opencpn - en to it_IT translation catalogue (1633 entries)

en: About OpenCPN
it_IT: Su OpenCPN

en: OpenCPN Alert
it_IT: Avviso OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
it_IT: OpenCPN allarme AIS

en: Object Query
it_IT: Info Oggetti Vettoriali

en: Center view
it_IT: Centra la vista

en: Link Properties
it_IT: Propietà Link

en: Waypoint Properties
it_IT: Proprietà Waypoint

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Print Route Selection
it_IT: Stampa la rotta scelta

en: Route Properties
it_IT: Proprietà Rotta

en: Extra Object Info
it_IT: Informazioni supplementari relative all'oggetto

en: Send to GPS
it_IT: Invia al GPS

en: Send to Peer
it_IT: Invia al &paio

en: (Unnamed Track)
it_IT: (Traccia senza nome)

en: Print Track Selection
it_IT: Stampa la traccia scelta

en: Track properties
it_IT: Proprietà Traccia

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Speed:
it_IT: Velocità:

en: Elapsed time:
it_IT: Tempo trascorso:

en: Estimated total time:
it_IT: Tempo totale stimato:

en: Estimated remaining time:
it_IT: Tempo rimanente stimato:

en: Abort
it_IT: Interrompi

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Start
it_IT: Inizio

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Resume
it_IT: Riprendi

en: Connection settings
it_IT: Impostazioni di Connessione

en: Connection settings used for the transfer:
it_IT: Impostazioni di connessione utilizzate per il trasferimento:

en: 0 (transfer completed)
it_IT: 0 (trasferimento completato)

en: Downloaded:
it_IT: Scaricato:

en: Uploaded:
it_IT: Caricato:

en: Username:
it_IT: Nome utente:

en: Port:
it_IT: Porta:

en: Proxy settings
it_IT: Impostazioni del proxy

en: Use proxy
it_IT: Utilizza proxy

en: Proxy host:
it_IT: Host del proxy:

en: Proxy username:
it_IT: Nome utente del proxy:

en: Proxy password:
it_IT: Password del proxy:

en: Proxy port:
it_IT: Porta Proxy:

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
it_IT: Il Chart Plotter/Navigator Open Source

en: Copy Log File to Clipboard
it_IT: Copia Log negli Appunti

en: Copy Settings File to Clipboard
it_IT: Copia Configurazioni negli Appunti

en: About
it_IT: Riguardo

en: Authors
it_IT: Autori

en: License
it_IT: Licenza

en: Help
it_IT: Aiuto

en: < Back
it_IT: < Indietro

en: The OpenCPN Authors
it_IT: I creatori di OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
it_IT: OpenCPN è un software gratuito, creato da marinai.
    It è scaricabile gratuitamente e distribuito senza costi aggiuntivi.

en: Want to help?
it_IT: Vuoi dare una mano?

en: Donate
it_IT: Fai una donazione

en: or
it_IT: oppure

en: get involved!
it_IT: collabora al progetto!

en: Logfile:
it_IT: File Log:

en: Config file:
it_IT: File di configurazione:

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Plugin API:
it_IT: API del plugin:

en: OpenCPN Website
it_IT: Sito web OpenCPN

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
it_IT: Il manuale di aiuto di OpenCPN non è disponibile localmente.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
it_IT: Vuoi visitare il sito opencpn.org per ottenere maggiori informazioni?

en: OpenCPN Info
it_IT: Informazioni su OpenCPN

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
it_IT: Zona di cautela: Habitat di mammiferi marini (implica le balene non osservate)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
it_IT: Zona di attenzione: Mammiferi marini nell'area - ridurre la velocità

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
it_IT: : Attenzione mammiferi marini in zona - rimanere a distanza

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
it_IT: Zona di cautela: Mammiferi Marini nella zona - riferire avvistamenti

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
it_IT: Zona di attenzione: Protetta habitat - ridurre la velocità

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
it_IT: Zona di attenzione: Habitat protetto - mantenersi a distanza

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
it_IT: Zona di attenzione: Habitat protetto - no pesca o ancoraggio

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
it_IT: Zona di attenzione: relitti (oggetti galleggianti)

en: Caution Area: Traffic congestion
it_IT: Zona di attenzione: Congestione del traffico

en: Caution Area: Marine event
it_IT: Area di attenzione: Evento marittimo

en: Caution Area: Divers down
it_IT: Zona di attenzione: Subacquei in immersione

en: Caution Area: Swim area
it_IT: Zona di attenzione: Area con bagnanti

en: Caution Area: Dredge operations
it_IT: Area di cautela: Operazioni di dragaggio

en: Caution Area: Survey operations
it_IT: Zona di attenzione: Operazioni di rilevamento

en: Caution Area: Underwater operation
it_IT: Zona di attenzione: Operazione subacquea

en: Caution Area: Seaplane operations
it_IT: Area di attenzione: Operazioni di idrovolante

en: Caution Area: Fishery - nets in water
it_IT: Zona di attenzione: Pesca - reti in acqua

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
it_IT: Zona di attenzione: gruppo di navi da pesca

en: Caution Area: Fairway closed
it_IT: Area di attenzione: percorso marittimo chiuso

en: Caution Area: Harbour closed
it_IT: Zona di attenzione: Porto chiuso

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
it_IT: Zona di attenzione: Rischio (definire nel campo di testo associato)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
it_IT: Zona di attenzione: Operazioni di veicolo subacqueo

en: (reserved for future use)
it_IT: (riservato per uso futuro)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
it_IT: Zona di attenzione ambientale: Fronte di tempesta (linea temporalesca)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
it_IT: Area di attenzione ambientale: Banchisa pericolosa

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
it_IT: Area di attenzione ambientale: Avviso tempesta (cella temporalesca o linea di temporali)

en: Environmental Caution Area: High wind
it_IT: Area di attenzione ambientale: Vento forte

en: Environmental Caution Area: High waves
it_IT: Area di attenzione ambientale: Onde alte

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
it_IT: Area di attenzione ambientale: Limitata visibilità (nebbia, pioggia, ecc.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
it_IT: Area di attenzione ambientale: Forti correnti

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
it_IT: Area di attenzione ambientale: Accumulo di ghiaccio pesante

en: Restricted Area: Fishing prohibited
it_IT: Area riservata: Pesca vietata

en: Restricted Area: No anchoring.
it_IT: Area riservata: Ancoraggio vietato.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
it_IT: Area riservata: Approvazione di ingresso necessaria prima del transito

en: Restricted Area: Entry prohibited
it_IT: Area riservata: Ingresso vietato

en: Restricted Area: Active military OPAREA
it_IT: Area riservata:  OPAREA militare attiva

en: Restricted Area: Firing - danger area.
it_IT: Area riservata: Esercizi di tiro in corso - zona pericolosa.

en: Restricted Area: Drifting Mines
it_IT: Area riservata: Mine vaganti

en: Anchorage Area: Anchorage open
it_IT: Zona di ancoraggio: Ancoraggio aperto

en: Anchorage Area: Anchorage closed
it_IT: Zona di ancoraggio: Anchorage chiuso

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
it_IT: Zona di ancoraggio: Ancoraggio vietato

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
it_IT: Zona di ancoraggio: Ancoraggio per natanti a pescaggio profondo

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
it_IT: Zona di ancoraggio: Ancoraggio per natanti a pescaggio ridotto

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
it_IT: Zona di ancoraggio:  Operazioni di trasferimento natanti

en: Security Alert - Level 1
it_IT: Avviso di sicurezza - livello 1

en: Security Alert - Level 2
it_IT: Avviso di sicurezza - livello 2

en: Security Alert - Level 3
it_IT: Avviso di sicurezza - livello 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
it_IT: Area di soccorso: Natante disabilitato ed alla deriva

en: Distress Area: Vessel sinking
it_IT: Area in emergenza: Natante sta affondando

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
it_IT: Area in emergenza: Natante in fase di abbandono

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
it_IT: Area in emergenza: Natante richiede assistenza medica

en: Distress Area: Vessel flooding
it_IT: Area in emergenza: Natante sta imbarcando acqua

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
it_IT: Area in emergenza: Incendio/Esplosione su Natante

en: Distress Area: Vessel grounding
it_IT: Area in emergenza: Natante arenato

en: Distress Area: Vessel collision
it_IT: Area in emergenza: Natante in collisione

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
it_IT: Area in emergenza: Natante inclinato/ribaltato

en: Distress Area: Vessel under assault
it_IT: Area in emergenza: Natante sotto attacco

en: Distress Area: Person overboard
it_IT: Area in emergenza: Persona a mare

en: Distress Area: SAR area
it_IT: Area in emergenza: area SAR

en: Distress Area: Pollution response area
it_IT: Afflizione Area: Area di intervento per inquinamento

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
it_IT: Istruzioni: Contattare VTS in questa situazione

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
it_IT: Istruzioni: Contattare amministrazione portuale in questa situazione

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
it_IT: Istruzioni: Non procedere oltre questo punto/situazione

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
it_IT: Istruzione: Attendi istruzioni prima di procedere oltre questo punto

en: Proceed to this location - await instructions
it_IT: Procedi a questa località - attendi istruzioni

en: Clearance granted - proceed to berth
it_IT: Nulla osta concesso - procedere all'ormeggio

en: Information: Pilot boarding position
it_IT: Informazioni: Posizione d'imbarco del pilota

en: Information: Icebreaker waiting area
it_IT: Informazioni: Area di attesa rompighiaccio

en: Information: Places of refuge
it_IT: Informazioni: Luoghi di rifugio

en: Information: Position of icebreakers
it_IT: Informazioni: Posizione rompighiacci

en: Information: Location of response units
it_IT: Informazioni: Ubicazione delle unità di risposta

en: VTS active target
it_IT: Target attiva VTS

en: Rogue or suspicious vessel
it_IT: Nave sospetta o non autorizzata

en: Vessel requesting non-distress assistance
it_IT: Nave richiedente assistenza non di emergenza

en: Chart Feature: Sunken vessel
it_IT: Indicazione Carta: Nave affondata

en: Chart Feature: Submerged object
it_IT: Indicazione Carta: Oggetto sommerso

en: Chart Feature: Semi-submerged object
it_IT: Indicazione Carta: Oggetto semi-sommerso

en: Chart Feature: Shoal area
it_IT: Indicazione Carta: Fondale basso

en: Chart Feature: Shoal area due north
it_IT: Indicazione Carta: Fondale basso a nord

en: Chart Feature: Shoal area due east
it_IT: Indicazione Carta: Fondale basso a est

en: Chart Feature: Shoal area due south
it_IT: Indicazione Carta: Fondale basso a sud

en: Chart Feature: Shoal area due west
it_IT: Indicazione Carta: Fondale basso a ovest

en: Chart Feature: Channel obstruction
it_IT: Indicazione Carta: Ostruzione canale

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
it_IT: Indicazione Carta: Spazio verticale ridotto

en: Chart Feature: Bridge closed
it_IT: Indicazione Carta: Ponte chiuso

en: Chart Feature: Bridge partially open
it_IT: Indicazione Carta: Ponte parzialmente aperto

en: Chart Feature: Bridge fully open
it_IT: Indicazione Carta: Ponte interamente aperto

en: Report from ship: Icing info
it_IT: Segnalazione da nave: informazioni su ghiaccio

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
it_IT: Segnalazione da nave: informazioni varie - definire nel campo di testo associato

en: Route: Recommended route
it_IT: Itinerario: Itinerario consigliato

en: Route: Alternative route
it_IT: Rotta: Rotta alternativa

en: Route: Recommended route through ice
it_IT: Rotta: Rotta consigliata attraverso il ghiaccio

en: Other - Define in associated text field
it_IT: Altro - definisci nel campo testo associato

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
it_IT: Annullamento - area di annullamento come identificato dall'ID di messaggio Linkage

en: Undefined (default)
it_IT: Indefinito (default)

en: AIS Target Name
it_IT: Nome Target AIS

en: Vessel, type unknown
it_IT: Imbarcazione: Tipo sconosciuto

en: Freightbarge
it_IT: Chiatta da carico

en: Tankbarge
it_IT: Chiatta cisterna

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
it_IT: Chiatta cisterna, carico secco o alla rinfusa (es. cemento, sabbia)

en: Service vessel, police patrol, port service
it_IT: Imbarcazione: servizio portuale, polizia o servizio generico

en: Pushboat, single
it_IT: Rimorchiatore a spinta, singolo

en: Object, not otherwise specified
it_IT: Oggetto, non specificato altrimenti

en: Object, towed, not otherwise specified
it_IT: Oggetto, trainato, non specificato altrimenti

en: Bunkership
it_IT: Imbarcazione da rifornimento

en: Motor freighter
it_IT: Nave da carico

en: Motor tanker
it_IT: Nave cisterna

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
it_IT: Nave cisterna, carichi liquidi, tipo N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
it_IT: Nave cisterna, carichi liquidi, tipo C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
it_IT: Nave cisterna, carico secco come se liquido (es. cemento)

en: Container vessel
it_IT: Nave porta container

en: Gas tanker
it_IT: Nave metaniera/gasiera

en: Motor freighter, tug
it_IT: Nave cargo, rimorchiatore

en: Motor tanker, tug
it_IT: Nave cisterna, rimorchiatore

en: Motor freighter with one or more ships alongside
it_IT: Nave cargo con una o più navi al fianco

en: Motor freighter with tanker
it_IT: M/N cargo con cisterna

en: Motor freighter pushing one or more freighters
it_IT: M/N cargo in operazioni di traino con una o più unità cargo

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
it_IT: M/N cargo in operazioni di traino con una o più unità cisterna

en: Tug, freighter
it_IT: Rimorchiatore, nave da carico

en: Tug, tanker
it_IT: Rimorchiatore, nave cisterna

en: Tug freighter, coupled
it_IT: Rimorchiatore Cargo, accoppiato

en: Tug, freighter/tanker, coupled
it_IT: Rimorchiatore, cargo/cisterna, accoppiate

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
it_IT: Chiatta cisterna, carichi liquidi, tipo N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
it_IT: Chiatta cisterna, carichi liquidi, tipo C

en: Freightbarge with containers
it_IT: Chiatta portacontainer

en: Tankbarge, gas
it_IT: Chiatta cisterna, gas

en: Pushtow, one cargo barge
it_IT: Spintore, una chiatta cargo

en: Pushtow, two cargo barges
it_IT: Spintore, due chiatte cargo

en: Pushtow, three cargo barges
it_IT: Spintore, tre chiatte cargo

en: Pushtow, four cargo barges
it_IT: Spintore, quattro chiatte cargo

en: Pushtow, five cargo barges
it_IT: Spintore, cinque chiatte cargo

en: Pushtow, six cargo barges
it_IT: Spintore, sei chiatte cargo

en: Pushtow, seven cargo barges
it_IT: Spintore, sette chiatte cargo

en: Pushtow, eight cargo barges
it_IT: Spintore, otto chiatte cargo

en: Pushtow, nine or more barges
it_IT: Spintore, nove chiatte cargo

en: Pushtow, one tank/gas barge
it_IT: Spintore, una chiatta cisterna/gasiera

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con due chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con tre chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con quattro chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con cinque chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con sei chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con sette chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con otto chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
it_IT: Spintore con nove o più chiatte di cui almeno una cisterna o porta gas

en: Tug, single
it_IT: Rimorchiatore, singolo

en: Tug, one or more tows
it_IT: Rimorchiatore, una o più unità al traino

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
it_IT: Rimorchiatore in assistenza a unità o in combinazione

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
it_IT: Nave passeggeri, nave da crociera, traghetto, nave della Croce rossa

en: Ferry
it_IT: Traghetto

en: Red cross ship
it_IT: Nave della Croce Rossa

en: Cruise ship
it_IT: Nave da crociera

en: Passenger ship without accommodation
it_IT: Nave passeggeri senza alloggio

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
it_IT: Nave, imbarcazione di manutenzione, trivella galleggiante, nave stendi cavi, nave porta boe, draga galleggiante

en: Fishing boat
it_IT: Imbarcazione da pesca

en: Barge, tanker, chemical
it_IT: Chiatta, nave cisterna, prodotti chimici

en: General cargo Vessel maritime
it_IT: Nave cargo generica

en: Unit carrier maritime
it_IT: Nave cargo unitario

en: Bulk carrier maritime
it_IT: Nave cargo rinfusiera

en: Tanker
it_IT: Petroliera

en: Liquified gas tanker
it_IT: Nave metaniera/gasiera

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
it_IT: Imbarcazioni da diporto, più di 20 metri

en: Fast ship
it_IT: Nave veloce

en: Hydrofoil
it_IT: Aliscafo

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
it_IT: 
    Questo obiettivo AIS ha il tracciamento persistente selezionato dalle proprietà MMSI
    Una registrazione di traccia persistente verrà quindi riavviata per questo obiettivo.
    
    Vuoi invece interrompere il tracciamento persistente per questo obiettivo?

en: AIS Alert
it_IT: Avviso AIS

en: AISTargetAlert
it_IT: Avviso AIS Target

en: &Silence Alert
it_IT: Silenzio Alert

en: &Jump To
it_IT: Vai a

en: Create Waypoint
it_IT: Crea Waypoint

en: &Acknowledge
it_IT: Recepiti

en: &Close Alert
it_IT: &Chiudi Avviso

en: Underway using Engine
it_IT: In corso utilizzando motore

en: At Anchor
it_IT: Ancorata

en: Not Under Command
it_IT: Che Non Governa

en: Restricted Manoeuvrability
it_IT: Manovrabilità limitata

en: Constrained by draught
it_IT: Condizionata dall'Immersione

en: Moored
it_IT: Ormeggiata

en: Aground
it_IT: In Secca

en: Engaged in Fishing
it_IT: In Pesca

en: Underway Sailing
it_IT: In Navigazione a Vela

en: High Speed Craft
it_IT: Imbarcazione alta velocità

en: Wing In Ground Effect
it_IT: Ekranoplano

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
it_IT: Imbarcazione a motore con traino a poppa (uso regionale)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
it_IT: Imbarcazione a motore che spinge o traina di lato (uso regionale)

en: Reserved 13
it_IT: Reservato 13

en: Reserved 14
it_IT: Reservato 14

en: Undefined
it_IT: Indefinito

en: AtoN Virtual (On Position)
it_IT: AtoN Virtuale (In Posizione)

en: AtoN Virtual (Off Position)
it_IT: AtoN Virtuale (Fuori Posizione)

en: AtoN Real
it_IT: AtoN Reale

en: AtoN Real (On Position)
it_IT: AtoN Reale (In Posizione)

en: AtoN Real(Off Position)
it_IT: AtoN Reale(Fuori Posizione)

en: SAR Helicopter
it_IT: Elicottero SAR

en: SAR Aircraft
it_IT: aerei (SAR)

en: Class
it_IT: Classe

en: Nation
it_IT: Nazione

en: Flag
it_IT: Bandiera

en: Active
it_IT: Attiva

en: Testing
it_IT: Verifica

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Safety Broadcast Message
it_IT: Messaggio Broadcast di sicurezza

en: Distress relay
it_IT: Relè di emergenza

en: by:
it_IT: da:

en: Nature of distress:
it_IT: Natura delle angosce

en:  (Last Known)
it_IT:  (Ultima Nota)

en: Position
it_IT: Posizione

en: Report Age
it_IT: Ultimo Report

en: Report as of
it_IT: Informazioni da

en: Destination
it_IT: Destinazione

en: Right
it_IT: Destra

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Course
it_IT: Rotta (angolo)

en: Heading
it_IT: Prua

en: Turn Rate
it_IT: velocità di rotazione

en: Range
it_IT: Ragio

en: Bearing
it_IT: Rilevamento

en: Inland Blue Flag
it_IT: Bandiera Blu (Inland)

en: Clear
it_IT: Ripulire

en: Set
it_IT: Impostare

en: Altitude
it_IT: Altezza

en:  COG Unavailable
it_IT:  COG : Non disponibile

en: Aid to Navigation
it_IT: Aiuto alla Navigazione

en: Base Station
it_IT: Stazione Base

en: Buddy
it_IT: amico

en: GPSGate Buddy
it_IT: GpsGate Buddy

en: DSC Distress
it_IT: Emergenza DSC

en: DSC Position Report
it_IT: Report Posizione DSC

en: APRS Position Report
it_IT: Report Posizione APRS

en: Unk
it_IT: Sconosciuto

en: Fire, explosion
it_IT: Fuoco, esplosione

en: Flooding
it_IT: Imbarcando acqua

en: Collision
it_IT: Collisione

en: Grounding
it_IT: Messa a terra

en: Listing, in danger of capsizing
it_IT: Elencando, in pericolo di ribaltamento

en: Sinking
it_IT: Affondamento

en: Disabled and adrift
it_IT: Disabilitato e deriva

en: Undesignated distress
it_IT: Disagio non designato

en: Abandoning ship
it_IT: Abbandonare la nave

en: Piracy/armed robbery attack
it_IT: Attacco alla pirateria/rapina a mano armata

en: Man overboard
it_IT: Uomo in mare

en: EPIRB emission
it_IT: Emissione EPIRB

en: Azores
it_IT: Azzorre

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Vatican City State
it_IT: Città del Vaticano

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Germany
it_IT: Germania

en: Moldova
it_IT: Moldavia

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Spain
it_IT: Spagna

en: France
it_IT: Francia

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Great Britain
it_IT: Gran Bretagna

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Netherlands
it_IT: Paesi bassi (Olanda)

en: Italy
it_IT: Italia

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Slovak Republic
it_IT: Repubblica Slovacca

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Turkey
it_IT: Turchia

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: Russian
it_IT: Russo

en: Macedonia
it_IT: Macedonia del Nord

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barmuda

en: Antilles
it_IT: Antille

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Guadeloupe
it_IT: Guadalupa

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: United States of America
it_IT: Stati Uniti d'America

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Martinique
it_IT: Martinica

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Saint Pierre and Miquelon
it_IT: Saint Pierre e Miquelon

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: British Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Britanniche

en: United States Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini americane

en: Afghanistan
it_IT: Afganistan

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Bahrain
it_IT: Bahrein

en: China
it_IT: Cina

en: Azerbaijani Republic
it_IT: Repubblica Azera

en: Israel
it_IT: Israele

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Korea
it_IT: Corea

en: Palestine
it_IT: Palestina

en: People's Rep. of Korea
it_IT: Repubblica Popolare di Corea

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Kyrgyz Republic
it_IT: Repubblica del Kyrgyz

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Syrian Arab Republic
it_IT: Repubblica Araba di Siria

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: Tajikistan
it_IT: Tagikistan

en: Hong Kong
it_IT: Honk Kong

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia e Herzegovina

en: Australia
it_IT: Austrialia

en: Myanmar
it_IT: Myammar

en: Brunei Darussalam
it_IT: Sultanato del Brunei

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zealand

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Fiji
it_IT: Isole Fiji

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Coco (Keeling)

en: Lao People's Dem. Rep.
it_IT: Republica Democratica Popolare del Laos

en: Malaysia
it_IT: Malesia

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne settentrionali

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: French Polynesia
it_IT: Polynesia Francese

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: East Timor
it_IT: Timor orientale

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Pitcairn Island
it_IT: Isola Pitcairn

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Solomon

en: American Samoa
it_IT: Samoa Americana

en: Thailand
it_IT: Tailandia

en: Viet Nam
it_IT: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
it_IT: Isole Wallis e Futuna

en: South Africa
it_IT: Sud Africa

en: Ascension Island
it_IT: Isola di Ascension

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centro Africana

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Crozet Archipelago
it_IT: Arcipelago Crozet

en: Ivory Coast
it_IT: Costa d'Avorio

en: Comoros (Union of the)
it_IT: Comore (Unione della)

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Gabonese Republic
it_IT: Repubblica del Gabon

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Kenya
it_IT: Kenia

en: Kerguelen Islands
it_IT: Isole Kerguelen

en: South Sudan (Republic of)
it_IT: Sud Sudan (Repubblica)

en: Libya
it_IT: Libia

en: Lesotho
it_IT: Lesoto

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Sao Tome and Principe
it_IT: Sao Tome e Principe

en: Chad
it_IT: Ciad

en: Togolese Republic
it_IT: Repubblica del Togo

en: Dem Rep.of the Congo
it_IT: Rep. Dem. del Congo

en: Argentine Republic
it_IT: Repubblica Argentina

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: Chile
it_IT: Cile

en: Falkland Islands
it_IT: Isole Falkland

en: France - Guiana
it_IT: Francia - Guiana

en: Guyana
it_IT: Guyana francese

en: Peru
it_IT: Perù

en: Fishing Vessel
it_IT: peschereccio

en: Towing Vessel
it_IT: Rimorchiatore

en: Towing Vessel, Long
it_IT: rimorchiatore da traino,lungo

en: Dredger
it_IT: Draga

en: Diving Ops Vessel
it_IT: Nave Ops Per operazioni subacquee

en: Military Vessel
it_IT: Unità Militare

en: Sailing Vessel
it_IT: Unità a Vela

en: Pleasure craft
it_IT: Unità da diporto

en: Pilot Vessel
it_IT: Pilotina

en: Search and Rescue Vessel
it_IT: Unità da Ricerca e Soccorso

en: Tug
it_IT: Rimorchiatore

en: Port Tender
it_IT: Imbarcazione portuale di servizio

en: Pollution Control Vessel
it_IT: Unità anti Inquinamento

en: Law Enforcement Vessel
it_IT: Unità di Polizia

en: Medical Transport
it_IT: Trasporto Medico

en: Passenger Ship
it_IT: Nave Passeggeri

en: Cargo Ship
it_IT: Nave Cargo

en: Unspecified
it_IT: Non specificato

en: Reference Point
it_IT: Punto di riferimento:

en: Fixed Structure
it_IT: Struttura Fissa

en: Spare
it_IT: Scorta

en: Light
it_IT: Faro

en: Light w/Sectors
it_IT: Faro con settori

en: Leading Light Front
it_IT: Fanale anteriore allineamento

en: Leading Light Rear
it_IT: Fanale posteriore allineamento

en: Cardinal N Beacon
it_IT: Segnale Cardinale N

en: Cardinal E Beacon
it_IT: Segnale Cardinale E

en: Cardinal S Beacon
it_IT: Segnale Cardinale S

en: Cardinal W Beacon
it_IT: Segnale Cardinale W

en: Beacon, Port Hand
it_IT: Segnale Laterale Sinistro

en: Beacon, Starboard Hand
it_IT: Segnale laterale dritta

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
it_IT: Segnale Biforcazione canale, principale a Sinistra

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
it_IT: Segnale Biforcazione canale, principale a Dritta

en: Beacon, Isolated Danger
it_IT: Segnale di Pericolo Isolato

en: Beacon, Safe Water
it_IT: Segnale di Acque Sicure

en: Beacon, Special Mark
it_IT: Segnale Speciale

en: Cardinal Mark N
it_IT: Segnale Cardinale N

en: Cardinal Mark E
it_IT: Segnale Cardinale E

en: Cardinal Mark S
it_IT: Segnale Cardinale S

en: Cardinal Mark W
it_IT: Segnale Cardinale W

en: Port Hand Mark
it_IT: Segnale Laterale Sinistra

en: Starboard Hand Mark
it_IT: Segnale Laterale Dritta

en: Preferred Channel Port Hand
it_IT: Biforcazione canale, principale a Sinistra

en: Preferred Channel Starboard Hand
it_IT: Biforcazione canale, principale a Dritta

en: Isolated Danger
it_IT: Pericolo Isolato

en: Safe Water
it_IT: Acque Sicure

en: Special Mark
it_IT: Segnale Speciale

en: Light Vessel/Rig
it_IT: Unità Faro

en: Position Report
it_IT: Rapporto di posizione

en: Distress
it_IT: Emergenza

en: Tow
it_IT: Rimorchio

en: Long Tow
it_IT: Rimorchio Lungo

en: Dredge
it_IT: Draga

en: Mil/V
it_IT: MIL/V

en: Med/V
it_IT: MED/V

en: M/V
it_IT: M/N

en: Ref. Pt
it_IT: punto di rif.

en: Fix.Struct.
it_IT: Strut. Fissa

en: Lt
it_IT: Luce

en: Lt sect.
it_IT: Luce sett.

en: Ldg Lt Front
it_IT: Luce Front.

en: Ldg Lt Rear
it_IT: Luce Post.

en: Card. N
it_IT: Cardinale N

en: Card. E
it_IT: Cardinale E

en: Card. S
it_IT: Cardinale S

en: Card. W
it_IT: Cardinale W

en: Port
it_IT: Sinistra

en: Stbd
it_IT: Dritta

en: Pref. Chnl
it_IT: Canale Pref.

en: Isol. Dngr
it_IT: Pericolo Isol.

en: Special
it_IT: Speciale

en: Port Hand
it_IT: Laterale Sinistra

en: Stbd Hand
it_IT: Laterale Dritta

en: AIS target list
it_IT: Lista Target AIS

en: Trk
it_IT: Traccia

en: Name
it_IT: Nome

en: Call
it_IT: Chiama

en: Type
it_IT: Tipo

en: Nav Status
it_IT: Stato

en: Brg
it_IT: Rlv

en: CoG
it_IT: Angolo di rotta

en: SoG
it_IT: Velocità al fondale

en: Target info
it_IT: Informatione target

en: Center-Info-Close
it_IT: Centro-Info-Chiudi

en: Create WPT
it_IT: Crea Waypoint

en: Hide All Tracks
it_IT: Nascondi Tracce

en: Show All Tracks
it_IT: Mostra Tracce

en: Toggle track
it_IT: Mostra/Nascondi Traccia

en: Copy MMSI
it_IT: Copia MMSI

en: AutoSort
it_IT: AutoOrdinamento

en: Limit range: NM
it_IT: Ragio Max (Miglia)

en: Target Count
it_IT: Target acquisiti

en: Undock Target List
it_IT: Sgancia Lista target

en: Record Track
it_IT: Registra il Tracciato

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
it_IT: Il tracciato recentemente acquisito per questa target è stato registrato. 
    Desideri continuare la registrazione fino alla fine della sessione OpenCPN corrente?

en: AISTargetQuery
it_IT: Interroga Target AIS

en: Stop Tracking
it_IT: Interrompi tracciamento

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
it_IT: OpenCPN Aiuto non è installato.
    Vuoi installare da Google PlayStore ora?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
it_IT: Il tuo dispositivo Android ha un GPS interno, ma è disabilitato.
                           Vai su Impostazioni -> Posizione per abilitare il GPS

en: Nothing found
it_IT: Non è stato trovato nulla

en: Anchorage created
it_IT: Ancoraggio creato

en: OpenCPN for Android Migration Assistant
it_IT: Assistente di migrazione OpenCPN per Android

en: OpenCPN has detected chart folders in your configuration file that cannot be accessed on this version of Android
it_IT: OpenCPN ha rilevato cartelle di chartset nel file di configurazione a cui non è possibile accedere su questa versione di Android

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
it_IT: OpenCPN può copiare queste cartelle del chartset in una posizione adatta, se lo si desidera.

en: To proceed with chart folder migration, choose the chart source folder, and follow the instructions given.
it_IT: Per procedere con la migrazione della cartella del chartset, scegliere la cartella di origine del chartset e seguire le istruzioni fornite.

en: Some chart folders may be inaccessible to OpenCPN on this version of Android.
it_IT: Alcune cartelle del chartset potrebbero essere inaccessibili a OpenCPN su questa versione di Android.

en: Migrate destination
it_IT: Migra destinazione

en: OpenCPN Internal Storage
it_IT: Archiviazione Interna OpenCPN

en: OpenCPN SDCard Storage
it_IT: Archiviazione OpenCPN SDCard

en: Choose chart source folder.
it_IT: Scegli la cartella sorgente del chartset.

en: Status
it_IT: Stato

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: On the next page, find and choose the root folder containing chart files to migrate
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts
it_IT: Nella pagina successiva, trova e scegli la cartella radice contenente i file del chartset per migrare
    
    Esempio: /storage/emuled/0/Charts

en: This entire folder will be migrated.
it_IT: Tutta questa cartella sarà migrata.

en: Proceed?
it_IT: Procedi?

en: Waiting for permission grant....
it_IT: In attesa dei permessi...

en: Migration started...
it_IT: Migrazione iniziata...

en: Permission granted to
it_IT: Permessi concessi

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
it_IT: OpenCPN ha ottenuto l'autorizzazione temporanea per accedere alle cartelle del chartset selezionate.

en: Chart migration is ready to proceed.
it_IT: La migrazione della carta è pronta a procedere.

en: Source:
it_IT: Origine :

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
it_IT: Destinazione: OpenCPN Archiviazione Interna

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
it_IT: Destinazione: Archiviazione OpenCPN SDCard

en: Migrate charts now?
it_IT: Migrare le carte adesso?

en: Chart migration is finished.
it_IT: La migrazione del chartset è terminata.

en: Migrated chart folders are now accessible to OpenCPN.
it_IT: Le cartelle cartografiche migrate sono ora accessibili a OpenCPN.

en: You may need to adjust your chart folders further, to accommodate individual chart groups
it_IT: Potrebbe essere necessario regolare ulteriormente le cartelle dei chartset, per ospitare singoli gruppi di chartset

en: OpenCPN will now restart to apply changes.
it_IT: OpenCPN verrà riavviato per applicare le modifiche.

en: Finishing migration
it_IT: Completamento della migrazione

en: Menu
it_IT: Menù

en: Undo
it_IT: Annulla azione

en: Redo
it_IT: Ripeti azione

en: End Route
it_IT: Fine Rotta

en: Measure Off
it_IT: Chiudi Strumento Misura

en: Measure
it_IT: Strumento misura

en: Max Detail Here
it_IT: Massimo Dettaglio Qui

en: Scale In
it_IT: Riduci scala

en: Scale Out
it_IT: Aumenta scala

en: Drop Mark
it_IT: Aggiungi un Punto

en: New Route...
it_IT: Nuova Rotta...

en: Move Boat Here
it_IT: Barca : Muovi qui

en: Navigate To Here
it_IT: Naviga fino a qui

en: Course Up Mode
it_IT: Modalità 'Rotta in Alto'

en: Heading Up Mode
it_IT: Modalità di ripresa

en: North Up Mode
it_IT: Modalità 'Nord in Alto'

en: Chart Up Mode
it_IT: Visualizza 'Carta in Alto'

en: Toggle Full Screen
it_IT: Attiva/disattiva schermo intero

en: Paste Waypoint
it_IT: Incolla Waypoint

en: Paste Route
it_IT: Incolla Rotta

en: Paste Track
it_IT: Incolla Tracciato

en: CM93 Offset Dialog...
it_IT: Aggiusta Offset CM93...

en: Chart Groups
it_IT: Gruppi di Carte

en: temporary
it_IT: temporaneo

en: All Active Charts
it_IT: Tutte le Carte attive

en: Target Query...
it_IT: Interroga Target AIS...

en: Hide Target CPA
it_IT: Nascondi Target CPA

en: Show Target CPA
it_IT: Mostra Target CPA

en: Target List...
it_IT: Lista Target AIS...

en: Hide Target Track
it_IT: Nascondi Traccia Target

en: Show Target Track
it_IT: Mostra Traccia Target

en: Copy Target MMSI
it_IT: Copiare il MMSI del target AIS

en: Object Query...
it_IT: Query oggetto...

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Show
it_IT: Mostra

en: CPA alarm
it_IT: CPA Alarmi

en: Unnamed Route
it_IT: Rotta senza nome

en: Layer Route
it_IT: Rotta da strato

en: Properties
it_IT: Proprietà

en: Activate Next Waypoint
it_IT: Attiva Waypoint successivo

en: Deactivate
it_IT: &Disattiva

en: Activate
it_IT: &Attiva

en: Route
it_IT: Rotta

en: Insert Waypoint
it_IT: Inserisci Waypoint

en: Append Waypoint
it_IT: Aggiungi Waypoint

en: Split around Leg
it_IT: Dividi attorno alla gamba

en: Copy as KML
it_IT: Copia come KML

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Reverse...
it_IT: Inverti...

en: Hide Waypoint Names
it_IT: Nascondi Nomi Waypoint

en: Show Waypoint Names
it_IT: Mostra Nomi Waypoint

en: Resequence Waypoints...
it_IT: Risequenza Waypoint...

en: Send to new GPS
it_IT: Invia al nuovo GPS

en: Layer Track
it_IT: Traccia da strato

en: Track
it_IT: Rotta

en: Unnamed Waypoint
it_IT: Waypoint senza nome

en: Layer Waypoint
it_IT: Waypoint da strato

en: Remove from Route
it_IT: Rimuovi dalla Rotta

en: Split Route at Waypoint
it_IT: Dividi la rotta a Waypoint

en: Navigate To This
it_IT: Naviga verso questo Punto

en: Clear Anchor Watch
it_IT: Annulla allarme Ancora

en: Set Anchor Watch
it_IT: Attiva allarme Ancora

en: Main Menu
it_IT: Menu Principale

en: Show Tide Information
it_IT: Mostra Informazioni Marea

en: Show Current Information
it_IT: Mostra Informazioni Corrente

en: Temporary GOTO Route
it_IT: Rotta Temporanea

en: Here
it_IT: Partenza

en: There
it_IT: Là

en: (Unnamed Waypoint)
it_IT: (Punto senza nome)

en: Go to
it_IT: Vai a

en: Rename Waypoints?
it_IT: Rinomina Waypoints?

en: Are you sure you want to delete this route?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa rotta?

en: OpenCPN Route Delete
it_IT: OpenCPN Cancella Rotta

en: _B
it_IT: B

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
it_IT: Invia Waypoint a OpenCPN Paio

en: Send Route to OpenCPN Peer
it_IT: Invia la rotta a OpenCPN Paio

en: Are you sure you want to delete this track?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa traccia?

en: OpenCPN Track Delete
it_IT: OpenCPN Eliminazione Tracce

en: Send Track to OpenCPN Peer
it_IT: Invia traccia a OpenCPN Paio

en: Chart Panel Options
it_IT: Opzioni Visualizzazione Carta

en: Navigation Mode
it_IT: Modalità Navigazione

en: North Up
it_IT: 'Nord in alto'

en: Course Up
it_IT: 'Rotta in alto'

en: Heading Up
it_IT: Prua della barca in alto

en: Look Ahead Mode
it_IT: Modalità 'Più Spazio Avanti' (Look Ahead)

en: Display Options
it_IT: Opzioni vedere barca propria

en: Enable Chart Quilting
it_IT: Abilita Mosaico Carte (taglio e sovrapposizione)

en: Show Grid
it_IT: Mostra la griglia Lat/Lon

en: Show Chart Outlines
it_IT: Mostra i bordi delle carte

en: Show Depth Units
it_IT: Mostra l'unità di misura della profondità

en: Show AIS targets
it_IT: Mostra i target AIS

en: Minimize less critical targets
it_IT: Minimizza targets meno critici

en: Tides and Currents
it_IT: Maree e correnti

en: Show Tide stations
it_IT: Mostra stazioni di marea

en: Show Currents
it_IT: Mostra/Nascondi le Correnti

en: Vector Charts
it_IT: Carte vettore

en: Show text
it_IT: Mostra testo

en: Show depths
it_IT: Mostra profondità

en: Buoy/Light Labels
it_IT: Descrizione Boe/Luci

en: Lights
it_IT: Luci

en: Light Descriptions
it_IT: Descrizioni Fari

en: Anchoring Info
it_IT: Informzioni Ancoraggio

en: Show visible sector lights
it_IT: Faro : Mostra settore visibili

en: Show chart data quality
it_IT: Qualità dati delle carte

en: Display Category
it_IT: Contenuto visualizzato

en: All
it_IT: Tutto

en: User Standard
it_IT: Standard utente

en: Manage Plugin Catalog
it_IT: Aggiorna Catalogo Plugin

en: Ultra advanced
it_IT: Ultra avanzato

en: Done
it_IT: Fatto

en: Catalog URL status:
it_IT: Stato URL del catalogo:

en: Error
it_IT: Errore

en: Current active plugin catalog
it_IT: Catalogo plugin attivo corrente

en: Default catalog
it_IT: Catalogo predefinito

en: Use as active catalog
it_IT: Usa come catalogo attivo

en: Latest available catalog:
it_IT: Ultimo catalogo disponibile:

en: Cannot download data from url
it_IT: Impossibile scaricare i dati dall'url

en: Cannot parse downloaded data
it_IT: Impossibile analizzare i dati scaricati

en: Catalog update problem
it_IT: Problema per aggiornare il catalogo

en: Use default location
it_IT: Usa la posizione predefinita

en: Save
it_IT: Salva

en: Catalog channel:
it_IT: Canale del catalogo:

en: Custom catalog URL:
it_IT: URL catalogo personalizzato:

en: Check latest release...
it_IT: Controlla l'ultima versione...

en: Catalog updated
it_IT: Catalogo aggiornato

en: Server is reachable...
it_IT: Il server è raggiungibile...

en: Check channel...
it_IT: Controlla canale...

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzato

en: Fail:
it_IT: Fallimento:

en: Catalog Manager
it_IT: Gestore dei cataloghi

en: Select new flavour
it_IT: Fai una scelta nuova

en: Default setting
it_IT: Impostazioni predefinite

en: Active catalog
it_IT: catalogo attivo

en: Select plugin catalog
it_IT: Seleziona catalogo plugin

en: Compatibility
it_IT: Compatibilità

en: Active setting:
it_IT: Attiva impostazioni:

en: Clear cache
it_IT: Cancella cache

en: Size: %d MB in %d files
it_IT: Dimensione: %d MB in %d file

en: Plugin Catalog Settings
it_IT: Impostazioni Catalogo Plugin

en:  ChartFile:
it_IT:  File:

en:  Name:
it_IT:  Nome :

en: Scale
it_IT: Scala

en:  ID:
it_IT:  ID Carta:

en:  Depth Units:
it_IT:  Profondità in:

en:  Soundings:
it_IT:  Riferimento Prof.:

en:  Projection:
it_IT:  Proiezione:

en: Mercator
it_IT: Mercatore

en: Transverse Mercator
it_IT: Traversa di Mercatore

en: Polyconic
it_IT: Policonica

en: Web Mercator (EPSG:3857)
it_IT: Mercatore Web (EPSG:3857)

en:  Updated:
it_IT:  Aggiornata al:

en: OpenCPN Chart Scan....
it_IT: OpenCPN Analisi Carte...

en: OpenCPN Directory Scan....
it_IT: OpenCPN Ricerca Catelle...

en: OpenCPN Chart Add....
it_IT: OpenCPN Aggiunta Carte...

en: Show Tides
it_IT: Mostra/Nascondi le Maree

en: Hide Tides
it_IT: Nascondi Maree

en: Hide Currents
it_IT: Nascondi Correnti

en: Group "
it_IT: Gruppo "

en: " is empty.
it_IT: " è vuoto.

en: OpenCPN Group Notice
it_IT: Notifica Gruppo OpenCPN

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
it_IT: " è vuoto, attivato il gruppo "Tutte le Carte".

en: Layer Route:
it_IT: Rotta dello strato:

en: (unnamed)
it_IT: (senza nome)

en: Total Length:
it_IT: Lunghezza:

en: Leg: from
it_IT: Tratto: da

en:  to
it_IT:  a

en: From Ship To
it_IT: Dalla Nave A

en: Layer Track:
it_IT: Traccia dello strato:

en: Total Track:
it_IT: Traccia Totale:

en: Segment Created:
it_IT: Segmento Creato:

en: StatusBar
it_IT: Barra di stato

en: OFF
it_IT: SPENTO

en: CPA Alarm is switched
it_IT: CPA Allarme commutato

en: Use nearby waypoint?
it_IT: Uso il Punto/WP più vicino?

en: OpenCPN Route Create
it_IT: OpenCPN Crea Rotta

en: Insert first part of this route in the new route?
it_IT: Inserire la prima parte di questo percorso nel nuovo percorso?

en: Insert this route in the new route?
it_IT: Inserire questo percorso nel nuovo percorso?

en: Append last part of this route to the new route?
it_IT: Inserire la prima parte di questo percorso nel nuovo percorso?

en: Append this route to the new route?
it_IT: Inserire questo percorso nel nuovo percorso?

en: For this leg the Great Circle route is
it_IT: Per questo tratto la rotta Ortodromica

en:  shorter than rhumbline.
it_IT: è più corta della Lossodromica.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
it_IT: Includere i Waypoints della Rotta Ortodromica per questo tratto?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
it_IT: Sostituire questo RoutePoint con il vicino Waypoint?

en: OpenCPN RoutePoint change
it_IT: Cambio OpenCPN RoutePoint

en: Last part of route to be appended to dragged route?
it_IT: Ultima parte del percorso da aggiungere al percorso trascinato?

en: Full route to be appended to dragged route?
it_IT: Percorso completo da aggiungere al percorso trascinato?

en: First part of route to be inserted into dragged route?
it_IT: Ultima parte del percorso da aggiungere al percorso trascinato?

en: Full route to be inserted into dragged route?
it_IT: Percorso completo da inserire nel percorso trascinato?

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
it_IT: Vuoi davvero eliminare e sostituire questo WayPoint

en: which has been created manually?
it_IT: che è stato creato manualmente?

en: ObjectQuery
it_IT: InfoOggettiVettoriali

en: Layer
it_IT: Strato

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
it_IT: C'è un Waypoint esistente nella stessa posizione di quello che stai aggiungendo. Unisco i dati esistenti con quelli che stai aggiungendo?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
it_IT: Rispondendo 'No' si creerà un nuovo Waypoint nella stessa posizione.

en: Merge waypoint?
it_IT: Unisci Waypoint?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
it_IT: Ci sono dei Waypoints nella stessa posizione di alcuni di quelli che stai aggiungendo. Unisco i dati esistenti con quelli che stai aggiungendo?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
it_IT: Rispondendo 'No' si creeranno nuovi Waypoints per questa Rotta.

en: Merge waypoints?
it_IT: Unisci Waypoints?

en: RouteLegInfoRollover
it_IT: InfoTrattoRottaRollover

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
it_IT: MBTile richiede che OpenGL sia abilitato

en: Feet
it_IT: Piedi (0.305m)

en: Meters
it_IT: Metri

en: Fathoms
it_IT: Fathoms (1 F=1.83m)

en: ExtendedTideIcon
it_IT: IconaMareaEstesa

en: AIS Target Query
it_IT: Interroga Target AIS

en: Show all AIS Targets
it_IT: Visualizza tutti i target AIS

en: Attenuate less critical AIS targets
it_IT: Attenuare i target AIS meno critici

en: Hide AIS Targets
it_IT: Mostra/Nascondi Target AIS

en: Show This Chart
it_IT: Mostra Questa Carta

en: Hide This Chart
it_IT: Nascondi Questa Carta

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
it_IT: OpenCPN Aggiustamento Offset Celle CM93

en: Cell
it_IT: Cella

en: Cell Scale
it_IT: Scala Cella

en: User X Offset
it_IT: Offset X

en: User Y Offset
it_IT: Offset Y

en: meters
it_IT: metri

en: Route Upload
it_IT: Caricamento rotta

en: This Leg
it_IT: Tratto

en: Console Legend
it_IT: LegendaConsole

en: Console Value
it_IT: ValoriConsole

en: Full Route
it_IT: Rotta Intera

en: Show Highway
it_IT: Mostra come Strada

en: XTE         L
it_IT: XTE       Sx

en: XTE         R
it_IT: XTE       Dx

en: Title
it_IT: Titolo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Recovery Template
it_IT: Modello di recupero

en: Apply this template to return to a known safe configuration
it_IT: Applica questo modello per tornare a una configurazione sicura nota

en: General
it_IT: Generale

en: Filter NMEA Course and Speed data
it_IT: Filtra i dati di Rotta e Velocità da NMEA

en: Filter period (sec)
it_IT: Periodo del Filtro (Secondi)

en: Show NMEA Debug Window
it_IT: Mostra la finestra con i dati GPS/NMEA

en: Format uploads for Furuno GP3X
it_IT: Formato dati per Furuno GP3X

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
it_IT: Usa Garmin GRMN (Host) Mode per caricare Punti/WP e Rotte.

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
it_IT: Usa rilevamenti magnetici nelle stringhe nella frase ini uscita ECAPB

en: Adjust communication priorities...
it_IT: Regola le priorità di comunicazione...

en: Data Connections
it_IT: Connessione Dati

en: Add Connection
it_IT: Aggiungi Connessione

en: Remove Connection
it_IT: Rimuovi Connessione

en: Edit Selected Connection
it_IT: Modifica la connessione selezionata

en: Serial
it_IT: Seriale

en: Network
it_IT: Rete (Network)

en: Built-in GPS
it_IT: GPS integrato

en: Built-in Bluetooth SPP
it_IT: SPP Bluetooth integrato

en: BT Scan
it_IT: Scansione BT

en: Bluetooth Data Sources
it_IT: Sorgenti di dati Bluetooth

en: Protocol
it_IT: Protocollo

en: Signal K
it_IT: Segnale K

en: Address
it_IT: Indirizzo di Rete (IP)

en: DataPort
it_IT: Porta

en: User Comment
it_IT: Commento dell'utente

en: List position
it_IT: Priorità

en: Control checksum
it_IT: Verifica Checksum

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
it_IT: Se attivato, solo le stringhe con un valido Checksum saranno accettate

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
it_IT: Utilizzare la modalità Garmin (GRMN) per l'input

en: Receive Input on this Port
it_IT: Ricevi Input su questa porta

en: Output on this port
it_IT: Output su questa porta

en: as autopilot or NMEA repeater
it_IT: come autopilota o ripetitore NMEA

en: blank = default ID
it_IT: vuoto = ID di default

en: APB bearing precision
it_IT: Precisione prua APB

en: x.x
it_IT: x. x

en: x.xx
it_IT: x. xx

en: Automatic server discovery
it_IT: Scoperta del server automatico

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
it_IT: Se selezionato, il server segnale K sarà automaticamente scoperto

en: Discover now...
it_IT: Scopri ora...

en: Input filtering
it_IT: Filtro stringhe in Ingresso

en: Accept only sentences
it_IT: Accetta solo le stringhe seguenti

en: Ignore sentences
it_IT: Ignora le stringhe seguenti

en: Output filtering
it_IT: Filtro stringhe in Uscita

en: Transmit sentences
it_IT: Trasmetti solo le stringhe seguenti

en: Drop sentences
it_IT: Trasmettere le stringhe seguenti

en: Stop Scan
it_IT: Interrompi la scansione

en: Configure new connection
it_IT: Configura nuova connessione

en: Signal K server available.
it_IT: Server del segnale  K disponibile.

en: Signal K server not found.
it_IT: Server di segnale K non trovato.

en: Sentence Filter
it_IT: Filtro Stringa

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Clear All
it_IT: Cancella tutto

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
it_IT: Inserisci la frase NMEA (2, 3 o 5 caratteri)
      o un'espressione REGEX valida (6 caratteri o più)

en: Enter the NMEA sentence
it_IT: Immetti la stringa NMEA

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
it_IT: Una stringa o messaggio NMEA è generalmente lunga tre caratteri (es. RMC, GGA ecc.)
               É possibile inoltre che abbia un prefisso aggiuntivo di due lettere che identificano l'origine (TALKER), del messaggio. 
               In questo caso la stringa sarebbe di questo tipo: GPGGA, AITXT ecc.
               É possibile filtrare tutte le frasi con un particolare prefisso TALKER (come GP, AI ecc.).
               Tale filtro accetta solo questi tre formati.

en: REGEX syntax error:
it_IT: Errore di sintassi REGEX:

en: Internal
it_IT: Interno

en: Input
it_IT: Ingresso

en: In/Out
it_IT: Dentro fuori

en: Reject
it_IT: Rifiuta

en: Accept
it_IT: Accetta

en: Drop
it_IT: Elimina

en: Send
it_IT: Invia

en: In: None
it_IT: In: Nessuno

en: , Out: None
it_IT: , Out: Nessuno

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Direction
it_IT: Direzione

en: Serial Port
it_IT: Porta seriale

en: Comment:
it_IT: Commento:

en: Network Address
it_IT: Indirizzo di rete

en: Network Port
it_IT: Porta di rete

en: Built-in Bluetooth
it_IT: Bluetooth integrato

en: CM93 Detail Level
it_IT: Livello Dettaglio CM93

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
it_IT: Zoom delle carte raster / scala ponderata

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
it_IT: Zoom delle carte vettore / scala ponderata

en: Install
it_IT: Installa

en: Reinstall
it_IT: Reinstalla

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: More
it_IT: Più

en: Less
it_IT: Meno

en: Update plugin catalog
it_IT: Aggiorna Catalogo Plugin

en: Advanced catalog update...
it_IT: Aggiornamento catalogo avanzato...

en: Plugin Manager
it_IT: Gestione plugin

en: Downloading
it_IT: Scaricamento in corso

en: Downloading
it_IT: Scaricamento in corso

en:  successfully installed
it_IT:  installati con successo!

en: Installation complete
it_IT: Installazione completa

en: Installation error
it_IT: Errore di installazione

en: Overwrite Garmin device route number 1?
it_IT: Sovrascrivere il percorso del dispositivo Garmin numero 1?

en: OpenCPN Message
it_IT: Messaggio OpenCPN

en: GridText
it_IT: GrigliaTesto

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
it_IT: In attesa di uscita dal thread di compressione delle carte raster.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
it_IT: Aggiornare Cache compressa di OpenCPN

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
it_IT: Distanza dalla propria unità: %4.0f NM

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: OpenCPN Route
it_IT: OpenCPN Rotta

en: OpenCPN Track
it_IT: OpenCPN Traccia

en: Choose Format for Copy
it_IT: Scegliere il formato per la copia

en: KML Standard (Google Earth and others)
it_IT: KML Standard (Google Earth e altri)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
it_IT: KML con dati waypoint estesi (QtVlm)

en: Link description
it_IT: Nome Link

en: Local file...
it_IT: File locale...

en: Choose a file
it_IT: Scegli un file

en: Link not complete, can't be saved.
it_IT: Link incompleto, impossibile salvare.

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
it_IT: 
    I seguenti plugin hanno riscontrato errori durante l'avvio:

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
it_IT: 
    Il seguenti plugin hanno riscontrato errori durante l'avvio:

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
it_IT: 
    Le seguenti libreries hanno riscontrato errori durante l'avvio:

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
it_IT: 
    La seguente libreria ha riscontrato errori durante l'avvio:

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
it_IT: 
    
    Questi plugin saranno disinstallati. Potresti reinstallarli
    dopo aver aggiornato il catalogo.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
it_IT: 
    
    Questi plugin saranno disinstallati. Potresti reinstallarli
    dopo aver aggiornato il catalogo.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
it_IT: 
    
    Queste librerie saranno rimosse. Potresti voler reinstallare il loro
    plugin associato dopo aver aggiornato il catalogo.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
it_IT: 
    
    La libreria sarà rimossa. Potresti voler reinstallare il plugin associato
    dopo aver aggiornato il catalogo.

en: Basic
it_IT: Proprietà Base

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
it_IT: Questo waypoint fa parte di un livello e non può essere modificato

en: Show name
it_IT: Mostra nome

en: Icon
it_IT: Icona

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Add new
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Extended
it_IT: Esteso

en: Extended Properties
it_IT: Proprietà Estese

en: Show on chart
it_IT: Mostra sulla &Carta

en: Show at scale > 1 :
it_IT: Mostra in scala > 1 :

en: Show waypoint name
it_IT: Mostra Nomi Waypoint

en: Range rings
it_IT: Raggio cerchio

en: Number
it_IT: Numero

en: Distance
it_IT: Distanza

en: Color
it_IT: Colore

en: None
it_IT: Nessuno

en: NMi
it_IT: Miglia

en: km
it_IT: Km

en: Tide Station
it_IT: Stazione di marea

en: Arrival Radius
it_IT: Raggio di arrivo

en: Planned Speed
it_IT: Velocità pianificata

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy lat/long
it_IT: Copia lat/long

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Paste lat/long
it_IT: Incolla lat/long

en: Save some defaults
it_IT: Salva come predefiniti

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
it_IT: Controlla quali proprietà del waypoint attuale
     dovrebbero essere impostate come predefinite per i NUOVI waypoint.

en: Do use
it_IT: Usare

en: Don't use
it_IT: Non utilizzare

en: Show Waypoint Name
it_IT: Mostra Nomi Waypoint

en: Arrival radius
it_IT: Raggio di arrivo

en: Show only if
it_IT: Visualizza solo se

en: Show always
it_IT: Visualizza sempre

en: Show only at scale
it_IT: Mostra solo in scala

en: Tide Station not found
it_IT: Stazione di marea non trovata

en: Set scale
it_IT: Imposta scala

en: Chart Scale
it_IT: Scala carta

en: fa
it_IT: braccia

en: m/s
it_IT: mt/s

en: Persistent
it_IT: Persistente

en: Export GPX file
it_IT: Esporta file GPX

en: Overwrite existing file?
it_IT: Sovrascrivo il file esistente?

en: Import GPX file
it_IT: Importa file GPX

en: Temporary
it_IT: Temporaneo

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
it_IT: Waypoint duplicati rilevati durante l'importazione e ignorati.

en: NMEA Debug Window
it_IT: Finestra di Debug NMEA

en: Show usage syntax.
it_IT: Mostra la sintassi di utilizzo.

en: Run in portable mode.
it_IT: Esegui in modalità portatile.

en: Switch to full screen mode on start.
it_IT: Passare alla modalità a schermo intero all'avvio.

en: Disable OpenGL video acceleration. This setting will be remembered.
it_IT: Disattivare l'accelerazione video OpenGL. Questa impostazione viene memorizzata.

en: Amount of logging: error, warning, message, info, debug or trace
it_IT: Quantità di registrazioni: errore, avviso, messaggio, info, debug o traccia

en: Display a slideshow of <num> charts and then exit. Zero or negative <num> specifies no limit.
it_IT: Visualizzare una presentazione di <num> grafici. Poi lasciare. Uno zero o negativa numero di carte <num> specifica alcun limite.

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
it_IT: Siamo spiacenti, un'istanza esistente di OpenCPN potrebbe essere troppo occupata per rispondere.
    Riprova.

en: Failed to initialize the user interface.
it_IT: Fallita l'inizializzazione dell'interfaccia.

en: OpenCPN cannot start.
it_IT: OpenCPN non può iniziare.

en: The necessary configuration files were not found.
it_IT: I file di configurazione non sono stati trovati

en: See the log file at
it_IT: Leggi il log file in

en:  for details.
it_IT: per dettagli.

en:  -- [Portable(-p) executing from
it_IT:  -- [Portable(-p) in esecuzione da

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
it_IT: Selezione iniziale delle Cartelle con Carte dal Registro di Windows

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
it_IT: OpenCPN inizializzato in %ld ms.

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "OK" to agree and proceed, "Cancel" to quit.
it_IT: 
    OpenCPN è distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o IDONEITÀ PER UN PARTICOLARE SCOPO.
    
    Vedi la GNU General Public License per maggiori dettagli.
    
    OpenCPN deve essere utilizzato solo in combinazione con mappe in formato cartaceo approvate e metodi di navigazione tradizionali.
    
    NON fare affidamento su OpenCPN per la sicurezza della vita o della proprietà.
    
    Per favore fare clic su "OK" per accettare e procedere, "Annulla" per uscire.

en: OpenCPN for Android
it_IT: OpenCPN per Android

en: Welcome to OpenCPN
it_IT: Benvenuto in OpenCPN

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
it_IT: Questo obiettivo AIS ha il tracciamento persistente selezionato dalle proprietà MMSI
    Una registrazione di traccia persistente verrà quindi riavviata per questo obiettivo.
    
    Vuoi invece interrompere il tracciamento persistente per questo obiettivo?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
it_IT: OpenCPN deve aggiornare il database delle carte dalle voci di configurazione dei file....

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
it_IT: Aggiornamento del database delle carte dal file di configurazione...

en: Elapsed time :
it_IT: Tempo trascorso :

en: Estimated time :
it_IT: Tempo stimato :

en: Remaining time :
it_IT: Tempo restante :

en: OpenCPN Chart Update
it_IT: OpenCPN Aggiornamento Carte

en: Show Toolbar
it_IT: Mostra barra degli strumenti

en: Hide Toolbar
it_IT: Nascondi barra degli strumenti

en: MAN OVERBOARD
it_IT: UOMO A MARE

en:  at
it_IT:  a

en: 1.0 NM along COG
it_IT: Un miglio da Uomo a Mare, in direzione COG

en: Temporary MOB Route
it_IT: Rotta Uomo a Mare

en: Assumed 1 Mile Point
it_IT: Punto a 1 Miglio

en:  Time:
it_IT:  Ora:

en:   Position:
it_IT:   Posizione:

en: Disable Tracking
it_IT: Disattiva Tracking

en: Enable Tracking
it_IT: Attiva Tracking

en: Auto Follow
it_IT: Attiva/Disattiva l'inseguimento automatico della posizione

en: Head Up Mode
it_IT: Modalità di ripresa

en: Zoom In
it_IT: Zoom +

en: Zoom Out
it_IT: Zoom -

en: Larger Scale Chart
it_IT: Carta a Scala Maggiore

en: Smaller Scale Chart
it_IT: Carta a Scala Minore

en: Exit OpenCPN
it_IT: Esci da Opencpn

en: &Navigate
it_IT: &Naviga

en: Show Chart Bar
it_IT: Visualizza Barra Carte

en: Show ENC text
it_IT: Mostra il Testo sulle carte ENC

en: Show ENC Lights
it_IT: Mostra Fari ENC

en: Show ENC Soundings
it_IT: Mostra Profondità ENC

en: Show ENC Anchoring Info
it_IT: Mostra Informazioni Ancoraggio ENC

en: Show ENC Data Quality
it_IT: Mostra qualità dati ENC

en: Show Navobjects
it_IT: Visualizza Navobjects

en: Change Color Scheme
it_IT: Cambia lo Schema dei colori (giorno...notte)

en: &View
it_IT: &Visione

en: Show AIS Targets
it_IT: Mostra/Nascondi Target AIS

en: Hide Moored AIS Targets
it_IT: Nascondi ormeggiata target AIS

en: Show AIS Target Tracks
it_IT: Mostra Target AIS traccia

en: Show CPA Alert Dialogs
it_IT: Mostra Alert Dialog CPA

en: Sound CPA Alarms
it_IT: Suona Allarme CPA

en: Show CPA Warnings
it_IT: Mostra avvisi CPA

en: Measure Distance
it_IT: Misura Distanza

en: Route && Mark Manager...
it_IT: Gestore Rotta && Segnalatori...

en: Create Route
it_IT: Crea una Rotta

en: Drop Mark at Boat
it_IT: Inserinsci Segnalatore al Natante

en: Drop Mark at Cursor
it_IT: Inserisci Segnalatore al Cursore

en: Drop MOB Marker
it_IT: UOMO A MARE: Aggiungi Punto!

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: &Tools
it_IT: &Strumenti

en: &Window
it_IT: &Finestra

en: OpenCPN Help
it_IT: Aiuto OpenCPN

en: &Help
it_IT: &Guida

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
it_IT: Riavviare OpenCPN per attivare la lingua selezionata (Restart OpenCPN)

en:  Ship
it_IT:  Posizione:

en: Rotated Mode
it_IT: Modo Rotato

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
it_IT: C'è stato un problema di stampa.
    Controllare la configurazione della stampante.

en: (Unnamed Route)
it_IT: (Rotta senza nome)

en: AIS MAN OVERBOARD
it_IT: UOMO A MARE AIS

en: Own ship
it_IT: Propria nave

en: Temporary AISMOB Route
it_IT: Rotta Temporanea AIS UAM

en: Present own ship
it_IT: Propria unità (presente)

en:   Ownship Position:
it_IT:   Posizione di Propria unità:

en:   MOB Position:
it_IT:   Posizione MOB:

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
it_IT: AGGIORNAMENTO AIS UOMO A MARE

en: Route & Mark Manager
it_IT: Gestione Rotte e Segnalatori

en: Print Chart
it_IT: Stampa la Carta

en:  (Ctrl-Space)
it_IT:  (Ctrl-Spazio)

en: OpenCPN ENC Prepare
it_IT: Analizzare tutti le carte ENC

en: ENC Completed.
it_IT: Analisi completata.

en: Yes
it_IT: Sì

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
it_IT: Crea un modello di configurazione privato basato sulle impostazioni correnti.
    Questo modello verrà salvato, e può essere selezionato per un ulteriore utilizzo in qualsiasi momento.

en: MMSI Extended Properties
it_IT: Proprietà estese MMSI

en: Default tracking
it_IT: Tracking predefinito

en: Always track
it_IT: Traccia sempre

en:  Never track
it_IT:  Non tracciare mai

en: Ignore this MMSI
it_IT: Ignora questo MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
it_IT: Gestisci questo MMSI come MOB SART/PLB(AIS).

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
it_IT: Converti AIVDM in AIVDO per questo MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
it_IT: Questo MMSI è il mio Follower - Nessun avviso CPA

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
it_IT: Un Identificativo MMSI è generalmente un numero di nove cifre. 
    Si prega di controllare l'inserimento.

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Always
it_IT: Sempre

en: Never
it_IT: Mai

en: Edit MMSI Properties
it_IT: Modifica le proprietà MMSI

en: MMSI Properties
it_IT: Proprietà MMSI

en: Track Mode
it_IT: Modalità tracciato

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: VDM->VDO
it_IT: VDM-> VDO

en: Ship name
it_IT: Nome della nave

en: New...
it_IT: Nuovo...

en: Add MMSI Properties
it_IT: Aggiungi proprietà MMSI

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
it_IT: Il dispositivo selezionato non è accessibile; opencpn probabilmente non sarà in grado
    di utilizzare questo dispositivo così com'è. Prova a  uscire da OpenCPN, riavviare e
    riprovare dopo aver creato un file chiamato /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    con i seguenti contenuti:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Per ulteriori informazioni, vedere il file LINUX_DEVICES. md nella socumentazione della tua versione LINUX.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
it_IT: 
    Il dispositivo selezionato non è accessibile; opencpn probabilmente non sarà in grado
    di utilizzare questo dispositivo così com'è. Prova a  uscire da OpenCPN, riavviare e
    riprovare dopo aver creato un file chiamato /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    con i seguenti contenuti:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Per ulteriori informazioni, vedere il file LINUX_DEVICES. md nella socumentazione della tua versione LINUX.

en: COG Predictor Length (min)
it_IT: Lunghezza delle frecce predizione COG (Minuti)

en: Heading Predictor Length (NMi)
it_IT: Lunghezza dello Stimatore di Direzione (MN)

en: Ship Icon Type
it_IT: Tipo di Icona per la barca propria

en: Real Scale Bitmap
it_IT: Scala Reale (Bitmap)

en: Real Scale Vector
it_IT: Scala Reale (Vettoriale)

en: Length Over All (m)
it_IT: Lunghezza barca fuori tutto (m)

en: Width Over All (m)
it_IT: Larghezza barca fuori tutto (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
it_IT: Distanza dalla Prua della Antenna GPS (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
it_IT: Distanza dal Centrobarca (negativa a SX) della Antenna GPS (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
it_IT: Minima dimensione icona sullo schermo (mm)

en: Show range rings
it_IT: Mostra raggio cerchio

en: Distance between rings
it_IT: Distanza tra i cerchi

en: Distance Unit
it_IT: Unità Distanza

en: Nautical miles
it_IT: Miglia Nautiche

en: Kilometers
it_IT: Chilometri

en: Range Ring Colour
it_IT: Intervallo dei colori per i cerchi

en: Show direction to Active Waypoint
it_IT: Mostra la direzione del Waypoint attivo

en: Style
it_IT: Stile

en: Solid
it_IT: Solido

en: Dot
it_IT: A punti

en: Long dash
it_IT: A tratti lunghi

en: Short dash
it_IT: A tratti corti

en: Dot dash
it_IT: A tratto-punto

en: Black
it_IT: Nero

en: Dark Red
it_IT: Rosso scuro

en: Dark Green
it_IT: Verde scuro

en: Dark Yellow
it_IT: Giallo scuro

en: Dark Blue
it_IT: Blu scuro

en: Dark Magenta
it_IT: Magenta scuro

en: Dark Cyan
it_IT: Ciano scuro

en: Light Gray
it_IT: Grigio chiaro

en: Dark Gray
it_IT: Grigio scuro

en: Red
it_IT: Rosso

en: Green
it_IT: Verde

en: Yellow
it_IT: Giallo

en: Blue
it_IT: Blu

en: Magenta
it_IT: Rosso

en: Cyan
it_IT: Ciano

en: White
it_IT: Bianco

en: Tracks
it_IT: Tracce

en: Automatic Daily Tracks at midnight
it_IT: Tracce Automatiche Giornaliere a mezzanotte

en: Automatic Daily Tracks at
it_IT: Tracce Automatiche Giornaliere a

en: Highlight Tracks
it_IT: Evidenzia Tracce

en: Highlight Colour
it_IT: Evidenzia Colore

en: Tracking Precision
it_IT: Precisione Traccia

en: Low
it_IT: Bassa

en: Medium
it_IT: Media

en: High
it_IT: Alta

en: Calculate values
it_IT: Calcolare i valori

en: Calculate SOG and COG from position changes
it_IT: Calcola SOG e COG dai cambiamenti di posizione

en: Min seconds between updates
it_IT: Minuti e secondi tra gli aggiornamenti

en: Routes/Points
it_IT: Rotte/Punti

en: New Routes
it_IT: Nuove Rotte

en: Waypoint default icon
it_IT: Icona di default per Waypoint

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
it_IT: Raggio del Cerchio di Arrivo al Waypoint (Miglia)

en: Advance route waypoint on arrival only
it_IT: Avanza il Waypoint di rotta solamente all'arrivo

en: New Waypoints
it_IT: Nuovi Waypoints

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
it_IT: Mostra i waypoint solo su una scala maggiore di 1:

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
it_IT: Ignora le impostazioni per la visibilità basata sulla scala dele carte nautiche e mostra sempre

en: Waypoint range rings
it_IT: Raggio cerchio su WP

en: Waypoint Range Ring Colours
it_IT: Colore dei raggio cerchio su Waypoint

en: Control Options
it_IT: Opzioni di controllo

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
it_IT: Blocca i Punti/WP (tranne quando è visibile il pannello delle proprietà)

en: Confirm deletion of tracks and routes
it_IT: Chiedi conferma cancellazione Rotte e Tracce

en: Chart Files
it_IT: Files Carte

en: Directories
it_IT: Elenco dei percorsi per le cartelle scelte

en: Add Directory...
it_IT: Aggiungi Cartella...

en: Remove Selected
it_IT: Rimuovi Selezione

en: Compress Selected
it_IT: Comprimi i file selezionati

en: Add..
it_IT: Aggiungi..

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Compress
it_IT: Comprimi

en: Migrate Charts..
it_IT: Migra carte..

en: Update Control
it_IT: Controllo aggiornamenti al Database Carte

en: Scan Charts and Update Database
it_IT: Database : Scansiona cartelle, aggiorna

en: Force Full Database Rebuild
it_IT: Database : Forza ricostruzione

en: Prepare all ENC Charts
it_IT: Prepara le carte ENC

en:  [Modified]
it_IT:  [Modificato]

en: Templates
it_IT: Modelli

en: Template Status
it_IT: Stato del modello

en: Last Applied Template Title:
it_IT: Titolo dell'ultimo modello applicato:

en: Saved Templates
it_IT: Modelli salvati

en: Create Config...
it_IT: Crea Configurazione...

en: Delete Selected Config...
it_IT: Elimina Configurazione Selezionata...

en: Apply Selected Config
it_IT: Utilizzare il modello scelto

en: Create Config
it_IT: Crea Configurazione

en: Problem applying selected configuration.
it_IT: Modello scelto: Problema usandolo

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: De-skew Raster Charts
it_IT: Raddrizzamento mappe Raster

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
it_IT: Usa Accelerazione Grafica (OpenGL)

en: OpenGL Options
it_IT: Opzioni OpenGL

en: Chart Rotation Averaging Time
it_IT: Tempo medio di rotazione carte

en: seconds
it_IT: Secondi

en: Chart Zoom/Scale Weighting
it_IT: Livello dettaglio con zoom

en: Vector
it_IT: Vettoriali

en: CM93 Detail level
it_IT: Livello di Dettaglio CM93

en: Physical Screen Width
it_IT: Larghezza schermo fisico

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Manual:
it_IT: Manuale:

en: Chart Display
it_IT: Vedere Carta

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
it_IT: Mostra le Carte Raster ruotate in modalità 'Nord in Alto'

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
it_IT: A stesso livello di zoom :
    Con un valore inferiore, mostra un a carta meno dettagliata.
    Con un valore più alto, mostra una carta più dettagliata.

en: Graphics
it_IT: Grafica

en: Vector Chart Display
it_IT: Carte vettoriale

en: Mariner's Standard
it_IT: Oggetti S-57/ENC

en: Depth Soundings
it_IT: Mostra Profondità

en: Chart Information Objects
it_IT: Informazioni Punto

en: Buoys/Lights
it_IT: Boe/Fari

en: Extended Light Sectors
it_IT: Faro con settori

en: Chart Texts
it_IT: Testi Carta

en: National text on chart
it_IT: Mostra Testo Nazionale

en: Important Text Only
it_IT: Solo testo importante

en: De-Cluttered Text
it_IT: De-sovrapponi Testo

en: Chart Detail
it_IT: Dettagli Carta

en: Reduced Detail at Small Scale
it_IT: Meno Dettaglio a piccola scala

en: Additonal detail reduction at Small Scale
it_IT: Riduzione dei dettagli aggiuntivi su piccola scala

en: Graphics Style
it_IT: Stili di grafica

en: Paper Chart
it_IT: Mappa Cartacea

en: Simplified
it_IT: Semplificati

en: Boundaries
it_IT: Bordi delle Aree

en: Plain
it_IT: Semplici

en: Symbolized
it_IT: A simboli

en: Colors
it_IT: Numero Colori

en: 2 Color
it_IT: 2 Colori

en: 4 Color
it_IT: 4 Colori

en: Shallow Depth
it_IT: Profondità Bassa

en: Safety Depth
it_IT: Profondità Sicura

en: Deep Depth
it_IT: Profondità Alta

en: User Standard Objects
it_IT: Oggetti Standard Utente

en: Reset to STANDARD
it_IT: Reset per "Standard"

en: Tides && Currents
it_IT: Maree && Correnti

en: Active Datasets
it_IT: File Maree e Correnti Caricati

en: Add Dataset...
it_IT: Aggiungi File...

en: All Available Charts
it_IT: Tutte le Carte Disponibili

en: Remove Chart
it_IT: Rimuovi Carta

en: All Charts
it_IT: Tutte le Carte

en: New Group...
it_IT: Nuovo Gruppo...

en: Delete Group
it_IT: Elimina Gruppo

en: Preserve scale when switching charts
it_IT: Mantenere scala con cambio carta

en: Controls
it_IT: Controlli

en: Smooth Panning / Zooming
it_IT: Migliora Pan/Zoom

en: Zoom to Cursor
it_IT: Zoom sul cursore

en: Display Features
it_IT: Vedere

en: Status Bar Option
it_IT: Opzioni Barra di Stato

en: Live ETA at Cursor
it_IT: ETA dal vivo al Cursore

en: Default Boat Speed
it_IT: Velocità standard della Barca

en: Canvas Layout
it_IT: Layout Tela

en: Status Bar
it_IT: Barra di Stato

en: Units
it_IT: Unità di misura

en: Statute miles
it_IT: Miglia terrestri

en: Knots
it_IT: Nodi

en: Mph
it_IT: mi/h

en: Depth
it_IT: Profondità

en: Temperature
it_IT: Temperatura

en: Degrees, Decimal Minutes
it_IT: Gradi, Minuti e decimi di minuto

en: Decimal Degrees
it_IT: Gradi e decimi di grado

en: Degrees, Minutes, Seconds
it_IT: Gradi, Minuti, Secondi

en: Bearings
it_IT: Direzione

en: Show true
it_IT: Mostra Vero

en: Show magnetic
it_IT: Vedere magnetico

en: Assumed magnetic variation
it_IT: Variazione magnetica presunta

en: deg (-W, +E)
it_IT: deg (-W + E)

en: Show true bearings and headings
it_IT: Mostra rilevamente e prora vera

en: Show magnetic bearings and headings.
it_IT: Mostra rilevamenti e prora magnetici.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
it_IT: Variazione magnetica calcolata del Plugin WMM

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
it_IT:  Per impostare la variazione magnetica manualmente,
     devi disabilitare il plugin di WMM.

en: Test
it_IT: Tester

en: Audio file name:
it_IT: File audio:

en: Select Sound File
it_IT: Seleziona il suono

en: Sounds
it_IT: Suoni

en: Anchor Alarm
it_IT: Allarme Ancoraggio

en: Play Sound on Anchor Alarm.
it_IT: Se allerta Ancoraggio: riproduce l'audio.

en: Select Anchor Alarm Sound
it_IT: Seleziona suono per Ancoraggio

en: Play Sound on AIS Alert.
it_IT: Se allerta AIS: riproduce l'audio

en: Select AIS Alert Sound
it_IT: Seleziona suono per AIS

en: SART Alert
it_IT: Avviso SART

en: Play Sound on AIS SART Alert.
it_IT: Se allerta SART: riproduce l'audio

en: Select AIS SART Alert Sound
it_IT: Seleziona suono per SART

en: DSC Alert
it_IT: Avviso DSC

en: Play Sound on DSC notification.
it_IT: Se allerta DSC: riproduce l'audio.

en: Select DSC notification Sound
it_IT: Seleziona suono per DSC

en: AIS Targets
it_IT: Target AIS

en: CPA Calculation
it_IT: Calcolo CPA

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
it_IT: Nessun Avviso (T)CPA se la distanza del target è maggiore di (NM)

en: Warn if CPA less than (NMi)
it_IT: Avverti se il CPA è minore di (Miglia)

en: ...and TCPA is less than (min)
it_IT:   ...e il TCPA è minore di (Minuti)

en: Lost Targets
it_IT: Target Persi

en: Mark targets as lost after (min)
it_IT: Segna i target come persi dopo (Minuti)

en: Remove lost targets after (min)
it_IT: Rimuovi i Target persi dopo (Minuti)

en: Display
it_IT: Vedere

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
it_IT: Mostra le frecce COG dei Target, lunghezza (Minuti)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
it_IT: Sincronizza la lunghezza della freccia AIS con il predittore COG della propria nave

en: Show target tracks, length (min)
it_IT: Mostra le Tracce dei Target, lunghezza (Minuti)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
it_IT: Soprrimi target ancorati/ormeggiati, velocità massima (nodi)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
it_IT: Disegna la predizione in tempo reale di AIS, velocità minima target (nodi)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
it_IT: Permetti l'attenuazione di target meno critici se più di ... obiettivi

en: Show area notices (from AIS binary messages)
it_IT: Mostra area info (dal messaggio binario AIS)

en: Show AIS targets real size
it_IT: Mostra Target AIS a Dimensione Reale

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
it_IT: Mostra nomi dei Target AIS con scala maggiore di

en: Use WPL position messages. Action when received:
it_IT: Usa messaggi di posizione WPL. Azione quando ricevuto:

en: APRS position report
it_IT: Report Posizione APRS

en: Create mark
it_IT: Crea segno

en: Enable route/AIS info block
it_IT: Abilita blocco informazioni route/AIS

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
it_IT: "Nome Nave" MMSI (CallSign)

en: [Class] Type (Status)
it_IT: [Classe] Tipo (Stato)

en: CPA/TCPA Alerts
it_IT: Allerta CPA/TCPA

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
it_IT: Mostra la finestra di allerta CPA/TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
it_IT: Abilita allarme sonoro per allerta CPA/TCPA ed Emergenze DSC/SART

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
it_IT: Sopprimi gli avvisi per target ancorati/ormeggiati

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
it_IT: Abilita il Timeout per riconoscimento allarme (Minuti)

en: General Options
it_IT: Opzioni Generali

en: Language
it_IT: Seleziona Lingua (Select Language)

en: Fonts
it_IT: Caratteri

en: Choose Font...
it_IT: Scegli Carattere...

en: Choose Font Color...
it_IT: Scegli Colore Carattere...

en: Sample
it_IT: Esempio

en: Toolbar and Window Style
it_IT: Toolbar e Stile Finestre

en: Interface Options
it_IT: Opzioni di interfaccia

en: Show Status Bar
it_IT: Mostra la barra di stato (in basso)

en: Show Menu Bar
it_IT: Visualizza barra dei Menu

en: Show Compass/GPS Status Window
it_IT: Mostra finestra di stato Bussola/GPS

en: Enable Toolbar auto-hide
it_IT: Nascondi automaticamente Barra degli Strumenti

en: Play Ships Bells
it_IT: Rintocchi Campana ogni mezz'ora, uno alle 0:30, 4:30, 8:30, 12:30, 16:30, 20:30

en: Audio Play command:
it_IT: Comando di azione audio:

en: Unknown device :
it_IT: Dispositivo sconosciuto:

en: Input device :
it_IT: Dispositivo d'ingresso

en: Sound Device
it_IT: Dispositivo audio

en: Enable Touchscreen interface
it_IT: Abilitare l'interfaccia Touchscreen

en: Enable Scaled Graphics interface
it_IT: Interfaccia utente: Zoom

en: Show Zoom buttons
it_IT: Mostra pulsanti Zoom

en: Use Inland ECDIS
it_IT: Usa ECDIS interno V2

en: Inland ECDIS Manual
it_IT: Manuale ECDIS Interno

en: User Interface scale factor
it_IT: Fattore di scala di interfaccia utente

en: Chart Object scale factor
it_IT: Fattore di scala Oggetto Carta

en: Ship scale factor
it_IT: Fattore scala nave

en: ENC Sounding factor
it_IT: ENC Fattore sonoro

en: ENC Text Scale
it_IT: Scala del testo

en: Mouse wheel zoom sensitivity
it_IT: Sensibilità della rotella del mouse

en: Apply
it_IT: Applica

en: Charts
it_IT: Carte

en: Connections
it_IT: Connessioni

en: Connect
it_IT: Collega

en: Ships
it_IT: Imbarcazioni

en: User Interface
it_IT: Interfaccia

en: User
it_IT: Utente

en: Plugins
it_IT: PlugIns

en: User set magnetic variation
it_IT: Declinazione magnetica da utente

en: feet
it_IT: piedi

en: fathoms
it_IT: braccia

en: Add a directory containing chart files
it_IT: Aggiungi una Cartella contenente Carte Nautiche

en: 
     - your ship's length must be > 0
it_IT: 
     - lunghezza barca deve essere > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
it_IT: 
     - larghezza barca deve essere > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
it_IT: 
     - posizione GPS dal Centrobarca deve essere entro la larghezza barca

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
it_IT: 
     - posizione GPS dalla Prua deve essere entro la lunghezza barca

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
it_IT: 
     - minima dimensione icona barca tra 1 e 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
it_IT: Configurazioni incorrette per la dimensione barca propria:

en: OpenCPN info
it_IT: OpenCPN Info

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
it_IT: Il manuale ECDIS non è disponibile localmente.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
it_IT: Vuoi visitare il sito opencpn.org per ottenere il ECDIS manuale?

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
it_IT: La compressione modificherà i file della carta sul disco.
    Questi potrebbero renderli incompatibili con altri programmi o versioni precedenti di OpenCPN.
    I Carte compressi potrebbero impiegare un tempo leggermente più lungo per caricare e visualizzare su alcuni sistemi.
    Sono nuovamente decompressi utilizzando i programmi unxz o 7 zip.

en: OpenCPN Warning
it_IT: Avviso OpenCPN

en: OpenCPN Compress Charts
it_IT: Carte OpenCPN compresse

en: No charts found to compress.
it_IT: Nessun carte trovato da comprimere.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
it_IT: compresso %ld carte
    da %.1fMB a %.1fMB
    salvato %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
it_IT: Immetti Nome Gruppo

en: New Chart Group
it_IT: Nuovo Gruppo di Carte

en: Select Tide/Current Data
it_IT: Seleziona Dati Maree/Correnti

en: Texture Compression
it_IT: Compressione texture

en: Texture Compression with Caching
it_IT: Compressione delle texture con la cache

en: Texture Compression Caching
it_IT: Memorizzazione nella cache di Compressione texture

en: Texture Memory Size (MB)
it_IT: Dimensione di memoria texture (MB)

en: Size:
it_IT: Dimensione:

en: Rebuild Texture Cache
it_IT: Ricostruire la Cache delle Texture

en: Clear Texture Cache
it_IT: Cancellare la Cache delle Texture

en: Show FPS
it_IT: Mostra FPS

en: Polygon Smoothing
it_IT: levigare il poligonoo

en: Line Smoothing
it_IT: Leviga linea

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
it_IT: Software OpenGL (riavviare OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
it_IT: Usa Accelerazione Grafica (OpenGL)

en: Texture Settings
it_IT: Impostazioni texture

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
it_IT: Aggiornamento Cella S57 non riuscito.
    Le funzionalità Enc potrebbero essere incomplete o imprecise.
    
    Controlla il file di registro per i dettagli.

en: OpenCPN Create SENC Warning
it_IT: OpenCPN creare avviso SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
it_IT: Aggiornamento Cella S57 fallito.
    Non possono essere applicati aggiornamenti.
    Le funzionalità ENC potrebbero essere incomplete o imprecise.
    
    Controlla il file di registro per dettagli.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
it_IT: OpenCPN Creazione File S57 SENC...

en: Server Generic Error
it_IT: Errore Generico Del Server

en: Peer rejected object
it_IT: Oggetto paio rifiutato

en: Peer rejected duplicate object
it_IT: Paio ha rifiutato l'oggetto duplicato

en: Peer internal error (insert)
it_IT: Errore interno del paio (inserire)

en: Server Unknown Error
it_IT: SErver : Errore sconosciuto.

en: OpenCPN Server Message
it_IT: Messaggio Server Opencpn

en: The server
it_IT: Il server

en: needs a PIN.
    Please enter the PIN number from
it_IT: necessita di un PIN.
    Inserisci il numero PIN da

en: the server to pair with this device.
it_IT: il server da abbinare con questo dispositivo.

en: Objects successfully sent to peer OpenCPN instance.
it_IT: Oggetti inviati con successo all'istanza OpenCPN del paio

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
it_IT: 
    Trovato PlugIn %s, versione %i.%i.
     Questa versione è instabile e non sarà attivata.
     Aggiornare questo PlugIn dal sito opencpn.org

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
it_IT: 
    PlugIn %s, è stata rilevata la versione %i.%i .
    Questa versione è nota per essere instabile.
    Si prega di aggiornare questo PlugIn utilizzando il master catalogo del gestore Plugin.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
it_IT: 
    PlugIn %s, è stata rilevata la versione %i.%i .
    Questo plugin è obsoleto, il plugin o-charts dovrebbe essere usato
    invece. Si prega di disinstallare questo plugin e installare o-charts
    utilizzando il master catalogo del gestore Plugin.

en: Plugin library %s can not be loaded
it_IT: La libreria plugin %s non può essere caricata

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
it_IT: 
        Installa/disinstalla il plugin o rimuovi il file per silenziare il messaggio

en:    PluginLoader: Cannot load symbol create_pi:
it_IT:    PluginLoader: impossibile caricare il simbolo create_pi:

en: Incompatible plugin detected:
it_IT: Riscontrato plugin incompatibile:

en:         API Version detected:
it_IT:         Versione API rilevata:

en:         PlugIn Version detected:
it_IT:         Versione Plugin rilevata:

en: Plugin is a standard system plugin
it_IT: Il plugin è un plugin di sistema standard

en: Plugin is managed by OpenCPN
it_IT: Un plugin è gestito da OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
it_IT: Il plugin non è gestito da OpenCPN

en: Plugin status unknown
it_IT: Stato del plugin sconosciuto

en: Update to managed Plugin is available
it_IT: L'aggiornamento al plugin gestito è disponibile

en: New managed Plugin installation available
it_IT: Nuova installazione di plugin gestita disponibile

en: Update to installed Plugin is available
it_IT: L'aggiornamento al plugin gestito è disponibile

en: Plugin is latest available
it_IT: Il plugin è disponibile

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
it_IT: Il plugin non è compatibile con questa versione di OpenCPN, e sarà disinstallato.

en: successfully un-installed
it_IT: disinstallato con successo

en: Un-Installation complete
it_IT: Disinstallazione completata

en: Please check system log for more info.
it_IT: Prega : di controllare il registro di sistema per ulteriori informazioni

en:  successfully installed from cache
it_IT:  installato correttamente dalla cache

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
it_IT: Queste impostazioni potrebbero destabilizzare OpenCPN e per impostazione predefinita sono disabilitate. Per nonostante i pericoli abilitarli manualmente aggiungere un CatalogExpert=1 riga nella sezione [PlugIns] nel file di configurazione.

en: Plugin Catalog
it_IT: Catalogo dei Plugin

en: Update Plugin Catalog
it_IT: Aggiorna Catalogo Plugin

en: Import plugin...
it_IT: Importa plugin...

en: Settings...
it_IT: Impostazioni...

en: Disabled
it_IT: Disattivato

en: Update Plugin Catalog: master
it_IT: Aggiorna Catalogo Plugin: master

en: OpenCPN Catalog update
it_IT: Aggiornamento catalogo OpenCPN

en: Unable to copy catalog file
it_IT: Impossibile copiare il file catalogo

en: Unable to copy catalog file to cache
it_IT: Impossibile copiare il file del catalogo nella cache

en: Catalog update successful
it_IT: Aggiornamento catalogo riuscito

en: Select tarball file
it_IT: Seleziona archivio

en: Error extracting import plugin tarball.
it_IT: Errore durante l'estrazione dell'archivio importato.

en: OpenCPN Plugin Import Error
it_IT: Errore di Importazione plugin Opencpn

en: Error, import plugin tarball does not contain required metadata.
it_IT: Errore, l'archivio importato del plugin non contiene i metadati richiesti.

en: Error processing import plugin metadata.
it_IT: Errore durante l'importazione dei metadati del plug-in.

en: Incompatible import plugin detected.
it_IT: Riscontrato plugin incompatibile.

en: Plugin imported successfully
it_IT: Plugin installato con successo!

en: Active catalog updated.
it_IT: Catalogo attivo aggiornato.

en: Plugin may be installed or updated now.
it_IT: Il plugin può essere installato o aggiornato ora.

en: OpenCPN Plugin Import Successful
it_IT: Importazione plugin OpenCPN riuscita

en: Active Catalog
it_IT: catalogo attivo

en: Last Catalog
it_IT: Ultimo Catalogo

en: Last change:
it_IT: Ultima modifica:

en: Please Update Plugin Catalog.
it_IT: Si prega di aggiornare il catalogo

en: Enabled
it_IT: Attivato

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Upgrade to Version
it_IT: Aggiorna alla versione

en: Install...
it_IT: Installa...

en: Update to
it_IT: Aggiorna a

en: Website
it_IT: Sito Web

en: Adjust Comm Priorities
it_IT: Regola le priorità di comunicazione...

en: Priority List
it_IT: Lista Priorità

en: Move Up
it_IT: Muovi su

en: Move Down
it_IT: Sposta giù

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Priorities
it_IT: Priorità

en: Speed/Course
it_IT: Velocità/corso

en: Mag Variation
it_IT: Variazione magnetica

en: Satellites
it_IT: Satelliti

en: wants to send you new data.
    Please enter the following PIN number on
it_IT: vuole inviarti nuovi dati.
    Inserisci il seguente numero PIN

en:  to pair with this device.
it_IT: il server da abbinare con questo dispositivo.

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
it_IT: La rotta ricevuta esiste già in questo sistema.
    Sostituisci?

en: Always replace objects from this source?
it_IT: Sostituire sempre gli oggetti da questa sorgente?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
it_IT: La traccia ricevuta esiste già in questo sistema.
    Sostituisci?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
it_IT: Il waypoint ricevuto esiste già in questo sistema.
    Sostituisci?

en: AISRollover
it_IT: Rollover

en: Route Transmitted.
it_IT: Rotta trasmessa.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
it_IT: Errore nell'upload della ROTTA.  GPS Garmin non collegato

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
it_IT: Errore nell'upload della rotta.  Controllare i file di registro (log)...

en: Routes
it_IT: Rotte

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Show all routes
it_IT: Mostra tutti i percorsi

en: Route Name
it_IT: Nome Rotta

en: From <-> To
it_IT: DA <-> A

en: &Properties
it_IT: &Proprietà

en: &Activate
it_IT: &Attiva

en: &Center View
it_IT: &Centra vista

en: &Reverse
it_IT: In&verti

en: &Delete
it_IT: &Elimina

en: &Resequence Waypoints
it_IT: &Risequenza Waypoint

en: &Export selected...
it_IT: E&sporta

en: &Send to GPS...
it_IT: Invia al GPS...

en: Send to &Peer...
it_IT: Invia al paio...

en: Resequence
it_IT: Riarrangiare

en: Export
it_IT: Esporta

en: &Delete All
it_IT: E&limina tutto

en: Show all tracks
it_IT: Mostra Tracce

en: Track Name
it_IT: Nome Traccia

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: &Start Track
it_IT: &Inizio Traccia

en: Route from Track
it_IT: &Rotta da Traccia

en: Send to &Peer
it_IT: Invia al &paio

en: Waypoints
it_IT: WP

en: Show all waypoints
it_IT: Mostra i waypoint

en: Waypoint Name
it_IT: Nome Punto

en: Distance from own ship
it_IT: Distanza dalla propria barca

en: &New
it_IT: &Nuovo Punto

en: &Go To
it_IT: &Rotta al WP

en: &Send to GPS
it_IT: &Invia al GPS

en: Delete All
it_IT: E&limina tutto

en: I&mport GPX...
it_IT: I&mporta GPX...

en: Export All Visible...
it_IT: Esporta &Tutto...

en: Layers
it_IT: Stratti

en: Show all layers
it_IT: Mostra tutti gli strati

en: Layer Name
it_IT: Nome strato

en: No. of items
it_IT: Numero oggetti

en: Layer type
it_IT: Tipo di strato

en: Create Temporary layer
it_IT: Crea strato temporaneo

en: Create Persistent layer
it_IT: Crea strato persistente

en: Show WPT names
it_IT: Mostra nomi WP

en: List contents
it_IT: &Lista contenuti

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
it_IT: Elimino tutti gli oggetti selezionati?

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
it_IT: Elimino <TUTTE> le Rotte?

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
it_IT: Invia la rotta al OpenCPN Paio

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
it_IT: Invia Waypoint al OpenCPN paio

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
it_IT: Invia traccia al OpenCPN paio

en: &Merge Selected Tracks
it_IT: &Unisci Tracce selezionate

en: Reduce Data...
it_IT: Riduci Dati...

en: &Copy as text
it_IT: &Copia come testo

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
it_IT: Seleziona il massimo errore (in metri)
    dopo la riduzione:

en: Reduce Data Precision
it_IT: Riduci Precisione Dati

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
it_IT: I dati usati dalla Traccia sono stati
    ridotti del %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
it_IT: La traccia corrente non è stata unita.
    Potà essere unita quando sarà completa.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
it_IT: OpenCPN Conversione Tracce in Rotte...

en: Processing Waypoints...
it_IT: Processamento Punti/WP...

en: Done.
it_IT: Fatto.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
it_IT: Elimino <TUTTE> le Tracce?

en: Overruled
it_IT: Superato

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
it_IT: Il Waypoint che vuoi cancellare è usato in una Rotta, vuoi veramente canellarlo?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
it_IT: Elimino <TUTTI> i Punti/WP ?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
it_IT: Ci sono alcuni Waypoints usati in Rotte o Allarmi Ancoraggio. Vuoi veramente canellarli? Questo cambierà le rotte e diabiliterà gli allarmi. Rispondendo 'No' si manterranno solo i Waypoints usati nelle Rotte o negli Allarmi.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
it_IT: Eliminare lo strato e <TUTTO> il suo contenuto?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
it_IT: Il file verrà eliminato anche dalla cartella degli strati di OpenCPN.

en: (Unnamed Layer)
it_IT: (Strato senza nome)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
it_IT: Stai tentando di eliminare un percorso AIS MOB attivo, sei DAVVERO sicuro?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
it_IT: I Waypoints possono essere rinumerati come '001', '002' etc.
    
                Rinomino i Waypoints?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
it_IT: I WP verranno rinominati per riflettere l'ordine naturale, i nomi saranno del tipo '001,'002',... 
    
     Vuoi rinominare i WP?

en: Marks
it_IT: Segnalatori

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
it_IT: Il valore ScaMin per i nuovi waypoint è impostato a

en: but current chartscale is
it_IT: ma la scala della carta attuale è

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
it_IT: Pertanto il nuovo waypoint non sarà visibile a questo livello di zoom.

en: Waypoint(s) Transmitted.
it_IT: Waypoint trasmessi.

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
it_IT: Errore sul caricamento di Waypoint.  GPS Garmin non collegato

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
it_IT: Errore nel caricamento dei Waypoint.  Si prega di controllare i file di registro (log)...

en: Leg
it_IT: Tratto

en: To Waypoint
it_IT: -> Waypoint

en: Elements to print...
it_IT: Elementi da Stampare...

en: Show Waypoint name.
it_IT: Mostra Nome Punto/Waypoint.

en: Show Waypoint position.
it_IT: Mostra Posizione Punto/Waypoint.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
it_IT: Mostra Angolo tra ogni Punto/WP e il successivo.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
it_IT: Mostra Distanza tra ogni Punto/WP e il successivo.

en: Show Waypoint description.
it_IT: Mostra Descrizione Punto/Waypoint.

en: Route Print
it_IT: Stampa Rotta

en: From
it_IT: Da

en: To
it_IT: A

en: Plan speed
it_IT: Velocità pianificata

en: Enroute
it_IT: Durata

en: Departure
it_IT: Partenza

en: Time
it_IT: Ora

en: Default color
it_IT: Automatico

en: Width
it_IT: Spessore

en: To waypoint
it_IT: A waypoint

en: To WP
it_IT: al waypoint

en: Total Distance
it_IT: Distanza totale

en: Next tide event
it_IT: Prossimo Evento Marea

en: Links are opened in the default browser.
it_IT: Click sul Link: Apri

en: Print
it_IT: Stampa Traccia

en: Extend
it_IT: Estendi

en: Split
it_IT: Dividi

en: MoTwilight
it_IT: Crepuscolo(alba)

en: Sunrise
it_IT: Alba

en: Daytime
it_IT: Giorno

en: Sunset
it_IT: Tramonto

en: EvTwilight
it_IT: Crepuscolo(sera)

en: Nighttime
it_IT: Notte

en: Arrived
it_IT: Arrivato

en: Depart From
it_IT: Partenza Da

en: Total distance
it_IT: Distanza Totale

en: Speed (Kts)
it_IT: Velocità (nodi)

en: Departure Time
it_IT: Orario di partenza

en: Time enroute
it_IT: Tempo di percorrenza

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
it_IT: Vuoi spostarti in alto in questo WP?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
it_IT: Vuoi spostar in basso questo WP?

en: OpenCPN Move Waypoint
it_IT: Waypoint: Disconnetti

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
it_IT: Rimuovo questo Waypoint dalla rotta?

en: OpenCPN Remove Waypoint
it_IT: OpenCPN Rimuovi Waypoint

en: &Copy all as text
it_IT: &Copia tutto come testo

en: Invalid date/time!
it_IT: Data/ora non valida!

en: Unknown station!
it_IT: Stazione sconosciuta!

en: Unavailable:
it_IT: Non disponibile:

en: Local
it_IT: Locale

en: Links are opened for editing.
it_IT: Click sul Link: Modifica

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
it_IT: Catena Cell Update S57 incompleta. 
    Alcune funzioni ENC potrebbero essere incomplete o inesatte. 
    Controllare il file di registro (log) per i dettagli.

en: this file is not available
it_IT: File non disponibile.

en: Period ends:
it_IT: Fino a quando :

en: Period starts:
it_IT: Da quando :

en: Date ending:
it_IT: Data di termine:

en: Date starting:
it_IT: Data di inizio:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
it_IT: <font size=-2>(Gli angoli dei settori sono Rilevamenti Veri visti dal mare)</font><br>

en: <p>The last opencpn run seems to have failed. Do you want to run
    in safe mode without plugins and other possibly problematic
    features?
    </p><br/></br><p>You may consider visiting the <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">list of known issues</a>.</p>
it_IT: <p>L'ultima esecuzione di opencpn sembra aver fallito. Vuoi eseguire
    in modalità provvisoria senza plugin e altre funzioni
    potenzialmente problematiche?
    </p><br/></br><p>Puoi considerare la possibilità di visitare la <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">lista di problemi conosciuti</a>.</p>

en: Safe restart
it_IT: Riavvio sicuro

en: Preparing vector chart
it_IT: Preparazione della carta vettoriale

en: GPS/Plotter Port
it_IT: Porta GPS/Plotter

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
it_IT: Preparare il GPS per l'upload di Rotta/Waypoint e premere Invia...

en: Progress...
it_IT: Stato di avanzamento...

en: Detected OpenCPN peer instances
it_IT: Istanze OpenCPN rilevate al paio

en: Scan again
it_IT: Ripeti scansione

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
it_IT: Pare che non siano installati i dati armonici sulle maree/correnti.

en: Tide
it_IT: Marea

en: Current
it_IT: Corrente

en: Prev
it_IT: Prec

en: Next
it_IT: Successivo

en: Reference Station :
it_IT: Stazione di riferimento:

en: Data Source :
it_IT: Fonte dati:

en: Today
it_IT: Oggi

en: Tomorrow
it_IT: Domani

en: Shift to Larger Scale Chart
it_IT: Seleziona una carta a scala maggiore

en: Shift to Smaller Scale Chart
it_IT: Seleziona una carta a scala minore

en: Hide ENC text
it_IT: Nascondi Testo ENC (T)

en: ToolTips
it_IT: Descrizioni comandi

en: No, I don't want to hide it.
it_IT: No, non voglio nasconderlo.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
it_IT: No, e rimuovi permanentemente l'opzione di nasconderlo

en: Yes, hide it.
it_IT: Si, nascondilo.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
it_IT: Il bottone UOMO A MARE è una funzione di sicurezza.
    Vuoi davvero nasconderlo?

en: Choose Toolbar Icons
it_IT: Scegliere le icone della barra degli strumenti

en: Show Time.
it_IT: Mostra orario

en: Show Speed.
it_IT: Mostra velocità

en: Track Print
it_IT: Stampa Traccia

en: Timestamp
it_IT: Giorno-Ora

en: Avg. speed
it_IT: Velocità Media

en: Time Enroute
it_IT: Tempo di percorrenza

en: Local @ PC
it_IT: Locale @ PC

en: LMT @ Location
it_IT: LMT @ Posizione

en: Time shown as
it_IT: Orari mostrati come

en: 2 pixels
it_IT: 2 pixel

en: 3 pixels
it_IT: 3 pixel

en: 4 pixels
it_IT: 4 pixel

en: 5 pixels
it_IT: 5 pixel

en: 6 pixels
it_IT: 6 pixel

en: 7 pixels
it_IT: 7 pixel

en: 8 pixels
it_IT: 8 pixel

en: 9 pixels
it_IT: 9 pixel

en: 10 pixels
it_IT: 10 pixel

en: To route
it_IT: Rotta da Traccia

en: Display parameters
it_IT: Vedere impostazioni

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Recorded points
it_IT: Punti Tracciati

en: LMT @ Track Start
it_IT: LMT @ Inizio Rotta

en: Extend track
it_IT: Estendi Traccia

en: track
it_IT: traccia

en: Legend
it_IT: Legenda

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
it_IT: Copia  finestra di debug NMEA negli appunti.

en: Message accepted
it_IT: Messaggio accettato

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
it_IT: Messaggio di input filtrato,  messaggio di output filtrato e scartato

en: Input Message filtered and dropped
it_IT: Messaggio di input filtrato e scartato

en: Output Message
it_IT: Messaggio di output

en: Information Message or Message with errors
it_IT: Messaggio di informazioni o messaggio con errori

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
it_IT: 
    Viene rilevato un dongle OpenCPN ma non può essere utilizzato a causa di permessi mancanti.
    
    Questo problema può essere risolto installando un file di regole udev. Una volta installato,
    si assicurerà che i permessi del dongle siano OK.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
it_IT: 
    
    Su flatpak, questo deve essere fatto utilizzando le istruzioni di comando manuale sotto

en: 
    The device @DEVICE@ exists but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    the rules file will fix the permissions problem.
    
    It will also create a new device called @SYMLINK@. It is recommended to use
    @SYMLINK@ instead of @DEVICE@ to avoid problems with changing device names,
    in particular on laptops.
it_IT: 
    Il dispositivo @DEVICE@ esiste ma non può essere utilizzato a causa di permessi mancanti.
    
    Questo problema può essere risolto installando un file di regole udev. Una volta installato,
    il file di regole risolverà il problema delle autorizzazioni.
    
    Creerà anche un nuovo dispositivo chiamato @SYMLINK@. Si consiglia di utilizzare
    @SYMLINK@ invece di @DEVICE@ per evitare problemi con la modifica dei nomi dei dispositivi,
    in particolare sui computer portatili.

en: Do not show this dialog next time
it_IT: Non mostrare questa finestra la prossima volta

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
it_IT: 
    Regola installata con successo. Per attivare la nuova regola:
    - Uscita opencpn.
    - Scollega e reinserisci il dispositivo USB.
    - Riavvia opencpn

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
it_IT: 
    Da fare dopo aver installato la regola secondo le istruzioni:
    - Uscita opencpn.
    - Scollega e reinserisci il dispositivo USB.
    - Riavvia opencpn

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
it_IT: Il dispositivo @device@ non può essere trovato (disconnesso?)

en: Manual command line instructions
it_IT: Istruzioni manuali da riga di comando

en: Review rule
it_IT: Regola di revisione

en: Install rule
it_IT: Installa regola

en: Quit
it_IT: Termina

en: Errors encountered installing rule.
it_IT: Errori riscontrati nell'installazione della regola.

en: Manage dongle udev rule
it_IT: Gestisci la regola dongle udev

en: Manage device udev rule
it_IT: Gestisci regola udev del dispositivo

en: OpenCPN device error
it_IT: Errore dispositivo OpenCPN

en: Delete Waypoint
it_IT: Elimina Waypoint

en: Move Waypoint
it_IT: Muovi Waypoint

en: Dismiss
it_IT: Ignora
