OpenNebula - en to it_IT translation catalogue (1118 entries)

en: PENDING
it_IT: PENDENTE

en: RUNNING
it_IT: IN ESECUZIONE

en: WARNING
it_IT: AVVISO

en: DONE
it_IT: FATTO

en: Create ACL
it_IT: Crea ACL

en: This rule applies to
it_IT: Questa regola si applica a

en: All
it_IT: Tutto

en: User
it_IT: Utente

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Zones where the rule applies
it_IT: Zone a cui si applica la regola

en: Affected resources
it_IT: Risorse interessate

en: Hosts
it_IT: Nodi

en: Clusters
it_IT: Cluster

en: Datastores
it_IT: Datastore

en: Virtual Machines
it_IT: Macchine virtuali

en: Virtual Networks
it_IT: Reti virtuali

en: Images
it_IT: Immagini

en: Templates
it_IT: Template

en: Users
it_IT: Utenti

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: Documents
it_IT: Documenti

en: Zones
it_IT: Zone

en: Security Groups
it_IT: Gruppi di sicurezza

en: VDCs
it_IT: VDC

en: Resource subset
it_IT: Sottoinsieme risorsa

en: Resource ID
it_IT: ID risorsa

en: Allowed operations
it_IT: Operazioni consentite

en: Use
it_IT: Usa

en: Manage
it_IT: Gestisci

en: Administrate
it_IT: Amministra

en: Create
it_IT: Crea

en: ACL String preview
it_IT: Anteprima stringa ACL

en: Reset
it_IT: Ripristina

en: Delete
it_IT: Elimina

en: ACLs
it_IT: ACL

en: Search
it_IT: Cerca

en: Access Control Lists
it_IT: Liste di controllo degli accessi (ACL)

en: Applies to
it_IT: Si applica a

en: Resource ID / Owned by
it_IT: ID risorsa / Proprietà di

en: Zone
it_IT: Zona

en: ACL String
it_IT: Stringa ACL

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Cluster ID
it_IT: ID cluster

en: VM Templates
it_IT: Template VM

en: Please select at least one resource
it_IT: Seleziona almeno una risorsa

en: Please provide a resource ID for the resource(s) in this rule
it_IT: Fornisci un ID per le risorse in questa regola

en: Create Cluster
it_IT: Crea cluster

en: Update Cluster
it_IT: Aggiorna  cluster

en: Name
it_IT: Nome

en: VNets
it_IT: VNet

en: Update
it_IT: Modifica

en: Cluster name missing!
it_IT: Nome del cluster mancante.

en: Please select one (and just one) cluster to update.
it_IT: Seleziona un (o almeno uno) cluster da aggiornare.

en: Cluster created
it_IT: Cluster creato

en: Cluster information
it_IT: Informazioni sul cluster

en: Cluster Hosts
it_IT: Host del cluster

en: Cluster Virtual Networks
it_IT: Reti virtuali del cluster

en: Cluster Datastores
it_IT: Datastore del cluster

en: Information
it_IT: Informazioni

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Configuration
it_IT: Configurazione

en: Conf
it_IT: Configurazione

en: Quotas
it_IT: Quota

en: User information
it_IT: Informazioni utente

en: Public SSH Key
it_IT: Chiave Pubblica SSH

en: Language
it_IT: Lingua

en: Views
it_IT: Viste

en: Default Table order
it_IT: Ordine tabella predefinita

en: Select group
it_IT: Seleziona gruppo

en: Update config
it_IT: Aggiorna configurazione

en: Update Password
it_IT: Aggiorna password

en: New password
it_IT: Nuova password

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Fill in a new password
it_IT: Inserisci una nuova password

en: Passwords do not match
it_IT: Le password non corrispondono

en: Group ID
it_IT: ID del gruppo

en: Secondary groups
it_IT: Gruppi secondari

en: Update password
it_IT: Aggiorna la password

en: You can provide a SSH Key for this User clicking on the edit button
it_IT: Puoi fornire una chiave SSH per questo utente facendo clic sul pulsante Modifica

en: Custom Attributes
it_IT: Attributi personalizzati

en: There is no information available
it_IT: Non ci sono informazioni disponibili

en: Storage
it_IT: Archiviazione

en: IMAGES
it_IT: IMMAGINI

en: USED
it_IT: UTILIZZATI

en: USERS
it_IT: UTENTI

en: GROUPS
it_IT: GRUPPI

en: CPU hours
it_IT: Ore CPU

en: Memory GB hours
it_IT: Ore GB memoria

en: Network
it_IT: Rete

en: VNETS
it_IT: VNET

en: USED IPs
it_IT: IP UTILIZZATI

en: TOTAL
it_IT: TOTALE

en: ON
it_IT: ACCESO

en: OFF
it_IT: SPENTO

en: ERROR
it_IT: ERRORE

en: ACTIVE
it_IT: ATTIVA

en: FAILED
it_IT: NON RIUSCITA

en: User Quotas
it_IT: Quote utente

en: There are no quotas defined
it_IT: Non è stata definita alcuna quota

en: Group Quotas
it_IT: Quote gruppo

en: Create Datastore
it_IT: Crea datastore

en: Wizard
it_IT: Procedura guidata

en: Advanced mode
it_IT: Modalità avanzata

en: Presets
it_IT: Preimpostazioni

en: Block LVM
it_IT: Blocco LVM

en: Devices
it_IT: Dispositivi

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Type
it_IT: Tipo

en: System
it_IT: Sistema

en: Files
it_IT: File

en: Managers
it_IT: Gestori

en: Custom DS_MAD
it_IT: DS_MAD personalizzato

en: Transfer
it_IT: Trasferisci

en: Shared
it_IT: Condiviso

en: Custom TM_MAD
it_IT: TM_MAD personalizzato

en: Disk type
it_IT: Tipo disco

en: Block
it_IT: Blocco

en: Safe Directories
it_IT: Cartelle sicure

en: If you need to un-block a directory under one of the RESTRICTED_DIRS
it_IT: Se hai bisogno di sbloccare una cartella sotto una delle RESTRICTED_DIRS

en: Restricted Directories
it_IT: Cartelle limitate

en: Paths that can not be used to register images. A space separated list of paths. This will prevent users registering important files as VM images and accessing them thourgh their VMs. OpenNebula will automatically add its configuration directories: /var/lib/one, /etc/one and oneadmin's home ($HOME).
it_IT: Percorsi che non possono essere utilizzati per registrare immagini. Un elenco separato da spazi di percorsi. Ciò impedisce agli utenti di registrare file importanti come immagini di VM e accedervi tramite le loro VM. OpenNebula aggiungerà automaticamente le sue cartelle di configurazione: /var/lib/one, /etc/one e la home di oneadmin ($HOME).

en: Base Path
it_IT: Percorso base

en: When needed, the front-end will access the datastores using BASE_PATH (defaults to /var/lib/one/datastores).
it_IT: Quando necessario, il front-end accede ai datastore utilizzando BASE_PATH (valore predefinito /var/lib/one/datastores)

en: Transfer BW Limit
it_IT: Limite Trasferimento Banda

en: Specify the maximum transfer rate in bytes/second when downloading images from a http/https URL. Suffixes K, M or G can be used.
it_IT: Specifica la velocità massima di download in kbytes/secondo quando si scarica una immagine da un indirizzo http/https. Possono essere utilizzati i suffissi K, M e G.

en: Limit
it_IT: Limite

en: Optional limit, in MB. If set, OpenNebula will only use this amount of storage, instead of the whole free disk.
it_IT: Limite opzionale, in MB. Se impostato, OpenNebula userà solo questa quantità di archiviazione invece dell'intero disco libero.

en: Do not try to untar or decompress
it_IT: Non tentare di dearchiviare o decomprimere

en: Check available capacity of the datastore before creating a new image
it_IT: Verifica la capacità disponibile del datastore prima di creare una nuova immagine

en: Host Bridge List
it_IT: Lista dei bridge host

en: Space separated list of Server names or IPs where OpenNebula will be staging the new images into. This server will act as the entry point for new inmages in the datastore.
it_IT: Elenco separato da spazi di nomi dei server o indirizzi IP dove OpenNebula provvederà a salvare le nuove immagini. Il server agirà come punto di ingresso per le nuove immagini nel datastore.

en: DS Tmp Dir
it_IT: Dir Temp DS

en: Volume Group Name
it_IT: Nome gruppo di volumi

en: Gluster Host
it_IT: Host Gluster

en: Host and port of one (and only one) Gluster server (host:port)
it_IT: Host e porta di un (e uno soltanto) server Gluster (host:porta)

en: Gluster Volume
it_IT: Volume Gluster

en: Gluster volume to use for the datastore
it_IT: Volume Gluster da utilizzare per il datastore

en: Pool Name
it_IT: Nome pool

en: Ceph Host
it_IT: Host Ceph

en: Space-separated list of Ceph monitors. Example: host1 host2:port2 host3 host4:port4 (if no port is specified, the default one is chosen) (Required for Libvirt 1.x when cephx is enabled).
it_IT: Elenco separato da spazi dei monitor Ceph. Esempio: host1 host2:porta2 host 3 host4:porta4 (se la porta non è indicata, viene utilizzata quella predefinita) (Richiesto da Libvirt 1.x quando cephx è abilitato).

en: Ceph User
it_IT: Utente Ceph

en: Ceph Secret
it_IT: Password Ceph

en: A generated UUID for a LibVirt secret (to hold the CephX authentication key in Libvirt on each hypervisor). This should be generated when creating the Ceph datastore in OpenNebula. (Required for Libvirt 1.x when cephx is enabled).
it_IT: Uno UUID generato per un segreto di LibVirt (per contenere la chiave di autenticazione CephX di libvirt per ogni hypervisor). Questa dovrebbe essere generata alla creazione del datastore Ceph in OpenNebula (Richiesto per LibVirt 1.x quando cephx è abilitato).

en: Staging Dir
it_IT: Directory di staging

en: RBD Format
it_IT: Formato RBD

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Registration time
it_IT: Ora di registrazione

en: Persistent
it_IT: Persistente

en: Status
it_IT: Stato

en: Datastore created
it_IT: Datastore creato

en: Select cluster
it_IT: Seleziona cluster

en: Select the destination cluster:
it_IT: Seleziona il cluster di destinazione

en: Change owner
it_IT: Cambia proprietario

en: Select the new owner
it_IT: Seleziona il nuovo proprietario

en: Change group
it_IT: Cambia gruppo

en: Select the new group
it_IT: Seleziona il nuovo gruppo

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Capacity
it_IT: Capacità

en: Basepath
it_IT: Percorso base

en: State
it_IT: Stato

en: Base path
it_IT: Percorso base

en: Please select a cluster for this datastore
it_IT: Seleziona un cluster per questo datastore

en: Create File
it_IT: Crea file

en: Name that the File will get. Every file must have a unique name.
it_IT: Nome da assegnare al file. Ogni file deve avere un nome univoco.

