Sisi Pelabuhan

en: Stbd Hand
id_ID: Sisi Stbd

en: AIS target list
id_ID: Daftar target AIS

en: Name
id_ID: Nama

en: Call
id_ID: Panggilan

en: Type
id_ID: Jenis

en: Nav Status
id_ID: Status Nav

en: Target info
id_ID: Info Target

en: Create WPT
id_ID: Membuat WPT

en: Hide All Tracks
id_ID: Sembunyikan semua Jalur

en: Show All Tracks
id_ID: Tampilkan semua jalur

en: Toggle track
id_ID: Mengubah jalur

en: Copy MMSI
id_ID: Salin MMSI

en: AutoSort
id_ID: Otomatis memilih

en: Limit range: NM
id_ID: Jarak batas: NM

en: Target Count
id_ID: Jumlah target

en: Record Track
id_ID: Catatan jalur

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
id_ID: Jalur yang baru saja diambil dari target ini telah dicatat.
    Apakah anda ingin terus mencatat sampai akhir sesi OpenCPN?

en: AISTargetQuery
id_ID: Permintaan Sasaran AIS

en: Stop Tracking
id_ID: Berhenti melacak

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
id_ID: Perangkat android anda memiliki GPS internal, tapi tidak diaktifkan.
                           Silahkan masuk ke pengaturan android/lokasi dialog untuk mengaktifkan GPS

en: Nothing found
id_ID: Tidak ditemukan

en: Anchorage created
id_ID: Anchorage diciptakan

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Undo
id_ID: Kembali

en: Redo
id_ID: Mengulangi

en: End Route
id_ID: Jalur akhir

en: Measure Off
id_ID: Pengukur mati

en: Measure
id_ID: Pengukur

en: Max Detail Here
id_ID: Perincian maksimal disini

en: Scale In
id_ID: Skala Dalam

en: Scale Out
id_ID: Skala Luar

en: Drop Mark
id_ID: Tanda Penurunan

en: Move Boat Here
id_ID: Pindahkan Perahu Disini

en: Navigate To Here
id_ID: Arahkan Ke sini

en: Course Up Mode
id_ID: Mode Haluan Atas

en: North Up Mode
id_ID: Mode Utara

en: Chart Up Mode
id_ID: Mode Grafik atas

en: Toggle Full Screen
id_ID: Beralih Layar Penuh

en: Zero XTE
id_ID: Nol XTE

en: Paste Waypoint
id_ID: Tempel Titik Arah

en: Paste Route
id_ID: Tempel Rute

en: Paste Track
id_ID: Tempel Jalur

en: CM93 Offset Dialog...
id_ID: Mengimbangi dialog CM93...

en: Chart Groups
id_ID: Kelompok grafik

en: All Active Charts
id_ID: Semua Grafik Aktif

en: Target Query...
id_ID: Pertanyaan Target...

en: Hide Target CPA
id_ID: Sembunyikan BPA Target

en: Show Target CPA
id_ID: Menunjukkan Target BPA

en: Target List...
id_ID: Daftar target...

en: Hide Target Track
id_ID: Menyembunyikan Tujuan Lintasan

en: Show Target Track
id_ID: Menampilkan Tujuan Lintasan

en: Copy Target MMSI
id_ID: Menyalin Tujuan MMSI

en: Object Query...
id_ID: Tujuan bertanya...

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Layer Route
id_ID: Lapisan rute

en: Properties
id_ID: Properti

en: Activate Next Waypoint
id_ID: Aktifkan titik jalan berikutnya

en: Deactivate
id_ID: Tidak diaktifkan

en: Activate
id_ID: Mengaktifkan

en: Route
id_ID: Rute

en: Insert Waypoint
id_ID: Msukkan titik arah

en: Append Waypoint
id_ID: Tambahkan Titikarah

en: Copy as KML
id_ID: Salin sebagai KML

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Reverse...
id_ID: Cadangan...

en: Send to new GPS
id_ID: Kirim ke GPS baru

en: Layer Track
id_ID: Jalur Lapisan

en: Track
id_ID: Jalur

en: Layer Waypoint
id_ID: Lapisan titik Way

en: Waypoint
id_ID: Titik arah

en: Remove from Route
id_ID: Hapus dari rute

en: Navigate To This
id_ID: Arahkan ke ini

en: Clear Anchor Watch
id_ID: Jaga kebersihan Jangkar

en: Set Anchor Watch
id_ID: Amati pengaturan jangkar

en: Show Tide Information
id_ID: Tampilkan informasi pasang surut

en: Show Current Information
id_ID: Tampilkan informasi arus

en: Temporary GOTO Route
id_ID: Rute GOTO Sementara

en: Here
id_ID: Di sini

en: There
id_ID: Di sana

en: (Unnamed Waypoint)
id_ID: (Titik arah yang tidak disebutkan namanya)

en: Go to
id_ID: Pergi ke

en: Rename Waypoints?
id_ID: Ubah nama titik arah?

