opencpn - en to is_IS translation catalogue (439 entries)

en: About OpenCPN
is_IS: Um OpenCPN

en: OpenCPN Alert
is_IS: OpenCPN Viðvörun

en: OpenCPN AIS Alert
is_IS: OpenCPN AIS-Viðvörun

en: Center view
is_IS: Miðjusýn

en: Link Properties
is_IS: Stillingar hlekks

en: Options
is_IS: Valkostir

en: Print Route Selection
is_IS: Prenta leiðarval

en: Route Properties
is_IS: Leiðar stillingar

en: Extra Object Info
is_IS: Aukaupplýsingar um hlut

en: Send to GPS
is_IS: Senda til GPS

en: Track properties
is_IS: Slóðar stillingar

en: URL:
is_IS: Vefslóð:

en: Speed:
is_IS: Hraði:

en: Abort
is_IS: Hætta við

en: Settings
is_IS: Stillingar

en: Pause
is_IS: Pása

en: Close
is_IS: Loka

en: Resume
is_IS: Halda áfram

en: Username:
is_IS: Notendanafn:

en: Password:
is_IS: Lykilorð:

en: Proxy username:
is_IS: Proxy notendanafn:

en: License
is_IS: Leyfi

en: Help
is_IS: Hjálp

en: < Back
is_IS: < Tilbaka

en: The OpenCPN Authors
is_IS: Höfundar OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
is_IS: OpenCPN er ókeypis hugbúnaðar verkefni, búið til af siglingafólki. Þér er frjálst að hlaða því niður og dreifa því án greiðslu.

en: Want to help?
is_IS: Viltu hjálpa?

en: Donate
is_IS: Styrkja

en: or
is_IS: eða

en: get involved!
is_IS: gaktu þátt!

en: Logfile:
is_IS: Leiðarbókarskrá:

en: Config file:
is_IS: Stillingarskrá:

en: Copy to clipboard
is_IS: Afrita á klippispjald

en: Plugin API:
is_IS: Forritunarviðmóts Viðbót: (API)

en: OpenCPN Website
is_IS: Heimasíða OpenCPN

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
is_IS: OpenCPN hjálpargögnin eru ekki fáanleg á staðnum.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
is_IS: Viltu fara á opencpn.org vefsíðuna til að fá frekari upplýsingar?

en: OpenCPN Info
is_IS: OpenCPN upplýsingar

en: (reserved for future use)
is_IS: (frátekið fyrir framtíðarnot)

en: Tanker
is_IS: Tankskip

en: AIS Alert
is_IS: AIS aðvörun

en: &Jump To
is_IS: &Hoppa til

en: Underway using Engine
is_IS: Á siglingu undir vélarafli.

en: At Anchor
is_IS: Liggur við akkeri

en: Not Under Command
is_IS: Ekki undir stjórn

en: Restricted Manoeuvrability
is_IS: Takmörkuð Stjórnhæfni

en: Constrained by draught
is_IS: Hamlaður af djúpristu

en: Moored
is_IS: Liggur við bauju

en: Aground
is_IS: Strandað

en: Engaged in Fishing
is_IS: Við Fiskveiðar

en: Underway Sailing
is_IS: Undir Seglum

en: High Speed Craft
is_IS: Hraðbátur

en: Wing In Ground Effect
is_IS: Flugbátur

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
is_IS: Vélknúið skip (Dráttarbátur) sem dregur á eftir sér (á við á ákveðnu svæði)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
is_IS: Vélknúið skip (Dráttarbátur) ýtir á undan sér(á við á ákveðnu svæði)

en: Reserved 13
is_IS: Frátekið 13

en: Reserved 14
is_IS: Frátekið 14

en: Undefined
is_IS: Óskilgreint

en: AtoN Virtual
is_IS: Sýndar Siglingarmerki

en: AtoN Virtual (On Position)
is_IS: Sýndar Siglingarmerki (Á staðsetningu)

en: Nation
is_IS: Land

en: Flag
is_IS: Fáni

en: Active
is_IS: Virkt

en: Testing
is_IS: Prufar

en: Unknown
is_IS: Ekki vitað

en: Position
is_IS: Staðsetning

en: Destination
is_IS: Áfangastaður

en: Right
is_IS: Hægri

en: Left
is_IS: Vinstri

en: Speed
is_IS: Hraði

en: Course
is_IS: Stefna

en: Clear
is_IS: Hreinsa

en: Set
is_IS: Setja

en: Altitude
is_IS: Hæð

en: min
is_IS: mín

en: DSC Distress
is_IS: DSC neyðarkall

en: DSC Position Report
is_IS: DSC staðsetningar skýrsla

en: Albania
is_IS: Albanía

en: Austria
is_IS: Austurríki

en: Azores
is_IS: Asóreyjar

en: Belgium
is_IS: Belgía

en: Belarus
is_IS: Hvíta Rússland

en: Bulgaria
is_IS: Búlgaría

en: Vatican City State
is_IS: Vatíkanið

en: Cyprus
is_IS: Kýpur

en: Germany
is_IS: Þýskaland

en: Georgia
is_IS: Georgía

en: Moldova
is_IS: Moldavía

en: Armenia
is_IS: Armenía

en: Denmark
is_IS: Danmörk

en: Spain
is_IS: Spánn

en: France
is_IS: Frakkland

en: Finland
is_IS: Finnland

en: Faroe Islands
is_IS: Færeyjar

en: Great Britain
is_IS: Bretland

en: Gibraltar
is_IS: Gíbraltar

en: Greece
is_IS: Grikkland

en: Croatia
is_IS: Króatía

en: Morocco
is_IS: Marokkó

en: Hungary
is_IS: Ungverjaland

en: Netherlands
is_IS: Holland

en: Italy
is_IS: Ítalía

en: Ireland
is_IS: Írland

en: Iceland
is_IS: Ísland

en: Luxembourg
is_IS: Lúxemborg

en: Monaco
is_IS: Monakó

en: Madeira
is_IS: Madeiraeyjar

en: Norway
is_IS: Noregur

en: Poland
is_IS: Pólland

en: Montenegro
is_IS: Svartfjallaland

en: Portugal
is_IS: Portúgal

en: Romania
is_IS: Rúmenía

en: Sweden
is_IS: Svíþjóð

en: Slovak Republic
is_IS: Slóvakía

en: San Marino
is_IS: San Marínó

en: Switzerland
is_IS: Sviss

en: Czech Republic
is_IS: Tékkland

en: Turkey
is_IS: Tyrkland

en: Ukraine
is_IS: Úkraína

en: Russian
is_IS: Rússland

en: Macedonia
is_IS: Makedónía

en: Latvia
is_IS: Lettland

en: Estonia
is_IS: Eystland

en: Lithuania
is_IS: Litháen

en: Slovenia
is_IS: Slóvenía

en: Serbia
is_IS: Serbía

en: Anguilla
is_IS: Angvilla

en: Aruba
is_IS: Arúba

en: Bahamas
is_IS: Bahamaeyjar

en: Bermuda
is_IS: Bermúdaeyjar

en: Belize
is_IS: Belís

en: Canada
is_IS: Kanada

en: Cayman Islands
is_IS: Caymaneyjar

en: Costa Rica
is_IS: Kosta Rica

en: Cuba
is_IS: Kúba

en: Dominica
is_IS: Dóminíka

en: Dominican Republic
is_IS: Dóminíska lýðveldið

en: Guadeloupe
is_IS: Gvadelúpeyjar

en: Greenland
is_IS: Grænland

en: Guatemala
is_IS: Gvatemala

en: Honduras
is_IS: Hondúras

en: Haiti
is_IS: Haítí

en: United States of America
is_IS: Bandaríkin

en: Jamaica
is_IS: Jamaíka

en: Saint Kitts and Nevis
is_IS: Sankti Kristófer og Nevis

en: Saint Lucia
is_IS: Sankti Lúsía

en: Mexico
is_IS: Mexíkó

en: Martinique
is_IS: Martíník

en: Saint Pierre and Miquelon
is_IS: Sankti Pierre og Miquelon

en: Trinidad and Tobago
is_IS: Trínidad og Tóbagó

en: Turks and Caicos Islands
is_IS: Turks- og Caicoseyjar

en: Saint Vincent and the Grenadines
is_IS: Sankti Vinsent og Grenadíneyjar

en: British Virgin Islands
is_IS: Bresku Meyjaeyjar

en: United States Virgin Islands
is_IS: Bandarísku Jómfrúaeyjar

en: Afghanistan
is_IS: Afganistan

en: Saudi Arabia
is_IS: Sádí-Arabía

en: Bangladesh
is_IS: Bangladess

en: Bahrain
is_IS: Barein

en: Bhutan
is_IS: Bútan

en: China
is_IS: Kína

en: Taiwan
is_IS: Taívan

en: Sri Lanka
is_IS: Srí Lanka

en: India
is_IS: Indland

en: Iran
is_IS: Íran

en: Azerbaijani Republic
is_IS: Aserbaídsjan

en: Iraq
is_IS: Írak

en: Israel
is_IS: Ísrael

en: Turkmenistan
is_IS: Túrkmenistan

en: Kazakhstan
is_IS: Kasakstan

en: Uzbekistan
is_IS: Úsbekistan

en: Jordan
is_IS: Jórdan

en: Korea
is_IS: Kórea

en: Palestine
is_IS: Palestína

en: People's Rep. of Korea
is_IS: Kórea

en: Kuwait
is_IS: Kúveit

en: Lebanon
is_IS: Líbanon

en: Kyrgyz Republic
is_IS: Kirgisistan

en: Macao
is_IS: Makaó

en: Maldives
is_IS: Maldíveyjar

en: Mongolia
is_IS: Mongólía

en: Oman
is_IS: Óman

en: Qatar
is_IS: Katar

en: Syrian Arab Republic
is_IS: Sýrland

en: United Arab Emirates
is_IS: Sameinuðu Arabísku Furstadæmin

en: Tajikistan
is_IS: Tadsíkistan

en: Yemen
is_IS: Jemen

en: Bosnia and Herzegovina
is_IS: Bosnía og Hersegóvína

en: Adelie Land
is_IS: Adélie-land

en: Australia
is_IS: Ástralía

en: Myanmar
is_IS: Mjanmar

en: Brunei Darussalam
is_IS: Brúnei Darussalam

en: Micronesia
is_IS: Míkrónesía

en: Palau
is_IS: Palá

en: New Zealand
is_IS: Nýja Sjáland

en: Cambodia
is_IS: Kambódía

en: Christmas Island
is_IS: Jólaeyja

en: Cook Islands
is_IS: Cookseyjar

en: Fiji
is_IS: Fídjieyjar

en: Indonesia
is_IS: Indonesía

en: Kiribati
is_IS: Kíribatí

en: Lao People's Dem. Rep.
is_IS: Laos

en: Malaysia
is_IS: Malasía

en: Northern Mariana Islands
is_IS: Norður-Maríanaeyjar

en: Marshall Islands
is_IS: Marshalleyjar

en: New Caledonia
is_IS: Nýja-Kaledónía

en: Nauru
is_IS: Nárú

en: French Polynesia
is_IS: Franska Pólýnesía

en: Philippines
is_IS: Filippseyjar

en: Papua New Guinea
is_IS: Papúa Nýja-Gínea

en: Samoa
is_IS: Samóa Eyjar

en: Viet Nam
is_IS: Víetnam

en: South Africa
is_IS: Suður Afríka

en: Angola
is_IS: Angóla

en: Algeria
is_IS: Alsír

en: Egypt
is_IS: Egyptaland

en: Ethiopia
is_IS: Eþíópía

en: Eritrea
is_IS: Erítrea

en: Guinea
is_IS: Gínea

en: Liberia
is_IS: Líbería

en: Niger
is_IS: Níger

en: Nigeria
is_IS: Nígería

en: Namibia
is_IS: Namibía

en: Rwanda
is_IS: Rúanda

en: Sudan
is_IS: Súdan

en: Eswatini
is_IS: Svasíland

en: Chad
is_IS: Tjad

en: Togolese Republic
is_IS: Togóska lýðveldið

en: Tunisia
is_IS: Túnis

en: Tanzania
is_IS: Tansanía

en: Uganda
is_IS: Úganda

en: Dem Rep.of the Congo
is_IS: Kongó

en: Zambia
is_IS: Sambía

en: Zimbabwe
is_IS: Simbabve

en: Argentine Republic
is_IS: Argentína

en: Brazil
is_IS: Brasilía

en: Bolivia
is_IS: Bólivía

en: Chile
is_IS: Síle

en: Colombia
is_IS: Kólumbía

en: Ecuador
is_IS: Ekvador

en: Falkland Islands
is_IS: Falklandeyjar

en: Guyana
is_IS: Gvæjana

en: Paraguay
is_IS: Paragvæ

en: Peru
is_IS: Perú

en: Suriname
is_IS: Súrínam

en: Uruguay
is_IS: Úrúgvæ

en: Venezuela
is_IS: Venesúela

en: Military Vessel
is_IS: Herskip

en: Sailing Vessel
is_IS: Seglskip

en: Pleasure craft
is_IS: Skemmtiferðaskip

en: Pilot Vessel
is_IS: Lóðs

en: Search and Rescue Vessel
is_IS: Björgunarskip

en: Tug
is_IS: Dráttarbátur

en: Passenger Ship
is_IS: Farþegaskip

en: Cargo Ship
is_IS: Flutningaskip

en: Unspecified
is_IS: Ekki skilgreint

en: Reference Point
is_IS: Viðmiðunarpunktur

en: Spare
is_IS: Til vara

en: Light
is_IS: Ljós

en: Beacon, Port Hand
is_IS: Viti, bakborð

en: Beacon, Starboard Hand
is_IS: Viti, stjórnborð

en: Special Mark
is_IS: Sérstakt merki

en: Tow
is_IS: Dráttur

en: Long Tow
is_IS: Langur dráttur

en: Name
is_IS: Nafn

en: Call
is_IS: Hringja

en: Type
is_IS: Tegund

en: OK
is_IS: Í lagi

en: Nothing found
is_IS: Ekkert fundið

en: Cancel
is_IS: Hætta við

en: Menu
is_IS: Valmynd

en: Undo
is_IS: Afturkalla

en: Redo
is_IS: Endurtaka

en: Measure
is_IS: Mæla

en: Zero XTE
is_IS: Núllstilla XTE

en: temporary
is_IS: tímabundið

en: Show
is_IS: Sýna

en: Properties
is_IS: Eiginleikar

en: Activate
is_IS: Virkja

en: Copy as KML
is_IS: Afrita sem KML

en: Delete
is_IS: Eyða

en: Reverse...
is_IS: Afturábak...

en: Send to new GPS
is_IS: Senda á nýjann GPS

en: Waypoint
is_IS: Vegpunktur

en: Main Menu
is_IS: Aðalvalmynd

en: Here
is_IS: Hér

en: There
is_IS: Þar

en: Go to
is_IS: Fara til

en: North Up
is_IS: Norður upp

en: Course Up
is_IS: Stefna upp

en: Show Grid
is_IS: Sýna möskva

en: Show Currents
is_IS: Sjá hafstrauma

en: Buoy/Light Labels
is_IS: Bauja/ljósmerki

en: Lights
is_IS: Ljós

en: Standard
is_IS: Staðlað

en: All
is_IS: Allt

en:  Name:
is_IS:  Nafn:

en:  Updated:
is_IS:  Uppfært:

en: Show Tides
is_IS: Sjá sjavarföll

en: " is empty.
is_IS: " er tómt.

en:  to
is_IS:  til

en: StatusBar
is_IS: Stöðubjálki

en: Layer
is_IS: Lag

en: Feet
is_IS: Fet

en: Meters
is_IS: Metrar

en: meters
is_IS: metrar

en: This Leg
is_IS: Þessi leggur

en: Title
is_IS: Titill

en: Description
is_IS: Lýsing

en: General
is_IS: Almennt

en: Select All
is_IS: Velja allt

en: Clear All
is_IS: Hreinsa allt

en: Add
is_IS: Bæta við

en: Send
is_IS: Senda

en: Latitude
is_IS: Breiddargráða

en: Longitude
is_IS: Lengdargráða

en: URL
is_IS: Vefslóð

en: Choose a file
is_IS: Veldu skrá

en: Icon
is_IS: Tákn

en: Edit
is_IS: Breyta

en: Add new
is_IS: Bæta við nýju

en: Show on chart
is_IS: Sýna á korti

en: Number
is_IS: Númer

en: Distance
is_IS: Fjarlægð

en: Color
is_IS: Litur

en: None
is_IS: Ekkert

en: Copy
is_IS: Afrita

en: Paste
is_IS: Setja inn

en: Paste lat/long
is_IS: Setja inn lengd/breidd

en: Do use
is_IS: Notaðu

en: Don't use
is_IS: Ekki nota

en: Show always
is_IS: Sýna alltaf

en: km/h
is_IS: km/t

en: Export GPX file
is_IS: Senda út sem GPX skrá

en: Temporary
is_IS: Tímabundið

en: Zoom In
is_IS: Stækka

en: Zoom Out
is_IS: Minnka

en: Show ENC text
is_IS: Sýna ENC texta

en: Own ship
is_IS: Eigið skip

en: Print Chart
is_IS: Prenta kort

en: Yes
is_IS: Já

en: No
is_IS: Nei

en: Default
is_IS: Sjálfgefið

en: Always
is_IS: Alltaf

en: Never
is_IS: Aldrei

en: MMSI Properties
is_IS: MMSI eiginleikar

en: Ship name
is_IS: Skipsnafn

en: New...
is_IS: Ný...

en: Black
is_IS: Svart

en: Dark Red
is_IS: Dökk rautt

en: Dark Green
is_IS: Dökk grænt

en: Dark Blue
is_IS: Dökkblátt

en: Light Gray
is_IS: Ljósgrátt

en: Red
is_IS: Rautt

en: Green
is_IS: Grænt

en: Yellow
is_IS: Gult

en: Blue
is_IS: Blátt

en: White
is_IS: Hvítt

en: Computer
is_IS: Tölva

en: Chart Files
is_IS: Kortaskrár

en: Directories
is_IS: Möppur

en: Add Directory...
is_IS: Bæta við möppu...

en: Remove Selected
is_IS: Fjarlægja valið

en: Compress Selected
is_IS: Þjappa völdu

en: Remove
is_IS: Fjarlægja

en: Templates
is_IS: Sniðmát

en: Saved Templates
is_IS: Vistuð sniðmát

en: Auto
is_IS: Sjálfvirkt

en: Manual:
is_IS: Handvirkt:

en: Buoys/Lights
is_IS: Baujur/ljós

en: Chart Texts
is_IS: Korta tekstar

en: Simplified
is_IS: Einfaldað

en: Plain
is_IS: Venjulegt

en: Colors
is_IS: Litir

en: 2 Color
is_IS: 2 Litir

en: 4 Color
is_IS: 4 Litir

en: Remove Chart
is_IS: Fjarlægja kort

en: All Charts
is_IS: Öll kort

en: Units
is_IS: Einingar

en: Knots
is_IS: Hnútar

en: Depth
is_IS: Dýpi

en: Lat/Long
is_IS: Lengd/Breidd

en: deg (-W, +E)
is_IS: gráður (-W, +E)

en: Select Sound File
is_IS: Veldu hljóðskrá

en: CPA Calculation
is_IS: CPA útreikningur

en: CPA/TCPA Alerts
is_IS: CPA/TCPA aðvaranir

en: Language
is_IS: Tungumál

en: Fonts
is_IS: Letur

en: Choose Font...
is_IS: Velja letur...

en: Choose Font Color...
is_IS: Velja leturslit...

en: Sample
is_IS: Sýnishorn

en: Unknown device :
is_IS: Óþekkt tæki:

en: Apply
is_IS: Virkja

en: Charts
is_IS: Kort

en: Connections
is_IS: Tengingar

en: Ships
is_IS: Skip

en: User Interface
is_IS: Notenda viðmót

en: Plugins
is_IS: Viðbætur

en: feet
is_IS: fet

en: OpenCPN info
is_IS: OpenCPN upplýsingar

en: OpenCPN Warning
is_IS: OpenCPN aðvörun

en: Size:
is_IS: Stærð:

en: Show FPS
is_IS: Sýna FPS

en: Filter
is_IS: Sía

en: From <-> To
is_IS: Frá <-> Til

en: &Properties
is_IS: &Eiginleikar

en: &Activate
is_IS: &Virkt

en: &Reverse
is_IS: &Afturábak

en: &Delete
is_IS: &Eyða

en: Export
is_IS: Flytja út

en: &Delete All
is_IS: &Eyða öllu

en: Length
is_IS: Lengd

en: Waypoints
is_IS: Vegpunktar

en: &New
is_IS: &Ný

en: &Go To
is_IS: &Fara til

en: &Send to GPS
is_IS: &Senda til GPS

en: Delete All
is_IS: Eyða öllu

en: Layers
is_IS: Lög

en: Layer type
is_IS: Tegund lags

en: &Copy as text
is_IS: &Afrita sem texta

en: Done.
is_IS: Lokið.

en: Leg
is_IS: Leggur

en: From
is_IS: Frá

en: To
is_IS: Til

en: Time
is_IS: Tími

en: Default color
is_IS: Sjálfgefinn litur

en: Width
is_IS: Beidd

en: Print
is_IS: Prenta

en: Sunrise
is_IS: Sólarupprás

en: Sunset
is_IS: Sólsetur

en: Arrived
is_IS: Mættur

en: _plus
is_IS: _plús

en: Prev
is_IS: Fyrra

en: Next
is_IS: Næsta

en: Today
is_IS: Í dag

en: Tomorrow
is_IS: Á morgun

en: Yes, hide it.
is_IS: Já, feldu það.

en: Timestamp
is_IS: Tímastimpill

en: Avg. speed
is_IS: Meðalhraði

en: (m/d/y h:m)
is_IS: (m/d/á t:m)
