opencpn - en to pl_PL translation catalogue (1576 entries)

en: About OpenCPN
pl_PL: O programie OpenCPN

en: OpenCPN Alert
pl_PL: Ostrzeżenie OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
pl_PL: OpenCPN alarm AIS

en: Object Query
pl_PL: Szczegóły obiektu

en: Center view
pl_PL: Ustaw na środku

en: Link Properties
pl_PL: Właściwości łącza

en: Waypoint Properties
pl_PL: Właściwości punktu drogi

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Print Route Selection
pl_PL: Drukuj wybraną drogę

en: Route Properties
pl_PL: Właściwości drogi

en: Extra Object Info
pl_PL: Dodatkowe informacje o obiekcie

en: Send to GPS
pl_PL: Wyślij do GPS

en: Send to Peer
pl_PL: Wyślij do równoległego oCPN

en: (Unnamed Track)
pl_PL: (ślad bez nazwy)

en: Print Track Selection
pl_PL: Drukuj wybrane ślady

en: Track properties
pl_PL: Właściwości śladu

en: ChartTexts
pl_PL: Teksty map

en: Not available
pl_PL: Niedostępne

en: URL:
pl_PL: adres URL:

en: Speed:
pl_PL: prędkość:

en: Elapsed time:
pl_PL: Minęło:

en: Estimated total time:
pl_PL: Szacowany czas całkowity:

en: Estimated remaining time:
pl_PL: Szacowany pozostały czas:

en: Abort
pl_PL: Przerwij

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Pause
pl_PL: Zatrzymaj

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Resume
pl_PL: Wznów

en: 0 (transfer paused)
pl_PL: 0 (wstrzymano transfer)

en: Connection settings
pl_PL: Ustawienia połączenia

en: Connection settings used for the transfer:
pl_PL: Ustawienia połączenia użyte do przesyłania:

en: 0 (transfer completed)
pl_PL: 0 (przesyłanie zakończone)

en: Downloaded:
pl_PL: Pobrane:

en: Uploaded:
pl_PL: Przesłano:

en: Username:
pl_PL: Użytkownik:

en: Password:
pl_PL: Hasło:

en: Proxy settings
pl_PL: Ustawienia proxy

en: Use proxy
pl_PL: Używaj proxy

en: Proxy host:
pl_PL: Serwer proxy:

en: Proxy username:
pl_PL: Nazwa użytkownika proxy:

en: Proxy password:
pl_PL: Hasło użytkownika proxy:

en: Proxy port:
pl_PL: Port proxy:

en: Dialog
pl_PL: Okno dialogowe

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
pl_PL: Otwartoźródłowy plotter (wyświetlacz map umożliwiający nawigację)

en: Copy Log File to Clipboard
pl_PL: Skopiuj plik logu do schowka

en: Copy Settings File to Clipboard
pl_PL: Skopiuj plik ustawień do schowka

en: About
pl_PL: O programie

en: Authors
pl_PL: Autorzy

en: License
pl_PL: Licencja

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: < Back
pl_PL: < Powrót

en: The OpenCPN Authors
pl_PL: Autorzy OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
pl_PL: OpenCPN jest wolnym oprogramowaniem, budowanym przez żeglarzy.
    Może być bezpłatnie używany i rozpowszechniany.

en: Want to help?
pl_PL: Chcesz pomóc?

en: Donate
pl_PL: Wesprzyj

en: or
pl_PL: lub

en: get involved!
pl_PL: zaangażuj się!

en: Logfile:
pl_PL: Plik dziennika:

en: Config file:
pl_PL: Plik konfiguracyjny:

en: Copy to clipboard
pl_PL: Skopiuj do schowka

en: Plugin API:
pl_PL: Wtyczka API:

en: OpenCPN Website
pl_PL: Strona internetowa OpenCPN

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
pl_PL: Dokumentacja OpenCPN Help nie jest dostępna po polsku.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
pl_PL: Chcesz odwiedzić stronę opencpn.org, gdzie uzyskasz więcej informacji (w języku angielskim)?

en: OpenCPN Info
pl_PL: Info OpenCPN

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: siedliska ssaków morskich (wieloryby NIE były obserwowane)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: ssaki morskie - zmniejsz prędkość

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: ssaki morskie - zachowaj dystans

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: ssaki morskie - zgłoś zauważenie

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: chronione siedliska - zmniejsz prędkość

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: chronione siedliska - zachowaj dystans

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: chronione siedliska - zakaz połowu i kotwiczenia

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: porzucone dryfujące obiekty

en: Caution Area: Traffic congestion
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: duże natężenie ruchu

en: Caution Area: Marine event
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: inne zdarzenie morskie

en: Caution Area: Divers down
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: nurkowie pod wodą

en: Caution Area: Swim area
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: kąpielisko

en: Caution Area: Dredge operations
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: roboty pogłębiarskie

en: Caution Area: Survey operations
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: badania, pomiary

en: Caution Area: Underwater operation
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: roboty podwodne

en: Caution Area: Seaplane operations
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: wodnosamoloty

en: Caution Area: Fishery - nets in water
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: sieci rybackie

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: wiele łodzi rybackich

en: Caution Area: Fairway closed
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: farwater zamknięty

en: Caution Area: Harbour closed
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: port zamknięty

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: szczegóły (zdefiniuj w powiązanym polu tekstowym)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
pl_PL: Zachować ostrożność na akwenie: pojazd operujący pod wodą

en: (reserved for future use)
pl_PL: (przeznaczone do użytku w przyszłości)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Front burzowy (linia szkwału)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Zagrożenie lodowe

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Ostrzeżenie sztormowe (komórka burzowa lub front burzowy)

en: Environmental Caution Area: High wind
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Silny wiatr

en: Environmental Caution Area: High waves
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Wysokie fale

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Ograniczona widzialność (mgła, deszcz itp.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Silne prądy

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
pl_PL: Akwen zagrożenia naturalnego: Silne oblodzenie

en: Restricted Area: Fishing prohibited
pl_PL: Akwen z ograniczeniami: zakaz rybołówstwa

en: Restricted Area: No anchoring.
pl_PL: Akwen z ograniczeniami: zakaz kotwiczenia

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
pl_PL: Akwen z ograniczeniami: wymagane zezwolenie przed wpłynięciem

en: Restricted Area: Entry prohibited
pl_PL: Akwen z ograniczeniami: wpływanie zabronione

en: Restricted Area: Active military OPAREA
pl_PL: Akwen z ograniczeniami: obszar operacji wojskowych (OPAREA)

en: Restricted Area: Firing - danger area.
pl_PL: Akwen z ograniczeniami: poligon artyleryjski

en: Restricted Area: Drifting Mines
pl_PL: Akwen z ograniczeniami: dryfujące miny

en: Anchorage Area: Anchorage open
pl_PL: Kotwicowisko: kotwicowisko otwarte

en: Anchorage Area: Anchorage closed
pl_PL: Kotwicowisko: kotwicowisko zamknięte

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
pl_PL: Kotwicowisko: kotwiczenie zabronione

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
pl_PL: Kotwicowisko: kotwicowisko głębokowodne

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
pl_PL: Kotwicowisko: kotwicowisko płytkowodne

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
pl_PL: Kotwicowisko: operacja przeładunkowe

en: Security Alert - Level 1
pl_PL: Alarm bezpieczeństwa - Poziom 1

en: Security Alert - Level 2
pl_PL: Alarm bezpieczeństwa - Poziom 2

en: Security Alert - Level 3
pl_PL: Alarm bezpieczeństwa - Poziom 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Dryfujący statek niezdolny do żeglugi

en: Distress Area: Vessel sinking
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Statek tonący

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Opuszczanie statku

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Statek żąda pomocy medycznej

en: Distress Area: Vessel flooding
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Statek zalewany

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Pożar / eksplozja statku

en: Distress Area: Vessel grounding
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Statek na mieliźnie

en: Distress Area: Vessel collision
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: kolizja statków

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Statek niebezpiecznie przechylony

en: Distress Area: Vessel under assault
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Statek atakowany

en: Distress Area: Person overboard
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Człowiek za burtą (MOB)

en: Distress Area: SAR area
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: Poszukiwanie i ratowanie (SAR area)

en: Distress Area: Pollution response area
pl_PL: Obszar niebezpieczeństwa: likwidacja zanieczyszczenia

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
pl_PL: Instrukcja: Skontaktować się z VTS w tym miejscu

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
pl_PL: Instrukcja: Skontaktować się z administracją portową w tym miejscu

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
pl_PL: Instrukcja: Nie wpływać poza to miejsce

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
pl_PL: Instrukcja: Czekać na instrukcje przed wpłynięciem poza to miejsce

en: Proceed to this location - await instructions
pl_PL: Kieruj sie do tego miejsca - czekaj na instrukcje

en: Clearance granted - proceed to berth
pl_PL: Odprawa dokonana - kieruj się do nabrzeża

en: Information: Pilot boarding position
pl_PL: Informacja: miejsce obsadzenia pilota

en: Information: Icebreaker waiting area
pl_PL: Informacja: akwen oczekiwania lodołamacza

en: Information: Places of refuge
pl_PL: Informacja: miejsce schronienia

en: Information: Position of icebreakers
pl_PL: Informacja: Pozycja lodołamacza

en: Information: Location of response units
pl_PL: Informacja: Lokalizacja jednostek reagowania

en: VTS active target
pl_PL: Aktywny obiekt VTS

en: Rogue or suspicious vessel
pl_PL: Napastnik lub podejrzany statek

en: Vessel requesting non-distress assistance
pl_PL: Statek oczekujący asysty (nie w niebezpieczeństwie)

en: Chart Feature: Sunken vessel
pl_PL: Legenda mapy: zatopiony statek

en: Chart Feature: Submerged object
pl_PL: Legenda mapy: obiekt zanurzony

en: Chart Feature: Semi-submerged object
pl_PL: Legenda mapy: obiekt częściowo zanurzony

en: Chart Feature: Shoal area
pl_PL: Cecha mapy: płytki akwen

en: Chart Feature: Shoal area due north
pl_PL: Legenda mapy: płytki akwen na północ

en: Chart Feature: Shoal area due east
pl_PL: Legenda mapy: płytki akwen na wschód

en: Chart Feature: Shoal area due south
pl_PL: Legenda mapy: płytki akwen na południe

en: Chart Feature: Shoal area due west
pl_PL: Legenda mapy: płytki akwen na zachód

en: Chart Feature: Channel obstruction
pl_PL: Legenda mapy: kanał niedrożny

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
pl_PL: Legenda mapy: zmniejszony prześwit pionowy

en: Chart Feature: Bridge closed
pl_PL: Legenda mapy: most zamknięty

en: Chart Feature: Bridge partially open
pl_PL: Legenda mapy: most częściowo otwarty

en: Chart Feature: Bridge fully open
pl_PL: Legenda mapy: most całkowicie otwarty

en: Report from ship: Icing info
pl_PL: Raport ze statku: informacja lodowa

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
pl_PL: Raport ze statku: inna informacja - określ w powiązanym polu tekstowym

en: Route: Recommended route
pl_PL: Droga: zalecana droga

en: Route: Alternative route
pl_PL: Droga: alternatywna droga

en: Route: Recommended route through ice
pl_PL: Droga: zalecana droga przez lód

en: Other - Define in associated text field
pl_PL: Inne - szczegóły w powiązanym polu tekstowym

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
pl_PL: Anulowanie - dotyczy obszaru określonego przez powiązaną wiadomość ID

en: Undefined (default)
pl_PL: Niezdefiniowany (domyślnie)

en: AIS Target Name
pl_PL: Nazwa obiektu AIS

en: Vessel, type unknown
pl_PL: Statek nieznanego typu

en: Freightbarge
pl_PL: Barka-frachtowiec

en: Tankbarge
pl_PL: Barka-tankowiec

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
pl_PL: Barka-tankowiec, ładunek sypki jak płyn (np. cement)

en: Service vessel, police patrol, port service
pl_PL: Statek serwisowy, patrol policji, serwis portowy

en: Pushboat, single
pl_PL: Pchacz, sam

en: Object, not otherwise specified
pl_PL: Obiekt nieokreślony dokładniej

en: Object, towed, not otherwise specified
pl_PL: Obiekt holowany, nieokreślony dokładniej

en: Bunkership
pl_PL: Bunkierka

en: Motor freighter
pl_PL: Frachtowiec motorowy

en: Motor tanker
pl_PL: Tankowiec motorowy

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
pl_PL: Tankowiec, ładunek płynny typu N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
pl_PL: Tankowiec, ładunek płynny typu C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
pl_PL: Tankowiec, ładunek sypki jak płyn (np. cement)

en: Container vessel
pl_PL: Kontenerowiec

en: Gas tanker
pl_PL: Gazowiec

en: Motor freighter with one or more ships alongside
pl_PL: Frachtowiec motorowy z jednym lub więcej statkami holowanymi przy burcie

en: Motor freighter with tanker
pl_PL: Frachtowiec motorowy z tankowcem

en: Motor freighter pushing one or more freighters
pl_PL: Frachtowiec motorowy pchający jeden lub więcej frachtowców

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
pl_PL: Frachtowiec motorowy pchający jeden lub więcej zbiornikowców

en: Tug, freighter
pl_PL: Holownik, frachtowiec

en: Tug, tanker
pl_PL: Holownik, tankowiec

en: Tug freighter, coupled
pl_PL: Holownik frachtowiec, sprzężony

en: Tug, freighter/tanker, coupled
pl_PL: Holownik, frachtowiec/tankowiec, sprzężony

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
pl_PL: Barka-tankowiec, ładunek płynny typu N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
pl_PL: Barka-tankowiec, ładunek płynny typu C

en: Freightbarge with containers
pl_PL: Barka kontenerowa

en: Tankbarge, gas
pl_PL: Barka-gazowiec

en: Pushtow, one cargo barge
pl_PL: Zestaw pchany, jedna barka

en: Pushtow, two cargo barges
pl_PL: Zestaw pchany, dwie barki

en: Pushtow, three cargo barges
pl_PL: Zestaw pchany, trzy barki

en: Pushtow, four cargo barges
pl_PL: Zestaw pchany, cztery barki

en: Pushtow, five cargo barges
pl_PL: Zestaw pchany, pięć barek

en: Pushtow, six cargo barges
pl_PL: Zestaw pchany, sześć barek

en: Pushtow, seven cargo barges
pl_PL: Zestaw pchany, siedem barek

en: Pushtow, eight cargo barges
pl_PL: Zestaw pchany, osiem barek

en: Pushtow, nine or more barges
pl_PL: Zestaw pchany, dziewięć lub więcej barek

en: Pushtow, one tank/gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, jedna barka tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, dwie barki w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, trzy barki w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, cztery barki w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, pięć barek w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, sześć barek w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, siedem barek w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, osiem barek w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
pl_PL: Zestaw pchany, dziewięć lub więcej barek w tym co najmniej jedna tankowiec / gazowiec

en: Tug, single
pl_PL: Holownik, sam

en: Tug, one or more tows
pl_PL: Holownik, jeden lub więcej holi

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
pl_PL: Holownik, asystujący statkowi lub połączenie kombinowane

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
pl_PL: Statek pasażerski, prom, statek wycieczkowy, statek czerwonego krzyża

en: Ferry
pl_PL: Prom

en: Red cross ship
pl_PL: Statek czerwonego krzyża

en: Cruise ship
pl_PL: Wycieczkowiec

en: Passenger ship without accommodation
pl_PL: Statek pasażerski bezkajutowy

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
pl_PL: Statek, jednostka wykonująca prace konserwacyjne, żuraw pływający, kablowiec, statek utrzymania oznakowania, pogłębiarka

en: Fishing boat
pl_PL: Łódź rybacka

en: Barge, tanker, chemical
pl_PL: Barka, tankowiec, chemikaliowiec

en: General cargo Vessel maritime
pl_PL: Drobnicowiec

en: Tanker
pl_PL: Zbiornikowiec

en: Liquified gas tanker
pl_PL: Zbiornikowiec gazów skroplonych

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
pl_PL: Statek rekreacyjny, dłuższy niż 20 m

en: Fast ship
pl_PL: Statek szybki

en: Hydrofoil
pl_PL: Wodolot

en: AIS Alert
pl_PL: Alarm AIS

en: AISTargetAlert
pl_PL: Alarm obiektu AIS

en: &Silence Alert
pl_PL: &Wycisz alarm

en: &Jump To
pl_PL: &Skocz do

en: Create Waypoint
pl_PL: Utwórz punkt drogi

en: &Acknowledge
pl_PL: &Potwierdzenie

en: Underway using Engine
pl_PL: w drodze na silniku

en: At Anchor
pl_PL: na kotwicy

en: Not Under Command
pl_PL: nieodpowiadający za swoje ruchy

en: Restricted Manoeuvrability
pl_PL: ograniczona zdolność manewrowa

en: Constrained by draught
pl_PL: ograniczony swym zanurzeniem

en: Moored
pl_PL: zacumowany

en: Aground
pl_PL: na mieliźnie

en: Engaged in Fishing
pl_PL: zajęty połowem

en: Underway Sailing
pl_PL: w drodze pod żaglami

en: High Speed Craft
pl_PL: jednostka szybka

en: Wing In Ground Effect
pl_PL: ekranoplan (GEV)

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
pl_PL: Statek o napędzie mechanicznym holujący za rufą (używ. regionalnie)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
pl_PL: Statek o napędzie mechanicznym pchający lub holujący przy burcie (używ. regionalnie)

en: Reserved 13
pl_PL: Zarezerwowany 13

en: Reserved 14
pl_PL: Zarezerwowany 14

en: Undefined
pl_PL: niezdefiniowany

en: AtoN Virtual
pl_PL: AtoN wirtualny

en: AtoN Virtual (On Position)
pl_PL: AtoN wirtualny (na pozycji)

en: AtoN Virtual (Off Position)
pl_PL: AtoN wirtualny (nie na pozycji)

en: AtoN Real
pl_PL: AtoN rzeczywisty

en: AtoN Real (On Position)
pl_PL: AtoN rzeczywisty (na pozycji)

en: AtoN Real(Off Position)
pl_PL: AtoN rzeczywisty (nie na pozycji)

en: SAR Helicopter
pl_PL: Śmigłowiec SAR

en: SAR Aircraft
pl_PL: Samolot SAR

en: Class
pl_PL: Klasa

en: Nation
pl_PL: Naród

en: Flag
pl_PL: Bandera

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Testing
pl_PL: Testowy

en: Unknown
pl_PL: Nieznane

en: Safety Broadcast Message
pl_PL: Transmisja wiadomości istotnych dla bezpieczeństwa

en: by:
pl_PL: przez:

en: Nature of distress:
pl_PL: Rodzaj niebezpieczeństwa:

en:  (Last Known)
pl_PL:  (Ostatni znany)

en: Position
pl_PL: Pozycja

en: Report Age
pl_PL: Wiek informacji

en: Report as of
pl_PL: Raport z

en: Destination
pl_PL: Cel podróży

en: Right
pl_PL: prawo

en: Left
pl_PL: lewo

en: Speed
pl_PL: Prędkość

en: Course
pl_PL: Kąt drogi

en: Heading
pl_PL: KR

en: Turn Rate
pl_PL: Prędkość zwrotu

en: Range
pl_PL: Odległość

en: Bearing
pl_PL: Namiar

en: in
pl_PL: za

en: Inland Blue Flag
pl_PL: Błękitna flaga (śródląd.)

en: Clear
pl_PL: nieustawiona

en: Set
pl_PL: ustawiona

en: Altitude
pl_PL: Wysokość

en:  COG Unavailable
pl_PL: KDD niedostępny

en: in
pl_PL: w

en: Aid to Navigation
pl_PL: Znak nawigacyjny

en: Base
pl_PL: Baza

en: Base Station
pl_PL: Stacja bazowa

en: GPSGate Buddy
pl_PL: Uczestnik systemu GPSgate

en: DSC Distress
pl_PL: Sygnał niebezpieczeństwa DSC

en: DSC Position Report
pl_PL: Raport pozycji z DSC

en: APRS Position Report
pl_PL: Raport pozycji APRS

en: Unk
pl_PL: Niezn.

en: Fire, explosion
pl_PL: Pożar, eksplozja

en: Flooding
pl_PL: Zalewanie

en: Collision
pl_PL: Kolizja

en: Grounding
pl_PL: Na mieliźnie

en: EPIRB emission
pl_PL: Emisja EPIRB

en: Andorra
pl_PL: Andora

en: Azores
pl_PL: Azory

en: Belgium
pl_PL: Belgia

en: Belarus
pl_PL: Białoruś

en: Bulgaria
pl_PL: Bułgaria

en: Vatican City State
pl_PL: Watykan

en: Cyprus
pl_PL: Cypr

en: Germany
pl_PL: Niemcy

en: Georgia
pl_PL: Gruzja

en: Moldova
pl_PL: Mołdawia

en: Denmark
pl_PL: Dania

en: Spain
pl_PL: Hiszpania

en: France
pl_PL: Francja

en: Finland
pl_PL: Finlandia

en: Faroe Islands
pl_PL: Wyspy Owcze

en: Great Britain
pl_PL: Wielka Brytania

en: Greece
pl_PL: Grecja

en: Croatia
pl_PL: Chorwacja

en: Morocco
pl_PL: Maroko

en: Hungary
pl_PL: Węgry

en: Netherlands
pl_PL: Holandia

en: Italy
pl_PL: Włochy

en: Ireland
pl_PL: Irlandia

en: Iceland
pl_PL: Islandia

en: Luxembourg
pl_PL: Luksemburg

en: Monaco
pl_PL: Monako

en: Madeira
pl_PL: Madera

en: Norway
pl_PL: Norwegia

en: Poland
pl_PL: Polska

en: Montenegro
pl_PL: Czarnogóra

en: Portugal
pl_PL: Portugalia

en: Romania
pl_PL: Rumunia

en: Sweden
pl_PL: Szwecja

en: Slovak Republic
pl_PL: Słowacja

en: Switzerland
pl_PL: Szwajcaria

en: Czech Republic
pl_PL: Czechy

en: Turkey
pl_PL: Turcja

en: Ukraine
pl_PL: Ukraina

en: Russian
pl_PL: Rosja

en: Macedonia
pl_PL: Macedonia Północna

en: Latvia
pl_PL: Łotwa

en: Lithuania
pl_PL: Litwa

en: Slovenia
pl_PL: Słowenia

en: Antigua and Barbuda
pl_PL: Antigua i Barbuda

en: Antilles
pl_PL: Antyle

en: Bahamas
pl_PL: Bahamy

en: Bermuda
pl_PL: Bermudy

en: Canada
pl_PL: Kanada

en: Cayman Islands
pl_PL: Kajmany

en: Costa Rica
pl_PL: Kostaryka

en: Cuba
pl_PL: Kuba

en: Dominica
pl_PL: Dominika

en: Dominican Republic
pl_PL: Dominikana

en: Guadeloupe
pl_PL: Gwadelupa

en: Greenland
pl_PL: Grenlandia

en: Guatemala
pl_PL: Gwatemala

en: United States of America
pl_PL: Stany Zjednoczone

en: Jamaica
pl_PL: Jamajka

en: Saint Kitts and Nevis
pl_PL: Saint Kitts i Nevis

en: Mexico
pl_PL: Meksyk

en: Martinique
pl_PL: Martynika

en: Nicaragua
pl_PL: Nikaragua

en: Puerto Rico
pl_PL: Portoryko

en: El Salvador
pl_PL: Salwador

en: Saint Pierre and Miquelon
pl_PL: Saint-Pierre i Miquelon

en: Trinidad and Tobago
pl_PL: Trynidad i Tobago

en: Turks and Caicos Islands
pl_PL: Turks i Caicos

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl_PL: Saint Vincent i Grenadyny

en: British Virgin Islands
pl_PL: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

en: United States Virgin Islands
pl_PL: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

en: Afghanistan
pl_PL: Afganistan

en: Saudi Arabia
pl_PL: Arabia Saudyjska

en: Bangladesh
pl_PL: Bangladesz

en: Bahrain
pl_PL: Bahrajn

en: China
pl_PL: Chiny

en: Taiwan
pl_PL: Tajwan

en: India
pl_PL: Indie

en: Azerbaijani Republic
pl_PL: Azerbejdżan

en: Iraq
pl_PL: Irak

en: Israel
pl_PL: Izrael

en: Japan
pl_PL: Japonia

en: Kazakhstan
pl_PL: Kazachstan

en: Jordan
pl_PL: Jordania

en: Palestine
pl_PL: Palestyna

en: People's Rep. of Korea
pl_PL: Korea Północna

en: Kuwait
pl_PL: Kuwejt

en: Lebanon
pl_PL: Liban

en: Kyrgyz Republic
pl_PL: Kirgizja

en: Macao
pl_PL: Makao

en: Maldives
pl_PL: Malediwy

en: Qatar
pl_PL: Katar

en: Syrian Arab Republic
pl_PL: Syria

en: United Arab Emirates
pl_PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: Tajikistan
pl_PL: Tadżykistan

en: Yemen
pl_PL: Jemen

en: Bosnia and Herzegovina
pl_PL: Bośnia i Hercegowina

en: Adelie Land
pl_PL: Ziemia Adeli

en: Myanmar
pl_PL: Birma

en: Brunei Darussalam
pl_PL: Brunei

en: Micronesia
pl_PL: Mikronezja

en: New Zealand
pl_PL: Nowa Zelandia

en: Cambodia
pl_PL: Kambodża

en: Christmas Island
pl_PL: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cook Islands
pl_PL: Wyspy Cooka

en: Fiji
pl_PL: Fidżi

en: Cocos (Keeling) Islands
pl_PL: Wyspy Kokosowe

en: Indonesia
pl_PL: Indonezja

en: Lao People's Dem. Rep.
pl_PL: Laos

en: Malaysia
pl_PL: Malezja

en: Northern Mariana Islands
pl_PL: Mariany Północne

en: Marshall Islands
pl_PL: Wyspy Marshalla

en: New Caledonia
pl_PL: Nowa Kaledonia

en: French Polynesia
pl_PL: Polinezja Francuska

en: Philippines
pl_PL: Filipiny

en: East Timor
pl_PL: Timor Wschodni

en: Papua New Guinea
pl_PL: Papua-Nowa Gwinea

en: Pitcairn Island
pl_PL: Wyspy Pitcairn

en: Solomon Islands
pl_PL: Wyspy Salomona

en: American Samoa
pl_PL: Samoa Amerykańskie

en: Singapore
pl_PL: Singapur

en: Thailand
pl_PL: Tajlandia

en: Tuvalu
pl_PL: Tuwalu

en: Viet Nam
pl_PL: Wietnam

en: Wallis and Futuna Islands
pl_PL: Wallis i Futuna

en: South Africa
pl_PL: Republika Południowej Afryki

en: Algeria
pl_PL: Algieria

en: Saint Paul
pl_PL: Wyspa Świętego Pawła

en: Ascension Island
pl_PL: Wyspa Wniebowstąpienia

en: Central African Republic
pl_PL: Republika Środkowoafrykańska

en: Cameroon
pl_PL: Kamerun

en: Congo
pl_PL: Kongo

en: Comoros
pl_PL: Komory

en: Capo Verde
pl_PL: Republika Zielonego Przylądka

en: Crozet Archipelago
pl_PL: Wyspy Crozeta

en: Ivory Coast
pl_PL: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Comoros (Union of the)
pl_PL: Komory

en: Djibouti
pl_PL: Dżibuti

en: Egypt
pl_PL: Egipt

en: Ethiopia
pl_PL: Etiopia

en: Eritrea
pl_PL: Erytrea

en: Gabonese Republic
pl_PL: Gabon

en: Guinea-Bissau
pl_PL: Gwinea Bissau

en: Equatorial Guinea
pl_PL: Gwinea Równikowa

en: Guinea
pl_PL: Gwinea

en: Kenya
pl_PL: Kenia

en: Kerguelen Islands
pl_PL: Wyspy Kerguelena

en: South Sudan (Republic of)
pl_PL: Sudan Południowy

en: Libya
pl_PL: Libia

en: Madagascar
pl_PL: Madagaskar

en: Mozambique
pl_PL: Mozambik

en: Mauritania
pl_PL: Mauretania

en: Seychelles
pl_PL: Seszele

en: Saint Helena
pl_PL: Wyspy Świętej Heleny

en: Sao Tome and Principe
pl_PL: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: Eswatini
pl_PL: Królestwo Eswatini

en: Chad
pl_PL: Czad

en: Togolese Republic
pl_PL: Togo

en: Tunisia
pl_PL: Tunezja

en: Dem Rep.of the Congo
pl_PL: Kongo

en: Argentine Republic
pl_PL: Argentyna

en: Brazil
pl_PL: Brazylia

en: Bolivia
pl_PL: Boliwia

en: Colombia
pl_PL: Kolumbia

en: Ecuador
pl_PL: Ekwador

en: Falkland Islands
pl_PL: Falklandy

en: France - Guiana
pl_PL: Gujana Francuska

en: Guyana
pl_PL: Gujana

en: Paraguay
pl_PL: Paragwaj

en: Suriname
pl_PL: Surinam

en: Uruguay
pl_PL: Urugwaj

en: Venezuela
pl_PL: Wenezuela

en: Fishing Vessel
pl_PL: Statek rybacki

en: Dredger
pl_PL: Pogłębiarka

en: Diving Ops Vessel
pl_PL: Statek baza nurków

en: Military Vessel
pl_PL: Okręt wojenny

en: Sailing Vessel
pl_PL: Statek żaglowy

en: Pleasure craft
pl_PL: Jacht

en: Pilot Vessel
pl_PL: Pilotówka

en: Search and Rescue Vessel
pl_PL: Statek SAR

en: Tug
pl_PL: Holownik

en: Port Tender
pl_PL: Portowa łódź pomocnicza

en: Pollution Control Vessel
pl_PL: Statek kontroli zanieczyszczeń

en: Law Enforcement Vessel
pl_PL: Policja / kontroler

en: Medical Transport
pl_PL: Transport medyczny

en: Passenger Ship
pl_PL: Statek pasażerski

en: Cargo Ship
pl_PL: Frachtowiec

en: Unspecified
pl_PL: Niekreślony

en: Reference Point
pl_PL: Punkt odniesienia

en: Fixed Structure
pl_PL: Stała konstrukcja

en: Spare
pl_PL: Rezerwa

en: Light
pl_PL: Światło

en: Light w/Sectors
pl_PL: Światło sektorowe

en: Leading Light Front
pl_PL: Przednie światło nabieżnika

en: Leading Light Rear
pl_PL: Tylne światło nabieżnika

en: Cardinal N Beacon
pl_PL: Pława kardynalna N

en: Cardinal E Beacon
pl_PL: Pława kardynalna E

en: Cardinal S Beacon
pl_PL: Pława kardynalna S

en: Cardinal W Beacon
pl_PL: Pława kardynalna W

en: Beacon, Port Hand
pl_PL: Pława: lewa strona

en: Beacon, Starboard Hand
pl_PL: Pława: prawa strona

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
pl_PL: Pława: główny tor wodny w lewo

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
pl_PL: Pława: główny tor wodny w prawo

en: Beacon, Isolated Danger
pl_PL: Pława: odosobnione niebezpieczeństwo

en: Beacon, Safe Water
pl_PL: Pława: bezpieczna woda

en: Beacon, Special Mark
pl_PL: Pława: znak specjalny

en: Cardinal Mark N
pl_PL: Znak kardynalny N

en: Cardinal Mark E
pl_PL: Znak kardynalny E

en: Cardinal Mark S
pl_PL: Znak kardynalny S

en: Cardinal Mark W
pl_PL: Znak kardynalny W

en: Port Hand Mark
pl_PL: Znak lewej strony szlaku

en: Starboard Hand Mark
pl_PL: Znak prawej strony szlaku

en: Preferred Channel Port Hand
pl_PL: Główny tor, lewa strona

en: Preferred Channel Starboard Hand
pl_PL: Główny tor, prawa strona

en: Isolated Danger
pl_PL: Odosobnione niebezpieczeństwo

en: Safe Water
pl_PL: Bezpieczna woda

en: Special Mark
pl_PL: Znak specjalny

en: Light Vessel/Rig
pl_PL: Latarniowiec

en: GpsGate Buddy
pl_PL: uczestnik systemu GPSgate

en: Position Report
pl_PL: Raport pozycji

en: Distress
pl_PL: Niebezpieczeństwo

en: ARPA radar target
pl_PL: Obiekt ARPA

en: Tow
pl_PL: Hol

en: Long Tow
pl_PL: Dług zestaw holowniczy

en: Dredge
pl_PL: Pogłębiarka

en: Mil/V
pl_PL: okr. woj.

en: Yat
pl_PL: Jacht

en: HSC
pl_PL: j. szybka.

en: Tender
pl_PL: Łódź pomocnicza

en: Fix.Struct.
pl_PL: St.konstr.

en: Lt
pl_PL: Św.

en: Lt sect.
pl_PL: Św. sektor.

en: Ldg Lt Front
pl_PL: przedni znak nabieżnika

en: Ldg Lt Rear
pl_PL: tylny znak nabieżnika

en: Card. N
pl_PL: Kard. N

en: Card. E
pl_PL: Kard. E

en: Card. S
pl_PL: Kard. S

en: Card. W
pl_PL: Kard. W

en: Port
pl_PL: Lewa b.

en: Stbd
pl_PL: Prawa b.

en: Pref. Chnl
pl_PL: Tor gł.

en: Isol. Dngr
pl_PL: Odosobn. nieb.

en: Special
pl_PL: Zn. spec.

en: Port Hand
pl_PL: Lewa strona

en: Stbd Hand
pl_PL: Prawa strona

en: AIS target list
pl_PL: Lista obiektów AIS

en: Trk
pl_PL: Ślady

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Call
pl_PL: sygn. wyw.

en: Type
pl_PL: Typ

en: Nav Status
pl_PL: Status nawigacyjny

en: Brg
pl_PL: Namiar

en: CoG
pl_PL: KDD

en: SoG
pl_PL: SOG

en: Target info
pl_PL: Informacja o obiekcie

en: Create WPT
pl_PL: Utwórz punkt drogi

en: Hide All Tracks
pl_PL: Ukryj wszystkie ślady

en: Show All Tracks
pl_PL: Pokaż wszystkie ślady

en: Toggle track
pl_PL: Włącz/wyłącz ślad

en: Copy MMSI
pl_PL: Skopiuj MMSI

en: AutoSort
pl_PL: Autosortowanie

en: Limit range: NM
pl_PL: Ogranicz zasięg: Mm

en: Target Count
pl_PL: Liczba obiektów

en: Undock Target List
pl_PL: Odepnij listę obiektów

en: Record Track
pl_PL: Zapisz ślad

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
pl_PL: Niedawno przechwycona ścieżka tego obiektu została zapisana. 
    Czy chcesz kontynuować nagrywanie do końca bieżącej sesji OpenCPN?

en: AISTargetQuery
pl_PL: Dane obiektu AIS

en: Stop Tracking
pl_PL: Przerwij śledzenie

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
pl_PL: Pomoc dla OpenCPN nie zainstalowana.
    Czy chcesz zainstalować teraz z Google PlayStore?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
pl_PL: Twoje androidowe urządzenie posiada wewnętrzny GPS, ale jest on wyłączony. 
     Proszę w ustawieniach androida (ustawienia lokalizacji) włączyć GPS.

en: Nothing found
pl_PL: Nic nie znaleziono

en: Anchorage created
pl_PL: Kotwicowisko utworzone

en: OpenCPN has detected chart folders in your configuration file that cannot be accessed on this version of Android
pl_PL: OpenCPN wykrył w pliku konfiguracyjnym katalogi map, do których nie można uzyskać dostępu w tej wersji Androida

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
pl_PL: OpenCPN może skopiować te katalogi map do odpowiedniego miejsca, jeśli jest to konieczne.

en: To proceed with chart folder migration, choose the chart source folder, and follow the instructions given.
pl_PL: Aby kontynuować migrację katalogu map, wybierz folder źródłowy mapy i postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami.

en: Some chart folders may be inaccessible to OpenCPN on this version of Android.
pl_PL: Niektóre foldery map mogą być niedostępne dla OpenCPN w tej wersji Android.

en: Migrate destination
pl_PL: Docelowy katalog migracji

en: OpenCPN Internal Storage
pl_PL: Pamięć wewnętrzna OpenCPN

en: OpenCPN SDCard Storage
pl_PL: Pamięć SDCard OpenCPN

en: Choose chart source folder.
pl_PL: Wybierz katalog źródłowy mapy.

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: On the next page, find and choose the root folder containing chart files to migrate
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts
pl_PL: Na następnej stronie znajdź i wybierz folder główny zawierający pliki mapy do migracji
    
    Przykład: /storage/emulated/0/Charts

en: This entire folder will be migrated.
pl_PL: Ten folder zostanie zmigrowany.

en: Proceed?
pl_PL: Kontynuować?

en: Waiting for permission grant....
pl_PL: Oczekiwanie na przyznanie uprawnień....

en: Migration started...
pl_PL: Migracja rozpoczęta...

en: Permission granted to
pl_PL: Uprawnienia przyznane

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
pl_PL: OpenCPN uzyskał tymczasowe zezwolenie na dostęp do wybranych folderów map.

en: Chart migration is ready to proceed.
pl_PL: Przenoszenie map jest gotowe do kontynuacji.

en: Source:
pl_PL: Źródło:

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
pl_PL: Cel: OpenCPN pamięć wewnętrzna

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
pl_PL: Cel: OpenCPN SDCard

en: Migrate charts now?
pl_PL: Przenieść mapy?

en: Chart migration is finished.
pl_PL: Przeniesienie map zakończone.

en: Migrated chart folders are now accessible to OpenCPN.
pl_PL: Przeniesione katalogi map są teraz dostępne dla OpenCPN.

en: You may need to adjust your chart folders further, to accommodate individual chart groups
pl_PL: Konieczne może być dalsze dostosowanie folderów map w celu uwzględnienia poszczególnych grup map

en: OpenCPN will now restart to apply changes.
pl_PL: OpenCPN uruchomi się ponownie, aby uwzględnić zmiany.

en: Finishing migration
pl_PL: Zakończenie migracji

en: Undo
pl_PL: Cofnij

en: Redo
pl_PL: Powtórz

en: End Route
pl_PL: Zakończ drogę

en: Measure Off
pl_PL: Wyłącz pomiar

en: Measure
pl_PL: Pomiar

en: Max Detail Here
pl_PL: Max szczegółów tutaj

en: Scale In
pl_PL: Zwiększ skalę

en: Scale Out
pl_PL: Zmniejsz skalę

en: Drop Mark
pl_PL: Postaw znak

en: New Route...
pl_PL: Nowa droga...

en: Move Boat Here
pl_PL: Przesuń statek tutaj

en: Navigate To Here
pl_PL: Prowadź do tego miejsca

en: Course Up Mode
pl_PL: Zorientowanie wg KDD

en: Heading Up Mode
pl_PL: Zorientowanie wg KR

en: North Up Mode
pl_PL: Zorientowanie wg północy

en: Chart Up Mode
pl_PL: Zorientowanie wg mapy

en: Toggle Full Screen
pl_PL: Włącz/wyłącz pełny ekran

en: Zero XTE
pl_PL: Wyzeruj XTE

en: Paste Waypoint
pl_PL: Wklej punkt drogi

en: Paste Route
pl_PL: Wklej drogę

en: Paste Track
pl_PL: Wklej ślad

en: CM93 Offset Dialog...
pl_PL: Ustawienie przesunięcia CM93...

en: Chart Groups
pl_PL: Grupy map

en: temporary
pl_PL: tymczasowy

en: All Active Charts
pl_PL: Wszystkie aktywne mapy

en: Target Query...
pl_PL: Dane obiektu...

en: Hide Target CPA
pl_PL: Ukryj CPA obiektu

en: Show Target CPA
pl_PL: Pokaż CPA obiektu

en: Target List...
pl_PL: Lista obiektów...

en: Hide Target Track
pl_PL: Ukryj ślad obiektu

en: Show Target Track
pl_PL: Pokaż ślad obiektu

en: Copy Target MMSI
pl_PL: Kopiuj MMSI obiektu

en: Object Query...
pl_PL: Szczegóły obiektu...

en: Hide
pl_PL: Ukryj

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: CPA alarm
pl_PL: alarm CPA

en: Unnamed Route
pl_PL: Droga bez nazwy

en: Layer Route
pl_PL: Droga z warstwy

en: Properties
pl_PL: Właściwości

en: Activate Next Waypoint
pl_PL: Aktywuj następny punkt drogi

en: Deactivate
pl_PL: Dezaktywuj drogę

en: Activate
pl_PL: Aktywuj drogę

en: Route
pl_PL: Droga

en: Insert Waypoint
pl_PL: Wstaw punkt drogi

en: Append Waypoint
pl_PL: Dołącz punkt drogi

en: Copy as KML
pl_PL: Kopiuj jako KML

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Reverse...
pl_PL: Odwróć drogę...

en: Hide Waypoint Names
pl_PL: Ukryj nazwy punktów drogi

en: Show Waypoint Names
pl_PL: Pokaż nazwy punktów drogi

en: Resequence Waypoints...
pl_PL: Przenumeruj punkty drogi

en: Send to new GPS
pl_PL: Wyślij do innego GPS

en: Layer Track
pl_PL: Ślad z warstwy

en: Track
pl_PL: Ślad

en: Unnamed Waypoint
pl_PL: Punkt drogi bez nazwy

en: Layer Waypoint
pl_PL: Punkt z warstwy

en: Waypoint
pl_PL: Punkt drogi

en: Remove from Route
pl_PL: Wyłącz punkt z drogi

en: Split Route at Waypoint
pl_PL: Podziel drogę w punkcie drogi

en: Navigate To This
pl_PL: Przejdź do tego

en: Clear Anchor Watch
pl_PL: Usuń alarm kotwiczny

en: Set Anchor Watch
pl_PL: Włącz alarm kotwiczny

en: Main Menu
pl_PL: Menu główne

en: Show Tide Information
pl_PL: Pokaż informacje o pływach

en: Show Current Information
pl_PL: Pokaż informacje o prądach

en: Temporary GOTO Route
pl_PL: Tymczasowa droga do punktu

en: Here
pl_PL: Tutaj

en: There
pl_PL: Tam

en: (Unnamed Waypoint)
pl_PL: (punkt bez nazwy)

en: Go to
pl_PL: Płyń do

en: Rename Waypoints?
pl_PL: Zmienić nazwy punktów drogi?

en: Are you sure you want to delete this route?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę drogę?

en: OpenCPN Route Delete
pl_PL: Kasowanie drogi OpenCPN

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
pl_PL: Wyślij punkt drogi do równoległego OpenCPN

en: Send Route to OpenCPN Peer
pl_PL: Wyślij drogę do równoległego OpenCPN

en: Are you sure you want to delete this track?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten ślad?

en: OpenCPN Track Delete
pl_PL: Kasowanie śladu OpenCPN

en: Send Track to OpenCPN Peer
pl_PL: Wyślij ślad do równoległego OpenCPN

en: Chart Panel Options
pl_PL: Panel opcji mapy

en: Navigation Mode
pl_PL: Tryb nawigacji

en: North Up
pl_PL: Wg północy

en: Course Up
pl_PL: wg KDD

en: Heading Up
pl_PL: Wg KR

en: Look Ahead Mode
pl_PL: Tryb patrzenia naprzód

en: Display Options
pl_PL: Opcje wyświetlania mapy

en: Enable Chart Quilting
pl_PL: Sklejaj mapy

en: Show Grid
pl_PL: Pokaż siatkę

en: Show Chart Outlines
pl_PL: Pokaż krawędzie map

en: Show Depth Units
pl_PL: Pokaż jednostki głębokości

en: Show AIS targets
pl_PL: Pokaż obiekty AIS

en: Minimize less critical targets
pl_PL: Zminimalizuj niekrytyczne obiekty

en: Tides and Currents
pl_PL: Pływy i prądy

en: Show Tide stations
pl_PL: Pokaż stacje pływowe

en: Show Currents
pl_PL: Pokaż prądy

en: Vector Charts
pl_PL: Mapy wektorowe

en: Show text
pl_PL: Pokaż tekst

en: Show depths
pl_PL: Pokaż głębokości

en: Buoy/Light Labels
pl_PL: Etykiety pław/świateł

en: Lights
pl_PL: Światła

en: Light Descriptions
pl_PL: Pokaż charakterystyki świateł

en: Anchoring Info
pl_PL: Kotwicowiska

en: Show visible sector lights
pl_PL: Pokaż widoczne sektory świateł

en: Show chart data quality
pl_PL: Pokaż jakość danych mapy

en: Display Category
pl_PL: Wyświetlane kategorie

en: All
pl_PL: wszystkie

en: User Standard
pl_PL: Standard użytkownika

en: Done
pl_PL: Gotowe

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Cannot download data from url
pl_PL: Nie można pobrać danych z adresu URL

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Default setting
pl_PL: Ustawienia domyślne

en: Cache
pl_PL: Pamięć podręczna

en: Clear cache
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną

en: Size: %d MB in %d files
pl_PL: Rozmiar: %d MB w %d plikach

en:  ChartFile:
pl_PL:  Mapa z pliku:

en:  Name:
pl_PL: Tytuł:

en: Scale
pl_PL: Skala

en:  ID:
pl_PL:  Identyfikator mapy:

en:  Depth Units:
pl_PL:  Jednostki głębokości:

en:  Soundings:
pl_PL:  Zero mapy:

en:  Datum:
pl_PL:  Układ odniesienia:

en:  Projection:
pl_PL:  Odwzorowanie:

en: Mercator
pl_PL: Merkatora

en: Transverse Mercator
pl_PL: poprzeczne Merkatora

en: Polyconic
pl_PL: wielostożkowe

en:  Source Edition:
pl_PL:  Edycja / poprawka:

en:  Updated:
pl_PL:  Ostatnia poprawka:

en: OpenCPN Chart Scan....
pl_PL: OpenCPN wyszukuje mapy...

en: OpenCPN Directory Scan....
pl_PL: OpenCPN szuka w katalogach...

en: OpenCPN Chart Add....
pl_PL: OpenCPN dodaje mapy...

en: Show Tides
pl_PL: Pokaż pływy

en: Hide Tides
pl_PL: Ukryj pływy

en: Hide Currents
pl_PL: Ukryj prądy

en: Group "
pl_PL: Grupa "

en: " is empty.
pl_PL: " jest pusta.

en: OpenCPN Group Notice
pl_PL: Powiadomienie grupowe OpenCPN

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
pl_PL: " jest pusta, przełączam do grupy "wszystkie aktywne mapy".

en: Layer Route:
pl_PL: Droga z warstwy:

en: (unnamed)
pl_PL: (bez nazwy)

en: Total Length:
pl_PL: Długość:

en: Leg: from
pl_PL: Odcinek: od

en:  to
pl_PL:  do

en: From Ship To
pl_PL: Od statku do

en: %H:%M
pl_PL: %H: %M

en: Layer Track:
pl_PL: Ślad z warstwy:

en: Total Track:
pl_PL: Ślad ogółem:

en: Segment Created:
pl_PL: Utworzony segment:

en: StatusBar
pl_PL: Pokaż pasek statusu

en: ON
pl_PL: WŁĄCZ

en: OFF
pl_PL: WYŁ

en: Use nearby waypoint?
pl_PL: Użyć najbliższego punktu drogi?

en: OpenCPN Route Create
pl_PL: Tworzenie drogi OpenCPN

en: Insert first part of this route in the new route?
pl_PL: Wstawić pierwszą część tej trasy do nowej trasy?

en: Insert this route in the new route?
pl_PL: Wstawić tę trasę do nowej trasy?

en: Append last part of this route to the new route?
pl_PL: Dodać ostatnią część tej trasy do nowej trasy?

en: Append this route to the new route?
pl_PL: Wstawić tę trasę do nowej trasy?

en: For this leg the Great Circle route is
pl_PL: Dla tego odcinka ortodroma jest o

en:  shorter than rhumbline.
pl_PL:  krótsza od loksodromy.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
pl_PL: Zaplanować ten odcinek po ortodromie?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
pl_PL: Zastąpić ten punkt trasy najbliższym punktem drogi?

en: OpenCPN RoutePoint change
pl_PL: Zmiana punktu drogi

en: ObjectQuery
pl_PL: Szczegóły obiektu

en: Layer
pl_PL: Warstwa

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
pl_PL: Istnieje już punkt drogi w tym miejscu. Czy chcesz połączyć ten punkt z wklejanym punktem drogi?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
pl_PL: Gdy odpowiesz "nie" - zostanie stworzony nowy punkt drogi w w tym samym miejscu.

en: Merge waypoint?
pl_PL: Połączyć punkty drogi?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
pl_PL: Istnieją już punkty drogi w tym miejscu. Czy chcesz połączyć te punkty z niektórymi z wklejanych punktów drogi?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
pl_PL: Gdy odpowiesz "nie" - zostaną stworzone wszystkie nowe punkty drogi na drodze.

en: Merge waypoints?
pl_PL: Połączyć punkty drogi?

en: RouteLegInfoRollover
pl_PL: Info o odcinku drogi

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
pl_PL: MBTiele do włączenia wymaga OpenGL

en: Feet
pl_PL: Stopy

en: Meters
pl_PL: Metry

en: Fathoms
pl_PL: Sążnie

en: OverZoom
pl_PL: Nadmierne powiększenie

en: ExtendedTideIcon
pl_PL: Rozszerzona Ikona Pływu

en: CurrentValue
pl_PL: Prąd

en: AIS Target Query
pl_PL: Dane obiektu AIS

en: Show all AIS Targets
pl_PL: Pokaż wszystkie obiekty AIS

en: Attenuate less critical AIS targets
pl_PL: Pomniejsz ikony niekrytycznych obiektów AIS

en: Hide AIS Targets
pl_PL: Ukryj obiekty AIS

en: Show This Chart
pl_PL: Pokaż tę mapę

en: Hide This Chart
pl_PL: Ukryj tę mapę

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
pl_PL: Korekta położenia komórki CM93 w OpenCPN

en: Cell
pl_PL: Komórka

en: Cell Scale
pl_PL: Skala komórki

en: User X Offset
pl_PL: Korekta X użytkownika

en: User Y Offset
pl_PL: Korekta Y użytkownika

en: meters
pl_PL: metry

en: This Leg
pl_PL: Ten odcinek

en: Console Legend
pl_PL: Konsola — opisy

en: Console Value
pl_PL: Konsola — wartości

en: Full Route
pl_PL: Cała droga

en: Show Highway
pl_PL: Pokaż drogę

en: XTE         L
pl_PL: XTE L

en: XTE         R
pl_PL: XTE R

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Description
pl_PL: Opis

en: Recovery Template
pl_PL: Bezpieczny szablon

en: Apply this template to return to a known safe configuration
pl_PL: Zastosuj ten szablon, by wrócić do znanej, bezpiecznej konfiguracji

en: General
pl_PL: ustawienia ogólne

en: Filter NMEA Course and Speed data
pl_PL: Filtruj dane NMEA dot. kursu i prędkości

en: Filter period (sec)
pl_PL: Okres filtrowania (s.)

en: Show NMEA Debug Window
pl_PL: Pokaż okno strumienia danych NMEA

en: Format uploads for Furuno GP3X
pl_PL: Do wysyłania danych użyj formatu Furuno GP3X

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
pl_PL: Użyj protokołu GRMN/GRMN (Host) do przesyłania dróg i punktów do GPS

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
pl_PL: Użyj namiarów magnetycznych wysyłając ECAPB

en: Adjust communication priorities...
pl_PL: Dostosuj priorytety komunikacji...

en: Data Connections
pl_PL: Łącza danych

en: Add Connection
pl_PL: Dodaj połączenie

en: Remove Connection
pl_PL: Usuń połączenie

en: Edit Selected Connection
pl_PL: Edytuj wybrane połączenie

en: Serial
pl_PL: Szeregowy

en: Network
pl_PL: Sieć

en: Built-in GPS
pl_PL: Wbudowany GPS

en: Built-in Bluetooth SPP
pl_PL: Wbudowany Bluetooth SPP (port szeregowy)

en: BT Scan
pl_PL: Skanowanie Bluetooth

en: Bluetooth Data Sources
pl_PL: Źródło danych Bluetooth

en: Protocol
pl_PL: Protokół

en: Signal K
pl_PL: SignalK

en: Address
pl_PL: Adres

en: DataPort
pl_PL: Port danych

en: User Comment
pl_PL: Komentarz użytkownika

en: Baudrate
pl_PL: prędkość (b/s)

en: Control checksum
pl_PL: Sprawdzaj sumę kontrolną

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
pl_PL: Jeśli zaznaczone — używane są tylko komunikaty z prawidłową sumą kontrolną

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
pl_PL: Użyj trybu Garmin (GRMN) do wprowadzania danych

en: Receive Input on this Port
pl_PL: Odbiór danych z tego portu

en: Output on this port
pl_PL: Wyjście na ten port

en: as autopilot or NMEA repeater
pl_PL: jako autopilot lub repeater NMEA

en: Talker ID
pl_PL: ID nadajnika

en: blank = default ID
pl_PL: pusty = domyślny ID

en: APB bearing precision
pl_PL: Dokładność namiaru APB

en: Automatic server discovery
pl_PL: Automatyczne wyszukiwanie serwera

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
pl_PL: Jeśli zaznaczone, serwer Signal K zostanie wykryty automatycznie

en: Discover now...
pl_PL: Wyszukuj teraz...

en: Input filtering
pl_PL: Filtrowanie danych wejściowych

en: Accept only sentences
pl_PL: Akceptuj komunikaty

en: Ignore sentences
pl_PL: Ignoruj komunikaty

en: Output filtering
pl_PL: Filtrowanie danych wyjściowych

en: Transmit sentences
pl_PL: Wysyłaj komunikaty

en: Drop sentences
pl_PL: Odrzucaj komunikaty

en: Stop Scan
pl_PL: Zatrzymaj skanowanie

en: Configure new connection
pl_PL: Konfigurowanie nowego połączenia

en: Signal K server available.
pl_PL: Serwer Signal K dostępny.

en: Signal K server not found.
pl_PL: Serwer Signal K nie znaleziony.

en: Sentence Filter
pl_PL: Filtrowanie komunikatów

en: Select All
pl_PL: Zaznacz wszystkie

en: Clear All
pl_PL: Odznacz wszystko

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
pl_PL: Wprowadź zdanie NMEA (2, 3 lub 5 znaków)
      lub poprawne wyrażenie REGEX (6 lub więcej znaków)

en: Enter the NMEA sentence
pl_PL: Wprowadz komunikat NMEA

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
pl_PL: Ciag danych NMEA jest na ogół 3 znakowy (jak RMC, GGA itp.) 
      Może mieć również prefiks dwuliterowy identyfikacji źródła lub TALKER wiadomości.
     Całe  sentencje wygląda jak GPGGA lub AITXT.
     Możesz odfiltrować wszystkie ciagi danych z określonego TALKERa (jak GP, AI itp.). 
     Filtr akceptuje tylko te trzy formaty.

en: REGEX syntax error:
pl_PL: Błąd składni REGEX:

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: In: None
pl_PL: Wejscie: brak filtru=wszystkie dane

en: Out
pl_PL: Wyjscie danych

en: , Out: None
pl_PL: , Wyjscie: brak filtru=wszystkie dane

en: Serial Port
pl_PL: port szeregowy

en: Network Address
pl_PL: adres sieciowy

en: Network Port
pl_PL: port sieciowy

en: Built-in Bluetooth
pl_PL: Wbudowany Bluetooth

en: CM93 Detail Level
pl_PL: Poziom szczegółów CM93

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
pl_PL: Skala mapy rastrowej

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
pl_PL: Skala mapy wektorowej

en: Install
pl_PL: Instaluj

en: Reinstall
pl_PL: Przeinstaluj

en: Update
pl_PL: Uaktualnij

en: Downgrade
pl_PL: Obniż wersję

en: More
pl_PL: Więcej

en: Less
pl_PL: Mniej

en: Update plugin catalog
pl_PL: Aktualizuj katalog wtyczek

en: Advanced catalog update...
pl_PL: Zaawansowana aktualizacja katalogu...

en: Plugin Manager
pl_PL: Menadżer wtyczek

en: Downloading
pl_PL: Pobieranie

en: Downloading
pl_PL: Pobieranie

en:  successfully installed
pl_PL:  zainstalowano pomyślnie!

en: Installation complete
pl_PL: Instalacja zakończona

en: Installation error
pl_PL: Błąd podczas instalacji

en: OpenCPN Message
pl_PL: Wiadomość OpenCPN

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
pl_PL: Oczekiwanie na zakończenie kompresji mapy rastrowej.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
pl_PL: OpenCPN - aktualizacja skompresowanego bufora

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
pl_PL: Odległość od naszego statku: %4.0f Mm

en: Latitude
pl_PL: Szerokość geogr.

en: Longitude
pl_PL: Długość geogr.

en: OpenCPN Route
pl_PL: Droga OpenCPN

en: OpenCPN Track
pl_PL: Ślad OpenCPN

en: OpenCPN Waypoint
pl_PL: Punkt drogi OpenCPN

en: Choose Format for Copy
pl_PL: Wybierz format

en: KML Standard (Google Earth and others)
pl_PL: Standard KML (Google Earth i inne)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
pl_PL: KML z dodatkowymi danymi o punktach drogi (QtVlm)

en: Link description
pl_PL: Opis linku

en: Local file...
pl_PL: Plik lokalny...

en: Choose a file
pl_PL: Wybierz plik

en: Link not complete, can't be saved.
pl_PL: Link nie kompletny, nie będzie zapisany.

en: Basic
pl_PL: Baza

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
pl_PL: Ten punkt drogi jest częścią warstwy i nie może być edytowany

en: Show name
pl_PL: Pokaż nazwę

en: Icon
pl_PL: Ikona

en: Combo!
pl_PL: Kombo!

en: Links
pl_PL: Linki

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Add new
pl_PL: Dodaj nowy

en: Extended
pl_PL: Rozszerzony

en: Extended Properties
pl_PL: Właściwości zaawansowane

en: Show on chart
pl_PL: Pokaż na mapie

en: Show at scale > 1 :
pl_PL: Pokaż przy skali > 1 :

en: Show waypoint name
pl_PL: Pokaż nazwę punktu drogi

en: Range rings
pl_PL: Okręgi odległości

en: Number
pl_PL: Liczba

en: Distance
pl_PL: Odległość

en: Color
pl_PL: Kolor:

en: None
pl_PL: Brak

en: 0.05
pl_PL: 0,05

en: NMi
pl_PL: Mm

en: Tide Station
pl_PL: Stacje pływowe

en: Arrival Radius
pl_PL: promień przybycia

en: Planned Speed
pl_PL: planowana prędkość

en: Add New
pl_PL: dodaj nowy

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy lat/long
pl_PL: kopiuj φ / λ

en: Paste
pl_PL: wklej

en: Paste lat/long
pl_PL: wklej φ / λ

en: Save some defaults
pl_PL: Zapisz domyślne

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
pl_PL: Sprawdź, które właściwości bieżącego punktu drogi
     powinny być ustawione jako domyślne dla NOWYCH punktów drogi.

en: Do use
pl_PL: Używaj

en: Don't use
pl_PL: Nie używaj

en: Show Waypoint Name
pl_PL: Pokaż nazwę punktu drogi

en: Arrival radius
pl_PL: promień przybycia

en: Show only if
pl_PL: Pokaż tylko jeśli

en: Show always
pl_PL: Pokaż zawsze

en: Show only at scale
pl_PL: Pokaż tylko przy skali

en: Tide Station not found
pl_PL: Nie znaleziono stacji pływowych

en: Chart Scale
pl_PL: Skala mapy

en: mi
pl_PL: mile

en: ft
pl_PL: stóp

en: fa
pl_PL: sążni

en: kts
pl_PL: w.

en: mph
pl_PL: m/h

en: N/A
pl_PL: Niedostępne

en: Persistent
pl_PL: Trwale

en: Export GPX file
pl_PL: Eksportuj plik GPX

en: Overwrite existing file?
pl_PL: Nadpisać istniejący plik?

en: Import GPX file
pl_PL: Importuj plik GPX

en: Temporary
pl_PL: Tymczasowy

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
pl_PL: podczas importu pominięto wykryte zduplikowane punkty drogi.

en: NMEA Debug Window
pl_PL: Okno strumienia danych NMEA

en: Run in portable mode.
pl_PL: Uruchom w trybie przenośnym.

en: Switch to full screen mode on start.
pl_PL: Przełącz do trybu pełnoekranowego na starcie

en: OpenCPN cannot start.
pl_PL: Nie można uruchomić OpenCPN.

en: The necessary configuration files were not found.
pl_PL: Nie znaleziono niezbędnych plików konfiguracyjnych.

en: Estimated time :
pl_PL: Szacowany czas:

en: Remaining time :
pl_PL: Pozostały czas:

en: OpenCPN Chart Update
pl_PL: Aktualizacja zbioru map OpenCPN

en: Show Toolbar
pl_PL: Pokaż pasek narzędzi

en: Hide Toolbar
pl_PL: Ukryj pasek narzędzi

en: MAN OVERBOARD
pl_PL: MOB - CZŁOWIEK ZA BURTĄ…

en: 1.0 NM along COG
pl_PL: 1,0 Mm wzdłuż KDD

en:  Time:
pl_PL:  Czas:

en:   Position:
pl_PL:   Pozycja:

en: Disable Tracking
pl_PL: Wyłącz ślad

en: Enable Tracking
pl_PL: Włącz ślad

en: Auto Follow
pl_PL: Automatyczne podążanie

en: Head Up Mode
pl_PL: Zorientowanie wg KR

en: Zoom In
pl_PL: Powiększ

en: Zoom Out
pl_PL: Pomniejsz

en: Larger Scale Chart
pl_PL: Mapa w większej skali

en: Smaller Scale Chart
pl_PL: Mapa w mniejszej skali

en: Exit OpenCPN
pl_PL: Zamknij OpenCPN

en: Show Chart Bar
pl_PL: Pokaż pasek map

en: Show ENC text
pl_PL: Pokaż napisy ENC

en: Show ENC Lights
pl_PL: Pokaż światła (ENC)

en: Show ENC Soundings
pl_PL: Pokaż głębokości (ENC)

en: Show ENC Anchoring Info
pl_PL: Pokaż inf. dot. kotwiczenia (ENC)

en: Show ENC Data Quality
pl_PL: Pokaż jakość danych ENC

en: Show Navobjects
pl_PL: Pokaż obiekty nawigacyjne

en: Change Color Scheme
pl_PL: Zmień schemat kolorów

en: &View
pl_PL: Widok

en: Show AIS Targets
pl_PL: Pokaż obiekty AIS

en: Hide Moored AIS Targets
pl_PL: Ukryj zakotwiczone / zacumowane obiekty AIS

en: Show AIS Target Tracks
pl_PL: Pokaż ślady obiektów AIS

en: Show CPA Alert Dialogs
pl_PL: Pokaż okno dial. ostrzeżeń CPA

en: Sound CPA Alarms
pl_PL: Alarmy dźwiękowe CPA

en: Show CPA Warnings
pl_PL: Pokaż ostrzeżenia CPA

en: Measure Distance
pl_PL: Pomiar odległości

en: Route && Mark Manager...
pl_PL: Zarządzanie drogami i punktami drogi...

en: Create Route
pl_PL: Utwórz drogę

en: Drop Mark at Boat
pl_PL: Umieść znacznik w miejscu łodzi

en: Drop Mark at Cursor
pl_PL: Umieść znacznik w miejscu kursora

en: Drop MOB Marker
pl_PL: Postaw znak MOB tutaj

en: Preferences
pl_PL: Ustawienia

en: &Tools
pl_PL: Narzędzia

en: &Window
pl_PL: Okno

en: OpenCPN Help
pl_PL: Pomoc programu

en: &Help
pl_PL: Pomoc

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
pl_PL: Uruchom ponownie OpenCPN aby aktywować język i/lub styl.

en:  Ship
pl_PL: Statek

en: Rotated Mode
pl_PL: Tryb obrócony

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
pl_PL: Był problem z wydrukiem.
    Może wybrana drukarka nie jest właściwie ustawiona?

en: (Unnamed Route)
pl_PL: (droga bez nazwy)

en: AIS MAN OVERBOARD
pl_PL: AIS MOB

en: Own ship
pl_PL: Własny statek

en: Temporary AISMOB Route
pl_PL: Tymczasowa droga do AIS MOB

en: Present own ship
pl_PL: Pokaż własny statek

en:   Ownship Position:
pl_PL:   Własna pozycja:

en:   MOB Position:
pl_PL: Pozycja MOB:

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
pl_PL: Aktualizacja AIS MOB

en: Route & Mark Manager
pl_PL: Zarządzanie drogami i punktami drogi

en: Print Chart
pl_PL: Drukuj mapę

en:  (Ctrl-Space)
pl_PL:  (Ctrl-Spacja)

en: OpenCPN ENC Prepare
pl_PL: OpenCPN przygotowuje mapy ENC

en: ENC Completed.
pl_PL: przygotowywanie ENC zakończone.

en: Yes
pl_PL: Tak

en: No
pl_PL: Nie

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
pl_PL: Utwórz prywatny szablon konfiguracji na podstawie bieżących ustawień.
     Ten szablon zostanie zapisany i może zostać użyty w dowolnym momencie.

en: MMSI Extended Properties
pl_PL: Zaawansowane właściwości MMSI

en: Tracking
pl_PL: Zapisywanie śladu

en: Default tracking
pl_PL: Ślad domyślny

en: Always track
pl_PL: Zawsze ślad

en:  Never track
pl_PL: bez śladu

en: Ignore this MMSI
pl_PL: Ignoruj ten MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
pl_PL: Traktuj ten MMSI jako SART / PLB (AIS) MOB

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
pl_PL: Przekształć AIVDM w AIVDO dla tego MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
pl_PL: Ten MMSI podąża za/przede mną - nie alarmuj o CPA

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
pl_PL: Numer MMSI powinien być dziewięciocyfrowy. 
     Skontroluj wpis i popraw.

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Edit MMSI Properties
pl_PL: Edytuj właściwości MMSI

en: MMSI Properties
pl_PL: Właściwości MMSI

en: Track Mode
pl_PL: Tryb śladu

en: Ignore
pl_PL: Ignoruj

en: VDM->VDO
pl_PL: VDM-> VDO

en: Ship name
pl_PL: Nazwa statku

en: Follower
pl_PL: Podąża

en: New...
pl_PL: Nowy...

en: Add MMSI Properties
pl_PL: Dodaj właściwości MMSI

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
pl_PL: Wybrane urządzenie nie jest dostępne; OpenCPN prawdopodobnie nie będzie mógł go
    użyć w obecnym stanie. Czy chcesz zakończyć OpenCPN, ponownie urychomić
     i ponów próbę po utworzenie pliku /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    o zawartości:
    
    
    KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
              KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
              KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Aby uzyskać więcej informacji, zobacz plik LINUX_DEVICES.md w dokumentaci dystrybucji.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
pl_PL: 
    Wybrane urządzenie nie jest dostępne; OpenCPN prawdopodobnie nie będzie mógł go
    użyć w obecnym stanie. Czy chcesz zakończyć OpenCPN, ponownie urychomić
     i ponów próbę po utworzenie pliku /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    o zawartości:
    
    
    KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
              KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
              KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Aby uzyskać więcej informacji, zobacz plik LINUX_DEVICES.md w dokumentaci dystrybucji.

en: COG Predictor Length (min)
pl_PL: Długość wektora przewidywanego KDD (min.):

en: Heading Predictor Length (NMi)
pl_PL: Długość wektora KR (Mm)

en: Ship Icon Type
pl_PL: Sposób zobrazowania statku

en: Real Scale Bitmap
pl_PL: Rzeczywista skala, obraz bitmapowy

en: Real Scale Vector
pl_PL: Rzeczywista skala, obraz wektorowy

en: Length Over All (m)
pl_PL: Długość LOA (m)

en: Width Over All (m)
pl_PL: Szerokość (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
pl_PL: wzdłużne przesunięcie anteny GPS od dziobu [m]

en: GPS Offset from Midship (m)
pl_PL: poprzeczne przesunięcie anteny GPS od śródokręcia [m]

en: Minimum Screen Size (mm)
pl_PL: Minimalny rozmiar ekranu (mm)

en: Show range rings
pl_PL: Pokaż okręgi odległości

en: Distance between rings
pl_PL: Odległość między okręgami

en: Distance Unit
pl_PL: Jednostka odległości

en: Nautical miles
pl_PL: Mile morskie

en: Kilometers
pl_PL: Kilometry

en: Range Ring Colour
pl_PL: Kolor okręgu odległości

en: Show direction to Active Waypoint
pl_PL: Pokaż kierunek dla aktywnego punktu drogi

en: Style
pl_PL: Styl

en: Solid
pl_PL: Ciągła

en: Dot
pl_PL: Kropkowa

en: Long dash
pl_PL: Kreskowa (długie)

en: Short dash
pl_PL: Kreskowa (krótkie)

en: Dot dash
pl_PL: Kropka - kreska

en: Black
pl_PL: czarny

en: Dark Red
pl_PL: ciemnoczerwony

en: Dark Green
pl_PL: ciemnozielony

en: Dark Yellow
pl_PL: ciemnożółty

en: Dark Blue
pl_PL: ciemnoniebieski

en: Dark Magenta
pl_PL: ciemnopurpurowy

en: Dark Cyan
pl_PL: ciemny cyjan

en: Light Gray
pl_PL: jasnoszary

en: Dark Gray
pl_PL: ciemnoszary

en: Red
pl_PL: czerwony

en: Green
pl_PL: zielony

en: Yellow
pl_PL: żółty

en: Blue
pl_PL: niebieski

en: Magenta
pl_PL: purpurowy

en: Cyan
pl_PL: cyjanowy

en: White
pl_PL: biały

en: Tracks
pl_PL: Ślady

en: Automatic Daily Tracks at midnight
pl_PL: Automatyczny ślad dobowy od północy

en: Automatic Daily Tracks at
pl_PL: Automatyczny ślad dobowy od

en: Computer
pl_PL: Komputer

en: Highlight Tracks
pl_PL: Wyróżniaj ślady

en: Highlight Colour
pl_PL: Kolor podświetlenia

en: Tracking Precision
pl_PL: Szczegółowość śladu

en: Low
pl_PL: niska

en: Medium
pl_PL: średnia

en: High
pl_PL: wysoka

en: Calculate values
pl_PL: Przeliczanie wartości

en: Calculate SOG and COG from position changes
pl_PL: Przelicz SOG i KDD ze zmieniającej się pozycji

en: Min seconds between updates
pl_PL: Min. ilość sekund między aktualizacjami

en: Routes/Points
pl_PL: Trasy / Punkty

en: New Routes
pl_PL: Nowa droga

en: Waypoint default icon
pl_PL: Domyślna ikona punktu drogi

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
pl_PL: Promień okręgu "zaliczenia" punktu drogi (Mm)

en: Advance route waypoint on arrival only
pl_PL: "Zalicz" punkt trasy tylko po przejściu

en: New Waypoints
pl_PL: Nowy punkt drogi

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
pl_PL: Pokaż punkty drogi tylko przy skali mapy większej niż 1 :

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
pl_PL: Zastąp ustawienia widoczności zależne od skali mapy i pokaż wszystkie

en: Waypoint range rings
pl_PL: Okręgi wokół punktu drogi

en: Waypoint Range Ring Colours
pl_PL: Kolor okręgów punktu drogi

en: Control Options
pl_PL: Opcje sterowania

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
pl_PL: Blokuj wszystkie punkty drogi, chyba że jest widoczne okno dialogowe "Właściwości punktu drogi"

en: Confirm deletion of tracks and routes
pl_PL: Potwierdź usunięcie śladów i dróg

en: Chart Files
pl_PL: Pliki map

en: Directories
pl_PL: Katalogi

en: Add Directory...
pl_PL: Dodaj katalog...

en: Remove Selected
pl_PL: Usuń wybrane

en: Compress Selected
pl_PL: Kompresuj wybrane

en: Add..
pl_PL: Dodaj..

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Compress
pl_PL: Skompresuj

en: Migrate Charts..
pl_PL: Przenieś mapy.

en: Update Control
pl_PL: Kontrola aktualizacji katalogu

en: Scan Charts and Update Database
pl_PL: Przejrzyj mapy i zaktualizuj bazę danych

en: Force Full Database Rebuild
pl_PL: Wymuś całkowitą przebudowę bazy danych

en: Prepare all ENC Charts
pl_PL: Przygotuj wszystkie mapy ENC

en:  [Modified]
pl_PL:  [Zmieniony]

en: Templates
pl_PL: Szablony

en: Template Status
pl_PL: Stan szablonów

en: Last Applied Template Title:
pl_PL: Ostatni wybrany szablon:

en: Saved Templates
pl_PL: Zapisane szablony

en: Create Config...
pl_PL: Tworzenie pliku konfiguracyjnego...

en: Delete Selected Config...
pl_PL: Usuń wybraną konfigurację...

en: Apply Selected Config
pl_PL: Zastosuj wybraną konfigurację

en: Create Config
pl_PL: Utwórz konfigurację

en: Problem applying selected configuration.
pl_PL: Wystąpił problem z wybraną konfiguracją.

en: Advanced
pl_PL: Opcje zaawansowane

en: De-skew Raster Charts
pl_PL: Wyprostuj mapy rastrowe

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
pl_PL: Użyj przyspieszonej Grafiki (OpenGL)

en: OpenGL Options
pl_PL: Ustawienia OpenGL

en: Chart Rotation Averaging Time
pl_PL: Średni czas obrotu mapy

en: seconds
pl_PL: sek.

en: Chart Zoom/Scale Weighting
pl_PL: Proporcje powiększenia/skali mapy

en: Raster
pl_PL: Rastrowe

en: Vector
pl_PL: Wektorowe

en: CM93 Detail level
pl_PL: Poziom szczegółów CM93

en: Physical Screen Width
pl_PL: Rzeczywista szerokość ekranu

en: Auto
pl_PL: Automatyczne

en: Manual:
pl_PL: Ręcznie:

en: Chart Display
pl_PL: Wyświetlanie map

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
pl_PL: Na skośnych mapach rastrowych N zawsze na górze

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
pl_PL: Przy niższej wartości (przy tym samym powiększeniu) pokazuje mniej szczegółów mapy, 
     przy wyższej (i tym samym powiększeniu) - więcej.

en: Graphics
pl_PL: Grafika

en: Vector Chart Display
pl_PL: Mapy wektorowe

en: Mariner's Standard
pl_PL: Standard morski

en: Depth Soundings
pl_PL: Pokaż głębokości

en: Chart Information Objects
pl_PL: Informacje o znaku

en: Buoys/Lights
pl_PL: Pławy/światła

en: Extended Light Sectors
pl_PL: Rozszerzające się sektory świateł

en: Chart Texts
pl_PL: Napisy na mapie

en: National text on chart
pl_PL: Napisy w języku producenta map

en: Important Text Only
pl_PL: Tylko istotne teksty

en: De-Cluttered Text
pl_PL: Usuwaj nakładające się napisy

en: Chart Detail
pl_PL: Szczegółowość map

en: Reduced Detail at Small Scale
pl_PL: Zmniejszenie ilości szczegółów w małej skali

en: Additonal detail reduction at Small Scale
pl_PL: Redukcja dodatkowych szczegółów przy małej skali

en: Graphics Style
pl_PL: Style grafiki

en: Paper Chart
pl_PL: Mapa papierowa

en: Simplified
pl_PL: Uproszczone

en: Boundaries
pl_PL: Granice obszarów

en: Plain
pl_PL: Uproszczone

en: Symbolized
pl_PL: Symbolizowane

en: Colors
pl_PL: Kolory

en: 2 Color
pl_PL: 2 kolory

en: 4 Color
pl_PL: 4 kolory

en: Shallow Depth
pl_PL: izobata spłycenia

en: Safety Depth
pl_PL: izobata bezpieczeństwa

en: Deep Depth
pl_PL: izobata większej głębokości

en: User Standard Objects
pl_PL: Obiekty standardu uzytkownika

en: Reset to STANDARD
pl_PL: Przywróć standardowe

en: Tides && Currents
pl_PL: Pływy i prądy

en: Active Datasets
pl_PL: Aktywne zestawy danych

en: Add Dataset...
pl_PL: Dodaj zestaw danych...

en: All Available Charts
pl_PL: Wszystkie dostępne mapy

en: Remove Chart
pl_PL: Usuń mapę

en: All Charts
pl_PL: Mapy

en: New Group...
pl_PL: Nowa grupa...

en: Delete Group
pl_PL: Usuń grupę

en: Preserve scale when switching charts
pl_PL: Zachowaj skalę przy zmianie map

en: Controls
pl_PL: Ustawienia

en: Smooth Panning / Zooming
pl_PL: Płynne przesuwanie/powiększanie

en: Zoom to Cursor
pl_PL: &Zoom

en: Display Features
pl_PL: Parametry wyświetlania

en: Status Bar Option
pl_PL: Opcje paska statusu

en: Live ETA at Cursor
pl_PL: Bieżąca ETA pod kursorem

en: Default Boat Speed
pl_PL: Domyślna prędkość jednostki

en: Canvas Layout
pl_PL: Układ widoku

en: Status Bar
pl_PL: Pasek statusu

en: Units
pl_PL: Jednostki

en: Statute miles
pl_PL: Mile angielskie

en: Knots
pl_PL: węzły

en: Mph
pl_PL: mile/h

en: Depth
pl_PL: Głębokość

en: Temperature
pl_PL: Temperatura

en: Celsius
pl_PL: ° Celsjusza

en: Fahrenheit
pl_PL: ° Fahrenheita

en: Kelvin
pl_PL: Kelwinów

en: Lat/Long
pl_PL: φ / λ

en: Degrees, Decimal Minutes
pl_PL: Stopnie, minuty i ich dziesiętne

en: Decimal Degrees
pl_PL: Stopnie i ich dziesiętne

en: Degrees, Minutes, Seconds
pl_PL: Stopnie, minuty, sekundy

en: Bearings
pl_PL: Namiary

en: Show true
pl_PL: Pokaż rzeczywiste

en: Show magnetic
pl_PL: Pokaż magnetyczny

en: Assumed magnetic variation
pl_PL: Zakładana deklinacja magnetyczna

en: deg (-W, +E)
pl_PL: stopni (-W, + E)

en: Show true bearings and headings
pl_PL: Pokaż namiary i kursy rzeczywiste

en: Show magnetic bearings and headings.
pl_PL: Pokaż namiary i kursy magnetyczne.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
pl_PL: Wtyczka WMM oblicza deklinację magnetyczną

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
pl_PL:  Aby ustawić deklinację magnetyczną ręcznie,  
     należy wyłączyć wtyczkę WMM.

en: Audio file name:
pl_PL: Nazwa pliku audio:

en: Select Sound File
pl_PL: Wybierz sygnał alarmu dźwiękowego

en: Sounds
pl_PL: Dźwięki

en: Anchor Alarm
pl_PL: Alarm kotwiczny

en: Play Sound on Anchor Alarm.
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk alarmu kotwicznego.

en: Select Anchor Alarm Sound
pl_PL: Wybierz dźwięk alarmu kotwicznego

en: Play Sound on AIS Alert.
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk alertu AIS.

en: Select AIS Alert Sound
pl_PL: Wybierz dźwięk alertu AIS

en: SART Alert
pl_PL: Alert AIS-SART

en: Play Sound on AIS SART Alert.
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk alertu AIS-SART.

en: Select AIS SART Alert Sound
pl_PL: Wybierz dźwięk alertu AIS-SART

en: DSC Alert
pl_PL: Alert DSC

en: Play Sound on DSC notification.
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk alertu DSC.

en: Select DSC notification Sound
pl_PL: Wybierz dźwięk alertu DSC

en: AIS Targets
pl_PL: Obiekty AIS

en: CPA Calculation
pl_PL: Obliczenie CPA

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
pl_PL: Nie alarmuj o (T)CPA jeżeli obiekt jest dalej niż (Mm)

en: Warn if CPA less than (NMi)
pl_PL: Ostrzegaj jeżeli CPA jest mniejsze niż (Mm):

en: ...and TCPA is less than (min)
pl_PL:  ...oraz TCPA jest mniejszy niż (minut):

en: Lost Targets
pl_PL: Utracone obiekty

en: Mark targets as lost after (min)
pl_PL: Oznacz obiekty jako zgubione po (min):

en: Remove lost targets after (min)
pl_PL: Usuń stracone obiekty po (min):

en: Display
pl_PL: Ekran

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
pl_PL: Pokaż przewidywane wektory KDD (min)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
pl_PL: Synchronizuj długość wektora AIS z prognozą wektora KDD

en: Show target tracks, length (min)
pl_PL: Pokaż ślady obiektów, długość (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
pl_PL: Ukryj obiekty zakotwiczone / zacumowane, prędkość max (w.)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
pl_PL: Narysuj przewidywanie AIS w czasie rzeczywistym, min prędkość obiektu (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
pl_PL: Pozwól pomniejszać ikony obiektów AIS, gdy jest ich więcej niż...

en: Show area notices (from AIS binary messages)
pl_PL: Pokaż akweny z powiadomień (z binarnych komunikatów AIS)

en: Show AIS targets real size
pl_PL: Pokaż prawdziwą wielkość obiektów AIS

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
pl_PL: Pokaż nazwy obiektów AIS gdy skala jest większa niż 1:

en: Use WPL position messages. Action when received:
pl_PL: Użyj komunikatów o pozycji WPL. Akcja po odebraniu:

en: APRS position report
pl_PL: Raport pozycji APRS

en: Create mark
pl_PL: Utwórz znacznik

en: Rollover
pl_PL: Najazd myszką

en: Enable route/AIS info block
pl_PL: Włącz blok informacji o trasie/AIS

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
pl_PL:       "Nazwa jedn." MMSI (Sygn. wywoł.)

en: [Class] Type (Status)
pl_PL: [Klasa] Typ (Status)

en: SOG COG
pl_PL: SOG KDD

en: CPA TCPA
pl_PL: CPA/TCPA

en: CPA/TCPA Alerts
pl_PL: Alarm CPA/TCPA

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
pl_PL: Pokaż ustawienia alarmów CPA/TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
pl_PL: Odtwarzaj dźwięk przy alarmie CPA/TCPA

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
pl_PL: Wyłącz alarmy dla zakotwiczonych / zacumowanych obiektów

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
pl_PL: Włącz automatyczne potwierdzanie po (min.)

en: General Options
pl_PL: Opcje GUI

en: Language
pl_PL: Język

en: Fonts
pl_PL: Czcionki

en: Choose Font...
pl_PL: Wybierz czcionkę ...

en: Choose Font Color...
pl_PL: Wybierz czcionkę ...

en: Sample
pl_PL: Przykład

en: Toolbar and Window Style
pl_PL: Styl pasków narzędzi i okien

en: Interface Options
pl_PL: Opcje interfejsu

en: Show Status Bar
pl_PL: Pokaż pasek statusu

en: Show Menu Bar
pl_PL: Pokaż pasek menu

en: Show Compass/GPS Status Window
pl_PL: Pokaż kompas / status GPS

en: Enable Toolbar auto-hide
pl_PL: Autoukrywanie paska narzędzi po

en: Play Ships Bells
pl_PL: Wybijaj szklanki

en: Audio Play command:
pl_PL: Odtwarzaj polecenia audio:

en: Unknown device :
pl_PL: Nieznane urządzenie:

en: Input device :
pl_PL: Urządzenie wejściowe

en: Sound Device
pl_PL: Urządzenie dźwiękowe

en: Enable Touchscreen interface
pl_PL: Włącz obsługę ekranu dotykowego

en: Enable Scaled Graphics interface
pl_PL: Włącz skalowalny interfejs graficzny

en: Show Zoom buttons
pl_PL: Pokaż przyciski powiększenia

en: User Interface scale factor
pl_PL: Wielkość interfejsu użytkownika

en: Chart Object scale factor
pl_PL: Wielkość obiektów mapy wektorowej

en: Ship scale factor
pl_PL: Wielkość jednostek

en: ENC Sounding factor
pl_PL: wielkość cyfr sondowań ENC

en: ENC Text Scale
pl_PL: Skala tekstu ENC

en: Mouse wheel zoom sensitivity
pl_PL: Czułość kółka myszy

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Charts
pl_PL: Mapy

en: Connections
pl_PL: Połączenia

en: Connect
pl_PL: Połączenia

en: Ships
pl_PL: Statki

en: User Interface
pl_PL: Interfejs użytkownika

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: Plugins
pl_PL: Wtyczki

en: User set magnetic variation
pl_PL: Użytkownik ustawia deklinację magnetyczną

en: feet
pl_PL: stopy

en: fathoms
pl_PL: sążnie

en: Add a directory containing chart files
pl_PL: Dodaj katalog zawierający pliki map

en: 
     - your ship's length must be > 0
pl_PL: 
     - długość statku musi być > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
pl_PL: 
     - szerokość statku musi być > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
pl_PL: 
     - odsunięcie GPS od śródokręcia nie może być większe niż połowa szerokości statku

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
pl_PL: 
     - odsunięcie GPS od dziobu nie może być większe niż długość statku

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
pl_PL: 
     - minimalna ikonka statku musi mieć od 1 do 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
pl_PL: Ustawiona wielkość twojego statku jest niepoprawna:

en: OpenCPN info
pl_PL: Informacja OpenCPN

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
pl_PL: Skompresowane zostaną starsze pliki map.
    To może uczynić je nieczytelnymi dla innych programów lub starszych wersji OpenCPN.
    Skompresowane mapy mogą ładować się wolniej w niektórych systemach.
    Pliki można zdekompresować za pocą programów unxz czy 7-zip.

en: OpenCPN Warning
pl_PL: Ostrzeżenie OpenCPN

en: OpenCPN Compress Charts
pl_PL: Kompresja map OpenCPN

en: No charts found to compress.
pl_PL: Brak map do skompresowania.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
pl_PL: skompresowano %ld map
    z %.1fMB do %.1fMB
    zaoszczędzono %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
pl_PL: Podaj nazwę grupy

en: New Chart Group
pl_PL: Nowa grupa map

en: Select Tide/Current Data
pl_PL: Wybierz źródło danych o pływach

en: Texture Compression
pl_PL: Kompresja tekstury

en: Texture Compression with Caching
pl_PL: Kompresja tekstury z buforowaniem

en: Texture Compression Caching
pl_PL: Buforowanie kompresji tekstury

en: Texture Memory Size (MB)
pl_PL: Pamięć tekstur (MB)

en: Size:
pl_PL: Rozmiar:

en: Rebuild Texture Cache
pl_PL: Przebudowa bufora tekstury

en: Clear Texture Cache
pl_PL: Czyszczenie bufora tekstury

en: Show FPS
pl_PL: Pokaż ilość klatek na sekundę

en: Polygon Smoothing
pl_PL: Wygładzanie wielokątów

en: Line Smoothing
pl_PL: Wygładzanie linii

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
pl_PL: Oprogramowanie OpenGL (ponownie uruchom OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
pl_PL: Przyspieszone przesuwanie

en: Texture Settings
pl_PL: Ustawienia tekstury

en: Texture Cache
pl_PL: Bufor tekstury

en: Miscellaneous
pl_PL: Różne

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
pl_PL: Aktualizacja komórki S57 nieudana.
    Funkcje mogą być niepełne lub niedokładne.
    
    Sprawdź plik dziennika, aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: OpenCPN Create SENC Warning
pl_PL: OpenCPN tworzy ostrzeżenie SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
pl_PL: Aktualizacja komórki S57 nieudana.
    Żadne aktualizacje nie będą wprowadzone.
    Funkcje ENC mogą być niepełne lub niedokładne.
    
    Sprawdź plik dziennika, aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
pl_PL: Tworzenie pliku SENC S57 OpenCPN...

en: Server Generic Error
pl_PL: Ogólny błąd serwera

en: Peer rejected object
pl_PL: Obiekt odrzucony przez równoległy oCPN

en: Peer rejected duplicate object
pl_PL: Równoległy oCPN odrzucił duplikat obiektu

en: Peer internal error (insert)
pl_PL: Wewnętrzny błąd równoległego oCPNa (wstawianie)

en: Server Unknown Error
pl_PL: Nieznany błąd serwera

en: OpenCPN Server Message
pl_PL: Wiadomość serwera OpenCPN

en: The server
pl_PL: Serwer

en: needs a PIN.
    Please enter the PIN number from
pl_PL: potrzebuje kodu PIN.
    Wprowadź numer PIN z

en: the server to pair with this device.
pl_PL: aby sparować z tym urządzeniem.

en: Objects successfully sent to peer OpenCPN instance.
pl_PL: Obiekty pomyślnie wysłane do równoległego OpenCPN.

en: Incompatible plugin detected:
pl_PL: Wykryto niezgodną wtyczkę:

en:         PlugIn Version detected:
pl_PL:         Wykryto wersję wtyczki:

en: Plugin is a standard system plugin
pl_PL: Wtyczka jest standardową wtyczką systemową

en: Plugin is managed by OpenCPN
pl_PL: Wtyczka jest zarządzana przez OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
pl_PL: Wtyczka nie jest zarządzana przez OpenCPN

en: Plugin status unknown
pl_PL: Status wtyczki nieznany

en: Update to managed Plugin is available
pl_PL: Aktualizacja do zarządzanej wtyczki jest dostępna

en: New managed Plugin installation available
pl_PL: Dostępna jest nowa zarządzana wtyczka do instalacji

en: Update to installed Plugin is available
pl_PL: Dostępna jest nowa wersja zarządzanej wtyczki

en: Plugin is latest available
pl_PL: Dostępna jest nowsza wtyczka

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
pl_PL: Wtyczka jest niekompatybilna z tą wersją OpenCPN i zostanie odinstalowana.

en: successfully un-installed
pl_PL: pomyślnie odinstalowano

en: Un-Installation complete
pl_PL: Deinstalacja zakończona

en: Please check system log for more info.
pl_PL: Proszę sprawdzić dziennik systemowy, aby uzyskać więcej informacji.

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
pl_PL: Te ustawienia mogą zdestabilizować OpenCPN i są domyślnie wyłączone. Aby mimo zagrożeń włączyć je - ręcznie dodaj linię CatalogExpert=1 w sekcji [PlugIns] w pliku konfiguracyjnym.

en: Plugin Catalog
pl_PL: Katalog wtyczek

en: Update Plugin Catalog
pl_PL: Aktualizuj katalog wtyczek

en: Import plugin...
pl_PL: Importuj wtyczkę...

en: Settings...
pl_PL: Ustawienia...

en: Disabled
pl_PL: Wyłączony

en: OpenCPN Catalog update
pl_PL: Aktualizacja katalogu OpenCPN

en: Unable to copy catalog file
pl_PL: Nie można skopiować pliku katalogu

en: Unable to copy catalog file to cache
pl_PL: Nie można skopiować pliku katalogu do pamięci podręcznej

en: Catalog update successful
pl_PL: Katalog zaktualizowany pomyślnie

en: OpenCPN Plugin Import Error
pl_PL: Błąd importu wtyczki OpenCPN

en: Plugin imported successfully
pl_PL: Wtyczka zaimportowana pomyślnie

en: Active catalog updated.
pl_PL: Zaktualizowano aktywny katalog

en: Plugin may be installed or updated now.
pl_PL: Wtyczka może być teraz zainstalowana lub zaktualizowana.

en: OpenCPN Plugin Import Successful
pl_PL: Pomyślnie zaimportowano wtyczkę OpenCPN

en: Active Catalog
pl_PL: Aktywny katalog

en: Last Catalog
pl_PL: Ostatni katalog

en: Last change:
pl_PL: Ostatnia zmiana:

en: Please Update Plugin Catalog.
pl_PL: Proszę zaktualizować katalog wtyczek.

en: Enabled
pl_PL: Włączone

en: Uninstall
pl_PL: Odinstaluj

en: Upgrade to Version
pl_PL: Uaktualnij do wersji

en: Install...
pl_PL: Instaluję...

en: Update to
pl_PL: Aktualizacja do

en: Website
pl_PL: Strona internetowa

en: Move Up
pl_PL: Przesuń w górę

en: Move Down
pl_PL: Przesuń w dół

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Priorities
pl_PL: Priorytety

en: Speed/Course
pl_PL: Prędkość/Kurs

en: Mag Variation
pl_PL: Deklinacja magnetyczna

en: Satellites
pl_PL: Satelity

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
pl_PL: Otrzymana droga już istnieje w tym systemie.
    Zastąpić?

en: Always replace objects from this source?
pl_PL: Zawsze zastępować obiekty z tego źródła?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
pl_PL: Otrzymany ślad już istnieje w tym systemie.
    Zastąpić?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
pl_PL: Otrzymany punkt drogi już istnieje w tym systemie.
    Zastąpić?

en: AISRollover
pl_PL: Najazd na obiekt AIS

en: TideCurrentGraphRollover
pl_PL: Info o prądach i pływach

en: Route Transmitted.
pl_PL: Droga wysłana.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
pl_PL: Błąd podczas przesyłania drogi. GPS Garmin nie podłączony

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
pl_PL: Błąd podczas przesyłania drogi. Sprawdź plik logu...

en: Routes
pl_PL: Drogi

en: Filter
pl_PL: Filtr

en: Show all routes
pl_PL: Pokaż wszystkie drogi

en: Route Name
pl_PL: Nazwa drogi

en: From <-> To
pl_PL: Z <-> do

en: &Properties
pl_PL: &Właściwości

en: &Activate
pl_PL: &Aktywuj drogę

en: &Center View
pl_PL: &Wyśrodkuj widok

en: &Reverse
pl_PL: Odwróć drogę

en: &Delete
pl_PL: &Usuń

en: &Resequence Waypoints
pl_PL: Przenumeruj punkty drogi

en: &Export selected...
pl_PL: &Eksportuj wybrane...

en: Export
pl_PL: Eksportuj

en: &Delete All
pl_PL: Usuń wszystkie

en: Show all tracks
pl_PL: Pokaż wszystkie ślady

en: Track Name
pl_PL: Nazwa śladu

en: Length
pl_PL: Długość

en: &Start Track
pl_PL: &Zacznij ślad

en: Route from Track
pl_PL: Droga ze śladu

en: Send to &Peer
pl_PL: Wyślij do równoległego oCPN

en: Waypoints
pl_PL: Punkty drogi

en: Show all waypoints
pl_PL: Pokaż wszystkie punkty drogi

en: Waypoint Name
pl_PL: Nazwa punktu drogi

en: Distance from own ship
pl_PL: Odległość od własnego statku

en: &New
pl_PL: &Nowe

en: &Go To
pl_PL: Idź do

en: &Send to GPS
pl_PL: Wyślij do &GPS...

en: Delete All
pl_PL: Usuń wszystkie

en: I&mport GPX...
pl_PL: Importuj GPX...

en: Export All Visible...
pl_PL: E&xportuj wszystkie widoczne...

en: Layers
pl_PL: Warstwy

en: Show all layers
pl_PL: Pokaż wszystkie warstwy

en: Layer Name
pl_PL: Nazwa warstwy

en: No. of items
pl_PL: Liczba elementów

en: Layer type
pl_PL: Typ warstwy

en: Create Temporary layer
pl_PL: Utwórz warstwę tymczasową

en: Create Persistent layer
pl_PL: Utwórz warstwę stałą

en: Show WPT names
pl_PL: Pokazuj nazwy WPT

en: List contents
pl_PL: pokaż zawartość

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
pl_PL: Naprawdę chcesz usunąć wybrane obiekty

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
pl_PL: Naprawdę chcesz usunąć <WSZYSTKIE> drogi?

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
pl_PL: Wyślij drogę(i) do równoległego OpenCPN

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
pl_PL: Wyślij punkt(y) drogi do równoległego OpenCPN

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
pl_PL: Wyślij ślad(y) do równoległego OpenCPN

en: &Merge Selected Tracks
pl_PL: Połącz wybrane ślady

en: Reduce Data...
pl_PL: Zredukuj dane...

en: &Copy as text
pl_PL: &Kopiuj jako tekst

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
pl_PL: Wybierz maksymalny dozwolony błąd (w metrach)
    po redukcji danych:

en: Reduce Data Precision
pl_PL: Zmniejsz dokładność danych

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
pl_PL: Ilość danych użytych przez ślad 
     zostala zredukowana o %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
pl_PL: Aktualnie uruchomiony ślad nie został połączony. 
    Możesz scalić go później kiedy bedzie zakończony.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
pl_PL: OpenCPN buduje drogę ze śladu

en: Processing Waypoints...
pl_PL: Przetwarzanie punktów drogi...

en: Done.
pl_PL: Gotowe.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
pl_PL: Naprawdę chcesz usunąć <WSZYSTKIE> ślady?

en: Overruled
pl_PL: Unieważniony

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
pl_PL: Punkt drogi, który chcesz usunąć jest częścią drogi, Czy na pewno go usunąć?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
pl_PL: Naprawdę chcesz usunąć <WSZYSTKIE> punkty drogi?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
pl_PL: Niektóre punkty drogi używane są w drogach lub alarmach kotwicznych. 
     Czy na pewno chcesz je usunąć? 
     To zmieni przebieg dróg i usunie alarmy kotwiczne. 
     Jeśli odpowiesz "nie" punkty drogi użyte w drogach lub alarmach zostaną zachowane.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
pl_PL: Naprawdę chcesz usunąć <WSZYSTKIE> drogi?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
pl_PL: Plik zostanie również usunięty z katalogu warstw OpenCPN.

en: (Unnamed Layer)
pl_PL: (warstwa bez nazwy)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
pl_PL: Próbujesz usunąć aktywną drogę do AIS MOB, jesteś pewien?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
pl_PL: Można przemianować punkty drogi wg nowej kolejności, tzn. '001', '002', itd.
    
    Czy chcesz to zrobić?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
pl_PL: Punkty drogi zostaną zmienione w celu oddania ich naturalnej kolejności, nazwy będą miały wartość '001', '002' itp.
    
    Czy chcesz zmienić nazwę punktów drogi?

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
pl_PL: Parametr ScaMin dla nowych punktów drogi ma wartość

en: but current chartscale is
pl_PL: a bieżąca skala mapy wynosi

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
pl_PL: Dlatego nowe punkty drogi nie będą widoczne przy obecnej skali.

en: Waypoint(s) Transmitted.
pl_PL: Punkt(y) drogi wysłany(e)

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
pl_PL: Błąd w przesyłaniu punktu drogi. GPS Garmin nie podłączony.

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
pl_PL: Błąd w przesyłaniu punktu. Sprawdź pliki dziennika...

en: Leg
pl_PL: Odcinek

en: To Waypoint
pl_PL: Do punktu drogi

en: Elements to print...
pl_PL: Elementy do drukowania...

en: Show Waypoint name.
pl_PL: Pokaż nazwę punktu drogi.

en: Show Waypoint position.
pl_PL: Pokaż położenie punktu drogi.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
pl_PL: Pokaż kurs z każdego punktu drogi do następnego.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
pl_PL: Pokaż odległość do następnego punktu drogi.

en: Show Waypoint description.
pl_PL: Pokaż opis punktu drogi.

en: Route Print
pl_PL: Drukuj drogę

en: From
pl_PL: Z

en: To
pl_PL: Do

en: Plan speed
pl_PL: Planowana prędkość

en: Enroute
pl_PL: czas podróży

en: Departure
pl_PL: Wyjście

en: Time
pl_PL: Czas

en: Local@PC
pl_PL: Lokalny (PC)

en: LMT@Location
pl_PL: LMT (miejscowy słoneczny)

en: Default color
pl_PL: Kolor domyślny

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: 2px
pl_PL: 2 px

en: To waypoint
pl_PL: Do punktu drogi

en: Total Distance
pl_PL: Całkowita odległość

en: ETA
pl_PL: ETA:

en: Next tide event
pl_PL: Następna wysoka/niska woda

en: ETD
pl_PL: Szacowany czas wyjścia

en: wxFB Website
pl_PL: Strona internetowa wxFB

en: Links are opened in the default browser.
pl_PL: Kliknij link aby otworzyć w domyślnej przeglądarce.

en: Print
pl_PL: Drukowanie

en: Extend
pl_PL: Przedłuż drogę

en: Split
pl_PL: Podziel

en: MoTwilight
pl_PL: świt

en: Sunrise
pl_PL: wschód słońca

en: Daytime
pl_PL: dzień

en: Sunset
pl_PL: zachód słońca

en: EvTwilight
pl_PL: wieczór

en: Nighttime
pl_PL: noc

en: Arrived
pl_PL: Przybycie

en: Depart From
pl_PL: Początek

en: Total distance
pl_PL: Całkowita odległość

en: Speed (Kts)
pl_PL: Prędkość, w.

en: Departure Time
pl_PL: Czas wyjścia

en: Time enroute
pl_PL: Czas w drodze

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz przenieść się w górę ten punkt drogi?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz przenieść się w dół ten punkt drogi?

en: OpenCPN Move Waypoint
pl_PL: Przesuwanie punktów drogi

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
pl_PL: Naprawdę chcesz usunąć <WSZYSTKIE> punkty drogi?

en: OpenCPN Remove Waypoint
pl_PL: Usuwanie punktu drogi OpenCPN

en: &Copy all as text
pl_PL: &Kopiuj wszystko jako tekst

en: Invalid date/time!
pl_PL: Nieprawidłowa data/godzina!

en: Unknown station!
pl_PL: Nieznana stacja!

en: Local
pl_PL: Lokalny

en: Links are opened for editing.
pl_PL: Kliknij w link aby edytować.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
pl_PL: Aktualizacja komórki S57 niedokończona. 
    Funkcje mogą być niepełne lub niedokładne. 
    Sprawdz plik dziennika, aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: this file is not available
pl_PL: ten plik nie jest dostępny

en: Period ends:
pl_PL: Koniec okresu:

en: Period starts:
pl_PL: Początek okresu:

en: Date ending:
pl_PL: Data zakończenia:

en: Date starting:
pl_PL: Data rozpoczęcia:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
pl_PL: <font size=-2> (sektory kątowe są namiarami rzeczywistymi od strony morza)</font> <br>

en: GPS/Plotter Port
pl_PL: Port GPS/plotera

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
pl_PL: Przygotuj GPS do odbioru dróg / punktów drogi i naciśnij Wyślij...

en: Progress...
pl_PL: Postęp...

en: Detected OpenCPN peer instances
pl_PL: Wykryto równoległą instalację OpenCPN

en: Scan again
pl_PL: Skanuj ponownie

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
pl_PL: Najprawdopodobniej nie zainstalowane dane harmoniczne o pływach i prądach.

en: Tide
pl_PL: Pływ

en: Current
pl_PL: Prąd

en: Prev
pl_PL: Poprzedni

en: Next
pl_PL: Następny

en: Reference Station :
pl_PL: Stacja referencyjna:

en: Data Source :
pl_PL: Źródło danych:

en: Today
pl_PL: Dziś

en: Tomorrow
pl_PL: Jutro

en: Shift to Larger Scale Chart
pl_PL: Zmień na mapę o wiekszej skali

en: Shift to Smaller Scale Chart
pl_PL: Zmień na mapę o mniejszej skali

en: Hide ENC text
pl_PL: Ukryj napisy ENC

en: ToolTips
pl_PL: Etykiety narzędzi

en: No, I don't want to hide it.
pl_PL: Nie, nie chce go ukryć.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
pl_PL: Nie, i trwale usuń tę opcję aby nie była widoczna.

en: Yes, hide it.
pl_PL: Tak, ukryj go.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
pl_PL: Przycisk MOB uruchamia funkcję mogącą uratować komuś życie. 
     Czy na pewno go ukryć?

en: Choose Toolbar Icons
pl_PL: Wybierz ikony paska narzędzi

en: Timestamp
pl_PL: ETE/Znacznik czasu

en: Avg. speed
pl_PL: Śr. prędkość (w.)

en: Time Enroute
pl_PL: Czas w drodze

en: Local @ PC
pl_PL: Lokalny @ PC

en: LMT @ Location
pl_PL: LMT @ pozycji

en: Time shown as
pl_PL: Czas pokazany jako

en: 1 pixel
pl_PL: 1 piksel

en: 2 pixels
pl_PL: 2 piksele

en: 3 pixels
pl_PL: 3 piksele

en: 4 pixels
pl_PL: 4 piksele

en: 5 pixels
pl_PL: 5 pikseli

en: 6 pixels
pl_PL: 6 pikseli

en: 7 pixels
pl_PL: 7 pikseli

en: 8 pixels
pl_PL: 8 pikseli

en: 9 pixels
pl_PL: 9 pikseli

en: 10 pixels
pl_PL: 10 pikseli

en: To route
pl_PL: Stwórz drogę

en: Display parameters
pl_PL: Wyświetlane kategorie

en: Statistics
pl_PL: Statystyka

en: Recorded points
pl_PL: Przemianować punkty drogi?

en: LMT @ Track Start
pl_PL: Czas lokalny @ Start śladu

en: Extend track
pl_PL: Przedłuż ślad

en: track
pl_PL: ślad

en: Legend
pl_PL: Legenda

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
pl_PL: Skopiuj sekwencje NMEA do schowka.

en: Message accepted
pl_PL: Komunikat zaakceptowany

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
pl_PL: Dane wejsciowe filtrowane, dane wyjściowe filtrowane i odrzucone

en: Input Message filtered and dropped
pl_PL: Dane wejściowe filtrowane i odrzucone

en: Output Message
pl_PL: Komunikat wychodzący

en: Information Message or Message with errors
pl_PL: Informacje lub wiadomości z błędami

en: Do not show this dialog next time
pl_PL: Nie pokazuj tego okna dialogowego następnym razem

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
pl_PL: Urządzenie @device@ nie może zostać znalezione (rozłączone?)

en: OpenCPN device error
pl_PL: Błąd urządzenia OpenCPN

en: Delete Waypoint
pl_PL: Usuń punkt drogi

en: Move Waypoint
pl_PL: Przesuń punkt drogi

en: Dismiss
pl_PL: Odrzuć