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Human readable description of the file for other users.
it_IT: Descrizione leggibile del file per altri utenti.

en: Type of the file.
it_IT: Tipo del file.

en:  KERNEL & RAMDISK files can be used in the OS Booting section of the Template wizard.
it_IT: I file per KERNEL e RAMDISK possono essere usati nella sezione Avvio OS della procedura guidata Template.

en:  CONTEXT files can be included in the context CD-ROM, from the Context/Files section of the Template wizard.
it_IT: I file in CONTEXT possono essere inclusi nel CD-ROM di contesto, dalla sezione Contesto/File della procedura guidata Template.

en: Context
it_IT: Contesto

en: Select the datastore for this file
it_IT: Seleziona il datastore per questo file

en: Image location
it_IT: Posizione immagine

en: Provide a path
it_IT: Indica un percorso

en: Upload
it_IT: Carica

en: Path
it_IT: Percorso

en: Path to the original file that will be copied to the file repository.
it_IT: Percorso del file originale che sarà copiato nel deposito dei file.

en: File created
it_IT: File creato

en: File renamed correctly
it_IT: File rinominato correttamente

en: Files & Kernels
it_IT: File e kernel

en: SIZE
it_IT: DIMENSIONE

en: Register time
it_IT: Ora di registrazione

en: Filesystem type
it_IT: Tipo di filesystem

en: Running VMS
it_IT: VM in esecuzione

en: Uploading...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Registering in OpenNebula
it_IT: Registrazione in OpenNebula

en: Please select a datastore for this file
it_IT: Seleziona un datastore per questo file

en: Memory
it_IT: Memoria

en: Net TX
it_IT: Rete TX

en: Net RX
it_IT: Rete RX

en: Create Group
it_IT: Crea gruppo

en: Update Group
it_IT: Aggiorna gruppo

en: Permissions
it_IT: Permessi

en: Allow users in this group to use the following Sunstone views
it_IT: Consenti agli utenti in questo gruppo di usare le seguenti viste di Sunstone

en: Create an administrator user
it_IT: Crea un utente amministratore

en: Allow users to view the VMs and Services of other users in the same group
it_IT: Consenti agli utenti di vedere le VM e i servizi di altri utenti dello stesso gruppo

en: An ACL Rule will be created to give users in this group access to all the resources in the same group.
it_IT: Una regola ACL sarà creata per dare agli utenti di questo gruppo accesso alle risorse dello stesso gruppo.

en: Allow users in this group to create the following resources
it_IT: Consenti agli utenti in questo gruppo di creare le seguenti risorse

en: VMs
it_IT: VM

en: Documents are a special tool used for general purposes, mainly by OneFlow. If you want to enable users of this group to use service composition via OneFlow, let it checked.
it_IT: I documenti sono uno strumento particolare che può essere usato in diversi casi, principalmente attraverso OneFlow. Se vuoi permettere agli utenti di questo gruppo di usare la composizione di servizi offerta da OneFlow, abilita questa funzione.

en: New Groups are automatically added to the default VDC
it_IT: I nuovi gruppi sono aggiunti automaticamente al VDC predefinito

en: Update Quota
it_IT: Aggiorna quota

en: Apply changes
it_IT: Applica modifiche

en: Group created
it_IT: Gruppo creato

en: Admins
it_IT: Amministratori

en: Users default
it_IT: Valori predefiniti utenti

en: Admins default
it_IT: Valori predefiniti amministratori

en: Edit administrators
it_IT: Modifica amministratori

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Apply
it_IT: Applica

en: User name and password must be filled in
it_IT: Il nome utente e la password devono essere inseriti

en: Create Host
it_IT: Crea host

en: Hostname
it_IT: Nome host

en: Networking
it_IT: Rete

en: Default (dummy)
it_IT: Predefinito (dummy)

en: Custom VNM_MAD
it_IT: VNM_MAD personalizzato

en: Drivers
it_IT: Driver

en: Virtualization
it_IT: Virtualizzazione

en: Custom VMM_MAD
it_IT: VMM_MAD personalizzato

en: Custom IM_MAD
it_IT: IM_MAD personalizzato

en: Get vCenter Clusters
it_IT: Ottieni cluster vCenter

en: Import
it_IT: Importa

en: Host created
it_IT: Host creato

en: Allocated
it_IT: Allocata

en: Real
it_IT: Effettiva

en: Total
it_IT: Totale

en: Delete host
it_IT: Elimina nodo

en: Graphs
it_IT: Grafici

en: RVMs
it_IT: RVM

en: Real CPU
it_IT: CPU reale

en: Allocated CPU
it_IT: CPU allocata

en: Real MEM
it_IT: Memoria reale

en: Allocated MEM
it_IT: Memoria allocata

en: Last monitored on
it_IT: Ultimo controllo il

en: UPDATE
it_IT: AGGIORNAMENTO

en: RETRY
it_IT: RIPROVA

en: ALLOCATED CPU
it_IT: CPU ALLOCATA

en: REAL CPU
it_IT: CPU reale

en: ALLOCATED MEMORY
it_IT: MEMORIA ALLOCATA

en: REAL MEMORY
it_IT: Memoria reale

en: Datastore ID
it_IT: ID del datastore

en: VN MAD
it_IT: VM MAD

en: Allocated Memory
it_IT: Memoria allocata

en: Real Memory
it_IT: Memoria effettiva

en: Running VMs
it_IT: VM in esecuzione

en: MEMORY
it_IT: MEMORIA

en: Used CPU
it_IT: CPU utilizzata

en: Used Memory
it_IT: Memoria utilizzata

en: IPs
it_IT: IP

en: Start Time
it_IT: Ora di avvio

en: No new templates found in this DataCenter
it_IT: Non ci sono nuovi template in questo datacenter

en: Please select the vCenter running VMs to be imported to OpenNebula.
it_IT: Seleziona le VM in esecuzione su vCenter da importare in OpenNebula.

en: No new running VMs found in this DataCenter
it_IT: Non ci sono nuove VM in esecuzione in questo datacenter

en: Networks
it_IT: Reti

en: Please select the vCenter Networks to be imported to OpenNebula.
it_IT: Seleziona le reti del vCenter da importare in OpenNebula.

en: No new networks found in this DataCenter
it_IT: Non ci sono nuove reti in questo DataCenter

en: TYPE
it_IT: TIPO

en: Optional
it_IT: Facoltativo

en: No clusters found in this DataCenter
it_IT: Non ci sono cluster in questo DataCenter

en: Host created successfully
it_IT: Host creato correttamente

en: Cannot contact server: is it running and reachable?
it_IT: Impossibile contattare il server, è in esecuzione e raggiungibile?

en: Template created successfully
it_IT: Template creato correttamente

en: VM imported successfully
it_IT: VM importata correttamente

en: Virtual Network created successfully
it_IT: Rete virtuale creata con successo

en: Host name missing!
it_IT: Nome del nodo mancante.

en: Create Image
it_IT: Crea immagine

en: Name that the Image will get. Every image must have a unique name.
it_IT: Nome che sarà assegnato all'immagine. Ogni immagine deve avere un nome univoco.

en: Human readable description of the image for other users.
it_IT: Descrizione comprensibile dell'immagine per gli altri utenti.

en: Type of the image.
it_IT: Tipo dell'immagine.

en:  OS images contain a working operative system.
it_IT: Le immagini OS contengono un sistema operativo funzionante.

en:  CDROM images are readonly data.
it_IT: Le immagini CDROM contengono dati in sola lettura.

en:  DATABLOCK images are a storage for data. They can be created from previous existing data, or as an empty drive.
it_IT: Le immagini DATABLOCK sono uno strumento per archiviare dati. Possono essere creati da dati già presenti o come disco vuoto.

en: Select the datastore for this image
it_IT: Selezionare un datastore per questa immagine

en: Persistence of the image
it_IT: Persistenza dell'immagine

en: Empty datablock
it_IT: Datablock vuoto

en: Path to the original file that will be copied to the image repository. If not specified for a DATABLOCK type image, an empty image will be created.
it_IT: Percorso del file originale da copiare nel deposito immagini. Se non specificato per il tipo DATABLOCK, sarà creata un'immagine vuota.

en: Size of the datablock in MB.
it_IT: Dimensione del datablock in MB

en: FS type
it_IT: Tipo FS

en: Type of file system to be built.
it_IT: Tipo di file system da creare.

en:  Plain. When the disk image is used directly by the hypervisor we can format the image, and so it is ready to be used by the guest OS. Values: ext2, ext3, ext4, ntfs, reiserfs, jfs, swap. Any other fs supported by mkfs will work if no special option is needed.
it_IT: Semplice. Quando una immagine disco viene usata direttamente dall'hypervisor possiamo formattare l'immagine, in modo da renderla pronta all'uso per il sistema operativo guest. Valori possibili: ext2, ext3, ext4, ntfs, reiserfs, jfs, swap. Altri filesystem supportati dal comando mkfs funzioneranno ugualmente se il comando non richiede opzioni specifiche.

en:  Formatted. The disk image is stored in a hypervisor specific format VMDK or Qcow2. Then we cannot really make a filesystem on the image, just create the device and let the guest OS format the disk. Use raw to not to format the new image. Values: raw, qcow2, vmdk_*.
it_IT: Formattato. L'immagine disco è salvata in formato VMDK o Qcow2 specifico per hypervisor. Non è possibile creare realmente un filesystem nell'immagine, solo creare il dispositivo e lasciare al sistema operativo guest il compito di formattare il disco. Usa raw per non formattare la nuova immagine. Valori possibili: raw, qcow2, vmdk_*.

en: Advanced options
it_IT: Opzioni avanzate

en: Device prefix
it_IT: Prefisso del dispositivo

en: Prefix for the emulated device this image will be mounted at. For instance, “hd”, “sd”. If omitted, the default value is the one defined in oned.conf (installation default is “hd”).
it_IT: Prefisso del dispositivo emulato da montare. Ad esempio, “hd“ o “sd“. Se omesso, viene utilizzato il valore definito in oned.conf (predefinito dell'installazione è "hd").

en: Specific image mapping driver. KVM: raw, qcow2. XEN: tap:aio, file:
it_IT: Driver specifico di mappatura delle immagini. KVM:raw, qcow2. XEN: tap:aio, file:

en: Target on which the image will be mounted at. For example: hda, sdb...
it_IT: Destinazione sulla quale l'immagine sarà montata. Ad esempio hda, sdb...

en: Custom attributes
it_IT: Attributi personalizzati

en: Value
it_IT: Valore

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Remove selected
it_IT: Rimuovi selezionati

en: Image created
it_IT: Immagine creata

en: Image renamed correctly
it_IT: Immagine rinominata correttamente

en: Make persistent
it_IT: Rendi persistente

en: Make non persistent
it_IT: Rendi non persistente

en: Clone
it_IT: Clona

en: Image
it_IT: Immagine

en: yes
it_IT: sì

en: Custom attribute name and value must be filled in
it_IT: Nome attributo personalizzato e valore da inserire

en: There are mandatory parameters missing
it_IT: Mancano dei campi obbligatori

en: Please select a datastore for this image
it_IT: Seleziona un datastore per questa immagine

en: Clone Image
it_IT: Clona immagine

en: Several images are selected, please choose a prefix to name the new copies
it_IT: Sono selezionate più immagini, scegli il prefisso per i nomi delle nuove copie

en: You can select a different target datastore
it_IT: Puoi selezionare un datastore di destinazione differente

en: Infrastructure
it_IT: Infrastruttura

en: The appliance is not ready
it_IT: L'appliance non è pronta

en: The following images will be created in OpenNebula.
it_IT: Le seguenti immagini saranno create in OpenNebula.

en: If you want to edit parameters of the image you can do it later in the images tab
it_IT: Se vuoi apportare modifiche ai parametri dell'immagine, puoi farlo successivamente nel tab corrispondente.

en: Select the datastore for the images
it_IT: Seleziona il datastore per le immagini

en: Image Name
it_IT: Nome immagine

en: The following template will be created in OpenNebula and the previous images will be referenced in the disks
it_IT: Questo template sarà creato in OpenNebula e le precedenti immagini saranno mostrate fra i dischi disponibili.

en: If you want to edit parameters of the template you can do it later in the templates tab
it_IT: Se vuoi apportare modifiche ai parametri del template, puoi farlo successivamente nel tab corrispondente.

en: Template Name
it_IT: Nome template

en: Image created successfully
it_IT: Immagine creata correttamente

en: Import Appliance
it_IT: Importa appliance

en: OpenNebula Marketplace
it_IT: Marketplace OpenNebula

en: Cannot connect to OpenNebula Marketplace
it_IT: Impossibile connettersi al Marketplace di OpenNebula

en: Publisher
it_IT: Autore

en: Format
it_IT: Formato

en: Tags
it_IT: Tag

en: Appliance information
it_IT: Informazioni appliance

en: No Images defined
it_IT: Nessuna immagine definita

en: link
it_IT: collegamento

en: Downloads
it_IT: Scaricamenti

en: Catalog
it_IT: Catalogo

en: Short Description
it_IT: Descrizione breve

en: OpenNebula Template
it_IT: Template OpenNebula

en: Scale
it_IT: Scala

en: This will hold selected pending VMs from being deployed
it_IT: Tratterrà le VM impedendo il deploy

en: Hold
it_IT: Trattieni

en: Release
it_IT: Rilascia

en: This will release held machines
it_IT: Rilascerà le macchine trattenute

en: This will suspend selected machines
it_IT: Effettuerà il suspend delle macchine selezionate

en: This will resume selected VMs
it_IT: Ripristinerà le VM selezionate

en: This will stop selected VMs
it_IT: Questa operazione fermerà le VM selezionate

en: Boot
it_IT: Avvio

en: This will force the hypervisor boot action of VMs stuck in UNKNOWN or BOOT state
it_IT: Forzerà l'azione di avvio dell'hypervisor delle VM bloccate nello stato SCONOSCIUTO o AVVIO

en: This will send a reboot action to running VMs
it_IT: Effettuerà il riavvio delle VM in esecuzione

en: This will perform a hard reboot on selected VMs
it_IT: Riavvierà in modo forzato le VM selezionate

en: Power Off
it_IT: Spegni

en: This will send a power off signal to running VMs. They can be resumed later.
it_IT: Invierà un segnale di spegnimento alle VM in esecuzione. Potranno essere ripristinate successivamente.

en: This will send a forced power off signal to running VMs. They can be resumed later.
it_IT: Invierà un segnale di spegnimento forzato alle VM in esecuzione. Esse potranno essere riavviate in seguito.

en: Undeploy
it_IT: Decommissiona

en: Shuts down the given VM. The VM is saved in the system Datastore.
it_IT: Spegne la VM specificata. La VM viene salvata nel datastore di sistema.

en: This will initiate the shutdown process in the selected VMs
it_IT: Inizierà lo shutdown dei processi nelle VM selezionate

en: This will initiate the shutdown-hard (forced) process in the selected VMs
it_IT: Inizierà il processo di shutdown-hard (forzato) delle VM selezionate

en: This will delete the selected VMs from the database
it_IT: Eliminerà le VM selezionate dal database

en: This will delete and recreate VMs to PENDING state
it_IT: Eliminerà e ricreerà le VM in stato PENDENTE

en: Reschedule
it_IT: Ripianifica

en: This will reschedule selected VMs
it_IT: Questa azione ripianificherà le VM selezionate

en: Un-Reschedule
it_IT: Annulla ripianificazione

en: This will cancel the rescheduling for the selected VMs
it_IT: Questa azione annullerà la ripianificazione delle VM selezionate

en: Recover
it_IT: Ripristina

en: This will delete the selected services
it_IT: Ciò eliminerà i servizi selezionati

en: Service information
it_IT: Informazioni di servizio

en: OneFlow - Services
it_IT: OneFlow - Servizi

en: OneFlow - Service
it_IT: OneFlow - Servizio

en: Cannot connect to OneFlow server
it_IT: Impossibile connettersi al server OneFlow

en: Strategy
it_IT: Strategia

en: Shutdown action
it_IT: Azione di spegnimento

en: Roles
it_IT: Ruoli

en: Period
it_IT: Periodo

en: Seconds between each group of actions
it_IT: Secondi tra ogni gruppo di azioni

en: Number
it_IT: Numero

en: Number of VMs to apply the action to each period
it_IT: Numero di VM a cui applicare l'azione a ogni iterazione

en: Cardinality
it_IT: Cardinalità

en: VM Template
it_IT: Template VM

en: Parents
it_IT: Genitori

en: Select a role in the table for more information
it_IT: Seleziona un ruolo nella tabella per ulteriori informazioni

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Min VMs
it_IT: VM minime

en: Max VMs
it_IT: Numero massimo di VM

en: Elasticity policies
it_IT: Politiche di elasticità

en: Type of adjustment.
it_IT: Tipo di regolazione.

en: CHANGE: Add/substract the given number of VMs.
it_IT: MODIFICA: Aggiungi/rimuovi il seguente numero di VM.

en: CARDINALITY: Set the cardinality to the given number.
it_IT: Cardinalità: Imposta la cardinalità al numero specificato.

en: PERCENTAGE_CHANGE: Add/substract the given percentage to the current cardinality.
it_IT: VARIAZIONE_PERCENTUALE: Aggiungi/rimuovi il valore percentuale specificato alla cardinalità attuale.

en: Adjust
it_IT: Regola

en: Positive or negative adjustment. Its meaning depends on 'type'
it_IT: Modifica in positivo o in negativo. Il risultato dipende dal 'tipo' scelto

en: CHANGE: -2, will substract 2 VMs from the role
it_IT: MODIFICA: -2, rimuoverà 2 VM dal ruolo

en: CARDINALITY: 8, will set carditanilty to 8
it_IT: CARDINALITÀ: 8, imposterà la cardinalità a 8

en: PERCENTAGE_CHANGE: 20, will increment cardinality by 20%
it_IT: VARIAZIONE_PERCENTUALE: 20, aumenterà la cardinalità del 20%

en: Min
it_IT: Minimo

en: Optional parameter for PERCENTAGE_CHANGE adjustment type. If present, the policy will change the cardinality by at least the number of VMs set in this attribute.
it_IT: Parametro opzionale per la modifica di tipo VARIAZIONE_PERCENTUALE. Se presente, la regola modificherà la cardinalità del numero di VM almeno del valore impostato in questo attributo.

en: Expression
it_IT: Espressione

en: Expression to trigger the elasticity
it_IT: Espressione per attivare l'elasticità

en: Example: ATT < 20
it_IT: Esempio: ATT < 20

en: # Periods
it_IT: # Periodi

en: Number of periods that the expression must be true before the elasticity is triggered
it_IT: Numero di volte che l'espressione definita deve risultare vera prima che l'elasticità sia attivata

en: Duration, in seconds, of each period in '# Periods'
it_IT: Durata, in secondi, di ogni periodo in '# Periodi'

en: Cooldown period duration after a scale operation, in seconds
it_IT: Periodo di cooldown dopo una operazione di scaling, in secondi

en: Scheduled policies
it_IT: Criteri pianificati

en: Time format
it_IT: Formato orario

en: Recurrence: Time for recurring adjustements. Time is specified with the Unix cron syntax
it_IT: Ricorrenza: orario per le regolazioni ricorrenti. L'ora deve essere specificata con la stessa sintassi della versione Unix di cron

en: Start time: Exact time for the adjustement
it_IT: Momento di inizio: ora esatta in cui effettuare la regolazione

en: Time expression
it_IT: Espressione di tempo

en: Time expression depends on the the time formar selected
it_IT: L'espressione di tempo dipende dal formato orario selezionato.

en: The VM is ready
it_IT: La VM è pronta

en: Waiting for the VM to be ready
it_IT: In attesa che la VM sia pronta

en: Number of VMs to instantiate with this role
it_IT: Numero di VM da istanziare con questo ruolo

en: Force
it_IT: Forza

en: Force the new cardinality even if it is outside the limits
it_IT: Forza la nuova cardinalità anche se è oltrepassa i limiti

en: Name for this template
it_IT: Nome per questo template

en: Description of the service
it_IT: Descrizione del servizio

en: Network Configuration
it_IT: Configurazione di rete

en: Add another Network
it_IT: Aggiungi un'altra rete

en: Advanced Service Parameters
it_IT: Parametri avanzati del servizio

en: Straight strategy will instantiate each role in order: parents role will be deployed before their children. None strategy will instantiate the roles regardless of their relationships.
it_IT: La strategia immediata istanzierà ogni ruolo nell'ordine: i ruoli genitori saranno istanziati prima dei rispettivi figli. Nessuna strategia istanzierà i ruoli indipendentemente dalla loro gerarchia.

en: Straight
it_IT: Immediata

en: None
it_IT: Nessuno

en: VM shutdown action: 'shutdown' or 'shutdown-hard'.
it_IT: Azione di spegnimento della VM: 'shutdown' o 'shutdown-hard'.

en: Shutdown hard
it_IT: Spegnimento forzato

en: Wait for VMs to report that they are READY
it_IT: Attendi che le VM indichino lo stato READY

en: Add another role
it_IT: Aggiungi un altro ruolo

en: Role Name
it_IT: Nome del ruolo

en: Name of the role
it_IT: Nome del ruolo

en: VM template
it_IT: Template VM

en: Template associated to this role
it_IT: Template associato a questo ruolo

en: Network Interfaces
it_IT: Interfacce di rete

en: Parent roles
it_IT: Ruoli padre

en: Write the Service template here
it_IT: Scrivi il Service template qui

en: Advanced Role Parameters
it_IT: Parametri avanzati del ruolo

en: VM shutdown action: 'shutdown' or 'shutdown-hard'. If it is not set, the one set for the Service will be used
it_IT: Azione di shutdown della VM: 'shutdown' o 'shutdown-hard'. Se omesso, verrà utilizzato quello impostato nel Servizio

en: VM Template Content
it_IT: Contenuto del template della VM

en: This information will be merged with the original Virtual Machine template. Configuration attributes and network interfaces will be replaced by those provided by the user when the template is instantiated
it_IT: Questa informazione sarà unita a quella del template della VM originale. Attributi di configurazione e interfacce di rete saranno sostituite da quelle fornite dall'utente quando il template viene istanziato

en: Role Elasticity
it_IT: Elasticità ruolo

en: Minimum number of VMs for elasticity adjustments
it_IT: Numero minimo di VM per regolazioni di elasticità

en: Maximum number of VMs for elasticity adjustments
it_IT: Numero massimo di VM per regolazioni di elasticità

en: Cooldown time after an elasticity operation (secs)
it_IT: Tempo di pausa dopo una operazione di elasticità (in secondi)

en: Optional parameter for PERCENTAGE_CHANGE adjustment type.
it_IT: Parametro facoltativo per il tipo di regolazione VARIAZIONE_PERCENTUALE.

en:  If present, the policy will change the cardinality by at least the number of VMs set in this attribute.
it_IT: Se presente, la regola modificherà la cardinalità almeno del valore del numero di VM impostato in questo attributo.

en: Add another policy
it_IT: Aggiungi un'altra regola

en: Instantiate Service Template
it_IT: Istanzia template del servizio

en: Service Name
it_IT: Nome del servizio

en: Defaults to template name when emtpy. You can use the wildcard &#37;i. When creating several Services, &#37;i will be replaced with a different number starting from 0 in each of them
it_IT: Se omesso viene utilizzato il nome del template. Puoi usare il carattere jolly &#37;i. Quando stai creando molteplici servizi, il carattere jolly sarà sostituito con un numero incrementale a partire da zero.

en: Number of instances
it_IT: Numero di istanze

en: Number of Services that will be created using this template
it_IT: Numero di servizi che saranno creati utilizzando questo template

en: Instantiate
it_IT: Istanza

en: Service Template created
it_IT: Template del servizio creato

en: ServiceTemplate updated correctly
it_IT: Template del servizio aggiornato correttamente

en: This will delete the selected templates
it_IT: Ciò eliminerà i template selezionati

en: OneFlow - Templates
it_IT: OneFlow - Template

en: Create Service Template
it_IT: Crea template di servizio

en: Update Service Template
it_IT: Aggiorna template di servizio

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Start time
it_IT: Ora di avvio

en: Recurrence
it_IT: Ricorrenza

en: Only word characters are allowed
it_IT: Sono consentiti solo caratteri alfanumerici

en: Role
it_IT: Ruolo

en: One or more required fields are missing or malformed.
it_IT: Uno o più campi richiesti sono mancanti o errati.

en: Please specify name, cardinality and template for this role
it_IT: Specifica un nome, cardinalità e il template da usare per questo ruolo

en: RUNNING VMS
it_IT: VM IN ESECUZIONE

en: Group Virtual Machines
it_IT: Raggruppa macchine virtuali

en: Create Virtual Machine
it_IT: Crea macchina virtuale (VM)

en: Virtual Machine Name
it_IT: Nome macchina virtuale

en: Select a Template
it_IT: Seleziona un template

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Create Service
it_IT: Crea servizio

en: Manual
it_IT: Manuale

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Default
it_IT: Predefinita

en: Unlimited. Group quotas will still apply
it_IT: Illimitato. Le quote di gruppo saranno applicate comunque

en: Use the default system quotas set by the cloud adminstrator
it_IT: Usa le quota predefinite di sistema impostate dall'amministratore della nuvola

en: Memory (GBs)
it_IT: Memoria (GB)

en: Create User
it_IT: Crea utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Repeat Password
it_IT: Ripeti la password

en: Define Quotas
it_IT: Definisci quote

en: Add User
it_IT: Aggiungi utente

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Change Language
it_IT: Cambia lingua

en: Update Language
it_IT: Aggiorna lingua

en: Change Password
it_IT: Cambia password

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: Change view
it_IT: Cambia vista

en: Update view
it_IT: Aggiorna vista

en: Add SSH Key
it_IT: Aggiungi chiave SSH

en: Update SSH Key
it_IT: Aggiorna chiave SSH

en: Add a public SSH key to your account!
it_IT: Aggiungi una chiave pubblica SSH al tuo account!

en: You will be able to access your Virtual Machines without password
it_IT: Potrai accedere alle tue macchine virtuali senza password

en: Update your public SSH key!
it_IT: Aggiorna la tua chiave pubblica SSH!

en: Show List
it_IT: Mostra elenco

en: Saved Templates
it_IT: Template salvati

en: Filter by User
it_IT: Filtro per utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: NET RX
it_IT: Rete RX

en: NET TX
it_IT: Rete TX

en: NET DOWNLOAD SPEED
it_IT: Velocità di scaricamento rete

en: NET UPLOAD SPEED
it_IT: Velocità di caricamento rete

en: Services
it_IT: Servizi

en: Group Info
it_IT: Informazioni gruppo

en: Change cardinality
it_IT: Modifica la cardinalità

en: The cardinality for this role cannot be changed
it_IT: La cardinalità di questo ruolo non può essere cambiata

en: HOUR
it_IT: ORA

en: Change Capacity
it_IT: Modifica capacità

en: There are no instance_types available. Please contact your cloud administrator
it_IT: Non ci sono tipi di istanze disponibili. Contatta l'amministratore della nuvola

en: INTERFACE
it_IT: INTERFACCIA

en: Select a Network
it_IT: Seleziona una rete

en: Select a Network for this interface
it_IT: Seleziona una rete per questa interfaccia

en: There are no networks available. Please contact your cloud administrator
it_IT: Non ci sono reti disponibili. Contatta l'amministratore della nuvola

en: Add another Network Interface
it_IT: Aggiungi un'altra interfaccia di rete

en: There are no templates available
it_IT: Non ci sono template disponibili

en: There are no instance types available
it_IT: Non ci sono tipi di istanza disponibili

en: There are no networks available.
it_IT: Non ci sono reti disponibili.

en: The list of users is empty
it_IT: L'elenco degli utenti è vuoto

en: There are no Virtual Machines
it_IT: Non ci sono macchine virtuali

en: There are no Services
it_IT: Non ci sono servizi

en: UNKNOWN
it_IT: SCONOSCIUTO

en: HOLD
it_IT: SOSPESA

en: MIGRATE
it_IT: MIGRA

en: STOPPED
it_IT: FERMATA

en: SUSPENDED
it_IT: SOSPESA

en: POWEROFF
it_IT: SPENTA

en: CLONE
it_IT: CLONA

en: DELETE
it_IT: ELIMINA

en: DELETING
it_IT: IN FASE DI ELIMINAZIONE

en: This Virtual Machine will be saved in a new Template. Only the main disk will be preserved!
it_IT: Questa macchina virtuale sarà salvata come nuovo template. Sarà preservato solo il disco principale.

en: You can then create a new Virtual Machine using this Template
it_IT: Puoi creare una nuova macchina virtuale utilizzando questo template

en: Save Virtual Machine to Template
it_IT: Salva macchina virtuale come template

en: saved successfully
it_IT: salvato correttamente

en: Be careful, this action will inmediately destroy your Virtual Machine
it_IT: Fai attenzione, questa operazione distruggerà immediatamente la macchina virtuale

en: All the information will be lost!
it_IT: Tutte le informazioni saranno perse!

en: This action will power off this Virtual Machine. The Virtual Machine will remain in the poweroff state, and can be powered on later
it_IT: Questa operazione spegnerà la macchina virtuale. La macchina virtuale resterà in stato di poweroff, e potrà essere riavviata in seguito

en: You can send the power off signal to the Virtual Machine (this is equivalent to execute the command from the console). If that doesn't effect your Virtual Machine, try to Power off the machine (this is equivalent to pressing the power off button in a physical computer).
it_IT: Puoi inviare il segnale di spegnimento alla macchina virtuale (è equivalente ad eseguire il comando poweroff da una console). Se questo comando non ha esito positivo, prova il comando Spegni (è equivalente a usare il pulsante di spegnimento su un computer fisico).

en: Power off
it_IT: Spegni

en: Power off the machine
it_IT: Spegni la macchina

en: Send the power off signal
it_IT: Invia il segnale di spegnimento

en: This action will reboot this Virtual Machine.
it_IT: Questa azione riavvierà la macchina virtuale.

en: You can send the reboot signal to the Virtual Machine (this is equivalent to execute the reboot command form the console). If that doesn't effect your Virtual Machine, try to Reboot the machine (this is equivalent to pressing the reset button a physical computer).
it_IT: Puoi inviare un segnale di riavvio alla macchina virtuale (è equivalente al comando reboot eseguito dalla console). Se l'operazione non avesse successo, prova con il comando Riavvia (è equivalente all'uso del pulsante reset su un computer fisico).

en: Reboot the machine
it_IT: Riavvia la macchina

en: Send the reboot signal
it_IT: Invia il segnale di riavvio

en: ALL
it_IT: TUTTI

en: There are no saved templates available
it_IT: Non ci sono template salvati disponibili

en: Create a template by saving a running Virtual Machine
it_IT: Crea un template salvando una macchina virtuale in esecuzione

en: Unshare
it_IT: Rimuovi condivisione

en: SHARED
it_IT: CONDIVISA

en: Share
it_IT: Condividi

en: Handle with care! This action will inmediately destroy the template
it_IT: Fai attenzione! Questa azione distruggerà immediatamente il template

en: and the image associated.
it_IT: e l'immagine associata.

en: The template
it_IT: Il template

en: and the image associated will be shared and all the users will be able to instantiate new VMs using this template.
it_IT: e le immagini associate saranno condivise e tutti gli utenti saranno in grado di istanziare nuove VM usando questo template.

en: Share template
it_IT: Condividi template

en: and the image associated will be unshared and the users will not be able to instantiate new VMs using this template.
it_IT: e l'immagine associata non sarà più condivisa e gli utenti non saranno in grado di istanziare nuove VM utilizzando questo template.

en: Unshare template
it_IT: Rimuovi condivisione template

en: Change Cardinality
it_IT: Modifica la cardinalità

en: Be careful, this action will inmediately destroy your Service
it_IT: Attenzione, questa azione distruggerà immediatamente il servizio

en: Be careful, this action will inmediately shutdown your Service
it_IT: Attenzione, questa azione fermerà immediatamente il servizio

en: Looks like you don't have any Service. Click the button below to get started
it_IT: Sembra che non ci sia alcun servizio. Fai clic sul pulsante in basso per iniziare

en: Create a new Service
it_IT: Crea un nuovo servizio

en: User Virtual Machines
it_IT: Macchine virtuali dell'utente

en: User Saved Templates
it_IT: Template salvati dall'utente

en: User Services
it_IT: Servizi utente

en: User Accounting
it_IT: Accounting utente

en: Be careful, this action will inmediately remove the User from OpenNebula
it_IT: Attenzione, questa azione rimuoverà immediatamente l'utente da OpenNebula

en: Delete User
it_IT: Elimina utente

en: Update User Quota
it_IT: Aggiorna quote utente

en: You have to provide an SSH key
it_IT: Devi fornire una chiave SSH

en: You must select at least a template configuration
it_IT: Devi selezionare almeno la configurazione di un template

en: You have not specified all the Custom Atrributes for this VM
it_IT: Non hai specificato tutti gli attributi personalizzati per questa VM

en: You have not specified all the Networks for this Service
it_IT: Non hai specificato tutte le reti per questo servizio

en: You have not specified all the Custom Atrributes for this Service
it_IT: Non hai specificato tutti gli attributi personalizzati per questo servizio

en: You have to provide a username and password
it_IT: Devi indicare un nome utente e una password

en: Clone Security Group
it_IT: Duplica Gruppo di Protezione

en: Prefix
it_IT: Prefisso

en: Security Group Name
it_IT: Nome Gruppo di Sicurezza

en: Description for the Security Group
it_IT: Descrizione del Gruppo di Sicurezza

en: Defines the direction of the rule.
it_IT: Specifica la direzione della regola.

en: Inbound
it_IT: In entrata

en: Outbound
it_IT: In uscita

en: Protocol
it_IT: Protocollo

en: Defines the protocol of the rule.
it_IT: Definisce il protocollo della regola.

en: ICMP Type
it_IT: Tipo ICMP

en: Specific ICMP type of the rule. If a type has multiple codes, it includes all the codes within.
it_IT: Specifica il tipo ICMP per la regola. Se il tipo contiene una scelta multipla, saranno inclusi tutti i tipi specificati.

en: Port range
it_IT: Intervallo porte

en: Selects whether to apply this TCP or UDP rule to all the ports or just a specific set.
it_IT: Seleziona se applicare questa regola TCP o UDP a tutte le porte o solo ad un sottoinsieme definito.

en: Iptables range
it_IT: Intervallo iptables

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Virtual Network
it_IT: Rete virtuale

en: IP Start
it_IT: IP iniziale

en: First IP address
it_IT: Primo indirizzo IP

en: Number of addresses in the range
it_IT: Numero di indirizzi nell'intervallo

en: Add Rule
it_IT: Aggiungi regola

en: Port Range
it_IT: Intervallo porte

en: Security Group created
it_IT: Gruppo di protezione creato

en: Security Group updated correctly
it_IT: Gruppo di protezione correttamente aggiornato

en: Security Group renamed correctly
it_IT: Gruppo di protezione correttamente rinominato

en: Security Group
it_IT: Gruppo di protezione

en: Create Security Group
it_IT: Crea gruppo di protezione

en: Update Security Group
it_IT: Aggiorna gruppo di protezione

en: Security Group information
it_IT: Informazioni su Gruppo di Protezione

en: Rules
it_IT: Regole

en: Request created
it_IT: Richiesta creata

en: Comment added correctly
it_IT: Commento aggiunto correttamente

en: Upload a file
it_IT: Carica un file

en: Upload File
it_IT: Carica file

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Community
it_IT: Comunità

en: Request Information
it_IT: Richiesta informazioni

en: This request is currently being processed by our staff
it_IT: Questa richiesta è attualmente in fase di analisi da parte della nostra squadra

en: This request is awaiting your response
it_IT: Questa richiesta è in attesa di risposta

en: Add another disk
it_IT: Aggiungi un altro disco

en: Add another nic
it_IT: Aggiungi un'altra scheda di rete

en: Default model
it_IT: Modello predefinito

en: Default value for all NICs. Hardware that will emulate the network interface. With Xen this is the type attribute of the vif.
it_IT: Valore predefinito per tutte le NIC. L'hardware che emulerà l'interfaccia di rete. Con Xen, questo è l'attributo di tipo del vif.

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: CPU architecture to virtualization
it_IT: Architettura CPU da virtualizzare

en: Machine type
it_IT: Tipo della macchina

en: libvirt machine type, only for KVM
it_IT: tipo di macchina libvirt, solo per KVM

en: Root
it_IT: Radice

en: Device to be mounted as root
it_IT: Dispositivo da montare come radice

en: Guest OS
it_IT: Sistema operativo Guest

en: Set the OS of the VM, only for VMware
it_IT: Imposta il sistema operativo della VM, solo con VMware

en: 1st Boot
it_IT: 1° dispositivo di avvio

en: 1st Boot device type
it_IT: Tipo del 1° dispositivo di avvio

en: NETWORK
it_IT: RETE

en: 2nd Boot
it_IT: 2° dispositivo di avvio

en: 2nd Boot device type
it_IT: Tipo del 2° dispositivo di avvio

en: 3rd Boot
it_IT: 3° dispositivo di avvio

en: 3rd Boot device type
it_IT: Tipo del 3° dispositivo di avvio

en: Kernel cmd
it_IT: Comandi kernel

en: Arguments for the booting kernel
it_IT: Argomenti per l'avvio del kernel

en: Path to the bootloader executable
it_IT: Percorso per l'eseguibile del bootloader

en: Registered Image
it_IT: Immagine registrata

en: Remote PATH
it_IT: Percorso remoto

en: Please select a Kernel from the list
it_IT: Seleziona un kernel dall'elenco

en: You selected the following Kernel:
it_IT: Hai selezionato il seguente kernel:

en: PATH
it_IT: PERCORSO

en: Path to the OS kernel to boot the image
it_IT: Percorso al kernel dell'OS da cui avviare l'immagine

en: Registered Image
it_IT: Immagine registrata

en: Please select a Ramdisk from the list
it_IT: Seleziona un ramdisk dall'elenco

en: You selected the following Ramdisk:
it_IT: Hai selezionato il seguente ramdisk:

en: Path to the initrd image
it_IT: Percorso all'immagine initrd

en: Add support in the VM for Advanced Configuration and Power Interface (ACPI)
it_IT: Aggiungi il supporto ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) alla VM

en: Yes
it_IT: Sì

en: Add support in the VM for Physical Address Extension (PAE)
it_IT: Aggiungi supporto PAE (Physical Address Extension) alla VM

en: Enables the advanced programmable IRQ management.
it_IT: Abilita la gestione avanzata degli IRQ programmabili, APIC.

en: Add support in the VM for hyper-v features (HYPERV)
it_IT: Aggiunge il supporto nelle VM per le funzionalità hyper-v (HYPERV)

en: The guest clock will be synchronized to the host's configured timezone when booted.
it_IT: L'orologio del guest sarà sincronizzato con il fuso orario di quello dell'host all'avvio.

en: Device model
it_IT: Modello del dispositivo

en: Used to change the IO emulator in Xen HVM. Only XEN.
it_IT: Utilizzato per cambiare l'emulatore IO nell'HVM Xen. Specifico per XEN.

en:  Adds a PCI Controller that provides bridge-to-bridge capability, only for VMware.
it_IT: Aggiunge un controller PCI che fornisce la funzionalità bridge-to-bridge, solo con VMware.

en: Graphics
it_IT: Grafica

en: Listen IP
it_IT: IP di ascolto

en: IP to listen on
it_IT: IP su cui restare in ascolto

en: Port
it_IT: Porta

en: Port for the VNC/SPICE server
it_IT: Porta per il server VNC/SPICE

en: Keymap
it_IT: Mappatura dei tasti

en: Keyboard configuration locale to use in the VNC/SPICE display
it_IT: Locale della configurazione della tastiera da utilizzare nello schermo di VNC/SPICE

en: Password for the VNC/SPICE server
it_IT: Password per il server

en: Generate Random Password
it_IT: Genera password casuale

en: Inputs
it_IT: Ingressi

en: Network & SSH
it_IT: Rete e SSH

en: User Inputs
it_IT: Inserimenti utente

en: Custom vars
it_IT: Variabili personalizzate

en:   Add SSH contextualization
it_IT: Aggiungi contestualizzazione SSH

en: Add an ssh public key to the context. If the Public Key textarea is empty then the user variable SSH_PUBLIC_KEY will be used.
it_IT: Aggiungi una chiave pubblica ssh al contesto. Se l'area di testo Chiave pubblica è vuota, sarà utilizzata la variabile SSH_PUBLIC_KEY

en: Public Key
it_IT: Chiave pubblica

en:   Add Network contextualization
it_IT: Aggiungi contestualizzazione di rete

en: Add network contextualization parameters. For each NIC defined in the NETWORK section, ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... parameters will be included in the CONTEXT section and will be available in the Virtual Machine
it_IT: Aggiungi i parametri di contestualizzazione della rete. Per ogni NIC definita nella sezione RETE, i parametri ETH$i_IP, ETH$i_NETWORK... saranno inclusi nella sezione CONTESTO e saranno disponibili nella macchina virtuale

en:   Add OneGate token
it_IT: Aggiungi un token OneGate

en: Add a file (token.txt) to the context contaning the token to push custom metrics to the VirtualMachine through OneGate
it_IT: Aggiunge un file (token.txt) al contesto, contenente il token per inviare metriche personalizzate alle VirtualMachine tramite OneGate

en: Please select files from the list
it_IT: Seleziona i file dall'elenco

en: You selected the following files:
it_IT: Hai selezionato i seguenti file:

en: Raw String for the FILE_DS attribute of the VM template, representing files that will be included in the contextualization image. Each file must be stored in a FILE_DS Datastore and must be of type CONTEXT
it_IT: Stringa per l'attributo FILE_DS del template della VM, rappresentando i file che saranno inclusi nell'immagine di contestualizzazione. Ogni file deve essere salvato in un datastore di tipo FILE_DS e deve essere del tipo CONTEXT

en: Init scripts
it_IT: Script di inizializzazione

en: If the VM uses the OpenNebula contextualization package the init.sh file is executed by default. When the init script added is not called init.sh or more than one init script is added, this list contains the scripts to run and the order. Ex. “init.sh users.sh mysql.sh”
it_IT: Se la VM usa il pacchetto di contestualizzazione di OpenNebula, il file init.sh viene eseguito in modo predefinito. Quando lo script aggiunto non si chiama init.sh o più di uno script viene aggiunto, questa lista contiene gli script da eseguire e il loro ordine. Ad esempio, “init.sh users.sh mysql.sh”

en: VALUE
it_IT: VALORE

en: Add another attribute
it_IT: Aggiungi un altro attributo

en: Placement
it_IT: Posizionamento

en: Policy
it_IT: Regola

en: Host Requirements
it_IT: Requisiti host

en: Select Hosts
it_IT: Seleziona host

en: Select Clusters
it_IT: Seleziona cluster

en: Please select one or more hosts from the list
it_IT: Seleziona uno o più host dall'elenco

en: You selected the following hosts:
it_IT: Hai selezionato i seguenti host:

en: Please select one or more clusters from the list
it_IT: Seleziona uno o più cluster dall'elenco

en: You selected the following clusters:
it_IT: Hai selezionato i seguenti cluster:

en: Boolean expression that rules out provisioning hosts from list of machines suitable to run this VM
it_IT: Espressione booleana che esclude il provisioning degli host dall'elenco di macchine adatte a eseguire questa VM

en: Datastore Requirements
it_IT: Requisiti datastore

en: Boolean expression that rules out entries from the pool of datastores suitable to run this VM.
it_IT: Espressione booleana che esclude dei datastore dall'elenco di quelli adatti a eseguire questa VM.

en: Host Rank
it_IT: Rango dell'host

en: Packing
it_IT: Impacchettamento

en: Pack the VMs in the cluster nodes to reduce VM fragmentation
it_IT: Compatta le VM nei nodi per ridurre la frammentazione delle VM

en: Stripping
it_IT: Alternato

en: Spread the VMs in the cluster nodes
it_IT: Spargi le VM tra i nodi

en: Load-aware
it_IT: Dipendente dal carico

en: Maximize the resources available to VMs in a node
it_IT: Massimizza le risorse disponibili per le VM in ogni nodo

en: This field sets which attribute will be used to sort the suitable hosts for this VM
it_IT: Questo campo indica quale attributo utilizzare per il posizionamento degli host adatti a questa VM

en: Datastore Rank
it_IT: Rango del datastore

en: Tries to optimize storage usage by selecting the DS with less free space
it_IT: Cerca di ottimizzare l'archiviazione scegliendo il datastore con meno spazio libero

en: Striping. Tries to optimize I/O by distributing the VMs across datastores.
it_IT: Striping. Cerca di ottimizzare l'I/O distribuendo le VM sui datastore.

en: This field sets which attribute will be used to sort the suitable datastores for this VM
it_IT: Questo campo indica quale attributo utilizzare per cercare i datastore adatti a questa VM

en: Add another provider
it_IT: Aggiungi un altro fornitore

en: RAW data
it_IT: Dati grezzi

en: DATA
it_IT: DATI

en: Raw data to be passed directly to the hypervisor
it_IT: Dati grezzi da passare direttamente all'hypervisor

en: Raw data to be added directly to the .vmx file.
it_IT: Dati grezzi da aggiungere direttamente al file .vmx.

en: Custom Tags
it_IT: Tag personalizzati

en: The ID of the kernel with which to launch the instance.
it_IT: L'ID del kernel con il quale avviare l'istanza.

en: Availability Zone
it_IT: Zona di disponibilità

en: EBS Optimized
it_IT: Ottimizzato per EBS

en: Elastic IP
it_IT: IP Elastico

en: OpenNebula Host
it_IT: Host OpenNebula

en: Defines which OpenNebula host will use this template
it_IT: Definisce quale host OpenNebula utilizzerà questo template

en: Instance Type
it_IT: Tipo istanza

en: Specifies the instance type.
it_IT: Specifica il tipo di istanza.

en: Keypair
it_IT: Coppia di chiavi

en: Placement Group
it_IT: Gruppo di posizionamento

en: Name of the placement group.
it_IT: Nome del Gruppo di Posizionamento

en: Private IP
it_IT: IP privato

en: The ID of the RAM disk to select.
it_IT: L'ID del disk RAM da selezionare.

en: Subnet ID
it_IT: ID sottorete

en: User Data
it_IT: Dati utente

en: Block Device Template
it_IT: Template dispositivo a blocchi

en: Block Device Size
it_IT: Dimensioni dispositivo a blocchi

en: Dedicated Host
it_IT: Host dedicato

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Domain for the computing instance
it_IT: Dominio dell'istanza di computazione

en: Hostname for the computing instance
it_IT: Nome host dell'istanza di computazione

en: Hourly Billing
it_IT: Fatturazione oraria

en: Specifies the billing type for the instance . When true the computing instance will be billed on hourly usage, otherwise it will be billed on a monthly basis
it_IT: Specifica il tipo di fatturazione per l'istanza. Se vera, l'istanza di computazione sarà fatturata sulla base dell'utilizzo orario, altrimenti sarà fatturata sulla base dell'utilizzo mensile.

en: Local Disk
it_IT: Disco locale

en: Max Memory
it_IT: Memoria massima

en: The amount of memory to allocate in megabytes
it_IT: La quantità di memoria da allocare in megabyte

en: Network Components Max Speed
it_IT: Velocità massima componenti di rete

en: Specifies the connection speed for the instance's network components
it_IT: Specifica la velocità di connessione per i componenti di rete dell'istanza

en: Operating System
it_IT: Sistema operativo

en: Private Netwrok Only
it_IT: Solo rete privata

en: Primary Network VLAN
it_IT: VLAN rete primaria

en: SSH Keys
it_IT: Chiavi SSH

en: Start CPUs
it_IT: CPU iniziali

en: The number of CPU cores to allocate to the VM
it_IT: Il numero di processori da allocare alla VM

en: Arbitrary data to be made available to the computing instance
it_IT: Dati arbitrarti da rendere disponibili all'istanza di computazione

en: Availability Set
it_IT: Set di Disponibilità

en: Cloud Service
it_IT: Servizio Cloud

en: Specifies the base OS of the VM.
it_IT: Specifica il sistema operativo di base della VM.

en: Specifies the capacity of the VM in terms of CPU and memory
it_IT: Specifica le capacità della VM in termini di CPU e memoria

en: Location
it_IT: Posizione

en: SSH Port
it_IT: Porta SSH

en: Port where the VMs ssh server will listen on
it_IT: Porta sulla quale sarà in ascolto il server SSH delle VM

en: Subnet
it_IT: Sottorete

en: Name of the particular Subnet where this VM will be connected to
it_IT: Nome della specifica sottorete alla quale sarà connessa questa VM

en: TCP Endpoints
it_IT: Endpoint TCP

en: Comma-separated list of TCP ports to be accesible from the public internet to this VM
it_IT: Elenco separato da virgole di porte TCP che devono essere accessibili da Internet a questa VM

en: Virtual Network Name
it_IT: Nome rete virtuale

en: Name of the virtual network to which this VM will be connected
it_IT: Nome della rete virtuale alla quale sarà connessa questa VM

en: VM User
it_IT: Utente VM

en: VM Password
it_IT: Password VM

en: Password for VM_USER
it_IT: Password per VM_USER

en: Comma-separated list of possible protocols to access this Windows VM
it_IT: Elenco separato da virgole di possibili protocolli per accedere a questa VM Windows

en: Write the Virtual Machine template here
it_IT: Scrivi qui il template della macchina virtuale

en: Instantiate VM Template
it_IT: Istanzia template di VM

en: VM Name
it_IT: Nome VM

en: Defaults to template name when emtpy. You can use the wildcard &#37;i. When creating several VMs, &#37;i will be replaced with a different number starting from 0 in each of them
it_IT: Se omesso viene utilizzato il nome del template. Puoi usare il carattere jolly &#37;i. Quando stai creando molteplici VM, il carattere jolly sarà sostituito con un numero incrementale a partire da zero.

en: Number of Virtual Machines that will be created using this template
it_IT: Numero di macchine virtuali che saranno create utilizzando questo template

en: Sets the new VM to hold state, instead of pending. The scheduler will not deploy VMs in this state. It can be released later, or deployed manually.
it_IT: Imposta lo stato della nuova VM a hold, invece di pending. Lo scheduler non effettuerà il deploy delle VM in questo stato. Saranno rilasciate successivamente oppure sarà effettuato il deploy manuale.

en: Template created
it_IT: Template creato

en: Template updated correctly
it_IT: Template modificato correttamente.

en: Template renamed correctly
it_IT: Template rinominato correttamente

en: Please select only one template in the table
it_IT: Seleziona solo un template dall'elenco

en: Template information
it_IT: Informazioni template

en: Create Template
it_IT: Crea template

en: Update Template
it_IT: Aggiorna template

en: Name that the VM will get for description purposes.
it_IT: Nome che otterrà la VM a scopo descrittivo

en: Description of the template
it_IT: Descrizione del template

en: Logo for the template.
it_IT: Logo per il template.

en: vCenter Template UUID
it_IT: UUID template vCenter

en: Do not allow to change capacity
it_IT: Non consentire la modifica della capacità

en: Users using the cloud view will not be able to select a new capacity for this template
it_IT: Gli utenti che utilizzano la vista della nuvola non potranno selezionare una nuova capacità per questo template

en: Do not allow to modify network configuration
it_IT: Non consentire la modifica della configurazione di rete

en: Users using the cloud view will not be able to remove or add new NICs
it_IT: Gli utenti che utilizzano la vista della nuvola non potranno rimuovere o aggiungere nuove NIC

en: Amount of RAM required for the VM, in Megabytes.
it_IT: Memoria richiesta per la VM, in Megabyte.

en: Cost
it_IT: Costo

en: Cost of each MB per hour
it_IT: Costo di ogni MB per ora

en: Percentage of CPU divided by 100 required for the Virtual Machine. Half a processor is written 0.5.
it_IT: Percentuale CPU diviso 100 richiesta per la VM. Ad esempio, mezzo processore viene indicato con 0.5.

en: Cost of each CPU per hour
it_IT: Costo di ogni CPU per ora

en: Number of virtual cpus. This value is optional, the default hypervisor behavior is used, usually one virtual CPU.
it_IT: Numero delle CPU virtuali (opzionale). Questo valore è opzionale, se non configurato sarà usata la configurazione predefinita dell'hypervisor, di norma una CPU virtuale.

en: Volatile Disk
it_IT: Disco volatile

en: Advanced Options
it_IT: Opzioni avanzate

en: Image ID to be used in the Virtual Image disk.
it_IT: ID immagine da utilizzare come disco Virtual Image.

en: Name of the image to be used in the Virtual Image disk.
it_IT: Nome dell'immagine da utilizzare come disco Virtual Image.

en: Identifier of the user owner of the image to reduce ambiguity.
it_IT: Identificatore dell'utente proprietario dell'immagine per ridurre l'ambiguità.

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: Name of the user owner of the image to reduce ambiguity.
it_IT: Nome dell'utente proprietario dell'immagine per ridurre l'ambiguità.

en: Device to map image disk. If set, it will overwrite the default device mapping
it_IT: Dispositivo al quale associare l'immagine del disco. Se configurato, sovrascrive la configurazione predefinita di mappatura dei dispositivi

en: Xen: Optional
it_IT: Xen: facoltativo

en: KVM: Optional
it_IT: KVM: facoltativo

en: VMWare: Optional
it_IT: VMWare: facoltativo

en: Specific image mapping driver
it_IT: Driver specifico di mappatura delle immagini

en: Xen: Optional (tap:aio:, file:)
it_IT: Xen: facoltativo (tap:aio:, file:)

en: KVM: Optional (raw, qcow2)
it_IT: KVM: facoltativo (raw, qcow2)

en: VMWare: Not supported
it_IT: VMWare: non supportato

en: Device Prefix
it_IT: Prefisso dispositivo

en: Prefix for the emulated device this image will be mounted at. For instance, “hd”, “sd”, or “vd” for KVM virtio. If omitted, the dev_prefix attribute of the Image will be used
it_IT: Prefisso del dispositivo emulato da montare. Ad esempio, “hd“ o “sd“. Se omesso, sarà utilizzato il valore definito nell'attributo dev_prefix dell'immagine

en: Read Only
it_IT: Sola lettura

en: Set how the image is exposed by the hypervisor
it_IT: Configura come l'immagine viene esposta dall'hypervisor

en: Selects the cache mechanism for the disk.
it_IT: Seleziona il meccanismo di cache per il disco.

en: default
it_IT: predefinita

en: none
it_IT: nessuna

en: unsafe
it_IT: potenzialmente dannoso

en: Set IO policy.
it_IT: Imposta le regole di IO.

en: threads
it_IT: thread

en: native
it_IT: nativa

en: Size of the new disk
it_IT: Dimensione del nuovo disco

en: Filesystem type for the fs images
it_IT: Tipo di filesystem per queste immagini fs

en: Identifier of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
it_IT: Identificatore della rete virtuale a cui chiedere il lease di un IP e indirizzo MAC per l'interfaccia di rete di questa macchina virtuale.

en: Name of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
it_IT: Nome della rete virtuale a cui chiedere il lease di un IP e indirizzo MAC per l'interfaccia di rete di questa macchina virtuale.

en: Identifier of the user owner of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
it_IT: Identificatore dell'utente proprietario della rete virtuale a cui chiedere il lease di un IP e indirizzo MAC per l'interfaccia di rete di questa macchina virtuale.

en: Name of the user owner of the virtual network from which to lease an IP and MAC address to this Virtual Machine network interface.
it_IT: Nome dell'utente proprietario della rete virtuale a cui chiedere il lease di un IP e indirizzo MAC per l'interfaccia di rete di questa macchina virtuale.

en: Request an specific IP from the Network
it_IT: Richiedi un IP specifico alla rete

en: Model
it_IT: Modello

en: Hardware that will emulate this network interface. With Xen this is the type attribute of the vif.
it_IT: Hardware per l'emulazione dell'interfaccia di rete. In Xen è il type attribute del vif.

en: TCP Firewall
it_IT: Firewall TCP

en: PORTS
it_IT: PORTE

en: A list of ports separated by commas or a ranges separated by semicolons, e.g.: 22,80,5900:6000
it_IT: Un elenco di porta separato da virgole o un intervallo separato da due punti, ad es. 22,80,5900:6000

en: UDP Firewall
it_IT: Firewall UDP

en: Drop
it_IT: Scarta

en: General
it_IT: Generale

en: OS Booting
it_IT: Avvio SO

en: Scheduling
it_IT: Pianificazione

en: Hybrid
it_IT: Ibrido

en: Other
it_IT: Altro

en: Disk
it_IT: Disco

en: DISK
it_IT: DISCO

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: NIC
it_IT: Scheda di rete

en: text
it_IT: testo

en: Provider
it_IT: Fornitore

en: Hybrid Cloud
it_IT: Nuvola ibrida

en:  does not exists any more
it_IT: non esiste più

en: The image you specified cannot be selected in the table
it_IT: L'immagine che hai specificato non può essere selezionata nella tabella

en: Clone Template
it_IT: Clona template

en: Several templates are selected, please choose prefix to name the new copies
it_IT: Sono selezionati più template, scegli il prefisso per il nome delle nuove copie

en: Templates to be instantiated
it_IT: Template da istanziare

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: Change authentication
it_IT: Cambia autenticazione

en: User created
it_IT: Utente creato

en: Auth
it_IT: Autenticazione

en: This will change the main group of the selected users. Select the new group
it_IT: Cambierà il gruppo principale degli utenti selezionati. Scegli il nuovo gruppo

en: Add to group
it_IT: Aggiungi al gruppo

en: This will add the user to a secondary group. Select the new group
it_IT: Ciò aggiungerà l'utente a un gruppo secondario. Scegli il nuovo gruppo

en: Remove from group
it_IT: Rimuovi dal gruppo

en: This will remove the user from a secondary group. Select the group
it_IT: Ciò rimuoverà l'utente da un gruppo secondario. Scegli il gruppo

en: Historical usages
it_IT: Cronologia degli utlizzi

en: Auth driver
it_IT: Driver di autenticazione

en: Hidden User Data
it_IT: Dati utente nascosti

en: Authentication driver
it_IT: Driver di autenticazione

en: Fill in a new auth driver
it_IT: Inserisci un nuovo driver di autenticazione

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Name that the VDC will get for description purposes.
it_IT: Nome che otterrà il VDC a scopo descrittivo.

en: Description of the VDC
it_IT: Descrizione del VDC

en: Write the VDC template here
it_IT: Scrivi il template VDC qui

en: VDC created
it_IT: VDC creato

en: VDC updated correctly
it_IT: VDC aggiornato correttamente

en: VDC information
it_IT: Informazioni VDC

en: Virtual Data Centers
it_IT: Datacenter virtuali

en: Virtual Data Center
it_IT: Datacenter virtuale

en: Create Virtual Data Center
it_IT: Crea datacenter virtuale

en: Update Virtual Data Center
it_IT: Aggiorna datacenter virtuale

en: Selects all current and future clusters
it_IT: Seleziona tutti i cluster attuali e futuri

en: Selects all current and future hosts
it_IT: Seleziona tutti gli host attuali e futuri

en: Selects all current and future vnets
it_IT: Seleziona tutte le reti virtuali attuali e future

en: Selects all current and future datastores
it_IT: Seleziona tutti i datastore attuali e futuri

en: CANCEL
it_IT: ANNULLA

en: Step 1: Specify a name and the number of instances
it_IT: Passo 1: specifica un nome e il numero delle istanze

en: Step 2: Select a template
it_IT: Passo 2: seleziona un template

en: Step 3: Fill the required inputs
it_IT: Passo 3: Riempi i campi richiesti

en: Deploy Virtual Machine
it_IT: Effettua il deploy della macchina virtuale

en: Select a Host
it_IT: Seleziona un host

en: Enforce
it_IT: Imponi

en: If it is set to true, the host capacity will be checked. This will only affect oneadmin requests, regular users resize requests will always be enforced
it_IT: Se è impostato a vero, sarà controllata la capacità dell'host. Ciò riguarderà solo le richieste di oneadmin, le richieste di ridimensionamento degli utenti normali saranno sempre rafforzate

en: Select a datastore
it_IT: Seleziona un datastore

en: Migrate Virtual Machine
it_IT: Migra macchina virtuale

en: Migrate
it_IT: Migra

en: VirtualMachine renamed correctly
it_IT: Macchina virtuale rinominata correttamente

en: VirtualMachine updated correctly
it_IT: Macchina virtuale aggiornata correttamente

en: This will deploy the selected VMs on the chosen host
it_IT: Effettuerà il deploy delle VM sul nodo selezionato

en: This will migrate the selected VMs to the chosen host
it_IT: Effettuerà la migrazione delle VM selezionate nel nodo scelto

en: This will live-migrate the selected VMs to the chosen host
it_IT: Effettuerà la live migration delle VM selezionate nel nodo scelto

en: success
it_IT: successo

en: failure
it_IT: insuccesso

en: Recovers a stuck VM that is waiting for a driver operation.                 The recovery may be done by failing or succeeding the pending operation.                 YOU NEED TO MANUALLY CHECK THE VM STATUS ON THE HOST, to decide if the operation                 was successful or not.
it_IT: Ripristina una VM in attesa di un'operazione pendente richiesta dal driver. Il ripristino prevede di forzare il ritorno di tale operazione come con successo o fallimento. DOVRESTI EFFETTUARE UN CONTROLLO MANUALE DELLO STATO ATTUALE DELLA VM SUL RELATIVO HOST, per capire se l'operazione ha avuto esito positivo oppure no.

en: Hidden Template
it_IT: Template nascosto

en: REAL CPU USAGE
it_IT: UTILIZZO EFFETTIVO CPU

en: REAL MEMORY USAGE
it_IT: UTILIZZO EFFETTIVO MEMORIA

en: Action
it_IT: Azione

en: Reason
it_IT: Motivo

en: Chg time
it_IT: Data modif

en: Total time
it_IT: Tempo totale

en: Prolog time
it_IT: Tempo di Prolog

en: No data available in table
it_IT: Non ci sono dati disponibili nella tabella

en: Sched Message
it_IT: Messaggio di scheduling

en: Placement - Host
it_IT: Posizionamento - Host

en: Requirements
it_IT: Requisiti

en: Rank
it_IT: Rango

en: Placement - Datastore
it_IT: Posizionamento - Datastore

en: DS Requirements
it_IT: Requisiti DS

en: DS Rank
it_IT: Rango DS

en: LCM State
it_IT: Stato LCM

en: Snapshots
it_IT: Snapshot

en: Actions
it_IT: Azioni

en: ACTION
it_IT: AZIONE

en: TIME
it_IT: DATA

en: MESSAGE
it_IT: MESSAGGIO

en: Add action
it_IT: Aggiungi azione

en: shutdown
it_IT: Shutdown

en: hold
it_IT: trattieni

en: release
it_IT: rilascia

en: stop
it_IT: Stop

en: suspend
it_IT: Suspend

en: resume
it_IT: Resume

en: delete
it_IT: elimina

en: delete-recreate
it_IT: elimina-ricrea

en: reboot
it_IT: Reboot

en: poweroff
it_IT: spegni

en: poweroff-hard
it_IT: spegnimento-forzato

en: undeploy
it_IT: decommissiona

en: undeploy-hard
it_IT: decommissiona-forzato

en: No actions to show
it_IT: Nessuna azione da mostrare

en: Date Time Picker
it_IT: Selezionatore data/ora

en: Done
it_IT: Fatto

en: Image / Format-Size
it_IT: Immagine / Formato-dimensione

en: Save as
it_IT: Salva come

en: Attach disk
it_IT: Collega disco

en: No disks to show
it_IT: Non ci sono dischi da mostrare

en: in progress
it_IT: in avanzamento

en: deferred snapshot in progress
it_IT: snapshot ritardato in corso

en: hot snapshot in progress
it_IT: snapshot a caldo in corso

en: attach/detach in progress
it_IT: attach/detach in corso

en: Detach
it_IT: Sgancia

en: YES
it_IT: SÌ

en: Virtual Machine ID
it_IT: ID macchina virtuale

en: Disk ID
it_IT: ID del disco

en: Image name
it_IT: Nome immagine

en: Snapshot type
it_IT: Tipo di snapshot

en: Sets the specified VM disk to be saved in a new Image.
it_IT: Salva il disco della VM specificata in una nuova immagine.

en: Deferred: The Image is created immediately, but the contents are saved only if the VM is shut down gracefully (i.e., using Shutdown; not Delete)
it_IT: Ritardato: l'immagine viene creata immediatamente, ma i contenuti sono salvati solo se la VM è spenta in modo normale (cioè con Shutdown o Cancel, ma non con Delete)

en: Hot: The Image will be saved immediately.
it_IT: Hot: l'immagine sará salvata immediatamente

en: Deferred
it_IT: Posticipato

en: Hot
it_IT: Caldo

en: Take snapshot
it_IT: Esegui snapshot

en: Please provide a name for the new image
it_IT: Fornire un nome per la nuova immagine

en: Attach new disk
it_IT: Collega nuovo disco

en: Attach
it_IT: Aggancia

en: IPv6 ULA
it_IT: ULA IPv6

en: IPv6 Global
it_IT: IPv6 globale

en: Attach nic
it_IT: Collega nic

en: Attach new nic
it_IT: Collega nuova nic

en: Range
it_IT: Intervallo

en: Cost / CPU
it_IT: Costo / CPU

en: Cost / MByte
it_IT: Costo / MByte

en: Resize
it_IT: Ridimensiona

en: Resize VM capacity
it_IT: Ridimensiona la capacità della VM

en: Timestamp
it_IT: Marca temporale

en: No snapshots to show
it_IT: Nessun snapshot da mostrare

en: Revert
it_IT: Ripristina

en: Snapshot name
it_IT: Nome snapshot

en: You have not selected a template
it_IT: Non hai selezionato un template

en: You have not selected a host
it_IT: Non hai selezionato alcun host

en: is currently running on Host
it_IT: sta girando sull'host

en: VNC connection
it_IT: Connessione VNC

en: Loading
it_IT: Caricamento in corso

en: Open in a new window
it_IT: Apri in una nuova finestra

en: Canvas not supported.
it_IT: Canvas non supportato.

en: VNC Connection in progress
it_IT: Connessione VNC in corso

en: SPICE Connection in progress
it_IT: Connessione SPICE in corso

en: Addresses
it_IT: Indirizzi

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Name that the Virtual Network will get for description purposes.
it_IT: Il nome che otterrà la rete virtuale a scopo descrittivo.

en: Description of the Virtual Network
it_IT: Descrizione della rete virtuale

en: Name of the physical bridge in the physical host where the VM should connect its network interface
it_IT: Nome del bridge fisico nell'host fisico dove la VM dovrebbe collegare la sua interfaccia di rete

en: Network model
it_IT: Modello di rete

en: Choose the same networking model you chose for the hosts that will use this newtork
it_IT: Scegli lo stesso modello di rete che selezioni per gli host che utilizzeranno questa rete

en: Default: dummy driver that doesn’t perform any network operation. Firewalling rules are also ignored.
it_IT: Predefinito: driver finto che non esegue alcuna operazione di rete. Le regole del firewall saranno inoltre ignorate.

en: 802.1Q: restrict network access through VLAN tagging, which also requires support from the hardware switches.
it_IT: 802.1Q: limita l'accesso di rete tramite i tag VLAN, che richiede anche il supporto da parte degli switch fisici.

en: ebtables: restrict network access through Ebtables rules. No special hardware configuration required.
it_IT: ebtables: limita l'accesso di rete tramite le regole di Ebtables. Non è richiesta alcuna configurazione hardware particolare.

en: Open vSwitch: restrict network access with Open vSwitch Virtual Switch.
it_IT: Open vSwitch: limita l'accesso di rete con Open vSwitch Virtual Switch.

en: VMware: uses the VMware networking infrastructure to provide an isolated and 802.1Q compatible network for VMs launched with the VMware hypervisor.
it_IT: VMware: usa l'infrastruttura di rete di VMware per fornire una rete isolata e compatibile con 802.1Q per le VM avviate con l'hypervisor di VMware.

en: Whether or not to isolate this virtual network using the Virtual Network Manager drivers
it_IT: Decidi se isolare o meno questa rete virtuale utilizzando i driver di Virtual Network Manager

en: VLAN ID
it_IT: ID VLAN

en: Optional: Set a specific VLAN id
it_IT: Opzionale: imposta un VLAN ID specifico

en: Physical device
it_IT: Dispositivo fisico

en: Name of the physical network device that will be attached to the bridge
it_IT: Nome del dispositivo fisico di rete che sarà collegato al bridge

en: Add another Address Range
it_IT: Aggiungi un altro intervallo di indirizzi

en: Network address
it_IT: Indirizzo di rete

en: Base network address. For example, 192.168.1.0
it_IT: Indirizzo base di rete. Ad esempio, 192.168.1.0

en: Network mask
it_IT: Maschera di rete

en: Network mask. For example, 255.255.255.0
it_IT: Maschera di rete. Ad esempio, 255.255.255.0

en: Router for this network. Leave empty if the network is not routable
it_IT: Router per questa rete. Lascia vuoto se la rete non è instradabile

en: IPv6 Gateway
it_IT: Gateway IPv6

en: IPv6 Router for this network
it_IT: Router IPv6 per questa rete

en: Specific DNS for this network
it_IT: DNS specifico per questa rete

en: Write the Virtual Network template here
it_IT: Scrivi qui il template della rete virtuale

en: Virtual Network created
it_IT: Rete virtuale creata

en: Virtual Network updated correctly
it_IT: Rete virtuale aggiornata correttamente

en: Reserve
it_IT: Prenota

en: Virtual network information
it_IT: Informazioni sulla rete virtuale

en: Address Range management
it_IT: Gestione degli intervalli di indirizzi

en: Lease management
it_IT: Gestione lease

en: Reservation
it_IT: Prenotazione

en: Leases
it_IT: Lease

en: Create Virtual Network
it_IT: Crea rete virtuale

en: Update Virtual Network
it_IT: Aggiorna rete virtuale

en: Reservation parent
it_IT: Prenotazione parent

en: This Network is already a reservation
it_IT: Questa rete è già una prenotazione

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Address Range
it_IT: Intervallo di indirizzi

en: Start
it_IT: Inizio

en: IPv6 Prefix
it_IT: Prefisso IPv6

en: Select an Address Range to see more information
it_IT: Seleziona in intervallo di indirizzi per vedere ulteriori informazioni

en: MAC Start
it_IT: MAC iniziale

en: Global prefix
it_IT: Prefisso globale

en: ULA prefix
it_IT: Prefisso ULA

en: Used leases
it_IT: Lease utilizzati

en: Reservation parent AR
it_IT: Prenotazione parent AR

en: First
it_IT: Primo

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Hold IP
it_IT: Mantieni IP

en: IPv6 Link
it_IT: Collegamento IPV6

en: First MAC address
it_IT: Primo indirizzo MAC

en: IPv6 global address prefix to create leases
it_IT: Prefisso IPv6 dell'indirizzo globale per creare i lease

en: IPv6 unique local address (ULA) prefix to create leases
it_IT: Prefisso IPv6 dell'indirizzo locale univoco (ULA) per creare i lease

en: The Adress Range was not found
it_IT: L'intervallo di indirizzi non è stato trovato

en: New Address Range
it_IT: Nuovo intervallo di indirizzi

en: One or more required fields are missing.
it_IT: Uno o più campi richiesti sono mancanti.

en: Edit Address Range
it_IT: Modifica intervallo di indirizzi

en: Reservation from Virtual Network
it_IT: Prenotazione da rete virtuale

en: Number of addresses
it_IT: Numero di indirizzi

en: Add to a new Virtual Network
it_IT: Aggiungi a una nuova rete virtuale

en: Add to an existing Reservation
it_IT: Aggiungi a una prenotazione esistente

en: You can select the addresses from an specific Address Range
it_IT: Puoi selezionare gli indirizzi da un intervallo specifico

en: First address
it_IT: Primo indirizzo

en: IPv4 or MAC
it_IT: IPv4 o MAC

en: Please select an Address Range from the list
it_IT: Seleziona in intervallo di indirizzi dall'elenco

en: You selected the following Address Range:
it_IT: Hai selezionato il seguente intervallo di indirizzi:

en: Virtual Resources
it_IT: Risorse virtuali

en: Create zone
it_IT: Crea zona

en: Create Zone
it_IT: Crea zona

en: Zone Name
it_IT: Nome zona

en: Zone updated correctly
it_IT: Zona aggiornata correttamente

en: Zone renamed correctly
it_IT: Zona rinominata correttamente

en: Zone information
it_IT: Informazioni sulla zona

en: January
it_IT: Gennaio

en: February
it_IT: Febbraio

en: March
it_IT: Marzo

en: April
it_IT: Aprile

en: May
it_IT: Maggio

en: June
it_IT: Giugno

en: July
it_IT: Luglio

en: August
it_IT: Agosto

en: September
it_IT: Settembre

en: October
it_IT: Ottobre

en: November
it_IT: Novembre

en: December
it_IT: Dicembre

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Confirmation of action
it_IT: Conferma azione

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: You have to confirm this action.
it_IT: Devi confermare questa azione.

en: Do you want to proceed?
it_IT: Vuoi continuare?

en: You need to select something.
it_IT: Devi selezionare qualcosa.

en: You have to confirm this action
it_IT: Devi confermare questa azione.

en: Network is unreachable: is OpenNebula running?
it_IT: Rete non raggiungibile. Opennebula è in esecuzione?

en: Unauthorized
it_IT: Non autorizzato

en: Please select
it_IT: Seleziona

en: Volatile disks
it_IT: Dischi volatili

en: Add a new quota
it_IT: Aggiungi una nuova quota

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Ownership
it_IT: Proprietà

en: Filter by user
it_IT: Filtro per utente

en: Filter by group
it_IT: Filtro per gruppo

en: Year
it_IT: Anno

en: Month
it_IT: Mese

en: Date
it_IT: Data

en: Select a row to get detailed information of the month
it_IT: Seleziona una riga per ottenere le informazioni dettagliate del mese

en: Hours
it_IT: Ore

en: End time
it_IT: Ora di fine

en: Group by
it_IT: Raggruppa per

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Get Accounting
it_IT: Ottieni accounting

en: There are no accounting records
it_IT: Non esistono registrazioni di accounting

en: Time range start is mandatory
it_IT: L'inizio dell'intervallo è obbligatorio

en: Time range start is not a valid date. It must be YYYY/MM/DD
it_IT: L'inizio dell'intervallo non è una data valida. Il formato deve essere AAAA/MM/GG

en: Time range end is not a valid date. It must be YYYY/MM/DD
it_IT: La fine dell'intervallo non è una data valida. Il formato deve essere AAAA/MM/GG

en: Date UTC
it_IT: Data UTC

en: Please select a network from the list
it_IT: Seleziona una rete dall'elenco

en: You selected the following network:
it_IT: Hai selezionato la seguente rete:

en: Please select one or more networks from the list
it_IT: Seleziona una o più reti dall'elenco

en: You selected the following networks:
it_IT: Hai selezionato le seguenti reti:

en: Please select a template from the list
it_IT: Seleziona un template dall'elenco

en: You selected the following template:
it_IT: Hai selezionato il template seguente:

en: Please select a Host from the list
it_IT: Seleziona un host dall'elenco

en: You selected the following Host:
it_IT: Hai selezionato il seguente host:

en: Please select a datastore from the list
it_IT: Seleziona un datastore dall'elenco

en: You selected the following datastore:
it_IT: Hai selezionato il seguente datastore:

en: Please select one or more datastores from the list
it_IT: Seleziona una o più datastore dall'elenco

en: You selected the following datastores:
it_IT: Hai selezionato i seguenti datastore:

en: Please select an image from the list
it_IT: Seleziona un'immagine dall'elenco

en: You selected the following image:
it_IT: Hai selezionato la seguente immagine:

en: Please select a security group from the list
it_IT: Seleziona un gruppo di protezione dall'elenco

en: You selected the following security group:
it_IT: Hai selezionato il seguente gruppo di protezione:

en: Please select one or more security groups from the list
it_IT: Seleziona uno o più gruppi di protezione dall'elenco

en: You selected the following security groups:
it_IT: Hai selezionato i seguenti gruppi di protezione:

en: Please select a Group from the list
it_IT: Seleziona un gruppo dall'elenco

en: You selected the following Group:
it_IT: Hai selezionato il seguente gruppo:

en: Please select one or more groups from the list
it_IT: Seleziona uno o più gruppi dall'elenco

en: You selected the following groups:
it_IT: Hai selezionato i seguenti gruppi:

en: Please select a User from the list
it_IT: Seleziona un utente dall'elenco

en: You selected the following User:
it_IT: Hai selezionato il seguente utente:

en: Please select one or more users from the list
it_IT: Seleziona uno o più utenti dall'elenco

en: You selected the following users:
it_IT: Hai selezionato i seguenti utenti:

en: Please select a Cluster from the list
it_IT: Selezionare un cluster dall'elenco

en: You selected the following Cluster:
it_IT: Hai selezionato il seguente cluster:

en: Please select a resource from the list
it_IT: Seleziona una risorsa dall'elenco

en: You selected the following resource:
it_IT: Hai selezionato la seguente risorsa:
