opencpn - en to sv_SE translation catalogue (1636 entries)

en: About OpenCPN
sv_SE: Om OpenCPN

en: OpenCPN Alert
sv_SE: OpenCPN Varning

en: OpenCPN AIS Alert
sv_SE: OpenCPN AIS-Larm

en: Object Query
sv_SE: Detaljinformation

en: Center view
sv_SE: Centrera vy...

en: Link Properties
sv_SE: Länk-egenskaper

en: Waypoint Properties
sv_SE: Waypointegenskaper

en: Options
sv_SE: Användarinställningar

en: Print Route Selection
sv_SE: Skriv ut valda Rutter

en: Route Properties
sv_SE: Ruttegenskaper

en: Extra Object Info
sv_SE: Extra objektinformation

en: Send to GPS
sv_SE: Skicka till GPS

en: Send to Peer
sv_SE: Sänd till annan OCPN

en: (Unnamed Track)
sv_SE: (Ej namngivet spår)

en: Print Track Selection
sv_SE: Skriv ut valda Rutter

en: Track properties
sv_SE: Spåregenskaper

en: ChartTexts
sv_SE: Text på vektorsjökort

en: Not available
sv_SE: Inte tillgängligt

en: Speed:
sv_SE: Fart:

en: Elapsed time:
sv_SE: Tidsåtgång:

en: Estimated total time:
sv_SE: Beräknad total tid:

en: Estimated remaining time:
sv_SE: Beräknad återstående tid:

en: Abort
sv_SE: Avbryt

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Pause
sv_SE: Paus

en: Close
sv_SE: Avsluta

en: Resume
sv_SE: Återuppta

en: 0 (transfer paused)
sv_SE: 0 (överföring har pausats)

en: Connection settings
sv_SE: Anslutningsinställningar

en: Connection settings used for the transfer:
sv_SE: Anslutningsinställningar för överföringen:

en: 0 (transfer completed)
sv_SE: 0 (överföringar klara)

en: Downloaded:
sv_SE: Nedladdade:

en: Uploaded:
sv_SE: Uppladdad:

en: Username:
sv_SE: Användarnamn:

en: Password:
sv_SE: Lösenord:

en: Proxy settings
sv_SE: Proxyinställningar

en: Use proxy
sv_SE: Använd proxy

en: Proxy host:
sv_SE: Proxyvärd:

en: Proxy username:
sv_SE: Användarnamn för proxy:

en: Proxy password:
sv_SE: Lösenord för proxy:

en: Proxy port:
sv_SE: Proxyport:

en: The Open Source Chart Plotter/Navigator
sv_SE: Plotter/Navigator baserad på öppen källkod

en: Copy Log File to Clipboard
sv_SE: Kopiera loggfilen till urklipp

en: Copy Settings File to Clipboard
sv_SE: Kopiera konfigurationsfilen till urklipp

en: About
sv_SE: Om

en: Authors
sv_SE: Utvecklare

en: License
sv_SE: Licens

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: < Back
sv_SE: < Bakåt

en: The OpenCPN Authors
sv_SE: OpenCPNs team

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
sv_SE: OpenCPN är ett öppet programvaruprojekt byggt av seglare och båtfolk.
    Program och programkod är tillgängligt att ladda ned och distribuera utan kostnad.

en: Want to help?
sv_SE: Vill du hjälpa till?

en: Donate
sv_SE: Donera

en: or
sv_SE: eller

en: get involved!
sv_SE: engagera dig!

en: Logfile:
sv_SE: Loggfil:

en: Config file:
sv_SE: Konfigurationsfil:

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: OpenCPN Website
sv_SE: OpenCPN hemsida

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
sv_SE: OpenCPN hjälpdokumentation finns inte lokalt.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
sv_SE: Vill du besöka webbplatsen opencpn.org mer information?

en: OpenCPN Info
sv_SE: OpenCPN Information

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
sv_SE: Varningsområde: Livsmiljö för marina däggdjur (innebär valar som inte observerats)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
sv_SE: Varningsområde: Marina däggdjur i området - minska hastigheten

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
sv_SE: Varningsområde: Marina däggdjur i området - håll undan

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
sv_SE: Varningsområde: Marina däggdjur i området - rapportera iakttagelser

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
sv_SE: Varningsområde: Skyddad livsmiljö - sänk hastigheten

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
sv_SE: Varningsområde: Skyddad livsmiljö - håll undan

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
sv_SE: Varningsområde: Skyddad livsmiljö - inget fiske eller ankring

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
sv_SE: Caution Area: Drivande objekt

en: Caution Area: Traffic congestion
sv_SE: Varningsområde: Trafikstockningar

en: Caution Area: Marine event
sv_SE: Varningsområde: Marin händelse

en: Caution Area: Divers down
sv_SE: Varningsområde: Dykare i vattnet

en: Caution Area: Swim area
sv_SE: Varningsområde: Badplats

en: Caution Area: Dredge operations
sv_SE: Varningsområde: Muddringsarbete

en: Caution Area: Survey operations
sv_SE: Varningsområde: Sjömätningsverksamhet

en: Caution Area: Underwater operation
sv_SE: Varningsområde: Undervattensverksamhet

en: Caution Area: Seaplane operations
sv_SE: Varningsområde: Sjöflygsverksamhet

en: Caution Area: Fishery - nets in water
sv_SE: Varningsområde: Fiske - nät i vattnet

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
sv_SE: Varningsområde: Ansamling av fiskefartyg

en: Caution Area: Fairway closed
sv_SE: Varningsområde: Farleden stängd

en: Caution Area: Harbour closed
sv_SE: Varningsområde: Hamnen stängd

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
sv_SE: Varningsområde: Risk (definieras i tillhörande textfält)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
sv_SE: Varningsområde: Undervattensfartyg

en: (reserved for future use)
sv_SE: (reserverad)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
sv_SE: Varningsområde: Stormfront (stormbyar)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
sv_SE: Varningsområde: Farlig havsis

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
sv_SE: Varningsområde: Stormvarning (Storm eller stormfronter)

en: Environmental Caution Area: High wind
sv_SE: Varningsområde: Hård vind

en: Environmental Caution Area: High waves
sv_SE: Varningsområde: Höga vågor

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
sv_SE: Varningsområde: Nedsatt sikt (dimma, regn, osv)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
sv_SE: Varningsområde: Kraftig ström

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
sv_SE: Varningsområde: Svår isbildning

en: Restricted Area: Fishing prohibited
sv_SE: Skyddsområde: Fiske förbjudet

en: Restricted Area: No anchoring.
sv_SE: Skyddsområde: Ankring ej tillåten

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
sv_SE: Skyddsområde: Godkännande krävs innan genomfart

en: Restricted Area: Entry prohibited
sv_SE: Skyddsområde: Tillträde förbjudet

en: Restricted Area: Active military OPAREA
sv_SE: Skyddsområde: Militär aktivitet OPAREA

en: Restricted Area: Firing - danger area.
sv_SE: Skyddsområde: Brand - riskområde

en: Restricted Area: Drifting Mines
sv_SE: Skyddsområde: Drivande minor

en: Anchorage Area: Anchorage open
sv_SE: Ankringsområde: Ankarplatsen öppen

en: Anchorage Area: Anchorage closed
sv_SE: Ankringsområde: Ankarplatsen stängd

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
sv_SE: Ankringsområde: Ankring förbjuden

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
sv_SE: Ankringsområde: Djup ankarplats

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
sv_SE: Ankringsområde: Grund ankarplats

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
sv_SE: Ankringsområde: Överföringar mellan fartyg

en: Security Alert - Level 1
sv_SE: Säkerhetsvarning - nivå 1

en: Security Alert - Level 2
sv_SE: Säkerhetsvarning - nivå 2

en: Security Alert - Level 3
sv_SE: Säkerhetsvarning - nivå 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
sv_SE: Nödlägesområde: Fartyg ur funktion och på drift

en: Distress Area: Vessel sinking
sv_SE: Nödlägesområde: Sjunkande fartyg

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
sv_SE: Nödlägesområde: Fartyg under evakuering

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
sv_SE: Nödlägesområde: Fartyg begär medicinsk hjälp

en: Distress Area: Vessel flooding
sv_SE: Nödlägesområde: Fartyg tar in vatten

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
sv_SE: Nödlägesområde: Fartygsbrand/explosion

en: Distress Area: Vessel grounding
sv_SE: Nödlägesområde: Fartyg på grund

en: Distress Area: Vessel collision
sv_SE: Nödlägesområde: Fartygskollision

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
sv_SE: Nödlägesområde: Kapsejsande fartyg

en: Distress Area: Vessel under assault
sv_SE: Nödlägesområde: Fartyg under attack

en: Distress Area: Person overboard
sv_SE: Nödlägesområde: Man överbord

en: Distress Area: SAR area
sv_SE: Nödlägesområde: Sök- och räddningsområde

en: Distress Area: Pollution response area
sv_SE: Nödlägesområde: Insatser mot föroreningar

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
sv_SE: Instruktion: Kontakta VTS vid denna punkt/gränslinje

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
sv_SE: Instruktion: Kontakta hamnadministrationen vid denna punkt/gränslinje

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
sv_SE: Instruktion: Fortsätt inte förbi denna punkt/gränslinje

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
sv_SE: Instruktion: Invänta instruktioner innan passage förbi denna punkt/gränslinje

en: Proceed to this location - await instructions
sv_SE: Fortsätt till den här platsen - invänta instruktioner

en: Clearance granted - proceed to berth
sv_SE: Tillstånd beviljat - fortsätt till kajplats

en: Information: Pilot boarding position
sv_SE: Information: Position för lotsangöring

en: Information: Icebreaker waiting area
sv_SE: Information: Isbrytare på redden

en: Information: Places of refuge
sv_SE: Information: Skyddsplatser

en: Information: Position of icebreakers
sv_SE: Information: Plats för isbrytare

en: Information: Location of response units
sv_SE: Information: Plats för responsenheter

en: VTS active target
sv_SE: VTS aktivt mål

en: Rogue or suspicious vessel
sv_SE: Falskt eller misstänkt fartyg

en: Vessel requesting non-distress assistance
sv_SE: Fartyg som begär assistans (ej nöd)

en: Chart Feature: Sunken vessel
sv_SE: Sjökortsinformation: Sjunket fartyg

en: Chart Feature: Submerged object
sv_SE: Sjökortsinformation: Undervattensföremål

en: Chart Feature: Semi-submerged object
sv_SE: Varningsområde: Föremål delvis under vatten

en: Chart Feature: Shoal area
sv_SE: Sjökortsinformation: Grundområde

en: Chart Feature: Shoal area due north
sv_SE: Sjökortsinformation: Grundområde norrut

en: Chart Feature: Shoal area due east
sv_SE: Sjökortsinformation: Grundområde österut

en: Chart Feature: Shoal area due south
sv_SE: Sjökortsinformation: Grundområde söderut

en: Chart Feature: Shoal area due west
sv_SE: Sjökortsinformation: Grundområde västerut

en: Chart Feature: Channel obstruction
sv_SE: Sjökortsinformation: Kanalen blockerad

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
sv_SE: Sjökortsinformation: Reducerad segelfri höjd

en: Chart Feature: Bridge closed
sv_SE: Sjökortsinformation: Bron stängd

en: Chart Feature: Bridge partially open
sv_SE: Sjökortsinformation: Brön delvis öppnad

en: Chart Feature: Bridge fully open
sv_SE: Sjökortsinformation: Bron helt öppnad

en: Report from ship: Icing info
sv_SE: Rapport från fartyg: Isinformation

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
sv_SE: Rapport från fartyg: Allmänna upplysningar - ange i tillhörande textfält

en: Route: Recommended route
sv_SE: Rutt: Rekommenderat rutt

en: Route: Alternative route
sv_SE: Rutt: Alternativ rutt

en: Route: Recommended route through ice
sv_SE: Rutt: Rekommenderat rutt genom isen

en: Other - Define in associated text field
sv_SE: Övrigt - Ange i tillhörande textfält

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
sv_SE: Annullering - annullering av område som anges av meddelandets ID

en: Undefined (default)
sv_SE: Odefinierad

en: AIS Target Name
sv_SE: AIS Målnamn

en: Vessel, type unknown
sv_SE: Fartyg, okänd typ

en: Freightbarge
sv_SE: Lastpråm

en: Tankbarge
sv_SE: Bulkpråm

en: Tankbarge, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
sv_SE: Bulkpråm torrlastare (Ex.vis cement)

en: Service vessel, police patrol, port service
sv_SE: Servicebåt, Polis, Hamnservice

en: Pushboat, single
sv_SE: Påskjutbogserare, enkel

en: Object, not otherwise specified
sv_SE: Enhet, ej specificerad

en: Object, towed, not otherwise specified
sv_SE: Bogserat objekt, ej specificerat

en: Bunkership
sv_SE: Bunkerfartyg

en: Motor freighter
sv_SE: Motorlastfartyg

en: Motor tanker
sv_SE: Motortankfartyg

en: Motor tanker, liquid cargo, type N
sv_SE: Motortankfartyg, vätska typ N

en: Motor tanker, liquid cargo, type C
sv_SE: Motortankfartyg, vätska typ C

en: Motor tanker, dry cargo as if liquid (e.g. cement)
sv_SE: Motortanker, torrlast som om vätska (t.ex. cement)

en: Container vessel
sv_SE: Containerfartyg

en: Gas tanker
sv_SE: Gastankfartyg

en: Motor freighter, tug
sv_SE: Motorfraktfartyg, bogserbåt

en: Motor tanker, tug
sv_SE: Motortankfartg, bogserbåt

en: Motor freighter with one or more ships alongside
sv_SE: Motorlastfartyg med ett eller flera fartyg vid sidan

en: Motor freighter with tanker
sv_SE: Motorlastfartyg med tank

en: Motor freighter pushing one or more freighters
sv_SE: Motorlastfartyg som skjuter en eller flera lastfartyg

en: Motor freighter pushing at least one tank-ship
sv_SE: Motorlastfartyg som skjuter minst ett tankfartyg

en: Tug, freighter
sv_SE: Bogserbåt, fraktfartyg

en: Tug, tanker
sv_SE: Bogserbåt, tanker

en: Tug freighter, coupled
sv_SE: Bogserbåt fraktfartyg, kopplade

en: Tug, freighter/tanker, coupled
sv_SE: Bogserbåt frakt/tanker, kopplade

en: Tankbarge, liquid cargo, type N
sv_SE: Tankpråm, vätska typ N

en: Tankbarge, liquid cargo, type C
sv_SE: Tankpråm, vätska typ C

en: Freightbarge with containers
sv_SE: Lastpråm med container

en: Tankbarge, gas
sv_SE: Tankpråm, gas

en: Pushtow, one cargo barge
sv_SE: Skjutbogserare, en lastpråm

en: Pushtow, two cargo barges
sv_SE: Skjutbogserare, två lastpråmar

en: Pushtow, three cargo barges
sv_SE: Skjutbogserare, tre lastpråmar

en: Pushtow, four cargo barges
sv_SE: Skjutbogserare, fyra lastpråmar

en: Pushtow, five cargo barges
sv_SE: Skjutbogserare, fem lastpråmar

en: Pushtow, six cargo barges
sv_SE: Skjutbogserare, sex lastpråmar

en: Pushtow, seven cargo barges
sv_SE: Skjutbogserare, sju lastpråmar

en: Pushtow, eight cargo barges
sv_SE: Skjutbogserare, åtta lastpråmar

en: Pushtow, nine or more barges
sv_SE: Skjutbogserare, nio eller fler lastpråmar

en: Pushtow, one tank/gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, en tank/gas-pråm

en: Pushtow, two barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, två pråmar minst en tank- eller gas-pråm

en: Pushtow, three barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, tre pråmar, minst en tank- eller gas-pråm

en: Pushtow, four barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, fyra pråmar, minst en tank- eller gas-pråm

en: Pushtow, five barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, fem pråmar, minst en tank- eller gas-pråm

en: Pushtow, six barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, sex pråmar, minst en tank- eller gas-pråm

en: Pushtow, seven barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, sju pråmar, minst en tank- eller gas-pråm

en: Pushtow, eight barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, åtta pråmar, minst en tank- eller gas-pråm

en: Pushtow, nine or more barges at least one tanker or gas barge
sv_SE: Skjutbogserare, nio eller mer pråmar, minst en tank- eller gas-pråm

en: Tug, single
sv_SE: Bogserbåt, enkel

en: Tug, one or more tows
sv_SE: Bogserbåt, ett eller flera släp

en: Tug, assisting a vessel or linked combination
sv_SE: Bogserbåt, bistår ett fartyg eller kopplad kombination

en: Passenger ship, ferry, cruise ship, red cross ship
sv_SE: Passagerarfartyg, kryssningsfartyg, färja, sjukhusfartyg

en: Ferry
sv_SE: Färja

en: Red cross ship
sv_SE: Sjukhusfartyg

en: Cruise ship
sv_SE: Kryssningsfartyg

en: Passenger ship without accommodation
sv_SE: Passagerarfartyg utan logi

en: Vessel, work maintenance craft, floating derrick, cable-ship, buoy-ship, dredge
sv_SE: Arbetsfartyg, servicebåt, lyftkran, kabelutläggning, bojunderhåll, mudderverk

en: Fishing boat
sv_SE: Fiskefartyg

en: Barge, tanker, chemical
sv_SE: Pråm, tankbåt, kemikalier

en: General cargo Vessel maritime
sv_SE: Torrlastfartyg

en: Unit carrier maritime
sv_SE: Containerfartyg

en: Bulk carrier maritime
sv_SE: Bulklastfartg

en: Tanker
sv_SE: Tankfartyg

en: Liquified gas tanker
sv_SE: Tankfartyg LPG Kondenserad gas

en: Pleasure craft, longer than 20 metres
sv_SE: Fritidsfartyg längre än 20 m

en: Fast ship
sv_SE: Höghastighetsfartyg

en: Hydrofoil
sv_SE: Bärplansbåt

en: 
    This AIS target has Persistent Tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent Tracking for this target?
sv_SE: 
    Detta AIS-mål har ständigt spår valt i MMSI-egenskaper
    En ständigt spår kommer därför att startas om för detta mål.
    
    Vill du istället avsluta ständigt spår för detta mål?

en: AIS Alert
sv_SE: AIS-Varning

en: AISTargetAlert
sv_SE: AIS Fartygslarm

en: &Silence Alert
sv_SE: &Tysta larmet

en: &Jump To
sv_SE: &Hoppa till

en: Create Waypoint
sv_SE: Skapa waypoint

en: &Acknowledge
sv_SE: &Kvittera

en: &Close Alert
sv_SE: &Stäng varning

en: Underway using Engine
sv_SE: På väg med motor

en: At Anchor
sv_SE: För ankar

en: Not Under Command
sv_SE: Ej manöverfärdig

en: Restricted Manoeuvrability
sv_SE: Begränsad manöverförmåga

en: Constrained by draught
sv_SE: Hämmad av sitt djupgående

en: Moored
sv_SE: Förtöjd

en: Aground
sv_SE: På grund

en: Engaged in Fishing
sv_SE: Bedriver fiske

en: Underway Sailing
sv_SE: På väg med segel

en: High Speed Craft
sv_SE: Höghastighetsfartyg

en: Wing In Ground Effect
sv_SE: WIG-farkost

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
sv_SE: Bogserande motorfartyg (Lokalt)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
sv_SE: Påskjutande eller långsides bogserande motorfartyg (Lokalt)

en: Reserved 13
sv_SE: Reserverad 13

en: Reserved 14
sv_SE: Reserverad 14

en: Undefined
sv_SE: Odefinierad

en: AtoN Virtual (On Position)
sv_SE: AtoN Virtual (på position)

en: AtoN Virtual (Off Position)
sv_SE: AtoN Virtuell (inte på position)

en: AtoN Real
sv_SE: AtoN Verklig

en: AtoN Real (On Position)
sv_SE: AtoN Verklig (på position)

en: AtoN Real(Off Position)
sv_SE: AtoN Verklig (inte på position)

en: SAR Helicopter
sv_SE: SAR Helikopter

en: SAR Aircraft
sv_SE: SAR Flygplan

en: Class
sv_SE: Klass

en: Flag
sv_SE: Flagga

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Testing
sv_SE: Testar

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Safety Broadcast Message
sv_SE: Allmänt säkerhetsmeddelande

en: Distress relay
sv_SE: Nödläge återutsändning

en: by:
sv_SE: av:

en: Nature of distress:
sv_SE: Nödläge Orsak:

en:  (Last Known)
sv_SE: (Senaste kända)

en: Report Age
sv_SE: Uppdaterad sedan

en: Report as of
sv_SE: Rapporterades

en: Right
sv_SE: Höger

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Speed
sv_SE: Fart

en: Course
sv_SE: Kurs (COG)

en: Heading
sv_SE: Kurs (K)

en: Turn Rate
sv_SE: Girhastighet

en: Range
sv_SE: Avstånd

en: Bearing
sv_SE: Bäring

en: in
sv_SE: om

en: Inland Blue Flag
sv_SE: Blå flagg

en: Clear
sv_SE: Ej satt

en: Set
sv_SE: Aktiv

en: Altitude
sv_SE: Altitud

en:  COG Unavailable
sv_SE: COG ej tillgänglig

en: in
sv_SE: om

en: Aid to Navigation
sv_SE: Navigationshjälp

en: Base
sv_SE: Bas

en: Base Station
sv_SE: Basstation

en: Buddy
sv_SE: Kompis

en: GPSGate Buddy
sv_SE: GpsGate kompis

en: DSC Distress
sv_SE: DSC nödsignal

en: DSC Position Report
sv_SE: DSC Positionsrapport

en: APRS Position Report
sv_SE: APRS Positionsrapport

en: Unk
sv_SE: Okänd

en: Fire, explosion
sv_SE: Eld, explosion

en: Flooding
sv_SE: Översvämning

en: Collision
sv_SE: Kollision

en: Grounding
sv_SE: Grundstötning

en: Listing, in danger of capsizing
sv_SE: Slagsida, riskerar att kapsejsa

en: Sinking
sv_SE: Sjunker

en: Disabled and adrift
sv_SE: Manöveroduglig, driver

en: Undesignated distress
sv_SE: Allmänt nödläge

en: Abandoning ship
sv_SE: Överger skeppet

en: Piracy/armed robbery attack
sv_SE: Pirat/beväpnad rånattack

en: Man overboard
sv_SE: Man överbord

en: EPIRB emission
sv_SE: EPIRB-signal

en: Albania
sv_SE: Albanien

en: Austria
sv_SE: Österrike

en: Azores
sv_SE: Azorerna

en: Belgium
sv_SE: Belgien

en: Belarus
sv_SE: Vitryssland

en: Bulgaria
sv_SE: Bulgarien

en: Vatican City State
sv_SE: Vatikanstaten

en: Cyprus
sv_SE: Cypern

en: Germany
sv_SE: Tyskland

en: Georgia
sv_SE: Georgien

en: Moldova
sv_SE: Moldavien

en: Armenia
sv_SE: Armenien

en: Denmark
sv_SE: Danmark

en: Spain
sv_SE: Spanien

en: France
sv_SE: Frankrike

en: Faroe Islands
sv_SE: Färöarna

en: Great Britain
sv_SE: Storbritannien

en: Greece
sv_SE: Grekland

en: Croatia
sv_SE: Kroatien

en: Morocco
sv_SE: Marocko

en: Hungary
sv_SE: Ungern

en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

en: Italy
sv_SE: Italien

en: Ireland
sv_SE: Irland

en: Iceland
sv_SE: Island

en: Luxembourg
sv_SE: Luxemburg

en: Norway
sv_SE: Norge

en: Poland
sv_SE: Polen

en: Romania
sv_SE: Rumänien

en: Sweden
sv_SE: Sverige

en: Slovak Republic
sv_SE: Slovakien

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: Czech Republic
sv_SE: Tjeckien

en: Turkey
sv_SE: Turkiet

en: Ukraine
sv_SE: Ukraina

en: Russian
sv_SE: Ryssland

en: Macedonia
sv_SE: Nord Makedonien

en: Latvia
sv_SE: Lettland

en: Estonia
sv_SE: Estland

en: Lithuania
sv_SE: Litauen

en: Slovenia
sv_SE: Slovenien

en: Serbia
sv_SE: Serbien

en: Antigua and Barbuda
sv_SE: Antigua och Barbuda

en: Antilles
sv_SE: Antillerna

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Cayman Islands
sv_SE: Caymanöarna

en: Cuba
sv_SE: Kuba

en: Dominican Republic
sv_SE: Dominikanska republiken

en: Greenland
sv_SE: Grönland

en: United States of America
sv_SE: USA

en: Saint Kitts and Nevis
sv_SE: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
sv_SE: Saint-Pierre och Miquelon

en: Trinidad and Tobago
sv_SE: Trinidad och Tobago

en: Turks and Caicos Islands
sv_SE: Turks- och Caicosöarna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv_SE: Saint Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv_SE: Brittiska Jungfruöarna

en: United States Virgin Islands
sv_SE: Amerikanska Jungfruöarna

en: Saudi Arabia
sv_SE: Saudiarabien

en: China
sv_SE: Kina

en: India
sv_SE: Indien

en: Azerbaijani Republic
sv_SE: Azerbajdzjan

en: Iraq
sv_SE: Irak

en: Kazakhstan
sv_SE: Kazakstan

en: Jordan
sv_SE: Jordanien

en: Palestine
sv_SE: Palestina

en: People's Rep. of Korea
sv_SE: Korea

en: Lebanon
sv_SE: Libanon

en: Kyrgyz Republic
sv_SE: Kirgizistan

en: Maldives
sv_SE: Maldiverna

en: Mongolia
sv_SE: Mongoliet

en: Syrian Arab Republic
sv_SE: Syrien

en: United Arab Emirates
sv_SE: Förenade Arabemiraten

en: Tajikistan
sv_SE: Tadzjikistan

en: Hong Kong
sv_SE: Hongkong

en: Bosnia and Herzegovina
sv_SE: Bosnien och Hercegovina

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Micronesia
sv_SE: Mikronesien

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: Cambodia
sv_SE: Kambodja

en: Christmas Island
sv_SE: Julön

en: Cook Islands
sv_SE: Cooköarna

en: Indonesia
sv_SE: Indonesien

en: Lao People's Dem. Rep.
sv_SE: Laos Dem. Rep.

en: Northern Mariana Islands
sv_SE: Nordmarianerna

en: Marshall Islands
sv_SE: Marshallöarna

en: New Caledonia
sv_SE: Nya Kaledonien

en: French Polynesia
sv_SE: Franska Polynesien

en: Philippines
sv_SE: Filippinerna

en: East Timor
sv_SE: Östtimor

en: Papua New Guinea
sv_SE: Papua Nya Guinea

en: Pitcairn Island
sv_SE: Pitcairnöarna

en: Solomon Islands
sv_SE: Salomonöarna

en: American Samoa
sv_SE: Amerikanska Samoa

en: Viet Nam
sv_SE: Vietnam

en: Wallis and Futuna Islands
sv_SE: Wallis- och Futunaöarna

en: South Africa
sv_SE: Sydafrika

en: Algeria
sv_SE: Algeriet

en: Central African Republic
sv_SE: Centralafrikanska republiken

en: Cameroon
sv_SE: Kamerun

en: Congo
sv_SE: Kongo

en: Comoros
sv_SE: Komorerna

en: Capo Verde
sv_SE: Kap Verde

en: Crozet Archipelago
sv_SE: Crozet skärgård

en: Ivory Coast
sv_SE: Elfenbenskusten

en: Comoros (Union of the)
sv_SE: Komorerna (Unionen)

en: Egypt
sv_SE: Egypten

en: Ethiopia
sv_SE: Etiopien

en: Gabonese Republic
sv_SE: Republiken Gabon

en: Equatorial Guinea
sv_SE: Ekvatorialguinea

en: Kerguelen Islands
sv_SE: Kerguelen öarna

en: South Sudan (Republic of)
sv_SE: Södra Sudan (Republiken)

en: Libya
sv_SE: Libyen

en: Madagascar
sv_SE: Madagaskar

en: Mozambique
sv_SE: Moçambique

en: Mauritania
sv_SE: Mauretanien

en: Seychelles
sv_SE: Seychellerna

en: Saint Helena
sv_SE: Sankta Helena

en: Sao Tome and Principe
sv_SE: Sao Tome och Principe

en: Togolese Republic
sv_SE: Togos republik

en: Tunisia
sv_SE: Tunisien

en: Dem Rep.of the Congo
sv_SE: Kongo Dem.Rep.

en: Argentine Republic
sv_SE: Argentina Rep

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: Falkland Islands
sv_SE: Falklandsöarna

en: France - Guiana
sv_SE: Frankrike - Guyana

en: Suriname
sv_SE: Surinam

en: Fishing Vessel
sv_SE: Fiskefartyg

en: Towing Vessel
sv_SE: Bogserbåt

en: Towing Vessel, Long
sv_SE: Bogserbåt, lång

en: Dredger
sv_SE: Mudderverk

en: Diving Ops Vessel
sv_SE: Dykfartyg

en: Military Vessel
sv_SE: Militärfartyg

en: Sailing Vessel
sv_SE: Segelfartyg

en: Pleasure craft
sv_SE: Fritidsfartyg

en: Pilot Vessel
sv_SE: Lotsbåt

en: Search and Rescue Vessel
sv_SE: Sjöräddningsfartyg

en: Tug
sv_SE: Bogserbåt

en: Port Tender
sv_SE: Hamnuppsyn

en: Pollution Control Vessel
sv_SE: Miljösaneringsfartyg

en: Law Enforcement Vessel
sv_SE: Myndighetsfartyg

en: Medical Transport
sv_SE: Sjuktransport

en: Passenger Ship
sv_SE: Passagerarfartyg

en: Cargo Ship
sv_SE: Lastfartyg

en: Unspecified
sv_SE: Ospecifiderad

en: Reference Point
sv_SE: Referenspunkt

en: RACON
sv_SE: Radarfyr

en: Fixed Structure
sv_SE: Fast struktur

en: Spare
sv_SE: Reserv

en: Light
sv_SE: Ljussignal

en: Light w/Sectors
sv_SE: Ljussignal med sektorer

en: Leading Light Front
sv_SE: Främre ledfyr

en: Leading Light Rear
sv_SE: Bakre ledfyr

en: Cardinal N Beacon
sv_SE: Fast kardinalmärke N

en: Cardinal E Beacon
sv_SE: Fast kardinalmärke O

en: Cardinal S Beacon
sv_SE: Fast kardinalmärke S

en: Cardinal W Beacon
sv_SE: Fast kardinalmärke V

en: Beacon, Port Hand
sv_SE: Fast lateralmärke Babord

en: Beacon, Starboard Hand
sv_SE: Fast lateralmärke Styrbord

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
sv_SE: Fyr, Rekommenderad kanal babords hand

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
sv_SE: Fyr, Rekommenderad kanal styrbords hand

en: Beacon, Isolated Danger
sv_SE: Fast punktmärke

en: Beacon, Safe Water
sv_SE: Fast mittledsmärke

en: Beacon, Special Mark
sv_SE: Fast specialmärke

en: Cardinal Mark N
sv_SE: Kardinalmärke N

en: Cardinal Mark E
sv_SE: Kardinalmärke O

en: Cardinal Mark S
sv_SE: Kardinalmärke S

en: Cardinal Mark W
sv_SE: Kardinalmärke V

en: Port Hand Mark
sv_SE: Lateralmärke, babord

en: Starboard Hand Mark
sv_SE: Lateralmärke, styrbord

en: Preferred Channel Port Hand
sv_SE: Rekommenderad kanal babords hand

en: Preferred Channel Starboard Hand
sv_SE: Rekommenderad kanal styrbords hand

en: Isolated Danger
sv_SE: Punktmärke

en: Safe Water
sv_SE: Mittledsmärke

en: Special Mark
sv_SE: Specialmärke

en: Light Vessel/Rig
sv_SE: Fyrskepp

en: GpsGate Buddy
sv_SE: GpsGate kompis

en: Position Report
sv_SE: Rapporttid

en: Distress
sv_SE: I nöd

en: ARPA radar target
sv_SE: ARPA radarmål

en: Tow
sv_SE: Bogsering

en: Long Tow
sv_SE: Lång bogsering

en: Dredge
sv_SE: Muddring

en: Tender
sv_SE: Servicefartyg

en: Ref. Pt
sv_SE: Ref pkt

en: Fix.Struct.
sv_SE: Fix.Strukt.

en: Lt sect.
sv_SE: Lt sekt.

en: Ldg Lt Front
sv_SE: Ensfyr, nedre

en: Ldg Lt Rear
sv_SE: Ensfyr, övre

en: Card. N
sv_SE: Kard. N

en: Card. E
sv_SE: Kard. O

en: Card. S
sv_SE: Kard. S

en: Card. W
sv_SE: Kard. V

en: Port
sv_SE: Babord

en: Stbd
sv_SE: STBD

en: Pref. Chnl
sv_SE: Önsk.Kanal

en: Isol. Dngr
sv_SE: Isolerad fara

en: Special
sv_SE: Särskild

en: Port Hand
sv_SE: Babord

en: Stbd Hand
sv_SE: Styrbord

en: LtV/Rig
sv_SE: LtV/rigg

en: AIS target list
sv_SE: AIS lista

en: Trk
sv_SE: Spår

en: Name
sv_SE: Namn

en: Call
sv_SE: Anrop

en: Type
sv_SE: Typ

en: Nav Status
sv_SE: Nav status

en: Brg
sv_SE: BRG

en: Target info
sv_SE: AIS-information

en: Center-Info-Close
sv_SE: Centrera-Info-Stäng

en: Create WPT
sv_SE: Skapa WPT

en: Hide All Tracks
sv_SE: Dölj alla spår

en: Show All Tracks
sv_SE: Visa alla spår

en: Toggle track
sv_SE: Visa/dölj spår

en: Copy MMSI
sv_SE: Kopiera MMSI

en: AutoSort
sv_SE: Autosortera

en: Limit range: NM
sv_SE: Max avstånd: NM

en: Target Count
sv_SE: Antal AIS-mål

en: Undock Target List
sv_SE: Frikoppla AIS mållista

en: Record Track
sv_SE: Visa/spara spår

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
sv_SE: Spåret efter detta mål kommer nu att sparas och visas oavbrutet.
    Om funktionen inte avslutas kommer den att vara aktiv tills OpenCPN avslutas. OK?

en: AISTargetQuery
sv_SE: AIS-fartygsegenskaper

en: OK
sv_SE: Ok

en: Stop Tracking
sv_SE: Avsluta spår

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
sv_SE: Hjälptext för OpenCPN är inte installerad.
    Vill du installera denna app från Google PlayStore nu? (Engelsk)

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
sv_SE: Din android-enhet har en inbyggd GPS, men det är inaktiverat. 
     Vänligen öppna dialog: Android inställningar/plats - Aktivera GPS

en: Nothing found
sv_SE: Hittade ej

en: Anchorage created
sv_SE: Ankring skapad

en: OpenCPN for Android Migration Assistant
sv_SE: OpenCPN Filkopieringsassistent för Android

en: OpenCPN has detected chart folders in your configuration file that cannot be accessed on this version of Android
sv_SE: OpenCPN har upptäckt sjökortsmappar i din konfigurationsfil som inte kan nås på denna version av Android

en: OpenCPN can copy these chart folders to a suitable location, if desired.
sv_SE: OpenCPN kan kopiera dessa mappar till en lämplig plats, om så önskas.

en: To proceed with chart folder migration, choose the chart source folder, and follow the instructions given.
sv_SE: För att fortsätta med anpassning av sjökortsmappen, välj källmappen för sjökorten, och följ instruktionerna.

en: Some chart folders may be inaccessible to OpenCPN on this version of Android.
sv_SE: Vissa sjökortsmappar kan vara otillgängliga för OpenCPN på denna version av Android.

en: Migrate destination
sv_SE: Ny destination

en: OpenCPN Internal Storage
sv_SE: OpenCPN Internt minne.

en: OpenCPN SDCard Storage
sv_SE: OpenCPN SD-kortminne

en: Choose chart source folder.
sv_SE: Välj källmappen för sjökorten.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: On the next page, find and choose the root folder containing chart files to migrate
    
    Example: /storage/emulated/0/Charts
sv_SE: På nästa sida kan du hitta och välja mappen som innehåller sjökortsfilerna att anpassa
    
    Exempel: /storage/emulated/0/Charts

en: This entire folder will be migrated.
sv_SE: Hela mappen kommer att kopieras.

en: Proceed?
sv_SE: Fortsätta?

en: Waiting for permission grant....
sv_SE: Väntar på godkännande...

en: Migration started...
sv_SE: Anpassning startad...

en: Permission granted to
sv_SE: Behörighet har beviljats för

en: OpenCPN has obtained temporary permission to access the selected chart folders.
sv_SE: OpenCPN har fått tillfällig behörighet att komma åt de valda sjökortsmapparna.

en: Chart migration is ready to proceed.
sv_SE: Anpassning av skjökortsfilerna är redo att fortsätta.

en: Source:
sv_SE: Källa:

en: Destination: OpenCPN Internal Storage
sv_SE: Destination: OpenCPN intern lagring

en: Destination: OpenCPN SDCard Storage
sv_SE: Destination: OpenCPN lagring på SD-kort.

en: Migrate charts now?
sv_SE: Anpassa sjökortslagringen nu?

en: Chart migration is finished.
sv_SE: Sjökortskopieringen är klar.

en: Migrated chart folders are now accessible to OpenCPN.
sv_SE: Kopierade sjökortsmappar är nu tillgängliga för OpenCPN.

en: You may need to adjust your chart folders further, to accommodate individual chart groups
sv_SE: Om du planerar att fördela korten i olika grupper kan du i efterhand behöva att ytterligare justera sökvägen till mapparna. (1."Lägg till" -> peka på varje mapp. 2. Markera autoskapad ->"Tag bort")

en: OpenCPN will now restart to apply changes.
sv_SE: OpenCPN kommer nu att starta om för att tillämpa ändringarna.

en: Finishing migration
sv_SE: Färdigställer kopiering

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: End Route
sv_SE: Avsluta rutt

en: Measure Off
sv_SE: Avbryt mätning

en: Measure
sv_SE: Mät avstånd

en: Max Detail Here
sv_SE: Maximal detaljnivå

en: Scale In
sv_SE: Minska skalan

en: Scale Out
sv_SE: Öka skalan

en: Drop Mark
sv_SE: Placera waypoint

en: New Route...
sv_SE: Ny rutt...

en: Move Boat Here
sv_SE: Flytta båten hit

en: Navigate To Here
sv_SE: Starta navigering hit

en: Course Up Mode
sv_SE: Visa kurs uppåt (COG)

en: Heading Up Mode
sv_SE: Visa kompasskurs uppåt

en: North Up Mode
sv_SE: Visa Norr uppåt

en: Chart Up Mode
sv_SE: Visa Norr uppåt

en: Toggle Full Screen
sv_SE: Växla helskärm

en: Zero XTE
sv_SE: Nollställ XTE (WP Kurs-diff)

en: Paste Waypoint
sv_SE: Klistra in waypoint

en: Paste Route
sv_SE: Klistra in rutt

en: Paste Track
sv_SE: Klistra in spår

en: CM93 Offset Dialog...
sv_SE: CM93-korrektion...

en: Chart Groups
sv_SE: Sjökortsbuntar

en: temporary
sv_SE: temporär

en: All Active Charts
sv_SE: Alla använda sjökortsmappar

en: Target Query...
sv_SE: Detaljinformation...

en: Hide Target CPA
sv_SE: Dölj CPA för AIS-mål

en: Show Target CPA
sv_SE: Visa CPA för AIS-mål

en: Target List...
sv_SE: AIS lista...

en: Hide Target Track
sv_SE: Dölj målspår

en: Show Target Track
sv_SE: Visa målspår

en: Copy Target MMSI
sv_SE: Kopiera MMSI numret

en: Object Query...
sv_SE: Detaljinformation...

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Show
sv_SE: Visa

en: Unnamed Route
sv_SE: Ej namngiven rutt

en: Layer Route
sv_SE: Rutt (lager)

en: Properties
sv_SE: Egenskaper

en: Activate Next Waypoint
sv_SE: Aktivera nästa waypoint

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Route
sv_SE: Rutt

en: Insert Waypoint
sv_SE: Infoga waypoint

en: Append Waypoint
sv_SE: Lägg till waypoint

en: Split around Leg
sv_SE: Dela rutten vid punkten

en: Copy as KML
sv_SE: Kopiera som KML

en: Delete
sv_SE: Ra&dera

en: Reverse...
sv_SE: Reversera rutt...

en: Hide Waypoint Names
sv_SE: Dölj waypoint-namn

en: Show Waypoint Names
sv_SE: Visa waypoint-namn

en: Resequence Waypoints...
sv_SE: Omnumrera waypoints

en: Send to new GPS
sv_SE: Skicka till ny GPS

en: Layer Track
sv_SE: Spår (Lager)

en: Track
sv_SE: Spår

en: Unnamed Waypoint
sv_SE: Namnlös Waypoint

en: Layer Waypoint
sv_SE: Waypoint (Lager)

en: Remove from Route
sv_SE: Ta bort från rutt

en: Split Route at Waypoint
sv_SE: Dela rutten vid waypoint

en: Navigate To This
sv_SE: Navigera till denna

en: Clear Anchor Watch
sv_SE: Deaktivera ankarvakt

en: Set Anchor Watch
sv_SE: Aktivera ankarvakt

en: Main Menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Show Tide Information
sv_SE: Visa tidvatteninformation

en: Show Current Information
sv_SE: Visa ströminformation

en: Temporary GOTO Route
sv_SE: Temporär Rutt

en: Here
sv_SE: Här

en: There
sv_SE: Där

en: (Unnamed Waypoint)
sv_SE: (Waypoint namn)

en: Go to
sv_SE: Gå till

en: Rename Waypoints?
sv_SE: Ändra namn på waypoints?

en: Are you sure you want to delete this route?
sv_SE: Säker på att du vill radera rutten?

en: OpenCPN Route Delete
sv_SE: OpenCPN Radera rutt

en: Send Waypoint to OpenCPN Peer
sv_SE: Skicka WP till annan OCPN

en: Send Route to OpenCPN Peer
sv_SE: Skicka rutten till annan OCPN

en: Are you sure you want to delete this track?
sv_SE: Säker på att du vill du radera spåret?

en: OpenCPN Track Delete
sv_SE: OpenCPN Radera spår

en: Send Track to OpenCPN Peer
sv_SE: Skicka spåret till annan OCPN

en: Chart Panel Options
sv_SE: Anpassa sjökortet

en: Navigation Mode
sv_SE: Navigeringsläge

en: North Up
sv_SE: Norr upp

en: Course Up
sv_SE: Kurs upp (COG)

en: Heading Up
sv_SE: Kompasskurs upp

en: Look Ahead Mode
sv_SE: Se mer kort förut

en: Display Options
sv_SE: Skärminställningar

en: Enable Chart Quilting
sv_SE: Aktivera sömlös visning

en: Show Grid
sv_SE: Visa lat/long-linjer

en: Show Chart Outlines
sv_SE: Visa sjökortsgränser

en: Show Depth Units
sv_SE: Visa sjökortets djupenhet

en: Show AIS targets
sv_SE: Visa AIS-mål

en: Minimize less critical targets
sv_SE: Minimera ej kritiska mål

en: Tides and Currents
sv_SE: Tidvatten och strömmar

en: Show Tide stations
sv_SE: Visa tidvattenstationer

en: Show Currents
sv_SE: Visa strömmar

en: Vector Charts
sv_SE: Vektorsjökort

en: Show text
sv_SE: Visa text

en: Show depths
sv_SE: Visa djupinfo

en: Buoy/Light Labels
sv_SE: Namn på bojar och fyrar

en: Lights
sv_SE: Fyr/boj-ljus

en: Light Descriptions
sv_SE: Visa fyrkaraktärer

en: Anchoring Info
sv_SE: Ankringsinfo

en: Show visible sector lights
sv_SE: Visa synliga fyrsektorer

en: Show chart data quality
sv_SE: Visa status för sjökortsunderlaget

en: Display Category
sv_SE: Grundinställning

en: All
sv_SE: Alla

en: User Standard
sv_SE: Valda objekt

en: Manage Plugin Catalog
sv_SE: Hantera plugin-katalogen

en: Ultra advanced
sv_SE: Extra avancerad

en: Done
sv_SE: Klart

en: Catalog URL status:
sv_SE: URL Status för katalogen:

en: Error
sv_SE: Fel

en: Current active plugin catalog
sv_SE: Aktuell plugin-katalog

en: Default catalog
sv_SE: Förvald katalog

en: Use as active catalog
sv_SE: Använd som aktiv katalog

en: Latest available catalog:
sv_SE: Senaste tillgängliga katalog:

en: Cannot download data from url
sv_SE: Kan inte ladda ner internetdata, url.

en: Cannot parse downloaded data
sv_SE: Kan inte läsa nedladdad data

en: Catalog update problem
sv_SE: Problem med kataloguppdatering

en: Use default location
sv_SE: Använd standardplatsen

en: Save
sv_SE: Spara

en: Custom catalog URL:
sv_SE: Anpassad katalog-URL:

en: Check latest release...
sv_SE: Kontrollera senaste utgåvan...

en: Catalog updated
sv_SE: Katalogen är uppdaterad

en: Server is reachable...
sv_SE: Servern kan nås...

en: Check channel...
sv_SE: Kontrollera kanal...

en: Custom URL
sv_SE: Anpassad webbadress

en: Fail:
sv_SE: Misslyckades:

en: Catalog Manager
sv_SE: Kataloghanterare

en: Select new flavour
sv_SE: Välj annat system

en: Default setting
sv_SE: Standardinställning

en: Active catalog
sv_SE: Aktiv katalog

en: Select plugin catalog
sv_SE: Välj plugin-katalog

en: Compatibility
sv_SE: Kompatibilitet

en: Active setting:
sv_SE: Aktiv inställning:

en: Cache
sv_SE: Buffert

en: Clear cache
sv_SE: Töm bufferten

en: Size: %d MB in %d files
sv_SE: Storlek: %d MB med %d filer

en: Plugin Catalog Settings
sv_SE: Inställningar för plugin-katalogen

en:  ChartFile:
sv_SE:  Sjökortsfil:

en:  Name:
sv_SE: Namn:

en: Scale
sv_SE: Skala

en:  Depth Units:
sv_SE:  Djupenhet:

en:  Soundings:
sv_SE: Djupinformation:

en:  Projection:
sv_SE:  Projektion:

en: Transverse Mercator
sv_SE: Transversal Mercator

en: Polyconic
sv_SE: Polykonisk

en:  Source Edition:
sv_SE:  Utgåva:

en:  Updated:
sv_SE:  Uppdaterad:

en: OpenCPN Chart Scan....
sv_SE: OpenCPN Sjökortsuppdatering...

en: OpenCPN Directory Scan....
sv_SE: OpenCPN scannar mappar....

en: OpenCPN Chart Add....
sv_SE: OpenCPN lägger till sjökort...

en: Show Tides
sv_SE: Visa tidvatten

en: Hide Tides
sv_SE: Dölj tidvatten

en: Hide Currents
sv_SE: Dölj strömmar

en: Group "
sv_SE: Bunten "

en: " is empty.
sv_SE: " är tom.

en: OpenCPN Group Notice
sv_SE: OpenCPN Gruppmeddelande

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
sv_SE: " är tom, visar istället "Alla aktiva sjökort".

en: Layer Route:
sv_SE: Rutt (lager):

en: (unnamed)
sv_SE: (namnlös)

en: Total Length:
sv_SE: Total längd:

en: Leg: from
sv_SE: Ben: från

en:  to
sv_SE:  till

en: From Ship To
sv_SE: Från båten till

en: Layer Track:
sv_SE: Spår (Lager):

en: Total Track:
sv_SE: Total längd:

en: Segment Created:
sv_SE: Segment skapat:

en: StatusBar
sv_SE: Statusrad

en: ON
sv_SE: På

en: OFF
sv_SE: Av

en: CPA Alarm is switched
sv_SE: CPA Alarm är

en: Use nearby waypoint?
sv_SE: Använd närmaste waypoint?

en: OpenCPN Route Create
sv_SE: OpenCPN Skapa rutt

en: Insert first part of this route in the new route?
sv_SE: Infoga första delen av denna rutt i den nya rutten?

en: Insert this route in the new route?
sv_SE: Infoga denna rutt i den nya rutten?

en: Append last part of this route to the new route?
sv_SE: Lägga till sista delen av denna rutt till den nya rutten?

en: Append this route to the new route?
sv_SE: Lägga till denna rutt till den nya rutten?

en: For this leg the Great Circle route is
sv_SE: På det här benet är det

en:  shorter than rhumbline.
sv_SE:  kortare att segla storcirkel än loxodrom.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
sv_SE: Vill du inkludera waypoints för storcirkel-rutten på det här benet?

en: Replace this RoutePoint by the nearby Waypoint?
sv_SE: Ersätt denna punkt med närliggande waypoint?

en: OpenCPN RoutePoint change
sv_SE: OpenCPN Ändra ruttpunkter

en: Last part of route to be appended to dragged route?
sv_SE: Skall sista delen av rutten läggas till den flyttade rutten?

en: Full route to be appended to dragged route?
sv_SE: Skall hela rutten läggas till den flyttade rutten?

en: First part of route to be inserted into dragged route?
sv_SE: Skall första delen av rutten infogas i den flyttade rutten?

en: Full route to be inserted into dragged route?
sv_SE: Skall hela rutten infogas i den flyttade rutten?

en: Do you really want to delete and replace this WayPoint
sv_SE: Vill du verkligen ta bort och ersätta denna waypoint

en: which has been created manually?
sv_SE: som har skapats manuellt?

en: ObjectQuery
sv_SE: Detaljinformation

en: Layer
sv_SE: Lager

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
sv_SE: Det finns redan en waypoint i den här positionen. Vill du slå samman den inklistrade informationen med den?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
sv_SE: Om du svarar "Nej" kommer en ny waypoint att skapas i samma position.

en: Merge waypoint?
sv_SE: Slå samman waypoint?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
sv_SE: Det finns redan waypoints i några av de positioner som du vill klistra in. Vill du slå samman inklistrade punkter med dem?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
sv_SE: Om du svarar "Nej" kommer helt nya waypoint:er att skapas för den här rutten.

en: Merge waypoints?
sv_SE: Slå samman waypoints?

en: RouteLegInfoRollover
sv_SE: Rutt/Beninformation "Rulla över"

en: MBTile requires OpenGL to be enabled
sv_SE: OpenGl måste vara aktiverad för att visa MBTiles

en: Feet
sv_SE: Fot

en: Meters
sv_SE: Meter

en: Fathoms
sv_SE: Famnar

en: OverZoom
sv_SE: Överzoom

en: ExtendedTideIcon
sv_SE: Utökad tidvattensymbol

en: CurrentValue
sv_SE: Strömmar

en: AIS Target Query
sv_SE: Visa AIS info

en: Show all AIS Targets
sv_SE: Visa alla AIS-mål

en: Attenuate less critical AIS targets
sv_SE: Förminska oprioriterade AIS-Mål

en: Hide AIS Targets
sv_SE: Dölj AIS-mål

en: Show This Chart
sv_SE: Visa detta sjökort

en: Hide This Chart
sv_SE: Dölj detta sjökort

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
sv_SE: OpenCPN CM93 justerad CELL-korrektion

en: M_COVR ID
sv_SE: M_COVR-ID

en: Cell Scale
sv_SE: Cell-skala

en: User X Offset
sv_SE: Anpassad X-korrektion

en: User Y Offset
sv_SE: Anpassad Y-korrektion

en: meters
sv_SE: meter

en: Route Upload
sv_SE: Ladda upp rutt

en: This Leg
sv_SE: Ben

en: Console Legend
sv_SE: Aktiv rutt. Rubriker

en: Console Value
sv_SE: Aktiv rutt-värden

en: Full Route
sv_SE: Hela rutten

en: Show Highway
sv_SE: Visa Highway

en: XTE         L
sv_SE: XTE         BB

en: XTE         R
sv_SE: XTE         SB

en: Title
sv_SE: Titel

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Recovery Template
sv_SE: Återställningsmall

en: Apply this template to return to a known safe configuration
sv_SE: Använd denna mall för återskapa en rimlig kombination av inställningar

en: General
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Filter NMEA Course and Speed data
sv_SE: Filtrera NMEA kurs- och hastighetsdata

en: Filter period (sec)
sv_SE: Filterperiod (sek)

en: Show NMEA Debug Window
sv_SE: Visa fönster med NMEA0183 dataström

en: Format uploads for Furuno GP3X
sv_SE: Formatera för överföring till Furuno GP3X

en: Use Garmin GRMN (Host) mode for uploads
sv_SE: Använd Garmin GRMN/GRMN (Host) läge vid uppladdning.

en: Use magnetic bearings in output sentence ECAPB
sv_SE: Använd magnetisk bäring för utgående meddelande ECAPB

en: Adjust communication priorities...
sv_SE: Justera prioriteringsordning för data ...

en: Data Connections
sv_SE: Dataanslutning

en: Add Connection
sv_SE: Lägg till anslutning

en: Remove Connection
sv_SE: Ta bort anslutning

en: Edit Selected Connection
sv_SE: Redigera markerad anslutning

en: Serial
sv_SE: Seriell

en: Network
sv_SE: Nätverk

en: Built-in GPS
sv_SE: Inbyggd GPS

en: Built-in Bluetooth SPP
sv_SE: Inbyggd Bluetooth SPP

en: BT Scan
sv_SE: Leta upp BT

en: Bluetooth Data Sources
sv_SE: Bluetooth-datakällor

en: Protocol
sv_SE: Protokoll

en: Address
sv_SE: Adress

en: DataPort
sv_SE: Dataport

en: User Comment
sv_SE: Användarkommentar

en: Baudrate
sv_SE: Baudhastighet

en: List position
sv_SE: Listordning

en: socketCAN Source
sv_SE: socketCAN-port

en: Control checksum
sv_SE: Använd kontrollsumma

en: If checked, only the sentences with a valid checksum are passed through
sv_SE: Kryssa här för att enbart acceptera meddelande med korrekt kontrollsumma.

en: Use Garmin (GRMN) mode for input
sv_SE: Använd Garmin GRMN/GRMN (Host) läge vid inläsning.

en: Receive Input on this Port
sv_SE: Ta emot indata på denna Port

en: Output on this port
sv_SE: Skicka data på denna port

en: as autopilot or NMEA repeater
sv_SE: ex. autopilot eller återsända NMEA (repeater)

en: blank = default ID
sv_SE: tom = standard-ID

en: APB bearing precision
sv_SE: Precision för bäring i APB till AP

en: Automatic server discovery
sv_SE: Hitta servern automatisk

en: If checked, signal K server will be discovered automatically
sv_SE: Om markerad, försök att automatiskt hitta signal K-servern

en: Discover now...
sv_SE: Letar nu...

en: Input filtering
sv_SE: Filtrera indata

en: Accept only sentences
sv_SE: Acceptera enbart meddelande:

en: Ignore sentences
sv_SE: Ignorera meddelande:

en: Output filtering
sv_SE: Filtrering av utdata

en: Transmit sentences
sv_SE: Skicka meddelande

en: Drop sentences
sv_SE: Ignorera meddelande

en: Stop Scan
sv_SE: Avsluta sökning

en: Configure new connection
sv_SE: Skapa en ny anslutning

en: Signal K server available.
sv_SE: Signal K-server är tillgänglig.

en: Signal K server not found.
sv_SE: Signal K-servern hittades inte.

en: Sentence Filter
sv_SE: Meddelandefilter

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Clear All
sv_SE: Rensa alla

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Enter the NMEA sentence (2, 3 or 5 characters)
      or a valid REGEX expression (6 characters or longer)
sv_SE: Ange NMEA-meningen (2, 3 eller 5 tecken)
      eller ett giltigt REGEX-uttryck (6 tecken eller längre)

en: Enter the NMEA sentence
sv_SE: Ange NMEA-meddelande

en: An NMEA sentence is generally 3 characters long (like RMC, GGA etc.)
               It can also have a two letter prefix identifying the source, or TALKER, of the message.
               The whole sentences then looks like GPGGA or AITXT.
               You may filter out all the sentences with certain TALKER prefix (like GP, AI etc.).
               The filter also accepts Regular Expressions (REGEX) with 6 or more characters.
sv_SE: En NMEA-mening är i allmänhet 3 tecken lång (som RMC, GGA etc.
               Det kan också ha ett prefix på två bokstäver som identifierar källan, eller TALKER, av meddelandet.
               Hela meningarna ser sedan ut som GPGGA eller AITXT.
               Du kan filtrera bort alla meningar med vissa TALKER-prefix (som GP, AI etc.).
               Filtret accepterar även reguljära uttryck (REGEX) med 6 eller fler tecken.

en: REGEX syntax error:
sv_SE: REGEX syntaxfel:

en: Internal
sv_SE: Intern

en: Input
sv_SE: Indata

en: Output
sv_SE: Utdata

en: In/Out
sv_SE: In/ut

en: Reject
sv_SE: Avvisa

en: Accept
sv_SE: Godkänn

en: Drop
sv_SE: Hindra

en: Send
sv_SE: Skicka

en: In: None
sv_SE: In: ingen

en: Out
sv_SE: Ut

en: , Out: None
sv_SE: , Ut: ingen

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Direction
sv_SE: Riktning

en: Serial Port
sv_SE: Serieport

en: Comment:
sv_SE: Kommentar:

en: Network Address
sv_SE: Nätverksadress

en: Network Port
sv_SE: Nätverksport

en: Built-in Bluetooth
sv_SE: Inbyggd Bluetooth (BT)

en: CM93 Detail Level
sv_SE: CM93 detaljnivå

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
sv_SE: Nivå för nästa skala vid zoom av raster

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
sv_SE: Nivå för nästa skala vid zoom av vektor

en: Install
sv_SE: Installera

en: Reinstall
sv_SE: Installera igen

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Downgrade
sv_SE: Nedgradera

en: More
sv_SE: Mer

en: Less
sv_SE: Mindre

en: Update plugin catalog
sv_SE: Uppdatera plugin-katalog

en: Advanced catalog update...
sv_SE: Avancerad kataloguppdatering...

en: Plugin Manager
sv_SE: Pluginhantering

en: Downloading
sv_SE: Laddar ner

en: Downloading
sv_SE: Laddar ner

en:  successfully installed
sv_SE:  Installationen lyckades

en: Installation complete
sv_SE: Installation slutförd

en: Installation error
sv_SE: Installationen misslyckades

en: Overwrite Garmin device route number 1?
sv_SE: Skriva över Garminenhetens ruttnummer 1?

en: OpenCPN Message
sv_SE: OpenCPN meddelande

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
sv_SE: Väntar på att komprimering av rasterkort skall avslutats.

en: OpenCPN Compressed Cache Update
sv_SE: OpenCPN Uppdatera lagring av komprimerad data

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
sv_SE: Avstånd från båten: %4.0f NMi

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: OpenCPN Route
sv_SE: OpenCPN rutt

en: OpenCPN Track
sv_SE: OpenCPN Spår

en: Choose Format for Copy
sv_SE: Välj vilket format du vill kopiera i

en: KML Standard (Google Earth and others)
sv_SE: Standard KML (för t ex Google Earth)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
sv_SE: Utökad KML med extra waypoint-data (för QtVlm)

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link description
sv_SE: Beskrivning

en: Local file...
sv_SE: Lokal fil...

en: Choose a file
sv_SE: Välj en fil

en: Link not complete, can't be saved.
sv_SE: Länken är inte fullständig och kan inte sparas.

en: 
    The following  plugins have encountered errors during startup:
sv_SE: 
    Följande plugins har stött på fel vid uppstarten:

en: 
    The following plugin has encountered errors during startup:
sv_SE: 
    Följande plugins har stött på fel vid uppstarten:

en: 
    The following libraries  have encountered errors during startup:
sv_SE: 
    Följande plugins har stött på fel vid uppstarten:

en: 
    The following library has encountered errors during startup:
sv_SE: 
    Följande bibliotek har stött på fel vid uppstarten:

en: 
    
    These plugins will be uninstalled. You might want to reinstall
    them after updating the catalog.
sv_SE: 
    
    Dessa plugins kommer att avinstalleras.
    Använd Inställningar -> Plugins för att installera om dem
    efter att ha uppdaterat katalogen.

en: 
    
    This plugin will be uninstalled. You might want to reinstall
    it after updating the catalog.
sv_SE: 
    
    Denna plugins kommer att avinstalleras.
    Använd Inställningar -> Plugins för att installera om den
    efter att ha uppdaterat katalogen.

en: 
    
    These libraries will be removed. You might want to reinstall their
    associated plugin after updating the catalog.
sv_SE: 
    
    Dessa pluginbibliotek kommer att tas bort.
    Du kanske vill installera om dess associerade plugins
    efter att ha uppdaterat katalogen i Inställningar -> Plugins.

en: 
    
    The library will be removed. You might want to reinstall it's
    associated plugin after updating the catalog.
sv_SE: 
    
    Detta pluginbibliotek kommer att tas bort.
    Du kanske vill installera om dess associerade plugin
    efter att ha uppdaterat katalogen i Inställningar -> Plugins.

en: Basic
sv_SE: Enkel

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
sv_SE: Denna Waypoint tillhör ett lager och kan inte ändras

en: Show name
sv_SE: Visa namn

en: Icon
sv_SE: Symbol

en: Combo!
sv_SE: Kombo!

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Edit
sv_SE: Ändra

en: Add new
sv_SE: Lägg till ny

en: Extended
sv_SE: Utökad

en: Extended Properties
sv_SE: Speciella egenskaper

en: Show on chart
sv_SE: Visa på sjökort

en: Show at scale > 1 :
sv_SE: Visa vid skala >1:

en: Show waypoint name
sv_SE: Visa Waypointnamn

en: Range rings
sv_SE: Avståndsringar

en: Number
sv_SE: Antal

en: Distance
sv_SE: Distans

en: Color
sv_SE: Färg

en: None
sv_SE: Ingen

en: 0.05
sv_SE: 0,05

en: NMi
sv_SE: NM

en: Tide Station
sv_SE: Tidvattenstation

en: Arrival Radius
sv_SE: Ankomstradie

en: Planned Speed
sv_SE: Planerad fart

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy lat/long
sv_SE: Kopiera lat/lon

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Paste lat/long
sv_SE: Klistra in lat/lon

en: Save some defaults
sv_SE: Spara som standard

en: Check which properties of current waypoint
     should be set as default for NEW waypoints.
sv_SE: Välj vilka egenskaper från aktuell waypoint
    som skall vara standard när nya waypoints skapas.

en: Do use
sv_SE: Använd

en: Don't use
sv_SE: Använd inte

en: Show Waypoint Name
sv_SE: Visa Waypointnamn

en: Arrival radius
sv_SE: Ankomstradie

en: Show only if
sv_SE: Visa bara om

en: Show always
sv_SE: Visa alltid

en: Show only at scale
sv_SE: Visa bara om skalan

en: Tide Station not found
sv_SE: Tidvattenstationen hittades inte

en: Set scale
sv_SE: Ange skala

en: Chart Scale
sv_SE: Sjökortsskala

en: mi
sv_SE: mile

en: ft
sv_SE: fot

en: kts
sv_SE: kn

en: km/h
sv_SE: km/t

en: Persistent
sv_SE: Ständigt

en: Export GPX file
sv_SE: Exportera GPXfil

en: Overwrite existing file?
sv_SE: Skriv över befintlig fil?

en: Import GPX file
sv_SE: Importera GPX-fil

en: Temporary
sv_SE: Temporär

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
sv_SE: dubblerade waypoints upptäckta vid importen och de har ignorerats.

en: NMEA Debug Window
sv_SE: NMEA felsökningsfönster

en: Show usage syntax.
sv_SE: Visa användarsyntax.

en: Run in portable mode.
sv_SE: Kör i flyttbart läge.

en: Switch to full screen mode on start.
sv_SE: Växla till helskärmsläge vid start.

en: Disable OpenGL video acceleration. This setting will be remembered.
sv_SE: Inaktivera OpenGL videoacceleration. Inställningen sparas.

en: Amount of logging: error, warning, message, info, debug or trace
sv_SE: Ange typ av extra logg: error, warning, message, info, debug eller trace

en: Display a slideshow of <num> charts and then exit. Zero or negative <num> specifies no limit.
sv_SE: Visa ett bildspel med <antal> sjökort och avslutar. Vid noll eller negativt <antal> kommer alla sjökort att visas.

en: Sorry, an existing instance of OpenCPN may be too busy to respond.
    Please retry.
sv_SE: En befintlig instans av OpenCPN kan vara igång. 
    Försök igen.

en: Failed to initialize the user interface.
sv_SE: Användargränssnittet kan inte startas.

en: OpenCPN cannot start.
sv_SE: OpenCPN kan inte starta.

en: The necessary configuration files were not found.
sv_SE: Konfigurationsfilen hittades inte.

en: See the log file at
sv_SE: Se loggfilen på

en:  for details.
sv_SE:  för ytterligare information.

en:  -- [Portable(-p) executing from
sv_SE:  -- [Flyttbar version (-p) körs från

en: Retrieving initial Chart Directory set from Windows Registry
sv_SE: Hämtar sökväg för sjökortsmappar från Windows register

en: OpenCPN Initialized in %ld ms.
sv_SE: OpenCPN initierades på %ld ms.

en: 
    OpenCPN is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    See the GNU General Public License for more details.
    
    OpenCPN must only be used in conjunction with approved paper charts and traditional methods of navigation.
    
    DO NOT rely upon OpenCPN for safety of life or property.
    
    Please click "OK" to agree and proceed, "Cancel" to quit.
sv_SE: 
    OpenCPN distribueras med hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI, och utan underförstådd
    garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL.
    
    Se GNU General Public License för fler detaljer.
    
    OpenCPN får endast användas tillsammans med godkända papperssjökort och traditionella metoder för navigering.
    
    Lita inte på OpenCPN för säkerheten för liv eller egendom.
    
    Klicka på "OK" för att acceptera och gå vidare, "Avbryt" för att avsluta.

en: OpenCPN for Android
sv_SE: OpenCPN för Android

en: Welcome to OpenCPN
sv_SE: Välkommen till OpenCPN

en: This AIS target has Persistent tracking selected by MMSI properties
    A Persistent track recording will therefore be restarted for this target.
    
    Do you instead want to stop Persistent tracking for this target?
sv_SE: Detta AIS-mål har ständigt spår valt i MMSI-egenskaper
    En ständigt spå kommer därför att startas om för detta mål.
    
    Vill du istället avsluta ständigt spår för detta mål?

en: OpenCPN needs to update the chart database from config file entries....
sv_SE: OpenCPN behöver uppdatera sjökortsdatabasen från konfigurationsfiler....

en: Rebuilding chart database from configuration file entries...
sv_SE: Bygger om sjökortsdatabasen från konfigurationsfiler...

en: Elapsed time :
sv_SE: Förbrukad tid:

en: Estimated time :
sv_SE: Beräknad tid:

en: Remaining time :
sv_SE: Återstående tid :

en: OpenCPN Chart Update
sv_SE: Uppdatering av sjökort

en: Show Toolbar
sv_SE: Visa verktygsfältet

en: Hide Toolbar
sv_SE: Dölj verktygsfältet

en: MAN OVERBOARD
sv_SE: Man över bord

en:  at
sv_SE:  vid

en:  on
sv_SE:  på

en: 1.0 NM along COG
sv_SE: 1,0 NM längs COG

en: Temporary MOB Route
sv_SE: Temporär MOB-rutt

en: Assumed 1 Mile Point
sv_SE: Beräknad punkt 1 NM

en:  Time:
sv_SE:  Tid:

en: Disable Tracking
sv_SE: Inaktivera spår

en: Enable Tracking
sv_SE: Aktivera spår

en: Auto Follow
sv_SE: Följ båt automatiskt

en: Head Up Mode
sv_SE: Kurs uppåt

en: Zoom In
sv_SE: Zooma in

en: Zoom Out
sv_SE: Zooma ut

en: Larger Scale Chart
sv_SE: Sjökort med större skala

en: Smaller Scale Chart
sv_SE: Sjökort med mindre skala

en: Exit OpenCPN
sv_SE: Avsluta OpenCPN

en: &Navigate
sv_SE: &Navigation

en: Show Chart Bar
sv_SE: Visa list med aktuella sjökort

en: Show ENC text
sv_SE: Visa ENC-text

en: Show ENC Lights
sv_SE: Visa Ljus i ENC vektorkort

en: Show ENC Soundings
sv_SE: Visa Djup i ENC vektorkort

en: Show ENC Anchoring Info
sv_SE: Visa Ankringsinfo i ENC kort

en: Show ENC Data Quality
sv_SE: Visa ENC Status för sjökortsunderlaget

en: Show Navobjects
sv_SE: Visa Rutter o WP

en: Change Color Scheme
sv_SE: Skärminställning Dag/Skymning/Natt

en: &View
sv_SE: &Visa

en: Show AIS Targets
sv_SE: Visa AIS-fartyg

en: Hide Moored AIS Targets
sv_SE: Dölj förtöjda AIS-Mål

en: Show AIS Target Tracks
sv_SE: Visa spår efter AIS mål

en: Show CPA Alert Dialogs
sv_SE: Visa CPA larmdialog

en: Sound CPA Alarms
sv_SE: Ljudsignal vid CPA larm

en: Show CPA Warnings
sv_SE: Visa CPA-varningar

en: Measure Distance
sv_SE: Mät avstånd

en: Route && Mark Manager...
sv_SE: Rutt, spår & WP -hantering...

en: Create Route
sv_SE: Skapa rutt

en: Drop Mark at Boat
sv_SE: Placera WP/märke vid båten

en: Drop Mark at Cursor
sv_SE: Placera WP vid pekare

en: Drop MOB Marker
sv_SE: Markera MOB

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: &Tools
sv_SE: Verk&tyg

en: &Window
sv_SE: &Skärmkontroll

en: OpenCPN Help
sv_SE: OpenCPN hjälp

en: &Help
sv_SE: &Hjälp

en: Please restart OpenCPN to activate language or style changes.
sv_SE: Starta om OpenCPN för att aktivera språk- eller stiländringar.

en:  Ship
sv_SE:  Fartyg

en: Rotated Mode
sv_SE: Roterad vy

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
sv_SE: Det gick inte att skriva ut.
    Kontrollera dina skrivarinställningar!

en: (Unnamed Route)
sv_SE: (Ej namngiven rutt)

en: AIS MAN OVERBOARD
sv_SE: AIS MAN ÖVERBORD

en: Own ship
sv_SE: Eget fartyg

en: Temporary AISMOB Route
sv_SE: Tillfällig AISMOB Rutt

en: Present own ship
sv_SE: Aktuell båtposition

en:   Ownship Position:
sv_SE:   Egen position:

en: AIS MAN OVERBOARD UPDATE
sv_SE: UPPDATERAD AIS MAN ÖVERBORD

en: Route & Mark Manager
sv_SE: Rutt, spår & WP -hantering

en: Print Chart
sv_SE: Skriv ut sjökort

en:  (Ctrl-Space)
sv_SE: (Ctrl-Mellanslag)

en: OpenCPN ENC Prepare
sv_SE: Förbereder OpenCPN ENC

en: ENC Completed.
sv_SE: ENC har slutförts.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
sv_SE: Skapa en privat konfigurationsmall baserat på aktuella inställningar.
    Denna mall kommer att sparas och kan användas när som helst.

en: MMSI Extended Properties
sv_SE: MMSI utökade inställningar

en: Tracking
sv_SE: Spårning

en: Default tracking
sv_SE: Standardspår

en: Always track
sv_SE: Visa spår

en:  Never track
sv_SE:  Inget spår

en: Ignore this MMSI
sv_SE: Visa aldrig detta MMSI

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
sv_SE: Detta MMSI är en SART/PLB(AIS) MOB.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
sv_SE: Konvertera AIVDM till AIVDO för detta MMSI

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
sv_SE: Detta MMSI är min följeslagare - Inget CPA-larm

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
sv_SE: Ett MMSI har vanligen nio siffror.
    Kontrollera och klicka på Avbryt vid behov.

en: Default
sv_SE: Standard

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Edit MMSI Properties
sv_SE: Redigera MMSI inställningar

en: MMSI Properties
sv_SE: MMSI inställningar

en: Track Mode
sv_SE: Spårvisning

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: VDM->VDO
sv_SE: VDM-> VDO

en: Ship name
sv_SE: Namn

en: Follower
sv_SE: Följare

en: New...
sv_SE: Ny...

en: Add MMSI Properties
sv_SE: Lägg till MMSI inställningar

en: COG Predictor Length (min)
sv_SE: GPS-kurs (COG): Pilens längd i tid (min)

en: Heading Predictor Length (NMi)
sv_SE: Kompasskurs: Pilens längd (NM)

en: Ship Icon Type
sv_SE: Fartygssymbol

en: Real Scale Bitmap
sv_SE: Skalenlig rasterbild

en: Real Scale Vector
sv_SE: Skalenlig vektorbild

en: Length Over All (m)
sv_SE: Längd över allt (m)

en: Width Over All (m)
sv_SE: Bredd över allt (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
sv_SE: GPS avstånd från för (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
sv_SE: GPS avstånd från midskepps (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
sv_SE: Minsta skärmstorlek (mm)

en: Show range rings
sv_SE: Visa avståndsringar

en: Distance between rings
sv_SE: Avstånd mellan ringar

en: Distance Unit
sv_SE: Enhet för avstånd

en: Nautical miles
sv_SE: Nautisk mil

en: Kilometers
sv_SE: Kilometer

en: Range Ring Colour
sv_SE: Färg på avståndsringar

en: Show direction to Active Waypoint
sv_SE: Visa riktning till aktiv waypoint

en: Style
sv_SE: Textstil

en: Solid
sv_SE: Fylld

en: Dot
sv_SE: Prickad

en: Long dash
sv_SE: Streckad m långa streck

en: Short dash
sv_SE: Korta streck

en: Dot dash
sv_SE: Streck-prickad

en: Black
sv_SE: Svart

en: Dark Red
sv_SE: Mörkröd

en: Dark Green
sv_SE: Mörkgrön

en: Dark Yellow
sv_SE: Mörkgul

en: Dark Blue
sv_SE: Mörkblå

en: Dark Magenta
sv_SE: Mörk magenta

en: Dark Cyan
sv_SE: Mörk cyan

en: Light Gray
sv_SE: Ljusgrå

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrå

en: Red
sv_SE: Röd

en: Green
sv_SE: Grön

en: Yellow
sv_SE: Gul

en: Blue
sv_SE: Blå

en: White
sv_SE: Vit

en: Tracks
sv_SE: Spår

en: Automatic Daily Tracks at midnight
sv_SE: Automatisk dagligt spår vid midnatt

en: Automatic Daily Tracks at
sv_SE: Automatisk dagligt spår vid

en: Computer
sv_SE: Dator

en: Highlight Tracks
sv_SE: Markera spår

en: Highlight Colour
sv_SE: Markeringsfärg

en: Tracking Precision
sv_SE: Precision för nya spår

en: Low
sv_SE: Låg

en: Medium
sv_SE: Medel

en: High
sv_SE: Hög

en: Calculate values
sv_SE: Beräknade värden

en: Calculate SOG and COG from position changes
sv_SE: Beräkna SOG och COG från positionsförändringar (vid GPS-fel)

en: Min seconds between updates
sv_SE: Minimum antal sekunder mellan uppdateringar

en: Routes/Points
sv_SE: Rutter/Punkter

en: New Routes
sv_SE: För nya rutter

en: Waypoint default icon
sv_SE: Standardikon för punkter WP

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
sv_SE: Radie för Waypoint ankomstcirkel (NMI)

en: Advance route waypoint on arrival only
sv_SE: Växla till nästa WP i rutten endast efter ankomst till aktiv WP

en: New Waypoints
sv_SE: För nya punkter - Waypoints

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
sv_SE: Visa waypoints och punkter bara om visad skala är större än 1:

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
sv_SE: Åsidosätt inställningarna för skala och visa punkterna alltid

en: Waypoint range rings
sv_SE: Waypoint avståndsringar

en: Waypoint Range Ring Colours
sv_SE: Färg på Waypoint-avståndsringar

en: Control Options
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
sv_SE: Lås alla waypoints (Om inte waypoint-fönstret visas)

en: Confirm deletion of tracks and routes
sv_SE: Bekräfta borttagning av spår och rutter?

en: Chart Files
sv_SE: Sjökortsfiler

en: Directories
sv_SE: Sjökortsmappar

en: Add Directory...
sv_SE: Lägg till mapp....

en: Remove Selected
sv_SE: Ta bort markerade

en: Compress Selected
sv_SE: Komprimera markerade

en: Add..
sv_SE: Lägg till..

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Compress
sv_SE: Komprimera

en: Migrate Charts..
sv_SE: Anpassa sjökortslagringen..

en: Update Control
sv_SE: Inställning för uppdatering

en: Scan Charts and Update Database
sv_SE: Sök efter nya sjökort och uppdatera databasen

en: Force Full Database Rebuild
sv_SE: Läs in alla sjökort på nytt

en: Prepare all ENC Charts
sv_SE: Förbered alla ENC sjökort

en:  [Modified]
sv_SE:  [Ändrad]

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Template Status
sv_SE: Status

en: Last Applied Template Title:
sv_SE: Senast använda mall:

en: Saved Templates
sv_SE: Sparade mallar

en: Create Config...
sv_SE: Skapa konfigurationsmall...

en: Delete Selected Config...
sv_SE: Tag bort vald mall...

en: Apply Selected Config
sv_SE: Använd vald mall

en: Create Config
sv_SE: Skapa konfigurationsmall

en: Problem applying selected configuration.
sv_SE: Det gick inte att använda vald mall.

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: De-skew Raster Charts
sv_SE: Visa skeva rasterkort med norr upp

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
sv_SE: Använd hårdvarugrafik (OpenGL)

en: OpenGL Options
sv_SE: Alternativ för OpenGL

en: Chart Rotation Averaging Time
sv_SE: Utjämna kortrörelser. Medelvärdestid

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: Chart Zoom/Scale Weighting
sv_SE: Nivå för skaländring vid zoom

en: Vector
sv_SE: Vektor

en: CM93 Detail level
sv_SE: CM93 detaljnivå

en: Physical Screen Width
sv_SE: Skärmens fysiska bredd

en: Manual:
sv_SE: Manuell:

en: Chart Display
sv_SE: Skärminställningar

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
sv_SE: Visa vridna rasterkort med Norr upp

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
sv_SE: Ett lågt värde ger senare växling till kort med mer detaljer vid inzoomning. 
    Ett högt värde ger tidigare växling till kort med mer detaljer.

en: Graphics
sv_SE: Skärm

en: Vector Chart Display
sv_SE: Vektorsjökort

en: Mariner's Standard
sv_SE: Marinstandard

en: Depth Soundings
sv_SE: Visa djupinformation

en: Chart Information Objects
sv_SE: Sjökortsfakta

en: Buoys/Lights
sv_SE: Fyrar/Bojar

en: Extended Light Sectors
sv_SE: Utdragna fyrsektorer

en: Chart Texts
sv_SE: Text på sjökort

en: National text on chart
sv_SE: Nationell text på sjökort

en: Important Text Only
sv_SE: Enbart viktig text

en: De-Cluttered Text
sv_SE: Rensa överlappande text

en: Chart Detail
sv_SE: Kortdetaljer

en: Reduced Detail at Small Scale
sv_SE: Färre detaljer i utzoomat läge

en: Additonal detail reduction at Small Scale
sv_SE: Ytterligare detaljreduktion vid liten skala

en: Graphics Style
sv_SE: Sjökortspresentation

en: Paper Chart
sv_SE: Traditionell

en: Simplified
sv_SE: Förenklad

en: Boundaries
sv_SE: Gränser

en: Plain
sv_SE: Enkla

en: Symbolized
sv_SE: Med symboler

en: Colors
sv_SE: Färger

en: 2 Color
sv_SE: 2 Färger

en: 4 Color
sv_SE: 4 Färger

en: Shallow Depth
sv_SE: Grunt vatten

en: Safety Depth
sv_SE: Säkert djup

en: Deep Depth
sv_SE: Djupt vatten

en: User Standard Objects
sv_SE: Användarstyrda objekt

en: Reset to STANDARD
sv_SE: Återställ till STANDARD

en: Tides && Currents
sv_SE: Tidvatten && strömmar

en: Active Datasets
sv_SE: Datafiler för tidvatten och strömmar

en: Add Dataset...
sv_SE: Lägg till fil....

en: All Available Charts
sv_SE: Alla tillgängliga sjökort

en: Remove Chart
sv_SE: Ta bort sjökort

en: All Charts
sv_SE: Alla sjökort

en: New Group...
sv_SE: Ny bunt...

en: Delete Group
sv_SE: Radera bunt

en: Preserve scale when switching charts
sv_SE: Behåll skala vid växling till nytt sjökort

en: Controls
sv_SE: Inställningar

en: Smooth Panning / Zooming
sv_SE: Steglös skalning och förflyttning

en: Zoom to Cursor
sv_SE: Zooma kring markören

en: Display Features
sv_SE: Skärminställningar

en: Status Bar Option
sv_SE: Alternativ för Statuslisten

en: Live ETA at Cursor
sv_SE: Tid, ETA, till pekaren

en: Default Boat Speed
sv_SE: Båtens Standardfart

en: Canvas Layout
sv_SE: Kortytans användning

en: Status Bar
sv_SE: Statusfält

en: Units
sv_SE: Enheter

en: Statute miles
sv_SE: Eng. Mile

en: Knots
sv_SE: Knop

en: Mph
sv_SE: mph

en: Depth
sv_SE: Djup

en: Temperature
sv_SE: Temperatur

en: Degrees, Decimal Minutes
sv_SE: Grader decimala Minuter

en: Decimal Degrees
sv_SE: Decimala Grader

en: Degrees, Minutes, Seconds
sv_SE: Grader  Minuter  Sekunder

en: Bearings
sv_SE: Bäring

en: Show true
sv_SE: Visa sann

en: Show magnetic
sv_SE: Visa magnetisk

en: Assumed magnetic variation
sv_SE: Förmodad magnetisk missvisning

en: deg (-W, +E)
sv_SE: grader (-V, +O)

en: Show true bearings and headings
sv_SE: Visa sann bäring och kurs

en: Show magnetic bearings and headings.
sv_SE: Visa magnetiskt bäring och kurs.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
sv_SE: Plugin WMM's beräknade missvisning

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
sv_SE:  För att manuellt ställa in den magnetiska missvisningen
     måste du först inaktivera plugin WMM.

en: Test
sv_SE: Testa

en: Audio file name:
sv_SE: Namn på ljudfilen:

en: Select Sound File
sv_SE: Välj ljudfil

en: Sounds
sv_SE: Ljud

en: Anchor Alarm
sv_SE: Ankarlarm

en: Play Sound on Anchor Alarm.
sv_SE: Spela upp ljud vid ankarlarm.

en: Select Anchor Alarm Sound
sv_SE: Välj ankarljud

en: Play Sound on AIS Alert.
sv_SE: Spela upp ljud vid ankarlarm.

en: Select AIS Alert Sound
sv_SE: Välj AIS larmljud

en: SART Alert
sv_SE: SART alarm

en: Play Sound on AIS SART Alert.
sv_SE: Spela upp ljud vid AIS SART alarm.

en: Select AIS SART Alert Sound
sv_SE: Välj AIS SART larmljud

en: DSC Alert
sv_SE: DSC Varning

en: Play Sound on DSC notification.
sv_SE: Spela upp ljud vid DSC-avisering.

en: Select DSC notification Sound
sv_SE: Välj aviseringsljud

en: AIS Targets
sv_SE: AIS-fartyg

en: CPA Calculation
sv_SE: CPA-beräkning. CPA = Närmaste mötespunkt. TCPA = Tid till CPA

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
sv_SE: Inga (T)CPA varningar om avståndet till målet är större än (NM)

en: Warn if CPA less than (NMi)
sv_SE: Larma om CPA är mindre än (NM)

en: ...and TCPA is less than (min)
sv_SE: ...och TCPA är mindre än (minuter):

en: Lost Targets
sv_SE: Borttappade fartyg

en: Mark targets as lost after (min)
sv_SE: Markera AIS-fartyg som borttappade efter (min)

en: Remove lost targets after (min)
sv_SE: Tag bort borttappade fartyg efter (min)

en: Display
sv_SE: Visa

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
sv_SE: Visa kurspil (COG) med beräknad position efter (min)

en: Sync AIS arrow length with own ship's COG predictor
sv_SE: Synk. längd på AIS kurspil med kurspilen för eget fartyg

en: Show target tracks, length (min)
sv_SE: Visa fartygsspår, med längd (min):

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
sv_SE: Visa inte ankrade/förtöjd mål, d.v.s. när farten är mindre än .....(kn)

en: Draw AIS realtime prediction, target speed min (kn)
sv_SE: Visa AIS realtidsprognos, vid fart större än .. (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
sv_SE: Tillåt förminskning av mindre kritiska mål om fler mål än: ...

en: Show area notices (from AIS binary messages)
sv_SE: Visa områdesupplysningar (från AIS datameddelanden)

en: Show AIS targets real size
sv_SE: Visa AIS-fartyg med verklig storlek

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
sv_SE: Visa namn på AIS-mål när skalan är större än 1:

en: Use WPL position messages. Action when received:
sv_SE: Använd WPL-positionsmeddelanden. Åtgärd vid mottagning:

en: APRS position report
sv_SE: APRS Positionsrapport

en: Create mark
sv_SE: Skapa märke

en: Rollover
sv_SE: "Rulla över"

en: Enable route/AIS info block
sv_SE: Aktivera inforuta för rutter och AIS-mål

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
sv_SE: "Fartygsnamn" MMSI (Anropssignal)

en: [Class] Type (Status)
sv_SE: [Klass] Typ (Status)

en: CPA TCPA
sv_SE: CPA/TCPA

en: CPA/TCPA Alerts
sv_SE: CPA/TCPA-larm

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
sv_SE: Visa larmmeddelande för CPA/TCPA

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
sv_SE: Ljudsignal vid CPA/TCPA-larm och DSC/SART nödmeddelanden.

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
sv_SE: Larma inte för ankrade/förtöjda fartyg

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
sv_SE: Aktivera max tid för kvittens av AIS-larm (min)

en: General Options
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Language
sv_SE: Språk

en: Fonts
sv_SE: Typsnitt

en: Choose Font...
sv_SE: Välj Teckensnitt...

en: Choose Font Color...
sv_SE: Välj Teckenfärg...

en: Sample
sv_SE: Exempel

en: Toolbar and Window Style
sv_SE: Utseende på verktygslist och fönster

en: Interface Options
sv_SE: Användargränssnitt

en: Show Status Bar
sv_SE: Visa statusraden

en: Show Menu Bar
sv_SE: Visa menyrad

en: Show Compass/GPS Status Window
sv_SE: Visa kompass/GPS-statusfönstret

en: Enable Toolbar auto-hide
sv_SE: Dölj verktygsfältet automatiskt

en: Play Ships Bells
sv_SE: Skeppsklocka (ljud)

en: Unknown device :
sv_SE: Okänd enhet:

en: Input device :
sv_SE: Indataenhet

en: Sound Device
sv_SE: Ljudenhet

en: Enable Touchscreen interface
sv_SE: Aktivera pekskärm

en: Enable Scaled Graphics interface
sv_SE: Använd skalad skärmgrafik

en: Show Zoom buttons
sv_SE: Visa zoom knappar

en: Use Inland ECDIS
sv_SE: Använd ECDIS-läge för inre vattenvägar

en: Inland ECDIS Manual
sv_SE: ECDIS handbok för inre vatten

en: User Interface scale factor
sv_SE: Storlek på meny och kartlist

en: Chart Object scale factor
sv_SE: Storlek på kortdetaljer

en: Ship scale factor
sv_SE: Storlek på båtsymboler

en: ENC Sounding factor
sv_SE: ENC djupsiffror. Textstorlek

en: ENC Text Scale
sv_SE: ENC textstorlek

en: Mouse wheel zoom sensitivity
sv_SE: Mushjulets zoomkänslighet

en: Apply
sv_SE: Använd

en: Charts
sv_SE: Sjökort

en: Connections
sv_SE: Anslutningar

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Ships
sv_SE: Fartyg

en: User Interface
sv_SE: Användargränssnitt

en: User
sv_SE: Användare

en: User set magnetic variation
sv_SE: Skriv värdet för kompassens missvisning

en: feet
sv_SE: fot

en: fathoms
sv_SE: famnar

en: Add a directory containing chart files
sv_SE: Lägg till en ny mapp med sjökort

en: 
     - your ship's length must be > 0
sv_SE: 
     - Fartygets längd ska vara > 0

en: 
     - your ship's beam must be > 0
sv_SE: 
     - Fartygets bredd ska vara > 0.

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
sv_SE: 
     - GPS avstånd från midskepps hamnar utanför fartygets bredd.

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
sv_SE: 
     - GPS avstånd från fören är större än fartygets längd.

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
sv_SE: 
     - Minsta storlek på fartygssymbolen ska vara mellan 1 och 100 mm.

en: The settings for own ship real size are not correct:
sv_SE: Inställningarna för fartygets storlek är inte korrekta:

en: OpenCPN info
sv_SE: OpenCPN Information

en: The Inland ECDIS Manual is not available locally.
sv_SE: Manualen för inland ECDIS finns inte tillgänglig lokalt.

en: Would you like to visit the iECDIS Manual website for more information?
sv_SE: Vill du gå till websidan för iECDIS manual?

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
sv_SE: Komprimering kommer att förändra sjökortsfilerna på disken. 
    Det kan göra dem oläsliga för andra program eller äldre versioner av OpenCPN.
    Komprimerade kort kan ta lite längre tid att ladda och visa på vissa system. 
    Filerna kan expanderas igen med hjälp av unxz eller 7 zip program.

en: OpenCPN Warning
sv_SE: OpenCPN varning

en: OpenCPN Compress Charts
sv_SE: OpenCPN komprimera sjökort

en: No charts found to compress.
sv_SE: Hittade inga sjökort att komprimera.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
sv_SE: komprimerat %ld kort
    från %.1fMB till %.1fMB
    sparade %.1fMB (%.1f%%)

en: Enter Group Name
sv_SE: Buntens namn

en: New Chart Group
sv_SE: Ny sjökortsbunt

en: Select Tide/Current Data
sv_SE: Välj tidvatten och strömdata

en: Texture Compression
sv_SE: Bildkomprimering

en: Texture Compression with Caching
sv_SE: Buffrad bildkomprimering

en: Texture Compression Caching
sv_SE: Buffertlagrad bildkomprimering

en: Texture Memory Size (MB)
sv_SE: Minneskapacitet för bildkomprimering (MB)

en: Size:
sv_SE: Storlek:

en: Rebuild Texture Cache
sv_SE: Återskapa bildbuffring

en: Clear Texture Cache
sv_SE: Töm bildbufferten

en: Show FPS
sv_SE: Visa FPS (bps)

en: Polygon Smoothing
sv_SE: Kantutjämning av polygoner

en: Line Smoothing
sv_SE: Linjeutjämning

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
sv_SE: Mjukvarugrafik OpenGL (Starta om OpenCPN)

en: Use Accelerated Panning
sv_SE: Använd hårdvarugrafik (OpenGL)

en: Texture Settings
sv_SE: Bildkomprimering

en: Texture Cache
sv_SE: Bildbuffert

en: Miscellaneous
sv_SE: Övrigt

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
sv_SE: S57 Celluppdatering är ofullständig. 
    ENC-filen kan vara ofullständig eller felaktig. 
    
    Kontrollera i loggfilen för detaljer.

en: OpenCPN Create SENC Warning
sv_SE: OpenCPN. Varning vid skapande av SENC

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
sv_SE: S57 Celluppdatering är ofullständig.
    Uppdateringar kunde inte appliceras.
    ENC-detaljer kan vara fel eller saknas 
    
    Kontrollera loggfilen för detaljer.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
sv_SE: OpenCPN S57 SENC skapar fil...

en: Server Generic Error
sv_SE: Allmänt serverfel

en: Peer rejected object
sv_SE: Den andra OCPN avvisade överföring

en: Peer rejected duplicate object
sv_SE: Den andra OCPN avvisade dubbletten

en: Peer internal error (insert)
sv_SE: OCPN internt fel vid infoga objekt

en: Server Unknown Error
sv_SE: Okänt fel på servern

en: OpenCPN Server Message
sv_SE: OCPN Servermeddelande

en: The server
sv_SE: Servern

en: needs a PIN.
    Please enter the PIN number from
sv_SE: behöver ett kvitto. 
    Vänligen ange PIN-koden från

en: the server to pair with this device.
sv_SE: servern för att ansluta till denna enhet.

en: Objects successfully sent to peer OpenCPN instance.
sv_SE: Nu skickat till mottagande OpenCPN.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable and will not be loaded.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
sv_SE: 
    Plugin %s, version %i.%i har upptäckts.
     Denna version kan vara instabil och kommer inte att laddas.
     Vänligen uppdatera denna plugin med hjälp av "Användarinställningar--  Plugins. Uppdatera katalog: Master.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This version is known to be unstable.
    Please update this PlugIn using the PlugIn manager master catalog.
sv_SE: 
    Plugin %s, version %i.%i har upptäckts.
     Denna version kan vara instabil och kommer inte att laddas.
     Vänligen uppdatera denna plugin med hjälp av "Användarinställningar--  Plugins. Uppdatera katalog: Master.

en: 
    PlugIn %s, version %i.%i was detected.
    This plugin is obsolete, the o-charts plugin should be used
    instead. Please uninstall this plugin and install o-charts
    using the PlugIn manager master catalog.
sv_SE: 
    PlugIn %s, version %i.%i har upptäckts.
    Denna plugin är föråldrad. o-charts plugin skall användas
    istället. Vänligen avinstallera denna plugin och installera o-charts 
    med hjälp av Användarinställningar -> PlugIns.

en: Plugin library %s can not be loaded
sv_SE: Pluginfoldern %s kan inte laddas

en: 
        Install/uninstall plugin or remove file to mute message
sv_SE: 
        Installera/avinstallera plugin eller ta bort fil för att avsluta meddelande

en: Incompatible plugin detected:
sv_SE: Inkompatibel plugin upptäckt:

en: Plugin is a standard system plugin
sv_SE: Pluginen är en standard inbyggd plugin

en: Plugin is managed by OpenCPN
sv_SE: Pluginen hanteras av OpenCPN

en: Plugin is not managed by OpenCPN
sv_SE: Pluginen hanteras inte direkt av OpenCPN

en: Plugin status unknown
sv_SE: Plugin status okänd

en: Update to managed Plugin is available
sv_SE: Uppdatering till programhanterad Plugin är tillgänglig

en: New managed Plugin installation available
sv_SE: Ny programhanterad plugininstallation tillgänglig

en: Update to installed Plugin is available
sv_SE: Uppdatering av installerad plugin är tillgänglig

en: Plugin is latest available
sv_SE: Pluginen är av senaste utgåvan

en: The plugin is not compatible with this version of OpenCPN, and will be uninstalled.
sv_SE: Pluginen  är inte kompatibel med den här versionen av OpenCPN, och kommer att avinstalleras.

en: successfully un-installed
sv_SE: är avinstallerad

en: Un-Installation complete
sv_SE: Avinstallationen är klar

en: Please check system log for more info.
sv_SE: Kontrollera logfilen för mer information.

en:  successfully installed from cache
sv_SE:  installerat från buffert

en: These settings might destabilize OpenCPN and are by default disabled. To despite the dangers enable them manually add a CatalogExpert=1 line in the [PlugIns] section in the configuration file.
sv_SE: Dessa inställningar kan destabilisera OpenCPN och är som standard inaktiverade. För att trots detta aktivera dem skall du manuellt lägga till en rad CatalogExpert=1 i sektionen [PlugIns] i konfigurationsfilen.

en: Plugin Catalog
sv_SE: Katalog för plugin

en: Update Plugin Catalog
sv_SE: Uppdatera plugin-katalogen

en: Import plugin...
sv_SE: Importera plugin...

en: Settings...
sv_SE: Inställningar...

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Update Plugin Catalog: master
sv_SE: Uppdatera pluginkatalog: Master

en: OpenCPN Catalog update
sv_SE: Uppdaterar pluginkatalog

en: Unable to copy catalog file
sv_SE: Det går inte att kopiera katalogfilen

en: Unable to copy catalog file to cache
sv_SE: Det går inte att kopiera katalogfilen till cache

en: Catalog update successful
sv_SE: Kataloguppdatering lyckades

en: Select tarball file
sv_SE: Välj tarball fil

en: Error extracting import plugin tarball.
sv_SE: Fel vid extrahering av importplugins tarball.

en: OpenCPN Plugin Import Error
sv_SE: Fel vid import av OpenCPN plugin

en: Error, import plugin tarball does not contain required metadata.
sv_SE: Fel, tarball för importerad plugin innehåller inte den metadata(info) som krävs.

en: Error processing import plugin metadata.
sv_SE: Fel vid bearbetning av importpluginens metadata.

en: Incompatible import plugin detected.
sv_SE: Inkompatibel importplugin upptäckt.

en: Plugin imported successfully
sv_SE: Pluginen har importerats

en: Active catalog updated.
sv_SE: Aktiv katalog är uppdaterad.

en: Plugin may be installed or updated now.
sv_SE: Pluginen kan installeras eller uppdateras nu.

en: OpenCPN Plugin Import Successful
sv_SE: Import av OpenCPN Plugin lyckades

en: Active Catalog
sv_SE: Aktiv katalog

en: Last Catalog
sv_SE: Senaste katalogen

en: Last change:
sv_SE: Senast ändrad:

en: Please Update Plugin Catalog.
sv_SE: Vänligen uppdatera plugin-katalogen.

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Upgrade to Version
sv_SE: Uppgradera till version

en: Install...
sv_SE: Installera...

en: Update to
sv_SE: Uppdatera till

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Adjust Comm Priorities
sv_SE: Justera dataprioriteringar

en: Priority List
sv_SE: Prioriteringstabell

en: Move Up
sv_SE: Flytta upp

en: Move Down
sv_SE: Flytta ned

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Priorities
sv_SE: Prioriteringar

en: Speed/Course
sv_SE: Hastighet/Kurs

en: Mag Variation
sv_SE: Magnetisk missvisning

en: Satellites
sv_SE: Satelliter

en: wants to send you new data.
    Please enter the following PIN number on
sv_SE: vill skicka nya objekt.
    Ange följande PIN-nummer på

en:  to pair with this device.
sv_SE:  för att ansluta till denna enhet.

en: The received route already exists on this system.
    Replace?
sv_SE: Den mottagna rutten finns redan här.
    Ersätt?

en: Always replace objects from this source?
sv_SE: Ersätt alltid objekt från denna källa?

en: The received track already exists on this system.
    Replace?
sv_SE: Det mottagna spåret finns redan här.
    Ersätt?

en: The received waypoint already exists on this system.
    Replace?
sv_SE: Mottagna WP(s) finns redan här.
    Ersätt?

en: AISRollover
sv_SE: AIS "Rulla över"

en: TideCurrentGraphRollover
sv_SE: Tidvatten/Ström "Rulla över"

en: Route Transmitted.
sv_SE: Rutten är skickad.

en: Error on Route Upload.  Garmin GPS not connected
sv_SE: Fel vid sändning av rutt. Garmin GPS är inte ansluten

en: Error on Route Upload.  Please check logfiles...
sv_SE: Fel vid sändning av rutt. Kontrollera log-filen...

en: Routes
sv_SE: Rutter

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Show all routes
sv_SE: Visa alla rutter

en: Route Name
sv_SE: Ruttnamn

en: From <-> To
sv_SE: Från <-> till

en: &Properties
sv_SE: Egenskaper

en: &Activate
sv_SE: &Aktivera

en: &Center View
sv_SE: &Centrera vy

en: &Reverse
sv_SE: &Reversera rutt

en: &Delete
sv_SE: Ra&dera

en: &Resequence Waypoints
sv_SE: &Numrera om waypoints

en: &Export selected...
sv_SE: &Exportera urval...

en: &Send to GPS...
sv_SE: &Skicka till GPS...

en: Send to &Peer...
sv_SE: Skicka till annan Opencpn...

en: Resequence
sv_SE: Omnumrera

en: Export
sv_SE: Exportera

en: &Delete All
sv_SE: Ra&dera alla

en: Show all tracks
sv_SE: Visa alla spår

en: Track Name
sv_SE: Spårets namn

en: Length
sv_SE: Längd

en: &Start Track
sv_SE: Starta spår

en: Route from Track
sv_SE: Rutt från Spår

en: Send to &Peer
sv_SE: Skicka till annan OCPN

en: Show all waypoints
sv_SE: Visa alla waypoints

en: Waypoint Name
sv_SE: Waypointnamn

en: Distance from own ship
sv_SE: Avstånd från eget fartyg

en: &New
sv_SE: Ny

en: &Go To
sv_SE: Gå till

en: &Send to GPS
sv_SE: Skicka till GPS

en: Delete All
sv_SE: Radera alla

en: I&mport GPX...
sv_SE: &Importera GPX...

en: Export All Visible...
sv_SE: Exportera alla synliga...

en: Layers
sv_SE: Lager

en: Show all layers
sv_SE: Visa alla lager

en: Layer Name
sv_SE: Lagernamn

en: No. of items
sv_SE: Antal förekomster

en: Layer type
sv_SE: Lagertyp

en: Create Temporary layer
sv_SE: Skapa tillfälligt lager

en: Create Persistent layer
sv_SE: Skapa beständigt lager

en: Show WPT names
sv_SE: Visa namn på waypoints

en: List contents
sv_SE: Visa innehåll

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
sv_SE: Är du säker på att du vill radera utvalda objekt?

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
sv_SE: Vill du radera <ALLA> rutter?

en: Send Route(s) to OpenCPN Peer
sv_SE: Skicka Rutt(er) till annan OCPN

en: Send Waypoint(s) to OpenCPN Peer
sv_SE: Skicka WP(s) till annan OCPN

en: Send Track(s) to OpenCPN Peer
sv_SE: Skicka spår till annan OCPN

en: &Merge Selected Tracks
sv_SE: Sammanfoga valda spår

en: Reduce Data...
sv_SE: Reducera datamängd...

en: &Copy as text
sv_SE: &Kopiera som text

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
sv_SE: Välj största tillåtna avvikelse (i meter)
    efter datareducering

en: Reduce Data Precision
sv_SE: Noggranhet för datareducering

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
sv_SE: Mängden data spåret använder
    minskade med %d%%.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
sv_SE: Det aktiva spåret kan inte sammanfogas med övriga.
    Du kan göra det senare när spåret är avslutat.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
sv_SE: OpenCPN konverterar Spår till Rutt....

en: Processing Waypoints...
sv_SE: Bearbetar waypoints...

en: Done.
sv_SE: Klar.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
sv_SE: Vill du radera <ALLA> Spår?

en: Overruled
sv_SE: Åsidosatt

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
sv_SE: Den här waypointen används i en rutt. Vill du verkligen ta bort den?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
sv_SE: Vill du radera <ALLA> waypoints?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
sv_SE: En eller flera waypoints används i andra rutter eller som ankarvakt. Vill du radera även dem? I så fall ändras rutterna och eventuella ankarvakter tas bort. Svara "Nej" för att bara radera de waypoints som inte påverkar något annat.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
sv_SE: Vill du ta bort detta lager med allt sitt innehåll?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
sv_SE: Filen kommer att raderas från OpenCPNs egen lagerkatalog.

en: (Unnamed Layer)
sv_SE: (Ej namngivet lager)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
sv_SE: Du försöker ta bort en aktiv AIS MOB rutt, är du verkligen säker?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
sv_SE: Namnen på berörda waypoints kan ändras för att visa den nya ordningen , namnen blir då '001', '002' osv.
    
    Vill du ändra namnen?

en: Waypoints will be renamed to reflect the natural order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
sv_SE: Waypoints kommer att döpas om för att återspegla den naturliga ordningen, namnen kommer att vara '001', '002' etc.
    
    Vill du byta namn på waypoints?

en: Marks
sv_SE: Punkter WP

en: The ScaMin value for new waypoints is set to
sv_SE: SkalMin-värde för nya WP är satt till

en: but current chartscale is
sv_SE: men visad kortskala är

en: Therefore the new waypoint will not be visible at this zoom level.
sv_SE: Därför visas inte den nya WP på denna zoomnivå.

en: Waypoint(s) Transmitted.
sv_SE: WP(s) är överförda.

en: Error on Waypoint Upload.  Garmin GPS not connected
sv_SE: Fel vid sändning av WP. Garmin GPS är inte ansluten

en: Error on Waypoint Upload.  Please check logfiles...
sv_SE: Fel vid uppladdning av WP.  Kontrollera loggfilen...

en: Leg
sv_SE: Ben

en: To Waypoint
sv_SE: Till waypoint

en: Elements to print...
sv_SE: Element att skriva ut...

en: Show Waypoint name.
sv_SE: Visa Waypointnamn

en: Show Waypoint position.
sv_SE: Visa Waypointpositition

en: Show course from each Waypoint to the next one.
sv_SE: Visa kurs från varje waypoint till nästa.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
sv_SE: Visa avstånd från varje waypoint till nästa.

en: Show Waypoint description.
sv_SE: Visa Waypointbeskrivning

en: Route Print
sv_SE: Skriv ut Rutt

en: From
sv_SE: Från

en: To
sv_SE: Till

en: Plan speed
sv_SE: Plan hastighet

en: Enroute
sv_SE: Tid för rutten

en: Departure
sv_SE: Avgång

en: Time
sv_SE: Tid från

en: Local@PC
sv_SE: Lokal PC-tid

en: LMT@Location
sv_SE: LMT Lokal tid

en: Default color
sv_SE: Standardfärg

en: Width
sv_SE: Bredd

en: To waypoint
sv_SE: Till waypoint

en: To WP
sv_SE: Till WP

en: Total Distance
sv_SE: Total distans

en: Next tide event
sv_SE: Nästa tidvatten

en: wxFB Website
sv_SE: Webbsida för wxFB

en: Links are opened in the default browser.
sv_SE: Länkar öppnas i datorns webbläsare.

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Extend
sv_SE: Utöka

en: Split
sv_SE: Dela

en: MoTwilight
sv_SE: Gryning

en: Sunrise
sv_SE: Soluppgång

en: Daytime
sv_SE: Dagtid

en: Sunset
sv_SE: Solnedgång

en: EvTwilight
sv_SE: Skymning

en: Nighttime
sv_SE: Nattetid

en: Arrived
sv_SE: Anländer

en: Depart From
sv_SE: Avfärd från

en: Total distance
sv_SE: Total distans

en: Speed (Kts)
sv_SE: Hastighet, knop

en: Departure Time
sv_SE: Avgångstid

en: Time enroute
sv_SE: Återstående tid till destination

en: Are you sure you want to move Up this waypoint?
sv_SE: Är du säker på att du vill flytta upp denna waypoint?

en: Are you sure you want to move Down this waypoint?
sv_SE: Är du säker på att du vill flytta ner denna waypoint?

en: OpenCPN Move Waypoint
sv_SE: OpenCPN Flytta waypoint

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
sv_SE: Vill du radera den här waypointen?

en: OpenCPN Remove Waypoint
sv_SE: OpenCPN Ta bort waypoint

en: &Copy all as text
sv_SE: &Kopiera allt som text

en: Invalid date/time!
sv_SE: Ogiltigt datum eller tid!

en: Unknown station!
sv_SE: Okänd station!

en: Unavailable:
sv_SE: Ej tillgänglig

en: Local
sv_SE: Lokal

en: Links are opened for editing.
sv_SE: Länkar öppnas för redigering.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
sv_SE: S57 Celluppdatering är ofullständig. 
    ENC-filen kan vara ofullständig eller felaktig. 
    Kontrollera i loggfilen för detaljer.

en: this file is not available
sv_SE: filen finns inte

en: Period ends:
sv_SE: Perioden slutar:

en: Period starts:
sv_SE: Perioden startar:

en: Date ending:
sv_SE: Slutdatum:

en: Date starting:
sv_SE: Startdatum :

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
sv_SE: <font size=-2>(Sektorvinklarna anges som sann angöringsbäring)</font><br>

en: <p>The last opencpn run seems to have failed. Do you want to run
    in safe mode without plugins and other possibly problematic
    features?
    </p><br/></br><p>You may consider visiting the <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">list of known issues</a>.</p>
sv_SE: <p>Den senaste opencpn-körningen verkar ha misslyckats. Vill du köra
    i felsäkert läge utan plugins och andra möjligen problematiska
    -funktioner?
    </p><br/></br><p>Du kan överväga att besöka <a href="https://github.com/OpenCPN/OpenCPN/wiki/OpenCPN-5.8-known-issues">listan över kända problem</a>.</p>

en: Safe restart
sv_SE: Säker omstart

en: Preparing vector chart
sv_SE: Förbereder ett vektorsjökort

en: GPS/Plotter Port
sv_SE: GPS/Plotter-anslutning

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
sv_SE: Förbered GPSen för nedladdning och tryck på Skicka...

en: Progress...
sv_SE: Förlopp...

en: Detected OpenCPN peer instances
sv_SE: Upptäckta andra OpenCPN

en: Scan again
sv_SE: Sök igen

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
sv_SE: Det verkar inte som du har tidvatten-/ström-data (Harmonic) installerat.

en: Tide
sv_SE: Tidvatten

en: Current
sv_SE: Ström

en: Prev
sv_SE: Förra

en: Next
sv_SE: Nästa

en: LMT@Station
sv_SE: LMT Lokal tid

en: Reference Station :
sv_SE: Referensstation:

en: Data Source :
sv_SE: Datakälla:

en: Today
sv_SE: Idag

en: Tomorrow
sv_SE: I morgon

en: Shift to Larger Scale Chart
sv_SE: Växla till sjökort i större skala

en: Shift to Smaller Scale Chart
sv_SE: Växla till sjökort i mindre skala

en: Hide ENC text
sv_SE: Dölj ENC-Text

en: ToolTips
sv_SE: Verktygstips

en: No, I don't want to hide it.
sv_SE: Nej, jag vill inte dölja den.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
sv_SE: Nej, dölj inte, och ta dessutom bort möjligheten att göra det.

en: Yes, hide it.
sv_SE: Ja, dölj den.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
sv_SE: Man-över-bord-knappen kan vara en viktig säkerhetsfunktion. 
    Är du säker på att du vill dölja den?

en: Choose Toolbar Icons
sv_SE: Välj verktygsfältsikoner

en: Show Time.
sv_SE: Visa tid.

en: Show Speed.
sv_SE: Visa fart.

en: Track Print
sv_SE: Skriv ut spår

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Avg. speed
sv_SE: Medelhastighet

en: Time Enroute
sv_SE: Återstående tid till destination

en: Local @ PC
sv_SE: Lokal @ PC

en: LMT @ Location
sv_SE: LMT @ Plats

en: Time shown as
sv_SE: Tid visas som

en: 2 pixels
sv_SE: 2 pixel

en: 3 pixels
sv_SE: 3 pixel

en: 4 pixels
sv_SE: 4 pixel

en: 5 pixels
sv_SE: 5 pixel

en: 6 pixels
sv_SE: 6 pixel

en: 7 pixels
sv_SE: 7 pixel

en: 8 pixels
sv_SE: 8 pixel

en: 9 pixels
sv_SE: 9 pixel

en: 10 pixels
sv_SE: 10 pixel

en: To route
sv_SE: Till rutt

en: Display parameters
sv_SE: Visa parametrar

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Recorded points
sv_SE: Inspelade punkter

en: LMT @ Track Start
sv_SE: LMT & Starta spår

en: Extend track
sv_SE: Förläng spåret

en: (m/d/y h:m)
sv_SE: (m/d/år t:m)

en: track
sv_SE: Spår

en: Legend
sv_SE: Förklaring

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
sv_SE: Kopiera NMEA Debug-fönstret till urklipp.

en: Message accepted
sv_SE: Meddelandet mottaget

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
sv_SE: Inkommande meddelande är filtrerat, utgående filtrerat och borttaget

en: Input Message filtered and dropped
sv_SE: Inkommande meddelande är filtrerat och borttaget

en: Output Message
sv_SE: Utgående meddelande

en: Information Message or Message with errors
sv_SE: Meddelande med information, eller med fel

en: 
    An OpenCPN dongle is detected but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    it will ensure that the dongle permissions are OK.
sv_SE: 
    En OpenCPN dongel upptäcks men kan inte användas på grund av saknad behörighet.
    
    Detta problem kan åtgärdas genom att installera en udev-regelfil. När den väl är installerad,
    kommer den att säkerställa att dongelbehörigheterna är OK.

en: 
    
    On flatpak, this must be done using the manual command instructions below
sv_SE: 
    
    Med flatpak, måste detta göras med hjälp av de manuella instruktionerna nedan

en: 
    The device @DEVICE@ exists but cannot be used due to missing permissions.
    
    This problem can be fixed by installing a udev rules file. Once installed,
    the rules file will fix the permissions problem.
    
    It will also create a new device called @SYMLINK@. It is recommended to use
    @SYMLINK@ instead of @DEVICE@ to avoid problems with changing device names,
    in particular on laptops.
sv_SE: 
    Enheten @DEVICE@ finns men kan inte användas på grund av saknad behörighet.
    
    Detta problem kan åtgärdas genom att installera en udev regelfil. Väl installerad,
    kommer regelfilen att åtgärda problemet med behörigheter.
    
    Det kommer också att skapas en ny enhet som heter @SYMLINK@. Det rekommenderas att använda
    @SYMLINK@ istället för @DEVICE@ för att undvika problem med att byta enhetsnamn, särskilt
    på bärbara datorer.

en: Do not show this dialog next time
sv_SE: Visa inte detta meddelande igen.

en: 
    Rule successfully installed. To activate the new rule:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
sv_SE: 
    Regeln har installerats. För att aktivera den nya regeln:
    - Avsluta OpenCPN.
    - Koppla ur och sätt tillbaka USB-enheten.
    - Starta om OpenCPN

en: 
    To do after installing the rule according to instructions:
    - Exit opencpn.
    - Unplug and re-insert the USB device.
    - Restart opencpn
sv_SE: 
    När udev-regeln är installerad enligt anvisningarna:
    - Avsluta OpenCPN.
    - Koppla ur och sätt tillbaka USB-enheten.
    - Starta om OpenCPN

en: The device @device@ can not be found (disconnected?)
sv_SE: Enheten @device@ kan inte hittas (frånkopplad?)

en: Manual command line instructions
sv_SE: Manuella kommandoradsanvisningar

en: Review rule
sv_SE: Granska regeln

en: Install rule
sv_SE: Installera regel

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Errors encountered installing rule.
sv_SE: Fel uppstod vid installation av regeln.

en: Manage dongle udev rule
sv_SE: Hantera udev-regel för dongle

en: Manage device udev rule
sv_SE: Hantera enhetens udev-regel

en: OpenCPN device error
sv_SE: OpenCPN enhetsfel

en: Delete Waypoint
sv_SE: Radera waypoint

en: Move Waypoint
sv_SE: Flytta waypoint

en: Dismiss
sv_SE: Avbryt
