OpenNebula - en to da translation catalogue (1005 entries)

en: PENDING
da: AFVENTER

en: DEPLOYING
da: STARTER

en: RUNNING
da: KØRER

en: UNDEPLOYING
da: IKKE-KØRENDE

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: DONE
da: UDFØRT

en: FAILED_UNDEPLOYING
da: FEJLET_IKKE-KØRENDE

en: FAILED_DEPLOYING
da: FEJLET_IGANGSÆTTELSE

en: SCALING
da: SKALERER

en: FAILED_SCALING
da: FEJLET_SKALERING

en: COOLDOWN
da: NEDKØLING

en: Create ACL
da: Opret ACL

en: This rule applies to
da: Denne regel gælder for

en: All
da: Alle

en: User
da: Bruger

en: Group
da: Gruppe

en: Zones where the rule applies
da: Zoner, hvor reglen benyttes

en: Affected resources
da: Påvirkede resurser

en: Hosts
da: Værter

en: Clusters
da: Klynger

en: Datastores
da: Datalagre

en: Virtual Machines
da: Virtuelle maskiner

en: Virtual Networks
da: Virtuelle netværk

en: Images
da: Diskbilleder

en: Templates
da: Skabeloner

en: Users
da: Brugere

en: Groups
da: Grupper

en: Documents
da: Dokumenter

en: Zones
da: Zoner

en: Security Groups
da: Sikkerhedsgrupper

en: Resource subset
da: Resurse-delmængde

en: Cluster
da: Klynge

en: Resource ID
da: Resurse-ID

en: Allowed operations
da: Tilladte handlinger

en: Use
da: Brug

en: Manage
da: Administrér

en: Administrate
da: Administrér

en: Create
da: Opret

en: ACL String preview
da: ACL-tekst preview

en: Reset
da: Nulstil

en: Delete
da: Slet

en: ACLs
da: ACLer

en: Search
da: Søg

en: Access Control Lists
da: Access Control Lister

en: Applies to
da: Gælder for

en: Resource ID / Owned by
da: Resurse-ID / Ejet af

en: ACL String
da: ACL-tekst

en: Group
da: Gruppe

en: Cluster ID
da: Klynge-ID

en: VM Templates
da: VM-skabeloner

en: Please select at least one resource
da: Vælg mindst en resurse

en: Please provide a resource ID for the resource(s) in this rule
da: Angiv et resurse-ID for resursen/resurserne i denne regel

en: Create Cluster
da: Opret klynge

en: Update Cluster
da: Opdaterer klynge

en: Name
da: Navn

en: VNets
da: VNet

en: Update
da: Opdatér

en: Cluster name missing!
da: Klyngenavn mangler

en: Please select one (and just one) cluster to update.
da: Du har valgt en  (og kun en) klynge at opdatere.

en: Cluster created
da: Klynge oprettet

en: Cluster information
da: Klyngeinformation

en: Cluster Hosts
da: Klynge-værter

en: Cluster Virtual Networks
da: Klynge-virtuelle netværk

en: Cluster Datastores
da: Klynge-datalagre

en: Attributes
da: Attributter

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Conf
da: Konfiguration

en: Quotas
da: Kvotaer

en: Accounting
da: Bogføring

en: User information
da: Brugerinformation

en: Public SSH Key
da: Offentlig SSH-nøgle

en: Language
da: Sprog

en: Views
da: Visninger

en: Default Table order
da: Standard tabel-sortering

en: Select group
da: Vælg gruppe

en: Update config
da: Opdatér konfiguration

en: Update Password
da: Opdater kodeord

en: New password
da: Nyt kodeord

en: Confirm Password
da: Bekræft kodeord

en: Change
da: Skift

en: Change password
da: Skift kodeord

en: Fill in a new password
da: Udfyld et nyt kodeord

en: Passwords do not match
da: Kodeordene er ikke ens

en: Group ID
da: Gruppe-ID

en: Secondary groups
da: Sekundære grupper

en: Password
da: Kodeord

en: Update password
da: Opdater kodeord

en: You can provide a SSH Key for this User clicking on the edit button
da: Du angive SSH-nøgle for denne bruger ved at trykke på Rediger-knappen

en: Custom Attributes
da: Tilpassede attributter

en: There is no information available
da: Der er ingen tilgængelig information

en: Storage
da: Lager

en: IMAGES
da: DISKBILLEDER

en: USED
da: BRUGT

en: USERS
da: BRUGERE

en: GROUPS
da: GRUPPER

en: CPU hours
da: CPU-timer

en: Memory GB hours
da: RAM GB timer

en: Network
da: Netværk

en: VNETS
da: VNET

en: USED IPs
da: BRUGTE IPer

en: ON
da: TIL

en: OFF
da: FRA

en: ERROR
da: FEJL

en: ACTIVE
da: AKTIV

en: FAILED
da: FEJLET

en: User Quotas
da: Brugerkvotaer

en: There are no quotas defined
da: Der er ikke defineret kvotaer.

en: Group Quotas
da: Gruppekvotaer

en: Dashboard
da: Instrumentbord

en: Create Datastore
da: Opret datalager

en: Wizard
da: Guide

en: Advanced mode
da: Avanceret tilstand

en: Presets
da: Præindstillinger

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Block LVM
da: Blok-LVM

en: Devices
da: Enheder

en: Custom
da: Tilpasset

en: Files
da: Filer

en: Managers
da: Managere

en: Datastore
da: Datalager

en: Custom DS_MAD
da: Tilpasset DS_MAD

en: Transfer
da: Overfør

en: Shared
da: Delt

en: Custom TM_MAD
da: Tilpasset TM_MAD

en: Disk type
da: Disktype

en: File
da: Fil

en: Block
da: Blok

en: Safe Directories
da: Sikre biblioteker

en: If you need to un-block a directory under one of the RESTRICTED_DIRS
da: Hvis du har behov for at fjerne blokeringen af et bibliotek under et bibliotek i RESTRICTED_DIRS

en: Restricted Directories
da: Begrænsende biblioteker

en: Paths that can not be used to register images. A space separated list of paths. This will prevent users registering important files as VM images and accessing them thourgh their VMs. OpenNebula will automatically add its configuration directories: /var/lib/one, /etc/one and oneadmin's home ($HOME).
da: Stier kan ikke bruges til at registrere diskbilleder. En mellemrums-adskilt liste af stier. Dette forhindrer brugere i at registrere vigtige filer som VM-diskbilleder og tilgå dem gennem deres VMer. OpenNebula tilføjer automatisk sine konfigurations-biblioteker: /var/lib/one, /etc/one og oneadmins hjemmebibliotek ($HOME).

en: Base Path
da: Basis-sti

en: When needed, the front-end will access the datastores using BASE_PATH (defaults to /var/lib/one/datastores).
da: Ved behov vil front-enden tilgå datalagre ved brug af BASE_PATH (som standard er det /var/lib/one/datastores).

en: Transfer BW Limit
da: Begrænsning på overførselsbåndbredde

en: Limit
da: Begrænsning

en: Optional limit, in MB. If set, OpenNebula will only use this amount of storage, instead of the whole free disk.
da: Valgfri begrænsning, i MB. Hvis sat, bruger OpenNebula kun denne mængde lager, istedet for hele den ledige diskplads.

en: Do not try to untar or decompress
da: Forsøg ikke at udpakke

en: Host Bridge List
da: Værts-broliste

en: Space separated list of Server names or IPs where OpenNebula will be staging the new images into. This server will act as the entry point for new inmages in the datastore.
da: Mellemrums-separeret liste over servernavne eller IPer, hvor OpenNebula stager de nye diskbilleder til. Denne server bruges som indgangspunkt for nye diskbilleder i datalageret.

en: Volume Group Name
da: Volumen-gruppenavn

en: Gluster Host
da: Gluster Vært

en: Host and port of one (and only one) Gluster server (host:port)
da: Værtsnavn og port på en (og kun en) Gluster server (host:post)

en: Gluster volume to use for the datastore
da: Gluster volume til brug for dette datalager

en: Pool Name
da: Pool-navn

en: Ceph Host
da: Ceph Vært

en: Space-separated list of Ceph monitors. Example: host1 host2:port2 host3 host4:port4 (if no port is specified, the default one is chosen) (Required for Libvirt 1.x when cephx is enabled).
da: Mellemrums-adskilt liste af Ceph monitorer. Eksempel: vært1 vært2:port2 vært3 vært4:port4 (hvis portnummer ikke er specificeret, antages standard-porten) (Påkrævet for Libvirt 1.x når cephx er valgt)

en: Ceph User
da: Ceph-bruger

en: A generated UUID for a LibVirt secret (to hold the CephX authentication key in Libvirt on each hypervisor). This should be generated when creating the Ceph datastore in OpenNebula. (Required for Libvirt 1.x when cephx is enabled).
da: Et dannet UUID til en LibVirt secret (bruges til at rumme CephX autentifikations-nøglen i LibVirt på hver hypervisor). Denne bør dannes når Ceph datalageret oprettet i OpenNebula. (Påkrævet for Libvirt 1.x når cephx er valgt).

