opencpn - en to ja_JP translation catalogue (1215 entries)

en: About OpenCPN
ja_JP: OpenCPNについて

en: OpenCPN Alert
ja_JP: OpenCPN アラート

en: OpenCPN AIS Alert
ja_JP: OpenCPN AIS 警報

en: Object Query
ja_JP: 情報の取得

en: Center view
ja_JP: 中央に表示

en: Link Properties
ja_JP: リンクプロパティ

en: Waypoint Properties
ja_JP: 通過点のプロパティ

en: Options
ja_JP: オプション

en: Print Route Selection
ja_JP: 選択したルートを印刷

en: Route Properties
ja_JP: ルートプロパティ

en: Extra Object Info
ja_JP: 付加情報

en: Send to GPS
ja_JP: GPS に送信

en: (Unnamed Track)
ja_JP: (無名の航跡)

en: Track properties
ja_JP: 航跡 プロパティ

en: Not available
ja_JP: 利用不可

en: Speed:
ja_JP: 速度:

en: Elapsed time:
ja_JP: 経過時間:

en: Estimated total time:
ja_JP: 推定合計時間:

en: Estimated remaining time:
ja_JP: 推定残り時間:

en: Abort
ja_JP: 中止

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Pause
ja_JP: 一時停止

en: Start
ja_JP: スタート

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Resume
ja_JP: 続ける

en: 0 (transfer paused)
ja_JP: 0 (転送の一時停止)

en: Connection settings
ja_JP: 接続設定

en: 0 (transfer completed)
ja_JP: 0 (転送完了)

en: Downloaded:
ja_JP: ダウンロード完了

en: Uploaded:
ja_JP: アップロード完了

en: Username:
ja_JP: ユーザー名:

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Proxy settings
ja_JP: プロクシの設定

en: Use proxy
ja_JP: プロクシを使用

en: Proxy host:
ja_JP: プロクシホスト:

en: Proxy username:
ja_JP: プロクシユーザー名:

en: Proxy password:
ja_JP: プロクシパスワード:

en: Proxy port:
ja_JP: プロクシポート:

en: Dialog
ja_JP: ダイアログ

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: < Back
ja_JP: <戻る

en: The OpenCPN Authors
ja_JP: OpenCPNの作者

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
ja_JP: OpenCPNはセーラーによって立ち上げられたフリーソフトウエアプロジェクトです。
    自由に無料でダウンロードや配布することができます。

en: Want to help?
ja_JP: 手助けが必要ですか？

en: Donate
ja_JP: 寄付する!

en: or
ja_JP: または

en: get involved!
ja_JP: 参加するには

en: Logfile:
ja_JP: ログファイル:

en: Config file:
ja_JP: 設定ファイル

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: OpenCPN Website
ja_JP: OpenCPNのウェブサイト

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
ja_JP: OpenCPN のヘルプ文書は日本語に対応していません。

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
ja_JP: さらに情報が必要ならウェブサイト opencpn.org へ

en: OpenCPN Info
ja_JP: OpenCPN の情報

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
ja_JP: 注意エリア： 海洋哺乳類生息海域(クジラは見られません)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
ja_JP: 注意エリア： 海洋哺乳類生息海域 - 減速

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
ja_JP: 注意エリア： 海洋哺乳類生息海域 - 接近禁止

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
ja_JP: 注意エリア： 海洋哺乳類目撃報告

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
ja_JP: 注意エリア： 保護海域 - 減速

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
ja_JP: 注意エリア： 保護海域 - 接近禁止

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
ja_JP: 注意エリア： 保護海域 - 釣り,　投錨禁止

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
ja_JP: 注意エリア： ゴミ(漂流物)

en: Caution Area: Traffic congestion
ja_JP: 注意エリア： 輻輳海域

en: Caution Area: Marine event
ja_JP: 注意エリア： 海上事象

en: Caution Area: Divers down
ja_JP: 注意エリア： 潜水夫を降ろしています

en: Caution Area: Swim area
ja_JP: 注意エリア： 遊泳海域

en: Caution Area: Dredge operations
ja_JP: 注意エリア： 浚渫作業

en: Caution Area: Survey operations
ja_JP: 注意エリア：調査業務

en: Caution Area: Underwater operation
ja_JP: 注意エリア： 水中作業

en: Caution Area: Seaplane operations
ja_JP: 注意エリア： 水上機の操作

en: Caution Area: Fishery - nets in water
ja_JP: 注意エリア： 漁網有り

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
ja_JP: 注意エリア： 漁船群

en: Caution Area: Fairway closed
ja_JP: 注意エリア： 航路付近

en: Caution Area: Harbour closed
ja_JP: 注意エリア： 港付近

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
ja_JP: 注意エリア： 危険 (関連付けられたテキスト フィールドで定義)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
ja_JP: 注意エリア： 水中ビークルの操作

en: (reserved for future use)
ja_JP: (使用予定)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
ja_JP: 気象海象注意エリア： 暴風 (スコール ライン)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
ja_JP: 気象海象注意エリア： 海氷あり

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
ja_JP: 気象海象注意エリア： 嵐 (ストームセル、ストームライン)

en: Environmental Caution Area: High wind
ja_JP: 気象海象注意エリア： 強風

en: Environmental Caution Area: High waves
ja_JP: 気象海象注意エリア： 高波

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
ja_JP: 気象海象注意エリア： 視界制限 (霧、雨など)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
ja_JP: 気象海象注意エリア： 強潮流

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
ja_JP: 気象海象注意エリア： 着氷の恐れあり

en: Restricted Area: Fishing prohibited
ja_JP: 制限エリア： 釣り禁止

en: Restricted Area: No anchoring.
ja_JP: 制限エリア： 投錨禁止

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
ja_JP: 制限エリア： 航行許可証必要海域

en: Restricted Area: Entry prohibited
ja_JP: 制限エリア： 進入禁止

en: Restricted Area: Active military OPAREA
ja_JP: 制限エリア： 軍事演習海域

en: Restricted Area: Firing - danger area.
ja_JP: 制限エリア： 射撃訓練 - 危険エリア

en: Restricted Area: Drifting Mines
ja_JP: 制限エリア： 漂流機雷

en: Anchorage Area: Anchorage open
ja_JP: 投錨エリア：投錨区域解放

en: Anchorage Area: Anchorage closed
ja_JP: 投錨エリア：投錨区域閉鎖

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
ja_JP: 投錨エリア：投錨禁止

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
ja_JP: 投錨エリア：深喫水

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
ja_JP: 投錨エリア：浅喫水

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
ja_JP: 投錨エリア：転錨作業

en: Security Alert - Level 1
ja_JP: セキュリティアラート - レベル 1

en: Security Alert - Level 2
ja_JP: セキュリティアラート - レベル 2

en: Security Alert - Level 3
ja_JP: セキュリティアラート - レベル 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
ja_JP: 遭難海域：廃船と漂流

en: Distress Area: Vessel sinking
ja_JP: 遭難海域：沈没中

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
ja_JP: 遭難海域：　船舶放棄

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
ja_JP: 遭難海域：　船は医療支援を要求

en: Distress Area: Vessel flooding
ja_JP: 遭難海域： 船舶浸水

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
ja_JP: 遭難海域： 船舶火災/爆発

en: Distress Area: Vessel grounding
ja_JP: 遭難海域： 座礁

en: Distress Area: Vessel collision
ja_JP: 遭難海域： 衝突

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
ja_JP: 遭難海域： 傾斜/転覆

en: Distress Area: Vessel under assault
ja_JP: 遭難海域：襲撃下の船

en: Distress Area: Person overboard
ja_JP: 遭難海域： 海中転落

en: Distress Area: SAR area
ja_JP: 遭難海域： 捜索救助海域

en: Distress Area: Pollution response area
ja_JP: 遭難海域： 汚染対応区域

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
ja_JP: 指示： この地点、分岐について VTS に問い合わせて下さい

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
ja_JP: 指示： この地点、分岐について 港の管理者に問い合わせてください

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
ja_JP: 指示： この地点/分岐を越えて進まないでください