en: Are you sure you want to delete this route?
id_ID: Yakin ingin menghapus rute ini?

en: OpenCPN Route Delete
id_ID: Rute OpenCPN Hapus

en: Are you sure you want to delete this track?
id_ID: Apakah anda yakin ingin menghapus julur ini?

en: OpenCPN Track Delete
id_ID: Hapus julur OpenCPN

en: Navigation Mode
id_ID: Mode Navigasi

en: North Up
id_ID: Ke Utara

en: Course Up
id_ID: Atas Kursus

en: Look Ahead Mode
id_ID: Melihat cara selanjutnya

en: Display Options
id_ID: Pilihan tampilan

en: Enable Chart Quilting
id_ID: Mengaktifkan bagan Quilting

en: Show Grid
id_ID: Tampilkan Kotak

en: Show Chart Outlines
id_ID: Tampilkan bagan garis

en: Show Depth Units
id_ID: Tampilkan Unit Kedalaman

en: Show Currents
id_ID: Tampilkan Sekarang

en: Buoy/Light Labels
id_ID: Pelampung/lampu tanda

en: Light Descriptions
id_ID: Gambaran cahaya

en: Display Category
id_ID: Tampilan kategori

en: Standard
id_ID: Standar

en: All
id_ID: Semua

en:  ChartFile:
id_ID:  BerkasBagan:

en:  Name:
id_ID:  Nama:

en: Scale
id_ID: Skala

en:  Depth Units:
id_ID:  Unit Kedalaman:

en:  Soundings:
id_ID:  Pengukuran dalam air:

en:  Datum:
id_ID:  Fakta:

en:  Projection:
id_ID:  Proyeksi:

en: Transverse Mercator
id_ID: Perlintangan Mercator

en: Polyconic
id_ID: Polikonia

en:  Source Edition:
id_ID:  Sumber Edisi:

en:  Updated:
id_ID:  Memperbarui:

en: OpenCPN Chart Scan....
id_ID: Memeriksa bagan OpenCPN....

en: OpenCPN Directory Scan....
id_ID: Memeriksa direktori OpenCPN....

en: OpenCPN Chart Add....
id_ID: Menambah bagan OpenCPN....

en: Show Tides
id_ID: Pasang Tampilkan

en: Hide Tides
id_ID: Sembunyikan petunjuk

en: Hide Currents
id_ID: Menyembunyikan arus

en: Group "
id_ID: Kelompok "

en: OpenCPN Group Notice
id_ID: OpenCPN kelompok pemberitahuan

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
id_ID: "kosong, beralih ke kelompok"Semua bagan aktif".

en: Layer Route:
id_ID: Lapisan jalur:

en: (unnamed)
id_ID: (tidak disebutkan namanya)

en: Total Length:
id_ID: Panjang total:

en: Leg: from
id_ID: Kaki: dari

en:  to
id_ID:  ke

en: Layer Track:
id_ID: Lapisan Jalur:

en: StatusBar
id_ID: Status bar

en: Use nearby waypoint?
id_ID: Gunakan titik arah terdekat?

en: OpenCPN Route Create
id_ID: Buat Jalur OpenCPN

en: For this leg the Great Circle route is
id_ID: Untuk jalur lintasan besar ini adalah

en:  shorter than rhumbline.
id_ID:  lebih pendek dari jalur rhumb.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
id_ID: Maukah anda memasukkan lingkaran besar ke kaki ini?

en: ObjectQuery
id_ID: TujuanPertanyaan

en: Layer
id_ID: Lapisan

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
id_ID: Ada titik temu yang ada di lokasi yang sama dengan lokasi yang anda tempel. Apakah anda ingin menggabungkan data yang disisipkan dengannya?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
id_ID: Menjawab 'Tidak' akan membuat titik temu yang baru di lokasi yang sama.

en: Merge waypoint?
id_ID: Menggabungkan titik temu?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
id_ID: Ada titik arah yang ada di lokasi yang sama dengan beberapa yang anda tempel. Apakah anda ingin menggabungkan data yang disisipkan ke dalamnya?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
id_ID: Menjawab 'Tidak' akan menciptakan semua titik arah baru untuk jalur ini.

en: Merge waypoints?
id_ID: Menggabungkan titik temu?

en: RouteLegInfoRollover
id_ID: Project testing

en: Feet
id_ID: Kaki

en: Meters
id_ID: Meter

en: Fathoms
id_ID: Memahami

en: OverZoom
id_ID: Lebih besar

en: ExtendedTideIcon
id_ID: Translation

en: CurrentValue
id_ID: Nilai sekarang

en: AIS Target Query
id_ID: AIS Tujuan Pertanyaan

en: Show all AIS Targets
id_ID: Tampilkan semua AIS tujuan

en: Attenuate less critical AIS targets
id_ID: Atenuasi kurang kritis target AIS

en: Hide AIS Targets
id_ID: Menyembunyikan AIS tujuan

en: Show This Chart
id_ID: Tampilkan bagan ini

en: Hide This Chart
id_ID: Sembunyakan Grafik ini

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
id_ID: OpenCPN CM93 sel mengimbangi penyesuaian

en: Cell
id_ID: Sel

en: Cell Scale
id_ID: Sel Skala

en: User X Offset
id_ID: Mengimbangi X pengguna

en: User Y Offset
id_ID: Mengimbangi Y pengguna

en: meters
id_ID: meter

en: This Leg
id_ID: Kaki ini

en: Console Legend
id_ID: Konsol legenda

en: Console Value
id_ID: Nilai konsol

en: Full Route
id_ID: Jalur penuh

en: Show Highway
id_ID: Menunjukkan jalan

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: General
id_ID: Umum

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Clear All
id_ID: Bersihkan Semua

en: Add
id_ID: Tambah

en: Send
id_ID: Kirim

en: CM93 Detail Level
id_ID: Tingkat Detail CM93

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
id_ID: Menunggu grafik raster benang kompresi keluar.

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
id_ID: Jarak dari kapal:  %4.0f NMi

en: Latitude
id_ID: Lintang

en: Longitude
id_ID: Garis bujur

en: OpenCPN Route
id_ID: Jalur OpenCPN

en: OpenCPN Track
id_ID: Lintasan OpenCPN

en: OpenCPN Waypoint
id_ID: Titik arah OpenCPN

en: Choose Format for Copy
id_ID: Pilih format untuk disalin

en: KML Standard (Google Earth and others)
id_ID: Standar KML (Google Earth dan lainnya)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
id_ID: KML dengan data titik arah yang diperluas (QtVlm)

en: Link
id_ID: Tautan

en: Link description
id_ID: Deskripsi tautan

en: Local file...
id_ID: Berkas lokal...

en: Choose a file
id_ID: Pilih sebuah berkas

en: Link not complete, can't be saved.
id_ID: Tautan tidak lengkap, tidak dapat disimpan.

en: Basic
id_ID: Dasar

en: Icon
id_ID: Ikon

en: Links
id_ID: Tautan

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Add new
id_ID: Tambah baru

en: Show on chart
id_ID: Tampilkan pada bagan

en: Distance
id_ID: Jarak

en: Color
id_ID: Warna

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Copy
id_ID: Salin

en: Persistent
id_ID: Gigih

en: Export GPX file
id_ID: Ekspor berkas GPX

en: Overwrite existing file?
id_ID: Timpa berkas yang sudah ada?

en: Import GPX file
id_ID: Masukkan berkas GPX

en: NMEA Debug Window
id_ID: Tampilan jendela Debug NMEA

en: Enable Tracking
id_ID: Aktifkan Pelacakan

en: Auto Follow
id_ID: Otomatis diikuti

en: Zoom In
id_ID: Memperbesar

en: Zoom Out
id_ID: Memperkecil

en: Show Chart Bar
id_ID: Tampilkan bagan balok

en: Show ENC text
id_ID: Tampilkan teks ENC

en: Change Color Scheme
id_ID: Mengubah skema warna

en: Show AIS Targets
id_ID: Tampilkan AIS target

en: Create Route
id_ID: Membuat Rute

en: Drop MOB Marker
id_ID: Drop MOD Penanda

en: Preferences
id_ID: Pereferensi

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
id_ID: Ada masalah pada proses pencetakan.
    Mungkin pencetak anda saat ini tidak diatur dengan benar?

en: (Unnamed Route)
id_ID: (Jalur yang tidak dikenal)

en: Own ship
id_ID: Kapal sendiri

en: Route & Mark Manager
id_ID: Manajer Rute & Mark

en: Print Chart
id_ID: Mencetak bagan

en: Yes
id_ID: Ya

en: No
id_ID: Tidak

en: MMSI Extended Properties
id_ID: Properti Extended MMSI

en: Tracking
id_ID: Pelacakan

en: Default tracking
id_ID: Pelacakan default

en: Always track
id_ID: Selalu lacak

en:  Never track
id_ID:  Jangan pernah melacak

en: Ignore this MMSI
id_ID: Abaikan MMSI ini

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
id_ID: Menangani ini MMSI sebagai SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
id_ID: Mengubah AIVDM ke AIVDO untuk MMSI ini

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
id_ID: MMSI ini adalah Follower - No BPA Alert

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
id_ID: Id MMSI umumnya berjumlah sembilan digit.
     Silakan periksa entri Anda dan batalkan jika perlu.

en: Default
id_ID: Bawaan

en: Always
id_ID: Selalu

en: Never
id_ID: Tidak pernah

en: Edit MMSI Properties
id_ID: Sunting pengaturan MMSI

en: MMSI Properties
id_ID: Pengaturan MMSI

en: Track Mode
id_ID: Mode lintasan

en: Ignore
id_ID: Abaikan

en: Ship name
id_ID: Nama kapal

en: Follower
id_ID: Pengikut

en: New...
id_ID: Baru...

en: Add MMSI Properties
id_ID: Tambahkan pengaturan MMSI

en: COG Predictor Length (min)
id_ID: Panjang Prediktor COG (min)

en: Heading Predictor Length (NMi)
id_ID: Judul Predictor Length (NMi)

en: Ship Icon Type
id_ID: Jenis ikon kapal

en: Real Scale Bitmap
id_ID: Skala nyata Bitmap

en: Real Scale Vector
id_ID: Menunjukkan skala sebenarnya

en: Length Over All (m)
id_ID: Panjang atas semua (m)

en: Width Over All (m)
id_ID: Lebar atas semua (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
id_ID: GPS keluar dari busur (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
id_ID: GPS keluar dari tengah pelayaran (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
id_ID: Layar ukuran minimal (mm)

en: Show range rings
id_ID: Menunjukkan berbagai batas

en: Distance between rings
id_ID: Jarak antara batas

en: Distance Unit
id_ID: Satuan unit

en: Nautical miles
id_ID: Mil laut

en: Kilometers
id_ID: Kilometer

en: Range Ring Colour
id_ID: Jarak lingkaran warna

en: Style
id_ID: Gaya

en: Solid
id_ID: Padat

en: Dot
id_ID: Titik

en: Long dash
id_ID: Tanda pisah yang panjang

en: Short dash
id_ID: Tanda pisah yang pendek

en: Dot dash
id_ID: Tanda pisah titik

en: Black
id_ID: Hitam

en: Dark Red
id_ID: Merah Gelap

en: Dark Green
id_ID: Hijau Gelap

en: Dark Yellow
id_ID: Kuning Gelap

en: Dark Blue
id_ID: Biru Tua

en: Dark Magenta
id_ID: Magenta Gelap

en: Dark Cyan
id_ID: Cyan Gelap

en: Light Gray
id_ID: Abu-abu Muda

en: Dark Gray
id_ID: Abu-abu gelap

en: Red
id_ID: Merah

en: Green
id_ID: Hijau

en: Yellow
id_ID: Kuning

en: Blue
id_ID: Biru

en: Cyan
id_ID: Biru

en: White
id_ID: Putih

en: Tracks
id_ID: Lintasan

en: Automatic Daily Tracks at midnight
id_ID: Automatic Daily Tracks pada tengah malam

en: Automatic Daily Tracks at
id_ID: Trek Harian Otomatis di

en: Computer
id_ID: Komputer

en: Highlight Tracks
id_ID: Sorot lintasan

en: Tracking Precision
id_ID: Pelacakan presisi

en: Low
id_ID: Rendah

en: High
id_ID: Tinggi

en: Calculate values
id_ID: Menghitung nilai

en: Calculate SOG and COG from position changes
id_ID: Menghitung SOG dan COG dari perubahan posisi

en: Min seconds between updates
id_ID: Minimal detik di antara pembaruan

en: Advance route waypoint on arrival only
id_ID: Titik temu jalur awal pada saat kedatangan saja

en: Waypoint range rings
id_ID: Kisaran titik arah cincin

en: Waypoint Range Ring Colours
id_ID: Jarak lingkaran warna pada titik arah

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
id_ID: Kunci titik arah (Kecuali jika dialog properti titik arah terlihat)

en: Confirm deletion of tracks and routes
id_ID: Konfirmasikan penghapusan lintasan dan jalur

en: Chart Files
id_ID: Bagan berkas

en: Directories
id_ID: Direktori

en: Add Directory...
id_ID: Tambahkan Direktori...

en: Remove Selected
id_ID: Hapus yang dipilih

en: Compress Selected
id_ID: Meringkaskan yang dipilih

en: Remove
id_ID: Menghapus

en: Update Control
id_ID: Memperbarui kontrol

en: Scan Charts and Update Database
id_ID: Scan Charts dan Update Database

en: Force Full Database Rebuild
id_ID: Memaksa kembali penyimpanan data yang sudah penuh

en: Prepare all ENC Charts
id_ID: Persiapkan semua bagan ENC

en: Advanced
id_ID: Maju

en: De-skew Raster Charts
id_ID: De-skew grafik raster

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
id_ID: Gunakan Accelerated Graphics (OpenGL)

en: Chart Rotation Averaging Time
id_ID: Bagan Rotasi Rata-Rata Waktu

en: seconds
id_ID: detik

en: Chart Zoom/Scale Weighting
id_ID: Perbesar bagan/bobot skala

en: Vector
id_ID: Vektor

en: Physical Screen Width
id_ID: Lebar Layar Fisik

en: Auto
id_ID: Otomatis

en: Chart Display
id_ID: Tampilan bagan

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
id_ID: Tampilkan Sketsa Raster Charts sebagai North-Up

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
id_ID: Dengan nilai yang lebih rendah, tingkat pembesaran yang sama menunjukkan bagan yang kurang rinci.
    Dengan nilai yang lebih tinggi, tingkat pembesaran yang sama menunjukkan bagan yang lebih rinci.

