opencpn - en to pt_PT translation catalogue (1672 entries)

en: About OpenCPN
pt_PT: Acerca do OpenCPN

en: OpenCPN Alert
pt_PT: Alerta OpenCPN

en: OpenCPN AIS Alert
pt_PT: OpenCPN AIS alerta

en: Object Query
pt_PT: Informação dos Objectos

en: Center view
pt_PT: Centrar Vista

en: Link Properties
pt_PT: Propriedades da Ligação

en: Waypoint Properties
pt_PT: Propriedades do ponto de passagem

en: Options
pt_PT: Opções

en: Print Route Selection
pt_PT: Imprimir selecção de rota

en: Route Properties
pt_PT: Propriedades desta Rota

en: Extra Object Info
pt_PT: Informação adicional do objeto

en: Send to GPS
pt_PT: Enviar para o GPS

en: Send to Peer
pt_PT: Enviar para Emparelhado

en: (Unnamed Track)
pt_PT: (Percurso sem nome)

en: Print Track Selection
pt_PT: Imprimir Percurso Selecionado

en: Track properties
pt_PT: Propriedades do rasto

en: Not available
pt_PT: Não disponível

en: Speed:
pt_PT: Velocidade:

en: Elapsed time:
pt_PT: Tempo decorrido:

en: Estimated total time:
pt_PT: Tempo total estimado:

en: Estimated remaining time:
pt_PT: Tempo restante estimado:

en: Abort
pt_PT: Cancelar

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Pause
pt_PT: Pausa

en: Start
pt_PT: Inicio

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Resume
pt_PT: Retomar

en: 0 (transfer paused)
pt_PT: 0 (transferência interrompida)

en: Connection settings
pt_PT: Configurações de conexão

en: Connection settings used for the transfer:
pt_PT: Configurações da conexão utilizadas para a transferência:

en: 0 (transfer completed)
pt_PT: 0 (transferência completa)

en: Downloaded:
pt_PT: Descarregado:

en: Uploaded:
pt_PT: Enviado:

en: Username:
pt_PT: Utilizador:

en: Port:
pt_PT: Porta:

en: Proxy settings
pt_PT: Configuração de proxy

en: Use proxy
pt_PT: Usar proxy

en: Proxy host:
pt_PT: Servidor proxy:

en: Proxy username:
pt_PT: Nome de utilizador do proxy:

en: Proxy password:
pt_PT: Password do proxy:

en: Proxy port:
pt_PT: Porta de proxy:

en: Dialog
pt_PT: Caixa de diálogo

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
pt_PT: O Progama de Código Aberto de Navegação/Cartografia náutica

en: Copy Log File to Clipboard
pt_PT: Copiar o ficheiro de Log para área de transferência

en: Copy Settings File to Clipboard
pt_PT: Copiar ficheiro de configurações para área de transferência

en: About
pt_PT: Sobre

en: Authors
pt_PT: Autores

en: License
pt_PT: Licença

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: < Back
pt_PT: < Voltar

en: The OpenCPN Authors
pt_PT: Autores do OpenCPN

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
pt_PT: OpenCPN é um projecto Free Software, criado por navegadores.
    Está disponível gratuitamente para descarregar e distribuir sem custos.

en: Want to help?
pt_PT: Quer ajudar?

en: Donate
pt_PT: Doe

en: or
pt_PT: ou

en: get involved!
pt_PT: participe!

en: Logfile:
pt_PT: Ficheiro de log:

en: Config file:
pt_PT: Ficheiro de configuração:

en: Copy to clipboard
pt_PT: Copiar para a área de transferência

en: Plugin API:
pt_PT: API do Plugin:

en: OpenCPN Website
pt_PT: Sítio do OpenCPN

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
pt_PT: A documentação de ajuda do OpenCPN não está disponível localmente.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
pt_PT: Gostaria de visitar o site opencpn.org para mais informação?

en: OpenCPN Info
pt_PT: Informação OpenCPN

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
pt_PT: Área de cuidado: Habitat de mamíferos marinhos (implica NÃO observar baleias)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
pt_PT: Área de cuidado: Mamíferos marinhos na área - reduza a velocidade

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
pt_PT: Área de cuidado: Mamíferos marinhos na área - mantenha a distância

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
pt_PT: Área de cuidado: Mamíferos marinhos na área - relatórios de avistamentos

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
pt_PT: Área de cuidado: Habitat protegido - reduza a velocidade

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
pt_PT: Área de cuidado: Habitat protegido - mantenha a distância

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
pt_PT: Área de cuidado: Habitat protegido - proibida pesca ou fundeio

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
pt_PT: Área de cuidado: Abandonados (objectos à deriva)

en: Caution Area: Traffic congestion
pt_PT: Área de cuidado: Tráfego congestionado

en: Caution Area: Marine event
pt_PT: Área de cuidado: Evento Marítimo

en: Caution Area: Divers down
pt_PT: Área de cuidado: Mergulhadores

en: Caution Area: Swim area
pt_PT: Área de cuidado: Área de natação

en: Caution Area: Dredge operations
pt_PT: Área de cuidado: Operações de dragagem

en: Caution Area: Survey operations
pt_PT: Área de cuidado: Operações de levantamento

en: Caution Area: Underwater operation
pt_PT: Área de cuidado: Operação subaquática

en: Caution Area: Seaplane operations
pt_PT: Área de cuidado: Operações de hidroavião

en: Caution Area: Fishery - nets in water
pt_PT: Área de cuidado: Pesca - redes na água

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
pt_PT: Área de cuidado: Navios de pesca

en: Caution Area: Fairway closed
pt_PT: Área de cuidado: Canal fechado

en: Caution Area: Harbour closed
pt_PT: Área de cuidado: Porto fechado

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
pt_PT: Área de cuidado: Risco (definir no campo de texto associado)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
pt_PT: Área de cuidado: Operação de veículo subaquático

en: (reserved for future use)
pt_PT: (reservado para uso futuro)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
pt_PT: Área de cuidado ambiental: Frente de tempestade (Linha de rajadas)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
pt_PT: Área de cuidado ambiental: Perigoso mar gelado

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
pt_PT: Área de cuidado ambiental: Aviso de Tempestade (célula de tempestade ou linha de tempestades)

en: Environmental Caution Area: High wind
pt_PT: Área de cuidado ambiental: Vento forte

en: Environmental Caution Area: High waves
pt_PT: Área de cuidado ambiental: Ondas altas

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
pt_PT: Área de cuidado ambiental: Visibilidade reduzida (neblina, chuva, etc.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
pt_PT: Área de cuidado ambiental: Correntes fortes

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
pt_PT: Área de Cuidado Ambiental: Intensa formação de gelo

en: Restricted Area: Fishing prohibited
pt_PT: Área restrita: Pesca proibida

en: Restricted Area: No anchoring.
pt_PT: Área restrita: Não fundear.

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
pt_PT: Área restrita: Necessária aprovação de entrada para transitar

en: Restricted Area: Entry prohibited
pt_PT: Área restrita: Entrada proibida

en: Restricted Area: Active military OPAREA
pt_PT: Área restrita: Atividade militar OPAREA

en: Restricted Area: Firing - danger area.
pt_PT: Área restrita: Disparos - área de perigo.

en: Restricted Area: Drifting Mines
pt_PT: Área restrita: Deriva de minas

en: Anchorage Area: Anchorage open
pt_PT: Zona de ancoragem: Ancoragem aberta

en: Anchorage Area: Anchorage closed
pt_PT: Zona de ancoragem: Ancoragem fechada

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
pt_PT: Área de fundeio: Ancoragem proibida

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
pt_PT: Área de fundeio: Ancoragem  profunda

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
pt_PT: Área de fundeio: Ancoragem rasa

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
pt_PT: Área de fundeio: Operações de transferência navio

en: Security Alert - Level 1
pt_PT: Alerta de Segurança - nível 1

en: Security Alert - Level 2
pt_PT: Alerta de Segurança - nível 2

en: Security Alert - Level 3
pt_PT: Alerta de Segurança - nível 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
pt_PT: Área de Socorro:  Navio desgovernado e à deriva

en: Distress Area: Vessel sinking
pt_PT: Área de socorro: Navio afundando

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
pt_PT: Área de Socorro: embarcação abandonando o navio

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
pt_PT: Área de socorro: Navio solicita assistência médica

en: Distress Area: Vessel flooding
pt_PT: Área de socorro: Navio inundação

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
pt_PT: Área de Socorro: Navio Incêndio/explosão

en: Distress Area: Vessel grounding
pt_PT: Área de Socorro: Embarcação encalhada

en: Distress Area: Vessel collision
pt_PT: Área de Socorro: Embarcação colisão

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
pt_PT: Área de Socorro: Embarcação adernada/capotada

en: Distress Area: Vessel under assault
pt_PT: Zona de perigo: Navio sob ataque

en: Distress Area: Person overboard
pt_PT: Área de socorro: Pessoa ao mar

en: Distress Area: SAR area
pt_PT: Área Socorro: Area SAR

en: Distress Area: Pollution response area
pt_PT: Área de perigo: Poluição Área de resposta

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
pt_PT: Instrução: Contate VTS neste ponto/interseção

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
pt_PT: Instrução: Contacte Administração do Porto neste ponto/interseção

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
pt_PT: Instrução: Não avance além deste ponto/interseção

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
pt_PT: Instruções: Aguarde instruções antes de prosseguir para além deste ponto/interseção

en: Proceed to this location - await instructions
pt_PT: Prossiga para este local - aguarde instruções

en: Clearance granted - proceed to berth
pt_PT: Autorização concedida - prosseguir para atracar

en: Information: Pilot boarding position
pt_PT: Informações: Posição de embarque de piloto

en: Information: Icebreaker waiting area
pt_PT: Informações: Área de espera de quebra-gelo

en: Information: Places of refuge
pt_PT: Informações: Locais de refúgio

en: Information: Position of icebreakers
pt_PT: Informações: Posição de quebra-gelos

en: Information: Location of response units
pt_PT: Informação: Localização das unidades de resposta

en: VTS active target
pt_PT: Pastas de Arquivo de Cartas, Activas

en: Rogue or suspicious vessel
pt_PT: Não autorizado ou navio suspeito

en: Vessel requesting non-distress assistance
pt_PT: Embarcação solicitando assistência sem perigo

en: Chart Feature: Sunken vessel
pt_PT: Característica da Carta: Navio afundado

en: Chart Feature: Submerged object
pt_PT: Característica da Carta: Objeto submerso

en: Chart Feature: Semi-submerged object
pt_PT: Característica da Carta: Objeto Semi-submerso

en: Chart Feature: Shoal area
pt_PT: Característica da Carta: Área de baixío

en: Chart Feature: Shoal area due north
pt_PT: Característica da Carta: Baixios para norte

en: Chart Feature: Shoal area due east
pt_PT: Característica da Carta: Baixios para leste

en: Chart Feature: Shoal area due south
pt_PT: Característica da Carta: Baixios para sul

en: Chart Feature: Shoal area due west
pt_PT: Característica da Carta: Baixios para oeste

en: Chart Feature: Channel obstruction
pt_PT: Característica da Carta: Obstrução do canal

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
pt_PT: Característica da Carta: Altura reduzida

en: Chart Feature: Bridge closed
pt_PT: Característica da Carta: Ponte fechada

en: Chart Feature: Bridge partially open
pt_PT: Característica da Carta: Ponte parcialmente aberta

en: Chart Feature: Bridge fully open
pt_PT: Característica da Carta: Ponte totalmente aberta

en: Report from ship: Icing info
pt_PT: Relatório da embarcação: informação formação de gelo

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
pt_PT: Relatório da embarcação: informações diversas - definir no campo de texto associado

en: Route: Recommended route
pt_PT: Rota: Rota recomendada

en: Route: Alternative route
pt_PT: Rota: Rota alternativa

en: Route: Recommended route through ice
pt_PT: Rota: Rota recomendada através do gelo

en: Other - Define in associated text field
pt_PT: Outros - definir no campo de texto associado

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
pt_PT: Cancelamento - área de cancelamento conforme identificado pelo ID da mensagem

en: Undefined (default)
pt_PT: Indefinito (default)

en: AIS Target Name
pt_PT: Nome do Alvo AIS

en: Vessel, type unknown
pt_PT: Navio, tipo desconhecido

en: Freightbarge
pt_PT: Barcaça de Carga

en: Tankbarge
pt_PT: Batelão Cisterna

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
pt_PT: Batelão Cisterna, carga seca como líquido (por exemplo, cimento)

en: Service vessel, police patrol, port service
pt_PT: Navio de serviço, patrulha da polícia, serviço de porto

en: Pushboat, single
pt_PT: Rebocador, único

en: Object, not otherwise specified
pt_PT: Objeto, não especificado

en: Object, towed, not otherwise specified
pt_PT: Objeto, rebocado, não especificado

en: Bunkership
pt_PT: Navio de combustivel

en: Motor freighter
pt_PT: Cargueiro a motor

en: Motor tanker
pt_PT: Tanque a motor

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
pt_PT: Tanque a motor, carga líquida, tipo N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
pt_PT: Tanque a motor, carga líquida, tipo C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
pt_PT: Tanque a Motor, carga seca como líquido (por exemplo, cimento)

en: Container vessel
pt_PT: Navio porta contentores

en: Gas tanker
pt_PT: Navio-tanque de gás

en: Motor freighter, tug
pt_PT: Cargueiro a motor, rebocador

en: Motor tanker, tug
pt_PT: Navio-tanque a motor, rebocador

en: Motor freighter with one or more ships alongside
pt_PT: Cargueiro a motor com um ou mais navios ao lado

en: Motor freighter with tanker
pt_PT: Cargueiro a Motor com tanque

en: Motor freighter pushing one or more freighters
pt_PT: Cargueiro a motor empurrando um ou mais cargueiros

