opencpn - en to tr_TR translation catalogue (1141 entries)

en: About OpenCPN
tr_TR: OpenCPN Hakkında

en: OpenCPN Alert
tr_TR: OpenCPN Alarmı

en: OpenCPN AIS Alert
tr_TR: OpenCPN AIS Alarmı

en: Object Query
tr_TR: Nesne Açıklaması

en: Center view
tr_TR: Merkezi görünüm

en: Link Properties
tr_TR: Bağlantı Özellikleri

en: Waypoint Properties
tr_TR: Seyirnoktası Özellikleri

en: Options
tr_TR: Ayarlar

en: Print Route Selection
tr_TR: Seçili Rotayı Bas

en: Route Properties
tr_TR: Rota Özellikleri

en: Extra Object Info
tr_TR: İlave nesne bilgisi

en: Send to GPS
tr_TR: GPS'ye gönder

en: (Unnamed Track)
tr_TR: (Adsız Seyirizi)

en: Track properties
tr_TR: Seyirizi Özellikleri

en: Not available
tr_TR: Kullanılabilir değil

en: Speed:
tr_TR: Hız:

en: Elapsed time:
tr_TR: Geçen süre:

en: Estimated total time:
tr_TR: Yaklaşık toplam zaman:

en: Estimated remaining time:
tr_TR: Yaklaşık kalan zaman:

en: Abort
tr_TR: İptal

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Pause
tr_TR: Dur

en: Start
tr_TR: Kalkış

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Resume
tr_TR: Devam

en: 0 (transfer paused)
tr_TR: 0 (transfer durakladı)

en: Connection settings
tr_TR: Bağlantı Ayarları

en: Connection settings used for the transfer:
tr_TR: Aktarım için kullanılan bağlantı ayarları:

en: 0 (transfer completed)
tr_TR: 0 (transfer tamamlandı)

en: Downloaded:
tr_TR: İndirildi:

en: Uploaded:
tr_TR: Yüklendi:

en: Username:
tr_TR: Kullanıcı Adı:

en: Password:
tr_TR: Şifre:

en: Port:
tr_TR: Kapı:

en: Proxy settings
tr_TR: Proxy ayarları

en: Use proxy
tr_TR: Proxy kullan

en: Proxy host:
tr_TR: Proxy ana bilgisayarı:

en: Proxy username:
tr_TR: Proxy kullanıcı adı:

en: Proxy password:
tr_TR: Proxy parolası:

en: Proxy port:
tr_TR: Proxy bağlantı noktası:

en: Dialog
tr_TR: İletişim

en: License
tr_TR: Lisans

en: Help
tr_TR: Yardım

en: < Back
tr_TR: < Geri

en: The OpenCPN Authors
tr_TR: OpenCPN yazarlar

en: OpenCPN is a Free Software project, built by sailors.
    It is freely available to download and distribute without charge.
tr_TR: OpenCPN denizciler tarafından inşa edilmiş bir özgür yazılım projesidir. Ücretsiz olarak indirmek ve dağıtmak için serbestçe kullanılabilir.

en: Want to help?
tr_TR: Yardım etmek ister misiniz?

en: Donate
tr_TR: Bağış Yapın

en: or
tr_TR: veya

en: get involved!
tr_TR: katkıda bulun!

en: Logfile:
tr_TR: Log dosyası:

en: Config file:
tr_TR: Yapılandırma Dosyası:

en: Copy to clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: OpenCPN Website
tr_TR: OpenCPN Web sitesi

en: OpenCPN Help documentation is not available locally.
tr_TR: OpenCPN yardım belgeleri yerel olarak kullanılabilir değil.

en: Would you like to visit the opencpn.org website for more information?
tr_TR: Daha fazla bilgi için opencpn.org web sitesini ziyaret etmek ister misiniz?

en: OpenCPN Info
tr_TR: OpenCPN Hakkında

en: Caution Area: Marine mammals habitat (implies whales NOT observed)
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Deniz memelileri (balina gözlenmedi)

en: Caution Area: Marine mammals in area - reduce speed
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Deniz memelileri bölgesi, hız kesin

en: Caution Area: Marine mammals in area - stay clear
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Deniz memelileri bölgesi - temiz olun

en: Caution Area: Marine mammals in area - report sightings
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Deniz memelileri bölgesi - görüldüğü belirtildi

en: Caution Area: Protected habitat - reduce speed
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Doğa koruması - hızı azaltın

en: Caution Area: Protected habitat - stay clear
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Doğa koruması - uzak geçin

en: Caution Area: Protected habitat - no fishing or anchoring
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Doğa koruması - balık avlamayın, demirlemeyin

en: Caution Area: Derelicts (drifting objects)
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Enkaz (sürüklenen nesneler)

en: Caution Area: Traffic congestion
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Trafik sıkışıklığı

en: Caution Area: Marine event
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Deniz olayı

en: Caution Area: Divers down
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Dalgıçlar suda

en: Caution Area: Swim area
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Yüzme bölgesi

en: Caution Area: Dredge operations
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Tarama İşlemi

en: Caution Area: Survey operations
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Derinlik ölçüm ve Mesaha çalışmaları

en: Caution Area: Underwater operation
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Sualtı çalışması

en: Caution Area: Seaplane operations
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Deniz uçağı manevraları

en: Caution Area: Fishery - nets in water
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Balıkçılık - suda balıkçı ağları

en: Caution Area: Cluster of fishing vessels
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Balıkçı tekneleri kümesi

en: Caution Area: Fairway closed
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Geçiş kapalı

en: Caution Area: Harbour closed
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Liman kapalı

en: Caution Area: Risk (define in Associated text field)
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Risk (Birleşik metinde belirtiliyor)

en: Caution Area: Underwater vehicle operation
tr_TR: Bölgesel Uyarı: Sualtı aracı işlemi

en: (reserved for future use)
tr_TR: (sonraki kullanım için bırakıldı)

en: Environmental Caution Area: Storm front (line squall)
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Fırtına cephesi (fırtına hattı)

en: Environmental Caution Area: Hazardous sea ice
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Tehlikeli deniz buzu.

en: Environmental Caution Area: Storm warning (storm cell or line of storms)
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Fırtına uyarısı (fırtına hattı ya da alanı)

en: Environmental Caution Area: High wind
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Aşırı rüzgar

en: Environmental Caution Area: High waves
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Yüksek dalgalar

en: Environmental Caution Area: Restricted visibility (fog, rain, etc.)
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Sınırlı görüş alanı (sis, yağmur, vs.)

en: Environmental Caution Area: Strong currents
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Güçlü akıntılar

en: Environmental Caution Area: Heavy icing
tr_TR: Çevresel Uyarı Bölgesi: Ağır buzlanma

en: Restricted Area: Fishing prohibited
tr_TR: Yasak Bölge: Balık avlamak yasaktır

en: Restricted Area: No anchoring.
tr_TR: Yasak Bölge: Demirlemek yasaktır

en: Restricted Area: Entry approval required prior to transit
tr_TR: Yasak Bölge: Geçiş öncesinde giriş için onay gerekir

en: Restricted Area: Entry prohibited
tr_TR: Yasak Bölge: Girmek yasaktır

en: Restricted Area: Active military OPAREA
tr_TR: Yasak Bölge: Etkin askeri OPERSAHA

en: Restricted Area: Firing - danger area.
tr_TR: Yasak Bölge: Yanan tehlikeli bölge

en: Restricted Area: Drifting Mines
tr_TR: Yasak Bölge: Sürüklenen mayınlar

en: Anchorage Area: Anchorage open
tr_TR: Demirleme Bölgesi: Demirlemeye açık

en: Anchorage Area: Anchorage closed
tr_TR: Demirleme Bölgesi: Demirlemeye kapalı

en: Anchorage Area: Anchoring prohibited
tr_TR: Demirleme Bölgesi: Demirlemek yasak

en: Anchorage Area: Deep draft anchorage
tr_TR: Demirleme Bölgesi: Derin su çekimi için demirleme

en: Anchorage Area: Shallow draft anchorage
tr_TR: Demirleme Bölgesi: Sığ su çekimi için demirleme

en: Anchorage Area: Vessel transfer operations
tr_TR: Demirleme Bölgesi: Tekne transfer işlemleri

en: Security Alert - Level 1
tr_TR: Güvenlik Alarmı - Seviye 1

en: Security Alert - Level 2
tr_TR: Güvenlik Alarmı - Seviye 2

en: Security Alert - Level 3
tr_TR: Güvenlik Alarmı - Seviye 3

en: Distress Area: Vessel disabled and adrift
tr_TR: Önemli Bölge: Sürüklenen, hareket yeteneği olmayan tekne

en: Distress Area: Vessel sinking
tr_TR: Önemli Bölge: Batan tekne

en: Distress Area: Vessel abandoning ship
tr_TR: Önemli Bölge: Terk edilmiş tekne

en: Distress Area: Vessel requests medical assistance
tr_TR: Önemli Bölge: Tıbbi yardım isteyen tekne

en: Distress Area: Vessel flooding
tr_TR: Önemli Bölge: Su alan tekne

en: Distress Area: Vessel fire/explosion
tr_TR: Önemli Bölge: Tekne yangını/patlaması

en: Distress Area: Vessel grounding
tr_TR: Önemli Bölge: Karaya oturan tekne

en: Distress Area: Vessel collision
tr_TR: Önemli Bölge: Tekne çarpışması

en: Distress Area: Vessel listing/capsizing
tr_TR: Önemli Bölge: Alabora olan tekne

en: Distress Area: Vessel under assault
tr_TR: Önemli Bölge: Saldırıya uğrayan tekne

en: Distress Area: Person overboard
tr_TR: Önemli Bölge: Denize adam düştü

en: Distress Area: SAR area
tr_TR: Önemli Bölge: Arama Kurtarma bölgesi

en: Distress Area: Pollution response area
tr_TR: Önemli Bölge: Kirliliğe müdahale alanı

en: Instruction: Contact VTS at this point/juncture
tr_TR: Talimat: Bu noktada VTS ile bağlantı kurun

en: Instruction: Contact Port Administration at this point/juncture
tr_TR: Talimat: Bu noktada Liman Yönetimiyle bağlantı kurun

en: Instruction: Do not proceed beyond this point/juncture
tr_TR: Talimat: Bu noktadan öteye geçmeyin

en: Instruction: Await instructions prior to proceeding beyond this point/juncture
tr_TR: Talimat: Bu noktadan ileri geçmek için talimatları bekleyin

en: Proceed to this location - await instructions
tr_TR: Bu noktaya ilerleyin ve talimatları bekleyin

en: Clearance granted - proceed to berth
tr_TR: Onay verildi - Aborda olmak için ilerleyin

en: Information: Pilot boarding position
tr_TR: Bilgi: Pilot biniş mevki

en: Information: Icebreaker waiting area
tr_TR: Bilgi: Buzkıran bekleme sahası

en: Information: Places of refuge
tr_TR: Bilgi: Sığınmacı yerleri

en: Information: Position of icebreakers
tr_TR: Bilgi: Buzkıranların mevkii

en: Information: Location of response units
tr_TR: Bilgi: Karşılık birimlerinin yeri

en: VTS active target
tr_TR: VTS etkin hedefi

en: Rogue or suspicious vessel
tr_TR: Yasa dışı yada şüpheli tekne

en: Vessel requesting non-distress assistance
tr_TR: Tehlike kategorisiz yardım isteyen tekne

en: Chart Feature: Sunken vessel
tr_TR: Harita Durumu: Batık tekne

en: Chart Feature: Submerged object
tr_TR: Harita Durumu: Batık nesne

en: Chart Feature: Semi-submerged object
tr_TR: Harita Durumu: Yarı batık nesne

en: Chart Feature: Shoal area
tr_TR: Harita Durumu: Sığ su bölgesi

en: Chart Feature: Shoal area due north
tr_TR: Harita Durumu: Kuzeyden sığ su bölgesi

en: Chart Feature: Shoal area due east
tr_TR: Harita Durumu: Doğudan sığ su bölgesi

en: Chart Feature: Shoal area due south
tr_TR: Harita Durumu: Güneyden sığ su bölgesi

en: Chart Feature: Shoal area due west
tr_TR: Harita Durumu: Batıdan sığ su bölgesi

en: Chart Feature: Channel obstruction
tr_TR: Harita Durumu: Kanal tıkanması

en: Chart Feature: Reduced vertical clearance
tr_TR: Harita Durumu: Kısıtlı dikey açıklık

en: Chart Feature: Bridge closed
tr_TR: Harita Durumu: Köprü kapalı

en: Chart Feature: Bridge partially open
tr_TR: Harita Durumu: Köprü kısmen açık

en: Chart Feature: Bridge fully open
tr_TR: Harita Durumu: Köprü tümüyle açık

en: Report from ship: Icing info
tr_TR: Gemiden rapor edilen: Buzlanma bilgisi

en: Report from ship: Miscellaneous information - define in Associated text field
tr_TR: Gemiden rapor edilen: Çeşitli bilgiler - açıklama ilişkteki metinde

en: Route: Recommended route
tr_TR: Rota: Önerilen rota

en: Route: Alternative route
tr_TR: Rota: Alternatif rota

en: Route: Recommended route through ice
tr_TR: Rota: Buzdan geçişte önerilen rota

en: Other - Define in associated text field
tr_TR: Diğer - Açıklama ilişikteki metinde

en: Cancellation - cancel area as identified by Message Linkage ID
tr_TR: İptal işlemi- ID Bağlantılı Mesaj olarak tanımlanmış iptal alanı

en: Undefined (default)
tr_TR: Tanımlanmamış (varsayılan)

en: AIS Target Name
tr_TR: AIS Hedef Adı

en: AIS Alert
tr_TR: AIS Uyarısı

en: AISTargetAlert
tr_TR: AIS hedef Uyarısı

en: &Silence Alert
tr_TR: &Sessizlik Uyarısı

en: &Jump To
tr_TR: &a Atla

en: Create Waypoint
tr_TR: Seyirnoktaso Oluştur

en: &Acknowledge
tr_TR: &Tanım

en: At Anchor
tr_TR: Demirde

en: Not Under Command
tr_TR: Kumanda Altında Değil

en: Restricted Manoeuvrability
tr_TR: Sınırlı Manevra Yeteneği

en: Constrained by draught
tr_TR: Su çekimi sebebiyle sınırlı

en: Moored
tr_TR: Aborda

en: Aground
tr_TR: Karaya oturmuş

en: Engaged in Fishing
tr_TR: Balık Avlıyor

en: High Speed Craft
tr_TR: Yüksek Hızlı Tekne

en: Wing In Ground Effect
tr_TR: Yer Etkili Kanat

en: Power-driven vessel towing astern (regional use)
tr_TR: Kuvvetle yürütülen tekne kıçtan yedekleme (yerel kullanım)

en: Power-driven vessel pushing ahead or towing alongside (regional use)
tr_TR: İterek yada bordada yedekleyen gemi (yerel kullanım)

en: Reserved 13
tr_TR: 13 Saklı

en: Reserved 14
tr_TR: 14 Saklı

en: Undefined
tr_TR: Tanımlanmamış

en: SAR Aircraft
tr_TR: SAR Uçağı

en: Class
tr_TR: Sınıfı

en: Nation
tr_TR: Ulus

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Testing
tr_TR: Deneniyor

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Safety Broadcast Message
tr_TR: Güvenlik Yayını Mesajı

en:  (Last Known)
tr_TR: (Son Bilinen)

en: Position
tr_TR: Mevki

en: Report Age
tr_TR: Rapor Yaşı

en: Report as of
tr_TR: Raporlanan

en: Destination
tr_TR: Varış Limanı

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Left
tr_TR: Sol

en: Speed
tr_TR: Hız

en: Course
tr_TR: Rota

en: Heading
tr_TR: Puruva

en: Turn Rate
tr_TR: Devir Hızı

en: Range
tr_TR: Uzaklık

en: Bearing
tr_TR: Kerteriz

en: in
tr_TR: Bağlantı

en: Inland Blue Flag
tr_TR: Anakara Mavi Bayrak

en: Clear
tr_TR: Sil

en: Set
tr_TR: Belirle

en: Altitude
tr_TR: Yükseklik

en:  COG Unavailable
tr_TR:  COG'a Ulaşılamıyor

en: in
tr_TR: Bağlantı

en: min
tr_TR: Dak.

en: AtoN
tr_TR: Sey. Yard

en: Aid to Navigation
tr_TR: Seyir Yardımcısı

en: Base
tr_TR: Üs

en: Base Station
tr_TR: Ana istasyon

en: Buddy
tr_TR: Ad

en: GPSGate Buddy
tr_TR: GPSKapı Adı

en: DSC Distress
tr_TR: DSC Tehlike

en: DSC Position Report
tr_TR: DSC Mevki Raporu

en: APRS Position Report
tr_TR: DSC Mevki Raporu

en: Unk
tr_TR: Bilinmiyor

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Andorra
tr_TR: Andora

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Azores
tr_TR: Azorlar

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Vatican City State
tr_TR: Vatikan

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Moldova
tr_TR: Moldovya

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: France
tr_TR: Fransa

en: Madeira
tr_TR: Maderia

en: Czech Republic
tr_TR: Çekya

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: Russian
tr_TR: Rusya

en: Macedonia
tr_TR: Makedonya

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Antilles
tr_TR: Antiller

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Cayman Islands
tr_TR: Kayman Adaları

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rica

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Dominica
tr_TR: Dominik

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: United States of America
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Puerto Rico
tr_TR: Porte Riko

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: Saudi Arabia
tr_TR: Sudi Arabistan

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: China
tr_TR: Çin

en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Iran
tr_TR: İran

en: Azerbaijani Republic
tr_TR: Azerbaycan

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Korea
tr_TR: Kore

en: Palestine
tr_TR: Filistin

en: People's Rep. of Korea
tr_TR: Kuzey Kore Demokratik Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Kyrgyz Republic
tr_TR: Kırgızistan

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Oman
tr_TR: Umman

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Syrian Arab Republic
tr_TR: Suriye

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna Hersek

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Marshall Islands
tr_TR: Marşal Adaları

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polenezi

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: East Timor
tr_TR: Doğu Timor

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Viet Nam
tr_TR: Vietnam

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Congo
tr_TR: Kongo

en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Gabonese Republic
tr_TR: Gabon Cumhuriyeti

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: South Sudan (Republic of)
tr_TR: Güney Sudan (Republic of)

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Malawi
tr_TR: Malavi

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: Seychelles
tr_TR: Şeyseller

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Eswatini
tr_TR: Esvatini

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Tanzania
tr_TR: Tanzanya

en: Dem Rep.of the Congo
tr_TR: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: Argentine Republic
tr_TR: Arjantin

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Chile
tr_TR: Şili

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: France - Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Military Vessel
tr_TR: Askeri Gemi

en: Sailing Vessel
tr_TR: Yelkenli Tekne

en: Pleasure craft
tr_TR: Spor amaçlı tekne, Yat

en: Pilot Vessel
tr_TR: Pilot Teknesi

en: Search and Rescue Vessel
tr_TR: Arama Kurtarma Gemisi

en: Tug
tr_TR: Römork

en: Port Tender
tr_TR: Liman Servis Botu

en: Pollution Control Vessel
tr_TR: Deniz Kirliliği Denetim Teknesi

en: Law Enforcement Vessel
tr_TR: Yasal Denetim Teknesi

en: Medical Transport
tr_TR: Deniz Ambulansı

en: Passenger Ship
tr_TR: Yolcu Gemisi

en: Cargo Ship
tr_TR: Kargo Gemisi

en: Unspecified
tr_TR: Belirlenmemiş

en: Reference Point
tr_TR: Kerteriz Noktası

en: Fixed Structure
tr_TR: Sabit Yapı

en: Spare
tr_TR: Yedek

en: Light
tr_TR: Fener

en: Light w/Sectors
tr_TR: Fener w/Alanları

en: Leading Light Front
tr_TR: Yönlendirici Işık (Ön)

en: Leading Light Rear
tr_TR: Yönlendirici Işık (Arka)

en: Cardinal N Beacon
tr_TR: Kardinal Şamandırası K

en: Cardinal E Beacon
tr_TR: Kardinal Şamandırası D

en: Cardinal S Beacon
tr_TR: Kardinal Şamandırası G

en: Cardinal W Beacon
tr_TR: Kardinal Şamandırası B

en: Beacon, Port Hand
tr_TR: Şamandıra, İskele Geçişli

en: Beacon, Starboard Hand
tr_TR: Şamandıra, Sancak Geçişli

en: Beacon, Preferred Channel Port Hand
tr_TR: Şamandıra, Kanalın İskelesinden Geçin

en: Beacon, Preferred Channel Starboard Hand
tr_TR: Şamandıra, Kanalın Sancağından Geçin

en: Beacon, Isolated Danger
tr_TR: Şamandıra, Denetim Altına Alınmış Tehlike

en: Beacon, Safe Water
tr_TR: Şamandıra, Güvenli Su

en: Beacon, Special Mark
tr_TR: Şamandıra, Özel İşaret

en: Cardinal Mark N
tr_TR: Kardinal İşareti K

en: Cardinal Mark E
tr_TR: Kardinal İşareti D

en: Cardinal Mark S
tr_TR: Kardinal İşareti G

en: Cardinal Mark W
tr_TR: Kardinal İşareti W

en: Port Hand Mark
tr_TR: İskele Geçişli İşareti

en: Starboard Hand Mark
tr_TR: Sancaktan Geç İşareti

en: Preferred Channel Port Hand
tr_TR: Kanalın İskele Tarafından Geçin

en: Preferred Channel Starboard Hand
tr_TR: Kanalın Sancak Tarafından Geçin

en: Isolated Danger
tr_TR: Denetim altına alınmış tehlike

en: Safe Water
tr_TR: Güvenli Su

en: Special Mark
tr_TR: Özel İşaret

en: Light Vessel/Rig
tr_TR: Tekne/Donanım Feneri

en: GpsGate Buddy
tr_TR: GPS Bağlantı Noktası

en: Position Report
tr_TR: Mevki Raporu

en: Distress
tr_TR: Tehlike

en: ARPA radar target
tr_TR: ARPA Radar Hedefi

en: Tow
tr_TR: Yedek

en: Long Tow
tr_TR: Uzun Yedek

en: Dredge
tr_TR: Tarama

en: Mil/V
tr_TR: Askeri/Gem

en: S/V
tr_TR: Yelk./Tek

en: P/V
tr_TR: Plt./Tek

en: SAR/V
tr_TR: Ar. Kur./Tek

en: Tender
tr_TR: Vasıta

en: Med/V
tr_TR: Sağlık/Tek

en: Pass/V
tr_TR: Yolcu/Gem

en: M/V
tr_TR: Tic./Gem

en: M/T
tr_TR: Tic./Tnk

en: Ref. Pt
tr_TR: Ref. Noktası

en: Fix.Struct.
tr_TR: Sabit Yapı

en: Lt
tr_TR: Fnr

en: Lt sect.
tr_TR: Fnr sek.

en: Ldg Lt Front
tr_TR: Ön Işık Ldg

en: Ldg Lt Rear
tr_TR: Arka Işık Ldg

en: Card. N
tr_TR: Kard. K

en: Card. E
tr_TR: Kard. D

en: Card. S
tr_TR: Kard. G

en: Card. W
tr_TR: Kard. B

en: Port
tr_TR: İskele

en: Stbd
tr_TR: Sancak

en: Pref. Chnl
tr_TR: Öncelikli Kanal

en: Isol. Dngr
tr_TR: Denetim altına alınmış tehlike

en: Special
tr_TR: Özel

en: Port Hand
tr_TR: İskele Geçişli

en: Stbd Hand
tr_TR: Sancak Geçişli

en: LtV/Rig
tr_TR: LtV/Donanımı

en: AIS target list
tr_TR: AIS hedef listesi

en: Trk
tr_TR: Seyirizi

en: Name
tr_TR: Adı

en: Call
tr_TR: Çağrı

en: Type
tr_TR: Tür

en: Nav Status
tr_TR: Seyir Durumu

en: Brg
tr_TR: Kerteriz

en: CoG
tr_TR: COG

en: Target info
tr_TR: Hedef Bilgisi

en: Create WPT
tr_TR: Seyirnoktası Oluştur

en: Hide All Tracks
tr_TR: Hedef İzlemeyi Gizle

en: Show All Tracks
tr_TR: Hedef İzlerini Göster

en: Toggle track
tr_TR: Seyirizi Ayarı

en: Copy MMSI
tr_TR: MMSI'yi kopyala

en: AutoSort
tr_TR: Otomatik seçim

en: Limit range: NM
tr_TR: Uzaklık sınırı : NM

en: Target Count
tr_TR: Hedef Sayısı

en: Record Track
tr_TR: Seyir İzlerini Kaydet

en: The recently captured track of this target has been recorded.
    Do you want to continue recording until the end of the current OpenCPN session?
tr_TR: Bu hedeften son olarak alınan izler kaydedildi.
    Bu OpenCPN oturumunun sonuna kadar kaydetmeye devam etmek ister misiniz?

en: AISTargetQuery
tr_TR: AISHedefAçıklaması

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Stop Tracking
tr_TR: Rotaizini Durdur.

en: OpenCPN Help is not installed.
    Would you like to install from Google PlayStore now?
tr_TR: OpenCPN yardımı yüklenmedi.
    Şimdi Google Play Store'dan yüklemek ister misin?

en: Your android device has an internal GPS, but it is disabled.
                           Please visit android Settings/Location dialog to enable GPS
tr_TR: Android cihazınızın dahili bir GPS'i bulunuyor ancak devre dışı.
     Lütfen GPS'i etkinleştirmek için android Ayarlar/Konum iletişim kutusunu ziyaret edin

en: Nothing found
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı

en: Anchorage created
tr_TR: Demiryeri oluşturuldu.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Undo
tr_TR: Geri Al

en: Redo
tr_TR: Yinele

en: End Route
tr_TR: Rota Sonu

en: Measure Off
tr_TR: Ölçüm Kapalı

en: Measure
tr_TR: Ölçüm

en: Max Detail Here
tr_TR: Daha Fazla Açıklama Burada

en: Scale In
tr_TR: Ölçeği Arttır

en: Scale Out
tr_TR: Ölçeği Azalt

en: Drop Mark
tr_TR: Bırakma Noktası

en: New Route...
tr_TR: Yeni Rota...

en: Move Boat Here
tr_TR: Tekneyi Buraya Taşı

en: Navigate To Here
tr_TR: Buraya Doğru Seyret

en: Course Up Mode
tr_TR: Yön Yukarı Durumu

en: North Up Mode
tr_TR: Kuzey Yukarı Durumu

en: Chart Up Mode
tr_TR: Grafik Modu

en: Toggle Full Screen
tr_TR: Tam Ekrana Geç

en: Zero XTE
tr_TR: Sıfır XTE

en: Paste Waypoint
tr_TR: Geçiş Noktası Yapıştır

en: Paste Route
tr_TR: Rota Yapıştır

en: Paste Track
tr_TR: Seyirizi Yapıştır

en: CM93 Offset Dialog...
tr_TR: CM93 Ayarı...

en: Chart Groups
tr_TR: Harita Grupları

en: temporary
tr_TR: geçici

en: All Active Charts
tr_TR: Tüm Etkin Grafikler

en: Target Query...
tr_TR: Hedef Sorgusu...

en: Hide Target CPA
tr_TR: CPA Hedefini Gizle

en: Show Target CPA
tr_TR: CPA Hedefini Göster

en: Target List...
tr_TR: Hedef Listesi...

en: Hide Target Track
tr_TR: Hedef Seyirizini Gizle

en: Show Target Track
tr_TR: Hedef Seyirizini Göster

en: Copy Target MMSI
tr_TR: Hedef MMI Kopyala

en: Object Query...
tr_TR: Nesne Sorgusu...

en: Show
tr_TR: Göster

en: Unnamed Route
tr_TR: Adsız Rota

en: Layer Route
tr_TR: Katman Rota

en: Properties
tr_TR: Özellikler

en: Activate Next Waypoint
tr_TR: Sonraki Geçiş Noktasını Etkinleştir

en: Deactivate
tr_TR: Etkisizleştir

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Route
tr_TR: Rota

en: Insert Waypoint
tr_TR: Seyirnoktası Ekle

en: Append Waypoint
tr_TR: Yeni Seyirnoktası Ekle

en: Copy as KML
tr_TR: KML Olarak Kopyala

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Reverse...
tr_TR: Ters Döndür...

en: Send to new GPS
tr_TR: Yeni GPS'e Gönder

en: Layer Track
tr_TR: Katman Seyirizi

en: Track
tr_TR: Seyirizi

en: Unnamed Waypoint
tr_TR: Adsız Seyirnoktası

en: Layer Waypoint
tr_TR: Katman Seyirnoktası

en: Waypoint
tr_TR: Seyirnoktası

en: Remove from Route
tr_TR: Rotadan Kaldır

en: Navigate To This
tr_TR: Buraya Doğru Seyret

en: Clear Anchor Watch
tr_TR: Demirleme Nöbeti Sil

en: Set Anchor Watch
tr_TR: Demirleme Nöbeti Ayarla

en: Main Menu
tr_TR: Ana Menü

en: Show Tide Information
tr_TR: Gelgit Bilgisini Göster

en: Show Current Information
tr_TR: Akıntı Bilgisini Göster

en: Temporary GOTO Route
tr_TR: Geçici GİDİLECEK rota

en: Here
tr_TR: Buraya

en: There
tr_TR: Orada

en: (Unnamed Waypoint)
tr_TR: (Adsız Seyirnoktası)

en: Go to
tr_TR: Oraya git

en: Rename Waypoints?
tr_TR: Seyirnoktaları yeniden adlandırılsın mı?

en: Are you sure you want to delete this route?
tr_TR: Bu rotayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: OpenCPN Route Delete
tr_TR: OpenCPN Güzergah Silme

en: Are you sure you want to delete this track?
tr_TR: Bu parçayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: OpenCPN Track Delete
tr_TR: OpenCPN Seyirizini Sil

en: Chart Panel Options
tr_TR: Harita Görünüm Seçenekleri

en: Navigation Mode
tr_TR: Seyir Durumu

en: North Up
tr_TR: Kuzey Yukarı

en: Course Up
tr_TR: Rota Yukarı

en: Look Ahead Mode
tr_TR: Puruva Yönünde Durumu

en: Display Options
tr_TR: Görünüm Seçenekleri

en: Enable Chart Quilting
tr_TR: Haritaları Birbirine Ekle

en: Show Grid
tr_TR: Enlem/Boylamı Göster

en: Show Chart Outlines
tr_TR: Harita Sınırlarını Göster

en: Show Depth Units
tr_TR: Derinlik Birimlerini Göster

en: Show AIS targets
tr_TR: AIS Hedeflerini Göster

en: Minimize less critical targets
tr_TR: Kritik olmayan hedefleri küçült

en: Tides and Currents
tr_TR: Gelgit ve Akıntılar

en: Show Tide stations
tr_TR: Gelgit istasyonunu göster

en: Show Currents
tr_TR: Akıntıları Göster

en: Vector Charts
tr_TR: Vektör Haritaları

en: Show text
tr_TR: Metni Göster

en: Show depths
tr_TR: Derinliği göster

en: Buoy/Light Labels
tr_TR: Şamandıra/Fener Etiketleri

en: Lights
tr_TR: Fener

en: Light Descriptions
tr_TR: Fener Açıklamaları

en: Anchoring Info
tr_TR: Demirleme Bilgisi

en: Display Category
tr_TR: Görünüm Sınıfı

en: Standard
tr_TR: Standart

en: All
tr_TR: Tümü

en: User Standard
tr_TR: Kullanıcı Standardı

en:  ChartFile:
tr_TR: HaritaDosyası:

en:  Name:
tr_TR: Ad :

en: Scale
tr_TR: ölçek

en:  Depth Units:
tr_TR:  Derinlik Birimleri :

en:  Soundings:
tr_TR:  Derinlik Ölçüleri  :

en:  Projection:
tr_TR:  Projeksiyon :

en: Transverse Mercator
tr_TR: Enine Mercator

en:  Source Edition:
tr_TR: Kaynak Baskı:

en:  Updated:
tr_TR:  Güncellendi:

en: OpenCPN Chart Scan....
tr_TR: OpenCPN Harita Arıyor...

en: OpenCPN Directory Scan....
tr_TR: OpenCPN Klasör Aranıyor...

en: OpenCPN Chart Add....
tr_TR: OpenCPN Harita Ekliyor...

en: Show Tides
tr_TR: Gelgitleri Göster

en: Hide Tides
tr_TR: GelGitleri Gzile

en: Hide Currents
tr_TR: Akıntıları Gizle

en: Group "
tr_TR: Grup "

en: " is empty.
tr_TR: Boş.

en: OpenCPN Group Notice
tr_TR: OpenCPN Grubunun dikkatine

en: " is empty, switching to "All Active Charts" group.
tr_TR: " boş, geçiş yapılıyor"Kullanımdaki Tüm Haritalar"grup.

en: Layer Route:
tr_TR: Etiket Rotası

en: (unnamed)
tr_TR: (Adsız)

en: Total Length:
tr_TR: Toplam Uzunluk.

en: Leg: from
tr_TR: Başlangıç

en:  to
tr_TR: Bitiş

en: %Dd %H:%M
tr_TR: %S:%D

en: %H:%M
tr_TR: %Saat:%Dakika

en: Layer Track:
tr_TR: Katman İzi:

en: StatusBar
tr_TR: Durum Çubuğu

en: Use nearby waypoint?
tr_TR: Yakındaki seyirnoktası kullanılsın mı?

en: OpenCPN Route Create
tr_TR: OpenCPN Rotası Oluştur

en: For this leg the Great Circle route is
tr_TR: Bu bacak için Büyük Daire Rotası,

en:  shorter than rhumbline.
tr_TR: Rhumbline'dan daha kısa.

en: Would you like include the Great Circle routing points for this leg?
tr_TR: Bu ayağa Büyük Daire Seyri rotası eklemek ister misiniz?

en: ObjectQuery
tr_TR: Nesne Açıklaması

en: Layer
tr_TR: Tabaka

en: There is an existing waypoint at the same location as the one you are pasting. Would you like to merge the pasted data with it?
tr_TR: Yapıştırdığınızla aynı yerde bir seyirnoktası var, yapıştırılan veriyi o seyirnoktasındakiyle birleştirmek ister misiniz?

en: Answering 'No' will create a new waypoint at the same location.
tr_TR: 'Hayır' yanıtı, aynı yerde yeni bir seyir noktası oluşturacaktır.

en: Merge waypoint?
tr_TR: Seyirnoktası birleştirilsin mi ?

en: There are existing waypoints at the same location as some of the ones you are pasting. Would you like to just merge the pasted data into them?
tr_TR: Yapıştırdıklarınızdan bazılarıyla aynı yerde başka seyirnoktaları da var. Onlara sadece ortak verileri yapıştırmak ister misiniz?

en: Answering 'No' will create all new waypoints for this route.
tr_TR: 'Hayır' yanıtı bu rotada tümüyle yeni seyir noktaları oluşturacaktır.

en: Merge waypoints?
tr_TR: Seyirnoktaları birleştirilsin mi?

en: RouteLegInfoRollover
tr_TR: Rota Bacağı Bilgisi

en: Feet
tr_TR: Ayak

en: Meters
tr_TR: Metre

en: Fathoms
tr_TR: Kulaç

en: OverZoom
tr_TR: Aşırı Yaklaştırma.

en: ExtendedTideIcon
tr_TR: Uzantılı Gelgit Simgesi

en: CurrentValue
tr_TR: Akıntı

en: AIS Target Query
tr_TR: AIS Hedef Sorgusu

en: Show all AIS Targets
tr_TR: Tüm AIS hedeflerini göster

en: Attenuate less critical AIS targets
tr_TR: Daha az kritik AIS hedeflerini zayıflat

en: Hide AIS Targets
tr_TR: AIS Hedeflerini Gizle

en: Show This Chart
tr_TR: Bu Haritayı Göster

en: Hide This Chart
tr_TR: Bu Haritayı Gizle

en: OpenCPN CM93 Cell Offset Adjustments
tr_TR: OpenCPN, CM93 Hücre Uzantı Ayarları

en: Cell
tr_TR: Hücre

en: M_COVR ID
tr_TR: M_COVR Kimliği

en: Cell Scale
tr_TR: Hücre Ölçütü

en: User X Offset
tr_TR: Kullanıcı X Ayarı

en: User Y Offset
tr_TR: Kullanıcı Y Ayarı

en: meters
tr_TR: metre

en: This Leg
tr_TR: Bu Bacak

en: Console Legend
tr_TR: Kumanda Paneli Açıklaması

en: Console Value
tr_TR: Kumanda Paneli Değeri

en: Full Route
tr_TR: Tüm Rota

en: Show Highway
tr_TR: Otoyolu Göster

en: XTE         L
tr_TR: Sapma     Sol

en: XTE         R
tr_TR: Sapma     Sağ

en: TTG  @VMG
tr_TR: Seyir Süresi @VMG

en: TTG  @SOG
tr_TR: Seyir Süresi @SOG

en: ETA  @VMG
tr_TR: Tahmini Varış @VMG

en: ETA  @SOG
tr_TR: Tahmini Varış @SOG

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Recovery Template
tr_TR: Şablonu Geriyükle

en: Apply this template to return to a known safe configuration
tr_TR: Bilinen güvenli bir yapılandırmaya dönmek için bu şablonu uygula

en: General
tr_TR: Genel

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Clear All
tr_TR: Tümünü Sil

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Send
tr_TR: Göndermek

en: CM93 Detail Level
tr_TR:   CM93 Harita Ayrıntı Ayarı

en: Rasterchart Zoom/Scale Weighting
tr_TR: Raster harita Büyütme/Sıkala Ayarı

en: Vectorchart Zoom/Scale Weighting
tr_TR: Vektör harita Büyütme/Sıkala Ayarı

en: Reinstall
tr_TR: Yeniden yükle

en: Downgrade
tr_TR: Sürüm düşür

en: Waiting for raster chart compression thread exit.
tr_TR: Raster grafik. Iş parçacığı çıkışı için bekliyor.

en: Distance from Ownship:  %4.0f NMi
tr_TR: Sahibinden uzaklık:   % 4.0f NMi

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: OpenCPN Route
tr_TR: OpenCPN Rotası

en: OpenCPN Track
tr_TR: OpenCPN Seyirizi

en: OpenCPN Waypoint
tr_TR: OpenCPN Seyirnoktası

en: Choose Format for Copy
tr_TR: Kopyalamak İçin Yazı Şekillendirmesini Seçiniz

en: KML Standard (Google Earth and others)
tr_TR: KML Standardı(Google Earth ve diğer)

en: KML with extended waypoint data (QtVlm)
tr_TR: Uzatılmış Seyirnoktası verili KML (QtVlm)

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link description
tr_TR: Bağlantı açıklaması

en: Local file...
tr_TR: Bilgisayardaki dosya yolu

en: Choose a file
tr_TR: Dosya seçin

en: Link not complete, can't be saved.
tr_TR: Bağlantı tamamlanmadı, kaydedilemiyor.

en: Basic
tr_TR: Temel

en: This waypoint is part of a layer and can't be edited
tr_TR: Bu seyirnoktası bir etiketin parçası olduğu için iptal edilemiyor

en: Show name
tr_TR: Adı Göster

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Combo!
tr_TR: Açılır menü!

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Edit
tr_TR: Değiştir

en: Add new
tr_TR: Yenisini ekle

en: Extended Properties
tr_TR: Genişletilmiş Özellikler

en: Show on chart
tr_TR: Haritada Göster

en: Distance
tr_TR: Tekneden Uzaklık

en: Color
tr_TR: Renk

en: None
tr_TR: Yok

en: NMi
tr_TR: NMI

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy lat/long
tr_TR: Enlem/Boylamı Kopyala

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Paste lat/long
tr_TR: Enlem/Boylamı Yapıştır

en: Save some defaults
tr_TR: Varsayılan olarak kaydet

en: km/h
tr_TR: km/saat

en: m/s
tr_TR: m/saniye

en: Persistent
tr_TR: Kalıcı

en: Export GPX file
tr_TR: Kaydet (.gpx)

en: Overwrite existing file?
tr_TR: Varolan dosyanın üstüne yazmak ister misiniz ?

en: Import GPX file
tr_TR: Dosya Aç  (.gpx)

en: Temporary
tr_TR: Geçici

en: duplicate waypoints detected during import and ignored.
tr_TR: içe aktarma sırasında yinelenen geçiş noktaları bulundu ve göz ardı edidi.

en: NMEA Debug Window
tr_TR: NMEA hata ayıklama penceresi

en: Enable Tracking
tr_TR: İzlemeyi Etkinleştir

en: Auto Follow
tr_TR: Otomatik İzle

en: Zoom In
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr_TR: Uzaklaştır

en: Show Chart Bar
tr_TR: Harita Çubuğunu Göster

en: Show ENC text
tr_TR: Metni göster

en: Change Color Scheme
tr_TR: Renk Tonunu Değiştir

en: Show AIS Targets
tr_TR: AIS Hedeflerini Göster

en: Create Route
tr_TR: Rota Oluştur

en: Drop MOB Marker
tr_TR: DAD (Denize Adam Düştü) işareti bırak

en: Preferences
tr_TR: Seçenekler

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
tr_TR: Yazdırırken bir sorun oluştu.
     Kullanılan yazıcı doğru yapılandırılmamış olabilir mi?

en: (Unnamed Route)
tr_TR: (Adsız Rota)

en: Own ship
tr_TR: Kendi gemin

en: Route & Mark Manager
tr_TR: Rota & İşaret Düzenleyicisi

en: Print Chart
tr_TR: Haritayı Bas

en:  (Ctrl-Space)
tr_TR:  (Ctrl-Boşluk)

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Create a private configuration template based on current settings.
    This template will be saved, and may be selected for further use at any time.
tr_TR: Mevcut ayarlara göre özel bir konfigürasyon şablonu oluşturun.
    Bu şablon kaydedilecek ve ileriki bir zamanda kullanım için seçilebilir.

en: MMSI Extended Properties
tr_TR: MMSI Ek Özellikler

en: Tracking
tr_TR: Seyirizi çıkarıyor

en: Default tracking
tr_TR: Varsayılan seyirizi

en: Always track
tr_TR: Herzaman seyirizi al.

en:  Never track
tr_TR:  Hiç seyirizi alma

en: Ignore this MMSI
tr_TR: Bu MMSI'ı yoksay

en: Handle this MMSI as SART/PLB(AIS) MOB.
tr_TR: Bu MMSI'ı SART/PLB(AIS) DAD olarak dikkate al.

en: Convert AIVDM to AIVDO for this MMSI
tr_TR: Bu MMSI için, AIVDM'i AIVDO'ya çevir.

en: This MMSI is my Follower - No CPA Alert
tr_TR: Bu MMSI benim Refakatçim - Çatışma alarmı verme

en: An MMSI Id is generally a number of nine digits.
    Please check your entries and cancel if necessary.
tr_TR: MMSI kimliği genelikle dokuz haneli bir sayıdır. 
    Lütfen girişinizi kontrol edin ve gerekirse iptal edin.

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Always
tr_TR: Her zaman

en: Never
tr_TR: Hiçbir zaman

en: Edit MMSI Properties
tr_TR: MMSI Özelliklerini Değiştir

en: MMSI Properties
tr_TR: MMSI Özellikleri

en: Track Mode
tr_TR: İzleme Durumu

en: Ignore
tr_TR: Yoksay

en: MOB
tr_TR: DAD

en: Ship name
tr_TR: Gemi Adı

en: Follower
tr_TR: Takipçi

en: New...
tr_TR: Yeni...

en: Add MMSI Properties
tr_TR: MMSI Özellikleri

en: The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
tr_TR: Seçilen cihaz kullanılabilir değil; OpenCPN'in bucihazı kullanması mümkün görünmüyor.
    OpenCPN'den çıkabilir, tekrar başlatabilir\ve /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules klasörüne şu girdileri ekleyerek yeniden oluşturmayı deneyebilirsin:
    
    
    KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Daha fazla bilgi için dağıtım dokümanları içerisindeki LINUX_DEVICE.md dosyasına bakın

en: 
    The device selected is not accessible; opencpn will likely not be able
    to use this device as-is. You might want to exit OpenCPN, reboot and
    retry after creating a file called /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules
    with the following contents:
    
                KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    For more info, see the file LINUX_DEVICES.md in the distribution docs.
tr_TR: 
    Seçilen cihaz kullanılabilir değil; OpenCPN'in bu
    cihazı kullanması mümkün görünmüyor.
    OpenCPN'den çıkabilir, tekrar başlatabilir\ve /etc/udev/rules.d/70-opencpn.rules klasörüne şu girdileri ekleyerek yeniden oluşturmayı deneyebilirsin:
    
    
    KERNEL=="ttyUSB*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyACM*", MODE="0666"
                KERNEL=="ttyS*", MODE="0666"
    
    Daha fazla bilgi için dağıtım dokümanları içerisindeki LINUX_DEVICE.md dosyasına bakın

en: COG Predictor Length (min)
tr_TR: COG Gösterge Ok Uzunluğu (dakika)

en: Heading Predictor Length (NMi)
tr_TR: Pruvadan Uzaklık Göstergesi (NMi)

en: Ship Icon Type
tr_TR: Tekne Simgesinin Türü

en: Real Scale Bitmap
tr_TR: Gerçek Ölçekli Resim

en: Real Scale Vector
tr_TR: Gerçek Ölçekli Vektör

en: Length Over All (m)
tr_TR: Tüm Uzunluk (m)

en: Width Over All (m)
tr_TR: Tüm Genişlik (m)

en: GPS Offset from Bow (m)
tr_TR: Pruvadan GPS Ayarı (m)

en: GPS Offset from Midship (m)
tr_TR: Tekne Merkezinden GPS ayarı (m)

en: Minimum Screen Size (mm)
tr_TR: Enküçük Ekran Büyüklüğü (mm)

en: Show range rings
tr_TR: Uzaklık Halkalarını Göster

en: Distance between rings
tr_TR: Halkalar Arası Uzaklık

en: Distance Unit
tr_TR: Uzaklık Birimi

en: Nautical miles
tr_TR: Deniz Mili

en: Kilometers
tr_TR: Kilometre

en: Range Ring Colour
tr_TR: Mesafe Çemberi Rengi

en: Style
tr_TR: Tür

en: Solid
tr_TR: Kalın

en: Dot
tr_TR: Noktalı

en: Long dash
tr_TR: Uzun kesili çizgi

en: Short dash
tr_TR: Kısa kesili çizgi

en: Dot dash
tr_TR: Noktalı kesili çizgi

en: Black
tr_TR: Siyah

en: Dark Red
tr_TR: Koyu Kırmızı

en: Dark Green
tr_TR: Koyu Yeşil

en: Dark Yellow
tr_TR: Koyu Sarı

en: Dark Blue
tr_TR: Koyu Mavi

en: Dark Magenta
tr_TR: Koyu Magenta

en: Dark Cyan
tr_TR: Koyu Cyan

en: Light Gray
tr_TR: Gri Işık

en: Dark Gray
tr_TR: Koyu Gri

en: Red
tr_TR: Kırmızı

en: Green
tr_TR: Yeşil

en: Yellow
tr_TR: Sarı

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Magenta
tr_TR: Eflatun

en: Cyan
tr_TR: Deniz mavisi

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Tracks
tr_TR: Seyirizleri

en: Automatic Daily Tracks at midnight
tr_TR: Gece Yarısı Otomatik Günlüğü İzle

en: Automatic Daily Tracks at
tr_TR: Otomatik günlük izler şurada

en: Computer
tr_TR: Bilgisayar

en: Highlight Tracks
tr_TR: Seyirizlerini Aydınlat

en: Tracking Precision
tr_TR: Seyirizi Kesinliği

en: Low
tr_TR: Düşük

en: Medium
tr_TR: Ortalama

en: High
tr_TR: Yüksek

en: Calculate values
tr_TR: Değerleri hesapla

en: Calculate SOG and COG from position changes
tr_TR: COG ve SOG'u mevki değişiminden hesapla

en: Min seconds between updates
tr_TR: Güncellemeler arasındaki en az saniye

en: Routes/Points
tr_TR: Rotalar/Noktalar

en: New Routes
tr_TR: Yeni Rotalar

en: Waypoint default icon
tr_TR: Seyirnoktası varsayılan simge

en: Waypoint Arrival Circle Radius (NMi)
tr_TR: Seyirnoktası Varış Daire Çapı (Mil)

en: Advance route waypoint on arrival only
tr_TR: Ön Rota Seyirnoktası Sadece Varışta

en: New Waypoints
tr_TR: Yeni Seyirnoktaları

en: Show waypoints only at a chartscale greater than 1 :
tr_TR: Harita ölçeği 1: den büyük ise seyirnoktalarını göster

en: Override the settings for chartscale based visibility and show always
tr_TR: Harita ölçek tabanlı görünürlük için ayarları geçersiz kıl ve her zaman göster

en: Waypoint range rings
tr_TR: Seyirnoktası mesafe halkası

en: Waypoint Range Ring Colours
tr_TR: Seyirnoktası mesafe halkası rengi

en: Control Options
tr_TR: Kontrol Seçenekleri

en: Lock Waypoints (Unless waypoint property dialog visible)
tr_TR: Tüm Seyirnoktalarını Kilitle (Seyirnoktası özellikler penceresi görünmedikçe)

en: Confirm deletion of tracks and routes
tr_TR: Rota ve Seyirizlerinin İptalini Onaylat

en: Chart Files
tr_TR: Harita Dosyaları

en: Directories
tr_TR: Klasörler

en: Add Directory...
tr_TR: Klasör Ekle

en: Remove Selected
tr_TR: Seçileni Kaldır

en: Compress Selected
tr_TR: Sıkıştırma Seçildi

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Update Control
tr_TR: Denetlemeyi Güncelle

en: Scan Charts and Update Database
tr_TR: Haritaları Gözden Geçir ve Veritabanını Güncelle

en: Force Full Database Rebuild
tr_TR: Tüm Veritabanını Yeniden Yapılandırmaya Zorla

en: Prepare all ENC Charts
tr_TR: Tüm ENC Grafiklerini Hazırla

en: Templates
tr_TR: Şablonlar

en: Template Status
tr_TR: Şablon Durumu

en: Last Applied Template Title:
tr_TR: Son Uygulanan Şablonun İsmi:

en: Saved Templates
tr_TR: Şablon Kaydedildi

en: Create Config...
tr_TR: Yapılandır...

en: Delete Selected Config...
tr_TR: Seçilen Yapılandırmayı Sil...

en: Apply Selected Config
tr_TR: Seçilen Yapılandırmayı Uygula

en: Create Config
tr_TR: Yapılandır

en: Problem applying selected configuration.
tr_TR: Seçilen yapılandırma uygulanamıyor.

en: Advanced
tr_TR: İleri

en: De-skew Raster Charts
tr_TR: Raster Grafiklerinin Eğrilerini Gider

en: Use Accelerated Graphics (OpenGL)
tr_TR: Hızlandırılmış Grafikleri Kullan (OpenGL)

en: OpenGL Options
tr_TR: OpenGL Seçenekleri

en: seconds
tr_TR: Saniye

en: Chart Zoom/Scale Weighting
tr_TR: Harita Yakınlaştır/Ölçümle Derecesi

en: Vector
tr_TR: Vektör

en: Physical Screen Width
tr_TR: Fiziki Ekran Genişliği

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Manual:
tr_TR: El ile:

en: Chart Display
tr_TR: Haritayı Göster

en: Show Skewed Raster Charts as North-Up
tr_TR: Çarpık Raster Haritalarını Kuzey Yukarı Durumunda Göster

en: With a lower value, the same zoom level shows a less detailed chart.
    With a higher value, the same zoom level shows a more detailed chart.
tr_TR: Küçük bir değer ile, aynı yakınlaştırma seviyesi az detaylandırılmış bir görüntü verir.
    Büyük bir değer ile, aynı yakınlaştırma seviyesi daha detaylı bir görüntü sunacaktır.

en: Graphics
tr_TR: Grafikler

en: Vector Chart Display
tr_TR: Vektör Harita Görünümü

en: Mariner's Standard
tr_TR: Denizci Standardı

en: Depth Soundings
tr_TR: Derinlik Ölçümleri

en: Chart Information Objects
tr_TR: Harita Bilgi Nesneleri

en: Buoys/Lights
tr_TR: Şamandıralar/Işıklar

en: Extended Light Sectors
tr_TR: Uzatılı Fener Alanları

en: Chart Texts
tr_TR: Harita Metinleri

en: National text on chart
tr_TR: Haritadaki Ulusal Metin

en: Important Text Only
tr_TR: Sadece Önemli Metinler

en: De-Cluttered Text
tr_TR: Dağınık Metin

en: Chart Detail
tr_TR: Harita Ayrıntıları

en: Reduced Detail at Small Scale
tr_TR: Küçük Ölçekte Azaltılmış Ayrıntı

en: Graphics Style
tr_TR: Grafik Türü

en: Paper Chart
tr_TR: Kağıt harita

en: Simplified
tr_TR: Basitleştirilmiş

en: Boundaries
tr_TR: Sınırlar

en: Plain
tr_TR: Düz

en: Symbolized
tr_TR: Simgeleştirilmiş

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: 2 Color
tr_TR: 2 Renkli

en: 4 Color
tr_TR: 4 Renkli

en: Shallow Depth
tr_TR: Sığ Derinlik

en: Safety Depth
tr_TR: Güvenli Derinlik

en: Deep Depth
tr_TR: Derin Su

en: User Standard Objects
tr_TR: Kullanıcı standart nesneler

en: Reset to STANDARD
tr_TR: Standartta Sıfırla

en: Tides && Currents
tr_TR: Gelgitler && Akıntılar

en: Active Datasets
tr_TR: Etkin Veritabanı

en: Add Dataset...
tr_TR: Veritabanı Ekle

en: All Available Charts
tr_TR: Tüm Ulaşılabilir Haritalar

en: Remove Chart
tr_TR: Haritayı Kaldır

en: All Charts
tr_TR: Tüm Haritalar

en: New Group...
tr_TR: Yeni Grup

en: Delete Group
tr_TR: Grubu Sil

en: Preserve scale when switching charts
tr_TR: Grafikleri Değiştirirken Ölçüyü Koru

en: Controls
tr_TR: Denetimler

en: Smooth Panning / Zooming
tr_TR: Tıklamayla Düzgün Yakınlaştırma

en: Zoom to Cursor
tr_TR: Fareye Yakınlaştır

en: Display Features
tr_TR: Özelliklerini Göster

en: Status Bar Option
tr_TR: Durum çubuğu seçeneği

en: Live ETA at Cursor
tr_TR: İmleç noktasına Gerçek Zamanlı Tahmini Varış

en: Default Boat Speed
tr_TR: Varsayılan tekne hızı

en: Canvas Layout
tr_TR: Kanvaz Düzeni

en: Status Bar
tr_TR: Durum Çubuğu

en: Units
tr_TR: Birimler

en: Statute miles
tr_TR: Kara Mili

en: Knots
tr_TR: Knot

en: Mph
tr_TR: Mil/Saat

en: Depth
tr_TR: Derinlik

en: Temperature
tr_TR: Sıcaklık

en: Celsius
tr_TR: Santigrat

en: Fahrenheit
tr_TR: Fahrenayt

en: Lat/Long
tr_TR: Enlem/Boylam

en: Degrees, Decimal Minutes
tr_TR: Dereceler, Ondalık Dakika

en: Decimal Degrees
tr_TR: Ondalık Dakika

en: Degrees, Minutes, Seconds
tr_TR: Derece, Dakika, Saniye

en: Bearings
tr_TR: Kerterizler

en: Show true
tr_TR: Doğruyu göster

en: Show magnetic
tr_TR: Manyetiği Göster

en: Assumed magnetic variation
tr_TR: Varsayılan Manyetik Sapma

en: deg (-W, +E)
tr_TR: derece(-Batı,+Doğu)

en: Show true bearings and headings
tr_TR: Doğru Kerteriz ve Pruvayı Göster

en: Show magnetic bearings and headings.
tr_TR: Manyetik Kerteriz ve Pruvayı Göster.

en: WMM Plugin calculated magnetic variation
tr_TR: WMM Eklentisi manyetik varyasyona göre hesaplandı

en:  To set the magnetic variation manually,
     you must disable the WMM plugin.
tr_TR:  Manyetik değişimi manuel olarak ayarlamak için \ n WMM eklentisini devre dışı bırakmalısınız.

en: Select Sound File
tr_TR: Ses Dosyasını Seçin

en: Sounds
tr_TR: Sesler

en: AIS Targets
tr_TR: AIS Hedefleri

en: CPA Calculation
tr_TR: CPA Hesaplaması

en: No (T)CPA Alerts if target range is greater than (NMi)
tr_TR: Hedef aralığı (NMi) değerinden büyükse, (T) EBM Uyarıları yok

en: Warn if CPA less than (NMi)
tr_TR: CPA Uyarısı İçin En Uzak Mesafe (NMi)

en: ...and TCPA is less than (min)
tr_TR: TCPA'nın En Düşük Değeri (dakika) :

en: Lost Targets
tr_TR: Kayıp Hedefler

en: Mark targets as lost after (min)
tr_TR: Hedefleri Kayıp Olarak İşaretleme Süresi (dakika) :

en: Remove lost targets after (min)
tr_TR: Kayıp Hedeflerin Kaldırılacağı Süre (dakika)

en: Display
tr_TR: Görünüm

en: Show target COG predictor arrow, length (min)
tr_TR: Hedef COG Oklarını Göster, Uzunluk (dakika)

en: Show target tracks, length (min)
tr_TR: Hedef İzsürümünü Göster, Uzunluk (dakika)

en: Suppress anchored/moored targets, speed max (kn)
tr_TR: Demirlenmiş / İskeleye halatla bağlanmış hedefleri bastır, maksimum hız (kn)

en: Allow attenuation of less critical targets if more than ... targets
tr_TR: Daha fazla kritik hedefin zayıflamasına izin verin ... hedeflerden fazlası

en: Show area notices (from AIS binary messages)
tr_TR: Bölgesel Uyarıları Göster (AIS sayısal mesajlarından)

en: Show AIS targets real size
tr_TR: AIS Hedeflerini Gerçek Boyutta Göster

en: Show names with AIS targets at scale greater than 1:
tr_TR: Ölçeği 1 den Büyük Olan AIS Hedef Adlarını Göster

en: Rollover
tr_TR: Uzatmalar

en: Enable route/AIS info block
tr_TR: Rota/AIS bilgi sütununu etkinleştir

en: "Ship Name" MMSI (Call Sign)
tr_TR: "Gemi Adı" MMSI (Çağrı İşareti)

en: [Class] Type (Status)
tr_TR: [Sınıf] Tür (Durum)

en: SOG COG
tr_TR: SOG / COG

en: CPA TCPA
tr_TR: CPA/TCPA

en: CPA/TCPA Alerts
tr_TR: CPA/TCPA Alarmları

en: Show CPA/TCPA Alert Dialog
tr_TR: CPA/TCPA Alarm Durumunu Göster

en: Play Sound on CPA/TCPA Alerts and DSC/SART emergencies.
tr_TR: CPA/TCPA ve DSC/SART Alarmlarını Sesle Ver.

en: Suppress Alerts for anchored/moored targets
tr_TR: Demirdeki/Tonozdaki Hedefler İçin Alarm Verme

en: Enable Target Alert Acknowledge timeout (min)
tr_TR: Hedef Alarm Bilgisini Etkinleştir, Sıklığı (Dakika ):

en: General Options
tr_TR: Genel Seçenekler

en: Language
tr_TR: Dil

en: Fonts
tr_TR: Yazım Şekli Değiştirilebilir Birimler

en: Choose Font...
tr_TR: Yazı Türünü Seçin

en: Choose Font Color...
tr_TR: Yazı Rengini Seçin

en: Sample
tr_TR: Örnek

en: Toolbar and Window Style
tr_TR: Araç Çubuğu ve Pencere Düzeni

en: Interface Options
tr_TR: Arayüz Seçenekleri

en: Show Status Bar
tr_TR: Durum Çubuğunu Göster

en: Show Menu Bar
tr_TR: Kumanda Çubuğunu Göster

en: Show Compass/GPS Status Window
tr_TR: Pusula/GPS Durumu Penceresini Göster

en: Enable Toolbar auto-hide
tr_TR: Araç çubuğunu otomatik gizle özelliğini etkinleştir

en: Play Ships Bells
tr_TR: Gemi Çanlarını Çal

en: Audio Play command:
tr_TR: Ses Çal komutu:

en: Unknown device :
tr_TR: Bilinmeyen Cihaz:

en: Sound Device
tr_TR: Ses aygıtı

en: Enable Touchscreen interface
tr_TR: Dokunmatik Ekran Arayüzünü Etkinleştir

en: Enable Scaled Graphics interface
tr_TR: Ölçekli Grafik arabirimini etkinleştir

en: Show Zoom buttons
tr_TR: Yakınlaştırma düğmelerini göster

en: User Interface scale factor
tr_TR: Kullanıcı Arayüzü ölçek faktörü

en: Chart Object scale factor
tr_TR: Grafik Nesne ölçek faktörü

en: Ship scale factor
tr_TR: Gemi ölçek faktörü

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Charts
tr_TR: Haritalar

en: Connections
tr_TR: Bağlantılar

en: Ships
tr_TR: Tekneler

en: User Interface
tr_TR: Kullanıcı Seçenekleri

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: User set magnetic variation
tr_TR: Kullanıcı ayarlı manyetik varyasyon

en: fathoms
tr_TR: kulaç

en: Add a directory containing chart files
tr_TR: Harita dosyalarını içeren klasörü ekle.

en: 
     - your ship's length must be > 0
tr_TR: 
     - Teknenizin boyu > 0 olmalıdır.

en: 
     - your ship's beam must be > 0
tr_TR: 
     - Teknenizin eni > 0 olmalıdır.

en: 
     - your GPS offset from midship must be within your ship's beam
tr_TR: 
     - Tekne ortası GPS ayarı tekne genişliği içinde kalmalıdır.

en: 
     - your GPS offset from bow must be within your ship's length
tr_TR: 
     - Baş GPS ayarı tekne uzunluğu içinde kalmalıdır

en: 
     - your minimum ship icon size must be between 1 and 100 mm
tr_TR: 
     - Teknenizin en küçük simge büyüklüğü 1 ile 100 arasında olmalıdır.

en: The settings for own ship real size are not correct:
tr_TR: Gerçek boyutlu tekne verileriniz doğru değil

en: OpenCPN info
tr_TR: OpenCPN Hakkında

en: Compression will alter chart files on disk.
    This may make them incompatible with other programs or older versions of OpenCPN.
    Compressed charts may take slightly longer to load and display on some systems.
    They can be decompressed again using unxz or 7 zip programs.
tr_TR: Sıkıştırma, disk üzerindeki grafik dosyalarını değiştirecektir. \ n Bu, diğer programlarla veya OpenCPN'nin eski sürümleriyle uyumsuz olmasını sağlayabilir. \ N Sıkıştırılmış çizelgeleri bazı sistemlere yüklemek ve göstermek biraz daha uzun sürebilir. \ n Unxz veya 7 zip programı kullanılarak yeniden sıkıştırılabilirler.

en: OpenCPN Warning
tr_TR: OpenCPN Uyarısı

en: OpenCPN Compress Charts
tr_TR: OpenCPN Sıkıştırılmış Tablolar

en: No charts found to compress.
tr_TR: Sıkışan herhangi bir çizelge bulunamadı.

en: compressed %ld charts
    from %.1fMB to %.1fMB
    saved %.1fMB (%.1f%%)
tr_TR: "sıkıştırılmış %ld çizelgeleri 
     den %.1fMB ye %.1fMB 
     kaydedilmiş %.1fMB ( %.1f%%)"

en: Enter Group Name
tr_TR: Grup Adını Gir

en: New Chart Group
tr_TR: Yeni Harita Grubu

en: Select Tide/Current Data
tr_TR: Gelgit/Akıntı Verisini Seçin.

en: Texture Compression
tr_TR: Yapı Sıkıştırma

en: Texture Compression with Caching
tr_TR: Önbellekle Sıkıştırma

en: Texture Compression Caching
tr_TR: Yapı Sıkıştırma Önbelleğe Alma

en: Texture Memory Size (MB)
tr_TR: Yapı Bellek Boyutu (MB)

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: Rebuild Texture Cache
tr_TR: Önbellek Sıkıştırmasını Yenidenkur

en: Clear Texture Cache
tr_TR: Önbellek Sıkıştırmasını Temizle

en: Show FPS
tr_TR: FPS'yi Göster

en: Polygon Smoothing
tr_TR: Çokgen düzgünleştirme

en: Line Smoothing
tr_TR: Çizgi yumuşatma

en: Software OpenGL (restart OpenCPN)
tr_TR: Yazılım OpenGL (OpenCPN'yi yeniden başlat)

en: Use Accelerated Panning
tr_TR: Hızlandırılmış Grafikleri Kullan (OpenGL)

en: Texture Settings
tr_TR: Doku Ayarları

en: Texture Cache
tr_TR: Doku Önbellek

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: S57 Cell Update failed.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
tr_TR: S57 Hücre Güncelleme işlemi başarısız oldu. \ n Enc özellikleri eksik veya yanlış olabilir. \ n \ n Ayrıntılar için günlük dosyasını kontrol edin.

en: OpenCPN Create SENC Warning
tr_TR: OpenCPN SENC uyarısı veriyor.

en: S57 Cell Update failed.
    No updates could be applied.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    
    Check the logfile for details.
tr_TR: S57 Haritaları güncellemesi başarısız.
    Hiçbir güncelleme uygulanmadı.
    ESH özellikleri tamamlanmamış veya hatalı olabilir.
    
    Daha fazla ayrtıntı için log dosyasına bakın.

en: OpenCPN S57 SENC File Create...
tr_TR: OpenCPN S57 SENC Dosyası Oluşturuyor

en: Settings...
tr_TR: Ayarlar...

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı bırakıldı

en: Active Catalog
tr_TR: Etkin Katalog

en: Last change:
tr_TR: Son değişiklik:

en: Enabled
tr_TR: Etknleştirildi

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Upgrade to Version
tr_TR: Sürümünü yükselt

en: Install...
tr_TR: Yükle

en: Update to
tr_TR: Güncelle

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Move Up
tr_TR: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr_TR: Aşağı Taşı

en: TideCurrentGraphRollover
tr_TR: GelgitAkıntıÇizelgeUzantısı

en: Routes
tr_TR: Rotalar

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Route Name
tr_TR: Rota Adı

en: From <-> To
tr_TR: <-> Gönderen

en: &Properties
tr_TR: &Özellikler

en: &Activate
tr_TR: &Etkinleştirr

en: &Center View
tr_TR: &Merkez Görünüm

en: &Reverse
tr_TR: &Tersine Çevir

en: &Delete
tr_TR: &Sil

en: &Export selected...
tr_TR: &Rotayı Kaydet

en: Export
tr_TR: &Seyirnoktasını Kaydet

en: &Delete All
tr_TR: &Tümünü Sil

en: Track Name
tr_TR: Seyirizi Adı

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: &Start Track
tr_TR: &Seyirizini Başlat

en: Route from Track
tr_TR: Seyirizinden Rota

en: Waypoints
tr_TR: Seyirnoktaları

en: Waypoint Name
tr_TR: Seyirnoktası Adı

en: Distance from own ship
tr_TR: Kendi gemisinden uzaklığı

en: &New
tr_TR: &Yeni

en: &Go To
tr_TR: &Oraya git

en: &Send to GPS
tr_TR: &GPS'e Gönder

en: Delete All
tr_TR: Tümünü sil

en: I&mport GPX...
tr_TR: &Dosya Aç (.gpx)

en: Export All Visible...
tr_TR: Görünenleri Kaydet

en: Layers
tr_TR: Etiketler

en: Show all layers
tr_TR: Tüm katmanları göster

en: Layer Name
tr_TR: Etiket Adı

en: No. of items
tr_TR: Parça Sayısı

en: Layer type
tr_TR: Katman Tipi

en: Create Temporary layer
tr_TR: Geçici katman oluşturun

en: Create Persistent layer
tr_TR: Kalıcı katman oluşturun

en: Show WPT names
tr_TR: Etiket Adlarını Göster

en: List contents
tr_TR: İçeriği listele

en: Are you sure you want to delete the selected object(s)
tr_TR: Seçilenleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete <ALL> routes?
tr_TR: Rotaların<TÜMÜNÜ> silmek istediğinizden emin misiniz?

en: &Merge Selected Tracks
tr_TR: &Seçili Seyirizlerini Birleştir

en: Reduce Data...
tr_TR: Veriyi Azalt

en: &Copy as text
tr_TR: &Metin olarak kopyala

en: Select the maximum error allowed (in meters)
    after data reduction:
tr_TR: Veri düzeltimi sonrasında
     kabul edilir en çok hata payı (metre):

en: Reduce Data Precision
tr_TR: Veri Kesinliğini Azalt

en: The amount of data used by the track
     was reduced by %d%%.
tr_TR: Seyiizinin kullandığı veri miktarı
    %d%% değeriyle düzeltildi.

en: The currently running Track was not merged.
    You can merge it later when it is completed.
tr_TR: Halen sürdürülen seyirizi birleştirilmedi.
    Bittikten sonra birleştirebilirsiniz.

en: OpenCPN Converting Track to Route....
tr_TR: OpenCPN Seyirizini Rotaya Dönüştürüyor

en: Processing Waypoints...
tr_TR: Seyirnoktası Oluşturuluyor

en: Done.
tr_TR: İşlem tamam.

en: Are you sure you want to delete <ALL> tracks?
tr_TR: Seyirizlerinin<TÜMÜNÜ> silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Overruled
tr_TR: Reddedildi

en: The waypoint you want to delete is used in a route, do you really want to delete it?
tr_TR: Silmek istediğiniz seyirnoktası bir rotada kullanılıyor, gerçekten silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete <ALL> waypoints?
tr_TR: Seyirnoktalarının<TÜMÜNÜ> silmek istediğinizden emin misiniz?

en: There are some waypoints used in routes or anchor alarms.
     Do you want to delete them as well?
     This will change the routes and disable the anchor alarms.
     Answering No keeps the waypoints used in routes or alarms.
tr_TR: Rotalarda ya da demir alarmlarında kullanılan bazı seyir noktaları var.
    Onları de silmek istiyor musunuz?
    Silerseniz, rotalar değişecek, demir alarmları iptal edilecek. 
    "Hayır" derseniz seyirnoktalarını ve alarmlarını kullanılmaya devam edebileceksiniz.

en: Are you sure you want to delete this layer and <ALL> of its contents?
tr_TR: Rotaların<TÜMÜNÜ> silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The file will also be deleted from OpenCPN's layer directory.
tr_TR: Dosya OpenCPN'ın katman dizininden de silinir.

en: (Unnamed Layer)
tr_TR: (Adsız Etiket)

en: You are trying to delete an active AIS MOB route, are you REALLY sure?
tr_TR: Kullanılan AIS DAD rotasını iptal etmek üzeresiniz. GERÇEKTEN de emin misiniz?

en: Waypoints can be renamed to reflect the new order, the names will be '001', '002' etc.
    
    Do you want to rename the waypoints?
tr_TR: Seyirnoktaları yeni düzeni yansıtacak şekilde  '001', '002 gibi, yeniden sıralanabilir, adlandırılabilir
    
    Seyirnoktalarını yeniden adlandırmak istiyor musunuz?

en: Leg
tr_TR: Bacak

en: To Waypoint
tr_TR: Seyirnoktasına

en: Elements to print...
tr_TR: Basılacaklar

en: Show Waypoint name.
tr_TR: Seyirnoktası Adını Göster

en: Show Waypoint position.
tr_TR: Seyirnoktası Mevkiini Göster

en: Show course from each Waypoint to the next one.
tr_TR: Seyirnoktalarının birinden diğerine yönünü göster.

en: Show Distance from each Waypoint to the next one.
tr_TR: Seyirnoktalarının birinden diğerine uzaklığını göster

en: Show Waypoint description.
tr_TR: Seyirnoktası Açıklamasını Göster

en: Route Print
tr_TR: Rotayı Bas

en: From
tr_TR: Kalkış Limanı

en: To
tr_TR: Kalkış - Varış Limanları

en: Plan speed
tr_TR: Planlanan Hız

en: Enroute
tr_TR: Yolda

en: Departure
tr_TR: Kalkış

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Local@PC
tr_TR: Bilgisayardaki yeri

en: LMT@Location
tr_TR: Mevkideki LMT

en: Default color
tr_TR: Varsayılan renk

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: To waypoint
tr_TR: Seyirnoktasına

en: Total Distance
tr_TR: Toplam Uzaklık

en: ETE
tr_TR: ETE, Hesaplanan Yol Süresi

en: ETA
tr_TR: ETA, Hesaplanan Varış Zamanı :

en: Next tide event
tr_TR: Soraki gelgit olayı

en: ETD
tr_TR: Tahmini Kalkış Zamanı

en: wxFB Website
tr_TR: wxFB veb sayfası

en: Links are opened in the default browser.
tr_TR: Bağlantılar varsayılan tarayıcıda açılır.

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Extend
tr_TR: Uzantı

en: Split
tr_TR: Rotayı Böl

en: MoTwilight
tr_TR: GünOrtası

en: Sunrise
tr_TR: Gündoğumu

en: Daytime
tr_TR: Gündüz

en: Sunset
tr_TR: Günbatımı

en: EvTwilight
tr_TR: GeceYarısı

en: Nighttime
tr_TR: Gece

en: Arrived
tr_TR: Ulaştı

en: Depart From
tr_TR: Kalkış Limanı

en: Total distance
tr_TR: Toplam Mesafe

en: Speed (Kts)
tr_TR: Hız (Kts)

en: Departure Time
tr_TR: Hareket saati

en: Time enroute
tr_TR: Yoldaki Süre

en: Are you sure you want to remove this waypoint?
tr_TR: Bu seyirnoktasını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: OpenCPN Remove Waypoint
tr_TR: OpenCPN Seyirnoktasını Kaldır

en: &Copy all as text
tr_TR: &Hepsini metin olarak kopyala

en: _plus
tr_TR: _artı

en: Invalid date/time!
tr_TR: Geçersiz tarih, saat!

en: Unknown station!
tr_TR: Bilinmeyen istasyon!

en: Unavailable:
tr_TR: Müsait değil

en: Local
tr_TR: Yerel

en: Links are opened for editing.
tr_TR: Bağlantılar düzeltme için açılır.

en: S57 Cell Update chain incomplete.
    ENC features may be incomplete or inaccurate.
    Check the logfile for details.
tr_TR: S57 Hücre güncelleme zinciri tamamlanmadı.
    ENC özelliği tamamlanmamış ya da doğru olmayabilir.
    Ayrıntılar için kütük dosyasına(logfile) bakın.

en: this file is not available
tr_TR: bu dosya mevcut değil

en: Period ends:
tr_TR: Süreç biter

en: <font size=-2>(Sector angles are True Bearings from Seaward)</font><br>
tr_TR: <font size=-2>(Sektör açıları denizden alınmış gerçek kerterizlerdir.)</font><br>

en: GPS/Plotter Port
tr_TR: GPS / Plotter Bağlantı Noktası

en: Prepare GPS for Route/Waypoint upload and press Send...
tr_TR: Güzergah / Yol noktası yüklemesi için GPS hazırlayın ve Gönder tuşuna basın...

en: Progress...
tr_TR: İlerleme...

en: It seems you have no tide/current harmonic data installed.
tr_TR: Akıntı/Gelgit uyumlu verilerin yüklenmediği anlaşıldı.

en: Tide
tr_TR: Gel/Git

en: Current
tr_TR: Akıntı

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Reference Station :
tr_TR: Referans İstasyonu:

en: Data Source :
tr_TR: Veri Kaynağı:

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Tomorrow
tr_TR: Yarın

en: Shift to Larger Scale Chart
tr_TR: Büyük Ölçekli Haritaya Geç.

en: Shift to Smaller Scale Chart
tr_TR: Küçük Ölçekli Haritaya Geç

en: Hide ENC text
tr_TR: ENC metnini gizle

en: ToolTips
tr_TR: Araç Çubuğu

en: No, I don't want to hide it.
tr_TR: Hayır, gizlemek istemiyorum.

en: No, and permanently remove the option to hide it.
tr_TR: Hayır, gizleme seçeneğini sürekli olarak kaldır.

en: Yes, hide it.
tr_TR: Evet, gizle.

en: The Man Over Board button could be an important safety feature.
    Are you sure you want to hide it?
tr_TR: Denize Adam Düştü butonu güvenlik için önemli bir araçtır.
    Gene de gizlemek istiyor musunuz?

en: Choose Toolbar Icons
tr_TR: Araç Çubuğu Simgelerini Seçin

en: Timestamp
tr_TR: Zamanlama

en: Avg. speed
tr_TR: Ortalama hız

en: Time Enroute
tr_TR: Yoldaki Süre

en: Local @ PC
tr_TR: Bilgisayardaki yeri

en: LMT @ Location
tr_TR: Mevkideki LMT

en: Time shown as
tr_TR: Zamanın gösterim şekli

en: 1 pixel
tr_TR: 1 piksel

en: 2 pixels
tr_TR: 2 pixel

en: 3 pixels
tr_TR: 3 pixel

en: 4 pixels
tr_TR: 4 pixel

en: 5 pixels
tr_TR: 5 pixel

en: 6 pixels
tr_TR: 6 pixel

en: 7 pixels
tr_TR: 7 pixel

en: 8 pixels
tr_TR: 8 pixel

en: 9 pixels
tr_TR: 9 pixel

en: 10 pixels
tr_TR: 10 pixel

en: To route
tr_TR: Rotaya

en: Display parameters
tr_TR: Görüntü Değişkenleri

en: Statistics
tr_TR: İstatistik değerleri

en: Recorded points
tr_TR: Kayıtlı noktalar

en: LMT @ Track Start
tr_TR: LMT @ İzsürümü Başlat

en: Extend track
tr_TR: Seyirizini Uzat

en: track
tr_TR: Seyirizi

en: Legend
tr_TR: Yazım

en: Copy NMEA Debug window to clipboard.
tr_TR: NMEA hata ayıklama pencere panoya kopyalayın.

en: Message accepted
tr_TR: Mesaj kabu ledildi.

en: Input message filtered, output message filtered and dropped
tr_TR: Girdi mesajı filtrelendi, çıktı mesajı filtrelendi ve bırakıldı.

en: Input Message filtered and dropped
tr_TR: Girdi Mesajı filtrelendi ve bırakıldı.

en: Output Message
tr_TR: Çıktı Mesajı

en: Information Message or Message with errors
tr_TR: Bilgi mesajı ya da hatalı mesaj.

en: Delete Waypoint
tr_TR: Seyirnoktasını Sil

en: Move Waypoint
tr_TR: Seyirnoktasını Taşı