en: Graphics
id_ID: Grafis

en: Vector Chart Display
id_ID: Tampilan Grafik Vektor

en: Mariner's Standard
id_ID: Standar pelayaran

en: Depth Soundings
id_ID: Kedalaman Suara

en: Chart Information Objects
id_ID: Bagan informasi objek

en: Buoys/Lights
id_ID: Pelampung/lampu

en: Extended Light Sectors
id_ID: Bidang lampu yang diperpanjang

en: Chart Texts
id_ID: Bagan teks

en: National text on chart
id_ID: Teks nasional pada bagan

en: Important Text Only
id_ID: Hanya teks penting

en: De-Cluttered Text
id_ID: Teks berantakan

en: Chart Detail
id_ID: Rincian bagan

en: Reduced Detail at Small Scale
id_ID: Mengurangi Detail pada Skala Kecil

en: Graphics Style
id_ID: Gaya Grafis

en: Paper Chart
id_ID: Kertas grafik

en: Simplified
id_ID: Disederhanakan

en: Boundaries
id_ID: Batas

en: Plain
id_ID: Sederhana

en: Symbolized
id_ID: Dilambangkan

en: Colors
id_ID: Warna

en: 2 Color
id_ID: 2 Warna

en: 4 Color
id_ID: 4 Warna

en: Shallow Depth
id_ID: Kedalaman Dangkal

en: Safety Depth
id_ID: Kedalaman yang aman

en: Deep Depth
id_ID: Kedalaman

en: Reset to STANDARD
id_ID: Setel ulang ke STANDAR

en: Tides && Currents
id_ID: Pasang surut air laut & pasang

en: Active Datasets
id_ID: Dataset Aktif

en: Add Dataset...
id_ID: Tambahkan Dataset...

en: All Available Charts
id_ID: Semua bagan yang tersedia

en: Remove Chart
id_ID: Menghapus bagan

en: All Charts
id_ID: Semua bagan

en: New Group...
id_ID: Grup Baru...

en: Delete Group
id_ID: Hapus Grup

en: Preserve scale when switching charts
id_ID: Pertahankan skala saat beralih grafik

en: Controls
id_ID: Kendali

en: Smooth Panning / Zooming
id_ID: Halus mendulang / menanjak

en: Zoom to Cursor
id_ID: Untuk Perbesar cursor

en: Display Features
id_ID: Fitur tampilan

en: Status Bar Option
id_ID: Opsi Status Bar

en: Live ETA at Cursor
id_ID: Hidup di ETA Kursor

en: Default Boat Speed
id_ID: Kecepatan Perahu

en: Units
id_ID: Unit

en: Statute miles
id_ID: Undang-undang mil

en: Knots
id_ID: Knot

en: Depth
id_ID: Kedalaman

en: Lat/Long
id_ID: Lintang/bujur

en: Degrees, Decimal Minutes
id_ID: Derajat, desimal menit

en: Decimal Degrees
id_ID: Desimal derajat

en: Degrees, Minutes, Seconds
id_ID: Derajat, menit, detik

en: Bearings
id_ID: Hubungan

en: Show true
id_ID: Menunjukkan benar

en: Assumed magnetic variation
id_ID: Diasumsikan perbedaan magnetik

en: Show true bearings and headings
id_ID: Tunjukkan bantalan dan judul yang benar

en: Show magnetic bearings and headings.
id_ID: Tunjukkan bantalan dan judul magnetik.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
id_ID: Aplikasi tambahan WMM menghitung perbedaan magnetik

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
id_ID:  Untuk mengatur perbedaan magnetik secara manual,
     anda harus menonaktifkan aplikasi tambahan WMM.

en: Select Sound File
id_ID: Pilih berkas suara

en: AIS Targets
id_ID: Sasaran AIS

en: CPA Calculation
id_ID: Perhitungan CPA

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
id_ID: Tidak ada peringatan CPA(T) jika kisaran sasaran lebih besar dari (NMi)

en: Warn if CPA less than (NMi)
id_ID: Memperingatkan jika CPA kurang (NMi)

en: ...and TCPA is less than (min)
id_ID: ...dan TCPA berjarak kurang dari (minimal)

en: Lost Targets
id_ID: Target yang hilang

en: Mark targets as lost after (min)
id_ID: Tandai target hilang setelah (min)

en: Remove lost targets after (min)
id_ID: Hapus target yang hilang setelah (min)

en: Display
id_ID: Tampilan

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
id_ID: Tampilkan panah prediksi prediktor COG, panjang (min)

en: Show target tracks, length (min)
id_ID: Tampilkan trek target, panjang (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
id_ID: Menekan target berlabuh / ditambatkan, kecepatan maks (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
id_ID: Izinkan pelemahan target yang kurang penting jika lebih dari ... target

en: Show area notices (from AIS binary messages)
id_ID: Tampilkan pemberitahuan area (dari pesan biner AIS)

en: Show AIS targets real size
id_ID: Tampilkan AIS menargetkan ukuran sebenarnya

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
id_ID: Tunjukkan nama dengan target AIS pada skala lebih besar dari 1:

en: Rollover
id_ID: Berputar

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
id_ID: "Nama Kapal" MMSI (Call Sign)

en: [Class] Type (Status)
id_ID: [Class] tipe (status)

en: CPA/TCPA Alerts
id_ID: Tanda BPA / TCPA

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
id_ID: Tampilkan Dialog Lansiran BPA / TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
id_ID: Mainkan Sound on CPA / TCPA Alerts dan DSC / SART emergencies.

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
id_ID: Aktifkan Target Alert Mengakui timeout (min)

en: General Options
id_ID: Pilihan umum

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Fonts
id_ID: Huruf-huruf

en: Choose Font...
id_ID: Pilih Huruf...

en: Choose Font Color...
id_ID: Pilih Warna Huruf...

en: Toolbar and Window Style
id_ID: Toolbar dan Gaya Jendela

en: Interface Options
id_ID: Pilihan Antarmuka

en: Show Status Bar
id_ID: Tampilkan Bar Status

en: Show Menu Bar
id_ID: Tampilkan Menu Bar

en: Show Compass/GPS Status Window
id_ID: Tampilkan Jendela Status Kompas / GPS

en: Enable Toolbar auto-hide
id_ID: Aktifkan Toolbar secara otomatis

en: Play Ships Bells
id_ID: Mainkan Ships Bells

en: Enable Touchscreen interface
id_ID: Aktifkan antarmuka layar sentuh

en: Enable Scaled Graphics interface
id_ID: Aktifkan antarmuka Scaled Graphics

en: User Interface scale factor
id_ID: Faktor skala User Interface

en: Chart Object scale factor
id_ID: Faktor ukuran Chart Object

en: Ship scale factor
id_ID: Faktor skala kapal

en: Apply
id_ID: Menerapkan

en: Charts
id_ID: Grafik

en: Connections
id_ID: Koneksi

en: Ships
id_ID: Kapal

en: User Interface
id_ID: Antarmuka pengguna

en: Plugins
id_ID: Tambahan

en: User set magnetic variation
id_ID: Pengguna mengatur perbedaan magnetik

en: feet
id_ID: kaki

en: fathoms
id_ID: mengerti

en: Add a directory containing chart files
id_ID: Tambahkan sebuah penyimpan data yang berisi berkas bagan

en: 
     - your ship's length must be > 0
id_ID: 
     - panjang kapal anda harus > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
id_ID: 
     - balok kapal anda harus > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
id_ID: 
     - GPS kamu mengimbangi dari tengah perjalanan anda harus berada dalam kapal balok

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
id_ID: 
     - GPS kamu mengimbangi dari busur harus anda harus berada dalam jarak kapal anda

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
id_ID: 
     - ukuran tanda kapal minimal anda harus antara 1 dan 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
id_ID: Pengaturan untuk ukuran kapal sebenarnya tidak benar:

en: OpenCPN info
id_ID: Informasi OpenCPN

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
id_ID: Kompresi akan mengubah file grafik pada disk.
     Ini mungkin membuat file tersebut tidak kompatibel dengan program lain atau versi lama OpenCPN.
     Grafik terkompresi mungkin memerlukan waktu sedikit lebih lama untuk dimuat dan ditampilkan pada beberapa sistem.
     Mereka dapat didekompresi lagi dengan menggunakan program zip unxz atau 7.

en: OpenCPN Warning
id_ID: Peringatan OpenCPN

en: OpenCPN Compress Charts
id_ID: Menekan bagan OpenCPN

en: No charts found to compress.
id_ID: Bagan tidak ditemukan untuk ditekan.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
id_ID: dikompresi %ld grafik
    dari %.1fMB untuk %.1fMB
    disimpan %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
id_ID: Masukkan nama kelompok

en: New Chart Group
id_ID: Kelompok bagan baru

en: Select Tide/Current Data
id_ID: Pilih Tide/Current Data

en: Texture Compression
id_ID: Tekstur Kompresi

en: Texture Compression with Caching
id_ID: Tekstur Kompresi dengan Caching

en: Texture Compression Caching
id_ID: Kompresi Tekstur Caching

en: Texture Memory Size (MB)
id_ID: Ukuran Memori Tekstur (MB)

en: Size:
id_ID: Ukuran:

en: Rebuild Texture Cache
id_ID: Bangun kembali Tekstur Cache

en: Clear Texture Cache
id_ID: Bersihkan Tekstur Cache

en: Show FPS
id_ID: Tunjukkan FPS

en: Polygon Smoothing
id_ID: Poligon smoothing

en: Line Smoothing
id_ID: Menghaluskan garis

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
id_ID: OpenGL perangkat lunak (restart OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
id_ID: Gunakan Dipercepat Panning

en: Texture Settings
id_ID: Pengaturan Tekstur

en: Texture Cache
id_ID: Tekstur Cache

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
id_ID: Pembaruan Sel S57 gagal.
    Fitur Enc mungkin tidak lengkap atau tidak akurat.
    
    Periksa logfile untuk rinciannya.

en: OpenCPN Create SENC Warning
id_ID: OpenCPN Buat Peringatan SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
id_ID: Pembaruan sel S57 gagal.
    Tidak ada pembaruan yang bisa diterapkan.
    ENC fitur mungkin tidak lengkap atau tidak akurat.
    
    Periksa catatan berkas untuk lebih rinci.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
id_ID: OpenCPN S57 File SENC Buat...

en: Routes
id_ID: Jalur

en: Filter
id_ID: Saring

en: Route Name
id_ID: Nama jalur

en: From <-> To
id_ID: Dari <-> Ke

en: &Properties
id_ID: &Properti

en: &Activate
id_ID: &Mengaktifkan

en: &Center View
id_ID: &pusat tampilan

en: &Reverse
id_ID: &Membalikkan

en: &Delete
id_ID: %Menghapus

en: &Export selected...
id_ID: &Ekspor yang dipilih...

en: Export
id_ID: Ekspor

en: &Delete All
id_ID: &Menghapus semua

en: Track Name
id_ID: Nama lintasan

en: Length
id_ID: Panjang

en: &Start Track
id_ID: &Memulai lintasan

en: Route from Track
id_ID: Jalur dari lintasan

en: Waypoints
id_ID: Titik arah

en: Waypoint Name
id_ID: Nama titik arah

en: Distance from own ship
id_ID: Jauh dari kapal sendiri

en: &New
id_ID: &Baru

en: &Go To
id_ID: &Pergi Ke

en: &Send to GPS
id_ID: &Kirim ke GPS

en: Delete All
id_ID: Hapus semua

en: I&mport GPX...
id_ID: M&asukkan GPX...

en: Export All Visible...
id_ID: Ekspor semua yang terlihat...

en: Layers
id_ID: Lapisan

en: Layer Name
id_ID: Nama lapisan

en: No. of items
id_ID: Tidak ada item

en: Show WPT names
id_ID: Tampilkan nama WPT

en: List contents
id_ID: Daftar isi

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
id_ID: Apakah kamu yakin ingin menghapus objek yang dipilih(s)

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
id_ID: Apakah kamu yakin ingin menghapus <ALL> jalur?

en: &Merge Selected Tracks
id_ID: &Menggabungkan lintasan yang terpilih

en: Reduce Data...
id_ID: Mengecilkan Data...

en: &Copy as text
id_ID: &Menyalin teks

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
id_ID: Pilih kesalahan maksimum yang diizinkan (dalam meter)
     setelah reduksi data:

en: Reduce Data Precision
id_ID: Kurangi Presisi Data

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
id_ID: Jumlah data yang digunakan oleh track
     dikurangi %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
id_ID: Track yang sedang berjalan tidak digabungkan.
    Kamu bisa menggabungkannya nanti jika sudah selesai.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
id_ID: OpenCPN mengubah Track ke Rute....

en: Processing Waypoints...
id_ID: Pengolahan Waypoints...

en: Done.
id_ID: Selesai.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
id_ID: Apakah kamu yakin ingin menghapus <ALL> tracks?

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
id_ID: Waypoint yang ingin kamu hapus digunakan dalam rute, apakah kamu sungguh ingin menghapusnya?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
id_ID: Apakah kamu yakin ingin menghapus <ALL> waypoints?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
id_ID: Ada beberapa waypoints yang dipakai dalam rute atau jangkar larem.
     Apakah kamu ingin menghapus mereka juga?
     Ini akan mengubah rute dan menonaktifkan jangkar larem.
     Jangan menyimpan waypoints yang digunakan dalam rute atau larem.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
id_ID: Yakin ingin menghapus lapisan ini dan <ALL> isinya?

en: (Unnamed Layer)
id_ID: (Layar tidak disebutkan nama)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
id_ID: Anda mencoba untuk menghapus rute MOB AIS yang aktif, apakah Anda BENAR-BENAR yakin?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
id_ID: Titik -titik arah dapat diganti namanya untuk mencerminkan orde baru, namanya adalah '001', '002', dll.
    
     Apakah Anda ingin mengubah nama titik arah?

en: Leg
id_ID: Kaki

en: To Waypoint
id_ID: Ke titik jalur

en: Elements to print...
id_ID: Unsur percetakan...

en: Show Waypoint name.
id_ID: Memperlihatkan Waypoint name.

en: Show Waypoint position.
id_ID: Tampilkan posisi titik arah.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
id_ID: Tampilkan arah dari masing-masing titik arah untuk yang selanjutnya.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
id_ID: Tampilkan jarak dari masing-masing titik arah untuk yang selanjutnya.

en: Show Waypoint description.
id_ID: Perlihatkan gambar Waypoint.

en: Route Print
id_ID: Rute Cetakan

en: From
id_ID: Dari

en: To
id_ID: Ke

en: Plan speed
id_ID: Rencana kecepatan

en: Default color
id_ID: Warna bawaan

en: Width
id_ID: Lebar

en: Next tide event
id_ID: Acara pasang surut berikutnya

en: wxFB Website
id_ID: situs wab wxFB

en: Links are opened in the default browser.
id_ID: Tautan dibuka di browser default.

en: Print
id_ID: Mencetak

en: Extend
id_ID: Memperpanjang

en: Split
id_ID: Membagi

en: Sunrise
id_ID: Matahari terbit

en: Daytime
id_ID: Siang hari

en: Sunset
id_ID: Matahari terbenam

en: Nighttime
id_ID: Suhu

en: Depart From
id_ID: Berangkat dari

en: Total distance
id_ID: Jarak total

en: Speed (Kts)
id_ID: Kecepatan (Kts)

en: Departure Time
id_ID: Tanggal keberangkatan

en: Time enroute
id_ID: Waktu dalam perjalanan

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
id_ID: Yakin ingin menghapus waypoint ini?

en: OpenCPN Remove Waypoint
id_ID: OpenCPN Hapus Waypoint

en: &Copy all as text
id_ID: &Salin semua teks

en: _plus
id_ID: _tambah

en: Links are opened for editing.
id_ID: Tautan dibuka untuk diedit.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
id_ID: Rantai Sel Sel S57 tidak lengkap.
    ENC Fitur mungkin tidak lengkap atau tidak akurat.
    Periksa logfile untuk rinciannya.

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
id_ID: <font size=-2>(sudut sektor merupakan bantalan dari menuju ke laut)</font><br>

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
id_ID: Siapkan GPS untuk upload Route / Waypoint dan tekan Kirim...

en: Progress...
id_ID: Kemajuan...

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
id_ID: Sepertinya Anda tidak memiliki data harmonik pasang / arus yang terpasang.

en: Tide
id_ID: Pasang

en: Current
id_ID: Saat ini

en: Prev
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Selanjutnya

en: Reference Station :
id_ID: Stasiun Referensi :

en: Data Source :
id_ID: Sumber data :

en: Today
id_ID: Hari ini

en: Tomorrow
id_ID: Besok

en: Shift to Larger Scale Chart
id_ID: Pergeseran besar skala bagan

en: Shift to Smaller Scale Chart
id_ID: Pergeseran kecil skala bagan

en: Hide ENC text
id_ID: Menyembunyikan teks ENC

en: ToolTips
id_ID: Keterangan alat

en: No, I don't want to hide it.
id_ID: Tidak, saya tidak ingin menyembunyikannya.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
id_ID: Tidak, dan secara permanen menghapus opsi untuk menyembunyikannya.

en: Yes, hide it.
id_ID: Ya, sembunyikan itu.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
id_ID: Tombol Man Over Board bisa menjadi fitur keselamatan yang penting.
     Yakin ingin menyembunyikannya?

en: Choose Toolbar Icons
id_ID: Memilih ikon toolbar

en: Timestamp
id_ID: Stempel waktu

en: Avg. speed
id_ID: Kecepatan Rata-rata

en: Time Enroute
id_ID: Waktu berjalan

en: LMT @ Location
id_ID: LMT @ Lokasi

en: Time shown as
id_ID: Waktu yang ditampilkan sebagai

en: 1 pixel
id_ID: 1 piksel

en: 2 pixels
id_ID: 2 piksel

en: 3 pixels
id_ID: 3 Piksel

en: 4 pixels
id_ID: 4 Piksel

en: 5 pixels
id_ID: 5 Piksel

en: 6 pixels
id_ID: 6 Piksel

en: 7 pixels
id_ID: 7 Piksel

en: 8 pixels
id_ID: 8 Piksel

en: 9 pixels
id_ID: 9 Piksel

en: 10 pixels
id_ID: 10 Piksel

en: To route
id_ID: Untuk jalur

en: Display parameters
id_ID: Menampilkan parameter

en: Statistics
id_ID: Statistik

en: Recorded points
id_ID: Point rekaman

en: LMT @ Track Start
id_ID: LMT @ mulai melacak

en: track
id_ID: lintasan

en: Legend
id_ID: Legenda

en: Message accepted
id_ID: Pesan diterima

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
id_ID: Pesan masukan disaring, pesan output disaring dan dijatuhkan

en: Input Message filtered and dropped
id_ID: Pesan Input disaring dan dijatuhkan

en: Output Message
id_ID: Pesan Keluar

en: Information Message or Message with errors
id_ID: Pesan Informasi atau Pesan dengan kesalahan

en: Delete Waypoint
id_ID: Menghapus titik arah

en: Move Waypoint
id_ID: Memindahkan titik arah