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
pt_PT: Cargueiro a motor empurrando pelo menos um navio-tanque

en: Tug, freighter
pt_PT: Rebocador, cargueiro

en: Tug, tanker
pt_PT: Rebocador, navio cisterna

en: Tug freighter, coupled
pt_PT: Cargueiro rebocador, acoplado

en: Tug, freighter/tanker, coupled
pt_PT: Rebocador, cargueiro/tanque, acoplados

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
pt_PT: Batelão Tanque, carga líquida, tipo N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
pt_PT: Batelão Tanque, carga líquida, tipo C

en: Freightbarge with containers
pt_PT: Batelão frete com contentores

en: Tankbarge, gas
pt_PT: Batelão Tanque, gás

en: Pushtow, one cargo barge
pt_PT: Rebocador empurrando, um batelão de carga

en: Pushtow, two cargo barges
pt_PT: Rebocador empurrando, dois batelões de carga

en: Pushtow, three cargo barges
pt_PT: Rebocador empurrando, três batelões de carga

en: Pushtow, four cargo barges
pt_PT: Rebocador empurrando, quatro batelões de carga

en: Pushtow, five cargo barges
pt_PT: Rebocador empurrando, cinco batelões de carga

en: Pushtow, six cargo barges
pt_PT: Rebocador empurrando, seis batelões de carga

en: Pushtow, seven cargo barges
pt_PT: Rebocador empurrando, sete batelões de carga

en: Pushtow, eight cargo barges
pt_PT: Rebocador empurrando, oito batelões de carga

en: Pushtow, nine or more barges
pt_PT: Rebocador empurrando, nove batelões de carga

en: Pushtow, one tank/gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, um batelões tanque/gás

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, dois batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, três batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, quatro batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, cinco batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, seis batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, sete batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, oito batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
pt_PT: Rebocador empurrando, nove batelões pelo menos um batelão tanque ou de gás

en: Tug, single
pt_PT: Rebocador, único

en: Tug, one or more tows
pt_PT: Rebocador, um ou mais reboques

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
pt_PT: Rebocador, auxiliando uma embarcação ou combinação ligada

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
pt_PT: Navio de passageiros, balsa, navio de cruzeiro, Cruz Vermelha

en: Ferry
pt_PT: Ferryboat

en: Red cross ship
pt_PT: Navio da Cruz Vermelha

en: Cruise ship
pt_PT: Navio de cruzeiro

en: Passenger ship without accommodation
pt_PT: Navio de passageiros sem acomodações

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
pt_PT: Barco, barco de manutenção, grua flutuante, navio lança-cabos, navio lança-boias, draga

en: Fishing boat
pt_PT: Barco de pesca

en: Barge, tanker, chemical
pt_PT: Batelão, navio-tanque, produtos químicos

en: General cargo Vessel maritime
pt_PT: Navio de carga geral marítima

en: Unit carrier maritime
pt_PT: Porta contentores, marítimo

en: Bulk carrier maritime
pt_PT: Graneleiro marítimo

en: Tanker
pt_PT: Navio tanque

en: Liquified gas tanker
pt_PT: Navio cisterna de gás liquefeito

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
pt_PT: Embarcação de recreio, mais de 20 metros

en: Fast ship
pt_PT: Navio rápido

en: Hydrofoil
pt_PT: Hidrofólio

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
pt_PT: 
    Este alvo AIS tem gravação de percurso ativada por propriedades MMSI
    Uma gravação de percurso será, portanto, reiniciada para este alvo.
    
    Em vez disso, quer parar a gravação de percurso para este alvo?

en: AIS Alert
pt_PT: Alerta de AIS

en: AISTargetAlert
pt_PT: AlertaAlvoAIS

en: &Silence Alert
pt_PT: &Silêncio alerta

en: &Jump To
pt_PT: &Saltar para

en: Create Waypoint
pt_PT: Criar ponto de passagem

en: &Acknowledge
pt_PT: &Reconhecer

en: &Close Alert
pt_PT: &Fechar Alerta

en: Underway using Engine
pt_PT: Navegando a Motor

en: At Anchor
pt_PT: Fundeado

en: Not Under Command
pt_PT: Desgovernado

en: Restricted Manoeuvrability
pt_PT: Capacidade de manobra reduzida

en: Constrained by draught
pt_PT: Limitado pelo calado

en: Moored
pt_PT: Atracado

en: Aground
pt_PT: Encalhado

en: Engaged in Fishing
pt_PT: Em faina de pesca

en: Underway Sailing
pt_PT: Navegando à Vela

en: High Speed Craft
pt_PT: Embarcação de alta velocidade

en: Wing In Ground Effect
pt_PT: Asa no efeito solo

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
pt_PT: Navio a motor com reboque pela popa (uso regional)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
pt_PT: Navio a motor a empurrar ou a rebocar lateral (uso regional)

en: Reserved 13
pt_PT: Reservado 13

en: Reserved 14
pt_PT: Reservado 14

en: Undefined
pt_PT: Indefinido

en: AtoN Virtual (On Position)
pt_PT: AtoN Virtual (Na Posição)

en: AtoN Virtual (Off Position)
pt_PT: AtoN Virtual (Fora de Posição)

en: AtoN Real (On Position)
pt_PT: AtoN Real (Na Posição)

en: AtoN Real(Off Position)
pt_PT: AtoN Real (fora de Posição)

en: SAR Helicopter
pt_PT: Helicóptero SAR

en: SAR Aircraft
pt_PT: Aeronave SAR

en: Class
pt_PT: Classe

en: Nation
pt_PT: País

en: Flag
pt_PT: Bandeira

en: Active
pt_PT: Activar Rota

en: Testing
pt_PT: Ajustes

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Safety Broadcast Message
pt_PT: Emissão de Mensagem de Segurança

en: Distress relay
pt_PT: Repetição de emergência

en: by:
pt_PT: por:

en: Nature of distress:
pt_PT: Natureza da emergência:

en:  (Last Known)
pt_PT:  (Último conhecido)

en: Position
pt_PT: Posição

en: Report Age
pt_PT: Informe antiguidade

en: Report as of
pt_PT: Informe a partir de

en: Destination
pt_PT: Destino

en: Right
pt_PT: Direita

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Speed
pt_PT: Velocidade

en: Course
pt_PT: Rumo

en: Heading
pt_PT: Rumo

en: Turn Rate
pt_PT: Taxa de viragem

en: Range
pt_PT: Alcance

en: Bearing
pt_PT: Azimute

en: in
pt_PT: em

en: Inland Blue Flag
pt_PT: Bandeira azul interior

en: Clear
pt_PT: Apagar Tudo

en: Set
pt_PT: Seguinte

en:  COG Unavailable
pt_PT:  COG indisponível

en: in
pt_PT: Ligações

en: Aid to Navigation
pt_PT: Ajuda à navegação

en: Base Station
pt_PT: Estação base

en: Buddy
pt_PT: Amigo

en: DSC Distress
pt_PT: Socorro DSC

en: DSC Position Report
pt_PT: Relatório de posição DSC

en: APRS Position Report
pt_PT: Relatório de Posição APRS

en: Unk
pt_PT: Desc

en: Fire, explosion
pt_PT: Fogo, explosão

en: Flooding
pt_PT: Inundação

en: Collision
pt_PT: Colisão

en: Grounding
pt_PT: Encalhe

en: Listing, in danger of capsizing
pt_PT: Adornando, em perigo de capotamento

en: Sinking
pt_PT: Afundamento

en: Disabled and adrift
pt_PT: Desabilitado e à deriva

en: Undesignated distress
pt_PT: Emergência não especificada

en: Abandoning ship
pt_PT: Abandonar navio

en: Piracy/armed robbery attack
pt_PT: Ataque pirata ou assalto à mão armada

en: Man overboard
pt_PT: Homem ao mar

en: EPIRB emission
pt_PT: Emissão EPIRB

en: Albania
pt_PT: Albânia

en: Azores
pt_PT: Açores

en: Belgium
pt_PT: Bélgica

en: Belarus
pt_PT: Bielorrúsia

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Vatican City State
pt_PT: Cidade do Vaticano

en: Cyprus
pt_PT: Chipre

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: Moldova
pt_PT: Moldávia

en: Armenia
pt_PT: Arménia

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: France
pt_PT: França

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: Faroe Islands
pt_PT: Ilhas Faroe

en: Great Britain
pt_PT: Grã-Bretanha

en: Greece
pt_PT: Grécia

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Morocco
pt_PT: Marrocos

en: Hungary
pt_PT: Hungria

en: Netherlands
pt_PT: Holanda

en: Italy
pt_PT: Itália

en: Ireland
pt_PT: Irlanda

en: Iceland
pt_PT: Islândia

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Monaco
pt_PT: Mónaco

en: Norway
pt_PT: Noruega

en: Poland
pt_PT: Polónia

en: Romania
pt_PT: Roménia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Slovak Republic
pt_PT: República Eslovaca

en: Switzerland
pt_PT: Suíça

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: Turkey
pt_PT: Turquia

en: Ukraine
pt_PT: Ucrania

en: Russian
pt_PT: Russia

en: Macedonia
pt_PT: Nord Macedonia

en: Latvia
pt_PT: Letónia

en: Estonia
pt_PT: Estónia

en: Lithuania
pt_PT: Lituania

en: Slovenia
pt_PT: Eslovenia

en: Serbia
pt_PT: Sérvia

en: Anguilla
pt_PT: Anguila

en: Alaska
pt_PT: Alasca

en: Antigua and Barbuda
pt_PT: Antígua e Barbuda

en: Antilles
pt_PT: Antilhas

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Cayman Islands
pt_PT: Ilhas Cayman

en: Dominican Republic
pt_PT: República Dominicana

en: Guadeloupe
pt_PT: Guadalupe

en: Grenada
pt_PT: Granada

en: Greenland
pt_PT: Gronelândia

en: United States of America
pt_PT: Estados Unidos da América

en: Saint Kitts and Nevis
pt_PT: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_PT: Santa Lúcia

en: Mexico
pt_PT: México

en: Martinique
pt_PT: Martinica

en: Montserrat
pt_PT: Monserrate

en: Nicaragua
pt_PT: Nicarágua

en: Panama
pt_PT: Panamá

en: Puerto Rico
pt_PT: Porto Rico

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_PT: São Pedro e Miquelão

en: Trinidad and Tobago
pt_PT: Trindade e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
pt_PT: Ilhas Turcas e Caicos

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_PT: São Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
pt_PT: Ilhas Virgens Britânicas

en: United States Virgin Islands
pt_PT: Ilhas Virgens dos Estados Unidos

en: Afghanistan
pt_PT: Afeganistão

en: Saudi Arabia
pt_PT: Arábia Saudita

en: Bahrain
pt_PT: Bahrein

en: Bhutan
pt_PT: Butão

en: Sri Lanka
pt_PT: Sri Lanca

en: India
pt_PT: Índia

en: Iran
pt_PT: Irão

en: Azerbaijani Republic
pt_PT: República do Azerbaijão

en: Iraq
pt_PT: Iraque

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Turkmenistan
pt_PT: Turquemenistão

en: Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão

en: Uzbekistan
pt_PT: Uzbequistão

en: Jordan
pt_PT: Jordânia

en: Korea
pt_PT: Coreia

en: Palestine
pt_PT: Palestina

en: People's Rep. of Korea
pt_PT: Rep. popular da Coreia

en: Kuwait
pt_PT: Koweit

en: Lebanon
pt_PT: Líbano

en: Kyrgyz Republic
pt_PT: República do Quirguizistão

en: Macao
pt_PT: Macau

en: Maldives
pt_PT: Maldivas

en: Mongolia
pt_PT: Mongólia

en: Oman
pt_PT: Omã

en: Pakistan
pt_PT: Paquistão

en: Qatar
pt_PT: Catar

en: Syrian Arab Republic
pt_PT: República Árabe da Síria

en: United Arab Emirates
pt_PT: Emirados Árabes Unidos

en: Tajikistan
pt_PT: Tajiquistão

en: Yemen
pt_PT: Iemen

en: Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Bósnia e Herzegovina

en: Adelie Land
pt_PT: Terra Adélia

en: Australia
pt_PT: Austrália

en: Micronesia
pt_PT: Micronésia

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: Cambodia
pt_PT: Camboja

en: Christmas Island
pt_PT: Ilha Christmas

en: Cook Islands
pt_PT: Ilhas Cook

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_PT: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Indonesia
pt_PT: Indonésia

en: Lao People's Dem. Rep.
pt_PT: Laos

en: Malaysia
pt_PT: Malásia

en: Northern Mariana Islands
pt_PT: Ilhas Marianas do Norte

en: Marshall Islands
pt_PT: Ilhas Marshall

en: New Caledonia
pt_PT: Nova Caledónia

en: French Polynesia
pt_PT: Polinésia francesa

en: Philippines
pt_PT: Filipinas

en: East Timor
pt_PT: Timor Leste

en: Papua New Guinea
pt_PT: Papua Nova Guiné

en: Pitcairn Island
pt_PT: Ilha Pitcairn

en: Solomon Islands
pt_PT: Ilhas Salomão

en: American Samoa
pt_PT: Samoa Americana

en: Singapore
pt_PT: Singapura

en: Thailand
pt_PT: Tailandia

en: Viet Nam
pt_PT: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
pt_PT: Ilhas Wallis e Futuna

en: South Africa
pt_PT: África do Sul

en: Algeria
pt_PT: Argélia

en: Ascension Island
pt_PT: Ilha de ascensão

en: Burundi
pt_PT: Burúndi

en: Benin
pt_PT: Benim

en: Botswana
pt_PT: Botsuana

en: Central African Republic
pt_PT: República Centro-Africana

en: Cameroon
pt_PT: Camarões

en: Comoros
pt_PT: Comores

en: Capo Verde
pt_PT: Cabo Verde

en: Crozet Archipelago
pt_PT: Ilhas Crozet

en: Ivory Coast
pt_PT: Costa do Marfim

en: Comoros (Union of the)
pt_PT: Comores (União da)

en: Djibouti
pt_PT: Jibuti

en: Egypt
pt_PT: Egito

en: Ethiopia
pt_PT: Etiópia

en: Eritrea
pt_PT: Eritreia

en: Gabonese Republic
pt_PT: Gabão

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Gambia
pt_PT: Gâmbia

en: Guinea-Bissau
pt_PT: Guiné-Bissau

en: Equatorial Guinea
pt_PT: Guiné Equatorial

en: Guinea
pt_PT: Guiné

en: Burkina Faso
pt_PT: Burquina Faso

en: Kenya
pt_PT: Quénia

en: Kerguelen Islands
pt_PT: Ilhas Kerguelen

en: Liberia
pt_PT: Libéria

en: South Sudan (Republic of)
pt_PT: Sudão do Sul (República do)

en: Libya
pt_PT: Líbia

en: Lesotho
pt_PT: Lesoto

en: Mauritius
pt_PT: Maurícia

en: Madagascar
pt_PT: Madagáscar

en: Mozambique
pt_PT: Moçambique

en: Mauritania
pt_PT: Mauritânia

en: Niger
pt_PT: Níger

en: Nigeria
pt_PT: Nigéria

en: Namibia
pt_PT: Namíbia

en: Reunion
pt_PT: Reunião

en: Rwanda
pt_PT: Ruanda

en: Sudan
pt_PT: Sudão

en: Seychelles
pt_PT: Seicheles

en: Saint Helena
pt_PT: Santa Helena

en: Somalia
pt_PT: Somália

en: Sierra Leone
pt_PT: Serra Leoa

en: Sao Tome and Principe
pt_PT: São Tomé e Príncipe

en: Eswatini
pt_PT: Suazilândia

en: Chad
pt_PT: Chade

en: Togolese Republic
pt_PT: República Togolesa

en: Tunisia
pt_PT: Tunísia

en: Dem Rep.of the Congo
pt_PT: República Democrática do Congo

en: Zimbabwe
pt_PT: Zimbabue

en: Argentine Republic
pt_PT: República Argentina

en: Brazil
pt_PT: Brasil

en: Bolivia
pt_PT: Bolívia

en: Colombia
pt_PT: Colômbia

en: Ecuador
pt_PT: Equador

en: Falkland Islands
pt_PT: Ilhas Malvinas

en: France - Guiana
pt_PT: Guiana Francesa

en: Paraguay
pt_PT: Paraguai

en: Peru
pt_PT: Perú

en: Uruguay
pt_PT: Uruguai

en: Fishing Vessel
pt_PT: Embarcação de pesca

en: Towing Vessel
pt_PT: Rebocador

en: Towing Vessel, Long
pt_PT: Rebocador, Longo

en: Dredger
pt_PT: Draga

en: Diving Ops Vessel
pt_PT: Navio de operações de mergulho

en: Military Vessel
pt_PT: Navio de guerra

en: Sailing Vessel
pt_PT: Veleiro

en: Pleasure craft
pt_PT: Embarcação de  Recreio

en: Pilot Vessel
pt_PT: Navio de pilotos

en: Search and Rescue Vessel
pt_PT: Navio de Busca e Salvamento

en: Tug
pt_PT: Rebocador

en: Port Tender
pt_PT: Tanque portuário

en: Pollution Control Vessel
pt_PT: Navio de controle de poluição

en: Law Enforcement Vessel
pt_PT: Navio de polícia

en: Medical Transport
pt_PT: Transporte médico

en: Passenger Ship
pt_PT: Navio de passageiros

en: Cargo Ship
pt_PT: Navio de carga

en: Unspecified
pt_PT: Não especificado

en: Reference Point
pt_PT: Ponto de referência

en: Fixed Structure
pt_PT: Estrutura fixa

en: Spare
pt_PT: Suplente

en: Light
pt_PT: Farol

en: Light w/Sectors
pt_PT: Farol com sectores

en: Leading Light Front
pt_PT: Luz Principal de Proa

en: Leading Light Rear
pt_PT: Luz Principal de Popa

en: Cardinal N Beacon
pt_PT: Boia Cardial N

en: Cardinal E Beacon
pt_PT: Boia Cardial E

en: Cardinal S Beacon
pt_PT: Bóia Cardinal S

en: Cardinal W Beacon
pt_PT: Bóia Cardinal O

en: Beacon, Port Hand
pt_PT: Farol,  Bombordo

en: Beacon, Starboard Hand
pt_PT: Farol, Estibordo

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
pt_PT: Farol, Canal Preferencial Bombordo

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
pt_PT: Farol, Canal Preferencial Estibordo

en: Beacon, Isolated Danger
pt_PT: Farol, perigo isolado

en: Beacon, Safe Water
pt_PT: Baliza, águas limpas

en: Beacon, Special Mark
pt_PT: Farol, marca especial

en: Cardinal Mark N
pt_PT: Marca Cardeal N

en: Cardinal Mark E
pt_PT: Marca Cardeal  E

en: Cardinal Mark S
pt_PT: Marca Cardeal S

en: Cardinal Mark W
pt_PT: Marca Cardeal O

en: Port Hand Mark
pt_PT: Marca Bombordo

en: Starboard Hand Mark
pt_PT: Marca Estibordo

en: Preferred Channel Port Hand
pt_PT: Canal Preferencial a Bombordo

en: Preferred Channel Starboard Hand
pt_PT: Canal Preferencial Estibordo

en: Isolated Danger
pt_PT: Perigo Isolado

en: Safe Water
pt_PT: Águas livres

en: Special Mark
pt_PT: Marca Especial

en: Light Vessel/Rig
pt_PT: Barco Farol

en: Position Report
pt_PT: Relatório de Posição

en: Distress
pt_PT: Socorro

en: ARPA radar target
pt_PT: Alvo de radar ARPA

en: F/V
pt_PT: Pesqueiro

en: Tow
pt_PT: Rebocador

en: Long Tow
pt_PT: Rebocador longo

en: Dredge
pt_PT: Draga

en: D/V
pt_PT: Navio Mergulhador

en: Mil/V
pt_PT: Navio Millitar

en: Yat
pt_PT: Iate

en: Tender
pt_PT: Auxiliar

en: Card. W
pt_PT: Card. O

en: Port
pt_PT: Bombordo

en: Stbd
pt_PT: Estrb

en: Pref. Chnl
pt_PT: Canal Pref.

en: Isol. Dngr
pt_PT: Perg. Isol.

en: Special
pt_PT: Especial

en: Port Hand
pt_PT: Bombordo

en: Stbd Hand
pt_PT: Estibordo

en: LtV/Rig
pt_PT: Navio farol/plataforma

en: AIS target list
pt_PT: Lista de alvos AIS

en: Trk
pt_PT: Rastro

en: Name
pt_PT: Nome

en: Call
pt_PT: Chamada

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Nav Status
pt_PT: Estado da Navegação

en: Brg
pt_PT: Azimute

en: Target info
pt_PT: Consulta Destino AIS

en: Center-Info-Close
pt_PT: Fecho do centro de informação

en: Create WPT
pt_PT: Criar ponto de passagem

en: Hide All Tracks
pt_PT: Esconder todos os Rastos

en: Show All Tracks
pt_PT: Mostrar Todos os Rastos

en: Toggle track
pt_PT: Comutar Rastro

en: Copy MMSI
pt_PT: Copiar MMSI

en: AutoSort
pt_PT: Ordenação automática

en: Limit range: NM
pt_PT: Limite de alcance: NM

en: Target Count
pt_PT: Contagem de alvos

en: Undock Target List
pt_PT: Lista de Alvos flutuante

en: Record Track
pt_PT: Gravar Rasto

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
pt_PT: O rasto recentemente capturado deste alvo foi gravado.
    Quer continuar a gravação até o final da sessão actual do OpenCPN?

en: AISTargetQuery
pt_PT: Pesquisa AIS

en: Stop Tracking
pt_PT: Parar rastreamento

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
pt_PT: A ajuda do OpenCPN não está instalada.
    Quer instalar do Goole PlayStore agora?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
pt_PT: O seu dispositivo android tem um GPS interno, mas está desativado.
    use Definições/Serviços de localização para ativar o GPS

en: Nothing found
pt_PT: Nada encontrado

en: Anchorage created
pt_PT: Ancoradouro criado

en: OpenCPN for Android Migration Assistant
pt_PT: Assistente de Migração do OpenCPN para Android

en: OpenCPN has detected chart folders in your configuration file that cannot be accessed on this version of Android
pt_PT: OpenCPN detectou pastas de cartas no seu ficheiro de configuração que não podem ser acedidas nesta versão do Android

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
pt_PT: O OpenCPN pode copiar estas pastas de cartas para um local adequado, se desejado.

en: To proceed with chart folder migration, choose the chart source folder, and follow the instructions given.
pt_PT: Para prosseguir com a migração de pastas de cartas, escolha a pasta de origem das cartas e siga as instruções fornecidas.

en: Some chart folders may be inaccessible to OpenCPN on this version of Android.
pt_PT: Algumas pastas de cartas podem estar inacessíveis para OpenCPN nesta versão do Android.

en: Migrate destination
pt_PT: Destino da migração

en: OpenCPN Internal Storage
pt_PT: Armazenamento Interno OpenCPN

en: OpenCPN SDCard Storage
pt_PT: Armazenamento do cartão SD OpenCPN

en: Choose chart source folder.
pt_PT: Escolha a pasta de origem das cartas.

en: Status
pt_PT: Estado

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: On the next page, find and choose the root folder containing chart files to migrate
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts
pt_PT: Na próxima página, poderá encontrar e escolher a pasta inicial contendo as cartas para migração 
    
    Exemplo: /storage/emulated/0/Charts

en: This entire folder will be migrated.
pt_PT: Toda esta pasta será migrada.

en: Proceed?
pt_PT: Prosseguir?

en: Waiting for permission grant....
pt_PT: Aguardando concessão de permissão....

en: Migration started...
pt_PT: Migração iniciada...

en: Permission granted to
pt_PT: Permissão concedida a

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
pt_PT: OpenCPN obteve permissão temporária para acessar as pastas de cartas selecionadas.

en: Chart migration is ready to proceed.
pt_PT: A migração das cartas está pronta para continuar.

en: Source:
pt_PT: Fonte:

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
pt_PT: Destino: Armazenamento Interno OpenCPN

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
pt_PT: Destino: Armazenamento no cartão SD OpenCPN

en: Migrate charts now?
pt_PT: Migrar cartas agora?

en: Chart migration is finished.
pt_PT: A migração das cartas está terminada.

en: Migrated chart folders are now accessible to OpenCPN.
pt_PT: Pastas de cartas migradas estão acessíveis agora ao OpenCPN.

en: You may need to adjust your chart folders further, to accommodate individual chart groups
pt_PT: Pode ter que ajustar melhor as pastas de cartas para acomodar grupos individualizados de cartas

en: OpenCPN will now restart to apply changes.
pt_PT: OpenCPN irá agora reiniciar para assumir as alterações.

en: Finishing migration
pt_PT: Concluindo a migração

en: Undo
pt_PT: Desfazer

en: Redo
pt_PT: Refazer

en: End Route
pt_PT: Fim da Rota

en: Measure Off
pt_PT: Desligar Medida

en: Measure
pt_PT: Medir

en: Max Detail Here
pt_PT: Maior Detalhe Aqui

en: Scale In
pt_PT: Maior Escala

en: Scale Out
pt_PT: Menor Escala

en: Drop Mark
pt_PT: Lançar Marca

en: New Route...
pt_PT: Nova Rota...

en: Move Boat Here
pt_PT: Mover o Barco para aqui

en: Navigate To Here
pt_PT: Navegar até aqui

en: Course Up Mode
pt_PT: Modo Rumo para cima

en: Heading Up Mode
pt_PT: Modo Rumo Acima

en: North Up Mode
pt_PT: Modo Norte para cima

en: Chart Up Mode
pt_PT: Modo Carta para cima

en: Toggle Full Screen
pt_PT: Mudar Ecrâ Completo

en: Paste Waypoint
pt_PT: Colar Ponto de passagem

en: Paste Route
pt_PT: Colar Rota

en: Paste Track
pt_PT: Colar Percurso

en: CM93 Offset Dialog...
pt_PT: CM93 diálogo de deslocamento...

en: Chart Groups
pt_PT: Grupo de cartas

en: temporary
pt_PT: temporário

en: All Active Charts
pt_PT: Todas as Cartas Ativas

en: Target Query...
pt_PT: Consultar Alvo...

en: Hide Target CPA
pt_PT: Ocultar o alvo CPA

en: Show Target CPA
pt_PT: Mostrar o alvo CPA

en: Target List...
pt_PT: Lista de alvos...

en: Hide Target Track
pt_PT: Esconder percurso alvo

en: Show Target Track
pt_PT: Mostrar Percurso alvo

en: Copy Target MMSI
pt_PT: Copiar MMSI Alvo

en: Object Query...
pt_PT: Informação dos Objectos...

en: Hide
pt_PT: Ocultar

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: CPA alarm
pt_PT: Alarme CPA

en: Unnamed Route
pt_PT: Rota sem nome

en: Layer Route
pt_PT: Camada da Rota

en: Properties
pt_PT: Propriedades

en: Activate Next Waypoint
pt_PT: Ativar próximo Ponto de passagem

en: Deactivate
pt_PT: Desativar

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Route
pt_PT: Rota

en: Insert Waypoint
pt_PT: Inserir Ponto de passagem

en: Append Waypoint
pt_PT: Acrescentar ponto de passagem

en: Split around Leg
pt_PT: Dividir em torno da perna

en: Copy as KML
pt_PT: Copiar como KML

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Reverse...
pt_PT: Inverter...

en: Hide Waypoint Names
pt_PT: Ocultar Nomes dos Pontos de passagem

en: Show Waypoint Names
pt_PT: Mostrar nomes dos Pontos de passagem

en: Resequence Waypoints...
pt_PT: Renumerar Pontos de passagem...

en: Send to new GPS
pt_PT: Enviar para novo GPS

en: Layer Track
pt_PT: Camada de Percurso

en: Track
pt_PT: Percurso

en: Unnamed Waypoint
pt_PT: Ponto de passagem sem nome

en: Layer Waypoint
pt_PT: Camada Ponto de passagem

en: Waypoint
pt_PT: Ponto de passagem

en: Remove from Route
pt_PT: Remover da rota

en: Split Route at Waypoint
pt_PT: Dividir Rota no Ponto de passagem

en: Navigate To This
pt_PT: Navegar para aqui

en: Clear Anchor Watch
pt_PT: Limpar vigia de ancora

en: Set Anchor Watch
pt_PT: Ligar vigia de ancora

en: Main Menu
pt_PT: Menu Principal

en: Show Tide Information
pt_PT: Mostrar informações de Maré

en: Show Current Information
pt_PT: Mostrar Informações de Corrente

en: Temporary GOTO Route
pt_PT: Rota Temporária IR PARA

en: Here
pt_PT: Aqui

en: There
pt_PT: Alí

en: (Unnamed Waypoint)
pt_PT: (ponto de passagem sem nome)

en: Go to
pt_PT: Ir para

en: Rename Waypoints?
pt_PT: Renomear Pontos de passagem?

en: Are you sure you want to delete this route?
pt_PT: Tem certeza que quer excluir esta rota?

en: OpenCPN Route Delete
pt_PT: OpenCPN apagar rota

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
pt_PT: Enviar Ponto de passagem para OpenCPN Emparelhado

en: Send Route to OpenCPN Peer
pt_PT: Enviar Rota para OpenCPN Emparelhado

en: Are you sure you want to delete this track?
pt_PT: Tem certeza que quer excluir este percurso?

en: OpenCPN Track Delete
pt_PT: Apagar Percurso OpenCPN

en: Send Track to OpenCPN Peer
pt_PT: Enviar Percurso para OpenCPN Emparelhado

en: Chart Panel Options
pt_PT: Opções do Painel de Carta

en: Navigation Mode
pt_PT: Modo de navegação

en: North Up
pt_PT: Norte para cima

en: Course Up
pt_PT: Proa para cima

en: Heading Up
pt_PT: Proa acima

en: Look Ahead Mode
pt_PT: Modo Mostrar antecipação

en: Display Options
pt_PT: Opções de Apresentação

en: Enable Chart Quilting
pt_PT: Habilitar Quilting de Cartas

en: Show Grid
pt_PT: Mostrar Grelha

en: Show Chart Outlines
pt_PT: Mostrar limites das Cartas

en: Show Depth Units
pt_PT: Mostrar Unidades da Profundidade

en: Show AIS targets
pt_PT: Mostrar Alvos AIS

en: Minimize less critical targets
pt_PT: Minimizar alvos menos críticos

en: Tides and Currents
pt_PT: Marés e Correntes

en: Show Tide stations
pt_PT: Mostrar estações de marés

en: Show Currents
pt_PT: Mostrar Correntes

en: Vector Charts
pt_PT: Cartas vetoriais

en: Show text
pt_PT: Mostrar texto

en: Show depths
pt_PT: Mostrar profundidade

en: Buoy/Light Labels
pt_PT: Legendas de bóias e luzes

en: Lights
pt_PT: Luzes

en: Light Descriptions
pt_PT: Características sinais luminosos

en: Anchoring Info
pt_PT: Informação de ancoragem

en: Show visible sector lights
pt_PT: Mostrar luzes do setor visíveis

en: Show chart data quality
pt_PT: Mostrar qualidade de dados da carta

en: Display Category
pt_PT: Mostrar Categoria

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: All
pt_PT: Todos

en: User Standard
pt_PT: Standards de utilizador

en: Manage Plugin Catalog
pt_PT: Gestão do Catálogo de Plugins

en: Ultra advanced
pt_PT: Ultra avançado

en: Done
pt_PT: Concluído

en: Catalog URL status:
pt_PT: Status do URL do catálogo:

en: Error
pt_PT: Erro

en: Current active plugin catalog
pt_PT: Catálogo de plugins presentemente ativos

en: Default catalog
pt_PT: Catálogo por defeito

en: Use as active catalog
pt_PT: Usar como catálogo ativo

en: Latest available catalog:
pt_PT: Último catálogo disponível:

en: Cannot download data from url
pt_PT: Não é possível obter dados do url

en: Cannot parse downloaded data
pt_PT: Não é possível interpretar dados obtidos

en: Catalog update problem
pt_PT: Problema ao atualizar catálogo

en: Use default location
pt_PT: Usar localização padrão

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Catalog channel:
pt_PT: Canal do catálogo:

en: Custom catalog URL:
pt_PT: URL do catálogo personalizado:

en: Check latest release...
pt_PT: Verifique a versão mais recente...

en: Catalog updated
pt_PT: Catálogo actualizado

en: Server is reachable...
pt_PT: Servidor acessível...

en: Check channel...
pt_PT: Verificar canal...

en: Custom URL
pt_PT: URL personalizado

en: Fail:
pt_PT: Falha:

en: Catalog Manager
pt_PT: Gestor de catálogo

en: Select new flavour
pt_PT: Selecione um novo tipo

en: Default setting
pt_PT: Configurações Predefinidas

en: Active catalog
pt_PT: Catálogo Ativo

en: Select plugin catalog
pt_PT: Selecione catálogo de plugins

en: Compatibility
pt_PT: Compatibilidade

en: Active setting:
pt_PT: Configuração ativa:

en: Clear cache
pt_PT: Limpar cache

en: Size: %d MB in %d files
pt_PT: Tamanho: %d MB em %d ficheiros

en: Plugin Catalog Settings
pt_PT: Configurações do Catálogo de Plugins

en:  ChartFile:
pt_PT:  FicheirodeCartas:

en:  Name:
pt_PT:  Nome:

en: Scale
pt_PT: Escala

en:  Depth Units:
pt_PT:  Unidades Sonda:

en:  Soundings:
pt_PT: Sonda Reduzida

en:  Projection:
pt_PT:  Projecção:

en: Polyconic
pt_PT: Policónica

en:  Source Edition:
pt_PT:  Edição da Origem:

en:  Updated:
pt_PT:  Actualizado:

en: OpenCPN Chart Scan....
pt_PT: Actualização Cartas OpenCPN

en: OpenCPN Directory Scan....
pt_PT: Busca da pasta OpenCPN....

en: OpenCPN Chart Add....
pt_PT: Actualização Cartas OpenCPN

en: Show Tides
pt_PT: Mostrar Marés

en: Hide Tides
pt_PT: Esconder as marés

en: Hide Currents
pt_PT: Esconder as correntes

en: Group "
pt_PT: Grupo"

en: " is empty.
pt_PT: " está vazio.

en: OpenCPN Group Notice
pt_PT: Aviso de Grupo OpenCPN

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
pt_PT: "está vazio, mudando para o grupo"Todas as Cartas activas".

en: Layer Route:
pt_PT: Rota de camada:

en: (unnamed)
pt_PT: (sem nome)

en: Total Length:
pt_PT: Distância total:

en: Leg: from
pt_PT: Perna: de

en:  to
pt_PT:  para

en: From Ship To
pt_PT: Do barco para

en: Layer Track:
pt_PT: Camada de Percurso:

en: Total Track:
pt_PT: Percurso total:

en: Segment Created:
pt_PT: Segmento Criado:

en: StatusBar
pt_PT: Barra de Estados

en: CPA Alarm is switched
pt_PT: Alarme CPA alterado

en: Use nearby waypoint?
pt_PT: Usar ponto de passagem próximo?

en: OpenCPN Route Create
pt_PT: OpenCPN Criação De Rota

en: Insert first part of this route in the new route?
pt_PT: Inserir primeira parte desta rota na nova rota?

en: Insert this route in the new route?
pt_PT: Inserir esta rota na nova rota?

en: Append last part of this route to the new route?
pt_PT: Acrescentar a última parte desta rota à nova rota?

en: Append this route to the new route?
pt_PT: Acrescentar esta rota à nova rota?

en: For this leg the Great Circle route is
pt_PT: Para esta perna a rota ortodrómica é

en:  shorter than rhumbline.
pt_PT:  menor que a Loxodrómica.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
pt_PT: Gostaria de incluir os pontos da derrota Ortodrómica para esta perna?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
pt_PT: Substituir este ponto de rota pelo ponto de passagem próximo?

en: OpenCPN RoutePoint change
pt_PT: Mudança no Ponto da Rota OpenCPN

en: Last part of route to be appended to dragged route?
pt_PT: Acrescentar última parte da rota à rota arrastada?

en: Full route to be appended to dragged route?
pt_PT: Acrescentar toda a rota à rota arrastada?

en: First part of route to be inserted into dragged route?
pt_PT: Inserir primeira parte da rota à rota arrastada?

en: Full route to be inserted into dragged route?
pt_PT: Inserir a rota toda à rota arrastada?

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
pt_PT: Quer mesmo apagar e substituir este ponto de passagem?

en: which has been created manually?
pt_PT: que foi criado manualmente?

en: ObjectQuery
pt_PT: Informação dos Objectos

en: Layer
pt_PT: Camada

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
pt_PT: Já existe um ponto da passagem no mesmo local onde está a colar. Pretende juntar a informação colada com ele?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
pt_PT: Responder 'Não' irá criar um novo ponto da passagem no mesmo local.

en: Merge waypoint?
pt_PT: Combinar ponto de passagem?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
pt_PT: Já existem pontos da passagem no mesmo local onde está a colar. Pretende juntar a informação colada com eles?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
pt_PT: Responder 'Não' irá criar todos os pontos de passagem para esta rota.

en: Merge waypoints?
pt_PT: Combinar pontos de passagem?

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
pt_PT: O MBTile necessita OpenGL para ser activado

en: Feet
pt_PT: Pés

en: Meters
pt_PT: Metros

en: Fathoms
pt_PT: Braças

en: OverZoom
pt_PT: Sobre Ampliado

en: CurrentValue
pt_PT: Corrente

en: AIS Target Query
pt_PT: Consulta Destino AIS

en: Show all AIS Targets
pt_PT: Mostrar todos os alvos AIS

en: Attenuate less critical AIS targets
pt_PT: Atenuar alvos AIS menos críticos

en: Hide AIS Targets
pt_PT: Esconder Alvos AIS

en: Show This Chart
pt_PT: Mostrar esta carta

en: Hide This Chart
pt_PT: Esconder esta Carta

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
pt_PT: OpenCPN  Ajustes de Deslocamento de Célula CM93

en: Cell
pt_PT: Célula

en: Cell Scale
pt_PT: Escala da Célula

en: User X Offset
pt_PT: Deslocamento X do Utilizador

en: User Y Offset
pt_PT: Deslocamento Y do Utilizador

en: meters
pt_PT: metros

en: Route Upload
pt_PT: Carregamento da rota

en: This Leg
pt_PT: Esta Perna

en: Console Legend
pt_PT: Legenda da consola

en: Console Value
pt_PT: Valor da consola

en: Full Route
pt_PT: Rota Completa

en: Show Highway
pt_PT: Mostrar caminho

en: XTE         L
pt_PT: XTE         Esq

en: XTE         R
pt_PT: XTE         Dir

en: TTG  @VMG
pt_PT: TTG @VMG

en: Title
pt_PT: Título

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Recovery Template
pt_PT: Modelo de recuperação

en: Apply this template to return to a known safe configuration
pt_PT: Ativar este modelo para retornar a uma configuração conhecida e segura

en: General
pt_PT: Geral

en: Filter NMEA Course and Speed data
pt_PT: Filtrar dados NMEA de rumo e velocidade

en: Filter period (sec)
pt_PT: Período de filtro (sec)

en: Show NMEA Debug Window
pt_PT: Mostrar janela de depuração NMEA

en: Format uploads for Furuno GP3X
pt_PT: Formatar uploads para Furuno GP3X

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
pt_PT: Usar o modo de Garmin GRMN (Host) para uploads

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
pt_PT: Usar azimutes magnéticos nos dados de saída ECAPB

en: Adjust communication priorities...
pt_PT: Ajustar prioridades de comunicação...

en: Data Connections
pt_PT: Ligações de dados

en: Add Connection
pt_PT: Adicionar Ligação

en: Remove Connection
pt_PT: Remover ligação

en: Edit Selected Connection
pt_PT: Selecione a Ligação selecionada

en: Serial
pt_PT: Série

en: Network
pt_PT: Rede

en: Built-in GPS
pt_PT: GPS integrado

en: Built-in Bluetooth SPP
pt_PT: Bluetooth SPP integrado

en: BT Scan
pt_PT: Procura de BT

en: Bluetooth Data Sources
pt_PT: Fontes de dados Bluetooth

en: Protocol
pt_PT: Protocolo

en: Address
pt_PT: Endereço

en: DataPort
pt_PT: Porta de dados

en: User Comment
pt_PT: Comentário do utilizador

en: List position
pt_PT: Posição

en: socketCAN Source
pt_PT: fonte socketCAN

en: Control checksum
pt_PT: Controle de checksum

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
pt_PT: Se selecionado, apenas as frases com uma checksum válido são aceites

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
pt_PT: Usar modo Garmin (GRMN) para entrada

en: Receive Input on this Port
pt_PT: Receber dados nesta porta

en: Output on this port
pt_PT: Saída nesta porta

en: as autopilot or NMEA repeater
pt_PT: como piloto automático ou repetidor NMEA

en: Talker ID
pt_PT: ID de Emissor

en: blank = default ID
pt_PT: em branco = ID padrão

en: APB bearing precision
pt_PT: Precisão de rumo APB

en: Automatic server discovery
pt_PT: Procura automática do servidor

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
pt_PT: Se marcado, o servidor de sinal K será procurado automaticamente

en: Discover now...
pt_PT: Procurar agora...

en: Input filtering
pt_PT: Filtro de entrada

en: Accept only sentences
pt_PT: Aceitar apenas frases

en: Ignore sentences
pt_PT: Ignorar frases

en: Output filtering
pt_PT: Filtro de saída

en: Transmit sentences
pt_PT: Transmitir frases

en: Drop sentences
pt_PT: Ignorar frases

en: Stop Scan
pt_PT: Parar a verificação

en: Configure new connection
pt_PT: Configurar nova conexão

en: Signal K server available.
pt_PT: Servidor de sinal K disponível.

en: Signal K server not found.
pt_PT: Servidor de sinal K não encontrado.

en: Sentence Filter
pt_PT: Filtro de frase

en: Select All
pt_PT: Seleccionar Tudo

en: Clear All
pt_PT: Limpar Tudo

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
pt_PT: Insira a mensagem NMEA (2, 3 ou 5 caracteres)
      ou uma expressão REGEX válida (6 caracteres ou mais)

en: Enter the NMEA sentence
pt_PT: Insira a frase NMEA

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
pt_PT: Uma mensagem NMEA é geralmente de 3 caracteres de comprimento (como RMC, GGA etc.) 
    	também pode ter um prefixo de duas letras, identificando a origem, ou TALKER, da mensagem. 
    	as mensagens inteiras então parecem GPGGA ou AITXT.
    	Pode filtrar todas as frases com determinado prefixo emissor (como GP, AI etc.). 
    	O filtro também aceita Expressões Regulares (REGEXP) com 6 ou mais caracteres.

en: REGEX syntax error:
pt_PT: Erro de sintaxe REGEX:

en: Internal
pt_PT: Interno

en: Input
pt_PT: Entrada

en: Output
pt_PT: Saída

en: In/Out
pt_PT: Entrada/Saída

en: Reject
pt_PT: Rejeitar

en: Accept
pt_PT: Aceitar

en: Drop
pt_PT: Ignorar

en: Send
pt_PT: Enviar

en: In
pt_PT: Entrada

en: In: None
pt_PT: Entrada: nada

en: Out
pt_PT: Saída

en: , Out: None
pt_PT: , Saída: nada

en: Enable
pt_PT: Ativar

en: Direction
pt_PT: Direção

en: Serial Port
pt_PT: Porta Série

en: Comment:
pt_PT: Comentário:

en: Network Address
pt_PT: Endereço de rede

en: Network Port
pt_PT: Porta de rede

en: Built-in Bluetooth
pt_PT: Bluetooth integrado

en: Driver
pt_PT: Controlador

en: CM93 Detail Level
pt_PT: Nível de Detalhe CM93

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
pt_PT: Ampliação Carta Matricial/Ponderação Escala

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
pt_PT: Ampliação Carta Vetorial/Ponderação Escala

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Reinstall
pt_PT: Reinstalar

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Downgrade
pt_PT: Regredir

en: More
pt_PT: Mais

en: Less
pt_PT: Menos

en: Update plugin catalog
pt_PT: Atualizar Catálogo de Plugins

en: Advanced catalog update...
pt_PT: Atualização avançada do catálogo...

en: Plugin Manager
pt_PT: Gestor de plugins

en: Downloading
pt_PT: Descarregando

en: Downloading
pt_PT: Descarregando

en:  successfully installed
pt_PT:  instalado com sucesso

en: Installation complete
pt_PT: Instalação concluída

en: Installation error
pt_PT: Erro de instalação

en: Overwrite Garmin device route number 1?
pt_PT: Substituir o itinerário do dispositivo Garmin número 1?

en: OpenCPN Message
pt_PT: Mensagem OpenCPN

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
pt_PT: Esperando por fim do processo de compressão da carta raster.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
pt_PT: Atualização do cache comprimido do OpenCPN

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
pt_PT: Distância do próprio Barco: %4.0f NMi

en: OpenCPN Route
pt_PT: OpenCPN Rota

en: OpenCPN Track
pt_PT: Percurso OpenCPN

en: OpenCPN Waypoint
pt_PT: Ponto de passagem OpenCPN

en: Choose Format for Copy
pt_PT: Escolha o formato para copia

en: KML Standard (Google Earth and others)
pt_PT: Standard KML (Google Earth e outros)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
pt_PT: KML com dados de pontos de passagem estendidos (QtVlm)

en: Link
pt_PT: Ligações

en: Link description
pt_PT: Descrição da ligação

en: Local file...
pt_PT: Ficheiro Local...

en: Choose a file
pt_PT: Escolha um ficheiro

en: Link not complete, can't be saved.
pt_PT: Ligação incompleta, não pode ser salvo.

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
pt_PT: 
    As seguintes extensões encontraram erros durante a inicialização:

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
pt_PT: 
    A seguinte extensão encontrou erros durante a inicialização:

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
pt_PT: 
    As seguintes livrarias encontraram erros durante a inicialização:

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
pt_PT: 
    A seguinte livraria encontrou erros durante a inicialização:

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
pt_PT: 
    
    Essas extensões serão desinstalados. Talvez queira reinstalá-los
    depois de atualizar o catálogo.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
pt_PT: 
    
    Esta extensão será desinstalada. Talvez queira reinstalá-la
    depois de atualizar o catálogo.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
pt_PT: 
    
    Estas livrarias serão removidas. Talvez queira reinstalar a extensão
    associada após atualizar o catálogo.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
pt_PT: 
    
    Esta livraria será removida. Talvez queira reinstalar a extensão
    associada após atualizar o catálogo.

en: Basic
pt_PT: Base

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
pt_PT: Este ponto de passagem é parte de uma camada e não pode ser editado

en: Show name
pt_PT: Mostrar nome

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Links
pt_PT: Ligações

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Add new
pt_PT: Adicionar novo

en: Extended
pt_PT: Estendido

en: Extended Properties
pt_PT: Propriedades estendidas

en: Show on chart
pt_PT: Mostrar na carta

en: Show at scale > 1 :
pt_PT: Mostrar em escala > 1 :

en: Show waypoint name
pt_PT: Mostrar nome do Ponto de passagem

en: Range rings
pt_PT: Anéis de alcance

en: Number
pt_PT: Número

en: Distance
pt_PT: Distância

en: Color
pt_PT: &Cor:

en: None
pt_PT: Nada

en: Tide Station
pt_PT: Estação de maré

en: Arrival Radius
pt_PT: Raio de chegada

en: Planned Speed
pt_PT: Velocidade planeada

en: Add New
pt_PT: Adicionar novo

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy lat/long
pt_PT: Copiar lat/long

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Paste lat/long
pt_PT: Colar lat/long

en: Save some defaults
pt_PT: Guardar alguns defaults

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
pt_PT: Verifique que propriedades do ponto de passagem atual
     devem ser definidas como default para NOVOS pontos de passagem.

en: Do use
pt_PT: Usar

en: Don't use
pt_PT: Não usar

en: Show Waypoint Name
pt_PT: Mostrar nome do Ponto de passagem

en: Arrival radius
pt_PT: Raio de chegada

en: Show only if
pt_PT: Mostrar apenas se

en: Show always
pt_PT: Mostrar sempre

en: Show only at scale
pt_PT: Mostrar apenas em escala

en: Tide Station not found
pt_PT: Estação de Maré não encontrada

en: Set scale
pt_PT: Definir escala

en: Chart Scale
pt_PT: Escala da Carta

en: kts
pt_PT: nós

en: Persistent
pt_PT: Persistente

en: Export GPX file
pt_PT: Exportar ficheiro GPX

en: Overwrite existing file?
pt_PT: Substituir ficheiro existente?

en: Import GPX file
pt_PT: Importar ficheiro GPX

en: Temporary
pt_PT: Temporário

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
pt_PT: pontos de passagem duplicados encontrados e ignorados durante a importação.

en: NMEA Debug Window
pt_PT: Janela de depuração NMEA

en: Show usage syntax.
pt_PT: Mostrar sintaxe de utilização.

en: Run in portable mode.
pt_PT: Executar em modo portátil.

en: Switch to full screen mode on start.
pt_PT: Mudar para o modo de ecrã completo ao arrancar.

en: Disable OpenGL video acceleration. This setting will be remembered.
pt_PT: Desactivar aceleração video OpenGL. Esta configuração será memorizada.

en: Amount of logging: error, warning, message, info, debug or trace
pt_PT: Nível de registo: erro, aviso, mensagem, informação, depuração ou rastreamento

en: Display a slideshow of <num> charts and then exit. Zero or negative <num> specifies no limit.
pt_PT: Exibir uma apresentação de slides de <num> cartas e depois sair. Zero ou negativo <num> especifica sem limite.

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
pt_PT: Desculpe, uma instância existente do OpenCPN pode estar muito ocupada para responder.
    Por favor, tente novamente.

en: Failed to initialize the user interface.
pt_PT: Falha ao inicializar a interface do utilizador.

en: OpenCPN cannot start.
pt_PT: OpenCPN não pode arrancar.

en: The necessary configuration files were not found.
pt_PT: Os ficheiros de configuração necessários não foram encontrados.

en: See the log file at
pt_PT: Veja o ficheiro de log em

en:  for details.
pt_PT:  para detalhes.

en:  -- [Portable(-p) executing from
pt_PT:  -[Executar versão Portátil(-p) de

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
pt_PT: Recuperar o diretório do conjunto inicial cartas do registo do Windows

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
pt_PT: OpenCPN Inicializado em %ld ms.

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "OK" to agree and proceed, "Cancel" to quit.
pt_PT: 
    OpenCPN é distribuído na esperança de que seja útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; nem sequer implícita garantia de COMERCIABILIDADE ou APTIDÃO PARA UM PROPÓSITO PARTICULAR.
    
    Veja o GNU General Public License para mais detalhes.
    
    O OpenCPN só deve ser usado em conjunto com cartas em papel aprovadas e métodos de navegação tradicionais.
    
    NÃO confiar no OpenCPN para a segurança de vida ou propriedade.
    
    Por favor, clique em "OK" para concordar e prosseguir, "Cancelar" para sair.

en: OpenCPN for Android
pt_PT: OpenCPN para Android

en: Welcome to OpenCPN
pt_PT: Bem-vindo ao OpenCPN

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
pt_PT: Este alvo AIS tem gravação de percurso ativada por propriedades MMSI
    Uma gravação de percurso será, portanto, reiniciada para este alvo.
    
    Em vez disso, quer parar a gravação de percurso para este alvo?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
pt_PT: OpenCPN precisa atualizar a base de dados de cartas a partir do ficheiro de configuração....

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
pt_PT: A atualizar a base de dados de cartas a partir dos registos nos ficheiros de configuração....

en: Elapsed time :
pt_PT: Tempo decorrido:

en: Estimated time :
pt_PT: Tempo estimado :

en: Remaining time :
pt_PT: Tempo restante:

en: OpenCPN Chart Update
pt_PT: Actualização Cartas OpenCPN

en: Show Toolbar
pt_PT: Mostrar barra de ferramentas

en: Hide Toolbar
pt_PT: Ocultar Barra de Ferramentas

en: MAN OVERBOARD
pt_PT: HOMEM AO MAR

en:  at
pt_PT:  em

en:  on
pt_PT: em

en: 1.0 NM along COG
pt_PT: 1.0 NM ao longo do COG

en: Temporary MOB Route
pt_PT: Rota MOB temporária

en: Assumed 1 Mile Point
pt_PT: Ponto assumido 1 milha

en:  Time:
pt_PT:  Tempo:

en:   Position:
pt_PT:   Posição:

en: Disable Tracking
pt_PT: Desativar o Rasto

en: Enable Tracking
pt_PT: Ativar Gravação do Percurso

en: Auto Follow
pt_PT: Acompanhar Automaticamente

en: Head Up Mode
pt_PT: Modo Proa Acima

en: Zoom In
pt_PT: Ampliar

en: Zoom Out
pt_PT: Reduzir

en: Larger Scale Chart
pt_PT: Carta de escala maior

en: Smaller Scale Chart
pt_PT: Carta de escala menor

en: Exit OpenCPN
pt_PT: Sair do OpenCPN

en: &Navigate
pt_PT: &Navegar

en: Show Chart Bar
pt_PT: Mostrar Barra de Cartas

en: Show ENC text
pt_PT: Mostrar texto ENC

en: Show ENC Lights
pt_PT: Mostrar faróis ENC

en: Show ENC Soundings
pt_PT: Mostrar Batimetria ENC

en: Show ENC Anchoring Info
pt_PT: Mostrar informação de fundeio ENC

en: Show ENC Data Quality
pt_PT: Mostrar Qualidade dos Dados ENC

en: Show Navobjects
pt_PT: Mostrar objetos de navegação

en: Change Color Scheme
pt_PT: Mudar Esquema de Cores

en: &View
pt_PT: &Ver

en: Show AIS Targets
pt_PT: Mostrar Alvos AIS

en: Hide Moored AIS Targets
pt_PT: Ocultar alvos AIS atracados

en: Show AIS Target Tracks
pt_PT: Mostra rasto dos alvos AIS

en: Show CPA Alert Dialogs
pt_PT: Mostrar diálogos de alerta do CPA

en: Sound CPA Alarms
pt_PT: Soar alarmes CPA

en: Show CPA Warnings
pt_PT: Mostrar avisos do CPA

en: Measure Distance
pt_PT: Medida de distância

en: Route && Mark Manager...
pt_PT: Rota && Gestor de Marcas...

en: Create Route
pt_PT: Criar Rota

en: Drop Mark at Boat
pt_PT: Lançar Marca na Posição do Barco

en: Drop Mark at Cursor
pt_PT: Lançar Marca na Posição do Cursor

en: Drop MOB Marker
pt_PT: Lançar Marca de Homem ao Mar

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: &Tools
pt_PT: &Ferramentas

en: &Window
pt_PT: &Janela

en: OpenCPN Help
pt_PT: Ajuda do OpenCPN

en: &Help
pt_PT: &Ajuda

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
pt_PT: Por Favor, Reinicie OpenCPN para ativar linguagem ou alterações de estilo.

en:  Ship
pt_PT:  Navio

en: Rotated Mode
pt_PT: Modo de rotação

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
pt_PT: ocorreu um problema a imprimir.
    A sua impressora pode não estar correctamente configurada

en: (Unnamed Route)
pt_PT: (Rota sem nome)

en: AIS MAN OVERBOARD
pt_PT: AIS DE HOMEM AO MAR

en: Own ship
pt_PT: Nosso Navio

en: Temporary AISMOB Route
pt_PT: Rota de AISMOB temporária

en: Present own ship
pt_PT: Mostrar o nosso navio

en:   Ownship Position:
pt_PT:   Posição deste Barco:

en:   MOB Position:
pt_PT:   Posição do MOB:

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
pt_PT: ATUALIZAÇÃO HOMEM AO MAR DO AIS

en: Route & Mark Manager
pt_PT: Rota & Gestão de Marcas

en: Print Chart
pt_PT: Imprimir Carta

en:  (Ctrl-Space)
pt_PT:  (Ctrl-espaço)

en: OpenCPN ENC Prepare
pt_PT: Preparar OpenCPN ENC

en: ENC Completed.
pt_PT: ENC Completo.

en: Yes
pt_PT: Sim

en: No
pt_PT: Não

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
pt_PT: Criar um modelo de configuração privado baseado nas configurações atuais.
    Este modelo será guardado, e pode ser selecionado para ser usado em qualquer momento.

en: MMSI Extended Properties
pt_PT: Propriedades estendidas do MMSI

en: Tracking
pt_PT: Acompanhamento

en: Default tracking
pt_PT: Acompanhar por defeito

en: Always track
pt_PT: Acompanhar sempre

en:  Never track
pt_PT:  Nunca acompanhar

en: Ignore this MMSI
pt_PT: Ignorar este MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
pt_PT: Considerar este MMSI como SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
pt_PT: Converter AIVDM para AIVDO para este MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
pt_PT: Este MMSI é do meu seguidor - Sem alerta de CPA

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
pt_PT: Um Id MMSI é geralmente um número de nove dígitos. 
    Por favor verifique as suas entradas e cancele se necessário.

en: Default
pt_PT: Por defeito

en: Always
pt_PT: Sempre

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Edit MMSI Properties
pt_PT: Editar Propriedades do MMSI

en: MMSI Properties
pt_PT: Propriedades do MMSI

en: Track Mode
pt_PT: Modo de rastreio

en: Ignore
pt_PT: Ignorar

en: MOB
pt_PT: MOB (Homem ao mar)

en: Ship name
pt_PT: Nome do navio

en: Follower
pt_PT: Seguidor

en: New...
pt_PT: Novo...

en: Add MMSI Properties
pt_PT: Adicionar Propriedades do MMSI

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
pt_PT: O dispositivo selecionado não é acessível; opencpn provavelmente não será capaz de
    usar esse dispositivo como está. Pode tentar sair do OpenCPN, reinicializar e
    repetir depois de criar um ficheiro /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    com o seguinte conteúdo:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM *", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS *", MODE= "0666"
    
    Para mais informações, consulte o arquivo LINUX_DEVICES.md nos manuais da distribuição.

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
pt_PT: 
    O dispositivo selecionado não é acessível; opencpn provavelmente não será capaz de
    usar esse dispositivo como está. Pode tentar sair do OpenCPN, reinicializar e
    repetir depois de criar um ficheiro /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    com o seguinte conteúdo:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM *", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS *", MODE= "0666"
    
    Para mais informações, consulte o arquivo LINUX_DEVICES.md nos manuais da distribuição.

en: COG Predictor Length (min)
pt_PT: Comprimento da linha de previsão COG (em minutos)

en: Heading Predictor Length (NMi)
pt_PT: Comprimento da linha de previsão de rumo (NMi)

en: Ship Icon Type
pt_PT: Tipo de ícone do navios

en: Real Scale Bitmap
pt_PT: Bitmap à Escala Real

en: Real Scale Vector
pt_PT: Vectorial à Escala Real

en: Length Over All (m)
pt_PT: Comprimento de fora a fora (m)

en: Width Over All (m)
pt_PT: Boca máxima (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
pt_PT: Distância da antena GPS até à Proa (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
pt_PT: Distância da antena GPS até à meia-nau (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
pt_PT: Tamanho mínimo no ecrã (mm)

en: Show range rings
pt_PT: Mostrar círculos de distância

en: Distance between rings
pt_PT: Distância entre anéis

en: Distance Unit
pt_PT: Unidade de Distância

en: Nautical miles
pt_PT: Milhas Náuticas

en: Kilometers
pt_PT: Kilómetros

en: Range Ring Colour
pt_PT: Cor dos círculos de distância

en: Show direction to Active Waypoint
pt_PT: Mostrar direção para o Ponto de passagem Ativo

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Solid
pt_PT: Contínuo

en: Dot
pt_PT: Ponto

en: Long dash
pt_PT: Traço longo

en: Short dash
pt_PT: Traço curto

en: Dot dash
pt_PT: Ponto traço

en: Black
pt_PT: Preto

en: Dark Red
pt_PT: Vermelho escuro

en: Dark Green
pt_PT: Verde escuro

en: Dark Yellow
pt_PT: Amarelo escuro

en: Dark Blue
pt_PT: Azul escuro

en: Dark Magenta
pt_PT: Magenta escuro

en: Dark Cyan
pt_PT: Ciano escuro

en: Light Gray
pt_PT: Cinzento claro

en: Dark Gray
pt_PT: Cinzento escuro

en: Red
pt_PT: Vermelho

en: Green
pt_PT: Verde

en: Yellow
pt_PT: Amarelo

en: Blue
pt_PT: Azul

en: Cyan
pt_PT: Ciano

en: White
pt_PT: Branco

en: Tracks
pt_PT: Rastro

en: Automatic Daily Tracks at midnight
pt_PT: Registo diário à meia noite

en: Automatic Daily Tracks at
pt_PT: Registo diário automático às

en: Computer
pt_PT: Computador

en: Highlight Tracks
pt_PT: Destacar Percursos

en: Highlight Colour
pt_PT: Cor de realce

en: Tracking Precision
pt_PT: Precisão do Rastro

en: Low
pt_PT: Baixa

en: Medium
pt_PT: Média

en: High
pt_PT: Alta

en: Calculate values
pt_PT: Calcular valores

en: Calculate SOG and COG from position changes
pt_PT: Calcular o SOG e COG de mudanças de posição

en: Min seconds between updates
pt_PT: Mínimo de segundos entre actualizações

en: Routes/Points
pt_PT: Rotas/Pontos

en: New Routes
pt_PT: Novas rotas

en: Waypoint default icon
pt_PT: Ícone por defeito para marcas de pontos de passagem

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
pt_PT: Raio do círculo do ponto de chegada (NMi)

en: Advance route waypoint on arrival only
pt_PT: Avanço de ponto de passagem da rota apenas na chegada

en: New Waypoints
pt_PT: Novos pontos de passagem

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
pt_PT: Só mostrar pontos de passagem para escala de carta maior que 1:

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
pt_PT: Substituir as configurações para visibilidade baseada na escala da carta e mostrar sempre

en: Waypoint range rings
pt_PT: Anéis de Distância a Pontos de passagem

en: Waypoint Range Ring Colours
pt_PT: Cores dos anéis de distância a pontos de passagem

en: Control Options
pt_PT: Opções de controle

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
pt_PT: Trancar Pontos de Passagem (a menos que esteja aberta a janela de propriedades)

en: Confirm deletion of tracks and routes
pt_PT: Confirmar apagamento de percurso e rotas

en: Chart Files
pt_PT: Ficheiros de cartas

en: Directories
pt_PT: Diretórios

en: Add Directory...
pt_PT: Adicionar Diretório...

en: Remove Selected
pt_PT: Remover selecionados

en: Compress Selected
pt_PT: Comprimir a seleção

en: Add..
pt_PT: Adicionar..

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Compress
pt_PT: Comprimir

en: Migrate Charts..
pt_PT: Migrar cartas..

en: Update Control
pt_PT: Controlo de Actualização

en: Scan Charts and Update Database
pt_PT: Examinar cartas e atualizar base de dados

en: Force Full Database Rebuild
pt_PT: Forçar a Reconstrução total da Base de Dados de Cartas

en: Prepare all ENC Charts
pt_PT: Preparar todas cartas ENC

en:  [Modified]
pt_PT:  [Modificado]

en: Templates
pt_PT: Modelos

en: Template Status
pt_PT: Estado do modelo

en: Last Applied Template Title:
pt_PT: Título do último modelo usado:

en: Saved Templates
pt_PT: Modelos guardados

en: Create Config...
pt_PT: Criar Configuração...

en: Delete Selected Config...
pt_PT: Eliminar configuração selecionada...

en: Apply Selected Config
pt_PT: Aplicar configuração selecionada

en: Create Config
pt_PT: Criar Configuração

en: Problem applying selected configuration.
pt_PT: Problemas a ativar a configuração selecionada.

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: De-skew Raster Charts
pt_PT: Inclinação de gráficos Raster

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
pt_PT: Usar acelerador de gráficos (OpenGL)

en: OpenGL Options
pt_PT: Opções OpenGL

en: Chart Rotation Averaging Time
pt_PT: Tempo médio de rotação da carta

en: seconds
pt_PT: segundos

en: Chart Zoom/Scale Weighting
pt_PT: Ampliação Carta/Ponderação Escala

en: Raster
pt_PT: Matricial

en: Vector
pt_PT: Vectorial

en: CM93 Detail level
pt_PT: Nível de Detalhe CM93

en: Physical Screen Width
pt_PT: Largura física do ecrã

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Chart Display
pt_PT: Apresentação de cartas

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
pt_PT: Mostrar cartas digitalizadas distorcidas com o norte para cima

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
pt_PT: Com um valor inferior, o mesmo nível de aumento mostra uma carta menos detalhada.
    Com um valor superior, o mesmo nível de aumento mostra uma carta mais detalhada.

en: Graphics
pt_PT: Gráficos

en: Vector Chart Display
pt_PT: Apresentação de cartas vectoriais

en: Mariner's Standard
pt_PT: Standard Marítimo

en: Depth Soundings
pt_PT: Sonda Reduzida

en: Chart Information Objects
pt_PT: Ícone

en: Buoys/Lights
pt_PT: Bóias e luzes

en: Extended Light Sectors
pt_PT: Setores de luz estendidos

en: Chart Texts
pt_PT: Textos da carta

en: National text on chart
pt_PT: Texto nacional na carta

en: Important Text Only
pt_PT: Só Texto Importante

en: De-Cluttered Text
pt_PT: Desobstruir Texto

en: Chart Detail
pt_PT: Detalhe da carta

en: Reduced Detail at Small Scale
pt_PT: Detalhe reduzido em escala pequena

en: Additonal detail reduction at Small Scale
pt_PT: Redução de detalhes adicional em escala pequena

en: Graphics Style
pt_PT: Estilo gráfico

en: Paper Chart
pt_PT: Carta em Papel

en: Simplified
pt_PT: Simplificados

en: Boundaries
pt_PT: Limites

en: Plain
pt_PT: Simples

en: Symbolized
pt_PT: Com símbolos

en: Colors
pt_PT: Cores

en: 2 Color
pt_PT: 2 Cores

en: 4 Color
pt_PT: 4 Cores

en: Shallow Depth
pt_PT: Pouca profundidade

en: Safety Depth
pt_PT: Profundidade segura

en: Deep Depth
pt_PT: Águas livres

en: User Standard Objects
pt_PT: Objetos standard de utilizador

en: Reset to STANDARD
pt_PT: Repor STANDARD

en: Tides && Currents
pt_PT: Marés && Correntes

en: Active Datasets
pt_PT: Conjuntos de dados activos

en: Add Dataset...
pt_PT: Adicionar ficheiro...

en: All Available Charts
pt_PT: Todas as cartas disponíveis

en: Remove Chart
pt_PT: Remover carta

en: All Charts
pt_PT: Todas as Cartas

en: New Group...
pt_PT: Grupo Novo...

en: Delete Group
pt_PT: Apagar grupo

en: Preserve scale when switching charts
pt_PT: Manter a escala quando mudar de carta

en: Controls
pt_PT: Controles

en: Smooth Panning / Zooming
pt_PT: Ampliação / Deslocação suave

en: Zoom to Cursor
pt_PT: Ampliação para Cursor

en: Display Features
pt_PT: Opções de apresentação

en: Status Bar Option
pt_PT: Opção Barra de Estado

en: Live ETA at Cursor
pt_PT: ETA dinâmico no Cursor

en: Default Boat Speed
pt_PT: Velocidade do barco por defeito

en: Canvas Layout
pt_PT: Disposição da apresentação

en: Status Bar
pt_PT: Barra de Estados

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Statute miles
pt_PT: Milhas terrestres

en: Knots
pt_PT: Nós

en: Depth
pt_PT: Profundidade

en: Temperature
pt_PT: Temperatura

en: Lat/Long
pt_PT: Latitude/Longitude

en: Degrees, Decimal Minutes
pt_PT: Graus, Minutos e Decimais

en: Decimal Degrees
pt_PT: Graus e Decimais

en: Degrees, Minutes, Seconds
pt_PT: Graus, Minutos e Segundos

en: Bearings
pt_PT: Direções

en: Show true
pt_PT: Mostrar verdadeiro

en: Show magnetic
pt_PT: Mostrar magnético

en: Assumed magnetic variation
pt_PT: Variação magnética assumida

en: deg (-W, +E)
pt_PT: graus (-W, +E)

en: Show true bearings and headings
pt_PT: Mostrar marcações e proas verdadeiros

en: Show magnetic bearings and headings.
pt_PT: Mostrar marcações e proas magnéticas.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
pt_PT: Variação magnética calculada pela extensão WMM

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
pt_PT:  Para especificar a variação magnética manualmente,
     deve desactivar a extensão WMM.

en: Test
pt_PT: Teste

en: Audio file name:
pt_PT: Nome do ficheiro de áudio:

en: Select Sound File
pt_PT: Seleccionar Som Alarme

en: Sounds
pt_PT: Sons

en: Anchor Alarm
pt_PT: Alarme de âncora

en: Play Sound on Anchor Alarm.
pt_PT: Tocar som no Alarme de Âncora.

en: Select Anchor Alarm Sound
pt_PT: Selecionar Som do Alarme Âncora

en: Play Sound on AIS Alert.
pt_PT: Tocar som no Alerta AIS.

en: Select AIS Alert Sound
pt_PT: Selecionar Som do Alerta AIS

en: SART Alert
pt_PT: Alerta SART

en: Play Sound on AIS SART Alert.
pt_PT: Tocar som no Alerta AIS SART.

en: Select AIS SART Alert Sound
pt_PT: Selecionar Som de Alerta AIS SART

en: DSC Alert
pt_PT: Alerta DSC

en: Play Sound on DSC notification.
pt_PT: Tocar som na notificação DSC.

en: Select DSC notification Sound
pt_PT: Selecionar som de notificação DSC

en: AIS Targets
pt_PT: Alvos AIS

en: CPA Calculation
pt_PT: Cálculo do CPA (Closest Point of Approach)

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
pt_PT: Não há alertas de (T)CPA se a distância do alvo for maior que (NMi)

en: Warn if CPA less than (NMi)
pt_PT: Avisar se CPA for inferior a [NMi]:

en: ...and TCPA is less than (min)
pt_PT:   ...e se TCPA for inferior a [Minutos]:

en: Lost Targets
pt_PT: Alvo Perdido

en: Mark targets as lost after (min)
pt_PT: Marcar alvo como perdido após (Minutos)

en: Remove lost targets after (min)
pt_PT: Eliminar Alvos perdidos após [Minutos]:

en: Display
pt_PT: Apresentação

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
pt_PT: Mostrar seta de previsão COG da embarcação alvo (min)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
pt_PT: Sincronizar o comprimento da seta AIS com o previsão de COG do próprio navio

en: Show target tracks, length (min)
pt_PT: Mostrar Rastro da Embarcação Alvo, comprimento (min)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
pt_PT: Suprimir alvos ancorados/atracado, velocidade max (nós)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
pt_PT: Desenhar previsão AIS em tempo real, velocidade mínima do alvo (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
pt_PT: Permitir atenuação dos alvos menos críticos, se mais do que ... alvos

en: Show area notices (from AIS binary messages)
pt_PT: Mostrar avisos de área (a partir de mensagens binárias de AIS)

en: Show AIS targets real size
pt_PT: Mostrar tamanho real do alvo AIS

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
pt_PT: Mostrar nomes com alvos AIS em escala maior que 1:

en: Use WPL position messages. Action when received:
pt_PT: Usar mensagens de posição WPL. Ação quando recebida:

en: APRS position report
pt_PT: Indicação de Posição APRS

en: Create mark
pt_PT: Criar marca

en: Rollover
pt_PT: Informação imediata

en: Enable route/AIS info block
pt_PT: Ativar rota / bloco de informação AIS

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
pt_PT: "Nome do Barco" MMSI (Indicativo de chamada)

en: [Class] Type (Status)
pt_PT: [Classe] Tipo (Estado)

en: CPA/TCPA Alerts
pt_PT: Alarmes CPA/TCPA

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
pt_PT: Mostrar Janela de Alarmes CPA/TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
pt_PT: Alarme Sonoro para alertas CPA/TCPA e emergências DSC/SART.

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
pt_PT: Suprimir alertas para alvos fundeados / atracados

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
pt_PT: Activar  limite de tempo de resposta de alerta de alvo (min)

en: General Options
pt_PT: Opções gerais

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Fonts
pt_PT: Fontes

en: Choose Font...
pt_PT: Escolher Tipo Letra...

en: Choose Font Color...
pt_PT: Escolher Cor de Letra...

en: Sample
pt_PT: Amostra

en: Toolbar and Window Style
pt_PT: Estilo da Barra de ferramentas e da janela

en: Interface Options
pt_PT: Opções de Interface

en: Show Status Bar
pt_PT: Mostrar Barra de Estado

en: Show Menu Bar
pt_PT: Mostrar Barra de Menu

en: Show Compass/GPS Status Window
pt_PT: Mostrar Status da bússola/GPS

en: Enable Toolbar auto-hide
pt_PT: Activar ocultação automática barra ferramentas

en: Play Ships Bells
pt_PT: Tocar o sino do navio

en: Audio Play command:
pt_PT: Comando de Reprodução de Áudio:

en: Unknown device :
pt_PT: Dispositivo desconhecido:

en: Input device :
pt_PT: Dispositivo de entrada:

en: Sound Device
pt_PT: Dispositivo sonoro

en: Enable Touchscreen interface
pt_PT: Activar a interface Touchscreen

en: Enable Scaled Graphics interface
pt_PT: Activar a interface Scaled Graphics

en: Show Zoom buttons
pt_PT: Botões de zoom visíveis

en: Use Inland ECDIS
pt_PT: Usar sistema Inland ECDIS

en: Inland ECDIS Manual
pt_PT: Manual Inland ECDIS

en: User Interface scale factor
pt_PT: Fator de escala de Interface de utilizador

en: Chart Object scale factor
pt_PT: Factor de escala dos Objetos na Carta

en: Ship scale factor
pt_PT: Fator de escala do Barco

en: ENC Sounding factor
pt_PT: Fator de Sondagem ENC

en: ENC Text Scale
pt_PT: Escala de Texto ENC

en: Mouse wheel zoom sensitivity
pt_PT: Sensibilidade de zoom da roda do rato

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Charts
pt_PT: Cartas

en: Connections
pt_PT: Conexões

en: Connect
pt_PT: Conectar

en: Ships
pt_PT: Navios

en: User Interface
pt_PT: Interface de utilizador

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User set magnetic variation
pt_PT: Variação magnética definida pelo utilizador

en: feet
pt_PT: pés

en: fathoms
pt_PT: braças

en: Add a directory containing chart files
pt_PT: Adicionar um diretório contendo ficheiros de cartas

en: 
     - your ship's length must be > 0
pt_PT: 
     - comprimento do seu barco deve ser > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
pt_PT: 
     - boca do seu barco deve ser > 0

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
pt_PT: 
     - seu deslocamento GPS do meio do barco deve estar dentro da boca do seu barco

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
pt_PT: 
     - seu deslocamento GPS da proa deve estar dentro do comprimento do seu barco

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
pt_PT: 
     - tamanho mínimo do ícone do barco deve estar entre 1 e 100 mm

en: The settings for own ship real size are not correct:
pt_PT: As configurações para o tamanho real do seu barco não estão corretas:

en: OpenCPN info
pt_PT: Informação OpenCPN

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
pt_PT: O Manual Inland de ECDIS não está disponível localmente.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
pt_PT: Gostaria de visitar o site Manual iECDIS para mais informação?

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
pt_PT: Compressão irá alterar ficheiros de cartas no disco. 
    Isto pode torná-las incompatíveis com outros programas ou versões mais antigas de OpenCPN.
    Cartas compactadas podem demorar um pouco mais a carregar e apresentar em alguns sistemas. 
    Podem ser descompactadas novamente usando os programas unzip ou 7 zip.

en: OpenCPN Warning
pt_PT: Aviso OpenCPN

en: OpenCPN Compress Charts
pt_PT: Cartas compactadas OpenCPN

en: No charts found to compress.
pt_PT: Não há cartas para compactar.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
pt_PT: compactadas %ld cartas
    de %.1fMB para %.1fMB
    reduzido %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
pt_PT: Digite o nome do grupo

en: New Chart Group
pt_PT: Novo grupo de cartas

en: Select Tide/Current Data
pt_PT: Selecione dados de maré/corrente

en: Texture Compression
pt_PT: Compressão de textura

en: Texture Compression with Caching
pt_PT: Compressão de textura com o cache

en: Texture Compression Caching
pt_PT: Cache de compressão de textura

en: Texture Memory Size (MB)
pt_PT: Tamanho de memória de textura (MB)

en: Size:
pt_PT: Tamanho:

en: Rebuild Texture Cache
pt_PT: Reconstruir o Cache de texturas

en: Clear Texture Cache
pt_PT: Limpar o Cache de textura

en: Show FPS
pt_PT: Mostrar FPS

en: Polygon Smoothing
pt_PT: Suavização de polígono

en: Line Smoothing
pt_PT: Suavização de Linha

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
pt_PT: OpenGL software (reiniciar OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
pt_PT: Usar Visão Panoramica acelerada

en: Texture Settings
pt_PT: Configurações de textura

en: Texture Cache
pt_PT: Cache de texturas

en: Miscellaneous
pt_PT: Diversos

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
pt_PT: A actualização da célula S57 falhou.
    A informação Enc pode estar desactualizada ou incorreta.
    
    Verifique o ficheiro de log para detalhes.

en: OpenCPN Create SENC Warning
pt_PT: OpenCPN criar aviso SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
pt_PT: Atualização da Célula S57 falhou.
    Nenhuma atualização aplicada.
    Características Enc podem estar incompletas ou imprecisas.
    
    Verifique o ficheiro de log para detalhes.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
pt_PT: OpenCPN Criação De Rota

en: Server Generic Error
pt_PT: Erro Genérico do Servidor

en: Peer rejected object
pt_PT: Objeto rejeitado pelo sistema emparelhado

en: Peer rejected duplicate object
pt_PT: Objeto duplicado rejeitado pelo sistema emparelhado

en: Peer internal error (insert)
pt_PT: Erro interno do sistema emparelhado (inserção)

en: Server Unknown Error
pt_PT: Erro desconhecido no servidor

en: OpenCPN Server Message
pt_PT: Mensagem do servidor OpenCPN

en: The server
pt_PT: O servidor

en: needs a PIN.
    Please enter the PIN number from
pt_PT: precisa de um PIN.
    Insira o número do PIN de

en: the server to pair with this device.
pt_PT: o servidor para emparelhar com este dispositivo.

en: Objects successfully sent to peer OpenCPN instance.
pt_PT: Objetos enviados com sucesso para instância OpenCPN emparelhada.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
pt_PT: 
    Extensão %s, versão %i.%i foi detectada.
    Esta versão é conhecida por ser instável e não será carregada.
    Por favor atualize esta Extensão utilizando o catálogo principal do gestor de extensões.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
pt_PT: 
    Extensão %s, versão %i.%i foi detectada.
    Esta versão é conhecida por ser instável.
    Por favor atualize esta Extensão utilizando o catálogo principal do gestor de extensões.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
pt_PT: 
    A extensão %s, versão %i.%i foi detectada.
    Esta extensão está obsoleta, a extensão o-charts deve ser usado
    em vez disso. Por favor, desinstale esta extensão e instale o o-charts
    usando o catálogo do gestor de extensões.

en: Plugin library %s can not be loaded
pt_PT: Livraria de extensões %s não pode ser carregada

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
pt_PT: 
        Instalar/desinstalar extensão ou remover ficheiro para silenciar mensagem

en:    PluginLoader: Cannot load symbol create_pi:
pt_PT:    PluginLoader: Não é possível carregar símbolo create_pi:

en: Incompatible plugin detected:
pt_PT: Extensão incompatível detectada:

en:         API Version detected:
pt_PT:         Versão da API detetada:

en:         PlugIn Version detected:
pt_PT:         Versão da Extensão detetada:

en: Plugin is a standard system plugin
pt_PT: Plugin é um plugin de sistema standard

en: Plugin is managed by OpenCPN
pt_PT: Plugin gerido pelo OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
pt_PT: Plugin não é gerido pelo OpenCPN

en: Plugin status unknown
pt_PT: Estado do plugin desconhecido

en: Update to managed Plugin is available
pt_PT: Disponível atualização para Plugin gerido

en: New managed Plugin installation available
pt_PT: Disponível nova instalação de Plugin gerida

en: Update to installed Plugin is available
pt_PT: Disponível atualização para o Plugin instalado

en: Plugin is latest available
pt_PT: O plugin é o mais recente disponível

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
pt_PT: O plugin não é compatível com esta versão do OpenCPN e será desinstalado.

en: successfully un-installed
pt_PT: desinstalado com sucesso

en: Un-Installation complete
pt_PT: Desinstalação concluída

en: Please check system log for more info.
pt_PT: Por favor, verifique o log do sistema para mais informação.

en:  successfully installed from cache
pt_PT:  instalado do cache com sucesso

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
pt_PT: Estas configurações podem desestabilizar o OpenCPN e estão desativadas por defeito. Para  ativa-las manualmente apesar dos perigos, adicione uma linha CatalogExpert=1 na seção [PlugIns] no ficheiro de configuração.

en: Plugin Catalog
pt_PT: Catálogo de Plugins

en: Update Plugin Catalog
pt_PT: Atualizar Catálogo de Plugins

en: Import plugin...
pt_PT: Importar plugin...

en: Settings...
pt_PT: Configurações...

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Update Plugin Catalog: master
pt_PT: Atualizar Catálogo de Plugins: Master

en: OpenCPN Catalog update
pt_PT: OpenCPN Atualização de Catálogo

en: Unable to copy catalog file
pt_PT: Não foi possível copiar ficheiro de catálogo

en: Unable to copy catalog file to cache
pt_PT: Não foi possível copiar o ficheiro de catálogo para o cache

en: Catalog update successful
pt_PT: Catálogo atualizado com sucesso

en: Select tarball file
pt_PT: Selecione um ficheiro tarball

en: Error extracting import plugin tarball.
pt_PT: Erro ao extrair o tarball de importação do plugin.

en: OpenCPN Plugin Import Error
pt_PT: Erro de Importação de Plugin OpenCPN

en: Error, import plugin tarball does not contain required metadata.
pt_PT: Erro, o tarball de importação do plugin não contém metadados necessários.

en: Error processing import plugin metadata.
pt_PT: Erro ao processar metadados do plugin de importação.

en: Incompatible import plugin detected.
pt_PT: Detetado Plugin de importação incompatível.

en: Plugin imported successfully
pt_PT: Plugin importado com sucesso

en: Active catalog updated.
pt_PT: Catálogo ativo atualizado.

en: Plugin may be installed or updated now.
pt_PT: O plugin pode ser instalado ou atualizado agora.

en: OpenCPN Plugin Import Successful
pt_PT: Plugin OpenCPN importado com sucesso

en: Active Catalog
pt_PT: Catálogo Ativo

en: Last Catalog
pt_PT: Último Catálogo

en: Last change:
pt_PT: Última alteração:

en: Please Update Plugin Catalog.
pt_PT: Por favor, atualize o Catálogo de Plugins.

en: Enabled
pt_PT: Ativo

en: Uninstall
pt_PT: Desinstalar

en: Upgrade to Version
pt_PT: Atualizar para a versão

en: Install...
pt_PT: Instalar...

en: Update to
pt_PT: Atualizar para

en: Adjust Comm Priorities
pt_PT: Ajustar prioridades de comunicação

en: Priority List
pt_PT: Lista de prioridades

en: Move Up
pt_PT: Subir

en: Move Down
pt_PT: Mover para Baixo

en: Refresh
pt_PT: Atualizar

en: Priorities
pt_PT: Prioridades

en: Speed/Course
pt_PT: Velocidade/Rumo

en: Mag Variation
pt_PT: Declinação magnética

en: Satellites
pt_PT: Satélites

en: wants to send you new data.
    Please enter the following PIN number on
pt_PT: quer enviar-lhe novos dados.
    Por favor, digite o seguinte PIN em

en:  to pair with this device.
pt_PT: Emparelhar com este dispositivo?

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
pt_PT: A rota recebida já existe neste sistema.
    Substituir?

en: Always replace objects from this source?
pt_PT: Substituir sempre objetos desta fonte?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
pt_PT: O percurso recebido já existe neste sistema.
    Substituir?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
pt_PT: O ponto de passagem recebido já existe neste sistema.
    Substituir?

en: AISRollover
pt_PT: Alerta AIS

en: Route Transmitted.
pt_PT: Rota transmitida.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
pt_PT: Erro na transmissão da rota.  GPS Garmin não conectado

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
pt_PT: Erro na transmissão da rota.  Por favor, verifique os ficheiros de log...

en: Routes
pt_PT: Rotas

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Show all routes
pt_PT: Mostrar todas as rotas

en: Route Name
pt_PT: Nome da Rota

en: From <-> To
pt_PT: De <-> Para

en: &Properties
pt_PT: Propriedades

en: &Activate
pt_PT: &Activar

en: &Center View
pt_PT: &Centrar Vista

en: &Reverse
pt_PT: &Reverter

en: &Delete
pt_PT: &Apagar

en: &Resequence Waypoints
pt_PT: &Renumerar Pontos de passagem

en: &Export selected...
pt_PT: &Exportar selecção...

en: Export
pt_PT: Exportar

en: &Delete All
pt_PT: &Apagar Tudo

en: Show all tracks
pt_PT: Mostrar todos os percursos

en: Track Name
pt_PT: Nome do Percurso

en: Length
pt_PT: Distância

en: &Start Track
pt_PT: &Iniciar gravação do percurso

en: Route from Track
pt_PT: Rota a partir do Percurso

en: Send to &Peer
pt_PT: Enviar para &Emparelhado

en: Waypoints
pt_PT: Pontos de passagem

en: Show all waypoints
pt_PT: Mostrar todos os pontos de passagem

en: Waypoint Name
pt_PT: Waypoints

en: Distance from own ship
pt_PT: Distância ao nosso barco

en: &New
pt_PT: &Novo

en: &Go To
pt_PT: &Ir para

en: &Send to GPS
pt_PT: &Enviar para GPS

en: Delete All
pt_PT: Apagar tudo

en: I&mport GPX...
pt_PT: I&mportar GPX...

en: Export All Visible...
pt_PT: Exportar todos visíveis...

en: Layers
pt_PT: Camadas

en: Show all layers
pt_PT: Mostrar todas as camadas

en: Layer Name
pt_PT: Nome de camada

en: No. of items
pt_PT: N. º de items

en: Layer type
pt_PT: Tipo de Camada

en: Create Temporary layer
pt_PT: Criar camada temporária

en: Create Persistent layer
pt_PT: Criar camada persistente

en: Show WPT names
pt_PT: Mostrar Nome de WPT

en: List contents
pt_PT: Listar conteúdo

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
pt_PT: Tem certeza que quer Apagar o(s) objecto(s) seleccionado(s)

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
pt_PT: Tem certeza que quer apagar <TODAS> as Rotas?

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
pt_PT: Enviar Rota(s) para OpenCPN Emparelhado

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
pt_PT: Enviar Ponto de passagem para OpenCPN Emparelhado

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
pt_PT: Enviar Percurso(s) para OpenCPN Emparelhado

en: &Merge Selected Tracks
pt_PT: &Combinar Percursos Selecionados

en: Reduce Data...
pt_PT: Reduzir dados...

en: &Copy as text
pt_PT: &Copiar como texto

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
pt_PT: Selecione o erro máximo permitido (em metros) 
    após redução de dados:

en: Reduce Data Precision
pt_PT: Reduzir a precisão de dados

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
pt_PT: A quantidade de dados usada pelo Percurso
     foi reduzida de %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
pt_PT: O trajecto a efectuar no momento não foi unido.
    Pode uni-lo depois quando concluído.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
pt_PT: OpenCPN Convertendo Percurso para Rota....

en: Processing Waypoints...
pt_PT: A processar Pontos de passagem...

en: Done.
pt_PT: Feito.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
pt_PT: Tem certeza que quer apagar <TODOS> os percursos?

en: Overruled
pt_PT: Excedido

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
pt_PT: O ponto de passagem que pretende apagar é usado por uma rota, quer realmente apagá-lo?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
pt_PT: Tem certeza que quer apagar <TODOS> os Pontos de passagem?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
pt_PT: Existem pontos de passagem usados em rotas e alertas de fundeio.
     Quer eliminá-los também?
     Isso alterará as rotas e desligará os alertas de fundeio.
     Respondendo Não mantém os pontos de passagem usados em rotas e alertas.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
pt_PT: Tem certeza que quer apagar esta camada e <TODO> o seu conteúdo?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
pt_PT: O ficheiro também será apagado da diretoria de camadas do OpenCPN.

en: (Unnamed Layer)
pt_PT: (Camada sem nome)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
pt_PT: Você está tentando apagar uma rota activa de MOB AIS, você tem MESMO certeza?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
pt_PT: Os Pontos de Passagem podem ser renomeados para refletir a nova ordem. Os nomes serão '001', '002', etc.
    
    Quer renomear os pontos de passagem?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
pt_PT: Os pontos de passagem serão renomeados para refletir a ordem natural. Os nomes serão '001', '002', etc.
    
    Deseja renomear os pontos de passagem?

en: Marks
pt_PT: Marcas

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
pt_PT: O valor de ScaMin para novos pontos de passagem está definido para

en: but current chartscale is
pt_PT: mas a escala atual da carta é

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
pt_PT: Portanto, o novo ponto de passagem não será visível a este nível de ampliação.

en: Waypoint(s) Transmitted.
pt_PT: Ponto(s) de passagem transmitido(s).

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
pt_PT: Erro na transmissão do Ponto de Passagem. GPS Garmin não conectado

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
pt_PT: Erro na Transmissão do Ponto de Passagem. Por favor verifique o ficheiro de log...

en: Leg
pt_PT: Perna

en: To Waypoint
pt_PT: Para Ponto de passagem

en: Elements to print...
pt_PT: Elementos para imprimir...

en: Show Waypoint name.
pt_PT: Mostrar nome do Ponto de passagem.

en: Show Waypoint position.
pt_PT: Mostrar posição do Ponto de passagem.

en: Show course from each Waypoint to the next one.
pt_PT: Mostre o rumo de cada ponto de passagem para o próximo.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
pt_PT: Mostrar a distância de cada ponto de passagem para o próximo.

en: Show Waypoint description.
pt_PT: Mostrar descrição do Ponto de passagem.

en: Route Print
pt_PT: Imprimir Rota

en: From
pt_PT: De

en: To
pt_PT: Para

en: Plan speed
pt_PT: Velocidade Prevista

en: Departure
pt_PT: Partida

en: Time
pt_PT: Tempo

en: LMT@Location
pt_PT: LMT@Localização

en: Default color
pt_PT: Cor por defeito

en: Width
pt_PT: Largura

en: 2px
pt_PT: 2 px

en: To waypoint
pt_PT: Para Ponto de passagem

en: To WP
pt_PT: Para WP

en: Total Distance
pt_PT: Distância Total

en: Next tide event
pt_PT: Próximo evento de maré

en: Links are opened in the default browser.
pt_PT: As ligações são abertas no navegador por defeito.

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Extend
pt_PT: Extender

en: Split
pt_PT: Dividir

en: MoTwilight
pt_PT: Crepúsculo Matutino

en: Sunrise
pt_PT: Nascer do sol

en: Daytime
pt_PT: Diurno

en: Sunset
pt_PT: Pôr do sol

en: EvTwilight
pt_PT: Crepúsculo Vespertino

en: Nighttime
pt_PT: Noite

en: Arrived
pt_PT: Chegada

en: Depart From
pt_PT: Partida de

en: Total distance
pt_PT: Distância Total

en: Speed (Kts)
pt_PT: Velocidade (nós)

en: Departure Time
pt_PT: Hora de partida

en: Time enroute
pt_PT: Duração

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
pt_PT: Tem certeza que quer Subir este ponto de passagem?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
pt_PT: Tem certeza que quer Descer este ponto de passagem?

en: OpenCPN Move Waypoint
pt_PT: Mover ponto de passagem OpenCPN

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
pt_PT: Tem certeza que quer apagar este Ponto de passagem?

en: OpenCPN Remove Waypoint
pt_PT: Remover ponto de passagem OpenCPN

en: &Copy all as text
pt_PT: &Copiar tudo como texto

en: Invalid date/time!
pt_PT: Data/hora inválida!

en: Unknown station!
pt_PT: Estação desconhecida!

en: Unavailable:
pt_PT: Indisponível:

en: Links are opened for editing.
pt_PT: As ligações são abertas para edição.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
pt_PT: Cadeia de atualização Célula S57 incompleta. 
    Características ENC podem estar incompletas ou inexatas. 
    Verifique o ficheiro de log para detalhes.

en: this file is not available
pt_PT: este ficheiro não está disponível

en: Period ends:
pt_PT: Fim do período:

en: Period starts:
pt_PT: Início do período:

en: Date ending:
pt_PT: Data de fim:

en: Date starting:
pt_PT: Data de inicio:

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
pt_PT: <font size=-2> (setores de ângulos são direções verdadeiras do lado do mar)</font><br>

en: Safe restart
pt_PT: Reinício seguro

en: Preparing vector chart
pt_PT: Preparando carta vetorial

en: GPS/Plotter Port
pt_PT: Porta do GPS/Plotter

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
pt_PT: Prepare o GPS para upload de rota/Ponto de passagem e prima Enviar...

en: Progress...
pt_PT: Progresso...

en: Detected OpenCPN peer instances
pt_PT: Instâncias de OpenCPN emparelhados detectadas

en: Scan again
pt_PT: Pesquisar novamente

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
pt_PT: Parece que você não tem nenhuns dados de maré/corrente harmónica instalados.

en: Tide
pt_PT: Maré

en: Current
pt_PT: Corrente

en: Next
pt_PT: Próximo

en: LMT@Station
pt_PT: LMT@Estação

en: Reference Station :
pt_PT: Estação de referência:

en: Data Source :
pt_PT: Fonte de dados :

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Tomorrow
pt_PT: Amanhã

en: Shift to Larger Scale Chart
pt_PT: Mudar para Carta a Escala Maior

en: Shift to Smaller Scale Chart
pt_PT: Mudar para Carta a Escala Menor

en: Hide ENC text
pt_PT: Ocultar texto ENC

en: ToolTips
pt_PT: Dicas

en: No, I don't want to hide it.
pt_PT: Não, não quero escondê-lo.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
pt_PT: Não e remover permanentemente a opção de escondê-lo.

en: Yes, hide it.
pt_PT: Sim, escondê-lo.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
pt_PT: O botão de Homem ao Mar pode ser um recurso de segurança importante. 
    Você tem certeza que quer escondê-lo?

en: Choose Toolbar Icons
pt_PT: Escolher os ícones da barra de ferramentas

en: Show Time.
pt_PT: Mostrar tempo

en: Show Speed.
pt_PT: Mostrar Velocidade

en: Track Print
pt_PT: Impressão do Percurso

en: Timestamp
pt_PT: Marca de tempo

en: Avg. speed
pt_PT: Velocidade média

en: Time Enroute
pt_PT: Duração

en: Local @ PC
pt_PT: Hora do PC

en: LMT @ Location
pt_PT: LMT @ localização

en: Time shown as
pt_PT: horas apresentadas como

en: To route
pt_PT: Para rota

en: Display parameters
pt_PT: Parâmetros de apresentação

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Recorded points
pt_PT: Pontos gravados

en: LMT @ Track Start
pt_PT: LMT @ Início do Percurso

en: Extend track
pt_PT: Estender Rastro

en: track
pt_PT: Rastro

en: Legend
pt_PT: Legenda

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
pt_PT: Copiar a janela de Debug NMEA para a área de transferência.

en: Message accepted
pt_PT: Mensagem aceite

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
pt_PT: Mensagem de entrada filtrada, mensagem de saída filtrada e descartada

en: Input Message filtered and dropped
pt_PT: Mensagem de Entrada filtrada e descartada

en: Output Message
pt_PT: Mensagem de saída

en: Information Message or Message with errors
pt_PT: Mensagem de Informação ou Mensagem com erros

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
pt_PT: 
    Um dongle OpenCPN foi detectado, mas não pode ser usado por falta de permissões.
    
    Este problema pode ser corrigido instalando um ficheiro de regras udev. Uma vez instalado,
    garantirá que as permissões do dongle estão OK.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
pt_PT: 
    
    Em flatpak, isso deve ser feito usando as instruções de comando manual abaixo

en: 
    The device @DEVICE@ exists but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    the rules file will fix the permissions problem.
    
    It will also create a new device called @SYMLINK@. It is recommended to use
    @SYMLINK@ instead of @DEVICE@ to avoid problems with changing device names,
    in particular on laptops.
pt_PT: 
    O dispositivo @DEVICE@ existe mas não pode ser utilizado devido à falta de permissões.
    
    Este problema pode ser corrigido instalando um ficheiro de regras udev. Uma vez instalado,
    o arquivo de regras irá corrigir o problema de permissões.
    
    Também criará um novo dispositivo chamado @SYMLINK@. Recomenda-se usar
    @SYMLINK@ em vez de @DEVICE@ para evitar problemas com a mudança de nomes de dispositivo,
    em particular em laptops.

en: Do not show this dialog next time
pt_PT: Não voltar a mostrar esta informação.

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
pt_PT: 
    Regra instalada com sucesso. Para ativar a nova regra:
    - Sair do opencpn.
    - Desconecte e insira novamente o dispositivo USB.
    - Reinicie o opencpn

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
pt_PT: 
    Para fazer após instalar a regra conforme as instruções:
    - Sair da opencpn.
    - Desconecte e insira novamente o dispositivo USB.
    - Reinicie o opencpn

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
pt_PT: O dispositivo @device@ não foi encontrado (desconectado?)

en: Manual command line instructions
pt_PT: Instruções manuais da linha de comando

en: Review rule
pt_PT: Rever regra

en: Install rule
pt_PT: Instalar regra

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Errors encountered installing rule.
pt_PT: Encontrados erros a instalar a regra.

en: Manage dongle udev rule
pt_PT: Gerir regra de dongl udev

en: Manage device udev rule
pt_PT: Gerir regra de dispositivo udev

en: OpenCPN device error
pt_PT: Erro no dispositivo OpenCPN

en: Delete Waypoint
pt_PT: Apagar Ponto de passagem

en: Move Waypoint
pt_PT: Mover ponto de passagem

en: Dismiss
pt_PT: Dispensar