en: RBD Format
da: RBD-format

en: Owner
da: Ejer

en: Size
da: Størrelse

en: Registration time
da: Tidspunkt for registrering

en: #VMS
da: #VMer

en: Target
da: Mål

en: Datastore created
da: Datalager oprettet

en: Select cluster
da: Vælg klynge

en: Select the destination cluster:
da: Vælg destinations-klynge

en: Change owner
da: Skift ejer

en: Select the new owner
da: Vælg den nye ejer

en: Change group
da: Skift gruppe

en: Select the new group
da: Vælg den nye gruppe

en: Enable
da: Slå til

en: Disable
da: Slå fra

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Basepath
da: Basis-sti

en: State
da: Tilstand

en: Base path
da: Basis-sti

en: Please select a cluster for this datastore
da: Vælg en klynge for dette datalager

en: Create File
da: Opret fil

en: Name that the File will get. Every file must have a unique name.
da: Navn som filen får. Hver fil skal have et unikt navn.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Human readable description of the file for other users.
da: Læsbar beskrivelse af filen til andre brugere.

en: Type of the file.
da: Filtypen

en:  KERNEL & RAMDISK files can be used in the OS Booting section of the Template wizard.
da: KERNEL- og RAMDISK-filer kan benyttes i OS Boot-sektionen af Skabelon-wizarden.

en:  CONTEXT files can be included in the context CD-ROM, from the Context/Files section of the Template wizard.
da: CONTEXT filer kan inkluderes i context CD-ROMen, fra Context/Filer sektionen af Skabelon wizarden.

en: Context
da: Kontekst

en: Kernel
da: Kerne

en: Select the datastore for this file
da: Vælg datalager for denne fil

en: Image location
da: Diskbillede-placering

en: Provide a path
da: Angiv en sti

en: Path
da: Sti

en: Path to the original file that will be copied to the file repository.
da: Sti til den oprindelige fil som vil blive kopieret til fil-lageret.

en: File created
da: Fil oprettet

en: File renamed correctly
da: Fil omdøbt korrekt

en: Files & Kernels
da: Filer og kerner

en: SIZE
da: STØRRELSE

en: Register time
da: Registreringstidspunkt

en: Filesystem type
da: Filsystemstype

en: Running VMS
da: Kørende VMer

en: Uploading...
da: Uploader...

en: Please select a datastore for this file
da: Vælg et datalager for denne fil

en: Memory
da: RAM

en: Create Group
da: Opret gruppe

en: Update Group
da: Opdatér gruppe

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Allow users in this group to use the following Sunstone views
da: Tillad brugerne i denne gruppe at bruge de følgende Sunstone visninger

en: Create an administrator user
da: Opret en administrator-bruger

en: Allow users to view the VMs and Services of other users in the same group
da: Tillad brugere at vise VMer og services fra andre brugere i samme gruppe

en: An ACL Rule will be created to give users in this group access to all the resources in the same group.
da: En ACL-regel vil blive oprettet for at give brugere i denne gruppe adgang til alle resurserne i den samme gruppe

en: Allow users in this group to create the following resources
da: Tillad brugere i denne gruppe at oprette de følgende resurser

en: VMs
da: VMer

en: Documents are a special tool used for general purposes, mainly by OneFlow. If you want to enable users of this group to use service composition via OneFlow, let it checked.
da: Dokumenter er et særligt værktøj til almen brug - mest af OneFlow. Hvis du vil give brugere i denne gruppe mulighed for at bruge service-sammensætning via OneFlow, så lad denne være afkrydset.

en: Update Quota
da: Opdaterer kvota

en: Apply changes
da: Gem ændringer

en: Group created
da: Gruppe oprettet

en: Cancel
da: Annullér

en: Apply
da: Anvend

en: User name and password must be filled in
da: Brugernavn og kodeord skal udfyldes

en: Create Host
da: Opret vært

en: IBM Softlayer
da: IBM SoftLayer

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Networking
da: Netværk

en: Default (dummy)
da: Standard (dummy)

en: Custom VNM_MAD
da: Tilpasset VNM_MAD

en: Drivers
da: Drivere

en: Virtualization
da: Virtualisering

en: Custom VMM_MAD
da: Tilpasset VMM_MAD

en: Custom IM_MAD
da: Tilpasset IM_MAD

en: Import
da: Importer

en: Host created
da: Vært oprettet

en: Allocated
da: Allokeret

en: Real
da: Ægte

en: Delete host
da: Slet vært

en: Graphs
da: Grafer

en: Host
da: Vært

en: RVMs
da: RVMer

en: Real CPU
da: Ægte CPU

en: Allocated CPU
da: Allokeret CPU

en: Real MEM
da: Ægte RAM

en: Allocated MEM
da: Allokeret RAM

en: Last monitored on
da: Sidst overvåget

en: UPDATE
da: OPDATER

en: RETRY
da: FORSØG IGEN

en: ALLOCATED CPU
da: ALLOKERET CPU

en: REAL CPU
da: ÆGTE CPU

en: ALLOCATED MEMORY
da: ALLOKERET RAM

en: REAL MEMORY
da: ÆGTE RAM

en: Datastore ID
da: Datalager ID

en: Allocated Memory
da: Allokeret RAM

en: Real Memory
da: Ægte RAM

en: Running VMs
da: Kørende VMer

en: MEMORY
da: RAM

en: Used CPU
da: Brugt CPU

en: Used Memory
da: Brugt RAM

en: IPs
da: IPer

en: Start Time
da: Starttid

en: No new templates found in this DataCenter
da: Ingen nye skabeloner fundet i dette DataCenter

en: Networks
da: Netværk

en: No new networks found in this DataCenter
da: Ingen nye netværk fundet i dette DataCenter

en: Optional
da: Valgfri

en: No clusters found in this DataCenter
da: Ingen klynger fundet i dette DataCenter

en: Host created successfully
da: Vært oprettet

en: Cannot contact server: is it running and reachable?
da: Kan ikke kontakte server: Kører den og er den tilgængelig?

en: Template created successfully
da: Skabelon oprettet

en: Host name missing!
da: Værtsnavn mangler!

en: Create Image
da: Opret diskbillede

en: Name that the Image will get. Every image must have a unique name.
da: Navn som diskbilledet vil få. Hvert diskbillede skal have et unikt navn.

en: Human readable description of the image for other users.
da: Læsbar beskrivelse af diskbilledet for andre brugere.

en: Type of the image.
da: Type af diskbillede.

en:  OS images contain a working operative system.
da: OS-diskbilleder indeholder et fungerende operativsystem

en:  CDROM images are readonly data.
da: CDROM-diskbilleder er ikke-skrivbar data.

en:  DATABLOCK images are a storage for data. They can be created from previous existing data, or as an empty drive.
da: DATABLOCK-diskbilleder er lager for data. De kan oprettes fra forudeksisterende data, eller som et tomt drev.

en: DATABLOCK
da: DATABLOK

en: Select the datastore for this image
da: Vælg datalager for dette diskbillede

en: Persistence of the image
da: Om diskbilledet er persistent

en: Empty datablock
da: Tøm datablok

en: Path to the original file that will be copied to the image repository. If not specified for a DATABLOCK type image, an empty image will be created.
da: Sti til den oprindelige fil som bliver kopieret til diskbillede-lageret. Hvis ikke angivet for et diskbillede af  DATABLOK-typen, så oprettes et tomt diskbillede.

en: Size of the datablock in MB.
da: Størrelse på datablok i MB.

en: FS type
da: FS-type

en: Type of file system to be built.
da: Filsystemstypen som skal bygges.

en:  Plain. When the disk image is used directly by the hypervisor we can format the image, and so it is ready to be used by the guest OS. Values: ext2, ext3, ext4, ntfs, reiserfs, jfs, swap. Any other fs supported by mkfs will work if no special option is needed.
da: Almindelig. Når diskbilledet bruges direkte af hypervisoren, kan vi formattere det, så det er kalr til brug af gæste-operativsystemet. Værdier: ext2, ext3, ext4, ntfs, reiserfs, jfs, swap. Ethvert andet filsystem understøttet af mkfs vil kunne bruges, hvis der ikke er behov for særlig parametre.

en:  Formatted. The disk image is stored in a hypervisor specific format VMDK or Qcow2. Then we cannot really make a filesystem on the image, just create the device and let the guest OS format the disk. Use raw to not to format the new image. Values: raw, qcow2, vmdk_*.
da: Formatteret. Diskbilledet er lagret i et hypervisor-specifikt format, VMDK eller Qcow2. Derfor kan vi ikke danne et filsystemet på diskbilledet; opret bare enheden og lad gæste-operativsystemet formattere disken. Brug raw for ikke at formatere det nye diskbillede. Værdier: raw, qcow2, vmdk_*.

en: Advanced options
da: Avancerede muligheder

en: Device prefix
da: Enhedspræfiks

en: Prefix for the emulated device this image will be mounted at. For instance, “hd”, “sd”. If omitted, the default value is the one defined in oned.conf (installation default is “hd”).
da: Præfiks for den emulerede enhed, som dette diskbillede bliver monteret på. Fx "hd" eller "sd". Hvis udeladt er standardværdien den, som er defineret i oned.conf (ved installation er standardværdien "hd").

en: Specific image mapping driver. KVM: raw, qcow2. XEN: tap:aio, file:
da: Specifik diskbillede-mapping-driver. KVM: raw, qcow2. XEN: tap:aio, file:

en: Target on which the image will be mounted at. For example: hda, sdb...
da: Mål på hvilket diskbilledet bliver monteret. For eksempel: hda, sdb...

en: Custom attributes
da: Tilpassede attributter

en: Value
da: Værdi

en: Add
da: Tilføj

en: Remove selected
da: Fjern valgte

en: Image created
da: Diskbillede oprettet

en: Image renamed correctly
da: Diskbillede omdøbt korrekt

en: Make persistent
da: Gør persistent

en: Make non persistent
da: Gør ikke-persistent

en: Clone
da: Klon

en: Image
da: Diskbillede

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: Custom attribute name and value must be filled in
da: Tilpasset attribut-navn og værdi skal angives.

en: There are mandatory parameters missing
da: Der mangler obligatoriske parametre

en: Please select a datastore for this image
da: Vælg et datalager for dette diskbillede

en: Clone Image
da: Klon diskbillede

en: Several images are selected, please choose a prefix to name the new copies
da: Flere diskbilleder er valgt, vælg et præfiks til navngivning af de nye kopier

en: You can select a different target datastore
da: Du kan vælge et andet destinations-datalager

en: Infrastructure
da: Infrastruktur

en: The appliance is not ready
da: Apparatet (appliance) er ikke klar

en: The following images will be created in OpenNebula.
da: De følgende diskbilleder bliver oprettet i OpenNebula.

en: If you want to edit parameters of the image you can do it later in the images tab
da: Hvis du vil ændre diskbilledets parametre, kan du gøre det senere under fanebladet Images.

en: Select the datastore for the images
da: Vælg datalager for diskbillederne

en: Image Name
da: Diskbillede-navn

en: The following template will be created in OpenNebula and the previous images will be referenced in the disks
da: Den følgende skabelon vil blive oprettet i OpenNebula, og de tidligere diskbilleder bliver refereret i diskene

en: If you want to edit parameters of the template you can do it later in the templates tab
da: Hvis du vil ændre skabelonens parametre, kan du gøre det senere under fanebladet Skabeloner

en: Template Name
da: Skabelonnavn

en: Image created successfully
da: Diskbillede oprettet

en: Import Appliance
da: Importer apparat (appliance)

en: Marketplace
da: Markedsplads

en: OpenNebula Marketplace
da: OpenNebula markedsplads

en: Cannot connect to OpenNebula Marketplace
da: Kan ikke forbinde til OpenNebula markedsplads

en: Publisher
da: Udgiver

en: Arch
da: Arkitektur

en: Tags
da: Mærker

en: Appliance information
da: Applianceinformation

en: No Images defined
da: Ingen diskbilleder defineret

en: Catalog
da: Katalog

en: Short Description
da: Kort beskrivelse

en: OpenNebula Template
da: OpenNebula Skabelon

en: Scale
da: Skalér

en: This will hold selected pending VMs from being deployed
da: Dette vil fastholde de valgte afventende VMer så de ikke kan startes

en: Release
da: Frigiv

en: This will release held machines
da: Dette vil frigive holdte maskiner

en: Suspend
da: Suspendér

en: This will suspend selected machines
da: Dette vil suspendere valgte maskiner

en: This will resume selected VMs
da: Dette vil genoptage de valgte VMer

en: This will stop selected VMs
da: Dette vil stoppe de valgte VMer

en: This will force the hypervisor boot action of VMs stuck in UNKNOWN or BOOT state
da: Dette vil tvinge hypervisor boothandlingen for VMer som sidder fast i UKENDT eller BOOT tilstandene.

en: Reboot
da: Genstart

en: This will send a reboot action to running VMs
da: Dette vil sende en genstart-handling til kørende VMer

en: This will perform a hard reboot on selected VMs
da: Dette vil udføre en hård genstart af de valgte VMer

en: Power Off
da: Sluk

en: This will send a power off signal to running VMs. They can be resumed later.
da: Dette vil sende et sluk-signal til de kørende VMer. De kan genoptages senere.

en: This will send a forced power off signal to running VMs. They can be resumed later.
da: Dette vil sende et tvungent sluk-signal til de kørende VMer. De kan genoptages senere.

en: Shuts down the given VM. The VM is saved in the system Datastore.
da: Lukker den angivne VM ned. Den gemmes i system-datalageret.

en: Shutdown
da: Luk ned

en: This will initiate the shutdown process in the selected VMs
da: Dette vil påbegynde nedlukningsprocessen i de valgte VMer

en: This will initiate the shutdown-hard (forced) process in the selected VMs
da: Dette vil påbegynde hård (forceret) nedlukning i de valgte VMer

en: This will delete the selected VMs from the database
da: Dette vil slette de valgte VMer fra databasen

en: This will delete and recreate VMs to PENDING state
da: Dette vil slette og genskabe VMer til AFVENTER tilstanden

en: Reschedule
da: Genplanlæg

en: This will reschedule selected VMs
da: Dette genplanlægger de valgte VMer

en: Un-Reschedule
da: Fjern planlægning

en: This will cancel the rescheduling for the selected VMs
da: Dette vil annullere planlægningen for de valgte VMer

en: Recover
da: Gendan

en: This will delete the selected services
da: Dette sletter de valgte services

en: Service information
da: Service Information

en: Cannot connect to OneFlow server
da: Kan ikke forbinde til OneFlow serveren

en: Strategy
da: Strategi

en: Shutdown action
da: Nedlukningshandling

en: Ready Status Gate
da: Klar-status Gate

en: Roles
da: Roller

en: Period
da: Periode

en: Seconds between each group of actions
da: Sekunder mellem hver gruppe af handlinger

en: Number
da: Nummer

en: Number of VMs to apply the action to each period
da: Antal VMer handlingen udføres på per periode

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: VM Template
da: VM Skabelon

en: Parents
da: Forældre

en: Select a role in the table for more information
da: Vælg en rolle i tabellen for mere information

en: Role
da: Rolle

en: Cooldown
da: Nedkøling

en: Min VMs
da: Min. VMer

en: Max VMs
da: Max VMer

en: Elasticity policies
da: Elasticitets-politik

en: Type of adjustment.
da: Type af justering

en: CHANGE: Add/substract the given number of VMs.
da: ÆNDRING: Tilføj/fjern det givne antal VMer

en: CARDINALITY: Set the cardinality to the given number.
da: KARDINALITET: Sæt kardinaliteten til det givne tal.

en: PERCENTAGE_CHANGE: Add/substract the given percentage to the current cardinality.
da: PROCENTVIS_ÆNDRING: Læg til / træk fra en given procentdel fra den nuværende kardinalitet.

en: Adjust
da: Juster

en: Positive or negative adjustment. Its meaning depends on 'type'
da: Positiv eller negativ justering. Dets betydning afhænger af 'type'

en: CHANGE: -2, will substract 2 VMs from the role
da: ÆNDRING: -2, trækker 2 VMer fra rollen

en: CARDINALITY: 8, will set carditanilty to 8
da: KARDINALITET: 8, sætter kardinaliteten til 8

en: PERCENTAGE_CHANGE: 20, will increment cardinality by 20%
da: PROCENTVIS_ÆNDRING: 20, vil øge kardinaliteten med 20%

en: Optional parameter for PERCENTAGE_CHANGE adjustment type. If present, the policy will change the cardinality by at least the number of VMs set in this attribute.
da: Valgfri parameter for PROCENTVIS_ÆNDRING justerings-typen. Hvis angivet, så vil politikken ændre kardinaliteten med mindst det antal VMer som er angivet i attributten.

en: Expression
da: Udtryk

en: Expression to trigger the elasticity
da: Udtryk der trigger elasticiteten

en: Example: ATT < 20
da: Eksempel: ATT < 20

en: # Periods
da: # Perioder

en: Number of periods that the expression must be true before the elasticity is triggered
da: Antal perioder udtrykket skal være sandt før elasticiteten trigges

en: Duration, in seconds, of each period in '# Periods'
da: Varighed, i sekunder, af hver periode i '# Perioder'

en: Cooldown period duration after a scale operation, in seconds
da: Nedkølings-periodens varighed efter en skalerings-handling, i sekunder

en: Scheduled policies
da: Planlagte politikker

en: Time format
da: Tidsformat

en: Recurrence: Time for recurring adjustements. Time is specified with the Unix cron syntax
da: Gentagelse: Tidspunkt for gentagne justeringer. Tidspunktet er angivet med Unix cron syntaks

en: Start time: Exact time for the adjustement
da: Start-tidspunkt: Eksakt tidspunkt for justeringen

en: Time expression
da: Tids-udtryk

en: Time expression depends on the the time formar selected
da: Tids-udtrykket afhænger af det valgte tids-format

en: The VM is ready
da: VMen er klar

en: Waiting for the VM to be ready
da: Venter på at VMen er klar

en: Number of VMs to instantiate with this role
da: Antal VMer som skal instantieres med denne rolle

en: Force
da: Gennemtving

en: Force the new cardinality even if it is outside the limits
da: Gennemtving den nye kardinalitet selv hvis den overskrider begrænsningerne

en: Name for this template
da: Navn for denne skabelon

en: Description of the service
da: Beskrivelse af servicen

en: Network Configuration
da: Netværkskonfiguration

en: Add another Network
da: Tilføj endnu et netværk

en: Advanced Service Parameters
da: Avancerede serviceparametre

en: Straight strategy will instantiate each role in order: parents role will be deployed before their children. None strategy will instantiate the roles regardless of their relationships.
da: Ligefrem strategi instantierer hver rolle i rækkefølge: forældrenes rolle startes før deres børn. Strategien "ingen" instantierer rollerne uden hensyn til deres indbyrdes relationer.