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
ja_JP: 指示： この地点/分岐を越えて進む前に指示を待って下さい

en: Proceed to this location - await instructions
ja_JP: この海域に進むには指示を待って下さい

en: Clearance granted - proceed to berth
ja_JP: 余裕喫水を確保し進んで下さい

en: Information: Pilot boarding position
ja_JP: 情報： 水先人乗船位置

en: Information: Icebreaker waiting area
ja_JP: 情報： 砕氷船待合区域

en: Information: Places of refuge
ja_JP: 情報： 退避場所

en: Information: Position of icebreakers
ja_JP: 情報： 砕氷船の位置

en: Information: Location of response units
ja_JP: 情報： 応答装置の位置

en: VTS active target
ja_JP: VTS アクティブターゲット

en: Rogue or suspicious vessel
ja_JP: 不審船

en: Vessel requesting non-distress assistance
ja_JP: 遭難救助を必要としない船舶

en: Chart Feature: Sunken vessel
ja_JP: 海図機能： 沈没船

en: Chart Feature: Submerged object
ja_JP: 海図機能： 水没障害物

en: Chart Feature: Semi-submerged object
ja_JP: 海図機能： 半水没障害物

en: Chart Feature: Shoal area
ja_JP: 海図機能： 浅瀬

en: Chart Feature: Shoal area due north
ja_JP: 海図機能： 浅瀬エリア真北

en: Chart Feature: Shoal area due east
ja_JP: 海図機能： 浅瀬エリア真東

en: Chart Feature: Shoal area due south
ja_JP: 海図機能： 浅瀬エリア真南

en: Chart Feature: Shoal area due west
ja_JP: 海図機能： 浅瀬エリア真西

en: Chart Feature: Channel obstruction
ja_JP: 海図機能： 航路障害物

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
ja_JP: 海図機能： 余裕水深の減少

en: Chart Feature: Bridge closed
ja_JP: 海図機能： 橋の閉鎖

en: Chart Feature: Bridge partially open
ja_JP: 海図機能： 橋の部分的開口

en: Chart Feature: Bridge fully open
ja_JP: 海図機能： 全開の橋

en: Report from ship: Icing info
ja_JP: 船舶報告： 着氷情報

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
ja_JP: 船舶報告： その他の情報 - 関連するテキスト フィールドの定義

en: Route: Recommended route
ja_JP: ルート： 推薦ルート

en: Route: Alternative route
ja_JP: ルート： 代替ルート

en: Route: Recommended route through ice
ja_JP: ルート： 海氷域での推薦ルート

en: Other - Define in associated text field
ja_JP: その他 - 関連するテキスト フィールドの定義

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
ja_JP: キャンセル - メッセージ リンク ID によってキャンセルエリアと識別されました

en: Undefined (default)
ja_JP: 未定義 (既定値)

en: AIS Target Name
ja_JP: AIS船名

en: Tanker
ja_JP: タンカー

en: AIS Alert
ja_JP: AIS の警告

en: AISTargetAlert
ja_JP: AISターゲット 警告

en: &Silence Alert
ja_JP: 無音警報

en: &Jump To
ja_JP: 移動

en: Create Waypoint
ja_JP: 通過点の作成

en: &Acknowledge
ja_JP: 承認（&A）

en: At Anchor
ja_JP: 錨泊中

en: Not Under Command
ja_JP: 運転不自由船

en: Restricted Manoeuvrability
ja_JP: 操縦性能制限

en: Constrained by draught
ja_JP: 喫水制限

en: Moored
ja_JP: 係留中

en: Aground
ja_JP: 座礁

en: Engaged in Fishing
ja_JP: 漁ろう中

en: High Speed Craft
ja_JP: 高速艇

en: Wing In Ground Effect
ja_JP: 地面効果翼船

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
ja_JP: 後進中の曳航動力船(領域内の利用)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
ja_JP: 押し又は引いている曳航中の動力船(領域内の利用)

en: Undefined
ja_JP: 未定義

en: SAR Aircraft
ja_JP: 捜索救助航空機

en: Class
ja_JP: クラス

en: Nation
ja_JP: 国

en: Flag
ja_JP: 船籍

en: Active
ja_JP: 有効

en: Testing
ja_JP: テスト中

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Safety Broadcast Message
ja_JP: 安全ブロード キャスト メッセージ

en:  (Last Known)
ja_JP:  (前回)

en: Position
ja_JP: 位置

en: Report Age
ja_JP: 報告された時期

en: Report as of
ja_JP: としての報告

en: Destination
ja_JP: 行先

en: ETA (UTC)
ja_JP: 到着予定時刻(世界時)

en: Right
ja_JP: 右

en: Left
ja_JP: 左

en: Speed
ja_JP: 速度

en: Course
ja_JP: 針路

en: Heading
ja_JP: 船首方位

en: Turn Rate
ja_JP: 旋回率

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Bearing
ja_JP: 方位

en: Inland Blue Flag
ja_JP: 内陸の青い旗

en: Clear
ja_JP: 消去

en: Set
ja_JP: 設定

en: Altitude
ja_JP: 標高

en:  COG Unavailable
ja_JP:  対地針路 利用不可

en: min
ja_JP: 分

en: Aid to Navigation
ja_JP: 航行援助

en: Base
ja_JP: ベース

en: Base Station
ja_JP: 基地局

en: GPSGate Buddy
ja_JP: GpsGate Buddy

en: DSC Distress
ja_JP: DSCによる遭難警報

en: DSC Position Report
ja_JP: DSCによる遭難警報の位置

en: APRS Position Report
ja_JP: APRS位置通報

en: Unk
ja_JP: 不明

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Azores
ja_JP: アゾレス諸島

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Vatican City State
ja_JP: バチカン市国

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: Moldova
ja_JP: モルドバ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: France
ja_JP: フランス

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Great Britain
ja_JP: グレートブリテン

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Madeira
ja_JP: マデイラ

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Slovak Republic
ja_JP: スロバキア共和国

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Russian
ja_JP: ロシア

en: Macedonia
ja_JP: 北マケドニア

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Anguilla
ja_JP: アングィラ

en: Alaska
ja_JP: アラスカ

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Antilles
ja_JP: アンティル諸島

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bermuda
ja_JP: バーミューダ

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: United States of America
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Martinique
ja_JP: マルティーク

en: Montserrat
ja_JP: モントセラト

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール ・ ミクロン

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークスカイコス諸島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセント・グレナディーン

en: British Virgin Islands
ja_JP: 英領ヴァージン諸島

en: United States Virgin Islands
ja_JP: アメリカ領ヴァージン諸島

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: China
ja_JP: 中国

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: India
ja_JP: インド

en: Iran
ja_JP: イラン

en: Azerbaijani Republic
ja_JP: アゼルバイジャン共和国

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Korea
ja_JP: 韓国

en: Palestine
ja_JP: パレスチナ

en: People's Rep. of Korea
ja_JP: 朝鮮人民共和国

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Kyrgyz Republic
ja_JP: キルギス共和国

en: Macao
ja_JP: マカオ

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリア ・ アラブ共和国

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Adelie Land
ja_JP: アデリーランド

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラーム

en: Micronesia
ja_JP: ミクロネシア

en: Palau
ja_JP: パラオ

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Lao People's Dem. Rep.
ja_JP: ラオス人民民主共和国

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: French Polynesia
ja_JP: 仏領ポリネシア

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプア・ニューギニア

en: Pitcairn Island
ja_JP: ピトケアン島

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: American Samoa
ja_JP: 米サモア

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Viet Nam
ja_JP: ベトナム

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Wallis and Futuna Islands
ja_JP: ウォリス ・ フツナ諸島

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Saint Paul
ja_JP: セント・ポール

en: Ascension Island
ja_JP: アセンション島

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ共和国

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Congo
ja_JP: コンゴ

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Crozet Archipelago
ja_JP: クロゼ諸島

en: Ivory Coast
ja_JP: コートジボワール

en: Comoros (Union of the)
ja_JP: コモロ連合

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Gabonese Republic
ja_JP: ガボン共和国

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニア-ビサウ

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナ・ファッソ

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kerguelen Islands
ja_JP: ケルゲレン諸島

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: South Sudan (Republic of)
ja_JP: 南スーダン (共和国)

en: Libya
ja_JP: リビア

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Reunion
ja_JP: 再会

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Seychelles
ja_JP: セーシェル

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Sao Tome and Principe
ja_JP: サントメプリンシペ

en: Eswatini
ja_JP: エスワティニ

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Togolese Republic
ja_JP: トーゴ共和国

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Tanzania
ja_JP: タンザニア

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Dem Rep.of the Congo
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Argentine Republic
ja_JP: アルゼンチン共和国

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Chile
ja_JP: チリ

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Falkland Islands
ja_JP: フォークランド諸島

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Military Vessel
ja_JP: 軍用艦船

en: Sailing Vessel
ja_JP: 帆船

en: Pleasure craft
ja_JP: プレジャーボート

en: Pilot Vessel
ja_JP: パイロットボート

en: Search and Rescue Vessel
ja_JP: 捜索救助船

en: Tug
ja_JP: タグボート

en: Port Tender
ja_JP: ポートテンダー

en: Pollution Control Vessel
ja_JP: 汚染防止船

en: Law Enforcement Vessel
ja_JP: 法執行船

en: Medical Transport
ja_JP: 医療搬送

en: Passenger Ship
ja_JP: 旅客船

en: Cargo Ship
ja_JP: 貨物船

en: Unspecified
ja_JP: 詳細不明

en: Reference Point
ja_JP: 基準点

en: RACON
ja_JP: レーコン

en: Fixed Structure
ja_JP: 固定構造物

en: Spare
ja_JP: スペア

en: Light
ja_JP: 光

en: Light w/Sectors
ja_JP: 灯台/指向灯

en: Leading Light Front
ja_JP: 導灯フロント

en: Leading Light Rear
ja_JP: 導灯リア

en: Cardinal N Beacon
ja_JP: 北方位標識

en: Cardinal E Beacon
ja_JP: 東方位標識

en: Cardinal S Beacon
ja_JP: 南方位標識

en: Cardinal W Beacon
ja_JP: 西方位標識

en: Beacon, Port Hand
ja_JP: ビーコン、ポートハンド

en: Beacon, Starboard Hand
ja_JP: 右舷標識

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
ja_JP: 左航路優先標識

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
ja_JP: 右航路優先標識

en: Beacon, Isolated Danger
ja_JP: 孤立障害標識

en: Beacon, Safe Water
ja_JP: 安全水域標識

en: Beacon, Special Mark
ja_JP: 特殊標識

en: Cardinal Mark N
ja_JP: 北方位標識

en: Cardinal Mark E
ja_JP: 東方位標識

en: Cardinal Mark S
ja_JP: 南方位標識

en: Cardinal Mark W
ja_JP: 西方位標識

en: Port Hand Mark
ja_JP: 左げん標識

en: Starboard Hand Mark
ja_JP: 右げん標識

en: Preferred Channel Port Hand
ja_JP: 左航路優先標識

en: Preferred Channel Starboard Hand
ja_JP: 右航路優先標識

en: Isolated Danger
ja_JP: 孤立障害標識

en: Safe Water
ja_JP: 安全水域標識

en: Special Mark
ja_JP: 特殊標識

en: Light Vessel/Rig
ja_JP: 灯台船/リグ

en: Position Report
ja_JP: 位置通報

en: Distress
ja_JP: 遭難

en: ARPA radar target
ja_JP: ARPA レーダー ターゲット

en: Tow
ja_JP: 曳航

en: Long Tow
ja_JP: 長大物件曳航

en: Dredge
ja_JP: 浚渫

en: Tender
ja_JP: 作業船

en: Fix.Struct.
ja_JP: 固定構造物

en: Lt
ja_JP: 灯火

en: Lt sect.
ja_JP: 指向灯

en: Ldg Lt Front
ja_JP: 前部導灯灯火

en: Ldg Lt Rear
ja_JP: 後部導灯灯火

en: Card. N
ja_JP: 北方位標識

en: Card. E
ja_JP: 東方位標識

en: Card. S
ja_JP: 南方位標識

en: Card. W
ja_JP: 西方位標識

en: Port
ja_JP: 左舷

en: Stbd
ja_JP: 右舷

en: Pref. Chnl
ja_JP: 優先航路

en: Isol. Dngr
ja_JP: 孤立障害標識

en: Special
ja_JP: 特殊標識

en: Port Hand
ja_JP: 左舷

en: Stbd Hand
ja_JP: 右舷

en: AIS target list
ja_JP: AIS ターゲット リスト

en: Name
ja_JP: 船名

en: Call
ja_JP: 呼出符号

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Nav Status
ja_JP: 航行状況

en: Brg
ja_JP: 方位

en: CoG
ja_JP: 対地針路

en: SoG
ja_JP: 対地速力

en: TCPA
ja_JP: 最接近時間

en: Target info
ja_JP: ターゲット情報

en: Create WPT
ja_JP: ウェイポイントを作成

en: Hide All Tracks
ja_JP: すべての追跡を隠す

en: Show All Tracks
ja_JP: すべての追跡を表示

en: Toggle track
ja_JP: 追跡の切り替え

en: Copy MMSI
ja_JP: MMSI をコピー

en: AutoSort
ja_JP: 自動並べ替え

en: Limit range: NM
ja_JP: 制限範囲： 海里

en: Target Count
ja_JP: ターゲット数

en: Record Track
ja_JP: 航跡を記録

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
ja_JP: このターゲットの航跡が記録されています 
     現在の OpenCPN セッションが終了するまで記録を継続しますか?

en: AISTargetQuery
ja_JP: AISターゲットの情報取得

en: Stop Tracking
ja_JP: 航跡記録停止

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
ja_JP: OpenCPNのHelpがインストールされていません。
    Google PlayStoreからインストールしますか？

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
ja_JP: あなたのAndroid端末の内蔵GPSは無効になっています。
                     設定でGPSを有効にしてください。

en: Nothing found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: Anchorage created
ja_JP: 錨地の作成

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Redo
ja_JP: やり直し

en: End Route
ja_JP: ルートの終点

en: Measure Off
ja_JP: 測定終了

en: Measure
ja_JP: 測定

en: Max Detail Here
ja_JP: 最大の詳細

en: Scale In
ja_JP: 拡大

en: Scale Out
ja_JP: 縮小

en: Drop Mark
ja_JP: マークする

en: New Route...
ja_JP: 新しいルート...

en: Move Boat Here
ja_JP: ここに移動

en: Navigate To Here
ja_JP: ここへナビゲート

en: Course Up Mode
ja_JP: コースアップモード

en: North Up Mode
ja_JP: ノースアップモード

en: Chart Up Mode
ja_JP: チャートアップモード

en: Toggle Full Screen
ja_JP: フルスクリーンの切り替え

en: Zero XTE
ja_JP: コースライン上

en: Paste Waypoint
ja_JP: 通過点の貼付け

en: Paste Route
ja_JP: ルートの貼り付け

en: Paste Track
ja_JP: 航跡の貼り付け

en: CM93 Offset Dialog...
ja_JP: CM93 オフセットダイアログ.

en: Chart Groups
ja_JP: 海図グループ

en: temporary
ja_JP: 一時的な

en: All Active Charts
ja_JP: すべてのアクティブな海図

en: Target Query...
ja_JP: ターゲットの情報

en: Hide Target CPA
ja_JP: ターゲットの最接近距離を隠す

en: Show Target CPA
ja_JP: 目標の最接近距離を表示

en: Target List...
ja_JP: AIS船リスト

en: Hide Target Track
ja_JP: 目標の航跡を隠す

en: Show Target Track
ja_JP: 目標の航跡を表示

en: Copy Target MMSI
ja_JP: 目標のMMSIをコピー

en: Object Query...
ja_JP: 情報の取得

en: Show
ja_JP: 表示

en: Unnamed Route
ja_JP: 無名のルート

en: Layer Route
ja_JP: ルートレイヤ

en: Properties
ja_JP: プロパティ

en: Activate Next Waypoint
ja_JP: 次の通過点を有効にします

en: Deactivate
ja_JP: 無効にする

en: Activate
ja_JP: 有効にする

en: Route
ja_JP: ルート

en: Insert Waypoint
ja_JP: 通過点を挿入

en: Append Waypoint
ja_JP: 通過点の追加

en: Copy as KML
ja_JP: KML としてコピー

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Reverse...
ja_JP: 反転

en: Send to new GPS
ja_JP: 新しい GPS に送信

en: Layer Track
ja_JP: 航跡レイヤー

en: Track
ja_JP: 航跡

en: Unnamed Waypoint
ja_JP: （無名のウェイポイント）

en: Layer Waypoint
ja_JP: 通過点レイヤー

en: Waypoint
ja_JP: 通過点

en: Remove from Route
ja_JP: ルートから削除

en: Navigate To This
ja_JP: ここに航海する

en: Clear Anchor Watch
ja_JP: アンカーワッチをクリア

en: Set Anchor Watch
ja_JP: アンカーワッチをセット

en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Show Tide Information
ja_JP: 潮汐情報を表示

en: Show Current Information
ja_JP: 海・潮流情報を表示

en: Temporary GOTO Route
ja_JP: 一時的移動ルート

en: Here
ja_JP: ここ

en: There
ja_JP: そこ

en: (Unnamed Waypoint)
ja_JP: （未定義の通過点）

en: Go to
ja_JP: 移動

en: Rename Waypoints?
ja_JP: 通過点の名前を変更しますか？

en: Are you sure you want to delete this route?
ja_JP: このルートを削除してもよろしいですか

en: OpenCPN Route Delete
ja_JP: OpenCPN ルートの削除

en: Are you sure you want to delete this track?
ja_JP: この航跡を削除してもよろしいですか

en: OpenCPN Track Delete
ja_JP: OpenCPNの航跡の削除

en: Navigation Mode
ja_JP: 航行モード

en: North Up
ja_JP: ノースアップ

en: Course Up
ja_JP: コースアップ

en: Look Ahead Mode
ja_JP: 前方監視モード

en: Display Options
ja_JP: 表示オプション

en: Enable Chart Quilting
ja_JP: 海図の結合を有効

en: Show Grid
ja_JP: グリッドを表示

en: Show Chart Outlines
ja_JP: 海図の外枠を表示

en: Show Depth Units
ja_JP: 水深の単位を表示

en: Show AIS targets
ja_JP: AIS ターゲットを表示

en: Tides and Currents
ja_JP: 潮汐と潮流

en: Show Tide stations
ja_JP: 潮汐観測所表示

en: Show Currents
ja_JP: 海・潮流を表示

en: Vector Charts
ja_JP: ベクターチャート

en: Show text
ja_JP: テキストを表示

en: Show depths
ja_JP: 水深を表示

en: Buoy/Light Labels
ja_JP: ブイ/ライト ラベル

en: Lights
ja_JP: ライト

en: Light Descriptions
ja_JP: 灯火の説明

en: Anchoring Info
ja_JP: 投錨のための情報

en: Display Category
ja_JP: 表示カテゴリ

en: Standard
ja_JP: スタンダード

en: All
ja_JP: すべて

en: User Standard
ja_JP: ユーザー標準

en:  ChartFile:
ja_JP:  海図ファイル：

en:  Name:
ja_JP:  名前：

en: Scale
ja_JP: スケール

en:  Depth Units:
ja_JP:  水深の単位：

en:  Soundings:
ja_JP:  水深：

en:  Datum:
ja_JP:  測地系:

en:  Projection:
ja_JP:  投影図法:

en: Mercator
ja_JP: メルカトル

en: Transverse Mercator
ja_JP: 横メルカトル図法

en: Polyconic
ja_JP: ポリコニック

en: Web Mercator (EPSG:3857)
ja_JP: ウェブ・メルカトル(EPSG:3857)

en:  Source Edition:
ja_JP:  ソースの型番

en:  Updated:
ja_JP:  更新日

en: OpenCPN Chart Scan....
ja_JP: OpenCPN海図スキャン.

en: OpenCPN Directory Scan....
ja_JP: OpenCPN ディレクトリのスキャン.

en: OpenCPN Chart Add....
ja_JP: OpenCPN海図を追加...

en: Show Tides
ja_JP: 潮汐を表示

en: Hide Tides
ja_JP: 潮汐を隠す

en: Hide Currents
ja_JP: 海・潮流を隠す

en: Group "
ja_JP: グループ"

en: " is empty.
ja_JP: は、空です。

en: OpenCPN Group Notice
ja_JP: OpenCPN グループの通知

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
ja_JP: " は空白です、変更してください"有効な海図" グループ

en: Layer Route:
ja_JP: ルートレイヤ

en: (unnamed)
ja_JP: (無名)

en: Total Length:
ja_JP: 全長：

en: Leg: from
ja_JP: 区間：から

en:  to
ja_JP:  まで

en: %H:%M
ja_JP: %時：%分

en: Layer Track:
ja_JP: 航跡レイヤー:

en: StatusBar
ja_JP: ステータスバー

en: Use nearby waypoint?
ja_JP: 近くの通過点を使用しますか?

en: OpenCPN Route Create
ja_JP: OpenCPN ルートを作成

en: For this leg the Great Circle route is
ja_JP: この区間では大圏ルートは

en:  shorter than rhumbline.
ja_JP:  航程線航法より短い

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
ja_JP: この区間には大圏ルートポイントが含まれますか?

en: ObjectQuery
ja_JP: 情報の取得

en: Layer
ja_JP: レイヤー

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
ja_JP: 同じ場所に既存のウェイポイントがあります。データを統合しますか?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
ja_JP: 「いいえ」と答えると、同じ場所に新しい通過点が作成されます

en: Merge waypoint?
ja_JP: 通過点を統合しますか。

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
ja_JP: 既存のウェイポイントがあります。データを統合してもよろしいですか?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
ja_JP: 「いいえ」と答えると、このルートに新しいウェイポイントが作成されます。

en: Merge waypoints?
ja_JP: 通過点を統合しますか。

en: RouteLegInfoRollover
ja_JP: ルート区間情報のロールオーバー

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
ja_JP: MBTileはOpenGLが有効である必要があります

en: Feet
ja_JP: フィート

en: Meters
ja_JP: メートル

en: OverZoom
ja_JP: オーバーズーム

en: ExtendedTideIcon
ja_JP: 潮汐アイコンを拡張

en: CurrentValue
ja_JP: 海・潮流

en: AIS Target Query
ja_JP: AIS情報の入手

en: Show all AIS Targets
ja_JP: すべての AIS船を表示

en: Attenuate less critical AIS targets
ja_JP: 重要度の低い AIS船を隠す

en: Hide AIS Targets
ja_JP: AIS目標を隠す

en: Show This Chart
ja_JP: このチャートを表示

en: Hide This Chart
ja_JP: この海図を隠す

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
ja_JP: OpenCPN CM93 セルのオフセット調整

en: Cell
ja_JP: セル

en: Cell Scale
ja_JP: セルのスケール

en: User X Offset
ja_JP: ユーザー X オフセット

en: User Y Offset
ja_JP: ユーザー Y オフセット

en: meters
ja_JP: メートル

en: This Leg
ja_JP: 指定の区間

en: Console Legend
ja_JP: コンソール記号

en: Console Value
ja_JP: コンソールの値

en: Full Route
ja_JP: 全てのルート

en: Show Highway
ja_JP: 航路の表示

en: XTE         L
ja_JP: XTE L

en: XTE         R
ja_JP: XTE R

en: TTG  @VMG
ja_JP: ウェイポイントへの到達時間@有効速度による

en: TTG  @SOG
ja_JP: ウェイポイントへの到達時間@対地速度による

en: ETA  @VMG
ja_JP: 到着予想時間@有効速度による

en: ETA  @SOG
ja_JP: 到着予想時間@対地速度による

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Description
ja_JP: 説明

en: General
ja_JP: 一般

en: Select All
ja_JP: 全て選択

en: Clear All
ja_JP: 全てクリア

en: Add
ja_JP: 追加

en: Send
ja_JP: 送信

en: CM93 Detail Level
ja_JP: CM93 詳細レベル

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
ja_JP: ラスターチャートズーム時の拡大率

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
ja_JP: ベクターチャートズーム時の拡大率

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
ja_JP: ラスター チャート圧縮処理の終了を待っています。

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
ja_JP: 自船からの距離： %4.0f 海里

en: Latitude
ja_JP: 緯度

en: Longitude
ja_JP: 経度

en: OpenCPN Route
ja_JP: OpenCPN ルート

en: OpenCPN Track
ja_JP: OpenCPN 航跡

en: OpenCPN Waypoint
ja_JP: OpenCPNの通過点

en: Choose Format for Copy
ja_JP: コピー形式を選択

en: KML Standard (Google Earth and others)
ja_JP: KML 標準 (Google Earth など)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
ja_JP: KMLと拡張通過点データ (QtVlm)

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link description
ja_JP: リンクの説明

en: Local file...
ja_JP: ローカルファイル...

en: Choose a file
ja_JP: ファイルを選択

en: Link not complete, can't be saved.
ja_JP: リンクが不完全です、保存できません

en: Basic
ja_JP: 基本

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
ja_JP: このウェイポイントは レイヤーの一部であるため、編集できません。

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Links
ja_JP: リンク

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Add new
ja_JP: 新規追加

en: Extended
ja_JP: 延長しました

en: Extended Properties
ja_JP: 拡張プロパティ

en: Show on chart
ja_JP: 海図上に表示

en: Show at scale > 1 :
ja_JP: 表示 縮尺 > 1:

en: Show waypoint name
ja_JP: ウェイポイント名を表示

en: Range rings
ja_JP: レンジリング

en: Number
ja_JP: 番号

en: Distance
ja_JP: 距離

en: Color
ja_JP: 色

en: None
ja_JP: なし

en: NMi
ja_JP: 海里

en: km
ja_JP: キロメートル

en: Tide Station
ja_JP: 潮汐観測所

en: Arrival Radius
ja_JP: 到着半径

en: Planned Speed
ja_JP: 計画速度

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy lat/long
ja_JP: 緯度/経度をコピー

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Paste lat/long
ja_JP: 緯度/経度を貼り付け

en: Save some defaults
ja_JP: デフォルト値として保存

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
ja_JP: ウェイポイントの属性を確認してください。
    新しいウェイポイントにはデフォルトを設定してください。

en: Do use
ja_JP: 使用する

en: Don't use
ja_JP: 使用不可

en: Show Waypoint Name
ja_JP: ウェイポイント名を表示

en: Arrival radius
ja_JP: 到着半径

en: Show only if
ja_JP: 表示を絞り込む

en: Show always
ja_JP: 常に表示

en: Show only at scale
ja_JP: 縮尺により表示

en: km/h
ja_JP: 時速（キロメートル）

en: m/s
ja_JP: 秒速（メートル）

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Persistent
ja_JP: 継続します

en: Export GPX file
ja_JP: GPX ファイルにエクスポート

en: Overwrite existing file?
ja_JP: 既存のファイルを上書きしますか？

en: Import GPX file
ja_JP: GPX ファイルのインポート

en: Temporary
ja_JP: 一時的な

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
ja_JP: ウェイポイント読み込み時に重複する点が見つかりましたのでそれを無視しました。

en: NMEA Debug Window
ja_JP: NMEA デバッグ ウィンドウ

en: Enable Tracking
ja_JP: 航跡を有効にする

en: Auto Follow
ja_JP: 自動追尾

en: Zoom In
ja_JP: 拡大

en: Zoom Out
ja_JP: 縮小

en: Show Chart Bar
ja_JP: 海図バーを表示

en: Show ENC text
ja_JP: 電子海図にテキストを表示

en: Change Color Scheme
ja_JP: 配色の変更

en: Show AIS Targets
ja_JP: AIS 船を表示

en: Create Route
ja_JP: ルート作成

en: Drop MOB Marker
ja_JP: MOB（海中転落者）マーカーを置く

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
ja_JP: 印刷に関して問題があります。 
    プリンターは正しく設定されていますか？

en: (Unnamed Route)
ja_JP: (無名のルート)

en: Own ship
ja_JP: 自船

en: Route & Mark Manager
ja_JP: ルート と マーク マネージャー

en: Print Chart
ja_JP: 海図を印刷

en:  (Ctrl-Space)
ja_JP:  (Ctrl-スペース)

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
ja_JP: 現在の設定で独自の設定テンプレートを作成します。
    このテンプレートは保存され、以降、選択利用されます。

en: MMSI Extended Properties
ja_JP: MMSI 拡張プロパティ

en: Tracking
ja_JP: 追跡

en: Default tracking
ja_JP: 追跡を元に戻す

en: Always track
ja_JP: 常に追跡

en:  Never track
ja_JP:  今後追跡しない

en: Ignore this MMSI
ja_JP: この MMSI を無視します

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
ja_JP: このMMSI を SART/PLB(AIS) MOB として処理します

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
ja_JP: MMSIのためAIVDMをAIVDO に変換

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
ja_JP: 指定したMMSIのCPA警報は必要ありません

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
ja_JP: MMSI Idは、一般的に9桁の番号です。
    入力内容を確認し、必要に応じてキャンセルしてください。

en: Default
ja_JP: 初期状態

en: Always
ja_JP: 常時

en: Never
ja_JP: 今後しない

en: Edit MMSI Properties
ja_JP: MMSI プロパティを編集

en: MMSI Properties
ja_JP: MMSI プロパティ

en: Track Mode
ja_JP: 追跡 モード

en: Ignore
ja_JP: 無視

en: Ship name
ja_JP: 船名

en: Follower
ja_JP: フォロワー

en: New...
ja_JP: 新規...

en: Add MMSI Properties
ja_JP: MMSI プロパティを追加

en: COG Predictor Length (min)
ja_JP: 対地針路ベクトルの長さ (分)

en: Heading Predictor Length (NMi)
ja_JP: 船速ベクトル (海里)

en: Ship Icon Type
ja_JP: 船のアイコンの種類

en: Real Scale Bitmap
ja_JP: リアル スケール ビットマップ

en: Real Scale Vector
ja_JP: リアル スケールのベクター

en: Length Over All (m)
ja_JP: 全長(m)

en: Width Over All (m)
ja_JP: 全幅(m)

en: GPS Offset from Bow (m)
ja_JP: 船首からGPSアンテナまでの距離(m)

en: GPS Offset from Midship (m)
ja_JP: 中央からGPSアンテナまでの距離(m)

en: Minimum Screen Size (mm)
ja_JP: 最小画面サイズ (mm)

en: Show range rings
ja_JP: レンジリングを表示

en: Distance between rings
ja_JP: リング間の距離

en: Distance Unit
ja_JP: 距離の単位

en: Nautical miles
ja_JP: 海里

en: Kilometers
ja_JP: キロメートル

en: Range Ring Colour
ja_JP: レンジリングの色

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Solid
ja_JP: ソリッド

en: Dot
ja_JP: ドット

en: Long dash
ja_JP: ロングダッシュ

en: Short dash
ja_JP: ショートダッシュ

en: Dot dash
ja_JP: ドット・ダッシュ

en: Black
ja_JP: 黒

en: Dark Red
ja_JP: 暗い赤

en: Dark Green
ja_JP: 暗い緑

en: Dark Yellow
ja_JP: 暗い黄

en: Dark Blue
ja_JP: 暗い青

en: Dark Magenta
ja_JP: 暗い赤紫

en: Dark Cyan
ja_JP: 暗い青緑

en: Light Gray
ja_JP: 明るい灰

en: Dark Gray
ja_JP: 暗い灰

en: Red
ja_JP: 赤

en: Green
ja_JP: 緑

en: Yellow
ja_JP: 黄

en: Blue
ja_JP: 青

en: Magenta
ja_JP: 赤紫

en: Cyan
ja_JP: 青緑

en: White
ja_JP: 白

en: Tracks
ja_JP: 航跡

en: Automatic Daily Tracks at midnight
ja_JP: 日々の航跡記録を午前0時に自動開始

en: Automatic Daily Tracks at
ja_JP: 日々の航跡記録の自動開始時刻

en: Computer
ja_JP: コンピュータ

en: UTC
ja_JP: 世界時

en: LMT
ja_JP: 地方平時

en: Highlight Tracks
ja_JP: 航跡のハイライト

en: Tracking Precision
ja_JP: 航跡の精度

en: Low
ja_JP: 低

en: Medium
ja_JP: 中

en: High
ja_JP: 高

en: Calculate values
ja_JP: 値を計算

en: Calculate SOG and COG from position changes
ja_JP: 対地速度と対地コースを位置の変化から計算

en: Min seconds between updates
ja_JP: 更新間隔の分秒

en: Routes/Points
ja_JP: ルート/ポイント

en: New Routes
ja_JP: 新しいルート

en: Waypoint default icon
ja_JP: ウェイポイントのデフォルトアイコン

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
ja_JP: 通過点の到着円の半径 (海里)

en: Advance route waypoint on arrival only
ja_JP: 高度な通過点へのルート 到着時のみ

en: New Waypoints
ja_JP: 新しいウェイポイント

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
ja_JP: ウェイポイントを表示/縮尺以上で 1:

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
ja_JP: chartscale based visibility and show alwaysで設定を上書きします。

en: Waypoint range rings
ja_JP: 通過点の範囲円

en: Waypoint Range Ring Colours
ja_JP: 通過点を示す範囲円の色

en: Control Options
ja_JP: コントロールオプション

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
ja_JP: 通過点を固定(通過点のプロパティダイアログ表示なしで)

en: Confirm deletion of tracks and routes
ja_JP: 追跡とルートの削除を確認

en: Chart Files
ja_JP: 海図ファイル

en: Directories
ja_JP: ディレクトリ

en: Add Directory...
ja_JP: ディレクトリの追加.

en: Remove Selected
ja_JP: 選択項目を削除

en: Compress Selected
ja_JP: 選択して圧縮

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Update Control
ja_JP: コントロールの更新

en: Scan Charts and Update Database
ja_JP: 海図スキャンとデータベースの更新

en: Force Full Database Rebuild
ja_JP: 強制的に完全なデータベースの再構築

en: Prepare all ENC Charts
ja_JP: 全電子海図について準備します

en:  [Modified]
ja_JP:  [修正済み]

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Template Status
ja_JP: 気温の状態

en: Last Applied Template Title:
ja_JP: 前回適用されたテンプレートのタイトル:

en: Saved Templates
ja_JP: テンプレートを保存

en: Create Config...
ja_JP: 設定ファイルを生成...

en: Delete Selected Config...
ja_JP: 選択された設定を削除

en: Apply Selected Config
ja_JP: 選択された設定を適用

en: Create Config
ja_JP: 設定ファイルを生成

en: Problem applying selected configuration.
ja_JP: 選択された設定には問題があります

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: De-skew Raster Charts
ja_JP: ラスターチャートの歪み補正

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
ja_JP: アクセラレータを使う (OpenGL)

en: OpenGL Options
ja_JP: OpenGLの設定

en: Chart Rotation Averaging Time
ja_JP: 海図の回転の平均時間

en: seconds
ja_JP: 秒

en: Chart Zoom/Scale Weighting
ja_JP: 海図のズーム/スケール、重み付け

en: Raster
ja_JP: ラスター

en: Vector
ja_JP: ベクター

en: Physical Screen Width
ja_JP: 物理画面の幅

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Manual:
ja_JP: 手動

en: Chart Display
ja_JP: 海図表示

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
ja_JP: Skewedラスターチャートを北を上として表示

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
ja_JP: 低い値では、同じズームレベルはあまり詳しくない図を示します。
     より高い値で、同じズームレベルは、より詳しい図を示します。

en: Graphics
ja_JP: グラフィックス

en: Vector Chart Display
ja_JP: ベクトル チャートの表示

en: Mariner's Standard
ja_JP: 航海士向け標準

en: Depth Soundings
ja_JP: 水深

en: Chart Information Objects
ja_JP: 海図情報　物標の情報

en: Buoys/Lights
ja_JP: ブイ/ライト

en: Extended Light Sectors
ja_JP: 拡張灯火セクター

en: Chart Texts
ja_JP: 海図上の文字

en: Important Text Only
ja_JP: 重要なテキストのみ

en: De-Cluttered Text
ja_JP: 整頓されていないテキスト

en: Chart Detail
ja_JP: 海図の詳細

en: Reduced Detail at Small Scale
ja_JP: 小スケールの詳細を削減

en: Graphics Style
ja_JP: グラフィック スタイル

en: Paper Chart
ja_JP: 紙海図

en: Simplified
ja_JP: 簡易化

en: Boundaries
ja_JP: 境界

en: Plain
ja_JP: 簡易的な

en: Symbolized
ja_JP: シンボル化

en: Colors
ja_JP: カラー

en: 2 Color
ja_JP: 2色

en: 4 Color
ja_JP: 4色

en: Shallow Depth
ja_JP: 浅水域の表示

en: Safety Depth
ja_JP: 安全水域の表示

en: Deep Depth
ja_JP: 深水域の表示

en: Reset to STANDARD
ja_JP: 標準にリセット

en: Tides && Currents
ja_JP: 潮汐と海・潮流

en: Active Datasets
ja_JP: アクティブなデータセット

en: Add Dataset...
ja_JP: データセットを追加

en: All Available Charts
ja_JP: 全ての利用可能な海図

en: Remove Chart
ja_JP: 海図を削除

en: All Charts
ja_JP: 全ての海図

en: New Group...
ja_JP: 新しいグループ.

en: Delete Group
ja_JP: グループを消去

en: Preserve scale when switching charts
ja_JP: 海図の切り替え時に尺度を維持

en: Controls
ja_JP: コントロール

en: Smooth Panning / Zooming
ja_JP: 滑らかなパン/ズーム

en: Zoom to Cursor
ja_JP: カーソル位置にズーム

en: Display Features
ja_JP: 表示機能

en: Status Bar Option
ja_JP: ステータスバーのオプション

en: Live ETA at Cursor
ja_JP: カーソルでのETA表示

en: Default Boat Speed
ja_JP: 既定の船速

en: Canvas Layout
ja_JP: 作図領域の配置

en: Units
ja_JP: 単位

en: Statute miles
ja_JP: 法定マイル

en: Knots
ja_JP: ノット

en: Mph
ja_JP: 時速（マイル）

en: Depth
ja_JP: 深さ

en: Lat/Long
ja_JP: 緯度/経度

en: Degrees, Decimal Minutes
ja_JP: 度、十進化分

en: Decimal Degrees
ja_JP: 10 進の度

en: Degrees, Minutes, Seconds
ja_JP: 度、分、秒

en: Bearings
ja_JP: 方位

en: Show true
ja_JP: 真針路を表示

en: Show magnetic
ja_JP: 磁方位を表示

en: Assumed magnetic variation
ja_JP: 想定される自差

en: deg (-W, +E)
ja_JP: 度 (-W、+ E)

en: Show true bearings and headings
ja_JP: 方位と船首方位を真方位で表示

en: Show magnetic bearings and headings.
ja_JP: 方位と船首方位を磁方位で表示

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
ja_JP: WMM プラグインはmagnetic variationを計算

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
ja_JP:  自差を手動で設定するには 
     WMMプラグインを無効にする必要があります

en: Select Sound File
ja_JP: サウンドファイルの選択

en: AIS Targets
ja_JP: AIS ターゲット

en: CPA Calculation
ja_JP: CPA 計算

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
ja_JP: 指定した距離(海里)以上では、(T)CPA警報なし

en: Warn if CPA less than (NMi)
ja_JP: CPAが〜海里以下で警報

en: ...and TCPA is less than (min)
ja_JP: ... TCPA が (分) 未満

en: Lost Targets
ja_JP: 目標消失

en: Mark targets as lost after (min)
ja_JP: AIS情報が受信されなくなってから〜分後に消失表示

en: Remove lost targets after (min)
ja_JP: 目標が消失後、削除するまで(分)

en: Display
ja_JP: 画面表示

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
ja_JP: AIS船の対地ベクトルを表示

en: Show target tracks, length (min)
ja_JP: AIS船の航跡、長さ (分)　を表示

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
ja_JP: 錨泊/係留船を表示しない、最大速度 (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
ja_JP: 危険な可能性の低い船舶の追跡の停止を許可

en: Show area notices (from AIS binary messages)
ja_JP: (AIS バイナリ メッセージ) からエリア通知を表示

en: Show AIS targets real size
ja_JP: AIS船の実際のサイズを表示

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
ja_JP: 1 より大きいスケールで AIS ターゲット名を表示

en: Rollover
ja_JP: AIS情報重畳表示機能

en: Enable route/AIS info block
ja_JP: ルート/AIS 情報ブロックを有効にします。

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
ja_JP: 「船名」MMSI (コールサイン)

en: [Class] Type (Status)
ja_JP: AISタイプ[AorB] 、 (航海状態)の表示

en: SOG COG
ja_JP: 対地速力　対地針路の表示

en: CPA TCPA
ja_JP: 最接近距離　最接近時間

en: CPA/TCPA Alerts
ja_JP: CPA/TCPA警報

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
ja_JP: CPA/TCPA警報ダイアログを表示

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
ja_JP: CPA/TCPA警報や DSC/SART の遭難警報を鳴らします。

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
ja_JP: ターゲット警告タイムアウト (分) を有効にする

en: General Options
ja_JP: 一般設定

en: Language
ja_JP: 言語

en: Fonts
ja_JP: フォント

en: Choose Font...
ja_JP: フォントの選択.

en: Choose Font Color...
ja_JP: フォントの色を選択.

en: Sample
ja_JP: サンプル

en: Toolbar and Window Style
ja_JP: ツールバーとウィンドウ スタイル

en: Interface Options
ja_JP: インタ フェース オプション

en: Show Status Bar
ja_JP: ステータス バーを表示

en: Show Menu Bar
ja_JP: メニュー バーを表示

en: Show Compass/GPS Status Window
ja_JP: コンパス/GPS ステータス ウィンドウを表示

en: Enable Toolbar auto-hide
ja_JP: ツールバーを自動的に隠す

en: Play Ships Bells
ja_JP: 時鐘を鳴らす

en: Audio Play command:
ja_JP: 音声再生コマンド

en: Unknown device :
ja_JP: 未知のデバイス

en: Sound Device
ja_JP: サウンドデバイス

en: Enable Touchscreen interface
ja_JP: タッチ スクリーン インターフェイスを有効にします。

en: Enable Scaled Graphics interface
ja_JP: 拡張グラフィックス インターフェイスを有効にします

en: User Interface scale factor
ja_JP: ユーザー インターフェイス規模係数

en: Chart Object scale factor
ja_JP: 海図の物票の尺度

en: Ship scale factor
ja_JP: 船舶の拡大縮小

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Charts
ja_JP: 海図

en: Connections
ja_JP: 接続

en: Ships
ja_JP: 船舶

en: User Interface
ja_JP: ユーザー インターフェイス

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: User set magnetic variation
ja_JP: ユーザーによる自差設定

en: feet
ja_JP: フィート

en: fathoms
ja_JP: 測深

en: Add a directory containing chart files
ja_JP: 海図ファイルを含むディレクトリを追加

en: 
     - your ship's length must be > 0
ja_JP: 
     - あなたの船の長さ > 0 でなければなりません

en: 
     - your ship's beam must be > 0
ja_JP: 
     - あなたの船のビーム > 0 でなければなりません

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
ja_JP: 
     - ミッドシップからのオフセットあなたのGPSは、あなたの船のビーム内になければなりません

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
ja_JP: 
     - 船首からのオフセットあなたのGPSは、あなたの船の長さの範囲内でなければなりません

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
ja_JP: 
     - あなたの船の最小アイコン サイズは、1～100 mmにする必要があります

en: The settings for own ship real size are not correct:
ja_JP: 自船の実サイズの設定が正しくありません

en: OpenCPN info
ja_JP: OpenCPN の情報

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
ja_JP: ディスク上のかファイルを圧縮します。
    これにより、他のプログラムや古いバージョンと互換性がなくなる可能性があります。
    圧縮された海図は一部のシステムで表示に少し時間がかかることがあります。
    それらは、unxzまたは7つのzipプログラムを使用して再度解凍することができます。

en: OpenCPN Warning
ja_JP: OpenCPN 警告

en: OpenCPN Compress Charts
ja_JP: OpenCPN 圧縮海図

en: No charts found to compress.
ja_JP: 圧縮する海図が見つかりません

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
ja_JP: 海図圧縮%ld 
    　%.1fMB から%.1fMB
    　 %.1fMB (%.1f%%)の節約。

en: Enter Group Name
ja_JP: グループ名を入力

en: New Chart Group
ja_JP: 新しい海図グループ

en: Select Tide/Current Data
ja_JP: 潮汐/潮流データを選択

en: Texture Compression
ja_JP: テクスチャ圧縮

en: Texture Compression with Caching
ja_JP: キャッシュとテクスチャ圧縮

en: Texture Compression Caching
ja_JP: テクスチャ圧縮キャッシュ

en: Texture Memory Size (MB)
ja_JP: テクスチャ メモリのサイズ (MB)

en: Size:
ja_JP: サイズ：

en: Rebuild Texture Cache
ja_JP: テクスチャ キャッシュを再構築

en: Clear Texture Cache
ja_JP: テクスチャ キャッシュをクリア

en: Show FPS
ja_JP: FPS を表示

en: Polygon Smoothing
ja_JP: ポリゴンの平滑化

en: Line Smoothing
ja_JP: 線のスムージング

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
ja_JP: ソフトウェアの OpenGL (再起動 OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
ja_JP: 急速パンニングの使用

en: Texture Settings
ja_JP: テクスチャの設定

en: Texture Cache
ja_JP: テクスチャ キャッシュ

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
ja_JP: S57　セルアップデートは失敗しました。
    ENC機能が不完全または不正確になることがあります。
    
    詳細については、ログファイルを確認してください。

en: OpenCPN Create SENC Warning
ja_JP: OpenCPN は、SENC 警告を作成

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
ja_JP: S57セルの更新に失敗しました。
    更新されていません。
    ENC機能が不完全または不正確になることがあります。
    
    詳細については、ログファイルを確認してください。

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
ja_JP: OpenCPN S57 SENC ファイルを作成.

en: AISRollover
ja_JP: AIS情報表示機能

en: TideCurrentGraphRollover
ja_JP: 潮汐潮流グラフ ロールオーバー

en: Routes
ja_JP: ルート

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Route Name
ja_JP: ルート名

en: From <-> To
ja_JP: 発 <->着

en: &Properties
ja_JP: プロパティ

en: &Activate
ja_JP: 有効にする

en: &Center View
ja_JP: 中央に表示

en: &Reverse
ja_JP: 反転

en: &Delete
ja_JP: 削除

en: &Export selected...
ja_JP: 選択したものをエクスポート

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: &Delete All
ja_JP: 全て削除

en: Track Name
ja_JP: 追跡名

en: Length
ja_JP: 長さ

en: &Start Track
ja_JP: 追跡開始

en: Route from Track
ja_JP: 航跡からのルート

en: Waypoints
ja_JP: 通過点

en: Waypoint Name
ja_JP: 通過点の名称

en: Distance from own ship
ja_JP: 自船からの距離

en: &New
ja_JP: 新規

en: &Go To
ja_JP: 移動

en: &Send to GPS
ja_JP: GPS に送信

en: Delete All
ja_JP: すべて削除

en: I&mport GPX...
ja_JP: インポートGPX...

en: Export All Visible...
ja_JP: 全可視表示をエクスポート.

en: Layers
ja_JP: レイヤー

en: Layer Name
ja_JP: レイヤーネーム

en: No. of items
ja_JP: アイテムのナンバー

en: Layer type
ja_JP: レイヤーの種類

en: Create Temporary layer
ja_JP: 一時利用レイヤーを生成

en: Show WPT names
ja_JP: WPT 名を表示

en: List contents
ja_JP: コンテンツの一覧表示

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
ja_JP: 選択した物標・目標・船を削除します

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
ja_JP: <ALL>ルートを削除してもよろしいですか

en: &Merge Selected Tracks
ja_JP: 選択したトラックの結合

en: Reduce Data...
ja_JP: データを減らす...

en: &Copy as text
ja_JP: テキストとしてコピー

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
ja_JP: データ削減後に
    許容される最大誤差(メートルで)：

en: Reduce Data Precision
ja_JP: データの有効桁数を減らす

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
ja_JP: 追跡で使用されるデータの量が
    %d%% 減りました

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
ja_JP: 現在実行中のトラックは結合できません。 
     追跡が完了した後で結合することができます。

en: OpenCPN Converting Track to Route....
ja_JP: OpenCPN 追跡をルートに変換...

en: Processing Waypoints...
ja_JP: 通過点を処理中

en: Done.
ja_JP: 完了

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
ja_JP: 全ての航跡を削除してもよろしいですか

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
ja_JP: ルートで使用されている通過点を削除しようとしています、本当に削除してもよろしいですか

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
ja_JP: <ALL>通過点を削除してもよろしいですか

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
ja_JP: ルートまたはアンカーアラームで使用されるいくつかの通過点があります。
     それらを削除しますか？
    
     これは、ルートを変更し、アンカーアラームを無効にします。
    「いいえ」を選ぶとルートやアラームで使用される通過点を保持します。

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
ja_JP: このレイヤーと、その内容の<ALL>を削除してもよろしいですか？

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
ja_JP: ファイルはOpenCPNのレイヤーフォルダからも削除されます

en: (Unnamed Layer)
ja_JP: (無名レイヤー)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
ja_JP: あなたは使用中のAIS MOB ルートを削除しようとしています、本当によろしいですか

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
ja_JP: 新しい順序を反映するように通過点の名前を変更できます、名前 '001'、'002' etc.
    
     通過点の名前を変更しますか?

en: Leg
ja_JP: 長さ

en: To Waypoint
ja_JP: 通過点へ

en: Elements to print...
ja_JP: 印刷物

en: Show Waypoint name.
ja_JP: 通過点の名称を表示

en: Show Waypoint position.
ja_JP: 通過点の位置を表示

en: Show course from each Waypoint to the next one.
ja_JP: 各通過点から次の通過点へのコースを表示

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
ja_JP: 各通過点間の距離を表示

en: Show Waypoint description.
ja_JP: 通過点の概略を表示

en: Route Print
ja_JP: ルート印刷

en: From
ja_JP: 発

en: To
ja_JP: 着

en: Plan speed
ja_JP: 計画速度

en: Enroute
ja_JP: 途中に

en: Departure
ja_JP: 出発

en: Time
ja_JP: 時間

en: Local@PC
ja_JP: PC時刻

en: LMT@Location
ja_JP: 現地時間

en: Default color
ja_JP: デフォルトの色

en: Width
ja_JP: 幅

en: To waypoint
ja_JP: ウェイポイントへ

en: Next tide event
ja_JP: 次の 潮汐 イベント

en: wxFB Website
ja_JP: wxFB のウェブサイト

en: Links are opened in the default browser.
ja_JP: リンクは、デフォルトのブラウザーで開かれます。

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Extend
ja_JP: 拡張

en: Split
ja_JP: 分割

en: MoTwilight
ja_JP: 日の出前/日没後

en: Sunrise
ja_JP: 日出

en: Daytime
ja_JP: 昼間

en: Sunset
ja_JP: 日没

en: EvTwilight
ja_JP: 夕暮れ

en: Nighttime
ja_JP: 夜間

en: Arrived
ja_JP: 到着しました。

en: Depart From
ja_JP: 出発

en: Total distance
ja_JP: 総距離：

en: Speed (Kts)
ja_JP: 速度 (ノット)

en: Departure Time
ja_JP: 出発時刻

en: Time enroute
ja_JP: 航海時間

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
ja_JP: この通過点を削除してもよろしいですか。

en: OpenCPN Remove Waypoint
ja_JP: OpenCPNの通過点の削除

en: &Copy all as text
ja_JP: 全てテキストとしてコピー（&C）

en: Invalid date/time!
ja_JP: 無効な日時

en: Unknown station!
ja_JP: 不明のステーション

en: Local
ja_JP: 現地

en: Links are opened for editing.
ja_JP: リンクを開いて編集

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
ja_JP: S57　セルアップデートチェーンは不完全です。
    ENC機能が不完全または不正確になることがあります。
    詳細については、ログファイルを確認してください。

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
ja_JP: <font size=-2> (セクター角はシーワードからの真方位です)</font><br>

en: GPS/Plotter Port
ja_JP: GPS /プロッターポート

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
ja_JP: ルート/通過点を送る先のGPS を準備し、送信を押してください...

en: Progress...
ja_JP: 処理中...

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
ja_JP: 潮汐、潮流データがインストールされてないようです

en: Tide
ja_JP: 潮汐

en: Current
ja_JP: 海・潮流

en: Prev
ja_JP: 前へ

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Reference Station :
ja_JP: 基準局：

en: Data Source :
ja_JP: 情報源：

en: HW
ja_JP: 高潮時

en: LW
ja_JP: 低潮時

en: Today
ja_JP: 本日

en: Tomorrow
ja_JP: 明日

en: Shift to Larger Scale Chart
ja_JP: 大縮尺海図へ変更

en: Shift to Smaller Scale Chart
ja_JP: 小縮尺海図へ変更

en: Hide ENC text
ja_JP: 電子海図のテキストを隠す

en: ToolTips
ja_JP: ツールチップ

en: No, I don't want to hide it.
ja_JP: 非表示にしません

en: No, and permanently remove the option to hide it.
ja_JP: 今後、非表示オプションを表示しません

en: Yes, hide it.
ja_JP: 非表示にする

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
ja_JP: 落水ボタンは重要な安全機能です。 
     それを非表示にすることが必要ですか？

en: Choose Toolbar Icons
ja_JP: ツールバーのアイコンを選択

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Avg. speed
ja_JP: 平均速度

en: Time Enroute
ja_JP: 航海時間

en: Local @ PC
ja_JP: PC時刻

en: Time shown as
ja_JP: 時間表示

en: 1 pixel
ja_JP: 1 ピクセル

en: 2 pixels
ja_JP: 2 ピクセル

en: 3 pixels
ja_JP: 3 ピクセル

en: 4 pixels
ja_JP: 4 ピクセル

en: 5 pixels
ja_JP: 5 ピクセル

en: 6 pixels
ja_JP: 6 ピクセル

en: 7 pixels
ja_JP: 7 ピクセル

en: 8 pixels
ja_JP: 8 ピクセル

en: 9 pixels
ja_JP: 9 ピクセル

en: 10 pixels
ja_JP: 10ピクセル

en: To route
ja_JP: ルートへ

en: Display parameters
ja_JP: 表示パラメーター

en: Recorded points
ja_JP: 記録地点

en: LMT @ Track Start
ja_JP: LMT @ トラック スタート

en: (m/d/y h:m)
ja_JP: (month/day/year h:m)

en: track
ja_JP: 航跡

en: Legend
ja_JP: 凡例

en: Message accepted
ja_JP: メッセージ受信

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
ja_JP: 入力メッセージはフィルターされます　、出力メッセージは、フィルターされるか捨てられます

en: Input Message filtered and dropped
ja_JP: 入力メッセージはフィルタ又は消去されます

en: Output Message
ja_JP: 出力メッセージ

en: Information Message or Message with errors
ja_JP: 情報メッセージまたはエラー メッセージ

en: Delete Waypoint
ja_JP: 通過点の削除

en: Move Waypoint
ja_JP: 通過点の移動