en: Straight
da: Ligefrem

en: None
da: Ingen

en: VM shutdown action: 'shutdown' or 'shutdown-hard'.
da: VM nedluknings-handling: 'luk-ned' eller 'luk-ned-hård'

en: Shutdown hard
da: Luk ned (hård)

en: Wait for VMs to report that they are READY
da: Afvent at VMer rapporterer, at de er klar

en: Before deploying any child roles, wait for all VMs of the parent roles to report via OneGate that they are READY=YES
da: Før igangsættelse af børne-roller, afvent at alle VMer af forældre-roller rapporterer via OneGate at de er READY=YES

en: Add another role
da: Tilføj endnu en rolle

en: Role Name
da: Rollenavn

en: Name of the role
da: Rollens navn

en: VM template
da: VM skabelon

en: Template associated to this role
da: Skabelon tilknyttet denne rolle

en: Network Interfaces
da: Netværksinterfaces

en: Parent roles
da: Forældre-roller

en: Write the Service template here
da: Skriv Service-skabelonen her

en: Advanced Role Parameters
da: Avancerede rolleparametre

en: VM shutdown action: 'shutdown' or 'shutdown-hard'. If it is not set, the one set for the Service will be used
da: VM-nedlukningshandling: 'luk-ned' eller 'luk-ned-hård'. Hvis den ikke vælges, så bruges den, der er valgt for servicen

en: VM Template Content
da: VM Skabelonindhold

en: This information will be merged with the original Virtual Machine template. Configuration attributes and network interfaces will be replaced by those provided by the user when the template is instantiated
da: Denne information vil blive flettet sammen med den oprindelige virtuelle maskin-skabelon. Konfigurationsattributterne og netværksinterfaces bliver erstattet af dem, som er angivet af brugeren når skabelonen benyttes.

en: Role Elasticity
da: Rolle-elasticitet

en: Minimum number of VMs for elasticity adjustments
da: Minimum antal VMer for elasticitets-justeringer

en: Maximum number of VMs for elasticity adjustments
da: Maximum antal VMer for elasticitets-justeringer

en: Cooldown time after an elasticity operation (secs)
da: Nedkølingsperiode eftre en elasticitets-handling (sekunder)

en: Optional parameter for PERCENTAGE_CHANGE adjustment type.
da: Valgfri parameter for PERCENTAGE_CHANGE justering

en:  If present, the policy will change the cardinality by at least the number of VMs set in this attribute.
da: Hvis angivet, så vil politikken ændre kardinaliteten med mindst det antal Vmer som er angivet i attributten.

en: Add another policy
da: Tilføj endnu en politik

en: Instantiate Service Template
da: Opret instans af service-skabelon

en: Service Name
da: Servicenavn

en: Defaults to template name when emtpy. You can use the wildcard &#37;i. When creating several Services, &#37;i will be replaced with a different number starting from 0 in each of them
da: Hvis tom, benyttes skabelonavnet som standard. Du kan bruge wildcardet &#37;i. Når du opretter flere services bliver &#37;i erstattet med et tal begyndende med 0.

en: Number of instances
da: Antal instanser

en: Number of Services that will be created using this template
da: Antal services som vil blive oprettet ved brug af denne skabelon

en: Instantiate
da: Opret instans

en: Service Template created
da: Service-skabelon oprettet

en: ServiceTemplate updated correctly
da: Server-skabelon opdateret korrekt

en: This will delete the selected templates
da: Dette vil slette den valgte skabelon

en: OneFlow - Templates
da: OneFlow - Skabeloner

en: OneFlow - Template
da: OneFlow - Skabelon

en: Create Service Template
da: Opret Service-skabelon

en: Update Service Template
da: Opdateret Service-skabelon

en: Percentage
da: Procentdel

en: Start time
da: Starttid

en: Recurrence
da: Gentagelse

en: Only word characters are allowed
da: Kun bogstav-tegn er tilladt

en: Role
da: Rolle

en: One or more required fields are missing or malformed.
da: Et eller flere obligatoriske felter mangler eller er ugyldige.

en: Please specify name, cardinality and template for this role
da: Specificér navn, kardinalitet og skabelon for denne rolle

en: RUNNING VMS
da: KØRENDE VM

en: Create Virtual Machine
da: Opret virtuel maskine

en: Virtual Machine Name
da: Virtuel Maskine Navn

en: Select a Template
da: Vælg en skabelon

en: Saved
da: Gemt

en: Create Service
da: Opret service

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Default
da: Standardindstilling

en: Memory (GBs)
da: RAM (GB)

en: Create User
da: Opret bruger

en: Username
da: Brugernavn

en: Repeat Password
da: Gentag kodeord

en: Define Quotas
da: Definér kvotaer

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Refresh
da: Opfrisk

en: Settings
da: Indstillinger

en: Change Language
da: Skift sprog

en: Update Language
da: Opdatér sprog

en: Change Password
da: Skift kodeord

en: New Password
da: Nyt kodeord

en: Change view
da: Skift visning

en: Update view
da: Opdatér visning

en: Add SSH Key
da: Tilføj SSH nøgle

en: Update SSH Key
da: Opdatér SSH-nøgle

en: Add a public SSH key to your account!
da: Tilføj en offentlig SSH-nøgle til din konto!

en: You will be able to access your Virtual Machines without password
da: Du vil kunne tilgå din virtuelle maskine uden kodeord

en: Update your public SSH key!
da: Opdatér din offentlige SSH-nøgle!

en: Show List
da: Vis liste

en: Saved Templates
da: Gemte skabeloner

en: Filter by User
da: Filtrér efter Bruger

en: User ID
da: Bruger-ID

en: NET DOWNLOAD SPEED
da: NET DOWNLOAD HASTIGHED

en: NET UPLOAD SPEED
da: NET UPLOAD HASTIGHED

en: Change cardinality
da: Ændr kardinalitet

en: The cardinality for this role cannot be changed
da: Kardinaliteten for denne rolle kan ikke ændres

en: Change Capacity
da: Ændr kapacitet

en: There are no instance_types available. Please contact your cloud administrator
da: Der er ingen tilgængelige instanstyper. Kontakt venligst din cloud-administrator

en: Select a Network
da: Vælg et netværk

en: Select a Network for this interface
da: Vælg et netværk til dette interface

en: There are no networks available. Please contact your cloud administrator
da: Der er ingen tilgængelige netværk. Kontakt venligst din cloud-administrator

en: Add another Network Interface
da: Tilføj endnu et netværksinterface

en: There are no templates available
da: Der er ingen tilgængelige skabeloner

en: There are no instance types available
da: Der er ingen tilgængelige instans-typer

en: There are no networks available.
da: Der er ingen tilgængelige netværk

en: The list of users is empty
da: Brugerlisten er tom

en: There are no Virtual Machines
da: Der er ingen virtuelle maskiner

en: There are no Services
da: Der er ingen services

en: FAILED UNDEPLOYING
da: FEJLET UNDEPLOYING

en: FAILED DEPLOYING
da: FEJLET OPSTART

en: FAILED SCALING
da: FEJLET SKALERING

en: UNKNOWN
da: UKENDT

en: SNAPSHOT
da: ØJEBLIKSBILLEDE

en: SAVING IMAGE
da: GEMMER DISKBILLEDE

en: FAILURE
da: FEJL

en: SAVE
da: GEM

en: CLEANUP
da: OPRYDNING

en: POWERING OFF
da: SLUKKER

en: STOPPED
da: STOPPET

en: SUSPENDED
da: SUSPENDERET

en: POWEROFF
da: SLUKKET

en: READY
da: KLAR

en: DISABLED
da: SLÅET FRA

en: LOCKED
da: LÅST

en: CLONE
da: KLON

en: DELETE
da: SLET

en: DELETING
da: SLETTER

en: This Virtual Machine will be saved in a new Template. Only the main disk will be preserved!
da: Denne virtuelle maskine vil blive gemt i en ny skabelon. Kun hoved-disken vil blive bevaret!

en: You can then create a new Virtual Machine using this Template
da: Du kan derefter oprette en ny virtuel maskine ved brug af denne skabelon

en: Save Virtual Machine to Template
da: Gem virtuel maskine til skabelon

en: saved successfully
da: gemt

en: Be careful, this action will inmediately destroy your Virtual Machine
da: Pas på - denne handling ødelægger med det samme din virtuelle maskine

en: All the information will be lost!
da: Al data vil gå tabt!

en: This action will power off this Virtual Machine. The Virtual Machine will remain in the poweroff state, and can be powered on later
da: Denne handling slukker denne virtuelle maskine. Den virtuelle maskine vil forblive i slukket tilstand, og kan tændes senere.

en: You can send the power off signal to the Virtual Machine (this is equivalent to execute the command from the console). If that doesn't effect your Virtual Machine, try to Power off the machine (this is equivalent to pressing the power off button in a physical computer).
da: Du kan sende sluk-signalet til den virtuelle maskine (det svarer til at køre kommandoen fra konsollen). Hvis dette ikke påvirker din virtuelle maskine, så prøv at lsukke maskinen (det svarer til at trykke på sluk-knappen på en fysisk computer).

en: Power off
da: Sluk

en: Power off the machine
da: Sluk maskinen

en: Send the power off signal
da: Send sluk-signal

en: This action will reboot this Virtual Machine.
da: Denne handling vil genstarte denne virtuelle maskine.

en: You can send the reboot signal to the Virtual Machine (this is equivalent to execute the reboot command form the console). If that doesn't effect your Virtual Machine, try to Reboot the machine (this is equivalent to pressing the reset button a physical computer).
da: Du kan sende genstart-signalet til den virtuelle maskine (det svarer til at køre genstart-kommandoen fra konsollen). Hvis dette ikke påvirker din virtuelle maskine, så prøv at genstart maskinen (det svarer til at trykke på reset-knappen på en fysisk computer).

en: Reboot the machine
da: Genstart maskinen

en: Send the reboot signal
da: Send genstart-signalet

en: ALL
da: ALLE

en: There are no saved templates available
da: Der er ingen tilgængelige gemte skabeloner

en: Create a template by saving a running Virtual Machine
da: Opret en skabelon ved at gemme en kørende virtuel maskine

en: Unshare
da: Fjern deling

en: SHARED
da: DELTE

en: Share
da: Del

en: Handle with care! This action will inmediately destroy the template
da: Pas på! Denne handling vil ødelægge skabelonen med det samme!

en: and the image associated.
da: og det tilknyttede diskbillede.

en: The template
da: Skabelonen

en: and the image associated will be shared and all the users will be able to instantiate new VMs using this template.
da: og det tilknyttede diskbillede vil blive delt og alle brugerne vil kunne oprette nye VMer med denne skabelon

en: Share template
da: Del skabelon

en: and the image associated will be unshared and the users will not be able to instantiate new VMs using this template.
da: og det tilknytttede diskbillede vil ikke længere være delt, og brugerne vil ikke kunne oprette nye VMer med denne skabelon

en: Unshare template
da: Fjern deling af skabelon

en: Change Cardinality
da: Ændr kardinalitet

en: Be careful, this action will inmediately destroy your Service
da: Pas på - denne handling vil fjerne din service med det samme

en: Be careful, this action will inmediately shutdown your Service
da: Pas på - denne handling vil øjeblikkeligt lukke din service

en: Looks like you don't have any Service. Click the button below to get started
da: Det ser ud til at du ikke har nogen services. Tryk på knappen herunder for at begynde.

en: Create a new Service
da: Opret en ny Service

en: User Virtual Machines
da: Bruger-virtuelle maskiner

en: User Saved Templates
da: Bruger-gemte skabeloner

en: User Services
da: Bruger-services

en: User Accounting
da: Brugerbogføring

en: Be careful, this action will inmediately remove the User from OpenNebula
da: Pas på, denne handling fjerner øjeblikket brugeren fra OpenNebula

en: Delete User
da: Slet bruger

en: Update User Quota
da: Opdatér brugerkvota

en: You have to provide an SSH key
da: Du skal angive en SSH-nøgle

en: You must select at least a template configuration
da: Du skal mindst vælge en skabelon-konfiguration

en: You have not specified all the Custom Atrributes for this VM
da: Du har ikke specificeret alle tilpassede attributter for denne VM

en: You have not specified all the Networks for this Service
da: Du har ikke specificeret alle netværk for denne service

en: You have not specified all the Custom Atrributes for this Service
da: Du har ikke specificeret alle tilpassede attributer for denne service

en: You have to provide a username and password
da: Du skal angive et brugernavn og kodeord

en: Prefix
da: Præfiks

en: Virtual Network
da: Virtuelt netværk

en: First IP address
da: Første IP-adresse

en: Number of addresses in the range
da: Antal adresser i dette adresserum

en: Request created
da: Forespørgsel oprettet

en: Comment added correctly
da: Kommentar tilføjet korrekt

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Request Information
da: Information om forespørgsel

en: This request is currently being processed by our staff
da: Forespørgslen behandles i øjeblikket af vort personale

en: This request is awaiting your response
da: Forespørgslen afventer dit svar

en: Add another disk
da: Tilføj endnu en disk

en: Add another nic
da: Tilføj endnu et netværkskort

en: Default model
da: Standardmodel

en: Default value for all NICs. Hardware that will emulate the network interface. With Xen this is the type attribute of the vif.
da: Standardværdi for alle netværksinterfaces. Hardware som skal emulere dette netværksinterface. Ved Xen er det type-attributten på vif.

en: Features
da: Funktioner

en: CPU architecture to virtualization
da: CPU-arkitektur til virtualisering

en: Machine type
da: Maskintype

en: libvirt machine type, only for KVM
da: libvirt maskintype, kun ved KVM

en: Root
da: Rod

en: Device to be mounted as root
da: Enhed som skal monteres som root

en: Guest OS
da: Gæste-OS

en: Set the OS of the VM, only for VMware
da: Vælg OS for denne VM, kun for VMware

en: 1st Boot
da: Første boot

en: 1st Boot device type
da: Første boot-enhedstype

en: NETWORK
da: NETVÆRK

en: 2nd Boot
da: Anden boot

en: 2nd Boot device type
da: Anden boot-enhedstype

en: 3rd Boot
da: Tredje boot

en: 3rd Boot device type
da: Tredje boot-enhedstype

en: Kernel cmd
da: Kerne-kommando

en: Arguments for the booting kernel
da: Parametre til den bootende kerne

en: Path to the bootloader executable
da: Sti til bootloader-program

en: Registered Image
da: Registreret diskbillede

en: Remote PATH
da: Fjern-sti

en: Please select a Kernel from the list
da: Vælg en kerne fra listen

en: You selected the following Kernel:
da: Du har valgt denne kerne:

en: PATH
da: STI

en: Path to the OS kernel to boot the image
da: Sti til OS-kernen til boot af diskbilledet

en: Registered Image
da: Registreret diskbillede

en: Please select a Ramdisk from the list
da: Vælg en ramdisk fra listen

en: You selected the following Ramdisk:
da: Du har valgt denne ramdisk:

en: Path to the initrd image
da: Sti til initrd-diskbillede

en: Add support in the VM for Advanced Configuration and Power Interface (ACPI)
da: Tilføj understøttelse i VMen for Advanced Configuration and Power Interface (ACPI)

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Add support in the VM for Physical Address Extension (PAE)
da: Tilføj support i VMen for Physical Address Extension (PAE)

en: Enables the advanced programmable IRQ management.
da: Tilvælger den avancerede programmérbare IRQ-håndtering

en: Add support in the VM for hyper-v features (HYPERV)
da: Tilføj understøttelse i VM for hyper-v funktionalitet (HYPERV)

en: Localtime
da: Lokaltid

en: The guest clock will be synchronized to the host's configured timezone when booted.
da: Gæstens ur bliver synkroniseret med værtens konfigurerede tidszone ved boot.

en: Device model
da: Enhedsmodel

en: Used to change the IO emulator in Xen HVM. Only XEN.
da: Bruges til at skifte IO-emulator i Xen HVM. Kun XEN.

en: PCI BRIDGE
da: PCI BRO

en:  Adds a PCI Controller that provides bridge-to-bridge capability, only for VMware.
da: Tilføjer en PCI Controller der giver bridge-to-bridge mulighed, kun for VMware.

en: Graphics
da: Grafik

en: Listen IP
da: Lyt på IP

en: IP to listen on
da: Lyt på IP

en: Port for the VNC/SPICE server
da: Port for VNC/SPICE server

en: Keymap
da: Tegnsæt

en: Keyboard configuration locale to use in the VNC/SPICE display
da: Tastatur-konfiguration til brug i VNC/SPICE visning

en: Password for the VNC/SPICE server
da: Kodeord for VNC/SPICE server

en: Inputs
da: Input

en: Mouse
da: Mus

en: Network & SSH
da: Netværk & SSH

en: User Inputs
da: Brugerinput

en: Custom vars
da: Tilpassede variable

en:   Add SSH contextualization
da: Tilføj SSH-kontekstualisering

en: Add an ssh public key to the context. If the Public Key textarea is empty then the user variable SSH_PUBLIC_KEY will be used.
da: Tilføj en ssh offentlig nøgle til konteksten. Hvis tekstområdet til den offentlige nøgle er tomt, så bliver bruger-variablen SSH_PUBLIC_KEY anvendt istedet.

en: Public Key
da: Offentlig nøgle

en:   Add Network contextualization
da: Tilføj netværks-kontekstualisering

en: Add network contextualization parameters. For each NIC defined in the NETWORK section, ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... parameters will be included in the CONTEXT section and will be available in the Virtual Machine
da: Tilføj netværkskontekstualiseringsparametre. For hvert netværkskort defineret i NETWORK afsnittet, ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... parametrene bliver inkluderet i CONTEXT afsnittet og gøres tilgængelige i den virtuelle maskine.

en:   Add OneGate token
da: Tilføj OneGate token

en: Add a file (token.txt) to the context contaning the token to push custom metrics to the VirtualMachine through OneGate
da: Tilføj en fil (token.txt) til konteksten som indeholder det toke, der skubber tilpassede metrikker ind i den virtuelle maskine gennem OneGate

en: Please select files from the list
da: Vælg filer fra listen

en: You selected the following files:
da: Du har valgt følgende filer

en: Raw String for the FILE_DS attribute of the VM template, representing files that will be included in the contextualization image. Each file must be stored in a FILE_DS Datastore and must be of type CONTEXT
da: Ufortolket streng til FILE_DS attributten i VM-skabelonen, som repræsenterer de filer, som bliver inkluderet i kontekstualiserings-diskbilledet. Den enkelte fil skal gemmes i et FILE_DS datalager, og skal være af typen CONTEXT

en: If the VM uses the OpenNebula contextualization package the init.sh file is executed by default. When the init script added is not called init.sh or more than one init script is added, this list contains the scripts to run and the order. Ex. “init.sh users.sh mysql.sh”
da: Hvis den virtuelle masine bruger OpenNebula kontekstualiserings-pakken, vil init.sh filen blive udført som standard. Hvis det tilføjede initscript ikke har navnet init.sh eller mere end et init script bliver tilføjet, så indeholder listen i rækkefølgen de scripts, som skal køres. Fx "init.sh users.sh mysql.sh"

en: KEY
da: NØGLE

en: VALUE
da: VÆRDI

en: Add another attribute
da: Tilføj endnu en attribut

en: Placement
da: Placering

en: Policy
da: Politik

en: Host Requirements
da: Værtskrav

en: Select Hosts
da: Vælg værter

en: Select Clusters
da: Vælg klynger

en: Please select one or more hosts from the list
da: Vælg en eller flere værter fra listen

en: You selected the following hosts:
da: Du har valgt følgende værter:

en: Please select one or more clusters from the list
da: Vælg en eller flere klynger fra listen

en: You selected the following clusters:
da: Du har valgt følgende klynger

en: Boolean expression that rules out provisioning hosts from list of machines suitable to run this VM
da: Boolsk udtryk som udelukker provisionerings-værter fra listen af maskiner, som kan køre denne VM.

en: Datastore Requirements
da: Datalagerkrav

en: Boolean expression that rules out entries from the pool of datastores suitable to run this VM.
da: Boolsk udtryk der udelukker elementer fra mængden af datalagre, som er passende til at køre denne VM.

en: Host Rank
da: Værts-placering

en: Packing
da: Pakket

en: Pack the VMs in the cluster nodes to reduce VM fragmentation
da: Pak VMerne på klynge-værterne for at reducere VM-fragmentation

en: Stripping
da: Fordelt

en: Spread the VMs in the cluster nodes
da: Fordel VMerne på klynge-værterne

en: Load-aware
da: Efter belastning

en: Maximize the resources available to VMs in a node
da: Maksimér de tilgængelige resurser for VMerne på en vært

en: This field sets which attribute will be used to sort the suitable hosts for this VM
da: Dette felt angiver de attributer som bruges til at sortere de værter, som er passende for denne VM.

en: Datastore Rank
da: Datalager-placering

en: Tries to optimize storage usage by selecting the DS with less free space
da: Prøver at optimere lagerforbruget ved at vælge den DS med mindst ledig plads

en: Striping. Tries to optimize I/O by distributing the VMs across datastores.
da: Striping. Prøver at optimere I/O ved at distribuere VMs over datalagre.

en: This field sets which attribute will be used to sort the suitable datastores for this VM
da: Dette felt sætter den attribut, som bliver brugt til at sortere de passende datalagre for denne VM

en: Add another provider
da: Tilføj endnu en udbyder

en: RAW data
da: Rå data

en: Raw data to be passed directly to the hypervisor
da: Rå data som videregives direkte til hypervisoren

en: Raw data to be added directly to the .vmx file.
da: Rå data som tilføjes direkte til .vmx filen

en: Custom Tags
da: Tilpassede tags

en: The ID of the kernel with which to launch the instance.
da: ID på kernen som skal bruges til at starte instansen

en: Unique ID of a machine image, returned by a call to ec2-describe-images.
da: Unikt ID på et maskin-billede, returneret af et kald til ec2-describe-images.

en: Availability Zone
da: Tilgængeligheds-zone

en: The Availability Zone in which to run the instance.
da: Tilgængelighedszonen i hvilken instansen skal køre

en: Block Device Mapping
da: Blok-enhedsmapping

en: The block device mapping for the instance. More than one can be specified in a space-separated list. Check the –block-device-mapping option of the EC2 CLI Reference for the syntax
da: Blok-enhedsmapping for instansen. Mere end en kan angives i en mellemrums-adskilt liste. Tjek --block-device-mapping parameteren i EC2 Cli Reference for syntaksforklaring.

en: Client Token
da: Klient-token

en: Unique, case-sensitive identifier you provide to ensure idempotency of the request.
da: Unik, versalfølsomt ID du angiver for at sikre idempotensen af forespørgslen

en: EBS Optimized
da: EBS optimeret

en: Obtain a better I/O throughput for VMs with EBS provisioned volumes
da: Opnå større I/O gennemstrømning for VMer med EBS-provisionerede volumes

en: Elastic IP
da: Elastisk IP

en: EC2 Elastic IP address to assign to the instance. This parameter is passed to the command ec2-associate-address -i i-0041230 elasticip.
da: EC2 Elastisk IP-adresse som tildeles instansen. Parameteren gives til kommandoen ec2-associate-address -i i-0041230 elasticip.

en: OpenNebula Host
da: OpenNebula Vært

en: Defines which OpenNebula host will use this template
da: Definerer hvilke OpenNebula værter der vil komme til at bruge denne skabelon

en: Instance Type
da: Instanstype

en: Specifies the instance type.
da: Specificerer instanstypen

en: Keypair
da: Nøglepar

en: The name of the key pair, later will be used to execute commands like ssh -i id_keypair or scp -i id_keypair
da: Navnet på det nøglepar, som senere vil blive brugt til at udføre kommandoer som ssh -i id_keypair eller scp -i id_keypair

en: License Pool
da: Licens-pool

en: Name of the license pool.
da: Navn på licens-poolen

en: Placement Group
da: Placeringsgruppe

en: Name of the placement group.
da: Navn på placeringsgruppen

en: Private IP
da: Privat IP

en: If you’re using Amazon Virtual Private Cloud, you can optionally use this parameter to assign the instance a specific available IP address from the subnet.
da: Hvis du bruger Amazon Virtual Private Cloud, kan du valgfrit bruge denne parameter til at tildele instansen en specifik, tilgængelig IP-adresse fra subnettet.

en: The ID of the RAM disk to select.
da: ID på RAM-disken som skal vælges

en: Name of the security group. You can specify more than one security group (comma separated).
da: Navn på sikkerhedsgruppen. Du kan angive mere end en sikkerhedsgruppe (komma-separereret).

en: Subnet ID
da: Subnet-ID

en: If you’re using Amazon Virtual Private Cloud, this specifies the ID of the subnet you want to launch the instance into. This parameter is also passed to the command ec2-associate-address -i i-0041230 -a elasticip.
da: Hvis du bruger Amazon Virtual Private Cloud, specificerer dette IDet på det subnet, du vil starte instansen i. Denne parameter gives også til kommandoen ec2-associate-address -i i-0041230 -a elasticip.

en: User Data
da: Brugerdata

en: Block Device Template
da: Blok-enhedsskabelon

en: Block Device Size
da: Blokenheds-størrelse

en: Dedicated Host
da: Dedikereret værk

en: Domain
da: Domæne

en: Domain for the computing instance
da: Domæne for beregnings-instansen

en: Hostname for the computing instance
da: Værtsnavn for beregnings-instansen

en: Hourly Billing
da: Timevis afregning

en: Local Disk
da: Lokal disk

en: Max Memory
da: Max hukommelse

en: Operating System
da: Operativsystem

en: Private Netwrok Only
da: Udelukkende privat netværk

en: Primary Network VLAN
da: Primært netværks-VLAN

en: SSH Keys
da: SSH-nøgler

en: Start CPUs
da: Start CPUer

en: Availability Set
da: Tilgængelighedsmængde

en: Cloud Service
da: Cloud-service

en: Specifies the base OS of the VM.
da: Specificerer grund-OS i VMen.

en: Location
da: Placering

en: SSH Port
da: SSH port

en: Storage Account
da: Lager-konto

en: TCP Endpoints
da: TCP-endepunkter

en: Virtual Network Name
da: Virtuelt netværksnavn

en: VM User
da: VM-bruger

en: VM Password
da: VM-kodeord

en: Password for VM_USER
da: Kodeord for VM_USER

en: Write the Virtual Machine template here
da: Skriv skabelonen for virtuel maskine her

en: Instantiate VM Template
da: Opret instans af VM-skabelon

en: VM Name
da: VM-navn

en: Defaults to template name when emtpy. You can use the wildcard &#37;i. When creating several VMs, &#37;i will be replaced with a different number starting from 0 in each of them
da: Hvis tom, benyttes skabelonavnet som standard. Du kan bruge wildcardet &#37;i. Når du opretter flere VMer bliver &#37;i erstattet med et tal begyndende med 0.

en: Number of Virtual Machines that will be created using this template
da: Antal virtuelle maskiner som bliver oprettet ved brug af denne skabelon

en: Sets the new VM to hold state, instead of pending. The scheduler will not deploy VMs in this state. It can be released later, or deployed manually.
da: Sæt den nye VM i hold-tilstand istedet for afventende. Planlæggeren iværksætter ikke VMs i denne tilstand. VMen kan frigives senere, eller iværksættes manuelt.

en: Template created
da: Skabelon oprettet

en: Template updated correctly
da: Skabelon opdateret korrekt

en: Template renamed correctly
da: Skabelon omdøbt korrekt

en: Please select only one template in the table
da: Vælg kun en skabelon fra tabellen

en: Template information
da: Skabeloninformation

en: Template
da: Skabelon

en: Create Template
da: Opret skabelon

en: Update Template
da: Opdatér skabelon

en: Name that the VM will get for description purposes.
da: VM-navn til beskrivende formål

en: Description of the template
da: Beskrivelse af skabelonen

en: Logo for the template.
da: Logo til skabelonen

en: Redhat
da: RedHat

en: vCenter Template UUID
da: vCenter skabelon-UUID

en: Amount of RAM required for the VM, in Megabytes.
da: Påkrævet RAM-størrelse for VM, i megabytes.

en: Percentage of CPU divided by 100 required for the Virtual Machine. Half a processor is written 0.5.
da: Procentdel af CPU dividereret med 100 påkrævet af den virtuelle maskine. En halv processor angives 0.5.

en: Number of virtual cpus. This value is optional, the default hypervisor behavior is used, usually one virtual CPU.
da: Antal virtuelle CPUer. Værdien er valgfri, standard hypervisor opførsel benyttes, sædvanligvis 1 virtuel CPU.

en: Volatile Disk
da: Flygtig disk

en: Advanced Options
da: Avancerede muligheder

en: Image ID to be used in the Virtual Image disk.
da: Diskbilled-ID som skal bruges i den virtuelle diskbillede-disk.

en: Name of the image to be used in the Virtual Image disk.
da: Navn på det diskbillede, som skal bruges i den virtuelle diskbillede-disk.

en: Identifier of the user owner of the image to reduce ambiguity.
da: Bruger-ID på ejeren af diskbilledet, for at fjerne tvetydighed.

en: User Name
da: Brugernavn

en: Name of the user owner of the image to reduce ambiguity.
da: Brugernavn på ejeren af diskbilledet, for at reducere tvetydighed.

en: Device to map image disk. If set, it will overwrite the default device mapping
da: Enhed som diskbilledet mappes til. Hvis sat, så overskriver den standard enheden.

en: Xen: Optional
da: Xen: Valgfri

en: KVM: Optional
da: KVM: Valgfri

en: VMWare: Optional
da: VMWare: Valgfri

en: Specific image mapping driver
da: Specifik diskbillede-mapping-driver

en: Xen: Optional (tap:aio:, file:)
da: Xen: Valgfri (tap:aio:, file:)

en: KVM: Optional (raw, qcow2)
da: KVM: Valgfri (raw, qcow2)

en: VMWare: Not supported
da: VMWare: Ikke understøttet

en: Device Prefix
da: Enhedspræfiks

en: Prefix for the emulated device this image will be mounted at. For instance, “hd”, “sd”, or “vd” for KVM virtio. If omitted, the dev_prefix attribute of the Image will be used
da: Præfiks for den emulerede enhed, som dette diskbillede bliver monteret på. Fx "hd", "sd" eller "vd" for KVM virtio. Hvis udeladt, benyttes dev_prefix attributen fra diskbilledet.

en: Read Only
da: Kun læsbar

en: Set how the image is exposed by the hypervisor
da: Vælg hvordan diskbilledet bliver synliggjort af hypervisoren

en: Selects the cache mechanism for the disk.
da: Vælg cache-mekanismen for denne disk.

en: default
da: standard

en: none
da: ingen

en: IO
da: I/O

en: Set IO policy.
da: Vælg IO politik.

en: threads
da: tråde

en: Size of the new disk
da: Størrelse på den nye disk

en: Filesystem type for the fs images
da: Filsystemstype for fs diskbilleder

en: Identifier of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
da: ID på det virtuelle netværk fra hvilket IP og MAC-adresse udlånes til dette virtuel-maskine netværksinterface

en: Name of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
da: Navn på det virtuelle netværk fra hvilket en IP og MAC-adresse udlånes til denne virtuelle-maskines netværksinterface

en: Identifier of the user owner of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
da: Bruger-ID på ejeren af det virtuelle netværk fra hvilket en IP og MAC-adresse udlånes til denne virtuelle maskines netværksinterface.

en: Name of the user owner of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
da: Brugernavn på ejeren af det virtuelle netværk fra hvilket en IP og MAC-adresse udlånes til denne virtuelle maskines netværksinterface.

en: Request an specific IP from the Network
da: Anmod om en specifik IP fra netværket

en: Hardware that will emulate this network interface. With Xen this is the type attribute of the vif.
da: Hardware som skal emulere dette netværksinterface. Ved Xen er det type-attributten på vif.

en: Whitelist
da: Hvidliste

en: Blacklist
da: Sortliste

en: PORTS
da: PORTE

en: A list of ports separated by commas or a ranges separated by semicolons, e.g.: 22,80,5900:6000
da: En liste af porte adskilt af kommaer, eller et interval adskilt af semikolonner, fx: 22,80,5900:6000

en: General
da: Generelt

en: OS Booting
da: OS Booter

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Other
da: Andet

en: NIC
da: NETKORT

en: text
da: tekst

en: password
da: kodeord

en: Provider
da: Udbyder

en: Hybrid Cloud
da: Hybrid-sky

en: PROVIDER
da: UDBYDER

en:  does not exists any more
da: eksisterer ikke mere

en: The image you specified cannot be selected in the table
da: Diskbilledet du har specificeret kan ikke vælges i tabellen

en: Clone Template
da: Klynge-skabelon

en: Several templates are selected, please choose prefix to name the new copies
da: Flere skabeloner er valgt, vælg et præfiks til navngivning af nye kopier

en: Public
da: Offentlig

en: Authentication
da: Autentifikation

en: Change authentication
da: Skift autentifikation

en: User created
da: Bruger oprettet

en: This will change the main group of the selected users. Select the new group
da: Dette vil ændre hovedgruppen for de valgte brugere. Vælg den nye gruppe

en: Add to group
da: Tilføj til gruppen

en: This will add the user to a secondary group. Select the new group
da: Dette vil tilføje brugeren til en sekundær gruppe. Vælg den nye gruppe

en: Remove from group
da: Fjern fra gruppe

en: This will remove the user from a secondary group. Select the group
da: Dette vil fjerne brugeren fra den sekundære gruppe. Vælg gruppen

en: Historical usages
da: Historisk forbrug

en: Auth driver
da: Autentifikationsdriver

en: Hidden User Data
da: Skjulte brugerdata

en: Authentication driver
da: Autentifikationsdriver

en: Fill in a new auth driver
da: Udfyld en ny auth-driver

en: Resources
da: Resurser

en: Step 1: Specify a name and the number of instances
da: Trin 1: Vælg et navn og antal instanser

en: Step 2: Select a template
da: Trin 2: Vælg en skabelon

en: Step 3: Fill the required inputs
da: Trin 3: Udfyld de påkrævede input

en: Deploy Virtual Machine
da: Deploy virtuel maskine

en: Select a Host
da: Vælg en vært

en: Enforce
da: Påtving

en: If it is set to true, the host capacity will be checked. This will only affect oneadmin requests, regular users resize requests will always be enforced
da: Hvis sat til "sandt" vil værtskapaciteten blive tjekket. Det påvirker kun oneadmin-forespørgsler, alm. brugeres forespørgsler om ændring af størrelser bliver altid udført

en: Select a datastore
da: Vælg et datalager

en: Deploy
da: Start

en: Migrate Virtual Machine
da: Migrér virtuel maskine

en: Migrate
da: Migrér

en: VirtualMachine renamed correctly
da: Virtuel-maskine omdøbt korrekt

en: VirtualMachine updated correctly
da: Virtuel maskine opdateret korrekt

en: This will deploy the selected VMs on the chosen host
da: Dette vil starte de valgte VMer på den valgte vært

en: This will migrate the selected VMs to the chosen host
da: Dette vil migrere de valgte VMer til den valgte vært

en: This will live-migrate the selected VMs to the chosen host
da: Dette vil live-migrere de valgte VMer til den valgte vært

en: failure
da: fejl

en: Recovers a stuck VM that is waiting for a driver operation.                 The recovery may be done by failing or succeeding the pending operation.                 YOU NEED TO MANUALLY CHECK THE VM STATUS ON THE HOST, to decide if the operation                 was successful or not.
da: Gendanner en fastlåst VM, der venter på en driver-handling. Gendannelse kan ske ved at gennemtvinge den ventende handling som fejl eller success. DU SKAL MANUELT KONTROLLERE VM STATUS PÅ VÆRTEN for at afgøre om handlingen gik godt eller ej.

en: REAL CPU USAGE
da: ÆGTE CPU FORBRUG

en: REAL MEMORY USAGE
da: ÆGTE RAM FORBRUG

en: Action
da: Handling

en: Reason
da: Årsag

en: Chg time
da: Ændringstidspunkt

en: Total time
da: Total tid

en: Prolog time
da: Prolog tid

en: No data available in table
da: Ingen data tilgængelig i tabellen

en: Sched Message
da: Planl. besked

en: Placement - Host
da: Placering - Vært

en: Requirements
da: Krav

en: Rank
da: Position

en: Placement - Datastore
da: Placering - Datalager

en: DS Requirements
da: DS Krav

en: DS Rank
da: DS Position

en: LCM State
da: LCM tilstand

en: Deploy ID
da: Start ID

en: Snapshots
da: Øjebliksbilleder

en: Actions
da: Handlinger

en: ACTION
da: HANDLING

en: TIME
da: TIDSPUNKT

en: MESSAGE
da: BESKED

en: Add action
da: Tilføj handling

en: shutdown
da: luk ned

en: shutdown-hard
da: sluk-hård

en: release
da: frigiv

en: suspend
da: suspendér

en: resume
da: genoptag

en: delete
da: slet

en: delete-recreate
da: slet-genskab

en: reboot
da: genstart

en: reboot-hard
da: genstart-hård

en: poweroff
da: sluk

en: poweroff-hard
da: sluk-hård

en: snapshot-create
da: øjebliksbillede-opret

en: No actions to show
da: Ingen handlinger at vise

en: Date Time Picker
da: Dato/Tid-vælger

en: Done
da: Udført

en: Image / Format-Size
da: Diskbillede / Format-størrelse

en: Save as
da: Gem som

en: Attach disk
da: Tilknyt disk

en: No disks to show
da: Ingen diske at vise

en: in progress
da: i gang

en: deferred snapshot in progress
da: udskudt øjebliksbillede i gang

en: hot snapshot in progress
da: live snapshot er i gang

en: attach/detach in progress
da: tilkobl/frakobl undervejs

en: Snapshot
da: Øjebliksbillede

en: Detach
da: Frakobl

en: YES
da: JA

en: NO
da: NEJ

en: Virtual Machine ID
da: Virtuel-maskine ID

en: Image name
da: Diskbillede navn

en: Snapshot type
da: Type af øjebliksbillede

en: Sets the specified VM disk to be saved in a new Image.
da: Vælg at den valgte VM disk bliver gemt i et nyt diskbillede

en: Deferred: The Image is created immediately, but the contents are saved only if the VM is shut down gracefully (i.e., using Shutdown; not Delete)
da: Udskudt: Diskbilledet bliver oprettet med det samme, men dets indhold gemmes kun, hvis VMen lukkes pænt ned (i.e. ved at bruge Luk ned; ikke Slet)

en: Hot: The Image will be saved immediately.
da: Live: Diskbilledet bliver gemt med det samme.

en: Deferred
da: Udskudt

en: Hot
da: Live (hot)

en: Take snapshot
da: Tag øjebliksbillede

en: Please provide a name for the new image
da: Angiv et navn for det nye diskbillede

en: Attach new disk
da: Tilknyt ny disk

en: Attach
da: Tilknyt

en: Attach nic
da: Tilknyt netværkskort

en: Attach new nic
da: Tilknyt nyt netværkskort

en: Resize
da: Ændr størrelsen

en: Resize VM capacity
da: Tilpas VM-kapacitet

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: No snapshots to show
da: Ingen øjebliksbilleder at vise

en: Revert
da: Rul tilbage

en: Snapshot name
da: Navn på øjebliksbillede

en: You have not selected a template
da: Du har ikke valgt en skabelon

en: You have not selected a host
da: Du har ikke valgt en vært

en: is currently running on Host
da: kører i øjeblikket på Vært

en: VNC connection
da: VNC-forbindelse

en: Loading
da: Loader

en: Open in a new window
da: Åben i nyt vindue

en: Canvas not supported.
da: Canvas er ikke understøttet.

en: VNC Connection in progress
da: VNC-forbindelse er i gang

en: Addresses
da: Adresser

en: Name that the Virtual Network will get for description purposes.
da: Navn som det virtuelle netværk vil få til beskrivende formål

en: Description of the Virtual Network
da: Beskrivelse af det virtuelle netværk

en: Bridge
da: Bro

en: Name of the physical bridge in the physical host where the VM should connect its network interface
da: Navn på den fysiske bro i den fysiske vært, hvor VMen skal forbinde dens netværksinterface

en: Network model
da: Netværksmodel

en: Choose the same networking model you chose for the hosts that will use this newtork
da: Vælg den samme netværksmodel du har valgt for de værter, som skal benytte dette netværk

en: Default: dummy driver that doesn’t perform any network operation. Firewalling rules are also ignored.
da: Standard: dummy driver som ikke udfører netværksoperationer. Firewall-regler bliver også ignoreret.

en: 802.1Q: restrict network access through VLAN tagging, which also requires support from the hardware switches.
da: 802.1Q: Begræns netværksadgang via VLAN tagging, som kræver understøttelse fra hardware-switchene.

en: ebtables: restrict network access through Ebtables rules. No special hardware configuration required.
da: ebtables: Begræns netværksadgang gennem ebtables regler. Der er ikke nogen særlige krav til hardwarekonfigurationen.

en: Open vSwitch: restrict network access with Open vSwitch Virtual Switch.
da: Open vSwitch: Begræns netværksadgang med Open vSwitch virtuel switch.

en: VMware: uses the VMware networking infrastructure to provide an isolated and 802.1Q compatible network for VMs launched with the VMware hypervisor.
da: VMware: Brug VMware netværksinfrastruktur for at få et isoleret og 802.1Q kompatibelt netværk for VMer startet med VMware hypervisoren.

en: Whether or not to isolate this virtual network using the Virtual Network Manager drivers
da: Om dette virtuelle netværk skal isoleres ved hjælp af Virtual Network Manager drivere.

en: Optional: Set a specific VLAN id
da: Valgfrit: Sæt et specifikt VLAN id

en: Physical device
da: Fysisk enhed

en: Name of the physical network device that will be attached to the bridge
da: Navn på den fysiske netværksenhed, som vil blive forbundet til denne bro

en: Add another Address Range
da: Tilføj endnu et adresserum

en: Network address
da: Netværksadresser

en: Base network address. For example, 192.168.1.0
da: Basis netværksadresse. For eksempel, 192.168.1.0

en: Network mask
da: Netværksmaske

en: Network mask. For example, 255.255.255.0
da: Netværksmaske. For eksempel, 255.255.255.0

en: Router for this network. Leave empty if the network is not routable
da: Router for dette netværk. Efterlad tomt, hvis netværket ikke er routebart.

en: IPv6 Gateway
da: IPv6 gateway

en: IPv6 Router for this network
da: IPv6 router for dette netværk

en: Specific DNS for this network
da: Specifik DNS for dette netværk

en: Write the Virtual Network template here
da: Skriv den virtuelle netværks-skabelon her

en: Virtual Network created
da: Virtuelt netværk oprettet

en: Reserve
da: Reservér

en: Virtual network information
da: Information om virtuelt netværk

en: Address Range management
da: Adresserumshåndtering

en: Lease management
da: Håndtering af IP-tildelinger

en: Leases
da: IP-tildelinger

en: Create Virtual Network
da: Opret virtuelt netværk

en: Reservation parent
da: Reservations-forælder

en: This Network is already a reservation
da: Dette netværk har allerede en reservation

en: Remove
da: Fjern

en: Address Range
da: Adresserum

en: IPv6 Prefix
da: IPv6 præfiks

en: Select an Address Range to see more information
da: Vælg et adresserum for at se mere information

en: Global prefix
da: Global præfiks

en: ULA prefix
da: ULA præfiks

en: Used leases
da: Anvendte IP-tildelinger

en: Reservation parent AR
da: Reservationsforælder AR

en: First MAC address
da: Første MAC-adresse

en: IPv6 global address prefix to create leases
da: IPv6 globalt adressepræfiks til oprettelse af tildelinger

en: IPv6 unique local address (ULA) prefix to create leases
da: IPv6 unik lokal adressepræfiks (ULA) til oprettelse af nye tildelinger

en: The Adress Range was not found
da: Adresserummet blev ikke fundet

en: New Address Range
da: Nyt adresserum

en: One or more required fields are missing.
da: Et eller flere obligatoriske felter mangler.

en: Edit Address Range
da: Redigér adresserum

en: Reservation from Virtual Network
da: Reservation fra virtuelt netværk

en: Number of addresses
da: Antal adresser

en: Add to a new Virtual Network
da: Tilføj til et nyt virtuelt netværk

en: Add to an existing Reservation
da: Tilføj til en eksisterende reservation

en: You can select the addresses from an specific Address Range
da: Du kan vælge adresserne fra et specifikt adresserum

en: First address
da: Første adresse

en: IPv4 or MAC
da: IPv4 eller MAC

en: Please select an Address Range from the list
da: Vælg et adresserum fra listen

en: You selected the following Address Range:
da: Du har valgt følgende adresserum

en: Virtual Resources
da: Virtuelle resurser

en: Create zone
da: Opret zone

en: Create Zone
da: Opret zone

en: Zone Name
da: Zonenavn

en: Endpoint
da: Endepunkt

en: Zone updated correctly
da: Zone opdateret korrekt

en: Zone renamed correctly
da: Zone omdøbt korrekt

en: Zone information
da: Zoneinformation

en: Advanced
da: Avanceret

en: Confirmation of action
da: Bekræftelse af handling

en: Confirm
da: Bekræft

en: You have to confirm this action.
da: Du skal bekræfte denne handling.

en: Do you want to proceed?
da: Vil du fortsætte?

en: You need to select something.
da: Du skal vælge noget.

en: You have to confirm this action
da: Du skal bekræfte denne handling

en: Network is unreachable: is OpenNebula running?
da: Netværket er utilgængeligt: Kører OpenNebula?

en: Unauthorized
da: Uautoriseret

en: Please select
da: Vælg venligst

en: Volatile disks
da: Flygtige diske

en: Add a new quota
da: Tilføj ny kvota

en: Edit
da: Rediger

en: Ownership
da: Ejerskab

en: Date
da: Dato

en: << me >>
da: << mig >>

en: End time
da: Sluttidspunkt

en: Group by
da: Gruppér efter

en: Get Accounting
da: Få bogføring

en: There are no accounting records
da: Der er ikke nogen bogførings-data

en: Time range start is mandatory
da: Starttid er obligatorisk

en: Time range start is not a valid date. It must be YYYY/MM/DD
da: Starttid er ikke en gyldig dato. Formatet skal være ÅÅÅÅ/MM/DD

en: Time range end is not a valid date. It must be YYYY/MM/DD
da: Sluttiden er ikke en gyldig dato. Formatet skal være ÅÅÅÅ/MM/DD

en: Date UTC
da: Dato UTC

en: Please select a network from the list
da: Vælg et netværk fra listen

en: You selected the following network:
da: Du har valgt følgende netværk:

en: Please select a template from the list
da: Vælg en skabelon fra listen

en: You selected the following template:
da: Du har valgt denne skabelon:

en: Please select a Host from the list
da: Vælg en vært fra listen

en: You selected the following Host:
da: Du har valgt følgende vært:

en: Please select a datastore from the list
da: Vælg et datalager fra listen

en: You selected the following datastore:
da: Du har valgt det følgende datalager:

en: Please select one or more datastores from the list
da: Vælg et eller flere datalagre fra listen

en: You selected the following datastores:
da: Du har valgt de følgende datalagre:

en: Please select an image from the list
da: Vælg et diskbillede fra listen

en: Please select a resource from the list
da: Vælg en resurse fra listen

en: You selected the following resource:
da: Du har valgt følgende resurse:
